PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 [102] 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

voithostyrempora2
21-03-14, 02:54
Μου ανοιξες 8 ειδικά θέματα συζήτησης (όσα και τα bullets) και ένα γενικό. Ακρη δε θα βγάλουμε ετσι. Σε καποια συμφωνω μαζί σου απόλυτα,ενώ σε άλλα εχω ενστασεις. Αλλά είναι 9 διαφορετικές συζητησεις.

Θα μου πεις τί προτεινεις για το θεμα του ζυγισματος της φρατζόλας?

- - - Updated - - -

Btw δε γινεται στην Ολλανδία με βασικό μισθο 1470 ευρώ (ο δεύτερος υψηλότερος της ΕΕ μετά το Λουξεμβουργο των 1510 ευρώ) να αγοράζω το γάλα 84 ΣΕΝΤΣ το λίτρο και στην Ελλάδα του βασικού μισθού 490 ευρώ το γάλα να κανει ~1,20 ευρω το λίτρο. Απλά δε γίνεται.

29gk
21-03-14, 03:06
Μου ανοιξες 8 ειδικά θέματα συζήτησης (όσα και τα bullets) και ένα γενικό. Ακρη δε θα βγάλουμε ετσι. Σε καποια συμφωνω μαζί σου απόλυτα,ενώ σε άλλα εχω ενστασεις. Αλλά είναι 9 διαφορετικές συζητησεις.

Θα μου πεις τί προτεινεις για το θεμα του ζυγισματος της φρατζόλας?

- - - Updated - - -

Btw δε γινεται στην Ολλανδία με βασικό μισθο 1470 ευρώ (ο δεύτερος υψηλότερος της ΕΕ μετά το Λουξεμβουργο των 1510 ευρώ) να αγοράζω το γάλα 84 ΣΕΝΤΣ το λίτρο και στην Ελλάδα του βασικού μισθού 490 ευρώ το γάλα να κανει ~1,20 ευρω το λίτρο. Απλά δε γίνεται.

Δεν εχω να προτεινω κατι για την φρατζολα. Πιο ειδικα, δεν εχω προβλημα με τη σημερινη κατασταση αλλο απο την γενικευμενη ακριβεια που παρατηρειται σε ολα τα ειδη. Αυτο ομως που δεν θες να καταλαβεις, ειναι οτι σε μια συζητηση που γινεται για την αναπτυξη, το ζητουμενο ειναι η γενικη εικονα. Θα επαναλαβω λοιπον, οτι η γενικη εικονα ειναι ακρως αντιαναπτυξιακη και οδηγει μαθηματικα σε χειροτερευση των πολιτων, του κρατους, της χωρας αλλα ακομα και αυτων των ολιγοπωλιων τα οποια θεωρουν οτι εξυπηρετουνται τα συμφεροντα τους. Λανθασμενα βεβαια μιας και ολοι δουλευουν για το χατηρι οχι των 100 ολιγαρχων αλλα των 5 οικογενειων ( σχηματικα τα νουμερακια ).

Και επειδη απορεις εδω για το κοστος του γαλακτος στην Ολλανδια εναντι της ελλαδας, ενω αλλος παρακατω αναρωτιεται το ιδιο για τον καφε, για την μπυρα, για την βενζινα, για το ενοικιο, για το κρεας, κατσε και κανε μια σουμα των φορων, αμεσων κι ορατων, εμμεσων και αορατων, οπως και ετεροχρονισμενων αλλα και αυθαιρετων που δεν μπαινουν σε κανεναν υπολογισμο, οι οποιοι και επιβαρυνουν το καθε ειδος και θα παρεις μια ιδεα της .... μισης εικονας. Η αλλη μιση, αφορα τα καρτελ, τις συμμοριες, το ανελεγκτο στην πηγη, κατι τριγωνικες συναλλαγες που εχει μαλλιασει η γλωσσα πολλων να αναφερουν αλλα και που ποτε δεν ερευνωνται, της διαφθορας, των φωτογραφικων διαταξεων και ενα σωρο πραγματων οπου και το καθενα αυξανει το καθε λιτρο κι απο ενα 5λεπτο.

voithostyrempora2
21-03-14, 04:10
Δεν εχω να προτεινω κατι για την φρατζολα.

Πάντα εκτιμώ την ειλικρίνεια και εδώ είσαι πράγματι ειλικρινής.

Εχω να κανω μια γενικότερη πρόταση. Τα εχω χώσει στην παρούσα Κυβερνηση (όπως και στις προηγούμενες) και στο δικομματισμό όσο λίγοι, τόσο πολιτικά,όσο και ιδεολογικά. Εχω περιγραψει αναλυτικά γιατί αναριθμητα από τα "μετρα" που πάρθηκαν εδώ και ~46 μήνες ήταν από χαζά έως αυτοκτονικά. Ξέρω ποια είναι η πολιτική στόχευση της παρούσας Κυβερνησης ,όπως και όλων των Κυβερνήσεων από το 1974 έως και σήμερα (επί 40 χρόνια υπηρετούν σταθερά και αταλάντευτα το Κεφάλαιο).

Οταν ομως , έστω και από σπόντα, γίνεται μια αυτονοητα ορθη κινηση, ε, δε μπορώ παρά να δεχθώ το προφανές του πράγματος. Κυρίως επειδή κάτι διαφορετικό υποτιμά την ίδια μου τη νοημοσύνη, αλλά και γιατί δίνω πάτημα σε διάφορα παπαγαλάκια να λένε ότι όσοι αντιπολιτεύονται την Κυβερνηση το κάνουν τυφλά λέγοντας "όχι σε όλα". Το να ζυγιζεται το ψωμί που παίρνω σε φούρνους και σουπερ μάρκετ ,ώστε τα 500 γραμμάρια να είναι 500 και όχι 375 είναι αυτονόητα ορθο. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Επειδή βεβαια η Κυβερνηση θέλει να πάρει αυτό το ορθο μέτρο, δε σημαινει ότι γενικώς κινειται προς τη σωστή κατευθυνση.

Επίσης, οι κινήσεις που γινονται προς το σπάσιμο της συντεχνίας των φαρμακοποιών είναι εξίσου θετικές κατά τη γνώμη μου.

anon
21-03-14, 05:10
Τ
Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού. ΚΑΠΟΙΑ πράγματα είναι αυτονοητως θετικά. Το να παίρνεις ένα κιλό ψωμί ,το οποίο θα είναι ένα κιλό ψωμί ή το να μπορείς να παίρνεις ένα φάρμακο και από το φαρμακείο (συγκλονιστική συντεχνία, από τις πιο σκληρές στην Ελλάδα) και από το σουπερ μαρκετ είναι κινησεις προς τη σωστή κατευθυνση.

To ξέρεις ότι "Ο δρόμος προς την κόλαση ειναι στρωμένος απο τις αγνές προθέσεις";

Σίγουρα σε ένα υγιές ιδανικό κόσμο, θα είχες δίκιο. Εδώ συμβαίνει το εξής. Πχ τα σούπερ μάρκετ δεν μπορούν, βάσει θεσμικού πλαισίου, να μπουν στην αγορά του ψωμιού. Δεν θα μιλήσω για το αν έχει κατεψυγμένο ψωμί το σούπερ μάρκετ και φρέσκο ζυμωμένο ο φούρναρης, ήδη πολλοί φούρνοι, ειδικά όσοι δουλεύουν σαν franchine/αλυσίδα (πχ ΕΣΤΙΑ), χρησιμοποιούν κατεψυγμένη ζύμη. Αρα σε αυτό το θέμα τα όρια έχουν χαθεί.

Αλλού θα παιχτεί το παιχνίδι. Τα μεγάλα σούπερ μάρκετ έχουν την δυνατότητα να πουλούν με το κόστος ή και κάτω του κόστους και μάλιστα επι μακρόν. Πχ για ένα χρόνο ακόμα και δύο. Αυτό σημαίνει αυτομάτως ότι οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι οι φούρνοι της περιοχής θα κλείσουν. Το σούπερ μάρκετ βγάζει χρήματα και απο άλλα προιόντα και έτσι δεν έχει πρόβλημα εαν σε μια κατηγορία δεν βγάζει ή έστω ζημιώνει κιόλας. Ετσι μοιραία οι αρτοποιοί θα βγούν εκτός ανταγωνισμού και θα κλείσουν. Οταν γίνει σε μεγάλο ποσοστό, τα σουπερ μάρκετ θα επαναφέρουν τις τιμές αρτοσκευασμάτων, και μάλιστα πλέον θα μπορούν να πωλούν και ακριβότερα! Ανταγωνισμός δεν θα υπάρχει.

Το σενάριο παίχτηκε και παίζετε και αλλού και εδώ χρόνια τώρα.

- - - Updated - - -



Btw δε γινεται στην Ολλανδία με βασικό μισθο 1470 ευρώ (ο δεύτερος υψηλότερος της ΕΕ μετά το Λουξεμβουργο των 1510 ευρώ) να αγοράζω το γάλα 84 ΣΕΝΤΣ το λίτρο και στην Ελλάδα του βασικού μισθού 490 ευρώ το γάλα να κανει ~1,20 ευρω το λίτρο. Απλά δε γίνεται.

Συμφωνω. Ξέρω πόσο πουλάνε οι γαλακτοπαραγωγοί. Πως το ξέρω; Αστο, έχει να κάνει με λογισμικό επάνω στο γάλα που κάνει φίλος. Λοιπόν το αγελαδινο πουλιέται 0,30 περίπου το λίτρο (έχει να κάνει με περιεκτικότητα σε λιπαρα και άλλα). Πχ το κατσικίσιο πουλιέται στο μισό ευρώ το λίτρο.

Ποιός κερδίζει που απο τον παραγωγό στα 0,30 καταλήγει στο ράφι στα 1,20 ; 4 φορές πάνω; Οι γαλακτοβιομηχανίες. Κατηγορήθηκαν επισήμως για καρτέλ, αλλά έχουν γερά κονέ και το ξεπέρασαν εύκολα. Θα βοηθήσει η χαμηλή τιμή απο ξένες εταιρίες; Δεν νομίζω. Και αυτό γιατί χαμηλές τιμές θα υπάρξουν μόνο για λόγους ανταγωνισμού. Μόλις ξεπατώσουν την ΔΕΛΤΑ και άλλες, οι τιμές θα γίνουν και πάλι premium. Γιατί το λέω αυτό; Δεστε πχ ΙΚΕΑ. Εχουμε τις ακριβότερες τιμές στην Ευρώπη, που δεν δικαιολογούνται με τίποτα, ούτε με την απόσταση. Και όμως. Ο λόγος; Οι ντόπιοι ανταγωνιστές (επιπλάδες), είναι πολύ ψηλά στις τιμές, και έτσι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ. Μ@Κ@κΕΣ είναι να κατεβάσουν και άλλο τις τιμές; αφού μπορουν να κερδίζουν περισσότερα!!!! Και αυτο είναι το νόημα του καπιταλισσμού. Μεγιστοποίηση του κέρδους, ελαχιστοποίηση του κόστους. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΟ.

- - - Updated - - -


Επίσης, οι κινήσεις που γινονται προς το σπάσιμο της συντεχνίας των φαρμακοποιών είναι εξίσου θετικές κατά τη γνώμη μου.

Εδώ θα διαφωνήσω. Το φάρμακο είναι προιόν με διατίμηση. ΑΣχέτως εαν το πουλά το φαρμακείο, το σούπερ μάρκετ, ή το περίπτερο, η τιμή διαμορφώνεται απο το υπουργείο. Αρα δεν υπαρχει θέμα ανταγωνιστηκότητας, μιας και όποιος και να το πουλά, θα το πουλά στην συγκεκριμένη τιμή. Εκτός εαν είναι ελεύθερη η τιμή στα σούπερ μάρκετ, και φθηνότερη. Αρα το θέμα είναι ποιός θα κερδίζει απο την πώληση, εφόσον μιλάμε για fixed τιμές. Αυτομάτως λοιπόν "χαριζεται" ένα τεράστιο μερίδιο στην κατανάλωση, μια αγορά, στα σούπερ μάρκετ. Μια με το ψωμί, μια με το γάλα, μια με τα φάρμακα, όλα αυτά εμένα με κάνουν να ψυλιάζομαι....

konenas
21-03-14, 08:22
Όλα τα θέματα κατάργησης προνομίων σε διάφορες συντεχνίες είναι δήθεν.
Πιέζονται από την τρόικα αλλά ενδίδουν τελικά.

Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις εφαρμόζονται.

Αλλά βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος.
Οι συντεχνίες είναι επιζήμιες για την οικονομία και δημιουργούν τεχνητά αυξημένες τιμές λιανικής.
Όμως τα μονοπώλια είναι ο ορισμός της απάτης και της διαπλοκής.

Κάθε κίνηση που μειώνει την μικρομεσαία τάξη μας φέρνει σε χειρότερη κατάσταση.
Ο φούρναρης αισχοκερδίζει. Όμως ως επί το πλείστον τα επιπλέον κέρδη τα ρίχνει στην τοπική οικονομία, ο μέτοχος των Σ/Μ όμως όχι.

anon
21-03-14, 09:18
Παιδιά, εγώ θεωρώ ότι η όλη ιστορία με το γάλα ειναι καθαρά για αποπροσανατολισμό. Βάζουν ένα θέμα δήθεν για να υπάρχει αντιπαράθεση, να γίνεται ντόρος, να παίζει στα κανάλια, να ξεσηκωθεί κόσμος που θίγεται, και στο τέλος θα το πάρουν πίσω, χωρίς κανένας να πάρει χαμπάρι τα άλλα μέτρα που θα περάσουν "υπογείως". Ολοι οι βουλευτές της ΠΑΣΟΚοΝΔου που θα αντιπαλεύονται την τρόικα για το γάλα, το ψωμί κλπ, θα χειροκροτηθούν, ενώ θα έχουν υπογράψει πολύ χειρότερα πράγματα, που μάλλον θα τα αντιληφθούμε μετά.

Εχει ανακοινωθεί επίσημα τιποτε του τι έχει συμφωνηθεί με την τρόικα; Μόνο κάποια αποσπασματικά πράγματα και ότι πρέπει να έχουμε πρωτογενές πλεόνασμα 3% του ΑΕΠ για το 2015. Οπερ σημαίνει έσοδα πάνω απο 5 δις... Πως στο καλό θα βγούν 5+ δις σε μια οικονομία που είναι συνεχώς σε ύφεση; Πόσους άλλους επιπλέον φόρους θα βάλουν; Πόσοι θα μείνουν ακόμη απλήρωτοι (γιατροί, φαρμακεία, προμηθευτές δημοσίου, έργα δημοσίου κλπ) απο το δημόσιο, για να μπορεί να κοκορεύεται ο κάθε Σαμαρας και ο κάθε Αδωνις ότι έχουμε δημιουργήσει πρωτογενές πλεόνασμα;

Και στην τελική, όχι ότι δεν πρέπει να πέσουν οι τιμές, η κάψα για το γάλα για τι γίνεται; για τον έλληνα καταναλωτη; για σκεφτείτε το! πόσο μεγάλη διαφορά θα κάνει στο συνολικό κόστος κατανάλωσης σε ετήσια βάση, αν υποθέσουμε ότι το γάλα μπορέσει και πάει κατα κανόνα απο το 1,2 στο 0,9; Με δυο μπουλάλια την ημέρα γάλα για μια τετραμελή οικογένεια με μικρά παιδιά (τα μεγάλα πίνουν φρέντο καπουτσίνο :p) σημαίνει διαφορά 60 λεπτών την ημέρα, κάπου 220 ευρώ τον χρόνο... ΟΚ, δεν είναι και ευκαταφρόνητο ποσό, αλλά ξοδεύουμε ήδη περισσότερα σε άλλα και σε φόρους σε ετήσια βάση. Και ήδη πουλιούνται γάλατα σε τέτοια τιμή, και μαλιστα αμιγώς ελληνικά. Πχ στο LIDL πουλάνε γάλα ΓΑΛΠΟ (είναι της Εβροφάρμα) προς 0,89 λεπτά. Στα SmartPrice πουλάνε Λυκας προς 1,02 ευρώ. Μόνο οι μεγάλες αλυσίδες πουλάνε γάλα σε πολύ premium τιμές, πχ Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής (νομίζω το καλύτερο γάλα, και το μόνο που δεν του βγάζουν όλα τα λιπαρα για να προσθέσουν εκ των υστέρων όσο θέλουν, γιαυτό και δεν έχει σταθερό δείκτη λιπαρών, πλήρες με λιπαρα που ειναι απο 3,7% έως 4,5%) που πάει κάπου στο 1,90
Και έπειτα είναι και τι γαλα θέλεις. Εαν είναι γάλα απο αγελάδες τίγμα στα αντιβιοτικά και τρεφόμενες με γενετικά μεταλλαγμένο καλαμπόκι που ειναι φθηνότερο, σίγουρα το κόστος γάλακτος ειναι φθηνότερο. Η GreenPeace θυμάμαι ζητούσε απο εταιρίες εαν ελέγχουν το γάλα που παραλαμβάνουν απο παραγωγούς και εαν έχουν στοιχεία εαν τρέφονται απο μεταλλαγμένα ή όχι. Παλαιότερα οι μόνες εταιρίες που μπορούσαν να τεκμηριώσουν ότι το γάλα δεν ηταν απο αγελάδες τρεφόμενες με μεταλλαγμένα ήταν η Αμερικανική Γεωργική Σχολή, η Φάρμα Κουκάκη, και η Ολυμπος, αλλά μετά για την Ολυμπος ακούστηκαν διάφορα.

Και τελικα τι θα γίνει; Ας γίνει αυτό το μέτρο, νομίζω κακώς οι παραγωγοί εξεγείρονται. Αντιθετως, θαλεγα ότι τους βολεύει. Εαν υπάρχει διαβάθμιση γάλακτος 2 ημερών, τους συμφέρει. Κανένας απο έξω δεν μπορεί να φέρει γάλα δυο ημερών, θα είναι καθαρά ντόπιο. Σαν δυο ημερών θα θεωρειται καλύτερο, άρα και καλύτερη τιμή. Ισως είναι και ευκαιρία να συνεργαστούν παραγωγοί και να δημιουργήσουν μονάδες και να μην γίνονται αντικείμενο εκμετάλλευσης απο μεγάλες εταιρίες καρτέλ.

ΥΓ. Προσωπικά έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια τις premium μάρκες γάλακτος. Μια παλιά καλή εποχή έπαιρνα μόνο Αμ.Γεωργική Σχολή. Πλέον τα μπιμπικίνια δεν φτάνουν, και παίρνουμε ΓΑΛΠΟ(Εβροφάρμα) και Λυκας. Μερικές φορές παίρνουμε και απο τον Μαρινόπουλο, τις ημέρες που τα έχει όλα 0,99 λεπτά το λίτρο (εκτός Αμ.Γεωργ.Σχολή δυστυχώς). Αν έχει Κουκάκη ή Σεργάλ. Δέλτα και άλλες μάρκες τις αποφεύγω...

kennyyy
21-03-14, 10:14
Για να συνεχίσω τη γκρίζα διαφήμιση, ΕΒΟΛ πάνω από όλα.
Κατά τα άλλα, ακριβώς αυτό αφού ήδη υπάρχει γάλα 10 ημερών (10 και mmmilk 2 που μου έρχονται στο μυαλό, το 2ο έγραφε γερμανικό γάλα αλλά μετά σταμάτησε η αναγραφή) προς τι το μεγάλο ζήτημα αν θα το λένε "φρέσκο" ή όχι; Συζητάμε και χάνουμε το δάσος μιας συμφωνίας με δις ευρώ μέσα για το δέντρο του marketing επειδή ο καταναλωτής πείθεται αν του πεις φρέσκο ακόμα και αν είναι 7 ημερών αντί για 3;
Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή, ως άλλο πρότυπο όντως είναι το πιο πλούσιο σε γεύση γάλα, αλλά ό,τι δίνεις παίρνεις...

konenas
21-03-14, 10:42
Εγώ έχω σταματήσει να πίνω γάλα αλλά νομίζω πως τρώμε τόσα σκατά που δεν έχει νόημα να το ψάχνεις τόσο.

Αν αλλάξουν η κυβέρνηση και οι κάτοικοι της χώρας και της οικουμένης όλης μπορεί ...

Νικαετός
21-03-14, 10:52
Δεν ξέρω αν έχει γραφεί προηγουμένως, αλλά στη Λάρισσα υπάρχει σύστημα αυτόματης πώλησης γάλακτος απευθείας από τους παραγωγούς. (google ΘΕΣΓΑΛΑ). Φρέσκο γάλα, πραγματικά άριστης ποιότητας. Δοκίμασα και δεν έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα τυποποιημένα. Δεν γνωρίζω τιμή αλλά από όσο άκουσα από συγγενή της ...παντόφλας, είναι φθηνό. Μια καλή ιδέα λοιπόν για διάθεση του γάλακτος χωρίς μεσάζοντες. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο από πλευράς συνθηκών υγιεινής, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο σόι... (εργαζόμενοι στον κλάδο υγείας με μικρά παιδιά).

raspoutiv
21-03-14, 11:01
Το σωστό λοιπόν είναι να ζυγιζεται και στο φούρνο και στο σουπερ μαρκετ. Ποτέ δεν υπερασπίστηκα τα σουπερ μαρκετ. Δε μπορώ όμως να υπερασπιστώ το να με κλέβει όμως ο φούρναρης.



Αρα η λύση είναι να μας κλέβουν οι αρτοποιοί στο βάρος του ψωμιου?

Ρε παιδιά, για όνομα του Θεού. ΚΑΠΟΙΑ πράγματα είναι αυτονοητως θετικά. Το να παίρνεις ένα κιλό ψωμί ,το οποίο θα είναι ένα κιλό ψωμί ή το να μπορείς να παίρνεις ένα φάρμακο και από το φαρμακείο (συγκλονιστική συντεχνία, από τις πιο σκληρές στην Ελλάδα) και από το σουπερ μαρκετ είναι κινησεις προς τη σωστή κατευθυνση.


δε σου είπα πως πρέπει να σε κλέβουν οι φουρνάρηδες και τα super market
σου λέω πως αυτό που θα επακολουθήσει δεν είναι παράπλευρη απώλεια μιας σωστής απόφασης αλλά ο σκοπός της, κι ήρθε μαζί με μια σειρά άλλα μέτρα που έχουν το ίδιο αποτέλεσμα

δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει πάντα εμείς, σαν απλοί πολίτες, να βρίσκουμε και να προτείνουμε λύση για κάθε αλητεία της κυβέρνησης. κάνω όμως μια προσπάθεια και τώρα να σκεφτώ μια λύση. ας αναγκάσουν αρτοποιεία και μεγαλομπακάλικα να αναγράφουν στη συσκευασία την προέλευση πρώτων υλών του και να αναφέρουν τόπο και χρόνος ζύμωσης και ψησίματος.
επίσης καλό θα ήταν να υπάρχει αποκλειστικός υπάλληλος για το ψωμί στο super market, όπως πχ και στα τυριά, κι όχι να έρχεται κάποιος από τα κολοκυθάκια για να σου πει ποιο έχει προζύμι. θα χτυπηθεί κι η ανεργεία έτσι, που "τόσο πολύ" νοιάζει την κυβέρνηση

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-03-14, 11:02
Δεν γνωρίζω τιμή αλλά από όσο άκουσα από συγγενή της ...παντόφλας
Της παντόφλας....;;;Γουατ ντου γιου μιν;; :p

raspoutiv
21-03-14, 11:04
Δεν ξέρω αν έχει γραφεί προηγουμένως, αλλά στη Λάρισσα υπάρχει σύστημα αυτόματης πώλησης γάλακτος απευθείας από τους παραγωγούς. (google ΘΕΣΓΑΛΑ). Φρέσκο γάλα, πραγματικά άριστης ποιότητας. Δοκίμασα και δεν έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα τυποποιημένα. Δεν γνωρίζω τιμή αλλά από όσο άκουσα από συγγενή της ...παντόφλας, είναι φθηνό. Μια καλή ιδέα λοιπόν για διάθεση του γάλακτος χωρίς μεσάζοντες. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο από πλευράς συνθηκών υγιεινής, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο σόι... (εργαζόμενοι στον κλάδο υγείας με μικρά παιδιά).

πράγματι ακούγεται πολύ καλό αλλά όπως ξέρεις οι συνεταιρισμοί είναι δύσκολο να κρατηθούν όταν τους εποφθαλμιούν κοράκια. ο εκάστοτε ανταγωνιστής του συνεταιρισμού ξέρει τον τρόπο να τους βάλει να σφαχτούν και μάλιστα συνήθως έχει και βοήθεια από όποιο υπουργείο χρειάζεται

Νικαετός
21-03-14, 11:08
Της παντόφλας....;;;Γουατ ντου γιου μιν;; :p

Xμμμ, αυτό που κατάλαβες :p

Το πρόβλημα είναι ότι οι φούρνοι θα πρέπει να συνεχίσουν να υπάρχουν. Νομίζω ότι μπορείς να ζητήσεις ψωμί "διατίμησης" και να στο ζυγίσει. Αλλιώς παίρνεις "αρτοσκεύασμα" με τιμή ανά φρατζόλα.

kover
21-03-14, 11:38
Δεν ξέρω αν έχει γραφεί προηγουμένως, αλλά στη Λάρισσα υπάρχει σύστημα αυτόματης πώλησης γάλακτος απευθείας από τους παραγωγούς. (google ΘΕΣΓΑΛΑ). Φρέσκο γάλα, πραγματικά άριστης ποιότητας. Δοκίμασα και δεν έχει καμιά σχέση με τα υπόλοιπα τυποποιημένα. Δεν γνωρίζω τιμή αλλά από όσο άκουσα από συγγενή της ...παντόφλας, είναι φθηνό. Μια καλή ιδέα λοιπόν για διάθεση του γάλακτος χωρίς μεσάζοντες. Δεν το έχω ψάξει περισσότερο από πλευράς συνθηκών υγιεινής, αλλά έχω εμπιστοσύνη στο σόι... (εργαζόμενοι στον κλάδο υγείας με μικρά παιδιά).

1€/lt χρεώνει όταν το γεμίζεις σε δικό σου μπουκάλι. Η γνώμη των λαρισέων είναι πως είναι αρίστης ποιότητας και τα απογεύματα, που το έζησα, υπάρχουν ουρές για γεμίσματα. Η γέυση του είναι πραγματικά εκπληκτική. Ξεκίνησε με ένα selling point και τα έχει κάνει 4 μέσα σε 3-4 μήνες νομίζω. Είναι μία λύση για να πεταχτούν οι μεσάζοντες και τα super market έξω και φαίνεται να δουλέυει.

raspoutiv
21-03-14, 11:42
1€/lt χρεώνει όταν το γεμίζεις σε δικό σου μπουκάλι. Η γνώμη των λαρισέων είναι πως είναι αρίστης ποιότητας και τα απογεύματα, που το έζησα, υπάρχουν ουρές για γεμίσματα. Η γέυση του είναι πραγματικά εκπληκτική. Ξεκίνησε με ένα selling point και τα έχει κάνει 4 μέσα σε 3-4 μήνες νομίζω. Είναι μία λύση για να πεταχτούν οι μεσάζοντες και τα super market έξω και φαίνεται να δουλέυει.

κάτι μου λέει πως και στα Mikel θα λένε πως βάζουν ΘΕΣΓΑΛΑ :p

kover
21-03-14, 11:52
κάτι μου λέει πως και στα Mikel θα λένε πως βάζουν ΘΕΣΓΑΛΑ :p

Mikel και Κωνσταντινίδης φίλε. Ειδικά τα πρώτα έχουν καταφέρει και πουλάνε μετριότατη ποιότητα καφέ που το βρίσκεις και σε καντίνες τίγκα στο γάλα (ΘΕΣΓΑΛΑ ofc), τη ζάχαρη και τα συρόπια.

badweed
21-03-14, 12:06
ψωμακι σταματησα να αγοραζω οταν το κουλουρι με σουσαμι εφτασε καποια στιγμη το μισο ευρω , απο τοτε εχω να πατησω σε φουρνο (3 χρονια; ) . με ενα αρτοποιητη , εχω ησυχασει , φρεσκο ψωμι σε 3 ωρες !1.5 ευρω το κιλο το αλευρι ( δεν το εχω ψαξει και πολυ θα υπαρχει σιγουρα και καλυτερη τιμη ) που βγαζει 4 περιπου φρατζολακια των 750 "γραμμαριων" .


και αυτο με το ΘΕΣΓΑΛΑ , ενδιαφερον , φανταζομαι θα ειναι λιγο μανικι στην τροφοδοσια , αφου θα θελει δυο δεξαμενες , μια να βγαζει το παλιο το γαλα (και ισως καποια πλυση ) και μια ακομη για να τροφοδοτει με φρεσκο γαλα (ημερας ; ) .

29gk
21-03-14, 12:10
Πάντα εκτιμώ την ειλικρίνεια και εδώ είσαι πράγματι ειλικρινής.

Εχω να κανω μια γενικότερη πρόταση. Τα εχω χώσει στην παρούσα Κυβερνηση (όπως και στις προηγούμενες) και στο δικομματισμό όσο λίγοι, τόσο πολιτικά,όσο και ιδεολογικά. Εχω περιγραψει αναλυτικά γιατί αναριθμητα από τα "μετρα" που πάρθηκαν εδώ και ~46 μήνες ήταν από χαζά έως αυτοκτονικά. Ξέρω ποια είναι η πολιτική στόχευση της παρούσας Κυβερνησης ,όπως και όλων των Κυβερνήσεων από το 1974 έως και σήμερα (επί 40 χρόνια υπηρετούν σταθερά και αταλάντευτα το Κεφάλαιο).

Οταν ομως , έστω και από σπόντα, γίνεται μια αυτονοητα ορθη κινηση, ε, δε μπορώ παρά να δεχθώ το προφανές του πράγματος. Κυρίως επειδή κάτι διαφορετικό υποτιμά την ίδια μου τη νοημοσύνη, αλλά και γιατί δίνω πάτημα σε διάφορα παπαγαλάκια να λένε ότι όσοι αντιπολιτεύονται την Κυβερνηση το κάνουν τυφλά λέγοντας "όχι σε όλα". Το να ζυγιζεται το ψωμί που παίρνω σε φούρνους και σουπερ μάρκετ ,ώστε τα 500 γραμμάρια να είναι 500 και όχι 375 είναι αυτονόητα ορθο. Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα. Επειδή βεβαια η Κυβερνηση θέλει να πάρει αυτό το ορθο μέτρο, δε σημαινει ότι γενικώς κινειται προς τη σωστή κατευθυνση.

Επίσης, οι κινήσεις που γινονται προς το σπάσιμο της συντεχνίας των φαρμακοποιών είναι εξίσου θετικές κατά τη γνώμη μου.

Οταν καποιος δεν εχει κατι να πει, καλο ειναι να σιωπα. Δεν ειναι θεμα ειλικρινειας οπως και δεν ειναι δουλεια μου να δωσω λυσεις στο οτιδηποτε.

Απο τη στιγμη ομως, που αναγνωριζεις "θετικες κινησεις" προς την κατευθυνση του "σπασιματος των συντεχνιων" ενω δεν ακουμπας καν το το εχει γινει με τις τοσα "θετικα σπασιματα" που εχουν προηγηθει ηδη, δεν εχεις ακουσει τιποτα για καρτελ - αληθεια ειχε παρει το αυτι σου τιποτα για εκεινη τη παλια ιστορια που δεν κατεληξε πουθενα και δε μαθαμε και τιποτα ποτε για το καρτελ στο γαλα και που υπηρξε μαλιστα ΠΡΟ μημονιου; - και αρνεισαι να δεις την μεγαλη εικονα, τοτε απλα δεν κανουμε συζητηση. Σχολιασμο των ενημερωσεων των καναλιων, δια του Ευαγγελατου και του Πρετεντερη, θελεις να κανουμε.

KLG
21-03-14, 12:23
κάτι μου λέει πως και στα Mikel θα λένε πως βάζουν ΘΕΣΓΑΛΑ :p

Tυπου Νουνου βάζουν τουλαχιστον στην Αθηνα που δοκιμασα και ηταν ο χειροτερος τυπου φρέντο που έχω πιει ποτε. Χίλιες φορές το "λατε" ακόμα και απο ξενα starbucks.

megahead13
21-03-14, 13:25
....Με δυο μπουλάλια την ημέρα γάλα για μια τετραμελή οικογένεια με μικρά παιδιά (τα μεγάλα πίνουν φρέντο καπουτσίνο :p)...
Τί;;; Σαλλλονικιός και δεν πίνει παραδοσιακό φραπόγαλο;;; WTF?? :blink: :blink: Πού πάει αυτός ο κόσμος Νίκο Ευαγγελάτο;;; Πώς θα μεγαλώσουμε τα παιδιά μας;; :crazy: :p


Της παντόφλας....;;;Γουατ ντου γιου μιν;; :p
Νουμπά! :mrgreen: :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
21-03-14, 13:31
Καλά, αν λέτε παντοφλάκια αυτόν που ξέρει πόσο πάει το γάλα, τι έχω να ακούσω εγώ που ξέρω πόσο πάνε οι σερβ...:x

29gk
21-03-14, 13:44
Και σημερα πεφτω πανω στο παρακατω. Και το παραθετω σε ενα νημα οπου συζητουμε την "αναπτυξη" και πως αυτη η πολυποθητη θα ερθει. Ιδου λοιπον ενα μικρο ξυσιμο στην κορυφη του παγοβουνου της πραγματικοτητας.


Πόρισμα-φωτιά: Κύκλωμα "ροκάνιζε" επενδύσεις...

Υπάλληλοι του Υπ. Ανάπτυξης αντί να αξιολογούν τις επιχορηγήσεις, έπαιρναν μίζες και εκβίαζαν επενδυτές Στα ίχνη μεγάλου κυκλώματος διαφθοράς δραστηριοποιούμενου επί 7ετία στη Διεύθυνση Ιδιωτικών Επενδύσεων του υπουργείου Ανάπτυξης βρίσκεται ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης.

Το πόρισμά μεικτού κλιμακίου ελεγκτών που παρουσιάζει σήμερα το «Έθνος» αποκαλύπτει ένα πλέγμα παράτυπων διαδικασιών μέσω των οποίων, μια μικρή ομάδα υπαλλήλων εκμεταλλεύονταν υποψήφιους επενδυτές που αιτούντο χρηματοδοτήσεων.
Υπενθυμίζεται ότι τον Μάρτιο του 2012 τέσσερις υπάλληλοι της συγκεκριμένης Διεύθυνσης είχαν συλληφθεί επ' αυτοφώρω να χρηματίζονται από υποψήφιους επενδυτές προκειμένου να προωθήσουν μία κοινοτική επιδότηση που εκκρεμούσε από το 2009. Παρότι οι πολιτικές ηγεσίες του υπουργείου είχαν κατά καιρούς λάβει αυστηρά μέτρα, απομακρύνοντας προσωπικό από τη συγκεκριμένη υπηρεσία, η πάταξη του κυκλώματος αποδείχθηκε δύσκολη υπόθεση.
Το πόρισμα είναι απόρροια εκείνων των συλλήψεων, με αφορμή τις οποίες, ο γενικός επιθεωρητής Δημόσιας Διοίκησης Λέανδρος Ρακιντζής είχε διατάξει έρευνα. Ακολούθησε έλεγχος από πέντε επιθεωρητές, οι οποίοι εξέτασαν τις διαδικασίες με τις οποίες δίνονταν επιχορηγήσεις ύψους 500.000 έως και 30 εκατ. ευρώ την επταετία 2005 - 2012.
Δεν ειχαμε μνημονια τοτε και ολα δουλευαν ρολοι φυσικα.
Η έρευνα αποκάλυψε ένα περιβάλλον ασυδοσίας στο οποίο υποψήφιοι επενδυτές καταντούσαν έρμαια των προθέσεων των συγκεκριμένων υπαλλήλων, αναγκαζόμενοι να υποκύπτουν ακόμα και στον χρηματισμό προκειμένου να λαμβάνουν τις επιχορηγήσεις που δικαιούνταν.
Σύμφωνα με το πόρισμα, το κύκκλωμα της διαφθοράς είχε τα εξής τέσσερα χαρακτηριστικά:
1.Συστηματική καταστρατήγηση των προθεσμιών έγκρισης που προέβλεπε ο νόμος. Αντί για τέσσερις μήνες που θα έπρεπε να μεσολαβήσουν από την κατάθεση της αίτησης μέχρι και την απόφαση υπαγωγής στο επενδυτικό πρόγραμμα, στις περισσότερες περιπτώσεις οι αποφάσεις λαμβάνονταν ακόμα και ύστερα από 2,5 χρόνια. Από το σύνολο 3.478 προγραμμάτων μόνο το 22% ολοκληρωνόταν το πρώτο εξάμηνο και το υπόλοιπο 88% ολοκλήρωνε τη διαδικασία από 6 έως και 54 μήνες. Οπως καταγράφουν οι επιθεωρητές, η απόκλιση στους χρόνους είχε γίνει μόνιμη κατάσταση και δεν αποδίδεται σε φόρτο εργασίας, ενώ γίνονταν δεκτές αιτήσεις χωρίς να έχουν όλα τα δικαιολογητικά.
2. Μη τήρηση της σειράς προτεραιότητας των αιτήσεων που οδηγούνταν στις γνωμοδοτικές επιτροπές για τη λήψη της επιχορήγησης, γεγονός που καταδεικνύει επιλεκτική προώθηση ποιων προτάσεων θα εγκρίνονταν και ποιων όχι.
3. Το 50% των υπό εξέταση επενδυτικών προγραμμάτων είχε αναλάβει -και μάλιστα υπό τη διπλή ιδιότητα ελεγκτή και αξιολογητή- ένας κλειστός πυρήνας 30-40 υπαλλήλων, τη στιγμή που στη συγκεκριμένη Διεύθυνση του ΥΠΑΝ απασχολούνταν 322 υπάλληλοι. Η μεγάλη πλειονότητα των αξιολογητών ήλεγχε από ένα έως και 50 προγράμματα, ενώ οι «εκλεκτοί» είχαν αναλάβει πάνω από 100 προγράμματα ο καθένας.
4. Οι έλεγχοι των ιδίων κεφαλαίων των επενδυτών, όπως και της νομιμότητας των εγγυητικών επιστολών, ήταν σχεδόν ανύπαρκτοι, ενώ μετά την έγκριση των προγραμμάτων οι έλεγχοι υλοποίησης των δράσεων περιορίζονταν ακόμα και σε επιχειρήσεις όπου η χρηματοδότηση τους συνδεόταν άμεσα με τη δημιουργία και τη διατήρηση θέσεων εργασίας.

Μπορει καποιος να με πληροφορησει για τα δρωμενα Χατζηδακη, Σκορδα και των προηγουμενων, σε αυτο το υπουργειο ; Για το εργο τους ;

badweed
21-03-14, 13:57
τι μου λετε τωρα ! πεφτω απ τα συννεφα !!

σε επαγκελματικη δραστηριοτητα σε δημο της αττικης , στα περιξ του δημου της αθηνας, για χαρτια που αφορουσαν τον δημο (να μην μιλησω για το ποιο τραγικο κτηριο που συναντησα και στεγαζοταν , τι αλλο; , η πολεοδομια ) και δεν βγαιναν απο τον δημο επισημα , μολις μπλεχτηκαν μπραβοι μεσα , τα φερναν τα χαρτια ντελιβερι υπο οποιες προυποθεσεις ηταν επιθυμητες . αλλα μολις μπλεξεις , αρχιζει το παιχνιδι των κουμπαρων και της κολοκυθιας ....
για ποια δημοκρατια και ποιο συστημα μιλατε ; το εχετε συναντησει ; οχι πειθηνια , αλλα ισοτιμα ! να μην αφηνετε τιποτα να σας υπερβει ..

megahead13
21-03-14, 13:57
Καλά, αν λέτε παντοφλάκια αυτόν που ξέρει πόσο πάει το γάλα, τι έχω να ακούσω εγώ που ξέρω πόσο πάνε οι σερβ...:x
Κλασσική περίπτωση βλάβης! :lol:


Και σημερα πεφτω πανω στο παρακατω. Και το παραθετω σε ενα νημα οπου συζητουμε την "αναπτυξη" και πως αυτη η πολυποθητη θα ερθει. Ιδου λοιπον ενα μικρο ξυσιμο στην κορυφη του παγοβουνου της πραγματικοτητας.



Μπορει καποιος να με πληροφορησει για τα δρωμενα Χατζηδακη, Σκορδα και των προηγουμενων, σε αυτο το υπουργειο ; Για το εργο τους ;
Πέσαμε πάλι από τα σύννεφα... :rolleyes:

29gk
21-03-14, 14:09
τι μου λετε τωρα ! πεφτω απ τα συννεφα !!

σε επαγκελματικη δραστηριοτητα σε δημο της αττικης , στα περιξ του δημου της αθηνας, για χαρτια που αφορουσαν τον δημο (να μην μιλησω για το ποιο τραγικο κτηριο που συναντησα και στεγαζοταν , τι αλλο; , η πολεοδομια ) και δεν βγαιναν απο τον δημο επισημα , μολις μπλεχτηκαν μπραβοι μεσα , τα φερναν τα χαρτια ντελιβερι υπο οποιες προυποθεσεις ηταν επιθυμητες . αλλα μολις μπλεξεις , αρχιζει το παιχνιδι των κουμπαρων και της κολοκυθιας ....
για ποια δημοκρατια και ποιο συστημα μιλατε ; το εχετε συναντησει ; οχι πειθηνια , αλλα ισοτιμα ! να μην αφηνετε τιποτα να σας υπερβει ..

Η δικη μου εμπειρια ηταν οταν το 2008 ειχα μαθει για ενα προγραμμα που θα επιδοτουσε ενα σχεδιο τυπου e-επιχειρειν αλλα δεν μπορουσα να βρω πουθενα πληροφοριες και στοιχεια αλλα περα απο διασπαρτα δελτια τυπου, και μετα απο τηλεφωνα και επισκεψεις στο υπουργειο της πλ. Κανιγγος με ενημερωσαν οτι δεν ειχε βγει ακομα αλλα οταν θα ηταν ετοιμοι θα εβγαζαν σελιδα στο ιντερνετ. Το παρακολουθουσα και την πρωτη μερα που ειδα την σελιδα με την επισημη ανακοινωση, για να μη χασω χρονο μαλιστα πηρα τηλεφωνο. Με τα πολλα - με τα παρα πολλα μαλιστα καθως διεκρινα μια δυσθυμια να το πω; - με ενημερωσε τελικα ενας υπαλληλος που δηλωσε αρμοδιος και ηταν και πολυ μεσα στα πραματα αφου αρχισε τον ενικο και τις οικειοτητες αμεσως, οτι η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης φακελλου ηταν μετα απο 2 ημερες οπου και λαχαινε Παρασκευη !!!

Φυσικα τα παρατησα. Πριν καν ξεκινησω. Τη δουλεια την εκανα μονος μου και χωρις καμια επιδοτηση παρολα που το προγραμμα ηταν ακριβως για την περιπτωση μου. Εμαθα οτι ενας αλλος πηρε λεφτα, αρκετα μαλιστα αλλα εκλεισε ( ατιμωτικα ) μετα απο ενα διαστημα.

anon
21-03-14, 14:11
1€/lt χρεώνει όταν το γεμίζεις σε δικό σου μπουκάλι. Η γνώμη των λαρισέων είναι πως είναι αρίστης ποιότητας και τα απογεύματα, που το έζησα, υπάρχουν ουρές για γεμίσματα. Η γέυση του είναι πραγματικά εκπληκτική. Ξεκίνησε με ένα selling point και τα έχει κάνει 4 μέσα σε 3-4 μήνες νομίζω. Είναι μία λύση για να πεταχτούν οι μεσάζοντες και τα super market έξω και φαίνεται να δουλέυει.

1 ευρώ το λίτρο σε δικό σου μπουκάλι δεν το λες και φθηνό. Και μάλλον δεν είναι ούτε παστεριωμένο, ούτε ομογενοποιημένο. Η παστερίωση επιβάλεται στο γάλα, εκτός και εαν θέλετε να ριψοκινδυνεύετε. Το πουλούν 1 ευρώ λιανική, 30 λεπτά χονδρική....

alekan
21-03-14, 14:18
Έ,ρε βρουκέλλωση που έχει να πέσει...

hemlock
21-03-14, 14:19
1 ευρώ το λίτρο σε δικό σου μπουκάλι δεν το λες και φθηνό. Και μάλλον δεν είναι ούτε παστεριωμένο, ούτε ομογενοποιημένο. Η παστερίωση επιβάλεται στο γάλα, εκτός και εαν θέλετε να ριψοκινδυνεύετε. Το πουλούν 1 ευρώ λιανική, 30 λεπτά χονδρική....
Προφανώς...Αυτά που γράφεις θέλουν υποδομή...Παρόλα αυτά το να βράσεις (θεωρητικά μόνο αυτό θα χρειαστεί) το γάλα που θα έρθει στα χέρια σου κατευθείαν απο το ζώο (αγελάδα ή και κατσικούλα) και να το πιείς το ίδιο πρωϊ, δεν το θεωρώ επιλήψιμο ανονα.

anon
21-03-14, 14:31
Προφανώς...Αυτά που γράφεις θέλουν υποδομή...Παρόλα αυτά το να βράσεις (θεωρητικά μόνο αυτό θα χρειαστεί) το γάλα που θα έρθει στα χέρια σου κατευθείαν απο το ζώο (αγελάδα ή και κατσικούλα) και να το πιείς το ίδιο πρωϊ, δεν το θεωρώ επιλήψιμο ανονα.

οχι.
Αλλά πρόσεξε.... Κατηγορούμε τις εταιρίες, και έρχεται ο παραγωγός, το πουλά αναπαστερίωτο (είπα δεν ξέρω, μπορεί τελικά να το παστεριώνουν), χωρίς έλεγχο, χωρίς ομογονεποίηση, προς 1 ευρώ το λίτρο. Και το λέτε αυτό φθήνια; Πάντε πάρτε το απο το LIDL, έτοιμο, συσκευασμένο, ελληνικό, απο την ΕΒΡΟΦΑΡΜΑ, προς 0,89 ευρώ το λίτρο... Και χωρίς ουρές. Σιγά. Αν το πουλούσαν μισό ευρώ το λίτρο να πω ΟΚ, αλλά έτσι;
Επειτα, αν το βράσεις, είναι χειρότερο απο παστεριωμενο. Το παστεριωμένο είναι βράσιμο ακριβώς στους 72 για λίγα δευτερόλεπτα. Το βράσιμο στο σπίτι είναι πιο μεγάλη θερμοκρασία, και σίγουρα όχι για δευτερόλεπτα. Οι αλλοιώσεις και η μείωση της ποιότητας του είναι πολύ μεγαλύτερη απο μια σωστή παστερίωση. Εκτός εαν το πιείς άβραστο, με όλους κινδύνουν που μπορεί να ελοχεύουν.
Ειπαμε. Δεν είμαι κατα αυτής της πρακτικής, αλλά είμαι σίγουρα κατά της πρακτικής πολλών παραγωγών που όταν πάνε στην λιανική θέλουν να πουλάνε με premium τιμές, κάνοντας το τελικά κατα την γνώμη μου μη ανταγωνιστικό απο ότι με τα σούπερ μάρκετ. Μου έρχετε ο πατατοπαραγωγός και πουλά πατάτα προς 80 λεπτά το κιλό, χωρίς απόδειξη κιόλας, όταν την ίδια πατάτα πουλά πχ το σούπερ μαρκετ προς 0,60 ή έστω με 0,80 αλλά και με απόδειξη! Και μάλιστα είμαι πιο σίγουρος ότι η πατάτα στο σούπερ μάρκετ είναι απο εκεί που λέει, παρα απο τον πλανόδιο ή της λαικής, που μπορεί να λέει πιο εύκολα ότι θέλει (ντεμεκ παραγωγός στην λαική). Και μετα παραπονιούνται και κλαίγονται.

raspoutiv
21-03-14, 14:45
ντεμέκ παραγωγοί πάντα υπάρχουν και στο κίνημα χωρίς μεσάζοντες προφανώς δεν αρκεί για μένα να σου δίνουν τιμή ίδια ή 5-10% φθηνότερη από ότι από το εμπόριο. από τη στιγμή που συμπεριφέρονται σαν έμποροι γίνονται κι αυτοί άπληστοι. δε σημαίνει όμως πως το κίνημα χωρίς μεσάζοντες είναι κακό σαν ιδέα, και πολλές φορές σαν εφαρμογή
π.χ. αγόρασα 60lt λάδι με 3.5€/lt από παραγωγό. κανονικό παραγωγό όχι ντεμέκ. κι αυτός έβγαλε 2€ πάνω στο λίτρο, κι εγώ κέρδισα 2€. κοινώς μοιραστήκαμε το κέρδος του έμπορου ο οποίος τώρα θα πρέπει να πάει να δουλέψει. απελευθερώσαμε παραγωγικές δυνάμεις που θα λεγαν κι οι φιλελέδες, κάνοντας μια δίκαιη μοιρασιά

όσο για το ΘΕΣΓΑΛΑ, φαντάζομαι θα το πουλάν παστεριωμένο. είναι αδύνατο να το επεξεργαστεί ο κόσμος σπίτι χωρίς ατυχήματα

badweed
21-03-14, 14:49
Η δικη μου εμπειρια ηταν οταν το 2008 ειχα μαθει για ενα προγραμμα που θα επιδοτουσε ενα σχεδιο τυπου e-επιχειρειν αλλα δεν μπορουσα να βρω πουθενα πληροφοριες και στοιχεια αλλα περα απο διασπαρτα δελτια τυπου, και μετα απο τηλεφωνα και επισκεψεις στο υπουργειο της πλ. Κανιγγος με ενημερωσαν οτι δεν ειχε βγει ακομα αλλα οταν θα ηταν ετοιμοι θα εβγαζαν σελιδα στο ιντερνετ. Το παρακολουθουσα και την πρωτη μερα που ειδα την σελιδα με την επισημη ανακοινωση, για να μη χασω χρονο μαλιστα πηρα τηλεφωνο. Με τα πολλα - με τα παρα πολλα μαλιστα καθως διεκρινα μια δυσθυμια να το πω; - με ενημερωσε τελικα ενας υπαλληλος που δηλωσε αρμοδιος και ηταν και πολυ μεσα στα πραματα αφου αρχισε τον ενικο και τις οικειοτητες αμεσως, οτι η καταληκτικη ημερομηνια υποβολης φακελλου ηταν μετα απο 2 ημερες οπου και λαχαινε Παρασκευη !!!

Φυσικα τα παρατησα. Πριν καν ξεκινησω. Τη δουλεια την εκανα μονος μου και χωρις καμια επιδοτηση παρολα που το προγραμμα ηταν ακριβως για την περιπτωση μου. Εμαθα οτι ενας αλλος πηρε λεφτα, αρκετα μαλιστα αλλα εκλεισε ( ατιμωτικα ) μετα απο ενα διαστημα.

ετσι ακριβως, και δυσθυμια που λες (ωραια λεξη ) σε πολεες φασεις . απο το κεπ μεχρι το τεβε το ικα , την δεη , τον οτε , την ευδαπ , σε υπουργεια , σε δημους , σε αστυνομιες στρατους και δικαστηρια , οτι ακουμπαει στο δημοσιο , λες και με το ζορι σε λαχειοφορο αγορα κερδισανε τις μονιμες θεσεις ενω επιδιωξαν το κατι αλλο .
ε πως να παει μπροστα κατι με τοση μουχλα στα γραναζια του , και απο ποιο πανω , ανυποπτες εντολες.

ισως να καταλαβαινουν οτι το δημοσιο δεν ειναι ακριβως δημοσιο και κατι ποιο συγκεκριμενο το χειριζεται , ισως να εχουν συσπειρωθει γιατι ολοι τους κατηγορουνε , δεν μπορω να ξερω το γιατι ..
παντως σαν μαρτυρια , το κυκλοφορει αρκετα , ανθρωπους γεματους ιδανικα , δυναμη και ιδεες να τους μετατρεπουν σε απροθυμους ^%$^$δες .. (ισως λογο της αναξιοκρατειας )

29gk
21-03-14, 15:01
ετσι ακριβως, και δυσθυμια που λες (ωραια λεξη ) σε πολεες φασεις . απο το κεπ μεχρι το τεβε το ικα , την δεη , τον οτε , την ευδαπ , σε υπουργεια , σε δημους , σε αστυνομιες στρατους και δικαστηρια , οτι ακουμπαει στο δημοσιο , λες και με το ζορι σε λαχειοφορο αγορα κερδισανε τις μονιμες θεσεις ενω επιδιωξαν το κατι αλλο .
ε πως να παει μπροστα κατι με τοση μουχλα στα γραναζια του , και απο ποιο πανω , ανυποπτες εντολες.

ισως να καταλαβαινουν οτι το δημοσιο δεν ειναι ακριβως δημοσιο και κατι ποιο συγκεκριμενο το χειριζεται , ισως να εχουν συσπειρωθει γιατι ολοι τους κατηγορουνε , δεν μπορω να ξερω το γιατι ..
παντως σαν μαρτυρια , το κυκλοφορει αρκετα , ανθρωπους γεματους ιδανικα , δυναμη και ιδεες να τους μετατρεπουν σε απροθυμους ^%$^$δες .. (ισως λογο της αναξιοκρατειας )

Δεν θα συμφωνησω. Αυτη η θεωρια που αναπτυσεις, πιστευω οτι ειναι η ευκολη. Ειναι η βιτρινα αν θες, το προφανες που βαζουν μπροστα και πλασαρουν. Η αληθεια ειναι πως ολα ειναι μπιζνα. Λεφτακια, φραγκακια, ημετεροι, μεταξυ μας, με το ψαρι παντα να βρωμα απο το κεφαλι. Τυπικα ειναι ενταξει, υπαρχει και μια νομικη καλυψη η οποια και εαν στραβωσει, θα ερθει μια νομοθετικη ή αλλη μεταγενεστερη αλλα παντοτε αναδρομικη ρυθμιση και το θεμα κλεινει αναιμακτα. Για αυτους φυσικα καθως οι υπολοιποι στραγγιζονται βαρβαρα.

Απο τυχη ζουμε φιλε. Και κοινωνικα και οικονομικα αλλα και κυριολεκτικα πλεον.

PopManiac
21-03-14, 15:18
Περί φούρνων, αρτοποιών κλπ:

Πρώτον, αρκετοί φούρνοι πλέον στην Αθήνα (δεν γνωρίζω για άλλες πόλεις) ΔΕΝ είναι φούρνοι, μόνο πρακτορεία που προμηθεύονται τα αγαθά από προμηθευτές. Σε τι διαφέρουν από ένα μίνι μάρκετ; Σε τίποτα ;)

Δεύτερο, ρε παιδιά, μην πάμε και να τρελλαθούμε το ψωμί σε πάρα πολλούς φούρνους είναι πανομοιότυπο σχεδόν από το κάκιστο μερικών σούπερ μάρκετ!

Προσωπικά θα ήθελα πολύ να δω αυτό που γίνεται ήδη εδώ Βέλγιο, δλδ το ψωμί είναι διαθέσιμο από σούπερ μάρκετ αλλά έχουν μείνει πλέον απίστευτα ποιοτικοί φούρνοι μιας και οι πρόχειροι κλείνουν ένεκα του ότι παρέχουν ίδιας (ή χειρότερης) ποιότητας ψωμί από τα σούπερ μάρκετ.

1000% καλύτερα να έχω 2 φούρνους από τους 5 στην γειτονιά μου αλλά να έχουν πραγματικό, ξεχωριστό, ψωμί παρά απλά πρατήρια ή φούρνους που στην καλύτερη δίνουν κάτι τι ελαφρώς καλύτερο από το σούπερ μάρκετ. Ή, αλλιώς, ας επιβιώσει ο ποιοτικότερος και ας ανοίξει η αγορά και σε ανθρώπους με μεράκι....

Αλλά και αλυσίδες ακόμα, ας πούμε το Απολλώνιο έχει εξαιρετικά προϊόντα

Μην ανάγουμε και τους φούρνους σε ηρωικά μετερίζια ρε σεις, νισάφι με κοινωνική πολιτική στις πλάτες του καταναλωτή.

- - - Updated - - -

Να προσθέσω βέβαια πως αντιλαμβάνομαι την καχυποψία και κριτική όταν αυτά τα μέτρα δεν λαμβάνονται από μια κυβέρνηση με ατζέντα αλλαγής αλλά με ατζέντα βολεψίματος κάποιων ημέτερων και business as usual και φιλελέ και μεταρρυθμίσεις μόνο εκεί που μας παίρνει και βολεύει ;)

raspoutiv
21-03-14, 15:22
δε μετατρέπουμε τους φούρνους σε σύμβολο ανεξαρτησίας. το super market αναδεικνύουμε ως σύμβολο διαπλοκής (υπ όψιν πως στο βάρος του ψωμιού υπάρχει και η φύρα)
το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση των φαρμακείων και του γάλακτος

μόνιμος ωφελημένος από όλα αυτά είναι οι καρτελάδες του μεγαλομπακάλικου

29gk
21-03-14, 15:25
...............

Μην ανάγουμε και τους φούρνους σε ηρωικά μετερίζια ρε σεις, νισάφι με κοινωνική πολιτική στις πλάτες του καταναλωτή.

- - - Updated - - -

Να προσθέσω βέβαια πως αντιλαμβάνομαι την καχυποψία και κριτική όταν αυτά τα μέτρα δεν λαμβάνονται από μια κυβέρνηση με ατζέντα αλλαγής αλλά με ατζέντα βολεψίματος κάποιων ημέτερων και business as usual και φιλελέ και μεταρρυθμίσεις μόνο εκεί που μας παίρνει και βολεύει ;)

Εγω παντως δεν λεω αυτο. Λεω οτι με προσχημα, προσοχη μεγαλη, για μια ακομη φορα με προσχημα ενα σωστο ιδανικο -ετσι αφηρημενα καθως ποτε δεν γινεται πιο συγκεκριμενο- οπως η προστασια του καταναλωτη, οι καλυτερες τιμες και ποιοτητες κτλ, λαμβανονται συνεχως συνεχεια μετρα και ρυθμισεις, τα οποια και εχουν ενα παντοτε σκοπο. Την μεταφορα τζιρου και κερδων στα χειμαζομενα λογω κρισης και παλαιοτερα απληστιας, ολιγοπωλεια. Με θυματα πολιτες, πληθυσμο, και φορολογικα εσοδα.

Και θεωρω και πιστευω οτι αυτο το συστημα οχι μονον παιζεται εκ του πονηρου, αλλα και σκοπιμα και φυσικα ποτε αφιλοκερδως.

Νικαετός
21-03-14, 16:15
1 ευρώ το λίτρο σε δικό σου μπουκάλι δεν το λες και φθηνό. Και μάλλον δεν είναι ούτε παστεριωμένο, ούτε ομογενοποιημένο. Η παστερίωση επιβάλεται στο γάλα, εκτός και εαν θέλετε να ριψοκινδυνεύετε. Το πουλούν 1 ευρώ λιανική, 30 λεπτά χονδρική....

Σας είπα να το γκουκλίσετε (sic!!). Φυσικά και το γάλα είναι παστεριωμένο! ;) Εσύ είπες ότι της Γεωργικής σχολής το γάλα έχει 1.90...άρα?

anon
21-03-14, 17:49
Σας είπα να το γκουκλίσετε (sic!!). Φυσικά και το γάλα είναι παστεριωμένο! ;) Εσύ είπες ότι της Γεωργικής σχολής το γάλα έχει 1.90...άρα?

1. Δεν το παίρνω. (το γάλα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής)
2. Παρόλα αυτ'α ειναι ελεγχομενο και πιστοποιημένο ότι δεν χρησιμοποιούνται μεταλλαγμένα ζωοτροφές....

29gk
24-03-14, 14:54
Συνηθως η επανασταση αργει. Αλλα παντοτε ερχεται. Ακουστε το παρακατω ηχητικο

http://nonews-news.blogspot.gr/2014/03/blog-post_2126.html

badweed
24-03-14, 15:00
https://www.youtube.com/watch?v=BS3QOtbW4m0

;)

no_logo
24-03-14, 16:23
Συνηθως η επανασταση αργει. Αλλα παντοτε ερχεται. Ακουστε το παρακατω ηχητικο

http://nonews-news.blogspot.gr/2014/03/blog-post_2126.html

χρειάζεται να θυμήσω πόσες φορές έχουν "αντιδράσει" και όταν φτάνει η ώρα ψηφίζουν;
κράτα μικρό καλάθι
έχουν ψηφίσει τα πάντα όλα, έχουν φέρει τα πάνω κάτω με αυτές τις αποφάσεις τους

raspoutiv
24-03-14, 17:20
χρειάζεται να θυμήσω πόσες φορές έχουν "αντιδράσει" και όταν φτάνει η ώρα ψηφίζουν;
κράτα μικρό καλάθι
έχουν ψηφίσει τα πάντα όλα, έχουν φέρει τα πάνω κάτω με αυτές τις αποφάσεις τους

όχι θα αφήσουν τους ανεύθυνους μπάχαλους να μας κάνουν β.κορέα

29gk
24-03-14, 19:24
Για μενα παντως, ειναι μια απο τις περιπτωσεις που δεν με ενδιαφερει τοσο το ποιος τα λεει οσο το τι λεει. Σα να λεμε, σαν ενα μαφιοζο που τα χαλασε με την οργανωση και τα λεει στον εισαγγελα, δινοντας και τους πρωην συντροφους του στο εγκλημα.

PopManiac
24-03-14, 19:28
Για μενα παντως, ειναι μια απο τις περιπτωσεις που δεν με ενδιαφερει τοσο το ποιος τα λεει οσο το τι λεει. Σα να λεμε, σαν ενα μαφιοζο που τα χαλασε με την οργανωση και τα λεει στον εισαγγελα, δινοντας και τους πρωην συντροφους του στο εγκλημα.

Δεν πάει έτσι ρε φίλε, μιας και όλοι αυτοί υπογράφουν τα τερατουργήματα σε περικοπές μισθών και συντάξεων αλλά δίνουν μάχη για το γάλα των ψηφοφόρων τους ;)

Άσε που το έργο το έχουμε ξαναδεί, γκρίνια για το γάλα και κάτι θα πάρουν σε αντάλλαγμα ψήφου για λοιπά πακέτα για να γυρίσουν μετά να μαζέψουν τα ψηφαλάκια

xhaos
27-03-14, 10:38
εγώ νομίζω ότι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος να έρθει κάποια στιγμή ανάπτυξη στην χώρα είναι να τελειώνουμε με οποιονδήποτε τρόπο με τους κατσαπλιάδες - τσιφλικάδες. από τον Καποδίστρια μέχρι σήμερα την χώρα την κυβερνάνε οικογένειες που την βλέπουν σαν τσιφλίκι.

xriantw
05-04-14, 17:41
Δεν ξερω τι ειναι η "αναπτυξη", αν ειναι καποιος γενικος οικονομικος ορος (οποτε δεν μας αφορα) που πρεπει να ειναι παντα σε εισαγωγικα.
Για να ερθουν καλυτερες μερες η λυση ειναι μια. Να εχουμε δικη μας κυβερνηση, οχι την ευρωπαικη, οποτε οι μισθοι θα ανεβουν και ολα θα παρουν το δρομο τους.
Το οτι πρεπει να ανεβουν οι μισθοι (στον ιδιοτικο τομεα) το "λεει" η λογικη, δεν χρειαζεται να ειμαστε οικονομολογοι για να το ξερουμε.

MNP-10
05-04-14, 22:01
Απο παλαιοτερη συζητηση με τους γερμανους που ειχαν θεμα με τα βαρη των αυτοκινητων και τις εκπομπες ρυπων http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=5216850&viewfull=1#post5216850



Δεν εχουν δικαιολογιες. Αν δε θελουν αλουμινιο ή πλαστικο, υπαρχουν δυνατοτερα ειδη χαλυβα τα οποια μειωνουν βαρος, κοστος πρωτης υλης και διατηρουν το κοστος κατεργασιας στα ιδια επιπεδα. Ποιος υποψηφιος αγοραστης δε θα εδινε, απο μονος του, ακομα και 300-400Ε προκειμενου να παρει ενα αμαξι με -10% καταναλωση και +10% επιδοσεις? Το κοστος υλικων / κατεργασιας ειναι ελαχιστα μπροστα στο premium που μπορει να χρεωθει για το μειωμενο βαρος / αυξημενη αποδοτικοτητα.

- - - Updated - - -

http://www.autonews.com/article/20130317/OEM10/130319925/new-steels-fight-aluminum-to-oust-heavy-metal-from-cars

"The world's third-biggest automaker, Volkswagen AG, used thinner sheets of the material, which is up to six times as strong as conventional steel, to help reduce the weight of its latest Golf model by about 100 kg (220 lb)."
...
"Cutting one lb of car weight with advanced high strength steel costs about 50 cents while using aluminum costs four times as much."

Δλδ για 220lb (100kg) x 0.5$ = 110$ / 1.35 => 80E.

Με λιγα λογια με 80Ε εχεις μειωσει 100 κιλα βαρους χωρις καν να βαλεις αλουμινιο. Και ρωτω, ποιος υποψηφιος αγοραστης ΙΧ δε θα αγοραζε ενα ΙΧ που εχει +10% επιδοσεις και -10% καταναλωση για ...80Ε? Τα λεφτα ειναι ασημαντα μπροστα στις χιλιαδες ευρω σε καυσιμα που θα του φαει το αμαξι in the long run. Ασε που οι περισσοτερες βελτιωσεις που πωλουνται στα aftermarket σου δινουν 2-5-10% εξτρα επιδοσεις (chip/εισαγωγη/εξαγωγη) για πολυ περισσοτερα απο 80Ε - και με σαφως αυξημενη καταναλωση.

Διαβαζα πριν λιγο τον Αντριαν Νιουι (αρχισχεδιαστης στη RedBull F1) και ελεγε για τα πρασινα οχηματα και τις τεχνολογιες δρομου και πως η εξοικονομηση βαρους ειναι κατι το οποιο γινεται στην f1 αλλα οχι τοσο στο δρομο - ενω θα μπορουσε να γινει εξοικονομηση σ'αυτο το τομεα αντι να αναζητουνται εξωτικες τεχνολογιες, ηλεκτροκινητηρες, μοτερ, μπαταριες κτλ που ανεβαζουν το βαρος και εν τελει δεν ειναι και τοσο σιγουρο οτι ειναι "πρασινες":

=>



Adrian Newey has questioned the green credentials of Formula One's new power units, arguing the sport's resources could have been better spent elsewhere.

The new turbocharged V6 engines and energy recovery devices are limited to 30% less fuel than last year's naturally aspirated V8s, and have been championed as being more efficient. The theory is that the hybrid technology explored under the new regulations will trickle down to road cars, but Newey highlighted a wider debate in the motor industry about whether hybrid and battery powered cars are really the way forward.

"When you get into things like batteries then an electric car is only green if it gets its power from a green source," he said. "If it gets its power from a coal-fired power station then clearly it's not green at all. A hybrid car, which is effectively what the Formula One regulations are then a lot of energy goes into manufacturing those batteries and into the cars which is why they're so expensive. And whether that then gives you a negative or a positive carbon footprint or not depends on the duty cycle of the car - how many miles does it do, is it cruising along the motorway at constant speed or stop-starting in a city.

"So this concept that a hybrid car is automatically green is a gross simplification. On top of that there are other ways, if you're going to put that cost into a car, to make it fuel efficient. You can make it lighter, you can make it more aerodynamic, both of which are things that Formula One is good at. For instance the cars are 10% heavier this year, a result, directly, of the hybrid content.

"So I think technically, to be perfectly honest, it's slightly questionable. From a sporting point of view, to me, efficiency, strategy etc, economy of driving, is very well placed for sportscars, which is a slightly different way of going racing. Formula One should be about excitement. It should be about man and machine performing at its maximum every single lap.

"The cars are going a lot slower and that should be factored in when we talk about the whole... okay, they're using 50 kilos less fuel but they're going a lot slower to achieve that."

Asked what sort of engines he would like to see in Formula One, Newey said: "I think it's a very difficult question to answer. Don't get me wrong, I'm not suggesting we should go back to gas-guzzlers - although actually the V8s were extraordinarily efficient. But, it seems to me that what we have done is create a set of regulations which, whilst technically interesting, I still question whether it gets all the compromises right.

"Ultimately, then there is a relationship between cost, weight, aerodynamics… all sorts of factors if you're going to go into road relevance. How you weigh that, how you proportion it is impossible for an open-wheeled single-seater. It's a very different beast. So no easy answer. We've got a package which is very complicated, very expensive. The cost of the power unit has at least doubled compared to last year, which is difficult for some of the smaller teams, so it's a very complicated balance I think is the honest truth."

Newey suggested that if the cost of the new power units had been focused on the chassis then a similar level of fuel saving may have been achieved.

"It's not just about creating a formula which looks at how many litres of fuel you use per kilometre with everything else fixed, because everything else isn't fixed in reality. If you go into the real world, cost isn't fixed, the cost has gone up hugely to create this. As I said before, if you put that cost into weight saving, you might be better off in many cases, so to automatically say that this is some huge benefit for mankind I think is taking a bit of a big leap myself."

konenas
07-04-14, 20:10
Ήρθε η Ανάπτυξη !!!
Ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα Σαμ
500 € σε κάθε μπατίρη ΕΦΑΠΑΞ

cool11
07-04-14, 21:19
Ήρθε η Ανάπτυξη !!!
Ανακοινώθηκαν τα νέα μέτρα Σαμ
500 € σε κάθε μπατίρη ΕΦΑΠΑΞ

Εξτρα προσφορα: θα δοθουν πριν την καλπη!

Revolution
08-04-14, 11:24
Τέτοια ξεδιάντροπη εξαγορά ψήφου(πλεόνασμα/εφαπαξ/δωρπ) δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει στα παγκόσμια χρονικά.

xhaos
08-04-14, 11:32
Τέτοια ξεδιάντροπη εξαγορά ψήφου(πλεόνασμα/εφαπαξ/δωρπ) δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει στα παγκόσμια χρονικά.

πλάκα μας κάνεις; ξανά και ξανά και ειδικά στην Ελλάδα γίνεται ξεδιάντροπη εξαγορά ψήφου.

δες για παράδειγμα τις βουλευτικές εκλογές. έχεις σκεφτεί γιατί βγαίνουν αποτελέσματα κατά εκλογικό τμήμα με 100 ψηφοφόρους;

γιατί όταν έχεις τάξει σε κάποιον βουλευτή ότι θα τον ψηφίσεις (για το όποιο ρουσφέτι εσύ και η οικογένεια σου) μπορεί σχετικά εύκολα να ελέγξει ότι έχει τους σταυρούς που περιμένει από το κάθε ένα ρουσφέτι ή κάθε ένα εκλογικό τμήμα

@ ADSLgr.com All rights reserved.