PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 [123] 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
22-10-15, 21:15
Πολλοί στο παρόν νήμα μιλάνε για νεοφιλελέ και σοσιαλισμό. Έχει το χρήμα ιδεολογία και δεν το ξέρω;;;

το χρήμα δεν έχει ιδεολογία. Η ιδεολογία όμως επηρεάζει πως μοιράζεται το χρήμα :wink:
Aρα για κάποιους συμφέρει κάποια ιδεολογία (καλύτερης μοιρασιάς), σε άλλους συμφέρει μια άλλη ιδεολογία (δεν μοιράζομαι, δεν πληρώνω τίποτα - δηλ φόρους)

cool11
30-11-15, 15:15
Θα σπασει το κοντερ της ανεργίας λέμε...

Βερόπουλος: Το 10ήμερο που κρίνονται όλα
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epixeiriseis/veropoylos-to-10hmero-poy-krinontai-ola.3795610.html

Κι αλλα λουκετα, για να ερθει η αναπτυξη.
:(

badweed
30-11-15, 15:23
μακαρι η ανεργια να οδηγουσε σε αυταρκεια και αυτονομια , αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα , απλως θα ειναι σε αναμονη μεχρι καποιος να τους "αγορασει" .
ζωη και αυτη .... να μην εχεις κατι να κανεις μεχρι να σου το προτεινει κατι καποιος με ανταλαγμα μερικα χαρτια...
ο χαρτοπολεμος και οι οικονομικες αλυσιδες του συνχρονου σκλαβοπαζαρου .
και μεγαλωνουν και αλλοι ετσι !
με αυτες τις "αξιες "

cool11
11-12-15, 14:07
Ετσι ειναι ρε παιδια, αμα δεν παταχθει η 'φοροδιαφυγη' και το 'παραεμποριο', δεν θα δει αναπτυξη και προκοπη ο τοπος!!!

Πρόστιμο 5.000 ευρώ σε 79χρονη γιαγιά που πουλούσε μαϊντανό!
http://www.news.gr/ellada/koinonia/article-wide/247572/prostimo-5000-evro-se-79hronh-giagia-poy-poyloyse.html

Το κρατος που εχει κανει τα γεροντακια να πουλανε μαϊντανο για να ζησουν, ποιος θα το ξηλώσει;

:(

zianna
11-12-15, 14:20
Ετσι ειναι ρε παιδια, αμα δεν παταχθει η 'φοροδιαφυγη' και το 'παραεμποριο', δεν θα δει αναπτυξη και προκοπη ο τοπος!!!

Πρόστιμο 5.000 ευρώ σε 79χρονη γιαγιά που πουλούσε μαϊντανό!
http://www.news.gr/ellada/koinonia/article-wide/247572/prostimo-5000-evro-se-79hronh-giagia-poy-poyloyse.html

Το κρατος που εχει κανει τα γεροντακια να πουλανε μαϊντανο για να ζησουν, ποιος θα το ξηλώσει;

:(

Καλά μην λέμε και ότι θέλουμε, κανονικό πάγκο λαϊκής είχε στήσει η γιαγιά
Μεταξύ των παραβατών είναι και η 79χρονη Σ.Π. από το Κεφαλόβρυσο Τρικάλων που καλείται να πληρώσει το πρόστιμο των 5.000 ευρώ για την πώληση 7 κιλών σπανάκι, 5 μάτσα παντζαριών, 7 ματσάκια μαϊντανού, 2 κιλών καρότων, 8 μπρόκολων, 7 ματσάκια σέσκουλα, 3 λάχανων και 5 κιλά αντίδια…

Απλά έγινε ο έλεγχος και είτε δεν έκοβε αποδείξεις είτε δεν είχε άδεια. Πολύ πιθανό να μην πουλούσε και η γιαγιά, αλλά να την είχαν πρόχειρη παραδίπλα για "αυτοφοράκια" να την λυπηθούν σε περίπτωση ελέγχου. Να τα μετρήσεις μόνο, πρόκειται για προϊόντα πάνω από 18 κιλά, πώς τα κουβάλησε η γριά;
Να το πάρουμε και από την ανάποδη, αν ήσουν εσύ δίπλα και πουλούσες παράνομα, θα σου άρεσε να πάρεις πρόστιμο 5000 και η γριά λόγω ηλικίας να την σκαπουλάρει;

8anos
11-12-15, 15:12
Καλά μην λέμε και ότι θέλουμε, κανονικό πάγκο λαϊκής είχε στήσει η γιαγιά
Μεταξύ των παραβατών είναι και η 79χρονη Σ.Π. από το Κεφαλόβρυσο Τρικάλων που καλείται να πληρώσει το πρόστιμο των 5.000 ευρώ για την πώληση 7 κιλών σπανάκι, 5 μάτσα παντζαριών, 7 ματσάκια μαϊντανού, 2 κιλών καρότων, 8 μπρόκολων, 7 ματσάκια σέσκουλα, 3 λάχανων και 5 κιλά αντίδια…

Απλά έγινε ο έλεγχος και είτε δεν έκοβε αποδείξεις είτε δεν είχε άδεια. Πολύ πιθανό να μην πουλούσε και η γιαγιά, αλλά να την είχαν πρόχειρη παραδίπλα για "αυτοφοράκια" να την λυπηθούν σε περίπτωση ελέγχου. Να τα μετρήσεις μόνο, πρόκειται για προϊόντα πάνω από 18 κιλά, πώς τα κουβάλησε η γριά;
Να το πάρουμε και από την ανάποδη, αν ήσουν εσύ δίπλα και πουλούσες παράνομα, θα σου άρεσε να πάρεις πρόστιμο 5000 και η γριά λόγω ηλικίας να την σκαπουλάρει;

και λιγα της βαλανε, ακου εκει να πουλαει τα ζαρζαβατικά που εβγαλε στο κηπό της για να συμπληρωσει την αθλια συνταξη της, αλλα αμα ηταν για φοροελαφρυνσεις μεγαλοεπιχηρηματειων για να επενδυσουν και καλά ολοι τεμεναδες :down:

sdikr
11-12-15, 15:25
και λιγα της βαλανε, ακου εκει να πουλαει τα ζαρζαβατικά που εβγαλε στο κηπό της για να συμπληρωσει την αθλια συνταξη της, αλλα αμα ηταν για φοροελαφρυνσεις μεγαλοεπιχηρηματειων για να επενδυσουν και καλά ολοι τεμεναδες :down:

Αν ξεκινήσουν όλοι λοιπόν να πουλάνε χωρίς αδείες κλπ θα είναι καλά υποθέτω έτσι;
Ολοί να δουλευούν μαύρα και μετά να φωνάζουν γιατί δεν έχουν ασφάλεια ή συντάξη, κλπ κλπ

Γιατί πάντα θα κάνουν φοροελαφρύνσεις σε κάποιους!!

cool11
11-12-15, 15:33
Απλα το θεμα ειναι παιδια, οτι στην Ελλαδα ειμαστε 'ακριβοι στα πιτουρα, και φτηνοι στο αλευρι'.
Καταχεριαζουμε την δυστυχη γριουλα που δεν μπορει να ζησει, ενω χιλιοι μυριοι αλλοι με παραθυρακια δεν τους βαζει χερι κανεις.

8anos
11-12-15, 15:34
Αν ξεκινήσουν όλοι λοιπόν να πουλάνε χωρίς αδείες κλπ θα είναι καλά υποθέτω έτσι;
Ολοί να δουλευούν μαύρα και μετά να φωνάζουν γιατί δεν έχουν ασφάλεια ή συντάξη, κλπ κλπ

Γιατί πάντα θα κάνουν φοροελαφρύνσεις σε κάποιους!!

εχω την αισθηση οτι οι μικροπαραγωγοι εχουν δικαιωμα να πουλανε, αλλα πες οτι δεν εχουν
υπαρχει ο τυπος υπαρχει και το πνευμα του νόμου.
Πιανεις την 79 χρονη να πουλαει χωρις αδεια, την ρωτας γιατι το κανει, σου λεει για να συμπληρωσει το εισοδημα, πραγμα που φαινεται και απο τη ποσοστητα των προιοντων, την εξοντωνεις οικονομικά βαζοντας της προστιμο 5000 ευρω;
Δεν την πιστευεις; ωραια κανε ελεγχο και αν βρεις οτι η κυρια το κανει για να πλουτισει της κοβεις την προστιμαρα

sdikr
11-12-15, 15:35
Απλα το θεμα ειναι παιδια, οτι στην Ελλαδα ειμαστε 'ακριβοι στα πιτουρα, και φτηνοι στο αλευρι'.
Καταχεριαζουμε την δυστυχη γριουλα που δεν μπορει να ζησει, ενω χιλιοι μυριοι αλλοι με παραθυρακια δεν τους βαζει χερι κανεις.

Ακούς το γριούλα και αμέσως θεωρείς πως είναι κρίμα, αν η γρίουλα πχ είχε επώνυμο Λάτση τότε δεν θα ήταν κρίμα

seismic
11-12-15, 15:38
Προτείνω.
1) Κάθε επιχείρηση που απασχολεί ερευνητικό προσωπικό 10% μύωση φορολογίας.
2) Κάθε καινοτόμος επιχείριση που βγάζει νέο προιόν για 10 χρόνια αποχή από την φορολογία.
3) Ίδρυση υπουργείου καινοτομίας το οποίο θα έχει μία επιτροπή αξιολόγησης και θα χρηματοδοτεί εφευρέσεις, καθώς και θα απαλλάσσει από την γραφειοκρατία τους εμπλεκόμενους.
Σαν αντάλλαγμα ο εφευρέτης θα δίνει το 40% της πατέντας στο κράτος το οποίο από τα κέρδη θα χρηματοδοτεί τις άλλες εφευρέσεις και την έρευνα.
Αν γινόταν αυτό θα είχαμε ανάπτυξη και δεν θα χάναμε αυτά που αναφέρονται εδώ. http://www.euro2day.gr/specials/opinions/article/1382676/h-ellada-kai-h-hamenh-proika-ton-170-dis-evro.html
Αν δεν το κάνει το κράτος θα μπορούσε να το κάνει ιδιότης ή ένας συνεταιρισμός με πάρα πολύ μεγάλο κέρδος.
Όλα τα άλλα είναι @@@ρι@ ...χωρίς καινοτομία δεν γίνεται τίποτα.

sdikr
11-12-15, 15:38
εχω την αισθηση οτι οι μικροπαραγωγοι εχουν δικαιωμα να πουλανε, αλλα πες οτι δεν εχουν
υπαρχει ο τυπος υπαρχει και το πνευμα του νόμου.
Πιανεις την 79 χρονη να πουλαει χωρις αδεια, την ρωτας γιατι το κανει, σου λεει για να συμπληρωσει το εισοδημα, πραγμα που φαινεται και απο τη ποσοστητα των προιοντων, την εξοντωνεις οικονομικά βαζοντας της προστιμο 5000 ευρω;
Δεν την πιστευεις; ωραια κανε ελεγχο και αν βρεις οτι η κυρια το κανει για να πλουτισει της κοβεις την προστιμαρα

Θα σε γελάσω, αν όμως είχε κάτι τέτοιο δεν θα υπήρχε και πρόβλημα έτσι δεν είναι;

Οσό για το γράμμα του νόμου δυστήχως έτσι είναι, ειδικά με την εφορία κάποια προστίμα απλά καταστρέφουν αυτόν που θα τον πιάσουν, αυτός που δεν έχει θέμα είναι αυτός που δεν θα τον πιάσουν.

badweed
11-12-15, 16:46
στους πακιστανους στα φαναρια κοβουνε πεντοχιλιαρα προστιμα ; η μονο οποιος ειναι εγγεγραμμενος ως πολιτης του ξενου αυτου κρατους την εχει "βαμενη"

anon
11-12-15, 17:30
Ετσι ειναι ρε παιδια, αμα δεν παταχθει η 'φοροδιαφυγη' και το 'παραεμποριο', δεν θα δει αναπτυξη και προκοπη ο τοπος!!!

Πρόστιμο 5.000 ευρώ σε 79χρονη γιαγιά που πουλούσε μαϊντανό!
http://www.news.gr/ellada/koinonia/article-wide/247572/prostimo-5000-evro-se-79hronh-giagia-poy-poyloyse.html

Το κρατος που εχει κανει τα γεροντακια να πουλανε μαϊντανο για να ζησουν, ποιος θα το ξηλώσει;

:(

οι εκλογές. αλλά έχουμε νωπή εκλογική εντολή απο το >80% του ελληνικού λαού, για μια τέτοια κυβέρνηση (και σύσσωμη μαζί στα μνημονιακά μέτρα αντιπολίτευση), οπότε εσύ που μιλάς ενάντια σε όλα αυτά, δεν είσαι δημοκράτης φίλε μου. Η πλειοψηφία το δήλωσε, μόλις πριν δυο μήνες, ούτε καν δυο μήνες. Ο λαός επέλεξε, σκάσε και κολύμπα.
:p :p :p

- - - Updated - - -


στους πακιστανους στα φαναρια κοβουνε πεντοχιλιαρα προστιμα ; η μονο οποιος ειναι εγγεγραμμενος ως πολιτης του ξενου αυτου κρατους την εχει "βαμενη"

πως θα πιάσουν το ξένο τον αλλοδαπό; δεν ξέρουν που μένει πρώτα απο όλα, μπορεί να μην έχει χαρτιά, ή ναναι ψεύτικα, ή να βγάλει την επομένη άλλα ψεύτικα πάλι, μπορεί πάλι σε ένα μήνα να βρισκεται στην Ειδομένη, και μετά Γερμανία!
Δηλαδή τσάμπα κόπος. Αρα γιατί να ασχοληθούν;

zianna
11-12-15, 21:50
και λιγα της βαλανε, ακου εκει να πουλαει τα ζαρζαβατικά που εβγαλε στο κηπό της για να συμπληρωσει την αθλια συνταξη της, αλλα αμα ηταν για φοροελαφρυνσεις μεγαλοεπιχηρηματειων για να επενδυσουν και καλά ολοι τεμεναδες :down:

Κι εσύ πού το ξέρεις ότι τα έβγαλε από τον κήπο της ή ότι το έκανε για συμπλήρωμα της σύνταξης;
Για πώληση της βάλαν το πρόστιμο, που σημαίνει ότι είχε περισσότερα και μπήκε πρόστιμο για όσα πούλησε, προφανώς χωρίς αποδείξεις.
Το άρθρο δεν είναι καθόλου διαφωτιστικό, αλλά το πιο προφανές είναι ότι η γριά δούλευε σαν αυτοφοράκιας είτε σε κάνα γιο/συγγενή, είτε με μεροκάματο, πιο πιθανό το πρώτο.

8anos
11-12-15, 23:09
Κι εσύ πού το ξέρεις ότι τα έβγαλε από τον κήπο της ή ότι το έκανε για συμπλήρωμα της σύνταξης;
Για πώληση της βάλαν το πρόστιμο, που σημαίνει ότι είχε περισσότερα και μπήκε πρόστιμο για όσα πούλησε, προφανώς χωρίς αποδείξεις.
Το άρθρο δεν είναι καθόλου διαφωτιστικό, αλλά το πιο προφανές είναι ότι η γριά δούλευε σαν αυτοφοράκιας είτε σε κάνα γιο/συγγενή, είτε με μεροκάματο, πιο πιθανό το πρώτο.

Υποθέσεις κάνω όπως και εσύ.
Όπως και να έχει έχω γράψει για το γράμμα και το πνεύμα του νομού παραπάνω και την άποψη μου για το πως πρέπει να αντιμετωπίζεται ο λαΐκος άνθρωπος που παλεύει να συμπληρώσει το εισόδημα του και πως αυτός που πλουτίζει σε βάρος άλλων.
Και κλείνω ότι ακόμα και στην σοβιετια είχες το δικαίωμα να πας και να πουλήσεις τα ζαρζαβατικά που εβγαλες στο κήπο σου στη λαΐκη αγορά χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις

zianna
12-12-15, 00:21
Υποθέσεις κάνω όπως και εσύ.
Όπως και να έχει έχω γράψει για το γράμμα και το πνεύμα του νομού παραπάνω και την άποψη μου για το πως πρέπει να αντιμετωπίζεται ο λαΐκος άνθρωπος που παλεύει να συμπληρώσει το εισόδημα του και πως αυτός που πλουτίζει σε βάρος άλλων.
Και κλείνω ότι ακόμα και στην σοβιετια είχες το δικαίωμα να πας και να πουλήσεις τα ζαρζαβατικά που εβγαλες στο κήπο σου στη λαΐκη αγορά χωρίς ιδιαίτερες διατυπώσεις

Στην Ελλάδα δεν έχεις...εδώ και δεκαετίες. Χρειάζεσαι άδεια.
Αν είναι να πάμε όλοι, να ψωνίζουμε από την λαχαναγορά και να πηγαίνουμε στις λαϊκές να ξεπουλάμε.
Και όπως ξαναλέω, σύμφωνα με τα όσα λέει το άρθρο, δεν βγαίνει από πουθενά το συμπέρασμα ότι τα έβγαλε από τον κήπο της. Πήρε πρόστιμο για πώληση 18 κιλών λαχανικών, είναι προφανέστατο ότι είχε πάγκο. Και σίγουρα είχε πάνω στον πάγκο, ή πίσω στο αμάξι και υπόλοιπα καφάσια, δεν πας στη λαϊκή να πουλήσεις μόνο τόσα λίγα. Πάγκο παίρνεις με άδεια, δεν έχω δει πουθενά να πωλούνται λαχανικά αραδιασμένα πάνω στο δρόμο. Πήρε πρόστιμο γιατί δεν έδινε αποδείξεις, και άδεια δήμος σε 79 χρονών γριά δεν νομίζω να δίνει, αν δεν υπάρχει άλλος από πίσω να δουλεύει τον πάγκο. Βγάλαν την άδεια στο όνομα της γιαγιάς και δεν κόβαν αποδείξεις, και λίγα τους έβαλαν.

Το άρθρο για εντυπωσιασμό και για να πουλήσει τονίζει μόνο το γριά και τον μαϊντανό.

Ronin
12-12-15, 01:01
Ακούς το γριούλα και αμέσως θεωρείς πως είναι κρίμα, αν η γρίουλα πχ είχε επώνυμο Λάτση τότε δεν θα ήταν κρίμα

Δυστυχώς ο Λάτσης δεν πουλάει καρότα, θα τον είχαν ξεσκίσει στους φόρους και στα πρόστιμα.

no_logo
12-12-15, 08:17
η ελληνική επαρχία ειδικά τους τουριστικούς μήνες γεμίζει με πάγκους και "αγρότες" που πουλούν από ζαρζαβατικά μέχρι αλκοολ, μέλι, αρωματικά χόρτα χωρίς απόδειξη, στοιχειώδη έλεγχο ποιότητας, σχετική άδεια ή έναρξη επαγγέλματος
Φωτιά και τσεκούρι
Όλοι οι άλλοι ελεπ γιατί να πληρώνουν και να φαίνονται στην εφορία;

xhaos
12-12-15, 11:23
η ελληνική επαρχία ειδικά τους τουριστικούς μήνες γεμίζει με πάγκους και "αγρότες" που πουλούν από ζαρζαβατικά μέχρι αλκοολ, μέλι, αρωματικά χόρτα χωρίς απόδειξη, στοιχειώδη έλεγχο ποιότητας, σχετική άδεια ή έναρξη επαγγέλματος
Φωτιά και τσεκούρι
Όλοι οι άλλοι ελεπ γιατί να πληρώνουν και να φαίνονται στην εφορία;

1) γιατί όλοι οι άλλοι ελεπ δεν κλείνουν κάθε τέλει Ιανουαρίου - μέσα Μαρτίου τις εθνικές....
2) γιατί όλοι οι άλλοι ελεπ δεν έχουν όλοι μαζί κάποιους μήνες που δεν έχουν αντικείμενο όπως οι αγρότες (βλεπε 1)....
3) γιατί όλοι οι άλλοι ελεπ δεν ψηφίζουν monoblock....
4) γιατί όλοι οι άλλοι ελεπ είναι Μ@λακες, με το μ κεφαλαίο.

Zer0c00L
12-12-15, 12:13
εγω εχω να πω αφου οι ελεγκτικες αρχες κανουν τοσο καλα την δουλεια τους και τσακωσαν αυτους τους ηλικιωμενους φοροφυγαδες ας πιασουν και τους μεγαλους φοροφυγαδες (αυτοι με τα μυρια και τα δις , αυτοι που ξεχνανε να δηλωσουν ακινητα και καταθεσεις)

βεβαια σε αυτο φταιμε ΕΜΕΙΣ οι "μακακες" που τους ψηφισαμε μαζι με τους ΑΛΛΟΥΣ τους "μακακες" που δεν τους ψηφισαν τωρα εχουμε οτι μας αξιζει μην εχουμε παραπονο.

Burning Skies
12-12-15, 12:26
Τωρα που πηρατε φορα χωστε τα και σε αυτο τον "αλητηριο"...

164659

no_logo
12-12-15, 12:38
δηλαδή ποια είναι η επιχειρηματολογία σου;
πως τα κριτήρια στο (παρα)εμπόριο θα πρέπει να είναι ανάλογα με την κακομοιριά και την ηλικία;
η γυναίκα σου που είχε μαγαζί, εγώ και ο κάθε άλλος που φαίνεται και πληρώνει τα πάντα από δημοτικά τέλη μέχρι χαράτσια εφορίας και ασφαλιστικά ταμεία είναι κορόιδο;

Burning Skies
12-12-15, 12:44
δηλαδή ποια είναι η επιχειρηματολογία σου;
πως τα κριτήρια στο (παρα)εμπόριο θα πρέπει να είναι ανάλογα με την κακομοιριά και την ηλικία;
η γυναίκα σου που είχε μαγαζί, εγώ και ο κάθε άλλος που φαίνεται και πληρώνει τα πάντα από δημοτικά τέλη μέχρι χαράτσια εφορίας και ασφαλιστικά ταμεία είναι κορόιδο;

Η γενικευση ποτε δεν οδηγει στα σωστα συμπερασματα. Για την γιαγια βιαστηκανε πολλοι να βγαλουν συμπερασματα ενω δεν εχουν επαρκη δεδομενα.
Ο καστανας ομως σημερα μπορει να πει κανεις οτι εχει εσοδα που του επιτρεπουν να ειναι νομιμος;; Μην τρελαθουμε. Ας του εδινε το κρατος ενα αξιοπρεπες επιδομα διαβιωσης και μετα να παταξουμε ολοι μαζι και τον τελευταιο "φοροφυγα" ακομα και αν ειναι παιδακια που πουλανε λεμοναδα (που ουτε η IRS δεν θα ασχολιοταν μαζι τους).
Δεν μπορει ομως να ειμαστε ισοπεδωτικοι οταν την ιδια ωρα που μπουζουριαζουν τον γερο καστανα ο καθε Γιαννος πινει στην υγεια των κοροιδων.

Zer0c00L
12-12-15, 12:45
Τωρα που πηρατε φορα χωστε τα και σε αυτο τον "αλητηριο"...

164659

εγω παντως δεν εχω κατι με τους ηλικιωμενους που προσπαθουν να επιβιωσουν καθως οι συνταξεις που παιρνουν ειναι τις πεινας αφου τις εχουν περικοψει οσο δεν παει (πηγαν περιπατο βλεπεις τα χρονια δουλειας/ασφαλιστικες εισφορες που πληρωναν τοσο καιρο πριν βγουν στην συνταξη)

καθως το μνημονιο που υποστηριζουν οι πολιτικοι/συνδικαλιστες που υπερασπιζονται καποιοι δεν κοβει τους μισθους/συνταξεις των πολιτικων/συνδικαλιστων που παιρνουν "παχουλους" αλλα κοβει τους μισθους/συνταξεις των εργαζομενων

ελπιζω καποτε να μαθετε απο τα λαθη σας (που υποστηριζεται με τοσο παθος ανθρωπους που δεν το αξιζουν) και να υποστηριξετε επιτελους τον εαυτο σας

γιατι αν με τοσο παθος κατηγορειτε ηλικιωμενους που προσπαθουν να επιβιωσουν (ακομα και αν παραβιαζουν τον νομο) και δεν βλεπετε μπροστα σας τους πραγματικους φοροφυγαδες που τους αξιζει η δημευση/κατασχεση καθε περιουσιακου τους στοιχειου και ολοι/ες ξερετε ποιους εννοω εχουν ονοματα/επωνυμα και συγκεκριμενη επαγγελματικη δραστηριοτητα

τοτε λυπαμαι...ειστε αξιοι της τυχης που εχουν καθορισει αυτοι που τωρα προστατευετε.

badweed
12-12-15, 13:38
ελπιζω καποτε να μαθετε απο τα λαθη σας (που υποστηριζεται με τοσο παθος ανθρωπους που δεν το αξιζουν) και να υποστηριξετε επιτελους τον εαυτο σας


:worthy::respekt:

no_logo
12-12-15, 13:46
Η γενικευση ποτε δεν οδηγει στα σωστα συμπερασματα. Για την γιαγια βιαστηκανε πολλοι να βγαλουν συμπερασματα ενω δεν εχουν επαρκη δεδομενα.

δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω
πωλούσε σε λαική την πραμάτεια της χωρίς άδεια. ΤΕΛΟΣ
όλα τα υπόλοιπα παραλειπόμενα είναι για τα καφενεία μεταξύ πρέφας και τσιγάρου



Ο καστανας ομως σημερα μπορει να πει κανεις οτι εχει εσοδα που του επιτρεπουν να ειναι νομιμος;; Μην τρελαθουμε. Ας του εδινε το κρατος ενα αξιοπρεπες επιδομα διαβιωσης και μετα να παταξουμε ολοι μαζι και τον τελευταιο "φοροφυγα" ακομα και αν ειναι παιδακια που πουλανε λεμοναδα (που ουτε η IRS δεν θα ασχολιοταν μαζι τους).

όσα έσοδα έχουν και οι κουλουρτζίδες που δουλεύουν με ετήσια άδεια από τον δήμο



Δεν μπορει ομως να ειμαστε ισοπεδωτικοι οταν την ιδια ωρα που μπουζουριαζουν τον γερο καστανα ο καθε Γιαννος πινει στην υγεια των κοροιδων.

βεντούζα και σε αυτόν εννοείται

Zer0c00L
12-12-15, 13:52
:worthy::respekt:

σε ευχαριστω αλλα δεν ειπα κατι παραπανω απο τα αυτονοητα

καθως οπως γνωριζεις φανταζομαι ειμαι συμβασιουχος στο δημοσιο και πληρωνομαι αναλογα με τις ωρες εργασιας μου εννοειται οτι με φορολογουν (ενω φετος για πρωτη φορα ειναι να παρω επιστροφη φορου 60 ευρω (καμια σχεση με οσα εχω πληρωσει αλλα απο το τιποτα καλο ειναι και αυτο) αλλα με αυτους που μπλεξαμε δεν πιστευω οτι θα μου την δωσουν , φαντασου οτι με καλεσαν να προσκομισω τα απαραιτητα δικαιολογητικα , εκαναν ελεγχους μηπως χρωσταω εγω η αλλο μελος της οικογενειας μου για να κανουν συμψηφισμο αφου δεν βρηκαν τιποτα εγινε εκκαθαριση και βγηκε το περιβοητο εκκαθαριστικο της εφοριας που λεει οτι εχω πιστωτικο και θα κατατεθει στον τραπεζικο λογαριασμο που δηλωσα στην φορολογικη μου δηλωση αλλα....)

οπως γνωριζω οτι συνταξη δεν θα παρω ποτε

βεβαια ετσι οπως τα βλεπω απο την μανα μου που δουλεψε 40 χρονια (με τα αντιστοιχα ενσημα) πληρωσε αναλογα το ασφαλιστικο της ταμειο (ΙΚΑ) για να παρει στην αρχη συνταξη 1000+ ευρω και σταδιακα την μειωσαν στα 800 ευρω που παιρνει τωρα (δεν θα πω οτι τους βριζει καθημερινα ουτε οτι απο το αγχος της για να τα βγαλει περα εχει αποκτησει κατι ιατρικα θεματα)

8anos
12-12-15, 14:25
Ή κυβερνώσα αριστερά δεν μασαει, το είπε και ο Μαρδας αν οι άλλοι είχαν το σθένος να εφαρμόσουν τα μνημονια δεν θα ειμασταν εδώ.
Γρήγορα γρήγορα θαψατε τους νεκρούς της καπιταλιστικής κρίσης και πιασατε το έργο του εκσυγχρονισμού του ελληνικού καπιταλισμού.
Πέταξε ομως την προβιά της αριστεράς αρκετή λάσπη έχει φάει ή έννοια της.

Ronin
12-12-15, 14:42
Ξεφτίλα για αριστερή -λέμε τώρα- κυβέρνηση να στήνεται στα τέσσερα στον Σόιμπλε, και μετά να εξαντλεί την αυστηρότητά της στους ογδοντάχρονους.


δηλαδή ποια είναι η επιχειρηματολογία σου;
πως τα κριτήρια στο (παρα)εμπόριο θα πρέπει να είναι ανάλογα με την κακομοιριά και την ηλικία;
η γυναίκα σου που είχε μαγαζί, εγώ και ο κάθε άλλος που φαίνεται και πληρώνει τα πάντα από δημοτικά τέλη μέχρι χαράτσια εφορίας και ασφαλιστικά ταμεία είναι κορόιδο;

Εσύ δηλαδή προτείνεις να πληρώνει ο άλλος ΤΕΒΕ για να πουλήσει δύο ματσάκια μαϊντανό;

Zer0c00L
12-12-15, 14:47
λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αγαπητε φιλε και συνομιλητη μου

δεν υπαρχει ιδεολογια (αυτα θα τα συναντησεις μονο στους ψηφοφορους που τσακωνονται αναμεταξυ τους)
δεν υπαρχει αριστερα/δεξια

υπαρχει το χρημα που κυβερναει και σε πια τσεπη καταληγει
υπαρχει ο καπιταλισμος και η παγκοσμια διακυβερνηση υπο τον ελεγχο των τραπεζικων ιδρυματων κτλ...

μηπως ξεχνας το ΚΚΕ που υποτιθεται οτι υπερασπιζεται τους εργαζομενους αλλα την ιδια ωρα μεσω OFFSHORE (υπερακτιας εταιρειας) απολυει εργαζομενους

τα ιδια θα κανει και η ΑΝΤΑΡΣΥΑ που το παιζει τωρα υπερ των εργαζομενων

οπως κανει τα ιδια ο ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ που ειναι κυβερνηση
με την ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΠΟΤΑΜΙ/ΚΚΕ/ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ που ειναι αντιπολιτευση

ολοι τους στηριζουν το μνημονιο που προβλεπει περικοπες μισθων/συνταξεων και φορους ενω ξερουν οτι εχει αποτυχει

θα στο πω με απλα μαθηματικα εχεις 3 μυρια εργαζομενοι στον ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ που προσπαθουν να συντηρησουν 7 μυρια ανθρωπους οικονομικα μη ενεργους

δεν βγαινει...καποτε και αυτοι θα σταματησουν να πληρωνουν με αποτελεσμα να γινουμε πολυ χειροτερα και απο την αργεντινη/ισπανια κτλ..

no_logo
12-12-15, 15:03
Ξεφτίλα για αριστερή -λέμε τώρα- κυβέρνηση να στήνεται στα τέσσερα στον Σόιμπλε, και μετά να εξαντλεί την αυστηρότητά της στους ογδοντάχρονους.



Εσύ δηλαδή προτείνεις να πληρώνει ο άλλος ΤΕΒΕ για να πουλήσει δύο ματσάκια μαϊντανό;

σου είπε κανείς πως οι λαικατζήδες δεν ασφαλίζονται;

patch
12-12-15, 15:28
Ξεφτίλα για αριστερή -λέμε τώρα- κυβέρνηση να στήνεται στα τέσσερα στον Σόιμπλε, και μετά να εξαντλεί την αυστηρότητά της στους ογδοντάχρονους.



Εσύ δηλαδή προτείνεις να πληρώνει ο άλλος ΤΕΒΕ για να πουλήσει δύο ματσάκια μαϊντανό;

Έβγαλε 30 ευρώ με κόπο, που η διαφορά με τον ηλεκτρολόγο, υδραυλικό, γιατρό whatever που είστε στα κάγκελα;
Α ναι ξέχασα, αυτοί είναι οι κακοί ΕλΕπ που μας χρεοκόπησαν :rofl:

xhaos
12-12-15, 16:01
Εσύ δηλαδή προτείνεις να πληρώνει ο άλλος ΤΕΒΕ για να πουλήσει δύο ματσάκια μαϊντανό;

από τα πόσα ματσάκια και πάνω θεωρείς ότι πρέπει να πληρώνεις ασφάλιση;

konenas
12-12-15, 16:59
Πόλεμος εναντίον των φτωχών, όχι εναντίον της φτώχειας

Καστανάς, κουλουρτζού, αγρότισσα κλπ 5000 το κεφάλι.

164670

Burning Skies
12-12-15, 18:46
από τα πόσα ματσάκια και πάνω θεωρείς ότι πρέπει να πληρώνεις ασφάλιση;

Οσα απαιτειται για να αντεχει η τσεπη του την ασφαλιση αλλα και να μπορει και να ζησει...

patch
12-12-15, 19:14
Οσα απαιτειται για να αντεχει η τσεπη του την ασφαλιση αλλα και να μπορει και να ζησει...

Καταξοδευτικε πληρώνοντας ΟΓΑ που τα παίρνει πίσω πολλαπλασια
Εδώ το θέμα είναι πουλαγε σε λαϊκή, είχε πάγκο χωρίς άδεια.

Περνάς με κόκκινο, σκοτώνεις και λες μα και άλλοι το έχουν κάνει με πιο γρήγορα αμάξια, είμαι αθώος :crazy:

sdikr
12-12-15, 19:20
Οσα απαιτειται για να αντεχει η τσεπη του την ασφαλιση αλλα και να μπορει και να ζησει...

Ο δρόμος είναι ανοιχτός, τα σκυλιά δεμένα, μπορείς να πληρώσεις εσύ όλα τα απαραίτητα ώστε να μπορεί να τα κάνει όλα αυτά

no_logo
12-12-15, 21:45
χρωστάει 70.000 ευρώ στο τεβε και άλλα 70.000 στην εφορία
και αυτό τον τύπο πρέπει να τον λυπηθούμε
τον επαγγελματία τσαμπατζή

https://www.youtube.com/watch?v=onf6wKjtkPE

8anos
12-12-15, 22:58
Προσπαθω απο το μεσημερι να βρω εναν νεολογισμο να αποδίδει το νεο είδος, συριζοφιλελες, νεοσυριζοφιλελες, νεοφιλελες, οψιμοςφιλελες, αναγεννημενος πασοκος αλλα δεν αποδίδουν την ουσια.

Μου φαίνεται θα μείνω στην παλια καλη ορολογία: σοσιαλδημοκρατης

konenas
12-12-15, 23:06
χρωστάει 70.000 ευρώ στο τεβε και άλλα 70.000 στην εφορία
και αυτό τον τύπο πρέπει να τον λυπηθούμε
τον επαγγελματία τσαμπατζή

https://www.youtube.com/watch?v=onf6wKjtkPE

Από σήμερα θα χρωστάει 75000 € στην εφορία, του κλ@σταRχ/
Άντε να τον βάλουν μέσα να κάνει και Χριστούγεννα ...

badweed
12-12-15, 23:55
χρωστάει 70.000 ευρώ στο τεβε και άλλα 70.000 στην εφορία
και αυτό τον τύπο πρέπει να τον λυπηθούμε
τον επαγγελματία τσαμπατζή

https://www.youtube.com/watch?v=onf6wKjtkPE

πουλουσε δεν δουλευε τζαμπα .
πιο τζαμπατζηδικες ειναι οι εισπρακτικες υπηρεσιες που δεν παραγουν και τιποτα .
ποσες υπογραφες ψηνουν ενα καστανο δηλαδη; καντε το σαν πειραμα , αρχιστε να υπογραφετε και βαλτε απεναντι σας ενα καστανο , χρησιμοποιηστε και σφραγιδες αμα λαχει , και μεταφερετε μας την γνωση στις ποσες υπογραφες ψηθηκε το καστανο .

Zer0c00L
13-12-15, 00:34
Με στεναχωρει το γεγονος οτι βλεπετε το δεντρο και χανετε το δασος
δεν ξερω αν οφειλεται για αυτο τα 40 χρονια διακυβερνησης της χωρας απο το σαπιο πολιτικο συστημα του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ
η αν οφειλεται στην νεα διακυβερνηση του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝΕΛ

εμενα δεν με ενδιαφερει ο ηλικιωμενος που πουλαει καστανα ουτε η ηλικιωμενη που πουλαγε προιοντα μαναβικης στην λαικη αγορα
εμενα με ενδιαφερουν οι μεγαλοκαρχαριες που φοροδιαφευγουν
εμενα με ενδιαφερουν οι πολιτικοι/συνδικαλιστες που φοροδιαφευγουν

γιατι ολους/ες αυτους/ες τους ξερουμε , τους γνωριζουμε εχουν ονομα και επωνυμο
αυτοι φταινε που η ελλαδα εχει χρεωκοπησει
αυτοι φταινε που οι πολιτες ειναι φτωχοι και πεινανε
αυτοι φταινε που υπαρχουν πολιτες που κοιμουνται στο δρομο
αυτοι φταινε που αυτοκτονησαν καποιοι συνανθρωποι μας γιατι δεν αντεξαν

για μενα αυτοι θα ειναι παντα οι "κλεφτες-λαμογια-προδοτες" της ελλαδας , της δημοκρατιας , του συνταγματος και των νομων και ελπιζω να πληρωσουν καποτε για τα εγκληματα που διεπραξαν εναντια της ελλαδας και του ελληνικου λαου

μια συμβουλη προς τις ελεγκτικες υπηρεσιες και την "ανεξαρτητη" δικαιοσυνη ας κανουν επιτελους σωστα την δουλεια τους και ας πιασουν πρωτα τα "μεγαλα ψαρια" και μετα κοιταμε για τα "μικρα ψαρια"
ας πιασουν τις "λιστες" τους και τις "καταθεσεις" τους σε ξενες/ελληνικες τραπεζες
ας δημευσουν/κατασχεσουν περιουσιες

μην μας ταιζουν σανο λεγοντας πιασαμε τον Α.Τσοχατζοπουλο και την συζυγο του Β.Σταματη η πιασαμε τον ταδε....

PopManiac
13-12-15, 03:40
Προσπαθω απο το μεσημερι να βρω εναν νεολογισμο να αποδίδει το νεο είδος, συριζοφιλελες, νεοσυριζοφιλελες, νεοφιλελες, οψιμοςφιλελες, αναγεννημενος πασοκος αλλα δεν αποδίδουν την ουσια.

Μου φαίνεται θα μείνω στην παλια καλη ορολογία: σοσιαλδημοκρατης

Από περιέργεια να ρωτήσω, εκεί στη Στοκχόλμη που ζεις μπορείς αύριο το πρωί το κατώφλι του σπιτιού σου να βγάλεις 10 κιλά φέτα και να τα πουλάς χύμα στο κύμα;

Εδώ πάντως που ζω, όχι.

Και δεν παίρνω θέση απαραίτητα στο θέμα της 79χρονης, αλλά να υποθέσω ότι η δική σου άποψη είναι ότι αν θέλεις αύριο κιόλας να βγεις στο δρόμο και να πουλήσεις ό,τι παράγουν συγγενείς σου στο χωριό που κατάγεσαι (εικάζω) θα πρέπει να το κάνεις ανεμπόδιστα και χωρίς καμία επιβάρυνση, σωστά;

patch
13-12-15, 04:23
@zerocool αυτοι που λες ειναι καθαροι, δεν εκλεψαν τους τα χαρισες, ναι σωστα τους τα χαρισες. Οτι εκαναν το εκαναν με νομο του κρατους
Δεν τους τα χαρισες;;; Μα πως αφου τους ψηφισες.
Οχι; Μα πως οχι, εσυ δεν τους ψηφισες, εγω δεν τους ψηφισα, ο διπλα δεν τους ψηφισε ε ποιος τοτε
Α ναι το βρηκα, τους ψηφισε η γιαγια και ο καστανας! μπινγκο

Ηθελε πολυ μυαλο να καταλαβεις ποιος ειναι ο Παπαντωνιου και ο Αλογοσκουφης αμε


@γιατρε οτι ειπε ο ποπ, το προβλημα ΔΕΝ ειναι ποτε στον καθρεφτη, αλλα σε αυτον που δειχνει

Basilhs23_
13-12-15, 05:07
Από περιέργεια να ρωτήσω, εκεί στη Στοκχόλμη που ζεις μπορείς αύριο το πρωί το κατώφλι του σπιτιού σου να βγάλεις 10 κιλά φέτα και να τα πουλάς χύμα στο κύμα;

Εδώ πάντως που ζω, όχι.

Και δεν παίρνω θέση απαραίτητα στο θέμα της 79χρονης, αλλά να υποθέσω ότι η δική σου άποψη είναι ότι αν θέλεις αύριο κιόλας να βγεις στο δρόμο και να πουλήσεις ό,τι παράγουν συγγενείς σου στο χωριό που κατάγεσαι (εικάζω) θα πρέπει να το κάνεις ανεμπόδιστα και χωρίς καμία επιβάρυνση, σωστά;

Αυτοί οι άνθρωποι που πουλάνε κάστανα και καλαμπόκια είναι πολύ φτωχοί και μπορεί να είναι και άστεγοι, για μένα αν δεν μπορεί το κράτος να τους παρέχει ευκολίες να βγάλουν την άδειά τους και να κάνουν την δουλειά τους νόμιμα, να μην τους επιβαρύνει με ΟΑΕΕ ΦΠΑ και ένα κάρο άλλες βλακίες τότε καλά κάνουν οτι κάνουν γιατί θέλουν να βγάλουν το μεροκάματό τους και να επιβιώσουν δίχως να αναγκαστούν να ληστέψουν κάποιον ή να πεθάνουν στον δρόμο. Για μένα το μόνο που θα έπρεπε να τους υποχρεώνει το κράτος είναι να κόβουν μια απόδειξη από μπλοκάκι και να δηλώνουν το πενιχρό εισόδημά τους στην φορολογική δήλωση με πολύ χαμηλό φόρο της τάξης του 5-10% το πολύ.
Είχαμε γειτόνισσα στα 70+ που πωλούσε ξηρούς καρπούς μεταφερόμενη στους δρόμους, την κυνηγούσαν συνέχεια από την αστυνομία και της έπαιρναν το εμπόρευμα που είχε, στο σπίτι της είχαν κόψει ρεύμα και τηλέφωνο και της έδιναν φαγητό οι γείτονες, οτι έβγαζε πήγαινε για το ενοίκιο και δεν της έμενε τίποτα.

- - - Updated - - -


χρωστάει 70.000 ευρώ στο τεβε και άλλα 70.000 στην εφορία
και αυτό τον τύπο πρέπει να τον λυπηθούμε
τον επαγγελματία τσαμπατζή

https://www.youtube.com/watch?v=onf6wKjtkPE

Και καλά κάνει, αφού δεν του έκανε κατάσχεση το κράτος από τραπεζικούς λογαριασμούς και περιουσιακά στοιχεία όταν ήταν ακόμη νωρίς και οι οφειλές ήταν π.χ 10000 οι καιροί ήταν καλύτεροι, τότε όμως οι εφορίες δεν έκαναν τίποτα, ο φορολογούμενος μπορούσε να προσφύγει σε δικαστήρια για να καθυστερεί τις αποφάσεις των ελέγχων. Τώρα ας μείνουν 140000 γιουρια τα οποία δεν πρόκειται να πληρωθούν ποτέ, ακόμα και δικό του ακίνητο να έχει και να του το κατασχέσουν δεν αγοράζει κανείς.

8anos
13-12-15, 11:17
Από περιέργεια να ρωτήσω, εκεί στη Στοκχόλμη που ζεις μπορείς αύριο το πρωί το κατώφλι του σπιτιού σου να βγάλεις 10 κιλά φέτα και να τα πουλάς χύμα στο κύμα;

Εδώ πάντως που ζω, όχι.

Και δεν παίρνω θέση απαραίτητα στο θέμα της 79χρονης, αλλά να υποθέσω ότι η δική σου άποψη είναι ότι αν θέλεις αύριο κιόλας να βγεις στο δρόμο και να πουλήσεις ό,τι παράγουν συγγενείς σου στο χωριό που κατάγεσαι (εικάζω) θα πρέπει να το κάνεις ανεμπόδιστα και χωρίς καμία επιβάρυνση, σωστά;

την αποψη μου την παρεθεσα παραπανω: δεν μπορεις στο ονομα της καταπολεμησης της φοροδιαφυγης να εξοντωνεις ανθρωπους που προσπαθουν να επιβιωσουν συμπληρωνοντας την πενιχρη συνταξη τους. Δεν τους πιστευεις; κανε ελεγχο για την περιουσιακη τους κατασταση και αν εχουν και απλως κλαιγονται κοψτους τον κωλο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αν ειχαμε κυβερνηση σαμαροβενιζελων ορισμενοι θα κανανε επανασταση για τα συγκεκριμενα περιστατικά καταγγελοντας την αναλγητη φιλελε κυβερνηση, οι ιδιοι σημερα εινα βασιλικοτεροι του βασιλεως

anon
13-12-15, 11:38
Θεωρώ ότι όλοι πρέπει νάναι ίσοι απέναντι στον νόμο.
Οπως δεν θέλουμε ειδική μεταχείρηση πχ στους εφοπλιστές, έτσι δεν πρέπει να υπάρχει ειδική μεταχείριση σε καστανάδες και οτιδήποτε άλλο.
Εαν θέλει να πουλάει κάστανα, μαιντανό, οτιδήποτε άλλο, ναι, φυσικά, με άδεια, και αποδείξεις.
Εαν δεν γίνεται κάποιος με τόσο χαμηλό εισόδημα να πληρώνει ΟΑΕΕ ή φόρους, αυτό ειναι ένα άλλο θέμα που πρέπει να δεί ο νομοθέτης, προκειμένου και μέσα στα πλαίσια νόμου και όχι στυλ φαρ ουέστ να λειτουργούν όλοι, και να προστατεύονται οι φτωχοί που θέλουν να βγάλουν ένα κατιτίς τίμια.
Δυστυχώς στα πλαίσια της κοινωνικής μας ευαισθησίας παραβλέπουμε την νομιμότητα, και ουσιαστικά ανοίγουμε τους ασκούς του Αιόλου, όσον αφορά την παραβατικότητα, και ειδικά στην φορολογία.
Απο την άλλη, με αυτή την λαίλαπα μέτρων και ελέγχων (και σύντομα εξώσεων), ίσως τα μεσαία και χαμηλά στρώματα καταλάβουν που βρίσκονται ταξικά, γιατί η πολύ τηλεόραση τους έχει κάνει το μυαλό blender.

Επίσης, να συμπληρώσω ότι δεν πιστεύω εύκολα, οτιδήποτε βλέπω. Πολλάκις έχουν αναφερθεί περιπτώσεις, απο ανθρώπους που ζούσαν στην απόλυτη ένδεια, ενώ είχαν περιουσίες εκατομυρίων ευρώ, περιπτώσεις που κυκλοφορούν ως επαίτες ή μικροπωλητες πάμφτωχους, με περιουσίες όμως αμυθητες, εκμεταλλευόμενοι την καλοσύνη του κόσμου. Προς Θεού, δεν λέω ότι είναι όλοι έτσι, αλλά ένα μέρος, και όχι ευκαταφρόνητο, είναι. Κάτι που έχει στιγματισθεί και λοιδωρηθεί πολλάκις στον ελληνικό κινηματογράφο απο τον Μίμη Φωτόπουλο (βοηθήστε τον αόματο) μέχρι τον Στάθη Ψάλτη και άλλους. Γνωρίζω ανθρώπους που είναι πραγματικά σε πολύ φτώχεια, αλλά δεν βγαίνουν στον δρόμο, τους βοηθά είτε ο δήμος, είτε η εκκλησία, συμπολίτες, με έρανους ή τους δίνουν όποιοι μπορούν κάποια μεροκάματα να κάνουν και διατηρούν και κάποια αξιοπρέπεια.

EnDLess
13-12-15, 11:40
Προσπαθω απο το μεσημερι να βρω εναν νεολογισμο να αποδίδει το νεο είδος, συριζοφιλελες, νεοσυριζοφιλελες, νεοφιλελες, οψιμοςφιλελες, αναγεννημενος πασοκος αλλα δεν αποδίδουν την ουσια.

Μου φαίνεται θα μείνω στην παλια καλη ορολογία: σοσιαλδημοκρατης

Δηλ ποια είναι η ουσία για σένα??? Πιστεύεις ότι υπάρχει ιδεολογία? Τα ίδια έκανε και το αριστερό πασοκ το 77 και 81. Μίλαγε κοινωνικοποιήση, αποκέντρωση, εργατική αυτοδιαχείρηση, οχι στην ένταξη στην εοκ και εχθρότητα προς το νατο. Το 77 μάλιστα υπήρχε σοσιαλδημοκρατικό κομμα, η ΕΔΗΚ. Το 81 για να κερδίσει τις εκλογές τι είπε??? Μετρίασε την ριζοσπαστική σοσιαλιστική ρητορική του, επέμεινε ότι δεν ήταν έναν μαρξιστικό ταξικό κομμα, θα διώξει το νέφος!!!, τις εξετάσεις από τα ΑΕΙ:whistle: και φυσικά οι άλλοι ήταν πουθενάδες όπως τώρα.... τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει

Δεν μ' αρέσει να quotaro τον εαυτό μου αλλά


Πολλοί στο παρόν νήμα μιλάνε για νεοφιλελέ και σοσιαλισμό. Έχει το χρήμα ιδεολογία και δεν το ξέρω;;;

εκτός αν εννοείς οτι η σοσιαλδημοκρατία είναι ο νόμος για την ιθαγένεια και τα ανοιχτά σύνορα... εκεί έχεις δίκιο. Αλλά στην οικονομία δεν υπάρχει. Είμαστε σε ένα παγκόσμιο διακρατικό σύστημα με έντονη την οικονομική αλληλεξάρτηση που κακώς ή καλώς ονομάζεται καπιταλισμός και βασίζεται στις επενδύσεις.

no_logo
13-12-15, 12:11
την αποψη μου την παρεθεσα παραπανω: δεν μπορεις στο ονομα της καταπολεμησης της φοροδιαφυγης να εξοντωνεις ανθρωπους που προσπαθουν να επιβιωσουν συμπληρωνοντας την πενιχρη συνταξη τους. Δεν τους πιστευεις; κανε ελεγχο για την περιουσιακη τους κατασταση και αν εχουν και απλως κλαιγονται κοψτους τον κωλο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αν ειχαμε κυβερνηση σαμαροβενιζελων ορισμενοι θα κανανε επανασταση για τα συγκεκριμενα περιστατικά καταγγελοντας την αναλγητη φιλελε κυβερνηση, οι ιδιοι σημερα εινα βασιλικοτεροι του βασιλεως

τα πράγματα είναι απλά
θες να πουλάς με πάγκο στην λαική ή σε άλλο οργανωμένο χώρο;
θα σεβαστείς τους υπόλοιπους συμμετέχοντες που πληρώνουν και θα το κάνεις νόμιμα επί ισοις όροις όχο θεωρώντας τους κορόιδα και την πάρτι σου ξύπνια
Διαφορετικά πας πόρτα πόρτα με τα ματσάκια σου και τα μπρόκολα σου φοροδιαφεύγοντας βέβαια αλλά όχι εκμεταλλευόμενος τις δομές που τα υπόλοιπα ομοιοεπαγγελματικά κορόιδα πληρώνουν

Για την δεύτερη περίπτωση με τον καστανά
Χρέη 140.000 ευρώ προς το δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία ΔΕΝ δημιουργούνται μέσα στην τελευταία πενταετία της κρίσης. Ο τύπος είναι κλασσικός έλληνας χρόνιος ντουφεκάκιας

Α και για να μην το παίζεις ξύπνιος
Εδώ και πολλά χρόνια πρό συριζα έχω γράψει πως μαγαζάτορες που συστηματικα και χρόνια δεν πληρώνουν κοινωνική ασφάλιση θα πρέπει να τους κλείνουν σε κάποια φάση κατάσχοντας για παράδειγμα την ταμειακή μηχανή μέχρι την αποπληρωμή

@ ADSLgr.com All rights reserved.