PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 [131] 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

famous-walker
07-04-16, 12:55
Μπα απλά rotation. Ένας φεύγει ο άλλος έρχεται.

psytransas
07-04-16, 13:05
Όχι ακριβώς.
Οι σωστές/γενναίες μεταρρυθμίσεις είναι σωτήριες, οι οποίες όμως φέρουν και κάποια λιτότητα..

Καλα τα φιλε. Ας ψοφησουν και μερικες χιλιαδες απο την καποια λιτοτητα (απο διαφορες αιτιες). Δεν τρεχει και τιποτα.

Με αυτο το καποια λιτοτητα θα γελουσε μεχρι και ο Adonis.

xriantw
07-04-16, 13:05
Και οπως παντα με δημιουργικες ασαφειες ( "μεταρρυθμίσεις" κλπ) , χωρις διαλογο σε συγκεκριμενα θεματα ωστε να καταλαβουμε την αποψη τους.

YiannisM
07-04-16, 13:09
Καλα τα φιλε. Ας ψοφησουν και μερικες χιλιαδες απο την καποια λιτοτητα (απο διαφορες αιτιες). Δεν τρεχει και τιποτα.
Προς το παρόν ψοφάνε 1,500,000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα, και ποιος ξέρει ακόμη πόσοι με τα νέα φορολογικά μέτρα, προκειμένου να μη μεταρρυθμιστεί το Δημόσιο έτσι ώστε να ξοδεύει πολύ λιγότερα..


=> V. Dombrovskis: Η αύξηση φόρων αντί περικοπής δαπανών, βαθαίνει την ύφεση (http://www.capital.gr/story/3117091)

famous-walker
07-04-16, 13:21
Προς το παρόν ψοφάνε 1,500,000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα, και ποιος ξέρει ακόμη πόσοι με τα νέα φορολογικά μέτρα, προκειμένου να μη μεταρρυθμιστεί το Δημόσιο έτσι ώστε να ξοδεύει πολύ λιγότερα..


=> V. Dombrovskis: Η αύξηση φόρων αντί περικοπής δαπανών, βαθαίνει την ύφεση (http://www.capital.gr/story/3117091)

Εγώ λέω να τα πουλήσουμε όλα να ιδιωτικοποιήσουμε πλήρως το κράτος, στρατό, υγεία, εκπαίδευση, αστυνομία κλπ.

Βέβαια μπορεί να έχουμε "λίγη" μη πρόσβαση σε παροχές και υπηρεσίες αλλά δεν θα πληρώνουμε καθόλου φόρους.

PopManiac
07-04-16, 13:25
Προς το παρόν ψοφάνε 1,500,000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα, και ποιος ξέρει ακόμη πόσοι με τα νέα φορολογικά μέτρα, προκειμένου να μη μεταρρυθμιστεί το Δημόσιο έτσι ώστε να ξοδεύει πολύ λιγότερα..


=> V. Dombrovskis: Η αύξηση φόρων αντί περικοπής δαπανών, βαθαίνει την ύφεση (http://www.capital.gr/story/3117091)

Ξαναγυρίζουμε λοιπόν στη σχέση υποκατάστασης που ακόμα ούτε εσύ αλλά ούτε κανένας άλλος από την παράταξή σου (πλάκα κάνω, άλλοι εδώ μέσα είναι πληρωμένοι ή απλήρωτοι (αν είναι τόσο αφελείς) εκπρόσωποι κομμάτων στο φόρουμ) νοούμενη ως "φιλομνημονιακοί / austerians (όπως σας λέει ο Κρούγκμαν)" έχει αποδείξει ως τώρα με ένα δράμι έστω στοιχείων ή ανάλυσης.

Δλδ, πώς αποδεικνύεται ότι για κάθε έναν ΔΥ που θα απολυθεί θα βρούνε δουλειά Χ ιδιωτικοί άνεργοι.

Επίσης, συνεχίζεις να κάνεις γαργάρα τα στοιχεία του τυρέμπορα που σου αποδεικνύουν ότι το ελληνικό δημόσιο έχει ήδη σμικρυνθεί.

Ο Ντοπρόσκις που τόσο αγαπάς επίσης σε αντικρούει. Δεν λέει να μειωθούν οι υφιστάμενοι φόροι, λέει να μην επιβληθούν άλλοι παραπάνω. Και ναι, ΟΚ, ας πούμε να κοπούν οι συντάξεις για να μην μπουν άλλοι φόροι. Πάλι όμως κανείς austerian δεν αποδεικνύει πώς έστω και με τους υφιστάμενους φόρους προκύπτει ανάπτυξη. Αυτούς, για τόλμα να πεις στο κουαρτέττο να περικόψεις και δεν θα μείνει άντερο από το γέλιο που θα ρίξουν....

psytransas
07-04-16, 13:26
Εγώ λέω να τα πουλήσουμε όλα να ιδιωτικοποιήσουμε πλήρως το κράτος, στρατό, υγεία, εκπαίδευση, αστυνομία κλπ.

Βέβαια μπορεί να έχουμε "λίγη" μη πρόσβαση σε παροχές και υπηρεσίες αλλά δεν θα πληρώνουμε καθόλου φόρους.
Κι εγω φιλε.
Αμεσο μεταρρυθμιστικο shutdown στο δημοσιο λοιπον και full οι "ιδιωτικες μηχανες της αναπτυξης".
Εχεις λεφτα? εχεις υγεια/παιδεια, δεν εχεις ? στον φιλελευθερο Καιαδα γρηγορα, μισθοι ? γαλερας, συνταξη ? what is this ?.

PopManiac
07-04-16, 13:33
Με άλλα λόγια Γιάννη, μόνο εκθέσεις ιδεών μας ρίχνεις εδώ και όμορφες είναι. Μάλιστα εγώ να προτείνω ακόμα καλύτερα να απολυθούν ΟΛΟΙ οι ΔΥ και οι συντάξεις να μειωθούν ΟΛΕΣ κατά 80%, εκεί να δεις τι δαπάνες εξοικονομούμε.

Τα λόγια είναι φτηνά άλλωστε

- - - Updated - - -

Xεχε, οι συνάδελφοι στην λιτότητα και νεοφιλελεύθερη ορθοδοξία με πρόλαβαν :twisted:

- - - Updated - - -


Αυτό:


Όχι ακριβώς.
Οι σωστές/γενναίες μεταρρυθμίσεις είναι σωτήριες, οι οποίες όμως φέρουν και κάποια λιτότητα..

Ειδικά για τη λιτότητα πιστεύω το εξής:
- Κάποια λιτότητα ήταν φυσιολογική κι αναπόφευκτη λόγω του φουσκωμένου ΑΕΠ λόγω των παλιών δανεικών (προ 2010) που δεν υπήρχαν πια.
- Κάποια ακόμη λιτότητα ήρθε λόγω των λάθος πολλαπλασιαστών. Αυτή ήταν λάθος που μπορούσε να διορθωθεί.
- Και κάποια ακόμη λιτότητα ήταν επίσης αναπόφευκτη, ώς κόστος των μεταρρυθμίσεων που έπρεπε να γίνουν.

Το πρόβλημα είναι ότι όσο περνάει ο καιρός και χειροτερεύει η κατάστασή μας, ολοένα και περισσότερη λιτότητα θα/είναι μάλλον αναπόφευκτη..
Περίπου σαν το ασφαλιστικό που λέγαμε χθες, που μπορούσε σχετικά εύκολα να διορθωθεί το 2001 ενώ τώρα είναι βουνό..

Γιάννη, κάνε καμιά βόλτα και διάβασε και τίποτα - και δεν μιλώ για τις στήλες του Μπάμπη και τα εκεί σκουπίδια.

Δόξα την Οικονομική, υπάρχουν τόννοι πλέον δημοσιεύσεων που αποδεικνύουν ότι αυτά που λες είναι εκθέσεις ιδεών και δεν βγάζουν νόημα.

Ενδεικτικά και μόνο, η λιτότητα δεν είναι κάτι λογιστικό που "oops βάλαμε πέρυσι μπόλικια λόγω πολλαπλασιαστών, φέτος θα κόψουμε μισό κιλό, και του χρόνου θα βάλουμε τρια τέταρτα για να βγει η γέμιση".

Ακριβώς επειδή υπάρχουν οι πολλαπλασιαστές.

YiannisM
07-04-16, 13:38
Δε νομίζω να μίλησα για "Μπάμπη" ή για "παράταξη". Για άλλο πράγμα μιλούσαμε.

Υγ: Στο σχόλιο τυρέμπορα και σχετικά με τη σχέση Δημόσιας δαπάνης / Φόρων, απάντησα χθες. Sorry αν δεν ήταν καλή η απάντηση..

Υγ2: Ευχαριστώ για τις συμβουλές.. ;)

PopManiac
07-04-16, 13:40
Δε νομίζω να μίλησα για "παράταξη". Για άλλο πράγμα μιλούσαμε.

Υγ: Στο σχόλιο τυρέμπορα και σχετικά με τη σχέση Δημόσιας δαπάνης / Φόρων, απάντησα χθες. Sorry αν δεν ήταν καλή η απάντηση..

Δεν ήταν, λυπάμαι, η πραγματικότητα διαφωνεί με το σχόλιό σου ;)

cool11
07-04-16, 13:42
Moνο εγω θυμαμαι, απο τα 'οικονομικα' που εκανα στο πανεπιστημιο,
οτι σε περιοδους υφεσης, οι δημοσιες δαπανες πρεπει να αυξανουν;;;;

famous-walker
07-04-16, 13:45
Moνο εγω θυμαμαι, απο τα 'οικονομικα' που εκανα στο πανεπιστημιο,
οτι σε περιοδους υφεσης, οι δημοσιες δαπανες πρεπει να αυξανουν;;;;

Όχι και είναι ένας από τους τρόπους (cp) που μειώνεται η ανεργία.

YiannisM
07-04-16, 13:46
Moνο εγω θυμαμαι, απο τα 'οικονομικα' που εκανα στο πανεπιστημιο,
οτι σε περιοδους υφεσης, οι δημοσιες δαπανες πρεπει να αυξανουν;;;;Ναι.. Ειδικά όταν δεν έχεις φράγκο..

Και ειδικά όταν δεν παράγεις αυτά που καταναλώνεις, έτσι ώστε τα μισά λεφτά της δαπάνης να φεύγουν στο εξωτερικό (μέσω κατανάλωσης εισαγώμενων ειδών) σε κάθε κύκλο χρήματος.

psytransas
07-04-16, 13:52
Ναι.. Ειδικά όταν δεν έχεις φράγκο..

Μια χαρα εχεις!! 4 φορες ταϊσες την καταβοθρα των τραπεζων χωρις ιχνος αναπτυξης. Αντιθετα εκοψες των προνοιακων τα βοηθηματα/περιθαλψη για αντιμετρο(α). :lol:

famous-walker
07-04-16, 13:56
Ναι.. Ειδικά όταν δεν έχεις φράγκο..

Και ειδικά όταν δεν παράγεις αυτά που καταναλώνεις, έτσι ώστε τα μισά λεφτά να φεύγουν στο εξωτερικό (μέσω κατανάλωσης εισαγώμενων ειδών) σε κάθε κύκλο χρήματος.

Ή αλλιώς όταν δεν ασκείς την νομισματική πολιτική εσύ ο ίδιος και τα ξένα αρχ... από τα οποία κρέμεσαι θέλουν να εφαρμόσουν, για διάφορους λόγους, πολιτική εσωτερικής υποτίμησης.

YiannisM
07-04-16, 13:59
Μια χαρα εχεις!! 4 φορες ταϊσες την καταβοθρα των τραπεζων χωρις ιχνος αναπτυξης. Αντιθετα εκοψες των προνοιακων τα βοηθηματα/περιθαλψη για αντιμετρο(α). :lol:
Κάπως έτσι σκέφτεται και το επιτελείο της κυβέρνησης (ειδικά αυτής, αλλά και των προηγούμενων)..

Γι αυτό ανταλλάσουν συνεχώς μεταρρυθμίσεις με φόρους.. Χαλάλι όμως, αφού θα σωθεί η οικονομία μέσω κρατικοδίαιτων μισθών ..

Nozomi
07-04-16, 14:02
Ξέρω ότι θα κατηγορηθώ ότι έχω... νεοφιλελεύθερους φίλους :p, αλλά το δημοσιεύσε φίλος απ΄το fb και γνωρίζω κι προσωπικά αρκετές περιπτώσεις σαν κι αυτή:

Ειχα πολλα χρονια να δω την ξαδερφη μου την Κατια. Τοσα, που αν την πετυχαινα καποια στιγμη στον δρομο θα υπηρχε η περιπτωση να μην την γνωρισω! Ηταν καλοζωισμενη και τετραπαχη, κι'ομως η θεια μου μού ελεγε οτι περασε προσφατα μια (ηπια ευτυχως) καταθλιψη.

-Που βρισκεσαι βρε Κατια? Χρονια και ζαμανια...
-Καλα ειμαι Αρη μου, ας τα λεμε δηλαδη, γιατι οπως ξερεις μας εχουν διαλυσει στις περικοπες
-Ναι καταλαβαινω, σας εχουν περιορισει τον μισθο...Ασε κι'εμεις ψιλοχαλια παμε., σ'ενα καζανι βραζουμε...
-Οχι τον μισθο, την συνταξη Αρη. Ειμαι συνταξιουχος πια, δεν το'ξερες?
-Μα....Δεν εισαι ουτε 45 χρονων! Ποτε προλαβες?
-Εμεις της Ολυμπιακης στα 42 μας βγαινουμε, τουλαχιστον μεχρι τοτε που εφυγα εγω. Λιγο πριν κλεισω 17 χρονια εργασιας συνταξιοδοτηθηκα. Αλλα να, με τοσες μειωσεις τα φερνω δυσκολα βολτα...

Η θεια μου εκανε νοημα να μην επιμεινω, "Βρε Αρη μου ουτε εναμησι χιλιαρικο δεν της μενει, καταλαβαινεις, στενοχωριεται η καημενη...". Σκεφτηκα να της απαντησω, να της διευκρινησω οτι για τους περισσοτερους σημερα το εναμιση χιλιαρικο αποτελει ονειρο θερινης νυχτος. Οτι αγωνιζομαι καθημερινα για πολυ λιγοτερα κι'ομως Δεν παραπονιεμαι τοσο! Οτι με τον δικο μου τον ιδρωτα γινεται τετραπαχη η ιδια και η κορη της και στη συνεχεια παθαινει και Καταθλιψη απο πανω! Να της πω οτι Δεν της φταινε η μειωσεις και οι περικοπες της συνταξης που πηρε στα 42(!) της και αρρωσταινει, αλλα η Αεργια! Το γεγονος οτι ειναι τοσο νεα κοπελα και δεν κανει απολυτως τιποτα!

Ομως ηξερα οτι Δεν θα με καταλαβαινε Καμια τους. Το αντιθετο μαλιστα, μαλλον θα με αποκαλουσαν και ακραιο και σκληρο αν τολμουσα να μιλησω. Τις αφησα στον μικροκοσμο τους. Εσκυψα το κεφαλι και παλι και εκανα "μοκο" κατα το κοινως λεγομενο.

Αλλωστε...ειναι σιγουρο οτι φταιει εκεινη που ειναι 45 χρονων συνταξιουχος? Εκεινη φταιει η μηπως μια ολοκληρη, ανωριμη και αδιαφορη κοινωνια που της το επετρεψε?

Το θέμα αν φταίει ο κόσμος που γαλουχήθηκε με την πεποίθηση ότι η πρόωρη σύνταξη είναι δικαίωμα, κι τώρα γκρινιάζει που έπεσε η σύνταξη στο 1,5 χιλιάρικο, ενώ μπορεί να ψήφισε Αλέξη για τους τις επαναφέρει !

YiannisM
07-04-16, 14:06
Μα κινεί την οικονομία, ρε Nozomi...

Ρίχνει λεφτά στη (διεθνή) αγορά!

cool11
07-04-16, 14:08
Ξέρω ότι θα κατηγορηθώ ότι έχω... νεοφιλελεύθερους φίλους :p, αλλά το δημοσιεύσε φίλος απ΄το fb και γνωρίζω κι προσωπικά αρκετές περιπτώσεις σαν κι αυτή:


Το θέμα αν φταίει ο κόσμος που γαλουχήθηκε με την πεποίθηση ότι η πρόωρη σύνταξη είναι δικαίωμα, κι τώρα γκρινιάζει που έπεσε η σύνταξη στο 1,5 χιλιάρικο, ενώ μπορεί να ψήφισε Αλέξη για τους τις επαναφέρει !

Π@@@ιες!
Συγγενης μου στο ναυτικο, τον εβγαλαν αναγκαστικα στην συνταξη καπου γυρω στα 50, και του πετσοκοψαν τη συνταξη χιλιες φορες!
Και μου λεει με παραπονο: "εγω φταιω που με εβγαλαν στη συνταξη; δεν πληρωνα τις εισφορες μου ολα τα χρονια;"

Βαρεθηκα να ακουω ιστοριες για το 'κακο δημοσιο' και την ολυμπιακη (ελεος, εν ετει 2016!), για να δικαιολογηθει η καθε φορομπηχτικη πολιτικη.

famous-walker
07-04-16, 14:12
Κάπως έτσι σκέφτεται και το επιτελείο της κυβέρνησης (ειδικά αυτής, αλλά και των προηγούμενων)..

Γι αυτό ανταλλάσουν συνεχώς μεταρρυθμίσεις με φόρους.. Χαλάλι όμως, αφού θα σωθεί η οικονομία μέσω κρατικοδίαιτων μισθών ..

Και δεν μου λες αγαπητέ, ο κρατικοδίαιτος μισθός που πηγαίνει; Όλοι παραγγέλνουν από το amazon από φαγητό μέχρι αυτοκίνητα και τα εμπορεύματα έρχονται με drones κατευθείαν από Ολλανδία ενώ τα σπίτια τους είναι όλα ιδιόκτητα με ιδιοπαραγωγή ηλεκτρικού, νερού και ασύρματες ζεύξεις για τις τηλεπικοινωνίες και voip μέσω εξωτερικού;

Δηλαδή θέλεις να ψοφάνε 2.000.000 άνεργοι του ιδιωτικού τομέα (δεν βάζω μέσα τους άνεργους του δημοσίου γιατί είμαι σίγουρος ότι έχουν στα χέρια τους το 50% του συνολικού παγκοσμίου πλούτου) για να να σωθούνε οι ανα post μισθοί;

YiannisM
07-04-16, 14:16
Ή αλλιώς όταν δεν ασκείς την νομισματική πολιτική εσύ ο ίδιος και τα ξένα αρχ... από τα οποία κρέμεσαι θέλουν να εφαρμόσουν, για διάφορους λόγους, πολιτική εσωτερικής υποτίμησης.
Το μόνο που έχει νόημα μάλλον ν αναρωτιώμαστε, για την περίπτωση δραχμής (δεδομένης της νοοτροπίας), είναι

εάν η κυβέρνηση θα τυπώνει η ίδια πακτωλούς "χρημάτων", ή εάν θα δώσει από έναν printer στον καθένα μας να τυπώνουμε από μόνοι μας όσα θέλουμε..

famous-walker
07-04-16, 14:20
Το μόνο που έχει νόημα μάλλον ν αναρωτιώμαστε, για την περίπτωση δραχμής είναι

εάν η κυβέρνηση θα τυπώνει η ίδια πακτωλούς "χρημάτων", ή εάν θα δώσει από έναν printer στον καθένα μας να τυπώνουμε από μόνοι μας όσα θέλουμε..

Αν είναι να ξεφορτωθούμε το κακό Δημόσιο να δώσει σε όλους έναν εκτυπωτή!! Να τυπώνει ο καθένας με "ιδιωτική (του) πρωτοβουλία"!

Δεν νομίζω να υποννοείς όμως να δωθεί τσάμπα ο εκτυπωτής. Μη πληρώνουμε πάλι φόρους για να γλυτώσουν δουλειά οι κρατικοδίαιτοι του Δημοσίου!

YiannisM
07-04-16, 14:41
Ενδεικτικά και μόνο, η λιτότητα δεν είναι κάτι λογιστικό που "oops βάλαμε πέρυσι μπόλικια λόγω πολλαπλασιαστών, φέτος θα κόψουμε μισό κιλό, και του χρόνου θα βάλουμε τρια τέταρτα για να βγει η γέμιση".Έχω κι εγώ μια παρατήρηση, @Pop.. :)

Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, κάνει πώς κοσκινίζει..
Σου έδωσα 3 διαφορετικές αιτιολογήσεις λιτότητας, και κόλλησες στην έννοια της μη ποσοτικοποίησης της.. Ας είναι..


Περί πραγματικότητας που διαφωνεί ή συμφωνεί, μια άλλη φορά πάλι..

Zer0c00L
07-04-16, 21:43
Το Δημόσιο είχε το 2009 ~1.000.000 υπαλλήλους (με τον κηφήνα απ την Ραφήνα).
Σήμερα έχει ~650.000 υπαλληλους και μήνα με το μηνα βαίνει ισχυρά μειούμενος ο αριθμός.

(ειχα δωσει αναλυτικά λινκζ παλαιοτερα για τα σχετικά νουμερα)

Ακόμη και αυτοί οι 650.000 όλοι κι όλοι που εχουν απομείνει, εχουν χάσει το 1/7 του μισθού τους αυτοστιγμεί το 2010 με το κοψιμο του 13ου-14ου μισθού και εχουν δει αρεκτές μειώσεις στις ετήσιες καθαρές αποδοχές τους, συνολικα περί το 30% ή και παραπάνω. Το μισθολογικό κόστος έχει πέσει από τα 24,5 δις ευρώ σε λιγότερα από 16 δις (http://www.newsbomb.gr/politikh/news/story/476697/mitsotakis-meiosame-kato-apo-16-dis-to-misthologiko-kostos-sto-dimosio). Δεν υπάρχει άλλο Κράτος να κοπει , πλην κάποιων ελαχιστοτατων ειδικών περιπτωσεων, όπως ο βυσματίες στη Βουλη, οι οποίοι πρέπει να μεταταχθουν σε υπηρεσίες με πολλά κενά, μπας και καλυφθει καμια τρυπα, όπως και μισθολογικα η συντριπτική πλειοψηφια έχει δει μεγάλες περικοπες, πλην κάποιων βυσματιων, όπως στο ΥπΟικ, με την "προσωπική διαφορά" (http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/blog-post.html). Οι δε τομείς Υγείας και Παιδείας έχουνδ εκάδες χιλιάδες κενά σε νοσοκομεία, κέντρα υγείας, σχολεία και πανεπιστημια. Χρειάζονται άμεσα μαζικες προσληψεις δεκάδων χιλιαδων γιατρων, νοσηλευτών, εκπαιδευτικών και μελών ΔΕΠ.

Συνολικά είμαστε πολύ κάτω από το μεσο όρο της ΕΕ σε μέγεθος Δημοσίου (αριθμός δ/υ ανά 1.000) με 650.000 δ/υ για 11.000.000 (ποσοστό 5,9%). Πράγματι, το 2009 ειχαμε ενα πολύ μεγάλο Κράτος με υπεραριθμους και πάμπολλες περιπτωσεις υψηλών αμοιβων. Επρεπε να μειωθει και μειωθηκε. Μειωθηκε κατα 35% σε ανθρωπινο δυναμικό και μειώθηκαν οι μισθοί. Ό,τι ηταν να κοπει, κόπηκε και μάλιστα σε μεγαλυτερο βαθμό από ένα όριο που θα κρατουσε κάποιες δομες λειτουργικές. Το θεμα είναι ότι το συμμαζεμα του Δημοσιου επετευχθη με συνταξιοδοτησεις αντί για απολυσεις και αυτό ηταν λάθος.

Συμφωνω απόλυτα στο οτι έπρεπε το 2010 να γινουν άμεσα 200-250 χιλιαδες απολύσεις δ/υ, αλλά αυτό δε μπορεί να αλλάξει τώρα. Αν πας να παγωσεις/καταργησεις τη συνταξη των συνταξιοδοτημενων δ/υ, το επόμενο πρωί ο νόμος αυτός θα βγει αντισυνταγματικός ως εχων αναδρομική ισχύ. Οσοι βγηκαν σε συνταξη, βγηκαν και θα τη λαμβανουν ισοβίως (κυριολεκτικά ισοβιως, μέχρι να πεθανουν) και αυτό δε θα αλλάξει ποτέ. Το Δημόσιο είναι πλέον ΜΙΚΡΟ και χρειαζεται άμεσα μαζικές προσληψεις δεκάδων χιλιάδων υπαλληλων σε Υγεία και Παιδεια. Τα υπόλοιπα είναι τσιτατα των νεοφιλελεδων.

να ρωτησω κατι? δεν γινομαι κακος ετσι?

οι 2.500 υπαλληλοι της (κρατικης) ΕΡΤ που ανηκουν? γιατι δεν γνωριζω τηλεοπτικο καναλι στον κοσμο που να εχει 2.500 υπαλληλους μεχρι και τα διεθνη BBC , CNN εχουν πολυ λιγοτερους

επισης αναφερεις τους υπαλληλους της ΒΟΥΛΗΣ πραγμα που με βρισκει να συμφωνω

δυστυχως ομως ακομα υπαρχουν δημοσιοι υπαλληλοι ανικανοι για τις θεσεις που βρισκονται καθως δεν εχουν τα προσοντα

το λαθος ολων των κυβερνησεων ειναι οτι ο δημοσιος τομεας δεν ειναι επιχειρηση/επιχειρηματιας (αλλα θες μικρο δημοσιο στην ουσια ως ελεγκτικο μηχανισμο)

π.χ Μεσα Μαζικης Μεταφορας γιατι να μην τα παρει ΙΔΙΩΤΗΣ?

π.χ ΕΡΤ εφοσον την θελουμε γιατι να μην την παρει ΙΔΙΩΤΗΣ?

π.χ ΛΙΜΑΝΙΑ-ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΑ γιατι να μην τα παρει ΙΔΙΩΤΗΣ? και ας εχει την εποπτεια το ΔΗΜΟΣΙΟ

για μενα δημοσιο χρειαζεται π.χ στην ΕΦΟΡΙΑ (ελεγκτικους μηχανισμους)

αν και την εποχη της τεχνολογιας που βρισκομαστε αν ολα ηταν συνδεμενα ηλεκτρονικα μεταξυ τους απο τραπεζες - ασφαλιστικα ταμεια - οαεδ - εφοριες κτλ θα ηταν ευκολο να σου κανουν ελεγχο επιτοπου

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΤΑΜΕΙΑ (αν και εδω μπορει να μπει ο ιδιωτικος τομεας και να τελειωνει το ζητημα γιατι π.χ εχουμε δει ολοι οσοι εργαζομαστε η πηραμε συνταξη που εχουν παει τα τοσα χρονια κρατησεων (γνωριζω ανθρωπους με 40 χρονια εργασια / 10.000+ ενσημα που βλαστημανε την ωρα που βγηκαν στην συνταξη καθως παιρνουν συνταξη πεινας ουτε κατα διαννοια αυτα που πληρωσαν σε ασφαλιστικες εισφορες

επισης συμφωνω οτι υπαρχουν τεραστια κενα στην υγεια/παιδεια και δεν αναπληρωνονται

δυστυχως το μεγαλο επισης κακο στην χωρα μας ειναι οι "ημετεροι" η αλλιως συνδικαλιστες που υποτιθεται νοιαζονται για τους εργαζομενους αλλα στην ουσια νοιαζονται για τον εαυτο τους....

κατα τα αλλα θα συμφωνησω με τον φιλο anon οτι θελουμε κοινωνικη ευημερια

πραγμα που σημερα στην ελλαδα του μνημονιου δεν υπαρχει οταν εχεις ..μυρια ανεργους , ...μυρια κατω απο το οριο της φτωχειας , ....ανθρωπους να ψαχνουν στα σκουπιδια η να κοιμουνται στο δρομο , ....κλεφτες/λαμογια πολιτικους/συνδικαλιστες (νυν και πρωην) οπως και αλλους που δεν τους ακουμπαει η δικαιοσυνη ουτε κανεις τους δημευει/κατασχετει περιουσιακα στοιχεια και ζουν πλουσια ζωη γεματη χλιδη ενω οι απλοι πολιτες (κοροιδα) πληρωνουν
οταν κλεινουν επιχειρησεις (οι επιχειρηματιες χρησιμοποιουν την υπαρχουσα νομοθεσια ετσι δεν κινδυνευει η περιουσια τους) αλλα οι (πρωην) εργαζομενοι τους δεν παιρνουν αποζημιωση....

ειλικρινα δεν ξερω απο που ειναι η αρχη και που ειναι το τελος....

παντως για μενα το σιγουρο ειναι οτι απο το μνημονιο δεν προκειται να βγουμε πριν το 2060 και εφοσον γινουν θυσιες απο ολους/ες αλλιως δυστυχως προβλεπω αργα η γρηγορα "κοινωνικη αναταραχη/εξεγερση" που θα οδηγησει σε συγκρουσεις και πιθανον σε χειροτερες καταστασεις

καθως αυτοι που εχουν ακομα και πληρωνουν καθε μερα λιγοστευουν....

αν αρχισουν και οι πλειστηριασμοι/κατασχεσεις κατοικιων αλα ισπανια τοτε....

patch
07-04-16, 21:49
........
ΚΚ ψήφισες εάν δεν κάνω λάθος Ε; Γιατί το διατυμπάνιζες πριν τις εκλογές για αυτό το λέω :crazy:

Zer0c00L
07-04-16, 22:11
ΚΚ ψήφισες εάν δεν κάνω λάθος Ε; Γιατί το διατυμπάνιζες πριν τις εκλογές για αυτό το λέω :crazy:

καποιο λαθος κανεις

απο την εποχη του ΠΑΣΟΚ (ΓΑΠ) εως και την ΝΔ (ΣΑΜΑΡΑ)/ΠΑΣΟΚ (ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ) ψηφιζα τους ΑΝΕΛ (Π.ΚΑΜΜΕΝΟ)
οταν βγηκε ο ΣΥΡΙΖΑ (ΤΣΙΠΡΑΣ) / ΑΝΕΛ (ΚΑΜΜΕΝΟΣ) στην κυβερνηση παλι ειχα ψηφισει τους ΑΝΕΛ και ειπα να δω τι θα κανει απο οσα ειχαν πει (αν και θεωρουσα εξ αρχης κοκκινες γραμμες δεν υπαρχουν , θα κανουν οτι τους πουν) ετσι ηταν αυτονοητο για μενα οτι θα υπηρχε νεο μνημονιο αρα περικοπες μισθων/συνταξεων και φορολογια

οταν εγινε το "σχισμα" και βγηκε η ΛΑΕ δεν ψηφισα ΑΝΕΛ (ΚΑΜΜΕΝΟΣ) αλλα ουτε ΣΥΡΙΖΑ (ΤΣΙΠΡΑΣ) καθως δεν μου αρεσουν τα ψεμματα ετσι ψηφισα το ΕΠΑΜ

εννοειται οτι εχω κανει και εγω τα λαθη μου ( στα 44 μου χρονακια) εχω ψηφισει και εγω το ΠΑΣΟΚ αλλα και την ΝΔ
αλλα για μενα το ΚΚΕ ειναι το μονο εντος βουλης που ελεγε και λεει την αληθεια σε αρκετα πραγματα βεβαια εχει κανει λαθη τα οποια ειναι η αιτια που δεν ειναι κυβερνηση αλλα κυβερνησαν επι 40 χρονια το ΠΑΣΟΚ και ΝΔ (δηλαδη οι κλεφτες/λαμογια) και τωρα ο ΣΥΡΙΖΑ/ΑΝΕΛ (δηλαδη οι ψευτες)

υπαρχουν και εκτος βουλης κομματα που λενε καποιες αληθειες

αυτο βεβαια που δεν περιμενα ποτε ειναι η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ (Β.ΛΕΒΕΝΤΗΣ) να γινει τοσο θερμος υποστηρικτης μνημονιων και ειναι κριμα...

δεν ψηφισα ΚΚΕ φιλε μου καθως διαφωνω σε αρκετα σημεια...

περιληπτικα
στις πρωτες εκλογες ψηφισα ΑΝΕΛ (ξερω...)
στο δημοψηφισμα ψηφισα ΟΧΙ που δυστυχως το εκαναν ΝΑΙ
ετσι στις επομενες εκλογες ψηφισα ΕΠΑΜ

οποτε ξανα γινουν εκλογες εννοειται οτι κανεις απο τους τωρινους της βουλης δεν προκειται να παρει ψηφο απο μενα

δηλαδη απο εναν εργαζομενο με συμβαση (3-4 ευρω την ωρα) ο οποιος πληρωνει την εφορια του ασχετα αν ειναι ανασφαλιστος απο θεμα ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης.

anon
09-04-16, 21:55
Η αφέλεια ορισμένων μην πω ανοησία, κυριολεκτικά με κάνει και εκπλήσομαι.
Το δημόσιο κοστίζει 16 δις σε μισθοδοσία. Αλλα τόσα ς πούμε ότι είναι και το συνταξιοδοτικό.
Δεν θα μιλήσω για το πως και γιατί, αλλά ας κάνουμε μια απλή υπόθεση, ότι αύριο πρωί, με κάποιον μαγικό τρόπο και χωρίς πολλές αντιδράσεις (δεν θα με εκπλήξει), μειώνουμε αυτό το κόστος στο ΜΙΣΟ!
Θα υπάρξει ανάπτυξη;
Μα θα έχει μειωθεί η κατανάλωση κατα το συγκεκριμένο ποσό!
Ειτε σας αρέσει είτε όχι, σημαντικό μοχλός λειτουργίας της Ιδιωτικής πρωτοβουλίες είναι ΚΑΙ οι μισθοί ΔΥ και οι συντάξεις.
Κόβοντας, κόβεται η κατανάλωση. Θα κόψεις 16 δις πχ; ΜΕΙΟΝ 16 ΔΙΣ απο την κατανάλωση.
Τι σημαίνει αυτό; Ανάπτυξη;
Βάλτε τον εαυτό σας στην θέση ενός κεφαλαιούχου πιθανού επιχειρηματία. Εχεις για αγορά, την Ελλάδα, όπου συνεχώς κόβονται μισθοί και συντάξεις, και ο κόσμος ο περισσότερος ειναι στα όρια της επιβίωσης πλέον. Τι επένδυση να κάνεις; Είμαστε σοβαροί;
Οι μόνες επιχειρήσεις που θα μπορούσαν να γίνουν είναι αυτές με εξαγωγικό χαρακτήρα. Μα εαν ειναι, σαν επιχειρηματίας, να κάνεις επιχείρηση με εξαγωγική κυρίως δραστηριότητα, δεν υπάρχει κριτήριο ότι πρέπει να την κάνεις στην Ελλάδα, για να είσαι πιο κοντά στην τοπική αγορά. Μπορείς να την κάνεις ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ. και υπάρχουν χώρες με πιο δελεαστικά κίνητρα για να τις προτιμήσεις. Αρα δενθα κάνεις επιχείρηση στην Ελλάδα. Επιχειρήσεις που θα απευθύνονταν στην ελληνική αγορά, πρωτογενούς, δευτερογενούς αλλά και τριτογενούς τομέα, απλά δεν έχουν πολλές πιθανότητας, λόγω πολύ απλά της χαμηλής πλέον καταναλωτικής δύναμης.

Είναι αυτό που είπε ένας αμερικάνος επιχειρηματίας στο TedX, δεν είναι το κεφάλαιο που κινεί την οικονομία, αλλά ο καταναλωτής. Τα κεφάλαια βρίσκονται, καταναλωτές είναι δύσκολο να "κάνεις". Εαν έχεις εγγυημένη κατανάλωση, μια χαρά βρίσκεις κεφάλαια, και απο την ντόπια αλλά και απο την ξένη αγορά (τραπεζικό σύστημα).

Μιλάτε για επενδύσεις ξεχνώντας το πιο απλό. Είχαμε σε ελληνικές τράπεζες κάπου 400 δις που φύγαν στο εξωτερικό τα τελευταία 7 χρόνια. Αυτά ανήκαν κυρίως σε Ελληνες. Μεσαίας τάξης και μεγάλης. Εαν η ελληνική αγορά προσφέρει την οποιαδήποτε περίπτωση κέρδους, δεν θα επένδυαν όλοι αυτοί που ξέρουν την ελληνική αγορά καλύτερα απο τους ξένους; Οτι οι δικοί σου οι έλληνες που έχουν τα φράγκα δεν επενδύουν στον τόπο σου, γιατί περιμένεις να το κάνουν οι ξένοι; Και γιατί σας φαίνεται παράξενο ότι οι όποιοι ξένοι θα έρθουν, δεδομένης της κατάστασης, θα έρθουν για πλιάτσικο; Οταν έχεις περίπτωση υψηλού ρίσκου (βλ Ελλάδα), θα κάνεις επένδυση μόνο εαν το περιθώριο κέρδους είναι επίσης πού υψηλό. Η οποιαδήποτε λοιπόν επένδυση υψηλού ρίσκου, θα εμπεριέχει υπέρογκα ποσοστά κέρδους, άρα είναι πλιάτσικο.

- - - Updated - - -


Moνο εγω θυμαμαι, απο τα 'οικονομικα' που εκανα στο πανεπιστημιο,
οτι σε περιοδους υφεσης, οι δημοσιες δαπανες πρεπει να αυξανουν;;;;

Αν έχεις δικό σου νόμισμα μπορείς να το κάνεις αυτό. Μονο τότε, ή εαν συμφωνούσε ο Σόιμπλε να εκδώσει χρήμα για πάρτι μας.

- - - Updated - - -


Το θέμα αν φταίει ο κόσμος που γαλουχήθηκε με την πεποίθηση ότι η πρόωρη σύνταξη είναι δικαίωμα, κι τώρα γκρινιάζει που έπεσε η σύνταξη στο 1,5 χιλιάρικο, ενώ μπορεί να ψήφισε Αλέξη για τους τις επαναφέρει !

Το πρόβλημα δεν είναι αυτό, αλλά ότι όλοι μας, σαν λαό, κοιτάμε αποκλειστικά την πάρτη μας. Και να πάει να γ..μηθεί ο Δίας, για όλους τους άλλους. Οπως και με την φίλη σου που αναιδώς παραπονείται αδιαφορώντας ότι η περίπτωση της αποτελεί σκάνδαλο, και τουλάχιστον δεν θα έπρεπε να μιλά, αλλά να ντρέπετε.

Απο την άλλη, για να παίξω και λίγο τον δικηγόρο του διαβόλου, η ζωή είναι άδικη, και πάντα κάποιοι θα ναι πιο προνομιουχοι απο εμάς. Τουλάχιστον στον αναξιοκρατικό καπιταλισμό που ζούμε, καθώς και όλη η δύση. Ετσι κάποιοι θαναι πολύ πιο τυχεροί στην ζωή της είτε γιατί γεννήθηκαν απο τις όποιες οικογένειες που γεννήθηκαν είτε για τις δουλειές που βρήκαν. Και εγώ στο πανεπιστήμιο είχα συμφοιτητή κάποιον, χειρότερο απο μένα. Οταν τελειώσαμε, αυτός πλήρωσε και έκανε μεταπτυχιακό στις ΗΠΑ, ενώ εγώ προσπάθησα (όχι όμως και πολύ σοβαρά) για υποτροφία, που δεν πήρα. Αυτός προχώρησε, και έκανε και διδακτορικό. Και τον βρήκα ναναι διευθύνων σύμβουλος σε κάποιο Fund, μιλάμε για ΠΟΛΥ ΧΡΗΜΑ. Η ζωή είναι άδικη, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι λίγοι που θαναι σε καλύτερη μοίρα απο τους περισσότερους. Το θέμα ειναι πρώτα απο όλα. Αυτοί της ολυμπιακής είναι που χρεωκόπησε το ασφαλιστικό; Μήπως γνωρίζεις ότι μεταφέροντας τους τραπεζουπαλλήλους στο ΙΚΑ κάπου 2005, καμμιά τράπεζα δεν έδωσε φράγκο για το αποθεματικό, και παρακράτησαν όλες τα λεφτά; Δηλαδή φορτώθηκε τις συντάξεις το ΙΚΑ, χωρίς σέντσι; Μόνο η τράπεζα ΑΛΦΑ έπρεπε να δώσει πάνω απο 1,5 δις ευρώ.... Μιλάμε για πολυυυυυύ χρήμα.

konenas
10-04-16, 10:50
Η Ελλάδα είναι αποικία
Για να αναπτυχθεί μια αποικία (προτεκτοράτο) πρέπει να μπορέσει να ξεκολλήσει από τις «προστάτιδες δυνάμεις» (who protecting).

Έχει τα κότσια όπως τα είχε το 1940-4 (άντε και λίγο αργότερα ...);

Μέσα στον άκρατο καπιταλισμό κάθε χώρα χάνει, ακόμα και οι ΗΠΑ. Σε κάθε χώρα κερδίζουν οι επιχειρήσεις, που κάποιοι θέλουν να δώσουν φοροαπαλλαγές ή μικρά ποσοστά φόρων για να φτιάξουν θέσεις εργασίας.
Τις θέσεις εργασίας τις φτιάχνουμε εμείς.

edit: Στις Αραβικές χώρες οι εμίρηδες χρηματοδοτούν την Killary για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Εμείς δεν έχουμε πετρέλαια αλλά «δημοκρατία», έτσι πρέπει να πληρώσουμε όλοι για τους πολιτικούς και για την κάθε Killary...

29gk
10-04-16, 13:07
Ευχαριστο μουσικο διαλειμμα



Κινδυνεύουν να χάσουν το σπίτι τους λόγω του ΕΝΦΙΑ

Αντιμέτωπο με κατάσχεση της πρώτης τους κατοικίας, βρίσκεται ζευγάρι ηλικιωμένων για χρέη στην εφορία από...
τον ΕΝΦΙΑ.

Όπως είπαν οι ίδιοι στο Mega Σαββατοκύριακο, με εισόδημα που δεν ξεπερνάει τις 20.000 ευρώ το χρόνο, οι δύο συνταξιούχοι πούλησαν ότι είχαν και δεν είχαν, αλλά δεν κατάφεραν να πληρώσουν το φόρο για το σπίτι που κληρονόμησαν.

Μόνο ο φόρος του 2015 άγγιξε τις 30.000 ευρώ ενώ όπως αποκάλυψε το ζευγάρι στην κάμερα της εκπομπής, το ετήσιο εισόδημα από τις συντάξεις που λαμβάνουν, δεν ξεπερνά τις 20.000 ευρώ.

Ο σύζυγος κατάφερε να μπει στην ρύθμιση των 100 δόσεων για το διακανονισμό του χρέους, ωστόσο αδυνατούσε να πληρώνει τη δόση των 1.700 ευρώ για τον ΕΝΦΙΑ. Ένας φόρος ο οποίος συνολικά έφτασε το ποσό των 198.000 ευρώ!

Το ζευγάρι προσπάθησε να πουλήσει το σπίτι, κάτι που δεν κατάφερε, ενώ έφτασαν μέχρι και στο σημείο να πουλήσουν κοσμήματα και έπιπλα για να αντεπεξέλθουν οικονομικά!

Μάλιστα, σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ο μοναδικός λόγος που η κατοικία παραμένει στους κατόχους της, είναι η... αποχή των δικηγόρων!


http://www.megatv.com/article.asp?catid=13480&subid=2&pubid=35794286

και κατι που κυριολεκτικα φτανει ακομα και τα 2 περιστατικα μεσα στην ιδια εβδομαδα


ΚΡΗΤΗ: ΤΟΝ ΒΡΗΚΕ ΝΕΚΡΟ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ...

Ακόμα μία τραγική ιστορία γράφτηκε στην Κρήτη. Πρωταγωνιστής ένας επιχειρηματίας, ο οποίος βρέθηκε νεκρός μέσα στην επιχείρησή του στο Γάζι, τα μεσάνυχτα της Παρασκευής.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες, ο 52χρονος άνδρας, γνωστός επαγγελματίας της περιοχής, με καταγωγή από τον ορεινό Μυλοπόταμο, έδωσε τέλος στη ζωή του, με μια θηλιά στο λαιμό, ενώ το άψυχο σώμα του εντόπισε ο ίδιος του ο γιος.

Τα ακριβή αίτια θανάτου του θα προσδιορίσει η νεκροψία νεκροτομή που θα διενεργήσει ο ιατροδικαστής.

Πηγή: ekriti.gr

Και τωρα συνεχιστε την συζητηση για το πως θα ερθει η αναπτυξη. Σε ενα νημα, που αν δεν κανω λαθος ξεκινησε εκει καπου τπ 2010-11, με τις παπαρολογιες του Παπακωνσταντινου τοτε ( σημερα ιταμως καταδικασμενου αλλα ακομα ενεργητικοτατου οπως αλλωστε συμβαινει και με τον Αλογοσκουφη) του τοτε ΔΝΤ, του Προβοπουλου και της ΕΕ. Που ολοι αυτοι εβλεπαν αναπτυξη εντος εξαμηνου και μονον ο καημενος ο μπακαλης της γειτονιας καταλαβαινε ΗΔΗ απο τοτε οτι το μονο που υπηρχε ηταν η τραπεζα που με προσχημα τα δανεικα, ξεκινουσε να του φαει το σπιτι.

Ronin
10-04-16, 15:37
1) Μήπως θυμάσαι πόσους είχαμε το 1980, τότε που δεν υπήρχαν και computers που "θα έτρωγαν θέσεις εργασίας στο δημόσιο"; :p (μας έλεγαν, και κάποιοι τα χάφτανε)
Γιατί να μην γυρίσουμε πάλι εκεί, μέχρι να ορθοποδήσουμε τουλάχιστον και μετά βλέπουμε.


Το 1980 η Ελλάδα είχε μικρότερο πληθυσμό. Εκτός από αυτό, είχε λιγότερα σχολεία και νοσοκομεία και παρείχε πολύ λιγότερες υπηρεσίες στους πολίτες της. Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο ανεφάρμοστη πρόταση από το "ας γυρίσουμε τον δημόσιο τομέα στο 1980".


Μόλις είδα κονσέρβα τη συνέντευξη του Χάρη Γεωργιάδη (ΥπΟικ Κύπρου) στη χθεσινή εκπομπή Ιστορίες του ΣΚΑΙ, με αφορμή την πρόσφατη έξοδο της Κύπρου απ' το Μνημόνιο.
...


Ερώτηση για την Κύπρο: Η Κύπρος δεν είχε δημοσιονομικό πρόβλημα, είχε χαμηλό επίπεδο χρέους. Το πρόβλημα στην Κύπρο αφορούσε τον τραπεζικό τομέα. Παρολαυτά εφαρμόστηκε κι εκεί μνημόνιο στον δημόσιο τομέα, με περικοπές δαπανών, μειώσεις μισθών και συντάξεων, κατάργηση κοινωνικών παροχών κλπ. Γιατί αυτό, αφού το πρόβλημα το είχαν οι τράπεζες;

sdikr
10-04-16, 15:46
Το 1980 η Ελλάδα είχε μικρότερο πληθυσμό. Εκτός από αυτό, είχε λιγότερα σχολεία και νοσοκομεία και παρείχε πολύ λιγότερες υπηρεσίες στους πολίτες της. Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο ανεφάρμοστη πρόταση από το "ας γυρίσουμε τον δημόσιο τομέα στο 1980".




Ναι κάποτε έπρεπε για να βγάλεις ενα πιστοποιητικό γέννησης να πας σε 3 υπηρεσίες, τώρα γίνεται αυτόματα.
Κάποτε είχες 5 άτομα στο πρωτόκολλο, 5 άτομα να μεταφέρουν χαρτιά απο υπηρεσία σε υπηρεσία, σφραγίδες κλπ
Αυτά τα εξτρά άτομα λοιπόν αντί να βαράνε σφραγίδες θα μπορούσανε να ήτανε δάσκαλοι ή νοσοκόμοι/ες κλπ

PopManiac
10-04-16, 16:07
Ναι κάποτε έπρεπε για να βγάλεις ενα πιστοποιητικό γέννησης να πας σε 3 υπηρεσίες, τώρα γίνεται αυτόματα.
Κάποτε είχες 5 άτομα στο πρωτόκολλο, 5 άτομα να μεταφέρουν χαρτιά απο υπηρεσία σε υπηρεσία, σφραγίδες κλπ
Αυτά τα εξτρά άτομα λοιπόν αντί να βαράνε σφραγίδες θα μπορούσανε να ήτανε δάσκαλοι ή νοσοκόμοι/ες κλπ

Ναι αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι έναν υπεράριθμο ή όχι τόσο χρήσιμο υπάλληλο δεν μπορείς να τον κάνεις δάσκαλο ή νοσοκόμο κουνώντας ένα ραβδάκι σαν τη μάγισσα Κλο Κλο.

Ήδη αν δεν απατώμαι στο ελληνικό δημόσιο πόση είναι η αναλογία εξερχόμενων / εισερχόμενων ΔΥ, 7 προς 1, πόσο; Με άλλα λόγια, ο δημόσιος τομέας θα βαίνει δραστικά μειούμενος μολονότι είναι πια ήδη μικρός σε σχέση με τον κοινοτικό ΜΟ (και όχι στατιστικές Άρη / Μπάμπη).

Και ήδη έχουμε δραματικές ελλείψεις στην υγεία και κανενός το αυτί δεν ιδρώνει πλην όσων έχουν την ατυχία να βρεθούν άρρωστοι και να μην μπορούν να πάνε στον ιδιωτικό (που κι εκεί ακόμα υπάρχουν θέματα).

sdikr
10-04-16, 16:11
Ναι αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι έναν υπεράριθμο ή όχι τόσο χρήσιμο υπάλληλο δεν μπορείς να τον κάνεις δάσκαλο ή νοσοκόμο κουνώντας ένα ραβδάκι σαν τη μάγισσα Κλο Κλο.

Ήδη αν δεν απατώμαι στο ελληνικό δημόσιο πόση είναι η αναλογία εξερχόμενων / εισερχόμενων ΔΥ, 7 προς 1, πόσο; Με άλλα λόγια, ο δημόσιος τομέας θα βαίνει δραστικά μειούμενος μολονότι είναι πια ήδη μικρός σε σχέση με τον κοινοτικό ΜΟ (και όχι στατιστικές Άρη / Μπάμπη).

Και ήδη έχουμε δραματικές ελλείψεις στην υγεία και κανενός το αυτί δεν ιδρώνει πλην όσων έχουν την ατυχία να βρεθούν άρρωστοι και να μην μπορούν να πάνε στον ιδιωτικό (που κι εκεί ακόμα υπάρχουν θέματα).

Οκ όποτε κρατάς αυτόν που δεν τον χρειάζεσαι και δεν έχεις αυτούς που χρειάζεσαι τόσο απλό.
Γιατί για κάτι άλλο δεν έχεις χρήματα, ο λογαριασμός για τους 5 και 10 των σφραγίδων ήρθε

PopManiac
10-04-16, 16:21
Οκ όποτε κρατάς αυτόν που δεν τον χρειάζεσαι και δεν έχεις αυτούς που χρειάζεσαι τόσο απλό.
Γιατί για κάτι άλλο δεν έχεις χρήματα, ο λογαριασμός για τους 5 και 10 των σφραγίδων ήρθε

Δεν μου λες, ΟΚ να τους απολύσεις και έχουν απολυθεί αν και μέχρι και το ίδιο το ΔΝΤ πλέον - τουλάχιστον διαβάζοντας τον Blanchard - υποστηρίζει πως ό,τι ήταν να κοπεί σε δημόσιες δαπάνες έχει κοπεί.

Και άντε και να απολυθούν άλλες 20000 ΔΥ έτσι για να φχαριστηθούν τα πλήθη και να χτυπήσουν οι καμπάνες για το χαρμόσυνο γεγονός. Αυτό, να ξανακάνω την ερώτηση, πώς θα σου δώσει ανάπτυξη; Ή, όπως λέω και ξαναλέω, ποια είναι η σχέση υποκατάστασης μεταξύ ενός απολυμένου ΔΥ ως ποσοστό αύξησης ΑΕΠ;

Τώρα, πάντως, μολονότι είναι διαπιστωμένες οι ανάγκες στην υγεία, έχεις δει να προσλαμβάνονται;

- - - Updated - - -

Και επαναλαμβάνω ότι ήδη ο δημόσιος τομέας βαίνει σαφώς μειούμενος όσο περνούν τα χρόνια και θα περνούν, ενώ και με το νέο ασφαλιστικό πλέον οι δαπάνες θα είναι πολύ χαμηλότερες. Απλά, θέλουμε εδώ και τώρα να δούμε ΔΥ στον δρόμο

sdikr
10-04-16, 16:26
Δεν μου λες, ΟΚ να τους απολύσεις και έχουν απολυθεί αν και μέχρι και το ίδιο το ΔΝΤ πλέον - τουλάχιστον διαβάζοντας τον Blanchard - υποστηρίζει πως ό,τι ήταν να κοπεί σε δημόσιες δαπάνες έχει κοπεί.

Και άντε και να απολυθούν άλλες 20000 ΔΥ έτσι για να φχαριστηθούν τα πλήθη και να χτυπήσουν οι καμπάνες για το χαρμόσυνο γεγονός. Αυτό, να ξανακάνω την ερώτηση, πώς θα σου δώσει ανάπτυξη; Ή, όπως λέω και ξαναλέω, ποια είναι η σχέση υποκατάστασης μεταξύ ενός απολυμένου ΔΥ ως ποσοστό αύξησης ΑΕΠ;

Τώρα, πάντως, μολονότι είναι διαπιστωμένες οι ανάγκες στην υγεία, έχεις δει να προσλαμβάνονται;

- - - Updated - - -

Και επαναλαμβάνω ότι ήδη ο δημόσιος τομέας βαίνει σαφώς μειούμενος όσο περνούν τα χρόνια και θα περνούν, ενώ και με το νέο ασφαλιστικό πλέον οι δαπάνες θα είναι πολύ χαμηλότερες. Απλά, θέλουμε εδώ και τώρα να δούμε ΔΥ στον δρόμο


έχεις δει εσύ τους αποσπασμένους να επιστρέφουν στις πραγματικές τους θέσεις;
Γιατί ο άλλος σου λέει υγεία 1000 ατόμα, απο τα όποια τα 200 είναι αλλού με απόσπαση (ξέρεις βύσμα κλπ).
έχεις δει εσύ προσπάθεια αυτός με τις σφραγίδες να μάθει κάτι νέο; λέει απλά όχι δεν μάθω κάτι νέο αλλά θα μείνω και εδώ

Ναι οι 20000 δεν θα δώσουν ανάπτυξη, είναι λίγο αργά για αυτό, το μόνο που θα κάνουν είναι να μπορείς σαν κράτος να πληρώσεις αντι να ζητάς νέους φόρους.
Για πες μου εσύ πως αυτοί που δεν χρειάζονται στο δημόσιο αν μείνουνε θα δώσουνε ανάπτυξη;

George978
10-04-16, 17:34
Ναι αλλά ξέρεις πολύ καλά ότι έναν υπεράριθμο ή όχι τόσο χρήσιμο υπάλληλο δεν μπορείς να τον κάνεις δάσκαλο ή νοσοκόμο κουνώντας ένα ραβδάκι σαν τη μάγισσα Κλο Κλο.

Ήδη αν δεν απατώμαι στο ελληνικό δημόσιο πόση είναι η αναλογία εξερχόμενων / εισερχόμενων ΔΥ, 7 προς 1, πόσο; Με άλλα λόγια, ο δημόσιος τομέας θα βαίνει δραστικά μειούμενος μολονότι είναι πια ήδη μικρός σε σχέση με τον κοινοτικό ΜΟ (και όχι στατιστικές Άρη / Μπάμπη).

Και ήδη έχουμε δραματικές ελλείψεις στην υγεία και κανενός το αυτί δεν ιδρώνει πλην όσων έχουν την ατυχία να βρεθούν άρρωστοι και να μην μπορούν να πάνε στον ιδιωτικό (που κι εκεί ακόμα υπάρχουν θέματα).

Να εισαι σιγουρος ποπ οτι απο γιατρους, δασκαλους και χρησιμοτατες ειδικοτητες στο δημοσιο θα μεινεις ρεστος, απο γραφιαδες και σφραγιαδες δεν θα ξομεινεις ποτε.

Burning Skies
10-04-16, 20:46
Να εισαι σιγουρος ποπ οτι απο γιατρους, δασκαλους και χρησιμοτατες ειδικοτητες στο δημοσιο θα μεινεις ρεστος, απο γραφιαδες και σφραγιαδες δεν θα ξομεινεις ποτε.

Και όμως έχεις ήδη τρελές ελλείψεις ακόμα και εκεί...

George978
10-04-16, 22:38
Και όμως έχεις ήδη τρελές ελλείψεις ακόμα και εκεί...

Το βλεπω καθε μερα..

anon
10-04-16, 23:04
Mπα, σιγά τις ελλείψεις.
Για να διορθωθεί το θέμα, πρέπει να κλείσουν τα μισα νοσοκομεία τουλάχιστον. Οι δε πάσχοντες απο χρόνιες ασθένειες, καλό ειναι να σταματήσουν να τους περιθάλπουν. Φύρα παιδί μου, φύρα! Οσο δε για τους συνταξιούχους να μην υπάρχει διαθέσιμο ραντεβού. Οπως μου έλεγε ένας συνάδελφος ότι γινόταν στην Ρουμανία επι Τσαουσέσκου (εκεί μεγάλωσε). Οταν καλούσες ασθενοφόρο, ρωτούσαν για τι είναι. Εαν ήταν για παιδί, νέο, ειδικά για εγκυμονούσα, σε 10 λεπτά ερχόταν. Αμεσα το οτιδήποτε. Εαν ήταν για μεγάλο, όσο μεγαλύτερος τόσο περισσότερο αργούσε, έως σχεδόν ποτέ. Ετσι θα φύγει όλη η φύρα, οι συνταξιούχοι, οι χρόνια νοσούντες ακόμα και όσοι πάνε να βγούν στην σύνταξη, οι περισσότεροι απο δαύτους, θα μας "αποχαιρετίσουν". Και να. Λύθηκε το ασφαλιστικό!

ΥΓ. Το παραπάνω ειναι τρολλιά, ελπίζω να μην το πήρατε στα σοβαρά. Καμμιά σχέση με Λοβέρδο εγώ....

- - - Updated - - -


έχεις δει εσύ τους αποσπασμένους να επιστρέφουν στις πραγματικές τους θέσεις;
Γιατί ο άλλος σου λέει υγεία 1000 ατόμα, απο τα όποια τα 200 είναι αλλού με απόσπαση (ξέρεις βύσμα κλπ).
έχεις δει εσύ προσπάθεια αυτός με τις σφραγίδες να μάθει κάτι νέο; λέει απλά όχι δεν μάθω κάτι νέο αλλά θα μείνω και εδώ

Ναι οι 20000 δεν θα δώσουν ανάπτυξη, είναι λίγο αργά για αυτό, το μόνο που θα κάνουν είναι να μπορείς σαν κράτος να πληρώσεις αντι να ζητάς νέους φόρους.
Για πες μου εσύ πως αυτοί που δεν χρειάζονται στο δημόσιο αν μείνουνε θα δώσουνε ανάπτυξη;

οχι, δεν είδα. Το τελευταίο χαρτί του πελατειακού καθεστώτος, μετά τις προσλήψεις στο δημόσιο που καταργήθηκαν με τον ΑΣΕΠ, μετά φέρανε τους συμβασιούχους που καταργήθηκαν λόγω μνημονιων, το μόνο που έμεινε για την υπαρξη του πελατειακού καθεστώτος είναι οι αποσπάσεις. Και πιστεύεις ότι θα αφήσουν το τελευταίο τους χαρτί τόσο εύκολα; (εννοώ τα κόμματα εξουσίας, που μέσω αυτών εφαρμόζουν πλέον τις πελατειακές τους προς τους ΔΥ σχέσεις).

Οι αποσπάσεις θα έπρεπε να καταργηθούν εαν είναι δυνατόν με νόμο στο Συνταγμα. Χίλιες φορές να έχεις έναν παραπάνω άχρηστο ΔΥ σε κάποιο νησί, και να πληρώνεις και έναν αναπληρωτή ή άλλον, παρα να έχεις ένα ολόκληρο μηχανισμό αποσπάσεων, όπου χίλιοι είναι δηθεν στα νησιά, και είναι σε γραφεία σε υπουργεία στην Αθήνα, ή ακόμα χειρότερα, ΔΗΘΕΝ σε γραφεία (όπως οι απεσπασμένοι σε βουλευτικά γραφεία).

Πάντως, ακόμα και εαν μπορούσαν να γίνουν όλα αυτά, τίποτε δεν θα άλλαζε. Θα είχε ίσως περιοριστεί σε ένα πιο δίκαιο ίσως και πιο αξιοκρατικό σύστημα, αλλά το πλήθος των υπαλλήλων δεν θα άλλαζε σοβαρά ώστε να έχει κάποια επίδραση σε οποιονδήποτε δημοσιονομικό δείκτη. Για να υπάρξει διαφορά θα έπρεπε να μιλάμε πχ για το 20% ή ακόμα καλύτερα το 30% των ΔΥ να φύγουν ώστε να μειωθεί αντίστοιχα ο δημόσιος τομέας και τα έξοδα, αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο (μιλάμε για περίπου 150 με 200 χιλ κόσμο) συν ότι εαν έφευγαν όλοι αυτοί, ναι μεν θα μειωνόταν το κόστος του κράτους στην μισθοδοσία ΔΥ, αλλά θα μειωνόταν αντίστοιχα η κατανάλωση, άρα θα έπεφτε και ο ιδιωτικός τομέας. Φαύλος κύκλος. Δεν σωζόμαστε απο τέτοιες ιστορίες (αγαπητές στον Λεβέντη και σε ποταμίσιους και τζημερίσιους νεοφιλελέ).

ermis333
11-04-16, 08:40
Δεν μου λες, ΟΚ να τους απολύσεις και έχουν απολυθεί αν και μέχρι και το ίδιο το ΔΝΤ πλέον - τουλάχιστον διαβάζοντας τον Blanchard - υποστηρίζει πως ό,τι ήταν να κοπεί σε δημόσιες δαπάνες έχει κοπεί.

Και άντε και να απολυθούν άλλες 20000 ΔΥ έτσι για να φχαριστηθούν τα πλήθη και να χτυπήσουν οι καμπάνες για το χαρμόσυνο γεγονός. Αυτό, να ξανακάνω την ερώτηση, πώς θα σου δώσει ανάπτυξη; Ή, όπως λέω και ξαναλέω, ποια είναι η σχέση υποκατάστασης μεταξύ ενός απολυμένου ΔΥ ως ποσοστό αύξησης ΑΕΠ;

Τώρα, πάντως, μολονότι είναι διαπιστωμένες οι ανάγκες στην υγεία, έχεις δει να προσλαμβάνονται;

- - - Updated - - -

Και επαναλαμβάνω ότι ήδη ο δημόσιος τομέας βαίνει σαφώς μειούμενος όσο περνούν τα χρόνια και θα περνούν, ενώ και με το νέο ασφαλιστικό πλέον οι δαπάνες θα είναι πολύ χαμηλότερες. Απλά, θέλουμε εδώ και τώρα να δούμε ΔΥ στον δρόμο

Συγγνώμη άλλα γιατί έχουμε κολλήσει στο ότι θέλουμε ντε και καλά να απολυθούν ΔΥ γιατί είναι "πολλοί";

Ο σκοπός δεν είναι απλά να διώξουμε κόσμο από το δημόσιο, αλλά να αποκτήσουμε ένα αποδοτικό-επαγγελματικό δημόσιο που θα υποστηρίζει την ανάπτυξη στη χώρα μας. Αυτήν τη στιγμή ένας μεγάλος αριθμός των ΔΥ της χώρας, είναι χαμηλής μορφώσεως και αποδοτικότητας που έχουν διοριστεί από τους εκάστοτε βουλευτές της επαρχίας κυρίως.

Το κράτος λοιπόν μπορεί να θέσει στόχους αποδοτικότητας στο μέσο όρο της ΕΕ ανά υπηρεσία και να γίνει αξιολόγηση ανάλογα με το πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι. Όσοι δεν μπορούν να αποδόσουν τους γίνεται επίπληξη και αν αποτύχουν 3 φορές στους στόχους απλά απολύονται. Σε περίπτωση που το επιθυμούν μπορούν να δηλώσουν να μετακινηθούν σε άλλη υπηρεσία που ανταποκρίνεται περισσότερο στις γνώσεις τους. Με έναν τέτοιο τρόπο μπορείς να αντικαταστήσεις τους μεγαλύτερους σε ηλικία που παίρνουν πολλά χρήματα και ξύνονται με νέους που πληρώνονται λιγότερο και έχουν όρεξη για δουλεία. Κάτι που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα χρόνια.

Τώρα το ποιος θα κάνει την αξιολόγηση κτλ, μπορούν να ακολουθήσουν πρακτικές από μεγάλες πολυεθνικές που είναι λίγο πολύ αυτοματοποιημένη διαδικασία, εννοείται θα μπούνε και κάποια κοινωνικά κριτήρια, πχ αν ο άλλος είναι πατέρας/μητέρα 3 παιδιών κτλ μπορεί να παραμείνει και ας μην πιάνει όλους τους στόχους.

Τέλος πρέπει να γίνουν προσλήψεις σε τομείς που χρειάζονται πχ Νοσηλευτικό προσωπικό. Πρέπει να κλείσουν νοσοκομεία που υπολειτουργούν και να συγκεντρωθούν οι Νοσοκομειακές υπηρεσίες σε κεντρικότερα νοσοκομεία πλήρως εξοπλισμένα, από το να έχουμε πολλά διάσπαρτα νοσοκομεία τα οποία έχουν διάφορες ελλείψεις και στην ουσία υπολειτουργούν. Όπως επίσης και να λειτουργήσει επιτέλους η Πρωτοβάθμια περίθαλψη και να μην τρέχουμε όλοι στα Νοσοκομεία για ψίλου πήδημα.

Ξεβολεύουν αρκετούς όμως αυτά και δεν βλέπω κάποιον να τολμά να πάρει το πολιτικό κόστος για τέτοιες μεταρρυθμίσεις.

anon
11-04-16, 09:12
@ermis333 et al
Καλά τα λές, αλλά δεν γίνονται. Δυστυχώς λόγω ελληνικής νοοτροπίας, και προσπάθειας εκμετάλλευσης της οποιασδήποτε περίπτωσης πρώτα απο τα κόμματα για πελατειακές καταστάσεις, αλλά φυσικά και απο τους πολίτες, που θέλουν για πάρτη τους ότι καλύτερο και ας πάει να μαμηθεί ο Δίας. (σόρρυ, για τους Εθνικούς, για τον πλανήτη λέω :p ).

Το θέμα αξιολόγηση είναι κάτι απαιτούμενο, αλλά σε όποια προσπάθεια πιθανής αξιολόγησης και εαν έχει γίνει, απο την αρχή έχει φανεί ότι είναι τελικά αναξιοκρατική. Και το κυριότερο. Δεν αξιολογούνται κατα κύριο και πρωτο λόγο οι διευθυντές και υπεύθυνοι τμημάτων, τακτικά και με σοβαρές επιπτώσεις σε περιπτώσεις ανεπάρκειας. Γιατί πρώτα απο όλα ξεκινάς απο το κεφάλι, και προχωράς προς τα κάτω στην αξιολόγηση, και όχι απο κάτω προς τα πάνω. Και όταν η κορυφή του κεφαλιού, είναι η κυβέρνηση και η ελληνική βουλή, η υποτίθεται επιλογή του ελληνικού λαού, πάει, το πράγμα έχει χαθεί, γιατί ήδη απο εκεί βλέπεις ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού έχει ψηφίσει (και αξιώνει μετέπειτα) πελατειακές χάρες, οι δε πολιτικοί επιβιώνουν και κάνουν καρριέρα στον πολιτικό στίβο καθαρά απο πελατειακές σχέσεις.

Ολα τα συστήματα είναι τέλεια σε θεωρητικό πεδίο. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι η εφαρμογή, γιατί έχεις να κάνεις με ανθρώπους που συνήθως (μην σχεδόν πάντα) οδηγούνται απο ταπεινά, εγωιστικά, ατομιστικά συμφέροντα και ένστικτα. ειδικά οι έλληνες.

MNP-10
11-04-16, 09:45
@ermis333 et al
Καλά τα λές, αλλά δεν γίνονται. Δυστυχώς λόγω ελληνικής νοοτροπίας, και προσπάθειας εκμετάλλευσης της οποιασδήποτε περίπτωσης πρώτα απο τα κόμματα για πελατειακές καταστάσεις, αλλά φυσικά και απο τους πολίτες, που θέλουν για πάρτη τους ότι καλύτερο και ας πάει να μαμηθεί ο Δίας. (σόρρυ, για τους Εθνικούς, για τον πλανήτη λέω :p ).

Εχουμε Εθνικους? :p Αυτοι συχναζουν σε κατι αλλα κοινωνικο-οικονομικα και αρχαιοφιλοσοφικα φορουμ...

ermis333
11-04-16, 10:07
@ermis333 et al
Καλά τα λές, αλλά δεν γίνονται. Δυστυχώς λόγω ελληνικής νοοτροπίας, και προσπάθειας εκμετάλλευσης της οποιασδήποτε περίπτωσης πρώτα απο τα κόμματα για πελατειακές καταστάσεις, αλλά φυσικά και απο τους πολίτες, που θέλουν για πάρτη τους ότι καλύτερο και ας πάει να μαμηθεί ο Δίας. (σόρρυ, για τους Εθνικούς, για τον πλανήτη λέω :p ).

Το θέμα αξιολόγηση είναι κάτι απαιτούμενο, αλλά σε όποια προσπάθεια πιθανής αξιολόγησης και εαν έχει γίνει, απο την αρχή έχει φανεί ότι είναι τελικά αναξιοκρατική. Και το κυριότερο. Δεν αξιολογούνται κατα κύριο και πρωτο λόγο οι διευθυντές και υπεύθυνοι τμημάτων, τακτικά και με σοβαρές επιπτώσεις σε περιπτώσεις ανεπάρκειας. Γιατί πρώτα απο όλα ξεκινάς απο το κεφάλι, και προχωράς προς τα κάτω στην αξιολόγηση, και όχι απο κάτω προς τα πάνω. Και όταν η κορυφή του κεφαλιού, είναι η κυβέρνηση και η ελληνική βουλή, η υποτίθεται επιλογή του ελληνικού λαού, πάει, το πράγμα έχει χαθεί, γιατί ήδη απο εκεί βλέπεις ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού έχει ψηφίσει (και αξιώνει μετέπειτα) πελατειακές χάρες, οι δε πολιτικοί επιβιώνουν και κάνουν καρριέρα στον πολιτικό στίβο καθαρά απο πελατειακές σχέσεις.

Ολα τα συστήματα είναι τέλεια σε θεωρητικό πεδίο. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι η εφαρμογή, γιατί έχεις να κάνεις με ανθρώπους που συνήθως (μην σχεδόν πάντα) οδηγούνται απο ταπεινά, εγωιστικά, ατομιστικά συμφέροντα και ένστικτα. ειδικά οι έλληνες.

Ας γίνει η αρχή Anon, τουλάχιστον να δείξουμε πως κινούμαστε προς τη σωστή κατεύθυνση. Οι θεωρίες όταν στην εφαρμογή τους αποδειχθούν λάθος, έχεις το περιθώριο να τις αλλάξεις. Το να μην κάνεις τίποτα όμως είναι χειρότερο.

PopManiac
11-04-16, 11:24
Συγγνώμη άλλα γιατί έχουμε κολλήσει στο ότι θέλουμε ντε και καλά να απολυθούν ΔΥ γιατί είναι "πολλοί";

Ο σκοπός δεν είναι απλά να διώξουμε κόσμο από το δημόσιο, αλλά να αποκτήσουμε ένα αποδοτικό-επαγγελματικό δημόσιο που θα υποστηρίζει την ανάπτυξη στη χώρα μας. Αυτήν τη στιγμή ένας μεγάλος αριθμός των ΔΥ της χώρας, είναι χαμηλής μορφώσεως και αποδοτικότητας που έχουν διοριστεί από τους εκάστοτε βουλευτές της επαρχίας κυρίως.

Το κράτος λοιπόν μπορεί να θέσει στόχους αποδοτικότητας στο μέσο όρο της ΕΕ ανά υπηρεσία και να γίνει αξιολόγηση ανάλογα με το πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι. Όσοι δεν μπορούν να αποδόσουν τους γίνεται επίπληξη και αν αποτύχουν 3 φορές στους στόχους απλά απολύονται. Σε περίπτωση που το επιθυμούν μπορούν να δηλώσουν να μετακινηθούν σε άλλη υπηρεσία που ανταποκρίνεται περισσότερο στις γνώσεις τους. Με έναν τέτοιο τρόπο μπορείς να αντικαταστήσεις τους μεγαλύτερους σε ηλικία που παίρνουν πολλά χρήματα και ξύνονται με νέους που πληρώνονται λιγότερο και έχουν όρεξη για δουλεία. Κάτι που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα χρόνια.

Τώρα το ποιος θα κάνει την αξιολόγηση κτλ, μπορούν να ακολουθήσουν πρακτικές από μεγάλες πολυεθνικές που είναι λίγο πολύ αυτοματοποιημένη διαδικασία, εννοείται θα μπούνε και κάποια κοινωνικά κριτήρια, πχ αν ο άλλος είναι πατέρας/μητέρα 3 παιδιών κτλ μπορεί να παραμείνει και ας μην πιάνει όλους τους στόχους.

Τέλος πρέπει να γίνουν προσλήψεις σε τομείς που χρειάζονται πχ Νοσηλευτικό προσωπικό. Πρέπει να κλείσουν νοσοκομεία που υπολειτουργούν και να συγκεντρωθούν οι Νοσοκομειακές υπηρεσίες σε κεντρικότερα νοσοκομεία πλήρως εξοπλισμένα, από το να έχουμε πολλά διάσπαρτα νοσοκομεία τα οποία έχουν διάφορες ελλείψεις και στην ουσία υπολειτουργούν. Όπως επίσης και να λειτουργήσει επιτέλους η Πρωτοβάθμια περίθαλψη και να μην τρέχουμε όλοι στα Νοσοκομεία για ψίλου πήδημα.

Ξεβολεύουν αρκετούς όμως αυτά και δεν βλέπω κάποιον να τολμά να πάρει το πολιτικό κόστος για τέτοιες μεταρρυθμίσεις.

Συμφωνώ απολύτως με το τελευταίο όπως επίσης εγώ θα προσθέσω πως η παρούσα κυβέρνηση στον βωμό του "αρκετοί υπέφεραν ως τώρα" έχει προβεί σε προσλήψεις που δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνονται σε πάγιες ανάγκες.

Από την άλλη κρατώ μια πισινή για το νέο νόμο για τη ΔΔ που φαίνεται να έχει αρκετά θετικά.

Επίσης προσθέτω ότι μην ξεχνάς ότι ο Κούλης της ΝΔ ως ΥπΕσ είχε κάνει τα μάλλα να υποβαθμίσει κάθε έννοια αξιολόγησης με εκείνον τον νόμο-έκτρωμα που και η Εθνική Σχολή Δημ Διοίκησης τον κατακεραύνωσε.

Τέλος, αν και δεν διαφωνούμε σε τίποτε από όσα λες, θα ήθελα πολύ να έβλεπα αντιδράσεις Κουαρτέτου σε ένα πλάνο εκτάκτων προσλήψεων στον τομέα της υγείας για να καλυφθούν καίρια και επείγοντα κενά ;)

sdikr
11-04-16, 12:32
οχι, δεν είδα. Το τελευταίο χαρτί του πελατειακού καθεστώτος, μετά τις προσλήψεις στο δημόσιο που καταργήθηκαν με τον ΑΣΕΠ, μετά φέρανε τους συμβασιούχους που καταργήθηκαν λόγω μνημονιων, το μόνο που έμεινε για την υπαρξη του πελατειακού καθεστώτος είναι οι αποσπάσεις. Και πιστεύεις ότι θα αφήσουν το τελευταίο τους χαρτί τόσο εύκολα; (εννοώ τα κόμματα εξουσίας, που μέσω αυτών εφαρμόζουν πλέον τις πελατειακές τους προς τους ΔΥ σχέσεις).

Οι αποσπάσεις θα έπρεπε να καταργηθούν εαν είναι δυνατόν με νόμο στο Συνταγμα. Χίλιες φορές να έχεις έναν παραπάνω άχρηστο ΔΥ σε κάποιο νησί, και να πληρώνεις και έναν αναπληρωτή ή άλλον, παρα να έχεις ένα ολόκληρο μηχανισμό αποσπάσεων, όπου χίλιοι είναι δηθεν στα νησιά, και είναι σε γραφεία σε υπουργεία στην Αθήνα, ή ακόμα χειρότερα, ΔΗΘΕΝ σε γραφεία (όπως οι απεσπασμένοι σε βουλευτικά γραφεία).

Πάντως, ακόμα και εαν μπορούσαν να γίνουν όλα αυτά, τίποτε δεν θα άλλαζε. Θα είχε ίσως περιοριστεί σε ένα πιο δίκαιο ίσως και πιο αξιοκρατικό σύστημα, αλλά το πλήθος των υπαλλήλων δεν θα άλλαζε σοβαρά ώστε να έχει κάποια επίδραση σε οποιονδήποτε δημοσιονομικό δείκτη. Για να υπάρξει διαφορά θα έπρεπε να μιλάμε πχ για το 20% ή ακόμα καλύτερα το 30% των ΔΥ να φύγουν ώστε να μειωθεί αντίστοιχα ο δημόσιος τομέας και τα έξοδα, αλλά κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο (μιλάμε για περίπου 150 με 200 χιλ κόσμο) συν ότι εαν έφευγαν όλοι αυτοί, ναι μεν θα μειωνόταν το κόστος του κράτους στην μισθοδοσία ΔΥ, αλλά θα μειωνόταν αντίστοιχα η κατανάλωση, άρα θα έπεφτε και ο ιδιωτικός τομέας. Φαύλος κύκλος. Δεν σωζόμαστε απο τέτοιες ιστορίες (αγαπητές στον Λεβέντη και σε ποταμίσιους και τζημερίσιους νεοφιλελέ).

Αυτά τα χρήματα που λες οτι θα φύγουν απο την κατανάλωση μην ξεχνάς πως είναι χρήματα που λαμβάνει το κράτος μέσω φόρων, δεν είναι δηλαδή χρήματα που εμφανίζονται απο τον αέρα, οπότε η κατανάλωση αναγκαστικά μειώνεται απο 4 με 5 άτομα περίπου για να έχουμε 1 άτομο να κάνει κατανάλωση.

anon
11-04-16, 13:43
Αυτά τα χρήματα που λες οτι θα φύγουν απο την κατανάλωση μην ξεχνάς πως είναι χρήματα που λαμβάνει το κράτος μέσω φόρων, δεν είναι δηλαδή χρήματα που εμφανίζονται απο τον αέρα, οπότε η κατανάλωση αναγκαστικά μειώνεται απο 4 με 5 άτομα περίπου για να έχουμε 1 άτομο να κάνει κατανάλωση.

ΑΚΡΙΒΩΣ! Υποτίθεται ότι το κράτος μέσω των φόρων λειτουργεί σαν ένα είδος εξισορρόπησης των κοινωνικών ανισοτήτων και ειδικά της άνισης κατανομής πλουτου. Φορολογεί, περισσότερο, τους έχοντες και κατέχοντες, θεωρητικά πάντα, και με τα χρήματα δίνει κοινωνικές παροχές αλλά και δουλειές μέσω δημοσίων έργων κλπ, που αποδέκτες είναι τα χαμηλά στρώματα. Το πρόβλημα δημιουργείται όταν οι πλούσιοι δεν φορολογούνται όπως πρέπει (επειδή μπορούν να φοροδιαφύγουν ή να φοροαποφύγουν) οπότε τα βάρη μεταβαίνουν στις πλάτες της μεσαίας και χαμηλής τάξης. αλλά μάντεψε, οι όποιες φοροαπαλλαγές έχουν μεγαλύτερο αποτέλεσμα και πάλι στους πλούσιους όχι στους φτωχούς, που έμεσα και πάλι χαμένοι είναι.

- - - Updated - - -


Ας γίνει η αρχή Anon, τουλάχιστον να δείξουμε πως κινούμαστε προς τη σωστή κατεύθυνση. Οι θεωρίες όταν στην εφαρμογή τους αποδειχθούν λάθος, έχεις το περιθώριο να τις αλλάξεις. Το να μην κάνεις τίποτα όμως είναι χειρότερο.

Και οι κομμουνιστές όταν τους προσάπτουν την περίπτωση ΕΣΣΔ και ειδικά Σταλιν, αυτό λένε. Μια κακή υλοποίηση. Η θεωρία; Τα σπάει!

Burning Skies
11-04-16, 16:30
Το βλεπω καθε μερα..

Μαλλον συχναζεις σε λαθος μερη...

- - - Updated - - -


@ermis333 et al
Καλά τα λές, αλλά δεν γίνονται. Δυστυχώς λόγω ελληνικής νοοτροπίας, και προσπάθειας εκμετάλλευσης της οποιασδήποτε περίπτωσης πρώτα απο τα κόμματα για πελατειακές καταστάσεις, αλλά φυσικά και απο τους πολίτες, που θέλουν για πάρτη τους ότι καλύτερο και ας πάει να μαμηθεί ο Δίας. (σόρρυ, για τους Εθνικούς, για τον πλανήτη λέω :p ).

Το θέμα αξιολόγηση είναι κάτι απαιτούμενο, αλλά σε όποια προσπάθεια πιθανής αξιολόγησης και εαν έχει γίνει, απο την αρχή έχει φανεί ότι είναι τελικά αναξιοκρατική. Και το κυριότερο. Δεν αξιολογούνται κατα κύριο και πρωτο λόγο οι διευθυντές και υπεύθυνοι τμημάτων, τακτικά και με σοβαρές επιπτώσεις σε περιπτώσεις ανεπάρκειας. Γιατί πρώτα απο όλα ξεκινάς απο το κεφάλι, και προχωράς προς τα κάτω στην αξιολόγηση, και όχι απο κάτω προς τα πάνω. Και όταν η κορυφή του κεφαλιού, είναι η κυβέρνηση και η ελληνική βουλή, η υποτίθεται επιλογή του ελληνικού λαού, πάει, το πράγμα έχει χαθεί, γιατί ήδη απο εκεί βλέπεις ότι η πλειοψηφία του ελληνικού λαού έχει ψηφίσει (και αξιώνει μετέπειτα) πελατειακές χάρες, οι δε πολιτικοί επιβιώνουν και κάνουν καρριέρα στον πολιτικό στίβο καθαρά απο πελατειακές σχέσεις.

Ολα τα συστήματα είναι τέλεια σε θεωρητικό πεδίο. Δυστυχώς το πρόβλημα είναι η εφαρμογή, γιατί έχεις να κάνεις με ανθρώπους που συνήθως (μην σχεδόν πάντα) οδηγούνται απο ταπεινά, εγωιστικά, ατομιστικά συμφέροντα και ένστικτα. ειδικά οι έλληνες.

Συγγνωμη αλλα νομιζω οτι καποιοι μιλανε για στοχοθεσιες χωρις να ειναι σε θεση να τις προσδιορισουν σε πρακτικο επιπεδο. Προσωπικα απορω πως μπορει να προσδιοριστει η στοχοθεσια σε μια νοσοκομα, σε εναν δασκαλο, σε εναν υπαλληλο σε γκισε που εξυπηρετει εκατονταδες κοσμου, σε εναν ταμια, σε εναν κλητηρα, σε εναν φυλακα κοκ. Μηπως μπερδευομαστε λιγο και δεν κατανοουμε οτι το δημοσιο ΔΕΝ ειναι γεματο πωλητες και golden boys;;;
Και ας παρουμε ακομα και αυτους που εχουν μετρησιμο αντικειμενο (πχ. ελεγκτες), νομιζει κανεις οτι θα ασχολουνται καθαρα με αυτο το αντικειμενο μεσα σε ενα υποστελεχωμενο δημοσιο; Πως θα μπορεσεις να τους αξιολογησεις με στοχοθεσια οταν ο ελεγκτης θα κανει ενιοτε και τον γραμματεα ή τον κλητηρα;

konenas
11-04-16, 16:33
Όσο γερνά ο πληθυσμός χρειάζονται περισσότεροι γιατροί, νοσοκομεία και φάρμακα.
Βέβαια υπάρχει και η λύση της ολιγαρχίας όπως είπε η Λαγκάρντ: μην κάνετε παιδιά ή καλύτερα σκοτώστε τους γέρους ( όχι εκείνη βέβαια ).

Η προφανής λύση;

Λεφτά υπάρχουν αλλά τα έχουν οι πλούσιοι. Φάτε τους.

Όποιος δεν θέλει δημόσιο ας αρχίσει από τους ΜΑΤατζήδες και να προχωρήσει στο στρατό. Γιατρούς και δάσκαλους τους χρειαζόμαστε.

YiannisM
12-04-16, 08:44
Συγγνώμη άλλα γιατί έχουμε κολλήσει στο ότι θέλουμε ντε και καλά να απολυθούν ΔΥ γιατί είναι "πολλοί";

Ο σκοπός δεν είναι απλά να διώξουμε κόσμο από το δημόσιο, αλλά να αποκτήσουμε ένα αποδοτικό-επαγγελματικό δημόσιο που θα υποστηρίζει την ανάπτυξη στη χώρα μας. Αυτήν τη στιγμή ένας μεγάλος αριθμός των ΔΥ της χώρας, είναι χαμηλής μορφώσεως και αποδοτικότητας που έχουν διοριστεί από τους εκάστοτε βουλευτές της επαρχίας κυρίως.

Το κράτος λοιπόν μπορεί να θέσει στόχους αποδοτικότητας στο μέσο όρο της ΕΕ ανά υπηρεσία και να γίνει αξιολόγηση ανάλογα με το πόσο επιτεύχθηκαν οι στόχοι. Όσοι δεν μπορούν να αποδόσουν τους γίνεται επίπληξη και αν αποτύχουν 3 φορές στους στόχους απλά απολύονται. Σε περίπτωση που το επιθυμούν μπορούν να δηλώσουν να μετακινηθούν σε άλλη υπηρεσία που ανταποκρίνεται περισσότερο στις γνώσεις τους. Με έναν τέτοιο τρόπο μπορείς να αντικαταστήσεις τους μεγαλύτερους σε ηλικία που παίρνουν πολλά χρήματα και ξύνονται με νέους που πληρώνονται λιγότερο και έχουν όρεξη για δουλεία. Κάτι που γίνεται στον ιδιωτικό τομέα χρόνια.

Τώρα το ποιος θα κάνει την αξιολόγηση κτλ, μπορούν να ακολουθήσουν πρακτικές από μεγάλες πολυεθνικές που είναι λίγο πολύ αυτοματοποιημένη διαδικασία, εννοείται θα μπούνε και κάποια κοινωνικά κριτήρια, πχ αν ο άλλος είναι πατέρας/μητέρα 3 παιδιών κτλ μπορεί να παραμείνει και ας μην πιάνει όλους τους στόχους.

Τέλος πρέπει να γίνουν προσλήψεις σε τομείς που χρειάζονται πχ Νοσηλευτικό προσωπικό. Πρέπει να κλείσουν νοσοκομεία που υπολειτουργούν και να συγκεντρωθούν οι Νοσοκομειακές υπηρεσίες σε κεντρικότερα νοσοκομεία πλήρως εξοπλισμένα, από το να έχουμε πολλά διάσπαρτα νοσοκομεία τα οποία έχουν διάφορες ελλείψεις και στην ουσία υπολειτουργούν. Όπως επίσης και να λειτουργήσει επιτέλους η Πρωτοβάθμια περίθαλψη και να μην τρέχουμε όλοι στα Νοσοκομεία για ψίλου πήδημα.

Ξεβολεύουν αρκετούς όμως αυτά και δεν βλέπω κάποιον να τολμά να πάρει το πολιτικό κόστος για τέτοιες μεταρρυθμίσεις.Ο σκοπός ύπαρξης του Ελληνικού δημοσίου δεν είναι να είναι/γίνει αποδοτικό. Το αντίθετο, μάλιστα.

Διότι, εκτός που δεν το 'χει στις προτεραιότητές του, υπάρχει κι ο κίνδυνος (εάν γίνει αποδοτικό) να νομίσει κανείς ότι δεν υπάρχουν σοβαρές ελλείψεις και να απολύσει κάνα-δυο περιττούς!

ermis333
12-04-16, 09:32
Μαλλον συχναζεις σε λαθος μερη...

- - - Updated - - -



Συγγνωμη αλλα νομιζω οτι καποιοι μιλανε για στοχοθεσιες χωρις να ειναι σε θεση να τις προσδιορισουν σε πρακτικο επιπεδο. Προσωπικα απορω πως μπορει να προσδιοριστει η στοχοθεσια σε μια νοσοκομα, σε εναν δασκαλο, σε εναν υπαλληλο σε γκισε που εξυπηρετει εκατονταδες κοσμου, σε εναν ταμια, σε εναν κλητηρα, σε εναν φυλακα κοκ. Μηπως μπερδευομαστε λιγο και δεν κατανοουμε οτι το δημοσιο ΔΕΝ ειναι γεματο πωλητες και golden boys;;;
Και ας παρουμε ακομα και αυτους που εχουν μετρησιμο αντικειμενο (πχ. ελεγκτες), νομιζει κανεις οτι θα ασχολουνται καθαρα με αυτο το αντικειμενο μεσα σε ενα υποστελεχωμενο δημοσιο; Πως θα μπορεσεις να τους αξιολογησεις με στοχοθεσια οταν ο ελεγκτης θα κανει ενιοτε και τον γραμματεα ή τον κλητηρα;

Στα ιδιωτικά νοσοκομεία πως ακριβώς μετράνε την απόδοση και τον επαγγελματισμό; Στα γκισέ της Wind ή της Vodafone ή των τραπεζών; Στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια; Μας δουλεύεις; Τα πάντα μπορείς να αξιολογήσεις αρκεί να έχεις θέληση να το κάνεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.