PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

anon
06-04-16, 16:58
Τι δεν εχει η φινλανδια που εχουν οι γειτονικες σουηδια+νορβηγια?

Εθνικο νομισμα :whistle:


ξου ρε μαρτυριάρη!!!! :p :p :p

Oμως δεν ειναι μόνον αυτό δυστυχώς... αν και παίζει σημαντικότατο ρόλο. Και η Σουηδία και η Νορβηγία αντιμετωπίζουν πιέσεις (προς το παρόν) για το κοινωνικό κράτος και παροχές που έχουν και σκέπτονται σοβαρά την περίπτωση περικοπών...


@kerkiss συγνώμη εαν νοιώθεις προσβεβλημένος, αλλά έχω βαρεθεί την κόσμια ευγενική συζήτηση, ειδικα εαν ο άλλος θέλει να μου ξεσκίζει τον κ..λο με ευγένειες.... Μιλάω λίγο αθυρόστομα, αλλα παίρνεις το μήνυμα καλύτερα... το έχω παρατηρήσει ότι ισχύει.
Το δια ταυτα. Εαν έχεις να αποδείξεις τίποτε, καλώς, αλλιώς καλύτερα να μασάς. Γιατί εαν δεν μπορείς να μου αποδείξεις ότι μια χώρα υπόδειγμα του πως θα έπρεπε να είμαστε και ποτέ στον αιώνα τον άπαντα ΔΕΝ θα μπορέσουμε να φτάσουμε, παρόλα αυτά, είναι μερικά βήματα πίσω μας στην καταστροφή, τότε τι μου τσαμπουνάτε να γίνουμε σαν αυτή και θα λυθούν ως δια μαγείας όλα; Αρα δεν είναι αυτή η συνταγή, και πάρτε το χαμπάρι.
Απο την άλλη, τι μιλάω; Αφού δεν πρόκειται ποτε να ακούσετε. Δεν σας βολεύει, έχετε συμφέροντα, δεν ξέρω τι, μπορεί και απλά ναναι θέμα ηλιθιότητας για κάποιους, το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι πιστεύουν αυτές τις μπουρδες περι ανάπτξης για αυτό πήραν > 80% στις εκλογές Σεπτέμβρη.

Και να το ξαναπώ.
Δεν θέλουμε/Δεν χρειαζόμαστε ΑΝΑΠΤΥΞΗ.
Θέλουμε / Χρειαζόμαστε ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΗΜΕΡΙΑ. Ειναι διαφορετικά πράγματα, και το πρώτο δεν σημαίνει κατα ανάγκη το δεύτερον. Και μάθετε να ζητάτε αυτό που πραγματικά θέλετε και όχι έμμεσα επειδή μπορεί να το φέρει, δηλαδή μην ζητάτε ΑΝΑΠΤΥΞΗ επειδή νομίζετε ότι θα φέρει ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΗΜΕΡΙΑ, μιας και υπάρχουν πολλές χώρες που έχουν ιλιγγιώδη ΑΝΑΠΤΥΞΗ αλλά ευημερία έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό του πληθυσμού.

voithostyrempora2
06-04-16, 17:00
Το Δημόσιο είχε το 2009 ~1.000.000 υπαλλήλους (με τον κηφήνα απ την Ραφήνα).
Σήμερα έχει ~650.000 υπαλληλους και μήνα με το μηνα βαίνει ισχυρά μειούμενος ο αριθμός.

(ειχα δωσει αναλυτικά λινκζ παλαιοτερα για τα σχετικά νουμερα)

Ακόμη και αυτοί οι 650.000 όλοι κι όλοι που εχουν απομείνει, εχουν χάσει το 1/7 του μισθού τους αυτοστιγμεί το 2010 με το κοψιμο του 13ου-14ου μισθού και εχουν δει αρεκτές μειώσεις στις ετήσιες καθαρές αποδοχές τους, συνολικα περί το 30% ή και παραπάνω. Το μισθολογικό κόστος έχει πέσει από τα 24,5 δις ευρώ σε λιγότερα από 16 δις (http://www.newsbomb.gr/politikh/news/story/476697/mitsotakis-meiosame-kato-apo-16-dis-to-misthologiko-kostos-sto-dimosio). Δεν υπάρχει άλλο Κράτος να κοπει , πλην κάποιων ελαχιστοτατων ειδικών περιπτωσεων, όπως ο βυσματίες στη Βουλη, οι οποίοι πρέπει να μεταταχθουν σε υπηρεσίες με πολλά κενά, μπας και καλυφθει καμια τρυπα, όπως και μισθολογικα η συντριπτική πλειοψηφια έχει δει μεγάλες περικοπες, πλην κάποιων βυσματιων, όπως στο ΥπΟικ, με την "προσωπική διαφορά" (http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/blog-post.html). Οι δε τομείς Υγείας και Παιδείας έχουνδ εκάδες χιλιάδες κενά σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας, σχολεία και πανεπιστημια. Χρειάζονται άμεσα μαζικες προσληψεις δεκάδων χιλιαδων γιατρων, νοσηλευτών, εκπαιδευτικών και μελών ΔΕΠ.

Συνολικά είμαστε πολύ κάτω από το μεσο όρο της ΕΕ σε μέγεθος Δημοσίου (αριθμός δ/υ ανά 1.000) με 650.000 δ/υ για 11.000.000 (ποσοστό 5,9%). Πράγματι, το 2009 ειχαμε ενα πολύ μεγάλο Κράτος με υπεραριθμους και πάμπολλες περιπτωσεις υψηλών αμοιβων. Επρεπε να μειωθει και μειωθηκε. Μειωθηκε κατα 35% σε ανθρωπινο δυναμικό και μειώθηκαν οι μισθοί. Ό,τι ηταν να κοπει, κόπηκε και μάλιστα σε μεγαλυτερο βαθμό από ένα όριο που θα κρατουσε κάποιες δομες λειτουργικές. Το θεμα είναι ότι το συμμαζεμα του Δημοσιου επετευχθη με συνταξιοδοτησεις αντί για απολυσεις και αυτό ηταν λάθος.

Συμφωνω απόλυτα στο οτι έπρεπε το 2010 να γινουν άμεσα 200-250 χιλιαδες απολύσεις δ/υ, αλλά αυτό δε μπορεί να αλλάξει τώρα. Αν πας να παγωσεις/καταργησεις τη συνταξη των συνταξιοδοτημενων δ/υ, το επόμενο πρωί ο νόμος αυτός θα βγει αντισυνταγματικός ως εχων αναδρομική ισχύ. Οσοι βγηκαν σε συνταξη, βγηκαν και θα τη λαμβανουν ισοβίως (κυριολεκτικά ισοβιως, μέχρι να πεθανουν) και αυτό δε θα αλλάξει ποτέ. Το Δημόσιο είναι πλέον ΜΙΚΡΟ και χρειαζεται άμεσα μαζικές προσληψεις δεκάδων χιλιάδων υπαλληλων σε Υγεία και Παιδεια. Τα υπόλοιπα είναι τσιτατα των νεοφιλελεδων.

patch
06-04-16, 17:00
ξου ρε μαρτυριάρη!!!! :p :p :p

Oμως δεν ειναι μόνον αυτό δυστυχώς... αν και παίζει σημαντικότατο ρόλο. Και η Σουηδία και η Νορβηγία αντιμετωπίζουν πιέσεις (προς το παρόν) για το κοινωνικό κράτος και παροχές που έχουν και σκέπτονται σοβαρά την περίπτωση περικοπών...

Η Νορβηγία δεν σκέφτεται, έχει κόψει ήδη αρκετές παροχές ;)

voithostyrempora2
06-04-16, 17:12
Βρήκα και την πηγή για τους αριθμους των δ/υ, να μη λένε μερικοι ότι βγαζω νούμερα από το μυαλό μου:

31/12/2009 : 942.625 (http://apografi.yap.gov.gr/apografi/2013/Flows_2009_2013.htm) δημοσιοι υπάλληλοι (λίγο μετά το peak όλων των εποχων που ειχαμε μέσα στο 2009)
29/02/2016: 637.212 (http://apografi.yap.gov.gr/apografi/2016/Flows_2016.htm) δημόσιοι υπάλληλοι

YiannisM
06-04-16, 17:16
Αυτά είναι βασικά στοιχεία που βοηθούν στην δημιουργία ενός υγειούς κλίματος αλλά δεν είναι άξονες ανάπτυξης

Μα η ανάπτυξη είναι ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ Δεν πηγάζει από τέτοιους τομείς Απλώς ένα υγιές και απλουστευμένο περιβάλλον διευκολύνει και ευνοεί τα πράγματα
Νομίζω ήμουν σαφής ("βασικότερες προϋποθέσεις ανάπτυξης").

Προσθέτω άλλες 2 προϋποθέσεις, στο αρχικό μου πνεύμα:

Οι βασικότερες προϋποθέσεις ανάπτυξης, κατά τη γνώμη μου, είναι:
1) Μείωση Δημοσίου τομέα και γραφειοκρατίας κατά >= 50%,
2) Μείωση φορολογίας τουλάχιστον στο μισό,
3) Διευκόλυνση επενδυτών και εργατικού δυναμικού προς μικρή, μεσαία και μεγάλη επιχειρηματικότητα (με όρους εγχώριας+διεθνούς αγοράς, όχι κρατικοδίαιτα όπως πριν).

4) Πρόνοια για ΟΛΟΥΣ όσους δεν πετυχαίνουν με την πρώτη ή δεύτερη φορά, πολύ περιορισμένων όμως παροχών όρων (μέχρι να ανακτήσουν δυνάμεις για να ξαναπροσπαθήσουν) και χωρίς καμία δυνατότητα βολέματος για κανέναν!
5) Προσθήκη θεμάτων επιχειρηματικότητας και καινοτομίας στη βασική εκπαίδευση ΟΛΩΝ των Ελλήνων.

Εάν είχαμε μόνο αυτά, τα υπόλοιπα θα συνέβαιναν σιγά-σιγά κι από μόνα τους.

- - - Updated - - -


ήδη το δημόσιο μειώθηκε σχεδόν 50% (όχι ότι δεν μπορεί να μειωθεί άλλο σε κάποιους τομείς και υπηρεσίες, πχ η Βουλή είχε 500 κάτι υπαλλήλους το 89, εποχή προ ευρείας χρήσης υπολογιστών, και σήμερα, που θα έπρεπε να έχει λόγω τεχνολογίας λιγότερο κόσμο, είχε πριν 5 χρόνια κάπου 1700!) και επίσης η γραφειοκρατία μειώθηκε και μάλιστα σοβαρά (όχι ότι δεν χρειάζεται και άλλο ή ότι δεν υπάρχουν τομείς που δεν έχει αγγιχτεί η γραφειοκρατία).
[.......]
Δε νομίζω καθόλου ότι έχουν επιτευχθεί τέτοιες βελτιώσεις (με τα μυαλά που επικρατούν σ αυτή τη χώρα :( ), αλλά εάν υποθέσουμε ότι πράγματι επιτεύχθηκαν τότε το >= 50% που πρότεινα το πρωί ήταν υπερβολικά λίγο..

Πιο σωστά, ας γυρίσουμε στα επίπεδα προσωπικού Δημοσίου, Δήμων και ΔΕΚΟ που ήμασταν πριν τη δεκαετία του '80 που ξεκίνησε αυτό το καταστροφικό πάρτι που έχει αλλοτριώσει κοινωνία και πολιτικό σύστημα, και μας οδηγεί όλους στην απόλυτη καταστροφή.
Στο κάτω κάτω, το δημόσιο είναι που πρακτικά χρεοκόπησε το 2010, και άρα οι δικοί του υπάλληλοι θα έπρεπε να μειωθούν πρώτοι. Όχι να φορτώνουμε τη χρεοκοπία του δημοσίου στους εργαζόμενους άλλων εργοδοτών! όπως προφανώς προτιμάς και δυστυχώς γίνεται..

- - - Updated - - -



2) Μείωση φορολογίας τουλάχιστον στο μισό,

Εάν είχαμε μόνο αυτά, τα υπόλοιπα θα συνέβαιναν σιγά-σιγά κι από μόνα τους.
Θα μπορούσα να πω κάτι για τα υπόλοιπα αλλά στέκομαι σε αυτό με το οποίο συμφωνώ απολύτως.

Το Κουαρτέττο το ρώτησες να δούμε τι γέλια θα ρίξουν έτσι και το προτείνεις;
Τους το πρότειναν η Ιρλανδία και η Κύπρος (τουλάχιστον) και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι θα κόβουμε από αλλού (π.χ. κρατική δαπάνη, όπως έπρεπε από την αρχή και συνεχίζει να πρέπει).

Άλλωστε, μάλλον δεν τον έχεις προσέξει, αλλά έχουμε καταντήσει να μας το προτείνουν κι οι ίδιοι από μόνοι τους εδώ και πολύ καιρό...

Ντομπρόβσκις: Μειώστε τις δαπάνες, μην αυξάνετε τους φόρους
http://www.kathimerini.gr/855712/article/epikairothta/politikh/ntomprovskis-meiwste-tis-dapanes-mhn-ay3anete-toys-foroys?platform=hootsuite
(http://www.kathimerini.gr/855712/article/epikairothta/politikh/ntomprovskis-meiwste-tis-dapanes-mhn-ay3anete-toys-foroys?platform=hootsuite)

Γ. Στουρνάρας: Μειώστε δαπάνες μην αυξάνετε φόρους
http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/27702

...........

κλπ κλπ.

Αλλά πού εμείς.. Το μαγαζακι ορισμένων του Κράτους θέλουμε μόνο εμείς, :( κι ας μας τραβάει ντουγρού στον πάτο..

- - - Updated - - -


Γιατί ένα κράτος ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ, σε ΟΛΟΥΣ τους τομείς, να φτάνει σε χρεωκοπία. Και να πρέπει να προχωρά σε μειώσεις μισθών,συντάξεων και κοινωνικών παροχών (βλέπετε τίποτε κοινό; )
Διότι αναταράξεις και αναποδιές θα συμβαίνουν πάντα, ακόμη και στα κράτη υποδείγματα κάποιες φορές.
Κράτος υπόδειγμα δε σημαίνει ότι έχεις εφεύρει το αεικίνητον, όσον αφορά τις αναποδιές (με ή χωρίς δική σου ευθύνη). Πρωτίστως σημαίνει ότι έχεις την ευελιξία να αντεπεξέλθεις και να προσαρμοστείς όταν οι συνθήκες αλλάξουν εις βάρος σου.

Να κάνεις υπομονή λοιπόν, με τη Φινλανδία, και μετά να την κρίνεις.
Και προς το παρόν να κοιτάς Κύπρο, Ιρλανδία, Πορτογαλία, καθώς και Ισπανία και Ιταλία, που έχουν διανύσει κάποιο δρόμο όπως εμείς, και έχουν φανεί τα αντανακλαστικά τους.
Όλοι αυτοί έχουν σημειώσει σημαντική πρόοδο βελτίωσης των συνθηκών τους όσον αφορά το πρόβλημα, εκτός από εμάς τους κουτοπόνηρους (με τα "αντιμνημόνια" και τις υπερ-κρατιστικές παπαρδέλες ως κυρίαρχο δόγμα!)

- - - Updated - - -


αλλά όπως διαβάζεις και εδώ πλέον η ρητορεία είναι του 5% (ή του 1%) που έχουν περάσει τέτοια παραμύθια.
Και γι αυτόν ακριβώς το λόγο ΟΛΕΣ οι άλλες χώρες σημειώνουν προόδους και βελτίωση των συνθηκών τους, εκτός από εμάς τους κουτοπόνηρους (με τα "αντιμνημόνια" και τις υπερ-κρατιστικές παπαρδέλες ως κυρίαρχο δόγμα!) :(

- - - Updated - - -


Μείωση φορολογίας στο 50% με τους ίδιους ελεγκτικούς μηχανισμούς & δικαστικό σύστημα = Ζιμπάμπουε
Ζιμπάμπουε φίλε ΘΑ γίνουμε εάν κι εφόσον γίνει καμία στραβή και γυρίσουμε σε εθνικό νόμισμα (π.χ. νέα δραχμή) σ αυτή τη χώρα..

Διότι, όπως όλα αυτά τα χρόνια οι Κρατιστές ολόκληρου του πολιτικού φάσματος μαςσας έπειθαν ότι ο ιδιωτικός τομέας και τα νοικοκυριά (κατά κύριο λόγο) πρέπει να πληρώνουν τα γαμ@#@$ και ακόμη και τη χρεοκοπία (!) του κράτους, ώστε να μην ξεβολεύονται και πάρα πολύ δημόσιοι υπάλληλοι και λοιποί κρατικοδίαιτοι, .....

....... έτσι ακριβώς και με μαθηματική ακρίβεια θα μαςσας πείθουν και τότε να υποτιμάται συνεχώς το νόμισμα προκειμένου να μην ακολουθηθεί καμιά ορθολογική οικονομική πολιτική και ξεβολευτούν πάλι οι ίδιοι..

169207

PopManiac
06-04-16, 17:24
Yiannis, υποτιμάς - έστω και χωρίς σκοπιμότητα - τη νοημοσύνη μας. Βάζεις Ελλάδα, Ισπανία (που δεν έχει μνημόνια), Ιρλανδία, Κύπρο στο ίδιο καλάθι για να λέμε ότι εκείνοι το κάνουν καλύτερα.

Έχω βαρεθεί πραγματικά πλέον αυτόν τον μύθο περί "να πεθάνουν οι ΔΥ".

Επιτέλους δώσε αριθμούς στο "κόψτε δαπάνες να μην αυξάνονται φόροι" ή επιτέλους μίλα ανοιχτά. Ναι, να κοπούν κι άλλο οι ΔΥ, ΟΚ ενώ πλέον έχουμε αποδεδειγμένα λίγους ΔΥ σε καίριους τομείς όπως η υγεία. Αλλά, συνεχίστε και με το "στα "@@ μου όσοι εξαρτώνται από δημόσια υγεία", τουλάχιστον είναι έντιμο.

Αν και εγώ πάλι επιμένω ότι ακόμα νούμερα δεν έχω δει στο πώς σήμερα ποιες δαπάνες να κοπούν, με αντίκτυπο ποιον σε φόρους, που θα επιφέρει με ποιον τρόπο μια αναπτυξιακή πνοή.

Εγώ λέω πως δεν γίνεται, εσείς ελάτε να μου πείτε πώς. Ή τουλάχιστον να πούμε τα πράγματα ανοιχτά, ας περίκοπούν π.χ. οι συντάξεις κατά 30% και ας μειωθούν οι δαπάνες αλλά τουλάχιστον πλέον μην μιλάμε για ελληνική κοινωνία, κατά το θατσερικό απόφθεγμα.

Και πάλι όμως επιμένω, ανάπτυξη δεν έρχεται αν δεν υπάρξει ένα ευρύτερο μακροοικονομικό κλίμα τόνωσης της ζήτησης, ναι, με ελλείμματα.

Τέλος, παραπάνω ο τυρέμπορας κάθισε και έδωσε νούμερα περί ΔΥ, αν έχετε κάτι καλύτερο να δώσετε δώστε το. Αλλά μιλήστε ανοιχτά και πέστε ότι το δημόσιο θέλει ένα γερό shock therapy κατά 80% αλλά μην αποκρύψετε και τις όποιες κοινωνικές επιπτώσεις έχει αυτό.

anon
06-04-16, 17:36
ήδη η μείωση απο τα 25 δις στα 16 δις που είπε ο τυρέμπορας, απορροια μειώσεων μισθών περικοπές 13ου και 14ου, επιδομάτων, και μείωση προσωπικού, μείωσε την κρατική δαπάνη κατα 9 ολόκληρα δις.
Ομως αυτά τα 9 δις που γλύτωσε το κράτος (για να πληρώνει τους δανειστές), δεν ηταν απο ανθρώπους που είχαν επταψήφιες καταθέσεις και είναι σε κάποια δουλειά ή "δουλειά" απλά έτσι για την πλάκα. Η συντριπτική πλειοψηφία ήταν απο ανθρώπους που τα λεφτά ΔΕΝ ΠΕΡΙΣΣΕΥΑΝ, ΔΕΝ ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΟΝΤΑΝ. Αρα πήγεναν στην κατανάλωση. Μείον 9 δις απο μισθούς, μείον 9 δις απο την κατανάλωση. Αυτό ήταν το πρώτο χτύπημα στο σύνολο της οικονομίας.
Θα μου πει κάποιος, και δικαίως, μα τι να γινόταν; Δεν θα έπρεπε να γινόταν με κάποιο τρόπο μείωση των δαπανών;
ΝΑΙ, αλλά όχι με μειώσεις μισθών.
Μπορεί να γίνει μείωση δαπανών του δημοσίου, με έλεγχο στις συντάξεις, περικοπές στις συντάξεις (απο πολλαπλά ταμεία), έλεγχο στις δημόσιες δαπάνες όπου τρώνε οι ημέτεροι με χρυσά κουτάλια απο εποχής Μαυρογιαλούρου, μειώσεις όπου πρέπει να γίνει (οργανισμοί άνευ αντικειμένου, Βουλή κλπ)
Και εκτός των μειώσεων, θα μπορούσαμε να δούμε και αυξήσεις στα έσοδα, με πάταξη, ΚΑΘΟΛΙΚΗ ΠΑΤΑΞΗ της φοροδιαφυγής.
Ομως.....
Τέτοιου είδους μέτρα, ναι μεν δεν θα έθιγαν τα μικρομεσαία στρώματα, αλλά θα την πλήρωναν τα λαμόγια και οι μεγάλοι. Οπότε οι κυβερνωντες και λοιποί αποφάσισαν. Θα την πληρώσει ο κοσμάκης....

YiannisM
06-04-16, 17:38
Έχω βαρεθεί πραγματικά πλέον αυτόν τον μύθο περί "να πεθάνουν οι ΔΥ".
Δεν είπε κανείς να πεθάνει κανένας. Μη διαστρευλώνεις σε παρακαλώ.

Οι κρατικές δαπάνες μας έφεραν σ αυτήν την κατάσταση. Κι οι κρατικές δαπάνες συνεχίζουν να μας βουλίάζουν (οικονομικά, αλλά και πολιτικά).
Καιρός λοιπόν είναι να πέσει εκεί το βάρος των περικοπών, μπας και δούμε κι εμείς (οι Έλληνες) άσπρη μέρα...

Και δεν υποτιμώ κανενός τη νοημοσύνη.
Μάλλον εσύ την υποτιμάς, όταν λες ότι οι επιμέρους διαφορές μεταξύ των χωρών της ΕΕ/ΕΖ που έχουν μνημόνια (εσωτερικά ή με την τρόϊκα) είναι ικανές από μόνες τους να δικαιολογήσουν την τραγικότητα της Ελληνικής περίπτωσης!


Όσο για ανάπτυξη,
όταν ολόκληρο το ελληνικό πολιτικό σύστημα σταματήσει να ασχολείται με το να προστατεύει κομματικούς στρατούς στο μεγάλο κράτος, κι ασχοληθεί πραγματικά με σκοπό να βελτιώσει την κατάσταση,
τότε θα δεις και ανάπτυξη και απ' όλα.


Υγ: Δώσε εσύ αριθμούς στο Ντομπρόβσκις, το Στουρνάρα, το ΔΝΤ (κατά καιρούς), και σ ένα σωρό άλλους που επισημαίνουν ακριβώς αυτό το πράγμα. Εγώ απλά κατάθεσα την άποψή μου.
Και δώσε και σ' αυτούς που προτιμούν να φορολογούν και την αναπνοή, αντί να κόβουν δημόσια δαπάνη (περιττή σε πάρα πολλές περιπτώσεις)..

PopManiac
06-04-16, 17:46
Aριθμούς να δώσω; Πλάκα μου κάνεις μάλλον... Έχω κι αν έχω παραθέσει άρθρα / μελέτες και αριθμούς για το πώς το ελληνικό πρόγραμμα δεν βγαίνει, έχω κι αν έχω παραθέσει σοβαρότατα κείμενα γραμμένα από ανθρώπους που έχουν άποψη.

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει μιας και ως τώρα τίποτε δεν έχω δει από όσα λες (λέτε) περί "κόψτε ΔΥ και θα έρθει η ανάπτυξη" να έχει έστω και ένα στοιχείο δεδομένων.

Παρεμπιπτόντως, μέχρι και το ΔΝΤ δεν μιλά για ΔΥ πια, αλλά για συντάξεις ως μέρος ΑΕΠ.

psytransas
06-04-16, 17:47
Παρεμπιπτόντως, μέχρι και το ΔΝΤ δεν μιλά για ΔΥ πια, αλλά για συντάξεις ως μέρος ΑΕΠ.

Για να μην κλεψει την δοξα απο τον Adonis. :p

YiannisM
06-04-16, 17:52
Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει μιας και ως τώρα τίποτε δεν έχω δει από όσα λες (λέτε) περί "κόψτε ΔΥ και θα έρθει η ανάπτυξη" να έχει έστω και ένα στοιχείο δεδομένων.
Οκ. Σεβαστό το συμπέρασμα και η άποψή σου..

Εγώ πάντως δε συμφωνώ μαζί σου σ αυτό, και μένω σ αυτά που έγραψα προηγουμένως και που κατά τη γνώμη μου ήταν φανερή ανάγκη από την αρχή (2010, για να μην πω ακόμη νωρίτερα!!).
Οι εξελίξεις, απλά την ανέδειξαν σε ακόμη φανερότερη (κατά τη γνώμη μου πάντα)..
Καλό απόγευμα. :)

tzelen
06-04-16, 17:53
Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς ποτέ να αξιώνει πάταξη φοροδιαφυγής, έστω και σε ικανοποιητικό ποσοστό.

Αυτό όμως που πρέπει να γίνει χθες είναι να εισπράττονται τα βεβαιωμένα πρόστιμα.Τί νόημα έχει να με πιάσουν να φοροδιαφεύγω και να μου πουν μάγκα, μας χρωστάς Χ που δεν δήλωσες, συν Ψ τσίμπα ένα πρόστιμο να γουστάρεις, αν δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ;
Ας κοιτάξουμε να αυξήσουμε τον ρυθμό που γίνονται οι έλεγχοι και πιο σημαντικά τον ρυθμό είσπραξης. Ας μείνει η φοροδιαφυγή σε δεύτερη μοίρα.

voithostyrempora2
06-04-16, 17:56
Οι κρατικές δαπάνες μας έφεραν σ αυτήν την κατάσταση. Κι οι κρατικές δαπάνες συνεχίζουν να μας βουλίάζουν (οικονομικά, αλλά και πολιτικά).
Καιρός λοιπόν είναι να πέσει εκεί το βάρος των περικοπών, μπας και δούμε κι εμείς (οι Έλληνες) άσπρη μέρα...

Οι κρατικές δαπάνες κατά συντριπτικότατο ποσοστό είναι πλέον μισθοί και συνταξεις:

-ως προς τους μισθούς, είχαμε ~1.000.000 δ/υ και τωρα έχουμε κάτω από 650.000, οντας πολύ χαμηλοτερα από το μέσο ορο της ΕΕ. Στους πόσους να πάμε από τους 637.000 δ/υ που εχουμε σημερα?


-ως προς τις συνταξεις, ακυρωση συνταξης αναδρομικά δε μπορει να γίνει και αν γίνει , θα βγει το επόμενο πρωί αντισυνταγματικη

Με βαση τα παραπάνω , συμπεραινω ότι οι κρατικές δαπάνες έχουν πιάσει πάτο, δεν πάει πιο κάτω. Διαψευσέ με ή εστω πες τί προτείνεις.

(υπάρχει χώρος μονο για κάποιες μικρές διορθωσεις, πχ αν κοπουν δραματικά οι ελαχιστες υψηλοτατες συνταξεις που εχουν απομεινει , το οφελος θα ειναι ~200 εκατομμυρια ευρω σύμφωνα με δηλωσεις του Τσακαλώτου, αλλά οι εταιροι ζητάνε μειωση κατά 1,8 δις, οπότε ακόμη και αν κοπει ό,τι υψηλο υπάρχει, που συμφωνω να κοπει, θα εχουμε το ~10% του ποσού και θα μένει ακόμα το 90% της προσαρμογης)

anon
06-04-16, 17:56
Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς ποτέ να αξιώνει πάταξη φοροδιαφυγής, έστω και σε ικανοποιητικό ποσοστό.

Αυτό όμως που πρέπει να γίνει χθες είναι να εισπράττονται τα βεβαιωμένα πρόστιμα.Τί νόημα έχει να με πιάσουν να φοροδιαφεύγω και να μου πουν μάγκα, μας χρωστάς Χ που δεν δήλωσες, συν Ψ τσίμπα ένα πρόστιμο να γουστάρεις, αν δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ;
Ας κοιτάξουμε να αυξήσουμε τον ρυθμό που γίνονται οι έλεγχοι και πιο σημαντικά τον ρυθμό είσπραξης. Ας μείνει η φοροδιαφυγή σε δεύτερη μοίρα.

η φοροδιαφυγή απόλυτα δεν μπορεί να παταχθεί, αλλα πλέον, είναι εφικτό, να πιαστεί το μεγαλύτερο ποσοστο. Τα περι δεν πιάνεται ειναι εκ του πονηρού. Αν θέλουν, πιάνεται. Απλά, υπάρχει αλισβερισι. Οι μεγαλύτεροι φοροφυγάδες ειναι και χορηγοί κομμάτων. Γιαυτό δεν πιάνεται.

Nozomi
06-04-16, 17:58
13 δις για συντάξεις το 2004, 31 δις (επί ενός συρρικνωμένου ΑΕΠ) το 2015 και ορισμένοι μας ζητάνε να καταθέσουμε... προτάσεις !

Υπάρχουν ακόμα κι σήμερα χιλιάδες συνταξιούχοι που παίρνουν πάνω από 1,500€, δλδ οι εργαζόμενοι του Ιδιωτικού Τομέα των 300-500€ και του Δημοσίου των 800-900€ πληρώνουν κάποιους να απολαμβάνουν πολλαπλάσιες αποδοχές απ' τους δικούς τους μισθούς.

ΔΝΤ για τα επόμενα 10 χρόνια μέχρι να στρώσει το πράγμα. :p

famous-walker
06-04-16, 18:02
Διότι, όπως όλα αυτά τα χρόνια οι Κρατιστές ολόκληρου του πολιτικού φάσματος μαςσας έπειθαν ότι ο ιδιωτικός τομέας και τα νοικοκυριά (κατά κύριο λόγο) πρέπει να πληρώνουν τα γαμ@#@$ και ακόμη και τη χρεοκοπία (!) του κράτους, ώστε να μην ξεβολεύονται και πάρα πολύ δημόσιοι υπάλληλοι και λοιποί κρατικοδίαιτοι, .....

....... έτσι ακριβώς και με μαθηματική ακρίβεια θα μαςσας πείθουν και τότε να υποτιμάται συνεχώς το νόμισμα προκειμένου να μην ακολουθηθεί καμιά ορθολογική οικονομική πολιτική και ξεβολευτούν πάλι οι ίδιοι..

169207

Βασικά,

όπως όλα αυτά τα χρόνια οι νεοφιλελέδές ολόκληρου του πολιτικού φάσματος μαςσας έπειθαν ότι ο ιδιωτικός τομέας, ο δημοσιος τομέας δηλαδή τα νοικοκυριά πρέπει να πληρώνουν τα γαμ@#@$ και ακόμη και τη χρεοκοπία (!) του κράτους, ώστε να μην ξεβολεύονται οι τράπεζες και λοιποί κρατικοδίαιτοι, .....

....... έτσι ακριβώς και με μαθηματική ακρίβεια θα μαςσας πείθουν και τότε να ακολουθουμε συνεχώς πρόγραμμα εσωτερικής υποτίμησης προκειμένου να μην ακολουθηθεί καμιά ορθολογική οικονομική πολιτική και ξεβολευτούν πάλι οι ίδιοι..

Καλώς μας ήρθες και πάλι, να υποθέσω τελειωσε η απόσπαση.

Α και κάτι άλλο, ο ραγιαδισμός τύπου Δήμου πλέον δεν έχει πέραση.

voithostyrempora2
06-04-16, 18:05
Υπάρχουν ακόμα κι σήμερα χιλιάδες συνταξιούχοι που παίρνουν πάνω από 1,500€, δλδ οι εργαζόμενοι του Ιδιωτικού Τομέα των 300-500€ και του Δημοσίου των 800-900€ πληρώνουν κάποιους να απολαμβάνουν πολλαπλάσιες αποδοχές απ' τους δικούς τους μισθούς.



Εχει αυξηθει δραματικά ο αριθμος των συνταξιουχων.Οι συνταξεις είναι ήδη για την πλειοψηφια συντάξεις πείνας. Αυτοί που παίρνουν πάνω από 1.500 ευρω είναι πράγματι μερικοι χιλιαδες, εχεις απόλυτο δικιο, αναμεσα στα εκατομμυρια των συνταξιουχων. Το δημοσιονομικό οφελος από τις μειωσεις αυτων των συνταξεων, που πρέπει πράγματι να γινουν, είναι 200 εκατομμυρια ευρω το χρόνο. Καλοδεχουμενα μεν, αλλά δε φτανουν ούτε για ζήτω δε.

Ασε που συνταξιουχοι με 40 χρόνια ενσημα στον ιδιωτικό τομέα πλέον παίρνουν συνταξεις ούτε 1.000 ευρώ. Πλήρωνες ενσημα 40 χρόνια και τώρα αδικείσαι κατάφωρα.

YiannisM
06-04-16, 18:13
-ως προς τους μισθούς, είχαμε ~1.000.000 δ/υ και τωρα έχουμε κάτω από 650.000, οντας πολύ χαμηλοτερα από το μέσο ορο της ΕΕ. Στους πόσους να πάμε από τους 637.000 δ/υ που εχουμε σημερα?
1) Μήπως θυμάσαι πόσους είχαμε το 1980, τότε που δεν υπήρχαν και computers που "θα έτρωγαν θέσεις εργασίας στο δημόσιο"; :p (μας έλεγαν, και κάποιοι τα χάφτανε)
Γιατί να μην γυρίσουμε πάλι εκεί, μέχρι να ορθοποδήσουμε τουλάχιστον και μετά βλέπουμε.
Γιατί προτιμάς να φορολογείται και η αναπνοή, και να έχεις 1.5 εκατ. ανέργους στον ιδιωτικό τομέα;

2) Ο μέσος όρος της ΕΕ που λες, αναφέρεται σε χώρες που έχουν να τους πληρώνουν.
Εμείς έχουμε; (δεν έχουμε, μέχρι να ανακάμψουμε τουλάχιστον - είχαμε τότε που το φουσκώναμε το κράτος, αλλά με δανεικά που μας τελειώσαν)
Γιατί πρέπει να έχουμε αυτή τη μεζούρα της ΕΕ, εφόσον δεν έχουμε να πληρώνουμε οπως οι άλλες χώρες;
Για να κλείνουν επιχειρήσεις και να μεταναστεύουν στη Βουλγαρία; Ή για να ανεβαίνουν οι φόροι στα ύψη, και να μην έχουμε ανάπτυξη (μόνο εμφράγματα);

3) Γιατί μιλάς μόνο για το στενό δημόσιο τομέα. Άλλοι κρατικοδίαιτοι (ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, φορείς διάφοροι, κλπ) δε συμμετέχουν στις δαπάνες;

4) Και εν τέλει, γιατί προτιμάς αυτά τα λεφτά να πάνε στην κατανάλωση, δηλαδή στο εξωτερικό κατά κύριο λόγο (λόγω αρνητικού εμπορικού ισοζυγίου), αντί να πάνε στην πραγματική ανάπτυξη που μπορεί να μας δώσει διέξοδο στο μεγάλο πρόβλημα και στην κατάργηση τεράστιων κοινωνικών αδικιών που προκαλεί το αποτέλεσμα της υπερβολικής φορολογίας..

- - - Updated - - -


ραγιαδισμός Μας έπεισες.. :cry:

tzelen
06-04-16, 18:16
Ας πάρουμε για παράδειγμα μια σύνταξη ύψους 2Κ€, ποσό που, στις μέρες μας, μπορεί να θεωρηθεί σκανδαλωδως υψηλό.

Δεν θα πρέπει να συνυπολογίσουμε τί εισφορές έδινε αυτός ο άνθρωπος τα χρόνια εργασίας; Ακόμη και αν ήταν γνωστός, μπατζανάκης, ξύστης της ΔΕΗ, whatever, μήπως τελικά οι εισφορές που έδινε καλύπτουν το ποσό της σύνταξης;
Η ερωτηση είναι ειλικρινής και μην πέσετε να με φάτε
:oops:

PopManiac
06-04-16, 18:16
Έτσι απλοϊκά Γιάννη να γυρίσουμε στα 80s στον αριθμό ΔΥ και μετά γυρνάς και μιλάς για εκτός τόπου και χρόνου για όσους - επίσης - θεωρούν ότι με μια δραχμούλα θα γυρίσουμε στα 80s όπου η φέτα είχε 125 δρχ το κιλό;

Ίδιες ανάγκες έχουμε σήμερα με τα 80s πχ σε ειδικευμένο προσωπικό και γιατρούς στο δημόσιο; Ίδιες υπηρεσίες υγείας; Ίδιο πληθυσμό;

Εκτός αν όντως εννοείς να γυρίσουμε στα 80s και σε θεραπείες / υπηρεσίες υγείας οπότε πάω πάσο.

Χρησιμοποιώ την υγεία ενδεικτικά όπου σήμερα υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις σε προσωπικό και προφανώς έχουν γίνει και περικοπές.

Επίσης, μπορείς με αριθμούς / στοιχεία / μελέτες να μου δείξεις πού υπάρχει σχέση υποκατάστασης μεταξύ αριθμού ΔΥ σήμερα και ανέργων; Π.χ. υπάρχει κάποια φόρμουλα, κάποια εξίσωση, κάποια μελέτη που να λέει για παράδειγμα πως αν απολυθούν 2 ΔΥ, θα βρούνε δουλειά Χ πολλαπλάσιοι άνεργοι;;;;;;;;;;;;;;;;

YiannisM
06-04-16, 18:19
Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς ποτέ να αξιώνει πάταξη φοροδιαφυγής, έστω και σε ικανοποιητικό ποσοστό.

Αυτό όμως που πρέπει να γίνει χθες είναι να εισπράττονται τα βεβαιωμένα πρόστιμα.Τί νόημα έχει να με πιάσουν να φοροδιαφεύγω και να μου πουν μάγκα, μας χρωστάς Χ που δεν δήλωσες, συν Ψ τσίμπα ένα πρόστιμο να γουστάρεις, αν δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ;
Ας κοιτάξουμε να αυξήσουμε τον ρυθμό που γίνονται οι έλεγχοι και πιο σημαντικά τον ρυθμό είσπραξης. Ας μείνει η φοροδιαφυγή σε δεύτερη μοίρα.
Καμία αντίρρηση..

Αλλά πες μου κιόλας πώς θα φορολογείς όλους αυτούς που φεύγουν για Βουλγαρία (ή όπου)..
Και μέχρι πότε θα σου φτάσουν αυτά που θα καταφέρνεις να εισπράττεις και να κατάσχεις από τους υπόλοιπους..

PopManiac
06-04-16, 18:20
Ας πάρουμε για παράδειγμα μια σύνταξη ύψους 2Κ€, ποσό που, στις μέρες μας, μπορεί να θεωρηθεί σκανδαλωδως υψηλό.

Δεν θα πρέπει να συνυπολογίσουμε τί εισφορές έδινε αυτός ο άνθρωπος τα χρόνια εργασίας; Ακόμη και αν ήταν γνωστός, μπατζανάκης, ξύστης της ΔΕΗ, whatever, μήπως τελικά οι εισφορές που έδινε καλύπτουν το ποσό της σύνταξης;
Η ερωτηση είναι ειλικρινής και μην πέσετε να με φάτε
:oops:

Καθόλου, και ναι όντως οι περισσότερες αν όχι όλες οι συντάξεις σήμερα συνταξιούχων προέρχονται από εισφορές που όντως δεν αντικατοπτρίζονται με την ισοτιμία δρχ-€.

Π.χ. ένας συνταξιούχος των €2Κ σίγουρα δεν έκανε εισφορές ύψους 700000 χιλιάδων δρχ ενώ και το ταμείο του δεν είχε αποθέματα αντίστοιχα ή κέρδη.

ΟΚ, θα μειωθούν οι συντάξεις σίγουρα αλλά από την άλλη, πόσοι συνταξιούχοι σήμερα συντηρούν πόσες εκατοντάδες χιλιάδες ανέργων και τις οικογένειες αυτών;

Επίσης, σε πιο μάκρο επίπεδο, έχει γίνει μια τεράστια εσωτερική υποτίμηση στην Ελλαδα σε μισθούς: Η υποτίμηση αυτή αντικατοπτρίζεται και στο κόστος διαβίωσης ή όχι και γιατί; Και δεν μιλώ απαραίτητα για αύξηση φόρων αλλά αναφέρομαι πχ. σε τιμές υπηρεσιών όπως η τηλεφωνία ή - άλλο παράδειγμα - οι τιμές αγαθών.

YiannisM
06-04-16, 18:22
Εκτός αν όντως εννοείς να γυρίσουμε στα 80s και σε θεραπείες / υπηρεσίες υγείας οπότε πάω πάσο.

Χρησιμοποιώ την υγεία ενδεικτικά όπου σήμερα υπάρχουν τεράστιες ελλείψεις σε προσωπικό και προφανώς έχουν γίνει και περικοπές.
Αυτά συμφωνούμε να εξαιρεθούν (για να μην πώ ν αυξηθεί κιόλας η δαπάνη)
Συμφωνήσαμε λοιπόν. :)

Απ' αλλού να κοπούν (όχι όλες οι προτεραιότες τουρλού-τουρλού - όχι κρυφτούλι πίσω από τις υψηλές προτεραιότητες!).

George978
06-04-16, 18:25
http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=790477

ΘΑΥΜΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΘΑΥΜΑ

PopManiac
06-04-16, 18:26
Αυτά συμφωνούμε να εξαιρεθούν (για να μην πώ ν αυξηθεί κιόλας η δαπάνη)
Συμφωνήσαμε λοιπόν. :)

Απ' αλλού να κοπούν (όχι όλες οι προτεραιότες τουρλού-τουρλού - όχι κρυφτούλι πίσω από τις υψηλές προτεραιότητες!).

OK, πού; Δεν έχει μείνει και τίποτα, άλλωστε και ο Blanchard μόνο για συντάξεις μιλά πλέον και περικοπές εκεί.

Μάλιστα, ο Blanchard μιλά για 1% ΑΕΠ περικοπές ενώ επιβάλλονται πολύ παραπάνω.

YiannisM
06-04-16, 18:32
OK, πού; Δεν έχει μείνει και τίποτα, άλλωστε και ο Blanchard μόνο για συντάξεις μιλά πλέον και περικοπές εκεί.

Μάλιστα, ο Blanchard μιλά για 1% ΑΕΠ περικοπές ενώ επιβάλλονται πολύ παραπάνω.
Μείωση του κράτους, π.χ. στα επίπεδα του 1980 λόγω εκτάκτου ανάγκης (ανάγκης αυτού του κράτους, όχι κανενός άλλου).

Rengineering του κράτους.. (θεωρητικά τα γράφω, σιγά μην τ αφήσουν να γίνει ποτέ).

Κλπ.



Όσο για τις συντάξεις, καλά έκανες και τις ανάφερες, γιατί μου δίνεις την ευκαιρεία να πώ ότι η θέση μου για το κράτος είναι η ίδια με του Γιαννίτση το 2001 για το ασφαλιστικό!!

Σκέψου πόσο καλύτερα θα ήταν σήμερα το ασφαλιστικό και οι συντάξεις, εάν εφαρμόζονταν το σχέδιο Γιαννίτση (ή όποιο άλλο παρόμοιο) το 2001.........
...... για να καταλάβεις πόσο καλύτερα θα είμαστε μεθαύριο σχετικά με το οικονομικό πρόβλημα του κράτους, εάν περιορίζαμε ΓΕΝΝΑΙΑ τις δαπάνες του τώρα..

Και πού θα φτάσει το πρόβλημα, εάν δεν τις περιορίσουμε..

famous-walker
06-04-16, 18:35
4) Και εν τέλει, γιατί προτιμάς αυτά τα λεφτά να πάνε στην κατανάλωση, δηλαδή στο εξωτερικό κατά κύριο λόγο (λόγω αρνητικού εμπορικού ισοζυγίου), αντί να πάνε στην πραγματική ανάπτυξη που μπορεί να μας δώσει διέξοδο στο μεγάλο πρόβλημα και στην κατάργηση τεράστιων κοινωνικών αδικιών που προκαλεί το αποτέλεσμα της υπερβολικής φορολογίας..


Τι ορίζεται ως πραγματική ανάπτυξη και πώς θα μας δώσει διέξοδο;




Μας έπεισες.. :cry:

Εσύ να δεις πως πειθεις. Το παραμύθι του κακού ελληνα και του καλού ξένου έχει σταματησει να έχει απήχηση στην εποχή των μνημονίων.

YiannisM
06-04-16, 18:39
Επίσης, μπορείς με αριθμούς / στοιχεία / μελέτες να μου δείξεις πού υπάρχει σχέση υποκατάστασης μεταξύ αριθμού ΔΥ σήμερα και ανέργων; Π.χ. υπάρχει κάποια φόρμουλα, κάποια εξίσωση, κάποια μελέτη που να λέει για παράδειγμα πως αν απολυθούν 2 ΔΥ, θα βρούνε δουλειά Χ πολλαπλάσιοι άνεργοι;;;;;;;;;;;;;;;;
Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον, όχι.
Άλλωστε δε με πληρώνουν :p για τόσα πολλά, για έναν απλό ραγιαδισμό με πληρώνουν! :p

Νόμιζα πάντως ότι η σχέση είναι αυτονόητη.
Κρατική δαπάνη = Φόροι = Ύφεση = Ανεργία στον Ι.Τ. (κλπ)

Το αυτό και για την καταρράκωση της Εμπιστοσύνης στη χώρα, που προκύπτει απ όλον αυτόν τον αποπροσανατολισμό στην προστασία καταστάσεων και προνομίων του καιρού της ευημερίας που ΔΕΝ μπορούν να συντηρηθούν πια.
Κλπ..

PopManiac
06-04-16, 18:48
Όσο για τις συντάξεις, καλά έκανες και τις ανάφερες, γιατί μου δίνεις την ευκαιρεία να πώ ότι η θέση μου για το κράτος είναι η ίδια με του Γιαννίτση το 2001 για το ασφαλιστικό!!

Σκέψου πόσο καλύτερα θα ήταν σήμερα το ασφαλιστικό και οι συντάξεις, εάν εφαρμόζονταν το σχέδιο Γιαννίτση (ή όποιο άλλο παρόμοιο) το 2001.........
...... για να καταλάβεις πόσο καλύτερα θα είμαστε μεθαύριο σχετικά με το οικονομικό πρόβλημα του κράτους, εάν περιορίζαμε ΓΕΝΝΑΙΑ τις δαπάνες του τώρα..

Αν ψάχνεις να βρεις κανέναν να υπερασπιστεί το ασφαλιστικό και όλα τα εγκλήματα που έχουν γίνει σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός.

Εκείνο που λέω, και ξαναλέω, και ξαναλέω, είναι ότι ναι πρέπει να γίνουν προσαρμογές, ναι πρέπει να περιοριστούν οι δαπάνες, αλλά πρεέπει να γίνουν έτσι βίαια και ΤΩΡΑ; Όταν το μόνο που θα επιφέρουν θα είναι τεράστιο κοινωνικό πόνο αφού οι συνταξιούχοι που θα χάσουν ποσοστά από τις συντάξεις τους (άσχετα από το πώς η κυβέρνηση προσπαθεί με αλχημίες να το ντύσει αλλιώς) αλλά και στην κοινωνία και στην οικονομία ακόμα. Καλώς ή κακώς - κακώς, κάκιστα - οι συντάξεις σήμερα εν έτει 2016 είναι αυτό που στηρίζει εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες και την οικονομία κατ'επέκταση.

Ναι είναι αρρωστημένο, αλλά είναι και αποτέλεσμα αυτής της επιβεβλημένης ύφεσης.

Το να θέλεις εδώ και τώρα να τις πετσοκόψεις σημαίνει ότι πολύ απλά δεν σε ενδιαφέρει - είτε ως εταίρο μας στην ΕΕ ή ως έλληνα πολίτη αν συμφωνεί - μια μεταρρύθμιση αλλά απλά να πέσει άγρια ο μπαλτάς.

Να το πούμε όμως αυτό που είναι, μην το βαφτίζουμε με μεγαλοστομίες και ψεύδη ως μεταρρυθμίσεις κλπ

Θα ήταν μεταρρυθμίσεις αν γίνονταν σε ένα πλαίσιο που θα επέτρεπε μια προσαρμογή που θα λάμβανε υπόψιν της και την κοινωνική πραγματικότητα αλλά και την κατάσταση της οικονομίας

- - - Updated - - -



Κρατική δαπάνη = Φόροι = Ύφεση = Ανεργία στον Ι.Τ. (κλπ)


Μάλλον δεν το έχεις σωστά αν θεωρείς ότι για τον λόγο αυτό έχουμε ανεργία και όχι επειδή λόγω λιτότητας προκλήθηκε μια γενικότερη ύφεση που συνεχίζεται και που μειώνει την κατανάλωση ενώ παράλληλα δεν εισρέει χρήμα στην αγορά ή κάποιες κρατικές δαπάνες έχουν αυξηθεί ακριβώς λόγω λιτότητας κλπ.

YiannisM
06-04-16, 19:15
Εκείνο που λέω, και ξαναλέω, και ξαναλέω, είναι ότι ναι πρέπει να γίνουν προσαρμογές, ναι πρέπει να περιοριστούν οι δαπάνες, αλλά πρεέπει να γίνουν έτσι βίαια και ΤΩΡΑ; Όταν το μόνο που θα επιφέρουν θα είναι τεράστιο κοινωνικό πόνο αφού οι συνταξιούχοι που θα χάσουν ποσοστά από τις συντάξεις τους (άσχετα από το πώς η κυβέρνηση προσπαθεί με αλχημίες να το ντύσει αλλιώς) αλλά και στην κοινωνία και στην οικονομία ακόμα. Καλώς ή κακώς - κακώς, κάκιστα - οι συντάξεις σήμερα εν έτει 2016 είναι αυτό που στηρίζει εκατοντάδες χιλιάδες οικογένειες και την οικονομία κατ'επέκταση.
Για τις συντάξεις, έπρεπε να περιοριστούν από το 2001 (κατά Γιαννίτση τουλάχιστον)..
Από τη στιγμή που δεν το κάναμε τότε, τώρα δεν ξέρω τί σώζεται και τί δε σώζεται..
Και με τί κόστος (από πού αλλού θα τα πάρεις);..


Για τις κρατικές δαπάνες, έπρεπε το 2010 (δε λέω νωρίτερα, π.χ. "επανίδρυση κράτους" το 2004, γιατί θα καταντήσουμε γραφικοί)..
Δεν το κάναμε τότε, όπως έπρεπε, και μπήκαμε στον ίδιο φαύλο κύκλο με του ασφαλιστΡικού..

Αν δεν το κάνουμε ούτε τώρα, η κατάσταση θα χειροτερέψει..
Η ανάπτυξη θα γίνει μια ονειρική έννοια, σαν τους Μονόκερους!
Το ίδιο και η επιβίωση της οικονομίας και του ίδιου του κράτους..


Το "βίαια", έχει να κάνει με τό τί και το πότε.
Εγώ νομίζω ότι βίαια πρέπει να είναι η απόφαση.
Η υλοποίηση μπορεί να είναι πιο ήπια (π.χ. σε 3ετές, ή 5ετές πλάνο, ή ότι μπορούμε να παζαρέψουμε).

Διαφορετικά, η άτακτη χρεοκοπία και η επιστροφή στη δραχμή, θα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πιο βίαια (σε απόφαση και υλοποίηση!).
Έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον..

- - - Updated - - -


Μάλλον δεν το έχεις σωστά αν θεωρείς ότι για τον λόγο αυτό έχουμε ανεργία και όχι επειδή λόγω λιτότητας προκλήθηκε μια γενικότερη ύφεση που συνεχίζεται και που μειώνει την κατανάλωση ενώ παράλληλα δεν εισρέει χρήμα στην αγορά ή κάποιες κρατικές δαπάνες έχουν αυξηθεί ακριβώς λόγω λιτότητας κλπ.
Η λιτότητα ήταν αναπόφευκτη.
Χωρίς τη λιτότητα του μνημονίου, θα είχες ακόμη χειρότερη λιτότητα άτακτης χρεοκοπίας και πληθωριστικής δραχμής.

Κατ εμέ, η συνεχής καταρράκωση της εμπιστοσύνης της χώρας είναι το Νο#1 πρόβλημα.
Μετά οι δαπάνες ώς νούμερα, οι οποίες όμως σχετίζονται άμεσα+έμμεσα και ανατροφοδοτούν την καταρράκωση της εμπιστοσύνης.. Και πάει λέγοντας.

- - - Updated - - -


Τι ορίζεται ως πραγματική ανάπτυξη και πώς θα μας δώσει διέξοδο;
Παραγωγική πραγματική οικονομία (αναγκαστικά ιδιωτικός τομέας κυρίως) σε τομείς που θα αυξήσουν υπέρ μας το υπερ-αρνητικό εμπορικό ισοζύγιο.
Δηλ, μεγάλη αύξηση εξαγωγών, και μεγάλη μείωση εισαγωγών προϊόντων.
Δηλ. μηχανές σε full speed. (και όχι μόνο)

Διέξοδο θα δώσει διότι μπορεί να ανακτήσει την εμπιστοσύνη (επιστροφή μας στις αγορές, όχι όμως για καλοπέραση ομάδων του πληθυσμού όπως παλιά).
Μηχανές σε full speed παραμένουν.
Και με τη βοήθεια των δανειστών & εταίρων (γεναία επιμήκυνση χρέους - δε νομίζω να πουν όχι αν δούν ότι σοβαρευτήκαμε επιτέλους), είμαστε πάλι ζωντανοί με θετικές προοπτικές! εκτιμώ..

29gk
06-04-16, 19:51
Eχω παθει ενα deja vu 2ετιας απο το πρωι σημερα και δε λεει να με αφησει. Σα να ξαναζω συζητησεις και επιχειρηματα που επιβεβαιωθηκαν σημερα, ενω η μνημονιακη συμμαχια τα κατεριπτε ως ανρχοκομμουνιστικα τοτε, για να ερθει τελικα να τα συμπεριλαβει αρχικα στο δικο της "οπλοστασιο" και στη συνεχεια να αρχισει να τα ξαναπολεμα με ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΚΑΤΕΒΑΤΑ !! Αντιγραφοντας τον Μπαμπη - ενας ειν ο Μπαμπης και μην ακουσω κανεναν να αναρωτιεται - ο οποιος απο την διαροη στα wikileaks και μετα το ξεφωνητο για την καταφωρη συνωμοσια εναντια στην χωρα, εχει λυσσαξει στις εμφανισεις, πιανοντας στασιδι απο το πρωι εως το βραδυ, προσπαθωντας να αναμορφωσει ξανα την εικονα του ΔΝΤ.

Ειναι βεβαια και αχρηστος ο Κουλης και η ΝΔουλα του, ειναι και οι υπολοιποι δημοσιογραφοι ανυποληπτοι ( τα μαθατε; η ΕΣΗΕΑ δεν βρηκε και πολλα κατηγορηματικα για τα οσα μας επρηζαν ολοι τους την περιοδο του δημοψηφισματος ) και επιστρατευτηκαν τα βαρια οπλα. Ο Μπαμπης, η Ξαφα, στα διαφορα μπλογκια παμπολλοι σοβαροι αναλυτες και μαλλον εδω μεσα ( τι παιζει μοντερατορες; επεσε η επισκεψιμοτητα στο φορουμ και δεν σας καταδεχονται τα πολλα και μαζεμενα bots; ) εχουμε την επιστροφη. Το μεγαλο COME BACK των σεντονιων. Ιδιο κι απαραλλαχτο βεβαιως. Και αμετανοητο επισης.

YiannisM
06-04-16, 20:02
Κλείνω με Πετρουλάκη
(για ΕΣΗΕΑ και φασιστική Αστυνομία Σκέψης που ονειρεύονται κάποιοι ξέρετε-εσείς)..


Καταγγέλλω 30 έλληνες δημοσιογράφους

Υπάρχει μια μεγάλη ομάδα ελλήνων δημοσιογράφων, του έντυπου, ηλεκτρονικού και διαδικτυακού Τύπου, που πρέπει να απασχολήσει το Πειθαρχικό της Ενωσης γιατί τα τελευταία χρόνια υπέπεσαν σε σωρεία σοβαρών παραπτωμάτων

Ανδρέας Πετρουλάκης
6 Απριλιου 2016, 09:09


Εν αναμονή της απόφασης του Πειθαρχικού της ΕΣΗΕΑ για τους δημοσιογράφους που κατηγορούνται για μεροληπτική συμπεριφορά τις παραμονές του Δημοψηφίσματος έχω να κάνω κι εγώ μια καταγγελία. Υπάρχει μια μεγάλη ομάδα ελλήνων δημοσιογράφων, οι βασικότεροι είναι περίπου 30, του έντυπου, ηλεκτρονικού και διαδικτυακού Τύπου, που πρέπει να απασχολήσει το Πειθαρχικό της Eνωσης γιατί τα τελευταία χρόνια υπέπεσαν σε σωρεία σοβαρών παραπτωμάτων.

1ο. Καλλιέργησαν για μια πενταετία ψευδαισθήσεις στον λαό ότι η οικονομία της χώρας θα μπορούσε να ανορθωθεί χωρίς σκληρά μέτρα. Η ζωή απέδειξε ότι έλεγαν ψέματα.

2ο. Συνηγόρησαν στην άποψη δύο συγκεκριμένων κομμάτων ότι τα Μνημόνια καταργούνται με ένα νόμο και το Χρέος μπορεί να διαγραφεί μονομερώς. Η ζωή απέδειξε ότι κινούντο στη σφαίρα του παραλογισμού.

3ο. Υποδαύλισαν το μίσος και την οργή ενός μεγάλου κομματιού του λαού εναντίον πολιτικών και δημοσιογράφων που είχαν την αντίθετη άποψη από τη δική τους και υιοθέτησαν χαρακτηρισμούς όπως προδότες, Μερκελιστές, γερμανοτσολιάδες, ταγματασφαλίτες, γενοκτονία, ανθρωπιστική κρίση που προξένησαν διχασμό στην κοινωνία και στον πολιτικό κόσμο δημιουργώντας κλίμα διαρκούς εχθροπάθειας και κλιμακούμενης όξυνσης. Η ζωή απέδειξε ότι η βλάβη που προκάλεσαν ήταν αδικαιολόγητη, απαράδεκτη και ανήκεστος.

4ο. Υπονόμευσαν με πάθος τις πενιχρές μεταρρυθμιστικές προσπάθειες που επιχειρήθηκαν, ακόμα και τις πιο αυτονόητες, υιοθετώντας κάθε πολιτικό λαϊκισμό και κολακεύοντας κάθε συντεχνία με αποτέλεσμα να είναι συνεργοί στο ιστορικό έγκλημα να οδηγηθεί η χώρα σε άλλα δύο Μνημόνια. Η ζωή έδειξε ότι η εφαρμογή ενός μόνο Μνημονίου ήταν αρκετή στις όμορες χώρες.

5ο. Συνέβαλαν αποφασιστικά στη γιγάντωση των αντιμηνημονιακών κομμάτων και στην κατάληψη της εξουσίας από αυτά, παίζοντας εξ αντικειμένου ενεργό πολιτικό ρόλο, αφού επηρέασαν μεγάλο κομμάτι των ψηφοφόρων αναπαράγοντας και προπαγανδίζοντας τις εμφανώς ανεδαφικές υποσχέσεις που αυτά τα κόμματα καλλιεργούσαν. Η ζωή έδειξε ότι προπαγάνδιζαν απατηλές προσδοκίες.

6ο. Υπέθαλψαν και στήριξαν τις παρανοϊκές πολιτικές της πρώτης περιόδου ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ που οδήγησαν τη χώρα στον έλεγχο κεφαλαίων, στην απαξίωση και αφελληνισμό των Τραπεζών και φυσικά στο αχρείαστο τρίτο Μνημόνιο, αναμασώντας μαζί με τους υπουργούς τις ηρωικές προπαγανδιστικές φαιδρότητες περί ανάκτησης της αξιοπρέπειας και της περηφάνειας του λαού. Η ζωή έδειξε ότι τώρα κάνουν πως δεν ξέρουν τον αγαπημένο τους Βαρουφάκη και την πρωθιέρεια της Επιτροπής Χρέους που τότε είχαν θεοποιήσει.

7ο. Στο ενδιάμεσο έγιναν συναυτουργοί της μεγαλύτερης απάτης που εξυφάνθηκε ποτέ εις βάρος του λαού, του Δημοψηφίσματος, συνεργώντας παθιασμένα στην εκμαίευση του μεγάλου ΟΧΙ. Η ζωή έδειξε ότι χειροκρότησαν μετά ένα μεγαλύτερο ΝΑΙ.

Πώς είπατε; Κρίνω δημοσιογράφους με πολιτικά κριτήρια; Μπα; Και η παραπομπή των τηλεοπτικών συναδέλφων στο Πειθαρχικό με τι κριτήρια έγινε, με ερωτικά; Αυτό ακριβώς θέλω να πω. Είναι ανεπίτρεπτο η ίδια η Ενωση Συντακτών, που φύσει και θέσει οφείλει να υπερασπίζεται την ελευθερία του Τύπου να επιχειρεί να λογοκρίνει δημοσιογράφους γιατί έχουν άλλη άποψη από μια συγκυριακή πλειοψηφία της. Δεν χρειάζεται να προσθέσω πως διώκει δημοσιογράφους που η ζωή έδειξε ότι είχαν το δίκιο, γιατί δεν έχει σημασία.



http://www.protagon.gr/scripta/editorial/kataggellw-30-ellines-dimosiografous-44341101160

Burning Skies
06-04-16, 20:07
3) Γιατί μιλάς μόνο για το στενό δημόσιο τομέα. Άλλοι κρατικοδίαιτοι (ΟΤΑ, ΔΕΚΟ, φορείς διάφοροι, κλπ) δε συμμετέχουν στις δαπάνες;


Γιατι επιμενεις να σχολιαζεις χωρις να ξερεις;;;
Δεν μιλαμε για στενο δημοσιο τομεα.
Οπως θα δεις και στο link οι ΟΤΑ περιλαμβανονται στα νουμερα που εδωσε ο τυρεμπορας, οπως και οι διαφοροι φορεις. ΜΟΝΟ τα ΝΠΙΔ δεν ειναι για ευνοητους λογους.

http://apografi.yap.gov.gr/apografi/2016/Flows_2016.htm

PopManiac
06-04-16, 20:14
Κλείνω με Πετρουλάκη
(για ΕΣΗΕΑ και φασιστική Αστυνομία Σκέψης που ονειρεύονται κάποιοι ξέρετε-εσείς)..


To εμετικό Πρόταγκον ξανά εις τις επάλξεις (και κρίμα επειδή τον Πετρουλάκη τον είχα και σε μία σχετική εκτίμηση αλλά πλέον το Πρόταγκον είναι γενικά μια αναγούλα).

Εκείνο βέβαια που δεν αναφέρει το εμετικό Πρόταγκον είναι πως οι εν λόγω δεν διώχθηκαν λόγω πολιτικής άποψης αλλά επειδή διαστρέβλωναν διαρκώς ειδήσεις και μηνύματα EDIT εσκεμμένα και στο πλαίσιο ενός δημοψηφίσματος.

Το ΓιουΤιούμπι βρίθει από αποσπάσματα.

Επίσης, πάντως για μια χώρα που η κυβέρνηση επιβάλλει αστυνομία σκέψης πάντως το ότι έχουν βγει στα κεραμίδια όλα τα ΜΜΕ και έχουν ξεσκιστεί σε πρωτοσέλιδα και καταγγελίες και μάλιστα Πρωθυπουργού, μια χαρά Β. Κορέα το βλέπω.

Ενδεικτικά, τα ίδια ΜΜΕ ούτε τσιμουδιά δεν έβγαζαν σε γνωστά πάλαι ποτέ καρασκάνδαλα για τα οποία μπήκαν στον Κορυδαλλό κάμποσοι (Άκης, Λαυρεντιάδης) και ουδέποτε τολμούσαν να τους πιάσουν στο στόμα τους όσο ήταν στα ντουζένια τους όλοι αυτοί.

Αντίθετα, στη χώρα της αστυνομίας σκέψης για πρώτη φορά στα χρονικά (που μπορώ να θυμηθώ εγώ) πρωθυπουργός εν ενεργεία γίνεται πρωτοσέλιδο και μάλιστα για εταιρεία για την οποία απλά εικάζεται και εικοτολογείται πως πιθανώς κάποιο εισόδημα από αυτή δεν δηλώθηκε. Αλλά περί απόδειξης, ακόμα τίποτε, παρακαλώντας σαφώς μια μύνηση και αυτό περιμένουν ;)

Τέτοια Β. Κορέα ούτε ο Κιμ δεν ονειρεύεται

xriantw
06-04-16, 20:48
Επιτελους τιμωρουνται οι δημοσιογραφοι που παραβαινουν τον κωδικα δεοντολογιας, και εκμεταλευονται τα "δελτια ειδησεων" για να προβαλουν την αποψη του αφεντικου τους σαν ειδηση.
Τους ακουμε τωρα να λενε "δημιουργικες ασαφειες" για την ελευθερια του λογου.

29gk
06-04-16, 20:50
Στο μεταξυ τα μνημονια εξακολουθουν να βοηθουν την αναπτυξη της χωρας, με αποδειξη το κλεισιμο μιας ακομη μεγαλης ελληνικης επιχειρησης η οποια και δουλευε σωστα τα 60 απο τα 66 συνολικα χρονια λειτουργιας της, αλλα που τελικα εμελλε να δει το φως το αληθινο τα τελευταια 6. Αφου μεταλαβε κι αυτη την ευλογια των μνημονιων. Παει και η "Ηλεκτρονικη" λοιπον, στην ανεργια ακομα 450 ανθρωποι και ακομη φτωχοτερα τα πραγματικα φορολογικα εσοδα της χωρας.

Σε αλλα νεα, μαλλον η ευλογημενη αν και ατολμη Ελλας, μετα απο τοσους τομεις που αποβιομηχανισε τα τελευταια 15-20 χρονια, εντος της ΕΕ, του ευρω και των μνημονιων, χανει απο οτι φαινεται και το γιαουρτακι οπως και το γαλα.

Ειπαμε ομως. Η αναπτυξη θα ερθει μονον με τον περιορισμο των ( πληρωμενων και με το παραπανω τοσα χρονια ) συνταξεων, τον περιορισμο του αριθμου των δημ. υπαλληλων οι οποιοι τελικα και παλι αποδεδειγμενα δεν ειναι και τοσοι πολλοι αν και μπορουν να απολυθουν καμποσοι στρατιωτικοι, υγιειονομικοι και αλλοι αχρηστοι, οπως πχ σκουπιδιαραιοι, κηπουροι, εφοριακοι ( καλα αυτοι οι τελευταιοι ετσι κι αλλιως αχρηστοι τεινουν να γινουν μιας και ουτε αντικειμενο εχουν αλλα και επειδη τα εξισου ευλογημενα computers του υπ. Οικονομικων ταχυδρομουν αυτοματα κι αυθαιρετα τα διαφορα χαρατσια ) και με επαννιδρυσεις του κρατους ( σωστες αυτη τη φορα και οχι σαν και τις μετριες και δειλες του Αλογοσκουφη ) που δεν εγιναν το 2004 "οπως επρεπε" !!!

Εδω τελικα ειναι και το προβλημα. Τοσα λεφτα η επταετια Σημιτη τραβηξε απο σεντουκια, σπιτικα, επιχειρησεις και κοινοτικα κονδυλια και πραολα αυτα, τα πραγματα δεν εγιναν "οπως επρεπε". Ηρθε ο μπουλης της Ραφηνας μετα, που τον εβαλαν στο ματι οι συμπαικτες του στο Call of Duty λογω υψηλων hi score αφου ολη τη μερα τα εξυνε μαχι με τον Ζαχοπουλο και εξυφαναν και σχεδιο δολοφονιας του ( ναι για τον μπουλη λεμε, τον κουρασμενο ) που ουτε κι αυτος καταφερε να τα κανει "οπως επρεπε" για να παραδωσει αρον αρον και κλεινοντας τη Βουλη ετσι ωστε να παραγραφουν καρα και καρα υποθεσεων οπου το κρατος θα ειχε λαμβανειν, στον φωστηρα των Γιωργακη. Και παλι καλα δηλαδη καθοτι τελικα, αν κι αργα και οχι κι "οπως επρεπε" καταφεραμε ως Ελληνες της Ελλαδας που ποτε δεν πεθαινει, να ευλογηθουμε απο τους Τομσεν και τους Βιζερ.

Αναλυσεις λοιπον. Για την αναπτυξη. Οταν 6 και πλεον ετη τωρα δεν υπαρχει σαλιο στην αγορα απο το πολυ το κυρελεησον και το σφαξε με αγα για να αγιασω των ραγιαδων.Που λιγο καιρο ξαποσταινουν και μας ξαναθυμουνται και παλι απαραλλαχτοι λιγο αργοτερα.

MNP-10
07-04-16, 01:04
Μ'αρεσει που καθεστε και συζητατε για συνταξιοδοτικα κτλ ενω ο στοχος τους ειναι να μας εξοντωσουν.

Ας υποθεσουμε οτι αυριο το πρωι γραφουμε μια επιστολη προς τον Υπ.Οικ για βολιδοσκοπηση... τον ρωταμε αν θεωρει το θεμα των μαζικων συνταξιοδοτησεων σοβαρη απειλη για το συνταξιοδοτικο και αν συμφωνει στην εθελουσια παραμονη στην εργασια (ωστε το κρατος να γλυτωνει συνταξεις) ανθρωπων οι οποιοι πχ μπορει να εχουν 35-40 χρονια τεβε, ογα, κτλ και προτιμουν να δουλευουν - αρκει ομως να μη πληρωνουν αλλες ασφαλιστικες εισφορες - αφου εχουν ηδη συμπληρωσει οσα πρεπει. (Δλδ δεν αρκει που το κρατος θα γλυτωνει τις συνταξεις και θα τσεπωνει φορους, θελει να συνεχισει να παιρνει και ασφαλιστικες εισφορες απ'αυτους που ειναι ηδη σε ηλικια συνταξιοδοτησης?)

...Εσεις τι λετε οτι θα πουν? Ναι? Να συνεχισουν να δουλευουν μπας και γλυτωσουμε τις συνταξεις, γλυτωσουμε καναν ανεργο απο τα λουκετα και εισπραξουμε παραλληλα κανα φορο? ΟΧΙ θα πουν γιατι θελουν να τα κλεισουν ολα.

YiannisM
07-04-16, 02:41
Τους το πρότειναν η Ιρλανδία και η Κύπρος (τουλάχιστον) και δεν είχαν κανένα πρόβλημα.
Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι θα κόβουμε από αλλού (π.χ. κρατική δαπάνη, όπως έπρεπε από την αρχή και συνεχίζει να πρέπει).

Yiannis, υποτιμάς - έστω και χωρίς σκοπιμότητα - τη νοημοσύνη μας. Βάζεις Ελλάδα, Ισπανία (που δεν έχει μνημόνια), Ιρλανδία, Κύπρο στο ίδιο καλάθι για να λέμε ότι εκείνοι το κάνουν καλύτερα.

Και δεν υποτιμώ κανενός τη νοημοσύνη.
Μάλλον εσύ την υποτιμάς, όταν λες ότι οι επιμέρους διαφορές μεταξύ των χωρών της ΕΕ/ΕΖ που έχουν μνημόνια (εσωτερικά ή με την τρόϊκα) είναι ικανές από μόνες τους να δικαιολογήσουν την τραγικότητα της Ελληνικής περίπτωσης!

Μόλις είδα κονσέρβα τη συνέντευξη του Χάρη Γεωργιάδη (ΥπΟικ Κύπρου) στη χθεσινή εκπομπή Ιστορίες του ΣΚΑΙ, με αφορμή την πρόσφατη έξοδο της Κύπρου απ' το Μνημόνιο.
=> http://www.skai.gr/player/TV/?mmid=272515

Για όποιον ενδιαφέρεται, υπάρχει και το λίγο παλαιότερο ντοκυμαντέρ "Μία χώρα αποχαιρετά το μνημόνιο στα ελληνικά..." του Τέλλογλου, για την Κύπρο.
=> https://www.youtube.com/watch?v=gG4xPs2nGQA


Ο Χ.Γεωργιάδης επαναλαμβάνει συνεχώς (τον έχω ξανακούσει να το λέει) ότι βασικό σημείο της επιτυχίας της αποστολής του ήταν η (σε μεγάλο βαθμό) ανοχή και συναίνεση του λαού και των πολιτικών δυνάμεων της χώρας του στην εφαρμογή του μνημονίου, και της επικρατούσας αντίληψης ότι ήταν ο μόνος σωστός τρόπος.
Αυτό δηλαδή που εδώ στην Ελλάδα δεν είχαμε, καθότι τα μνημόνια (και όποιος τολμούσε να τα αναφέρει) πολεμήθηκαν λυσσαλέα τόσο στην υπογραφή όσο και στην εφαρμογή τους..


Ενδεικτικά, είναι φοβερό πώς το 2013 ο Γ.Δελαστίκ έγραφε για την Κύπρο τις γνωστές "αντιμνημονιακές" παπάντζες που κυκλοφορούσαν τότε (και συνεχίζουν ακόμη να υποστηρίζουν πολλοί) ευρέως στην Ελλάδα για τη δική μας χώρα!
Έκπληκτος που στην Κύπρο δεν υπήρχε "αντιμνημονιακό" ρεύμα σαν της Ελλάδας, ο Δελαστίκ προέβλεπε τότε (δικές του εκφράσεις) "αυτοκτονία", "Τσολλάκογλου", "υποδούλωση", "κατοχικές δυνάμεις", "ξένη επικυριαρχία", "λιώσιμο του λαού", "εσχάτη ταξική προδοσία", "και .. εθνική προδοσία", "παράδοση στην Τουρκία των κατεχόμενων εδαφών", "πιθανό τέλος κρατικής υπόστασης Κυπριακής Δημοκρατίας", "περαιτέρω τουρκοποίηση της Κύπρου", "λεηλασία μελλοντικών εσόδων εκμετάλλευσης υποθαλάσσιων κοιτασμάτων", "καταστροφή της οικονομία της Κύπρου", ..... κι ένα σωρό άλλες φαιδρές και συνήθεις στην Ελλάδα αντιμνημονιακές παπάντζες!

Αυτοκτονεί σήμερα η Κύπρος, του Γιώργου Δελαστίκ :bless: (http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%B7-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BA)

Αυτοκτονεί σήμερα η Κύπρος, του Γιώργου Δελαστίκ

14:03 | 17 Φεβ. 2013


Δημοκρατικότατα σήμερα οι ελληνοκύπριοι θα ψηφίσουν σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις υπέρ της οικονομικής και πολιτικής υποδούλωσης της χώρας τους, υπέρ της ουσιαστικής παράδοσης των κατεχόμενων εδαφών στους Τούρκους, υπέρ της μετατροπής της χώρας τους εκ νέου σε αποικία, αν και αυτή τη φορά με περισσότερους αφέντες, όχι μόνο τους Βρετανούς. Αυτά και πολλά χειρότερα σηματοδοτεί η αναμενόμενη εκλογή ως Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας του δεξιού Νίκου Αναστασιάδη, φανατικού υποστηρικτή του σχεδίου Ανάν, αλλά και των πιο άγριων μέτρων λιτότητας στο πλαίσιο της επιβολής και στην Κύπρο καθεστώτος υποτέλειας μέσω μνημονίου.

Το εκπληκτικό δεν είναι ότι υπάρχει και Κύπριος «Τσολάκογλου» σαν τον Αναστασιάδη. Ούτε ο πρώην πρόεδρος Γλαύκος Κληρίδης ήταν καλύτερος, ενώ στην Ελλάδα εξίσου Κουίσλινγκ και συνεργάτες των ξένων επικυρίαρχων, ουσιαστικά συνεργάτες των κατοχικών δυνάμεων είναι ο Σαμαράς, ο Βενιζέλος, ο Κουβέλης και όλο το σκυλολόι των συνεργατών και στελεχών των κομμάτων τους, οι οποίοι κυβερνούν την Ελλάδα στηριζόμενοι στη λαϊκή ψήφο, έστω και με τη βοήθεια του εκλογικού συστήματος. Το εκπληκτικό στην Κύπρο είναι ότι δεν υπάρχει κανένας από τους προεδρικούς υποψηφίους που να είναι κατά του Μνημονίου! Το τραγικό είναι ότι κανένας υποψήφιος δεν τάσσεται εναντίον της υποδούλωσης μέσω μνημονίου επειδή σχεδόν κανένας Κύπριος – και μιλάμε αναφερόμενοι πλέον στο λαό- δεν αρνείται την υπαγωγή της Κυπριακής Δημοκρατίας σε καθεστώς μνημονίου, σε πλήρη αντίθεση με την Ελλάδα! Επιπροσθέτως, οι Ελληνοκύπριοι δεν έχουν κανένα ελαφρυντικό άγνοιας. Γνωρίζουν άριστα τα δεινά που υφίστανται οι Έλληνες λόγω του Μνημονίου. Είναι πλήρως ενημερωμένοι για το τι τους περιμένει από το Μνημόνιο, αλλά παρ΄ όλα αυτά, δεν προβάλλουν την παραμικρή αντίσταση, έστω και φραστική. Πως εξηγείται η στάση τους;

Σε πολιτικό επίπεδο, εγκληματικές είναι οι ευθύνες του προέδρου Δημήτρη Χριστόφια και της Ηγεσίας του ΑΚΕΛ που εξευτέλισαν την Αριστερά και τις Ιδέες της. Ο Χριστόφιας, ο οποίος υπήρξε βάση της δράσης του ο πιο επιζήμιος πρόεδρος της Κύπρου στον μισό και πλέον αιώνα της ανεξαρτησίας της, οδήγησε ο ίδιος τη χώρα του στο καθεστώς της υποτέλειας του Μνημονίου. Παρέλυσαν έτσι ο Χριστόφιας και η συνένοχη ηγεσία του ΑΚΕΛ τις αντιδράσεις πρώτα πρώτα των αριστερών της Κύπρου, οι οποίοι ξεπερνούν το ένα τρίτο των ψηφοφόρων. Αν το ΑΚΕΛ αντιστεκόταν στο Μνημόνιο, τουλάχιστον οι μισοί Κύπριοι και ταχύτατα η πλειονότητα τους θα αντιτασσόταν στην επιβολή μνημονιακού καθεστώτος. Αντιθέτως, βάζοντας την Αριστερά επικεφαλής των μνημονιακών δυνάμεων, ο άθλιος Χριστόφιας παρέδωσε την Κύπρο αμαχητί στους ξένους επικυρίαρχους για να λιώσουν τον λαό της, διαπράττοντας το έγκλημα της εσχάτης ταξικής προδοσίας. Μιας ταξικής προδοσίας που με τον Αναστασιάδη θα γίνει και εθνική, καθώς αυτός είναι υπέρ της αποδοχής οποιουδήποτε σχεδίου παράδοσης στην Τουρκία των κατεχόμενων εδαφών απαιτήσουν οι Αμερικανοί, οι Άγγλοι ή οι Γερμανοί. Ούτε καν αν θα υπάρχει η κρατική υπόσταση της Κυπριακής Δημοκρατίας στο τέλος της πενταετούς θητείας του Αναστασιάδη ή αν θα έχει αντικατασταθεί από άλλο κρατικό μόρφωμα, δεν μπορεί να είναι βέβαιος κανείς.

Έχουν ενθουσιαστεί με την προοπτική εκβιασμού της Λευκωσίας για να αποδεχθεί τουρκική λύση στο Κυπριακό λόγω του συνδυασμού της επαπειλούμενης χρεωκοπίας της και της αναμενόμενης εκλογής ως προέδρου του Αναστασιάδη, όσοι επιβουλεύονται την Κυπριακή Δημοκρατία. «Τώρα ή ποτέ!» είναι το σύνθημα που έριξαν προ δεκαημέρου οι Τάιμς της Νέας Υόρκης. Τα δάνεια που θα δώσει η ΕΕ στην κυβέρνηση της Λευκωσίας «πρέπει να δώσουν στις Βρυξέλλες τη δυνατότητα να σπρώξει τους Ελληνοκύπριους στη συνεργασία με τους Τουρκοκύπριους στο Βορρά του νησιού για να ενωθούν σε μια χαλαρή ομοσπονδία του τύπου που προτάθηκε το 2004 από τον τότε γ.γ. του ΟΗΕ Κόφι Ανάν…

Έτσι, αν οι ευρωπαϊκές χώρες θέλουν να ασκήσουν κάποια επιρροή, είναι τώρα ή ποτέ!», έγραφε χαρακτηριστικά η αμερικανική εφημερίδα. Η περαιτέρω τουρκοποίηση της Κύπρου θα είναι πάντως υποπροϊόν της πολιτικής των Ευρωπαίων και των Αμερικανών απέναντι στη Λευκωσία. Στη φάση αυτή, ΗΠΑ και Γερμανία έχουν για πρώτη φορά ως πρώτο στόχο τη λεηλασία των μελλοντικών εσόδων από την εκμετάλλευση των υποθαλάσσιων κοιτασμάτων του κυπριακού φυσικού αερίου, αλλά και την άμεση διάλυση του υπερμεγέθους κυπριακού τραπεζικού συστήματος, το οποίο αποτελεί βάση της τεχνητής οικονομικής ευημερίας της Κύπρου. Πρώτα δηλαδή θα καταστρέψουν ΕΕ και ΗΠΑ την οικονομία της Κύπρου και έπειτα θα επιβάλλουν στο εξαθλιωμένο, ανυπόληπτο και χωρίς συμμάχους κυπριακό κράτος την αποδοχή της τουρκικής κυριαρχίας στα κατεχόμενα εδάφη και την εξ αυτής απορρέουσα ενίσχυση της απειλής μελλοντικής κατάληψης ολόκληρου του νησιού από την Άγκυρα.

Όλα αυτά τα γνωρίζουν οι Κύπριοι – και όμως σήμερα θα ψηφίσουν …υπέρ αυτών των εξελίξεων! Αυτό θα σηματοδοτήσει η εκλογή Αναστασιάδη. Όταν όμως ένας λαός συμπεριφέρεται έτσι, όση περιφρόνηση και αν αξίζει η στάση του, αυτό υποδηλώνει ότι υπάρχουν βαθύτερες αιτίες για τη συμπεριφορά του. Για τις αιτίες αυτές θα συζητήσουμε σύντομα.

* Δημοσιεύθηκε στο «Πρίν» την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου 2013/


http://tvxs.gr/news/%CE%AD%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%88%CE%B1%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CF%80%CE%B1%CE%BD/%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF-%CF%83%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CE%B7-%CE%BA%CF%8D%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF%CE%BA


Οι Κύπριοι (σε αντίθεση με τους Έλληνες που επί χρόνια υιοθετούν/καταπίνουν αυτό το δούλεμα), δεν τις άκουσαν τότε αυτές τις φωνές από την Ελλάδα.

Κι έτσι, στα προσθεσινά νέα, η Κύπρος κατέγραψε ήδη ρεκόρ στην μείωση ανεργίας, σύμφωνα με τη Eurostat, έχοντας πρόσφατα ολοκληρώσει το μνημόνιό της:
=> http://www.sigmalive.com/news/local/321571/eurostat-i-kypros-kategrapse-rekor-stin-meiosi-anergias


Σε όλα ΜΕΣΑ έπεσε το θηρίο, ο Δελαστίκ... :tongue:
(Κρίμα που δεν γνωρίζω εάν υπάρχει αντίστοιχο παλαιό άρθρο του Δελαστίκ π.χ. και για την περίπτωσης Ιρλανδίας)


Και μ αυτά, αγαπητέ @Pop, ελπίζω να καταλαβαίνεις κάπως καλύτερα γιατί εγώ θεωρώ τη μεγάλη εσωτερική αντίδραση (εκτός βέβαια από την τραγική ανικανότητα των Ελλήνων ηγετών) τη βασική αιτία της τραγικότητας της Ελληνικής περίπτωσης..

Τα ποσοτικά μεγέθη και οι διαφορές τους είναι απλά δευτερεύουσας σημασίας. Π.χ. εκεί που η Κύπρος βγήκε σε 3 χρόνια, εμείς θα βγαίναμε σε λίγο περισσότερα, ή κάπως διαφορετικά.
Αντ' αυτού, είμαστε ήδη στον 6ο χρόνο, μάλλον σε χειρότερη κατάσταση από ποτέ (ειδικά αν συνυπολογίσεις κι άλλα προβλήματα που συσσωρεύτηκαν από την τρέχουσα κυβέρνηση), ενώ τα ακόμη χειρότερα έπονται.. :(

xhaos
07-04-16, 07:20
Το ότι στην κυπρο κούρεψαν ρωσικές κλπ καταθέσεις έναντι χρέους ενώ στην ελλαδα διέσωσαν γερμανικές και γαλλικές τράπεζες από το να γράψουν ζημιές, πιστεύεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο ε???

29gk
07-04-16, 07:58
Το ότι στην κυπρο κούρεψαν ρωσικές κλπ καταθέσεις έναντι χρέους ενώ στην ελλαδα διέσωσαν γερμανικές και γαλλικές τράπεζες από το να γράψουν ζημιές, πιστεύεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο ε???

Δεν εχουν σημασια αυτα. Αντιθετα, αυτο που -ακομα- τσουζει ειναι το ....δημοψηφισμα που εγινε ενα χρονο πριν. Βλεπεις η δημοκρατια, αναιδεστατο εφευρημα αυτου εδω του τοπου και ενσωματωμενη στο dna των ιθαγενων εδω και χιλιαδες χρονια, ακομα αμφισβητειται απο τους ...Καρλομαγνους και τους ακολουθους αυτων, ντοπιους ραγιαδες. Για να μενουμε Ευρωπη προφανως.

cool11
07-04-16, 08:04
Δωσε πόνο 29gk.
Φως πουθενα.

nfotis
07-04-16, 11:23
Δε νομίζω ότι μπορεί κανείς ποτέ να αξιώνει πάταξη φοροδιαφυγής, έστω και σε ικανοποιητικό ποσοστό.

Αυτό όμως που πρέπει να γίνει χθες είναι να εισπράττονται τα βεβαιωμένα πρόστιμα.Τί νόημα έχει να με πιάσουν να φοροδιαφεύγω και να μου πουν μάγκα, μας χρωστάς Χ που δεν δήλωσες, συν Ψ τσίμπα ένα πρόστιμο να γουστάρεις, αν δεν πρόκειται να εισπραχθούν ποτέ;
Ας κοιτάξουμε να αυξήσουμε τον ρυθμό που γίνονται οι έλεγχοι και πιο σημαντικά τον ρυθμό είσπραξης. Ας μείνει η φοροδιαφυγή σε δεύτερη μοίρα.

Εδώ σε εχω:
http://m.euro2day.gr/1412455/article.aspx

Ν. Φ.

ermis333
07-04-16, 11:35
Το ότι στην κυπρο κούρεψαν ρωσικές κλπ καταθέσεις έναντι χρέους ενώ στην ελλαδα διέσωσαν γερμανικές και γαλλικές τράπεζες από το να γράψουν ζημιές, πιστεύεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο ε???

Στην Κύπρο κουρεύτηκαν ΟΛΕΣ οι καταθέσεις άνω των 100.000€ κατά 40%, δεν υπήρξε εθνικός διαχωρισμός, το γεγονός ότι υπήρχαν πολλές καταθέσεις άνω των 100Κ που άνηκαν και σε ξένους καταθέτες δεν άρει το κούρεμα που δέχτηκαν και οι Ελληνοκύπριοι.

hemlock
07-04-16, 11:40
Στην Κύπρο κουρεύτηκαν ΟΛΕΣ οι καταθέσεις άνω των 100.000€ κατά 40%, δεν υπήρξε εθνικός διαχωρισμός, το γεγονός ότι υπήρχαν πολλές καταθέσεις άνω των 100Κ που άνηκαν και σε ξένους καταθέτες δεν άρει το κούρεμα που δέχτηκαν και οι Ελληνοκύπριοι.
Θυμήσου οτι (και) η Κύπρος ήταν τόπος ξεπλύματος χρημάτων,κυρίως ρουβλιών.;)
Τότε το σενάριο έλεγε οτι ο μιστερ σόϊμπλε έκανε παζάρια/αβάντα για τις τράπεζες της λευκορωσίας και διπλανών χωρών.

YiannisM
07-04-16, 11:48
Το ότι στην κυπρο κούρεψαν ρωσικές κλπ καταθέσεις έναντι χρέους ενώ στην ελλαδα διέσωσαν γερμανικές και γαλλικές τράπεζες από το να γράψουν ζημιές, πιστεύεις δεν έπαιξε κανένα ρόλο ε???
Το ότι το χρέος της Ελλάδας μετατράπηκε σε κρατικό, έχει σημασία για εμάς μόνο εάν έχουμε σκοπό (ή καταντήσουμε) να χρεοκοπήσουμε. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα σ αυτήν την περίπτωση να είχε μείνει στις τράπεζες, αλλά αυτό ανταλλάχθηκε με άλλες βοήθειες, κούρεμα, κλπ, στο πλαίσιο της προσπάθειας να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα και να ΜΗΝ χρεοκοπήσουμε.
Το Νο#1 πρόβλημά μας λοιπόν, κατ' εμέ, είναι ότι επιλέγουμε (πρακτικά) συνεχώς τη χρεοκοπία!
Με τη βοήθεια που μας παρέχεται, θεωρώ ότι αυτό είναι ούτως ή άλλως αυτοκαταστροφικό κι απαράδεκτο! Ειδικά όσο πιο πίσω πάμε στο χρόνο, που η κατάστασή μας ήταν ολοένα και πιο διαχειρίσιμη. Και ειδικά επειδή τώρα το χρέος είναι κρατικό!
Ενώ εάν κάναμε αυτό που έπρεπε τόσα χρόνια, τώρα δε θα μας ενδιάφερε καθόλου εάν το χρέος μας έμενε στις τράπεζες ή ήταν κρατικό.


Όσον αφορά το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο, απαντάει ο ίδιος ο Χ.Γεωργιάδης (ΥπΟικ Κύπρου) στο 7:55" του ντοκυμαντέρ "Μία χώρα αποχαιρετά το μνημόνιο στα ελληνικά..." (https://www.youtube.com/watch?v=gG4xPs2nGQA):

Aν το αίτημα για υπαγωγή της χώρας [Κύπρου] σε πρόγραμμα στήριξης γίνονταν, για παράδειγμα, αμέσως μετά την απόφαση για την απομείωση του Ελληνικού δημοσίου χρέους, αυτό το πρόγραμμα θα ήταν πολύ πιο ήπιο και σίγουρα θα είχαν αποφευχθεί οι δραματικές εξελίξεις που ακολούθησαν, με την κατάρρευση ουσιαστικά μιας μεγάλης συστεμικής τράπεζας, την απώλεια συνεπώς καταθέσεων, την επιβολή των περιοριστικών μέτρων, και όλες αυτές τις δραματικά δύσκολες συνέπειες που βιώσαμε λόγω αυτής της καθυστέρησης.

Και λίγο πιο κάτω:

Όσο αναβάλαμε τη λήψη των δύσκολων αλλά αναγκαίων αποφάσεων, το πρόβλημα απλώς μετατίθετο πιο κάτω, μέχρι που τελικά (αρχές του 2013) είχαμε άδεια ταμεία. Στην κυριολεξία, χωρίς καμιά υπερβολή, είχαμε ρευστά διαθέσιμα για ένα μήνα. Συνεπώς, αυτό είναι το βασικότερο δίδαγμα για την Κύπρο από την άνευ προηγουμένου κρίση των τελευταίων ετών. Ότι δηλαδή, αυτή η αναβλητικότητα (ή ατολμία) στην προώθηση κινήσεων εξυγίανσης (ή μεταρρύθμισης) έχει ΚΟΣΤΟΣ, το οποίο τελικά ο πολίτης πληρώνει.


Όποιος νομίζει ότι δεν τα λέει καλά, ας του γράψει μια επιστολή να τον πεί "Καρλομάγνο" και "ραγιά" που επέλεξε να μεταρρυθμίσει τη χώρα του και να εξυγιάνει το πρόβλημά της, αντί να .. κρατήσει την αναπνοή του "αντιμνημονιακά" μέχρι να σκάσει ακολουθώντας το παράδειγμα και την άθλια κατάντια πλέον της Ελλάδας ή (ακόμη χειρότερα) βγαίνοντας από το Ευρώ..

Κι αν τ' απαντήσει ότι γι αυτόν είναι σημαντικότερα π.χ. η οικονομική ανάπτυξη και το ρεκόρ στην μείωση ανεργίας που έχει πετύχει μέχρι τώρα καθώς και τα υπόλοιπα αποτελέσματα που αναμένει να ακολουθήσουν σιγά-σιγά, αντί να καταντήσει τη χώρα του σαν την Ελλάδα του 2015-2016 :( (και ποιος ξέρει μετά), ας βάλει το Δελαστίκ να του γράψει κάτι δυνατό "αντιμνημονιακό".

- - - Updated - - -

Btw, ποιός αμφισβήτησε τη δημοκρατία;

Ή μήπως λέτε για εκείνη την "ψεκασμένη" αντίληψη ότι το δημοψήφισμα ενός δανειζόμενου δεσμεύει (κάπως, δια της δημοκρατίας) το δανειστή του, μπερδεύοντας έτσι την ονείρωξη με την πραγματικότητα και τη δημοκρατία με γαϊτανάκι;..

PopManiac
07-04-16, 12:21
Bρε Γιάννη, επίτηδες το κάνεις; Ποια η σχέση με το ζήτημα της Κύπρου που ήταν κατά κύριο (αν όχι αποκλειστικό) λόγο τραπεζικό με ουσιαστικά ομοιότητες με την Ιρλανδία συγκριτικά με την Ελλάδα που το θέμα ήταν δημοσιονομικό και πολύ βαθύτερο;

Ποια η σχέση των προγραμμάτων "διάσωσης" της Κύπρου με εκείνα της Ελλάδας που ήταν κατά κύριο λόγο έμμεση διάσωση γαλλο-γερμανικών τραπεζών; (Δες το συνημμένο). EDIT Διάβασε εδώ (http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2676103)

Και επιτέλους, δλδ η θέση σου είναι ότι όλα καλά, η λιτότητα είναι σωτήρια και μπορεί να προκύψει ανάπτυξη στο επιβεβλημένο μακροοικονομικό πλαίσιο εσωτερικής υποτίμησης αλλά απλά εμείς δεν το κάνουμε σωστά;
-

Mike86
07-04-16, 12:24
Ο κυπριακός λαός είναι υπεύθυνος για την τύχη του. Όπως όλοι οι λαοί, έχει και αυτός το δικαίωμα και τη δυνατότητα να τη διαμορφώνει. Αν η απάντηση του υπουργού του τον καλύπτει με γεια του με χαρά του. Αν θεωρεί ότι αυτός πρέπει να την πληρώσει για αποφάσεις που άλλοι έπερναν τότε καλα να πάθει και να χαίρεται ότι "βγήκε από μνημόνιο".

Κύπρος: το μνημόνιο τελείωσε – λιτότητα και μιζέρια συνεχίζουν (http://www.xekinima.org/arthra/view/article/kypros-to-mnimonio-teleiose-litotita-kai-mizeria-sy/)

Στο Eurogroup της 7ης Μαρτίου αποφασίστηκε η έξοδος της Κύπρου από το Μνημόνιο, που θα τελειώσει «επίσημα» στις 31 Μαρτίου. Η κυβέρνηση του κεφαλαίου, ο κος Χάρης Γεωργιάδης και οι πάτρονές τους – αξιωματούχοι της ΕΕ και του ΔΝΤ, δίνουν τα εύσημα και μιλούν για success story. Η κυβέρνηση ΔΗ.ΣΥ. ετοιμάζεται να πατήσει στο «ευτυχές γεγονός» για να κερδίσει τις επερχόμενες βουλευτικές εκλογές.

Όμως, για τα πλατιά λαϊκά στρώματα η έξοδος από το Μνημόνιο δεν θα σημάνει καλυτέρευση της ζωής τους: Δεν θα έχει οποιαδήποτε επίπτωση στο ύψος της ανεργίας – 70.000 ενώ άλλες 30.000 ήδη μετανάστευσαν. Ούτε της φτώχειας, που βασανίζει 234.000 (με βάση στοιχεία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής). Ούτε στο εισόδημα των εργαζομένων, που τα τελευταία τρία χρόνια έχει μειωθεί κατά 1,6 δισ. €, δηλαδή περίπου κατά 20% όταν τα κέρδη του κεφαλαίου παραμένουν το 2015 σταθερά, και για το 2016 αναμένεται αύξηση κατά 200 εκατομμύρια €.

Ούτε, βέβαια και στην ανισότητα ανάμεσα σε πλούσιους και φτωχούς, που αυξάνεται με τους μεγαλύτερους ρυθμούς ανάμεσα στις χώρες της Ευρωζώνης.

Ακόμα, όμως, και στη βάση καθαρά οικονομικών δεδομένων, κάθε άλλο παρά success story μπορεί να θεωρηθεί η ολοκλήρωση του περιβόητου Μνημονίου:

Η μικρή αύξηση του Ακαθάριστου Εθνικού Προϊόντος (ΑΕΠ) κατά 1,6% το 2015, δεν βρίσκεται σε πορεία ανάκτησης των απωλειών που προκάλεσε η κρίση και το Μνημόνιο, δεν συνιστά ουσιαστική ανάπτυξη της οικονομίας ούτε είναι αρκετή για να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας με κανονικά ωράρια και απολαβές.

Στα χρόνια του Μνημονίου, η ετήσια παραγωγή αγαθών και υπηρεσιών σημείωσε μείωση 1,2 δισ. €.

Τα μη εξυπηρετούμενα δάνεια ανέρχονται στο 50% σχεδόν, ισοδυναμούν με το 136% του ΑΕΠ και τοποθετούν την Κύπρο στη χειρότερη θέση σε σχέση με τις άλλες χώρες της Ευρωζώνης.

Χιλιάδες νοικοκυριά και μικρές επιχειρήσεις απειλούνται με εκποιήσεις.

Τα πιο πάνω, μα και άλλα πολλά στοιχεία, δείχνουν πως Μνημόνιο ή όχι, η χώρα δεν βγήκε από την κρίση, που χτυπά τον καπιταλισμό παγκοσμίως, η δε πολιτική της λιτότητας, που εφαρμόζεται σε όλο τον κόσμο και στην ΕΕ θα συνεχιστεί ακάθεκτη. Μείωση δαπανών, μισθών και επιδομάτων, ιδιωτικοποιήσεις κ.λπ. κ.λπ. Εξ άλλου η Τρόικα θα συνεχίσει να έρχεται (δυο αντί τρεις φορές τον χρόνο!) και να «αξιολογεί την πρόοδο» μέχρι να αποπληρωθεί το 75% του χρέους, δηλαδή ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2031!!

Ας μην χαίρονται, λοιπόν, Αναστασιάδης και ΣΙΑ. Παρ’ όλες τις φανφάρες, ούτε το σύστημά τους αποδίδει πια, ούτε οι πολιτικές της Τρόικας, που είναι και δικές τους. Θα προσπαθήσουν να ξεγελάσουν για μια ακόμα φορά τους ψηφοφόρους στις βουλευτικές εκλογές με τις «επιτυχίες» τους. Μπροστά στην απουσία μιας πειστικής αριστερής εναλλακτικής λύσης, δεν αποκλείεται να τα καταφέρουν.


Ωστόσο, καλά κάνουν να δουν τα «κατορθώματα» των ομολόγων τους στις άλλες χώρες που βγήκαν από τα Μνημόνια:

Στην Ιρλανδία, τα πλατιά λαϊκά στρώματα δεν επωφελήθηκαν από την ανάκαμψη. Το πρόβλημα των χιλιάδων αστέγων συνεχίζεται, το ίδιο και φορολογίες όπως στην ύδρευση, που οδήγησαν σε μαζικές κινητοποιήσεις και άρνηση πληρωμής του φόρου. Στις εκλογές της 26ης Φεβρουαρίου 2016, τα κόμματα της συμπολίτευσης (το δεξιό Φίνε Γκάελ και το Εργατικό) που εφάρμοσαν πολιτική σκληρής λιτότητας τιμωρήθηκαν από τους ψηφοφόρους κι έχασαν την πλειοψηφία. Το Φίνε Γκάελ, που έπαιρνε συνήθως ποσοστά γύρω στο 40% έπεσε στο 25%, ενώ το Εργατικό Κόμμα καταποντίστηκε – από 37 έδρες έπεσε στις 7! (Ιρλανδία: επιτυχία για το Σοσιαλιστικό Κόμμα-CWI, ρευστό πολιτικό σκηνικό)

Η Ισπανία πλήττεται από μαζική ανεργία και οικιστική κρίση. Λήφθηκαν εκ νέου μέτρα δημοσιονομικής προσαρμογής ύψους 1,5% του ΑΕΠ και εφαρμόστηκε η τρίτη κατά σειρά μεταρρύθμιση στην αγορά εργασίας σε βάρος των εργαζομένων. Η μαζική αντίδραση στη λιτότητα και τα Μνημόνια έφερε τρεις γενικές απεργίες και μαζικές διαδηλώσεις (ιδιαίτερα ενάντια στις εξώσεις). Στις εκλογές του Δεκέμβρη 2015, το κόμμα του πρωθυπουργού Μαριάνο Ραχόι έχασε 16% της δύναμής του – το χειρότερο αποτέλεσμα από το 1989! Η κυριαρχία των δύο καπιταλιστικών κομμάτων από την εποχή του Φράνκο ανήκει πια στην Ιστορία.

Στις εκλογές του Οκτώβρη του 2015 στην Πορτογαλία, το δεξιό κόμμα που εφάρμοζε τη λιτότητα από το 2011, πήρε 36.8% από 51% στις προηγούμενες εκλογές, μπήκε στην κυβέρνηση ξανά κι ανατράπηκε δύο βδομάδες αργότερα. Παρά την έξοδο από το μνημόνιο, το χρέος της χώρας παραμένει στο 130% του ΑΕΠ, η ανεργία στο 12% και το μέλλον της οικονομίας αβέβαιο.

- See more at: http://www.xekinima.org/arthra/view/article/kypros-to-mnimonio-teleiose-litotita-kai-mizeria-sy/#sthash.Zg72hPVw.dpuf

cool11
07-04-16, 12:34
Ποσο ειπαμε ανεργια στην Κυπρο? 12% ?

YiannisM
07-04-16, 12:43
Ποια η σχέση με το ζήτημα της Κύπρου που ήταν κατά κύριο (αν όχι αποκλειστικό) λόγο τραπεζικό με ουσιαστικά ομοιότητες με την Ιρλανδία συγκριτικά με την Ελλάδα που το θέμα ήταν δημοσιονομικό και πολύ βαθύτερο;

Ποια η σχέση των προγραμμάτων "διάσωσης" της Κύπρου με εκείνα της Ελλάδας που ήταν κατά κύριο λόγο έμμεση διάσωση γαλλο-γερμανικών τραπεζών; (Δες το συνημμένο). EDIT Διάβασε εδώ (http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2676103)
Αυτό:

............

Και μ αυτά, αγαπητέ @Pop, ελπίζω να καταλαβαίνεις κάπως καλύτερα γιατί εγώ θεωρώ τη μεγάλη εσωτερική αντίδραση (εκτός βέβαια από την τραγική ανικανότητα των Ελλήνων ηγετών) τη βασική αιτία της τραγικότητας της Ελληνικής περίπτωσης..

Τα ποσοτικά μεγέθη και οι διαφορές τους είναι απλά δευτερεύουσας σημασίας. Π.χ. εκεί που η Κύπρος βγήκε σε 3 χρόνια, εμείς θα βγαίναμε σε λίγο περισσότερα, ή κάπως διαφορετικά.
Αντ' αυτού, είμαστε ήδη στον 6ο χρόνο, μάλλον σε χειρότερη κατάσταση από ποτέ (ειδικά αν συνυπολογίσεις κι άλλα προβλήματα που συσσωρεύτηκαν από την τρέχουσα κυβέρνηση), ενώ τα ακόμη χειρότερα έπονται.. :(


Και επιτέλους, δλδ η θέση σου είναι ότι όλα καλά, η λιτότητα είναι σωτήρια και μπορεί να προκύψει ανάπτυξη στο επιβεβλημένο μακροοικονομικό πλαίσιο εσωτερικής υποτίμησης αλλά απλά εμείς δεν το κάνουμε σωστά;
-Όχι ακριβώς.
Οι σωστές/γενναίες μεταρρυθμίσεις είναι σωτήριες, οι οποίες όμως φέρουν και κάποια λιτότητα..

Ειδικά για τη λιτότητα πιστεύω το εξής:
- Κάποια λιτότητα ήταν φυσιολογική κι αναπόφευκτη λόγω του φουσκωμένου ΑΕΠ λόγω των παλιών δανεικών (προ 2010) που δεν υπήρχαν πια.
- Κάποια ακόμη λιτότητα ήρθε λόγω των λάθος πολλαπλασιαστών. Αυτή ήταν λάθος που μπορούσε να διορθωθεί.
- Και κάποια ακόμη λιτότητα ήταν επίσης αναπόφευκτη, ώς κόστος των μεταρρυθμίσεων που έπρεπε να γίνουν.

Το πρόβλημα είναι ότι όσο περνάει ο καιρός και χειροτερεύει η κατάστασή μας, ολοένα και περισσότερη λιτότητα θα/είναι μάλλον αναπόφευκτη..
Περίπου σαν το ασφαλιστικό που λέγαμε χθες, που μπορούσε σχετικά εύκολα να διορθωθεί το 2001 ενώ τώρα είναι βουνό..

cool11
07-04-16, 12:44
Κατι καλοπαιδα που ηταν εξαφανισμενα, βλεπω ξαναπιασαν δουλεια...
Λετε να καταλαβαν κατι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.