PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Revolution
18-10-16, 12:56
Γιατί είναι "instant" στο γκισέ;

Δηλαδή 2 ώρες αναμονής στις ουρές της Εθνικής, είναι "instant";

Instant η εκτέλεση, εκείνη την ώρα τα βάζεις εκείνη την ώρα εκτελείται η συναλλαγή.
Δεν μιλάω για την αναμονή φυσικά.

psytransas
18-10-16, 13:28
Ενώ ο ηλεκτρονικός τρόπος πληρωμής υπάρχει εδώ και πάνω απο 10 χρόνια.

Δεν ειναι ομως δωρεαν. Κι εγω ξερω να το κανω -απο το σπιτι κιολας- αλλα δεν γουσταρω νταβατζηδες στο κεφαλι μου.

sdikr
18-10-16, 13:42
Δεν ειναι ομως δωρεαν. Κι εγω ξερω να το κανω -απο το σπιτι κιολας- αλλα δεν γουσταρω νταβατζηδες στο κεφαλι μου.

Πρόσφατα ξεκίνησαν το Online με κάρτα (χρεωστική, πιστωτική, κλπ) χωρίς χρέωση, ο Μασούτης πάλι χωρίς χρέωση (θα μου πεις πάλι σε ταμείο πάς, αλλά υπάρχει σαν επιλογή)

psytransas
18-10-16, 13:45
Πρόσφατα ξεκίνησαν το Online με κάρτα (χρεωστική, πιστωτική, κλπ) χωρίς χρέωση, ο Μασούτης πάλι χωρίς χρέωση (θα μου πεις πάλι σε ταμείο πάς, αλλά υπάρχει σαν επιλογή)
Προσφατα ειπες...αρα δεν πταιει ο πολιτης που δεν του δινεται η επιλογη.;)

Η Alpha που με βολευει το WB της ειναι με χρεωση. Οποτε οπως ειπες Μασουτης και ξερο ψωμι.

anon
18-10-16, 13:48
To θέμα με τις ηλεκτρονικές πληρωμές είναι η αμεσότητα.
Θα πρέπει να γίνουν όλες instant ώστε να αντικαταστήσουν πλήρως την συναλλαγή στο γκισέ.
Αυτό βέβαια έχει περισσότερο να κάνει με την λογιστική των τραπεζών, αλλά θα πρέπει όταν κάνεις μία ηλεκτρονική πληρωμή να γίνεται άμεσα παντού, όχι την επόμενη εργάσιμη, η μέχρι τις 10:00 η μετά τις 22:00 και κολοκύθια τούμπανα.

Ολες οι πληρωμές, είτε στον γκισέ είτε ηλεκτρονικά έχουν κάποιο βαλερ. Ειναι το διάστημα, μπορεί ναναι μια μέρα μπορεί περισσότερο, έχει να κάνει με την τράπεζα και του είδους της συναλλαγής, που "οριστικοποιείται" η συναλλαγή. Κάποιες συναλλαγές είναι άμεσες,πχ μεταφορά χρημάτων απο και προς δικό σου λογαριασμό, στην ίδια τράπεζα. Ολες οι άλλες περνάν αυτή την διαδικασία, ελέγχου κλπ κλπ κλπ. σίγουρα πρέπει, με τα δεδομένα της εποχής μας, να γίνουν πιο άμεσες, αλλά αυτό ειναι άλλο μεγάλο κεφάλαιο, και έχει να κάνει επίσης με τον τρόπο που ελέγχουν το χρήμα οι τράπεζες.

- - - Updated - - -

@Wan εκτός των άλλων είσαι και ανιστόρητος. Το Taxis πότε ξεκίνησε; Για να πάρουμε ένα παράδειγμα. τα ΚΕΠ; και ένα σωρό άλλα.

sdikr
18-10-16, 13:52
Προσφατα ειπες...αρα δεν πταιει ο πολιτης που δεν του δινεται η επιλογη.;)

Η Alpha που με βολευει το WB της ειναι με χρεωση. Οποτε οπως ειπες Μασουτης και ξερο ψωμι.

Σε κάποιες τράπεζες ήταν χωρίς χρέωση υπήρχε δηλαδή κάποια επιλογή.

PopManiac
18-10-16, 14:06
Οποιαδήποτε μηχανογράφηση έχει γίνει τα τελευταία 6 χρόνια έγινε αποκλειστικά και μόνο λόγω των MOU. Επειδή μας ανάγκασαν.

Τα τελευταία 6 χρόνια, όλοι οι ΔΥ ανεξαιρέτως, σε όλες τις κινητοποιήσεις, λένε κάθε φορά, "όχι στα MOU".

Άρα λένε όχι στη μηχανογράφηση.

Μπουζούκι -> Όργανο -> Αστυνόμος -> Όργανο -> Αστυνόμος -> Μπουζούκι

konenas
18-10-16, 16:32
Μπουζούκι = Όργανο και Αστυνόμος = Όργανο => Αστυνόμος = Μπουζούκι

σωστός

Όμως οποιαδήποτε προσπάθεια έχει γίνει για μηχανογράφηση δεν έχει γίνει για τον πολίτη

Να γνωρίζετε πως το taxis ήταν σε DOS μέχρι το 2012 και τώρα σε Oracle

Είτε τσάμπα είτε πανάκριβα.
Άσε που υποχρεωθήκαμε να αγοράσουμε ειδικά προγράμματα για έλεγχο από την τετρόικα

nfotis
18-10-16, 17:06
Εμένα κάτι μου λέει ότι αν δεν είχαν απαγορεύσει την πληρωμή των οφειλών προς το Δημόσιο στις Εφορίες, οι περισσότεροι ακόμα εκεί θα έκαναν ουρές, πρέπει να τους δίνει κάποια υπέρτατη εσωτερική ηδονή το διπλότυπο που γράφει "Υπουργείο Οικονομικών", λογικά θα αισθάνονται σιγουριά πέρνοντάς το. :lol:
Σήμερα είδα έναν 60άρη που δεν ήθελε να πάει στην τράπεζα να πληρώσει τον ΕΝΦΙΑ στο ΑΤΜ (δεν μιλάμε για Ιντερνετ του διαβόλου :p ), μάλλον ήθελε να πάρει την απόδειξη του Ταχυδρομείου, έτσι, για σιγουριά. :whistle:

Δεν θυμάμαι να διάβασα κάποια δημοσκόπηση για το θέμα, στοιχηματίζω ότι πολύς, πάρα πολύς κόσμος, θα δηλώσει φοβία για τις ηλεκτρονικές πληρωμές, και δεν μιλάμε για ηλικιωμένους, αλλά και νέους ανθρώπους.

Πάντως, τις προάλλες ήρθε χαρτί στον πατέρα μου να πληρώσει ξανά ΕΝΦΙΑ από την μηχανογράφηση.

Αν δεν είχε απόδειξη πληρωμής από την προηγούμενη φορά που πήγε να πληρώσει, άντε να αποδείξει ότι πλήρωσε...

Ν. Φ.

MNP-10
18-10-16, 18:02
Για να χρησιμοποιησει ο ελληνας το τραπεζικο συστημα με κολπα στυλ ηλεκτρονικες πληρωμες, θα πρεπει να εχει λεφτα στη τραπεζα.

Για να εχει λεφτα στη τραπεζα, σημαινει οτι

1) του περισσευουν
2) δεν ειναι πολλα - γιατι αμα ειναι πολλα κινδυνευουν απο κουρεματα, freeζαρισματα, κτλ κτλ.
3) δε χρωσταει πουθενα
4) δεν τον απειλει με κατασχεση τρ. λογαριασμου η εφορια, η τραπεζα η ιδια, κτλ κτλ οπου ποσα εξαφανιζονται μονα τους απ'τους τραπεζικους λογαριασμους (βλ. εκατονταδες χιλιαδες λογαριασμους που κατασχεθηκαν μονο απ'το δημοσιο).
5) ειναι σιγουρος οτι η τραπεζα δε θα τον χρεωνει arbitrary χρεωσεις, γιατι ετσι γουσταρει

Και μολις φθασαμε να εξαιρεσουμε τη συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων.

Αυτη τη στιγμη οι πληρωμες ειναι inefficient ακριβως επειδη υπαρχει ελλειψη χρηματων.

Οταν καποιος περιμενει να πιασει στα χερια του 100 ευρω για να πληρωσει το λογαριασμο Χ που εκκρεμει εδω και μερες, αυτη τη στιγμη του λεμε οτι το ορθο ειναι να παει στη τραπεζα να τα καταθεσει και μετα να κανει ...ηλεκτρονικη πληρωμη. Αυτο ειναι 2 κινησεις.

Το πιο efficient ειναι να παρει το λογαριασμο και να τον πληρωσει direct με τα μετρητα. 1 κινηση.

ΑΝ ειχε 1000 ευρω καβατζα, και 10 λογαριασμους x100 να πληρωσει, ισως.

sdikr
18-10-16, 18:09
Για να χρησιμοποιησει ο ελληνας το τραπεζικο συστημα με κολπα στυλ ηλεκτρονικες πληρωμες, θα πρεπει να εχει λεφτα στη τραπεζα.

Για να εχει λεφτα στη τραπεζα, σημαινει οτι

1) του περισσευουν
2) δεν ειναι πολλα - γιατι αμα ειναι πολλα κινδυνευουν απο κουρεματα, freeζαρισματα, κτλ κτλ.
3) δε χρωσταει πουθενα
4) δεν τον απειλει με κατασχεση τρ. λογαριασμου η εφορια, η τραπεζα η ιδια, κτλ κτλ οπου ποσα εξαφανιζονται μονα τους απ'τους τραπεζικους λογαριασμους (βλ. εκατονταδες χιλιαδες λογαριασμους που κατασχεθηκαν μονο απ'το δημοσιο).
5) ειναι σιγουρος οτι η τραπεζα δε θα τον χρεωνει arbitrary χρεωσεις, γιατι ετσι γουσταρει

Και μολις φθασαμε να εξαιρεσουμε τη συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων.

Αυτη τη στιγμη οι πληρωμες ειναι inefficient ακριβως επειδη υπαρχει ελλειψη χρηματων.

Οταν καποιος περιμενει να πιασει στα χερια του 100 ευρω για να πληρωσει το λογαριασμο Χ που εκκρεμει εδω και μερες, αυτη τη στιγμη του λεμε οτι το ορθο ειναι να παει στη τραπεζα να τα καταθεσει και μετα να κανει ...ηλεκτρονικη πληρωμη. Αυτο ειναι 2 κινησεις.

Το πιο efficient ειναι να παρει το λογαριασμο και να τον πληρωσει direct με τα μετρητα. 1 κινηση.

ΑΝ ειχε 1000 ευρω καβατζα, και 10 λογαριασμους x100 να πληρωσει, ισως.

Ξεκινας με λάθος τρόπο, γιατί να πάρει τα 100 ευρώ στο χέρι με κίνδυνο να είναι πλαστά ή να του τα κλέψουν στην διαδρομή απο εκεί που τα πήρε μέχρι εκεί που θα πληρώσει;
Και απλά να μπούνε τα λεφτά στον λογαριασμό του;

konenas
18-10-16, 18:48
Ξεκινας με λάθος τρόπο, γιατί να πάρει τα 100 ευρώ στο χέρι με κίνδυνο να είναι πλαστά ή να του τα κλέψουν στην διαδρομή απο εκεί που τα πήρε μέχρι εκεί που θα πληρώσει;
Και απλά να μπούνε τα λεφτά στον λογαριασμό του;

Αμερική γίναμε :lol::2guns::gun::rifle::shoot::ork:jedi::chair::punch::hammered::hammer::dwarf:viking:hit:

Nozomi
18-10-16, 18:53
Πάντως, τις προάλλες ήρθε χαρτί στον πατέρα μου να πληρώσει ξανά ΕΝΦΙΑ από την μηχανογράφηση.

Αν δεν είχε απόδειξη πληρωμής από την προηγούμενη φορά που πήγε να πληρώσει, άντε να αποδείξει ότι πλήρωσε...

Ν. Φ.
Ο ΕΝΦΙΑ φαίνεται στον λογιαριασμό σου στο gsis αν είναι πληρωμένος. Προφανώς κάποιο λάθος είχε γίνει, αλλά επειδή πληρώνω χρόνια έτσι, ποτέ δεν έχει εμφανιστεί απ'το πουθενά οφειλή (έχει εμφανιστεί οφειλή νοικάρη που τελικά όντως δεν είχε πληρώσει).
Πως να αποδειξει ότι πλήρωσε ; Μα από την τραπεζική συναλλαγή, κάλλιστα ζητούμε απ'την Τράπεζα να εκδώσει αποδεικτικό συναλλαγής.
Μπορεί στα δικά μας e-banking να κρατιέται αρχείο μόνο για 3 μηνες, αλλά στους σέρβερς των τραπεζών όλα αυτά υπάρχουν.

MNP-10
18-10-16, 18:56
Ξεκινας με λάθος τρόπο, γιατί να πάρει τα 100 ευρώ στο χέρι με κίνδυνο να είναι πλαστά ή να του τα κλέψουν στην διαδρομή απο εκεί που τα πήρε μέχρι εκεί που θα πληρώσει;
Και απλά να μπούνε τα λεφτά στον λογαριασμό του;

3Ε προμηθεια μου χρεωνει η eurobank σε καθε incoming transfer απο μη-eurobank λογαριασμο.

Αν δεχτω 50 transfers το χρονο, και εστω οτι το 75% ειναι απο ΕΤΕ/ALPHA/εξωτερικο κτλ κτλ, τοτε στα 37 transfers εχω ηδη χασει ενα κατοσταρικο. Στα σιγουρα. Οχι "αν" με ληστεψουν, "αν" ειναι πλαστα, κτλ κτλ.

Αντιστοιχα αν κανω 100 πληρωμες μεσω τραπεζης και μου χρεωνουν 0.30 (τουλαχιστον), ειναι αλλα 30Ε.

Αν χρησιμοποιω τιποτα prepaid, και θελουν 1-2Ε τη φορτιση, και τη φορτισω πχ 20-30 φορες το χρονο (παω με το σεναριο οτι δεν μου περισσευουν λεφτα, αλλά οτι βαζω μολις εχω), αλλα 20-30-40-50 ευρω απο κει.

Γελαει ο κοσμος.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
18-10-16, 18:58
3Ε προμηθεια μου χρεωνει η eurobank σε καθε incoming transfer απο μη-eurobank λογαριασμο.

Αν δεχτω 50 transfers το χρονο, και εστω οτι το 75% ειναι απο ΕΤΕ/ALPHA/εξωτερικο κτλ κτλ, τοτε στα 37 transfers εχω ηδη χασει ενα κατοσταρικο. Στα σιγουρα. Οχι "αν" με ληστεψουν, "αν" ειναι πλαστα, κτλ κτλ.

Αντιστοιχα αν κανω 100 πληρωμες μεσω τραπεζης και μου χρεωνουν 0.30 (τουλαχιστον), ειναι αλλα 30Ε.

Αν χρησιμοποιω τιποτα prepaid, και θελουν 1-2Ε τη φορτιση, και τη φορτισω πχ 20-30 φορες το χρονο (παω με το σεναριο οτι δεν μου περισσευουν λεφτα, αλλά οτι βαζω μολις εχω), αλλα 20-30-40-50 ευρω απο κει.

Γελαει ο κοσμος.
Ααα την ξανακάναμε αυτήν την κουβέντα, έχασες.
Το συμπέρασμα ήταν πως δεν έχουν σημασία όλα αυτές οι χρεώσεις, απλά όσοι πάνε στο γκισέ είναι καθυστερημένοι και πρέπει να τους κόψουμε την κύρια σύνταξη.

MNP-10
18-10-16, 19:06
Ααα την ξανακάναμε αυτήν την κουβέντα, έχασες.
Το συμπέρασμα ήταν πως δεν έχουν σημασία όλα αυτές οι χρεώσεις, απλά όσοι πάνε στο γκισέ είναι καθυστερημένοι και πρέπει να τους κόψουμε την κύρια σύνταξη.

Το συμπερασμα του wantilles? :p:lol:

Nozomi
18-10-16, 19:15
@MNP-10
Ο χρυσός πως πάει αδερφέ ; Ακόμα να ανέβει ; :p

Το πλέον αστείο είναι με κάποιους που έχουν βγάλει ό,τι είχαν απ' τις τράπεζες και τα έχουν θάψει στον κήπο ή κοιμούνται πάνω τους (Στρόμα Μπανκ) και νομίζουν ότι είναι ετσι "εκτός συστήματος", αδυνατώντας να καταλάβουν ότι τα τούβλα τους είναι τραπεζογραμμάτια που έχει εκδώσει η ΕΚΤ η οποία εν μία νυκτί αν αποφασίσει ουσιαστικά τα ακυρώνει.
Αλλά ντάξ, όσο μπορεί καθένας.

sdikr
18-10-16, 19:22
3Ε προμηθεια μου χρεωνει η eurobank σε καθε incoming transfer απο μη-eurobank λογαριασμο.

Αν δεχτω 50 transfers το χρονο, και εστω οτι το 75% ειναι απο ΕΤΕ/ALPHA/εξωτερικο κτλ κτλ, τοτε στα 37 transfers εχω ηδη χασει ενα κατοσταρικο. Στα σιγουρα. Οχι "αν" με ληστεψουν, "αν" ειναι πλαστα, κτλ κτλ.

Αντιστοιχα αν κανω 100 πληρωμες μεσω τραπεζης και μου χρεωνουν 0.30 (τουλαχιστον), ειναι αλλα 30Ε.

Αν χρησιμοποιω τιποτα prepaid, και θελουν 1-2Ε τη φορτιση, και τη φορτισω πχ 20-30 φορες το χρονο (παω με το σεναριο οτι δεν μου περισσευουν λεφτα, αλλά οτι βαζω μολις εχω), αλλα 20-30-40-50 ευρω απο κει.

Γελαει ο κοσμος.

Αν έχεις 50 transfers τον χρόνο τότε επιλέγεις το πακέτο με 1 ευρώ τον μήνα για δωρεάν συναλλαγές, κάνε τις πράξεις
Τίποτα άλλο περίεργο θα βρεις για να κάνεις το Point σου;

- - - Updated - - -


Ααα την ξανακάναμε αυτήν την κουβέντα, έχασες.
Το συμπέρασμα ήταν πως δεν έχουν σημασία όλα αυτές οι χρεώσεις, απλά όσοι πάνε στο γκισέ είναι καθυστερημένοι και πρέπει να τους κόψουμε την κύρια σύνταξη.

έτσι ή μαύρο ή μαύρο ;)

WAntilles
18-10-16, 20:38
Γελαει ο κοσμος.

Ε πήγαινε εσύ στις ουρές με τις ώρες, που δεν έχεις ούτε καν τον στοιχειώδη νου να κοστολογείς το χρόνο σου.

Αλλά πότε τον είχες για να κοστολογείς οτιδήποτε;

Εδώ κοστολογείς κωλόχαρτο ότι έχει αξία.

Γελάει ο κόσμος.

xhaos
18-10-16, 22:06
Καλά ο κόσμος γελα και με τους δύο. Μη το κάνουμε θέμα.

Φανερός Πράκτωρ
18-10-16, 22:32
Ο κόσμος είναι ο "σοφός ελληνικός λαός";

psytransas
19-10-16, 01:12
η οποία εν μία νυκτί αν αποφασίσει ουσιαστικά τα ακυρώνει.

Ε ας το κανει να δουμε το effect. WWIII.

MNP-10
19-10-16, 01:22
Ε πήγαινε εσύ στις ουρές με τις ώρες, που δεν έχεις ούτε καν τον στοιχειώδη νου να κοστολογείς το χρόνο σου.

Αλλά πότε τον είχες για να κοστολογείς οτιδήποτε;

Εδώ κοστολογείς κωλόχαρτο ότι έχει αξία.

Γελάει ο κόσμος.

Εισαι σε μια χωρα με εκατομμυρια συνταξιουχους, 30% ανεργια και 60% στους νεους. Ολο και καποιος υπαρχει για να πληρωνει λογαριασμους σε ενα νοικοκυριο γιατι ολο και καποιος δεν εχει απολυτως τιποτα να κανει - δε χρειαζεται να τα κανεις ο ιδιος.

- - - Updated - - -


Αν έχεις 50 transfers τον χρόνο τότε επιλέγεις το πακέτο με 1 ευρώ τον μήνα για δωρεάν συναλλαγές, κάνε τις πράξεις
Τίποτα άλλο περίεργο θα βρεις για να κάνεις το Point σου;

Δεν υπαρχει τιποτα περιεργο σ'αυτα που γραφω. Τη πραγματικοτητα αναφερω.

Σε μια χωρα που οι λογαριασμοι τρεχουν πισω απ'τα εισοδηματα, υπαρχουν ανθρωποι που αναρωτιουνται γιατι δεν εχουν οι πολιτες λεφτα στο λογαριασμο τους για να πληρωνουν ηλεκτρονικα και το αποδιδουν στη τεχνοφοβια. Μιλαμε για καταστασεις αντουανετας και παντεσπανι :lol:

- - - Updated - - -


@MNP-10
Ο χρυσός πως πάει αδερφέ ; Ακόμα να ανέβει ; :p

Αν αυτοι που τα βγαλαν το Δεκεμβρη του '14 / Ιανουαριο '15, πριν ανεβει ο ΣΥΡΙΖΑ επανω, τα εκαναν χρυσο, σημερα ειναι +20%. Αμα τα αφηναν στη τραπεζα θα επαιρναν, μη πω τι θα επαιρναν, συν τα capital controls.

Nozomi
19-10-16, 02:29
Ε ας το κανει να δουμε το effect. WWIII.
Έγινε Τρίτος Παγκόσμιος με την κατάργηση του 500άρικου ;

Σκέφτονται μια παπάτζα (καταπολέμηση ναρκω-χρημάτων κτλ) και αποσύρουν όποιο χαρτονόμισμα θέλουν. Όποιος έχει καβαντζάρει χρήμα σε αυτό το χαρτονόμισμα πρέπει να πάει να το ανταλλάξει με το νέο χαρτονόμισμα, και τότε την π@τσισες :p, σε καταγράφουν, πρέπει να τα δικαιολογήσεις βάσει του εισοδήματός σου κτλ.
Ελπίζω να μην βρίσκεις το παραπάνω σενάριο πολύ extreme, αυτή είναι η γενικότερη τάση, η απόσυρση των μετρητών.

xhaos
19-10-16, 03:36
Μετρητά μόνο σε κέρματα πρέπει να υπάρχουν. Πολύ βαριά δεκάρικα και με πολύ λίγα στην κυκλοφορία

anon
19-10-16, 09:30
Έγινε Τρίτος Παγκόσμιος με την κατάργηση του 500άρικου ;

Σκέφτονται μια παπάτζα (καταπολέμηση ναρκω-χρημάτων κτλ) και αποσύρουν όποιο χαρτονόμισμα θέλουν. Όποιος έχει καβαντζάρει χρήμα σε αυτό το χαρτονόμισμα πρέπει να πάει να το ανταλλάξει με το νέο χαρτονόμισμα, και τότε την π@τσισες :p, σε καταγράφουν, πρέπει να τα δικαιολογήσεις βάσει του εισοδήματός σου κτλ.
Ελπίζω να μην βρίσκεις το παραπάνω σενάριο πολύ extreme, αυτή είναι η γενικότερη τάση, η απόσυρση των μετρητών.

Eαν έχει πολλά, θα πάει να τα φάει στα νησιά Κευμάν, που έχουν και ωραίες θάλασσες και ωραία τοπία, και δεν έχει και ΕΝΦΙΑ. :wink: Σιγά μην τα φέρει στην Ελλάδα. Και όλοι όσοι τα φευγατήσαν τα λεφτά τους, και μιλάμε για πολλά δις, σιγά μην τα φέρουν ποτέ.

WAntilles
19-10-16, 10:19
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500109071


Κίνδυνο να εξαγοραστούν οι ελληνικές επιχειρήσεις για ένα κομμάτι ψωμί λόγω του ακριβού δανεισμού τους και της τεράστιας διαφοράς επιτοκίων με το εξωτερικό διαβλέπει ο επιχειρηματικός κόσμος.


Το παράδειγμα. «Ξέρετε τι συνέβη με την εξαγορά την περασμένη εβδομάδα της ιστορικής υαλουργίας Γιούλα; Αυτός που αγόρασε την εταιρεία δανείστηκε με 1% όταν το χρηματοδοτικό κόστος της Γιούλα ήταν 8%. Είναι συγκλονιστικό, καθώς πρόκειται για μια εταιρεία που δεν είχε προβλήματα πλην του υψηλού της δανεισμού» ήταν τα λόγια του Ευάγγελου Μυτιληναίου, θίγοντας το θέμα που καίει περισσότερο αυτή τη στιγμή τον επιχειρηματικό κόσμο.

«Αν συνεχιστεί αυτό σε λίγο καιρό δεν θα μείνει καμία εταιρεία, οι ξένοι θα αγοράσουν όλη τη χώρα, ακριβώς λόγω της διαφοράς επιτοκίων. Θα δανείζονται χαμηλά, με 0,25%, και το μόνο που θα κάνουν, θα είναι να σου πληρώνουν τα δάνεια» προσέθεσε ο επιχειρηματίας.

Αλλά τί την νοιάζει την κυβέρνηση;

Αρκεί να:

- μην παραβούν την ιδεοληψία τους -> όλα στο "σοβιετικό" δημόσιο
- διορίζουν αβέρτα 10άδες χιλιάδες νέους πελάτες τους

Κι ο παραγωγικός κόσμος (πλούτου, ΑΕΠ, και πραγματικά παραγωγικών θέσεων εργασίας) να πάει να πνιγεί.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-10-16, 10:30
Ας ανοίξει λοιπόν ο δρόμος να δανείζονται οι Ελληνικές επιχειρήσεις και από ευρωπαϊκές τράπεζες!

WAntilles
19-10-16, 10:37
http://www.kathimerini.gr/879761/article/epikairothta/ellada/proslhyeis-xwris-pistwseis-mesw-paratashs-symvasewn


Nομοτεχνικές βελτιώσεις με άρωμα πελατειακών τακτοποιήσεων πρότεινε την τελευταία στιγμή χθες σε συζήτηση υπό ψήφιση νομοσχεδίου στη Βουλή ο αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης Χριστόφορος Βερναρδάκης.


για τους συμβασιούχους στον τομέα της καθαριότητας των δημοσίων κτιρίων και των κτιρίων των ΟΤΑ. Με την τροπολογία προβλέπεται η παράταση για έναν ακόμη χρόνο των συμβάσεων που λήγουν στο τέλος του 2016, αλλά και εκείνων που έχουν λήξει προ τριμήνου. Οι συμβάσεις αυτές, που έχουν προκύψει επίσης από παράταση με προηγούμενη νομοθετική ρύθμιση, παρατείνονται με τη συγκεκριμένη τροπολογία εκ νέου αυτοδικαίως μέχρι και το τέλος του 2017. Συμπεριλαμβάνονται συμβασιούχοι οι οποίοι προσλήφθηκαν με δίμηνες συμβάσεις το 2015, αλλά δεν συμπεριλαμβάνονται όσοι προσλήφθηκαν το 2016 εφόσον για αυτούς το ΣτΕ έχει «παγώσει» τη διαδικασία.

Ο αναπληρωτής υπουργός χθες εισηγήθηκε επιπλέον αλλαγές, οι οποίες μάλιστα ενδέχεται να έχουν σημαντικό δημοσιονομικό κόστος. Πρότεινε να διαγραφεί από την τροπολογία ειδικά για τους ΟΤΑ η φράση «λαμβανομένων υπόψη των εγγεγραμμένων διαθέσιμων πιστώσεων στους οικείους προϋπολογισμούς», καθώς, όπως σημείωσε ο κ. Βερναρδάκης, οι δήμοι «δεν έχουν εγγεγραμμένες πιστώσεις για αυτήν τη δουλειά στους προϋπολογισμούς τους». Υπενθυμίζεται ότι η καθαριότητα στους δήμους πληρώνεται κανονικά από τα ανταποδοτικά (δημοτικά) τέλη και γι’ αυτό θεωρούνται δαπάνες ουδέτερες δημοσιονομικά.

Με τη διαγραφή της συγκεκριμένης φράσης, όμως, οι δήμοι «υποχρεωτικά» θα παρατείνουν όλες τις συμβάσεις ακόμη και αν το κόστος υπερβαίνει τις προϋπολογισμένες δαπάνες. Οπως είναι φυσικό, «κανένας τοπικός άρχοντας δεν θα αναλάβει το κόστος της σύγκρουσης με τους εργαζομένους, εφόσον μπορεί να ξοδέψει», ανέφερε χθες στέλεχος της αυτοδιοίκησης στην «Κ».

Ο κ. Βερναρδάκης, στην ίδια γραμμή της προστασίας των δημοσίων υπαλλήλων, μόλις στα τέλη Αυγούστου σε νομοσχέδιο με τον τίτλο «Ρυθμίσεις θεμάτων δημοσίων υπαλλήλων, προσωπικού ΟΤΑ και νομικών προσώπων» (το οποίο δεν έχει ψηφιστεί) προέβλεπε ότι, εφόσον υπάρχουν πρωτόδικες αποφάσεις που επιβάλλουν να παραμείνει ή να επανέλθει ένας δημοτικός υπάλληλος στην υπηρεσία του, ο δήμος μπορεί να παραιτηθεί από την προσφυγή εναντίον αυτών των αποφάσεων. Με βάση την ισχύουσα νομοθεσία, οι δήμοι έπρεπε να συνεχίσουν την άσκηση περαιτέρω ένδικων μέσων. Εφόσον πολλοί συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου μετά τη λήξη της σύμβασής τους καταφεύγουν στο δικαστήριο, διεκδικώντας την παραμονή τους στον δήμο, η συγκεκριμένη διάταξη ισοδυναμεί με... μονιμοποίηση.

Τί λέγαμε αμέσως παραπάνω;

Διορισμοί, μονιμοποιήσεις, κι ας πληρώνουν τα υποζύγια οι παραγωγικές τάξεις (επιχειρηματίες, ελ-επ, ιδιωτικοί υπάλληλοι).

Πώς το είπε ο διοικητής του ΟΑΕΕ εχθές;

"Άμα δεν μας αρέσει να πάμε στη Βουλγαρία".

xhaos
19-10-16, 10:37
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500109071





Αλλά τί την νοιάζει την κυβέρνηση;

Αρκεί να:

- μην παραβούν την ιδεοληψία τους -> όλα στο "σοβιετικό" δημόσιο
- διορίζουν αβέρτα 10άδες χιλιάδες νέους πελάτες τους

Κι ο παραγωγικός κόσμος (πλούτου, ΑΕΠ, και πραγματικά παραγωγικών θέσεων εργασίας) να πάει να πνιγεί.

εσένα ένα φιλελεύθερο άνθρωπο τι σε ενδιαφέρει αν θα είναι Ελληνική ή ξένη η διοίκηση των εταιριών;
πραγματικά, περιμένω απάντηση.

tzelen
19-10-16, 10:39
εσένα ένα φιλελεύθερο άνθρωπο τι σε ενδιαφέρει αν θα είναι Ελληνική ή ξένη η διοίκηση των εταιριών;
πραγματικά, περιμένω απάντηση.

Ξέχασες το χαρτί και μολύβι bro :rolleyes:

ermis333
19-10-16, 13:49
εσένα ένα φιλελεύθερο άνθρωπο τι σε ενδιαφέρει αν θα είναι Ελληνική ή ξένη η διοίκηση των εταιριών;
πραγματικά, περιμένω απάντηση.

Γράφει πουθενά ο φιλελευθερισμός ότι δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν τα εθνικά συμφέροντα;

Nozomi
19-10-16, 14:31
Eαν έχει πολλά, θα πάει να τα φάει στα νησιά Κευμάν, που έχουν και ωραίες θάλασσες και ωραία τοπία, και δεν έχει και ΕΝΦΙΑ. :wink: Σιγά μην τα φέρει στην Ελλάδα. Και όλοι όσοι τα φευγατήσαν τα λεφτά τους, και μιλάμε για πολλά δις, σιγά μην τα φέρουν ποτέ.
Δεν πρόκειται να τα φέρει κανένας, π.χ δεν σου κάνουν εντύπωση που κάποιοι πολιτικοί μας δηλώνουν 4ψήφιες καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες ;

Αλλά και στα Κεϋμαν, στην τράπεζα ή κάποια εξωχώρια εταιρία θα τα έχεις, όχι "εκτός συστήματος".
Εδώ σχολιάζουμε το πόσο είναι έξυπνο να έχεις τα λεφτά σου ως τούβλα στο μαξιλάρι ή στον κήπο, όχι στο εξωτερικό και δη φορολογικούς παραδείσους.
Πρόσφατα μπήκαν στο σπίτι γνωστού μου, απείλησαν με πιστόλι το παιδί του ενώ έπεσαν και κάποιες ψιλές, αν σου συμβεί κάτι τέτοιο δεν λες που έχεις θαμμένη την χύτρα ; :whistle:

MNP-10
19-10-16, 14:41
Μετρητά μόνο σε κέρματα πρέπει να υπάρχουν. Πολύ βαριά δεκάρικα και με πολύ λίγα στην κυκλοφορία

Ετσι. Μετα οι δικαιολογιες εκτυπωσης δραχμων θα εκλειψουν :cool:

xhaos
19-10-16, 14:53
Γράφει πουθενά ο φιλελευθερισμός ότι δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν τα εθνικά συμφέροντα;
οπα μεγάλε, καποιος τσιπρεος θα μπορούσε να βγει και να πει οτι εθνικό συμφέρον είναι δημόσιος ηλεκτρισμός, τηλεπικοινωνίες, τράπεζες και παιδεία κλπ.

Ομως δεν ειδα καμιά φιλελεύθερη κίνηση προάσπισης των δημοσίων (κοινών δηλαδή) συμφερόντων. Γιατί θα πρέπει να προασπιστούν τα ιδιωτικά;
γιατί να μην αφήσουμε την αγορά να κάνει τη δουλειά της και να αυτορυθμιστεί;
και στο κατω κατω, που λέει οτι εθνικό συμφέρων είναι να έχεις εθνική διοίκηση στις εταιρίες;
αν πει η ΙΝΤΕΛ πχ οτι θελω να ερθω Ελλάδα, τι θα της λέμε να βάλει Ελληνα CEO????

Δεν θα γίνουμε Β. Κορέα.

konenas
19-10-16, 14:55
Χαρείτε λίγο

https://www.youtube.com/watch?v=37Cmzvt549Y

Nozomi
19-10-16, 15:01
Γράφει πουθενά ο φιλελευθερισμός ότι δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν τα εθνικά συμφέροντα;
Στην πατρίδα του φιλελευθερισμού, τις ΗΠΑ, τους νοιάζουν και τους παρανοίαζουν τα εθνικά συμφέροντα, οπότε η ΜΕΓΙΣΤΗ ΠΑΠΑΤΖΑ ότι τα λεφτά δεν έχουν χρώμα είναι ηλιθιότητα, ας πάει μια κινεζική ή ρωσική εταιρία να εξαγοράσει μια μεγάλη αμερικανική, και τότε να δεις τι "φιλελεύθερη" σφαλιάρα που θα φάει...:lol:

ermis333
19-10-16, 15:09
οπα μεγάλε, καποιος τσιπρεος θα μπορούσε να βγει και να πει οτι εθνικό συμφέρον είναι δημόσιος ηλεκτρισμός, τηλεπικοινωνίες, τράπεζες και παιδεία κλπ.

Ομως δεν ειδα καμιά τέτοια κίνηση προάσπισης των δημοσίων (κοινών δηλαδή) συμφερόντων. Γιατί θα πρέπει να προασπιστούν τα ιδιωτικά;
γιατί να μην αφήσουμε την αγορά να κάνει τη δουλειά της και να αυτορυθμιστεί;
και στο κατω κατω, που λέει οτι εθνικό συμφέρων είναι να έχεις εθνική διοίκηση στις εταιρίες;
αν πει η ΙΝΤΕΛ πχ οτι θελω να ερθω Ελλάδα, τι θα της λέμε να βάλει Ελληνα CEO????

Δεν θα γίνουμε Β. Κορέα.

Προσωπικά εμένα δε με ενδιαφέρει ποιος είναι CEO μιας εταιρίας ή σε ποιόν ανήκει θεωρητικά μια εταιρία αρκεί να μην είναι Τούρκος :).

Από την άλλη, άλλο να σε ενδιαφέρουν κάποιες εταιρίες να είναι ελληνικές και να ανυσηχείς που αφελληνίζονται και άλλο η επιβολή συγκεκριμένων πραγμάτων λόγω κάποιων και καλά εθνικών συμφερόντων που επικαλέστηκες.

Υπάρχουν στρατηγικοί τομείς όμως και τα σωστά κράτη ξέρουν ποιοι είναι.

xhaos
19-10-16, 15:12
Προσωπικά εμένα δε με ενδιαφέρει ποιος είναι CEO μιας εταιρίας ή σε ποιόν ανήκει θεωρητικά μια εταιρία αρκεί να μην είναι Τούρκος :)

Από την άλλη, άλλο να σε ενδιαφέρουν κάποιες εταιρίες να είναι ελληνικές και να ανυσηχείς που αφελληνίζονται και άλλο η επιβολή συγκεκριμένων πραγμάτων λόγω κάποιων και καλά εθνικών συμφερόντων.

χαρακτηριστική περίπτωση ανθρώπου που δεν έχει καθόλου πίστη στην αυτορυθμιστική ικανότητα των αγορών.... δλδ... κουμουνιστής.
Στη Β Κορέα σύντροφε.

ermis333
19-10-16, 15:20
χαρακτηριστική περίπτωση ανθρώπου που δεν έχει καθόλου πίστη στην αυτορυθμιστική ικανότητα των αγορών.... δλδ... κουμουνιστής.
Στη Β Κορέα σύντροφε.

Όποιος δεν πιστεύει στην πλήρη αυτορυθμιστική ικανότητα των αγορών είναι κομμμουνιστής, βρε τι μαθαίνει κανείς σήμερα........

Φίλε δεν ξέρω που ζεις αλλά υπάρχουν πολλές μορφές καπιταλισμού και εγώ είμαι φαν του λεγόμενου ανθρωπιστικού καπιταλισμού δηλαδή

Η πραγματικά ελεύθερη αγορά, με κοινωνικό πρόσωπο, σε ένα περιβάλλον μικτής οικονομίας. Αυτό σημαίνει ότι, όλες οι επιχειρήσεις οφείλουν να ανήκουν στον ιδιωτικό τομέα, με εξαίρεση όμως τις κοινωφελείς, τις στρατηγικές και τις μονοπωλιακές κερδοφόρες (πχ Νερό) οι οποίες πρέπει να είναι υποχρεωτικά δημόσιες, διοικούμενες όμως αυστηρά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.

PopManiac
19-10-16, 15:30
Η πραγματικά ελεύθερη αγορά, με κοινωνικό πρόσωπο, σε ένα περιβάλλον μικτής οικονομίας. Αυτό σημαίνει ότι, όλες οι επιχειρήσεις οφείλουν να ανήκουν στον ιδιωτικό τομέα, με εξαίρεση όμως τις κοινωφελείς, τις στρατηγικές και τις μονοπωλιακές κερδοφόρες (πχ Νερό) οι οποίες πρέπει να είναι υποχρεωτικά δημόσιες, διοικούμενες όμως αυστηρά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.

Άλλος ένας άνθρωπος που αντιτίθεται σε όλα όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα την τελευταία 5ετία με τα προγράμματα αυτά - εύγε!

WAntilles
19-10-16, 16:30
...δημόσιες, διοικούμενες όμως αυστηρά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια.

Ε μα αυτό είναι που δεν έγινε και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ στην ελλάδα.

Γιατί κάθε φορά που πάει να γίνει - ακόμα κι αν μας υποχρεώνουν τα μνημόνια - βγαίνουν οι δημόσιοι υπάλληλοι σε απεργία "όχι σε όλα".

Γι' αυτό, ιδιωτικά τα πάντα και να μη μείνει ούτε δημόσιο κολυμπηθρόξυλο.

Εκτός αν δεχτούν τα αυστηρά με ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια και τις απαραίτητες συνέπειές τους (αξιολόγηση και απολύσεις, έχω μόνο όσους χρειάζομαι, όπου τους χρειάζομαι, όσο τους χρειάζομαι, κανένας άχρηστος, υπεράριθμος, παραπανίσιος ή σφραγιδογραφιάς, απόλυτος σεβασμός στον πολίτη, και τα πάντα γίνονται ηλεκτρονικά από την καρέκλα του με λίγα κλικ του ποντικιού).

Nozomi
19-10-16, 16:48
Για το νερό Pop Maniac, προσέθεσε και εμένα, θεωρώ ότι τέτοιες υποδομές δεν πωλούνται, απ΄την άλλη δεν μπορεί να διορίζει ο κάθε πολιτικάντης (ή κάθε πολιτικάντισσα ;) ) τον κολλητό-εραστή-whatever.

Αυστηρά ιδιωτικοοικονομικά κριτήρια όμως και όχι αργομισθίες.

anon
20-10-16, 02:37
Δεν πρόκειται να τα φέρει κανένας, π.χ δεν σου κάνουν εντύπωση που κάποιοι πολιτικοί μας δηλώνουν 4ψήφιες καταθέσεις στις ελληνικές τράπεζες ;

Αλλά και στα Κεϋμαν, στην τράπεζα ή κάποια εξωχώρια εταιρία θα τα έχεις, όχι "εκτός συστήματος".
Εδώ σχολιάζουμε το πόσο είναι έξυπνο να έχεις τα λεφτά σου ως τούβλα στο μαξιλάρι ή στον κήπο, όχι στο εξωτερικό και δη φορολογικούς παραδείσους.
Πρόσφατα μπήκαν στο σπίτι γνωστού μου, απείλησαν με πιστόλι το παιδί του ενώ έπεσαν και κάποιες ψιλές, αν σου συμβεί κάτι τέτοιο δεν λες που έχεις θαμμένη την χύτρα ; :whistle:

Και στο μαξιλάρι αν τάχεις, εφαρμόζεις την μέθοδο του κομιστή :wink:

- - - Updated - - -


Γράφει πουθενά ο φιλελευθερισμός ότι δεν πρέπει να σε ενδιαφέρουν τα εθνικά συμφέροντα;

εαν ειναι ιδιωτικά όλα, κάλλιστα μπορούν να μην είναι πλέον ελληνικά. Οπως ήδη συμβαίνει. Εαν μαγειρέψεις κατάλληλα τις καταστάσεις, θα τα πάρεις όλα μπιρ παρά. Οπως τα πήρανε σχεδόν όλα και θα μας πάρουν και τα σώβρακα στο τέλος. Η Γερμανία έχει δικό της δημόσιο ΟΤΕ πχ, αλλά ο δικός μας πουλήθηκε στους Γερμανούς. Η δημόσια γερμανική ΦΡΑΠΟΡΤ πήρε τα ελληνικά αεροδρόμια. Και έχει συνέχεια. Στο τέλος, λόγω ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗΣ, τι θα έχει μείνει ελληνικό; Ξέρω, ρατσιστή και φασίστα θα με πείτε.

- - - Updated - - -


Προσωπικά εμένα δε με ενδιαφέρει ποιος είναι CEO μιας εταιρίας ή σε ποιόν ανήκει θεωρητικά μια εταιρία αρκεί να μην είναι Τούρκος :).

Από την άλλη, άλλο να σε ενδιαφέρουν κάποιες εταιρίες να είναι ελληνικές και να ανυσηχείς που αφελληνίζονται και άλλο η επιβολή συγκεκριμένων πραγμάτων λόγω κάποιων και καλά εθνικών συμφερόντων που επικαλέστηκες.

Υπάρχουν στρατηγικοί τομείς όμως και τα σωστά κράτη ξέρουν ποιοι είναι.

σορρυ, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Η'δεν θα επιτρέπεις σε κανέναν ξένο να αγοράζει, ή θα επιτρέπεις σε όλους. Δυνητικά, λόγω μεγαλύτερης οικονομίας και αγοράς, μια χαρά μπορούν να εξαγοράσουν όλη την Ελλάδα οι τούρκοι εαν θέλουν, χωρίς να πέσει μια σφαίρα. Και να ξυπνήσεις μια μέρα, και όλες οι ΔΕΚΟ πρώην δημόσιες ναναι ιδιωτικές, τουρκικές, και όλα τα ξενοδοχεία, μαρίνες, εμπορικά κέντρα, μαγαζιά, συγκροτήματα κατοικιών και πάει λέγοντας. Το μόνο που μας σώζει είναι ότι υπάρχουν πιο αδηφάγα πλάσματα σε αυτή την ζούγκλα (λέγονται δυτικο-ευρωπαίοι και αμερικανοί), οπότε αυτοί θα πάρουν την μερίδα του λέοντος.

- - - Updated - - -


Όποιος δεν πιστεύει στην πλήρη αυτορυθμιστική ικανότητα των αγορών είναι κομμμουνιστής, βρε τι μαθαίνει κανείς σήμερα........

Φίλε δεν ξέρω που ζεις αλλά υπάρχουν πολλές μορφές καπιταλισμού και εγώ είμαι φαν του λεγόμενου ανθρωπιστικού καπιταλισμού δηλαδή


Σαν να λέμε κάτι αντίστοιχο του κομμουνισμού ένα πράγμα; :wink: χαχαχα (άλλο κομμουνισμός άλλο υπαρκτός σοσιαλισμός)
καλά, στην φαντασία, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις. Τέτοιο πράγμα δεν μπορεί να υπάρξει. Ειναι ΑΝΤΙΦΑΣΗ.
Αντιφαση στην πρωταρχική έννοια του καπιταλισμού, όπου το κέρδος είναι ο ύψιστος στόχος (αλλιώς δεν είναι καπιταλισμός, είναι άλλο πράγμα).
Οπως και ναχει, αυτό που λές, ανθρωπιστικός καπιταλισμός, είναι μια θεωρία..... Ετσι για κουβέντα μόνο.

ΥΓ. Η προσπάθεια για κέρδος, προέρχεται απο την απληστεία. Αφού υπάρχει απληστεία, η απληστεία, γνωρίζετε τι είναι, δεν μπορεί να υπάρχει ανθρωπισμός. ΠΟΤΕ δεν υπήρξε ανθρωπισμός στον καπιταλισμό, και όπου υπήρξε μια κάποια πιο ευνοική μεταχείρηση στον ανθρωπο, έγινε απο μεγάλους αγώνες, με αίμα, και με νόμους που πέρασαν απο απαίτηση των πολλών (έπειτα απο αγώνες). Και που δείχνει ο καπιταλισμός το πρόσωπο του προσπαθώντας (και καταφέρνοντας) να εκπαραθυρώσει τα όποια θεσμικά πλαίσια εξανθρωπισμού του κτηνώδους καπιταλισμού, όπου μπορεί, και όπως μπορεί, με κάθε δυνατό τρόπο.

Κατα τα άλλα συμφωνώ με το τελευταίο , ότι δεν μπορούν, καίριες δομές να μην είναι δημοσίου χαρακτήρα.

badweed
20-10-16, 03:01
ειχα την σκεψη οτι ο καπιταλισμος προκαλειται απο το πλεονασμα . ισχυει ;

xhaos
20-10-16, 05:37
Εγώ βλέπω ότι θέλουμε ελεύθερη αγορά στον κ0λ0 του άλλου και full προστασία στον δικό μας.

nfotis
20-10-16, 16:57
Προς το παρόν, έχουμε παραινέσεις από τον πρόεδρο του ΟΑΕΕ να φύγουν οι ΕλΕπ για Βουλγαρία:
http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1458421/proedros-oaee-opoios-den-mporei-na-plhronei-eisf.html

Ηδη η αρχή έγινε, με το ζεύγος Αγγελοπούλου να δηλώνουν μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού:
http://www.bankingnews.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1/item/276551-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%E2%80%A6-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B8-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.html

("το κεφάλαιο να πληρώσει την κρίση", yeah right :twisted: )

Ν.Φ.

Artemius
21-10-16, 00:48
Για να χρησιμοποιησει ο ελληνας το τραπεζικο συστημα με κολπα στυλ ηλεκτρονικες πληρωμες, θα πρεπει να εχει λεφτα στη τραπεζα.

Για να εχει λεφτα στη τραπεζα, σημαινει οτι

1) του περισσευουν
2) δεν ειναι πολλα - γιατι αμα ειναι πολλα κινδυνευουν απο κουρεματα, freeζαρισματα, κτλ κτλ.
3) δε χρωσταει πουθενα
4) δεν τον απειλει με κατασχεση τρ. λογαριασμου η εφορια, η τραπεζα η ιδια, κτλ κτλ οπου ποσα εξαφανιζονται μονα τους απ'τους τραπεζικους λογαριασμους (βλ. εκατονταδες χιλιαδες λογαριασμους που κατασχεθηκαν μονο απ'το δημοσιο).
5) ειναι σιγουρος οτι η τραπεζα δε θα τον χρεωνει arbitrary χρεωσεις, γιατι ετσι γουσταρει

Και μολις φθασαμε να εξαιρεσουμε τη συντριπτικη πλειοψηφια των ελληνων.

Αυτη τη στιγμη οι πληρωμες ειναι inefficient ακριβως επειδη υπαρχει ελλειψη χρηματων.

Οταν καποιος περιμενει να πιασει στα χερια του 100 ευρω για να πληρωσει το λογαριασμο Χ που εκκρεμει εδω και μερες, αυτη τη στιγμη του λεμε οτι το ορθο ειναι να παει στη τραπεζα να τα καταθεσει και μετα να κανει ...ηλεκτρονικη πληρωμη. Αυτο ειναι 2 κινησεις.

Το πιο efficient ειναι να παρει το λογαριασμο και να τον πληρωσει direct με τα μετρητα. 1 κινηση.

ΑΝ ειχε 1000 ευρω καβατζα, και 10 λογαριασμους x100 να πληρωσει, ισως.


Κάνεις τραγικά λάθος.

Θα πάει στο ATM και με 1 κίνηση θα τα καταθέσει.
Μετά σαν άνθρωπος με μια 2η,θα βγάλει το κινητό από την τσέπη, και έχει να διαλέξει, ειτε το app της Τράπεζας του, ειτε το app της ΔΕΗ (που το συγκεκριμένο μέχρι και push notifications έχει, ήμαρτον δηλαδή) π.χ.,αν μιλάμε για ΔΕΗ.

Και ΤΕΛΕΊΩΣΕ.

Bonus, οτι στο μεσοδιαστημα με τον χρόνο που γλίτωσε, μπορεί να πεταχτεί για έναν καφέ, για ψώνια, για να πάρει τα παιδιά από το σχολείο, να γυρίσει νωρίτερα σπίτι, να, να, να.

Δικαιολογουνται προς εξαίρεση, μόνο οι κάποιας ηλικίας, και αυτοί που εξυπηρετούν συγγενείς κάποιας ηλικίας (προσωπικά 2 φορες πλήρωσα ηλεκτρονικα το ρεύμα της γιαγιάς μου από τον καναπέ μου σαν νοημων άνθρωπος και έφαγα ΤΗΝ γκρίνια "που είναι η απόδειξη και η σφραγίδα?"), ολοι οι υπόλοιποι είναι απλά αδικαιολογητοι, αργοσχολοι, ωχαδερφιστες, τεχνολογικά αναλφαβητοι, φειςμπουκακηδες.

Ευτυχώς δηλαδή που το τηλέφωνο είναι στο όνομα μου και δεν χρειάζεται να τρεχω από τον Άγιο Παύλο μέχρι την WIND χαμηλά στην Βενιζέλου.

MNP-10
21-10-16, 02:16
Κάνεις τραγικά λάθος.

Θα πάει στο ATM και με 1 κίνηση θα τα καταθέσει.
Μετά σαν άνθρωπος με μια 2η,θα βγάλει το κινητό από την τσέπη, και έχει να διαλέξει, ειτε το app της Τράπεζας του, ειτε το app της ΔΕΗ (που το συγκεκριμένο μέχρι και push notifications έχει, ήμαρτον δηλαδή) π.χ.,αν μιλάμε για ΔΕΗ.

Και ΤΕΛΕΊΩΣΕ.

Ναι, αυτο ειναι 2 κινησεις. Και οχι μονο ειναι 2 κινησεις, αλλα εχει και προμηθεια.



Δικαιολογουνται προς εξαίρεση, μόνο οι κάποιας ηλικίας, και αυτοί που εξυπηρετούν συγγενείς κάποιας ηλικίας (προσωπικά 2 φορες πλήρωσα ηλεκτρονικα το ρεύμα της γιαγιάς μου από τον καναπέ μου σαν νοημων άνθρωπος και έφαγα ΤΗΝ γκρίνια "που είναι η απόδειξη και η σφραγίδα?"), ολοι οι υπόλοιποι είναι απλά αδικαιολογητοι, αργοσχολοι, ωχαδερφιστες, τεχνολογικά αναλφαβητοι, φειςμπουκακηδες.


Εγω αρνουμαι τη χρηση ebanking ως συνειδητος καταναλωτης. Δε μπορει να με χρεωνει 30 σεντς στη πληρωμη της hol πχ. Μια φορα το μηνα που θα περασω απ'το μαρουσι ή το mall, θα μπω στη voda και θα το πληρωσω. Και θα κρατησω και τα 30 σεντς για παρτη μου. Αν κανω 10-15 πληρωμες το μηνα για το νοικοκυριο σε διαφορα τετοια transactions, θελω 40-50Ε το χρονο.... Τοσα τους λειπαν? Γενικα, αν κατσω να βαλω ολες τις χρεωσεις (φορτισεις prepaid, incoming + outgoing transfer fees, payment fees κτλ), στο χρονο απανω χρειαζομαι >100Ε.

Απο μενα 100Ε οι τραπεζες ΔΕΝ προκειται να παρουν σε fees. Ας πανε οι αλλοι να τους τα δωσουν. Προτιμω να αγορασω καναν νεο SSD, καμμια cpu, τιποτα χρησιμο τελως παντων.

ioetisap
21-10-16, 03:42
Κάνεις τραγικά λάθος.

Θα πάει στο ATM και με 1 κίνηση θα τα καταθέσει.
Μετά σαν άνθρωπος με μια 2η,θα βγάλει το κινητό από την τσέπη, και έχει να διαλέξει, ειτε το app της Τράπεζας του, ειτε το app της ΔΕΗ (που το συγκεκριμένο μέχρι και push notifications έχει, ήμαρτον δηλαδή) π.χ.,αν μιλάμε για ΔΕΗ.

Και ΤΕΛΕΊΩΣΕ.

Bonus, οτι στο μεσοδιαστημα με τον χρόνο που γλίτωσε, μπορεί να πεταχτεί για έναν καφέ, για ψώνια, για να πάρει τα παιδιά από το σχολείο, να γυρίσει νωρίτερα σπίτι, να, να, να.

Δικαιολογουνται προς εξαίρεση, μόνο οι κάποιας ηλικίας, και αυτοί που εξυπηρετούν συγγενείς κάποιας ηλικίας (προσωπικά 2 φορες πλήρωσα ηλεκτρονικα το ρεύμα της γιαγιάς μου από τον καναπέ μου σαν νοημων άνθρωπος και έφαγα ΤΗΝ γκρίνια "που είναι η απόδειξη και η σφραγίδα?"), ολοι οι υπόλοιποι είναι απλά αδικαιολογητοι, αργοσχολοι, ωχαδερφιστες, τεχνολογικά αναλφαβητοι, φειςμπουκακηδες.

Ευτυχώς δηλαδή που το τηλέφωνο είναι στο όνομα μου και δεν χρειάζεται να τρεχω από τον Άγιο Παύλο μέχρι την WIND χαμηλά στην Βενιζέλου.
Κάποιος άλλος θα μπορούσε να ισχυρισθεί ότι:
Αναλφάβητος είναι αυτός που έχει ή βάζει ακόμα μετά τόσα χρόνια χρήματα στις ελληνικές τράπεζες.
Ωχαδερφιστής και καναπεδάκιας είναι αυτός που να πληρώσει προμήθεια/χρέωση για κάθε πληρωμή μέσω τραπέζης αντί να περπατήσει στο κατά τόπους κατάστημα της περί ης ο λόγος ΔΕΚΟ κλ να πληρώσει δίχως επιπλέον χρεώσεις.
Κοκ.

ΥΓ Έλεος δηλαδή! Κάποιοι γουστάρουμε μετρητά και δεν θεωρούμε την cashless κοινωνία ως πρόοδο. Άντε μην ρίξω κανά καντήλι πού κλείσανε τις προάλλες την ΔΕΗ Παγκρατίου στην Αμασείας μεταφέροντάς την στην Υμηττού αλλά στην δε δεν βάλανε ταμεία· κάτι τέτοιες cashless ηλιθιότητες κάνουν κι εγώ περπάτησα τζάμπα κάμποσα χιλιόμετρα για να επιστρέψω σπίτι μου τελικά να τους πληρώσω από το ΑΤΜ με προμήθεια. Γκρρρρρρρ!
ΥΥΓ Μπορεί να έχω χάσει επεισόδια γιατί έχω χρόνια να το κάνω αλλά από πότε οι καταθέσεις στο ATM προσμετρώνται στο διαθέσιμο υπόλοιπο πάρ'αυτα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.