PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 [124] 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Zer0c00L
13-12-15, 12:18
@zerocool αυτοι που λες ειναι καθαροι, δεν εκλεψαν τους τα χαρισες, ναι σωστα τους τα χαρισες. Οτι εκαναν το εκαναν με νομο του κρατους
Δεν τους τα χαρισες;;; Μα πως αφου τους ψηφισες.
Οχι; Μα πως οχι, εσυ δεν τους ψηφισες, εγω δεν τους ψηφισα, ο διπλα δεν τους ψηφισε ε ποιος τοτε
Α ναι το βρηκα, τους ψηφισε η γιαγια και ο καστανας! μπινγκο

Ηθελε πολυ μυαλο να καταλαβεις ποιος ειναι ο Παπαντωνιου και ο Αλογοσκουφης αμε


@γιατρε οτι ειπε ο ποπ, το προβλημα ΔΕΝ ειναι ποτε στον καθρεφτη, αλλα σε αυτον που δειχνει

συγνωμη καλε μου φιλε και συνομιλητη αλλα θα διαφωνησω μαζι σου
κανεναν δεν ψηφισα για να γινει "κλεφτης-λαμογιο-προδοτης" της χωρας μου και του λαου της
κανεναν δεν ψηφισα για να γραφει στα παλια του τα παππουτσια την δημοκρατια , συνταγμα , νομους και να πλουτιζει εις βαρος μου

για μενα πρεπει η δικαιοσυνη να επεμβει (αν ειναι ανεξαρτητη) να εφαρμοσει το νομο και να δημευσει/κατασχεσει περιουσιες πριν ειναι αργα γιατι αν ξεσηκωθουν οι πολιτες (γινουμε κατι σαν την αργεντινη η χειροτερα) θα χυθει αιμα στους δρομους

αυτο πρεπει να καταλαβουν αυτοι που κυβερνουν τωρα και οσοι κυβερνησαν

PopManiac
13-12-15, 12:34
την αποψη μου την παρεθεσα παραπανω: δεν μπορεις στο ονομα της καταπολεμησης της φοροδιαφυγης να εξοντωνεις ανθρωπους που προσπαθουν να επιβιωσουν συμπληρωνοντας την πενιχρη συνταξη τους. Δεν τους πιστευεις; κανε ελεγχο για την περιουσιακη τους κατασταση και αν εχουν και απλως κλαιγονται κοψτους τον κωλο.

αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αν ειχαμε κυβερνηση σαμαροβενιζελων ορισμενοι θα κανανε επανασταση για τα συγκεκριμενα περιστατικά καταγγελοντας την αναλγητη φιλελε κυβερνηση, οι ιδιοι σημερα εινα βασιλικοτεροι του βασιλεως

Στο παραπάνω συμφωνώ και γι'αυτό και είπα εξαρχής πως δεν παίρνω θέση σε καμία από τις συγκεκριμένες περιπτώσεις επειδή δεν γνωρίζω.

Burning Skies
13-12-15, 15:28
164709

xhaos
13-12-15, 16:59
164709

Sorry κιωλας αλλά ως ΔΥ (δεν το κατακρινω) δεν έχεις βγάλει λεφτά από την τσέπη σου να πληρωσεις ασφάλεια. Για αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις πως ανάβουν τα λαμπάκια σε τέτοιες περιπτώσεις.

PopManiac
13-12-15, 17:16
Sorry κιωλας αλλά ως ΔΥ (δεν το κατακρινω) δεν έχεις βγάλει λεφτά από την τσέπη σου να πληρωσεις ασφάλεια. Για αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις πως ανάβουν τα λαμπάκια σε τέτοιες περιπτώσεις.

Η μαύρη οικονομία είναι μαύρη οικονομία, από τον οφφσοράτο μέχρι τον παγκάτο στο πανηγύρι.

Βέβαια όταν ο ίδιος ο πρωθυπουργός παραδέχεται ότι από τις 16 (;;;; ) χιλιάδες οφφσόρ έχουν ελεγχθεί μόλις νομίζω μερικές εκατοντάδες, το να βλέπει κανείς κινητοποίηση για έναν καστανά είναι λίγο κάπως. Ή να βλέπει κανείς εξοντωτικά πρόστιμα για ανθρώπους που είναι βιοπαλαιστές. Εδώ, ίσως θα έπρεπε - σε θεωρητικό επίπεδο - να υπάρχουν κάποιες προβλέψεις για ανθρώπους που βγάζουν μερικά δεκάδες € τον μήνα ίσα ίσα για να φάνε και να πληρώσουν μια στέγη να μείνουν. Καθώς είναι ελεεινό ένας τέτοιος κακομοίρης να τρώει χιλιάρικα πρόστιμο - εφόσον είναι πιστοποιημένο ότι είναι άπορος στην ουσία. Αν δεν είναι, πέλεκυς ;)

Τούτου λεχθέντος κι εγώ επειδή πληρώνω από την τσέπη μου μια χαρά τα παίρνω στο κρανίο και δεν αποδέχομαι την μαυρίλα...

konenas
13-12-15, 17:21
τα πράγματα είναι απλά
θες να πουλάς με πάγκο στην λαική ή σε άλλο οργανωμένο χώρο;
θα σεβαστείς τους υπόλοιπους συμμετέχοντες που πληρώνουν και θα το κάνεις νόμιμα επί ισοις όροις όχο θεωρώντας τους κορόιδα και την πάρτι σου ξύπνια
Διαφορετικά πας πόρτα πόρτα με τα ματσάκια σου και τα μπρόκολα σου φοροδιαφεύγοντας βέβαια αλλά όχι εκμεταλλευόμενος τις δομές που τα υπόλοιπα ομοιοεπαγγελματικά κορόιδα πληρώνουν

Για την δεύτερη περίπτωση με τον καστανά
Χρέη 140.000 ευρώ προς το δημόσιο και τα ασφαλιστικά ταμεία ΔΕΝ δημιουργούνται μέσα στην τελευταία πενταετία της κρίσης. Ο τύπος είναι κλασσικός έλληνας χρόνιος ντουφεκάκιας

Α και για να μην το παίζεις ξύπνιος
Εδώ και πολλά χρόνια πρό συριζα έχω γράψει πως μαγαζάτορες που συστηματικα και χρόνια δεν πληρώνουν κοινωνική ασφάλιση θα πρέπει να τους κλείνουν σε κάποια φάση κατάσχοντας για παράδειγμα την ταμειακή μηχανή μέχρι την αποπληρωμή

Σίγουρα δεν έχεις δει πώς αυξάνεται το ΤΕΒΕ με πρόστιμα 120% ...
Είναι αδύνατον να πληρώσεις εφόσον χρωστάς πάνω από 2 δίμηνα.
Δεν βγαίνουν εκτός αν σου τύχει το λαχείο.


Ποιος φταίει για την σημερινή κατάσταση; Ο κουλουράς, ο καστανάς;
Ας εισπράξουν τα λεφτά από τις λίστες πρώτα και μετά να κουνάνε το χέρι στον καστανά.

MNP-10
13-12-15, 17:27
Εαν δεν γίνεται κάποιος με τόσο χαμηλό εισόδημα να πληρώνει ΟΑΕΕ ή φόρους, αυτό ειναι ένα άλλο θέμα που πρέπει να δεί ο νομοθέτης, προκειμένου και μέσα στα πλαίσια νόμου και όχι στυλ φαρ ουέστ να λειτουργούν όλοι, και να προστατεύονται οι φτωχοί που θέλουν να βγάλουν ένα κατιτίς τίμια.

Τοσοι νομοθετες, αντι να βελτιωνουν το συγκεκριμενο νομοθετικο πλαισιο το στενευουν συνεχεια ωστε ειναι αδυνατο ο οποιοσδηποτε θελει να βγαλει το ψωμι του τιμια, να το κανει.

Δε γινεται για να βγαλεις 200Ε εσοδα να σου ζητανε 500Ε σε τεβε, εφοριες, κτλ.

Μια χωρα οπου σου λενε πηγαινε να κλεψεις (και την ιδια μερα θα εισαι εξω) αλλά μη τυχον και δουλεψεις τιμια βγαζοντας 100-200Ε γιατι τοτε θα σου παρουμε αυτα που εβγαλες x20 (ή θα σου βαλουμε ενα αντιστοιχο προστιμο), δεν εχει απολυτως κανενα μελλον. Βασιζεται στο αδικο. Και το αδικο δε μπορει να ειναι πυλωνας μιας συγχρονης κοινωνιας. Δε μπορει ο κλεφτης να προαγεται εναντι του τιμιου, μεσα στο θεσμικο πλαισιο.

Ειναι δυνατον το να πηγαινω και να κλεβω μηχανακια και ΙΧ λιγοτερο επικινδυνο απ'το να πουλαω μαϊντανο?

- - - Updated - - -


Τούτου λεχθέντος κι εγώ επειδή πληρώνω από την τσέπη μου μια χαρά τα παίρνω στο κρανίο και δεν αποδέχομαι την μαυρίλα...

Η μαυριλα υπαρχει γιατι το θεσμικο πλαισιο εμπρακτως απαγορευει τη νομιμη πωληση.

Αν εσυ θες να βγαλεις 4.000 το χρονο για να ζεις με 300ε το μηνα, το κρατος θελει με το καλημερα 4-5 χιλιαρικα. Αλλα εσυ βγαζεις 4 συνολο, δε μπορεις να δωσεις 4-5 στο κρατος. Δε γινεται αυτο. Αρα τι θα κανεις? Θα πεθανεις της πεινας? Θα γινεις κλεφτης? Ζητιανος? Η θα δουλεψεις εστω και "μαυρος" γιατι "ασπρο" στο εχουν απαγορεψει?

xhaos
13-12-15, 17:43
Σίγουρα δεν έχεις δει πώς αυξάνεται το ΤΕΒΕ με πρόστιμα 120% ...
Είναι αδύνατον να πληρώσεις εφόσον χρωστάς πάνω από 2 δίμηνα.
Δεν βγαίνουν εκτός αν σου τύχει το λαχείο.


Ποιος φταίει για την σημερινή κατάσταση; Ο κουλουράς, ο καστανάς;
Ας εισπράξουν τα λεφτά από τις λίστες πρώτα και μετά να κουνάνε το χέρι στον καστανά.

Για να φτάσει να χρωστά τόσα σημαίνει ότι είχε στρατηγική να μην πληρώνει. Διαφορετικά θα είχε κάνει διακοπή ΤΕΒΕ. Τόσο απλά. Προφανώς τα Χ χρόνια θα ανοίγει βιβλία με διακανονισμό τα χρέη για να βγάζει άδεια και στη συνέχεια θα το πιστολιαζει. Επιπρόσθετα ήταν σε έναν από τους 5 καλύτερους δρόμους της Ελλάδας. Δεν ήταν σε κανένα πανηγύρι στο βουνό.

Zer0c00L
13-12-15, 17:55
εγω θα απευθυνω το εξης ερωτημα στους φιλους και συνομιλητες μου που λενε οτι ο ηλικιωμενος καστανας οπως και οι αλλοι ηταν παρανομοι και σωστα επραξε η αστυνομια

να αποδεχτω το γεγονος οτι ολοι/ες ηταν παρανομοι μικροπωλητες ανευ αδειας και χρωστουσαν στο κρατος και στα ασφαλιστικα ταμεια αρα ηταν φοροφυγαδες

γιατι λοιπον η αστυνομια δεν κανει το ιδιο στους παρανομους μικροπωλητες εξω απο την ΑΣΟΕΕ και σε αλλα κεντρικα σημεια της αθηνας (ω ναι της πρωτευουσας) και πολλες φορες μπροστα τους

μηπως γιατι ειναι μεταναστες? και δεν ειναι ελληνες

γιατι οπως το βλεπω απο την δικια μου ματια σε αυτη την χωρα συμφερει να εισαι μεταναστης και οχι ελληνας

για πειτε μου?

αν χρειαζεται να κανει καποιος καταγγελια....κανενα προβλημα την δευτερα παω να κανω εγω επωνυμα καταγγελια και να δωσω και τις τοποθεσιες ολων των παρανομων μικροπωλητων (μεταναστων) να δουμε θα εφαρμοσει το ιδιο και ισο νομο η αστυνομια.

Burning Skies
13-12-15, 17:56
Sorry κιωλας αλλά ως ΔΥ (δεν το κατακρινω) δεν έχεις βγάλει λεφτά από την τσέπη σου να πληρωσεις ασφάλεια. Για αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις πως ανάβουν τα λαμπάκια σε τέτοιες περιπτώσεις.

Sorry κιολας αλλα απο την τσεπη μου εβγαινε η ασφαλεια της συζυγου μου στον ΟΑΕΕ. Και επειδη δεν αντεχε η τσεπη εκλεισε η επιχειρηση της...

zianna
13-12-15, 18:11
Sorry κιολας αλλα απο την τσεπη μου εβγαινε η ασφαλεια της συζυγου μου στον ΟΑΕΕ. Και επειδη δεν αντεχε η τσεπη εκλεισε η επιχειρηση της...

Και γιατί έκλεισε και δεν συνέχισε να φεσώνει 70.000 τον ΟΑΕΕ;

Burning Skies
13-12-15, 18:29
Και γιατί έκλεισε και δεν συνέχισε να φεσώνει 70.000 τον ΟΑΕΕ;

Γιατι εμπαινε εστω ενας μισθος στο σπιτι. Δεν θα μπορουσα να απαιτησω απο μια οικογενεια που δεν εχει αλλο εισοδημα να κανει το ιδιο.

nfotis
13-12-15, 18:38
Εν τω μεταξύ, ο Μάρδας αναπτύσσει την στρατηγική εξαγωγών της χώρας:
http://www.skai.gr/news/finance/article/301633/metra-marda-gia-tis-exagoges-boroume-na-exagoume-tehnologia-stin-iaponia-/



Μέτρα Μάρδα για τις εξαγωγές - «Μπορούμε να εξάγουμε τεχνολογία στην Ιαπωνία»
"Μπορούμε να εξάγουμε τεχνολογία στην Ιαπωνία, κεντήματα στην Κίνα, και software στο Πακιστάν και την Ινδία"

...
«Σε γενικές γραμμές επιδιώκουμε ό,τι μπορεί να κάνει ευκολότερη την ζωή των εξαγωγέων» τόνισε ο υπουργός, προσθέτοντας ότι το επόμενο χρονικό διάστημα θα προγραμματιστεί ένα σύνολο εμπορικών αποστολών στα Βαλκάνια, στις χώρες του Εύξεινου Πόντου και στην Αφρική.

«Όλες οι προσπάθειες προσβλέπουν στο να μπορέσουμε να προωθήσουμε τις ελληνικές εξαγωγές» διαβεβαίωσε και εκτίμησε ότι θεωρητικά μπορούμε να εξάγουμε τα πάντα. «Μπορούμε να εξάγουμε τεχνολογία στην Ιαπωνία, κεντήματα στην Κίνα, και software στο Πακιστάν και την Ινδία. Δεν υπάρχει προϊόν το οποίο μπορεί να βάλει κανείς στο μυαλό του που να μην είναι εξαγώγιμο» πρόσθεσε.



Ν.Φ.

zianna
13-12-15, 19:04
Γιατι εμπαινε εστω ενας μισθος στο σπιτι. Δεν θα μπορουσα να απαιτησω απο μια οικογενεια που δεν εχει αλλο εισοδημα να κανει το ιδιο.

Δηλαδή με λίγα λόγια όσοι καστανάδες πληρώνουν τα χρωστούμενά τους είναι μ@λ@κες.
Και επειδή το συγκεκριμένο το πόστο το γνωρίζω μια χαρά εδώ και πάρα πολλά χρόνια, αμφιβάλλω αν οι άλλοι καστανάδες βγάζουν περισσότερα.

anon
13-12-15, 19:16
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί συστηματικοί κομπιναδόροι. Πχ για τα κόκκινα δάνεια, ναι, υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα, αλλά με γνωστούς που έχω σε τράπεζες μου λένε ότι όσοι είναι / προσπαθούν ναναι εντάξει, έρχονται σε ρύθμιση και δίνουν ότι μπορούν. Και υπάρχουν και οι "άλλοι" που δεν πληρώνουν γρόσι. Απο αυτούς που δεν πληρώνουν δεκάρα τσακιστή, μειοψηφία είναι αυτοί που πραγματικά δεν μπορούν, οι περισσότεροι μπορούν αλλά εκμεταλλεύονται το παραθυράκι του νόμου. Δυστυχώς ο νόμος Κατσέλη, οριζόντια και ισοπεδοτικά (λατρεμένος τρόπος) τους βλέπει όλους, ενώ θα έπρεπε να λαμβάνει υπόψιν τον ήδη υπάρχοντα πλούτο, τεκμήρια και εισοδήματα του δανειολήπτη (βάζω τα προηγούμενα, γιατί συνήθως οι ΕλΕπ δηλώνουν μηδενικό εισόδημα).

- - - Updated - - -


Sorry κιωλας αλλά ως ΔΥ (δεν το κατακρινω) δεν έχεις βγάλει λεφτά από την τσέπη σου να πληρωσεις ασφάλεια. Για αυτό δεν μπορείς να καταλάβεις πως ανάβουν τα λαμπάκια σε τέτοιες περιπτώσεις.

Δεν κατάλαβα; και οι μισθωτοί -γενικά- δεν έχουν βάλει, θεωρητικά, λεφτά, απο την τσέπη τους, για ασφάλεια, αλλά κάθε μήνα έχει κρατήσεις. Και για να σταματήσει αυτή η μπούρδα με τους ΕλΕπ, μαλάκες είναι και πρέπει να μείνουν όλοι οι μισθωτοί, δημόσιοι και ιδιωτικοί, έτσι; Γιατί αυτοί υποχρεωτικά τους κρατάνε λεφτά για ασφάλεια, ΚΑΙ ΦΟΡΟ για την επόμενη χρονιά. Αυτό που ποτέ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑΤΕ. Ο μισθωτός έχει κρατήσεις φόρου, πχ μέσα στο 15, για την δήλωση του 16... Να δεις πως το λένε, πως το λένε... Α ναι! προκαταβολή φόρου... Ναι βρε, αυτό που τόσο έτσουξε, βλέπεις οι άλλοι είναι ζώα, και ορθώς να πληρώνουν.

ΥΓ. Δεν ανεχομαι κανένα ΕλΕπ να μου το παίζει θύμα, όταν πχ απο μένα μόνο προσωπικά το ΙΚΑ έπαιρνε 1000 ευρώ τον μήνα, το 2010, δικες μου και εργοδοτικές εισφορές. ΠΟΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ στο ΤΕΒΕ/ΟΑΕΕ πλήρωνε τόσα; Εχω όμως πολυ κόσμο που ξέρω μισθωτό που πλήρωνε τόσα.

- - - Updated - - -


Για να φτάσει να χρωστά τόσα σημαίνει ότι είχε στρατηγική να μην πληρώνει. Διαφορετικά θα είχε κάνει διακοπή ΤΕΒΕ. Τόσο απλά. Προφανώς τα Χ χρόνια θα ανοίγει βιβλία με διακανονισμό τα χρέη για να βγάζει άδεια και στη συνέχεια θα το πιστολιαζει. Επιπρόσθετα ήταν σε έναν από τους 5 καλύτερους δρόμους της Ελλάδας. Δεν ήταν σε κανένα πανηγύρι στο βουνό.

Πάγια πολιτική. Πιστόλιασμα, δεν πληρώνω, και στο τέλος διακανονισμούς και ξανά μανά διακονονισμους. και όσο πιο μεγάλος είσαι, τόσο πιο λίγα πληρώνεις στο τέλος.

zianna
13-12-15, 19:18
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί συστηματικοί κομπιναδόροι. Πχ για τα κόκκινα δάνεια, ναι, υπάρχει κόσμος που έχει πρόβλημα, αλλά με γνωστούς που έχω σε τράπεζες μου λένε ότι όσοι είναι / προσπαθούν ναναι εντάξει, έρχονται σε ρύθμιση και δίνουν ότι μπορούν. Και υπάρχουν και οι "άλλοι" που δεν πληρώνουν γρόσι. Απο αυτούς που δεν πληρώνουν δεκάρα τσακιστή, μειοψηφία είναι αυτοί που πραγματικά δεν μπορούν, οι περισσότεροι μπορούν αλλά εκμεταλλεύονται το παραθυράκι του νόμου. Δυστυχώς ο νόμος Κατσέλη, οριζόντια και ισοπεδοτικά (λατρεμένος τρόπος) τους βλέπει όλους, ενώ θα έπρεπε να λαμβάνει υπόψιν τον ήδη υπάρχοντα πλούτο, τεκμήρια και εισοδήματα του δανειολήπτη (βάζω τα προηγούμενα, γιατί συνήθως οι ΕλΕπ δηλώνουν μηδενικό εισόδημα).

Βάλε και τη φοροδιαφυγή στη μέση. Όσοι γνωστοί μου/συγγενείς μου έχουν μπει στον νόμο Κατσέλη δουλεύουν μαύρα να φαίνονται ότι δεν έχουν εισοδήματα. Φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο στα κόκκινα δάνεια, ισχύει και αλλού, πχ επιδόματα πρόνοιας, εκεί να δείτε τι πανηγύρι φοροδιαφυγής γίνεται.

Αλλά σιγά μωρέ, οι μεγαλοκαρχαρίες φταίνε μόνο, κλέβει ο άλλος παίρνοντας ένα επίδομα 5-6 χιλιάρικα το χρόνο και χέστηκε η φοράδα στ'αμπέλι (ή κάπως παρόμοια) που λέγαν και οι πιο παλιοί.
Θα'θελα να ήξερα αν τα προσθέταμε όλα τι ποσό θα έβγαινε, ούτε που θέλω να το σκέφτομαι..

anon
13-12-15, 19:27
εγω θα απευθυνω το εξης ερωτημα στους φιλους και συνομιλητες μου που λενε οτι ο ηλικιωμενος καστανας οπως και οι αλλοι ηταν παρανομοι και σωστα επραξε η αστυνομια
να αποδεχτω το γεγονος οτι ολοι/ες ηταν παρανομοι μικροπωλητες ανευ αδειας και χρωστουσαν στο κρατος και στα ασφαλιστικα ταμεια αρα ηταν φοροφυγαδες
γιατι λοιπον η αστυνομια δεν κανει το ιδιο στους παρανομους μικροπωλητες εξω απο την ΑΣΟΕΕ και σε αλλα κεντρικα σημεια της αθηνας (ω ναι της πρωτευουσας) και πολλες φορες μπροστα τους
μηπως γιατι ειναι μεταναστες? και δεν ειναι ελληνες
γιατι οπως το βλεπω απο την δικια μου ματια σε αυτη την χωρα συμφερει να εισαι μεταναστης και οχι ελληνας
για πειτε μου?
αν χρειαζεται να κανει καποιος καταγγελια....κανενα προβλημα την δευτερα παω να κανω εγω επωνυμα καταγγελια και να δωσω και τις τοποθεσιες ολων των παρανομων μικροπωλητων (μεταναστων) να δουμε θα εφαρμοσει το ιδιο και ισο νομο η αστυνομια.

Σωστός ο προβληματισμός σου, και αυτή ειναι η σωστή βάση. οχι όμως επειδή φαίνεται κάποιος αναξιοποιαθών θα πρέπει να κάμπτουμε τον νόμο. Εαν ο νόμος πρέπει να βλέπει με άλλο μάτι τα φτωχά λαικά στρώματα πρέπει αυτό να γίνει σε σωστή βάση, πχ στην φορολογία, στις ασφαλιστικές κρατήσεις κλπ, και όχι στο πως θα λειτουργεί ο καθείς.
Για τους άλλους που λές, συμφωνώ, όλοι πρέπει να πιάνονται, όχι μόνον όποιους μπορούμε. Δυστυχώς η αστυνομία και οι λοιπές διωκτικές αρχές κάνουν τα στραβά μάτια, σε περιπτώσεις είτε γιατί δωροδοκούνται, είτε γιατί δεν θα έχουν αποτέλεσμα. Με την έννοια, τι να πιάσεις ένα αλλοδαπό και πιθανώς χωρίς χαρτιά ή ψεύτικα.

- - - Updated - - -


Sorry κιολας αλλα απο την τσεπη μου εβγαινε η ασφαλεια της συζυγου μου στον ΟΑΕΕ. Και επειδη δεν αντεχε η τσεπη εκλεισε η επιχειρηση της...

Σε σωστες και δίκαιες βάσεις, έτσι πρέπει να γίνεται. Το ότι δεν βγαίνει μια επιχείρηση δεν μπορεί να αποτελεί λόγος για αυτοδίκαιη φοροδιαφυγή ή εισφοροδιαφυγή.

- - - Updated - - -


Βάλε και τη φοροδιαφυγή στη μέση. Όσοι γνωστοί μου/συγγενείς μου έχουν μπει στον νόμο Κατσέλη δουλεύουν μαύρα να φαίνονται ότι δεν έχουν εισοδήματα. Φυσικά αυτό δεν ισχύει μόνο στα κόκκινα δάνεια, ισχύει και αλλού, πχ επιδόματα πρόνοιας, εκεί να δείτε τι πανηγύρι φοροδιαφυγής γίνεται.

Αλλά σιγά μωρέ, οι μεγαλοκαρχαρίες φταίνε μόνο, κλέβει ο άλλος παίρνοντας ένα επίδομα 5-6 χιλιάρικα το χρόνο και χέστηκε η φοράδα στ'αμπέλι (ή κάπως παρόμοια) που λέγαν και οι πιο παλιοί.
Θα'θελα να ήξερα αν τα προσθέταμε όλα τι ποσό θα έβγαινε, ούτε που θέλω να το σκέφτομαι..

Και μαύρα να δουλεύεις, ο συνδιασμός των δεδομένων και τα τεκμήρια (που κατα την γνώμη ειναι ΣΩΣΤΑ) δίνει το δικαίωμα το ΥΠΟΙΚ να θεωρεί ότι έχεις κάποιο εισόδημα, ακόμα και εαν δεν το δηλώνεις. Μα θα ναι μαύρη εργασία, δανεικά απο εδώ και εκεί, γονική παροχή, ότι ναναι, υπάρχει χρήμα. Θεωρώ απίστευτους ψεύτες όσους δηλώνουν κάτω απο 10.000 ευρώ τον χρόνο και συντηρούν οικογένεια και αυτοκίνητο. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Βεβαια σου λένε, μα οι μεγάλοι φοροδιαφεύγουν εκατομύρια, εμένα κοιτάς; Εμ, για να διαφεύγεις εσύ, διαφεύγει και ο μεγάλος. Ειναι αυτό που λέω ότι υπάρχει ένα είδος διαπλοκής και συνέργειας στην διαφθορά, και αυτό φαίνεται με τις πολιτικές επιλογές.

no_logo
13-12-15, 19:31
Σίγουρα δεν έχεις δει πώς αυξάνεται το ΤΕΒΕ με πρόστιμα 120% ...


δεν υπάρχουν αυτά που λες
ασφαλισμένος οαεε είμαι
3% για το πρώτο μήνα καθυστέρησης και 1% για κάθε επόμενο

c4lex
13-12-15, 19:58
Παίδες, διαβάστε τα ανθρώπινα δικαιώματα:

http://www.un.org/Overview/rights.html


Article 22.

Everyone, as a member of society, has the right to social security and is entitled to realization, through national effort and international co-operation and in accordance with the organization and resources of each State, of the economic, social and cultural rights indispensable for his dignity and the free development of his personality.

Article 23.

(1) Everyone has the right to work, to free choice of employment, to just and favourable conditions of work and to protection against unemployment.
(2) Everyone, without any discrimination, has the right to equal pay for equal work.
(3) Everyone who works has the right to just and favourable remuneration ensuring for himself and his family an existence worthy of human dignity, and supplemented, if necessary, by other means of social protection.
(4) Everyone has the right to form and to join trade unions for the protection of his interests.

Article 24.

Everyone has the right to rest and leisure, including reasonable limitation of working hours and periodic holidays with pay.

Article 25.

(1) Everyone has the right to a standard of living adequate for the health and well-being of himself and of his family, including food, clothing, housing and medical care and necessary social services, and the right to security in the event of unemployment, sickness, disability, widowhood, old age or other lack of livelihood in circumstances beyond his control.
(2) Motherhood and childhood are entitled to special care and assistance. All children, whether born in or out of wedlock, shall enjoy the same social protection.

Καλή η ισονομία, αλλά ο κόσμος έχει δικαίωμα να προστατεύεται από την ανεργία. Η Ελλάδα εντός της Ευρωπαικής ένωσης, μπορεί να παρέχει κάτι τέτοιο? Από τη στιγμή που δεν μπορεί, η ευρωπαική ένωση πρέπει να σκεφτεί να αλλάξει το παραμύθι του για κοινή ευημερία κοκ.

Burning Skies
13-12-15, 20:01
Η ισονομια δεν εξασφαλιζει την κοινωνικη δικαιοσυνη...

anon
13-12-15, 20:13
Η ισονομια δεν εξασφαλιζει την κοινωνικη δικαιοσυνη...

H έλλειψη, όμως, ισονομίας εξασφαλίζει την ανυπαρξία κοινωνικής δικαιοσύνης.

zianna
13-12-15, 20:14
Παίδες, διαβάστε τα ανθρώπινα δικαιώματα:

http://www.un.org/Overview/rights.html


Καλή η ισονομία, αλλά ο κόσμος έχει δικαίωμα να προστατεύεται από την ανεργία. Η Ελλάδα εντός της Ευρωπαικής ένωσης, μπορεί να παρέχει κάτι τέτοιο? Από τη στιγμή που δεν μπορεί, η ευρωπαική ένωση πρέπει να σκεφτεί να αλλάξει το παραμύθι του για κοινή ευημερία κοκ.

Ωραία, κι εγώ θέλω να ανοίξω φαρμακείο, μπορώ; (παίρνω το παράδειγμα του φαρμακείου επειδή ακούγεται τελευταία με την απελευθέρωση).
Τα όσα παραθέτεις λένε για δικαίωμα εργασίας και επιλογής της εργασίας σου, δεν λένε να κάνεις όποια δουλειά θέλεις.

Burning Skies
13-12-15, 20:15
H έλλειψη, όμως, ισονομίας εξασφαλίζει την ανυπαρξία κοινωνικής δικαιοσύνης.

Δεν θα συμφωνησω...

c4lex
13-12-15, 20:27
Ωραία, κι εγώ θέλω να ανοίξω φαρμακείο, μπορώ; (παίρνω το παράδειγμα του φαρμακείου επειδή ακούγεται τελευταία με την απελευθέρωση).
Τα όσα παραθέτεις λένε για δικαίωμα εργασίας και επιλογής της εργασίας σου, δεν λένε να κάνεις όποια δουλειά θέλεις.

Straw man είναι αυτό. Τα ανθρώπινα δικαιώματα μιλάνε για δικαίωμα στην εργασία, επιλογή στην εργασία σου, κοινωνική ασφάλιση, διασφάλιση ελάχιστου επιπέδου διαβίωσης κοκ. Μεταξύ των δικαιωμάτων είναι και η ισονομία. Πιστεύεις ότι η Ελλάδα εντός ΕΕ.... Μάλλον καλύτερα, πιστεύεις ότι η ΕΕ μπορεί να εξασφαλίσει τα ανθρώπινα δικαιώματα των κατοίκων του? Άσε την Ελλάδα. τσέκαρε Ισπανία και πορτογαλία. Ασε και τις χώρες του μνημονίου, πιστεύεις ότι με .3% ανάπτυξη, θα μείνει ΕΕ τα επόμενα χρόνια?

zianna
13-12-15, 21:03
Straw man είναι αυτό. Τα ανθρώπινα δικαιώματα μιλάνε για δικαίωμα στην εργασία, επιλογή στην εργασία σου, κοινωνική ασφάλιση, διασφάλιση ελάχιστου επιπέδου διαβίωσης κοκ. Μεταξύ των δικαιωμάτων είναι και η ισονομία. Πιστεύεις ότι η Ελλάδα εντός ΕΕ.... Μάλλον καλύτερα, πιστεύεις ότι η ΕΕ μπορεί να εξασφαλίσει τα ανθρώπινα δικαιώματα των κατοίκων του? Άσε την Ελλάδα. τσέκαρε Ισπανία και πορτογαλία. Ασε και τις χώρες του μνημονίου, πιστεύεις ότι με .3% ανάπτυξη, θα μείνει ΕΕ τα επόμενα χρόνια?

Δώσε παράδειγμα να καταλάβουμε την αντίφαση με την ΕΕ

MNP-10
13-12-15, 21:05
Υπάρχουν δυστυχώς πολλοί συστηματικοί κομπιναδόροι

Με τις τραπεζες πρωτες απ'ολους.

Οταν εχεις μια κοινωνια με πεπερασμενο αριθμο χρηματος, εσυ πας και δανειζεις 250 δις.

Σ'αυτα τα 250 δις, ας υποθεσουμε οτι ζητας 7% μεσο ορο στον τοκο. Αλλοι πληρωνουν 4% επιχειρηματικα, αλλοι 6-7% στεγαστικα, αλλοι 15-20% καταναλωτικα, κτλ.

Δλδ καθε χρονο οι τραπεζες θελουν 17.5 δις μονο για τοκους.

Θες 17.5 δις σε τοκους απο μια οικονομια με πεπερασμενο αριθμο πορων, η οποια ειναι ελλειματικη (δεν εισαγει κεφαλαια, αλλα εξαγει κεφαλαια).

Μακροοικονομικα ειναι 100% ΔΕΔΟΜΕΝΟ, οτι πχ σε 10 χρονια, τα λεφτα που η τραπεζα θελει, δλδ 175 δις για τοκους, δεν υπαρχουν.

Αυτο οι τραπεζες και η Κεντρικη Τραπεζα το γνωριζουν.

Η λυση στο συγκεκριμενο προβλημα, παραδοσιακα, ειναι ο πληθωρισμος των χρεων ωστε να ειναι αποπληρωσιμα. Ο πληθωρισμος των χρεων γινεται εμμεσα, με πληθωρισμο / αυξησεις στους μισθους κτλ κτλ.

Με αποπληθωρισμο, υφεση και τα ρεστα, η μη-αποπληρωμη οχι μονο ειναι εγγυημενη αλλα το κανονι ερχεται πολυ ταχυτερα. Ολα αυτα ειναι νομοτελειακα ακομα και αν το 100% των δανειοληπτων ηταν 100% φερεγγυα ατομα που ηθελαν ολα να πληρωσουν. Ακομα και αν τους απειλουσαν τη ζωη του παιδιου τους και τους ελεγαν "πληρωστε" θα ηταν αδυνατο αυτο να γινει. Μαθηματικα / αριθμητικα αυτο δε μπορει να συμβει γιατι η ποσοτητα του χρηματος που ζητανε οι τραπεζες ειναι μεγαλυτερες απ'αυτες που δανεισαν και αυτοι στους οποιους τα δανεισαν δε μπορουν να κατασκευασουν δεκαδες δις / εκατονταδες δις χρημα απ'το πουθενα. Η οικονομια δε σημειωσε αναπτυξη αλλά υφεση. Πληθωρισμος δεν υπαρχει, υπάρχει ομως αποπληθωρισμος επομενως το κανονι ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΒΕΒΑΙΟ ΚΑΙ ΤΑΧΥ (λογω αποπληθωρισμου).

Ολα αυτα τα γνωριζουν και καθονται και μας λενε για μπαταξηδες και ιστοριες λες και υπηρχε ποτε πιθανοτητα να αποπληρωθει εντοκως ο υψηλοτοκος δανεισμος των 250 δις απο μια ελλειματικη οικονομια με πεπερασμενους πορους, η οποια μαλιστα εδω και χρονια αντι να κινειται αναπτυξιακα => κινειται υφεσιακα και αποπληθωριστικα.

c4lex
13-12-15, 23:00
Δώσε παράδειγμα να καταλάβουμε την αντίφαση με την ΕΕ

Θα σου δώσω το χειρότερο metric απ' όλα:

http://www.statista.com/statistics/266228/youth-unemployment-rate-in-eu-countries/

Αυτό είναι το μέλλον της Ευρώπης όπως είναι σήμερα.

zianna
13-12-15, 23:16
Θα σου δώσω το χειρότερο metric απ' όλα:

http://www.statista.com/statistics/266228/youth-unemployment-rate-in-eu-countries/

Αυτό είναι το μέλλον της Ευρώπης όπως είναι σήμερα.

Δε σου ζήτησα στοιχεία της ΕΕ, την αντίφαση σου ζήτησα να μου δείξεις.

c4lex
13-12-15, 23:23
Δε σου ζήτησα στοιχεία της ΕΕ, την αντίφαση σου ζήτησα να μου δείξεις.

Ποια αντίφαση, το strawman? Έγκειται στο ότι το ερώτημα δεν είναι αν μπορείς να ανοίξεις φαρμακείο.. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να δουλέψεις. Χωρίς δουλειά και χωρίς κράτος πρόνοιας, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ένα ελάχιστο βιωτικό επίπεδο. Ξέρεις κάποιο τρόπο που δεν ξέρω? Και αυτό δεν είναι φαινόμενο μόνο ελληνικό. Η περφέρεια της Ευρώπης το ζει και ανεβαίνει.

zianna
14-12-15, 03:28
Ποια αντίφαση, το strawman? Έγκειται στο ότι το ερώτημα δεν είναι αν μπορείς να ανοίξεις φαρμακείο.. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να δουλέψεις. Χωρίς δουλειά και χωρίς κράτος πρόνοιας, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ένα ελάχιστο βιωτικό επίπεδο. Ξέρεις κάποιο τρόπο που δεν ξέρω? Και αυτό δεν είναι φαινόμενο μόνο ελληνικό. Η περφέρεια της Ευρώπης το ζει και ανεβαίνει.

Όχι, κάποιο παράδειγμα κράτους που τα κάνει αυτά και οι πολίτες του έχουν δουλειά ζώντας με τουλάχιστον ένα ελάχιστο βιοτικό επίπεδο σε κράτος πρόνοιας.

c4lex
14-12-15, 08:50
Όχι, κάποιο παράδειγμα κράτους που τα κάνει αυτά και οι πολίτες του έχουν δουλειά ζώντας με τουλάχιστον ένα ελάχιστο βιοτικό επίπεδο σε κράτος πρόνοιας.

Τον Καναδά θεωρώ το καλύτερο κράτος σε αυτά παγκοσμίως, αλλά δεν αποκλείεται να υπάρχει άλλο που να μην είχα την τύχη να δω.

eqvus
14-12-15, 08:56
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί τα χώνεται στον ΝΦ κάθε φορά που ποσταρει! Πιστεύω, ότι αν καθίσετε και συζητήσετε και ξεπεράσετε το ότι ακόμα και οι πιο σκληροπυρηνικοί νεοφιλελεύθεροι δαρβινιστές προβλέπουν να μπορεί να επιβιώσει ο κατιμάς του ανθρωπίνου γένους, είτε από ανθρωπιστικούς λόγους, είτε από αναγκαιότητα για να μην επιβαρύνουν σε άλλους τομείς την κοινωνία, θα τη βρείτε την άκρη!

Σαφώς και το όλο θέμα είναι για κατανάλωση από το πόπολο. Μαϊμού η λιποθυμία, συνηθισμένο το κόλπο, αν μάλιστα πέσεις και σε γύφτο, λιποθυμάνε οικογενειακώς, χαμός, γυναίκες, παιδιά, σκυλιά. όλοι μαζί! Επίσης το μόνο που τον ενδιαφέρει τον καστανά είναι να γλιτώσει το μαγαζάκι του και το αυτόφωρο, φράγκο δεν θα πάρει το Ελληνικό δημόσιο απ εδώ και πέρα, δουλέψει δε δουλέψει!

Σαφώς και το "γιατί εμένα" έχει πάρει επικές διαστάσεις σε αυτή τη χώρα αλλά όλα έχουν και ένα όριο! Όταν όλοι όσοι μπορούν φοροδιαφεύγουν δεν ξεκινάς τον αγώνα σου επιχειρηματολογώντας κατά του καστανά.

anon
14-12-15, 10:51
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί τα χώνεται στον ΝΦ κάθε φορά που ποσταρει! Πιστεύω, ότι αν καθίσετε και συζητήσετε και ξεπεράσετε το ότι ακόμα και οι πιο σκληροπυρηνικοί νεοφιλελεύθεροι δαρβινιστές προβλέπουν να μπορεί να επιβιώσει ο κατιμάς του ανθρωπίνου γένους, είτε από ανθρωπιστικούς λόγους, είτε από αναγκαιότητα για να μην επιβαρύνουν σε άλλους τομείς την κοινωνία, θα τη βρείτε την άκρη!

Σαφώς και το όλο θέμα είναι για κατανάλωση από το πόπολο. Μαϊμού η λιποθυμία, συνηθισμένο το κόλπο, αν μάλιστα πέσεις και σε γύφτο, λιποθυμάνε οικογενειακώς, χαμός, γυναίκες, παιδιά, σκυλιά. όλοι μαζί! Επίσης το μόνο που τον ενδιαφέρει τον καστανά είναι να γλιτώσει το μαγαζάκι του και το αυτόφωρο, φράγκο δεν θα πάρει το Ελληνικό δημόσιο απ εδώ και πέρα, δουλέψει δε δουλέψει!

Σαφώς και το "γιατί εμένα" έχει πάρει επικές διαστάσεις σε αυτή τη χώρα αλλά όλα έχουν και ένα όριο! Όταν όλοι όσοι μπορούν φοροδιαφεύγουν δεν ξεκινάς τον αγώνα σου επιχειρηματολογώντας κατά του καστανά.

Aπο Δαρβινιστική άποψη λοιπόν, όποιος μιλά για κοινωνική δικαιοσύνη ή θέλει ισονομία, φορολόγηση όπως προβλέπει το σύνταγμα, και άλλα τέτοια, δεν είναι είδος προσαρμόσιμο και εξελικτικά βιώσιμο. Πρέπει νασαι κομπιναδόρος, λαμόγιο, και να ζείς εις βάρος των άλλων, έτσι θα ζείς εσύ καλύτερα (εις βάρος των άλλων, είτε λίγων είτε πολλών, δεν έχει σημασία), και απο εξελεκτικής απόψεως, καλύτερα και για τους απογόνους σου, μιας και έτσι θα τους αφήσεις και καλύτερα εφόδια (βλέπε περιουσία, αλλά και μενταλιτέ επιβίωσης, εκμεταλλευόμενοι τους βλάκες που θέλουν ναναι σωστοί).
Β'έβαια η πλάκα θαναι τι θα γίνει αν τελικά γίνουμε όλοι μας έτσι...

- - - Updated - - -

διαβάζω αυτό. Ανάπτυξη....



In July 2014, Ars also reported that Google Ireland Limited paid an effective tax rate of just 0.16 percent on €17 billion ($22.8 billion) revenue in 2013. That bill came to a mere €27.7 million ($37.2 million). Google paid €11.7 billion in "administrative expenses," which The Irish Times reports "largely refers to royalties paid to other Google entities, some of which are ultimately controlled from tax havens such as Bermuda."

ή αλλιώς, πως η Ιρλανδία προσελκύει επενδύσεις.. Αλλα ούτε δουλειές προσφέρουν, ούτε λεφτά αφήνουν... Στο μεταξύ σάλος έχει αρχίσει στις ΗΠΑ, όπου όλες οι εταιρίες, μικρές και μεγάλες, φοροδιαφεύγουν ασύστολα. Μόνον η Apple γλυτώνει 59 δις δολλάρια, πενήντα εννιά δισεκατομύρια δολλάρια, τον χρόνο. καλό έ;

cool11
14-12-15, 13:24
Έπεσαν οι υπογραφές για την παραχώρηση των περιφερειακών αεροδρομίων
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epesan-oi-ypografes-gia-thn-paraxwrhsh-twn-perifereiakwn-aerodromiwn.3816691.html

PopManiac
14-12-15, 16:22
Να και κάτι που έγραψε ένας φίλος μου που δεν έχει καν σελίδα στο FB:


Η μη-αποδοτική μεταρρύθμιση των Ευρωπαϊκών αγορών εργασίας
σχόλιο - 14/12/2015

Πριν λίγες μέρες δημοσιεύθηκε η κοινή έκθεση του Διεθνούς Οργάνωσης Εργασίας και της Ευρωπαϊκής Επιτροπής που καταγράφει αναλυτικώς τα μέτρα θεσμικής μεταρρύθμισης των Ευρωπαϊκών αγορών εργασίας μετά την κρίση (2008-2013, ειδικότερα) και αποτιμά τις επιδράσεις τους (International Labour Organization και European Commission, Inventory of Labour Market Policy Measures in the EU 2008-13: The crisis and beyond, Geneva ILO, 2015). Η έκθεση προσφέρει, πράγματι, λεπτομερή, πολύ καλώς τεκμηριωμένη και άριστα (state-of-the-art) επεξεργασμένη πληροφόρηση – πολύτιμη για τους ερευνητές, τις οργανώσεις οικονομικών συμφερόντων και τους πολιτικούς. Δεν παύει, βεβαίως, να απηχεί συμβιβαστικές προθέσεις και πολιτικές σκοπιμότητες, ενίοτε καταλήγοντας, ως εκ τούτου, σε εμπειρικώς αμφιλεγόμενες (και κάποιες φορές αντιφατικές) διαπιστώσεις. Για παράδειγμα, η διαπίστωση περί ισορροπημένης εφαρμογής μέτρων που ευνοούν τις επιχειρήσεις και μέτρων που ευνοούν τους εργαζόμενους βασίζεται στην απλή αριθμητική των θεσμικών παρεμβάσεων. Παραβλέπεται, δηλαδή, πως ορισμένες από αυτές επιφυλάσσουν όφελος τόσο για τους εργαζόμενους, όσο και για τις επιχειρήσεις (π.χ. βελτίωση των συνθηκών υγιεινής και ασφάλειας στους χώρους εργασίας) και παρακάμπτονται, επίσης, ταξινομήσεις και κατανομές του οφέλους μεταξύ επιμέρους ομάδων/κατηγοριών των εκάστοτε ωφελούμενων (π.χ. με κριτήριο το μέγεθος της επιχείρησης ή τον επιχειρηματικό κλάδο).

Μολαταύτα, η έκθεση διαπιστώνει το ατελέσφορο ορισμένων από τα ενθέρμως προτεινόμενα (στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών διαδικασιών συντονισμού της οικονομικής πολιτικής) ή τα ευθέως και δεσμευτικώς απαιτούμενα (στο πλαίσιο των προγραμμάτων διάσωσης (; ) και προσαρμογής υπερχρεωμένων κρατών μελών) μέτρα απορρύθμισης των αγορών εργασίας, κατά πρώτο λόγο της δραστικής χαλάρωσης της νομοθεσίας προστασίας της απασχόλησης – και, κατά τούτο, επιβεβαιώνει τις πρόσφατες ανάλογες διαπιστώσεις των ερευνητών του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου. Η έκθεση υποδεικνύει, επίσης, ότι ως αποτέλεσμα της απορρύθμισης των συλλογικών διαπραγματεύσεων (αλλά και των λοιπών μέτρων απορρύθμισης), ο κοινωνικός διάλογος απισχνάζεται – και το θεσμικό καθεστώς των Ευρωπαϊκών οικονομιών μοιάζει να αναθεωρείται (μάλλον εις βάρος της εργασίας). Η έκθεση υπογραμμίζει, τέλος, ότι οι θεσμικές μεταρρυθμίσεις των Ευρωπαϊκών αγορών εργασίας υπαγορεύονται, εν μέρει τουλάχιστον, από τους δημοσιονομικούς περιορισμούς, πράγμα που αντανακλάται στον (κατά τα λοιπά ακατάλληλο) έλεγχο των δαπανών για ενεργητικές πολιτικές, καθώς και στην πλημμελή αναθεώρηση και την ουσιαστική αποδυνάμωση των συστημάτων αποζημίωσης των ανέργων, η προστασία των οποίων, επομένως, μειώνεται (βλέπε και το γράφημα του poleconomix εδώ).

Το τελευταίο φέρει στην επιφάνεια το ζήτημα του συντονισμού θεσμικών μεταρρυθμίσεων και μακροοικονομικής πολιτικής – περί το οποίο η έκθεση μένει, εν πολλοίς, σιωπηλή. Είναι αλήθεια ότι πολλές από τις προτεινόμενες (ακόμη και τις επώδυνες) μεταρρυθμίσεις είναι σκόπιμες προκειμένου να βελτιωθεί η λειτουργία των αγορών εργασίας, ωστόσο η εισαγωγή τους εν μέσω οικονομικής στασιμότητας είναι ανώφελη, εάν όχι επιζήμια. Εκείνο που, σε πείσμα των ζηλωτών της Ευρωπαϊκής μακροοικονομικής ορθοδοξίας, επιβάλλεται είναι η άσκηση ενεργούς μακροοικονομικής (νομισματικής και δημοσιονομικής) πολιτικής προκειμένου να επιτευχθεί η αποφασιστική ανάκαμψη των Ευρωπαϊκών οικονομιών και να εξουδετερωθούν οι μηχανισμοί της υστέρησης και της μακροχρόνιας στασιμότητας. Αλλιώς, η ανάγκη για δαπανηρές δημοσιονομικώς μεταρρυθμίσεις θα επιτείνεται ή/και η ανεργία θα παραμένει μακροχρονίως ανυποχώρητη.

nfotis
14-12-15, 17:04
Έπεσαν οι υπογραφές για την παραχώρηση των περιφερειακών αεροδρομίων
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/epesan-oi-ypografes-gia-thn-paraxwrhsh-twn-perifereiakwn-aerodromiwn.3816691.html

Κι έπεται η σύμβαση για την ασφάλεια των αεροδρομίων (από ιδιωτικές εταιρείες) και η πιστοποίησή τους.
Εκεί θα έχουμε μεγάλο πανηγύρι (σκέψου πχ να θέλει επέκταση ο διάδρομος προσγείωσης 100 μέτρα για να πάρει πιστοποίηση το αεροδρόμιο, το κράτος να κάνει μια πενταετία να απαλλοτριώσει τα χωράφια, και ο ιδιώτης παραχωρησιούχος να τραβάει μια ωραία μήνυση στο κράτος για διαφυγόντα έσοδα από την απουσία πιστοποίησης)

Ν.Φ.

PopManiac
14-12-15, 17:09
Kαι να και ένας άλλος φίλος που δεν τον έχω στο FB - και δουλεύει στην Οξφόρδη - τι έχει να πει για το θέμα της κρίσης.

Μάλλον ένας ακόμα συνομωσιολόγος αφού μας γράφει: Who is responsible for the eurozone crisis? The simple answer: Germany (http://www.independent.co.uk/voices/who-is-responsible-for-the-eurozone-crisis-the-simple-answer-germany-a6771536.html)

Άσχετος, έπρεπε να βρει την παρέα του FB για να μάθει ότι εμείς τα τρώμε από τους γερμανούς φορολογούμενους και πρέπει να τους πληρώσουμε και καλά μας κάνουνε....

xhaos
14-12-15, 18:07
το ερώτημα είναι, γιατί ο keynes δεν παίζει κανένα ρόλο στο desision making;

nfotis
14-12-15, 18:25
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί τα χώνεται στον ΝΦ κάθε φορά που ποσταρει! Πιστεύω, ότι αν καθίσετε και συζητήσετε και ξεπεράσετε το ότι ακόμα και οι πιο σκληροπυρηνικοί νεοφιλελεύθεροι δαρβινιστές προβλέπουν να μπορεί να επιβιώσει ο κατιμάς του ανθρωπίνου γένους, είτε από ανθρωπιστικούς λόγους, είτε από αναγκαιότητα για να μην επιβαρύνουν σε άλλους τομείς την κοινωνία, θα τη βρείτε την άκρη!


Είναι η τελευταία μόδα, δεν μπορούν να τα βάλουν με την κυβέρνηση, και κάπου πρέπει να ξεθυμάνουν.



Σαφώς και το "γιατί εμένα" έχει πάρει επικές διαστάσεις σε αυτή τη χώρα αλλά όλα έχουν και ένα όριο! Όταν όλοι όσοι μπορούν φοροδιαφεύγουν δεν ξεκινάς τον αγώνα σου επιχειρηματολογώντας κατά του καστανά.

Από ότι διάβασα, έγινε καταγγελία για την συγκεκριμένη περίπτωση.
Οι αστυνομικοί οφείλουν να επέμβουν σε μια τέτοια περίπτωση, άσχετα από το δίκαιο ή όχι (είναι όργανα της τάξης, δεν είναι δικαστές να αποφασίζουν ποιόν θα συλλάβουν και ποιόν θα αφήσουν).

Ν.Φ.

PopManiac
14-12-15, 18:31
το ερώτημα είναι, γιατί ο keynes δεν παίζει κανένα ρόλο στο desision making;

Eπειδή δεν υπάρχει καν στο μυαλό των decision-makers διότι πολύ απλά είναι ενάντια στα συμφέροντα εκείνων που βρίσκονται κοντά σε decision-makers. Και για να μην αναγνωστεί αυτό ως πολύ συνομωσιολογικό να το κάνω ελαφρώς λιανό με μερικά ενδεικτικά παραδείγματα:

- Στο ΗΒ, όπου πλέον υπάρχει η πρωτοκαθεδρία του χρηματοπιστωτικού τομέα ως κύριου τομέα της οικονομίας, προφανώς και ο Keynes είναι ο διάβολος ο ίδιος

- Στην Γερμανία, όπως πολύ σωστά λέει και ο Wren Lewis, ο Keynes είναι επίσης ο διάβολος σε ό,τι αφορά τα εκεί συμφέροντα των επιχειρηματιών καθώς το wage moderation τους επέτρεψε να εξάγουν μειωμένη αγωνιστικότητα στις άλλες οικονομίες

- Στη Γαλλία τα πράγματα είναι κάπου στη μέση αλλά και εκεί είναι τόσα τα αντικρουόμενα συμφέροντα που δεν επιτρέπουν μια καθαρή εκφορά λόγου υπέρ περισσότερων κεϋνσιανικής φύσεως πολιτικών

Νομίζω όμως πως γενικά το συμφέρον των ελίτ - δλδ εκείνων που έχουν αρκετό χρήμα που τους παρέχει ουσιαστική πρόσβαση στα κέντρα εξουσίας - είναι τέτοιο που επιθυμεί σκληρό (πολύ σκληρό) χρήμα στην €ζώνη.

Βάλε και την ιδεοληψία που χαρακτηρίζει την πλειοψηφία των decision-makers και είναι αμιγώς μονεταριστική / φριντμανική ως προσέγγιση και εδώ κάπου έχεις την απάντηση.

- - - Updated - - -


Είναι η τελευταία μόδα, δεν μπορούν να τα βάλουν με την κυβέρνηση, και κάπου πρέπει να ξεθυμάνουν.


Η ειρωνεία του eqvus σου διέφυγε νομίζω :-k

- - - Updated - - -

Eκτός και αν αποδέχεσαι ότι είσαι σκληροπηρυνικός νεοφιλελεύθερος δαρβινιστής - το οποίο μεν σου το προσάπτουμε αλλά πραγματικά θα εκπλαγώ από την εντιμότητά σου ότι το αποδέχεσαι ως ιδιότητα :oneup:

WAntilles
14-12-15, 20:36
...και δουλεύει στην Οξφόρδη - τι έχει να πει για το θέμα της κρίσης.

Μάλιστα.

Κατά τύχη, πάλι έλληνας μονίμως διαμένων και εργαζόμενος στο εξωτερικό, με σκληρό νόμισμα.

xmperop1
14-12-15, 20:41
Μάλιστα.

Κατά τύχη, πάλι έλληνας μονίμως διαμένων και εργαζόμενος στο εξωτερικό, με σκληρό νόμισμα.

Το παρατήρησες και εσύ ε?

PopManiac
14-12-15, 20:43
Μάλιστα.

Κατά τύχη, πάλι έλληνας μονίμως διαμένων και εργαζόμενος στο εξωτερικό, με σκληρό νόμισμα.

PWNED again... Για δες το λινκ, το άρθρο, και την ιδιότητα του φίλου μου :-k

Aχ βρε Wan, το ένα πίσω από το άλλο :rolleyes:

KLG
14-12-15, 20:53
το ερώτημα είναι, γιατί ο keynes δεν παίζει κανένα ρόλο στο desision making;

Επειδη δεν ανήκει στην κλίκα των Ελλήνω του εξωτερικού που πληρώνεται σε σκληρό νόμισμα και κινεί τα νήματα του κόσμου :p

WAntilles
14-12-15, 20:55
PWNED again... Για δες το λινκ, το άρθρο, και την ιδιότητα του φίλου μου :-k

Τί "pawned";

"Δουλεύει στην Οξφόρδη" έγραψες αυτολεξεί παραπάνω.

Τελευταία φορά που κοίταξα, η Οξφόρδη είναι εκτός ελληνικής επικράτειας και εντός επικράτειας ΗΒ.

Άλλαξε κάτι;

PopManiac
14-12-15, 20:56
Τί "pawned";

"Δουλεύει στην Οξφόρδη" έγραψες αυτολεξεί παραπάνω.

Τελευταία φορά που κοίταξα, η Οξφόρδη είναι εκτός ελληνικής επικράτειας και εντός επικράτειας ΗΒ.

Άλλαξε κάτι;

Keep being pwned και να επιμένεις :-k

nfotis
15-12-15, 00:58
Απίστευτοι οι τύποι.
Χρυσάφι πιάνουνε, χώμα γίνεται...
http://www.iefimerida.gr/news/240802/i-kyvernisi-metatrepei-elliniko-se-kentro-filoxenias-prosfygon



ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ Ο Γ. ΜΟΥΖΑΛΑΣ
Η κυβέρνηση μετατρέπει το Ελληνικό σε κέντρο φιλοξενίας προσφύγων

Τη δημιουργία κέντρου φιλοξενίας προσφύγων και μεταναστών σε παλιές εγκαταστάσεις της Πολεμικής Αεροπορίας στο πρώην αεροδρόμιο του Ελληνικού, προωθεί το υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής.

Για το παραπάνω σχέδιο ενημέρωσε ο αναπληρωτής υπουργός Μεταναστευτικής Πολιτικής, Γιάννης Μουζάλας, δημάρχους του νότιου τομέα Αττικής, στο πλαίσιο συνάντησης που είχε τη Δευτέρα με τον πρόεδρο και μέλη της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας, σύμφωνα με το ΑΠΕ-ΜΠΕ.

...
«Εξέφρασα τις αντιρρήσεις και τις διαφωνίες μου στα σημεία που έπρεπε να θίξω. Στο Ελληνικό, στο πρώην αεροδρόμιο, ο λαός περιμένει κάποια στιγμή να δει εργοτάξιο, μπουλντόζες, θέσεις εργασίας, ανάπτυξη, ζωή και πολιτισμό και οτιδήποτε άλλο είναι μακριά από αυτό το σχέδιο όχι απλά μας βρίσκει αρνητικούς, μας βρίσκει πλέον σε θέσεις μάχης», επισήμανε μιλώντας στους δημοσιογράφους ο δήμαρχος Ελληνικού-Αργυρούπολης, Γιάννης Κωνσταντάτος.

«Δεν είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε απολύτως καμία έκπτωση σε θέματα δημόσιας ασφάλειας και δημόσιας υγείας. Ζητάμε να υπάρξουν όλες εκείνες οι πρόνοιες που θα διασφαλίσουν ότι συνολικά και στην όποια προσπάθεια γίνει, δεν θα υπάρξει κανένας κίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια και τη δημόσια υγεία στις τοπικές κοινωνίες. Μέχρι τώρα αυτό δεν έχει γίνει», υπογράμμισε με τη σειρά του ο δήμαρχος Γλυφάδας, Γιώργος Παπανικολάου.

Ο δήμαρχος Αλίμου, Ανδρέας Κονδύλης, τόνισε ότι το σχέδιο προωθείται «ερήμην μας και εν αγνοία μας. Είμαστε ιδιαίτερα ανήσυχοι για το τι πρόκειται να γίνει στο Ελληνικό, χωρίς να έχει υπάρξει η παραμικρή συνεννόηση με την τοπική αυτοδιοίκηση».

Σε διαφορετική κατεύθυνση ήταν η σύντομη δήλωση του δημάρχου Παλαιού Φαλήρου, Διονύση Χατζηδάκη, ο οποίος είπε ότι «προτιμώ να κοιμάμαι με παράπονα, παρά με τύψεις», ωστόσο διευκρίνισε ότι στις 16 Δεκεμβρίου θα αδειάσει το γήπεδο Τάε Κβον Ντο προκειμένου να φιλοξενήσει αγώνες.

...


Θα θυμάστε και την Βαλαβάνη με τον σταθμό μεταφόρτωσης σκουπιδιών.
Ούτε ένα σωστό (ξε)πούλημα δεν είναι ικανοί να κάνουν...

Ν.Φ.

xhaos
15-12-15, 08:54
Απίστευτοι οι τύποι.
Χρυσάφι πιάνουνε, χώμα γίνεται...
http://www.iefimerida.gr/news/240802/i-kyvernisi-metatrepei-elliniko-se-kentro-filoxenias-prosfygon



Θα θυμάστε και την Βαλαβάνη με τον σταθμό μεταφόρτωσης σκουπιδιών.
Ούτε ένα σωστό (ξε)πούλημα δεν είναι ικανοί να κάνουν...

Ν.Φ.

ο κερατάς ο Σαμαράς φταίει που πήγε τη χώρα σε εκλογές και την παρέδωσε στα κουμούνια!
τίποτα δεν θα είχε γίνει αν δεν έκανε τη βλακεία, ούτε cc, ούτε μεταναστευτικό , ούτε ποινή στον παναθηναϊκό, ΤΙΠΟΤΑ!

voithostyrempora2
15-12-15, 16:59
Εμ είναι λογικό να έχει τον πόνο του ο nfotis. Αυτό που ΔΕΝ είναι λογικό είναι να αγνοεί την πραγματικότητα, ακόμη και τον ομογάλακτό του ιδεολογικά Σκυλακάκη. Ξεχνάει λοιπόν ο nfotis και ο κάθε nfotis τί γινόταν επί Αντώνη Βενιζέλου και Βαγγέλη Σαμαρά. Αλλά ας αφήσω τον Σκυλακάκη να τα πει :

Τι δεν θα ακούσετε στις ειδήσεις (http://www.capital.gr/story/2169229)

[..]
Τι δεν θα μάθετε πουθενά. Ότι η χώρα το 2014 παρήγαγε σε ευρώ (ΑΕΠ σε τρέχουσες τιμές) 3,5 δισ. λιγότερα απ΄ ό,τι το 2013. Το ΑΕΠ έπεσε στα 178,9 δισ. από 182,4 το 2013 με βάση την εισηγητική έκθεση του προϋπολογισμού του 2015. Η πτώση αυτή του ΑΕΠ σε τρέχουσες τιμές κατά 2% συνοδεύτηκε από ακόμα μεγαλύτερο αποπληθωρισμό (-2,5%). Γι΄ αυτό και εμφανίζεται στα στοιχεία «ανάπτυξη» -τρομάρα μας.
[..]

Κοινώς, το 2014, το ΑΕΠ μειώθηκε και με ένα λογιστικό τρικ, λόγω του αποπληθωρισμου, φάνηκε εικονικά να υπάρχει μια δήθεν ανάπτυξη, που λέει και το topic. Και τα επίσημα οριστικά στοιχεία εδώ (http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&pcode=tec00001&language=en):

ΑΕΠ Ελλάδος 2013 - 180,4 δις ευρώ
ΑΕΠ Ελλάδος 2014 - 177,6 δις ευρώ

Η "ανάπτυξη" του Σαμαρα ηταν μείωση του ΑΕΠ κατά 2,8 δις ευρώ. Η οποια αυξηση κάποιων δεικτών (πχ οικοδομικες άδειες, πωλήσεις αυτοκινητων) κατά 5-10% το 2014 συνετελέστη επειδή το 2013 είχαν φτάσει σε ένα ιστορικό χαμηλό, οπότε κάποια στιγμή θα εμφανιζαν κάποια αυξηση από το ολικό ελάχιστο (δε γίνεται μόνο να μειώνονται αιωνιως). Ακόμη κι ετσι, το 2014 ήταν 70-80 % κάτω από τα επίπεδα του 2007-2008. Η δε ανεργία πράγματι αυξηθηκε κατα ~1% το 2015, αλλά προηγουμενως είχε αυξηθει κατά ~16 μονάδες από τις Κυβερνησεις ΝΔ-ΠαΣοΚ (από το ~9% εφτασε το ~25%, αφού πρώτα είχε σκαρφαλώσει μέχρι το ~27%). Αν λοιπόν η παρούσα Κυβερνηση ειναι μία φορά υπεύθυνη για την ανεργια, οι ΝΔ-ΠαΣοΚ ειναι 16 φορές υπεύθυνοι...

Στην ανεργία ισχύει επίσης το προηγούμενο. Υπάρχει κάποιο ανελαστικό ποσοστό εργασίας: δε γινεται η ανεργία να φτασει πχ το 60%. Οπότε κάποια στιγμη η ανεργια θα ταβανιαζε και μετά θα ειχε κάποιες μικρες διακυμανσεις, όπως και πραγματι έγινε.

Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στο Σύμπαν ολόκληρο που θα υπερασπιστεί την Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑνΕλ, όπως και οποιοδήποτε κόμμα ψηφισε την καταργηση των μειωμενων συντελεστων ΦΠΑ στο Αιγαίο (ΣΥΡΙΖΑ,ΝΔ,ΠαΣοΚ,Ποτάμι και ΑνΕλ υπερψήφισαν και είναι από εμένα αιωνίως ξεγραμμένοι ως ηθικοί αυτουργοι απόπειρας μαζικής ανθρωποκτονίας από πρόθεση των ακριτων νησιωτων). Στις 4 Μαρτη θα εκδικαστει η υπόθεση στο ΣτΕ, όπου αν εφαρμοστεί το άρθρο του Συνταγματος περι νησιωτικοτητας, το καταπτυστο αντισυνταγματικό αυτό νομικό τερατουργημα θα καταπέσει. Πέρα όμως από αυτό, δε μπορώ να βλέπω τους προηγουμενους να κουνάνε το δάχτυλο.

Οι προηγουμενοι φαγανε επί 40 χρόνια. Οι τωρινοι τρώνε (να το δεχθω για την οικονομια της συζητησης ότι τρώνε) επί ~10 μήνες. Μέχρι να περασουν ακόμα 39 χρονια και 2 μηνες που θα τρώνε οι τωρινοι, οι προηγουμενοι έχουν το ηθικό μειονέκτημα και δε δικαιουνται δια να ομιλούν. Ή, τέλος πάντων , Δημοκρατία έχουμε, όλοι δικαιούνται δια να ομιλούν, ακόμη και οι ΝΔ-ΠαΣοΚ,αλλά μην περιμένει κανείς τους να τους πάρουμε στα σοβαρα, τουλάχιστον εμείς οι μη κομματικοί.

Και όσο οι προηγούμενοι δωσίλογοι κυβερνώντες σκοτώνονται με τους σημερινούς άχρηστους κυβερνώντες, δυναμώνει το ένα και μοναδικό κόμμα με κοινοβουλευτική παρουσία που δεν εχει ψηφισει ούτε ενα αντιλαϊκο μέτρο (μνημόνιο ή μη) όλα αυτα τα χρόνια και παράλληλα επιθυμεί τη διατήρηση του Καπιταλισμού :clap:, δηλαδή η ΛΑΕ :oneup:. Φυσικά μιλάω για πολιτικά κόμματα και όχι για συμμορίες ημίτρελων νεοναζί δολοφόνων, όπως η Χρυση Αυγή.

Zer0c00L
15-12-15, 17:22
Εμ είναι λογικό να έχει τον πόνο του ο nfotis. Αυτό που ΔΕΝ είναι λογικό είναι να αγνοεί την πραγματικότητα, ακόμη και τον ομογάλακτό του ιδεολογικά Σκυλακάκη. Ξεχνάει λοιπόν ο nfotis και ο κάθε nfotis τί γινόταν επί Αντώνη Βενιζέλου και Βαγγέλη Σαμαρά. Αλλά ας αφήσω τον Σκυλακάκη να τα πει :

Τι δεν θα ακούσετε στις ειδήσεις (http://www.capital.gr/story/2169229)

[..]
Τι δεν θα μάθετε πουθενά. Ότι η χώρα το 2014 παρήγαγε σε ευρώ (ΑΕΠ σε τρέχουσες τιμές) 3,5 δισ. λιγότερα απ΄ ό,τι το 2013. Το ΑΕΠ έπεσε στα 178,9 δισ. από 182,4 το 2013 με βάση την εισηγητική έκθεση του προϋπολογισμού του 2015. Η πτώση αυτή του ΑΕΠ σε τρέχουσες τιμές κατά 2% συνοδεύτηκε από ακόμα μεγαλύτερο αποπληθωρισμό (-2,5%). Γι΄ αυτό και εμφανίζεται στα στοιχεία «ανάπτυξη» -τρομάρα μας.
[..]

Κοινώς, το 2014, το ΑΕΠ μειώθηκε και με ένα λογιστικό τρικ, λόγω του αποπληθωρισμου, φάνηκε εικονικά να υπάρχει μια δήθεν ανάπτυξη, που λέει και το topic. Και τα επίσημα οριστικά στοιχεία εδώ (http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&pcode=tec00001&language=en):

ΑΕΠ Ελλάδος 2013 - 180,4 δις ευρώ
ΑΕΠ Ελλάδος 2014 - 177,6 δις ευρώ

Η "ανάπτυξη" του Σαμαρα ηταν μείωση του ΑΕΠ κατά 2,8 δις ευρώ. Η οποια αυξηση κάποιων δεικτών (πχ οικοδομικες άδειες, πωλήσεις αυτοκινητων) κατά 5-10% το 2014 συνετελέστη επειδή το 2013 είχαν φτάσει σε ένα ιστορικό χαμηλό, οπότε κάποια στιγμή θα εμφανιζαν κάποια αυξηση από το ολικό ελάχιστο (δε γίνεται μόνο να μειώνονται αιωνιως). Ακόμη κι ετσι, το 2014 ήταν 70-80 % κάτω από τα επίπεδα του 2007-2008. Η δε ανεργία πράγματι αυξηθηκε κατα ~1% το 2015, αλλά προηγουμενως είχε αυξηθει κατά ~16 μονάδες από τις Κυβερνησεις ΝΔ-ΠαΣοΚ (από το ~9% εφτασε το ~25%, αφού πρώτα είχε σκαρφαλώσει μέχρι το ~27%). Αν λοιπόν η παρούσα Κυβερνηση ειναι μία φορά υπεύθυνη για την ανεργια, οι ΝΔ-ΠαΣοΚ ειναι 16 φορές υπεύθυνοι...

Στην ανεργία ισχύει επίσης το προηγούμενο. Υπάρχει κάποιο ανελαστικό ποσοστό εργασίας: δε γινεται η ανεργία να φτασει πχ το 60%. Οπότε κάποια στιγμη η ανεργια θα ταβανιαζε και μετά θα ειχε κάποιες μικρες διακυμανσεις, όπως και πραγματι έγινε.

Είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στο Σύμπαν ολόκληρο που θα υπερασπιστεί την Κυβερνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑνΕλ, όπως και οποιοδήποτε κόμμα ψηφισε την καταργηση των μειωμενων συντελεστων ΦΠΑ στο Αιγαίο (ΣΥΡΙΖΑ,ΝΔ,ΠαΣοΚ,Ποτάμι και ΑνΕλ υπερψήφισαν και είναι από εμένα αιωνίως ξεγραμμένοι ως ηθικοί αυτουργοι απόπειρας μαζικής ανθρωποκτονίας από πρόθεση των ακριτων νησιωτων). Στις 4 Μαρτη θα εκδικαστει η υπόθεση στο ΣτΕ, όπου αν εφαρμοστεί το άρθρο του Συνταγματος περι νησιωτικοτητας, το καταπτυστο αντισυνταγματικό αυτό νομικό τερατουργημα θα καταπέσει. Πέρα όμως από αυτό, δε μπορώ να βλέπω τους προηγουμενους να κουνάνε το δάχτυλο.

Οι προηγουμενοι φαγανε επί 40 χρόνια. Οι τωρινοι τρώνε (να το δεχθω για την οικονομια της συζητησης ότι τρώνε) επί ~10 μήνες. Μέχρι να περασουν ακόμα 39 χρονια και 2 μηνες που θα τρώνε οι τωρινοι, οι προηγουμενοι έχουν το ηθικό μειονέκτημα και δε δικαιουνται δια να ομιλούν. Ή, τέλος πάντων , Δημοκρατία έχουμε, όλοι δικαιούνται δια να ομιλούν, ακόμη και οι ΝΔ-ΠαΣοΚ,αλλά μην περιμένει κανείς τους να τους πάρουμε στα σοβαρα, τουλάχιστον εμείς οι μη κομματικοί.

Και όσο οι προηγούμενοι δωσίλογοι κυβερνώντες σκοτώνονται με τους σημερινούς άχρηστους κυβερνώντες, δυναμώνει το ένα και μοναδικό κόμμα με κοινοβουλευτική παρουσία που δεν εχει ψηφισει ούτε ενα αντιλαϊκο μέτρο (μνημόνιο ή μη) όλα αυτα τα χρόνια και παράλληλα επιθυμεί τη διατήρηση του Καπιταλισμού :clap:, δηλαδή η ΛΑΕ :oneup:. Φυσικά μιλάω για πολιτικά κόμματα και όχι για συμμορίες ημίτρελων νεοναζί δολοφόνων, όπως η Χρυση Αυγή.

αν και διαφωνω με τον ορο εγκληματικη οργανωση που χαρακτηριζουν ενα νομιμο πολιτικο κομμα οπως η ΧΑ (μην ξεχνατε το καταστατικο του κομματος που κατατεθηκε στο πρωτοδικειο) αν θελουν να την χαρακτηριζουν ως εγκληματικη οργανωση θα πρεπει να την θεσουν εκτος νομου και συνταγματος και να μην υπαρχει ως πολιτικο κομμα

γιατι αν δεχτω τον ισχυρισμο οτι η ΧΑ ειναι εγκληματικη οργανωση (συμφωνα με τα εγκληματα που εχει διαπραξει)
να με συγχωρειτε αγαπητοι φιλοι και συνομιλητες μου αλλα θα χαρακτηρισω και τον ΣΥΡΙΖΑ ως εγκληματικη οργανωση καθως κομματικα του στελεχη παρεχουν νομικη στηριξη (συμφωνα με τα δημοσιευματα του τυπου και οχι μονο) σε αντι-εξουσιαστες που καινε/σπανε ιδιωτικη περιουσια και δημοσια περιουσια

επισης να θυμισω στον φιλο και συνομιλητη μου πιο πανω

οτι τα κομματα της σημερινης κυβερνησης ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ στηριζουν το μνημονιο οπως το γνωστο εντος Ε.Ε και ΕΥΡΩ
οτι τα κομματα της σημερινης αντιπολιτευσης ΝΔ/ΠΑΣΟΚ/ΠΟΤΑΜΙ/ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ στηριζουν το μνημονιο οπως και το γνωστο εντος Ε.Ε και ΕΥΡΩ
αντιθετο ειναι το ΚΚΕ (αν και τα αναμασαει τωρα τελευταια) και η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ

στα κομματα υπαρχουν η ΛΑΕ αλλα υπαρχει και το ΕΠΑΜ ισως υπαρχουν και αλλα...

οπως να θυμισω οτι δεν πρεπει να ξεχναμε το ΚΗΔΙΣΟ του ΓΑΠ και το ΛΑΟΣ του ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗ

αν δεχτω και τις "φημες" οτι θα εχουμε κομμα απο τον Α.Σαμαρα/Ε.Βενιζελο και καποιους βουλευτες της ΝΔ/ΠΑΣΟΚ

τοτε τελικα σε αυτη την χωρα μαλλον εχουμε περισσοτερους πολιτικους/συνδικαλιστες απο οτι ψηφοφορους τελικα καθως στις προσφατες εκλογες νικησε η αποχη οχι αυτοι που ψηφισαν καθως ηταν το λιγοτερο ποσοστο (βαση του ΥΠΕΣ.)

σαφως δεν μπορουμε να συγκρινουμε την συγκυβερνηση του ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ με την συγκυβερνηση ΝΔ/ΠΑΣΟΚ (που εγινε για συγκεκριμενους λογους (φανταζομαι τους γνωριζετε ποιοι ειναι)) και με την κυβερνηση επι σειρα ετων (40 χρονια) ΝΔ και ΠΑΣΟΚ αντιστοιχα στις οποιες οφειλουμε παρα πολλα κακα...

η συνταγη βεβαια δεν τους βγαινει...καθως με περικοπη μισθων/συνταξεων και φορολογια δεν ερχεται καμια αναπτυξη αλλα λιτοτητα
ουτε φυσικα μπορει η αγορα εργασιας αν δεν περασουν 10+ χρονια να απορροφησει τους ...μυρια ανεργους
ουτε φυσικα μπορει το κοινωνικο συνολο της χωρας να ενταξει τους ....μυρια μεταναστες ωστε να προσφερουν στην αγορα εργασιας
ουτε φυσικα τα περιπου 3 μυρια εργαζομενων στον ιδιωτικο τομεα μπορουν να συντηρησουν τα 7 μυρια των υπολοιπων

@ ADSLgr.com All rights reserved.