PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 [114] 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
26-02-15, 01:01
Εγώ μένω και στον Πειραιά και στην Ίο
Αυτό που ξέρω είναι ότι στον Πειραιά πάω στην λαική αγορά και δίνω π.χ 30 ευρώ.
Στην Ίο για τα ίδια πράγματα δίνω 100 ευρώ.
Πέστε μου αυτό που οφείλετε?

1. Αμφιβάλω εαν μιλάμε για τα ίδια. Τα ίδια πράγματα σε τριπλασια τιμή; Σοβαρά; Και δεν το εχεις κάνει επάγγελμα;
2. Εαν η ΙΟΣ αποτελεί άγονη γραμμή, και δεν πάνε πλοία, λογικό ειναι ναναι κάπως πιο ακριβά. Αλλά σε τριπ΄λάσια τιμή; Κόψε κάτι φιλαράκι. Εδώ στην μάλτα που ειναι πολύ πολύ μακρύτερα απο ότι ειναι η Ιος απο ηπειρωτική χώρα και οι τιμές τους ειναι πιο φυσιολογικές.... Κάτι δεν πάει καλά.... Μήπως μιλάμε απλά για καπέλο;;;;;; Με την συνήθη λογική της αρπαχτής;;;
3. Εαν παίρνεις προιόντα για πελάτες, δεν έχει σχέση η τιμή, μιας και μετακυλίεις τις τιμές στους πελάτες.


ΥΓ. Εχω πάει ΙΟ. Το 1992. Ολο το νησί είχε κάπου 200 έλληνες. Δεν το λέω εγώ, αυτοί το έλεγαν. Ολο το νησί το καλοκαίρι, ΤΟΤΕ, λειτουργούσε με προσωπικό απο ξένους, κυρίως Ιρλανδούς, οι οποίοι έρχονταν βασικά για τσάμπα διακοπές. Δουλευαν και μέναν τρώγαν τσάμπα, και βγάζαν κάνα μικρό χαρτζηλίκι. Πέντε έξι άτομα στο ίδιο δωμάτιο, μπορεί και δέκα, και αυτό γιατί άλλοι δούλευαν βράδυ στα μπαράκια, άλλοι το πρωί σε καφέ, ταβέρνες κλπ. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που ψωμάδικο, που φαινόταν παραδοσιακό, ήταν μέσα εργαζόμενοι όλο ΙΡΛΑΝΔΟΙ!!!! Παντού. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτε τώρα. Εννοείται ότι δεν υπήρχε ΠΟΥΘΕΝΑ απόδειξη, ταμειακή, για το οτιδήποτε. Μπαράκια πολλά, ούτε εισιτήρια ούτε τίποτα, μόνο σφραγίδα στο χέρι για να μπαίνεις βγαίνεις.

seismic
26-02-15, 01:06
Στο ότι πας το καλοκαίρι που όλοι κλέβουν, άσε που έχουν μάθει και κλέβουν και τον χειμώνα!
Στην Ίο μένω, αλλά έχω σπίτι και στον Πειραιά και ξέρω τι γίνεται.
Όλοι κλέβουν παντού.
Ο ανταγωνισμός είναι παντού.
Κάτι άλλο φταίει που δεν το μαθαίνεις αν δεν μπεις στον χορό.
Ένα ξενοδοχείο στοιχίζει κατασκευαστικά δύο φορές πάρα πάνω στο νησί, και δουλεύει γεμάτο 2 με 3 μήνες.
Έχω δουλέψει μάνατζερ και ξέρω τι γίνετε. Ξέρετε πόσα χρήματα δίνουν για συντήρηση? Εγώ ξέρω.
Βασικά αν είχα τα χρήματα που βγάζω στον Πειραιά, θα ήμουν ευτυχισμένος.
Στην Ίο δεν μου φτάνουν να ζήσω. Αυτή είναι η αλήθεια.

konenas
26-02-15, 01:11
Στην Ίο μένω, αλλά έχω σπίτι και στον Πειραιά και ξέρω τι γίνεται.
Όλοι κλέβουν παντού.
Ο ανταγωνισμός είναι παντού.
Κάτι άλλο φταίει που δεν το μαθαίνεις αν δεν μπεις στον χορό.
Ένα ξενοδοχείο στοιχίζει κατασκευαστικά δύο φορές πάρα πάνω στο νησί, και δουλεύει γεμάτο 2 με 3 μήνες.
Έχω δουλέψει μάνατζερ και ξέρω τι γίνετε. Ξέρετε πόσα χρήματα δίνουν για συντήρηση? Εγώ ξέρω.

Ο "κλέψας" του "κλέψαντος"

Όταν κάθε νησιώτης θέλει να ζήσει με τα χρήματα που βγάζει το καλοκαίρι ...

Εδώ όμως μιλάμε για ΦΠΑ και αποδείξεις.
Αυτές χάνονται κάπου στη θάλασσα.

seismic
26-02-15, 01:29
Ο "κλέψας" του "κλέψαντος"

Όταν κάθε νησιώτης θέλει να ζήσει με τα χρήματα που βγάζει το καλοκαίρι ...

Εδώ όμως μιλάμε για ΦΠΑ και αποδείξεις.
Αυτές χάνονται κάπου στη θάλασσα.
Αν οι φόροι είναι ανταποδοτικοί, εμείς στα νησιά πληρώνουμε
για έργα του δημοσίου που δεν βλέπουμε.
Το πρόβλημα δεν είναι η κατσίκα του γείτονα.
Το πρόβλημα είναι ότι θέλουμε να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα.
Ευρεσιτεχνία και καινοτομία η λύση στην ανεργία και στην οικονομία.

- - - Updated - - -


1. Αμφιβάλω εαν μιλάμε για τα ίδια. Τα ίδια πράγματα σε τριπλασια τιμή; Σοβαρά; Και δεν το εχεις κάνει επάγγελμα;
2. Εαν η ΙΟΣ αποτελεί άγονη γραμμή, και δεν πάνε πλοία, λογικό ειναι ναναι κάπως πιο ακριβά. Αλλά σε τριπ΄λάσια τιμή; Κόψε κάτι φιλαράκι. Εδώ στην μάλτα που ειναι πολύ πολύ μακρύτερα απο ότι ειναι η Ιος απο ηπειρωτική χώρα και οι τιμές τους ειναι πιο φυσιολογικές.... Κάτι δεν πάει καλά.... Μήπως μιλάμε απλά για καπέλο;;;;;; Με την συνήθη λογική της αρπαχτής;;;
3. Εαν παίρνεις προιόντα για πελάτες, δεν έχει σχέση η τιμή, μιας και μετακυλίεις τις τιμές στους πελάτες.


ΥΓ. Εχω πάει ΙΟ. Το 1992. Ολο το νησί είχε κάπου 200 έλληνες. Δεν το λέω εγώ, αυτοί το έλεγαν. Ολο το νησί το καλοκαίρι, ΤΟΤΕ, λειτουργούσε με προσωπικό απο ξένους, κυρίως Ιρλανδούς, οι οποίοι έρχονταν βασικά για τσάμπα διακοπές. Δουλευαν και μέναν τρώγαν τσάμπα, και βγάζαν κάνα μικρό χαρτζηλίκι. Πέντε έξι άτομα στο ίδιο δωμάτιο, μπορεί και δέκα, και αυτό γιατί άλλοι δούλευαν βράδυ στα μπαράκια, άλλοι το πρωί σε καφέ, ταβέρνες κλπ. Μάλιστα μου είχε κάνει εντύπωση που ψωμάδικο, που φαινόταν παραδοσιακό, ήταν μέσα εργαζόμενοι όλο ΙΡΛΑΝΔΟΙ!!!! Παντού. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τίποτε τώρα. Εννοείται ότι δεν υπήρχε ΠΟΥΘΕΝΑ απόδειξη, ταμειακή, για το οτιδήποτε. Μπαράκια πολλά, ούτε εισιτήρια ούτε τίποτα, μόνο σφραγίδα στο χέρι για να μπαίνεις βγαίνεις. Ναι έτσι είναι όπως τα λες. Ήμουν μάνατζερ στο IOS PALACE τότε

patch
26-02-15, 01:39
Με συγχωρείς αλλά μπούρδες, η κατασκευή είναι η δουλειά μου και την κάνω χρόνια
Έχει ακριβώς το ίδιο κόστος, μπορώ να δικαιολογησω με νούμερα ένα 5% παραπάνω λόγο ληστρικων τιμών των ντόπιων

Όσοι θέλουμε ανάπτυξη πιεζουμε οσο μπορούμε αλλά πρέπει να πιέστε και σεις σαν επισκέπτες εάν θέλουμε να αλλάξουμε στα αλήθεια

anon
26-02-15, 01:58
Μια χώρα που έχει κύριο έσοδο τον τουρισμό, δεν μπορεί να έχει φοροδιαφυγή απο τον τουρισμό, γιατί αλλιώς πολύ απλά δεν βγαίνει. Δεν μιλάω για την Ελλάδα, μιλάω για την ΜΑΛΤΑ. Οπότε. Εαν αυτή η χώρα, που δεν φοροδιαφεύγει (στον τουρισμό), που εισάγει, μιλάμε ΕΙΣΑΓΕΙ, τα πάντα, απο ενέργεια, νερό, τρόφιμα τα πάντα (μόνο τουρισμό και πωρόλιθο έχουν), και έχουν πολύ χαμηλότερες τιμές έως το πολύ ίδιες, και με κανονικά να πληρώνουν φόρους, Ε ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΚΑΛΑ!!!!!! Σορρυ. δεν μπορεί η ΜΑΛΤΑ να εισάγει απο Ιταλία, σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση ναυτικώς απο ότι τα ελληνικά νησιά απο Πειραιά (τα περισσότερα) ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΑΘΑ, και να έχει χαμηλότερες τιμές ή το πολύ ίδιες, χαμηλότερα κόστη κλίνης (δείτε τις τιμές πχ σε trivago) ίδιες ή χαμηλότερες τιμές σε εστιατόρια κλπ, ίδιο κόστος ζωής με Ελλάδα (ηπειρωτικής) και καλύτερες αποδοχές, ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΙ..... Και λέτε ότι δεν βγαίνει; ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ....

(Υπόψιν ότι η ΜΑΛΤΑ είναι στο ευρώ επίσης).

seismic
26-02-15, 02:18
Με συγχωρείς αλλά μπούρδες, η κατασκευή είναι η δουλειά μου και την κάνω χρόνια
Έχει ακριβώς το ίδιο κόστος, μπορώ να δικαιολογησω με νούμερα ένα 5% παραπάνω λόγο ληστρικων τιμών των ντόπιων

Όσοι θέλουμε ανάπτυξη πιεζουμε οσο μπορούμε αλλά πρέπει να πιέστε και σεις σαν επισκέπτες εάν θέλουμε να αλλάξουμε στα αλήθεια
Και μένα η δουλειά μου είναι και έχω δουλέψει παντού και ξέρω τι λέω. Π.χ πόσο έχει το τσιμέντο στον Πειραιά, πόσο η άμμο πόσο το σίδερο?
Να δεις την διαφορά.
Η ανάπτυξη γίνετε όταν ο Έλληνας βοηθήσει το προιόν του Έλληνα
Εγώ μία ευρεσιτεχνία έκανα, και οι πολιτικοί μηχανικοί τους ξίνισε.
Αν με βοηθούσαν θα κάναμε εξαγωγές σε όλο τον κόσμο.
Αν είναι όπως τα λες πήγαινε να δουλέψεις στα νησιά.

- - - Updated - - -


Μια χώρα που έχει κύριο έσοδο τον τουρισμό, δεν μπορεί να έχει φοροδιαφυγή απο τον τουρισμό, γιατί αλλιώς πολύ απλά δεν βγαίνει. Δεν μιλάω για την Ελλάδα, μιλάω για την ΜΑΛΤΑ. Οπότε. Εαν αυτή η χώρα, που δεν φοροδιαφεύγει (στον τουρισμό), που εισάγει, μιλάμε ΕΙΣΑΓΕΙ, τα πάντα, απο ενέργεια, νερό, τρόφιμα τα πάντα (μόνο τουρισμό και πωρόλιθο έχουν), και έχουν πολύ χαμηλότερες τιμές έως το πολύ ίδιες, και με κανονικά να πληρώνουν φόρους, Ε ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΤΕ ΚΑΛΑ!!!!!! Σορρυ. δεν μπορεί η ΜΑΛΤΑ να εισάγει απο Ιταλία, σε πολύ μεγαλύτερη απόσταση ναυτικώς απο ότι τα ελληνικά νησιά απο Πειραιά (τα περισσότερα) ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΑΘΑ, και να έχει χαμηλότερες τιμές ή το πολύ ίδιες, χαμηλότερα κόστη κλίνης (δείτε τις τιμές πχ σε trivago) ίδιες ή χαμηλότερες τιμές σε εστιατόρια κλπ, ίδιο κόστος ζωής με Ελλάδα (ηπειρωτικής) και καλύτερες αποδοχές, ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΦΟΡΟΙ..... Και λέτε ότι δεν βγαίνει; ΑΛΛΟΥ ΑΥΤΑ....

(Υπόψιν ότι η ΜΑΛΤΑ είναι στο ευρώ επίσης).

Πραγματικά κάτι συμβαίνει έχεις δίκαιο.
Αλλά αυτό που συμβαίνει είναι μπροστά μας και δεν το βλέπουμε.
Λέγονται Φόροι. Υπέρογκοι φόροι για να πληρώσουμε τα κλεμμένα.
Η Μάλτα έχει ΦΠΑ για τα κλεμμένα?
Και δεν φτάνει αυτό... οι κλέφτες με την διαπλοκή που έχουν δεν αφήνουν να υπάρξει αξιοκρατία.
Τους καλούς τους βγάζουν άχρηστους...
Αν ένας που ανακάλυψε το κομπιούτερ έχει τρισεκατομμύρια, εγώ που ανακάλυψα το απόλυτο αντισεισμικό για υφιστάμενες και υπό κατασκευή δομικές κατασκευές
που έχει να κάνει με όλες τις κατασκευές στον κόσμο τι πρέπει να έχω?
Και όμως ούτε καν ενδιαφέρονται ...κάνουν το τρελό παπί.
Αυτή είναι η Ελλάδα.
Αν δεν δείτε να στηρίζουν την ευρεσιτεχνία μην περιμένετε τίποτα περισσότερο από αυτό που έχετε.

patch
26-02-15, 02:25
Αν συγκρίνεις τιμές χονδρικής με των ντόπιων όπως τα λες είναι αλλά δεν ξέρω καμία σοβαρή επένδυση να προμηθεύετε τοπικά, απλά ποτέ, ούτε για βίδες

seismic
26-02-15, 02:46
Αν συγκρίνεις τιμές χονδρικής με των ντόπιων όπως τα λες είναι αλλά δεν ξέρω καμία σοβαρή επένδυση να προμηθεύετε τοπικά, απλά ποτέ, ούτε για βίδες
Θα το πω αλλιώς να το καταλάβετε.
Όταν ζούσα στην Αγγλία κοντά στο Μπέρμιγχαμ τα πάντα είχαν την μισή τιμή από το Λονδίνο.
Αυτό το είχαν κάνει οι Άγγλοι για να τα παίρνουν από τους Αμερικανούς τουρίστες που προτιμούσαν το Λονδίνο.
Αυτό κάνουμε και εμείς στα νησιά.
Αυτό δεν είναι κακό γιατί και τα νησιά είναι Ελλάδα και προσφέρουν στην οικονομία.
Δεν καταστρέφουμε τα νησιά... προσπαθούμε με άλλα μέσα καινοτόμα να ανταγωνιστούμε τους ξένους.
Έτσι πρέπει να σκέπτεστε.
Τα νησιά δεν μπορούν να ανοίξουν εργοστάσια γιατί κοστίζουν πολλά τα μεταφορικά για την πρώτη ύλη.
Ούτε να καλλιεργήσουν ανταγωνιστικά μπορούν διότι έχουν πολύ μικρά κτήματα.
Αν δεν είχαν τον τουρισμό θα ήταν βραχονησίδες.

patch
26-02-15, 03:01
Τι σχέση έχει τι τσιμέντο με τις τιμές στους τουρίστες;;; :crazy:
Δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι πρόκειται για ΑΘΛΙΑ νοοτροπία
Τρία πουλάκια κάθονταν κτλ κτλ

xhaos
26-02-15, 08:50
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι ειδικά στο Ιόνιο που έχω καποια άποψη, στην καλύτερη να πάρεις ψεύτικη απόδειξη, στη χειρότερη να σε ντουφεκίσουν αν ζητήσεις.
Στη μεγάλη κλίμακα, με τα all inclusive ξενοδοχεία, αυτό που βλεπω είναι ότι κάνουν κομπίνα για να φορολογηθούν τα έσοδα εκτός Ελλάδας (ο τουρίστας πληρώνει εταιρία με έδρα άλλη χώρα, η οποία έχει κλείσει τα δωμάτια σε τιμές περίπου 5€ την βραδιά).

Οπότε πραγματικά, κατά τη γνώμη μου ο τουρισμός, δεν συμβάλει, δεν είναι βιομηχανία, είναι απλά αρπαχτή για αετονύχηδες.

anon
26-02-15, 09:21
Η μαύρη αλήθεια είναι ότι ειδικά στο Ιόνιο που έχω καποια άποψη, στην καλύτερη να πάρεις ψεύτικη απόδειξη, στη χειρότερη να σε ντουφεκίσουν αν ζητήσεις.
Στη μεγάλη κλίμακα, με τα all inclusive ξενοδοχεία, αυτό που βλεπω είναι ότι κάνουν κομπίνα για να φορολογηθούν τα έσοδα εκτός Ελλάδας (ο τουρίστας πληρώνει εταιρία με έδρα άλλη χώρα, η οποία έχει κλείσει τα δωμάτια σε τιμές περίπου 5€ την βραδιά).

Οπότε πραγματικά, κατά τη γνώμη μου ο τουρισμός, δεν συμβάλει, δεν είναι βιομηχανία, είναι απλά αρπαχτή για αετονύχηδες.

ακριβώς.... κοίτα που δεν έχει like :p
Ολα τα άλλα είναι ναχαμε να λέγαμε.
Πέραν των προσωπικών εμπειριών, έχω πολλούς γνωστούς που δουλεύουν στον τομέα του τουρισμού, πχ DJ σε πολύ μεγάλο καιακριβό ξενοδοχειακό κλαμπ στην Μύκονο, έναν άλλον διευθυντή προμηθείων σε μια απο τις μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες στην Χαλκιδική κλπ κλπ. Και συζητάω. Και αυτό που βγαίνει είναι ότι στον τουρισμό δεν είναι απλά ένα βήμα μπροστά, είναι χιλιόμετρα μπροστά, απο εφορία... Χώρια που όλοι οι ντόπιοι εφοριακοί είναι λαδωμένοι/μιλημένοι.

konenas
26-02-15, 09:25
Αυτό το κάνουν όλοι οι "άξιοι επιχειρηματίες" πανταχόθεν!

Με την διαφορά φορολογίας επιχειρήσεων και την απαλλαγή μετά στην ατομική φορολογία καταφέρνουν να κερδίζουν από τριγωνικές συναλλαγές.

Han Solo
26-02-15, 12:27
O τουρισμός μπορεί να αποδώσει πολλά. Δυστυχώς οι έλληνες πολλάκις έχουν αποδείξει ότι ειναι της αρπαχτής. Οταν πάνε καλά, φουσκώνουν τιμές όσο δεν πάει και ακόμα παραπέρα, ενώ απο ποιότητα υπηρεσιών, τι είπατε παρακαλώ; Φοροδιαφεύγουν ασύστολα, και μετά κατηγορούν το κράτος γιατί δεν έχουν υποδομές.... Λεχρίτες. Εκτός ίσως μεμονωμένων περιπτώσεων, όπου τουριστική περιοχή, εκεί είναι ο παράδεισος της ανομίας, της παρανομίας, της φοροδιαφυγής, της εισφοροδιαφυγής, της εκμετάλλευσης κλπ κλπ κλπ. γιαυτό και τουριστικά δεν πάμε καλά, και εαν πάμε αυτές τις χρονιές οφείλετε, κακά τα ψέμματα, όχι για το οικονομικό κλίμα, όχι για το σταθερό ευρω (θα είχαμε περισσότερο τουρισμό με δραχμή υποτιμημένη), αλλά γιατί όλοι οι προορισμοί δίπλα μας μέση ανατολή είναι πλέον ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΟΙ για λόγους ασφάλειας. Απο Τουρκία, Λίβανο, Συρία, Ισραήλ, Αιγυπτος, Ιορδανία, όλα ειναι στο αιμα, και το Ισλαμικό Κράτος φόβητρο για τους ευαίσθητους λαιμούς των δυτικών.

Και στην τελική, και 500 εκατομύρια τουρίστες ναρθουν, εαν ειναι να μην έχει έσοδα το κράτος, αλλά μερικοί οι του τουρισμού, τι το όφελος;;;;

και να ηταν μονο αυτα τα προβληματα ? ενα σωρο ακομα . οποιος εχει παει να κανει μια επενδυση σε τουριστικο μερος και ειδικοτερα νησι εχει δει απο πρωτο χερι τι πολεμο κανουν οι "ντοιπιοι" σε οποιον "ξενο" παει να ανοιξει μαι επιχειρηση .

καλα τα ειπες . χωσε κι αλλα μπας και ξυπνησουμε καμια φορα απο τον ληθαργο .


Αν ερθουν τοσοι και το χρημα μοιραστει (μικροκαταστηματα, ιδιωτες κλπ) , τοτε και οι καταθεσεις θα αυξηθουν και η αγοραστικη ικανοτητα των Ελληνων. Σε τι ποσοστο δεν εχω ιδεα, αλλα απο το τιποτα... :)

το κρατος αλλα και οι πολιτες του ετσι κερδιζουν απο τον φπα , δλδ μονο οταν υπαρχει εσωτερικη ανταλλαγη προιοντων . αυτη ειναι η μαγεια και του ΦΠΑ .... σε καθε ανταλλαγη ξαναπληρωνεται ο φορος :p

παραδειγμα : ενα κουτι καφε το παιρνει το μαγαζι πες 100 ευρω και πληρωνει φπα 21% ( μεχρι στιγμης 21 ευρω στο κρατος ) και απο αυτο το κουτι βγαζει 1000 καφεδες με αξια 2 ευρω εκαστος ( αλλα 21% στο 2ευρω , δλδ 42 σεντς στον καθε καφε ) και ολοι μαζι οι καφεδες μας κανουν 1000χ 42 σεντς = 420 ευρω

με λιγα λογια το κρατος απο ενα προιον αξιας 100 ευρω , εβγαλε 420 + 21 = 441 ευρω ... MAGIC :)

γιαυτο μην ξανακουσω για χαραμοφαηδες που πινουν καφεδακια ολη μερα ....ολοι μας κερδιζουμε απο αυτους :p

υ.γ. η αλυσιδα κερδους του κρατους ( αλλα και των πολιτων ) ειναι πιο μεγαλη , πηρα μονο ενα κομματι της ως παραδειγμα . η διαδρομη εχει , τελωνεια , αντιπροσωπους , μεγαλεμπορους κλπ .....

anon
26-02-15, 13:04
το κρατος αλλα και οι πολιτες του ετσι κερδιζουν απο τον φπα , δλδ μονο οταν υπαρχει εσωτερικη ανταλλαγη προιοντων . αυτη ειναι η μαγεια και του ΦΠΑ .... σε καθε ανταλλαγη ξαναπληρωνεται ο φορος :p


Kάνεις λάθος εδώ. ΦΠΑ πληρώνει ο τελικός καταναλωτής. Το κατάστημα, πχ καφετέρια, αγοράζει καφέ χωρις ΦΠΑ. Ολοι οι ενδιάμεσοι, δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Απλά σε μπερδεύει κάπως η διαδικασία πως γίνεται αυτό. Η καφετέρια, αγοράζει τον καφέ με ΦΠΑ. Εχει το τιμολόγιο, και λέει πλήρωσα 100 ευρώ για νεσ καφέ, και άλλα 23 ευρώ ΦΠΑ. Πουλάει καφέδες, πχ 1000 καφέδες απο 2 ευρώ ο καθένας, με 23% ΦΠΑ (ο ΦΠΑ μέσα στην τιμή ΠΑΝΤΑ σε τιμές καταναλωτή). Αρα στα 2000 ευρώ τα 374 είναι ΦΠΑ. Πάει λοιπόν στην εφορία (ή μέσω λογιστή και του ΤΑΞΙΣ κλπ κλπ), και λέει σας χρωστάω 374, μου χρωστάτε 23, πληρώνω την διαφορά (374-23=351) και είμαστε εντάξει.

seismic
26-02-15, 13:06
Τι σχέση έχει τι τσιμέντο με τις τιμές στους τουρίστες;;; :crazy:
Δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι πρόκειται για ΑΘΛΙΑ νοοτροπία
Τρία πουλάκια κάθονταν κτλ κτλ

Όποιος λογικός άνθρωπος κάνει μια επένδυση πρέπει πρώτα να κάνει ένα επιχειρηματικό σχέδιο.
Δηλαδή να υπολογίσει τι θα δώσει, τι θα πάρει πίσω, και τον χρόνο που θα κάνει απόσβεση.
Αν τα υλικά για την κατασκευή ενός ξενοδοχείου σε ένα νησί ( τσιμέντα ) είναι πιο ακριβά λόγο μεταφορικών αυτό θα ανεβάσει το κόστος της επένδυσης.
Αν ο χρόνος που το ξενοδοχείο προσφέρει χρήματα είναι μικρός όπως στα νησιά αυτό θα πάει πίσω την απόσβεση της επένδυσης.
Δηλαδή δεν συμφέρει αν οι τιμές είναι η ίδιες στο νησί με εκείνες που υπάρχουν στην Αθήνα.
Διότι στην Αθήνα κατασκευάζουν πιο φθηνά και δουλεύουν περισσότερο.
Τελικά είναι θέμα IQ και όχι θέμα νοοτροπίας ή αριθμού πτηνών.

Han Solo
26-02-15, 13:58
ακριβώς.... κοίτα που δεν έχει like :p
Ολα τα άλλα είναι ναχαμε να λέγαμε.
Πέραν των προσωπικών εμπειριών, έχω πολλούς γνωστούς που δουλεύουν στον τομέα του τουρισμού, πχ DJ σε πολύ μεγάλο καιακριβό ξενοδοχειακό κλαμπ στην Μύκονο, έναν άλλον διευθυντή προμηθείων σε μια απο τις μεγάλες ξενοδοχειακές μονάδες στην Χαλκιδική κλπ κλπ. Και συζητάω. Και αυτό που βγαίνει είναι ότι στον τουρισμό δεν είναι απλά ένα βήμα μπροστά, είναι χιλιόμετρα μπροστά, απο εφορία... Χώρια που όλοι οι ντόπιοι εφοριακοί είναι λαδωμένοι/μιλημένοι.

ναι αυτο θα κανει ο μαγαζατορας , ομως εγω λεω το κρατος τι εισπρατει . σκεψου οτι την διαφορα που ο μαγαζατορας δεν θα πληρωσει ( θα την εισπραξει ) θα την παρει το κρατος απο αυτον που πουλησε στον μαγαζατορα το προιον , κοκ.

το κρατος θελει με τον φπα να αλλαζουν χερια τα προιοντα και οσο ποιο πολλα χερια αλλαζουν τοσο ποιο πολυ φορο εισπρατει . συμφωνω οτι δεν ειναι ο διιος φορος σε ολη την αλυσιδα αλλα υπαρχει φορος και ολοι τον πληρωνουν και ας μην ειναι παντα ο φπα .απλα ο φπα πολλαπλασιαζει τα εσοδα και για το κρατος .

konenas
26-02-15, 14:10
Kάνεις λάθος εδώ. ΦΠΑ πληρώνει ο τελικός καταναλωτής. Το κατάστημα, πχ καφετέρια, αγοράζει καφέ χωρις ΦΠΑ. Ολοι οι ενδιάμεσοι, δεν πληρώνουν ΦΠΑ. Απλά σε μπερδεύει κάπως η διαδικασία πως γίνεται αυτό. Η καφετέρια, αγοράζει τον καφέ με ΦΠΑ. Εχει το τιμολόγιο, και λέει πλήρωσα 100 ευρώ για νεσ καφέ, και άλλα 23 ευρώ ΦΠΑ. Πουλάει καφέδες, πχ 1000 καφέδες απο 2 ευρώ ο καθένας, με 23% ΦΠΑ (ο ΦΠΑ μέσα στην τιμή ΠΑΝΤΑ σε τιμές καταναλωτή). Αρα στα 2000 ευρώ τα 374 είναι ΦΠΑ. Πάει λοιπόν στην εφορία (ή μέσω λογιστή και του ΤΑΞΙΣ κλπ κλπ), και λέει σας χρωστάω 374, μου χρωστάτε 23, πληρώνω την διαφορά (374-23=351) και είμαστε εντάξει.

Αν όμως πει πως έχω πωλήσεις 150€ τότε πάρε ΦΠΑ 50χ23%=12€ και πολλά σου είναι ...

- - - Updated - - -


ναι αυτο θα κανει ο μαγαζατορας , ομως εγω λεω το κρατος τι εισπρατει . σκεψου οτι την διαφορα που ο μαγαζατορας δεν θα πληρωσει ( θα την εισπραξει ) θα την παρει το κρατος απο αυτον που πουλησε στον μαγαζατορα το προιον , κοκ.

το κρατος θελει με τον φπα να αλλαζουν χερια τα προιοντα και οσο ποιο πολλα χερια αλλαζουν τοσο ποιο πολυ φορο εισπρατει . συμφωνω οτι δεν ειναι ο διιος φορος σε ολη την αλυσιδα αλλα υπαρχει φορος και ολοι τον πληρωνουν και ας μην ειναι παντα ο φπα .απλα ο φπα πολλαπλασιαζει τα εσοδα και για το κρατος .

Δεν τον εισπράττει από τον ΦΠΑ αλλά από τον άμεσο φόρο (φορολογία εισοδήματος) αν τον δηλώσει ο πωλητής.
Τον ΦΠΑ τον πληρώνει ΜΟΝΟ ο καταναλωτής

anon
26-02-15, 14:36
Αν όμως πει πως έχω πωλήσεις 150€ τότε πάρε ΦΠΑ 50χ23%=12€ και πολλά σου είναι ...


Αυτό ειναι που συνήθως γίνεται, και φυσικά, εαν το θέλει η πολιτεία, είναι πολύ εύκολο να το ελέγξει. Γιατί σε κάποιο σημείο της "διαδρομής" του καφέ, δεν πουλήθηκε με σχετικά παραστατικά. ΕΜΕΙΝΕ - θεωρητικά - ΑΠΟΥΛΗΤΟΣ, πουλήθηκε μαύρα. Οπότε έλα κύριε, δείξε μου πόσους τόνους καφέ έχεις στην αποθήκη απούλητο....

xhaos
26-02-15, 14:42
Αυτό ειναι που συνήθως γίνεται, και φυσικά, εαν το θέλει η πολιτεία, είναι πολύ εύκολο να το ελέγξει. Γιατί σε κάποιο σημείο της "διαδρομής" του καφέ, δεν πουλήθηκε με σχετικά παραστατικά. ΕΜΕΙΝΕ - θεωρητικά - ΑΠΟΥΛΗΤΟΣ, πουλήθηκε μαύρα. Οπότε έλα κύριε, δείξε μου πόσους τόνους καφέ έχεις στην αποθήκη απούλητο....

ούτε αυτό είναι λύση γιατί θα σου πει ότι έληξαν και τα πέταξα. έχω όμως τα κουτιά.;)

anon
26-02-15, 15:03
ούτε αυτό είναι λύση γιατί θα σου πει ότι έληξαν και τα πέταξα. έχω όμως τα κουτιά.;)

Δεν γίνεται έτσι. Πρέπει να γίνει πρωτόκολλο καταστροφής. Νομίζω καταστρέφονται παρουσία εφοριακού. Δεν θα υπάρχει θέμα απο μια μικροποσότητα, πχ 5-10-50 κιλά. Αλλά κάποιος χονδρέμπορος, εαν δίνει χωρίς χαρτιά σε καφετέριες θα πρέπει να έχει τόνους.

xhaos
26-02-15, 15:10
Δεν γίνεται έτσι. Πρέπει να γίνει πρωτόκολλο καταστροφής. Νομίζω καταστρέφονται παρουσία εφοριακού. Δεν θα υπάρχει θέμα απο μια μικροποσότητα, πχ 5-10-50 κιλά. Αλλά κάποιος χονδρέμπορος, εαν δίνει χωρίς χαρτιά σε καφετέριες θα πρέπει να έχει τόνους.

τι πρωτόκολλο καταστροφής θα έχουν οι καφετέριες ρε; έχεις καεί από τις μπουγάτσες; :p
1000 καφέδες είναι μια πεντόκιλη κονσέρβα του καφέ.

anon
26-02-15, 18:09
τι πρωτόκολλο καταστροφής θα έχουν οι καφετέριες ρε; έχεις καεί από τις μπουγάτσες; :p
1000 καφέδες είναι μια πεντόκιλη κονσέρβα του καφέ.

Για τον χονδρέμπορο μιλούσα. Δεν με νοιάζει ο κεφετεριούχος. Ας πιαστούν πρώτα οι έμποροι στην μέση, και μετά θα πιαστούν και οι λοιποί. Η΄μήπως δεν βλέπω που αγοράζουν απο το LIDL (και λοιπά σουπερ μάρκετ) τεράστιες ποσότητες τροφίμων, πχ δυο κάσες εβαπορέ, κούτες καφέδες κλπ κλπ... Και πληρώνουν λιανική. Δεν ξέρουμε νομίζεις ότι τα παίρνουν έτσι για να μην έχουν θέμα και πουλάνε στο μαγαζί χωρίς παραστατικά;

agrelaphon
26-02-15, 20:40
Φίλοι μου έχετε καταλάβει ότι ένας νησιώτης πληρώνει χρεώνει τις διπλάσιες τιμές στα πάντα!
Ξέρετε γιατί?

fixxxed :p

ermis333
02-03-15, 17:58
Δεν γίνεται έτσι. Πρέπει να γίνει πρωτόκολλο καταστροφής. Νομίζω καταστρέφονται παρουσία εφοριακού. Δεν θα υπάρχει θέμα απο μια μικροποσότητα, πχ 5-10-50 κιλά. Αλλά κάποιος χονδρέμπορος, εαν δίνει χωρίς χαρτιά σε καφετέριες θα πρέπει να έχει τόνους.

Χρειάζεται πρωτόκολλο καταστροφής, αλλά με το νέο Κώδικα (ΚΦΑΣ) δε χρειάζεται παρουσία εφοριακού. Απλά το εκδίδει η κάθε επιχείρηση και πρέπει να είναι σε λογικά πλαίσια. Το ποια είναι τα λογικά πλαίσια δεν υπάρχει νομοθετικά, αλλά συνήθως το σύνολο των καταστροφών δεν πρέπει να υπερβαίνουν το 3% των πωλήσεων γιατί μετά κινούν υποψίες. Καταστροφές σπάνια κάνεις για ληγμένα όμως. Υπάρχουν συνεννοήσεις στις συνεργαζόμενες εταιρίες και τα ληγμένα τα επιστρέφουν και παίρνουν άλλα.

Γενικά πάντως αν υπάρχει πολιτική βούληση την φοροδιαφυγή τέτοιου τύπου την πιάνεις για πλάκα.

ΥΓ. Όταν είχα πάει διακοπές στη Ρόδο πριν κανα 5 άρι χρόνια, κανένα μα κανένα τουριστικό εστιατόριο δεν έκοβε απόδειξη ήταν πραγματικά γελοίο. Θυμάμαι χαρακτηρηστικά, έρχετε ο λογαριασμός με κάτι που έμοιαζε με απόδειξη (και μπορούσε άνετα να ξεγελαστεί κάποιος), τον ρωτάω για την απόδειξη και μου λέει με θράσσος. Γιατί μας ζητήσατε απόδειξη;;;; Εννοείται τον έκανα ξεφτίλα. Έτσι πως να πάμε μπροστά σαν κράτος.

seismic
03-03-15, 17:41
fixxxed :p

http://www.facebook.com/video.php?v=1097842976908482:rolleyes:

megahead13
03-03-15, 17:44
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epixeiriseis/to-ellhniko-pagwto-poy-damazei-ta-kumata.3336023.html

cool11
04-03-15, 09:21
ΙΖΟΛΑ: Επιστρέφουν οι ηλεκτρικές συσκευές με την ελληνική υπογραφή
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231389877

Ποιος ξερει αραγε, θα κατασκευαζει στην Ελλαδα, ή απλα θα εισαγει 'κινεζικα' και θα τους κολλάει πανω το ταμπελακι 'ιζολα';

anon
04-03-15, 09:27
ΙΖΟΛΑ: Επιστρέφουν οι ηλεκτρικές συσκευές με την ελληνική υπογραφή
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231389877

Ποιος ξερει αραγε, θα κατασκευαζει στην Ελλαδα, ή απλα θα εισαγει 'κινεζικα' και θα τους κολλάει πανω το ταμπελακι 'ιζολα';

H απάντηση ειναι πολύ πολύ εύκολη, θαλεγα ρητορικό το ερώτημα. Με πιο απο τους δυο τρόπους θα είναι πιο ανταγωνιστική η ΙΖΟΛΑ;

Και αυτό επίσης δίνει την απάντηση ότι μέσω ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, θα βρούν δουλειά πάνω απο 1 εκατομύριο κόσμος.

cool11
04-03-15, 09:59
H απάντηση ειναι πολύ πολύ εύκολη, θαλεγα ρητορικό το ερώτημα. Με πιο απο τους δυο τρόπους θα είναι πιο ανταγωνιστική η ΙΖΟΛΑ;

Και αυτό επίσης δίνει την απάντηση ότι μέσω ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, θα βρούν δουλειά πάνω απο 1 εκατομύριο κόσμος.

To θεμα δεν ειναι το νομιζουμε εμεις οτι ειναι καλυτερο για τον τοπο, εννοειται επενδυσεις κλπ.
Αυτο θελω να ξερω ειναι αυτοι τι θα κανουν.

xhaos
04-03-15, 10:02
To θεμα δεν ειναι το νομιζουμε εμεις οτι ειναι καλυτερο για τον τοπο, εννοειται επενδυσεις κλπ.
Αυτο θελω να ξερω ειναι αυτοι τι θα κανουν.

μα σου απάντησε αλλά δεν το έπιασες. σαφέστατα και θα είναι made in china και στην καλύτερη να παίξει τελική συναρμολόγηση στην Ελλαδα.

KLG
04-03-15, 10:07
Και αυτό επίσης δίνει την απάντηση ότι μέσω ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ, θα βρούν δουλειά πάνω απο 1 εκατομύριο κόσμος.
Σε διαφορετική ήπειρο όμως :p

techgirl
04-03-15, 14:57
Αν ερθουν τοσοι και το χρημα μοιραστει (μικροκαταστηματα, ιδιωτες κλπ) , τοτε και οι καταθεσεις θα αυξηθουν και η αγοραστικη ικανοτητα των Ελληνων. Σε τι ποσοστο δεν εχω ιδεα, αλλα απο το τιποτα... :)

Είναι σημαντικό να κινείται το χρήμα. Και γι αυτό θέλουμε να προσελκύσουμε όσο πιο πολλούς τουρίστες (από αυτούς που ξοδευουν), μπορούμε

xhaos
04-03-15, 15:13
Είναι σημαντικό να κινείται το χρήμα. Και γι αυτό θέλουμε να προσελκύσουμε όσο πιο πολλούς τουρίστες (από αυτούς που ξοδευουν), μπορούμε

το 50% των τουριστών δεν έχει καν ιδέα σε ποια χώρα κάνει μπάνιο. έχει πληρώσει το ταξιδιωτικό του γραφειο, το οποίο έχει κλείσει τα δωμάτια και την τροφή σε εικονικές τιμές π.χ. 5€ την ημέρα για τα πάντα, τη διαφορά ανάμεσα στα λεφτά που πλήρωσε ο τουρίστας και σε αυτό που κοστίζουν οι διακοπές του, το φορολογεί στο Λουξεμβούργο. και ο τουρίστας θα έρθει εδώ, και δεν θα βγει καν από το all inclusive γιατί πολύ απλά, ούτε τον ενδιαφέρει, ούτε του προσφέρει και τη δυνατότητα το ξενοδοχείο να βγει (αφού τον θέλει εκεί να χαλάει εκεί τα λεφτά του).

το άλλο 50% θα πάει μόνο του σε κάποιο νησί, όπου κανένας δεν θα του κόψει απόδειξη για τίποτα, κανένας δεν θα πληρώσει κανένα ΦΠΑ και γενικά η χώρα δεν θα δει ούτε cent. Και όλα αυτά γιατί σαν ευρωπαιος πολίτης έχει δικαίωμα ελεύθερης μετακίνησης κλπ, και το κράτος δεν ξέρει που θα κάνει τη διαμονή του και βέβαια δεν του ζητά αποδείξεις όπως για παράδειγμα κάνουν στην Ιταλία, όπου εθελοντικά παραδίδεις τις αποδείξεις που μάζεψες και έχεις μετρητά εκείνη τη στηγμη ένα ποσοστό του ΦΠΑ που πλήρωσες για να πάρεις κανένα δώρο από το αεροδρόμιο.

cool11
04-03-15, 15:20
Αυτόν τον… “τουρισμό” θέλουμε για την Ελλάδα;
Σημαντική πτώση στην ποιότητα του εισερχόμενου τουρισμού
http://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/210795/afton-ton-toyrismo-theloyme-gia-thn-ellada.html

giwrgosth
04-03-15, 16:37
μα σου απάντησε αλλά δεν το έπιασες. σαφέστατα και θα είναι made in china και στην καλύτερη να παίξει τελική συναρμολόγηση στην Ελλαδα.
To μόνο "ελληνικό" θα είναι οι οδηγίες χρήσης, που λογικά και αυτές θα τις τυπώνουν στην Κίνα...

Αυτόν τον… “τουρισμό” θέλουμε για την Ελλάδα;
Σημαντική πτώση στην ποιότητα του εισερχόμενου τουρισμού
http://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/210795/afton-ton-toyrismo-theloyme-gia-thn-ellada.html
Με τι υποδομές περιμένεις να έχει υψηλής ποιότητας τουρισμό?
Με τα ξεραμένα και απαρχαιωμένα γήπεδα γκολφ, όπως της Αφάντου?
Ψάξε να δεις τι είχε τραβήξει ο μακαρίτης Κωνσταντακόπουλος για να κατασκευάσει κάτι που προσελκύει τουρισμό υψηλής ποιότητας.
Ψάξε να δεις πόσοι και πόσοι προσπάθησαν να επενδύσουν σε αυτόν τον τομέα και την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια...

PopManiac
04-03-15, 18:36
Αυτόν τον… “τουρισμό” θέλουμε για την Ελλάδα;
Σημαντική πτώση στην ποιότητα του εισερχόμενου τουρισμού
http://www.news.gr/oikonomia/epiheirhseis/article/210795/afton-ton-toyrismo-theloyme-gia-thn-ellada.html

Τρολλιά ολκής το άρθρο που δίνεις για "χαμηλής ποιότητας" τουρίστες επειδή έρχονται με low-cost carriers και μάλιστα αναφέρεται σε μία εταιρεία συγκεκριμένη χωρίς να την κατονομάζει. Κίτρινος τύπος με τα όλα του :down:

xmperop1
04-03-15, 21:14
Τρολλιά ολκής το άρθρο που δίνεις για "χαμηλής ποιότητας" τουρίστες επειδή έρχονται με low-cost carriers και μάλιστα αναφέρεται σε μία εταιρεία συγκεκριμένη χωρίς να την κατονομάζει. Κίτρινος τύπος με τα όλα του :down:

Αν διάβαζες με προσοχή το αναφέρει ξεκάθαρα.

"Ποιος τους φέρνει;

Προφανώς, και κατά κύριο λόγο, οι αεροπορικές χαμηλού κόστους. Δεν είναι τυχαίο ότι η σημαντική αυτή υποχώρηση συμπίπτει με την εδραίωση της παρουσίας της Ryanair στην Ελλάδα, και -κυρίως- με την ενίσχυση της παρουσίας της τόσο στο Ελευθέριος Βενιζέλος, όσο και στη βάση της στα Χανιά."

PopManiac
04-03-15, 23:13
Αν διάβαζες με προσοχή το αναφέρει ξεκάθαρα.

"Ποιος τους φέρνει;

Προφανώς, και κατά κύριο λόγο, οι αεροπορικές χαμηλού κόστους. Δεν είναι τυχαίο ότι η σημαντική αυτή υποχώρηση συμπίπτει με την εδραίωση της παρουσίας της Ryanair στην Ελλάδα, και -κυρίως- με την ενίσχυση της παρουσίας της τόσο στο Ελευθέριος Βενιζέλος, όσο και στη βάση της στα Χανιά."

ΟΚ, λάθος μου και μου ξέφυγε αλλά και πάλι παραμένει τρολλιά το μήνυμα ;)

jose_ee1985
08-03-15, 23:16
Το αρθρο είναι εμετικό...

Rebel Scum
08-03-15, 23:25
Εντάξει το άρθρο έχει ένα ύφος υποτιμητικό για ανθρώπους που στην τελική επισκέπτονται τη χώρα μας.

Η ουσία του άρθρου όμως δεν είναι τελείως εκτός πραγματικότητας. Φυσικά όχι μόνο επειδή δραστηριοποιήθηκε έντονα η Ryanair.

Το 23% αύξηση μέσα σε μια χρονιά όλους βλέπω να το αναφέρουν ως στατιστικό και κανένα να το αμφισβητεί :rolleyes:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-03-15, 00:29
Βλεπω εχει μοιρασει πολυ πονο ο Ιρλανδος

megahead13
09-03-15, 01:21
http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/korres-apo-to-pagkrati-sth-vrazilia.3303419.html

- - - Updated - - -

Ψάχνοντας την παραπάνω είδηση για τα καλλυντικά του Κορρέ βρήκα αυτό:

http://greek1.blogspot.com/2014/01/blog-post_7647.html
https://www.youtube.com/watch?v=Pc7KDgtRJOI
https://www.youtube.com/watch?v=o4lXPIpPDSk

:worthy:

anon
09-03-15, 10:56
Ενα αναπτυξιακό μέτρο θα μπορούσε να ήταν. Πλήρης απαλλαγή απο τα τέλη κυκλοφορίας, ανεξαρτήτως κυβισμού (ή έστω ένα πολύ πολύ πιο γεναιόδωρο όριο, της τάξεως των + 2 λίτρων ή + 3 λίτρων απο οτι ισχύει κανονικά), για όσα αυτοκίνητα παράγονται στην Ελλάδα.

Και όταν λέμε παράγονται, όχι μια απλή συναρμολόγηση, αλλά κατα ένα ποσοστό πλήρους κατασκευή εντός συνόρων και τελικής συναρμολόγησης..... Αν μη τι άλλο, θα δώσει δυνατότητα να κυκλοφορούν αυτοκίνητα, κατα μεγάλο ποσοστό "χειροποίητα", είτε του Κορρέ, είτε και Πορσε....

Han Solo
09-03-15, 11:33
Αν διάβαζες με προσοχή το αναφέρει ξεκάθαρα.

"Ποιος τους φέρνει;

Προφανώς, και κατά κύριο λόγο, οι αεροπορικές χαμηλού κόστους. Δεν είναι τυχαίο ότι η σημαντική αυτή υποχώρηση συμπίπτει με την εδραίωση της παρουσίας της Ryanair στην Ελλάδα, και -κυρίως- με την ενίσχυση της παρουσίας της τόσο στο Ελευθέριος Βενιζέλος, όσο και στη βάση της στα Χανιά."

δεν κλεβουν τα κεφτεδακια αλλα τους τα δινουν μονες τους οι "θειαδες" στα νησια.

οσα και να αφηνουν οι τουριστες ή δεν αφηνουν θα πρεπει ο τουριστικος κοσμος να μαθει οτι κερδος βγαινει και απο αυτους που απλα "γεμιζουν" το τουριστικο τοπιο και θα πουν μια καλη κουβεντα για τον τοπο μας οταν επιστρεψουν στις πατριδες τους .

σημερα θα σου ερθει με το σακιδιο γιατι ειναι φοιτητης και σε δεκα χρονια θα σου ερθει με την οικογενεια του ως οικογενειάρχης !

KLG
09-03-15, 11:34
Ενα αναπτυξιακό μέτρο θα μπορούσε να ήταν. Πλήρης απαλλαγή απο τα τέλη κυκλοφορίας, ανεξαρτήτως κυβισμού (ή έστω ένα πολύ πολύ πιο γεναιόδωρο όριο, της τάξεως των + 2 λίτρων ή + 3 λίτρων απο οτι ισχύει κανονικά), για όσα αυτοκίνητα παράγονται στην Ελλάδα.

Και όταν λέμε παράγονται, όχι μια απλή συναρμολόγηση, αλλά κατα ένα ποσοστό πλήρους κατασκευή εντός συνόρων και τελικής συναρμολόγησης..... Αν μη τι άλλο, θα δώσει δυνατότητα να κυκλοφορούν αυτοκίνητα, κατα μεγάλο ποσοστό "χειροποίητα", είτε του Κορρέ, είτε και Πορσε....

Θα μπορούσε να γίνει αν (όταν) η Ελλάδα βγεί απο την ΕΕ. Αυτη τη στιγμή κάτι τέτοιο σημαίνει δασμούς στα αυτοκίνητα που εισάγονται. Δεν ξέρω αν τελικά η Γερμανία προχωρησε στα διόδια για τα αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες, απο οτι θυμάμαι ακόμα και αυτό το "ήπιο" μέτρο βρηκε αντιδράσεις απο την επιτροπή.

Νικαετός
09-03-15, 12:20
Στην Ελλάδα ΔΕΝ παράγονται αυτοκίνητα. (Ούτε είναι δυνατόν να παραχθούν). Προηγούμενες απόπειρες συναρμολόγησης απέτυχαν παταγωδώς. Μόνο με εγκατάσταση βιομηχανίας παραγωγής οχημάτων (τύπου SEAT από την FIAT στην Ισπανία) και αντιγραφής μακροπρόθεσμα τεχνογνωσίας και με ΣΟΒΑΡΟΥΣ επενδυτές, κάτι μπορεί να γίνει. Στην Ελλάδα της κρίσης και των μιζών απλά ξεχάστε το.

megahead13
09-03-15, 13:42
Στην Ελλάδα ΔΕΝ παράγονται αυτοκίνητα. (Ούτε είναι δυνατόν να παραχθούν). Προηγούμενες απόπειρες συναρμολόγησης απέτυχαν παταγωδώς. Μόνο με εγκατάσταση βιομηχανίας παραγωγής οχημάτων (τύπου SEAT από την FIAT στην Ισπανία) και αντιγραφής μακροπρόθεσμα τεχνογνωσίας και με ΣΟΒΑΡΟΥΣ επενδυτές, κάτι μπορεί να γίνει. Στην Ελλάδα της κρίσης και των μιζών απλά ξεχάστε το.
Γιατί απέτυχαν;; Η μονάδα της Nissan Θεοχαράκης στο Βόλο γιατί έκλεισε; Με μια γρήγορη αναζήτηση:

http://news247.gr/eidiseis/weekend-edition/teokar-otan-oi-iapwnes-ypoklinotan-sthn-ellada.2863142.html

Χαρακτηριστικά:

«Το 1990 η ΤΕΚΟΜ κατατασσόταν στις πενήντα πλέον κερδοφόρες βιομηχανίες της ελληνικής οικονομίας. Επιπλέον η ΤΕΟΚΑΡ, κατά τις εκτιμήσεις της Nissan Ιαπωνίας, βρισκόταν στην πρώτη θέση μεταξύ όλων των μονάδων συναρμολόγησης που λειτουργούσαν παγκοσμίως με το όνομα της Nissan, και αποτελούσε το πρότυπο. Επανειλημμένα η Nissan έστειλε σε αυτήν τεχνικούς άλλων χωρών για εκπαίδευση. Αξίζει να αναφερθεί ότι στις αρχές της δεκαετίας 1980 η Nissan είχε κάνει επίσημη πρόταση στην οικογένεια Θεοχαράκη για την από κοινού ίδρυση μεγαλύτερου εργοστασίου συναρμολόγησης. Τελικά η ελληνική νομοθεσία αποθάρρυνε την ιαπωνική αυτοκινητοβιομηχανία, η οποία συνεργάστηκε με τη Μεγάλη Βρετανία και δημιούργησε μονάδα στο Σάντερλαντ.»

Δεν είμαι από αυτούς που επαναλαμβάνουν μονότονα: «Πού είναι το κράτος;», «Τί κάνει επιτέλους αυτό το κράτος;», κτλ, κτλ (μάλιστα είχα έντονες διαφωνίες γι' αυτό με οικογενειακό φίλο πρόσφατα που κατέβηκα Ελλάδα). Αλλά όταν μιλάμε για περιπτώσεις όπως αυτές πραγματικά ή έλλειψη σχεδιασμού και υποστήριξης από το κράτος αποθαρρύνει τον επίδοξο επενδυτή ή άτομο με ιδέες και όραμα. Αν είδατε τα βίντεο για το αυτοκίνητο του Κορρέ στην ερώτηση αν έχει πάρει επιδοτήσεις από προγράμματα της ΕΕ είπε πως το μελέτησε και είδε πως τελικά δεν αξίζει για το μέγεθος της γραφειοκρατείας που θα έπρεπε να αντιμετωπίσει. Και απ' ότι έχω δει σε όποια σχετική είδηση έχω ανεβάσει κατά καιρούς, αν δε κάνω λάθος δε θυμάμαι κανένα επιχειρηματία να ασχολήθηκε με κρατική ή Ευρωπαϊκή χρηματοδότηση. Αλλά πριν πάμε σε αυτό θα έπρεπε να ξεκινήσουμε από τα βασικά ήτοι έναρξη επιχείρησης με μια απλή αίτηση κι όχι δαιδαλώδεις διαδικασίες :down:

techgirl
09-03-15, 17:11
δεν κλεβουν τα κεφτεδακια αλλα τους τα δινουν μονες τους οι "θειαδες" στα νησια.

οσα και να αφηνουν οι τουριστες ή δεν αφηνουν θα πρεπει ο τουριστικος κοσμος να μαθει οτι κερδος βγαινει και απο αυτους που απλα "γεμιζουν" το τουριστικο τοπιο και θα πουν μια καλη κουβεντα για τον τοπο μας οταν επιστρεψουν στις πατριδες τους .

σημερα θα σου ερθει με το σακιδιο γιατι ειναι φοιτητης και σε δεκα χρονια θα σου ερθει με την οικογενεια του ως οικογενειάρχης !

Σωστά τα λες. Και επίσης και οι "σακιδιούχοι" όλο και κάτι θα ξοδέψουν σε ποτά -φαγητά, οπότε επωφελούνται οι τοπικές επιχειρήσεις

voithostyrempora2
11-03-15, 03:39
Με τέτοια κατρακύλα του ευρώ, προβλέπεται τρομερή αύξηση σε τουριστες από Βρετανία, Δανία, Σουηδία,Νορβηγία και Ελβετία. Αρκεί βεβαια να μην έχουμε ατύχημα μέχρι το φθινόπωρο.

Η πρόβλεψη για άνοδο ~10% στον τουρισμό αλλοδαπών υποστηριζεται και από τις κρατησεις του πρώτου 10ημερου του Μάρτη για το καλοκαίρι, σύμφωνα με πληροφορηση που είχα πριν λίγες ωρες. Μετά την κάμψη του Γενάρη και μέρους του Φλεβάρη (μέχρι το Eurogroup της 20ης Φλεβάρη και τη συμφωνία με τους εταίρους), ο Μάρτης ξεκινησε πολύ δυνατά σε θερινές κρατήσεις. Επίσης, ήδη ξεκινησαν οι υπογραφες συμβολαίων ξενοδοχων με τουριστικά πρακτορεία του εξωτερικού για το 2016, νωρίτερα από κάθε άλλη χρονια, με αρκετά πρακτορεία να δίνουν μάλιστα αυξήσεις για το 2016 (περί το 2%, σε αντίθεση με το 3-3,5% που εδωσαν για το 2015).

@ ADSLgr.com All rights reserved.