PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

dhatz
04-07-11, 22:18
Αυτοί οι οποίοι σήμερα προσφεύγουν στα δικαστήρια δεν είναι οι αθώοι που μπλέξανε κατά λάθος. Αυτοί ίσως είναι οι πρώτοι που λένε "που να μπλέκω, ας πληρώσω να ησυχάσω" αφού και τα αδικήματα είναι λογικά μικρά (πόσο μεγάλο λάθος να κάνει ο έλεγχος;;; ). Προσφεύγουν (επαναλαμβάνω: συνήθως) οι ένοχοι που μόνο να κερδίσουν έχουν από την καθυστέρηση στην επιβολή του προστίμου (οικονομικού ή άλλου). Διόρθωση: Οι ένοχοι, οι δικηγόροι και η γραφειοκρατία των δικαστηρίων.

Σχετικά με το "πόσο μεγάλο λάθος να κάνει ο έλεγχος" έχω υπόψη μου αρκετές περιπτώσεις όπου καθόλα τυπικοί μικρο-μεσαίοι επιχειρηματίες (ΟΕ, ΕΕ & ΕΠΕ) γονάτισαν οικονομικά με πρόστιμα που δεν είχαν απολύτως καμμιά σχέση με την πραγματικότητα, απλά και μόνο για εξαναγκαστούν να πληρώσουν τους ελεγκτές της Εφορίας (οι συγκεκριμένες θέσεις "δημοπρατούνται").

Κάποιοι απ'αυτούς έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους, άλλοι τις πούλησαν κι ένας σηκώθηκε κι έφυγε στο εξωτερικό. Αναφέρομαι στην περίοδο 1995-2005. Για την ακρίβεια, γνωρίζω μόνο έναν που δεν εκβιάστηκε από εφοριακούς. Και να διευκρινήσω ότι δεν μιλάμε για κανένα "χαρτζηλίκι", αλλά για λεφτά...

Το είχα συζητήσει με έναν από τους παραπάνω και τον ρώτησα γιατί δεν το πάλεψε στα φορολογικά δικαστήρια. Μου απάντησε ότι το έψαξε ενδελεχώς και ότι "στο 95% των περιπτώσεων το δικαστήριο παίρνει το χαρτί της Εφορίας και το κάνει απόφαση" - τόσο απλά.

Ioanna123
04-07-11, 22:18
Η τελευταία σου παράγραφος τα λέει όλα. Εδώ που φτάσαμε, ναι ή το ένα ή το άλλο, κατά προτίμηση και τα δύο απαιτούνται.

Να σου πω την (ισως ανοητη και ρομαντικη) μου ελπιδα? Ελπιζα οτι ΑΝ δειξεις καποιες διεξοδους σε αυτο το λαο, κατι στο οποιο να πιστεψει πραγματικα οτι θα του καλυτερεψει την ημερα και τη νυχτα και τη ζωη του, θα το σκληρο-παλεψει και με νυχια και με δοντια θα το απαιτησει! Δεν θα απεργει πια (ισως) για "ξεθωριασμενα και ανεντιμα αποκτηθεντα" κεκτημενα! Αλλα θα παλευει για εναν ρεαλιστικο σκοπο!

-- Να καλλιεργει την Γη του, ΑΝ αυτο συμφερει!
-- Να μαθαινει και να πουλαει τον Πολιτισμο του, ΑΝ αυτο συμφερει!
-- Να εξελλισει τεχνολογιες, ΑΝ αυτο συμφερει!

Ή οτι αλλο συμφερει!

Εσυ μου μιλας ακομα για Διαφθορα και Ελληνοφρενεια....

Anyway...

Burning Skies
04-07-11, 22:18
Δες λίγο τα ποσοστά ιδιοκτησίας στην Ευρώπη και την Ελλάδα. Δες και τα ποσοστά 2ης κατοικίας (εξοχικά).
Δες σε τι σπίτια (τετραγωνικά) μένει ο μέσος Σκανδιναβός και τι αυτοκίνητο κυκλοφορεί.
Δες πόσα χρήματα ξοδεύει σε ταβέρνες, καφετέριες, Hondos Center, trendy jeens και τα τοιούτα.
Συγγνώμη αλλά δεν έχει καμιά σχέση με το πάρτυ που γινόταν στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια.

Οι εργασιακές τους συνθήκες όπως και οι κοινωνικές συνθήκες είναι σαφώς πολύ καλύτερες αλλά υπάρχει σε όλα αυτά ένα αντίτιμο. Για πέρνα έναν δρόμο όχι από τη διάβαση, για πέτα από το αυτοκίνητο ένα χαρτί, για βάλε τη μουσική (Καζαντζίδη κατά προτίμηση) στη διαπασών, για βγάλε τα alarm για να (διπλο)παρκάρεις να δεις για πότε σε μπουζουριάζουν και συνήθως κατ' υπόδειξη συμπολίτη σου. Δεν λέω ότι αυτά είναι καλά/κακά. Λέω ότι είναι κάτι που όλοι μας λιγότερο ή περισσότερο τα κάνουμε και θέλουμε να συνεχίσουμε να τα κάνουμε. Κι ενώ σαν μονάδες είμαστε ατομικιστές θέλουμε με κάποιο μαγικό τρόπο η η κοινωνία να δρα ομαδικά!

Να βάλουμε μπροστά την Ανάπτυξη και να βγάλουμε π.χ. πετρέλαιο από το Ιώνιο. ΟΚ, ας πούμε ότι το κάνουμε. ΠΟΙΟΣ θέλουμε να οφεληθεί από το πετρέλαιο; Θέλουμε με αυτό το πετρέλαιο να κυκλοφορήσουν άλλα 100 SUV, να φτιάξουμε άλλες 5 ΜΕΘ ή να διορίσουμε άλλους 4 Δημόσιους Υπαλλήλους στο νεοσύστατο Υπουργείο Πετρελαίου (ή καλύτερα στην Εθνική Εταιρεία Διαχείρισης Πετρελαίου Άνω Ραχούλας Α.Ε.); Πριν αποφασίσουμε το παραπάνω, τζάμπα θα πάει το πετρέλαιο ακόμη και να το βγάλουμε!

Καταρχην ειμαι σιγουρος οτι ο Σκανδιναβος κυκλοφορει καλυτερο αμαξι απο μενα και οτι το αλλαζει πολυ συχνοτερα. Εγω μιλαω απο την θεση του μισθωτου ΠΟΥ ΔΕΝ εχει αλλα εισοδηματα ή περιουσια οποτε θεωρω οτι αποτελω μια καλη βαση (διοτι δεν ειναι δυνατον να εφαρμοζουν πολιτικη που να υπολογιζουν οτι ο πολιτης εχει στανταρ και αλλες πηγες εισοδηματος).
Δεν μπορω λοιπον παρα να θεωρω οτι βαση για ολα αυτα που γραφεις ειναι το εισοδημα του μισθωτου και η αγοραστικη του αξια (που σιγουρα ειναι ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΤΕΡΑ του Σκανδιναβου απ'οτι του Ελληνα).
Επισης δεν νομιζω οτι δειχνει κατι οι καφετεριες και τα hondos. Απλα ο καθε λαος διασκεδαζει διαφορετικα. Στην Αγγλια πχ. τα πινει ολη μερα (εφοσον δεν εργαζεται). Τι να λεει αυτο...

Οπως και να εχει δεν θεωρω οτι αυτα που λες ειναι θεμα του Ελληνα. ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ μπορουν ΑΝΕΤΑ να επιβληθουν αν οι εχοντες την εξουσια το αποφασισουν. Παρολο που δεν θεωρω οτι εχουμε οικονομικο προβλημα επειδη ο Χ ακουει δυνατα Καζαντζιδη στο αμαξι συμφωνω οτι πρεπει να αλλαξουν νοοτροπιες που δειχνουν ασεβεια στο κοινωνικο συνολο. Επαναλαμβανω ομως οτι ΑΝΕΤΑ αλλαζουν αν υπαρξει πολιτικη βουληση.

Ή μηπως θελεις να μου πεις πως αν τεθει στον Ελληνα τετοιο διλημμα, εισοδηματα και κοινωνικη συμπεριφορα Σουηδου ή Κινεζοποιηση, θα επιλεξει το δευτερο;;;

dhatz
04-07-11, 22:22
Το ίδιο μπορεί να ρωτάει και ο εργοδότης σου ξέρεις! "Πείτε μου πως μπορεί να επιβιώσει ένας τίμιος εργοδότης όταν ξέρει ότι ο ανταγωνιστής του δεν κολλάει ένσημα στους υπαλλήλους, παίρνει τηλέφωνο τον Δήμαρχο που του δίνει κάτω από το τραπέζι δουλειές αλλά όταν καλείται να καταβάλει έκτακτη εισφορά δεν πληρώνει γιατι η επιχείρησή του είναι (στα χαρτιά) ζημιογόνα!"

Το έχω γράψει πολλές φορές στο παρελθόν (προ Μνημονίων) ότι βλέπουμε τη Δαρβινική θεωρία στην πράξη: εφόσον το ελληνικό σύστημα λειτουργεί κατά τρόπο που οι μόνοι επιχειρηματίες που μπορούν να επιβιώσουν είναι οι κρατικοδίαιτοι τα λαμόγια, μετά από κάποια χρόνια θα μείνουν μόνο αυτοί. Όπερ και εγένετο...

Οβελίξ
04-07-11, 22:29
Και το επεκτείνω:
Εφόσον το πολιτικό σύστημα λειτουργεί έτσι ώστε οι μόνοι βουλευτές/πολιτικοί που μπορούν να εκλέγονται είναι όσοι κάνουν ρουσφέτια και «διευκολύνσεις», μετά από κάποια χρόνια θα εκλέγονται μόνο αυτοί. Αυτό, φυσικά, έχει συντελεστεί εδώ και δεκαετίες.

Αυτό που με ξεπερνά πάντως, είναι πώς ο λαός εκλέγει (και συνήθως με μεγάλη πλειοψηφία) εκείνους ακριβώς που αποδεικνύονται τα μεγαλύτερα λαμόγια (π.χ. «ηθικό-νόμιμο»). Με άλλα λόγια, αν οι βουλευτές ενδιαφέρονται μόνο για τον πλουτισμό τους και εξυπηρετούν άλλα συμφέροντα, ποιος διάολος τους εκλέγει; Τα ξένα συμφέροντα?

Νικαετός
04-07-11, 22:29
Σχετικά με το "πόσο μεγάλο λάθος να κάνει ο έλεγχος" έχω υπόψη μου αρκετές περιπτώσεις όπου καθόλα τυπικοί μικρο-μεσαίοι επιχειρηματίες (ΟΕ, ΕΕ & ΕΠΕ) γονάτισαν οικονομικά με πρόστιμα που δεν είχαν απολύτως καμμιά σχέση με την πραγματικότητα, απλά και μόνο για εξαναγκαστούν να πληρώσουν τους ελεγκτές της Εφορίας (οι συγκεκριμένες θέσεις "δημοπρατούνται").



Παθών. Φυσικά έκλεισα το "μαγαζί" και το κράτος έχασε φόρους και εισφορές, αρκετών εκατομυρίων δρχ/ετησίως από τότε... Έκτοτε τους έστειλα στο διάολο όλους και τα φούμαρα περί "ανάπτυξης" και "επιχειρηματικότητας" και όποτε ακούω αντίστοιχα πραματάκια (τώρα έχουμε και "πράσινη" ανάπτυξη :rofl::rofl:) απλά γελάω και πάω παρακάτω.

Πριν από 1 χρόνο περίπου, σκέφτηκα ότι είναι καλύτερο το ότι φτάσαμε τόσο χαμηλά, μπας και φτιάξει η κατάσταση. Φυσικά πολύ γρήγορα κατάλαβα, ότι κανείς δεν θέλει να διορθωθεί τίποτα. Εννοώ για τον έρημο τον ιδιώτη επιχειρηματία (όχι μεγαλοεπιχειρηματία), που παλεύει ΜΟΝΟΣ του με όλα τα θηρία. Και για "αναγνώριση" τρώει και ένα "τέλος επιτηδεύματος" και μάλιστα αναδρομικά.... :mad:

yiapap
04-07-11, 22:30
Ή μηπως θελεις να μου πεις πως αν τεθει στον Ελληνα τετοιο διλημμα, εισοδηματα και κοινωνικη συμπεριφορα Σουηδου ή Κινεζοποιηση, θα επιλεξει το δευτερο;;;Για πολλά χρόνια ήμουν κι εγώ οπαδός του δόγματος "το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι", "οι πολιτικοί είναι κλέφτες" κτλ.κτλ. Όταν όμως βλέπω το ίδιο κεφάλι και οι ίδιοι πολιτικοί να ξαναπροτιμούνται από τους ίδιους πολίτες... Αν λοιπόν στον Έλληνα θέσεις ένα τέτοιο δίλημμα, σαφώς και θα επιλέξει το πρώτο. Και μετά θα ψάχνει να βρει τρόπους να μην ακολουθήσει καμιά από τις υποχρεώσεις του Σουηδού κρατώντας όμως παράλληλα όλα τα προνόμιά του.


Να σου πω την (ισως ανοητη και ρομαντικη) μου ελπιδα? Ελπιζα οτι ΑΝ δειξεις καποιες διεξοδους σε αυτο το λαο, κατι στο οποιο να πιστεψει πραγματικα οτι θα του καλυτερεψει την ημερα και τη νυχτα και τη ζωη του, θα το σκληρο-παλεψει και με νυχια και με δοντια θα το απαιτησει! Δεν θα απεργει πια (ισως) για "ξεθωριασμενα και ανεντιμα αποκτηθεντα" κεκτημενα! Αλλα θα παλευει για εναν ρεαλιστικο σκοπο!Ιωάννα, διανύοντας τη 2η δεκαετία της ζωής είναι δικαίωμα και υποχρέωσή σου να πιστεύεις όλα τα παραπάνω. Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο κι εγώ άδικο και πραγματικά με κάποιο τρόπο να βρεθεί μια διέξοδος και να συνεχίσεις και στις επόμενες δεκαετίες να βλέπεις τα πράγματα ρομαντικά και να πιστεύεις ότι υπάρχουν κάποιες διέξοδοι.


Το είχα συζητήσει με έναν από τους παραπάνω και τον ρώτησα γιατί δεν το πάλεψε στα φορολογικά δικαστήρια. Μου απάντησε ότι το έψαξε ενδελεχώς και ότι "στο 95% των περιπτώσεων το δικαστήριο παίρνει το χαρτί της Εφορίας και το κάνει απόφαση" - τόσο απλά.Και αυτό λύνεται αν οι δίκες είναι πραγματικές και όχι εικονικές. Κάθε μέρα σε κάθε αίθουσα δικαστηρίου υπάρχουν ΔΕΚΑΔΕΣ υποθέσεις προς εκδίκαση! Πόσο χρόνο πιστεύεις ότι μπορεί να διαθέσει ο κάθε δικαστής ώστε να επιτελέσει όπως πρέπει το έργο του; Αν πάει να το κάνει σωστά... σε πόσο χρόνο νομίζεις ότι θα εκδικαστεί μια υποθεση που σήμερα θέλει 3 χρόνια;
Λάθος μου που δεν το εξέφρασα σωστά στη λίστα των προτάσεων. Το θέμα των δικών δεν είναι μόνο ποσοτικό (σε πόσο χρόνο) αλλά και ποιοτικό (με πόση προσοχή).

Burning Skies
04-07-11, 22:40
Για πολλά χρόνια ήμουν κι εγώ οπαδός του δόγματος "το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι", "οι πολιτικοί είναι κλέφτες" κτλ.κτλ. Όταν όμως βλέπω το ίδιο κεφάλι και οι ίδιοι πολιτικοί να ξαναπροτιμούνται από τους ίδιους πολίτες... Αν λοιπόν στον Έλληνα θέσεις ένα τέτοιο δίλημμα, σαφώς και θα επιλέξει το πρώτο. Και μετά θα ψάχνει να βρει τρόπους να μην ακολουθήσει καμιά από τις υποχρεώσεις του Σουηδού κρατώντας όμως παράλληλα όλα τα προνόμιά του.


Λαθος κανεις (αναφερομαι στα bold) και σε διαψευδουν οι ελληνες μεταναστες που ζουν σε τετοιες κοινωνιες και προσαρμοζονται πληρως.

Οσο για τα υπολοιπα σκεφτηκες το ενδεχομενο να μην καταλαβαινει ο ψηφοφορος οτι εχει αλλη επιλογη;;; Και αυτο δεν ειναι ελληνικο φαινομενο, παγκοσμιως οι ψηφοφοροι ειναι εγκλωβισμενοι σε διπολα (αφου αυτα τους προωθουνται ως μοναδικες επιλογες).
Παντως θα επρεπε να σου λεει κατι οτι αναμεσα σε αυτα τα διπολα ΠΑΝΤΑ ο ψηφοφορος τιμωρουσε αυτον που θεωρουσε οτι τα σκατωσε. Απλα κατεληγε στο αλλο λαμογιο για τους λογους που ανεφερα.
Η διαφορα με εξω (και αυτο το εχω ξαναπει) ΔΕΝ ειναι στη νοοτροπια του μεσου ψηφοφορου (και εκει με αναλογα κριτηρια ψηφιζουν και η μειοψηφια ΜΟΝΟ βλεπει και εκτος των διπολων που τους πλασαρουν).
Η διαφορα λοιπον εγκειται στην ΠΟΙΟΤΗΤΑ των βασικων επιλογων που προωθουνται. Διοτι και εξω κανουν την δουλεια τους τα διπολα αλλα τουλαχιστον ΔΕΝ ειναι αρχιλαμογια και προδοτες. Μεριμνουν και καπως για τις χωρες τους μεταξυ αλλων.

Επομενως απ' οτι καταλαβες εγω θα επιμεινω οτι το ψαρι ΠΑΝΤΑ βρωμαει απο το κεφαλι και οτι ο λαος γαλουχειται αναλογως.

yiapap
04-07-11, 22:45
Λαθος κανεις (αναφερομαι στα bold) και σε διαψευδουν οι ελληνες μεταναστες που ζουν σε τετοιες κοινωνιες και προσαρμοζονται πληρως.Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν ισχυρίζομαι ότι το πρόβλημα είναι γονιδιακό, ότι φταίει ο Περικλής, η Τουρκοκρατία ή η Κάθοδος των Δωριέων. Απλά έτσι έχουμε μάθει να λειτουργούμε ως άτομα μέσα στην Ελληνική κοινωνία. Όταν βγαίνουμε σε άλλη κοινωνία τα χαρακτηριστικά μας αλλάζουν ριζικά!
Και για να αντιστρέψω το επιχείρημά σου, αν ίσχυε αυτό που λες και σε συνδιασμό με το ότι υπάρχουν εκεί έξω και υγιώς σκεπτόμενοι ή προβληματιζόμενοι άνθρωποι τότε μέσα από αυτό το πλήθος θα είχαν βγει και ηγέτες που θα μπορούσαν να επαναφέρουν την κοινωνία σε έναν άλλο δρόμο. Αν εσύ δεις τέτοιους ηγέτες (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε αρχηγούς κομμάτων) πες μου κι εμένα!!!

anon
04-07-11, 22:47
[offtopic]

Οταν μου απαντησεις σε αυτα που ρωταω παραπανω, με στοιχεια και παραδειγματα, θα σου απαντησω και εγω. Σε εχω σεβαστει αλλα εσυ δεν με σεβεσαι...

Οποιος δεν λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις, όποιος δεν σου "χαιδεύει" τα αυτάκια με όμορφα παραμύθια, αλλά λέει την ωμή, σκληρή αλήθεια, δεν σε σέβεται. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι έλληνες είναι έτσι, και για αυτό βιώνουμε ότι βιώνουμε σήμερα. Γιατί ακόμα και τώρα, δεν θέλετε να ακούσετε την αλήθεια, αλλά παραμύθια και πράσινα άλογα.

Οταν σου λένε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ανάπτυξη, για πολλούς λόγους, μνημόνιο, πουλημένοι πολιτικοί, εσύ κάθεσαι και βαυκαλίζεσαι με το τι θα μπορούσε να υπάρξει. Μα με τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει, όσο υπάρχει το μνημόνιο, το μεσοπρόθεσμο και το υπάρχον πολιτικό καθεστώς.

Μιλάτε συνεχώς για τον άχρηστο δημόσιο τομέα. Εσύ η ίδια αναφέρεσαι στην αποτυχία του ιδιωτικού τομέα να επεκταθεί σε άλλες αγορές, να είναι ανταγωνιστικός κλπ κλπ κλπ... Δεν καταλαβαίνεις ένα πράγμα. Οτι οι έλληνες επιχειρηματίες, και έχω ζήσει αρκετούς απο κοντά, κατα κανόνα οικογενειακών επιχειρήσεων, δεν έχουν μάθει να έχουν στελέχη, νομίζουν ότι μόνο αυτοί αξιζουν, και όλοι οι άλλοι είναι δούλοι. Ανέφερα πολλάκις το παράδειγμα ενός συνεργείου αυτοκινήτων, μια μικρή επιχείρηση, εδώ και στην Γερμανία. Και αναφέρω Γερμανία γιατί όλο το σόι του πατέρα μου και οι γονείς μου πήγαν εκεί γκασταρμπαιτερς. Και αρκετοί έχουν μείνει εκεί. Λοιπόν στην Ελλάδα το αφεντικό θα δουλεύει ελάχιστα, αν πατάει θα κάνει δημόσιες σχέσεις με μερικούς τόνους φραπέ, και θα βγάζει το 80% του τζίρου για πάρτη του, και αυτό το περισσότερο μαύρο. Πχ με τζίρο 200,000 ετησίως, ο ελληναράς αφεντικό θα πάρει για πάρτη του τα 170,000 ευρώ. Θα δώσει 25,000 στον τεχνίτη που θα τον τρέχει όλη μέρα, και ο οποίος απλά περιμένει την μέρα να κάνει το δικό του συνεργείο με πελατεία που θα έχει μαζέψει κάνοντας τον τεχνίτη, και θα έχει και ένα δυο ειδικευόμενους που δεν θα πάρουν δεκάρα ή θα πάρουν κάτι ψίχουλα, χαρτζιλίκι. Σε αντίθεση στη Γερμανία, στο συνεργείο το αφεντικό θα δουλεύει κανονικά ως υπάλληλος πλήρους απασχόλησης, και θα παρει κάνα 80-100 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο. Θα δώσει άλλα 60 χιλ στον πρωτο τεχνίτη και απο 20 χιλ σε δυο ειδικευόμενους.... Και όλα φορολογούμενα και καθαρά. Σου δίνει αυτό κάποια εικόνα του τι συμβαίνει;

Εαν δεν καταλαβαίνεις ακόμα, και τυραννιέσαι γιατί εσύ να μην παίρνεις ούτε καν 600 ευρώ, που δεν φτάνουν ούτε για επιβίωση, ενώ αλλού ο βασικός ξεκινά με 1200, αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε πολύ πιο πουλημένες κυβερνήσεις στο μεγάλο κεφάλαιο και δεν διασφάλισαν, όταν έπρεπε, μια σύγκλιση με την υπόλοιπη ευρώπη. Ενδεικτικά η Ισπανία μπήκε στην ΕΕ μετά απο εμας, με χειρότερη οικονομία, ανήκει και αυτή στα PIGS, αλλά εκεί ο βασικός είναι στα 1000 ευρώ, όχι στα 590. Τυχαίο; Δεν νομίζω! Αυτά ειναι πολιτικές αποφάσεις. Και φυσικά έχει να κάνει με την διανομή του πλούτου. Ισως έχεις ακούσει, αν όχι άκουσέ το τώρα, ποτέ άλλοτε τόσο λίγοι άνθρωποι δεν είχαν συγκεντρώσει τόσο πολύ πλούτο. Εαν λοιπόν οι πλούσιοι, οι επιχειρηματίες, ελέγχοντας τις κυβερνήσεις, φροντίζουν να καρπώνονται μεγαλύτερο κέρδος απο τον κάθε εργαζόμενο, και μάλιστα να αποφεύγουν νόμιμα ή παράνομα τις φορολογήσεις, τι νομίζεις ότι γίνεται;

Και επειδή μπορεί να ακοω να έρχονται οι φλεγόμενες απαντήσεις, όσον αφορά για την υπεραξία του εργαζόμενου, θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ενα παράδειγμα που έγινε αντιληπτό εύκολα στην Ενωμένη ευρώπη. Πάνε Παρίσι, κέντρο, ή κάπου πιο έξω. Εχει McDonalds. Με ίδιες τιμές, ίδιο προιόν. Μάλιστα παρόλο που μπορεί να διαφημίζουν διαφορετικά, έχουν για πολλά πράγματα κοινούς προμηθευτές για όλη την Ευρώπη (ένας απο τους λόγους που έγιναν αντι-οικονομικά στην Ισλανδία και αναγκάστηκαν εκεί να κλείσουν). Αρα μιλάμε ότι έχουμε ίδιο κόστος προιόντος. Εχουν ίδιες τιμες. Και όμως στο Παρίσι πληρώνουν πολλαπλάσια για νοίκια ή αγορά καταστήματος, και έχουν βασικά που ξεκινά απο 1200 ευρώ και παρόλα αυτά έχουν κέρδος και δουλεύουν. Εδώ έχουν πολύ μικρότερο κόστος real estate, το μισό κόστος σε εργαζόμενο. Αρα δεν υπάρχει διαφορα; Και βέβαια υπάρχει. Ποιός την καρπωνεται; Η επιχείρηση. Εδώ δουλεύει με πολλαπλάσιο κέρδος, και αυτό το πολλαπλάσιο κέρδος στηρίζεται σε μεγαλύτερη υπεραξία του εργαζόμενου. Γιατί δεν δίνουν περισσότερο μισθό, αφού μπορούν;

Η τελευταία ρητορική ερώτηση ανήκει στο fun section... Γιατί να δώσει παραπάνω όταν μπορεί να δώσει λιγότερα; Εαν αύριο ξυπνούσαμε μια μέρα, και ως εκ θαύματος αποφάσιζαν όλες οι γυναίκες, τουλάχιστον οι παντρεμένες με παιδιά, ότι δεν πρέπει να δουλευουν και να κάτσουν να φροντίζουν το σπίτι τους, όπως ήταν το σύνηθες πριν 40+ χρόνια, τις λές ότι θα γινόταν; Αυτομάτως αντί να εχουμε ανεργία, θα είχαμε ζήτηση εργασίας. Απο την στιγμή που δεν έχει ανεργία, οι μισθοί θα ανέβαιναν. Τραγικό παράδειγμα, η περίπτωση της μαύρης πανούκλας, που ανέβασε τα ημερομίσθια εργατών και τεχνιτων στα ύψη δημιουργώντας την μεσαία τάξη. Η ανεργία υπάρχει όχι μόνο γιατί δεν έχει δουλειές, αλλά γιατί πρέπει να υπάρχει (κατα τα συμφέροντα των πλουσίων) προκειμένου να δουλεύεις για ένα κομμάτι ψωμί. Πόση ανεργία; Τόση ώστε να μην χαλάει η σούπα, μην γίνει σοβαρή κοινωνική αναταραχή.

Νικαετός
04-07-11, 22:50
Να υποθέσω Γιάννη, ότι αναζητάς τέτοιους ηγέτες σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Δεν υπάρχουν (αποδεδειγμένα). Αν και τελείως οφ τόπικ η όλη κατάσταση, είναι πολύ αργά πλέον. Η λογική αυτή μας οδήγησε επί δεκαετίες από την Σκύλα στην Χάρυβδη και αντιστρόφως. Σκέψου ότι ακόμα και τώρα, την εντελώς στερνή ώρα, πάλι σε αυτούς τους δύο έχουμε (ως λαός) εναποθέσει τις (όποιες) ελπίδες μας. :rofl:

anon
04-07-11, 22:51
Για να υπάρξει ανάπτυξη πρέπει όλοι Έλληνες να μεταναστεύσουν στη Γερμάνια. Τότε θα μπουχτίσουν οι Γερμανοί να μας βλέπουν μες στη μούρη τους, και θα πουν αησιχτίρ τραβάτε σπίτια σας... θα μας πετάνε λεφτά* όπως ο Μπόρατ στους Εβραίους, για να γλυτώσουν. Και μεις θα γυρίσουμε σπίτια μας θριαμβευτές, με γεμάτες τσέπες. Πάρτε το χαμπάρι, ο λαός μας γεννήθηκε για να πουλάει προστασία.


*σε περίπτωση που δεν συμβεί αυτό, υπάρχει βέβαια ένας μικρός κίνδυνος να αναβιώσουν παραδοσιακά ήθη και έθιμα των Γερμανών.



Πλάκα πλάκα είναι η μόνη σωστή ίσως αντιμετώπιση. Εχουμε κάθε δικαίωμα να πάμε να εργαστούμε στις άλλες χώρες της ΕΕ, αν και τελευταία προσπαθούν να καταργήσουν συνθήκες Σεγκεν και να εισάγουν προστατευτισμό (ήδη το κάνουν κάπως πλαγίως). Εαν πάμε με πρόγραμμα και οργάνωση στις άλλες χώρες, συνεργαζόμενοι, υποστηρίζοντας οι πρώτοι τους επόμενους που έρχονται, με δουλειές, διαμονή κλπ, και πάμε κατά χιλιάδες σε όλες τις προηγμένες αυτές χώρες
1) Θα φοβηθούν οι ντόπιοι τους "ξένους" έλληνες που δουλεύουν για τα μισά λεφτά απο αυτούς
2) στην ελλάδα θα μειωθεί η ανεργία και αναγκαστικά λόγω του νόμου προσφοράς και ζήτησης οι μισθοί θα ανέβουν. Εαν πέσει η ανεργία κάτω απο το 3%, ουσιαστικά είναι σαν να μην υπάρχει...

Ομως πότε ο έλληνας δούλεψε ομαδικά;

Burning Skies
04-07-11, 22:53
Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν ισχυρίζομαι ότι το πρόβλημα είναι γονιδιακό, ότι φταίει ο Περικλής, η Τουρκοκρατία ή η Κάθοδος των Δωριέων. Απλά έτσι έχουμε μάθει να λειτουργούμε ως άτομα μέσα στην Ελληνική κοινωνία. Όταν βγαίνουμε σε άλλη κοινωνία τα χαρακτηριστικά μας αλλάζουν ριζικά!
Και για να αντιστρέψω το επιχείρημά σου, αν ίσχυε αυτό που λες και σε συνδιασμό με το ότι υπάρχουν εκεί έξω και υγιώς σκεπτόμενοι ή προβληματιζόμενοι άνθρωποι τότε μέσα από αυτό το πλήθος θα είχαν βγει και ηγέτες που θα μπορούσαν να επαναφέρουν την κοινωνία σε έναν άλλο δρόμο. Αν εσύ δεις τέτοιους ηγέτες (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε αρχηγούς κομμάτων) πες μου κι εμένα!!!

Ποιος θα τους αφησει να βγουν μπροστα;;;; Ασε που εγω δεν θεωρω οτι ολοι οι πολιτικοι ειναι ανικανοι και οτι δεν μπορει να προσφερει εργο κανενα κομμα. Απλα ειναι ετσι το συστημα που προωθει το διπολο (κατι που οπως ειπα ειναι παγκοσμιο φαινομενο) και αναγκαστικα λοιπον πρεπει να υπαρξει εξεγερση εναντιον του πολιτικου συστηματος που προωθει (και προστατευει) αυτη την κατασταση για να αλλαξει κατι.

Και αν ποτε αλλαξει κατι τοτε ο Ελληνας ΜΙΑ ΧΑΡΑ μπορει να προσαρμοστει σε σωστες επιταγες και σε μια διαφορετικη και υγιη κατασταση (εδω προσαρμοστηκε σε χρονο dt σε μια κατασταση που του απαγορευει να ονειρευεται και που τον εχει σκισει ηδη οικονομικα και εργασιακα).
Δεν ειδα αλλωστε πολλους να επιστρεφουν απο το εξωτερικο διοτι δεν αντεχαν να μην ειναι καφροι. Ολοι οσοι επιστρεφουν το κανουν γιατι τους λειπουν οι φιλοι, ο ηλιος και ο τροπος διασκεδασης (και οχι κατι αλλο). Αν μαλιστα συμβιβαστουν χωρις αυτα τοτε δεν επιστρεφουν καθολου.

yiapap
04-07-11, 23:02
Να υποθέσω Γιάννη, ότι αναζητάς τέτοιους ηγέτες σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ. Δεν υπάρχουν (αποδεδειγμένα). Αν και τελείως οφ τόπικ η όλη κατάσταση, είναι πολύ αργά πλέον. Η λογική αυτή μας οδήγησε επί δεκαετίες από την Σκύλα στην Χάρυβδη και αντιστρόφως. Σκέψου ότι ακόμα και τώρα, την εντελώς στερνή ώρα, πάλι σε αυτούς τους δύο έχουμε (ως λαός) εναποθέσει τις (όποιες) ελπίδες μας. :rofl:Γιάννη εμένα;
Όχι, αντίθετα πιστεύω ότι μέσα από τον όποιο κομματικό μηχανισμό δεν μπορεί να βγει πλέον κανένας ηγέτης που να κάνει τη διαφορά. Αντίθετα το επέκτεινα και είπα ότι έχω σοβαρότατες αμφιβολίες για το αν και μέσα από την Ελληνική κοινωνία (που κι αυτή είναι ένας "μηχανισμός") μπορεί να βγει ένα τέτοιο πρόσωπο ή μια τέτοια ομάδα.

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


και αναγκαστικα λοιπον πρεπει να υπαρξει εξεγερση εναντιον του πολιτικου συστηματος που προωθει (και προστατευει) αυτη την κατασταση για να αλλαξει κατι.Ποιός θα την κάνει την εξέγερση; Δηλαδή ποιός θα την σχεδιάσει, οργανώσει, χρηματοδοτήσει; Ποιός θα είναι ο σκοπός της; Να αλλάξουμε τους διεφθαρμένους πολιτικούς με νέους, δυναμικούς, έξυπνους και αδέκαστους τεχνοκράτες που με τη μούρη τους (που λέει κι albatross) θα εμπνεύσουν μια εξέγερση;
Μην ξεχάσεις να με ειδοποιήσεις μόλις ξεπεταχτούν! :p

Νικαετός
04-07-11, 23:07
βλέπεις κάποιον άλλο Γιάννη εδώ τριγύρω? :p

Δεν συμφωνώ μαζί σου. Δεν είναι θέμα ηγέτη, αλλά πολιτικής. Δεν είναι θέμα ενός κόμματος, αλλά συνεργασιών. Δεν αλλάζει η πολιτική κατάσταση στην ελλάδα, από κανέναν "πεφωτισμένο". Και δεν χρειάζεται "εξέγερση", αλλά εκπαίδευση.

anon
04-07-11, 23:08
Παθών. Φυσικά έκλεισα το "μαγαζί" και το κράτος έχασε φόρους και εισφορές, αρκετών εκατομυρίων δρχ/ετησίως από τότε...


ΔΙΟΡΘΩΣΗ. Το κράτος δεν έχασε, εφόσον οι πελάτες σου πήγαν σε άλλο μαγαζί και εκείνο το μαγαζί πληρώνει φόρους και εισφορές. Οι πελάτες σου σίγουρα πήγαν σε άλλο "μαγαζί". Το θέμα είναι εαν το άλλο μαγαζί πλήρωνε φόρους και εισφορές.

HRC2360
04-07-11, 23:11
Λαθος κανεις (αναφερομαι στα bold) και σε διαψευδουν οι ελληνες μεταναστες που ζουν σε τετοιες κοινωνιες και προσαρμοζονται πληρως.




Πληρως?Μην παιρνεις και ορκο ;) ρωτα αν εχεις συγγενη που εζησε Γερμανια και ειχε δικο του μαγαζι,γυραδικο/εστιατοριο/μπυραρια π.χ.,τα δηλωνε ολα οπως ο Γερμανος η' μονο το 20%-30%? :biggrin:
Οπου τον παιρνει τον Ελληνα,παραμενει Ελληνας.




Ενδεικτικά η Ισπανία μπήκε στην ΕΕ μετά απο εμας, με χειρότερη οικονομία, ανήκει και αυτή στα PIGS, αλλά εκεί ο βασικός είναι στα 1000 ευρώ, όχι στα 590. Τυχαίο; Δεν νομίζω!


Ο βασικος στην Ισπανια μεχρι το 2009 ηταν πιο κατω απο εμας,αν θυμαμαι καλα ηταν 624.

Burning Skies
04-07-11, 23:12
Ποιός θα την κάνει την εξέγερση; Δηλαδή ποιός θα την σχεδιάσει, οργανώσει, χρηματοδοτήσει; Ποιός θα είναι ο σκοπός της; Να αλλάξουμε τους διεφθαρμένους πολιτικούς με νέους, δυναμικούς, έξυπνους και αδέκαστους τεχνοκράτες που με τη μούρη τους (που λέει κι albatross) θα εμπνεύσουν μια εξέγερση;
Μην ξεχάσεις να με ειδοποιήσεις μόλις ξεπεταχτούν! :p

Δεν χρειαζεται χρηματοδοτηση. Αρκουν συγκεκριμενες και αναιμακτες κινησεις (που μπορουν να αποφασιστουν και απο την "πλατεια" σε συνεργασια με οσα συνδικατα ενδιαφερονται).

1) Γενικη απεργια μεχρι να κατεβασει ρολα η χωρα. Λιμανια, αεροδρομια, δημοσιες υπηρεσιες (πλην προσωπικου ασφαλειας σε νοσοκομεια, νερο και ρευμα), τελωνεια, πολυκαταστηματα (ας μεινουν ανοιχτα μονο τα συνοικιακα μαγαζακια) κοκ. Οποιος ειναι υπαλληλος σε μεγαλη επιχειρηση να κατσει σπιτι του. ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ.
Αυτο θα ριξει την κυβερνηση και θα οδηγησει σε εκλογες.

2) Γραμμη να μην ψηφισει ΚΑΝΕΙΣ δικομματισμο στις εκλογες. Να ψηφισει οποιοδηποτε αλλο κομμα ή λευκο και να μεταφερθουν τα αιτηματα της "πλατειας" εξω απο καθε εκλογικο κεντρο με βασικο συνθημα "ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ, ΟΧΙ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ, ΟΧΙ ΑΠΟΧΗ".

3) Κατα την ορκωμοσια της νεας κυβερνησης (οποια και αν ειναι αυτη) επιστροφη στις πλατειες και υπενθυμιση των αιτηματων των αντιδρωντων.

yiapap
04-07-11, 23:13
Και δεν χρειάζεται "εξέγερση", αλλά εκπαίδευση.H εκπαίδευση απαιτεί πολιτική απόφαση, πιστή εφαρμογή σε βάθος χρόνου, άμεση σύγκρουση (π.χ. με τα σκουπιδοκάναλα) και φυσικά χρήματα.
Βλέπεις εσύ να υπάρχει κάτι τις από τα παραπάνω; Έστω βρε αδερφέ διάθεση; Γιατί αν τα βλέπεις έχει καλώς! Μπορεί σε 10-20 χρόνια να αρχίσουν να πιάνουν τόπο!
Να τέτοια λες και με κάνεις πιο ρομαντικά και από την Ιωάννα! :sorry:

anon
04-07-11, 23:13
Για να μην παρεξηγηθώ: Δεν ισχυρίζομαι ότι το πρόβλημα είναι γονιδιακό, ότι φταίει ο Περικλής, η Τουρκοκρατία ή η Κάθοδος των Δωριέων. Απλά έτσι έχουμε μάθει να λειτουργούμε ως άτομα μέσα στην Ελληνική κοινωνία. Όταν βγαίνουμε σε άλλη κοινωνία τα χαρακτηριστικά μας αλλάζουν ριζικά!
Και για να αντιστρέψω το επιχείρημά σου, αν ίσχυε αυτό που λες και σε συνδιασμό με το ότι υπάρχουν εκεί έξω και υγιώς σκεπτόμενοι ή προβληματιζόμενοι άνθρωποι τότε μέσα από αυτό το πλήθος θα είχαν βγει και ηγέτες που θα μπορούσαν να επαναφέρουν την κοινωνία σε έναν άλλο δρόμο. Αν εσύ δεις τέτοιους ηγέτες (δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε αρχηγούς κομμάτων) πες μου κι εμένα!!!

Οχι, ακόμη και σήμερα, οι ίδιοι οι έλληνες, όταν πάνε σε χώρες οργανωμένες και με σαφή πλαίσιο λειτουργίας και ευνομίας, προσαρμόζονται. Και μάλιστα πολλοί εξ αυτών πετυχαίνουν πολύ καλύτερα. Οπως επίσης και το αντίθετο, έχω γίνει μάρτυρας πολλέςφορές γερμανών τουριστών που γνωρίζοντας την χαλαρότητα του νόμου εδώ, ξεδίνουν και κάνουν πράγματα που ούτε καν θα σκέπτονταν να κάνουν στην χώρα τους.
Αρα;
Εγώ συνεχιζω να πιστεύω ότι το πράγμα βρωμάει απο το κεφάλι, έχω γράψει και σχετικό μύνημα όπου αναλύω τα εκλογικά αποτελέσματα απο το 1981 και μετά, και είναι απόλυτα δικαιολογημένα, και κάθε αποτέλεσμα ήταν μια προσπάθεια του λαού προς μια κυβέρνηση πιο δημοκρατική, πιο δίκαιη και το κυριότερο, χωρίς σκάνδαλα. Απλά ο κόσμος έχει γαλουχηθεί να μην κοιτάει ποτέ αριστερά, μη τζιζ κακά, οπότε περιορίζεται στο δίπολο ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, άρα ουσιαστικά δεν έχει επιλογή.

Burning Skies
04-07-11, 23:14
Πληρως?Μην παιρνεις και ορκο ;) ρωτα αν εχεις συγγενη που εζησε Γερμανια και ειχε δικο του μαγαζι,γυραδικο/εστιατοριο/μπυραρια π.χ.,τα δηλωνε ολα οπως ο Γερμανος η' μονο το 20%-30%? :biggrin:
Οπου τον παιρνει τον Ελληνα,παραμενει Ελληνας.


ΟΠΟΥ τον παιρνει. Αυτο ειπα και εγω. Αν δεν τον παιρνει προσαρμοζεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

yiapap
04-07-11, 23:17
2) Γραμμη να μην ψηφισει ΚΑΝΕΙΣ δικομματισμο στις εκλογες. Να ψηφισει οποιοδηποτε αλλο κομμα ή λευκο και να μεταφερθουν τα αιτηματα της "πλατειας" εξω απο καθε εκλογικο κεντρο με βασικο συνθημα "ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ, ΟΧΙ ΔΙΚΟΜΜΑΤΙΣΜΟ, ΟΧΙ ΑΠΟΧΗ".Καλά. Στις επόμενες εκλογές που ΠΑΣΟΚ/ΝΔ θα πάρουν πάλι 65-70% τα ξαναλέμε. Από το '93 τις περιμένω αυτές τις εκλογές και ακόμη να 'ρθουν!

........Auto merged post: yiapap πρόσθεσε 2 λεπτά και 11 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΟΠΟΥ τον παιρνει. Αυτο ειπα και εγω. Αν δεν τον παιρνει προσαρμοζεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ.Μα εκεί δεν τον παίρνει γιατί είναι το 0,1% της κοινωνίας και όχι το 99.1% αυτής!
Εκτός αν συμβεί το σενάριο του anon και η μαζική έξοδος των Ελλήνων ανεβάσει τα ποσοστά. Όποτε η επόμενη ερώτηση είναι "Τι θα συμβεί στις χώρες με ανεβασμένα ποσοστά;"
:p

anon
04-07-11, 23:18
Γιάννη εμένα;
Όχι, αντίθετα πιστεύω ότι μέσα από τον όποιο κομματικό μηχανισμό δεν μπορεί να βγει πλέον κανένας ηγέτης που να κάνει τη διαφορά. Αντίθετα το επέκτεινα και είπα ότι έχω σοβαρότατες αμφιβολίες για το αν και μέσα από την Ελληνική κοινωνία (που κι αυτή είναι ένας "μηχανισμός") μπορεί να βγει ένα τέτοιο πρόσωπο ή μια τέτοια ομάδα.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Ειναι τέτοιος ο κομματικός μηχανισμός, που δεν μπορεί να βγάλει ένα μεγάλο ηγέτη. Απο πολύ νωρίς το σύστημα "τρώει" τις εξαιρετικές προσωπικότητες... Δέστε κάνα ρεάλιτυ εαν δεν έχετε δεί μέχρι τώρα, κάνα survivor απο παλιά. Μπορείτε να πάρετε πολλά μαθήματα...

ΥΓ. Προσωπικά το ονομάζω η δικτατορία του μέσου - κατώτερου ανθρώπου.

HRC2360
04-07-11, 23:20
ΟΠΟΥ τον παιρνει. Αυτο ειπα και εγω. Αν δεν τον παιρνει προσαρμοζεται ΜΙΑ ΧΑΡΑ.



δυστυχως η' ευτυχως,τον παιρνει σε πολλες χωρες :lol:

chat1978
04-07-11, 23:27
Εγώ πάντως έχω την αίσθηση ότι μια κοινωνία που δεν τα έχει βρει μεταξύ της, δεν μπορεί ποτέ να αναπτυχθεί ουσιωδώς.

Ίσως, να είμαι "ρομαντικός", αλλά αν μπορούσα να το τραβήξω μια κοινωνία που τα έχει βρει μεταξύ της, σίγουρα θα έχει ανάπτυξη ουσιώδη και σε όλο το εύρος της κοινωνία, καθώς οι μηχανισμοί που χρειάζονται θα δημιουργηθούν και θα καλυφθούν από την ίδια.

Για μένα ανάπτυξη χωρίς αυτή την προϋπόθεση, μάλλον είναι ανάπτυξη τύπου Κίνας και Τουρκίας. Τεράστιους ρυθμούς, και πολλαπλάσιοι ρυθμοί αύξησης πλούτου σε ελάχιστους ανθρώπους σε αναλογία με το τους πολλαπλάσιους ρυθμούς φτωχοποιήσης σε όλη την υπόλοιπη κοινωνία.

dhatz
04-07-11, 23:33
Μιλάτε συνεχώς για τον άχρηστο δημόσιο τομέα. Εσύ η ίδια αναφέρεσαι στην αποτυχία του ιδιωτικού τομέα να επεκταθεί σε άλλες αγορές, να είναι ανταγωνιστικός κλπ κλπ κλπ... Δεν καταλαβαίνεις ένα πράγμα. Οτι οι έλληνες επιχειρηματίες, και έχω ζήσει αρκετούς απο κοντά, κατα κανόνα οικογενειακών επιχειρήσεων, δεν έχουν μάθει να έχουν στελέχη, νομίζουν ότι μόνο αυτοί αξιζουν, και όλοι οι άλλοι είναι δούλοι.

Πράγματι, κι αυτό το φαινόμενο είναι πιο έντονο εκτός της Αθήνας. Ελάχιστες εταιρίες της πόλης μας, όπως π.χ. η Goody's, ειχαν στελέχη στο management, οι άλλες είναι οικογενειακές επιχειρήσεις.

Πάντως να ξέρετε ότι οι παθογένειες του "ελληνικού μοντέλου" είναι σε μεγάλο ποσοστό συνδεδεμένες. Αναξιοκρατία, συντεχνίες, διογκωμένο Δημόσιο, διαφθορά, έλλειμα δικαιοσύνης, υψηλό κόστος επιχειρείν, ανύπαρκτες κεφαλαιαγορές, φυγή επενδυτικών κεφαλαίων, απουσία venture capital (ξέρετε, αυτά που στις ΗΠΑ χρηματοδοτούν εδώ και δεκαετίες νεοσύστατες εταιρίες σαν την Apple και την Google όταν ξεκινούσαν) κλπ



Η τελευταία ρητορική ερώτηση ανήκει στο fun section... Γιατί να δώσει παραπάνω όταν μπορεί να δώσει λιγότερα; Εαν αύριο ξυπνούσαμε μια μέρα, και ως εκ θαύματος αποφάσιζαν όλες οι γυναίκες, τουλάχιστον οι παντρεμένες με παιδιά, ότι δεν πρέπει να δουλευουν και να κάτσουν να φροντίζουν το σπίτι τους, όπως ήταν το σύνηθες πριν 40+ χρόνια, τις λές ότι θα γινόταν; Αυτομάτως αντί να εχουμε ανεργία, θα είχαμε ζήτηση εργασίας. Απο την στιγμή που δεν έχει ανεργία, οι μισθοί θα ανέβαιναν. Τραγικό παράδειγμα, η περίπτωση της μαύρης πανούκλας, που ανέβασε τα ημερομίσθια εργατών και τεχνιτων στα ύψη δημιουργώντας την μεσαία τάξη. Η ανεργία υπάρχει όχι μόνο γιατί δεν έχει δουλειές, αλλά γιατί πρέπει να υπάρχει (κατα τα συμφέροντα των πλουσίων) προκειμένου να δουλεύεις για ένα κομμάτι ψωμί. Πόση ανεργία; Τόση ώστε να μην χαλάει η σούπα, μην γίνει σοβαρή κοινωνική αναταραχή.

Η απάντηση, όπως γνωρίζεις πολυ καλά, βρίσκεται στην είσοδο των ασιατικών χωρών (κυρίως, γιατί στην Ευρώπη είχαμε και το άνοιγμα με τις πρώην ανατολικές χώρες) στην παγκόσμια αγορά εργασίας και το wage arbitrage.

Την τελευταία 10ετία είχαμε σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα αυτό που φοβούνταν με τη NAFTA και που ο Ross Perot (ανεξάρτητος συνυποψήφιος το 1992 στις αμερικ. εκλογές με Κλίντον και Μπους Sr) είχε χαρακτηρίσει "a giant sucking sound" http://en.wikipedia.org/wiki/Giant_sucking_sound

Πάντως, τα προβλήματα της Ελλάδας έχουν πολύ περισσότερο να κάνουν με τις δικές της αδυναμίες και η χώρα βρίσκεται σήμερα σ'ένα σταυροδρόμι που θα κρίνει το μέλλον για αρκετές δεκαετίες...

yiapap
04-07-11, 23:37
Πάντως, τα προβλήματα της Ελλάδας έχουν πολύ περισσότερο να κάνουν με τις δικές της αδυναμίες και η χώρα βρίσκεται σήμερα σ'ένα σταυροδρόμι που θα κρίνει το μέλλον για αρκετές δεκαετίες...Το σταυροδρόμι προϋποθέτει 3 επιλογές διαδρομής. Εκτός της προφανούς, ποιές είναι οι άλλες δύο; :p

Jose Gustavo
05-07-11, 00:17
Παιδια να ρωτησω κατι εδω μια και το διαβαζουν αρκετοι αυτο το νημα;
Εκανα μια αναζητηση για να βρω πληροφοριες σχετικα με τη διαδικασια ιδρυσης νεου κομματος αλλα δε βρηκα τιποτα. Ξερει κανεις αν υπαρχουν καπου στο διαδικτυο σχετικες πληροφοριες;

Lord Basil
05-07-11, 00:41
Παιδια να ρωτησω κατι εδω μια και το διαβαζουν αρκετοι αυτο το νημα;
Εκανα μια αναζητηση για να βρω πληροφοριες σχετικα με τη διαδικασια ιδρυσης νεου κομματος αλλα δε βρηκα τιποτα. Ξερει κανεις αν υπαρχουν καπου στο διαδικτυο σχετικες πληροφοριες;

νατος ο σοβαρος επιχειρηματιας !!!

χαχαχαχ εγραψες μεγαλε :p και μιας και θα ανρωτηθεις τι γινεται με τα χρηματα των κομματων ,παρε μια ιδεα .... http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/x-xrhmacom-pap.pdf

Ioanna123
05-07-11, 01:08
Οποιος δεν λέει αυτό που θέλεις να ακούσεις, όποιος δεν σου "χαιδεύει" τα αυτάκια με όμορφα παραμύθια, αλλά λέει την ωμή, σκληρή αλήθεια, δεν σε σέβεται. Δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι έλληνες είναι έτσι, και για αυτό βιώνουμε ότι βιώνουμε σήμερα. Γιατί ακόμα και τώρα, δεν θέλετε να ακούσετε την αλήθεια, αλλά παραμύθια και πράσινα άλογα.


Προσπερνωντας τον σαρκασμο (περι αυτακιων, παραμυθιων κλπ), απαντω: ναι, δεν με σεβεται οποιος μου απαντα off topic. Ας ελεγε καποιος ON TOPIC γιατι συγκεκριμενα και με στοιχεια η Ελλαδα ειναι καταδικασμενη να ΜΗΝ παραξει τιποτα στην γεωργια, στην τεχνολογια, στον τουρισμο, στον πολιτισμο, στη βιομηχανια, στις υπηρεσιες, στην ενεργεια ή σε οποιονδηποτε αλλον αναπτυξιακο τομεα μπορει να εξελιχθει μια χωρα, και ΠΟΛΥ ευχαριστως να ακουγα την ωμη αληθεια. Ή αν μπορει να παραξει καπου και αυτη η ερμη χωρα, ΠΟΛΥ περισσοτερο ευχαριστως να ακουσω και αυτη την αληθεια. Τοσο απλα.



Οταν σου λένε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει ανάπτυξη, για πολλούς λόγους, μνημόνιο, πουλημένοι πολιτικοί, εσύ κάθεσαι και βαυκαλίζεσαι με το τι θα μπορούσε να υπάρξει. Μα με τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει, όσο υπάρχει το μνημόνιο, το μεσοπρόθεσμο και το υπάρχον πολιτικό καθεστώς.


Αυτη ειναι η αποψη σου (και η αποψη οσων εγραψαν εδω, μεχρι τωρα). Μπορει να εχετε και δικιο. Δεν συμμεριζονται ολοι την ιδια αποψη.



Μιλάτε συνεχώς για τον άχρηστο δημόσιο τομέα. Εσύ η ίδια αναφέρεσαι στην αποτυχία του ιδιωτικού τομέα να επεκταθεί σε άλλες αγορές, να είναι ανταγωνιστικός κλπ κλπ κλπ... Δεν καταλαβαίνεις ένα πράγμα. Οτι οι έλληνες επιχειρηματίες, και έχω ζήσει αρκετούς απο κοντά, κατα κανόνα οικογενειακών επιχειρήσεων, δεν έχουν μάθει να έχουν στελέχη, νομίζουν ότι μόνο αυτοί αξιζουν, και όλοι οι άλλοι είναι δούλοι. Ανέφερα πολλάκις το παράδειγμα ενός συνεργείου αυτοκινήτων, μια μικρή επιχείρηση, εδώ και στην Γερμανία. Και αναφέρω Γερμανία γιατί όλο το σόι του πατέρα μου και οι γονείς μου πήγαν εκεί γκασταρμπαιτερς. Και αρκετοί έχουν μείνει εκεί. Λοιπόν στην Ελλάδα το αφεντικό θα δουλεύει ελάχιστα, αν πατάει θα κάνει δημόσιες σχέσεις με μερικούς τόνους φραπέ, και θα βγάζει το 80% του τζίρου για πάρτη του, και αυτό το περισσότερο μαύρο. Πχ με τζίρο 200,000 ετησίως, ο ελληναράς αφεντικό θα πάρει για πάρτη του τα 170,000 ευρώ. Θα δώσει 25,000 στον τεχνίτη που θα τον τρέχει όλη μέρα, και ο οποίος απλά περιμένει την μέρα να κάνει το δικό του συνεργείο με πελατεία που θα έχει μαζέψει κάνοντας τον τεχνίτη, και θα έχει και ένα δυο ειδικευόμενους που δεν θα πάρουν δεκάρα ή θα πάρουν κάτι ψίχουλα, χαρτζιλίκι. Σε αντίθεση στη Γερμανία, στο συνεργείο το αφεντικό θα δουλεύει κανονικά ως υπάλληλος πλήρους απασχόλησης, και θα παρει κάνα 80-100 χιλιάδες ευρώ τον χρόνο. Θα δώσει άλλα 60 χιλ στον πρωτο τεχνίτη και απο 20 χιλ σε δυο ειδικευόμενους.... Και όλα φορολογούμενα και καθαρά. Σου δίνει αυτό κάποια εικόνα του τι συμβαίνει;


Ναι αμε. Την τεραστια μαλακυνση εγκεφαλου του Ελληνα την ξερω μια χαρα. Ωραια τα σεντονια σου, αλλα εγω τα εχω ξαναδιαβασει και αλλωστε...εχμμ...πολλα τα εχω δει και τα βλεπω και μπροστα μου...καθε μερα...Να σου πω και μια αλλη μαλακυνση εγω? ΟΧΙ μονο πιστευει οτι ειναι γαμιστερος:evil: ο Ελληνας αφεντικος, αλλα αμα πας και του μιλησεις και λιγο λιγο για προωθηση προϊοντος, να φερουμε κανενα γραφιστα ή web designer να μας φτιαξει λιγο το προϊον, καμμια ιστοσελιδα ρε αδερφακο?? σε παιρνει με τις λεμονοκουπες...Anyway... Τα ξερω αυτα που λες.

Το Δημοσιο τομεα ΠΟΤΕ δεν τον εχω κατηγορησει. Οχι τα quotes που φερνω για να μετρησω αντιδρασεις! Προσωπικα εγω λεω. Αλλωστε, καποιοι λενε οτι το Δημοσιο απορροφησε τοσους πολλους επειδη ο Ιδιωτικος Ελληνικος τομεας ηταν ανικανος να θρεψει τοσους ανθρωπους... Τουλαχιστον αξιοπρεπως...




Εαν δεν καταλαβαίνεις ακόμα, και τυραννιέσαι γιατί εσύ να μην παίρνεις ούτε καν 600 ευρώ, που δεν φτάνουν ούτε για επιβίωση, ενώ αλλού ο βασικός ξεκινά με 1200, αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε πολύ πιο πουλημένες κυβερνήσεις στο μεγάλο κεφάλαιο και δεν διασφάλισαν, όταν έπρεπε, μια σύγκλιση με την υπόλοιπη ευρώπη. Ενδεικτικά η Ισπανία μπήκε στην ΕΕ μετά απο εμας, με χειρότερη οικονομία, ανήκει και αυτή στα PIGS, αλλά εκεί ο βασικός είναι στα 1000 ευρώ, όχι στα 590. Τυχαίο; Δεν νομίζω! Αυτά ειναι πολιτικές αποφάσεις. Και φυσικά έχει να κάνει με την διανομή του πλούτου. Ισως έχεις ακούσει, αν όχι άκουσέ το τώρα, ποτέ άλλοτε τόσο λίγοι άνθρωποι δεν είχαν συγκεντρώσει τόσο πολύ πλούτο. Εαν λοιπόν οι πλούσιοι, οι επιχειρηματίες, ελέγχοντας τις κυβερνήσεις, φροντίζουν να καρπώνονται μεγαλύτερο κέρδος απο τον κάθε εργαζόμενο, και μάλιστα να αποφεύγουν νόμιμα ή παράνομα τις φορολογήσεις, τι νομίζεις ότι γίνεται;

Κοιταζωντας εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country) βλεπω οτι ο βασικος στην Ισπανια ειναι 641 €, δεν ξερω αν κανουν λαθος. But I get your point--> αλλου ο βασικος ειναι αξιοπρεπης επειδη ειχαν σωστους πολιτικους, εμεις εδω ειχαμε σαπιους....Αυτο ηταν μονο?



Και επειδή μπορεί να ακοω να έρχονται οι φλεγόμενες απαντήσεις, όσον αφορά για την υπεραξία του εργαζόμενου, θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Ενα παράδειγμα που έγινε αντιληπτό εύκολα στην Ενωμένη ευρώπη. Πάνε Παρίσι, κέντρο, ή κάπου πιο έξω. Εχει McDonalds. Με ίδιες τιμές, ίδιο προιόν. Μάλιστα παρόλο που μπορεί να διαφημίζουν διαφορετικά, έχουν για πολλά πράγματα κοινούς προμηθευτές για όλη την Ευρώπη (ένας απο τους λόγους που έγιναν αντι-οικονομικά στην Ισλανδία και αναγκάστηκαν εκεί να κλείσουν). Αρα μιλάμε ότι έχουμε ίδιο κόστος προιόντος. Εχουν ίδιες τιμες. Και όμως στο Παρίσι πληρώνουν πολλαπλάσια για νοίκια ή αγορά καταστήματος, και έχουν βασικά που ξεκινά απο 1200 ευρώ και παρόλα αυτά έχουν κέρδος και δουλεύουν. Εδώ έχουν πολύ μικρότερο κόστος real estate, το μισό κόστος σε εργαζόμενο. Αρα δεν υπάρχει διαφορα; Και βέβαια υπάρχει. Ποιός την καρπωνεται; Η επιχείρηση. Εδώ δουλεύει με πολλαπλάσιο κέρδος, και αυτό το πολλαπλάσιο κέρδος στηρίζεται σε μεγαλύτερη υπεραξία του εργαζόμενου. Γιατί δεν δίνουν περισσότερο μισθό, αφού μπορούν;


Οι πολιτικοι θα φταινε! Κερδισα γλυφιτζουρι? :) Ή καποια καθηκια που το παιζουν αφεντικα μου το εφαγαν κι αυτο?!:sorry:



Η τελευταία ρητορική ερώτηση ανήκει στο fun section... Γιατί να δώσει παραπάνω όταν μπορεί να δώσει λιγότερα; Εαν αύριο ξυπνούσαμε μια μέρα, και ως εκ θαύματος αποφάσιζαν όλες οι γυναίκες, τουλάχιστον οι παντρεμένες με παιδιά, ότι δεν πρέπει να δουλευουν και να κάτσουν να φροντίζουν το σπίτι τους, όπως ήταν το σύνηθες πριν 40+ χρόνια, τις λές ότι θα γινόταν; Αυτομάτως αντί να εχουμε ανεργία, θα είχαμε ζήτηση εργασίας. Απο την στιγμή που δεν έχει ανεργία, οι μισθοί θα ανέβαιναν. Τραγικό παράδειγμα, η περίπτωση της μαύρης πανούκλας, που ανέβασε τα ημερομίσθια εργατών και τεχνιτων στα ύψη δημιουργώντας την μεσαία τάξη. Η ανεργία υπάρχει όχι μόνο γιατί δεν έχει δουλειές, αλλά γιατί πρέπει να υπάρχει (κατα τα συμφέροντα των πλουσίων) προκειμένου να δουλεύεις για ένα κομμάτι ψωμί. Πόση ανεργία; Τόση ώστε να μην χαλάει η σούπα, μην γίνει σοβαρή κοινωνική αναταραχή.


Ναι αλλα αμα σταματησει την δουλεια της η γυναικα σου και η κορη σου και βγεις να δουλεψεις μονος σου, θα τα καταφερεις?

Τελος παντων...

Completely OFF TOPIC ειμαστε, για ΑΛΛΑ επιθυμουσα να μιλησω εγω...

Νικαετός
05-07-11, 10:39
Θα παρακαλούσα να μένουμε στο θέμα. Μηνύματα που θα περιέχουν απαξιωτικές προς άλλους συνομιλητές μας εκφράσεις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης του φόρουμ θα διαγράφονται. Ευχαριστώ

Τώρα επί του θέματος.

Για τους διαμένοντες σε επαρχία. Πρόσφατα από την ΝΕΤ, αν θυμάμαι καλά, είδα δύο περιπτώσεις καλλιεργειών με μεγάλη (κατά τα λεγόμενα των καλλιεργητών) απόδοση.

Η μια είναι η καλλιέργεια μύρτιλλου, κάπου στην Δράμα (βιολογική καλλιέργεια, προϊόντος με μεγάλη απόδοση - 10 στρέμματα καλλιέργειας = απόδοση 500 στρεμμάτων καλαμποκιού) και άλλη μια καλλιέργεια τσαγιού στους πρόποδες (και λίγο παραπάνω) του Ολύμπου. Ιωάννα, δεν γνωρίζω την περιοχή που μένεις (νησάκι διαβάζω, άρα μάλλον δεν προσφέρεται για καλλιέργειες), αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι θα βρεθεί και εκεί. Γεγονός είναι ότι η γη και η καλλιέργειά της προσφέρει ακόμα πολλές ευκαιρίες, για τον νέο επιχειρηματία.

Επίσης, μια σχετικά φθηνή (ως προς τα απαιτούμενα κεφάλαια) επιχείρηση είναι η εκτροφή σαλιγκαριών.
Ιδέες υπάρχουν. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν εμπόδια γραφειοκρατικά. ;)

giorpap
05-07-11, 10:55
Αγνοείτε το σημαντικότερο όταν συγκρίνετε βασικούς μισθούς χωρών: Στην Γερμανία, Ισπανία, κτλ το βασικό μισθό το παίρνει ο ανειδίκευτος εργάτης χωρίς προυπηρεσία. Δηλαδή ενα παλληκαράκι 18 ετών που πάει να δουλέψει σε βενζινάδικο πλένοντας αμάξια. Ο γραφίστας, ο σερβιτόρος, ο πωλητής, ο τεχνίτης κλπ ΔΕΝ παίρνουν βασικό μισθό.
Στο Greece το βασικό μισθό το παίρνει οποιοσδήποτε που υπάρχει και δεύτερος υποψήφιος για τη θέση. Αν έχει και πτυχίο θα πάρει (στη καλύτερη) 750 ευρώ .

Revolution
05-07-11, 11:00
Το σταυροδρόμι προϋποθέτει 3 επιλογές διαδρομής. Εκτός της προφανούς, ποιές είναι οι άλλες δύο; :p
To σταυροδρομι το περασαμε εδω και μηνες επιλεγοντας τον μεγαλυτερο χιλιομετρικα δρομο που οδηγει σε μεγαλη κατηφορα σπαρμενη με αγγουρια Καλυβιωτικα ΑΑΑ διπλοενισχυμενα και ακαμπτα και στο τελος γκρεμο και μαλιστα εχτισαν και τον δρομο πισω μας ωστε να μην μπορουμε να γυρισουμε πισω.

yiapap
05-07-11, 11:21
To σταυροδρομι το περασαμε εδω και μηνες επιλεγοντας τον μεγαλυτερο χιλιομετρικα δρομο που οδηγει σε μεγαλη κατηφορα σπαρμενη με αγγουρια Καλυβιωτικα ΑΑΑ διπλοενισχυμενα και ακαμπτα και στο τελος γκρεμο και μαλιστα εχτισαν και τον δρομο πισω μας ωστε να μην μπορουμε να γυρισουμε πισω.Παρατηρώ μια έλλειψη ρομαντισμού, ή μου φαίνεται; :p

Revolution
05-07-11, 11:30
Παρατηρώ μια έλλειψη ρομαντισμού, ή μου φαίνεται; :p

Χαχα ε ναι μας καταντησαν κυνικους πια ουτε λιγο savoir vivre βρε παιδι μου :p

yiapap
05-07-11, 11:40
Χαχα ε ναι μας καταντησαν κυνικους πια ουτε λιγο savoir vivre βρε παιδι μου :pΓαλλικά είναι αυτό για τη λέξη "βαζελίνη";
(καλά σταματάω το offtopic :p)

PopManiac
05-07-11, 11:41
Χαχα ε ναι μας καταντησαν κυνικους πια ουτε λιγο savoir vivre βρε παιδι μου :p


Γαλλικά είναι αυτό για τη λέξη "βαζελίνη";
(καλά σταματάω το offtopic :p)

Όχι είναι γαλλικά για τη λέξη "προκαταρκτικά" :whistle:

Revolution
05-07-11, 11:50
Γαλλικά είναι αυτό για τη λέξη "βαζελίνη";


Όχι είναι γαλλικά για τη λέξη "προκαταρκτικά" :whistle:
Εμεις παντως ουτε ποκαταρκτικα ειχαμε,ουτε βαζελινη κατευθειαν εισβολη :p

Unreal
05-07-11, 12:46
Η νοοτροπία μας είναι αυτή που πρέπει να αλλάξει πρώτον και κυριότερο. Δε γίνεται να θέλουμε όλοι να μπούμε στο δημόσιο σε μια δουλειά γραφείου όπου θα παράγουμε σφραγίδες και χαρτιά και θα επιβαρύνουμε τον κρατικό προυπολογισμό χωρίς να παράγουμε τίποτα. Δεν γίνεται να πηγαίνουμε στις εκλογές να ψηφίζουμε με βάση τα ρουσφέτια και τις χάρες που θα μας κάνουν οι βουλευτές. Δεν γίνεται μετά να καθόμαστε να μιλάμε για τα λαμόγια που φάγαν ένα σωρό χρήματα και για τα οποία υπάρχει συγκάλυψη από τα πολιτικά κόμματα όταν και εμείς είμαστε ένα μικρό λαμόγια που συναλλάχθηκε με αυτά τα ίδια κόμματα για να κερδίσει κάτι. Ας αλλάξει αυτή η καταραμένη νεοελληνική νοοτροπία και τότε θα δούμε προκοπή.

Burning Skies
05-07-11, 13:12
Ρε παιδια πλακα κανουμε;;;; Γιατι νομιζετε οτι σκοτωνονταν ολοι να μπουν στο δημοσιο;;;

Σκοτωνονταν για τα κατωθι:

α) Εργασιακη σιγουρια
β) Βιωσιμες αποδοχες
γ) Τηρηση οραριου εργασιας

Και τα 3 παραπανω επρεπε να ειναι αυτονοητα ΠΑΝΤΟΥ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ στο δημοσιο. Δεν ηταν ομως και γι' αυτο ολοι καιγονταν να μπουν εκει.
Σημερα λοιπον που χανονται ακομη και τα παραπανω αυτονοητα που υπηρχαν στο δημοσιο συνεχιζουμε να δουλευομαστε;;;;;

Το θεωρουμε αυτο θετικο και συνεχιζουμε να μιλαμε για νοοτροπια κηφηνων;;;

manicx
05-07-11, 13:25
Ρε παιδια πλακα κανουμε;;;; Γιατι νομιζετε οτι σκοτωνονταν ολοι να μπουν στο δημοσιο;;;

Σκοτωνονταν για τα κατωθι:

α) Εργασιακη σιγουρια
β) Βιωσιμες αποδοχες
γ) Τηρηση οραριου εργασιας

Και τα 3 παραπανω επρεπε να ειναι αυτονοητα ΠΑΝΤΟΥ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ στο δημοσιο. Δεν ηταν ομως και γι' αυτο ολοι καιγονταν να μπουν εκει.
Σημερα λοιπον που χανονται ακομη και τα παραπανω αυτονοητα που υπηρχαν στο δημοσιο συνεχιζουμε να δουλευομαστε;;;;;

Το θεωρουμε αυτο θετικο και συνεχιζουμε να μιλαμε για νοοτροπια κηφηνων;;;

Θα προσέθετα και την ασφάλιση έστω και αν του Δημοσίου δοκιμάστηκε τον τελευταίο καιρό. Αλλά σύγκρινε το τι τραβάει ένας κακομοίρης με το ΙΚΑ. Επίσης, στο δημόσιο, η εργασιακή σιγουριά υπάρχει και θα υπάρχει. Τι σημαίνει αυτό; Πλήρης σύνταξη έστω και στα 60φεύγα σε αντίθεση με έναν, πάλι κακομοίρη, που στον ιδιωτικό τομέα μετά τα 55 δεν θα έχει προσφορές για δουλειά. Κίνδυνος υπάρχει μόνο για υπαλλήλους ΔΕΚΟ προς ιδιωτικοποίηση.

Οβελίξ
05-07-11, 13:25
δ) πλαστές υπερωρίες
ε) χαριστικά επιδόματα
στ) αποσπάσεις στο πουθενά και πληρωμένες άδειες που διαρκούν χρόνια...
ζ)......

Άστο, μην συγκρίνεις...

Α, και το «εργασιακή σιγουριά» από πού και ως πού πρέπει να είναι αυτονόητο?

Mike86
05-07-11, 13:26
Ρε παιδια πλακα κανουμε;;;; Γιατι νομιζετε οτι σκοτωνονταν ολοι να μπουν στο δημοσιο;;;

Σκοτωνονταν για τα κατωθι:

α) Εργασιακη σιγουρια
β) Βιωσιμες αποδοχες
γ) Τηρηση οραριου εργασιας

Και τα 3 παραπανω επρεπε να ειναι αυτονοητα ΠΑΝΤΟΥ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ στο δημοσιο. Δεν ηταν ομως και γι' αυτο ολοι καιγονταν να μπουν εκει.
Σημερα λοιπον που χανονται ακομη και τα παραπανω αυτονοητα που υπηρχαν στο δημοσιο συνεχιζουμε να δουλευομαστε;;;;;

Το θεωρουμε αυτο θετικο και συνεχιζουμε να μιλαμε για νοοτροπια κηφηνων;;;

Αφού βολεύει βρε burning! Σε βγάζει από τη διαδικασία του να σκεφτείς λίγο παραπάνω

Burning Skies
05-07-11, 13:28
Θα προσέθετα και την ασφάλιση έστω και αν του Δημοσίου δοκιμάστηκε τον τελευταίο καιρό. Αλλά σύγκρινε το τι τραβάει ένας κακομοίρης με το ΙΚΑ. Επίσης, στο δημόσιο, η εργασιακή σιγουριά υπάρχει και θα υπάρχει. Τι σημαίνει αυτό; Πλήρης σύνταξη έστω και στα 60φεύγα σε αντίθεση με έναν, πάλι κακομοίρη, που στον ιδιωτικό τομέα μετά τα 55 δεν θα έχει προσφορές για δουλειά. Κίνδυνος υπάρχει μόνο για υπαλλήλους ΔΕΚΟ προς ιδιωτικοποίηση.

Σωστα (αν και αμφιβαλλω οτι θα υπαρχει η σιγουρια και η συνταξη). Τι λοιπον απο αυτα ειναι μεμπτο;;; Εννοειται δε οτι αναφερομαι στον μεσο ΔΥ και οχι τα ρετιρε που τα εχουν κανει σημαια καποιοι.

Ακομη και την μονιμοτητα να παρεις ειναι υπερεκτιμημενη σε σχεση με το εξωτερικο διοτι εχει απλα την εννοια της εργασιακης σιγουριας που εξω την εχουν ουτως ή αλλως (δεν φοβουνται οτι δεν θα βρουν δουλεια και οτι δεν θα εχουν να φανε).

Οβελίξ
05-07-11, 13:30
Εργαζόμενος που προσλαμβάνεται εφ' όρου ζωής είναι «υπερεκτιμημένο» προνόμιο, ε? Whatever... :rolleyes:

Burning Skies
05-07-11, 13:31
δ) πλαστές υπερωρίες
ε) χαριστικά επιδόματα
στ) αποσπάσεις στο πουθενά και πληρωμένες άδειες που διαρκούν χρόνια...
ζ)......

Άστο, μην συγκρίνεις...

δ+ε) Αυτα απλα σε οδηγουν στο απλα βιωσιμο εισοδημα και δινονται διοτι οι βασικοι ειναι ΑΣΤΕΙΟΙ. Σου ελεγαν λοιπον οι κυριοι "δεν προκειται να ανεβασουμε τους βασικους (διοτι μετα αντε να τους κοψεις) ΑΛΛΑ θα δινουμε επιδοματα για να συμπληρωνονται τα 1.000-1.500 ευρω ωστε να εχουν μετα τροφη οι παπαγαλοι μας και να μπορουμε να εφαρμοζουμε πρακτικες διχασμου".

στ) Αυτα για τους προνομιουχους αγαπητε...

Unreal
05-07-11, 13:32
Ρε παιδια πλακα κανουμε;;;; Γιατι νομιζετε οτι σκοτωνονταν ολοι να μπουν στο δημοσιο;;;

Σκοτωνονταν για τα κατωθι:

α) Εργασιακη σιγουρια
β) Βιωσιμες αποδοχες
γ) Τηρηση οραριου εργασιας

Και τα 3 παραπανω επρεπε να ειναι αυτονοητα ΠΑΝΤΟΥ και ΟΧΙ ΜΟΝΟ στο δημοσιο. Δεν ηταν ομως και γι' αυτο ολοι καιγονταν να μπουν εκει.
Σημερα λοιπον που χανονται ακομη και τα παραπανω αυτονοητα που υπηρχαν στο δημοσιο συνεχιζουμε να δουλευομαστε;;;;;

Το θεωρουμε αυτο θετικο και συνεχιζουμε να μιλαμε για νοοτροπια κηφηνων;;;
Αυτά τα 3 καλό είναι να τα έχεις δεδομένο ότι παράγεις κάτι και συνεισφέρεις ουσιαστικά στο ΑΕΠ. Αν είναι να παράγεις αιτήσεις, σφραγίδες, υπογραφές και είσαι ένας κηφήνας τι τα θες αυτά ως επιβράβευση του κηφηναριού?

Εγώ πάντως θα έλεγα ότι αυτά τα 3 δεν είναι απο εκεί που θα έπρεπε να ξεκιναμε όταν κοιτάμε για μια δουλειά. Θα επρεπε να ξεκινάμε από το πόσο παραγωγική και δημιουργική είναι η δουλειά μας και πόσο προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο και στο κοινο συμφέρον και όχι το πόσο προσφέρει στο δικό μας ατομικό συμφέρον.

manicx
05-07-11, 13:33
Σωστα (αν και αμφιβαλλω οτι θα υπαρχει η σιγουρια και η συνταξη). Τι λοιπον απο αυτα ειναι μεμπτο;;; Εννοειται δε οτι αναφερομαι στον μεσο ΔΥ και οχι τα ρετιρε που τα εχουν κανει σημαια καποιοι.

Ακομη και την μονιμοτητα να παρεις ειναι υπερεκτιμημενη σε σχεση με το εξωτερικο διοτι εχει απλα την εννοια της εργασιακης σιγουριας που εξω την εχουν ουτως ή αλλως (δεν φοβουνται οτι δεν θα βρουν δουλεια και οτι δεν θα εχουν να φανε).

To θέμα με το εξωτερικό είναι ότι οι εταιρίες επενδύουν στην ανάπτυξη γνώσεων των υπαλλήλων σε όλα τα επίπεδα. Ας το πω 'μετεκπαιδεύσεις' καθώς έτσι το έχουμε μάθει εδώ. Στην Ελλάδα, έναν 55άρης, είναι αδύνατο από μόνος του να διαβάζει 2-3 ώρες την ημέρα εκτός εργασία για λόγους ευνόητους. Άρα δεν θα μπορεί να ανταγωνιστεί έναν 30χρονο που είναι μέσα στη δημιουργική τρέλα και θα πάει άπατος. Είναι όλο το σύστημα εδώ που είναι γτπ. Κοινώς, αν δεν είσαι διευθυντής ξέχνα το μετά από κάποια ηλικία.

Burning Skies
05-07-11, 13:37
Εργαζόμενος που προσλαμβάνεται εφ' όρου ζωής είναι «υπερεκτιμημένο» προνόμιο, ε? Whatever... :rolleyes:

Διαβαζεις τι γραφω ή μονο να ειρωνευεσαι ξερεις;;;;; Ειπα σε σχεση με το εξωτερικο.
Ο Γερμανος πχ ή ο Ολλανδος ΔΕΝ χρειαζεται την μονιμοτητα διοτι ξερει οτι αν βρεθει ανεργος θα εχει μια χαρα επιδομα ανεργιας και ασφαλιση ενω ξερει και οτι θα ξαναβρει πολυ συντομα δουλεια.
Ο Ελληνας ομως ΔΕΝ το εχει αυτο. Γι' αυτον η μονιμοτητα του δημοσιου αποτελει τον μονο τροπο να αποκτησει αυτη την σιγουρια.

Γι'αυτο ακριβως γραφω οτι η μονιμοτητα=εργασιακη σιγουρια και πολλα αλλα ειναι υπερεκτιμημενα και απλα αποτελουν πραγματα που ειναι αυτονοητα στις σοβαρες χωρες εξω.

Οβελίξ
05-07-11, 13:42
Oσο και να το πιλατεύουν μερικοί, η ουσία είναι μία: πραγματική, δυτικού τύπου, ανάπτυξη στην Ελλάδα δεν πρόκειται να υπάρξει όσο ο κάθε εργαζόμενος πληρώνει το γραφειοκρατικό και ρουσφετολογικό τέρας που λέγεται Δημόσιο.

Οταν οι πολίτες αρχίσουν να ζητούν χρηστή διοίκηση αντί για ρουσφέτια, τίμια εφορία αντί για νομιμοποίηση αυθαιρέτων και ποιότητα ζωής αντί για διορισμό τότε κάτι θα αρχίσει να αλλάζει.

........Auto merged post: Οβελίξ πρόσθεσε 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ο Ελληνας ομως ΔΕΝ το εχει αυτο. Γι' αυτον η μονιμοτητα του δημοσιου αποτελει τον μονο τροπο να αποκτησει αυτη την σιγουρια.
Ο μόνος τρόπος να αποκτήσεις σιγουριά είναι να είσαι καλός στη δουλειά σου, να βελτιώνεσαι συνεχώς, να συνεισφέρεις με ιδέες, να μην φοβάσαι να αλλάξεις αντικείμενο αν δεις ότι δεν πάει άλλο, να ψάχνεις τρόπους να γίνεσαι πιο παραγωγικός, να γουστάρεις που η δουλειά σου προσφέρει στην κοινωνία.

Οσοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα από όλα αυτά αποζητούν τη «σιγουριά» του δημοσίου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.