PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 [133] 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

kerkiss
18-04-16, 20:56
Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί το πέρασμα σε εναν ~ισμό, έστω* και κομμουνισμό θεωρείται πιο ανεδαφικό απο όλα τα ευχολόγια που γραφονται κατα καιρούς σε αυτό το νήμα.

* το έστω πάει σε όλους όσους βγαζουν σπυράκια με αναφορές σε Κουβα, ΕΣΣΔ, Σταλιν κτλ.

Η Ελλάδα εδώ και δεκαετίες (για να μην πω από το '21) αλλά ιδιαίτερα από το '81 και μετά σε -ισμό βρίσκεται.
Αυνανισμό.

Τώρα αν κάποιος άλλος -ισμός θα ήταν καλλίτερος δεν ξέρω και δεν το έχω εξετάσει γιατί δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας είναι θέμα πολιτευματος

Zer0c00L
18-04-16, 21:13
θα συμφωνησω οτι δεν ειναι θεμα πολιτευματος γιατι απλα η δημοκρατια που ειναι το πολιτευμα μας δεν εφαρμοζεται (για μενα εχει καταλυθει) η εφαρμοζεται κατα το δοκουν
απο το συνταγμα εχουν καταπατηθει αρκετα αρθρα του (χαρη στα μνημονια/δανειακες συμβασεις/περικοπες μισθων-συνταξεων/μετρα)
δεν συζητω για τους νομους που δεν εφαρμοζονται η εφαρμοζονται για τους πολλους και οχι για τους λιγους που εντελως τυχαια ειναι οι "κλεφτες/λαμογια".

κοινως η ελευθερια που προβλεπει η δημοκρατια μας εχει γινει πληρη ασυδοσια....

σε αυτο δεν φταιει η δημοκρατια

αλλα το πολιτικο μας συστημα (πολιτικοι/συνδικαλιστες) και φυσικα εμεις οι ψηφοφοροι γιατι πως να το κανουμε τα πολιτικα κομματα δεν ψηφιζονται μονα τους...

αρα μεχρι να βρεθει ο πολιτικος που θα δωσει απλες λυσεις στα απλα καθημερινα προβληματα των πολιτων

εμεις θα εχουμε στο μυαλο μας ποιος φταιει για τα χαλια μας?

MNP-10
18-04-16, 22:31
1824 1ο δάνειο 800.000 λίρες
1827 2ο δάνειο 2.000.000 λίρες


55+60% επιτοκιο. Το χρονο.

PopManiac
18-04-16, 23:53
Μνημόνια πληρωμής του χρέους έχουμε και όχι "μνημόνιο ανάπτυξης"


Προσπερνώ τα υπόλοιπα σχολιάκια χάριν ειρωνείας κλπ και στέκομαι σε αυτό.

Συμφωνούμε απολύτως! Και συνεπώς, τι προτείνεις; Να πιάσουμε τον Σόϋμπλε και να του πουμε "Ψιτ, έλα τώρα κόψε την παλαβή, ήρθε η ώρα του Βαλαώρα της ανάπτυξης;"

Αν έχεις κάποια συνταγή για να το κάνουμε σωστά επειδή το κάνουμε λάθος γράφε εδώ και θα δούμε πώς θα φτάσει στα αυτιά όποιων βρίσκονται Μαξίμου, είτε Συριζαίων ή - επερχόμενων - Κούληδων

WAntilles
19-04-16, 00:38
...σε -ισμό βρίσκεται.
Αυνανισμό.

Αριστερό.

29gk
19-04-16, 00:42
Δεξιό...

megahead13
19-04-16, 01:36
Κάποιοι είναι αμφιδέξιοι όμως :sneer: :lol:

badweed
19-04-16, 01:51
το μιουζικαλ
(https://www.youtube.com/watch?v=s5dYgu81b24)

kerkiss
19-04-16, 08:45
Προσπερνώ τα υπόλοιπα σχολιάκια χάριν ειρωνείας κλπ και στέκομαι σε αυτό.
Έχω ήδη γράψει σε προηγούμενο μήνυμά μου ότι είσαι ένας από τους συμφορουμίτες που εκτιμώ τα γραφόμενά τους ασχέτως αν διαφωνώ σε κάποια από αυτά.
Συνεπώς η ειρωνεία που ορθώς διακρίνεις δεν απευθύνεται σε εσένα (ή κάποιον άλλο συγκεκριμμένα) αλλά στο γεγονός ότι όλα αυτά που έχουν ήδη γραφτεί σαν λύσεις δεν έχουν καταφέρει να αποτελέσουν μια ευρέως αποδεικτή κοινή βάση πορείας της χώρας επειδή ακριβώς οδηγούν σε αδιέξοδα και όχι λύσεις.


Συμφωνούμε απολύτως! Και συνεπώς, τι προτείνεις; Να πιάσουμε τον Σόϋμπλε και να του πουμε "Ψιτ, έλα τώρα κόψε την παλαβή, ήρθε η ώρα του Βαλαώρα της ανάπτυξης;"
Καταρχήν διαγράφω το "Σόϋμπλε" και στην θέση του βάζω τους "εταίρους μας" γιατί δεν προσυπογράφω την λογική που κυριαρχεί ότι ο Σόϋμπλε θέλει το κακό μας και αν δεν υπήρχε αυτός όλα θα πήγαιναν καλά για εμάς.

Αυτό λοιπόν που γράφεις, θα μπορούσε να είναι βασικό στοιχείο στις διαπραγματεύσεις μας αν μιλώντας για ανάπτυξη της βάζαμε και σαφώς προσδιορισμένο και μετρημένο περιεχόμενο.
Δεν έχει φανεί πουθενά μέχρι τώρα ότι οι εταίροι μας είναι ενάντιοι στην οποιαδήποτε "πολιτική ανάπτυξης" που θα τους προτείναμε επειδή ακριβώς δεν έχουμε προτείνει τίποτα απολύτως (καμμία κυβέρνηση)

Έγραφα πιο νωρίς σε αυτό το νήμα :

ΥΓ. θα πρότεινα αν υπάρχουν και άλλοι συμφορουμίτες που το επιθυμούν να προσπαθήσουμε από κοινού να πάμε ένα βήμα παραπέρα τις σκέψεις μας και τον προβληματισμό μας σχετικά με την ΑΝΑΠΤΥΞΗ (σαν παραγωγική διαδικασία) στην χώρα μας.
Προτείνω λοιπόν καταρχήν, όποιος επιθυμεί να διαβάσει σχετικά με SWOT ANALYSIS το οποίο είναι ένα σημαντικό εργαλείο σκέψης και αν στην συνέχεια διαπιστώσει ότι έχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα (και όχι να την βγει ο μεν στον δε) να ζητήσουμε από τους mods να κλείσουν αυτό το νήμα το οποίο δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα σε αυτό που ζητά «Ανάπτυξη, εσείς τι προτείνετε;» και να ανοίξουν ένα καινούριο νήμα με τίτλο :
«Άξονες Ανάπτυξης για το μέλλον της Ελλάδας»
και να προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε από κοινού στην διαμόρφωση μιας συλλογικής σκέψης.
Χωρίς πολιτικές διαφοροποιήσεις διότι δεν θα βάλουμε σαν στόχο να διαμορφώσουμε τις πολιτικές μέσα από τις οποίες θα μπορέσει να επέλθει και να καταμερισθεί η ανάπτυξη αλλά αποκλειστικά στις προοπτικές και τους άξονες στους οποίους θα μπορούσαμε να στηρίξουμε το μέλλον της χώρας.
Προς το παρόν δεν υπάρχει η παραμικρή ανταπόκριση


Αν έχεις κάποια συνταγή για να το κάνουμε σωστά επειδή το κάνουμε λάθος γράφε εδώ και θα δούμε πώς θα φτάσει στα αυτιά όποιων βρίσκονται Μαξίμου, είτε Συριζαίων ή - επερχόμενων - Κούληδων
Έχω κάποια συνταγή - άποψη.
Είναι σωστή ; είναι λανθασμένη ; δίνει λύσεις ; οδηγεί σε αδιέξοδο ;
Δεν το ξέρω.
Αποδέχομαι λοιπόν την πρόσκληση - πρόκλησή σου και θα φροντίσω να την αναπτύξω σε νέο νήμα.
Θα χρειαστώ χρόνο γιατί θα πρόκειται για ένα ακόμη σεντόνι

anon
19-04-16, 08:47
Κάποιοι είναι αμφιδέξιοι όμως :sneer: :lol:

o αυνανισμός είναι πάντα αυνανισμός. με όποιο "χέρι" και εαν το κάνεις.... :p :p :p

29gk
19-04-16, 09:09
Έγραφα πιο νωρίς σε αυτό το νήμα :


ΥΓ. θα πρότεινα αν υπάρχουν και άλλοι συμφορουμίτες που το επιθυμούν να προσπαθήσουμε από κοινού να πάμε ένα βήμα παραπέρα τις σκέψεις μας και τον προβληματισμό μας σχετικά με την ΑΝΑΠΤΥΞΗ (σαν παραγωγική διαδικασία) στην χώρα μας.
Προτείνω λοιπόν καταρχήν, όποιος επιθυμεί να διαβάσει σχετικά με SWOT ANALYSIS το οποίο είναι ένα σημαντικό εργαλείο σκέψης και αν στην συνέχεια διαπιστώσει ότι έχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα (και όχι να την βγει ο μεν στον δε) να ζητήσουμε από τους mods να κλείσουν αυτό το νήμα το οποίο δεν έχει προσφέρει απολύτως τίποτα σε αυτό που ζητά «Ανάπτυξη, εσείς τι προτείνετε;» και να ανοίξουν ένα καινούριο νήμα με τίτλο :
«Άξονες Ανάπτυξης για το μέλλον της Ελλάδας»
και να προσπαθήσουμε να συμβάλλουμε από κοινού στην διαμόρφωση μιας συλλογικής σκέψης.
Χωρίς πολιτικές διαφοροποιήσεις διότι δεν θα βάλουμε σαν στόχο να διαμορφώσουμε τις πολιτικές μέσα από τις οποίες θα μπορέσει να επέλθει και να καταμερισθεί η ανάπτυξη αλλά αποκλειστικά στις προοπτικές και τους άξονες στους οποίους θα μπορούσαμε να στηρίξουμε το μέλλον της χώρας.

Προς το παρόν δεν υπάρχει η παραμικρή ανταπόκριση



Δεν υπαρχει ανταποκριση και προβλεψη μου ειναι πως ουτε και θα υπαρξει. Οι λογοι απλοι.

- εχει δηλητηριαστει και ειναι ημιθανης, αν δεν εχει ηδη πεθανει, καθε παραγωγικη διαδικασια
- δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις για οποιονδηποτε αξονα αναπτυξης. Υπαρχουν μονον αντικινητρα και αντιαναπτυξιακα δεδομενα
- ολες οι πολιτικες και οι ληψεις αποφασεων βρισκονται σε ξενα χερια και εξουσιες
- δεν υπαρχει καμια απολυτως ελληνικη προταση, σωστη ή λαθος, ολοκληρωμενη ή μιση, που να εχει υιοθετηθει απο τους εχοντες εξουσια, δηλαδη τα αφεντικα της χωρας. Τρανο παραδειγμα η ελλειψη σταθερου φορολογικου συστηματος.
- το ορατο ή αναμενομενο αν θες, "μελλον της χωρας" ειναι καθαρα υφεσιακο

Κλεινω, ξαναγραφοντας πως για εμενα, η λεξη "αναπτυξη", απο την αρχη ηδη του νηματος, δεν ειχε την παραμικρη αξια, βαρυτητα, ισχυ και τελικα νοημα. Τοσο καλα.

anon
19-04-16, 09:31
Δεν υπαρχει ανταποκριση και προβλεψη μου ειναι πως ουτε και θα υπαρξει. Οι λογοι απλοι.

- εχει δηλητηριαστει και ειναι ημιθανης, αν δεν εχει ηδη πεθανει, καθε παραγωγικη διαδικασια
- δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις για οποιονδηποτε αξονα αναπτυξης. Υπαρχουν μονον αντικινητρα και αντιαναπτυξιακα δεδομενα
- ολες οι πολιτικες και οι ληψεις αποφασεων βρισκονται σε ξενα χερια και εξουσιες
- δεν υπαρχει καμια απολυτως ελληνικη προταση, σωστη ή λαθος, ολοκληρωμενη ή μιση, που να εχει υιοθετηθει απο τους εχοντες εξουσια, δηλαδη τα αφεντικα της χωρας. Τρανο παραδειγμα η ελλειψη σταθερου φορολογικου συστηματος.
- το ορατο ή αναμενομενο αν θες, "μελλον της χωρας" ειναι καθαρα υφεσιακο

Κλεινω, ξαναγραφοντας πως για εμενα, η λεξη "αναπτυξη", απο την αρχη ηδη του νηματος, δεν ειχε την παραμικρη αξια, βαρυτητα, ισχυ και τελικα νοημα. Τοσο καλα.

ακριβώς το αυτό.
Συν ότι, και να το ξαναπώ, δεν πρέπει να μπερδεύουμε την ΑΝΑΠΤΥΞΗ με την κοινωνική ευημερία, που ειναι και το τελικό ζητούμενο. Η κοινωνική ευημερία για να συμβεί χρειάζεται ανάπτυξη, αλλά η ανάπτυξη δεν κατοχυρώνει την κοινωνική ευημερία. Και έτσι όπως ειναι διαμορφωμένη η κατάσταση, συνολικά σε όλον τον πλανήτη θα έλεγα, μάλλον ισχύει το τελευταίο, δηλαδή ύπαρξη ανάπτυξης χωρίς ΚΑΘΟΛΙΚΗ κοινωνική ευημερία..

Επίσης να σημειώσω, γράφτηκε παραπάνω, αλλά φαίνεται πολλοι δεν το καταλαβαίνουν, ότι ασχέτως ποιό κόμμα κυβερνά τα τελευταία 6-7 χρόνια, την εξουσία ασκούν οι ξένοι εταίροι μας, και οι εδώ κυβερνώντες, και το ΠΑΣΟΚ, και η ΝΔ, και ο ΣΥΡΙΖΑ (καθώς και οι εκάστοτε συνοδοιπόροι τους) είναι απλά ανδρείκελα και ασχολούνται με τις λεπτομέρειες. Τις βασικές πολιτικές τις ορίζουν οι εταίροι μας, και ότι έχει σχέση με οικονομικά το προσδιορίζουν αλλά και το ελέγχουν αυτοί. Αυτό έχει ένα όνομα, λέγεται ΑΠΟΙΚΙΟΚΡΑΤΙΑ, είτε σας αρέσει είτε όχι, και πρέπει επιτέλους να καταλάβετε ότι δεν παίζει ρόλο ποιός είναι ή θα ήταν στην εξουσία, όσο ο εκάστοτε κυβερνών ακολουθεί τις επιταγές της τρόικας.
Γιατί ακούω αν ήταν ο Some-are-ASS ή αν ήταν ο Γιώργος (ναι, το άκουσα ΚΑΙ ΑΥΤΟ!) ή ο Βενιζέλος (όσο απίστευτο και αν σας φαίνεται, και σε μένα απίστευτο ακουγόταν, αλλά το άκουσα ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!!) ότι τα πράγματα σήμερα θα ήταν καλύτερα, και για όλα φταίει o Cheap-(is you)r-Ass, αδυνατώντας να καταλάβουν (και μου προκαλεί πολλάκις έκπληξη παρόλο το επίπεδο υποτίθεται μόρφωσης αυτών) ότι ότι γίνεται είναι οδηγίες που έρχονται έξωθεν, εαν δεν συμμορφωθούμε, δεν περνάμε την ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ (που σημαίνει κλείσιμο στρόφιγγας ρευστού) άρα το μόνο που κάνει η εκάστωτε κυβέρνηση είναι κάποιες λεπτομέρειες στην υλοποίηση (*)

Οσο για την ανάπτυξη, καλώς ή κακώς, για να ταίσεις τόσο κόσμο άνεργο, δεν γίνεται με το να περιμένεις επενδύσεις (σε βιομηχανία). Καλώς ή κακώς, η βιομηχανία / μεταποίηση έχουν γίνει κυρίως εντάσεως κεφαλαίου δραστηριότητες, οπερ σημαίνει εξαρτώνται ελάχιστα απο το ανθρωπινο δυναμικό (βλ αυτοματοποίηση), αρα ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ λύση στην ανεργία, μιας και μετράμε τους ανέργους με τα εκατομύρια πλέον. Η μόνη προσπάθεια που είχε ξεκινήσει κάπως, αλλά με πολλά λάθη και τελικά δεν προχώρησε (γιατί άραγε; ) ήταν να βοηθήσει νέους αγρότες, παιδιά που έχουν σπουδάσει κάτι σχετικό με γεωργική ή κτηνοτροφική εκμετάλλευση, και θα τους έδινε γη (του δημοσίου) με εξαιρετικά χαμηλό ενοίκιο. Ενα μέτρο πραγματικά αναπτυξιακό (παρόλα τα προβλήματα που μπορεί να είχε), και δεν κόστιζε στο κράτος ΤΙΠΟΤΑ.
Ο άλλος άξονας που μπορεί να δώσει απασχόληση σε τόσο μεγάλο πλήθος είναι ο τουρισμός, που μπορεί να επεκταθεί και σε άλλες μορφές (πχ ιατρικός τουρισμος) ή σε δυνατότητα (ήδη συμβαίνει) φιλοξενίας / διαβίωσης ηλικιωμένων / συνταξιούχων απο τις πλούσιες χώρες του Βορρά (κάτι σαν Φλόριντα των ΗΠΑ δηλαδή).


(*) Ισως αυτό εξηγεί το πάθος ορισμένων κατά της σημερινής κυβέρνησης ή παλαιότερης. Ειναι ΟΧΙ για το τι θα γίνει στην ουσία (δεν θα υπάρχει καμμιά διαφορά) ΑΛΛΑ εαν το εκάστοτε κόμμα είναι φίλα προσκείμενο στα οικονομικά συμφέροντά των. Βλέπεις, μπορεί ο τόπος να πηγαινει κατα διαόλου, αλλά κάποιοι ορισμένοι, φίλα προσκείμενοι, θα φάνε καλά. Ε λοιπόν, όσοι δεν είναι φίλα προσκείμενοι στον ΣΥΡΙΖΑ αλλά ήταν στον Σαμαρά, και έχουν χάσει την κουτάλα απο την μαρμίτα, λογικό ειναι να έχουν λυσσάξει του θανατά. Και το αντίστροφο. Εχουμε τους φιλα προσκείμενους του Σαμαρα/ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ, του ΣΥΡΙΖΑ. Γιαυτό ο τόπος δεν πρόκειται να πάει μπροστά, γιατί ο καθένας είναι για την πάρτη του και ας καεί το σύμπαν ολάκερο.

KLG
19-04-16, 11:15
Η Ελλάδα εδώ και δεκαετίες (για να μην πω από το '21) αλλά ιδιαίτερα από το '81 και μετά σε -ισμό βρίσκεται.
Αυνανισμό.

Τώρα αν κάποιος άλλος -ισμός θα ήταν καλλίτερος δεν ξέρω και δεν το έχω εξετάσει γιατί δεν θεωρώ ότι το πρόβλημα της Ελλάδας είναι θέμα πολιτευματος

Tα ευχολόγια που έγραψες σε ποιον ~ισμό υπάγονται;

Nozomi
19-04-16, 11:25
Μόνο με "αποκατάσταση" μισθών και συντάξεων, θα ενισχυθεί η κατανάλωση και θα έρθει η ανάπτυξη (των φαγάδικων-καφέ-εισαγόμενων ειδών) !

Δείτε και αυτόν τον αναξιοπαθούντα (https://www.youtube.com/watch?v=oqYFVg2914k&feature=share) που βγήκε στην σύνταξη στα 55 και ζει 4 παιδιά απ΄την "πενιχρή" σύνταξή του.

Μου αρέσει που τον ακούνε όλοι στο πάνελ, και κανείς δεν αντιδρλα να του εξηγήσει πόσοι φορολογούμενοι δουλεύουν για την συνταξάρα του, και πόση ανεργία προκαλεί λόγω των ασφαλιστικών εισφορών.
Νομίζει μάλιστα ότι τα παίρνει γιατί τα δούλεψε !

kerkiss
19-04-16, 12:36
Δεν υπαρχει ανταποκριση και προβλεψη μου ειναι πως ουτε και θα υπαρξει. Οι λογοι απλοι.

- εχει δηλητηριαστει και ειναι ημιθανης, αν δεν εχει ηδη πεθανει, καθε παραγωγικη διαδικασια
- δεν υπαρχουν οι προυποθεσεις για οποιονδηποτε αξονα αναπτυξης. Υπαρχουν μονον αντικινητρα και αντιαναπτυξιακα δεδομενα
- ολες οι πολιτικες και οι ληψεις αποφασεων βρισκονται σε ξενα χερια και εξουσιες
- δεν υπαρχει καμια απολυτως ελληνικη προταση, σωστη ή λαθος, ολοκληρωμενη ή μιση, που να εχει υιοθετηθει απο τους εχοντες εξουσια, δηλαδη τα αφεντικα της χωρας. Τρανο παραδειγμα η ελλειψη σταθερου φορολογικου συστηματος.
- το ορατο ή αναμενομενο αν θες, "μελλον της χωρας" ειναι καθαρα υφεσιακο
Όταν γράφω :

Προς το παρόν δεν υπάρχει η παραμικρή ανταπόκριση
αναφέρομαι στους συμφορουμίτες.
Τι σχέση έχουν τώρα οι λόγοι που αναφέρεις (δεν λέω ότι είναι σωστοί ή λάθος, υπαρκτοί ή ανύπαρκτοι) με την συνεισφορά σε ένα νήμα του καθενός μόνο ο θεός το ξέρει.
Κατ'εμέ ο λόγος μη ανταπόκρισης (πράγμα που περίμενα) είναι ότι στο φόρουμ κυκλοφορούν ως επί το πλείστον άνθρωποι με τεχνολογικά ενδιαφέροντα, σπουδές και δραστηριότητες οι οποίοι δεν έχουν απαραίτητα τριβή με "αναπτυξιακές διαδικασίες και προγράμματα" γι'αυτό κάνουν και την σύγχυση μεταξύ "ανάπτυξης" και "κοινωνικής ευημερίας"


Κλεινω, ξαναγραφοντας πως για εμενα, η λεξη "αναπτυξη", απο την αρχη ηδη του νηματος, δεν ειχε την παραμικρη αξια, βαρυτητα, ισχυ και τελικα νοημα. Τοσο καλα.
Αυτή είναι η δική σου άποψη, η δική μου είναι ότι από εκεί πρέπει να αρχίσουμε οποιαδήποτε συζήτηση.
Και οι δυό απόψεις έχουν την ίδια βαρύτητα.
Δεν μπορεί κανείς από τους δυό μας ή κάποιος τρίτος να ορίσει ποιά είναι σωστή και ποιά λάθος.
Απλά αν έχω την άποψη ότι χρειάζεται ένα νήμα που θα αναφέρεται στην ανάπτυξη θα συμμετάσχω όπως μπορώ και εσύ λογικά θα πρέπει να απέχεις.
Και να συμμετέχεις σε οποιο άλλο νήμα θεωρείς ότι έχει "αξία, βαρύτητα, ισχύ και τελικά νόημα"


ακριβώς το αυτό.
Συν ότι, και να το ξαναπώ, δεν πρέπει να μπερδεύουμε την ΑΝΑΠΤΥΞΗ με την κοινωνική ευημερία, που ειναι και το τελικό ζητούμενο. Η κοινωνική ευημερία για να συμβεί χρειάζεται ανάπτυξη, αλλά η ανάπτυξη δεν κατοχυρώνει την κοινωνική ευημερία. Και έτσι όπως ειναι διαμορφωμένη η κατάσταση, συνολικά σε όλον τον πλανήτη θα έλεγα, μάλλον ισχύει το τελευταίο, δηλαδή ύπαρξη ανάπτυξης χωρίς ΚΑΘΟΛΙΚΗ κοινωνική ευημερία..

Άντε πάλι.

anon, η κοινωνική ευημερία είναι η ΔΙΚΗ ΣΟΥ (ενδεχομένως και δική μου) πολιτική επιλογή.
Το ΔΙΚΟ ΣΟΥ (ενδεχομένως και δικό μου) "τελικό ζητούμενο"

Ας υποθέσουμε ......
Εγώ ως επενδυτής προτίθεμαι να κάνω την τάδε επένδυση στην χώρα
Η λογική μου είναι να φροντίσω ώστε να έχω το μεγιστο κέρδος (δικαίωμά μου)
Εσύ τώρα ως μέλλοντικός εργαζόμενος στην επένδυσή μου αλλά και ως πολίτης της χώρας επιθυμείς να έχεις τον μέγιστο δυνατό μισθό, ασφάλιση, παροχές κλπ (δικαίωμά σου)
Θα βρεθούμε αναγκαστικά σε ένα τραπέζι διαπραγματεύσεων και εκεί θα ασκήσουμε ο ένας πίεση στον άλλο ώστε να γύρουμε ο καθένας την παλάτζα προς το μέρος του.
(φυσικά δεν θα την κάνεις εσύ αυτοπροσώπως την διαπραγμάτευση αλλά η κυβέρνηση που θα έχεις ελευθερα ορίσει και τα συνδικάτα που θα σε εκπροσωπούν)
Καταλήγουμε σε κάποιο σημείο συμβιβασμού.
Τι σε εμποδίζει σαν εργαζόμενο πλέον στην επένδυσή μου, ή και σαν πολίτη να αγωνιστείς ώστε να αλλάξεις στην πορεία τους όρους του συμβιβασμού και να προσπαθήσεις να τους κάνεις ευνοϊκότερους για σένα και την χώρα σου ;
Μα αυτό ακριβώς δεν είναι η πεμπτουσία της εξέλιξης του ανθρώπου στην μακροχρόνια ιστορία του ;
Χαρίστηκε ποτέ και κάπου κάτι στους εργαζόμενους ή το κατέκτησαν με την ίδια τους την δράση ;

Στις σημερινές ιδιαίτερα δυσμενείς συνθήκες με κυβερνήσεις ανδρείκελα, ανύπαρκτα συνδικάτα, κόμματα δομημένα στην κατοχή της εξουσίας για την εξυπηρέτηση των "ημετέρων", δανειστές που αλωνίζουν και επιβάλλουν κατά το δοκούν γίνεται ακόμα πιο επιτακτική η ανάγκη συνειδητοποίησης, οργάνωσης και αγώνα* ώστε προοδευτικά να αλλάξουν οι όροι και οι συνθήκες που θα έχουν επιβληθεί και να γίνονται μεγαλύτερα βήματα προς την κοινωνική ευημερία

(* ακούγεται σαν σύνθημα του ΚΚΕ αλλά δεν αφορά ένα μόνο "μαγαζάκι" αλλά ευρύτερα κοινωνικά στρώματα)

Αν το ξεχάσουμε αυτό τότε το μόνο που θα μας μείνει είναι η μοιρολατρεία.

- - - Updated - - -


Tα ευχολόγια που έγραψες σε ποιον ~ισμό υπάγονται;
Σε ποιά ευχολόγια αναφέρεσαι για να μπορέσω να σου απαντήσω επειδή όπως βλέπω αισθανεσαι θιγμένος από την απάντησή μου

KLG
19-04-16, 12:39
Σε ποιά ευχολόγια αναφέρεσαι για να μπορέσω να σου απαντήσω επειδή όπως βλέπω αισθανεσαι θιγμένος από την απάντησή μου

Επειδή είσαι λίγο φλυαρός, ας σταθώ στο τελευταίο:

Στις σημερινές ιδιαίτερα δυσμενείς συνθήκες με κυβερνήσεις ανδρείκελα, ανύπαρκτα συνδικάτα, κόμματα δομημένα στην κατοχή της εξουσίας για την εξυπηρέτηση των "ημετέρων", δανειστές που αλωνίζουν και επιβάλλουν κατά το δοκούν γίνεται ακόμα πιο επιτακτική η ανάγκη συνειδητοποίησης, οργάνωσης και αγώνα* ώστε προοδευτικά να αλλάξουν οι όροι και οι συνθήκες που θα έχουν επιβληθεί και να γίνονται μεγαλύτερα βήματα προς την κοινωνική ευημερία

Σε ενα τέτοιο πλαίσιο ("δυσμενείς συνθήκες"), τι είδους μηχανισμοί "θα αλλάξουν προοδευτικά τους όρους και συνθήκες προς την κοινωνική ευημερία";

MNP-10
19-04-16, 12:41
Βασικα αυτο που πρεπει να ανακτησουμε ειναι το δικαιωμα στην αυτοαπασχοληση η οποια ποινικοποιηθηκε.

Με ανεργια 30%, οποιαδηποτε αποπειρα ενος ατομου να βγαλει μονο του ως ελ.επ/αυτοαπασχολουμενος, πχ 7-8-10 χιλιαρικα για να ζησει (οσο ενας μισθος - χωρις να γινει μισθωτος), σημαινει αυτοματα οτι η εφορια θα του τα παρει ολα / θα του κατασχεσει το εισοδημα.

Ακουγα μια συζητηση κατι ηλικιωμενους λεγανε "εγω δουλευα, εγω ετσι, εγω αλλιως, ειχα επιχειρηση ταδε, οι νεοι σημερα δε θελουν να δουλεψουν - αυτο φταιει" και πηγα να τους πω εκεινη την ωρα οτι αν γυρναγαμε το ρολοϊ πισω στο 1960-70-80 που δουλευαν αυτοι, και τους φερναμε να κανουν ακριβως το ιδιο πραγμα σημερα, θα τους ειχε εξοντωσει το κρατος με την εφορια και το τεβε. Θα ηταν αδυνατο να κανουν οτι εκαναν. Αλλα αυτο μαλλον δε το συνυπολογιζουν.

29gk
19-04-16, 12:50
Όταν γράφω :

αναφέρομαι στους συμφορουμίτες.
Τι σχέση έχουν τώρα οι λόγοι που αναφέρεις (δεν λέω ότι είναι σωστοί ή λάθος, υπαρκτοί ή ανύπαρκτοι) με την συνεισφορά σε ένα νήμα του καθενός μόνο ο θεός το ξέρει.
Κατ'εμέ ο λόγος μη ανταπόκρισης (πράγμα που περίμενα) είναι ότι στο φόρουμ κυκλοφορούν ως επί το πλείστον άνθρωποι με τεχνολογικά ενδιαφέροντα, σπουδές και δραστηριότητες οι οποίοι δεν έχουν απαραίτητα τριβή με "αναπτυξιακές διαδικασίες και προγράμματα" γι'αυτό κάνουν και την σύγχυση μεταξύ "ανάπτυξης" και "κοινωνικής ευημερίας"

Η σχεση ειναι οτι εγω δεν βλεπω τον λογο αναλωσης σε θεωρητικες συζητησεις αυτου του ειδους, οταν σημερα, στο αμεσο μελλον και στο ορατο μελλον ( 2 χρονια συνηθως υπολογιζεται στο εμποριο ), δεν υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα εφαρμογης στην πραξη της θεωριας. Δεν φταει το φορουμ κι ουτε και οι συχναζοντες σε αυτο. Που και εδω κανεις ενα σφαλμα καθως ειναι παμπολλοι οι επαγγελματιες, απο οσο εχω διαπιστωσει. Ιδιως οι ελευθεροι και αυτοι που μαλλον θα ξεκινουσαν μια προσπαθεια ανακαμψης κι αναπτυξης. Αυτη την χρονικη περιοδο ομως, ολοι αυτοι βρισκονται και διαγουν κυριολεκτικα αγωνα επιβιωσης. Πως θα συζητησουν λοιπον για αναπτυξη, επενδυσεις και αλλα τετοια ωραια;



Αυτή είναι η δική σου άποψη, η δική μου είναι ότι από εκεί πρέπει να αρχίσουμε οποιαδήποτε συζήτηση.
Και οι δυό απόψεις έχουν την ίδια βαρύτητα.
Δεν μπορεί κανείς από τους δυό μας ή κάποιος τρίτος να ορίσει ποιά είναι σωστή και ποιά λάθος.
Απλά αν έχω την άποψη ότι χρειάζεται ένα νήμα που θα αναφέρεται στην ανάπτυξη θα συμμετάσχω όπως μπορώ και εσύ λογικά θα πρέπει να απέχεις.
Και να συμμετέχεις σε οποιο άλλο νήμα θεωρείς ότι έχει "αξία, βαρύτητα, ισχύ και τελικά νόημα"


Οχι δεν εισαι σωστος. Εχω υποχρεωση να παρακολουθω τετοια νηματα, οπως και εσυ και ολοι μας, απο τη στιγμη που αναζητουμε ελπιδα και για μας και για τον τοπο. Αντιθετα ομως, δεν εχουμε καμια υποχρεωση κι ουτε και καθηκον να ακολουθουμε και να αποδεχομαστε τα αφηγηματα των ΔΝΤ, δανειστων, κυβερνητικων που δεν κοιτουν τον τοπο και τους πολιτες αλλα τα αφεντικα τους.

kerkiss
19-04-16, 12:52
Επειδή είσαι λίγο φλυαρός, ας σταθώ στο τελευταίο:
Να με συμπαθάς αλλά είμαι άτομο μέτριας έως χαμηλής πνευματικής ικανότητας και γνώσεων και αναγκαστικά πολυλογώ (φλυαρολογώ) για να καταφέρω να εκφραστώ, οπότε σε παρακαλώ δείξε κατανόηση.
(δεν το γράφω ειρωνικά αλλά αυτό πιστεύω για τον εαυτό μου)


Σε ενα τέτοιο πλαίσιο ("δυσμενείς συνθήκες"), τι είδους μηχανισμοί "θα αλλάξουν προοδευτικά τους όρους και συνθήκες προς την κοινωνική ευημερία";
Δεν αναφέρομαι σε μηχανισμούς (μηχαν-ισμός) αλλά σε αγώνες
Υπάρχει κάποιος άλλος -ισμός που θέλεις να σου διευκρινήσω ;

KLG
19-04-16, 12:55
Δεν αναφέρομαι σε μηχανισμούς (μηχαν-ισμός) αλλά σε αγώνες
Υπάρχει κάποιος άλλος -ισμός που θέλεις να σου διευκρινήσω ;

H ερωτηση μου παραμένει.

kerkiss
19-04-16, 12:59
Η σχεση ειναι οτι εγω δεν βλεπω τον λογο αναλωσης σε θεωρητικες συζητησεις αυτου του ειδους, οταν σημερα, στο αμεσο μελλον και στο ορατο μελλον ( 2 χρονια συνηθως υπολογιζεται στο εμποριο ), δεν υπαρχει η παραμικρη πιθανοτητα εφαρμογης στην πραξη της θεωριας. Δεν φταει το φορουμ κι ουτε και οι συχναζοντες σε αυτο. Που και εδω κανεις ενα σφαλμα καθως ειναι παμπολλοι οι επαγγελματιες, απο οσο εχω διαπιστωσει. Ιδιως οι ελευθεροι και αυτοι που μαλλον θα ξεκινουσαν μια προσπαθεια ανακαμψης κι αναπτυξης. Αυτη την χρονικη περιοδο ομως, ολοι αυτοι βρισκονται και διαγουν κυριολεκτικα αγωνα επιβιωσης. Πως θα συζητησουν λοιπον για αναπτυξη, επενδυσεις και αλλα τετοια ωραια;



Οχι δεν εισαι σωστος. Εχω υποχρεωση να παρακολουθω τετοια νηματα, οπως και εσυ και ολοι μας, απο τη στιγμη που αναζητουμε ελπιδα και για μας και για τον τοπο. Αντιθετα ομως, δεν εχουμε καμια υποχρεωση κι ουτε και καθηκον να ακολουθουμε και να αποδεχομαστε τα αφηγηματα των ΔΝΤ, δανειστων, κυβερνητικων που δεν κοιτουν τον τοπο και τους πολιτες αλλα τα αφεντικα τους.

Κάπου εδώ με μπερδεύεις.
Είναι σε αντίφαση οι δύο φράσεις σου που έχω σημειώσει με κόκκινο ή έτσι μου φαίνεται ;

Κατά τα άλλα ενδεχομένως να κάνω λάθος και να έχει πολλούς ελευθερους επαγγελματίες το φόρουμ
mea culpa

- - - Updated - - -


H ερωτηση μου παραμένει.

Σου εγραψα και παραπάνω διευκρίνησέ μου γιατί δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι

29gk
19-04-16, 13:05
Κάπου εδώ με μπερδεύεις.
Είναι σε αντίφαση οι δύο φράσεις σου που έχω σημειώσει με κόκκινο ή έτσι μου φαίνεται ;



Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα η αρνηση της πραγματικοτητας με την αρνηση του να ενημερωνεσαι για την πραγματικοτητα. Το πρωτο αναφερεται στην δικη μου διαφορετικη θεωρηση με τη δικη σου, ενω το δευτερο εχει να κανει με την ενημρωση που προσφερουν νηματα σαν και το παρον.

kerkiss
19-04-16, 13:40
Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα η αρνηση της πραγματικοτητας με την αρνηση του να ενημερωνεσαι για την πραγματικοτητα.
Συμφωνώ.
Υπάρχει κάποιος από τους δυό μας που αρνείται α) την πραγματικότητα β) την ενημέρωση για την πραγματικότητα


Το πρωτο αναφερεται στην δικη μου διαφορετικη θεωρηση με τη δικη σου, ενω το δευτερο εχει να κανει με την ενημρωση που προσφερουν νηματα σαν και το παρον.
Ποιά είναι η δική μου και ποιά η δική σου ;

Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως :
"Εχω υποχρεωση να παρακολουθω τετοια νηματα τα οποία αναλώνονται "σε θεωρητικες συζητησεις αυτου του ειδους" για τις οποίες "δεν βλεπω τον λογο αναλωσης"

29gk
19-04-16, 13:51
Συμφωνώ.
Υπάρχει κάποιος από τους δυό μας που αρνείται α) την πραγματικότητα β) την ενημέρωση για την πραγματικότητα

Οχι. Με την εξαιρεση του α) βεβαια για το οποιο σε κατηγορω για υπερβολικη θεωρια και κατα συνεπεια - ως αποτελεσμα - αρνηση της πραγματικοτητας.



Ποιά είναι η δική μου και ποιά η δική σου ;

Η δικη μου ειναι οτι στο παρον επιβεβλημενο πλαισιο, γενικο, ειδικοτερο και εξειδικευμενο η λεξη "αναπτυξη" δεν εχει την παραμικρη ουσα. Απο την αρχη του νηματος δεν ειχε δηλαδη και αυτο επειδη συνεπιπτε ακριβως με την εισοδο στα μνημονια. Τοτε λοιπον και εισηχθη το πλαστεπιγραφο αφηγημα "μνημονια για να γινουμε επιτελους ανεπτυγμενη χωρα ισαξια με τις υπολοιπες της ΕΕ". Τουτεστιν "τα μνημονια ειναι ευλογια". Για αυτην την αναπτυξη προκειται. Ετσι η αλλη που προσπαθεις να περιγραψεις εσυ, κρινεται ως ανεδαφικη, απο εμενα.



Πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως :
"Εχω υποχρεωση να παρακολουθω τετοια νηματα τα οποία αναλώνονται "σε θεωρητικες συζητησεις αυτου του ειδους" για τις οποίες "δεν βλεπω τον λογο αναλωσης"

Δεν βγαινει νοημα απο αυτο που γραφεις και δεν ειναι αυτο που εγραψα εγω.

kerkiss
19-04-16, 14:36
Οχι. Με την εξαιρεση του α) βεβαια για το οποιο σε κατηγορω για υπερβολικη θεωρια και κατα συνεπεια - ως αποτελεσμα - αρνηση της πραγματικοτητας.
Από πότε "υπερβολική θεωρεία" => "άρνηση της πραγματικότητας" ;
Δικοί σου κανόνες είναι ;

ΥΓ διότι με 270 ευρώ το μήνα που μου μένουν για φαγητό, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, ρούχα, διασκέδαση, εφορία, ΕΝΦΙΑ κλπ την πραγματικότητα την ζω πολύ βαθιά μες'το πετσί μου.
Βέβαια συγκριτικά με αυτούς που ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε είμαι "προνομιούχος"

techgirl
19-04-16, 15:01
Σκοπός της ζωής μας η καλυτέρευση της.
Το «Ευ ζην»

Το πρόβλημα είναι όταν το μοιράζουμε σε δικό μου και δικό σου «Ευ ζην». Τότε κάνουμε ότι και τα άγρια ζώα, πολεμάμε μεταξύ μας.

Συνεχής ανάπτυξη δεν μπορεί να γίνει. Συνεχής βελτίωση συνθηκών όμως γίνεται.

Πολύ σωστά τα λες

29gk
19-04-16, 17:23
Από πότε "υπερβολική θεωρεία" => "άρνηση της πραγματικότητας" ;
Δικοί σου κανόνες είναι ;

ΥΓ διότι με 270 ευρώ το μήνα που μου μένουν για φαγητό, ρεύμα, νερό, τηλέφωνο, ρούχα, διασκέδαση, εφορία, ΕΝΦΙΑ κλπ την πραγματικότητα την ζω πολύ βαθιά μες'το πετσί μου.
Βέβαια συγκριτικά με αυτούς που ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε είμαι "προνομιούχος"

Απαντας μονος σου. Στο υστερογραφο. Τουτεστιν "που πατε ρε κακομοιρηδες, χωρις μια στην τσεπη να αναπτυχθειτε;"

kerkiss
19-04-16, 18:23
Απαντας μονος σου. Στο υστερογραφο. Τουτεστιν "που πατε ρε κακομοιρηδες, χωρις μια στην τσεπη να αναπτυχθειτε;"

Άφεριμ Εφέντ.
Να περιμένω τότε να πλουτίσω πρώτα και μετά να σκέφτομαι την ανάπτυξη.
Ξεκινάω το Τζόκερ από σήμερα.
Πού'σαι πουτάνα τύχη δεν θα μου κάτσεις.

29gk
19-04-16, 18:48
Άφεριμ Εφέντ.
Να περιμένω τότε να πλουτίσω πρώτα και μετά να σκέφτομαι την ανάπτυξη.
Ξεκινάω το Τζόκερ από σήμερα.
Πού'σαι πουτάνα τύχη δεν θα μου κάτσεις.

Αν τελειωσες με τα εξυπνακιστικα, η ερωτηση του KLG ισχυει φανταζομαι ακομη. Θα ηθελα και εγω μια απαντηση


Αρχικό μήνυμα από KLG
Σε ενα τέτοιο πλαίσιο ("δυσμενείς συνθήκες"), τι είδους μηχανισμοί "θα αλλάξουν προοδευτικά τους όρους και συνθήκες προς την κοινωνική ευημερία";

kerkiss
19-04-16, 18:55
η ερωτηση του KLG ισχυει φανταζομαι ακομη. Θα ηθελα και εγω μια απαντηση
Την ερώτηση την είδες, την απάντηση όχι ;

konenas
27-04-16, 20:46
Καλά κρασιά

170044

Πότε ξεπληρώθηκε το δάνειο;
Πόσα πήραμε και πόσα δώσαμε;

Ποιος "αναπτύχθηκε";

George978
08-05-16, 11:33
Ο σκουρλετης πως και εδωσε την αδεια στις σκουριες? Αλλαξε κατι στη μοναδα, προστεθηκαν μετρα, αλλαξε δλδ κατι επι της ουσιας και εδωσε την αδεια?


ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ

badweed
08-05-16, 19:00
Ο σκουρλετης πως και εδωσε την αδεια στις σκουριες? Αλλαξε κατι στη μοναδα, προστεθηκαν μετρα, αλλαξε δλδ κατι επι της ουσιας και εδωσε την αδεια?


ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ

εγινε και καλα του σκουλαρετη το θεμα (προσωποιηση δηλαδη ) και αμα ικανοποιηθει ο κυριος ταδε , τα παντα ειναι συμφωνα .

techgirl
09-05-16, 13:30
http://startupgreece.gov.gr/competition/start-tel-aviv-competition-2016-greece
Παιδιά το είδατε αυτό; Διαγωνισμός για start ups

konenas
09-05-16, 21:19
ε, και;
θα πας να συμμετάσχεις για να σε βάλουν στο χέρι και να δικαιολογήσουν την παρουσία τους;
Αν έχεις κάτι καλό πήγαινε απευθείας ΗΠΑ

manila
11-05-16, 12:33
http://startupgreece.gov.gr/competition/start-tel-aviv-competition-2016-greece
Παιδιά το είδατε αυτό; Διαγωνισμός για start ups

Είναι κάτι αξιόλογο, ωστόσο φίλε Konenas δεν είναι και το πιο εύκολο να πας έτσι στις ΗΠΑ

Helene
11-05-16, 20:55
http://startupgreece.gov.gr/competition/start-tel-aviv-competition-2016-greece
Παιδιά το είδατε αυτό; Διαγωνισμός για start ups

Έξυπνος διαγωνισμός. Μπράβο

badweed
11-05-16, 21:11
ε, και;
θα πας να συμμετάσχεις για να σε βάλουν στο χέρι και να δικαιολογήσουν την παρουσία τους;
Αν έχεις κάτι καλό πήγαινε απευθείας ΗΠΑ

απο το τελ αβιβ ,περιμενω διαγωνισμους του τυπου , "πιο τυχερο ψαρι θα προλαβει αυτο το διαλεχτο δολωμα " με βραβειο του νικητη να παραβρισκεται στο δειπνο τους

techgirl
13-05-16, 13:08
απο το τελ αβιβ ,περιμενω διαγωνισμους του τυπου , "πιο τυχερο ψαρι θα προλαβει αυτο το διαλεχτο δολωμα " με βραβειο του νικητη να παραβρισκεται στο δειπνο τους
Γιατί βρε έτσι ;

MNP-10
13-05-16, 16:23
Γιατί βρε έτσι ;


http://1.bp.blogspot.com/-hVoMCN7rIBs/U9awxXvY4SI/AAAAAAABj9o/N_Q4c52G2jA/s1600/AAAAAA1385779913511.gif


:p:lol:

8anos
14-05-16, 08:21
Γιατί βρε έτσι ;

What’s the prize?

The winner goes to Tel Aviv, Israel!
The prize is a one-week all expenses paid trip for winners from selected countries around the world. They will participate in lectures, workshops and meetings in a tailor-made 5 day seminar for them at the DLD Tel Aviv Innovation Festival.

Γιατί αυτό που σου προσφέρουν είναι ενα ταξίδι στο Τελ Αβίβ για να πουλησεις την ιδέα σου και την επιχείρηση σου.

PopManiac
14-05-16, 11:03
What’s the prize?

The winner goes to Tel Aviv, Israel!
The prize is a one-week all expenses paid trip for winners from selected countries around the world. They will participate in lectures, workshops and meetings in a tailor-made 5 day seminar for them at the DLD Tel Aviv Innovation Festival.

Γιατί αυτό που σου προσφέρουν είναι ενα ταξίδι στο Τελ Αβίβ για να πουλησεις την ιδέα σου και την επιχείρηση σου.

Από πού προκύπτει πως πουλάς την ιδέα σου; Εκτός και αν η πώληση νοείται ότι παρουσιάζεις σε μια επιτροπή το πλάνο / πρόγραμμα / app / ξέρω γω που στην τελική δεν διαφέρει από το να πας σε μια VC εταιρεία και να κλείσεις ραντεβού....

Ειδάλλως πού γράφεται ή τεκμαίρεται πως δίνεις τα πνευματικά ή άλλα δικαιώματα;;;;

badweed
14-05-16, 14:20
Από πού προκύπτει πως πουλάς την ιδέα σου; Εκτός και αν η πώληση νοείται ότι παρουσιάζεις σε μια επιτροπή το πλάνο / πρόγραμμα / app / ξέρω γω που στην τελική δεν διαφέρει από το να πας σε μια VC εταιρεία και να κλείσεις ραντεβού....

Ειδάλλως πού γράφεται ή τεκμαίρεται πως δίνεις τα πνευματικά ή άλλα δικαιώματα;;;;

δεν προκυπτει οτι την πουλαει την ιδεα , αλλα μαλον οτι την εκθετει σε κοινο που θα μπορουσε να την οικειοποιηθει.
φανταζομαι καποιος που θα εχει μια καλη ιδεα, θα ειναι αρκετα εξυπνος για να ξερει οτι εκθετοντας την σε λαθος ανθρωπους μπορει να καταληξει να ειναι μια κακη ιδεα, η ακομη χειροτερα , μια επικινδυνη ιδεα.

σε καποιες αναζητησεις στο ιντερνετ που ειχα κανει παλιοτερα ειχα συναντησει οτι ισραηλινοι ισχυριζονται οτι εχουν ανακαλυψει μεχρι και το σπασμενο κλαδι :rofl:

sdikr
14-05-16, 14:28
δεν προκυπτει οτι την πουλαει την ιδεα , αλλα μαλον οτι την εκθετει σε κοινο που θα μπορουσε να την οικειοποιηθει.
φανταζομαι καποιος που θα εχει μια καλη ιδεα, θα ειναι αρκετα εξυπνος για να ξερει οτι εκθετοντας την σε λαθος ανθρωπους μπορει να καταληξει να ειναι μια κακη ιδεα, η ακομη χειροτερα , μια επικινδυνη ιδεα.

σε καποιες αναζητησεις στο ιντερνετ που ειχα κανει παλιοτερα ειχα συναντησει οτι ισραηλινοι ισχυριζονται οτι εχουν ανακαλυψει μεχρι και το σπασμενο κλαδι :rofl:

Και όμως οι ισραηλινοι έχουν απο τα καλύτερα R&D στον κόσμο.
Όσο για το start up, παρέχουν στον νικητή μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνει networking all expenses paid, όποιος θέλει μπορεί να πάει με δικά του έξοδα.
Φαντάσου, και άλλες κακές εταιρίες πάνε εκεί, πχ intel, amazon, google Κλπ

badweed
14-05-16, 14:49
Και όμως οι ισραηλινοι έχουν απο τα καλύτερα R&D στον κόσμο.
Όσο για το start up, παρέχουν στον νικητή μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνει networking all expenses paid, όποιος θέλει μπορεί να πάει με δικά του έξοδα.
Φαντάσου, και άλλες κακές εταιρίες πάνε εκεί, πχ intel, amazon, google Κλπ

εχω λιγο ιδιαιτερες αποψεις που δεν συμμεριζονται οτι το ισραηλ ειναι η πατριδα των εβραιων η οτι δημιουργηθηκε για αυτον τον σκοπο .
οτι ειναι αλλες οι σκοπιμοτητες (που υποστηριζονται απο δυναμεις που μπορουν να οριοθετησουν ενα κρατος ), και οτι μερικες διεθνεις επιχειρησεις συνεργαζονται και κινουνται υπο διεθνη συνεταιριστικα πλαισια με τουλαχιστον σκοπο το μονοπωλιο .

ισως να ειναι και κουκου ιδεες , αλλα ετσι οπως αντιλαμβανομαι τον κοσμο ειναι οι πιο καταλληλες (για εμενα ) στην επεξηγηση αρκετων συμβαντων .

sdikr
14-05-16, 14:51
εχω λιγο ιδιαιτερες αποψεις που δεν συμμεριζονται οτι το ισραηλ ειναι η πατριδα των εβραιων η οτι δημιουργηθηκε για αυτον τον σκοπο .
οτι ειναι αλλες οι σκοπιμοτητες (που υποστηριζονται απο δυναμεις που μπορουν να οριοθετησουν ενα κρατος ), και οτι μερικες διεθνεις επιχειρησεις συνεργαζονται και κινουνται υπο διεθνη συνεταιριστικα πλαισια με σκοπο το μονοπωλιο .

ισως να ειναι και κουκου ιδεες , αλλα ετσι οπως αντιλαμβανομαι τον κοσμο ειναι οι πιο καταλληλες (για εμενα ) στην επεξηγηση αρκετων συμβαντων .

ααα οκ, αυτό τα εξηγεί όλα!
η ελληνική λέξη για αυτό που έχεις είναι "παρωπίδες" :p

badweed
14-05-16, 14:57
ααα οκ, αυτό τα εξηγεί όλα!
η ελληνική λέξη για αυτό που έχεις είναι "παρωπίδες" :p

πιο κοντα στην συγχυση θα ελεγα, αλλα χωρις απαραιτητα να ψαχνομαι να καταληξω σε καποιο συμπερασμα με σιγουρια.

techgirl
16-05-16, 14:01
Και όμως οι ισραηλινοι έχουν απο τα καλύτερα R&D στον κόσμο.
Όσο για το start up, παρέχουν στον νικητή μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνει networking all expenses paid, όποιος θέλει μπορεί να πάει με δικά του έξοδα.
Φαντάσου, και άλλες κακές εταιρίες πάνε εκεί, πχ intel, amazon, google Κλπ
Networking, all expenses paid:Ακριβώς γι αυτό μου φαίνεται μια χαρά το έπαθλο

voithostyrempora2
19-05-16, 04:35
Παρά τις , ομολογουμένως φιλότιμες, προσπάθειες της Κυβέρνησης να καταστρεψει και τον τουρισμο, αυτός αντιστεκεται, σημειώνοντας ήδη νέα ρεκόρ και πηγαίνοντας ολοταχώς προς νεα ρεκόρ αφίξεων και εισπράξεων. Ο τουρισμός αλλοδαπών είναι ο ένας και μοναδικός τομέας βιώσιμης, εξωστρεφούς και δυναμικής αναπτυξης που έχουμε, με δημιουργια σημαντικού αριθμού θέσεων εργασιας . Αντί να προστατευεται ως κόρη οφθαλμου, αφού μεγαλώνει τη λίμνη του ΑΕΠ κανοντας καθαρες εξαγωγες υπηρεσιών αντί να ανακυκλωνει το ήδη υπάρχον χρήμα όπως κανουν σχεδον όλοι οι άλλοι τομείς, έχει βρεθει στο στόχαστρο της Κυβερνησης με υπερβολική και άδικη φορολογηση , με ξεκάθαρο σκοπό τη φυσική εξοντωση όσων ασχολούνται με τον τουρισμό.

Ας δούμε τα στοιχεία α' τετραμήνου:

ΣΕΤΕ: 7,6% επάνω οι αεροπορικές αφίξεις το 4μηνο (http://www.tornosnews.gr/permalink/17419.html)


Αυξημένες κατά 6,5% ήταν οι αεροπορικές αφίξεις στη χώρα τον Απρίλιο, με τους επιβάτες να ανέρχονται σε 756.615, έναντι 710.227 τον Απρίλιο του 2015.Έτσι, η συνολική αύξηση των αφίξεων στα κυριότερα αεροδρόμια της χώρας για το πρώτο 4μηνο διαμορφώνεται σε +7,6%, με σύνολο 1,6 εκατ. επιβατών έναντι 1,52 εκατ. το αντίστοιχο περυσινό 4μηνο.Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΣΕΤΕ για τον Απρίλιο του 2016, οι μεγαλύτερες αυξήσεις αφίξεων, σε απόλυτους αριθμούς επιβατών, καταγράφονται στα αεροδρόμια Χανίων (αύξηση 51,4%, 24.900 επιβάτες περισσότεροι από πέρυσι), Ηρακλείου (19.200 περισσότεροι επιβάτες, αύξηση 19%), Θεσσαλονίκης (3,3%), Ζακύνθου (40,2%), Άκτιου (94%), Μυκόνου (90,2%) και Σαντορίνης (33%).Στην Αθήνα αφίχθηκαν 5.600 λιγότεροι τουρίστες τον Απρίλιο, παρουσιάζοντας μικρή μείωση κατά 1,8%. Αντίθετα, στη Θεσσαλονίκη καταγράφηκαν 3.750 περισσότεροι επιβάτες.

Αναλυτικά τα στοιχεία διεθνών αφιξεων εδώ (http://sete.gr/media/4638/aeroporika-04_2016-sete.xlsx) . Στο +6,5% πανελλαδικά ο Απρίλιος και στο +7,6% πανελλαδικά το α' τετράμηνο (1.640k αφίξεις έναντι 1.524k πέρυσι, οταν και ειχαμε το καλύτερο α' τετράμηνο στην Ιστορία).

Οι δε μεγαλύτεροι περιφερειακοι προορισμοι σε διεθνείς αφίξεις πανελλαδικά για ολοκληρο το 2015 (με περισσότερες από 200.000 διεθνείς αφίξεις) ήταν:

1.Ηράκλειο - 2.560k
2.Ρόδος - 1.902k
3.Κερκυρα - 1.093k
4.Κως - 971k
5.Χανιά - 943k
6.Ζάκυνθος - 610k
7.Σαντορίνη 365k
8.Μύκονος - 275k
9.Κεφαλονιά - 218k

(πηγή (http://sete.gr/media/4629/ypa-2015-and-slots-2016.pdf))

με αυτην ακριβως τη σειρά. Οι ιδιοι περιφερειακοί προορισμοί αναμένεται να πρωταγωνιστησουν και φέτος.

tzelen
19-05-16, 09:42
Ωραίες οι αυξήσεις στις αφίξεις, αρκεί να συνοδευτούν από παράλληλη αύξηση στα έσοδα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.