PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

WAntilles
21-10-16, 08:58
Προτιμω να αγορασω καναν νεο SSD, καμμια cpu, τιποτα χρησιμο τελως παντων.

Τύπωσε εθνικό κωλόχαρτο, και μετά τρέχα να αγοράσεις. :rofl:

anon
21-10-16, 11:30
Προς το παρόν, έχουμε παραινέσεις από τον πρόεδρο του ΟΑΕΕ να φύγουν οι ΕλΕπ για Βουλγαρία:
http://www.euro2day.gr/news/economy/article/1458421/proedros-oaee-opoios-den-mporei-na-plhronei-eisf.html

Ηδη η αρχή έγινε, με το ζεύγος Αγγελοπούλου να δηλώνουν μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού:
http://www.bankingnews.gr/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1/item/276551-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C%E2%80%A6-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B8-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CF%8E%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D.html

("το κεφάλαιο να πληρώσει την κρίση", yeah right :twisted: )

Ν.Φ.

To κεφάλαιο μια χαρά μπορεί να πληρώσει αυτά που πρέπει και είναι και κοινωνικά και ηθικά δίκαιο (ως και κάποιοι καπιταλιστές που έχουν κατηγορηθεί ως κομμουνιστές ή σοσιαλιστές το έχουν πεί αυτό, ότι δηλαδή το μεγάλο κεφάλαιο δεν φορολογείται, και το είπαν πχ Buffet, Hanauer κλπ).
Το πρόβλημα είναι αυτό θα μπορούσε να γίνει μόνο εαν το θεσμικό πλαίσιο ήταν κατάλληλα φτιαγμένο. Δυστυχώς το μεγάλο κεφάλαιο λομπάρει τις κυβερνήσεις και τεχνιέντως υπάρχει θεσμικό πλαίσιο (σε όλα τα κράτη) προκειμένου να φοροδιαφεύγουν νόμιμα (φοροαποφυγή), χώρια και την κανονική φοροδιαφυγή. Εαν θέλει κανείς να φύγει, όπως το ζεύγος Αγγελοπούλου, ας το κάνει. Ομως ότι δουλειά γίνεται εδώ, θα φορολογείται εδώ, ότι περιουσία υπάρχει εδώ, θα φορολογείται εδώ. Οπότε εαν φύγει το ζεύγος Αγγελοπούλου, και πάρουν τις δουλειές τους, δεν μας πειράζει ΚΑΘΟΛΟΥ. Κάποιος άλλος θα καλύψει το κενό των δουλειών που αφήνουν πίσω τους οι Αγγελόπουλοι αν είναι. Αυτή η ρεκλάμα, φεύγουν.
Ε ΚΑΙ;
ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ και να πάνε στα τσακίδια και ακόμα παραπέρα. Μην αρχίσω να εκφράζομαι χειρότερα.
ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ. ΝΑ ΦΥΓΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΑΛΛΟΥ.
Εξάλλου που τους έχουμε εδώ, προσφέρουν τίποτα; Μιλάω και για τους εφοπλιστές και όλους γενικά που έχουν μια φορολογική ασυλία, εις βάρος των κορόιδων. Γιατί; Για να λέμε ότι έχουμε τον 1ο στόλο στον κόσμο; Η' μήπως γιατί δίνουν δουλειές σε έλληνες; (αυτή η παπάτζα έχει τελειώσει εδώ και δεκαετίες, μιας και όλα τα πληρώματα είναι φιλιππινέζοι και γενικά ασιάτες, και μόνο οι αξιωματικοί είναι έλληνες, και αυτό δεν θα αλλάξει, για λόγους εμπιστοσύνης, και όχι γιατί δεν τους φορολογούμε).

- - - Updated - - -


Ναι, αυτο ειναι 2 κινησεις. Και οχι μονο ειναι 2 κινησεις, αλλα εχει και προμηθεια.



Εγω αρνουμαι τη χρηση ebanking ως συνειδητος καταναλωτης. Δε μπορει να με χρεωνει 30 σεντς στη πληρωμη της hol πχ. Μια φορα το μηνα που θα περασω απ'το μαρουσι ή το mall, θα μπω στη voda και θα το πληρωσω. Και θα κρατησω και τα 30 σεντς για παρτη μου. Αν κανω 10-15 πληρωμες το μηνα για το νοικοκυριο σε διαφορα τετοια transactions, θελω 40-50Ε το χρονο.... Τοσα τους λειπαν? Γενικα, αν κατσω να βαλω ολες τις χρεωσεις (φορτισεις prepaid, incoming + outgoing transfer fees, payment fees κτλ), στο χρονο απανω χρειαζομαι >100Ε.

Απο μενα 100Ε οι τραπεζες ΔΕΝ προκειται να παρουν σε fees. Ας πανε οι αλλοι να τους τα δωσουν. Προτιμω να αγορασω καναν νεο SSD, καμμια cpu, τιποτα χρησιμο τελως παντων.

Ασε μας ρε Αλεξ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. Ωρες ώρες είναι να αναρωτιέται κανείς με το τι λές. Η πλειονότητα του κόσμου, απο μισθωτούς και συνταξιούχους ήδη πληρώνεται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ.
Εκτός εαν θες να μας πείς ότι η πλειονότητα της οικονομίας είναι οι ΕλΕπ που λειτουργούν με ρευστό (και σίγουρα μαύρο) χρήμα, οπότε να το δεχτώ.
Αλλά εκεί αλλάζει η κουβέντα, για άλλα πράγματα. Ετσι;;;;;; :wink:
Γιατι αλλού συνεχώς προσπαθείς να μας πείσεις ότι οι ΕλΕπ ότι δεν έχουν, δεν βγάζουν, τα κλείνουν, και δεν αποτελούν το σημαντικότερο κομμάτι της οικονομίας, άρα η όποια φοροδιαφυγή τους δεν πρέπει να ειδωθεί και με τόσο κακό μάτι.. Ετσι εννοείς σε άλλα μυνήματα.
Αποφάσισε.

Οσο για τα fees και πάλι είσαι εντελώς λάθος, μην πω ότι προσπαθεις και λαικίζεις ασύστολα. Στο είπαν πιο πριν, πχ Eurobank, πληρώνεις 1 ευρώ το μήνα και έχεις δωρεάν συναλλαγές. ΔΗλαδή 12 ευρώ τον χρόνο. Θες να μου πείς δηλαδή ότι ο χρόνος που θα ξοδεύεις για να τρέχεις στα διάφορα γκισέ, ΓΙΑ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ χρονιά, είναι λιγότερο πολύτιμος απο 12 ευρώ. Αν τον μετρούσες και τον κοστολογούσες, είμαι σίγουρος, και απο 100 ευρώ θαταν πιο πολύτιμος.... Απλά ΕΛΕΟΣ.

ΥΓ. τώρα θα μου λένε ότι κάνω και διαφήμιση, αλλά πως να πείσεις κάποιον;
https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=373&mid=710&lang=gr
Δωρεάν ειναι οι e-συναλλαγές για πελάτες που τηρούν κάποιες προυποθέσεις, για όλους τους άλλους, 1 ευρώ το μήνα. Επειδή χρησιμοποιώ eurobank. Φαντάζομαι και οι άλλες τράπεζες έχουν κάτι παρόμοιο.
Απο το να περιμένω πχ να πληρώσω τον λογαριασμό της πιστωτικής κάρτας στον γκισέ (άλλης τράπεζας), προτιμώ 1 ευρώ τον μήνα, και γλυτώνω μόνο για αυτή την διαδικασία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισή με μία ώρα.

Nozomi
21-10-16, 12:16
Δλδ να κάτσω να στηθώ στην σειρά 1 ώρα με τα παππούδια στην Εθνική για να το παίξω "συνειδητός καταναλωτής" ;
Ή να κόψω τις πιστωτικές (χωρίς καμμία οφειλή) επειδή έτσι έχω ανοικτά δάνεια με τις επάρατες τράπεζες ;
Το μάθαμε και αυτό. :)
Φυσικά είναι πως κοστολογείς τον χρόνο σου, ακόμα και 100€ να ήταν το όλο πακέτο (που δεν είναι ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ όμως), προσωπικώς ευχαρίστως πληρώνω 10€/μήνα προκειμένου να μην περιμένω σαν το ΖΩΟ στην σειρά.

Βασικά είσαι ΕΕ και σε παίρνει να πληρώνεσαι κασέρι και μαύρα, να ζούσες σε μια σοβαρή χώρα που χωρίς τραπεζικό λογαριασμό δεν μπορείς να υπάρξεις και να λειτουργήσεις....

MNP-10
21-10-16, 14:01
1) Η σωστη διαχειριση του χρονου ειναι οταν κανεις τη ζωη σου και ταυτοχρονα πληρωνεσαι ασχετως του πως "σπαταλας" το χρονο σου - γιατι εχεις βρει τροπους ο χρονος να δουλευει υπερ σου. Αν ο χρονος δουλευει εναντιον σου, κατι κανεις λαθος.
2) Οι μισθωτοι, οι συνταξιουχοι και οι ανεργοι, οσο και να "μανατζαρουν" το χρονο τους, το εισοδημα τους ειναι fixed (=ο μισθος τους, η συνταξη τους ή το 0). Εκτος αν βγαζουν μαυρα.
3) Οι συνταξιουχοι και οι ανεργοι, δλδ η πλειοψηφια της κοινωνιας, εχουν αφθονο χρονο να κανουν οτιδηποτε. Ελαχιστα σπιτια υπαρχουν που δεν εχουν ενα ατομο idle που μπορει να πληρωσει εναν λογαριασμο.
4) Η πληρωμη λογαριασμων στα καταλληλα σημεια, αλλους τους βολευει, αλλους οχι, αλλά ΟΛΑ τα σημεια εχουν τα κολπα τους απο την αποψη του πως θα γλυτωσεις το χρονο αναμονης. Πχ το ΕΛΤΑ στις 7'30 το πρωι ειναι αδειο, στις 12 το μεσημερι δεν ειναι. Ιδιο μερος, διαφορετικη εμπειρια αναλογα το χρονο. Η τραπεζα στις 8 το πρωι μπορει να ειναι αδεια (αν ειναι πχ τριτη-τεταρτη-πεμπτη), αλλα αμα πας στις 9 δεν ειναι.
5) Η ηλεκτρονικη πληρωμη σε συνταξιουχους δε σημαινει κατι. Αν σημαινε, δε θα στηνονταν στις 30 του μηνα στα ΑΤΜ για να βγαλουν ΜΕΤΡΗΤΟ. Cash is king.
6) Οτι εχω πει για οσους χρωστανε, ισχυει. Δε μπορει να ζει ο αλλος με την αβεβαιοτητα του ποιος θα του δεσμευσει τα λεφτα. Ζουμε σε μια χωρα με ~100 δις ληξιπροθεσμα στο δημοσιο, καμμια 500αρια χιλιαδες κατασχεσεις λογαριασμων, τραπεζες που αφαιρουν ποσα απο λογαριασμους για το ενα και για το αλλο απο μονες τους, οπότε οποιος χρωσταει πρεπει να τα βγαζει ΕΠΙΤΟΠΟΥ για να ειναι σιγουρος οτι θα εχει να περασει το μηνα. Αλλιως μπορει να βρεθει στο τρενο να ζητιανευει για να φαει καμμια τυροπιτα οταν το κρατος ή η τραπεζα βαλει το κωλοχερο της στο λογαριασμο του.
7) Ακομα και 1Ε να ηθελε η τραπεζα ολο το χρονο για να μου παρεχει "δωρεαν" συναλλαγες, ειναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ. Το προγραμμα της eurobank, και ειμαι πελατης απ'τα 90's, δε το ηξερα, αλλα και τωρα που το μαθα δε προκειται να το χρησιμοποιησω. Γιατι? Γιατι πολυ απλα οταν ο αλλος μου στελνει ενα wire και εχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ, δε μπορεις καριολα τραπεζα να με χρεωνεις αλλα 3 και να με εκβιαζεις να αγορασω το κωλοπρογραμμα σου για να στα σκαω καθε μηνα ωστε να μη μου παιρνεις εξτρα λεφτα (να με κλεβεις στην ουσια) απο transaction το οποιο εχει ολα τα fees paid απ'τον sender. ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.

alekan
21-10-16, 14:16
Δλδ να κάτσω να στηθώ στην σειρά 1 ώρα.....

......... προσωπικώς ευχαρίστως πληρώνω 10€/μήνα προκειμένου να μην περιμένω σαν το ΖΩΟ στην σειρά.

This.

Ο χρόνος είναι υπερπολύτιμος για να τον σπαταλάμε σε ουρές.

sdikr
21-10-16, 14:51
1)
7) Ακομα και 1Ε να ηθελε η τραπεζα ολο το χρονο για να μου παρεχει "δωρεαν" συναλλαγες, ειναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ. Το προγραμμα της eurobank, και ειμαι πελατης απ'τα 90's, δε το ηξερα, αλλα και τωρα που το μαθα δε προκειται να το χρησιμοποιησω. Γιατι? Γιατι πολυ απλα οταν ο αλλος μου στελνει ενα wire και εχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ, δε μπορεις καριολα τραπεζα να με χρεωνεις αλλα 3 και να με εκβιαζεις να αγορασω το κωλοπρογραμμα σου για να στα σκαω καθε μηνα ωστε να μη μου παιρνεις εξτρα λεφτα (να με κλεβεις στην ουσια) απο transaction το οποιο εχει ολα τα fees paid απ'τον sender. ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.

Τότε σου είπε ψέματα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα

Αλήθεια λες αν πας στις 8 η ώρα είναι αδεια, αν πάνε όλοι στις 8 η ώρα τι θα γίνει; κάθε μέρα δηλαδή θα έχεις ενα suspens ενα Kinder έκπληξη αν στις 8 θα είναι αδεια ή όχι.

psytransas
21-10-16, 15:44
Τύπωσε εθνικό κωλόχαρτο, και μετά τρέχα να αγοράσεις. :rofl:

Οχι να κοψουμε λιγο ακομα απο υγεια και αναπηρικες για να (μην) εχουμε κωλοευρω, να τρεχεις ΕΣΥ να τους αγορασεις.:oneup:


ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.
Να αγιασουν τα δαχτυλακια σου. :worthy:

Εδω οι νταβατζηδες κανουν και δοσεις οταν προκειται για πληρωμες δημοσιου και χωρις fee και θελουν 0.3/bill? :down:

MNP-10
21-10-16, 19:01
Τότε σου είπε ψέματα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα

Οχι, αυτος που το στελνει εχει επιλογη ποιος πληρωνει τα fees και το συμπληρωνει να τα πληρωσει εκεινος. Απλα η τραπεζα αποφασισε να σουφρωσει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 ευρω, στο καθαρο deposit του πελατη. Γιατι ετσι. Ειναι κλεφτες. Και νταβατζηδες (σου λενε μετα να αγορασεις το "προϊον" τους για να μη σε κλεβουν... δλδ πουλανε προστασια απ'την κλοπη που οι ιδιοι διαπραττουν).

http://www.bankingnews.gr/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BD%CE%AD%CE%B1/item/245904-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B6%CF%89-%C2%AB%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%BB%CF%8C%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%B5%CF%82,-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82%C2%BB-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%89%CE%BD-4-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5%CE%B6%CF%8E%CE%BD.html



Αλήθεια λες αν πας στις 8 η ώρα είναι αδεια, αν πάνε όλοι στις 8 η ώρα τι θα γίνει;


Τοτε θα πας στις 10 γιατι θα ειναι αδεια.

Ο φορτος δημιουργειται γιατι το "load" κατανεμεται ανομοιομορφα με spikes. Αυτο μπορεις να το εκμεταλλευτεις, ή μπορεις να πας να κατσεις πανω στο spike και να το κανεις ακομα μεγαλυτερο. Ο φορτος ομως ειναι δεδομενος. Οι τραπεζικες εργασιες που πρεπει να εκτελεστουν ειναι δεδομενες. Αν πανε ολοι μαζι, θα περιμενουν. Αν απλωθουν θα εξυπηρετηθουν καλυτερα. Ειναι τοσο απλο. Αν οι αλλοι ειναι ολοι ζωα και πανε την ιδια ωρα, εσυ πρεπει να κανεις το αναποδο. Λυσεις υπαρχουν παντοτε. Σε λιγο θα ακουσουμε οτι πριν το ebanking δεν υπηρχε ζωη.

Εμενα, ως συνειδητο καταναλωτη, δε με χαλαει να τους πηγαινω κοντρα. Πρωτον γιατι ενω ειναι ΣΤΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΤΟΥΣ να επιδοτουν το ebanking, αυτοι μετα τα capital controls εσπευσαν να το αρμεξουν γιατι ο κοσμος στριμωχτηκε στις ηλεκτρονικες πληρωμες. Οπότε αφου αυτοι θελουν να το αρμεξουν, εγω δε θα τους αφησω να γλυτωσουν το εργατικο κοστος. Ας γινουν οι τραπεζες τα νεα ΙΚΑ. Δε μ'απασχολει καθολου. Αν ηθελαν να ξεφορτωσουν τα γκισε θα παρειχαν τις υπηρεσιες τους οχι τσαμπα, αλλα ακομα και με επιδοτηση - γιατι αυτο θα τους επετρεπε να κανουν cost cutting στο προσωπικο (που δε θα χρειαζονταν).

Εδω ενας telco και σου λεει αμα σου στειλω ebill θα γλυτωσεις 1 ευρω που θα ξοδευα απ'το ΕΛΤΑ πχ. Η τραπεζα που πληρωνει υπαλληλους να καθονται στα γκισε θα με χρεωσει ΕΞΤΡΑ για να μη τον απασχολησω? Τι λε ρε...

Και μακρο-οικονομικα αμα το δω, με συμφερει (ως χωρα, ως κοινωνια, ως οικονομια - και μενα ως οικονομικη οντοτητα σε αυτη την οικονομια) να τα παιρνει ο ταμιας (ως εργατης/πολιτης), αντι να ειναι ανεργος, και οχι η τραπεζα ως επιχειρηση υπο τη μορφη υπερκερδους προερχομενο απο κλοπη κατα τη συναλλαγη.

- - - Updated - - -



Εδω οι νταβατζηδες κανουν και δοσεις οταν προκειται για πληρωμες δημοσιου και χωρις fee και θελουν 0.3/bill? :down:

Και για να αναπνευσεις λεφτα θελουν.

Λεφτα για να φορτωσεις τη prepaid, λεφτα για να πληρωσεις λογαριασμους, λεφτα για να παρεις ή να στειλεις πληρωμες - και αν δε θες να σε χρεωνουμε πολυ, παρε το ntavas-pack για να εχουμε "μονιμη σχεση" πελατειας / αναγνωρισης οτι ειμαι ο νταβατζης σου. Εδω εφθασαν να παιρνουν λεφτα απ'τα 500αρικα που εσπαγαν οι πολιτες... Ξεφτιλισμενοι... και μη μιλησουμε για το core business των επιτοκιων τι χρεωνουν (%%) και τι δινουν (0-1%).

anon
21-10-16, 21:22
1) Η σωστη διαχειριση του χρονου ειναι οταν κανεις τη ζωη σου και ταυτοχρονα πληρωνεσαι ασχετως του πως "σπαταλας" το χρονο σου - γιατι εχεις βρει τροπους ο χρονος να δουλευει υπερ σου. Αν ο χρονος δουλευει εναντιον σου, κατι κανεις λαθος.
2) Οι μισθωτοι, οι συνταξιουχοι και οι ανεργοι, οσο και να "μανατζαρουν" το χρονο τους, το εισοδημα τους ειναι fixed (=ο μισθος τους, η συνταξη τους ή το 0). Εκτος αν βγαζουν μαυρα.
3) Οι συνταξιουχοι και οι ανεργοι, δλδ η πλειοψηφια της κοινωνιας, εχουν αφθονο χρονο να κανουν οτιδηποτε. Ελαχιστα σπιτια υπαρχουν που δεν εχουν ενα ατομο idle που μπορει να πληρωσει εναν λογαριασμο.
4) Η πληρωμη λογαριασμων στα καταλληλα σημεια, αλλους τους βολευει, αλλους οχι, αλλά ΟΛΑ τα σημεια εχουν τα κολπα τους απο την αποψη του πως θα γλυτωσεις το χρονο αναμονης. Πχ το ΕΛΤΑ στις 7'30 το πρωι ειναι αδειο, στις 12 το μεσημερι δεν ειναι. Ιδιο μερος, διαφορετικη εμπειρια αναλογα το χρονο. Η τραπεζα στις 8 το πρωι μπορει να ειναι αδεια (αν ειναι πχ τριτη-τεταρτη-πεμπτη), αλλα αμα πας στις 9 δεν ειναι.
5) Η ηλεκτρονικη πληρωμη σε συνταξιουχους δε σημαινει κατι. Αν σημαινε, δε θα στηνονταν στις 30 του μηνα στα ΑΤΜ για να βγαλουν ΜΕΤΡΗΤΟ. Cash is king.
6) Οτι εχω πει για οσους χρωστανε, ισχυει. Δε μπορει να ζει ο αλλος με την αβεβαιοτητα του ποιος θα του δεσμευσει τα λεφτα. Ζουμε σε μια χωρα με ~100 δις ληξιπροθεσμα στο δημοσιο, καμμια 500αρια χιλιαδες κατασχεσεις λογαριασμων, τραπεζες που αφαιρουν ποσα απο λογαριασμους για το ενα και για το αλλο απο μονες τους, οπότε οποιος χρωσταει πρεπει να τα βγαζει ΕΠΙΤΟΠΟΥ για να ειναι σιγουρος οτι θα εχει να περασει το μηνα. Αλλιως μπορει να βρεθει στο τρενο να ζητιανευει για να φαει καμμια τυροπιτα οταν το κρατος ή η τραπεζα βαλει το κωλοχερο της στο λογαριασμο του.
7) Ακομα και 1Ε να ηθελε η τραπεζα ολο το χρονο για να μου παρεχει "δωρεαν" συναλλαγες, ειναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ. Το προγραμμα της eurobank, και ειμαι πελατης απ'τα 90's, δε το ηξερα, αλλα και τωρα που το μαθα δε προκειται να το χρησιμοποιησω. Γιατι? Γιατι πολυ απλα οταν ο αλλος μου στελνει ενα wire και εχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ, δε μπορεις καριολα τραπεζα να με χρεωνεις αλλα 3 και να με εκβιαζεις να αγορασω το κωλοπρογραμμα σου για να στα σκαω καθε μηνα ωστε να μη μου παιρνεις εξτρα λεφτα (να με κλεβεις στην ουσια) απο transaction το οποιο εχει ολα τα fees paid απ'τον sender. ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.

Kάποιοι απο εμάς δουλεύουν, όχι ΕλΕπ, να έχουν ένα σχετικά ελεύθερο ωράριο, αλλά μισθωτοί, οποτε δεν έχουμε την πολυτέλεια να διαλέγουμε πότε θα πάμε στην τράπεζα, εχουμε και παιδιά και πολλές άλλες ασχολίες, αν θαναι στις 7:30 το πρωί, στις 10 ή στις 12 το μεσημέρι. Οτι και να λές εισαι ΑΚΥΡΟΣ, αυτά τα επιχειρήματα, μην συνεχίζεις να τα λές, και οι λίγοι που σε ακούν καταλαβαίνουν ότι δεν μιλάνε με την πραγματικότητα.

Και όσο για το νταβατζηδιλίκι, είναι θέμα οπτικής. Σου κάνει μια υπηρεσία, που σε διευκολύνει, σου γλυτωνει χρόνο (που χρόνος ειναι χρήμα) και ψυχική υγεία να περιμένεις στις ουρές (και άσε για την περίπτωση να περιμένεις μια ώρα, και να πέσει το σύστημα!) και για αυτή την υπηρεσία ΔΙΚΑΙΩΣ χρεώνει, όπως κάνεις και εσύ ο καθένας Ελ.Επ, και μάλιστα εσύ Ελ.Επ. χρεώνεις πολύ πολύ περισσότερα. Αν θες να δείς τζαβατζηδιλίκι πάνε κατα Western Union μεριά να δείς τι εστί τζαβατζηδιλίκι. Πλέον οι χρεώσεις και υπηρεσίες προμήθειας για τις διευκολύνσεις αυτές, κινούνται, γενικώς, σε ικανοποιητικά επίπεδα. Να μου πείς για το επιτόκιο πιστωτικών καρτών, να σου πώ έχεις δίκιο. Αλλά πως να το κάνουμε, για τις χρεώσεις συναλλαγών έχεις ΜΕΓΑ ΑΔΙΚΟ.

Και παρεπιμπτόντως, για τους νόμιμα ενεργούντες πολίτες / καταναλωτές, διευκολύνει και με ένα άλλο τρόπο η χρήση ηλεκτρονικών πληρωμών. Εχει γεμίσει ο τόπος με πλαστά. Δεν γίνεται να κουβαλάς μαζί σου ολόκληρη συσκευή για να τσεκάρεις τα χαρτονομίσματα, και μάλιστα ακούγεται ότι κάποιες φορές μέχρι και απο ΑΤΜ φορτώνονται πλαστά. Αντε να το αποδείξεις. Η' θα το φορτώσεις το κάλπικο σε κανα άλλο δυστυχή (κάνοντάς σε και σένα ανήθικο με την ενέργεια αυτή) ή θα φεσωθείς την ζημιά του πλαστού.

sdikr
21-10-16, 21:25
Οχι, αυτος που το στελνει εχει επιλογη ποιος πληρωνει τα fees και το συμπληρωνει να τα πληρωσει εκεινος. Απλα η τραπεζα αποφασισε να σουφρωσει ΕΠΙΠΛΕΟΝ 3 ευρω, στο καθαρο deposit του πελατη. Γιατι ετσι. Ειναι κλεφτες. Και νταβατζηδες (σου λενε μετα να αγορασεις το "προϊον" τους για να μη σε κλεβουν... δλδ πουλανε προστασια απ'την κλοπη που οι ιδιοι διαπραττουν).


Ψέματα σου λέει οτι επέλεξε το Our

Μάλιστα είναι ζώα όσοι πάνε την ώρα που είναι κενά τα πράγματα, όποτε είσαι ζώο; (εσύ είπες οτι επιλέγεις τις κενές ώρες)

anon
21-10-16, 21:30
Τότε σου είπε ψέματα αυτός που σου έστειλε τα χρήματα

Αλήθεια λες αν πας στις 8 η ώρα είναι αδεια, αν πάνε όλοι στις 8 η ώρα τι θα γίνει; κάθε μέρα δηλαδή θα έχεις ενα suspens ενα Kinder έκπληξη αν στις 8 θα είναι αδεια ή όχι.

Κοίτα, μερικοί δεν είναι σαν εμένα και σένα που πρέπει να δουλεύουνε και ο χρόνος μετρά. Δεν ξέρουν απλά πως να περάσουν την μέρα τους φαίνεται. Οπως τα γερόντια που στηνόντουσαν κάθε μέρα στο ΙΚΑ, και ας είχαν πάει την προηγουμενη, όχι τόσο για να δούν το γιατρό, αλλά για την μάζωξη και τον τζερτζελέ του περίμενε.... :wink:

@MNP-10 διάβασε τους όρους συναλλαγής και τις χρεώσεις. Υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις με διαφορετικές χρεώσεις. Η' ο αποστολές σου λεει ψέμματα, ή σου λέει ψέμματα. Εαν έλεγε αλήθεια, να σου στείλει με φαξ το αποδεικτικό της συναλλαγής και να τους κόψεις τον κώλο εκεί στην Eurobank. Κάτι μου λέει, για να μην τους το έχεις κάνει ήδη, μάλλον ορθώς σε χρέωσαν :wink:

Artemius
22-10-16, 01:43
Δε μπορει να με χρεωνει 30 σεντς στη πληρωμη της hol πχ. Μια φορα το μηνα που θα περασω απ'το μαρουσι ή το mall, θα μπω στη voda και θα το πληρωσω. Και θα κρατησω και τα 30 σεντς για παρτη μου. Αν κανω 10-15 πληρωμες το μηνα για το νοικοκυριο σε διαφορα τετοια transactions, θελω 40-50Ε το χρονο.... Τοσα τους λειπαν? Γενικα, αν κατσω να βαλω ολες τις χρεωσεις (φορτισεις prepaid, incoming + outgoing transfer fees, payment fees κτλ), στο χρονο απανω χρειαζομαι >100Ε.


1ο "ουαου":

Καταρχάς "1 φορά τον μήνα που θα περάσεις", θα καψεις ή βενζίνη/πετρέλαιο ή θα κόψεις εισιτήριο στα ΜΜΕ, οπότε πια 30 σεντσια, πιο πολλά θα πληρώσεις,αρα είσαι άκυρος.

2ο "ουαου":

10-15 πληρωμές τον μήνα για το σπίτι δεν πρόκειται να κάνεις, που να έχεις και από 1 γραμμή για όλους τους isp της χώρας.

3ο "ουαου":

Αν χρησιμοποιείς prepaid,είσαι θύμα ούτως ή άλλως, και σε φταίνε οι Τράπεζες? Καλά να πάθεις!



4) Η πληρωμη λογαριασμων στα καταλληλα σημεια, αλλους τους βολευει, αλλους οχι, αλλά ΟΛΑ τα σημεια εχουν τα κολπα τους απο την αποψη του πως θα γλυτωσεις το χρονο αναμονης. Πχ το ΕΛΤΑ στις 7'30 το πρωι ειναι αδειο, στις 12 το μεσημερι δεν ειναι. Ιδιο μερος, διαφορετικη εμπειρια αναλογα το χρονο. Η τραπεζα στις 8 το πρωι μπορει να ειναι αδεια (αν ειναι πχ τριτη-τεταρτη-πεμπτη), αλλα αμα πας στις 9 δεν ειναι.
5) Η ηλεκτρονικη πληρωμη σε συνταξιουχους δε σημαινει κατι. Αν σημαινε, δε θα στηνονταν στις 30 του μηνα στα ΑΤΜ για να βγαλουν ΜΕΤΡΗΤΟ. Cash is king.
6) Οτι εχω πει για οσους χρωστανε, ισχυει. Δε μπορει να ζει ο αλλος με την αβεβαιοτητα του ποιος θα του δεσμευσει τα λεφτα. Ζουμε σε μια χωρα με ~100 δις ληξιπροθεσμα στο δημοσιο, καμμια 500αρια χιλιαδες κατασχεσεις λογαριασμων, τραπεζες που αφαιρουν ποσα απο λογαριασμους για το ενα και για το αλλο απο μονες τους, οπότε οποιος χρωσταει πρεπει να τα βγαζει ΕΠΙΤΟΠΟΥ για να ειναι σιγουρος οτι θα εχει να περασει το μηνα. Αλλιως μπορει να βρεθει στο τρενο να ζητιανευει για να φαει καμμια τυροπιτα οταν το κρατος ή η τραπεζα βαλει το κωλοχερο της στο λογαριασμο του.
7) Ακομα και 1Ε να ηθελε η τραπεζα ολο το χρονο για να μου παρεχει "δωρεαν" συναλλαγες, ειναι ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ. Το προγραμμα της eurobank, και ειμαι πελατης απ'τα 90's, δε το ηξερα, αλλα και τωρα που το μαθα δε προκειται να το χρησιμοποιησω. Γιατι? Γιατι πολυ απλα οταν ο αλλος μου στελνει ενα wire και εχει ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ, δε μπορεις καριολα τραπεζα να με χρεωνεις αλλα 3 και να με εκβιαζεις να αγορασω το κωλοπρογραμμα σου για να στα σκαω καθε μηνα ωστε να μη μου παιρνεις εξτρα λεφτα (να με κλεβεις στην ουσια) απο transaction το οποιο εχει ολα τα fees paid απ'τον sender. ΟΞΩ ΚΛΕΦΤΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ.


4) 4ο "ουαου":

Αντίληψη 80ιλας και πίσω. Ο Στάθης και ο Μπιλιας είναι στα παραδίπλα γκισε?

5) 5ο "ουαου":

Η ηλεκτρονική πληρωμή σημαίνει τα ΠΆΝΤΑ για τους συνταξιουχους, γιατί δεν χρειάζεται να σπαταλανε δυνάμεις από την ταλαιπωρημενη υγεία τους περιμένοντας,αλλά και ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ δεν χρειάζεται να έχουν όλη την συνταξη στο σπίτι τους με ότι αυτό συνεπάγεται. Αλλά "τώρα στα γεράματα, μάθε γερό γράμματα", "ζορισε" τον όμως να δεις τι καλά μαθαίνει.
Προσωπικά μάταια προσπαθώ να πείσω την δικιά μου γιαγιά ότι χρειάζεται το πολύ 200-300 ρευστό τον μήνα για :φούρνο, μπακαλη, καμία λαϊκή ,και για Μασουτη, χασαπη κτλ, να πηγαίνει με την κάρτα.
Κανονικά ΔΕΝ θα έπρεπε να εξαιρεσουν τους συνταξιουχους από το μέτρο θεμελιωσης αφορολογητου αποδείξεων κτλ.
μέσω κάρτας. Δεν κατάλαβα δηλαδή, το κομπιούτερ του δέκτη για την Digea το μαθανε στο αψε-σβησε, αλλά να πηγαίνουν με την κάρτα στο σούπερ μάρκετ δεν θα τους έκοβε?

(αν και - για τελείως άλλο λόγο - μια νίκη την πέτυχα, θα την πάω την Δευτέρα να βγαλει i-bank, θα αγοράσω και έναν φτηνό εκτυπωτή να έχει την ρημαδοαποδειξη σε Hard copy, να της πληρώνω τους λογαριασμούς της από το σπίτι. Νυσαφι πια, ακόμα και αν δεν δούλευα, δεν σπαταλαω αναιτια χρόνο και ηρεμία στα κωλολεωφορεια και στις κωλοουρες σαν κανένας 80χρονος ή σαν τον Νεάντερταλ!!)

6) εδώ δεν έχει "ουαου", αλλα "ορσε" :

Υπάρχουν προστατευτικες διατάξεις, ναι ή ου? Άσε μας λοιπόν με την τρομολαγνεια και τον φθηνό λαικισμο.

7) 6ο "ουαου" :

Από πότε έως πότε, θεωρείται αυτονόητο ότι η παροχή-χρήση υπηρεσιών,νέων κιόλας υπηρεσιών (π.χ. ηλεκτρονική τραπεζική) που είχαν κόστος υλοποίησης, πρέπει να είναι τζάμπα? ΟΕΟ? Τι είναι η παροχή υπηρεσιών, torrent να το κατεβάσω τζάμπα? Ρε πας καλά?
Δηλαδή OK, δεν μας χρεώνουν το e-banking, αλλά ζητάνε κάποια σεντς για κάποιες συναλλαγές, θα έπρεπε να μας τα δίνουν όλα τζάμπα? Τους servers και τους τεχνικούς και την πολυπλευρη στελέχωση-συντηρηση-εξελιξη του συστήματος ποιος θα τα πληρώσει, ο Θεός?!

8) και τελος, αφού η τράπεζα σου σε δίνει υπηρεσία, κοστοστρεφη 101% που ουσιαστικά μέσα την βάζει, 1€ = συμβολικό τίμημα για απεριόριστες συναλλαγές πάσης φύσεως μέσω όλων των σύγχρονων καναλιών, μόνο και μόνο για να σε στηρίξει αφενός, να σε κρατησει πελάτη αφετέρου, ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ και απλά γκρινιαζεις για να γκρινιαζεις.

Δηλαδή εγώ αν ήμουν ο Πρόεδρος του Δ.Σ. της Τράπεζας, 3 με 5 ευρώ θα το χρεωνα και αν ήθελες.

MNP-10
22-10-16, 04:48
Αλλά πως να το κάνουμε, για τις χρεώσεις συναλλαγών έχεις ΜΕΓΑ ΑΔΙΚΟ.


https://www.thepressproject.gr/article/100710/Ta-paranoma-xaratsia-ton-trapezon



...
Καταχρηστική προμήθεια σε κάθε συναλλαγή

Κάθε έμβασμα που κατατίθεται στην τράπεζα ή μεταφέρεται από έναν λογαριασμό σε λογαριασμό τρίτου χρεώνεται αυθαίρετα με προμήθεια, ακόμα και εάν η συναλλαγή γίνεται διαδικτυακά, μέσω e-banking. Η προμήθεια που λαμβάνουν οι τράπεζες για καθεμία τέτοια συναλλαγή κυμαίνεται από 8 έως 125 ευρώ για τα εμβάσματα σε κατάστημα και από 1 έως 10 ευρώ για τα εμβάσματα που πραγματοποιούνται μέσω ίντερνετ. Στο παρακάτω infographic μπορείτε να δείτε τα ποσά που χρεώνουν οι 4 συστημικές τράπεζες (Eurobank, Εθνική, Πειραιώς και Alpha) για αυτές τις συναλλαγές:


....

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η επιβολή προμήθειας για καταθέσεις σε λογαριασμό τρίτου έχει κριθεί παράνομη από τον Άρειο Πάγο, ενώ είναι επίσης αντίθετη στην Υπουργική Απόφαση με αριθμό Ζ1 21/13-1-2011, που τροποποίησε την προηγούμενη του 2008. Παράλληλα, οι αποφάσεις αυτές έχουν κρίνει παράνομες και καταχρηστικές μια σειρά από άλλες χρεώσεις στους τραπεζικούς και συγκεκριμένα:

Την επιβολή εξόδων κίνησης σε λογαριασμούς ταμιευτηρίου ή τρεχούμενους (0,80 ευρώ συνήθως ανά κίνηση μετά την τέταρτη κίνηση κάθε μήνα)
Την επιβολή εξόδων αδράνειας σε καταθετικούς λογαριασμούς που παραμένουν ακίνητοι για διάστημα μεγαλύτερο των 18 μηνών
Την μονομερή από την τράπεζα διαμόρφωση του επιτοκίου καταθέσεων, δίχως αναφορά σε εύλογα κριτήρια
Τον περιορισμό της ευθύνης της τράπεζας σε περίπτωση που γίνει παράνομη χρήση του απωλεσθέντος ή κλαπέντος βιβλιαρίου καταθέσεως
Την επιβολή εξόδων τήρησης και παρακολούθησης στους λογαριασμούς καταθέσεων
Την μονομερή μεταβολή των όρων λειτουργίας των λογαριασμών καταθέσεων
Τον μονομερή καθορισμό των ημερών δέσμευσης και διαθεσιμότητας και μετάθεσης της έναρξης τοκοφορίας αναφορικά με ποσά που κατατίθενται
Η ΕΚ.ΠΟΙ.ΖΩ τονίζει ότι ακόμα και σήμερα, αρκετά χρόνια μετά την έκδοση των σχετικών αποφάσεων, οι τράπεζες συνεχίζουν να υποβάλουν τους καταναλωτές σε τέτοιες χρεώσεις, με ελάχιστες εξαιρέσεις.
...


Εισαι σιγουρος οτι εχω αδικο, και μαλιστα ...μεγα?

Καταλαβαινεις τι μου ζητας? Να στηριξω τη παρανομια, την αυθαιρεσια, τη κλοπη απ'τις τραπεζες εναντιον των πολιτων? Επειδη τι? Θα γλυτωσω 5-10-20-100 λεπτα?

Πρεπει να καταλαβουμε συλλογικα κατι. Στα δυτικα συστηματα δημοκρατιας η μεγαλυτερη ψηφος που εχουμε δεν ειναι αυτη των τοπικων ή βουλευτικων εκλογων καθε 4 χρονια, αλλα το πορτοφολι μας.

Η "ψηφος" της αγοραστικης μας δυναμης εχει πολυ μεγαλυτερες επιπτωσεις στη ζωη μας απ'τις κυβερνησεις μαριονετες που ουτως ή αλλως θα κανουν τα ιδια και τα ιδια.

Καθε φορα που ξοδευω, ειμαι απολυτα συνειδητος για το τι ΣΤΗΡΙΖΩ και τι ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ με την "ψηφο" που ειναι το χρημα μου. Εννοειται, οτι στο θεμα που συζηταμε, δεν γινεται να ψηφισω υπερ του νταβατζη που με κλεβει. Πρεπει να ειμαι εντελως γκαου. Θα ειναι χειροτερο απ'το να ψηφιζω γιωργακη, σαμαζελους ή τσιπρα. Δε γινεται αυτο το πραγμα. Παραβιαζει καθε εννοια λογικης.

Ταυτοχρονα αντιλαμβανομαι οτι την ευρυτερη οπτικη που υιοθετω δεν ειναι απαιραιτητο οτι την συμμεριζονται και οι αλλοι. Δεν ζηταω απ'τους αλλους να κανουν οτι κανω. Ας κανουν οτι θελουν. Σε τελικη αναλυση ο λαος ψηφιζει και γαποσαμαζελοτσιπρες. Στο να τον κλεβει η τραπεζα θα κολλησει? Αλλα να με πεισουν εμενα, αφοτου τους εχω εξηγησει τους λογους, γιατι πρεπει να στηριξω τη κλεψια τους, αυτο δε γινεται.

- - - Updated - - -



...
Από πότε έως πότε, θεωρείται αυτονόητο ότι η παροχή-χρήση υπηρεσιών,νέων κιόλας υπηρεσιών (π.χ. ηλεκτρονική τραπεζική) που είχαν κόστος υλοποίησης, πρέπει να είναι τζάμπα? ΟΕΟ? Τι είναι η παροχή υπηρεσιών, torrent να το κατεβάσω τζάμπα? Ρε πας καλά?

Προκειται για παρανομες και καταχρηστικες χρεωσεις.



8) και τελος, αφού η τράπεζα σου σε δίνει υπηρεσία, κοστοστρεφη 101% που ουσιαστικά μέσα την βάζει, 1€ = συμβολικό τίμημα για απεριόριστες συναλλαγές πάσης φύσεως μέσω όλων των σύγχρονων καναλιών, μόνο και μόνο για να σε στηρίξει αφενός, να σε κρατησει πελάτη αφετέρου, ΔΕΝ ΈΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ και απλά γκρινιαζεις για να γκρινιαζεις.


Τα πραγματα οπως η καταθεση και η πληρωμη ειναι στις αυτονοητες λειτουργιες της τραπεζας. Δεν ειναι "προνομια" που χορηγουνται στο πελατη. Ειναι πραγματα που τα προβλεπει το πλαισιο λειτουργιας τους και γι'αυτο δε μπορουν να τα χρεωνουν αυθαιρετα. Ειναι τοσο απλο.

Πως να στο εξηγησω... ειναι σα να πας σε ενα συνεργειο να σου τσεκαρουν το αμαξι και να σε χρεωνουν επειδη το λαστιχο του ΙΧ σου πατησε τα ραμπα τους. Προφανως θα πατησει τη ραμπα, αφου μπηκε στο συνεργειο το αμαξι. Ε ετσι ειναι και η κινηση του χρηματος μεσω τραπεζων. Προφανως και θα κινηθει το χρημα γιατι αυτος ειναι ο ρολος τους. Δεν μπορει να στο χρεωνει αυθαιρετα.

Εννοειται οτι δεν υφισταται κοστοστρεφεια σε κατι τετοιο. Το κοστος ειναι αρνητικο για τη τραπεζα γιατι οσο ειναι hub συναλλαγων διατηρει κεφαλαια στασιμα και μη-τοκιζομενα που αυξανουν τις χρηματοδοτικες της ικανοτητες και κατ'επεκταση την ικανοτητα να πουλαει χρημα. Το core business των τραπεζων ειναι η πωληση χρηματος (δανεικου - με επιτοκιο). Οταν απλα εχεις καταθετες 100 δις και δανεια αλλα 100 δις, εισαι πες σε equilibrium. Οταν ομως γινονται και συναλλαγες μπες-βγες, με λογαριασμους μη-μακροπροθεσμους, ξαφνικα η τραπεζα αυξανει το κεφαλαιο που εχει διαθεσιμο ανα πασα στιγμη κατα αρκετα δις (περα απ'τις καταθεσεις) που με τη σειρα του αυτο το κεφαλαιο παραγει κερδος. Ακομα και 1 μερα να αργει πχ τα εμβασματα (εσκεμμενα) και να κραταει αυτα τα ποσα μεσα, εχει κερδος γιατι φαινεται οτι εχει αυξημενη ρευστοτητα και αρα αυξημενες δυνατοτητες δανειοδοτησης (και αρα κερδους). Τοσο σημαντικα ειναι αυτα τα χρηματα που κινουνται μεσω τραπεζων. Δε γινεται να τ'αρμεξεις με χρεωσεις - ειναι ηλιθιο.

Επιπροσθετα, αν ειναι "κοστοστρεφες" το ebanking, το ταμειο τι ειναι? Ζημιογονο? Δλδ πριν το ebanking και πριν οι τραπεζες χρεωνουν και τον αερα που αναπνεουμε, γιατι βαραγαν 1-2 δις ευρω το χρονο κερδη η καθεμια? Με τι τα βγαζαν? Μα με το core business της πωλησης χρηματος...

zianna
22-10-16, 15:46
Ωχ σόρρυ αλλά δεν τις μπορώ τις βλακείες, είναι τεχνολογικά αναλφάβητοι, είναι παππούδες, δεν ξέρουν, χρεώνουν οι τράπεζες κτλ

Το έχω ζήσει το ποίημα από πρώτο χέρι στο Βέλγιο. Στην αρχή χρέωναν επιπλέον τις κινήσεις στον γκισέ των τραπεζών (αν ήθελες να βγάλεις χρήματα, αν ήθελες να κάνεις κατάθεση, αν ήθελες να στείλεις χρήματα, να πληρώσεις λογαριασμό) και το είχαν τζάμπα στα ΑΤΜ. Ταυτόχρονα χρέωση και στο ταχυδρομείο. Σε κανά χρόνο, κινήσεις τέτοιες στον γκισέ απαγορεύτηκαν, μόνο στα ΑΤΜ (ούτε καν κατάθεση χρημάτων) και συνεχίστηκε η χρέωση στα ταχυδρομεία.
Αυτή την στιγμή, οι μόνοι που πληρώνουν ταχυδρομείο, είναι όσοι δουλεύουν μαύρα και έχουν μετρητό μην μπορώντας να κάνουν μεταφορά αφού δεν έχουν λογαριασμό. Παράνομοι στην χώρα δηλαδή, κι εγώ είχα κάνει κάτι πληρωμές μέσω ταχυδρομείου με κάποια μετρητά που μου φέραν από Ελλάδα μην έχω να εξηγώ σε εφορίες κτλ.
Οι παππούδες οι ανίκανοι ως διά μαγείας μάθαν γράμματα στα γεράματα!

Απλά η κατάσταση αυτή στην Ελλάδα διαιωνίστηκε όταν οι άλλοι προχωρούσαν για να δικαιολογούμε υπεράριθμους στο δημόσιο, για να τρώμε λεφτά και μίζες σε δήθεν προγράμματα που ποτέ δεν δούλευαν, για να προσλαμβάνουμε άτομα σε θέσεις στυλ "τράβα να πάρεις σφραγίδα από το πρωτόκολλο" και χίλιες δυο άλλες λαλακίες.

MNP-10
22-10-16, 18:47
Στην αρχή χρέωναν επιπλέον τις κινήσεις στον γκισέ των τραπεζών (αν ήθελες να βγάλεις χρήματα, αν ήθελες να κάνεις κατάθεση, αν ήθελες να στείλεις χρήματα, να πληρώσεις λογαριασμό) και το είχαν τζάμπα στα ΑΤΜ.

Στην Ελλαδα πριμοδοτουν τον γκισε και κανουν penalize το ebanking γιατι ο κοσμος ειναι "αναγκασμενος" να κανει e-συναλλαγες.

Αν εγω θελω να σου στειλω πχ απο το λογαριασμο μου στη eurobank στο λογαριασμο σου στην alphabank, με ebanking, χωρις να χασουμε 1-5Ε σε fees, θα πρεπει να παω σε καποιο γκισε της alphabank με τον αριθμο λογαριασμου σου και να το κανω τσαμπα.

Nozomi
22-10-16, 18:59
Αν εγω θελω να σου στειλω πχ απο το λογαριασμο μου στη eurobank στο λογαριασμο σου στην alphabank, με ebanking, χωρις να χασουμε 1-5Ε σε fees, θα πρεπει να παω σε καποιο γκισε της alphabank με τον αριθμο λογαριασμου σου και να το κανω τσαμπα.
Τσάμπα δεν το κάνεις γιατί πρέπει να μετρήσεις τα χρήματα που θα ξοδέψεις σε καύσιμο ή εισητήρια ΜΜΜ, αλλά και δίπλα σε υποκατάστημα Τράπεζας να μένεις, προφανώς θα έχεις την πολυτέλεια του χρόνου όπως τα παππούδια, άρα μιλάμε για έναν αργόσχολο που φαντασιώνεται αντίσταση στο σύστημα περιμένοντας στην ουρά.

Δικαίωμά σου φυσικά, και καλά κάνεις που αναπτύσσεις την συλλογιστική σου ώστε να μην λυπούμαστε τα παππούδια στις ουρές, υπάρχουν νέοι άνθρωποι που σκέφτονται σαν εσένα, το θέμα ειναι ότι κάτι τέτοιους το σύστημα πρέπει να τους ξεσκίζει με προμήθεια 5-7 ευρώ σε κάθε συναλλαγή.
Άλλωστε πολλά υποκαταστήματα τραπεζών πρέπει να κλείσουν και προγραμματίζεται να κλείσουν.

MNP-10
22-10-16, 19:58
Τσάμπα δεν το κάνεις γιατί πρέπει να μετρήσεις τα χρήματα που θα ξοδέψεις σε καύσιμο ή εισητήρια ΜΜΜ, αλλά και δίπλα σε υποκατάστημα Τράπεζας να μένεις, προφανώς θα έχεις την πολυτέλεια του χρόνου όπως τα παππούδια, άρα μιλάμε για έναν αργόσχολο που φαντασιώνεται αντίσταση στο σύστημα περιμένοντας στην ουρά.

Στην Ελλαδα ο χρονος ειναι σε ample supply και κατα συνεπεια ανταλλαξιμος με χρημα (το οποιο ειναι σε scarce supply).

Δινεις πχ ενα λογαριασμο στο γονιο σου που ειναι συνταξιουχος και δεν εχει τι να κανει, και παει να το πληρωσει. Θα χαρει να σε εξυπηρετησει, θα χαρει που θα εχει κατι να κανει και να νιωσει χρησιμος, και θα κανεις και τη δουλεια σου τσαμπα. Το ιδιο ισχυει και για παιδια, νεους ανεργους, κτλ κτλ. Δεν ειναι οτι θα κονομογαν απο καπου 4Ε αμα δε πηγαιναν στη τραπεζα.

Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη οι αεργοι/ανεργοι/συνταξιουχοι σε σχεση με το εργατικο δυναμικο ειναι πολλαπλασιοι. Η εξισωση "Χρονος=χρημα" ισχυει μονο για οσους εχουν κατι να κανουν, και για πολυ συγκεκριμενα επαγγελματα (πχ δεν περιλαμβανονται οι μισθωτοι που εχουν fixed εισοδημα).

Σε τελικη αναλυση αν ο χρονος ολων των αργοσχολων (απο αναγκη ή συνηθεια) ηταν χρημα, η χωρα θα ειχε 3x ΑΕΠ.

Οπως επισης και κανεις δε θα πηγαινε απο "παραδρομους" για να αποφυγει τα διοδια της Αττικης οδου ή των εθνικων δρομων, οπως και κανεις δε θα επαιρνε πλοιο αλλα θα πηγαινε με αεροπλανο στο νησι που θελει, κτλ κτλ κτλ κτλ - η λιστα με ολα αυτα που μπορει καποιος να ανταλλαξει χρημα με χρονο ειναι ατελειωτη. Το κυριο προβλημα της χωρας αυτη τη στιγμη δεν ειναι η ελλειψη χρονου αλλα η ελλειψη χρηματος. Σαφως το προβλημα ειναι διαφορετικο για τον καθενα (αλλοι εχουν λιγοτερο χρημα και περισσοτερο χρονο, αλλοι περισσοτερο χρημα και λιγοτερο χρονο), αλλα σε γενικες γραμμες ο χρονος δεν αποτελει προβλημα για τη πλειοψηφια των ελληνων.

Πληθυσμος 11.03 εκατομμυρια.
Μη-ενεργοι 3.25 εκ.
Ανεργοι 1.12εκ
Απασχολουμενοι 3.67εκ

Δλδ οι απασχολουμενοι, και σ'αυτους περιλαμβανονται και οι part time και ψευδο-ελεπ μπλοκακηδες που μπορει να δουλευουν μια στο τοσο, ή αυθεντικοι ελεπ που και αυτοι δουλευουν μια στο τοσο (αθροιστικα >600.000 οι δυο κατηγοριες), δεν ειναι ουτε το 33% επι του συνολου του πληθυσμου και ουτε 46% αν τους βαλουμε επι το ποσοστο ενεργων+μη ενεργων+ανεργων. Και ξαναλεω, παντα συνυπολογιζοντας part timers.

sdikr
22-10-16, 20:06
Στην Ελλαδα ο χρονος ειναι σε ample supply και κατα συνεπεια ανταλλαξιμος με χρημα (το οποιο ειναι σε scarce supply).

Δινεις πχ ενα λογαριασμο στο γονιο σου που ειναι συνταξιουχος και δεν εχει τι να κανει, και παει να το πληρωσει. Θα χαρει να σε εξυπηρετησει, θα χαρει που θα εχει κατι να κανει και να νιωσει χρησιμος, και θα κανεις και τη δουλεια σου τσαμπα. Το ιδιο ισχυει και για παιδια, νεους ανεργους, κτλ κτλ. Δεν ειναι οτι θα κονομογαν απο καπου 4Ε αμα δε πηγαιναν στη τραπεζα.

Στην Ελλαδα αυτη τη στιγμη οι αεργοι/ανεργοι/συνταξιουχοι σε σχεση με το εργατικο δυναμικο ειναι πολλαπλασιοι. Η εξισωση "Χρονος=χρημα" ισχυει μονο για οσους εχουν κατι να κανουν, και για πολυ συγκεκριμενα επαγγελματα (πχ δεν περιλαμβανονται οι μισθωτοι που εχουν fixed εισοδημα).

Σε τελικη αναλυση αν ο χρονος ολων των αργοσχολων (απο αναγκη ή συνηθεια) ηταν χρημα, η χωρα θα ειχε 3x ΑΕΠ.

Οπως επισης και κανεις δε θα πηγαινε απο "παραδρομους" για να αποφυγει τα διοδια της Αττικης οδου ή των εθνικων δρομων, οπως και κανεις δε θα επαιρνε πλοιο αλλα θα πηγαινε με αεροπλανο στο νησι που θελει, κτλ κτλ κτλ κτλ - η λιστα με ολα αυτα που μπορει καποιος να ανταλλαξει χρημα με χρονο ειναι ατελειωτη. Το κυριο προβλημα της χωρας αυτη τη στιγμη δεν ειναι η ελλειψη χρονου αλλα η ελλειψη χρηματος. Σαφως το προβλημα ειναι διαφορετικο για τον καθενα (αλλοι εχουν λιγοτερο χρημα και περισσοτερο χρονο, αλλοι περισσοτερο χρημα και λιγοτερο χρονο), αλλα σε γενικες γραμμες ο χρονος δεν αποτελει προβλημα για τη πλειοψηφια των ελληνων.

Πληθυσμος 11.03 εκατομμυρια.
Μη-ενεργοι 3.25 εκ.
Ανεργοι 1.12εκ
Απασχολουμενοι 3.67εκ

Δλδ οι απασχολουμενοι, και σ'αυτους περιλαμβανονται και οι part time και ψευδο-ελεπ μπλοκακηδες που μπορει να δουλευουν μια στο τοσο, ή αυθεντικοι ελεπ που και αυτοι δουλευουν μια στο τοσο (αθροιστικα >600.000 οι δυο κατηγοριες), δεν ειναι ουτε το 33% επι του συνολου του πληθυσμου και ουτε 46% αν τους βαλουμε επι το ποσοστο ενεργων+μη ενεργων+ανεργων. Και ξαναλεω, παντα συνυπολογιζοντας part timers.

Σε εμένα απο την στιγμή που τους έδειξα οτι δεν χρειάζεται να πάνε στην ΔΕΗ για να πληρώσουν, δεν χρειάζεται να πάνε στον ΟΤΕ κλπ και οτι δεν χρειάζεται να πάνε στο γκισέ για να πάρουν λεφτά με έχουν στο τρέξιμο :p

Τα νούμερα τον μη ενεργών φυσικά να τα δεχόμασταν αν δεν γνωρίζαμε οτι η μαύρη εργασία πάει καλά στην χώρα μας

Τελικά πρέπει να έχει κάποια ισχύ το ρητό, το μήλο κάτω απο την μηλιά θα πέσει :p

MNP-10
22-10-16, 20:36
Τα νούμερα τον μη ενεργών φυσικά να τα δεχόμασταν αν δεν γνωρίζαμε οτι η μαύρη εργασία πάει καλά στην χώρα μας


Και 0 να πουμε οτι ειναι οι ανεργοι, και -1.000.000 να πουμε οτι ειναι (δλδ οτι σου εξαφανισα 1 εκ ανεργους και σου εδωσα αλλο 1 εκ απασχολουμενους αβαντα), η απασχοληση επι του πληθυσμου ειναι αστεια σε μεγεθος και παλι δε προκειται να ξεπερασει το 50%.

Τα νουμερα αυτα δε θα γινονται καλυτερα, αλλα χειροτερα, οσο ολο και περισσοτεροι θα βγαινουν στη συνταξη.

sdikr
22-10-16, 20:43
Και 0 να πουμε οτι ειναι οι ανεργοι, και -1.000.000 να πουμε οτι ειναι (δλδ οτι σου εξαφανισα 1 εκ ανεργους και σου εδωσα αλλο 1 εκ απασχολουμενους αβαντα), η απασχοληση επι του πληθυσμου ειναι αστεια σε μεγεθος και παλι δε προκειται να ξεπερασει το 50%.

Τα νουμερα αυτα δε θα γινονται καλυτερα, αλλα χειροτερα, οσο ολο και περισσοτεροι θα βγαινουν στη συνταξη.

όπως συνήθως κάτι σου ξεφεύγει στις πράξεις.

Zer0c00L
23-10-16, 00:05
εγώ πάντως κατάφερα και έπεισα την μητέρα μου (72 χρονών) συνταξιούχο ότι από την στιγμή που μπαίνει η σύνταξη της κάθε τέλος του μήνα στην ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ όπου έχω πλήρη έλεγχο μέσω Web Banking (E-Banking)
πληρώνω όλες τις υποχρεώσεις της ηλεκτρονικά δηλαδή

1. Δόση φόρου εισοδήματος
2. Δόση ΕΝΦΙΑ
3. Λογαριασμό ΔΕΗ επίσης και τον Λογαριασμό ΔΕΗ της πολυκατοικίας (καθώς έχουμε την διαχείριση)
4. Λογαριασμό ΕΥΔΑΠ επίσης και τον Λογαριασμό ΕΥΔΑΠ της πολυκατοικίας (καθώς έχουμε την διαχείριση)
5. Λογαριασμό COSMOTE (Σταθερής τηλεφωνίας και Διαδίκτυο)

λογαριασμούς κινητής δεν έχουμε καθώς δεν έχουμε συμβόλαιο αλλά καρτοκινητή έτσι βάζουμε κάθε μήνα και 10 ευρώ για το καρτοκινητό

τα ίδια ισχύουν και για μένα που με πληρώνουν ηλεκτρονικά (έμβασμα) εκεί να ομολογήσω ότι από την ALPHA BANK που έχει ο εργοδότης μέχρι να φτάσουν τα χρήματα στον δικό μου λογαριασμό στην ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ χρειάζεται να πληρώσει ο εργοδότης 3 ευρώ προμήθεια.

εγώ βέβαια όλα τα χρήματα από την μισθοδοσία μου τα αφήνω στην τράπεζα...

anon
23-10-16, 15:09
Για να ξανα μανά επανέλθουμε απο την παρένθεση περι ηλεκτρονικών ή μη πληρωμών στο θέμα μας.
Ολοι οι νεοφιλελέ μας λένε μείωση φόρων για ανάπτυξη.
Πολλοί δε μάλιστα αναφέρουν την ιρλανδία ως μοντέλο!
Ειδικά τελευταία που βγήκε και είπε οτι "τρέχει" με ρυθμούς ανάπτυξης 26%!!!!!!!
Μιλάμε για κάτι ονειρικό για εμάς, να έχουμε ανάπτυξη 26%;
Ομως πέραν του ότι το 26% είναι κατα κάποιο τρόπο πλασματικό (αλά δημιουργική λογιστική), και έχει να κάνει με τα κόλπα των αμερικάνικων πολυεθνικών για φοροαποφυγή, που μεταφέρουν τις έδρες τους εκεί για να εκμεταλλευτούν τα περισσότερα παραθυράκια που προσέφερε μέχρι πρότεινος η Ιρλανδική Νομοθεσία (Double Irish) κλπ, αυτά τα νούμερα ανάπτυξης, και η χαμηλή φορολογία επιχειρήσεων (στο 12,5%) τι απέφερε στους Ιρλανδούς;;;
1,6% αυξηση στον μέσο όρο μισθών τα τελευταία 8 χρόνια! Ναι, μαλιστα...
http://www.newstalk.com/Ireland-wages-growth-TUC-UK-average-wage-OECD-Stephen-Donnelly

Δηλαδή αν πλακώσουν οι πολυεθνικές εδώ Ελλάδα, λέμε ένα φανταστικό σενάριο, και να κάνουν μπίζνες, και να ανέβει το ΑΕΠ, και να έχουμε ανάπτυξη απο μονοψήφια έως και 26%, θα πάρουμε τι, σε 8 χρόνια; (κατα αναλογία με την ιρλανδία)... Τα τέτοια μας θα πάρουμε εμείς οι πολίτες, εκεί που έπαιρνες 400 ευρω τον μήνα, θα παίρνεις 405!!!! ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥ.....
Το μόνο θετικό ειναι ότι η χώρα με αύξηση του ΑΕΠ λόγω ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ θα μπορεί να δανείζεται πιο εύκολα. Ετσι είπε ο Ιρλανδός υπουργός Οικονομικών.
ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΕΙΠΑΤΕ;;;;; Δηλαδή κάποια στιγμή στο μέλλον, ίσως η επόμενη γενια, θα την πληρώσει ακριβά την νύφη.... Γιατί δανεικά μέσα στο ευρώ δεν είναι αγύριστα... Απλά όποιος, απο τις αδύναμες χωρες πάντα, χρωστά, θα πάει στον αγύριστο...

badweed
23-10-16, 15:11
μα αυτο λενε αναπτυξη , αναπτυξη των εταιριων και των προιοντων εναντι του καθε πολιτη και των δικαιωματων του (και των υποχρεωσεων του )

sdikr
23-10-16, 15:19
Για να ξανα μανά επανέλθουμε απο την παρένθεση περι ηλεκτρονικών ή μη πληρωμών στο θέμα μας.
Ολοι οι νεοφιλελέ μας λένε μείωση φόρων για ανάπτυξη.
Πολλοί δε μάλιστα αναφέρουν την ιρλανδία ως μοντέλο!
Ειδικά τελευταία που βγήκε και είπε οτι "τρέχει" με ρυθμούς ανάπτυξης 26%!!!!!!!
Μιλάμε για κάτι ονειρικό για εμάς, να έχουμε ανάπτυξη 26%;
Ομως πέραν του ότι το 26% είναι κατα κάποιο τρόπο πλασματικό (αλά δημιουργική λογιστική), και έχει να κάνει με τα κόλπα των αμερικάνικων πολυεθνικών για φοροαποφυγή, που μεταφέρουν τις έδρες τους εκεί για να εκμεταλλευτούν τα περισσότερα παραθυράκια που προσέφερε μέχρι πρότεινος η Ιρλανδική Νομοθεσία (Double Irish) κλπ, αυτά τα νούμερα ανάπτυξης, και η χαμηλή φορολογία επιχειρήσεων (στο 12,5%) τι απέφερε στους Ιρλανδούς;;;
1,6% αυξηση στον μέσο όρο μισθών τα τελευταία 8 χρόνια! Ναι, μαλιστα...
http://www.newstalk.com/Ireland-wages-growth-TUC-UK-average-wage-OECD-Stephen-Donnelly

Δηλαδή αν πλακώσουν οι πολυεθνικές εδώ Ελλάδα, λέμε ένα φανταστικό σενάριο, και να κάνουν μπίζνες, και να ανέβει το ΑΕΠ, και να έχουμε ανάπτυξη απο μονοψήφια έως και 26%, θα πάρουμε τι, σε 8 χρόνια; (κατα αναλογία με την ιρλανδία)... Τα τέτοια μας θα πάρουμε εμείς οι πολίτες, εκεί που έπαιρνες 400 ευρω τον μήνα, θα παίρνεις 405!!!! ΟΥΑΟΥΥΥΥΥΥΥ.....
Το μόνο θετικό ειναι ότι η χώρα με αύξηση του ΑΕΠ λόγω ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ θα μπορεί να δανείζεται πιο εύκολα. Ετσι είπε ο Ιρλανδός υπουργός Οικονομικών.
ΝΑ ΔΑΝΕΙΖΕΤΑΙ ΕΙΠΑΤΕ;;;;; Δηλαδή κάποια στιγμή στο μέλλον, ίσως η επόμενη γενια, θα την πληρώσει ακριβά την νύφη.... Γιατί δανεικά μέσα στο ευρώ δεν είναι αγύριστα... Απλά όποιος, απο τις αδύναμες χωρες πάντα, χρωστά, θα πάει στον αγύριστο...

Συγνώμη Σάββα, αλλά εσύ θέλεις να έχεις δανεικά και αγύριστα;
Οκ να το δεχτούμε, μετά όμως ερχόμαστε στην πραγματικότητα που λέει οτι δεν υπάρχουν δανεικά και αγύριστα, ουτε σε ευρώ, ούτε σε δραχμή, ούτε σε νέα δραχμή, ο λογαριασμός θα έρθει, αυτό πληρώνουμε σήμερα, τα δάνεια που πήρε το ελληνικό κράτος, θα τα πληρώναμε και ας μην είμαστε στο ευρώ.

Zer0c00L
23-10-16, 17:13
παιδια να ειμαστε ρεαλιστες παρακαλω πολυ

μνημονιο που φερνει αυξηση της φορολογιας με μειωση μισθων και συνταξεων

αν προσθεσουμε σε αυτο

ειμαστε περιπου 11 μυρια πληθυσμος
σε αυτον τον πληθυσμο αντιστοιχει ενα ποσοστο που εκπροσωπευει τους ανεργους
σε αυτον τον πληθυσμο αντιστοιχει ενα ποσοστο που εκπροσωπευει τους συνταξιουχους
σε αυτον τον πληθυσμο αντιστοιχει ενα ποσοστο που εκπροσωπευει αυτους που ζουν κατω απο το οριο της φτωχειας και τους οικονομικα μη ενεργους
σε αυτον τον πληθυσμο αντιστοιχει ενα ποσοστο που εκπροσωπευει τους εργαζομενους - ελευθερους επαγγελματιες δηλαδη τους οικονομικα ενεργους

οπως καταλαβαινετε αναπτυξη στην ελλαδα δεν προκειται να δουμε για παρα πολλα χρονια να το πω...δεκαετιες....μην πω για 100 χρονια και φανω υπερβολικος

ολα αυτα φυσικα απεικονιζουν την πληρη αδιαφορια του κοσμου για το πολιτικο συστημα της χωρας και την αδρανεια του

γιατι κανονικα ολοι/ες θα επρεπε να ειμαστε στους δρομους σε απεργια επ αοριστου (να μην δουλευει τιποτα στην χωρα) εως παρθουν αποφασεις για το καλο των πολιτων - της χωρας οπως οριζουν οι θεμελιωδεις αρχες του συνταγματος και της δημοκρατιας

και φυσικα πληρωσουν αυτοι που δημιουργησαν τα χρεη της χωρας (πολιτικοι/συνδικαλιστες/τραπεζιτες κτλ...)

αλλα οπως βλεπετε δεν κουνιεται φυλλο , δεν ανοιγει μυτη

εις υγειαν μας λοιπον εχουμε οτι μας αξιζει

οσο καθομαστε στις καφετεριες

οσο καθομαστε στους καναπεδες/πολυθρονες/κρεβατια (οπως λεει ο γραφικος λιακοπουλος)

οσο κλαιμε την μοιρα μας και περιμενουμε να μας σωσουν

οσο βριζουμε στα ΜΜΜ ενω παμε στην δουλεια που θα μας δωσει ενα κομματι ψωμι ισα ισα για να πληρωνουμε τους φορους/λογαριασμους και να μπορουμε να ζησουμε και να μην πεθανουμε...

ενω την ιδια στιγμη καποιοι πλουτιζουν εις βαρος μας...

MNP-10
23-10-16, 17:21
Συγνώμη Σάββα, αλλά εσύ θέλεις να έχεις δανεικά και αγύριστα;

Δε δουλευει ο fiat-based καπιταλισμος ουτε χωρις δανεικα, ουτε χωρις αγυριστα.

Το χρημα ειναι χρεος.

Το χρημα ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ως χρεος. Η κεντρικη τραπεζα παραγει μια ποσοτητα χρηματος που ΤΗ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΕΝΤΟΚΩΣ.

Δλδ τυπωνουν πχ 1 δις ευρω και θελουν πισω 1.01 δις ευρω. Το εξτρα .01 δις ευρω δεν υπηρχε ποτε γιατι δε τυπωθηκε και αρα δε μπορει να αποπληρωθει. Πρεπει να παρθει νεο δανειο (δλδ η κεντρικη τραπεζα να κοψει νεο χρημα) που θα πληρωσει το παλιο + το επιτοκιο. Αλλα αυτο θα ερθει με νεο κοστος που θα διογκωνει παντα το χρεος κρατων/ιδιωτων προς τις κεντρικες τραπεζες.

Αυτο ισχυει ανεξαρτητως του πως θα μπει το χρημα στην αγορα (Κεντρικη τραπεζα => κρατος/εμπορικες τραπεζες => πολιτες).

Το συστημα ειναι flawed στη βαση του.

sdikr
23-10-16, 18:54
Δε δουλευει ο fiat-based καπιταλισμος ουτε χωρις δανεικα, ουτε χωρις αγυριστα.

Το χρημα ειναι χρεος.

Το χρημα ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ως χρεος. Η κεντρικη τραπεζα παραγει μια ποσοτητα χρηματος που ΤΗ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΕΝΤΟΚΩΣ.

Δλδ τυπωνουν πχ 1 δις ευρω και θελουν πισω 1.01 δις ευρω. Το εξτρα .01 δις ευρω δεν υπηρχε ποτε γιατι δε τυπωθηκε και αρα δε μπορει να αποπληρωθει. Πρεπει να παρθει νεο δανειο (δλδ η κεντρικη τραπεζα να κοψει νεο χρημα) που θα πληρωσει το παλιο + το επιτοκιο. Αλλα αυτο θα ερθει με νεο κοστος που θα διογκωνει παντα το χρεος κρατων/ιδιωτων προς τις κεντρικες τραπεζες.

Αυτο ισχυει ανεξαρτητως του πως θα μπει το χρημα στην αγορα (Κεντρικη τραπεζα => κρατος/εμπορικες τραπεζες => πολιτες).

Το συστημα ειναι flawed στη βαση του.

Δηλαδή το ίδιο ισχύει και για την δραχμή;

MNP-10
23-10-16, 19:35
Δηλαδή το ίδιο ισχύει και για την δραχμή;

Για ολα τα "συγχρονα" νομισματα που δεν εχουν εγγενη αξια περα απ'το οτι εκδιδονται ως χρεος.

Την αξια στο χαρτονομισμα (ή το ηλεκτρονικο χρημα σε λογαριασμους) τη δινει οτι αυτο το δανεισε η κεντρικη τραπεζα και πρεπει να το ξαναπαρει πισω. Εντοκως.

Η διαφορα μεταξυ ευρω και δραχμης ειναι οτι το ευρω δεν το εκδιδουμε εμεις και αρα μας κανουν οτι θελουν. Μπορει πχ να σου πουν, ναι ξερετε, ολα αυτα που χρωστατε τα θελουμε πισω. Ειναι το λεγομενο Credit Crunch: https://en.wikipedia.org/wiki/Credit_crunch

Προφανως αυτο ειναι κακοβουλη ενεργεια γιατι ειναι εκ των προτερων γνωστο οτι χωρις ανατροφοδοτηση του χρεους η αποπληρωμη ειναι αδυνατη. Δε γινεται σε ποσοτητα χρηματος που ειναι Α και ειναι δεδομενη εσυ να ζητας παραπανω απο Α.

Η δραχμη φροντιζει τη συνεχη ανατροφοδοτηση του χρεους χωρις να εχεις credit crunch που διαλυει την οικονομια. Ολες οι οικονομιες του πλανητη κανουν ακριβως το ιδιο, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει εναλλακτικη. Η λιτοτητα δε μπορει ποτε να ξεπληρωσει το χρεος γιατι το χρεος ειναι παντα μεγαλυτερο απ'τα λεφτα που υπαρχουν. Οτι και να κοψεις, τα λεφτα δε τα θα βρεις. Δεν υπαρχουν.

Αρα για να υπαρξουν, πρεπει να κοπει χρημα. Αν ο αλλος σου λεει δε σου δινω, τοτε κοβεις μονος σου. Δε δουλευει αλλιως ο fiat καπιταλισμος. Δεν υπαρχει καποιο μαγικο workaround που να τον κανει να δουλευει σε παγκοσμιο επιπεδο. Σε τοπικο επιπεδο μονο μπορει να γινει εφικτο να αποπληρωθουν χρεη χωρις ανατροφοδοτηση εφοσον μια οικονομια ειναι πχ πολυ εξαγωγικη. Αλλα για καθε εξαγωγικη, υπαρχει μια (ή περισσοτερες) εισαγωγικες που θα φθασουν γρηγοροτερα στη χρεοκοπια τους (εφοσον δε κοπει νεο χρημα).

anon
23-10-16, 20:41
Συγνώμη Σάββα, αλλά εσύ θέλεις να έχεις δανεικά και αγύριστα;
Οκ να το δεχτούμε, μετά όμως ερχόμαστε στην πραγματικότητα που λέει οτι δεν υπάρχουν δανεικά και αγύριστα, ουτε σε ευρώ, ούτε σε δραχμή, ούτε σε νέα δραχμή, ο λογαριασμός θα έρθει, αυτό πληρώνουμε σήμερα, τα δάνεια που πήρε το ελληνικό κράτος, θα τα πληρώναμε και ας μην είμαστε στο ευρώ.

Δεν λέω αυτό... Λέω για την λογική, που ισχύει (ίσχυε) όχι μόνο σε εμάς (Ελλάδα) αλλά και σε άλλες χώρες. Πλασματικά νούμερα, που δίνουν την δυνατότητα εύκολου δανεισμού, και μετά πιστόλιασμα (αν μπορούν). Ετσι τα κράτη μπορούσαν να δείχνουν ένα κοινωνικό πρόσωπο, όπως θα έπρεπε, με δανεικά όμως, και ο κόσμος δεν θα διαμαρτύρεται απο το γεγονός ότι οι πλούσιοι τελικά δεν πληρώνουν φόρους, όσο οι κοινωνικές παροχές υφίστανται.

- - - Updated - - -


Δε δουλευει ο fiat-based καπιταλισμος ουτε χωρις δανεικα, ουτε χωρις αγυριστα.

Το χρημα ειναι χρεος.

Το χρημα ΕΚΔΙΔΕΤΑΙ ως χρεος. Η κεντρικη τραπεζα παραγει μια ποσοτητα χρηματος που ΤΗ ΔΑΝΕΙΖΕΙ ΕΝΤΟΚΩΣ.

Δλδ τυπωνουν πχ 1 δις ευρω και θελουν πισω 1.01 δις ευρω. Το εξτρα .01 δις ευρω δεν υπηρχε ποτε γιατι δε τυπωθηκε και αρα δε μπορει να αποπληρωθει. Πρεπει να παρθει νεο δανειο (δλδ η κεντρικη τραπεζα να κοψει νεο χρημα) που θα πληρωσει το παλιο + το επιτοκιο. Αλλα αυτο θα ερθει με νεο κοστος που θα διογκωνει παντα το χρεος κρατων/ιδιωτων προς τις κεντρικες τραπεζες.

Αυτο ισχυει ανεξαρτητως του πως θα μπει το χρημα στην αγορα (Κεντρικη τραπεζα => κρατος/εμπορικες τραπεζες => πολιτες).

Το συστημα ειναι flawed στη βαση του.

Εconomics 101
Συνεχώς παράγεται πλούτος. Πλούτος παράγεται (δεν υπηρχε) απο την εργασία, απο την εξόρυξη, απο τις καλλιέργειες, απο την αλιεία, απο την μεταποίηση, τις βιομηχανίες. Το χρεος είναι ένας τρόπος να καρπωθούν, "κάποιοι", με εύκολο τρόπο, ένα μεγάλο ποσοστό του παραγόμενου πλούτου, χωρίς οι ίδιοι να παράγουν πλούτο, παρά μόνο με την διαχείρηση του χρήματος.

- - - Updated - - -


Δηλαδή το ίδιο ισχύει και για την δραχμή;

Εννοειται! :wink: :p :p :p
Πρέπει να πάμε σε μπιτκονια! χαχαχα

Drudenfuss
23-10-16, 21:12
Ως προς το ερωτημα του νηματος, στη στροφη βρισκεται η αναπτυξη, καταφθανει οσονουπω.

MNP-10
23-10-16, 21:42
Εconomics 101
Συνεχώς παράγεται πλούτος. Πλούτος παράγεται (δεν υπηρχε) απο την εργασία, απο την εξόρυξη, απο τις καλλιέργειες, απο την αλιεία, απο την μεταποίηση, τις βιομηχανίες. Το χρεος είναι ένας τρόπος να καρπωθούν, "κάποιοι", με εύκολο τρόπο, ένα μεγάλο ποσοστό του παραγόμενου πλούτου, χωρίς οι ίδιοι να παράγουν πλούτο, παρά μόνο με την διαχείρηση του χρήματος.


Τοκοι, φοροι, προμηθειες, ανελαστικες δαπανες ειναι το κουαρτετο οικονομικης υποδουλωσης των πολιτων.

-Αν εκδιδεις το χρημα ως χρεος και συνεπακουθα χρεωνεις τοκο επ'αυτου
-Αν παιρνεις "χοντρους" φορους απ'τους πολιτες (χωρις να τους αναδιανεμεις - βλ. "δημοσιονομικο πλεονασμα")
-Αν παιρνεις προμηθειες επι συναλλαγων που εκαναν οι πολιτες
-Αν πιασεις το κοσμο και τον αρμεγεις στα ανελαστικα σημεια (νερο, ρευμα, καυσιμα, φαρμακα, μετακινηση, τροφιμα, κτλ)

...τοτε εχεις εξασφαλισει την οικονομικη τους υποδουλωση.

- - - Updated - - -


Ως προς το ερωτημα του νηματος, στη στροφη βρισκεται η αναπτυξη, καταφθανει οσονουπω.

"Στουρνάρας: Ανάπτυξη 2,7% το 2017 αν ολοκληρωθεί γρήγορα η αξιολόγηση"
...
Η ΤτΕ προβλέπει ότι η ανάκαµψη της οικονοµικής δραστηριότητας που ξεκινά από το β' εξάµηνο του 2016 θα συνεχιστεί και το 2017 και 2018. Συγκεκριμένα, το 2016 αναµένεται µικρή µείωση του ΑΕΠ, της τάξεως του 0,3%, και ανάπτυξη 2,5% και 3% για το 2017 και 2018 αντίστοιχα.


...Ονομα και πραμα... :lol::lol::lol:

konenas
23-10-16, 23:17
Περιμένετε. Έρχεται η ανάπτυξη.

500δις συσκευές τεχνητής νοημοσύνης θα μπουν στο παιχνίδι της ανάπτυξης τα επόμενα χρόνια

70% των Κινέζων θα ψάχνει για δουλειά.

Revolution
24-10-16, 09:46
Στην land of the free διάβαζα ότι τα Χριστούγεννα το χρέος των νοικοκυριών προς τις πιστωιτκές κάρτες (το χειρότερο είδος δανεισμού) θα χτυπήσει το $1 τρις. :rofl: αν πιάσεις στεγαστικά, καταναλωτικά, αυτοκίνητα, εκπαίδευση τα νούμερα πάνε στον θεό 10, 14, 1.3, 1.6 αντίστοιχα (trillions όλα)
Θα είναι τεράστια έκπληξη αν δεν δούμε ένα κρασάρισμα σαν του 2008 μέχρι το τέλος του 2018.

Τα καλύτερα έρχονται, στην ανάπτυξη καβάλα.

anon
11-11-16, 12:44
τα δυο τρίτα των θέσεων εργασίας θα χαθούν λόγω χρήσης ρομπότ και αυτοματισμών και έξυπνων συστημάτων, στον δυτικό κόσμο.
Αντε να βλέπω ανάπτυξη!!!!
(πρόβλεψη του ΟΗΕ)
http://newatlas.com/un-report-robots-jobs/46367/

famous-walker
11-11-16, 16:22
τα δυο τρίτα των θέσεων εργασίας θα χαθούν λόγω χρήσης ρομπότ και αυτοματισμών και έξυπνων συστημάτων, στον δυτικό κόσμο.
Αντε να βλέπω ανάπτυξη!!!!
(πρόβλεψη του ΟΗΕ)
http://newatlas.com/un-report-robots-jobs/46367/

Και που είναι το πρόβλημα; Όσοι χάσουν τις δουλειές απλά μετά θα πρέπει να γίνουν επιχειρηματίες με έμφαση στην καινοτομία. Problem Solved.

anon
11-11-16, 20:13
Και που είναι το πρόβλημα; Όσοι χάσουν τις δουλειές απλά μετά θα πρέπει να γίνουν επιχειρηματίες με έμφαση στην καινοτομία. Problem Solved.

σωστά, πως δεντο σκέφτηκα. μια startup για τον καθένα!!!!

PopManiac
11-11-16, 21:40
σωστά, πως δεντο σκέφτηκα. μια startup για τον καθένα!!!!

Μόνο μία;

anon
11-11-16, 21:41
Μόνο μία;

δεν θέλουμε να γίνουμε workaholics billionaires! και millionaires ειναι αρκετό!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-11-16, 22:23
Όσοι χάσουν τις δουλειές τους θα τις χάσουν γιατί είναι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και ψήφισαν ΟΧΙ και είναι οι πρώτοι που θα ψήφιζαν Τραμπ

famous-walker
12-11-16, 03:37
σωστά, πως δεντο σκέφτηκα. μια startup για τον καθένα!!!!

Δεν διαβάζεις αρκετά protagon, capital κλπ

Ένα άρθρο πρωί-μεσημέρι-βράδυ μετά φαγητού και θα ανοίξει το μυαλό :p

PopManiac
12-11-16, 15:38
Όσοι χάσουν τις δουλειές τους θα τις χάσουν γιατί είναι ΣΥΡΙΖΑΙΟΙ και ψήφισαν ΟΧΙ και είναι οι πρώτοι που θα ψήφιζαν Τραμπ

Και σίγουρα είναι ΔΥ - και τώρα που το σκέφτομαι ΔΥ δεν ήταν ο διευθυντής του FBI;;;; Έ, έ, έ;;;;;;;; ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ΔΟΙΑΔΩΣΤΕ ΟΙ ΒΡΩΜΙΑΡΕΙΔΑΙΣ ΟΙ ΔΥ ΜΑΣ ΚΑΤΣΕΙΚΟΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΑΜΠ!!!!!

kerkiss
12-11-16, 22:21
Και σίγουρα είναι ΔΥ - και τώρα που το σκέφτομαι ΔΥ δεν ήταν ο διευθυντής του FBI;;;; Έ, έ, έ;;;;;;;; ΤΡΑΝΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ, ΔΟΙΑΔΩΣΤΕ ΟΙ ΒΡΩΜΙΑΡΕΙΔΑΙΣ ΟΙ ΔΥ ΜΑΣ ΚΑΤΣΕΙΚΟΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΑΜΠ!!!!!
Έχεις βαθιές γνώσεις βλέπω στα αρχαία ελληνικά :p

Zer0c00L
13-11-16, 13:21
μου αρέσει ότι ακόμα συζητάτε περί ανάπτυξης....όταν (αυτά αφορούν μόνο τους εργαζόμενους ή αλλιώς μισθωτούς δεν αναφέρω καθόλου τους συνταξιούχους)

Από τις 200 κλαδικές συμβάσεις που υπήρχαν πριν από το 2010, σήμερα διατηρούνται μόλις και μετά βίας 16.

500.000 ημιαπασχολούμενοι ιδιωτικοί υπάλληλοι, αμείβονται καθαρά με λιγότερο από το ελάχιστο επίδομα ανεργίας, που ανέρχεται στα 360 ευρώ.

Συνολικά 343.760 εργαζόμενοι αμείβονται με μηνιαίους μισθούς από 100 έως και 400 ευρώ μεικτά.

126.956 εργαζόμενοι αμείβονται με μεικτό μηνιαίο μισθό έως 100 ευρώ.

Η ανασφάλιστη εργασία φτάνει στο 30%.

Το ποσοστό απόλυτης φτώχειας των μισθωτών πλήρους απασχόλησης το 2009 ανερχόταν στο 7,6% και πλέον αγγίζει το 20%.

οι μειώσεις μισθών που έχουν σημειωθεί από το 2010 και μετά, κυμαίνονται στα επίπεδα του 40%-50% μεσοσταθμικά.

ο κατώτατος μισθός την περίοδο 2010-2015 σημείωσε μείωση κατά 24,7% και κατά 34,3% για τους νέους ηλικίας κάτω των 25 ετών.

Η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα της ΕΕ όπου ο ονομαστικός ακαθάριστος ελάχιστος μισθός μειώθηκε το 2015 σε σχέση με το 2008, από 794 σε 684 ευρώ, δηλαδή κατά -14%.

οι περικοπές, δεν βοήθησαν ούτε στη μείωση της ανεργίας, που διατηρείται σε πολύ υψηλά επίπεδα, τα υψηλότερα στην ΕΕ, ούτε στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών επιχειρήσεων.

Αντίθετα, επιδείνωσαν το βιοτικό επίπεδο των πολιτών:

Η απασχόληση έχει μειωθεί στο 53%.

Η ανεργία εκτινάχθηκε στο 25%.

Περίπου ένας στους δύο είναι μακροχρονίως άνεργος, δηλαδή βρίσκεται εκτός αγοράς εργασίας για τουλάχιστον ένα έτος.

Μόλις δύο στους δέκα λαμβάνουν επίδομα ανεργίας.

Η απλήρωτη εργασία θίγει πάνω από 1 εκατομμύριο εργαζόμενους.

Τουλάχιστον μια στις δύο νέες προσλήψεις αφορά σε μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση και όχι σε πλήρη εργασία, ενώ τον Σεπτέμβριο 6 στις 10 προσλήψεις αφορούσαν σε ευέλικτες μορφές εργασίας.

Το ποσοστό φτώχειας των εργαζομένων μερικής απασχόλησης, από 30,1% το 2009, εκτινάχθηκε στο 52%.

πηγή: http://www.alphafreepress.gr

anon
13-11-16, 20:44
[troll mode on]
το πράγμα ειναι απλό φίλε μου zerocool, αρκεί ο καθένας απο αυτούς να παρατήσει τον εργοδότη/αφέντη του, και να κάνει μια σταρταπ! ή κατα τον Ποπ, και περισσότερες!!!
problem solved!
[troll mode off]

Zer0c00L
13-11-16, 23:20
σωστά είπες περί αφέντη

όπως σωστά λες για την δημιουργία μιας "Startup" αλλά δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα στην ελλάδα η δημιουργία τέτοιας επιχείρησης το θεωρώ "τζόγο"

sdikr
13-11-16, 23:27
[troll mode on]
το πράγμα ειναι απλό φίλε μου zerocool, αρκεί ο καθένας απο αυτούς να παρατήσει τον εργοδότη/αφέντη του, και να κάνει μια σταρταπ! ή κατα τον Ποπ, και περισσότερες!!!
problem solved!
[troll mode off]

[bigger troll mode on]
η να γίνει δημόσιος υπάλληλος :p
[bigger troll off]

Πέρα απο την πλάκα, αν γίνουν Ελεύθεροι επαγγελματίες (γιατί αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις startup) θα καταλάβουνε γιατί τόσος κόσμος φωνάζει για το ελληνικό δημόσιο και του δημόσιους υπαλλήλους.
Στην πορεία μπορεί να μάθουνε τα κόλπα του να δηλώνουν τα ελάχιστα, αλλά μέχρι τότε θα μάθουν τι σημαίνει ελληνική γραφειοκρατεία

anon
13-11-16, 23:56
[bigger troll mode on]
η να γίνει δημόσιος υπάλληλος :p
[bigger troll off]

Πέρα απο την πλάκα, αν γίνουν Ελεύθεροι επαγγελματίες (γιατί αλλιώς δεν μπορείς να κάνεις startup) θα καταλάβουνε γιατί τόσος κόσμος φωνάζει για το ελληνικό δημόσιο και του δημόσιους υπαλλήλους.
Στην πορεία μπορεί να μάθουνε τα κόλπα του να δηλώνουν τα ελάχιστα, αλλά μέχρι τότε θα μάθουν τι σημαίνει ελληνική γραφειοκρατεία

μα είπαμε, τέρμα στο δημοσιουπαλληλίκι, και όσους μείνανε θα τους πετάξουμε έξω. Κανείς ΔΥ. Τι θα κάνουν όλοι πλέον; Απο μια, ή περισσότερες σταρταπ.
Κάνε και εσυ μια σταρταπ. Μπορείς.
Ξέχνα το λάγνο δημοσιουπαλληλίκι, δεν υπάρχει πιά (δεν αφήνει η τρόικα), ξέχνα το μισθωτός, σου πίνουν το μεδούλι.
Κάνε και εσυ μια σταρταπ και γίνε ένας νέος επιχειρηματίας, όπως ο Bill Gates, Steve Jobs, Larry Ellison, Larry Pahe, Sergey Brin, Mark Zuckerberg και λοιποί. Η' ένας ΤΡΑΜΠ!!!!

PopManiac
14-11-16, 23:45
Ανάπτυξη α λα Γκρέκα στο Αιγαίο με ονοματεπώνυμα και φωτογραφίες (http://www.eyploia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=495%3Ato-skandalo-tis-ioy&catid=84%3A34) - την ιστορία αυτήν δεν την ήξερα αλλά έχω τουλάχιστον 4-5 παρόμοιες για την Σαντορίνη με πρόσφατο τον επικείμενο βιασμό της Βλυχάδας (http://www.efsyn.gr/arthro/santorini-o-viasmos-tis-vlyhadas) του τελευταίου κομματιού του νησιού που είναι "ανεκμετάλλευτο".

Δυστυχώς αυτός είναι ο δρόμος που χαράζεται παντού, αλλά έτσι πρέπει δια την σωτηρίαν του έθνους...

anon
21-11-16, 11:34
στο 1,3 τρις, ναι καλά διαβάσετε, μιλάμε για τρισεκατομύρια (1 τρισεκατομύριο = 1000 δισεκατομύρια) έχουν ανέλθει οι δανειακές υποχρεώσεις των αμερικανών για τα φοιτητικά δάνεια.
Με δεδομένο ότι για να σπουδάσεις στην Αμερική, κατα κανόνα πληρώνεις (ιδιωτική εκπαίδευση), άρα για να πας σε ένα πολύ καλό έως σχετικά καλό πανεπιστήμιο, θα πληρώσεις αρκετά χρήματα σε δίδακτρα. Το έχουμε δεί το σενάριο πολλές φορές, σε αμερικανικές ταινίες, όπου οι γονείς ήδη απο την γέννηση αποταμιεύουν (αυτοί που μπορούν να το κάνουν αυτό) χρήματα για το κολλέγιο ή πανεπιστήμιο του γόνου τους. Γιατί μιλάμε για πολλά λεφτά, και σε συνδιασμό με ενοίκιο και λοιπά έξοδα, αγοράζεις σπίτια με αυτά τα χρήματα.
Βέβαια οι αμερικανοί αυτό το βλέπουν ως επένδυση, στο μέλλον τους, και ακόμα και σήμερα, τα νούμερα δείχνουν να ενισχύουν αυτή την οπτική, έχοντας μια μεγάλη διαφορά εισοδηματική οι απόφοιτοι καλών κολλεγίων και πανεπιστημίων σε σχέση με τους μη πτυχιούχους ή αποφοίτους "παρακατιανών" σχολών.
Ομως το πράγμα κατάντησε μια ακόμα φούσκα, με συνεχώς ανερχόμενες τιμές σε διδακτρα αλλά και λοιπά έξοδα διαβίωσης, που μόνο με δάνειο μπορείς να αντεπεξέλθεις, δάνειο που μπορείς να ξεπληρώσεις αργότερα στην ζωή σου, με τα υποτίθεται περισσότερα λεφτά που θα βγάζεις. Ομως τα πράγματα είναι οριακά, το σύνολο των δανειακών υποχρεώσεων έχει αγγίξει τρισθεώρατα ύψη, και επειδή τα δάνεια αυτά, όπως και τα στεγαστικά, έχουν πολύ μεγάλο χρονικό ορίζοντα αποπληρωμής, τελικα μπορεί να είναι πολύ επισφαλή.

Τα μυνήματα της αποβιομηχανοποίησης των ΗΠΑ (όπως και των περισσοτέρων χωρών) καθώς και την όλο και περισσότερη αυτοματοποίηση, αυτοματοποίηση που δεν εισέρχεται πλέον μόνον στους χώρους του βιομηχανικού εργάτη, αλλά πλέον με χρήση ΑΙ θα καταλαμβάνει ή για την ακρίβεια, θα μειώνει τις θέσεις εργασίας και σε παραδοσιακές θέσεις του τριτογενούς τομέα, θα κάνει πλέον την αγορά εργασίας όλο και μικρότερη. Τι θα γίνει, πως θα αποπληρώσουν όλοι αυτοί τα σπουδαστικά τους δάνεια, αν προχωρήσει αυτή η κατάσταση; Και δεν μιλάμε για τραγικές απώλειες θέσεων εργασίας για να συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά ακόμα και μικρές, που να προκαλέσουν κάποια ύφεση, θα έχουν αλυσιδωτές αντιδράσεις σε όλο το φάσμα της οικονομίας. Ηδη μετράμε αντίστροφα για την απωλεια περίπου 2.5 εκατομύρια θέσεων εργασίας στις ΗΠΑ με την έλευση των αυτόνομων φορτηγών (νταλίκες) και συνολικά απο τους παράπλευρα απασχολούμενους ή έμμεσα απο τους νταλικέρηδες θα έχουμε στις ΗΠΑ μια συνολική απώλεια άνω των 4 εκατομυρίων θέσεων εργασίας. Μοιραία τέτοιες κατακλυσμιαίες αλλαγές στην οικονομία δεν μπορούν να απορροφηθούν, ειδικά στο σύντομο χρονικό διάστημα που θα γίνουν, αλλά και δεν υπάρχει και άλλη διέξοδος απασχόλησης, το αντίθετο μάλιστα. Ο νταλικέρης που θα μείνει άνεργος, δεν θα πληρώσει γιατρό, δικηγόρο, και άλλους του τριτογενούς τομέα, είτε θα τους φεσώσει είτε δεν θα πηγαίνει, άρα έμμεσα θα επηρεαστούν όλοι, και μιλάμε ότι το επάγγελμα του νταλικέρη είναι απο τα πλέον "διάσημα" στις ΗΠΑ για καλό εισόδημα για μη - πτυχιούχο. Τι θα κάνουν οι άνεργοι πτυχιούχοι με παχυλά φοιτητικά δάνεια;

Ειναι λοιπόν θέμα χρόνου να γίνει αντιληπτό, ότι έχουμε μια άλλη κλιμακούμενη φούσκα, αυτή των φοιτητικών δανείων και μένει να δούμε τους κλυδωνισμούς στην παγκόσμια οικονομία όταν αρχίζει να σκάει.

Πηγή: http://financeography.com/us-citizens-hold-about-13-trillion-student-loan-debt/

xhaos
22-11-16, 22:40
Περη ανάπτυξης : http://politi.co/2fj2ll6

@ ADSLgr.com All rights reserved.