PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 [111] 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

konenas
01-08-14, 18:13
Επίσης με το τρελό σύστημα της φορολογίας χάνονται και φόροι με τις λαμογιές. Πχ βίλες με εκκλησίες που δηλώνονται σαν εξωκλήσια η "αναψυκτήρια". Σίγουρα ο απατεώνας θα σε κλέψει αλλά είναι και αρκετοί που θα γίνουν νόμιμοι.

Όπως και μια ιδέα που είχε ακούσει τον πρώτο καιρό της κρίσης. Κάποιος είχε πει να πέσει στις κατασκευές μαύρο χρήμα χωρίς πόθεν έσχες. Μόνο και μόνο να έρθει ανάπτυξη. Και έπεσαν να τον φάνε. Και το κράτος χάνει και αυτός έχει χρήμα ακίνητο.

Μαύρο χρήμα, σκάφη μισά μισά ... σε παντρεύει η μάνα σου; :whistle:

Το να σε αφήσει το κράτος να έχεις ότι έχει κι ο Βαρδής είναι απαράδεκτο.

- - - Updated - - -


Για να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι εννοώ όταν λέω ότι οι έμμεσοι φόροι είναι ένα αναλογικό σύστημα, και σαφώς αναλογικότερο απο τη πατέντα με τα τεκμήρια που οδηγούνε σε καταστάσεις 'μου άφησε ο πατέρας μου ένα διαμέρισμα στη Κηφισιά, αλλά είμαι άνεργος, και παρ'όλα αυτά μου χρεώνει υψηλό φόρο λόγω περιοχής'.

Αν ο μεγαλοεισοδηματίας αγοράσει ένα SUV των 40.000 τελική τιμή για τον γιό του, το κράτος θα πάρει περίπου 7.300 στον ΦΠΑ (συν κάτι άλλα για πινακίδες, μεταβίβαση, κτλ.).
Αν ο μικροκαταναλωτής αγοράσει ένα αμάξι των 10.000 Ευρώ, το κράτος θα εισπράξει 1.800κάτι, συν πινακίδες, κτλ.
Αν ένας πλούσιος πει 'αγοράζω σπίτι' με 200.000, εκεί ας πληρώσει τον ανάλογο ΦΠΑ.

Το λέω επειδή τόσο τα τεκμήρια όσο και οι φόροι εισοδήματος έχουν οδηγήσει σε μια σειρά στρεβλώσεων. Αν ο έμμεσος φόρος τελικά είναι μεγαλύτερο τμήμα του δημόσιου κορβανά, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ελάφρυνση στις άλλες κατηγορίες φόρων, οι οποίες πολλές φορές οδηγουν σε άδικες καταστάσεις.

Ν.Φ.

ΝΦ
Πετάς τη μπάλα στην εξέδρα ξανά βάζοντας τα πιο άδικα τεκμήρια στη συζήτηση.
Το φορολογικό σύστημα έπρεπε να είναι ένα για όλους όχι κλιμακωτά, αλλά εκθετικά.

Κάτω από ένα όριο ( της φτώχειας ) δεν πρέπει να υπάρξει φορολογία.
Μηδέν, νάδα. Ούτε ΦΠΑ, ούτε εισόδημα, ούτε χαράτσια.
Από κει και πάνω όλοι φόρο, μέχρι ένα ποσό πχ 150000 το χρόνο ή 750000€ την πενταετία. Μετά φόρος 100%.

Ακόμα πιο σημαντικό είναι να βγούνε όλα, μα όλα στο διαδίκτυο.
Εμφανή σε όλους. Διαφάνεια 100%, αρχής γενομένης από τα κόμματα και τους πλούσιους πχ με περιουσία πάνω από 1εκ €

anon
01-08-14, 18:51
Επίσης με το τρελό σύστημα της φορολογίας χάνονται και φόροι με τις λαμογιές. Πχ βίλες με εκκλησίες που δηλώνονται σαν εξωκλήσια η "αναψυκτήρια". Σίγουρα ο απατεώνας θα σε κλέψει αλλά είναι και αρκετοί που θα γίνουν νόμιμοι.

Όπως και μια ιδέα που είχε ακούσει τον πρώτο καιρό της κρίσης. Κάποιος είχε πει να πέσει στις κατασκευές μαύρο χρήμα χωρίς πόθεν έσχες. Μόνο και μόνο να έρθει ανάπτυξη. Και έπεσαν να τον φάνε. Και το κράτος χάνει και αυτός έχει χρήμα ακίνητο.

H' τουριστικά καταλύματα!!!

- - - Updated - - -


Για να εξηγήσω με ένα παράδειγμα τι εννοώ όταν λέω ότι οι έμμεσοι φόροι είναι ένα αναλογικό σύστημα, και σαφώς αναλογικότερο απο τη πατέντα με τα τεκμήρια που οδηγούνε σε καταστάσεις 'μου άφησε ο πατέρας μου ένα διαμέρισμα στη Κηφισιά, αλλά είμαι άνεργος, και παρ'όλα αυτά μου χρεώνει υψηλό φόρο λόγω περιοχής'.

Αν ο μεγαλοεισοδηματίας αγοράσει ένα SUV των 40.000 τελική τιμή για τον γιό του, το κράτος θα πάρει περίπου 7.300 στον ΦΠΑ (συν κάτι άλλα για πινακίδες, μεταβίβαση, κτλ.).
Αν ο μικροκαταναλωτής αγοράσει ένα αμάξι των 10.000 Ευρώ, το κράτος θα εισπράξει 1.800κάτι, συν πινακίδες, κτλ.
Αν ένας πλούσιος πει 'αγοράζω σπίτι' με 200.000, εκεί ας πληρώσει τον ανάλογο ΦΠΑ.

Το λέω επειδή τόσο τα τεκμήρια όσο και οι φόροι εισοδήματος έχουν οδηγήσει σε μια σειρά στρεβλώσεων. Αν ο έμμεσος φόρος τελικά είναι μεγαλύτερο τμήμα του δημόσιου κορβανά, αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ελάφρυνση στις άλλες κατηγορίες φόρων, οι οποίες πολλές φορές οδηγουν σε άδικες καταστάσεις.

Ν.Φ.


Εννοείς και πάλι να μην καταλαβαίνεις, ή κάνεις γαργάρες;;;;;; ο ΦΠΑ ειναι αναλογικός με την δαπάνη. Το είπαμε αυτό.
Ο συνολικός φόρος που επωμίζεται ένας πλούσιος με έναν φτωχό δεν είναι ανάλογος των εισοδημάτων του. Ο φτωχός πληρώνει ποσοστιαία περισσότερο φόρο σε σχέση με το εισόδημα του.... ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;;;;;

- - - Updated - - -

Επίσης το θέμα των τεκμηρίων ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ!!!! ΟΛΟΣΩΣΤΟ... μερικές εξαιρέσεις δυστυχώς υπάρχουν, στατιστικά ειναι ολόσωστο. Και ομοια χρησιμοποιείται παντού για τον προσδιορισμό του πραγματικού εισοδήματος. Η διαφορά είναι ότι στην Ελλάδα δεν σου κάνουν ντου απο παντού, εαν τα τεκμήρια δεν συνάδουν με το εισόδημα που δηλώνεις με κίνδυνο να πας και φυλακή (όπως γίνεται σε ΗΠΑ), απλα σου λένε βάσει τεκμηρίων δεν μπορεί να έχεις τόσα ακίνητα, αυτοκίνητα, και να δηλώνεις 5000 ευρώ εισόδημα τον χρόνο. Ενα μικρό οικογενειακό αυτοκίνητο έχει συνολικό κόστος (μαζί με κτήσης) 350 ευρώ τον μήνα. Πολύ αισιόδοξα κιόλας. Απλα θα έπρεπε το ΥΠΟΙΚ να έχει ένα στρατό ελεγκτές (ή μήπως να ξαναδούμε το σενάριο να δώσει τον έλεγχο σε ιδιώτες με ανταμοιβή μέρος των φόρων και των προστίμων μήπως;;;; ) και όπου τεκμήρια δεν συνάδουν με δηλωθέν εισόδημα, ξεσκόνισμα απο παντού....

WAntilles
01-08-14, 19:03
το θέμα είναι απλό. η ΕΕ θέλει να έχει μια περιοχή η οποία να μπορεί να ανταγωνιστεί την Κίνα. ε η περιοχή αυτή είναι ΝΑ Ευρώπη.
όλα τα άλλα.....

Αερολογικές αριστεροσύνες ό,τι νά 'ναι.

konenas
01-08-14, 23:11
Οι εργάτες φωνάζουν για ψωμί
Οι έμποροι φωνάζουν γι’αγορές
Οι άνεργοι πεινούσαν
Τώρα πεινάνε κι όσοι εργάζονται

Αυτοί που αρπάνε το φαΐ απ’ το τραπέζι
Κηρύχνουν τη λιτότητα
Αυτοί που παίρνουν όλα τα δοσήματα
Ζητάνε θυσίες
Οι χορτάτοι μιλάνε στους πεινασμένους
Για τις μεγάλες εποχές που θα’ρθουν
Αυτοί που τη χώρα σέρνουνε στην άβυσσο
Λες πως η τέχνη να κυβερνάς το λαό
Είναι πολύ δύσκολη για τους ανθρώπους του λαού

tiffany
01-08-14, 23:12
Μαύρο χρήμα, σκάφη μισά μισά ... σε παντρεύει η μάνα σου; :whistle:

Το να σε αφήσει το κράτος να έχεις ότι έχει κι ο Βαρδής είναι απαράδεκτο.



Γιατί να μη μου το επιτρέπει; Αν δεν έχω το χρήμα δεν το αγοράζω. Αν το έχω να το αγοράσω ας το κάνω και θα τα βρω μπροστά μου. Μπορεί να θέλω να αγοράσω Ferrari και να ζω με ένα καρβέλι ψωμί τη βδομάδα. Γιατί μου το απαγορεύει; ας φορολογήσει το πόθεν έσχες και τα έξοδα μου.

Ο Βαρδής θα τα αγοράσει. Εγώ ποτέ. Αλλά μου απαγορεύεις ακόμη και τα όνειρα.

Όπως και για το σκάφος που ανέφερα. Ένα μικρό μεταχειρισμένο έχει 20000 αλλά καίει με το μπουρι. Και πάλι δεν θα το αγοράσω λόγω των καυσίμων αλλά αν το θελήσω γιατί όχι και ας το κινω κάθε δεκαπενταύγουστο. Μη μου το απαγορεύεις.

Ξέρεις πόσοι έχουν home cinema δεκάδων χιλιάδων ευρώ Επειδή δεν μπορούν να τα ρίξουν στην αγορά για όχημα;

anon
02-08-14, 00:58
Γιατί να μη μου το επιτρέπει; Αν δεν έχω το χρήμα δεν το αγοράζω. Αν το έχω να το αγοράσω ας το κάνω και θα τα βρω μπροστά μου. Μπορεί να θέλω να αγοράσω Ferrari και να ζω με ένα καρβέλι ψωμί τη βδομάδα. Γιατί μου το απαγορεύει; ας φορολογήσει το πόθεν έσχες και τα έξοδα μου.

Ο Βαρδής θα τα αγοράσει. Εγώ ποτέ. Αλλά μου απαγορεύεις ακόμη και τα όνειρα.

Όπως και για το σκάφος που ανέφερα. Ένα μικρό μεταχειρισμένο έχει 20000 αλλά καίει με το μπουρι. Και πάλι δεν θα το αγοράσω λόγω των καυσίμων αλλά αν το θελήσω γιατί όχι και ας το κινω κάθε δεκαπενταύγουστο. Μη μου το απαγορεύεις.

Ξέρεις πόσοι έχουν home cinema δεκάδων χιλιάδων ευρώ Επειδή δεν μπορούν να τα ρίξουν στην αγορά για όχημα;

Ελα τώρα. Το έχω ακούσει απο πολλούς, θα κάνω το σκατό μου παξιμάδι αλλά θα κυκλοφορώ με μερσεντέ (φερραρι, σκάφος, οτιδήποτε). Το τεκμήριο δεν ειναι τυχαίο. Ειναι καλά υπολογισμένο! Και απαισιόδοξα θα έλεγα. Για αυτοκίνητο πχ, μπορεί να λές ότι θα κάνεις το σκατό παξιμάδι, αλλά με δεδομένο μια ωφέλιμη διάρκεια ζωής 10 ετών και πώληση στα 10 έτη, βάζοντας τα πάγια έξοδα (ασφάλεια, τέλη, σέρβις έστω μια φορά τον χρόνο) συν τα συνήθη αναλὠσιμα και όχι τίποτε σοβαρές αστοχίες και μια μέση οικονομική κατανάλωση με 15.000 χλμ τον χρόνο μια χαρά βγαίνει το τεκμήριο. Και δεν ειναι λάθος. Με όμοιο τρόπο για οτιδήποτε άλλο, και ας κλαίγονται όσοι θέλουν. Εαν είσαι στην εξαιρετικά σπάνια περίπτωση να κληρονομήσεις μια φερράρι ή μια έπαυλη, ενώ δεν έχεις φράγκο ή εισόδημα, λογικά ακόμα και χωρίς να φορολογηθείς ΚΑΘΟΛΟΥ για αυτά τα αγαθά, δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις/καλύψεις τα έξοδά τους. πολύ απλά. Αρα, είτε τα κλείνεις, δίνεις πινακίδες, βγάζεις ρεύματα, και δεν τα χρησιμοποιείς (και δεν πληρώνεις φόρο, πολύ ορθά) ή τα πουλάς και βολεύεσαι με κάτι οικονομικότερο. Δεν συμφέρει να πουλήσεις; Ε, τι να κάνουμε, απο την άλλη, τα κληρονόμησες, δεν τα έφτιαξες μόνος σου.... Τα γούστα κοστίζουν.

MNP-10
02-08-14, 01:32
Ελα τώρα. Το έχω ακούσει απο πολλούς, θα κάνω το σκατό μου παξιμάδι αλλά θα κυκλοφορώ με μερσεντέ (φερραρι, σκάφος, οτιδήποτε). Το τεκμήριο δεν ειναι τυχαίο. Ειναι καλά υπολογισμένο! Και απαισιόδοξα θα έλεγα. Για αυτοκίνητο πχ, μπορεί να λές ότι θα κάνεις το σκατό παξιμάδι, αλλά με δεδομένο μια ωφέλιμη διάρκεια ζωής 10 ετών και πώληση στα 10 έτη, βάζοντας τα πάγια έξοδα (ασφάλεια, τέλη, σέρβις έστω μια φορά τον χρόνο) συν τα συνήθη αναλὠσιμα και όχι τίποτε σοβαρές αστοχίες και μια μέση οικονομική κατανάλωση με 15.000 χλμ τον χρόνο μια χαρά βγαίνει το τεκμήριο. Και δεν ειναι λάθος. Με όμοιο τρόπο για οτιδήποτε άλλο, και ας κλαίγονται όσοι θέλουν. Εαν είσαι στην εξαιρετικά σπάνια περίπτωση να κληρονομήσεις μια φερράρι ή μια έπαυλη, ενώ δεν έχεις φράγκο ή εισόδημα, λογικά ακόμα και χωρίς να φορολογηθείς ΚΑΘΟΛΟΥ για αυτά τα αγαθά, δεν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις/καλύψεις τα έξοδά τους. πολύ απλά.

Τα "εξοδα" ειναι σχετικα... Το τεκμηριο ειναι λαθος για τον εξης απλο λογο: Αλλος κανει 50.000 χλμ το χρονο και αλλος κανει 5.000. Αυτος που κανει 5.000 δε θελει ουτε τα ιδια καυσιμα, ουτε τα ιδια λαστιχα, λαδια, σερβις κτλ. Πχ εγω με το ΙΧ μου εκανα 40.000 σε 13 χρονια γιατι κινουμαι κυριως με ΜΜΜ και το αμαξι το εχω για καταστασεις οπου τα ΜΜΜ δε βολευουν.

Ο μονος* δικαιος φορος ειναι επι της βενζινης ωστε να πληρωνεται αναλογικα η χρηση. Τελευταια φορα που συζητιοταν αυτο, ηταν οταν η βενζινη ειχε κοντα στο 1.1Ε - και καλα για να αντικαταστησουν τα τελη κυκλοφοριας με φορο pay-as-you-go στα καυσιμα που θα πηγαινε κοντα στο 1.8, και τελικα κρατησαν και τα 2 :p (+το τεκμηριο = και τα 3... τελη, τεκμηριο, φορος καυσιμων).

* Εχει loophole στα ηλεκτροκινητα / υβριδικα και σε οσους ειναι παραμεθωριοι με χωρες φθηνων καυσιμων.

Αντιστοιχα καποιος μπορει να ζει σε μια επαυλη αλλα να μη τη συντηρει γιατι δεν εχει λεφτα. Το οτι δε μπορει να τη βαψει, ή οτι του σαπιζει ο τοιχος, (το οποιο ο νομοθετης δε του το αναγνωριζει ως "ελλιπης συντηρηση") δε σημαινει οτι εχει λεφτα. Το αντιθετο σημαινει. Απο που και ως που ο νομοθετης θεωρει οτι εσυ το συντηρεις το σπιτι - και μαλιστα με λεφτα? Και μαλιστα να βαζεις το τεκμηριο ακομα και σε ατομα που ειναι αδειουχοι οικοδομοι (ή σε σχετικα με την οικοδομη ατομα) και εχουν δλδ τη σχετικη τεχνογνωσια να το συντηρουν απο μονοι τους το σπιτι οσον αφορα επισκευες κτλ χωρις να πληρωνουν τριτους. Καφριλες του καθε φορομπηχτη ειναι αυτα. Για τα υπολοιπα (πχ δαπανες σε νερο/ηλεκτρικο/τηλεπικοινωνιες) ολες οι αρμοδιες ΔΕΚΟ/εταιριες κοβουν αποδειξεις, οποτε αυτο το ειδος των εξοδων ενος σπιτιου ειναι καταγεγραμμενο και φορολογημενο.

Τεκμηρια = γενικως οτι να ναι.

tiffany
02-08-14, 01:59
Μα anon αυτό είναι το θέμα. κανένας δε θα αγοράσει Ferrari. Αλλά ένα μικρό σκάφος ή μία πισίνα θα την φτιάξουν. Να τους το επιτρέψεις και να τους τα παίρνεις από τους έμμεσους φόρους. Μη τους το απαγορευεις εντελώς.

Τέλος πάντων. Πολύ το έχουμε τραβήξει με τις πισίνες. Θα μου βγει και κανένα όνομα. Ήδη έχω μια πρόταση γάμου πιο πριν :-)

nfotis
02-08-14, 02:01
Εχω την εντύπωση ότι παρεξηγήθηκε το σχόλιο μου (πρώτη φορά θα είναι; ...) περί έμμεσων φόρων και ΦΠΑ.

Δεν υπονοώ ότι πρέπει να αντικατασταθούνε ΟΛΟΙ οι φόροι με τις εισπράξεις απο τον ΦΠΑ. Αυτό θα ήταν μη ρεαλιστικό.

Σε κάθε πραγματικό φορολογικό σύστημα έχουμε ένα μίγμα άμεσων και έμμεσων φόρων.

Αυτό που προτείνω είναι να δοθεί περισσότερη έμφαση στην ομοιόμορφη είσπραξη του ΦΠΑ (αποδείξεις κανείς; ), ώστε ένα μεγάλο μέρος φορολογητέας ύλης που διαφεύγει τώρα για τον ένα ή τον άλλο λόγο να 'μπει στη κυκλοφορία' και να φορολογηθεί.

Μετά προσθέτουμε διασταυρώσεις, ηλεκτρονικό χρήμα, κτλ.
Τα τεκμήρια είναι μια πατέντα, που σε αρκετές περιπτώσεις δουλεύει, αλλά δημιουργεί και παράλογες καταστάσεις όπως αυτή που περιέγραψα.

Ν.Φ.

konenas
02-08-14, 07:43
Υπάρχουν δεδομένα.
Οι φόροι χρήσης αγαθών είναι άδικοι έστω και αν οι πλούσιοι πληρώνουν περισσότερα επειδή καταναλώνουν περισσότερα.

Οι μόνοι δίκαιοι φόροι είναι οι άμεσοι, αλλά πληρώνονται μια φορά το χρόνο.
Ε, ας το αλλάξουμε αυτό και τέρμα.
Απλό φορολογικό σύστημα.
Καταναλώνεις όσο θες, αλλά πληρώνεις φόρο εισοδήματος κάθε μήνα.
Τέλος ο ΦΠΑ, οι διάφοροι φόροι καυσίμων, καπνών και εισφορές κλπ

Αυτό βέβαια δεν συμφέρει εκείνους που έχουν και θα πρέπει να πληρώσουν αυτοί το μάρμαρο.

Όσον αφορά τα τεκμήρια είναι άδικα εφόσον υπολογίστηκαν για 100% χρήση. Ας πάρουμε το τεκμήριο αυτοκινήτου:
Έχω 1 αυτοκίνητο 1300cc 75 ίππων και πηγαίνω κανονικά 10000χλμ το χρόνο
Έχω 1 αυτοκίνητο 1300cc 75 ίππων και πηγαίνω όπως ο ΜΝΠ10 με τα ΜΜΜ - μισή χρήση του τεκμηρίου
Έχω 1 αυτοκίνητο 1300cc 75 ίππων και τρέχω σαν πωλητής 20000χλμ το χρόνο - διπλή χρήση
Έχω 4 αυτοκίνητα 1300cc 75 ίππων και τα χρησιμοποιώ εναλλάξ - 25% χρήση του τεκμηρίου στο καθένα
Έχω 1 αυτοκίνητο 1300cc 210 ίππων Mazda RX-8 full extra - να μην βρίσω ...
Τι τεκμήριο έχουν;
Εγώ έχω 1 αυτοκίνητο 1600cc 15ετίας και είναι στο μάστορα 6 μήνες γιατί δεν έχω λεφτά να το φτιάξω.

Τα τεκμήρια έπρεπε να υπάρχουν ώστε να ελέγχονται αυτοί που έχουν τα πολλά (περιουσιολόγιο), όχι για να καταλογίζονται φόροι χωρίς να πιστοποιούνται. Όμως στην Ελλάδα επειδή οι ελεγκτές δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, τα τεκμήρια χρησιμοποιούνται αλλιώς αντί να φτιάξουμε το σύστημα ελέγχου.

tiffany
02-08-14, 13:05
Θα συμφωνήσω με τον konenas στα τεκμήρια. Έχω 2 πρώτα ξαδέρφια. Δουλεύουν στην ίδια εταιρία με πολύ καλό μισθό και οι 2. Ο μικρός είναι 33, ανύπαντρος και παίρνει κοντά 1300€ το μήνα. Έχει ένα Mercedes Vito, ένα Mitsubishi lancher evo 5 ή 6 και ένα Yamaha r1.

Ο δεύτερος είναι στα 50 με 2 παιδιά δημοτικού και γυμνασίου. Παίρνει λίγο κάτω από τα 2 χιλιάρικα. Και έχει ένα Ford mondeo 1600cc.

Τον δεύτερο τον πάει μαμιωντας το σύστημα ενώ ο πρώτος κάνει όλη την ώρα βόλτες στην πλατεία.

Δεν είναι άδικο; Ο πρώτος εχει μηδέν οικογενειακά βάρη και απλά τον φορολογεις και τον δεύτερο τον μαμας κάθε μέρα.

Και τα ξέρω διότι πάλι πρώτος μας ξάδερφος είναι ο λογιστής όλων μας και δεν ψεύδεται.

anon
02-08-14, 16:33
Τα "εξοδα" ειναι σχετικα... Το τεκμηριο ειναι λαθος για τον εξης απλο λογο: Αλλος κανει 50.000 χλμ το χρονο και αλλος κανει 5.000. Αυτος που κανει 5.000 δε θελει ουτε τα ιδια καυσιμα, ουτε τα ιδια λαστιχα, λαδια, σερβις κτλ. Πχ εγω με το ΙΧ μου εκανα 40.000 σε 13 χρονια γιατι κινουμαι κυριως με ΜΜΜ και το αμαξι το εχω για καταστασεις οπου τα ΜΜΜ δε βολευουν.


ΟΚ. είσαι η εξαίρεση, ο μέσος όρος ειναι 15.000 και δεν είναι 50.000
Ακόμα και εαν δεν το κινείς ΚΑΘΟΛΟΥ σχεδόν, πρέπει για να είναι λειτουργικό να αλλάζει λάδια μια φορά τον χρονο (ενα σερβις), να πληρώνεις τέλη και ασφάλεια, και επίσης κάποια πράγματα χαλάνε ακόμα και εαν δεν το κινείς (πχ λάστιχα, μπαταρία), μερικά δε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ εαν δεν το κινείς (εξάτμιση), δισκόπλακες.
Αυτο όμως δεν καταρίπτει το την αξία του τεκμηρίου.
Το πιο ορθό θα ήταν αυτό που περιέγραψα. Να μην ειναι τεκμήριο εισοδήματος, αλλα τεκμήριο ελέγχου. Είμαι σίγουρος ότι σε ποσοστό 99% όσων δηλώνουν πολύ λιγότερο απο όσο βγαίνει απο τα τεκμήρια, συμβαίνει μεγάλη φοροδιαφυγή, και ένας σοβαρός έλεγχος θα αποδώσει τελικά ότι έχουν εισόδημα πολύ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ απο το τεκμήριο.

- - - Updated - - -


Θα συμφωνήσω με τον konenas στα τεκμήρια. Έχω 2 πρώτα ξαδέρφια. Δουλεύουν στην ίδια εταιρία με πολύ καλό μισθό και οι 2. Ο μικρός είναι 33, ανύπαντρος και παίρνει κοντά 1300€ το μήνα. Έχει ένα Mercedes Vito, ένα Mitsubishi lancher evo 5 ή 6 και ένα Yamaha r1.

Ο δεύτερος είναι στα 50 με 2 παιδιά δημοτικού και γυμνασίου. Παίρνει λίγο κάτω από τα 2 χιλιάρικα. Και έχει ένα Ford mondeo 1600cc.

Τον δεύτερο τον πάει μαμιωντας το σύστημα ενώ ο πρώτος κάνει όλη την ώρα βόλτες στην πλατεία.

Δεν είναι άδικο; Ο πρώτος εχει μηδέν οικογενειακά βάρη και απλά τον φορολογεις και τον δεύτερο τον μαμας κάθε μέρα.

Και τα ξέρω διότι πάλι πρώτος μας ξάδερφος είναι ο λογιστής όλων μας και δεν ψεύδεται.

Γενικά στην Ελλάδα το σύστημα είναι άδικο για τους οικογενειάρχες. σε τέτοιο βαθμό που φτάνεις στο σημείο να λές ότι πολεμά το κράτος τις οικογένειες... Ο πρώτος σου ξάδερφος μάλλον μένει με τους γονεις του για αυτο έχει όλο το μισθό χαρτζιλίκι ώστε να συντηρεί αυτοκίνητα. Ομως και πάλι σαν τεκμήρια δεν έχει διαφορά. Ο οικογενειάρχης ναι μεν τον γαμάει η εφορία, με φόρους, ΕΝΦΙΑ, κλπ αλλά είμαι απόλυτα σίγουρος ότι έχει εισόδημα μεγαλύτερο απο το τεκμήριο του αυτοκινήτου. Μην ξεχνάμε ότι τα τεκμήρια είναι ένας έμμεσος τρόπος προσδιορισμοιύ ελάχιστου εισοδήματος με βάση στατιστικούς κανόνες, που ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ παίζει σε ελεύθερους επαγγελματίες, και όχι μισθωτούς. Είναι απειροελάχιστες οι περιπτώσεις μισθωτών που έχουν τεκμήρια μεγαλύτερα του εισοδήματος τους. Ο μικρός σου ξάδερφος θα μπορούσε ίσως αν δεν έπαιρνε τόσο καλό μισθό, να ετρωγε παραπάνω φόρο λόγω τεκμηρίων.
Αρα υπο αυτή την μορφή, και μόνο για τα τεκμήρια μιλώντας, και για την δική σου περίπτωση (των ξαδέρφων σου), μια χαρα ειναι το σύστημα των ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ. Αλλο πράγμα εαν και πόσο φόρο τρώει ο καθένας, αυτό είναι άλλη περίπτωση. Το ξαναλέω.

Τα ΤΕΚΜΗΡΙΑ ειναι έμμεσος προσδιορισμός ελάχιστου εισοδήματος (βάση στατιστικής), και αυτό γιατί ηθελημένα το ελληνικό κράτος δεν έχει/δεν θέλει να ελέγξει αποτελεσματικά και με σοβαρές ποινες (όπως Αμερική) τους φοροφυγάδες.

- - - Updated - - -



* Εχει loophole στα ηλεκτροινητα / υβριδικα και σε οσους ειναι παραμεθωριοι με χωρες φθηνων καυσιμων.


Αυτό ειναι επίτηδες. Υβριδικά ή ηλεκτρικά (ΤΕΣΛΑ) είναι πολύ της μοδός και τρέντυ. Επίσης πολύ ακριβά. Μάντεψε ποιοί μπορούν να τα πάρουν. Εσυ και εγώ; Οχι φυσικα. Ποιός συνήθης πληβείος μπορεί να αγοράσει αυτοκίνητο τάξεως 60+ χιλιάδων ευρώ; Αυτοί που ουτως ἀλλως παίρνανε αυτοκίνητα σε αυτή την κατηγορία, έχουν τώρα και το προνόμιο να μην πληρώνουν τα βαριά τέλη κυκλοφορίας που συνήθως χαρακτηρίζουν αυτες τις κατηγορίες ακριβών αυτοκινήτων.... Τα εμα εμα και τα εσα εμά, που έλεγε η γιαγιά μου.

- - - Updated - - -


Τα τεκμήρια έπρεπε να υπάρχουν ώστε να ελέγχονται αυτοί που έχουν τα πολλά (περιουσιολόγιο), όχι για να καταλογίζονται φόροι χωρίς να πιστοποιούνται. Όμως στην Ελλάδα επειδή οι ελεγκτές δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους, τα τεκμήρια χρησιμοποιούνται αλλιώς αντί να φτιάξουμε το σύστημα ελέγχου.

Αυτό είπα και εγώ. Το πιο ορθό (και αυτό γιατί επιμένω ότι έτσι όπως είναι είναι ο μόνος έμμεσος τρόπος να πιάνουν τους φοροφυγάδες Ελ.Επαγ.) είναι να χρησιμοποιείται σαν καμπανάκι ελέγχου. Εαν συνδυαστεί με πολύ σοβαρές ποινές, να δείς πόσο θα κοπεί η φοροδιαφυγή. Αλλά αυτό ειναι θέμα πολιτικής βούλησης. Και όχι εαν το θέλει κάποιος ΔΥ. Το ψάρι βρωμά απο το κεφάλι.

sdikr
02-08-14, 16:39
Αυτό είπα και εγώ. Το πιο ορθό (και αυτό γιατί επιμένω ότι έτσι όπως είναι είναι ο μόνος έμμεσος τρόπος να πιάνουν τους φοροφυγάδες Ελ.Επαγ.) είναι να χρησιμοποιείται σαν καμπανάκι ελέγχου. Εαν συνδυαστεί με πολύ σοβαρές ποινές, να δείς πόσο θα κοπεί η φοροδιαφυγή. Αλλά αυτό ειναι θέμα πολιτικής βούλησης. Και όχι εαν το θέλει κάποιος ΔΥ. Το ψάρι βρωμά απο το κεφάλι.

Ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που δουλεύουν μαύρα εκεί εξώ, στην ουσία δηλαδή μισθωτοί, όπως και ΔΥ που κάνουν δεύτερη δουλειά χωρίς να το δηλώνουν.
Εγώ μαζί σου, να τους κόψει όλους τους Ελ.Επ
ΥΓ. τα στραβά μάτια δεν τα κάνει το κεφάλι, ο ΔΥ που τα πήρε μαύρα κανόνισε ;)

anon
02-08-14, 19:35
Ξέρεις υπάρχουν και αυτοί που δουλεύουν μαύρα εκεί εξώ, στην ουσία δηλαδή μισθωτοί, όπως και ΔΥ που κάνουν δεύτερη δουλειά χωρίς να το δηλώνουν.
Εγώ μαζί σου, να τους κόψει όλους τους Ελ.Επ
ΥΓ. τα στραβά μάτια δεν τα κάνει το κεφάλι, ο ΔΥ που τα πήρε μαύρα κανόνισε ;)

Eχεις απόλυτα δίκιο, αν τα παίρνουν μαύρα, φωτιά και μπούρμπερη. Αλλοι πάλι δουλεύνουν δεύτερη δουλειά τελειως νόμιμα, και με όλες τις κρατήσεις, και ΦΜΥ, και ότι θες. Προβλέπεται ξέρεις... :wink: Μέχρι και ασφαλιστικές εισφορές!!! (για τους παλιούς ασφαλισμένους, οι νέοι ασφαλισμένοι, μετά το 1993, μπορούν να πληρώνουν ένα μόνο ταμείο)

nfotis
05-08-14, 20:17
Στο μεταξύ, έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα απο τη 'βαριά βιομηχανία' του τουρισμού:
http://www.iefimerida.gr/news/165810/%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%81%CF%8E%CF%83%CF%89%CE%BD-tour-operators

Ν.Φ.

anon
05-08-14, 22:09
Στο μεταξύ, έχουν αρχίσει τα παρατράγουδα απο τη 'βαριά βιομηχανία' του τουρισμού:
http://www.iefimerida.gr/news/165810/%CE%BF%CE%B9-%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%81%CF%8E%CF%83%CF%89%CE%BD-tour-operators

Ν.Φ.


Aυτα που γράφει ΕΙΝΑΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ. Και αυτό γιατί δεν μιλάμε για μελλοντικούς τουρίστες, πχ του χρόνου. Μιλάμε για φετεινούς τουρίστες, που έχουν ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για τις διακοπές τους, και μάλιστα ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΡΘΕΙ Ελλάδα και η εταιρία πήρε λεφτά απο αυτούς, αλλά έχει αεροπορικές εταιρίες τσάρτερ και ξενοδοχεία στο περίμενε. ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΜΟΓΙΑΣ.

- - - Updated - - -


παρακολουθώ κάτι μαθήματα στο coursera. Και έχει να κάνει με στατιστική. και εκεί αναφέρετε στο φιάσκο των Rogogg & Reinhart, μιας μελέτης του 2010 στην οποία βασίστηκαν και ευαγγελίστηκαν όλοι όσοι επέβαλαν δημοσιονομικές πρακτικές, και η οποία μελέτη αποδείχτηκε λάθος.
Kαι η διακωμώδηση αυτών....
http://thecolbertreport.cc.com/videos/dcyvro/austerity-s-spreadsheet-error

konenas
06-08-14, 00:55
παρακολουθώ κάτι μαθήματα στο coursera. Και έχει να κάνει με στατιστική. και εκεί αναφέρετε στο φιάσκο των Rogogg & Reinhart, μιας μελέτης του 2010 στην οποία βασίστηκαν και ευαγγελίστηκαν όλοι όσοι επέβαλαν δημοσιονομικές πρακτικές, και η οποία μελέτη αποδείχτηκε λάθος.
Kαι η διακωμώδηση αυτών....
http://thecolbertreport.cc.com/videos/dcyvro/austerity-s-spreadsheet-error


:oneup:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-08-14, 09:17
Δεν είχα πάρει χαμπάρι το παραπάνω λάθος.
Πάντως έτσι που το παρουσίασε ο Colbert είναι σαν να υποστηρίζει πως τα μέτρα λιτότητας εφαρμόστηκαν λόγω του paper, ενώ στην ουσία η πρόθεση προϋπήρχε, το paper απλά έριξε νερό στο μύλο των Αμερικανονεοφιλελέδων.
Και βασικά δεν είναι καν spreadsheet error, αλλά λάθος στα weights...

anon
06-08-14, 09:57
Δεν είχα πάρει χαμπάρι το παραπάνω λάθος.
Πάντως έτσι που το παρουσίασε ο Colbert είναι σαν να υποστηρίζει πως τα μέτρα λιτότητας εφαρμόστηκαν λόγω του paper, ενώ στην ουσία η πρόθεση προϋπήρχε, το paper απλά έριξε νερό στο μύλο των Αμερικανονεοφιλελέδων.
Και βασικά δεν είναι καν spreadsheet error, αλλά λάθος στα weights...

οχι λόγω του paper, αλλά χρησιμοποιήθηκε εκτενώς η μελέτη αυτή (που δεν έγινε καν peer reviewed!) σαν εύκολη δικαιολογία, για να το καταποιούν αμάσητο το κουτόχορτο διάφοροι. Αφού το έγραψαν σε μελέτη δυο καθηγητές του Χαρβαρντ, δεν μπορεί να είναι λάθος! Και όμως ήταν. Και μετά μου μιλάτε όταν λέω ότι οι οικονομολόγοι δεν είναι τίποτε άλλο απο ιερατείο, αστρολόγοι, μόνο τα άμφια τους λείπουν, ο καθένας την σχολή του, το δόγμα του, και τέλος. Και γυρνάνε παρόλο που αποδείχτηκε ότι έχουν λάθος, και λένε αυτοί οι δυο καθηγηταράδες (ο Θεός να τους κάνει, κανονικά επρεπε να τους αποπέμψουν απο την ακαδημαική κοινότητα δια βίου, άχρηστα λαμόγια, ποιός μου λέει ότι δεν είναι πληρωμένο επίτηδες το άρθρο τους;;;; Ε;;;;; ) οτι ναι, μπορεί να υπάρχουν μερικά λαθάκια (άκου, λαθάκια!!!) αλλά δεν αλλάζει το τελικό συμπέρασμα! Που τους βρήκανε βρε;

Καλά κάνουν και τους κοροιδεύουν, έτσι και χειρότερα. κανονικά θα έπρεπε να τους κοροιδεύουν ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, μέχρι να ξεκουμπιστούν και χωθούν σε καμμία τρύπα να μην τους βλέπει άνθρωπος για την υπόλοιπη ζωή τους. Αλλά βλέπεις, τέτοιες μελέτες μια χαρά εξυπηρετούν τους μηντιακούς σκοπούς ορθότητας των μέτρων σκληρότητας. Είναι δυνατόν να παραδεχτεί το σύστημα ότι τα μέτρα σκληρότητας είναι λάθος; ΑΦΟΥ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ!!!! Οι πλούσιοι, και με επίσημα στοιχεία, ΕΓΙΝΑΝ ΠΛΟΥΣΙΟΤΕΡΟΙ... Αρα, με καπιταλιστικά μέτρα και σταθμά, ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ...

alekan
07-08-14, 18:03
Ελλάδα - Κίνα. Τόσο κοντά, μα τόσο πολύ κοντά. (http://jungle-report.blogspot.gr/2014/08/blog-post_6.html)

nfotis
08-08-14, 00:08
Aυτα που γράφει ΕΙΝΑΙ ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ. Και αυτό γιατί δεν μιλάμε για μελλοντικούς τουρίστες, πχ του χρόνου. Μιλάμε για φετεινούς τουρίστες, που έχουν ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ για τις διακοπές τους, και μάλιστα ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΕΡΘΕΙ Ελλάδα και η εταιρία πήρε λεφτά απο αυτούς, αλλά έχει αεροπορικές εταιρίες τσάρτερ και ξενοδοχεία στο περίμενε. ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΜΟΓΙΑΣ.


Ε μα αυτό με προβληματίζει, ότι τελικά μπορεί και να μην εισπράξουν οι Ελληνικές εταιρείες και τα ξενοδοχεία τα λεφτά για τουρίστες που έχουν ήδη εξυπηρετήσει.

Βάλε και το πρόσφατο εμπάργκο στις εξαγωγές προς Ρωσία, και θα καταλάβεις πόσο έχω σε 'υπόληψη' το 'ξανθό γένος' στο πολιτικό τομέα... απο τα Ορλωφικά και μετά, στάνταρ μας 'πουλάνε' όταν κρίνουν ότι τους συμφέρει, αλλά χαμπάρι δεν έχουμε πάρει.

Ν.Φ.

konenas
08-08-14, 00:46
Τι μας λέτε κύριε ΝΦ;

Αυτοί κοιτάνε το συμφέρον της χώρας τους, εμείς δεν κοιτάμε τα χάλια μας;

Φταίνε αυτοί ή ο Σαμαζέλος;

xhaos
08-08-14, 07:43
Ε μα αυτό με προβληματίζει, ότι τελικά μπορεί και να μην εισπράξουν οι Ελληνικές εταιρείες και τα ξενοδοχεία τα λεφτά για τουρίστες που έχουν ήδη εξυπηρετήσει.

Βάλε και το πρόσφατο εμπάργκο στις εξαγωγές προς Ρωσία, και θα καταλάβεις πόσο έχω σε 'υπόληψη' το 'ξανθό γένος' στο πολιτικό τομέα... απο τα Ορλωφικά και μετά, στάνταρ μας 'πουλάνε' όταν κρίνουν ότι τους συμφέρει, αλλά χαμπάρι δεν έχουμε πάρει.

Ν.Φ.

και τι θα έπρεπε να κάνει δηλαδή; να πουν ότι θα μπορούσαμε και εμείς να πάρουμε μέτρα, ΑΛΛΑ δεν το κάνουμε γιατί θα την πληρώσουν και οι φουκαράδες οι Έλληνες;

και ας μην ξεχνάμε οτι ο πρώτος που πήγε επίσημα και νομιμοποίησε την κατάσταση με την Ουκρανία ήταν ο:
142725

για να ξέρουμε ποιοι τορπιλίζουν την ανάπτυξη με όποιο τρόπο βρουν μπροστά τους.

anon
08-08-14, 08:10
Ε μα αυτό με προβληματίζει, ότι τελικά μπορεί και να μην εισπράξουν οι Ελληνικές εταιρείες και τα ξενοδοχεία τα λεφτά για τουρίστες που έχουν ήδη εξυπηρετήσει.

Βάλε και το πρόσφατο εμπάργκο στις εξαγωγές προς Ρωσία, και θα καταλάβεις πόσο έχω σε 'υπόληψη' το 'ξανθό γένος' στο πολιτικό τομέα... απο τα Ορλωφικά και μετά, στάνταρ μας 'πουλάνε' όταν κρίνουν ότι τους συμφέρει, αλλά χαμπάρι δεν έχουμε πάρει.

Ν.Φ.

Aυτό ειναι το μόνο σίγουρο. Κάποια μικρή προκαταβολή θα έχουν πάρει αλλα το μεγαλύτερο ποσοστό ΘΑ το πληρωθούν. Ετσι δουλεύει το σύστημα. Ομως οι εταιρίες ταξιδίων έχουν ΗΔΗ προπληρωθεί απο τους τουρίστες. Αρα πήραν τα λεφτά, βαράνε κανόνι, και δεν πληρώνουν αεροπορικές και ξενοδοχεία.... Και κρατάνε τα φράγκα. Αυτό δεν είναι ΑΠΑΤΗ;

- - - Updated - - -


Τι μας λέτε κύριε ΝΦ;

Αυτοί κοιτάνε το συμφέρον της χώρας τους, εμείς δεν κοιτάμε τα χάλια μας;

Φταίνε αυτοί ή ο Σαμαζέλος;

Ο Τσίπρας και ο ΣΥΡΙΖΑ φταίνε :p

cool11
21-10-14, 10:35
4.000 αιτήσεις για σουβλατζίδικα στην Αμφιπολη
http://www.news.gr/ellada/nea-ths-perifereias/article-wide/184811/amfipolh-to-pshfidoto-kai-oi-4000-aithseis-gia.html
ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!

ermis333
21-10-14, 15:23
4.000 αιτήσεις για σουβλατζίδικα στην Αμφιπολη
http://www.news.gr/ellada/nea-ths-perifereias/article-wide/184811/amfipolh-to-pshfidoto-kai-oi-4000-aithseis-gia.html
ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!

Τα τελευταία χρόνια κυρίως σουβλατζίδικα και καφετέριες ανοίγουν, ότι επιχείρηση ανοίγει συμβάλει στην ανάπτυξηι.....

ps.yellow
21-10-14, 16:13
4.000 αιτήσεις για σουβλατζίδικα στην Αμφιπολη
http://www.news.gr/ellada/nea-ths-perifereias/article-wide/184811/amfipolh-to-pshfidoto-kai-oi-4000-aithseis-gia.html
ΑΝΑΠΤΥΞΗ!!!!

τι να τα κάνεις τα ξενοδοχεία και τα λοιπά . τα σουβλατζίδικα έχουν την ανάπτυξη :respekt:

Asdic
22-10-14, 01:12
https://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B4%CE%BD%CF%84---%CF%84%CE%BF-2045-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CE%AD%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-----154752015.html

https://gr.news.yahoo.com/daily-mail-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AC-%CE%AD%CF%83%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-131026048.html

raspoutiv
22-10-14, 01:32
Μνημόνιο ή Θάνατος

ΤρελΑντώνη ας τα σάπια αντιμνημονιακά και κράτα το καράβι ίσα. μόνο το ΠΑΣΟΚ ρε γμτ έχει σταθερά υπεύθυνη θέση
ανάπτυξη χωρίς μνημόνιο δεν έρχεται. ανάπτυξη με δανεικά; ... wait :hmm:

ermis333
22-10-14, 09:32
https://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B4%CE%BD%CF%84---%CF%84%CE%BF-2045-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CE%AD%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-----154752015.html

https://gr.news.yahoo.com/daily-mail-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AC-%CE%AD%CF%83%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-131026048.html

Πηγή: Defencenet really;;;

Σοβαρά τώρα στην οικονομία κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με σιγουριά τι θα γίνει και πότε, μπορεί να έρθει η ανάπτυξη ξανά σε 5 χρόνια μπορεί και σε 100. Δάνεια με 2% πάντως οι αγορές δε θα μας δώσουν.

ps.yellow
22-10-14, 17:54
https://gr.news.yahoo.com/%CF%83%CE%BF%CE%BA-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B4%CE%BD%CF%84---%CF%84%CE%BF-2045-%CE%AF%CF%83%CF%89%CF%82-%CE%AD%CF%81%CE%B8%CE%B5%CE%B9-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-----154752015.html

https://gr.news.yahoo.com/daily-mail-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B1-%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%84%CE%AC-%CE%AD%CF%83%CF%89%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-131026048.html

καλά αν είναι να έρθει το 2045 αναπτυξη στην Ελλάδα να τα μαζέψουμε να σηκωθούμε να φύγουμε όλοι .

zpeponi
25-10-14, 07:25
Η ταπεινή μου σάλτσα στο ελληνικό "αναπτυξιακό" μενού είναι ότι όποιος αισθανθεί επιθυμία να επενδύσει σοβαρά, χωρίς όμως "γενναία" πολιτική και κομματική στήριξη (με ό,τι αυτό συνεπάγεται), στην σημερινή πολιτική/κοινωνική/οικονομική/γενικότερη πραγματικότητα της χώρας έτσι όπως διαμορφώθηκε εδώ και πάρα πολλά χρόνια, θα πρέπει ως πρώτο βήμα να επισκεφτεί έναν καλό ψυχίατρο με κουπόνι για απεριόριστες συνεδρίες. Δεν υπάρχει ένα σταθερό σημείο, όπου κάποιος με μια ιδέα θα μπορούσε να πατήσει (να στηριχτεί) και να την εφαρμόσει με κέρδος για τον εαυτό του και τους άλλους αλλά μόνο το αυτο-υπηρετούμενο κράτος-αυτοσκοπός, που, αντί να υπηρετεί, βασανίζει/χλευάζει τους πολίτες, όχι για να λύσει προβλήματα που προκύπτουν από οποιαδήποτε συμβίωση, αλλά για να προκαλέσει καινούρια που μετά προσποιείται ότι λύνει ώστε έτσι να δικαιολογεί την ύπαρξη του. Δεν υπάρχει όραμα από την ηγεσία, σχετικά με το που θέλουμε να πάμε. Όχι επειδή δεν μπορεί να έχει όραμα, αλλά επειδή δεν θέλει.. Το χειρότερο αναπτυξιακό "σύστημα" μπορεί και κάποια στιγμή θα επιφέρει ικανοποιητικά αποτελέσματα, αν υπάρχει θέληση και στόχευση. Το καλύτερο σύστημα αποτυγχάνει, αν λείπουν αυτά τα δύο. Είναι τόσα πολλά τα παραδείγματα - και δεν κατηγορώ κανέναν. Βλέπω τον εαυτό μου αλλά και άλλους που γνωρίζω. Αν έχω δυο δεκάρες στην άκρη είναι προτιμότερο (και συχνά πιο αποδοτικό) να τις "επενδύσω" στο καζίνο από το να με λυντσάρουν στην φορολογία για τάισμα κομματικών στρατών. Επένδυση στην σημερινή Ελλάδα σημαίνει: τρέξιμο χωρίς τέλος, μοιρασιά του κέρδους με ένα κράτος που στέκεται εμπόδιο αντί να στηρίζει, εγγυημένα καρδιακά/εγκεφαλικά/μεταστατικά επεισόδια, για ένα κομμάτι ξερό ψωμί χωρίς αλάτι. Αν δεν έχεις καλή "θέση" σε κάποιο κόμμα και αντίστοιχη "στήριξη" ουσιαστικά δεν έχεις καμία τύχη.. Ένα τέτοιο κλίμα είναι απόλυτα φυσιολογικό να έλκει επενδυτές-απατεώνες, που έχουν σκοπό την γρήγορα κι αναίμακτη για αυτούς αρπαχτή και πολίτες που αναζήτουν την ελάχιστη σιγουριά στο δημόσιο - και πάει λέγοντας. Από έναν φαύλο κύκλο αυτής της δυναμικής μόνο πολύ δύσκολα ξεφεύγεις.

nfotis
26-10-14, 13:37
Συμφωνώ μαζί σου, θέλει γερό στομάχι να παλέψεις να δημιουργήσεις στο Γιουνανιστάν.
Αλλά υπάρχουμε μερικοί που θέλουμε να φτιάξουμε κάτι εδώ πέρα.

Ν.Φ.

maik
26-10-14, 19:43
Πατωντας το enter αλαζουμε σειρα. Ετσι γινεται πιο ευαναγνωστο το κειμενο.
Αλλα μαλον οι κομματικοι στρατοι θα φταινε και για αυτο.

techgirl
27-10-14, 14:21
τι να τα κάνεις τα ξενοδοχεία και τα λοιπά . τα σουβλατζίδικα έχουν την ανάπτυξη :respekt:
Μην ξεχνάς και τους φουρνους :p

zpeponi
27-10-14, 22:25
Πατωντας το enter αλαζουμε σειρα. Ετσι γινεται πιο ευαναγνωστο το κειμενο.
Αλλα μαλον οι κομματικοι στρατοι θα φταινε και για αυτο.

Δεν έχεις άδικο... Όπως και για τους τόνους άλλωστε... :whistle:

- - - Updated - - -


Αλλά υπάρχουμε μερικοί που θέλουμε να φτιάξουμε κάτι εδώ πέρα.

Θα βρούμε τον δρόμο μας, κυρίως λόγω αυτών που λες. Μα δεν θα είναι ανέξοδος ο δρόμος. Πιστεύω και ελπίζω το καλύτερο.

cool11
10-11-14, 13:53
Ειδες οταν εχεις αναπτυξη;

Μείωση 5,1% της βιομηχανικής παραγωγής το Σεπτέμβριο
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231362444

xaris2335
10-11-14, 14:29
η ανάπτυξη θα έρθει απο τους συνεταιρισμούς (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64046622)
απο την παραγωγή στην κατανάλωση κατευθείαν χωρίς μεσάζοντες και 24/7, ότι ώρα γουστάρεις το παίρνεις:respekt::yahoo::yahoo:
Η καινοτομία αυτή ήρθε απο τη Λάρισα :worthy:

maik
11-11-14, 01:31
η ανάπτυξη θα έρθει απο τους συνεταιρισμούς (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64046622)
απο την παραγωγή στην κατανάλωση κατευθείαν χωρίς μεσάζοντες και 24/7, ότι ώρα γουστάρεις το παίρνεις:respekt::yahoo::yahoo:
Η καινοτομία αυτή ήρθε απο τη Λάρισα :worthy:

Ηρθε και εδω (Θεσσαλονικη) μονο που κανει 1,10 το λιτρο. Φυσικα η ποιοτητα ειναι πολυ καλυτερη απο τα "νερα" που πιναμε μεχρι τωρα

ps.yellow
11-11-14, 11:33
η ανάπτυξη θα έρθει απο τους συνεταιρισμούς (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=64046622)
απο την παραγωγή στην κατανάλωση κατευθείαν χωρίς μεσάζοντες και 24/7, ότι ώρα γουστάρεις το παίρνεις:respekt::yahoo::yahoo:
Η καινοτομία αυτή ήρθε απο τη Λάρισα :worthy:

Δυστυχώς η βιομηχανία στην Ελλάδα δεν πάει καθόλου καλά

nfotis
11-11-14, 21:35
Δυστυχώς η βιομηχανία στην Ελλάδα δεν πάει καθόλου καλά

Μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας.

Φίλος μου στον Ασπρόπυργο πλήρωνε 4.000+ το μήνα ΔΕΗ (με το 40% να είναι δημοτικά τέλη, που ο δήμος δεν μάζευε καν τα σκουπίδια), και στη Τουρκία που πήγε το εργοστάσιο του ήρθε λογαριασμός στη ΒΙΠΕ που τον βάλανε κάπου 300 Ευρώ (αυτά απο μνήμης, αν θέλετε λεπτομέρειες να βρω και φωτό του λογαριασμού)

Ν.Φ.

raspoutiv
11-11-14, 21:54
αφού απ τις ΑΕ δεν πληρώνει ΔΕΗ κανένας. ο κάθε Μυτιληναίος μας φορτώνει το ρεύμα των φουγάρων του
ακόμα και ΠΑΣΟΚ/ΝΔ χρωστάνε τα κέρατά τους για ρεύμα. κάποιος πρέπει να τα πληρώσει αυτά έτσι;

cool11
11-11-14, 22:11
Μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι το κόστος της ηλεκτρικής ενέργειας.

Φίλος μου στον Ασπρόπυργο πλήρωνε 4.000+ το μήνα ΔΕΗ (με το 40% να είναι δημοτικά τέλη, που ο δήμος δεν μάζευε καν τα σκουπίδια), και στη Τουρκία που πήγε το εργοστάσιο του ήρθε λογαριασμός στη ΒΙΠΕ που τον βάλανε κάπου 300 Ευρώ (αυτά απο μνήμης, αν θέλετε λεπτομέρειες να βρω και φωτό του λογαριασμού)

Ν.Φ.

Ειχε ενα σχετικο αρθρο του Μαυριδη απο το capital που ελεγε αυτο ακριβως....
με τετοια κοστη ενεργειας, ειναι θαυμα που υπαρχει ακομη βιομηχανια στην ελλαδα, αλλα σιγουρα οχι για πολυ ακομη...

8anos
11-11-14, 22:21
Ειχε ενα σχετικο αρθρο του Μαυριδη απο το capital που ελεγε αυτο ακριβως....
με τετοια κοστη ενεργειας, ειναι θαυμα που υπαρχει ακομη βιομηχανια στην ελλαδα, αλλα σιγουρα οχι για πολυ ακομη...

που να δεις τι άλλα προβλήματα εχουν αυτοί οι δύστυχοι καπιταληστές ακριβα μεροκάματα, κοινωνική ασφάλιση κοκ....
για αυτο λέμε να κοινωνικοποιήσουμε τα μεσα παραγωγής, για να γλυτώσουν απο τα βασανα και τις στεναχώριες οι άνθρωποι :twisted:

cool11
11-11-14, 22:58
που να δεις τι άλλα προβλήματα εχουν αυτοί οι δύστυχοι καπιταληστές ακριβα μεροκάματα, κοινωνική ασφάλιση κοκ....
για αυτο λέμε να κοινωνικοποιήσουμε τα μεσα παραγωγής, για να γλυτώσουν απο τα βασανα και τις στεναχώριες οι άνθρωποι :twisted:

Ειμαι 'υποψιασμενος' στα αιτηματα των καπιτα-ληστων, αλλα το θεμα 'κοστος ενεργειας', εχει γονατισει πολλους φορεις στην Ελλαδα.
Πχ οι δημοτικες υπηρεσιες υδρευσης σε ολη την ελλαδα, που παρεχουν νερο-κοινωνικο αγαθο, πληρωνουν το ρευμα οχι με καποιο ιδιαιτερο-φτηνοτερο τιμολογιο (για νερο για ολο τον κοσμο μιλαμε...),
αλλα με κανονικα τιμολογια ΔΕΗ. Μετα το κοστος αυτο μετακυλιεται στους καταναλωτες των πολεων, αφου δεν μπορουν οι ΔΕΥΑ να εχουν φτηνοτερο ρευμα απο ΔΕΗ, και ειναι ανταποδοτικες υπηρεσιες.

Γι'αυτο συμφωνησα, οτι η τιμολογηση της ΔΕΗ, στραγγαλιζει πολλα πραγματα...

famous-walker
11-11-14, 23:22
Υπομονή λίγο ακόμα μέχρι να ιδιωτικοποιηθεί. Μετά σίγουρα θα φτηνύνει και θα λυθούν όλα τα άλλα προβλήματα.

nfotis
11-11-14, 23:48
Ειχε ενα σχετικο αρθρο του Μαυριδη απο το capital που ελεγε αυτο ακριβως....
με τετοια κοστη ενεργειας, ειναι θαυμα που υπαρχει ακομη βιομηχανια στην ελλαδα, αλλα σιγουρα οχι για πολυ ακομη...

Εξαρτάται και απο το τι ποσοστό στο συνολικό κόστος παραγωγής είναι η ενέργεια/καύσιμα.
Δεν έχουν όλοι οι τομείς τις ίδιες ανάγκες σε ρεύμα.
Αλλά βλέπεις, η ΔΕΗ έχει σχεδόν 1 δισεκατομύριο το χρόνο μισθοδοσία, απο κάπου πρέπει να βγούνε κι αυτά (και τα δημοτικά τέλη σε δήμους που είναι καλοί μόνο να εισπράττουν και όχι να παράσχουν υπηρεσίες)

Ν.Φ.

konenas
12-11-14, 00:06
Εξαρτάται και απο το τι ποσοστό στο συνολικό κόστος παραγωγής είναι η ενέργεια/καύσιμα.
Δεν έχουν όλοι οι τομείς τις ίδιες ανάγκες σε ρεύμα.
Αλλά βλέπεις, η ΔΕΗ έχει σχεδόν 1 δισεκατομύριο το χρόνο μισθοδοσία, απο κάπου πρέπει να βγούνε κι αυτά (και τα δημοτικά τέλη σε δήμους που είναι καλοί μόνο να εισπράττουν και όχι να παράσχουν υπηρεσίες)

Ν.Φ.

Οι δήμοι είναι της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ ή τουλάχιστον έτσι ήταν μέχρι τώρα.
Κατηγορείς τους φίλους σου, την κυβέρνησή σου;
Α! πα πα
φτου κακά.

raspoutiv
12-11-14, 00:14
Φώτη, ξέρεις σε τι ποσοστό του συνόλου των εξόδων ανέρχεται η μισθοδοσία στις μεγάλες επιχειρήσεις;
επειδή το αναφέρεις 1ο 1ο σε ρωτάω. δε θέλω να πιστέψω πως λαϊκίζει σκόπιμα κάποιος εδώ

famous-walker
12-11-14, 00:17
Εξαρτάται και απο το τι ποσοστό στο συνολικό κόστος παραγωγής είναι η ενέργεια/καύσιμα.
Δεν έχουν όλοι οι τομείς τις ίδιες ανάγκες σε ρεύμα.
Αλλά βλέπεις, η ΔΕΗ έχει σχεδόν 1 δισεκατομύριο το χρόνο μισθοδοσία, απο κάπου πρέπει να βγούνε κι αυτά (και τα δημοτικά τέλη σε δήμους που είναι καλοί μόνο να εισπράττουν και όχι να παράσχουν υπηρεσίες)

Ν.Φ.

Δηλαδή από τα 5 δις λειτουργικά έξοδα η μισθοδοσία είναι ο λόγος που δεν χρεώνει υποδεκαπλάσιο, σύμφωνα με το παράδειγμα, ποσό;

Επίσης φτηνό ρεύμα σημαίνει επιδοτούμενο ρεύμα. Πάλι να μπει μέσα το κράτος; Αφού δουλέψαμε τόσο σκληρά να έχουμε διαρθρωτικό πλεόνασμα τύπου καλύτερο και της Σιγκαπούρης;

Αν κάποιος μπορεί να προσφέρει φτηνότερο ρεύμα ας το κάνει. Η αγορά είναι ελεύθερη. Τότε θα αναγκαστεί και η ΔΕΗ να μειώσει προσωπικό και να πέσει επιτέλους η τιμή. Αλλά πιο πιθανό είναι να ιδιωτικοποιηθεί, η μισθοδοσία να πέσει και το κέρδος να το καρπωθεί ο καινούργιος ιδιοκτήτης χωρίς να το μετακυλήσει στον καταναλωτή, απεναντίας με σχετική βεβαιότητα θα ανέβει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.