PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 [113] 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Han Solo
09-12-14, 16:03
γενικοτερα στην αρχαια ελλαδα ειχαμε δουλεια και παραλληλα αναπτυχθηκαν ολες οι επιστημες και φιλοσοφιες ....



βγαλε τις κομματικες τσιμπλες απο τα ματια και δες ολο το καδρο , οχι το πινελο με την μπογια

PopManiac
09-12-14, 16:06
γενικοτερα στην αρχαια ελλαδα ειχαμε δουλεια και παραλληλα αναπτυχθηκαν ολες οι επιστημες και φιλοσοφιες ....



βγαλε τις κομματικες τσιμπλες απο τα ματια και δες ολο το καδρο , οχι το πινελο με την μπογια

Να την επαναφέρουμε λοιπόν τη δουλεία μπας και δούμε χαΐρι.

Εγώ δεν τις βγάζω, αλλά χαίρομαι που καιρό τώρα τις έχεις βγάλει εσύ, καλό είναι αυτό τουλάχιστον, ΕΜΑ ΤΟΙΜΗ κλπ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-12-14, 16:21
γενικοτερα στην αρχαια ελλαδα ειχαμε δουλεια και παραλληλα αναπτυχθηκαν ολες οι επιστημες και φιλοσοφιες ....
Βασικά στην αρχαία Ελλάδα είχαμε και πάρα πολλές παρτούζες => από τότε που κόπηκαν οι παρτούζες ο κόσμος πήρε την κατιούσα

konenas
09-12-14, 18:19
Ο Καίσαρας ; γνωστός από χρόνια, χαϊδεύει αυτιά νέων ψηφοφόρων

PopManiac
09-12-14, 18:24
Κοιτάξτε, μια σωστή συζήτηση για το τι εμποδίζει / εξουδετερώνει την επιχειρηματικότητα των νέων στην Ελλάδα (αλήθεια, μόνο στην Ελλάδα;;; ) και το κατά πόσο και με ποιον τρόπο θα μπορούσε να συμβάλλει στην ανάπτυξη, και αν και ποιον ρόλο θα έπρεπε να έχει (ή να μην έχει) το κράτος, λείπει απίστευτα στην Ελλάδα.

Τη σήμερον το μόνο που λέγεται είναι το ότι "το κράτος εμποδίζει την επιχειρηματικότητα", ναι, αλλά ποιο κράτος, ποιοι θεσμοί του, ποιες φορολογίες, τι βιομηχανικές πολιτικές (με την οικονομολογική έννοια όχι εκείνη της φάμπρικας) χρειάζονται, πώς θα χρηματοδοτηθούν, εκεί είναι η ουσία την οποία κανένας δεν πιάνει.

Αλλά, το να πετάμε αναλογίες με τη Ροδεσία υποδεικνύει τουλάχιστον άγνοια και ασχετοσύνη και μαζί προπαγάνδα για ηλίθιους.

MNP-10
09-12-14, 21:05
Αναπτυξη παντου :lol::lol::lol:



http://www.marketwatch.com/story/greeces-stock-market-just-suffered-its-worst-collapse-ever-2014-12-09

LONDON (MarketWatch) — Now this is Greek tragedy.

Greece’s Athex Composite GD, -12.78% tanked almost 13% Tuesday — the biggest drop for the index on record, according to FactSet. The renewed jitters came after the government, in a surprise move late Monday, said it would bring forward presidential elections to Dec. 17, potentially, setting the scene for snap elections in early 2015.

...

With Greece’s problems once again in the limelight, investors all across Europe. the Stoxx Europe 600 index SXXP, -2.33% slumped 2.3%, while Germany’s DAX 30 index DAX, -2.21% fell 2.2% and France’s CAC 40 index PX1, -2.55% gave up 2.5%.

Greek government bond yields GR10YT, +0.00% jumped 75 basis point to 7.90%, according to electronic trading platform Tradeweb.

cool11
10-12-14, 09:55
Σαν σήμερα: Δυστυχώς επτωχεύσαμεν!
http://news247.gr/eidiseis/afieromata/san_shmera_dystyxws_eptwxeusamen.3188728.html

Καποτε μπορει να πτωχευσαμε, αλλα στα 11 χρονια που κυβερνησε ο Τρικουπης, η Ελλαδα ηταν ενα απεραντο εργοτάξιο, πλήθος έργων κεφαλαιώδους σημασίας, που χαρακτήρισαν την Ελλάδα και τον επόμενο αιώνα.

cool11
23-01-15, 11:38
ΓΕΛΑΣΤΕ με την καρδια σας, ελευθερα βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!

Αντ. Σαμαράς: Κινδυνεύουμε να κρατάμε ομπρέλα την ώρα που θα βρέχει ανάπτυξη
http://www.naftemporiki.gr/story/905312/ant-samaras-kinduneuoume-na-kratame-omprela-tin-ora-pou-tha-brexei-anaptuksi

ArchAngel
23-01-15, 18:53
-Θα βρέχει λεφτά : Γιώργος Παπ... εεε συγνώμη, Αντώνης Σαμαράς

Ντάξει , αφού έβγαλε από τη φαρέτρα και αυτό το επιχείρημα, η διαφορά πρέπει να έχει περάσει το 8 %.

Bhaal
24-01-15, 19:05
ΓΕΛΑΣΤΕ με την καρδια σας, ελευθερα βρε παιδια!!!!!!!!!!!!!

Αντ. Σαμαράς: Κινδυνεύουμε να κρατάμε ομπρέλα την ώρα που θα βρέχει ανάπτυξη
http://www.naftemporiki.gr/story/905312/ant-samaras-kinduneuoume-na-kratame-omprela-tin-ora-pou-tha-brexei-anaptuksi

Κυριακή κοντή γιορτή, να πεις στον γκαβό!

megahead13
24-01-15, 21:09
http://www.newsauto.gr/i-volkswagen-psifise-ellada/ :oneup:

KLG
24-01-15, 21:43
http://www.newsauto.gr/i-volkswagen-psifise-ellada/ :oneup:

Με ονομα Στιβεν Σίρτης λάθος καρίερα διαλεξε το αφεντικό της κοσμοκάρ :lol: :p

Zer0c00L
26-01-15, 15:45
τώρα ήρθε η ώρα της αλήθειας , η κάλπη μίλησε , οι ψηφοφόροι ψήφισαν (έκαναν την επιλογή τους)

αν και προσωπικά θεωρώ ότι τα πολιτικά κόμματα και οι πολιτικοί δεν έλαβαν το μήνυμα για συνεργασία με όφελος το καλό της χώρας και των πολιτών (μάλλον έχουν βουλωμένα τα αυτιά τους ή είναι κουφοί)

σε αυτό βέβαια φταίμε και εμείς οι ψηφοφόροι που τους δίνουμε τέτοια ποσοστά στις εκλογές καθώς αν έπαιρναν 3% όλα τα πολιτικά κόμματα τότε θα καταλάβαιναν οι πολιτικοί ότι θα πρέπει να συνεργαστούν και να αφήσουν πίσω τους τις προσωπικές/πολιτικές τους διαφορές για να κυβερνήσουν την χώρα αλλιώς θα είχαμε συνέχεια εκλογές που θα τους έδιναν συνέχεια 3%

αυτό το 3% εκφράζει για μένα την δύναμη που πρέπει να έχει κάποιο κόμμα

ούτε 10% θέλω ούτε 20% θέλω ούτε 30% θέλω ούτε φυσικά ποσοστά της τάξεως 40-50-60% τα έχω βαρεθεί , χορτάσει και δεν έλυσαν τίποτα μέχρι τώρα....

xaris2335
26-01-15, 19:45
Αυτοί καλά περνάνε, έχουν τα προνόμια τους την άνετη ζωούλα τους.
Περνάνε φίνα

https://www.youtube.com/watch?v=7lHzsnm3dgs

Με εμάς τι γίνετε που σε λίγο θα δουλεύουμε τσάμπα :rtfm::sorry:
Είμαστε δέσμιοι απο ηλίθιους και παράσιτα

anon
26-01-15, 20:05
τώρα ήρθε η ώρα της αλήθειας , η κάλπη μίλησε , οι ψηφοφόροι ψήφισαν (έκαναν την επιλογή τους)

αν και προσωπικά θεωρώ ότι τα πολιτικά κόμματα και οι πολιτικοί δεν έλαβαν το μήνυμα για συνεργασία με όφελος το καλό της χώρας και των πολιτών (μάλλον έχουν βουλωμένα τα αυτιά τους ή είναι κουφοί)

σε αυτό βέβαια φταίμε και εμείς οι ψηφοφόροι που τους δίνουμε τέτοια ποσοστά στις εκλογές καθώς αν έπαιρναν 3% όλα τα πολιτικά κόμματα τότε θα καταλάβαιναν οι πολιτικοί ότι θα πρέπει να συνεργαστούν και να αφήσουν πίσω τους τις προσωπικές/πολιτικές τους διαφορές για να κυβερνήσουν την χώρα αλλιώς θα είχαμε συνέχεια εκλογές που θα τους έδιναν συνέχεια 3%

αυτό το 3% εκφράζει για μένα την δύναμη που πρέπει να έχει κάποιο κόμμα

ούτε 10% θέλω ούτε 20% θέλω ούτε 30% θέλω ούτε φυσικά ποσοστά της τάξεως 40-50-60% τα έχω βαρεθεί , χορτάσει και δεν έλυσαν τίποτα μέχρι τώρα....

Tι σαχλαμάρες είναι αυτες και πόσο μάλλον που τις πιστεύετε!!!!
Ο λαός ψήφισε για συνεργασία; ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ;
Δηλαδή σαν να λέμε, μαζευόμαστε εμείς, και λέμε, κοίταξε, εσύ θα ψηφήσεις αυτόν εγώ εκείνον, ώστε να τους αναγκάσουμε να συνεργαστούν.
Η' .... αφού αυτοί θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, εγώ θα ψηφίσω πχ ΠΟΤΑΜΙ, για να τους αναγκάσω να συνεργαστούν....
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ @@ΚΙΕΣ...... ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...

ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΠΟΛΙΤΗ δεν έχω ακούσει να κάνει τέτοιο συλλογισμό του τι να ψηφίσει.

Απλα, ο καθένας ψηφίζει αναλόγως των συμφερόντων του, των φοβιών του, των ελπίδων του, των ιδεών του.
Το 2012 ψήφισε κόσμος ΝΔ, όχι μόνο γιατί φοβήθηκε, όχι μόνο γιατί είχε παραδοσιακά η ΝΔ τόσο κόσμο στους κόλπους της, παραδοσιακούς ψηφοφόρους, αλλά γιατί είχε πεί και τα 12 σημεία, είχε πεί ότι θα διαπραγματευθεί, και ό κόσμος φοβήθηκε και πίστεψε. Δεν έκανε τίποτα απο όσα ειχε εξαγγείλει. Και ο φοβος πάει περίπατο, δεν μπορείς να εκβιάζεις τον ξυπόλυτο ότι θα του πάρεις τα παπούτσια. Οπότε ούτε ο φόβος πιάνει (αρκετά τουλάχιστον) ούτε η ελπίδα (γιατί μας πούλησε ήδη δισ ο Σαμαράς, πρώτα πριν κάνει κυβέρνηση με τον ΓΑΠ που το παιζε αντιμνημονιακός, και μετά στις εκλογές που το παιξε σκληρός διαπραγματευτής).
Και ο Τσίπρας κέρδισε γιατί "πούλησε" και αυτός την ελπίδα, το ίδιο σχεδόν ακριβώς όπως και ο Σαμαράς το 12....
Και επειδή άλλοι δεν τον πιστεύουν για τους χψζ λόγους, δεν τον ψήφισαν... Και που να ψηφίσουν; Τα αποδεδειγμένα καθήκια που μας πουλησαν πολλάκις; Αρα τι επιλογές έχεις εαν δεν είσαι στρατευμένος του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ; Και δεν θες ΣΥΡΙΖΑ ή πιο αριστερά γιατί έχεις τις αριστεροφοβίες; Οι μόνες επιλογές ειναι (ήταν): ΑΝΕΛ, ΠΟΤΑΜΙ, ΧΑ. Αντε τώρα δικαιολόγησε μας ότι το κάνανε γιατί είχαν σκεπτικό να κάνουν κυβερνήσεις συνεργασίας....

Zer0c00L
27-01-15, 03:41
σεβαστή η άποψη σου να θεωρείς σαχλαμάρες αυτό που είπα για το ποσοστό που θα έπρεπε να πάρουν τα κόμματα και πιο ήταν το μήνυμα των ψηφοφόρων (θα δείξει ο καιρός αν έχεις δίκιο ή άδικο)

πολύ σωστά λες ότι ο καθένας από μας ψηφίζει ανάλογα με τα κριτήρια που έχει βάλει και αναλαμβάνει την ευθύνη αυτής της επιλογής

έτσι ψήφισα και εγώ

αφού πρώτα απόκλεισα αυτούς που μου λένε ψέμματα και τους οφείλω το γεγονός ότι είμαι άνεργος , πεινασμένος , εξαθλιωμένος , φτωχός

μετά επέλεξα βάση των δικών μου κριτηρίων κάποιο από τα πολιτικά κόμματα που δεν έχει κυβερνήσει τα τελευταία 40 χρόνια , δεν έχει κανέναν γνωστό πολιτικό πρόσωπο που "εμπλέκεται" κάπου

το μόνο καλό των εκλογών είναι ότι οι ψηφοφόροι φάνηκαν να ξύπνησαν και τιμώρησαν αυτούς που τους οδήγησαν στην ανεργία - φτώχεια - εξαθλίωση - πείνα ψηφίζοντας κάτι το διαφορετικό ελπίζω ο ΣΥΡΙΖΑ να εφαρμόσει αυτά που υποσχέθηκε προ εκλογικά αλλιώς ελπίζω οι ψηφοφόροι να τον τιμωρήσουν και να επιλέξουν κάτι άλλο (μην περάσουν πάλι 40 χρόνια....)

εγώ το χάρηκα που ψήφισαν και μικρά κόμματα και ας μην μπήκαν στην βουλή

- - - Updated - - -


Αυτοί καλά περνάνε, έχουν τα προνόμια τους την άνετη ζωούλα τους.
Περνάνε φίνα

https://www.youtube.com/watch?v=7lHzsnm3dgs

Με εμάς τι γίνετε που σε λίγο θα δουλεύουμε τσάμπα :rtfm::sorry:
Είμαστε δέσμιοι απο ηλίθιους και παράσιτα

πολύ σωστά τα λες όλοι/ες που μας κυβέρνησαν , μας κυβερνούν και θα μας κυβερνήσουν το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι τα 10.000 ευρώ το μήνα με τα οποία θα περάσουν αξιοπρεπέστατα την ζωούλα τους σε αντίθεση με εμάς που θα πρέπει να τα βγάλουμε πέρα με τα 586 ευρώ ( 490 ευρώ καθαρά) το μήνα ή 20+ ευρώ την μέρα ή 2.90 ευρώ την ώρα (περίπου) όσοι δουλεύουν γιατί υπάρχουν οι άνεργοι και φυσικά αυτοί που δουλεύουν "μαύρα" όπως εγώ για ένα μεροκάματο (3-4 ευρώ την ώρα)

xhaos
27-01-15, 09:03
1. Ο φόβος λειτουργεί μέχρι ενός σημείου (είχα διαβάσει σχετική ανάλυση). μετά από ένα σημείο δεν λειτουργεί.
2. η ΝΔ έχει κάνει τις κολοτούμπες των αιώνων (αρχιερέας διαπλοκής, αντιμνημόνιο, ΖΑΠΠΕΙΟ 1 και 2). είναι ψεύτες και δεν έχουν ηθικό έρεισμα.
3. είτε συμφωνείς με την δημοσία τηλεόραση είτε διαφωνείς, ο φωστήρας που είχε την ιδέα να την κλείσει και ταυτόχρονα την άφησε να εκπέμπει, θέλει κέρασμα για παγωτό.

aroutis
27-01-15, 09:17
Tι σαχλαμάρες είναι αυτες και πόσο μάλλον που τις πιστεύετε!!!!
Ο λαός ψήφισε για συνεργασία; ΔΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ;
Δηλαδή σαν να λέμε, μαζευόμαστε εμείς, και λέμε, κοίταξε, εσύ θα ψηφήσεις αυτόν εγώ εκείνον, ώστε να τους αναγκάσουμε να συνεργαστούν.
Η' .... αφού αυτοί θα ψηφίσουν ΣΥΡΙΖΑ, εγώ θα ψηφίσω πχ ΠΟΤΑΜΙ, για να τους αναγκάσω να συνεργαστούν....
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ @@ΚΙΕΣ...... ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ...

ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΟ ΠΟΛΙΤΗ δεν έχω ακούσει να κάνει τέτοιο συλλογισμό του τι να ψηφίσει.

Απλα, ο καθένας ψηφίζει αναλόγως των συμφερόντων του, των φοβιών του, των ελπίδων του, των ιδεών του.
Το 2012 ψήφισε κόσμος ΝΔ, όχι μόνο γιατί φοβήθηκε, όχι μόνο γιατί είχε παραδοσιακά η ΝΔ τόσο κόσμο στους κόλπους της, παραδοσιακούς ψηφοφόρους, αλλά γιατί είχε πεί και τα 12 σημεία, είχε πεί ότι θα διαπραγματευθεί, και ό κόσμος φοβήθηκε και πίστεψε. Δεν έκανε τίποτα απο όσα ειχε εξαγγείλει. Και ο φοβος πάει περίπατο, δεν μπορείς να εκβιάζεις τον ξυπόλυτο ότι θα του πάρεις τα παπούτσια. Οπότε ούτε ο φόβος πιάνει (αρκετά τουλάχιστον) ούτε η ελπίδα (γιατί μας πούλησε ήδη δισ ο Σαμαράς, πρώτα πριν κάνει κυβέρνηση με τον ΓΑΠ που το παιζε αντιμνημονιακός, και μετά στις εκλογές που το παιξε σκληρός διαπραγματευτής).
Και ο Τσίπρας κέρδισε γιατί "πούλησε" και αυτός την ελπίδα, το ίδιο σχεδόν ακριβώς όπως και ο Σαμαράς το 12....
Και επειδή άλλοι δεν τον πιστεύουν για τους χψζ λόγους, δεν τον ψήφισαν... Και που να ψηφίσουν; Τα αποδεδειγμένα καθήκια που μας πουλησαν πολλάκις; Αρα τι επιλογές έχεις εαν δεν είσαι στρατευμένος του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ; Και δεν θες ΣΥΡΙΖΑ ή πιο αριστερά γιατί έχεις τις αριστεροφοβίες; Οι μόνες επιλογές ειναι (ήταν): ΑΝΕΛ, ΠΟΤΑΜΙ, ΧΑ. Αντε τώρα δικαιολόγησε μας ότι το κάνανε γιατί είχαν σκεπτικό να κάνουν κυβερνήσεις συνεργασίας....

Ετσι ακριβώς.

149 έδρες έβγαλε το ΣΥΡΙΖΑ. Αυτό δείχνει οτι ο κόσμος ήθελε αυτοδύναμο κόμμα, σε αντίθεση με τα χόρτα που ταϊζαν τα κανάλια (για ευνόητους λόγους) περί συνεργασιών.
Από κει και πέρα, καλά κάναν εκει στη Κουμουνδούρου και βρηκαν πατημα συνεργασιών με τους ΑΝΕΛ, είναι περισσότερα αυτά που τους ενώνουν σε κάποια πράγματα από αυτά που τους χωρίζουν στη παρούσα φάση, ας προχωρήσουν σε αυτά που πρέπει, ο λαός θα κρίνει και είδωμεν.

Zer0c00L
27-01-15, 12:36
Εγώ πάλι πιστεύω ότι η εποχή της αυτοδυναμίας έχει περάσει εδώ και πολύ καιρό τώρα (αν δεν έπαιζε το "μπόνους των 50 εδρών στο πρώτο κόμμα και είχαμε απλή αναλογική) δεν έπαιρνε με τίποτα την αυτοδυναμία ο ΣΥΡΙΖΑ με βάση τα ποσοστά του

Αρκεί να δει κάποιος την ιστοσελίδα του ΥΠΕΣ σχετικά με τις εκλογές του 2015 και θα καταλάβει τι εννοώ

Ενσωμάτωση: 19.509/19.509 / 100,00 %
Εγγεγραμμένοι: 9.911.495
Ψήφισαν: 6.330.786 / 63,87 %
Έγκυρα: 6.181.274 / 97,64 %
Άκυρα: 114.703 / 1,81 %
Λευκά: 34.809 / 0,55 %
Αποχή: 3.580.709 (Πρόχειρος υπολογισμός)

αν δει κάποιος τα αποτελέσματα επίσης

ΣΥΡΙΖΑ 2.246.064 ψήφοι , 36.34% , 149 έδρες (μείον τις 50 μπόνους θα είχε 99 έδρες)
ΝΔ 1.718.815 ψήφοι , 27.81% , 76 έδρες

βέβαια εγώ θα προτιμούσα όπως πολύ σωστά είπε ο πιο πάνω συνομιλητής και φίλος μια πλήρη αυτοδυναμία του ΣΥΡΙΖΑ (ώστε να μην έχει καμία δικαιολογία για να μην εφαρμόσει το πρόγραμμα του)

αλλιώς σε διαφορετική περίπτωση μια συνεργασία του ΣΥΡΙΖΑ με το ΚΚΕ - ΑΝΕΛ - ΠΟΤΑΜΙ ώστε να έχει την πλήρη πλειοψηφία στην βουλή.

τώρα μένει να δούμε τι θα κάνει...

xaris2335
27-01-15, 12:55
μακάρι ο ΣΥΡΙΖΑ να κυβερνήσει σωστά, εγώ πάντως βλέπω ότι τα έχουν λιγάκι χαμένα :rofl:

https://www.youtube.com/watch?v=SDPIVw3jS98

cool11
27-01-15, 12:59
Μιλανε ολοι, μιλαει κι ο Ντινοπουλος...

xaris2335
27-01-15, 13:08
Μιλανε ολοι, μιλαει κι ο Ντινοπουλος...
το σωστό είναι να πεις μιλάνε όλοι μιλάνε και οι κ*λοι=Ντινόπουλος :rofl:

anon
27-01-15, 14:54
Για το πόσο ΣΤΟΚΟΣ είναι ο ελληνικός λαός, ψήφισε και εβγαλε (με σταυρούς προτίμησης), τον Αδωνι Γεωργιάδη (ακόμα να φύγει απο Ελλάδα όπως υποσχέθηκε εαν βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ; ), Βορίδη, Μητσοτάκη, και αν είναι δυνατόν, η ΒΟΥΛΤΕΨΗ!!!!

ArchAngel
27-01-15, 15:42
Ο Άδωνις είπε πως αφού βγήκε βουλευτής από τον ελληνικό λαό έχει υποχρέωση να κάτσει και να τον υπηρετήσει.
Αν δεν έβγαινε τότε θα έφευγε.

Ε ρε ξύλο.....
Πίσσα και πούπουλα ρε......

Zer0c00L
27-01-15, 20:23
Για το πόσο ΣΤΟΚΟΣ είναι ο ελληνικός λαός, ψήφισε και εβγαλε (με σταυρούς προτίμησης), τον Αδωνι Γεωργιάδη (ακόμα να φύγει απο Ελλάδα όπως υποσχέθηκε εαν βγεί ο ΣΥΡΙΖΑ; ), Βορίδη, Μητσοτάκη, και αν είναι δυνατόν, η ΒΟΥΛΤΕΨΗ!!!!

αυτό λες (ναι το διάβασα ότι είχε πει ότι θα φύγει αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ βέβαια τώρα που τον ψήφισαν και εκλέχτηκε βουλευτής σιγά που θα φύγει που θα βρει 10.000 ευρώ το μήνα) άσε που περιμένω να δω θα αυτοκτονήσει ο Θ.Πάγκαλος που είπε ότι θα αυτοκτονήσει αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ

αυτές οι εκλογές είχαν τα "κουφά" τους αλλά και τις εκπλήξεις τους.

techgirl
04-02-15, 21:56
αυτό λες (ναι το διάβασα ότι είχε πει ότι θα φύγει αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ βέβαια τώρα που τον ψήφισαν και εκλέχτηκε βουλευτής σιγά που θα φύγει που θα βρει 10.000 ευρώ το μήνα) άσε που περιμένω να δω θα αυτοκτονήσει ο Θ.Πάγκαλος που είπε ότι θα αυτοκτονήσει αν βγει ο ΣΥΡΙΖΑ

αυτές οι εκλογές είχαν τα "κουφά" τους αλλά και τις εκπλήξεις τους.

Καμμία ελπίδα. Και Αδωνις και Πάγκαλος, κατσικωμένοι θα μας μείνουν

voithostyrempora2
25-02-15, 17:01
Ο ΣΕΤΕ επιβεβαιώνει (http://www.capital.gr/News.asp?id=2239143) τις πληροφορίες μου για τη φετινή τουριστική σεζόν (τις οποίες είχα διαρρεύσει πριν λίγες μέρες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/859155-%CE%95%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2015-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1?p=5616000#post5616000)) . Εφόσον δεν έχουμε πολιτική αστάθεια ή κοινωνικοοικονομική ασταθεια (πχ έξοδο από ευρώ) και με τον ΦΠΑ να μένει σταθερός σε νησιά και ξενοδοχεία (ή εστω να μην αυξάνεται πάνω από 1 μονάδα), προβλέπεται νέο ρεκόρ όλων των εποχών στον τουρισμό φέτος , πάνω και από το περσινό ιστορικό ρεκόρ όλων των εποχών (μάλλον μεγάλη μονοψήφια αύξηση , μέχρι και μικρή διψήφια ίσως).

Γι'αυτό είναι σημαντικό να περιμένουμε να εισρεύσουν τα πολλά δισεκατομμυρια ευρώ συναλλαγματός από τον τουρισμό (πάνω από 13 δις ευρώ άμεσα έσοδα μόνο για το 2014 και πάνω από 14 δις ευρώ περιμένουμε για φέτος) πριν από οποιαδήποτε μονομερή κίνηση. Για παραδειγμα, θα ηταν αρκετά έξυπνο να ζητήσουμε μια εκ νέου τετράμηνη παραταση του προγραμματος-γεφυρα, ώστε να λήξει την 1η Νοέμβρη του 2015, αγκαλιάζοντας ολόκληρη την τουριστική σεζόν.

Ολόκληρο το κείμενο του ΣΕΤΕ για τη φετινή τουριστική σεζόν ελπίδας :

Με θετικό πρόσημο κινούνται οι πρώτες εκτιμήσεις του ΣΕΤΕ για τον ελληνικό τουρισμό το 2015, θέτοντας ως στόχο τα 25 εκατ. διεθνών αφίξεων, (εκ των οποίων τα 2,5 εκατ. αφίξεις κρουαζιέρας) και τα άνω των 14 δισ. ευρώ άμεσα έσοδα.

Οι εκτιμήσεις συνυπολογίζουν τα πρώτα στοιχεία για τον προγραμματισμό των αεροπορικών θέσεων οι οποίες, για το 2015, εμφανίζονται στο σύνολό τους αυξημένες κατά 1 εκατ. σε σχέση με το 2014.

Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης των διαπραγματεύσεων της Κυβέρνησης με τους Ευρωπαίους Εταίρους και την αποδοχή από το Eurogroup των μεταρρυθμιστικών προτάσεων, λήγει μία τρίμηνη περίοδος αβεβαιότητας και δίνεται η δυνατότητα να ανακτηθεί το χαμένο έδαφος, ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι του 2015. Προς την κατεύθυνση αυτή, ο ΣΕΤΕ συνεργάζεται στενά με το αρμόδιο Υπουργείο για τη λήψη κάθε πρόσφορου μέτρου.

Βασική προϋπόθεση για τη συνέχιση της θετικής πορείας του τουρισμού είναι, σε πρώτη φάση η διασφάλιση ενός σταθερού φορολογικού πλαισίου, το οποίο δεν θα δημιουργήσει επιπρόσθετα εμπόδια λίγο πριν την έναρξη της νέας τουριστικής περιόδου. Οι πρόσφατες αναφορές για πιθανή κατάργηση του μειωμένου ΦΠΑ στα νησιά και τα τουριστικά καταλύματα, θα μπορούσαν να δημιουργήσουν, εάν τελικά επαληθευθούν, συνθήκες έντονης ανάσχεσης της δυναμικής πορείας του τουρισμού μας. Αυτό θα συμβεί διότι η τουριστική κίνηση θα στραφεί προς τις ανταγωνίστριες χώρες, οι οποίες διατηρούν χαμηλότερους συντελεστές ΦΠΑ στα τουριστικά τους πακέτα. Σημαντική επίσης προϋπόθεση αποτελεί η άμεση ολοκλήρωση και ενεργοποίηση του νέου επενδυτικού νόμου και του ΕΣΠΑ με στόχο την υλοποίηση επενδύσεων σε υποδομές νέων και υφιστάμενων κλινών, πρωτίστως στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, τη ραχοκοκαλιά του ελληνικού τουρισμού.

Ο τουρισμός είναι ο κλάδος που μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά στην ενίσχυση της τοπικής οικονομίας, στην τόνωση τόσο των αστικών περιοχών, όσο και των νησιών, των τουριστικών προορισμών και της περιφέρειας γενικότερα. Είναι ο κλάδος που δίνει ώθηση στο μικρό επιχειρηματία, στην ατομική επιχείρηση, στα ενοικιαζόμενα δωμάτια, στην ταβέρνα του χωριού, στον τοπικό έμπορο ενοικίασης αυτοκινήτων. Απαιτείται η συνεργασία όλων όσοι δραστηριοποιούμαστε στο χώρο του τουρισμού, ιδιωτικών και δημόσιων φορέων, ώστε να διασφαλισθεί η αναπτυξιακή πορεία του ελληνικού τουρισμού προς όφελος της οικονομίας, της απασχόλησης και των τοπικών κοινωνιών.



:oneup:

KLG
25-02-15, 17:06
Πιο προγραμμα γεφυρα βρε παπαγαλάκι της ντουρου-ντουρου? :p :p

voithostyrempora2
25-02-15, 17:12
Αυτό που διαπραγματευόμαστε με τους τρεις θεσμούς.

:p:p:p

*ποιο

:cool:

gsenso
25-02-15, 17:38
Ο ΣΕΤΕ επιβεβαιώνει (http://www.capital.gr/News.asp?id=2239143) τις πληροφορίες μου για τη φετινή τουριστική σεζόν (τις οποίες είχα διαρρεύσει πριν λίγες μέρες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/859155-%CE%95%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AD%CF%82-2015-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%BA%CF%85%CE%B2%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1?p=5616000#post5616000)) . Εφόσον δεν έχουμε πολιτική αστάθεια ή κοινωνικοοικονομική ασταθεια (πχ έξοδο από ευρώ) και με τον ΦΠΑ να μένει σταθερός σε νησιά και ξενοδοχεία (ή εστω να μην αυξάνεται πάνω από 1 μονάδα), προβλέπεται νέο ρεκόρ όλων των εποχών στον τουρισμό φέτος , πάνω και από το περσινό ιστορικό ρεκόρ όλων των εποχών (μάλλον μεγάλη μονοψήφια αύξηση , μέχρι και μικρή διψήφια ίσως).

Γι'αυτό είναι σημαντικό να περιμένουμε να εισρεύσουν τα πολλά δισεκατομμυρια ευρώ συναλλαγματός από τον τουρισμό (πάνω από 13 δις ευρώ άμεσα έσοδα μόνο για το 2014 και πάνω από 14 δις ευρώ περιμένουμε για φέτος) πριν από οποιαδήποτε μονομερή κίνηση. Για παραδειγμα, θα ηταν αρκετά έξυπνο να ζητήσουμε μια εκ νέου τετράμηνη παραταση του προγραμματος-γεφυρα, ώστε να λήξει την 1η Νοέμβρη του 2015, αγκαλιάζοντας ολόκληρη την τουριστική σεζόν.

Ολόκληρο το κείμενο του ΣΕΤΕ για τη φετινή τουριστική σεζόν ελπίδας :

Με θετικό πρόσημο κινούνται οι πρώτες εκτιμήσεις του ΣΕΤΕ για τον ελληνικό τουρισμό το 2015, θέτοντας ως στόχο τα 25 εκατ. διεθνών αφίξεων, (εκ των οποίων τα 2,5 εκατ. αφίξεις κρουαζιέρας) και τα άνω των 14 δισ. ευρώ άμεσα έσοδα.

Οι εκτιμήσεις συνυπολογίζουν τα πρώτα στοιχεία για τον προγραμματισμό των αεροπορικών θέσεων οι οποίες, για το 2015, εμφανίζονται στο σύνολό τους αυξημένες κατά 1 εκατ. σε σχέση με το 2014.

Με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης των διαπραγματεύσεων της Κυβέρνησης με τους Ευρωπαίους Εταίρους και την αποδοχή από το Eurogroup των μεταρρυθμιστικών προτάσεων, λήγει μία τρίμηνη περίοδος αβεβαιότητας και δίνεται η δυνατότητα να ανακτηθεί το χαμένο έδαφος, ώστε να επιτευχθούν οι στόχοι του 2015. Προς την κατεύθυνση αυτή, ο ΣΕΤΕ συνεργάζεται στενά με το αρμόδιο Υπουργείο για τη λήψη κάθε πρόσφορου μέτρου.

Βασική προϋπόθεση για τη συνέχιση της θετικής πορείας του τουρισμού είναι, σε πρώτη φάση η διασφάλιση ενός σταθερού φορολογικού πλαισίου, το οποίο δεν θα δημιουργήσει επιπρόσθετα εμπόδια λίγο πριν την έναρξη της νέας τουριστικής περιόδου. Οι πρόσφατες αναφορές για πιθανή κατάργηση του μειωμένου ΦΠΑ στα νησιά και τα τουριστικά καταλύματα, θα μπορούσαν να δημιουργήσουν, εάν τελικά επαληθευθούν, συνθήκες έντονης ανάσχεσης της δυναμικής πορείας του τουρισμού μας. Αυτό θα συμβεί διότι η τουριστική κίνηση θα στραφεί προς τις ανταγωνίστριες χώρες, οι οποίες διατηρούν χαμηλότερους συντελεστές ΦΠΑ στα τουριστικά τους πακέτα. Σημαντική επίσης προϋπόθεση αποτελεί η άμεση ολοκλήρωση και ενεργοποίηση του νέου επενδυτικού νόμου και του ΕΣΠΑ με στόχο την υλοποίηση επενδύσεων σε υποδομές νέων και υφιστάμενων κλινών, πρωτίστως στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις, τη ραχοκοκαλιά του ελληνικού τουρισμού.

Ο τουρισμός είναι ο κλάδος που μπορεί να συμβάλει ουσιαστικά στην ενίσχυση της τοπικής οικονομίας, στην τόνωση τόσο των αστικών περιοχών, όσο και των νησιών, των τουριστικών προορισμών και της περιφέρειας γενικότερα. Είναι ο κλάδος που δίνει ώθηση στο μικρό επιχειρηματία, στην ατομική επιχείρηση, στα ενοικιαζόμενα δωμάτια, στην ταβέρνα του χωριού, στον τοπικό έμπορο ενοικίασης αυτοκινήτων. Απαιτείται η συνεργασία όλων όσοι δραστηριοποιούμαστε στο χώρο του τουρισμού, ιδιωτικών και δημόσιων φορέων, ώστε να διασφαλισθεί η αναπτυξιακή πορεία του ελληνικού τουρισμού προς όφελος της οικονομίας, της απασχόλησης και των τοπικών κοινωνιών.



:oneup:

Πρέπει να έχεις τίποτα δωμάτια στην Κάλυμνο, δεν εξηγείται αλλιώς τέτοια πρεμούρα με το ΦΠΑ των ξενοδοχείων. Έλα μολόγα το. :lol:

voithostyrempora2
25-02-15, 18:04
Δεν το λέω εγώ. Το λέει η ίδια η Ernst & Young (http://sete.gr/el/kentro-typou/deltia-typou-anakoinoseis/news-repository/2015/apotelesmata-meletis-oikonomikon-epiptoseon-diplasiasmoy-fpa-diamonis/) :

Επιβεβαιώνονται τα οικονομικά σενάρια του ΣΕΤΕ σχετικά με το ντόμινο των αρνητικών εξελίξεων στην ελληνική οικονομία που θα επιφέρει το ενδεχόμενο διπλασιασμού του ΦΠΑ της διαμονής από το 6,5% στο 13%, σύμφωνα με ανεξάρτητη μελέτη που εκπόνησε η εταιρεία Ernst & Young.

Η μελέτη εκτιμά ότι η συνολική αύξηση εσόδων ΦΠΑ θα ανέλθει έως τα 200 εκατ. Ευρώ το 2015 και σε βάθος πενταετίας έως κατά μέγιστο τα 70 εκατ. Ευρώ. Όμως, η συνολική επίπτωση στην εθνική οικονομία και την απασχόληση θα είναι καταστροφική.

Συγκεκριμένα, οι απώλειες του τουριστικού τομέα για τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του μέτρου υπολογίζεται από 415 εκατ. Ευρώ έως 680 εκατ. Ευρώ, ενώ μακροπρόθεσμα, η απώλεια φθάνει από 1 έως 1,7 δισ. Ευρώ, επιφέροντας συνολική επίπτωση έως -1,4% του ΑΕΠ ή έως -3 δισ. Ευρώ. Όσον αφορά στις θέσεις απασχόλησης (μετρημένες σε ισοδύναμες θέσεις πλήρους απασχόλησης), οι απώλειες που θα προκύψουν είναι εξαιρετικά σημαντικές και υπολογίζονται από 18.500 έως 30.000 για το πρώτο χρόνο εφαρμογής του μέτρου, ενώ σε βάθος πενταετίας, από 44.000 έως 73.000 θέσεις.

Εχοντας να ανταγωνιστεί το τουριστικο προϊον διεθνώς, μόνο να χασει έχει η ελληνική τουριστική αγορά και φυσικά και η ελληνική οικονομία από μία τέτοια αυξηση του ΦΠΑ. Αν θέλουμε να μειωσουμε τα δημόσια έσοδα, η αυξηση του ΦΠΑ στις διανυκτερευσεις είναι μια αρκετά αποτελεσματική μέθοδος, ομολογουμένως ...

ΥΓ. Η Κάλυμνος σχεδόν δεν έχει ξενοδοχεία :p. Από την Κω κατάγομαι, οπότε ο χαρακτηρισμός "Καλύμνιος" είναι βαριά προσβολή για μένα (και για όλους του Κώους) :p . Δεν το βλέπω το θεμα όμως τοπικά, αλλά σφαιρικά και για το σύνολο της οικονομίας. Εκτός και αν υπάρχει άλλος κλάδος που από μόνος του μπορεί να μας φέρει 14+ δισεκατομμυρια ευρώ καθαρών εξαγωγών φέτος και δεν το ξέρω...

- - - Updated - - -

Πάρε και ένα λινκ (http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/03/blog-post.html) για την Κω , μιας που το ανέφερες.

gsenso
25-02-15, 18:12
Δεν το λέω εγώ. Το λέει η ίδια η Ernst & Young (http://sete.gr/el/kentro-typou/deltia-typou-anakoinoseis/news-repository/2015/apotelesmata-meletis-oikonomikon-epiptoseon-diplasiasmoy-fpa-diamonis/) :

Επιβεβαιώνονται τα οικονομικά σενάρια του ΣΕΤΕ σχετικά με το ντόμινο των αρνητικών εξελίξεων στην ελληνική οικονομία που θα επιφέρει το ενδεχόμενο διπλασιασμού του ΦΠΑ της διαμονής από το 6,5% στο 13%, σύμφωνα με ανεξάρτητη μελέτη που εκπόνησε η εταιρεία Ernst & Young.

Η μελέτη εκτιμά ότι η συνολική αύξηση εσόδων ΦΠΑ θα ανέλθει έως τα 200 εκατ. Ευρώ το 2015 και σε βάθος πενταετίας έως κατά μέγιστο τα 70 εκατ. Ευρώ. Όμως, η συνολική επίπτωση στην εθνική οικονομία και την απασχόληση θα είναι καταστροφική.

Συγκεκριμένα, οι απώλειες του τουριστικού τομέα για τον πρώτο χρόνο εφαρμογής του μέτρου υπολογίζεται από 415 εκατ. Ευρώ έως 680 εκατ. Ευρώ, ενώ μακροπρόθεσμα, η απώλεια φθάνει από 1 έως 1,7 δισ. Ευρώ, επιφέροντας συνολική επίπτωση έως -1,4% του ΑΕΠ ή έως -3 δισ. Ευρώ. Όσον αφορά στις θέσεις απασχόλησης (μετρημένες σε ισοδύναμες θέσεις πλήρους απασχόλησης), οι απώλειες που θα προκύψουν είναι εξαιρετικά σημαντικές και υπολογίζονται από 18.500 έως 30.000 για το πρώτο χρόνο εφαρμογής του μέτρου, ενώ σε βάθος πενταετίας, από 44.000 έως 73.000 θέσεις.

Εχοντας να ανταγωνιστεί το τουριστικο προϊον διεθνώς, μόνο να χασει έχει η ελληνική τουριστική αγορά και φυσικά και η ελληνική οικονομία από μία τέτοια αυξηση του ΦΠΑ. Αν θέλουμε να μειωσουμε τα δημόσια έσοδα, η αυξηση του ΦΠΑ στις διανυκτερευσεις είναι μια αρκετά αποτελεσματική μέθοδος, ομολογουμένως ...

ΥΓ. Η Κάλυμνος σχεδόν δεν έχει ξενοδοχεία :p. Από την Κω κατάγομαι, οπότε ο χαρακτηρισμός "Καλύμνιος" είναι βαριά προσβολή για μένα (και για όλους του Κώους) :p . Δεν το βλέπω το θεμα όμως τοπικά, αλλά σφαιρικά και για το σύνολο της οικονομίας. Εκτός και αν υπάρχει άλλος κλάδος που από μόνος του μπορεί να μας φέρει 14+ δισεκατομμυρια ευρώ καθαρών εξαγωγών φέτος και δεν το ξέρω...

- - - Updated - - -

Πάρε και ένα λινκ (http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/03/blog-post.html) για την Κω , μιας που το ανέφερες.

Πες ότι έχεις δωματιάκια στην Κω βρε αδελφέ να σε καταλάβουμε ;)
Δεν ξέρω αν είναι σωστό να αυξηθεί ο ΦΠΑ στα ξενοδοχεία.
Ξέρω όμως ότι είναι μάλλον σωστό να αυξηθεί ο χαμηλός νησιωτικός ΦΠΑ σε Μύκονο, Πάρο, Θήρα, Ρόδο.
Είναι παγκόσμιοι προορισμοί με τεράστιο τζίρο, δεν χρειάζονται κίνητρα για να ειναι ανταγωνιστικοί σε σχέση με τη Στερεά Ελλάδα.

voithostyrempora2
25-02-15, 21:08
Εγώ προσωπικά είμαι Μηχανικός και μένω μόνιμα στο Αϊντχοφεν της Ολλανδιας. Κάθε τοποθέτησή μου δικαιολογειται και αιτιολογειται με λογικά επιχειρηματα. Αν δεν αμφισβητεις τη μελέτη της Ernst & Young, δεν εχεις λόγο να υποστηριζεις την αύξηση του ΦΠΑ .

Επίσης, υπάρχουν δύο φοροελαφρυνσεις για τα ξενοδοχεία του Αιγαίου:

ο ΦΠΑ της διανυκτερευσης είναι ο μισός του χαμηλού συντελεστη, οπότε το 13% γίνεται 6,5% (τόσο είναι σε Ηπειρωτική Ελλάδα+Κρήτη+Ιόνιο)
o ΦΠΑ στο Αιγαίο είναι 30% μειωμένος σε σχέση με την στεριά, οπότε το 6,5% γίνεται 4,5% (τόσο είναι σημερα)

Εσύ είσαι υπερ του να καταργηθει η κάτω φοροελαφρυνση, οπότε ο ΦΠΑ θα πάει 6,5%

ή να καταργηθει μόνο η πάνω φοροελάφρυνση, οπότε ο ΦΠΑ θα πάει 9%

ή να καταργηθούν και οι δύο φορολεαφρυνσεις και να πάει στο 13%

?

anon
25-02-15, 21:26
O τουρισμός μπορεί να αποδώσει πολλά. Δυστυχώς οι έλληνες πολλάκις έχουν αποδείξει ότι ειναι της αρπαχτής. Οταν πάνε καλά, φουσκώνουν τιμές όσο δεν πάει και ακόμα παραπέρα, ενώ απο ποιότητα υπηρεσιών, τι είπατε παρακαλώ; Φοροδιαφεύγουν ασύστολα, και μετά κατηγορούν το κράτος γιατί δεν έχουν υποδομές.... Λεχρίτες. Εκτός ίσως μεμονωμένων περιπτώσεων, όπου τουριστική περιοχή, εκεί είναι ο παράδεισος της ανομίας, της παρανομίας, της φοροδιαφυγής, της εισφοροδιαφυγής, της εκμετάλλευσης κλπ κλπ κλπ. γιαυτό και τουριστικά δεν πάμε καλά, και εαν πάμε αυτές τις χρονιές οφείλετε, κακά τα ψέμματα, όχι για το οικονομικό κλίμα, όχι για το σταθερό ευρω (θα είχαμε περισσότερο τουρισμό με δραχμή υποτιμημένη), αλλά γιατί όλοι οι προορισμοί δίπλα μας μέση ανατολή είναι πλέον ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΙ για λόγους ασφάλειας. Απο Τουρκία, Λίβανο, Συρία, Ισραήλ, Αιγυπτος, Ιορδανία, όλα ειναι στο αιμα, και το Ισλαμικό Κράτος φόβητρο για τους ευαίσθητους λαιμούς των δυτικών.

Και στην τελική, και 500 εκατομύρια τουρίστες ναρθουν, εαν ειναι να μην έχει έσοδα το κράτος, αλλά μερικοί οι του τουρισμού, τι το όφελος;;;;

xriantw
25-02-15, 22:20
Αν ερθουν τοσοι και το χρημα μοιραστει (μικροκαταστηματα, ιδιωτες κλπ) , τοτε και οι καταθεσεις θα αυξηθουν και η αγοραστικη ικανοτητα των Ελληνων. Σε τι ποσοστο δεν εχω ιδεα, αλλα απο το τιποτα... :)

sdikr
25-02-15, 22:37
Εγώ προσωπικά είμαι Μηχανικός και μένω μόνιμα στο Αϊντχοφεν της Ολλανδιας. Κάθε τοποθέτησή μου δικαιολογειται και αιτιολογειται με λογικά επιχειρηματα. Αν δεν αμφισβητεις τη μελέτη της Ernst & Young, δεν εχεις λόγο να υποστηριζεις την αύξηση του ΦΠΑ .

Επίσης, υπάρχουν δύο φοροελαφρυνσεις για τα ξενοδοχεία του Αιγαίου:

ο ΦΠΑ της διανυκτερευσης είναι ο μισός του χαμηλού συντελεστη, οπότε το 13% γίνεται 6,5% (τόσο είναι σε Ηπειρωτική Ελλάδα+Κρήτη+Ιόνιο)
o ΦΠΑ στο Αιγαίο είναι 30% μειωμένος σε σχέση με την στεριά, οπότε το 6,5% γίνεται 4,5% (τόσο είναι σημερα)

Εσύ είσαι υπερ του να καταργηθει η κάτω φοροελαφρυνση, οπότε ο ΦΠΑ θα πάει 6,5%

ή να καταργηθει μόνο η πάνω φοροελάφρυνση, οπότε ο ΦΠΑ θα πάει 9%

ή να καταργηθούν και οι δύο φορολεαφρυνσεις και να πάει στο 13%

?

Μιλάμε πάντα για το φπα που δηλώνουν έτσι;
Αλήθεια, Γιατι μόνο τα νησιά του αιγαίου, οι άλλοι ποιο πολλούς τουρίστες έχουνε με μεγαλύτερο φπα μάλιστα (αυτοί που το δηλώνουν)

seismic
25-02-15, 22:44
ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ Η ΛΥΣΗ ΣΤΗΝ ΑΝΕΡΓΙΑ
Δε μας φταίει μόνο ότι έχουμε ένα γιγάντιο, ανίκανο και διεφθαρμένο δημόσιο τομέα που σιτίζεται εις βάρος της οικονομίας. Μεγαλύτερη ίσως ζημιά μας έκανε ότι εδώ και χρόνια πάψαμε να προσπαθούμε να φτιάξουμε ότιδήποτε το καινούργιο. Γίναμε ένα έθνος μεταπωλητών, χάσαμε την δημιουργικότητα και τη φαντασία μας.
Η μεταπώληση δε δημιουργεί πολλές δουλειές και έχει καταστροφικές συνέπειες για το εμπορικό μας ισοζύγιο. Το χειρότερο είναι ότι καλλιεργεί μια αρνητική εθνική ψυχολογία. Αυτά που καταναλώνουμε επί δεκαετίες έχουν ολοένα και λιγότερη σχέση με αυτά που παράγουμε.
Αναμφισβήτητα, το να φτιάξεις κάτι καινούργιο είναι πολύ πιο δύσκολο από το να εισάγεις το έτοιμο. Θέλει κόπο, μεράκι, προσπάθεια, έχει την αγωνία και το φόβο του αγνώστου και του επισφαλούς. Είναι πολύ πιο έυκολο να ψωνίσεις μια δοκιμασμένη συνταγή από το εξωτερικό. Όμως η εγχώρια παραγωγή και εξαγωγή υπηρεσιών και προϊόντων προστιθέμενης αξίας είναι μονόδρομος,αν θέλουμε να ανατρέψουμε την καταστροφική πορεία που έχει πάρει η χώρα μας.
Η επιστροφή στην παραγωγή είναι καλύτερος δρόμος για την ψυχή και το ηθικό μας. Το συλλογικό αλλά και το προσωπικό αίσθημα αυτο-πραγμάτωσης και καταξίωσης, η ικανοποίηση και η περηφάνια που νοιώθει κανείς όταν βλέπει, καταναλώνει αλλά και εξάγει ή μοιράζεται τον καρπό της δημιουργικότητάς του, δεν συγκρίνεται με την ρηχή ικανοποίηση του εύκολου χρήματος. Όπως ακριβώς το μήλο από το δέντρο που φύτεψες, πότισες και κλάδεψες για δεκαετίες στον κήπο σου, έχει διαφορετική γέυση από το άψυχο φρούτο που ψώνισες στο σούπερ μάρκετ.
Η επανοικοδόμηση του έθνους μας μετά τον πόλεμο ήταν καρπός του ήθους και της αποφασιστικότητας μικρών παραγωγών. Βιοτέχνες, χτίστες, τεχνίτες, δημιουργοί - άνθρωποι που δούλεψαν σκληρά και με το δικό τους τρόπο καινοτόμησαν.

Έχουμε τόσους πολλούς νόμους με την λέξη ( απαγορεύετε ) που τελικά απαγορεύετε και να αναπνέουμε.
Πάρα πολλές αξιόλογες Ελληνικές εφευρέσεις 400 κάθε χρόνο θάβονται συστηματικά
Εγώ πιστεύω ότι υπάρχει ξένος δάκτυλος για αυτό που συμβαίνει.
Τίποτα δεν γίνετε τυχαία.
Αν οι ελληνικές εφευρέσεις είχαν αξιοποιηθεί στην Ελλάδα, σήμερα δεν θα ήμασταν ζητιάνοι της Ευρώπης

patch
25-02-15, 22:46
Μιλάμε πάντα για το φπα που δηλώνουν έτσι;
Αλήθεια, Γιατι μόνο τα νησιά του αιγαίου, οι άλλοι ποιο πολλούς τουρίστες έχουνε με μεγαλύτερο φπα μάλιστα (αυτοί που το δηλώνουν)

αυτός ο ΦΠΑ είναι έκτρωμα και δυστυχώς ούτε τώρα θα τον αλλάξει η κυβέρνηση
εάν γινόταν ενιαίος παντού θα κατέβαινε άνετα στα 15% χωρις να αλλάξουν τα έσοδα τα οποία είναι 14δις για την Ελλάδα από ΦΠΑ όταν κανονικά θα έπρεπε βάση μέσου όρους Ευρώπης θα έπρεπε να είχε έσοδα το κράτος 25~30

seismic
25-02-15, 22:51
Φίλοι μου έχετε καταλάβει ότι ένας νησιώτης πληρώνει τις διπλάσιες τιμές στα πάντα!
Ξέρετε γιατί?

patch
25-02-15, 22:53
Φίλοι μου έχετε καταλάβει ότι ένας νησιώτης πληρώνει τις διπλάσιες τιμές στα πάντα!
Ξέρετε γιατί?

κοιτα πρωτα που ειμαι ;)

sdikr
25-02-15, 22:54
αυτός ο ΦΠΑ είναι έκτρωμα και δυστυχώς ούτε τώρα θα τον αλλάξει η κυβέρνηση
εάν γινόταν ενιαίος παντού θα κατέβαινε άνετα στα 15% χωρις να αλλάξουν τα έσοδα τα οποία είναι 14δις για την Ελλάδα από ΦΠΑ όταν κανονικά θα έπρεπε βάση μέσου όρους Ευρώπης θα έπρεπε να είχε έσοδα το κράτος 25~30

Μα δεν τους πειράζει ο ΦΠΑ, οι περισσότεροι δεν τον πληρώνουν, άσχετα αν ο τελικός πελάτης τον πληρώνει.

seismic
25-02-15, 22:55
κοιτα πρωτα που ειμαι ;)
Που είσαι? Δεν σε βλέπω? Αργοστόλι και εγώ Ίο

patch
25-02-15, 23:02
Που είσαι? Δεν σε βλέπω? Αργοστόλι και εγώ Ίο

151595

δεν είναι δύσκολο όπως δεν είναι δύσκολο να αποδεχτούμε επιτελούς τις πελατειακές νοοτροπειες

εάν δεν το ξέρεις η Κεφαλλονιά είναι μακράν το ακριβότερο νησί σε τιμές, και ξέρω από πρώτο χέρι γιατι λόγο εργασίας έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα νησιά, σίγουρα όλα τα ανεπτυγμένα σε τουρισμό

edit: έκανες edit και λες είσαι Αργοστόλι, τότε για ποιο λόγο να διαφοροποιούνται τα νησιά Αιγαίου; ποια η λογική;
να στο πω εγώ, ΚΑΘΑΡΆ πελατειακη ΠΑΣΟΚ και μετά ΝΔ και τώρα και ΣΥΡΙΖΑ

KLG
25-02-15, 23:50
Μα δεν τους πειράζει ο ΦΠΑ, οι περισσότεροι δεν τον πληρώνουν, άσχετα αν ο τελικός πελάτης τον πληρώνει.

Δεν το πληρώνουν συγκεκριμένα οι νησιώτες, ή γενικά οι ΕΛΕΠ;

seismic
26-02-15, 00:15
151595

δεν είναι δύσκολο όπως δεν είναι δύσκολο να αποδεχτούμε επιτελούς τις πελατειακές νοοτροπειες

εάν δεν το ξέρεις η Κεφαλλονιά είναι μακράν το ακριβότερο νησί σε τιμές, και ξέρω από πρώτο χέρι γιατι λόγο εργασίας έχω γυρίσει σχεδόν όλα τα νησιά, σίγουρα όλα τα ανεπτυγμένα σε τουρισμό

edit: έκανες edit και λες είσαι Αργοστόλι, τότε για ποιο λόγο να διαφοροποιούνται τα νησιά Αιγαίου; ποια η λογική;
να στο πω εγώ, ΚΑΘΑΡΆ πελατειακη ΠΑΣΟΚ και μετά ΝΔ και τώρα και ΣΥΡΙΖΑ
Θα σου πω τι γίνετε.
Ένα τούβλο για να κατασκευαστεί πληρώνει ΦΠΑ
α) το εργοστάσιο
β) το φορτηγό που το μεταφέρει στην μάντρα.
Άλλο να το μεταφέρεις 10 χιλιόμετρα, και άλλο να μπει το φορτηγό σε καράβι.
Άλλο να έχεις ένα ξενοδοχείο να δουλεύει 12 μήνες, και άλλο να δουλεύει για μόνο 2 με 3 μήνες το καλοκαίρι.
Άλλο να έχεις το νοσοκομείο δίπλα σου, και άλλο να πεθαίνεις αβοήθητος.
Παιδιά είναι πολλά τα προβλήματα στα νησιά δεν είναι εύκολα να πληρώνεις πιο ακριβά νοίκια σε μαγαζιά και να τα βγάζεις σε λίγους μήνες.

anon
26-02-15, 00:31
Θα σου πω τι γίνετε.
Ένα τούβλο για να κατασκευαστεί πληρώνει ΦΠΑ
α) το εργοστάσιο
β) το φορτηγό που το μεταφέρει στην μάντρα.
Άλλο να το μεταφέρεις 10 χιλιόμετρα, και άλλο να μπει το φορτηγό σε καράβι.
Άλλο να έχεις ένα ξενοδοχείο να δουλεύει 12 μήνες, και άλλο να δουλεύει για μόνο 2 με 3 μήνες το καλοκαίρι.
Άλλο να έχεις το νοσοκομείο δίπλα σου, και άλλο να πεθαίνεις αβοήθητος.
Παιδιά είναι πολλά τα προβλήματα στα νησιά δεν είναι εύκολα να πληρώνεις πιο ακριβά νοίκια σε μαγαζιά και να τα βγάζεις σε λίγους μήνες.

Ενα θα σου πώ. ΜΑΛΤΑ. Μια χαρά τα πάνε με βασικό τον τουρισμό. Εχουν τριπλάσιους τουρίστες απο τον πληθυσμό τους, και έχουν μια χαρά βιοτικό επίπεδο. Και εισάγουν τα πάντα. Και όταν λέμε όχι απλά τα φέρνουν, απο την ηπειρωτική χώρα, αλλά τα ΕΙΣΑΓΟΥΝ. Μέχρι και το νερό (εμφιαλωμένο, το δικό τους είναι απο αφαλάτωση, δεν πίνετε). Και μιλάμε για αποστάσεις, όχι όπως εδώ. Μήπως πρέπει να ξεκαβαλήσουμε τις εύκολες δικαιολογίες;

http://www.numbeo.com/cost-of-living/country_result.jsp?country=Malta

konenas
26-02-15, 00:34
Για αυτό δεν πληρώνει κανείς ΦΠΑ στα νησιά και έρχονται όλοι οι στερεοελλαδίτες για 5 μήνες και βγάζουν λεφτά για 1 χρόνο.


Και 50% να πάει ο ΦΠΑ πάλι τα ίδια θα πληρώνουν
Αλίμονο μόνο στους ντόπιους που φέρονται τίμια ;) !

anon
26-02-15, 00:40
Για αυτό δεν πληρώνει κανείς ΦΠΑ στα νησιά και έρχονται όλοι οι στερεοελλαδίτες για 5 μήνες και βγάζουν λεφτά για 1 χρόνο.


Και 50% να πάει ο ΦΠΑ πάλι τα ίδια θα πληρώνουν
Αλίμονο μόνο στους ντόπιους που φέρονται τίμια ;) !

Δεν ξέρω, αλλά και δεν με ενδιαφέρει εαν είναι ντόπιοι ή στεροελλαδίτες.... Ολες οι δουλειές στα νησιά είναι κατα κανόνα με φοροδιαφυγή. Πολλές φορές πάνω απο 90%. Κανένας έλεγχος. Τι να λέμε τώρα. Και σε κάποια νησιά, πχ Μυκονος, σε κραυγαλέες διαστάσεις.

seismic
26-02-15, 00:51
Εγώ μένω και στον Πειραιά και στην Ίο
Αυτό που ξέρω είναι ότι στον Πειραιά πάω στην λαική αγορά και δίνω π.χ 30 ευρώ.
Στην Ίο για τα ίδια πράγματα δίνω 100 ευρώ.
Πέστε μου αυτό που οφείλετε?

konenas
26-02-15, 00:56
Στο ότι πας το καλοκαίρι που όλοι κλέβουν, άσε που έχουν μάθει και κλέβουν και τον χειμώνα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.