PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 [116] 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

MNP-10
17-04-15, 16:21
καλα ενταξει , οποιος δεν θελει να ζυμωσει 100 χρονια κοσκινιζει. "Το διεθνες κατεστημενο" , εχω βαρεθει να ακουω νταρλακιες.

Οι Κυπριοι "ζυμωναν"... καποιοι "μπραβοι" πηγαν και τους εκλεισαν το φουρνο.

nfotis
21-04-15, 20:01
Και άλλη μια μαρτυρία:



Καθώς επιστρέφαμε απο την δουλειά, ο Edwin μου ζήτησε να περάσουμε απο ενα Workshop. Λιγο έξω απο το κέντρο του Eindhoven, σε ένα παλιο κτίριο της Philips που εξωτερικά έμοιαζε να μην λειτουργεί εδώ και χρόνια παρκάραμε το αυτοκίνητο, περπατήσαμε μερικά μέτρα μέχρι να δούμε κόσμο, στην άκρη του κτιρίου υπήρχε μια πόρτα, χτύπισε την κάρτα του και περάσαμε μέσα.

Ένας τεράστιος χώρος , χωρισμένος σε δωμάτια σαν αυτά των εκθέσεων, σε κάθε δωμάτιο υπήρχαν ενα ή δύο άτομα, που εργάζονταν. Ήταν νεαροί, οι περισσότεροι φοιτητές. Εφοδιασμένοι με τρισδιάστατους εκτυπωτές άλλοι κατασκέυαζαν θήκες για κινητά, άλλοι ακουστικά και άλλοι μικρά έργα τέχνης. Λιγο πιο πέρα ήταν ένα ποδηλατάδικο , μας καλωσόρισε ο νεαρός, τον ρώτησα τι κάνει και μου είπε πως μολις σχολάει απο την 4ωρη εργασία του με ένα μικρό αυτοκίνητο μεταφέρει ποδήλατα σε αυτό το χώρο και τα συντηρεί ή τα επισκευάζει για 40 ευρώ το κομμάτι. Ανεβήκαμε τις σκάλες , γραφεία με υπολογιστές και διαχωριστικά, νεαροί προγραμματιστές έγραφαν κώδικα σε ενα περιβάλλον αρκετά φιλόξενο, περάσαμε στο δίπλα κτίριο και εκεί είδα κάθε λογής εργαλείο απο δράπανα μέχρι ηλεκτοκολήσεις και τόρνους, εκει μεγαλύτεροι έφτιαχναν απο έπιπλα μέχρι έργα τέχνης.

Το κόστος ήταν 10 ευρώ την ώρα, τα εργαλεία , το ρεύμα και ο καφές μέσα στην τιμή, αν ήθελες δωμάτιο δικό σου με κλειδί το κόστος ήταν απο 100 εως 200 ευρώ το μήνα.

Εκτός απο αυτούς που το κάνουν για χόμπυ , οσοι το κάνουν επαγγελματικά λειτουργούν την δική τους εταιρια ΖΖΡ κατι σαν τα δικά μας παιδιά με το μπλοκάκι, με 20 ευρώ τους παρέχουν και φορτηγάκι για μια μέρα ωστε να μεταφέρουν τα προιόντα και τα υλικά τους.

Το μυαλό μου πήγε στις λέξεις έδρα και ΟΑΕΕ, η απάντηση ήρθε άμεσα, εδρά μπορεί να είναι ενα απλο ταχυδρομικό κουτί, και ο αντίστοιχος ΟΑΕΕ χρεώνει με ποσοστά επι του καθαρού κέρδους αν δεν εργάζεσε αλλού το ποσό είναι σχεδόν μηδαμινό. Αν μείνεις άνεργος και δουλέψεις εδώ το ταμείο ανεργίας σου πλήρώνει την διαφορά, για παράδειγμα αν ειναι να πάρεις 1000 ευρώ και βγάζεις 400 απο τις μικροδουλειές σου πληρώνει τα 600.

Όπως έφευγα έριξα μια ματιά στο κινητό μου, πρώτο θέμα φοιτιητές ή αναρχικοί που καίνε κάδους ζητώντας να ενα κράτος μπαμπά. Δεν υπάρχει ελπίδα ρε παιδιά, δεν θα φθάσουμε ποτέ εκει. Λυπάμαι, μα λυπάμαι και εμένα που δεν ήρθα νωρίτερα.



Food for thought,
Ν.Φ.

alekan
21-04-15, 20:12
Οι αναρχικοί ζητούν ένα κράτος μπαμπά.

Να δω τι άλλη θα διαβάσουμε.

raspoutiv
21-04-15, 20:15
Οι αναρχικοί ζητούν ένα κράτος μπαμπά.

Να δω τι άλλη θα διαβάσουμε.

είναι Σταλιναρχικοί αυτοί

29gk
21-04-15, 20:18
Aγαπητε Φωτη, πληροφορησε τους φιλους σου πως αυτα που τους κανουν "να μενουν μαλακες" τα ζητουν πολλοι στην Ελλαδα, πολυ πριν απο αυτους και ηδη απο τις αρχες του 1990 που θυμαμαι τον Μαρινο στον Οικ.Ταχυδρομο. Τα ζητουσαν και τα ελπιζαν απο τον Σημιτη για να εισπραξουν το Χρηματιστηριο, τα περιμεναν απο τον Καραμανλη για ακουσουν τις γελοιοτητες των νταβατζηδων, τα ακουσαν απο τον Παπανδρεου με την πρασινη αναπτυξη και τους τα υποσχεθηκε ο Σαμαρας με την εισαγωγη επιτελους του σταθερου φορολογικου.

Δεν τα πηρε ποτε κανεις φυσικα. Ετσι για να εχεις κατι να εξηγησεις στους φιλους σου για να μην καταληγουν χρυσοψαρα εξυπνοι ανθρωποι.

Σημειωση:
Θα βρεις την ιδια απαντηση και στο μηνυμα 5749

KLG
22-04-15, 09:25
Ενας φίλος μου, μου έστειλε ενα πολυ καλό αρθρο απο τo πολυ εγκυρo Athens Voice (http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%BC%CE%B1%CE%BD)της εξαιρετικής Σώτης (https://www.youtube.com/watch?v=OXhaMLp0U1E)για τον αναρχοσυριζαίο Κρουγκμαν.

Εγώ και αυτός ο φίλος μου είμαστε τακτικοί αναγνώστες Athens Voice και Lifo γιατί τα λένε πολύ καλά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-04-15, 09:35
Ενας φίλος μου, μου έστειλε ενα πολυ καλό αρθρο απο τo πολυ εγκυρo Athens Voice (http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%BC%CE%B1%CE%BD)της εξαιρετικής Σώτης (https://www.youtube.com/watch?v=OXhaMLp0U1E)για τον αναρχοσυριζαίο Κρουγκμαν.

Εγώ και αυτός ο φίλος μου είμαστε τακτικοί αναγνώστες Athens Voice και Lifo γιατί τα λένε πολύ καλά.
Παραδόξως, μαθαίνω πως υπάρχει και "κόντρα" ανάμεσα στους επίδοξους/αμισθί αρθρογράφους των δύο φυλλάδων.
Κόντρα φυσικά όχι ξύλο, κάτι σαν το zoolander φάση :haha

konenas
22-04-15, 11:46
Παραδόξως, μαθαίνω πως υπάρχει και "κόντρα" ανάμεσα στους επίδοξους/αμισθί αρθρογράφους των δύο φυλλάδων.
Κόντρα φυσικά όχι ξύλο, κάτι σαν το zoolander φάση :haha

Στ' αδέρφια που τσακώνονται μην τύχεις και βρεθείς ανάμεσα.

alekan
22-04-15, 14:46
Ενας φίλος μου, μου έστειλε ενα πολυ καλό αρθρο απο τo πολυ εγκυρo Athens Voice (http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C%CF%82-%CE%AC%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CF%82-%CF%80%CE%BF%CE%BB-%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%8D%CE%B3%CE%BA%CE%BC%CE%B1%CE%BD)της εξαιρετικής Σώτης (https://www.youtube.com/watch?v=OXhaMLp0U1E)για τον αναρχοσυριζαίο Κρουγκμαν.

Εγώ και αυτός ο φίλος μου είμαστε τακτικοί αναγνώστες Athens Voice και Lifo γιατί τα λένε πολύ καλά.

Ωραίο σάιτς ρε φιλλλλαράκι, έχει και Χειμωνα μιλάμε....με έφτιαξες!

KLG
22-04-15, 15:37
Ωραίο σάιτς ρε φιλλλλαράκι, έχει και Χειμωνα μιλάμε....με έφτιαξες!

Μου αρέσει που κάνεις και τον ανήξερο... οτι και καλά δεν είσαι που μου έστειλες το link :whistle:

PopManiac
22-04-15, 16:32
Πάντως, ακολουθώντας το link για τη Σώτη στο AV, εκεί που πήγα να το διαβάσω, είδα παραδίπλα ένα πολύ πιο ενδιαφέρον άρθρο και εξαιρετικά επιμορφωτικό με τίτλο "Αντίδοτο στη γυναικεία κατάθλιψη το στοματικό σεξ" που μου δίνει πολλά και βασικά επιχειρήματα να χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί :rolleyes: Thank you Σώτη

tzelen
22-04-15, 16:49
Πάντως, ακολουθώντας το link για τη Σώτη στο AV, εκεί που πήγα να το διαβάσω, είδα παραδίπλα ένα πολύ πιο ενδιαφέρον άρθρο και εξαιρετικά επιμορφωτικό με τίτλο "Αντίδοτο στη γυναικεία κατάθλιψη το στοματικό σεξ" που μου δίνει πολλά και βασικά επιχειρήματα να χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί :rolleyes: Thank you Σώτη

Ναι αλλά ο τίτλος είναι προβοκατόρικος και δεν μας δίνει άμεσα να καταλάβουμε who is receiving and who is giving. Δηλαδή, sorry κιόλας, αν δεν είναι να λάβουμε, ασ'την μεσ' την καταθλιψάρα, να'ουμ.

:p

PopManiac
22-04-15, 16:50
Ναι αλλά ο τίτλος είναι προβοκατόρικος και δεν μας δίνει άμεσα να καταλάβουμε who is receiving and who is giving. Δηλαδή, sorry κιόλας, αν δεν είναι να λάβουμε, ασ'την μεσ' την καταθλιψάρα, να'ουμ.

:p

Διάβασε και θα μάθεις :-k

xhaos
22-04-15, 17:56
τα οφέλη του τελικά είναι περισσότερα στις γυναίκες καθώς μέσα από τις ορμόνες που περιέχει λειτουργεί ενισχυτικά στην γυναικεία καλή ψυχική υγεία μέσα από συναισθήματα αγάπης, συντροφικότητας, ευτυχίας και πνευματικής υγείας. Η έρευνα δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Archives of Sexual Behavior. trolls united

fixed.
ώρα για μια εποικοδομητική συζήτηση! wish me luck!

megahead13
26-04-15, 16:48
http://www.huffingtonpost.gr/2015/04/26/life-gevsi-sthn-praksi-i-love-acorns-kea-tzia-macie-mayer_n_7136394.html?utm_hp_ref=greece

techgirl
27-04-15, 13:41
fixed.
ώρα για μια εποικοδομητική συζήτηση! wish me luck!
θα τη χρειαστείς σίγουρα :P

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-04-15, 14:44
http://www.huffingtonpost.gr/2015/04/26/life-gevsi-sthn-praksi-i-love-acorns-kea-tzia-macie-mayer_n_7136394.html?utm_hp_ref=greece
Κάποιος θα δυσαρεστηθεί πολύ :mrgreen:

154464

nfotis
30-04-15, 19:59
Μιάς και είχαμε (ξανά) συζήτηση περί ηλεκτρονικών πληρωμών, ιδού μια ενδιαφέρουσα πρόταση:
https://blog.vrypan.net/2015/04/30/mia-protase-gia-tis-pistotikes-kartes-/



Μία πρόταση για τις ηλεκτρονικές πληρωμές.

Μπήκα σε διάφορες συζητήσεις για το αν το μέτρο της υποχρεωτικής χρήσης πιστωτικής καρτάς είναι σωστό ή όχι, αν θα αποδώσει ή όχι κι αν τελικά θα αυξήσει ή θα μειώσει την φοροδιαφυγή. Σε ένα πράγμα όμως συμφωνούν όλοι: οι ηλεκτρονικές συναλλαγές μειώνουν και την φοροδιαφυγή και τον "ζωτικό χώρο" του μαύρου χρήματος.

Ανεξάρτητα από όλα τα άλλα, θα ήθελα λοιπόν να προτείνω ένα μέτρο που είναι απλό, έχει αναπτυξιακό χαρακτήρα, δεν κοστίζει τίποτα και μπορεί να έχει λίγο ή πολύ θετικό αποτέλεσμα, αλλά όχι αρνητικό.

Προτείνω λοιπόν να υπάρχει μία ξεχωριστή κατηγορία εταιρειών κι επαγγελματιών, οι οποίες θα δηλώσουν στην εφορία ότι δέχονται μόνο ηλεκτρονικές πληρωμές: κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό, πιστωτική κάρτα κ.λ., αλλά ΟΧΙ μετρητά. Ούτε για ένα λεπτό. Μπορεί να είναι από κουρείο, μέχρι supermarket, ταβέρνα ή on-line store ή γυμναστής: ο οποιοσδήποτε παρέχει υπηρεσίες σε ιδιώτες ή πουλάει λιανική.

Δεν θα είναι υποχρεωτικό, μόνο όποιος θέλει.

Αλλά όσοι εμπίπτουν στην κατηγορία αυτή, θα έχουν κάποια πλεονέκτηματα:

δεν θα χρειάζεται να εκδίδουν θεωρημένες αποδείξεις, ούτε να έχουν φορολογικούς μηχανισμούς.
θα μπορούν αν το επιθυμούν, να επιτρέψουν στην τράπεζά τους να αποδίδει τον ΦΠΑ που εισπράτεται σε πραγματικό χρόνο και θα απαλλάσονται από την περιοδική δήλωση ΦΠΑ και στην περίπτωση αυτή θα μπορούν να κάνουν μόνο αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ, που θα επιστρέφεται άμεσα (αφού έχει καταβληθεί και άμεσα άλλωστε).
θα μπορούσε να δωθεί ακόμη και κάποιο κίνητρο, π.χ. επιστροφή ενός ποσοστού του ΦΠΑ ως bonus (αν και για αρκετούς η απλοποίηση του λογιστηρίου τους θα ήταν από μόνη της κίνητρο).

Προφανώς δεν είναι το απόλυτο μέτρο που θα λύσει όλα τα προβλήματα φοροδιαφυγής και μαύρου χρήματος. Αλλά σίγουρα είναι κάτι που ανοίγει ένα μικρό παράθυρο για όσους θέλουν να λειτουργούν έτσι. Μπορεί και να είναι περισσότεροι από όσους νομίζετε.

Προσωπικά γνωρίζω αρκετούς που θα ήταν διατεθημένοι να ενταχθούν σε ένα τέτοιο καθεστώς για να γλυτώσουν το κόστος του φορολογικού μηχανισμού και τον μπελά των δηλώσεων (ή το κόστος να βάλεις κάποιον άλλο να στις κάνει). Σίγουρα στον χώρο του ηλεκτρονικού εμπορίου και των οn-line υπηρεσιών, θα είναι πολύ ελκυστικό. Είναι επίσης πιθανό να δούμε υπηρεσίες και προϊόντα (π.χ. τραπεζικά) που θα δίνουν μεγαλύτερη αξία σε όσους λειτουργούν μόνο με ηλεκτρονικές πληρωμές.

Επίσης, ένα τέτοιο μέτρο θα βοηθούσε λίγους ή περισσότερους καταναλλωτές να εξοικιωθούν περισσότερο με την ιδέα πληρωμής με πλαστικό χρήμα και να έχουν λιγότερα μετρητά πάνω τους. Π.χ. εγώ κυκλοφορώ χωρίς ΙΧ και από τότε που μπορώ αν χρειστεί να πάρω taxibeat και να πληρώσω το ταξί μου με πιστωτική, έχω πάνω μου πολύ λιγότερα μετρητά (μερικές φορές και καθόλου) από ό,τι θα είχα αλλιώς.

Τί έχετε να χάσετε;

PopManiac
30-04-15, 20:06
Χε, τώρα ανακάύψε την αμερική ο μπλόγκερ σου :p :p

Ανέκαθεν στο Βέλγιο οι Ελ Επ και ιδιαίτερα στον τομέα υπηρεσιών είναι υποχρεωμένοι να πληρώνονται μόνο μέσω τραπεζικών εμβασμάτων. Δεν το έχω ψάξει να δω και σε ποιες άλλες κατηγορίες αυτό προεκτείνεται αλλά σίγουρα προεκτείνεται και αλλού ενώ πλέον οι περισσότερες πληρωμές γίνονται μέσω πλαστικού χρήματος (όχι πιστωτικής κάρτας ;))

- - - Updated - - -

Θα ήθελα βέβαια να μάθω τις απόψεις του Δικηγορικού Συλλόγου αν τυχόν αύριο κιόλας υπήρχε υποχρέωση πληρωμής μόνο μέσω τραπεζικών εμβασμάτων :rolleyes:

sdikr
30-04-15, 20:06
Μιάς και είχαμε (ξανά) συζήτηση περί ηλεκτρονικών πληρωμών, ιδού μια ενδιαφέρουσα πρόταση:
https://blog.vrypan.net/2015/04/30/mia-protase-gia-tis-pistotikes-kartes-/

Τι να σου κάνει ο φορολογικός, τι να σου κάνει η διασύνδεση με taxisnet και όλα τα υπόλοιπα αν δεν κόβεις αποδείξεις, το πρόβλημα στην χωρά μας είναι το ότι δεν κόβουν αποδείξεις, ούτε φορολογικός μηχανισμός, ούτε θεωρημένα τιμολόγια, ούτε τίποτα.
Αλήθεια ποιος θα κάνει τον έλεγχο οτι οι εταιρίες που το δηλώσαν θα το κάνουν και πράξη, να δέχονται δηλαδή μόνο ηλεκτρονικές πληρωμές;
Μήπως θα κάνουν τα ίδια με τις αποδείξεις και απλά θα έχουν και τα εξτρά του προγράμματος;


Πρέπει να γίνει κάτι ώστε αυτός που αγοράζει κάτι να ζητάει απόδειξη, εκεί θα πρέπει να δώσουν κάτι αντί για τις εταιρίες - εμπόρους.

anon
30-04-15, 20:19
Aκόμα και εαν είναι κάποιος "δηλωμένος" ότι πληρώνεται μόνο σε άυλη μορφή (με πιστωτική, έμβασμα, whatever), σημαίνει ότι δεν μπορεί να πάρει μετρητά αν θέλει; Εντάξει, σε χώρες με έντονη φορολογική νομιμότητα (δεν θα το πω συνείδηση), δεν θα μπορούσε να το κάνει εύκολα, μιας και οι διασταυρώσεις εύκολα θα μπορούσαν να καταδείξουν κάποιο σοβαρό μαύρο εισόδημα. Αλλά εδώ τι θα απέκλειε έναν ηλεκτρονικά συναλλασόμενο ΕλΕπ, να κάνει πχ μια δουλειά και να πάρει στην ζούλα μετρητά; και ίσως όχι μόνο μια δουλειά, αλλά τις περισσότερες; Τι δηλαδή αποκλείει τους σημερινούς καλοστεκούμενους ΕλΕπ (πχ έναν υδραυλικό), που ούτως ή άλλως δεν κόβουν αποδείξεις και τα παίρνουν μαύρα, να μπούν στο συστημα των ηλεκτρονικών πληρωμών και να "δείχνουν" ότι έχουν ένα χαμηλό εισόδημα, πιο κάτω και απο αυτό το όριο της φτώχειας;

Επίσης να πώ ότι ο φορολογικός μηχανισμός έχει καταργηθεί σαν απαίτηση, ταμειακές μηχανές, ναι, και γενικά έχει απλοποιηθεί αρκετά αυτό που ξέραμε σαν ΚΒΣ, και ο έλεγχος πλέον μπορεί ναναι πιο σωστός και αποτελεσματικός. Αλλά στην τελική, είναι αυτό που λέει ο Σπύρος, ότι εαν δεν επιμένει ο κάθε πελάτης για απόδειξη/τιμολόγιο, δεν υπάρχει λύση. Ισως μόνο εαν πάψει να υπάρχει χρήμα όπως τώρα (χαρτονομίσματα), δεν υπάρχουν καθόλου, ίσως τότε, και γίνονται όλα με ηλεκτρονικές συναλλαγές, αν και πάλι υπάρχουν μυριάδες τρόποι να το παρακάμψεις και αυτόν τον σκόπελο (αν και πλέον θαναι όλο και πιο δύσκολο).

xhaos
02-05-15, 20:37
Κακά τα ψέματα. Η μόνη λύση είναι να στοχοποιηθουν επάγγελμα για κάποιο διάστημα όπου ο πελάτης να απαλλάσσεται 100% απο τα έξοδα αν πληρώσει ηλεκτρονικά. Έτσι θα δημιουργηθεί ενα baseline.

George978
04-05-15, 00:43
Σημερα ημουνα Καβαλα σε ενα καφε νικηφορος (αν θυμαμαι καλα), ειχε μια σταση μπροστα λεωφορειων, χωρις να υπερβαλλω καθολου καθε 5 λεπτα ερχοταν απο ενα λεωφορειο(γεματο) και αφηνε τουρκους τουριστες, μου εκανε τρομερη εντυπωση ποσο κοσμο αφηνε και επαιρνε, και τους ειδα ανετους με μια σακουλιτσα πραγματα ο καθενας και γεματα εστιατορια απο δαυτους, γενικοτερα πρεπει να ειναι καλη περιπτωση και μακαρι να δουλευουν ακομα περισσοτερο με αυτους.

techgirl
04-05-15, 15:10
Κακά τα ψέματα. Η μόνη λύση είναι να στοχοποιηθουν επάγγελμα για κάποιο διάστημα όπου ο πελάτης να απαλλάσσεται 100% απο τα έξοδα αν πληρώσει ηλεκτρονικά. Έτσι θα δημιουργηθεί ενα baseline.

καλη η σκέψη σου

konenas
06-05-15, 08:31
Η φορολογική κλεψιά χρειάζεται δυο για να γίνει.
Μέχρι σήμερα συμβαίνει γιατί και οι δυο έχουν τα ίδια συμφέροντα.

Μέτρο ανάπτυξης η μείωση του ΦΠΑ στις υπηρεσίες (πχ 6%) ή η επιστροφή μεγάλου μέρους του ΦΠΑ (πχ 23% - 17%) στον λήπτη εφόσον προσκομίσει την απόδειξη.

anon
06-05-15, 10:21
Η φορολογική κλεψιά χρειάζεται δυο για να γίνει.
Μέχρι σήμερα συμβαίνει γιατί και οι δυο έχουν τα ίδια συμφέροντα.

Μέτρο ανάπτυξης η μείωση του ΦΠΑ στις υπηρεσίες (πχ 6%) ή η επιστροφή μεγάλου μέρους του ΦΠΑ (πχ 23% - 17%) στον λήπτη εφόσον προσκομίσει την απόδειξη.

Δεν μπορεί να γίνει αυτό, γιατί τα περισσότερα έσοδα ειναι απο τον ΦΠΑ.
Ομως μπορεί να γίνει το εξής. Προκειμένου να υπάρχουν σαφή και ικανοποιητικά στατιστικά στοιχεία, μπορεί να δίδεται για δυο-τρία χρόνια το πολύ σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπηρεσιών (κυρίως) και προιόντων, η δυνατότητα αυτή, προκειμένου να συλλεχθούν στοιχεία για μετέπειτα. Αυτό βέβαια με το σκεπτικό ότι ο καταναλωτής θα ζητήσει την απόδειξη προκειμένου να την χρησιμοποιήσει για να πάρει πίσω τον ΦΠΑ. Και ακόμα καλύτερα, εαν απαιτηθεί η χρήση ηλεκτρονικών μέσων (πχ κάρτας αποδείξεων αποκλειστικά και μόνον).
Βέβαια αυτό δεν απόλυτο και πάλι, γιατί συμφέρει τον εκάστοτε επιχειρηματία να "συμφωνήσει" με τον καταναλωτή στην τιμή άνευ ΦΠΑ και χωρίς έκδοση παραστατικών ή τιμή ελαφρώς ακόμα χαμηλότερη απο αυτή χωρίς ΦΠΑ, ώστε να βγαίνει (δήθεν) "κερδισμένος" ο καταναλωτής. Και λέω δήθεν, γιατί εαν βάλει τιμές υπερτιμολογημένες ο επιχειρηματίας, με σκοπό να πουλά, χωρίς παραστατικά. με την συμφωνη γνώμη του πελάτη, ακυρώνεται το όλο σύστημα.
Παράδειγμα. Εχουμε γιατρό, για παράδειγμα καρδιολόγο. Για υπέρηχο/τρίπλεξ καρδιάς θέλει σήμερα 120 ευρώ κομπλέ, με ένα σύστημα σαν το παραπάνω που θα κάνει όλους τους πελάτες να θέλουν απόδειξη, θα το κάνει 140+ΦΠΑ και θα σου πει 120 χωρίς απόδειξη, ή 140 με απόδειξη. τι προτιμάς; Και το κακό ειναι ότι οι περισσότεροι, με μια αγαστή συνεργασία, θα κάνουν το ίδιο, με αποτέλεσμα να μην έχουν πρόβλημα

Οπως βλέπεις, με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, πάντα υπάρχει τρόπος για τους φοροφυγάδες να το ξεπερνάνε....

ΥΓ. Σημειωτέον, ότι για περιπτώσεις όπως γιατρών, δικηγόρων και άλλων, που προσφέρουν υπηρεσίες, χωρίς προιόντα, το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ΦΠΑ. Επειδή πολύ εύκολα ξεπερνάνε το όριο των περίπου 40Κ τον χρόνο, η φορολογία απο εκεί και πάνω είναι στα 45% αν δεν κάνω λάθος. Οπότε είμαι σίγουρος ότι θα "θυσιάσουν" και ένα 5-10% προκειμένου να μην βγούν εισοδηματικά πάνω απο αυτό το όριο, μιας και όσα βγάζουν σχεδόν τα μισά θα πάνε σε φόρους!!!!

eqvus
06-05-15, 11:04
Δεν μπορεί να γίνει αυτό, γιατί τα περισσότερα έσοδα ειναι απο τον ΦΠΑ.
Ομως μπορεί να γίνει το εξής. Προκειμένου να υπάρχουν σαφή και ικανοποιητικά στατιστικά στοιχεία, μπορεί να δίδεται για δυο-τρία χρόνια το πολύ σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπηρεσιών (κυρίως) και προιόντων, η δυνατότητα αυτή, προκειμένου να συλλεχθούν στοιχεία για μετέπειτα. Αυτό βέβαια με το σκεπτικό ότι ο καταναλωτής θα ζητήσει την απόδειξη προκειμένου να την χρησιμοποιήσει για να πάρει πίσω τον ΦΠΑ. Και ακόμα καλύτερα, εαν απαιτηθεί η χρήση ηλεκτρονικών μέσων (πχ κάρτας αποδείξεων αποκλειστικά και μόνον).
Βέβαια αυτό δεν απόλυτο και πάλι, γιατί συμφέρει τον εκάστοτε επιχειρηματία να "συμφωνήσει" με τον καταναλωτή στην τιμή άνευ ΦΠΑ και χωρίς έκδοση παραστατικών ή τιμή ελαφρώς ακόμα χαμηλότερη απο αυτή χωρίς ΦΠΑ, ώστε να βγαίνει (δήθεν) "κερδισμένος" ο καταναλωτής. Και λέω δήθεν, γιατί εαν βάλει τιμές υπερτιμολογημένες ο επιχειρηματίας, με σκοπό να πουλά, χωρίς παραστατικά. με την συμφωνη γνώμη του πελάτη, ακυρώνεται το όλο σύστημα.
Παράδειγμα. Εχουμε γιατρό, για παράδειγμα καρδιολόγο. Για υπέρηχο/τρίπλεξ καρδιάς θέλει σήμερα 120 ευρώ κομπλέ, με ένα σύστημα σαν το παραπάνω που θα κάνει όλους τους πελάτες να θέλουν απόδειξη, θα το κάνει 140+ΦΠΑ και θα σου πει 120 χωρίς απόδειξη, ή 140 με απόδειξη. τι προτιμάς; Και το κακό ειναι ότι οι περισσότεροι, με μια αγαστή συνεργασία, θα κάνουν το ίδιο, με αποτέλεσμα να μην έχουν πρόβλημα

Οπως βλέπεις, με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, πάντα υπάρχει τρόπος για τους φοροφυγάδες να το ξεπερνάνε....

ΥΓ. Σημειωτέον, ότι για περιπτώσεις όπως γιατρών, δικηγόρων και άλλων, που προσφέρουν υπηρεσίες, χωρίς προιόντα, το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ΦΠΑ. Επειδή πολύ εύκολα ξεπερνάνε το όριο των περίπου 40Κ τον χρόνο, η φορολογία απο εκεί και πάνω είναι στα 45% αν δεν κάνω λάθος. Οπότε είμαι σίγουρος ότι θα "θυσιάσουν" και ένα 5-10% προκειμένου να μην βγούν εισοδηματικά πάνω απο αυτό το όριο, μιας και όσα βγάζουν σχεδόν τα μισά θα πάνε σε φόρους!!!!

Anon, αν ποτέ σε καλέσουν σε καμιά επιτροπή για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, να ξέρεις, θα σε υποδεχτούν με μεγάλη χαρά όσοι τέλος πάντων αποκαλείς φοροφυγάδες.

Ο στόχος δεν είναι να κλείσεις όλες τις τρύπες με όποιο οικονομικο κόστος, αλλά να πείσεις/εξαναγκάσεις/τρομοκρατήσεις βάλε ότι θέλεις, τους περισσοτέρους να χτυπάνε περισσότερες αποδειξεις. Γιατί αυτό συζητάμε εδώ, την αύξηση των εσόδων από το ΦΠΑ, άσε το εισόδημα.

Στα 35χρόνια που είμαι στη πιάτσα έχω δει πολλές περιπτώσεις να πηγαίνουν από 0% στο 50% 60% 70% και στο 100% του συνολικού όγκου των αποδείξεων. Μελέτησε το φαινόμενο διαχρονικά, δες αίτιο/αποτέλεσμα και θα βρεθούν οι λύσεις. -για να είμαστε κοντά στο μέσο όρο της Ευρώπης-

anon
06-05-15, 11:24
Anon, αν ποτέ σε καλέσουν σε καμιά επιτροπή για την καταπολέμηση της φοροδιαφυγής, να ξέρεις, θα σε υποδεχτούν με μεγάλη χαρά όσοι τέλος πάντων αποκαλείς φοροφυγάδες.

Ο στόχος δεν είναι να κλείσεις όλες τις τρύπες με όποιο οικονομικο κόστος, αλλά να πείσεις/εξαναγκάσεις/τρομοκρατήσεις βάλε ότι θέλεις, τους περισσοτέρους να χτυπάνε περισσότερες αποδειξεις. Γιατί αυτό συζητάμε εδώ, την αύξηση των εσόδων από το ΦΠΑ, άσε το εισόδημα.

Στα 35χρόνια που είμαι στη πιάτσα έχω δει πολλές περιπτώσεις να πηγαίνουν από 0% στο 50% 60% 70% και στο 100% του συνολικού όγκου των αποδείξεων. Μελέτησε το φαινόμενο διαχρονικά, δες αίτιο/αποτέλεσμα και θα βρεθούν οι λύσεις. -για να είμαστε κοντά στο μέσο όρο της Ευρώπης-

Κάτσε, κάτσε, τι εννοείς; Οτι θέλω να ευνοήσω τους φοροφυγάδες;
Απλά λεω τι πραγματικά συμβαίνει, γιατί ορισμένοι αιθεροβατούν. Οι μεγαλολογιστάδες δεν βγάζουν λεφτά επειδή συμπληρώνουν χαρτιά όπως λέει ο νόμος, αλλά για να βρίσκουν τρόπους να γλυτώσουν χρήματα απο τους πελάτες τους, νόμιμα αν ειναι δυνατόν ή και παράνομα (ανάλογα με το ρίσκο).
Αυτό που λέω είναι ότι κάθε μέτρο έχει και αντίμετρο. Για να μπορεί να γίνει πάταξη της φοροδιαφυγης χρειάζεται "επίθεση" σε πολλαπλά μέτωπα, ένα μόνο δεν φτάνει. Και κάποια μείωση της φορολογίας, πχ του ΦΠΑ.
Αλλα όπως είπα, οι καθεξοχήν φοροφυγάδες είναι όσοι είναι πάροχοι υπηρεσιών, όπου το σύνολο του κόστους είναι σχεδόν καθαρή υπηρεσία και λογίζεται ως εισόδημα, το οποίο εκ των υστέρων πρέπει να φορολογηθεί με ένα δυνατό ποσοστο.
μέχρι 25.000 22%
απο 25.001 έως 42.000 32%
απο 42.001 και μετά 42%
Οι μισθωτοί, δεν το καταλαβαίνουν, γιατί γίνεται παρακράτηση κατευθείαν απο τον μισθό τους. Αλλά όταν βγάζεις πχ 5000 ευρώ τον μήνα, και μετά τέλος θα πρέπει να πληρώσεις την εφορία για το εισόδημα των 60.000 που έβγαλες, φόρο, συνολικά 18500 ευρώ, "χτυπά" πολύ πολύ άσχημα, γιατί ειναι με την μία και μαζεμένο!!!! Και ίσως αυτός ειναι ο λόγος που οδηγεί πολλούς στην φοροδιαφυγή, γιατί βλέπουν τα 18500 ευρώ και σου λέει σιγά μην πληρώσω εγώ τόσα λεφτά (που αν ήταν μισθωτός όμως θα τα είχε πληρώσει ήθελε δεν ήθελε)

Λύσεις υπάρχουν. Πέραν των αστυνομικών και οικονομικών ελέγχων, μια επιπλέον απλή λύση είναι η εξής. Υποχρεωτικά ταμειακή μηχανή διασυνδεδεμένη με το υπουργείο, ή σε περίπτωση "μπλοκάκι" χειρόγραφο, ένα mobile app, όπου δίδοντας το ποσό για τον πελάτη, θα βάζει ο επιχειρηματίας / πάροχος υπηρεσιών, τον ΦΠΑ, και τον φόρο, ο οποίος θα αποδίδεται είτε αυτόματα και άμεσα (για ηλεκτρονικές πληρωμές) είτε σε μηνιαία βάση. Μιλάω για το φόρο εισοδήματος που θα έχει ο ΕλΕπ.
Πχ ο γιατρός για να κόψει σήμερα απόδειξη,
γράφει πχ 120 ευρώ (δεν έχει ΦΠΑ).
στο μέλλον θα γράφει 120 ευρώ που θα αναλύεται:
ιατρικές υπηρεσίες: 84,50 ευρώ
Φόρος εισοδηματος: 35,50 ευρώ (το ποσο αυτό θα βγαίνει αυτόματα απο το TAXIS με βάση τις μέχρι εκείνη την στιγμη καταχωρήσεις για να υπολογίζει τον φόρο. Η' μπορεί να μπεί ένα γενικό 25% και μετά να γίνεται εκκαθάριση)
ΣΥΝΟΛΟ: 120,00 ευρώ

Αν ο γιατρός έχει έξοδα, ώστε να πρέπει να εκπέσει απο τον φόρο που του παρακρατήθηκε, να γίνεται πχ σε μηνιαία βάση. Και ακόμα αν σας φαίνεται δύσκολο το διασυνδεδεμένο ή mobile app (αν και εκεί πρέπει να πάει οπωσδήποτε), μπορει να μπεί συγκεκριμένος φόρος πχ της τάξεως του 25%, που θα παρακρατείται και θα αποδίδεται όπως ο ΦΠΑ, σε μηνιαία βάση.

Στο προηγούμενο μας παράδειγμα, ο γιατρός έβγαλε 60.000 ευρώ σε έναν χρόνο, και τουρθε πεσκέσι να πληρώσει 18500 πράγμα που τον έχει κάνει ερυθρόδερμο απο το κακό του που θα δώσει πίσω στο κράτος τόσα χρήματα. Με το σύστημα αυτό όμως, επειδή δίδονται υποχρεωτικά λίγα λίγα, και προκαταβολικά (ενώ με την φορολογία εισοδήματος πάει μετά απο έναν χρόνο, και εαν δεν πληρώσει, σε περαιώσεις, δόσεις κλπ κλπ κλπ), αντί για 60.000 θα έχει στην τσέπη του 45.000 και θα έχει δώσει 15.000 σε φόρους. Και όταν θα κάνει την φορολογική του δήλωση, θα του έρθει να πληρώσει συμπληρωτικό φόρο, μόνον 3.500 ευρώ, πράγμα, που ψυχολογικά, είναι πιο αντιμετωπίσιμο. :p

Eπίσης κατα την γνώμη μου ο ΦΠΑ πρέπει να πέσει, πχ στο 15% το πολύ.. Βαριά βαριά. Και όσο περισσότερο πατάσσεται η φοροδιαφυγή, θα πρέπει να πέσουν και τα ποσοστά στην φορολογία εισοδήματος επίσης. Η΄ να ανέβουν τα όρια, πχ το 42% σε πάνω απο 60.000 Η υψηλή φορολόγηση οδηγεί σε φοροδιαφυγή όσων μπορούν, και δυστυχώς την πληρώνουν τελικά όσοι ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ....

xhaos
06-05-15, 11:44
Δεν μπορεί να γίνει αυτό, γιατί τα περισσότερα έσοδα ειναι απο τον ΦΠΑ.
Ομως μπορεί να γίνει το εξής. Προκειμένου να υπάρχουν σαφή και ικανοποιητικά στατιστικά στοιχεία, μπορεί να δίδεται για δυο-τρία χρόνια το πολύ σε συγκεκριμένες κατηγορίες υπηρεσιών (κυρίως) και προιόντων, η δυνατότητα αυτή, προκειμένου να συλλεχθούν στοιχεία για μετέπειτα. Αυτό βέβαια με το σκεπτικό ότι ο καταναλωτής θα ζητήσει την απόδειξη προκειμένου να την χρησιμοποιήσει για να πάρει πίσω τον ΦΠΑ. Και ακόμα καλύτερα, εαν απαιτηθεί η χρήση ηλεκτρονικών μέσων (πχ κάρτας αποδείξεων αποκλειστικά και μόνον).
Βέβαια αυτό δεν απόλυτο και πάλι, γιατί συμφέρει τον εκάστοτε επιχειρηματία να "συμφωνήσει" με τον καταναλωτή στην τιμή άνευ ΦΠΑ και χωρίς έκδοση παραστατικών ή τιμή ελαφρώς ακόμα χαμηλότερη απο αυτή χωρίς ΦΠΑ, ώστε να βγαίνει (δήθεν) "κερδισμένος" ο καταναλωτής. Και λέω δήθεν, γιατί εαν βάλει τιμές υπερτιμολογημένες ο επιχειρηματίας, με σκοπό να πουλά, χωρίς παραστατικά. με την συμφωνη γνώμη του πελάτη, ακυρώνεται το όλο σύστημα.
Παράδειγμα. Εχουμε γιατρό, για παράδειγμα καρδιολόγο. Για υπέρηχο/τρίπλεξ καρδιάς θέλει σήμερα 120 ευρώ κομπλέ, με ένα σύστημα σαν το παραπάνω που θα κάνει όλους τους πελάτες να θέλουν απόδειξη, θα το κάνει 140+ΦΠΑ και θα σου πει 120 χωρίς απόδειξη, ή 140 με απόδειξη. τι προτιμάς; Και το κακό ειναι ότι οι περισσότεροι, με μια αγαστή συνεργασία, θα κάνουν το ίδιο, με αποτέλεσμα να μην έχουν πρόβλημα

Οπως βλέπεις, με κάθε τρόπο, με κάθε μέσο, πάντα υπάρχει τρόπος για τους φοροφυγάδες να το ξεπερνάνε....

ΥΓ. Σημειωτέον, ότι για περιπτώσεις όπως γιατρών, δικηγόρων και άλλων, που προσφέρουν υπηρεσίες, χωρίς προιόντα, το όφελος είναι πολύ μεγαλύτερο απο αυτό του ΦΠΑ. Επειδή πολύ εύκολα ξεπερνάνε το όριο των περίπου 40Κ τον χρόνο, η φορολογία απο εκεί και πάνω είναι στα 45% αν δεν κάνω λάθος. Οπότε είμαι σίγουρος ότι θα "θυσιάσουν" και ένα 5-10% προκειμένου να μην βγούν εισοδηματικά πάνω απο αυτό το όριο, μιας και όσα βγάζουν σχεδόν τα μισά θα πάνε σε φόρους!!!!

για αυτό λέω οτι η λύση δεν είναι μόνο η απαλλαγή του ΦΠΑ από το εισόδημα του πελάτη, αλλά απαλλαγή του 100% της δαπάνης μαζί με το ΦΠΑ. Οπότε και 10.000 να σου ζητήσει ο γιατρός ή δικηγόρος ή...., εσένα δεν σε ενδιαφέρει γιατί εχεις απαλλαγή 100% από το φόρο σου.

anon
06-05-15, 12:06
για αυτό λέω οτι η λύση δεν είναι μόνο η απαλλαγή του ΦΠΑ από το εισόδημα του πελάτη, αλλά απαλλαγή του 100% της δαπάνης μαζί με το ΦΠΑ. Οπότε και 10.000 να σου ζητήσει ο γιατρός ή δικηγόρος ή...., εσένα δεν σε ενδιαφέρει γιατί εχεις απαλλαγή 100% από το φόρο σου.

Aντε γιατί δεν με κατάλαβες....
Σου λέει ο ΕλΕπ. 120 ευρώ, χωρίς απόδειξη, μαύρα. (δεν λέω γιατρός, γιατί δεν έχει ΦΠΑ, οπότε δεν υπάρχει ίδιο όφελος απαλλαγής/επιστροφής απο τον καταναλωτή)
και 140 + ΦΠΑ 23% = 172 ευρώ.

Ναι μεν στα 172 ευρώ μπορεί να πάρεις πίσω τον ΦΠΑ, αλλά στην τελική και πάλι περισσότερα θα πληρώσεις απο ότι χωρίς απόδειξη τελείως!!! Γιατί να σου κάνει τέτοιο πράγμα; Γιατί όπως σου είπα και πιο πριν, ειδικά σε υπηρεσίες, σχεδόν τα μισά του τα παίρνει το κράτος (τελικά σαν φόρο εισοδήματος), οπότε τον συμφέρει, ακόμα και εαν πέσει απο τις κανονικές τιμές, αρκεί να μην κόψει απόδειξη. Κάτι που ήδη γίνεται, μόνο που στις περισσότερες περιπτώσεις σήμερα το μόνο που σου κόβουν είναι το ΦΠΑ ή ακόμα χειρότερα, μέρος αυτού.

Και επιπλέον. Δεν μπορείς να κάνεις επιστροφή του ΦΠΑ στους καταναλωτές. Ισως για ορισμένες περιπτώσεις όπως προείπα, και για ορισμένο χρονικό διάστημα, και αν δουλέψει καλά. Ο λόγος είναι ότι το μεγαλύτερο μέρος των φορολογικών εσόδων προέρχεται απο τον ΦΠΑ. Δεν γίνεται λοιπόν.

eqvus
06-05-15, 13:24
Κάτσε, κάτσε, τι εννοείς; Οτι θέλω να ευνοήσω τους φοροφυγάδες;

Όχι βέβαια, αλλά έχεις καλό προφίλ:lol:

Γνώσεις για να χαρακτηριστείς εμπειρογνώμονας, προερχόμενος από αριστερά και με εμφανή θέληση να βοηθήσεις στην πάταξη και όχι να τα αρπάξεις, με σκληρά μέτρα ώστε να τρομάξουν όλοι με το πολιτικό κόστος και με άπειρες τρύπες και κενά ασφάλειας. Το όποιο μέτρο, καλό, κακό δεν έχει σημασια, θα πήγαινε αυτόματα στον κάλαθο των αχρήστων μόλις έκλεινες την πόρτα.

badweed
06-05-15, 15:36
ας κανουν τις αποδειξεις λαχεια που θα κληρωνουν ενα μικρο ποσοστο καθε εβδομαδα απο το συνολλο των εισπραξεων απο το φπα , και να κερδιζει και αυτος που την εκοψε και αυτος που την ελαβε .
αλλα αυτα ειναι το να επενδυεις στην μανια των ανθρωπων .
δεν ξερω ισως να παιζει :twisted:..
και ο φπα ειναι χαρατσι .Δεν ειναι διαφανεια .

nfotis
06-05-15, 19:31
Κι εδώ δύο ενδεικτικά παραδείγματα για το πως θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για ανάπτυξη:
http://www.ft.com/intl/cms/s/0/440ce4a6-ef3f-11e4-87dc-00144feab7de.html#ixzz3ZGqflhNg
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=700704

και
http://www.tovima.gr/finance/finance-business/article/?aid=700943

Food for thought,
Ν.Φ.

xriantw
06-05-15, 23:42
Σταρταπ και ορολογιες του οπισθιου. Μια ιδεα-επιχειρηση για να πετυχει θα πρεπει ή να δημιουργησει μια νεα μοδα-συνηθεια, ή να προσφερει φθηνοτερες υπηρεσιες-προιοντα . Σημερα, το πρωτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο, εκτος αν οι πελατες ειναι ξενοι. Το δευτερο, θα φερει κερδη στην νεα επειχηρηση και θα κλεισει η παλια, αναπτυξη 0.
Αν οταν λενε αναπτυξη ενοουν την βελτιωση της οικονομικης καταστασης του μεσου ελληνα, υπαρχει μια λυση πολυ απλη. Αν σταματησει η τρομοκρατια των ΜΜΕ για τα φαινομενα γκρεξιτ-ξυρισμα καταθεσεων-κλεισιμο βρυσης-προβλημα υγροτητας, οσοι εχουν λεφτα θα τα βαλουν στις τραπεζες και θα αρχισουν παλι να καταναλωνουν. Οσο το χρημα αλλαζει χερια κερδιζουμε ολοι.

anon
07-05-15, 11:00
Σταρταπ και ορολογιες του οπισθιου. Μια ιδεα-επιχειρηση για να πετυχει θα πρεπει ή να δημιουργησει μια νεα μοδα-συνηθεια, ή να προσφερει φθηνοτερες υπηρεσιες-προιοντα . Σημερα, το πρωτο ειναι εξαιρετικα δυσκολο, εκτος αν οι πελατες ειναι ξενοι. Το δευτερο, θα φερει κερδη στην νεα επειχηρηση και θα κλεισει η παλια, αναπτυξη 0.
Αν οταν λενε αναπτυξη ενοουν την βελτιωση της οικονομικης καταστασης του μεσου ελληνα, υπαρχει μια λυση πολυ απλη. Αν σταματησει η τρομοκρατια των ΜΜΕ για τα φαινομενα γκρεξιτ-ξυρισμα καταθεσεων-κλεισιμο βρυσης-προβλημα υγροτητας, οσοι εχουν λεφτα θα τα βαλουν στις τραπεζες και θα αρχισουν παλι να καταναλωνουν. Οσο το χρημα αλλαζει χερια κερδιζουμε ολοι.

Σωστός.

Και το σενάριο να γίνουμε η Φλόριντα της ΕΕ μπορεί να βοηθήσει πολύ καλά. Με δεδομένο την πολύ φθηνότερη διαβίωση, και καλύτερες και οικονομικότερες παροχές υγείας, θα μπορούσε να γίνει πόλος έλξης για χιλιάδες, εκατοντάδες χιλιάδες, συνταξιούχους απο τις χώρες της ΕΕ προκειμένου να περάσουν εδώ τα τελευταία χρόνια της ζωής τους. Ολόκληρες πόλεις συνταξιούχων θα μπορούσαν να γίνουν. Με ένα εκατομύριο συνταξιούχους απο την ΕΕ, που σίγουρα δεν θα ειναι στα κατώτερα οικονομικά στρώματα, μιλάμε ότι θα έρχεται σε ετήσια βάση 30 δις στην Ελλάδα "συνάλλαγμα". Συν ότι κατοικώντας εδώ αποτελούν και μοχλός πολιτικής πίεσης (γιατί ψηφίζουν εκεί). Οσοι ξένοι έμειναν εδώ, Ελλάδα, αρκετό καιρό, βλέπουν τις αρνητικές πολιτικές. Επιπλεόν μοχλός πίεσης αλλά και στρατιωτικής άμυνας, έμμεσα, με το να βάλεις πολλούς σε νησιά ειδικά πλησίον της Τουρκίας (Σάμος, Κως, Ρόδος, Λέσβος, Λήμνος) καθιστώντας πράξεις των τούρκων ναναι δυσκολοχώνευτες για τις χώρες που θα έχουν χιλιάδες συμπολίτες τους στα εν λόγω νησιά να κατοικούν μόνιμα. Και ένα εκατομύριο συνταξιούχοι θα δώσουν άμεσα και έμμεσα δουλειά σε τουλάχιστον 300.000 ελληνικά χέρια. Κάτι που καμμιά άλλη επένδυση δεν μπορεί να κάνει.

xhaos
07-05-15, 11:24
καλά τώρα θα βγάλουμε και τις startup κακές;

αν δεν μειωθεί η φορολογία και κυρίως οι ασφαλιστικές εισφορές, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο για να επιχειρήσεις μια νέα δουλειά και ιδιαίτερα αντίθετο το κλίμα.
από την άλλη, στο τομέα της τεχνολογίας, γιατί να κάνω μια startup εδώ και όχι με έδρα στο Βερολίνο ή σε καποια άλλη πιο friendly οικονομία;

anon
07-05-15, 11:48
καλά τώρα θα βγάλουμε και τις startup κακές;

αν δεν μειωθεί η φορολογία και κυρίως οι ασφαλιστικές εισφορές, είναι πολύ μεγάλο το ρίσκο για να επιχειρήσεις μια νέα δουλειά και ιδιαίτερα αντίθετο το κλίμα.
από την άλλη, στο τομέα της τεχνολογίας, γιατί να κάνω μια startup εδώ και όχι με έδρα στο Βερολίνο ή σε καποια άλλη πιο friendly οικονομία;

1.5 εκατομύριο κόσμος. Περίμενε να φέρεις την ανάπτυξη με τις σταρταπς.... Εδώ γελάνε.... Με μέσο αριθμό υπαλλήλων περίπου στα 4 άτομα το πολύ, θα χρειαστείς 400.000 σταρταπς... Και εντάξει, με ποιούς θα δουλεύουν; Με τους ντόπιους, εδώ Ελλάδα; Δεν γίνεται. Δεν υπάρχει σάλιο. Και εαν κάνεις μια επιχειρήση που βγάζει λεφτά απο έλληνες, εδώ, είτε έχεις κλείσει κάποια άλλη εταιρία (εντάξει, καλό για σένα, αλλά σε μακροοικονομική κλίμακα, δεν έχει αλλάξει τίποτα, μια επιχειρηση άνοιξε, μια άλλη έκλεισε, μηδεν εις το πηλίκο που λένε), ή εαν είναι σε καινοτόμο τομέα, επειδή το χρήμα που κυκλοφορεί ειναι συγκεκριμένο, ναι μεν δεν κλείνεις κάποια άλλη επιχειρηση (για να την αντικαταστήσεις), αλλα προκειμένου ο έλληνας, να πληρώνει εσένα (και τους άλλους), θα κόψει, θα κάνει περικοπές στο τι πληρώνει στους άλλους, άρα θα οδηγήσει και πάλι σε ύφεση άλλες επιχειρήσεις, απολύσεις, κλείσιμο κάποιες απο αυτές κλπ κλπ κλπ. Δηλαδη απο ανάπτυξη μηδέν.

Αντε τώρα, απο αυτό το απλοικό σεμινάριο να μου βρείς τρόπο να απασχολήσεις πάνω απο τους μισούς ανέργους (δηλαδή πάνω απο 750.000) κόσμο, χωρίς να θίξεις τίποτα εδώ!!!!

xhaos
07-05-15, 12:18
@anon, φαντάζομαι ξέρεις ότι δεν είμαι νεοφιλελες. όμως αυτό που λες δεν πολύ στέκει. γιατί σύμφωνα με τη λογική σου, να απαγορεύσουμε τους κινητήρες εσωτερικής καύσης, ώστε να ανοίξουν θέσεις εργασίας στα χωράφια και στα εργοστάσια.
Πριν 2 περίπου μήνες κοίταγα με δυο φίλους για επιχείρηση με αντικείμενο 3d printing. οι δυο τομείς που φαινόταν ότι θα ήταν πιο καλοί, ήταν για custom one off κατασκευές (π.χ. μακέτες , πλαστικά ανταλλακτικά κλπ) και η άλλη ήταν για τεχνητά δόντια. ο προγραμματισμός σε εγκαταστάσεις ήταν το απόλυτο minimum, δηλαδή σε υπόγειο φιλικού σπιτιού. τελικά αυτό που μας διάλυσε το σχεδιασμό ήταν οι ασφαλίστηκες εισφορές.

cool11
07-05-15, 14:13
Συζητήσεις για ενιαίο ΦΠΑ με συντελεστή... 18%
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/219867/syzhthseis-gia-eniaio-fpa-me-syntelesth-18.html

Με 18% ΦΠΑ, θα ψωμολυσαξει κοσμος....βασικα αγαθα θα περασουν απο μονοψηφιο φπα σε 18%!!!!!!

Και θα υπαρχει ελαχιστοτατη μειωση σε ηλεκτρονικα-ρουχα κλπ, που ουτε πρωτης αναγκης ειναι, ασε που μπορει να μην περασουν τις μειωσεις στον καταναλωτη, και ασε που και ουτε χρηματα για αγορες τετοιες υπαρχουν...

Ενταξει, τετοιο μετρο ουτε η νδ-πασοκ δεν πηρε....
:(

MNP-10
07-05-15, 14:28
Συζητήσεις για ενιαίο ΦΠΑ με συντελεστή... 18%
http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/219867/syzhthseis-gia-eniaio-fpa-me-syntelesth-18.html

Με 18% ΦΠΑ, θα ψωμολυσαξει κοσμος....βασικα αγαθα θα περασουν απο μονοψηφιο φπα σε 18%!!!!!!

Και θα υπαρχει ελαχιστοτατη μειωση σε ηλεκτρονικα-ρουχα κλπ, που ουτε πρωτης αναγκης ειναι, ασε που μπορει να μην περασουν τις μειωσεις στον καταναλωτη, και ασε που και ουτε χρηματα για αγορες τετοιες υπαρχουν...

Ενταξει, τετοιο μετρο ουτε η νδ-πασοκ δεν πηρε....
:(

Μια αυξηση 10% σε ολα τα τροφιμα ειναι στα πλαισια του λιτου βιου του Βαρουφακη... πρεπει να τρωμε λιγοτερο γιατι εχουμε γινει σα βοδια :p

- - - Updated - - -

Τουλαχιστον θα μπορει ο Wan να παιρνει SSD και AMD διαστημοπλοια με 18% ΦΠΑ αντι 23% :lol:

xhaos
07-05-15, 14:39
Μια αυξηση 10% σε ολα τα τροφιμα ειναι στα πλαισια του λιτου βιου του Βαρουφακη... πρεπει να τρωμε λιγοτερο γιατι εχουμε γινει σα βοδια :p

- - - Updated - - -

Τουλαχιστον θα μπορει ο Wan να παιρνει SSD και AMD διαστημοπλοια με 18% ΦΠΑ αντι 23% :lol:

το αύξηση 10% στα τρόφιμα από που βγήκε; από ότι εχω διαβάσει, τρόφιμα φάρμακα και βιβλία παραμένουν το ίδιο.

cool11
07-05-15, 14:44
το αύξηση 10% στα τρόφιμα από που βγήκε; από ότι εχω διαβάσει, τρόφιμα φάρμακα και βιβλία παραμένουν το ίδιο.

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/219867/syzhthseis-gia-eniaio-fpa-me-syntelesth-18.html

Ενα 3% αυξηση ειναι οπως και χει, δηλαδη μεχρι να 'αποκρυπτογραφησουμε' τι εννοουν.
Θα γινει οπως πριν λιγα χρονια, που αλλη τιμη ειχε η τυροπιτα αν την επαιρνες στο χερι, κι αλλη αν καθουσουν σε τραπεζακι!!!!
Γελαει η υφηλιος με τα χαλια μας...

MNP-10
07-05-15, 14:53
το αύξηση 10% στα τρόφιμα από που βγήκε; από ότι εχω διαβάσει, τρόφιμα φάρμακα και βιβλία παραμένουν το ίδιο.

Αν δεν ειναι ενιαιος, τοτε τι νοημα εχει η συζητηση?

nfotis
07-05-15, 15:15
Αν δεν ειναι ενιαιος, τοτε τι νοημα εχει η συζητηση?

κατά τα άλλα, τον ενοχλεί που παραθέτω την είδηση από το Πρώτο Θέμα, λες και αυτό αλλάζει την ποιότητα του νέου... :rolleyes:

Ν.Φ.

- - - Updated - - -


Σωστός.

Και το σενάριο να γίνουμε η Φλόριντα της ΕΕ μπορεί να βοηθήσει πολύ καλά. Με δεδομένο την πολύ φθηνότερη διαβίωση, και καλύτερες και οικονομικότερες παροχές υγείας, θα μπορούσε να γίνει πόλος έλξης για χιλιάδες, εκατοντάδες χιλιάδες, συνταξιούχους απο τις χώρες της ΕΕ προκειμένου να περάσουν εδώ τα τελευταία χρόνια της ζωής τους. Ολόκληρες πόλεις συνταξιούχων θα μπορούσαν να γίνουν. Με ένα εκατομύριο συνταξιούχους απο την ΕΕ, που σίγουρα δεν θα ειναι στα κατώτερα οικονομικά στρώματα, μιλάμε ότι θα έρχεται σε ετήσια βάση 30 δις στην Ελλάδα "συνάλλαγμα". Συν ότι κατοικώντας εδώ αποτελούν και μοχλός πολιτικής πίεσης (γιατί ψηφίζουν εκεί). Οσοι ξένοι έμειναν εδώ, Ελλάδα, αρκετό καιρό, βλέπουν τις αρνητικές πολιτικές. Επιπλεόν μοχλός πίεσης αλλά και στρατιωτικής άμυνας, έμμεσα, με το να βάλεις πολλούς σε νησιά ειδικά πλησίον της Τουρκίας (Σάμος, Κως, Ρόδος, Λέσβος, Λήμνος) καθιστώντας πράξεις των τούρκων ναναι δυσκολοχώνευτες για τις χώρες που θα έχουν χιλιάδες συμπολίτες τους στα εν λόγω νησιά να κατοικούν μόνιμα. Και ένα εκατομύριο συνταξιούχοι θα δώσουν άμεσα και έμμεσα δουλειά σε τουλάχιστον 300.000 ελληνικά χέρια. Κάτι που καμμιά άλλη επένδυση δεν μπορεί να κάνει.

Τι λες; Πας καλά; Ρώτησες τον Βούτση; :p
"Δεν θα γίνουμε τα γκαρσόνια της Ευρώπης"
Ε ναι, αυτός και οι όμοιοί του δεν αξίζουν ούτε για γκαρσόνια βλέπεις...



Η Λέλα (Γιαννακέα) που πέθανε την Πρωτομαγιά στην Καρδαμύλη, το όμορφο παραθαλάσσιο χωριουδάκι της Μεσσηνιακής Μάνης, ήταν (για τα μέτρα του στενού κύκλου του χωριού της) διάσημη. Δεν ήταν επιστήμων, δεν ήταν καλλιτέχνις, δεν ήταν σελέμπριτι. Ηταν άνθρωπος της δουλειάς. Μαγείρισσα και γκαρσόνα. Και πιο πριν ήταν οικονόμος, φρόντιζε το σπίτι ενός πλούσιου και διάσημου Βρετανού, του Πάτρικ Λι Φέρμορ, μυθικού προσώπου της αντίστασης κατά των Γερμανών, που είχε το σπίτι του στην περιοχή.

Στα μέσα της δεκαετίας του 1970 η Λέλα, έπειτα από χρόνια υπηρεσίας στον Λι Φέρμορ, άνοιξε ένα ταβερνάκι. Πέτρα και απλά τραπέζια, καθαρά σερβίτσια. Μαγείρευε τα απλά μανιάτικα φαγητά με τα ντόπια υλικά. Μαγείρευε και σέρβιρε. Η ταβέρνα της σήμερα είναι σημείο αναφοράς κάθε ταξιδιώτη στη Μάνη. Η δουλειά και η φροντίδα γι' αυτήν την καταξίωσε και της προσέφερε άνεση στη ζωή.

Η δήλωση δήθεν εθνικής υπερηφάνειας του Νίκου Βούτση, «δεν θα γίνουμε γκαρσόνια της Ευρώπης», προσέβαλε πρωτίστως την αόκνως εργαζόμενη Λέλα, και μαζί όσες και όσους εργάζονται όπως εκείνη, με αφοσίωση. Προσέβαλε βαρύτατα τους Ελληνες που δεν ζουν ως στελέχη κομμάτων, που δεν πήραν πρόωρες συντάξεις, που δεν διεκδικούν επιδοτήσεις με ψεύτικα χαρτιά, που δεν ονειρεύονται τη λούφα την παραλλαγή μιας δημόσιας θέσης χωρίς αξιολόγηση, που σπουδάζουν για έναν ανταγωνιστικό κόσμο και όχι για το ελληνικό βόλεμα.

Η Λέλα Γιαννακέα, άξια μαγείρισσα και άξια σερβιτόρα της Ελλάδας και της Ευρώπης, κέρδισε και υπερηφάνεια και αξιοπρέπεια και αγάπη και χρήματα με την εργασία της. Η συμβολική προσβολή του υπουργού δεν την αγγίζει, επειδή οι άνθρωποι που στηρίζονται στις ικανότητες και στη δουλειά τους δεν περιμένουν επιβράβευση από γραφειοκράτες πολιτικούς τους οποίους μια ζωή το κόμμα τούς «προστάτευε» από την αναμέτρηση με την πραγματική ζωή.

Ν.Φ.

raspoutiv
07-05-15, 17:20
Μπουμπουκίζεις επικίνδυνα. τόση απόγνωση;

PopManiac
07-05-15, 17:22
Μπουμπουκίζεις επικίνδυνα. τόση απόγνωση;

Attention whore συν το ότι κυκλοφορεί πολύ πίκρα γενικά. Άλλο πράγμα να είχες καλλιερημένα άτομα σαν την Άννα Μισέλ και σαν τον Δένδια να σε εκπροσωπούν, άλλο τώρα να βλέπεις τα μούτρα του Βούτση και της Ζωής.

Εννοείται ότι εκείνοι ήσαν Ευρωπαίοι άνθρωποι με τα γαλλικά τους και το πιάνο τους, ενώ τώρα οι βρωμιάρηδες τι να μας πούνε....

WAntilles
07-05-15, 18:46
τελικά αυτό που μας διάλυσε το σχεδιασμό ήταν οι ασφαλίστηκες εισφορές.

Μα τί λες τώρα;

Πρέπει να υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές, για να υπάρχουν ασφαλιστικά ταμεία, για να υπάρχουν οργανικές θέσεις για άχρηστους υπεράριθμους στο δημόσιο.

xhaos
07-05-15, 19:05
Μα τί λες τώρα;

Πρέπει να υπάρχουν ασφαλιστικές εισφορές, για να υπάρχουν ασφαλιστικά ταμεία, για να υπάρχουν οργανικές θέσεις για άχρηστους υπεράριθμους στο δημόσιο.

καλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, αλλά πραγματικά πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα για νεες επιχειρήσεις να μπορούν να λειτουργήσουν σε ενα προστατευμένο οικονομικό κλίμα για καπoιο διάστημα μέχρι να φανεί αν μπορούν να περπατήσουν.
Αυτό όμως δίχως να γίνει παράθυρο εκμετάλλευσης απο άτομα κατ επάγγελμα startupers.

PopManiac
07-05-15, 19:11
καλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, αλλά πραγματικά πιστεύω οτι θα πρέπει να υπάρχει δυνατότητα για νεες επιχειρήσεις να μπορούν να λειτουργήσουν σε ενα προστατευμένο οικονομικό κλίμα για καπoιο διάστημα μέχρι να φανεί αν μπορούν να περπατήσουν.
Αυτό όμως δίχως να γίνει παράθυρο εκμετάλλευσης απο άτομα κατ επάγγελμα startupers.

Κοίτα, επειδή το βίωσα προσωπικά Βέλγιο ένεκα του ότι ένα (πρώην:p) κοντινό μου πρόσωπο ήθελε να στήσει startup, σε όλη την ΕΕ ακόμα οι συνθήκες είναι έτη φωτός πίσω από τις ΗΠΑ. Μόλις τώρα έχουν ξεκινήσει τα incubators εδώ και από αυτά που είδα όσο ασχολήθηκα κυκλοφορεί πολύς κόσμος με πολλές ιδέες αλλά ελάχιστη ουσιαστικά επιχειρηματική ικανότητα ή δυναμική. Ίσως δεν είναι τόσο διαδαλώδεις και εξοντωτικές οι διαδικασίες όσο στην Ελλάδα, αλλά η ΕΕ συνολικά βρίσκεται πολύ πίσω στο θέμα.

Κύριο πρόβλημα, αλλά μας πάει αλλού η συζήτηση, είναι (όσο και αν ξενίζει) το δίκαιο πτώχευσης στην ΕΕ και σαν κουλτούρα. Στις ΗΠΑ το να έχεις κάνει 3 ή 4 ή παραπάνω αποτυχημένες προσπάθειες (εταιρείες) και να έχεις βαρέσει κανόνι είναι το νορμάλ, στην Ευρώπη αν τυχόν πτωχεύσεις τότε σε κυνηγάει μέχρι τα στερνά σου και ενίοτε ακόμα και τα στερνά των απογόνων σου.

Ιδιαίτερα στον κόσμο του ICT όπου μπορεί μια ιδέα και ένα app να βγάλει εκατομμύρια ή να είναι μια μούφα και μισή, αυτό παίζει αρκετή σημασία. Και όχι μόνο, εννοείται, αλλά έχουμε γενικά θέματα σαν ήπειρος.

xhaos
07-05-15, 20:24
Και όμως είναι ίσως ο πυρήνας της ανάπτυξης. Να μπορείς να δοκιμασεις μια ιδέα η οποία πιθανόν να είναι πατάτα αλλά μια στις 20 να βγεί κάτι καλό. Δίχως να τζογαρεις τα πάντα ακόμα και το σπίτι των γονιών σου ή των παιδιών σου

@ ADSLgr.com All rights reserved.