PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Revolution
25-05-16, 17:46
Εγώ επιμένω στη Δημοκρατία άρα είμαι ηλίθιος, αλλά εσύ που δεν είσαι ηλίθιος για πες μας το πώς, μην μας το κρύβεις.

Κοινοβουλευτικά δεν μπορεί πλέον να γίνει κάτι βάση των όσων ψηφίστηκαν, η βουλή πλέον έχει μόνο διακοσμητικό ρόλο, κατι σαν τον Βασιλιά.
Επέμενε όσο θέλεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον με την ψήφο σου, αν παρεξηγήθηκες απο το ηλίθιος βάλε το αφελής.


αυτο που συμβαινει στην γαλλια και τους εχει πιασει πανικος)

Ναι έχουν χέσει οι καπιταλιστές τα βρακιά τους, ο Trump δεν κοιμήθηκε χθες να φανταστείς.

Εχει ο Τσίπρας τις αυταπάτες του αλλά απ'ότι φαίνεται τις έχουμε και εμείς.

badweed
25-05-16, 17:46
Αυτά τα ξέρουμε και τα γράψαμε, το θέμα είναι το πώς ξεκολλάμε τώρα τις ξένες και τις ντόπιες βδέλλες
αν υπηρχε ενα καθεστως που για να καθοδηγησει τα πληθη τα απειλουσε διαρκως πως θα τους κρεμασει , θα κυκλοφορουσα με μια θηλια στον λαιμο μου ...

anon
25-05-16, 17:47
Δεν θα πω πως ξεκολλαμε απλά θα πω πως όποιος πιστεύει πως με πορείες, δημοκρατία και εκλογές μπορεί πλέον να γίνει κάτι, είναι ηλίθιος.

Ετσι ειναι μάλλον....

Νικημένο μου ξεφτέρι,
δεν αλλάζουν οι καιροί.
Με φωτιά και με μαχαίρι
πάντα ο κόσμος προχωρεί....

konenas
25-05-16, 17:52
Κοινοβουλευτικά δεν μπορεί πλέον να γίνει κάτι βάση των όσων ψηφίστηκαν, η βουλή πλέον έχει μόνο διακοσμητικό ρόλο, κατι σαν τον Βασιλιά.
Επέμενε όσο θέλεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον με την ψήφο σου, αν παρεξηγήθηκες απο το ηλίθιος βάλε το αφελής.



Ναι έχουν χέσει οι καπιταλιστές τα βρακιά τους, ο Trump δεν κοιμήθηκε χθες να φανταστείς.

Εχει ο Τσίπρας τις αυταπάτες του αλλά απ'ότι φαίνεται τις έχουμε και εμείς.

Δεν παρεξηγήθηκα μιας και δεν θα παρεξηγηθείς κι εσύ που θα σε πω χαζοηλίθιο μιας και περιμένεις επανάσταση από πρόβατα.

Revolution
25-05-16, 17:56
Δεν παρεξηγήθηκα μιας και δεν θα παρεξηγηθείς κι εσύ που θα σε πω χαζοηλίθιο μιας και περιμένεις επανάσταση από πρόβατα.

Δεν περιμένω καμία επανάσταση, κι εγώ πρόβατο είμαι, απλά τονίζω ότι κοινοβουλευτικά ή με βόλτες στο Σύνταγμα πλέον δεν γίνεται κάτι.
Ο μόνος δρόμος είναι πλέον ο δύσκολος δρόμος τον οποίο η γενιά μας απλά δεν μπορεί να πάρει γιατί μεγάλωσε με ανέσεις που οι προηγούμενες γενιές δεν είχαν (και γι'αυτό πήραν τα όπλα όιταν χρειάστηκε)

konenas
25-05-16, 18:09
Δεν περιμένω καμία επανάσταση, κι εγώ πρόβατο είμαι, απλά τονίζω ότι κοινοβουλευτικά ή με βόλτες στο Σύνταγμα πλέον δεν γίνεται κάτι.
Ο μόνος δρόμος είναι πλέον ο δύσκολος δρόμος τον οποίο η γενιά μας απλά δεν μπορεί να πάρει γιατί μεγάλωσε με ανέσεις που οι προηγούμενες γενιές δεν είχαν (και γι'αυτό πήραν τα όπλα όιταν χρειάστηκε)

Κάθε «βόλτα» στο σύνταγμα είχε και έναν έξω.
Την Κυριακή δεν είχε βόλτα παρά κάτι λιμά και το ΚΚΕ, άρα είχε κάτι λιμά έξω (Κατριβάνου)

Επανάσταση έκανε ο Ελληνικός λαός αρκετές φορές. Όμως όλες πνίγηκαν στο αίμα. Ακόμα και εκείνη του 1821 ήταν μια ήττα.

τι περιμένει κανείς από ραγιάδες; Ούτε μια βόλτα Σύνταγμα δεν πάνε.

Zer0c00L
25-05-16, 18:13
Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα σου. Στο άλλο νήμα δεν πανηγυρίζεις για την "επιτέλους ιδιωτικοποίηση" των ΜΜΜ;

αν δεν καταλαβαινεις ποιο ειναι το προβλημα μου λυπαμαι δεν θα σου δωσω την απαντηση καθως εισαι στα "ξενα" και δεν σε επηρεαζει εσενα αφησε εμας που θα ειμαστε εδω για 99 χρονια (2115) να σου λενε τα νεωτερα απο το μετωπο.
αλλο πραγμα (εννοια) ειναι η ιδιωτικοποιηση οπως την εννοω εγω αλλα και αλλοι συνομιλητες μας των ΜΜΜ (Μεσα Μαζικης Μεταφορας) πραγμα που σημαινει εκσυγχρονισμος , θεσεις εργασιας , καλυψη
και αλλο πραγμα ειναι η ιδιωτικοποιηση οπως την βλεπουν τα πολιτικα κομματα το ξεπουλημα - χαρισμα σε ιδιωτες που πιθανον να μην κανουν καμια επενδυση

μην ξεχνας οτι τωρα που θα πουληθουν τα ΜΜΜ ξεκινησαν τα εργα στο μετρο (ΣΤΑΣΥ)
μπηκε η τηλεματικη στην ΟΣΥ
ερχεται το ηλεκτρονικο εισιτηριο κτλ...

konenas
25-05-16, 18:15
Αν η επανάσταση ήταν λύση, τότε θα γίνονταν 1 κάθε μέρα
Οι επαναστάσεις όμως εμπεριέχουν το ρίσκο της χειρότερης μέρας και χρειάζεται ο λαός να είναι, ή τουλάχιστον ένα μεγάλο ποσοστό του, μυημένος και να αιφνιδιάσει το σύστημα.
Εδώ δεν μπορεί να συνεννοηθούμε δυο άτομα ...

Revolution
25-05-16, 18:15
Κάθε «βόλτα» στο σύνταγμα είχε και έναν έξω.
Την Κυριακή δεν είχε βόλτα παρά κάτι λιμά και το ΚΚΕ, άρα είχε κάτι λιμά έξω (Κατριβάνου)

Επανάσταση έκανε ο Ελληνικός λαός αρκετές φορές. Όμως όλες πνίγηκαν στο αίμα. Ακόμα και εκείνη του 1821 ήταν μια ήττα.

τι περιμένει κανείς από ραγιάδες; Ούτε μια βόλτα Σύνταγμα δεν πάνε.

Ε οπότε τι περιμένεις να αποκτήσουν οι πολιτικοί συνείδηση και να οδηγήσουν τον λαό στην επανάσταση?
Δεν υπάρχει τρόπος κοινοβουλευτικά, η ψήφος σου δεν έχει καμία αξία γιατί έχει καταλυθεί το εκτελεστικό όργανο αυτής.

konenas
25-05-16, 18:17
Ε οπότε τι περιμένεις να αποκτήσουν οι πολιτικοί συνείδηση και να οδηγήσουν τον λαό στην επανάσταση?
Δεν υπάρχει τρόπος κοινοβουλευτικά, η ψήφος σου δεν έχει καμία αξία γιατί έχει καταλυθεί το εκτελεστικό όργανο αυτής.

Δεν μίλησα για εκπροσώπηση

KLG
25-05-16, 18:19
αν δεν καταλαβαινεις ποιο ειναι το προβλημα μου λυπαμαι δεν θα σου δωσω την απαντηση καθως εισαι στα "ξενα" και δεν σε επηρεαζει εσενα αφησε εμας που θα ειμαστε εδω για 99 χρονια (2115) να σου λενε τα νεωτερα απο το μετωπο.
αλλο πραγμα (εννοια) ειναι η ιδιωτικοποιηση οπως την εννοω εγω αλλα και αλλοι συνομιλητες μας των ΜΜΜ (Μεσα Μαζικης Μεταφορας) πραγμα που σημαινει εκσυγχρονισμος , θεσεις εργασιας , καλυψη
και αλλο πραγμα ειναι η ιδιωτικοποιηση οπως την βλεπουν τα πολιτικα κομματα το ξεπουλημα - χαρισμα σε ιδιωτες που πιθανον να μην κανουν καμια επενδυση

μην ξεχνας οτι τωρα που θα πουληθουν τα ΜΜΜ ξεκινησαν τα εργα στο μετρο (ΣΤΑΣΥ)
μπηκε η τηλεματικη στην ΟΣΥ
ερχεται το ηλεκτρονικο εισιτηριο κτλ...

Απο την μία κατηγορείς το ξεπουλημα για 99 χρόνια, απο την άλλη πιστευεις οτι υπάρχει ενα δηθεν καλό ξεπουλημα που θα φέρει "εκσυγχρονισμο , θεσεις εργασιας , καλυψη" ;

Ακόμα και σε αλλο γαλαξία αν ήμουν, το μέγεθος της αντίφασης θα το διέκρινα.

Revolution
25-05-16, 18:19
Δεν μίλησα για εκπροσώπηση

Αλλά? Τι? Η αυταπάτη της συμμετοχής?

konenas
25-05-16, 18:21
Αλλά? Τι? Η αυταπάτη της συμμετοχής?

Όχι η σιγουριά της πολυθρόνας

Zer0c00L
25-05-16, 18:23
Κοινοβουλευτικά δεν μπορεί πλέον να γίνει κάτι βάση των όσων ψηφίστηκαν, η βουλή πλέον έχει μόνο διακοσμητικό ρόλο, κατι σαν τον Βασιλιά.
Επέμενε όσο θέλεις δεν μπορείς να κάνεις τίποτα πλέον με την ψήφο σου, αν παρεξηγήθηκες απο το ηλίθιος βάλε το αφελής.

Ναι έχουν χέσει οι καπιταλιστές τα βρακιά τους, ο Trump δεν κοιμήθηκε χθες να φανταστείς.

Εχει ο Τσίπρας τις αυταπάτες του αλλά απ'ότι φαίνεται τις έχουμε και εμείς.

για το πρωτο κομματι συμφωνω μαζι σου
για το θεμα της γαλλιας λυπαμαι αλλα διαφωνω μαζι σου καθως για μενα οι γαλλοι τελικα εχουμε περισσοτερα κιλα @@ απο τους ελληνες οπως και οι βρετανοι αν φυγουν απο την Ε.Ε τελικα.

αυτα που συμβαινουν στην γαλλια που οι πολιτες εχουν ξεσηκωθει και ειναι στους δρομους καθημερινα ναι ειναι κοινωνικη αναταραχη/εξεγερση και φοβουνται μην επεκταθει...

εμεις εδω περα δεν γινεται να κανουμε κατι τετοιο μαζικα ως λαος
γιατι απο την μια εχουμε το ΠΑΜΕ (ΚΚΕ)
απο την αλλη εχουμε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
απο την αλλη εχουμε την ΑΝΤΑΡΣΥΑ
απο την αλλη εχουμε τους ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ - ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ
και φυσικα εχουμε και τα ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ (ΓΣΕΕ/ΑΔΕΣΥ και ΣΙΑ)

Burning Skies
25-05-16, 18:27
για το πρωτο κομματι συμφωνω μαζι σου
για το θεμα της γαλλιας λυπαμαι αλλα διαφωνω μαζι σου καθως για μενα οι γαλλοι τελικα εχουμε περισσοτερα κιλα @@ απο τους ελληνες οπως και οι βρετανοι αν φυγουν απο την Ε.Ε τελικα.

αυτα που συμβαινουν στην γαλλια που οι πολιτες εχουν ξεσηκωθει και ειναι στους δρομους καθημερινα ναι ειναι κοινωνικη αναταραχη/εξεγερση και φοβουνται μην επεκταθει...

εμεις εδω περα δεν γινεται να κανουμε κατι τετοιο μαζικα ως λαος
γιατι απο την μια εχουμε το ΠΑΜΕ (ΚΚΕ)
απο την αλλη εχουμε την ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ
απο την αλλη εχουμε την ΑΝΤΑΡΣΥΑ
απο την αλλη εχουμε τους ΑΝΑΡΧΙΚΟΥΣ - ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ
και φυσικα εχουμε και τα ΣΥΝΔΙΚΑΤΑ (ΓΣΕΕ/ΑΔΕΣΥ και ΣΙΑ)

Οτι να ναι... Καταρχην η ΧΑ δεν ειναι πουθενα. Μονο τα συμφεροντα των αφεντικων διαφυλαττει. Απο εκει και περα η βαση ολων ειναι η απεργια διαρκειας. Να μην λειτουργει τιποτα. Το πως θα κατεβει στον δρομο ο καθενας (αν θα κατεβει ως ΟΠΑΜΕ ή ως ΑΝΤΑΡΣΥΑ μονο μειζον δεν ειναι.

Zer0c00L
25-05-16, 18:35
Απο την μία κατηγορείς το ξεπουλημα για 99 χρόνια, απο την άλλη πιστευεις οτι υπάρχει ενα δηθεν καλό ξεπουλημα που θα φέρει "εκσυγχρονισμο , θεσεις εργασιας , καλυψη" ;

Ακόμα και σε αλλο γαλαξία αν ήμουν, το μέγεθος της αντίφασης θα το διέκρινα.

δυστυχως δεν με καταλαβαινεις φιλε μου

αλλο πραγμα το ξεπουλημα της χωρας για 99 χρονια

αλλο πραγμα η ιδιωτικοποιηση που εννοω εγω ειτε αυτη ειναι στην ενεργεια ειτε στο νερο ειτε στις συγκοινωνιες ειτε αλλου

ενα ας το πουμε "χαρακτηριστικο παραδειγμα" ειναι η COSMOTE (OTE)

επισης ελπιζω το λιμανι του πειραια που το εδωσαν στους κινεζους να γινει κατι σαν το λιμανι της σιγκαπουρης (φανταζομαι ξερεις τι εμπορικη κινηση εχει και ποσες θεσεις εργασιας θα ανοιξουν)

επισης ελπιζω να αλλαξουν καποιοι μυαλα και να ερθουν και τα κρουαζεροπλοια (που καποια κομματοσκυλα τα εδιωξαν)

το ξερεις φανταζομαι οτι η χωρα μας ειναι παρα πολυ πλουσιο κομματι γης

- - - Updated - - -


Οτι να ναι... Καταρχην η ΧΑ δεν ειναι πουθενα. Μονο τα συμφεροντα των αφεντικων διαφυλαττει. Απο εκει και περα η βαση ολων ειναι η απεργια διαρκειας. Να μην λειτουργει τιποτα. Το πως θα κατεβει στον δρομο ο καθενας (αν θα κατεβει ως ΟΠΑΜΕ ή ως ΑΝΤΑΡΣΥΑ μονο μειζον δεν ειναι.

μακαρι να κατεβαινε στο δρομο ολος ο κοσμος και να μην δουλευε τιποτα σε δημοσιο/ιδιωτικο τομεα

αλλα αν ποτε συμβει αυτο και κατεβει κοσμος μαζικα στο δρομο για να διαδηλωσει

τοτε θα βρεις και αυτους που αναφερα και θα η μαζικη κινηση του κοσμου θα εχει την καταληξη των "αγανακτισμενων" οταν εγιναν πολλοι και ενοχλουσαν.

νομιζεις αγαπητε μου φιλε οτι δεν το εχουν "προβλεψει" τα αφεντικα η αλλιως το συστημα η αλλιως η εξουσια

για αυτο σου εχουν ολους τους παραπανω για να επικρατει το "διαιρει και βασιλευε"

εσυ ο ιδιωτικος υπαλληλος να τσακωνεσαι με τον δημοσιο υπαλληλο

οπως τσακωνονται στα γηπεδα οι ολυμπιακοι με τους παναθηναικους/αεκτζηδες/παοκτζηδες κτλ...

βεβαια σε δικαιολογω εισαι μικρος ακομα στην ηλικια για αυτο δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα....θα μαθεις...

για να κανουμε κατι οπως οι γαλλοι στην γαλλια εχουμε μελλον ακομα....

καθως αυτο που ονειρευεσαι και ονειρευομαι περι απεργια διαρκειας (να μην δουλευει τιποτα) στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα δεν νομιζω να συμβει ποτε...στην ελλαδα

Burning Skies
25-05-16, 18:51
μακαρι να κατεβαινε στο δρομο ολος ο κοσμος και να μην δουλευε τιποτα σε δημοσιο/ιδιωτικο τομεα

αλλα αν ποτε συμβει αυτο και κατεβει κοσμος μαζικα στο δρομο για να διαδηλωσει

τοτε θα βρεις και αυτους που αναφερα και θα η μαζικη κινηση του κοσμου θα εχει την καταληξη των "αγανακτισμενων" οταν εγιναν πολλοι και ενοχλουσαν.

νομιζεις αγαπητε μου φιλε οτι δεν το εχουν "προβλεψει" τα αφεντικα η αλλιως το συστημα η αλλιως η εξουσια

για αυτο σου εχουν ολους τους παραπανω για να επικρατει το "διαιρει και βασιλευε"

εσυ ο ιδιωτικος υπαλληλος να τσακωνεσαι με τον δημοσιο υπαλληλο

οπως τσακωνονται στα γηπεδα οι ολυμπιακοι με τους παναθηναικους/αεκτζηδες/παοκτζηδες κτλ...

βεβαια σε δικαιολογω εισαι μικρος ακομα στην ηλικια για αυτο δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα....θα μαθεις...

για να κανουμε κατι οπως οι γαλλοι στην γαλλια εχουμε μελλον ακομα....

καθως αυτο που ονειρευεσαι και ονειρευομαι περι απεργια διαρκειας (να μην δουλευει τιποτα) στον δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα δεν νομιζω να συμβει ποτε...στην ελλαδα

Καλα κανε εσυ την απεργια διαρκειας και στον δρομο και να μην τα βρεις με τον γειτονα σου ελαχιστη σημασια θα εχει...

KLG
25-05-16, 18:54
δυστυχως δεν με καταλαβαινεις φιλε μου

αλλο πραγμα το ξεπουλημα της χωρας για 99 χρονια

αλλο πραγμα η ιδιωτικοποιηση που εννοω εγω ειτε αυτη ειναι στην ενεργεια ειτε στο νερο ειτε στις συγκοινωνιες ειτε αλλου

ενα ας το πουμε "χαρακτηριστικο παραδειγμα" ειναι η COSMOTE (OTE)

επισης ελπιζω το λιμανι του πειραια που το εδωσαν στους κινεζους να γινει κατι σαν το λιμανι της σιγκαπουρης (φανταζομαι ξερεις τι εμπορικη κινηση εχει και ποσες θεσεις εργασιας θα ανοιξουν)

επισης ελπιζω να αλλαξουν καποιοι μυαλα και να ερθουν και τα κρουαζεροπλοια (που καποια κομματοσκυλα τα εδιωξαν)

το ξερεις φανταζομαι οτι η χωρα μας ειναι παρα πολυ πλουσιο κομματι γης



Τι άλλο ξεπουλημα το ενα και άλλο το άλλο; Γνωρίζεις η ενέργεια, το νερό και οι συγκοινωνίες είναι υποδομές που δεν ανήκουν σε αυτή τη γενιά, αλλά στις επόμενος με κόστος που επωμίστηκαν όλες οι προηγούμενες; Το κόστος αυτό δεν μπορεί ποτέ να είναι αναλογο του τιμήματος που θα ζητηθεί απο τους επίδοξους αγοραστές.

Επίσης τι πλούσιο κομμάτι γης μου τσαμπουνάς οταν στην καλύτερη περίπτωση θα το νοικιάζουμε απο αυτούς στους οποίους το ξεπουλήσαμε; Αυτός ο πλούτος που νομίζεις οτι θα πηγαίνει;

Zer0c00L
25-05-16, 19:08
Καλα κανε εσυ την απεργια διαρκειας και στον δρομο και να μην τα βρεις με τον γειτονα σου ελαχιστη σημασια θα εχει...

αγαπητε μου φιλε/συνομιλητη μπορεις να με ειρωνευεσαι οσο θες δεν με πειραζει ουτε με ενοχλει (απλα για την ιστορια να ξερεις οτι εγω ουδεποτε σε ειρωνευτηκα σε σεβομαι οπως σεβομαι ολους τους συνομιλητες μου ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω με την αποψη σου)

απεργια διαρκειας δεν προκειται να γινει/συμβει ποτε στην ελλαδα

εγω με τους γειτονες μου μια χαρα τα παω ουτε φυσικα ευχομαι να "ψοφησει η κατσικα τους".

απεργια διαρκειας δεν εχει καμια σημασια αν θα κανω εγω η αν θα κατεβω εγω στο δρομο

εγω φιλε μου δεν εχω να χασω ουτε να κερδισω κατι

αν δεν το γνωριζεις δουλευω για το μεροκαματο των 3-4 ευρω την ωρα δεν παιρνω μισθο με το μηνα

αλλοι εχουν να χασουν η να κερδισουν

- - - Updated - - -


Τι άλλο ξεπουλημα το ενα και άλλο το άλλο; Γνωρίζεις η ενέργεια, το νερό και οι συγκοινωνίες είναι υποδομές που δεν ανήκουν σε αυτή τη γενιά, αλλά στις επόμενος με κόστος που επωμίστηκαν όλες οι προηγούμενες; Το κόστος αυτό δεν μπορεί ποτέ να είναι αναλογο του τιμήματος που θα ζητηθεί απο τους επίδοξους αγοραστές.

Επίσης τι πλούσιο κομμάτι γης μου τσαμπουνάς οταν στην καλύτερη περίπτωση θα το νοικιάζουμε απο αυτούς στους οποίους το ξεπουλήσαμε; Αυτός ο πλούτος που νομίζεις οτι θα πηγαίνει;

συμφωνω οτι ειναι υποδομες

εσυ δηλαδη για να καταλαβω θα ηθελες η ενεργεια - τηλεπικοινωνιες - νερο - συγκοινωνιες να ανηκουν στο δημοσιο? γιατι κανεις ιδιωτης δεν θα εδινε ποτε την πραγματικη αξια? η λαθος καταλαβαινω?

λεω οτι εχουμε πλουσιο κομματι γης δυστυχως ομως θα συμφωνησω μαζι σου το ξεπουλησαμε για 99 χρονια (2115) (αυτο αλλωστε ηταν και το σχεδιο του δοκτωρ Β.Σοιμπλε) ετσι ολος ο πλουτος απο αυτη την γη θα πηγαινει σε ξενα χερια και οχι στα δικα μας

για να καταλαβετε ποιοι μας κυβερνουν τωρα (οχι οτι οι προηγουμενοι ηταν καλυτεροι)
πιθανον να το εχετε διαβασει
Βόμβα Καμμένου: Αντισυνταγματική και εγκληματική η αύξηση ΦΠΑ στα νησιά πηγή : http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500079502

Burning Skies
25-05-16, 19:16
αγαπητε μου φιλε/συνομιλητη μπορεις να με ειρωνευεσαι οσο θες δεν με πειραζει ουτε με ενοχλει (απλα για την ιστορια να ξερεις οτι εγω ουδεποτε σε ειρωνευτηκα σε σεβομαι οπως σεβομαι ολους τους συνομιλητες μου ειτε συμφωνω ειτε διαφωνω με την αποψη σου)


Δεν σε ειρωνευτηκα καθολου. Σου ειπα απλα οτι το βασικο ειναι να κατεβασει η χωρα ρολλα και οχι να εισαι αγκαλιασμενος με τον αναρχικο στον δρομο (που θα γινει και αυτο χωρις καν να το καταλαβεις οταν το πληγωμενο συστημα επιχειρησει να σε δαγκωσει)...

Zer0c00L
25-05-16, 19:22
Δεν σε ειρωνευτηκα καθολου. Σου ειπα απλα οτι το βασικο ειναι να κατεβασει η χωρα ρολλα και οχι να εισαι αγκαλιασμενος με τον αναρχικο στον δρομο (που θα γινει και αυτο χωρις καν να το καταλαβεις οταν το πληγωμενο συστημα επιχειρησει να σε δαγκωσει)...

οκ τοτε σου ζητω συγνωμη λαθος εγω καταλαβα

μακαρι να συμβει αυτο που λες να κατεβουν ρολλα στην χωρα

KLG
25-05-16, 19:37
συμφωνω οτι ειναι υποδομες

εσυ δηλαδη για να καταλαβω θα ηθελες η ενεργεια - τηλεπικοινωνιες - νερο - συγκοινωνιες να ανηκουν στο δημοσιο? γιατι κανεις ιδιωτης δεν θα εδινε ποτε την πραγματικη αξια? η λαθος καταλαβαινω?

λεω οτι εχουμε πλουσιο κομματι γης δυστυχως ομως θα συμφωνησω μαζι σου το ξεπουλησαμε για 99 χρονια (2115) (αυτο αλλωστε ηταν και το σχεδιο του δοκτωρ Β.Σοιμπλε) ετσι ολος ο πλουτος απο αυτη την γη θα πηγαινει σε ξενα χερια και οχι στα δικα μας


Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς τον όρο ξεπούλημα οταν πρεσβευεις ακριβώς αυτό;

Το ελληνικό δημόσιο θα μπορούσε να είναι ο αποκλειστικός μέτοχος μια ιδιωτικής κατα τα άλλα εταιρίας οπως είναι το γερμανικό κράτος για την Deutsche Bahn, η οποία μέσω της Arriva ελεγχει τα συστηματα συγκοινωνίας των περισσότερων ευρωπαϊκών πόλεων.

Zer0c00L
25-05-16, 19:57
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί χρησιμοποιείς τον όρο ξεπούλημα οταν πρεσβευεις ακριβώς αυτό;

Το ελληνικό δημόσιο θα μπορούσε να είναι ο αποκλειστικός μέτοχος μια ιδιωτικής κατα τα άλλα εταιρίας οπως είναι το γερμανικό κράτος για την Deutsche Bahn, η οποία μέσω της Arriva ελεγχει τα συστηματα συγκοινωνίας των περισσότερων ευρωπαϊκών πόλεων.

τωρα καταλαβα τι λες και συμφωνω μαζι σου

δυστυχως ομως δεν εκαναν αυτο αλλα πουλησαν την χωρα για 99 χρονια (2115) με τους κατοικους δωρο

anon
26-05-16, 12:16
oταν στην Κίνα, με το τόσο φθηνό εργατικό δυναμικό, το αντικαθιστούν με ρομπότ, έχει κανείς ελπίδες ανάπτυξης μέσω της βιομηχανίας (δηλαδή επενδύσεων); Μπορει να γίνουν επενδύσεις, δεν θα έχουμε τις θέσεις εργασίας που θέλουμε, αλλά ένα πολύ μικρό ποσοστό!
http://www.bbc.com/news/technology-36376966

konenas
26-05-16, 15:18
oταν στην Κίνα, με το τόσο φθηνό εργατικό δυναμικό, το αντικαθιστούν με ρομπότ, έχει κανείς ελπίδες ανάπτυξης μέσω της βιομηχανίας (δηλαδή επενδύσεων); Μπορει να γίνουν επενδύσεις, δεν θα έχουμε τις θέσεις εργασίας που θέλουμε, αλλά ένα πολύ μικρό ποσοστό!
http://www.bbc.com/news/technology-36376966

Άρα εκείνο που μένει να γίνει είναι να απαιτήσουμε λιγότερες ώρες εργασίας για όλους. Σε κάθε χώρα. Προσωρινά το 6ωρο είναι αρκετό για να μειώσει την ανεργία στο 0%
Μπορούμε να βάλουμε και έναν κόφτη που να λέει μετά από 5% ανεργία, ενεργοποιείται ένα τέταρτο εργασίας λιγότερο ;)

sdikr
26-05-16, 15:20
Άρα εκείνο που μένει να γίνει είναι να ζητήσουμε λιγότερες ώρες εργασίας για όλους.

Μα έχουμε λιγότερες ώρες εργασίας όλοι μας!

Zer0c00L
26-05-16, 16:55
μην στεναχωριεστε σε λιγο δεν θα εχουμε καθολου ωρες εργασιας καθως θα ειμαστε ανεργοι ολοι/ες :lol:
αν εχουμε εργασια μην πληρωνουμε εμεις τον εργοδοτη για αυτη αντι να μας πληρωνει βεβαια υπαρχει και η εναλλακτικη ο εργοδοτης να μας πληρωνει με ενα "ευχαριστω - παρε αυτα να πιεις ενα καφε/μπυρα".

anon
26-05-16, 20:18
Άρα εκείνο που μένει να γίνει είναι να απαιτήσουμε λιγότερες ώρες εργασίας για όλους. Σε κάθε χώρα. Προσωρινά το 6ωρο είναι αρκετό για να μειώσει την ανεργία στο 0%
Μπορούμε να βάλουμε και έναν κόφτη που να λέει μετά από 5% ανεργία, ενεργοποιείται ένα τέταρτο εργασίας λιγότερο ;)

Θεωρητικά,ναι.
Πρακτικά, όχι.
Βλέπεις, το πρόβλημα είναι ότι τις επιχειρήσεις τις έχουν οι κεφαλαιοκράτες, οι οποίοι κατα μεγάλο ποσοστό ελέγχουν και τις κυβερνήσεις. Και όταν σου λέει βάζει ρομπότ, το κάνει γιατί έτσι κερδίζει περισσότερα, και όχι με το να έχει 6ωρη ή 4ωρη απασχόληση. Εδω έχει κινέζους με 10-12 ωρη απασχόληση, 6 μέρες την εβδομάδα, και πάλι λέει, καλύτερα ρομπότ. Τι θα κάνει τις επιχειρήσεις να μην χρησιμοποιούν ρομπότ και αντιθέτως, να δώσουν τα ίδια χρήματα με μειωμένη απασχόληση;

cool11
27-05-16, 14:20
Ακομη κι ο ιδιος ο Τσακαλωτος παραδεχτηκε οτι τα μετρα που ψηφισαν ειναι υφεσιακά...
:(

dpa2006
29-05-16, 00:10
μην στεναχωριεστε σε λιγο δεν θα εχουμε καθολου ωρες εργασιας καθως θα ειμαστε ανεργοι ολοι/ες :lol:
αν εχουμε εργασια μην πληρωνουμε εμεις τον εργοδοτη για αυτη αντι να μας πληρωνει βεβαια υπαρχει και η εναλλακτικη ο εργοδοτης να μας πληρωνει με ενα "ευχαριστω - παρε αυτα να πιεις ενα καφε/μπυρα".

:oneup::lol:

- - - Updated - - -


Ακομη κι ο ιδιος ο Τσακαλωτος παραδεχτηκε οτι τα μετρα που ψηφισαν ειναι υφεσιακά...
:(

Μόνο υφεσιακά μέτρα ψηφίζονται τα τελευταία χρόνια....
στην Ουκρανία έχουν δώσει όμως κούρεμα και ρήτρα ανάπτυξης...


https://www.youtube.com/watch?v=II41Vcdd4_Q


Μαριάς στην Ευρωβουλή: Η Ε. Ε. να διαγράψει το Ελληνικό χρέος όπως έκανε ήδη για την Ουκρανία (https://www.youtube.com/watch?v=II41Vcdd4_Q)


Νότης Μαριάς στην Ευρωβουλή: Η Ευρωπαϊκή Ένωση να προχωρήσει σε διαγραφή του Ελληνικού χρέους όπως έκανε ήδη για την Ουκρανία (http://agonaskritis.gr/%CE%BD%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%AC%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CF%80%CE%B1%CF%8A/)


Όπως επεσήμανε ο Νότης Μαριάς «Η διεθνής Κοινότητα και η Ευρωπαϊκή Ένωση αποφάσισαν να στηρίξουν οικονομικά την Ουκρανία. Στο πλαίσιο αυτό προχώρησαν σε αναδιάρθρωση του δημοσίου χρέους της Ουκρανίας ως εξής:
"Sponsored links"

1) Επέβαλαν κούρεμα του χρέους κατά 20% γεγονός που οδήγησε σε διαγραφή χρέους ύψους 18 δισ. ευρώ.

2) Συνέδεσαν την αποπληρωμή του υπολοίπου χρέους με ρήτρα ανάπτυξης, γεγονός που σημαίνει ότι η Ουκρανία θα εξοφλήσει το χρέος της μόνο όταν θα υπάρξει ανάπτυξη της οικονομίας της. Στην ουσία η διεθνής Κοινότητα και η Ε.Ε. εφάρμοσαν στην Ουκρανία το μοντέλο διαγραφής του χρέους που εφαρμόστηκε το 1953 για κούρεμα του τότε χρέους της Δυτικής Γερμανίας»

Και ο Νότης Μαριάς συνέχισε «Και ενώ η Ε.Ε. εφάρμοσε διαγραφή μέρους του χρέους και εξόφληση του υπολοίπου με ρήτρα ανάπτυξης για την Ουκρανία αρνείται να πράξει το ίδιο για την Ελλάδα. Αντίθετα εφαρμόζει στην Ελλάδα σκληρά μέτρα, μνημόνια που οδηγούν σε στρατιές ανέργων και σε εκατομμύρια φτωχούς Έλληνες πολίτες».

Και ο Νότης Μαριάς κατέληξε «Για ποιο λόγο εφαρμόζονται σκληρά μέτρα κατά της Ελλάδας και όχι διαγραφή χρέους όπως έγινε στην Ουκρανία; Αυτή είναι η δήθεν Ευρωπαϊκή αλληλεγγύη προς την Ελλάδα; Ντροπή».

xmperop1
29-05-16, 00:27
http://www.antinews.gr/media/2016/05/neos-epikos-arkas-kata-tsipra-anaptuksi-poia-anaptuksi-.jpg

konenas
29-05-16, 01:10
Θεωρητικά,ναι.
Πρακτικά, όχι.
Βλέπεις, το πρόβλημα είναι ότι τις επιχειρήσεις τις έχουν οι κεφαλαιοκράτες, οι οποίοι κατα μεγάλο ποσοστό ελέγχουν και τις κυβερνήσεις. Και όταν σου λέει βάζει ρομπότ, το κάνει γιατί έτσι κερδίζει περισσότερα, και όχι με το να έχει 6ωρη ή 4ωρη απασχόληση. Εδω έχει κινέζους με 10-12 ωρη απασχόληση, 6 μέρες την εβδομάδα, και πάλι λέει, καλύτερα ρομπότ. Τι θα κάνει τις επιχειρήσεις να μην χρησιμοποιούν ρομπότ και αντιθέτως, να δώσουν τα ίδια χρήματα με μειωμένη απασχόληση;

Καλύτερα να κοιτάξεις τι θέλει ο λαός και όχι τι θέλει το Κολωνάκι

ΗΠΑ 1930 Ζήτησαν 6ωρο και τους έδωσαν 96% φορολογία στους πολύ πλούσιους κι ασφάλεια...
Γαλλία 1968 Ζήτησαν 6ωρο και το κέρδισαν, αλλά μετά ...

Όσο οι ώρες εργασίας μειώνονται εξαιτίας της τεχνολογίας τόσο οι εργαζόμενοι πρέπει να διεκδικούν και να κερδίζουν μείωση των ωρών εργασίας τους. Αλλιώς η ψαλίδα με τους πολύ πλούσιους θα γίνεται ακόμη μεγαλύτερη

Zer0c00L
29-05-16, 09:56
ολα καλα αυτα που λετε

αλλωστε το πολιτευμα που εχει η ελλαδα και λεγεται "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" υποτιθεται οτι αυτοι που κυβερνουν εκλεγονται απο τον λαο για να τον υπηρετουν και οχι το αντιθετο

επισης η δημοκρατια εχει ενα συνταγμα που με τα αρθρα του προβλεπει να εφαρμοζεται σωστα και δικαια το πολιτευμα και να μην ειναι κανεις υπερανω νομων και να υπαρχει ισονομια

δυστυχως ομως στην πραξη οπως θα εχετε δει οι περισσοτεροι δεν υπαρχει πολιτικη ιδεολογια αλλα το χρωμα του χρηματος (στο ευρω εχουμε ποικιλια)

οσο για το συστημα που κυριαρχει αν ειναι το καπιταλιστικο/σοσιαλιστικο/κουμουνιστικο κτλ θα το αφησω για εσας να το αναλυσετε

αν υπηρχε σωστο συστημα αυτο θα εδινε ικανοποιητικες αμοιβες στους εργαζομενους που δουλευουν και παραγουν ετσι ωστε να εχει κερδος η επιχειρηση οπου εργαζονται εσεις εχετε δει κατι τετοιο? γιατι εγω οχι...
ειδικα στην ελλαδα αν μπορουσαν να εχουν εργαζομενους να δουλευουν πανω απο το προβλεπομενο 8ωρο (ξερω πολυ λεω...) και να αμοιβονται εως και 400 ευρω να ειστε σιγουροι οτι θα το εκαναν ολες οι επιχειρησεις (ξερω υπαρχουν και επιχειρησεις που σεβονται τους εργαζομενους τους)

konenas
29-05-16, 11:22
ολα καλα αυτα που λετε

αλλωστε το πολιτευμα που εχει η ελλαδα και λεγεται "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" υποτιθεται οτι αυτοι που κυβερνουν εκλεγονται απο τον λαο για να τον υπηρετουν και οχι το αντιθετο

επισης η δημοκρατια εχει ενα συνταγμα που με τα αρθρα του προβλεπει να εφαρμοζεται σωστα και δικαια το πολιτευμα και να μην ειναι κανεις υπερανω νομων και να υπαρχει ισονομια

δυστυχως ομως στην πραξη οπως θα εχετε δει οι περισσοτεροι δεν υπαρχει πολιτικη ιδεολογια αλλα το χρωμα του χρηματος (στο ευρω εχουμε ποικιλια)

οσο για το συστημα που κυριαρχει αν ειναι το καπιταλιστικο/σοσιαλιστικο/κουμουνιστικο κτλ θα το αφησω για εσας να το αναλυσετε

αν υπηρχε σωστο συστημα αυτο θα εδινε ικανοποιητικες αμοιβες στους εργαζομενους που δουλευουν και παραγουν ετσι ωστε να εχει κερδος η επιχειρηση οπου εργαζονται εσεις εχετε δει κατι τετοιο? γιατι εγω οχι...
ειδικα στην ελλαδα αν μπορουσαν να εχουν εργαζομενους να δουλευουν πανω απο το προβλεπομενο 8ωρο (ξερω πολυ λεω...) και να αμοιβονται εως και 400 ευρω να ειστε σιγουροι οτι θα το εκαναν ολες οι επιχειρησεις (ξερω υπαρχουν και επιχειρησεις που σεβονται τους εργαζομενους τους)
Γιατί ενδιαφερόμαστε τόσο στο τι κάνουν οι επιχειρήσεις και ποιο είναι το σύστημα και α) δεν σκεφτόμαστε τι ζώα είμαστε εμείς που υπακούμε σε αυτά και β) τι μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουν οι συνθήκες, αντί να προτείνουμε λύσεις στο σύστημα τι να κάνει;
Εξάλλου αυτό ξέρει και κάνει, εμείς γιατί δεν αντιστεκόμαστε;

Έχω ακούσει φίλο να λέει πως θα πάει να δουλέψει για 250 € το μήνα και να κάνει διακοπές στα νησιά. Αυτό τους τροφοδοτεί με δούλους και τρώει την δουλειά ενός άλλου με αξιοπρέπεια που δεν θα γίνει δούλος για 250 €.

KLG
29-05-16, 12:26
dpa2006 για την Ουκρανία έχω την εντυπωση οτι κουρευουν το ρωσικο χρεος...

anon
29-05-16, 13:58
Μόνο υφεσιακά μέτρα ψηφίζονται τα τελευταία χρόνια....
στην Ουκρανία έχουν δώσει όμως κούρεμα και ρήτρα ανάπτυξης...


Μην παραξενευτείς εαν της χαρίσουν και όλα τα δάνεια. Politics my friend.

- - - Updated - - -


Καλύτερα να κοιτάξεις τι θέλει ο λαός και όχι τι θέλει το Κολωνάκι

ΗΠΑ 1930 Ζήτησαν 6ωρο και τους έδωσαν 96% φορολογία στους πολύ πλούσιους κι ασφάλεια...
Γαλλία 1968 Ζήτησαν 6ωρο και το κέρδισαν, αλλά μετά ...

Όσο οι ώρες εργασίας μειώνονται εξαιτίας της τεχνολογίας τόσο οι εργαζόμενοι πρέπει να διεκδικούν και να κερδίζουν μείωση των ωρών εργασίας τους. Αλλιώς η ψαλίδα με τους πολύ πλούσιους θα γίνεται ακόμη μεγαλύτερη

Οι κυβερνήσεις κοιτάνε τι θέλει ο λαός;
Αυτό σίγουρα θα είναι κάτι καινούργιο.
Θαθελά να το δώ...
Οσο για αυτά που λές, πριν 50+ χρόνια.
Εδώ και 20-30 χρόνια γίνεται της επι χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το κιγλίδωμα, όπου οι πλουσιοι (και μαλιστα εν μέσω παγκόσμιας κρίσης) γίνονται πλουσιότεροι, και οι φτωχοί, φτωχότεροι, τα ωράρια ξεχειλώνουν ΠΑΝΤΟΥ προς το χειρότερο, ελαστική εργασία ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και στην Γερμανία, και οι αποδοχές στάσιμες ή προς τα κάτω, οι φόροι αυξάνουν ΠΑΝΤΟΥ, τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν πρόβλημα ΠΑΝΤΟΥ... Θέλεις και άλλα;
Μήπως έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται Γαλλία και Βέλγιο τελευταία πχ;

konenas
29-05-16, 16:57
Μην παραξενευτείς εαν της χαρίσουν και όλα τα δάνεια. Politics my friend.

- - - Updated - - -



Οι κυβερνήσεις κοιτάνε τι θέλει ο λαός;
Αυτό σίγουρα θα είναι κάτι καινούργιο.
Θαθελά να το δώ...
Οσο για αυτά που λές, πριν 50+ χρόνια.
Εδώ και 20-30 χρόνια γίνεται της επι χρήμασι εκδιδομένης γυναικός το κιγλίδωμα, όπου οι πλουσιοι (και μαλιστα εν μέσω παγκόσμιας κρίσης) γίνονται πλουσιότεροι, και οι φτωχοί, φτωχότεροι, τα ωράρια ξεχειλώνουν ΠΑΝΤΟΥ προς το χειρότερο, ελαστική εργασία ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και στην Γερμανία, και οι αποδοχές στάσιμες ή προς τα κάτω, οι φόροι αυξάνουν ΠΑΝΤΟΥ, τα ασφαλιστικά ταμεία έχουν πρόβλημα ΠΑΝΤΟΥ... Θέλεις και άλλα;
Μήπως έχεις πάρει χαμπάρι τι γίνεται Γαλλία και Βέλγιο τελευταία πχ;
δεν διάβασες καλά, μπας και απαντάς σε άλλον; ;)

Zer0c00L
29-05-16, 18:16
Γιατί ενδιαφερόμαστε τόσο στο τι κάνουν οι επιχειρήσεις και ποιο είναι το σύστημα και α) δεν σκεφτόμαστε τι ζώα είμαστε εμείς που υπακούμε σε αυτά και β) τι μπορούμε να κάνουμε για να αλλάξουν οι συνθήκες, αντί να προτείνουμε λύσεις στο σύστημα τι να κάνει;
Εξάλλου αυτό ξέρει και κάνει, εμείς γιατί δεν αντιστεκόμαστε;

Έχω ακούσει φίλο να λέει πως θα πάει να δουλέψει για 250 € το μήνα και να κάνει διακοπές στα νησιά. Αυτό τους τροφοδοτεί με δούλους και τρώει την δουλειά ενός άλλου με αξιοπρέπεια που δεν θα γίνει δούλος για 250 €.

δεν διαφωνω σε αυτα που λες

αυτο που λες για 250-300-350-400 ευρω το εχω ακουσει και εγω απο αρκετους φιλους/γνωστους που δουλευουν την οποια δουλεια τους τυχει/κατσει για το οποιο χρονικο διαστημα και κρινουν εμενα που επελεξα να κανω την οποια δουλεια μεχρι σημερα εκανα και οταν τους λεω αν και εχω αναγκη τα χρηματα εχω μια αξιοπρεπεια και δεν γινομαι δουλος κανενος με κοιτανε λες και κοιτανε ουφο και η δικαιολογια τους ειναι οτι εχουν αναγκη τα χρηματα για αυτο το κανουν τι ψαχνεις να βρεις...

anon
15-06-16, 09:35
Είχα αναφέρει πολλάκις ότι η συγχρονη τεχνολογία και αυτοματισμός επιδιώκει την μείωση της απαιτούμενης ανθρώπινης εργασίας με σκοπό την αύξηση του κέρδους (μείωση του κόστους). οπου μέρος μόνο της μείωσης του κόστους θα περάσει σαν μειωμένες τιμές στο καταναλωτικό κοινό, το μεγαλύτερο μέρος της μείωσης θα μείνει ως μεγαλύτερο κέρδος.
Ηδη έχουμε πολλούς να έχουν αρχίσει να θορυβούνται απο αυτό.
https://www.buzzfeed.com/coralewis/as-tech-evaporates-jobs-tipping-point-will-be-driverless-tru?utm_term=.hp07JjJE3P#.mnnMReR07v
Μόνο στις ΗΠΑ μιλάμε για περίπου 3.5 εκατομύρια οδηγούς φορτηγών, ένας κλάδος με το πιο μεγάλο αριθμό εργαζομένων συνολικά, που η σύγχρονη τεχνολογία αυτοοδηγούμενων οχημάτων στοχεύει να τους εξαφανίσει. Σειρά έχουν οι οδηγοί λεωφορείων και ταξί, και οχημάτων διανομών, δηλαδή πάσης φύσεως επαγγελματίες οδηγοί.
Ολοι νομίζουν ότι μάλλον αποτελεί αποκύημα επιστημονικής φαντασίας, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι. Τα ποσά που έχουν επενδυθεί είναι αστρονομικά, μόνο η Google και η Uber έχουν επενδύσει πολλά δισεκατομύρια μέχρι τώρα, και στο παιχνίδι έχουν μπεί ΟΛΟΙ, μέχρι και η Apple, και φυσικά όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες. Τα λόμπυ έχουν προχωρήσει στην υλοποίηση/τροποποίηση των νόμων για την απρόσκοπτη είσοδο σε χρήση των αυτοοδηγούμενων οχημάτων, και ήδη γίνονται πιλοτικές δοκιμές φορτηγών πχ απο την Mercedes στην Γερμανία.
Τι σημαίνουν όλα αυτά;
Μιλάμε για ανάπτυξη. Ναι, μια χώρα που θα αλλάξει τον στόλο των φορτηγών της με αυτοοδηγούμενα φορτηγά που θα ανήκουν σε κάποιες λίγες πολυεθνικές (*) θα έχει θετικά νούμερα ανάπτυξης αλλά ακόμη περισσότερη ανεργία. Και μπορεί οι αριθμοί να προοδεύουν, ο κόσμος όμως όλο και περισσότερο θα βυθίζεται στην φτώχεια. Χωρίς να θέλω να φανώ Λουδίτης, θα πρέπει να τονίσω ότι η όλη η προσπάθεια αυτή της αυτοματοποίησης σε διάφορους τομείς των υπηρεσιών πλέον, δεν έχει σκοπό να μεταφέρει την εργασία σε άλλο επίπεδο, πιο υψηλής κατάρτισης αλλά ίσου κόστους. Ναι, μέρος της εργασίας θα γίνεται απο υψηλότερης κατάρτισης, μεγαλύτερου κόστους ίσως, εργαζομένους, αλλά συνολικά πολύ πολύ μικρότερου κόστους απο ότι πριν. Που σημαίνει ότι η κοινωνία σαν σύνολο θα αποκομίζει πολύ πολύ λιγότερα έσοδα. Και πολλοί περισσότεροι δεν θα έχουν εργασία. Σε συνδιασμό με την συνεχόμενη αύξηση του πληθυσμού, το μόνο που μπορούμε να περιμένουμε είναι περαιτέρω φτωχοποίηση. Γιαυτό τα όσα ακούω περί ανάπτυξης μου μοιάζουν ότι ορισμένοι ζούν σε όνειρα ή πιστευουν σε όνειρα. Ισως είμαι απλά απαισιόδοξος, αλλα δυστυχώς η πραγματικότητα μου δείχνει συνεχώς ότι ημουν αντίθετα περισσότερο αισιόδοξος απο ότι τελικά θα έπρεπε!

(*) Η χρήση αυτοοδηγούμενων φορτηγών και εν γένει επαγγελματικών οχημάτων θα είναι πιο εύκολο/οικονομικά βιώσιμο/ανταγωνιστικό απο λίγες μεγάλες εταιρίες παρα απο το σημερινό καθεστώς όπου ένας επαγγελματίας οδηγός έχει το δικό του φορτηγό.

Zer0c00L
15-06-16, 12:28
μια ερωτηση εγω θα κανω (μπορει να ειναι βλακεια/ηλιθια)

ομορφα η τεχνολογια προχωραει ετσι εκσυγχρονιζομαστε

σε λιγο θα κυκλοφορουν οπως λεει ο φιλος anon αυτοοδηγουμενα αυτοκινητα αλλα και φορτηγα ετσι θα ξεφορτωθουν οι εταιρειες τον ανθρωπο οδηγο

στο αυτοοδηγουμενο φορτηγο ομως δεν υπαρχει ο οδηγος μονο αλλα και ο συνοδηγος και αυτοι συνηθως ξεφορτωνουν και το φορτιο με το εμπορευμα που εχει το φορτηγο αρα σε ενα φορτηγο που δεν εχει ανθρωπους να ξεφορτωνουν το εμπορευμα πως θα γινεται η διαδικασια? π.χ οταν φτανει στο προορισμο του π.χ σε ενα σουπερ μαρκετ? δεν νομιζω να περιμενει η κινηση στον δρομο π.χ εργαζομενους του σουπερ μαρκετ η καποιον με κλαρκ να ξεφορτωνει το φορτηγο.

δεν λεω καλη η τεχνολογια βοηθαει αλλα ο ανθρωπος χρειαζεται παντα αλοιμονο αν αφησουμε τις μηχανες να κανουν κουμαντο τοτε τα "σεναρια επιστημονικης φαντασιας" και οι αναλογες ταινιες π.χ Terminator θα παρουν σαρκα και οστα

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-06-16, 12:51
Σε προλάβανε :p


https://www.youtube.com/watch?v=SdpjuWfG2D4

Zer0c00L
15-06-16, 13:37
το ξερω οτι θα το ειχαν προβλεψει

υποψην δεν φοβαμαι την τεχνολογικη αναπτυξη

απλα θελω η τεχνολογια να βοηθαει την ανθρωποτητα και οχι να την παραγκωνιζει ουτε να την διωχνει

γιατι αν συμβει αυτο το πραγμα οι μηχανες να εχουν δουλεια και οι ανθρωποι να ειναι ανεργοι τοτε δεν ειναι μακρια το σεναριο της γνωστης ταινιας TERMINATOR με οτι σημαινει αυτο

ουτε φυσικα μπορει να προβλεψει κανεις και καμια εταιρεια την αντιδραση των ανθρωπων που θα χανουν την δουλεια τους εξαιτιας των μηχανων και της τεχνολογιας.

zianna
17-06-16, 09:51
Εγώ προτείνω να καταργήσουμε τελείως τον ηλεκτρισμό.
Ξέρετε πόσοι έχουν χάσει τις δουλειές του εξαιτίας του;
Όσοι πωλούσαν πάγο στα σπίτια, αυτοί που άναβαν φανάρια με κεριά στους δρόμους, οι οδηγοί κάρων, όσοι φρόντιζαν τα άλογα που τραβούσαν τα κάρα, αυτοί που φτιάχναν βεντάλιες, αυτοί που πωλούσαν βεντάλιες, αυτοί που φτιάριζαν τα σκ@τ@ που πετούσαμε από το παράθυρο κάθε μέρα, μιλάμε για χιλιάδες επαγγέλματα που εξαφανίστηκαν εξαιτίας του αναθεματισμένου ηλεκτρισμού και εκατομμύρια ανέργους, μην πω δις, εξαιτίας του...

xmperop1
17-06-16, 10:34
http://www.euro2day.gr/specials/opinions/article/1428332/jakobsen-ti-tha-ekana-an-hmoyn-prothypoyrgos.html

badweed
17-06-16, 10:38
http://www.euro2day.gr/specials/opinions/article/1428332/jakobsen-ti-tha-ekana-an-hmoyn-prothypoyrgos.html

δεν φτανει αυτο με το να σβηνονται 2 νομοι για καθε εναν . ακομη και αν σβηνονται 10 νομοι την ημερα ,καθε μερα και αργιες , θα μας παρει 20 χρονια για να φτασουμε κοντα σε κατι το υγιες στην νομοθεσια ( ισως και περισσοτερο )


ουτε με τον στρατο συμφωνω , ασυμετρες δυναμεις ευκολα διαπρατουν πραξιοκοπημα .

KLG
17-06-16, 12:10
http://www.euro2day.gr/specials/opinions/article/1428332/jakobsen-ti-tha-ekana-an-hmoyn-prothypoyrgos.html

Στρατός και ελευθερη αγορα. Ο Ντικενς και η βασ. Βικτώρια πήραν τηλεφωνο και ζητούν τον οικονομολόγο τους.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-06-16, 15:29
Εγώ προτείνω να καταργήσουμε τελείως τον ηλεκτρισμό.
Ξέρετε πόσοι έχουν χάσει τις δουλειές του εξαιτίας του;
Όσοι πωλούσαν πάγο στα σπίτια, αυτοί που άναβαν φανάρια με κεριά στους δρόμους, οι οδηγοί κάρων, όσοι φρόντιζαν τα άλογα που τραβούσαν τα κάρα, αυτοί που φτιάχναν βεντάλιες, αυτοί που πωλούσαν βεντάλιες, αυτοί που φτιάριζαν τα σκ@τ@ που πετούσαμε από το παράθυρο κάθε μέρα, μιλάμε για χιλιάδες επαγγέλματα που εξαφανίστηκαν εξαιτίας του αναθεματισμένου ηλεκτρισμού και εκατομμύρια ανέργους, μην πω δις, εξαιτίας του...
Λίγο άτυχη η σύγκριση, νομίζω είναι απλό να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στις επιπτώσεις των εξελίξεων της ενέργεια και των εξελίξεων στην τεχνητή νοημοσύνη/ρομποτική κλπ.

Στρατός και ελευθερη αγορα. Ο Ντικενς και η βασ. Βικτώρια πήραν τηλεφωνο και ζητούν τον οικονομολόγο τους.
Σοβαρά τώρα, αυτός είναι Επικεφαλής Οικονομολόγος;

Έχει αποδειχθεί ευρέως ότι ένα πρόγραμμα όπου οι πολιτικοί δεν κάνουν τίποτα αποτελεί το καλύτερο φάρμακο για κάθε οικονομία.

Πρόσφατα, το εξώφυλλο του The Economist δήλωνε «Η ελευθερία του λόγου δέχεται επίθεση». Σε αυτό, εγώ θα πρόσθετα «και το ίδιο ισχύει για το ελεύθερο εμπόριο, τις ελεύθερες αγορές και την ελεύθερη σκέψη».

Αν ρίξετε μια ματιά στην παγκόσμια ιστορία, θα ανακαλύψετε ότι τα ισχυρότερα οικονομικά συστήματα ήταν εκείνα στα οποία οι αντίθετες δυνάμεις περιόρισαν η μία την άλλη.

Το σύνταγμα των ΗΠΑ παραμένει ένα από τα πιο εντυπωσιακά κείμενα που γράφτηκαν ποτέ και έθεσε έναν πήχη που οφείλουν να ακολουθήσουν όλες οι χώρες.

Ας ολοκληρώσω, ωστόσο, με μια ρήση του Λεονάρντο Ντα Βίντσι: «Η απλότητα είναι η υπέρτατη εξειδίκευση».

Έχω ακούσει πωλητή της LR να πουλάει κρέμες και να μιλάει με περισσότερα στοιχεία.

tzelen
17-06-16, 15:40
Έχω ακούσει πωλητή της LR να πουλάει κρέμες και να μιλάει με περισσότερα στοιχεία.
:rofl::oneup:

zianna
17-06-16, 18:56
Λίγο άτυχη η σύγκριση, νομίζω είναι απλό να διακρίνεις τη διαφορά ανάμεσα στις επιπτώσεις των εξελίξεων της ενέργεια και των εξελίξεων στην τεχνητή νοημοσύνη/ρομποτική κλπ.

Σοβαρά τώρα, αυτός είναι Επικεφαλής Οικονομολόγος;






Έχω ακούσει πωλητή της LR να πουλάει κρέμες και να μιλάει με περισσότερα στοιχεία.

Δεν σε είδα να παραπονιέσαι για τους εκατομμύρια που έχουν χάσει τις δουλειές τους εξαιτίας των κομπιούτερ. Για τα βιβλιοπωλεία που έκλεισαν εξαιτίας των ebooks και του παράνομου download, αφήνουμε στην άκρη το παράνομο και πιανουμε μόνο τα ebooks, και όχι μόνο βιβλιοπωλεία, εργοστάσια παραγωγής χαρτιού, μελάνες, εκτυπώσεις, κτλ. Για τους ταχυδρόμους που χάσαν την δουλειά τους λόγω των emails, επειδή οι συντάξεις πληρώνονται ηλεκτρονικά μέσω τραπέζης και ακόμα και όσοι απομείναν χάσαν τα τυχερά τους (χαρτζιλίκι) επειδή δεν παραδίδουν πια αυτοί τις συντάξεις στους συνταξιούχους. Για τα βίντεοκλαμπ που εξαιτίας υπηρεσιών όπως το streaming, netflix, torrents κτλ έχουν κλείσει.
Επιπτώσεις εξελίξεων στην ενέργεια είναι και αυτές;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-06-16, 19:40
Δεν σε είδα να παραπονιέσαι για τους εκατομμύρια που έχουν χάσει τις δουλειές τους εξαιτίας των κομπιούτερ. Για τα βιβλιοπωλεία που έκλεισαν εξαιτίας των ebooks και του παράνομου download, αφήνουμε στην άκρη το παράνομο και πιανουμε μόνο τα ebooks, και όχι μόνο βιβλιοπωλεία, εργοστάσια παραγωγής χαρτιού, μελάνες, εκτυπώσεις, κτλ. Για τους ταχυδρόμους που χάσαν την δουλειά τους λόγω των emails, επειδή οι συντάξεις πληρώνονται ηλεκτρονικά μέσω τραπέζης και ακόμα και όσοι απομείναν χάσαν τα τυχερά τους (χαρτζιλίκι) επειδή δεν παραδίδουν πια αυτοί τις συντάξεις στους συνταξιούχους. Για τα βίντεοκλαμπ που εξαιτίας υπηρεσιών όπως το streaming, netflix, torrents κτλ έχουν κλείσει.
Επιπτώσεις εξελίξεων στην ενέργεια είναι και αυτές;
Εσύ δεν με είδες, εγώ τι φταίω :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.