PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154

xhaos
29-01-19, 19:18
Hit #1:
Τσακαλώτος στη Βουλή: Έχω μια στενάχωρη είδηση για τη Ν.Δ. - Βγήκαμε στις αγορές (http://www.real.gr/oikonomia/arthro/epityxis_eksodos_stis_agores_gia_to_5etes_omologo_me_3_6_pano_apo_10_dis_euro_oi_prosfores-522861/)

Με επιτόκιο 3,6% και κουπόνι 3,45% έκλεισε σύμφωνα με πληροφορίες το βιβλίο προσφορών για το 10ετές ομόλογο, ενώ το Δημόσιο θα αντλήσει 2,5 δισ. ευρώ.

αλλα ξέρω, η πραγματική οικονομία κλπ, συμφωνώ!

Hit #2
Υπεγράφη η υπουργική απόφαση για τον κατώτατο μισθό

από την 1η Φεβρουαρίου 2019:

- Για τους υπαλλήλους ο κατώτατος μισθός αυξάνεται στα 650€/μήνα.

- Για τους εργατοτεχνίτες το κατώτατο ημερομίσθιο αυξάνεται στα 29,04€/ημέρα.

- Ο υποκατώτατος μισθός και το υποκατώτατο ημερομίσθιο, για τους νέους έως 25 ετών, καταργούνται.

τελικά πόσα κτυπήματα θα αντέξει ακόμα αυτή η Μαρέβα?

Hik
30-01-19, 18:48
Όποιος είναι στη πραγματική αγορά της Ελλάδας ξέρει ότι ο Ιανουάριος αυτός δεν πήγε καθόλου καλά. Όλες οι επιχειρήσεις (ειδικά λιανικής) είχαν πτώση τζίρου σε σχέση με τον αντίστοιχο Ιανουάριο του '18. Το προηγούμενο εξάμηνο απεναντίας υπήρξε μια θετική προδιάθεση, που αυτόν τον Ιανουάριο ξαφνικά υπήρξε μια αισθητή διαφορά προς τα κάτω. Θέμα ψυχολογίας είναι προφανώς, αλλά στη πραγματική οικονομία είχε επίπτωση σε πραγματικά λεφτά.

Οι κυβερνώντες από την άλλη πανηγυρίζουν που βγήκαν στις αγορές, και για επίσης που καταφέρανε να αυξήσουν το βασικό μισθό (σωστό μέτρο). Το ότι το αποφασίσανε βέβαια 2 ημέρες πριν και το εφαρμόζουν από 1/2 σε μια αγορά που ζει με cashflow ημέρας είναι το καλύτερο από όλα. Σχεδιασμός με μακρά προοπτική. Όπως πάντα εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με την πραγματική οικονομία.

Έχουμε να δούμε θαύματα μέχρι τις εκλογές.

xhaos
09-02-19, 13:53
In other news....
Εργαλείο υβριδικού πολέμου για τις ΗΠΑ το ΔΝΤ (https://www.zougla.gr/kosmos/article/wikileaks-ergalia-antisimvatikou-polemou-ton-ipa-to-dnt-klp-ikonomiki-organismi)
Πέφτω από τα σύννεφα, ελπίζω να μη χτυπήσω

xmperop1
09-02-19, 16:34
In other news....
Εργαλείο υβριδικού πολέμου για τις ΗΠΑ το ΔΝΤ (https://www.zougla.gr/kosmos/article/wikileaks-ergalia-antisimvatikou-polemou-ton-ipa-to-dnt-klp-ikonomiki-organismi)
Πέφτω από τα σύννεφα, ελπίζω να μη χτυπήσω

Αφού βρήκες σύννεφο πάλι καλά.:p

eqvus
10-02-19, 10:56
Όποιος είναι στη πραγματική αγορά της Ελλάδας ξέρει ότι ο Ιανουάριος αυτός δεν πήγε καθόλου καλά. Όλες οι επιχειρήσεις (ειδικά λιανικής) είχαν πτώση τζίρου σε σχέση με τον αντίστοιχο Ιανουάριο του '18. Το προηγούμενο εξάμηνο απεναντίας υπήρξε μια θετική προδιάθεση, που αυτόν τον Ιανουάριο ξαφνικά υπήρξε μια αισθητή διαφορά προς τα κάτω. Θέμα ψυχολογίας είναι προφανώς, αλλά στη πραγματική οικονομία είχε επίπτωση σε πραγματικά λεφτά.

Οι κυβερνώντες από την άλλη πανηγυρίζουν που βγήκαν στις αγορές, και για επίσης που καταφέρανε να αυξήσουν το βασικό μισθό (σωστό μέτρο). Το ότι το αποφασίσανε βέβαια 2 ημέρες πριν και το εφαρμόζουν από 1/2 σε μια αγορά που ζει με cashflow ημέρας είναι το καλύτερο από όλα. Σχεδιασμός με μακρά προοπτική. Όπως πάντα εκτός τόπου και χρόνου σε σχέση με την πραγματική οικονομία.

Έχουμε να δούμε θαύματα μέχρι τις εκλογές.

Αστα, 8-9 χρονια με το cashflow στον @@@@@:p

Ο καθενας στον τομεα του βεβαια αλλα θα διαφωνησω λιγο

- 2018 ηταν σχετικα χαλαρη η κατασταση, οι στοχοι ειχαν επιτευχθει πρν κλεισουν οι τελευτεταιες εβδομαδες του χρονου
- Διαφωνω για τον Ιανουαριο.
- Συμφωνω οτι εχουμε να δουμε αρκετα ακομα και θα αναμενουμε τον λογαρισμο μετα τις εκλογες.

Ας μην ειμαστε και αχάριστοι! Τι θέλετε να γίνουμε, Γαλλία ; :p

cool11
25-02-19, 19:26
Ελα, δεν θα μας δωσουν κανενα δελτιο τυπου απο 'Εργανη' να μας πουν οτι μειωθηκε η ανεργια, με θεσεις ημιαπασχολησης και μισθους πεινας;
Ουτε κι ετσι ομως δεν σωζουν επικοινωνιακα την κατασταση.
Οι ανεργοι ειναι περισσοτεροι απο τους εργαζομενους πλεον....

«Raxevsky»: Οριστικό κλείσιμο, απολύονται και οι τελευταίοι 100 εργαζόμενοι
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1448005/raxevsky-oristiko-kleisimo-apoluontai-kai-oi-teleutaioi-100-ergazomenoi

Zer0c00L
26-02-19, 10:59
Ελα, δεν θα μας δωσουν κανενα δελτιο τυπου απο 'Εργανη' να μας πουν οτι μειωθηκε η ανεργια, με θεσεις ημιαπασχολησης και μισθους πεινας;
Ουτε κι ετσι ομως δεν σωζουν επικοινωνιακα την κατασταση.
Οι ανεργοι ειναι περισσοτεροι απο τους εργαζομενους πλεον....

«Raxevsky»: Οριστικό κλείσιμο, απολύονται και οι τελευταίοι 100 εργαζόμενοι
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1448005/raxevsky-oristiko-kleisimo-apoluontai-kai-oi-teleutaioi-100-ergazomenoi

Εγώ θα έλεγα οι συνταξιούχοι και γενικά οι μη οικονομικά ενεργοί είναι περισσότεροι από τους εργαζόμενους και οικονομικά ενεργούς.

konenas
26-02-19, 16:44
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται 10-12 ώρες θα βρουν και οι άνεργοι δουλειά ...

Zer0c00L
26-02-19, 16:51
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται 10-12 ώρες θα βρουν και οι άνεργοι δουλειά ...

Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται δεν θες να ξέρεις τι θα γίνει μετά που δεν θα υπάρχουν τα χρήματα ούτε για πληρωθούν οι συντάξεις κτλ...

Όποιος ξέρει απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να έχει σπουδάσει οικονομικά καταλαβαίνει ότι η εξίσωση δεν βγαίνει.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-02-19, 17:11
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται δεν θες να ξέρεις τι θα γίνει μετά που δεν θα υπάρχουν τα χρήματα ούτε για πληρωθούν οι συντάξεις κτλ...

Όποιος ξέρει απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να έχει σπουδάσει οικονομικά καταλαβαίνει ότι η εξίσωση δεν βγαίνει.
Κανείς δεν είπε να μην εργάζονται. Ο καθένας πρέπει να πληρώνεται για τις ώρες που εργάζεται. Καμία σχέση με συντάξεις και μισθούς ΔΥ.

konenas
26-02-19, 17:43
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται δεν θες να ξέρεις τι θα γίνει μετά που δεν θα υπάρχουν τα χρήματα ούτε για πληρωθούν οι συντάξεις κτλ...

Όποιος ξέρει απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να έχει σπουδάσει οικονομικά καταλαβαίνει ότι η εξίσωση δεν βγαίνει.

Κοίτα να δεις πως μερικοί δεν ξέρουν ούτε να διαβάζουν ...

αυτό έχω γράψει:
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται 10-12 ώρες θα βρουν και οι άνεργοι δουλειά ...

Zer0c00L
26-02-19, 20:24
Κοίτα να δεις πως μερικοί δεν ξέρουν ούτε να διαβάζουν ...

αυτό έχω γράψει:
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται 10-12 ώρες θα βρουν και οι άνεργοι δουλειά ...

ξέρω πολύ καλά να διαβάζω απλά δεν διατύπωσα σωστά την απάντηση μου για να καταλάβεις τι θέλω να πω

όπως και ξέρω τι έγραψες (σωστή ιδέα αλλά όχι η λύση)

οι άνεργοι όμως θέλουν σταθερή δουλειά για να επιβιώσουν αυτοί και οι οικογένειες τους

δεν θέλουν επιδόματα ούτε επιδοτούμενη εργασία κτλ..

όπως κάνουν τώρα οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι

απλά επιβιώνουν και βοηθούν την οικογένεια

γιατί κακά τα ψέμματα σε κάθε σπίτι πλέον υπάρχει άνεργος - συνταξιούχος - εργαζόμενος

konenas
26-02-19, 22:37
ξέρω πολύ καλά να διαβάζω απλά δεν διατύπωσα σωστά την απάντηση μου για να καταλάβεις τι θέλω να πω

όπως και ξέρω τι έγραψες (σωστή ιδέα αλλά όχι η λύση)

οι άνεργοι όμως θέλουν σταθερή δουλειά για να επιβιώσουν αυτοί και οι οικογένειες τους

δεν θέλουν επιδόματα ούτε επιδοτούμενη εργασία κτλ..

όπως κάνουν τώρα οι εργαζόμενοι και οι συνταξιούχοι

απλά επιβιώνουν και βοηθούν την οικογένεια

γιατί κακά τα ψέμματα σε κάθε σπίτι πλέον υπάρχει άνεργος - συνταξιούχος - εργαζόμενος

Πού έγραψα εγώ για επιδόματα;

Είναι "απλή αριθμητική":

4 εκ εργαζόμενοι εργάζονται 40 εκ ώρες ημερησίως επειδή εργάζονται 10-12ωρα. 4 Χ 10 = 40
Αν εργάζονταν 8ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 5 εκ. 5 Χ 8 = 40 ( 1 εκ λιγότεροι άνεργοι )
Αν εργάζονταν 6ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 6,67 εκ 6,67 Χ 6 = 40 ( 2,67 εκ λιγότεροι άνεργοι )

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

anon
26-02-19, 22:54
Πού έγραψα εγώ για επιδόματα;

Είναι "απλή αριθμητική":

4 εκ εργαζόμενοι εργάζονται 40 εκ ώρες ημερησίως επειδή εργάζονται 10-12ωρα. 4 Χ 10 = 40
Αν εργάζονταν 8ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 5 εκ. 5 Χ 8 = 40 ( 1 εκ λιγότεροι άνεργοι )
Αν εργάζονταν 6ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 6,67 εκ 6,67 Χ 6 = 40 ( 2,67 εκ λιγότεροι άνεργοι )

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

βρε εσυ καλά τα λογοριάζεις, αλλά λογαριάζεις χωρίς τον "ξενοδόχο" μου φαίνεται.
Θαρρείς πως οι επιχειρηματίες θαθελαν τον κοσμάκη να δουλεύει λίγο; ή να το πάρουμε διαφορετικά, αυτός που δουλεύει 10ωρα, θαθελε να δουλεύει 5ωρα την ημέρα και να παίρνει τα μισά; Γιατί οι επιχειρηματίες δεν υπάρχει περίπτωση να έχουν κάποιον για 5ωρο και να δίνουν όσα δίνουν τώρα για 10ωρο.
Οπότε αντί να έχουμε 1 εργαζόμενο στην οικογένεια που θα δουλεύει για 500-600 ευρώ, θα έχουμε δύο! γιατί εύκολα μετά το 5ωρο θα γίνει και πάλι ατύπως, χωρίς αύξηση μισθού και πάλι το λιγότερο 8ωρο :wink:

sdikr
26-02-19, 22:59
Πού έγραψα εγώ για επιδόματα;

Είναι "απλή αριθμητική":

4 εκ εργαζόμενοι εργάζονται 40 εκ ώρες ημερησίως επειδή εργάζονται 10-12ωρα. 4 Χ 10 = 40
Αν εργάζονταν 8ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 5 εκ. 5 Χ 8 = 40 ( 1 εκ λιγότεροι άνεργοι )
Αν εργάζονταν 6ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 6,67 εκ 6,67 Χ 6 = 40 ( 2,67 εκ λιγότεροι άνεργοι )

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Ναι άλλα εσυ θέλεις να εργάζονται για 6 ώρες αλλά να πληρωθούν για τις 12 ώρες και να μπούνε και κανονικά ένσημα για ολόκληρη ημέρα , κάτι που μπορείς να το ξεκινήσεις εσύ απο αυρίο στην νέα σου εταιρία
Είμαι σίγουρος οτι θα βρεις πολύ κόσμο να έρθει να δουλέψει σε εσένα.

Να ξέρεις πάντως τα 4 εκ * εργαζόμενοι που λες ο μέσος όρος είναι πολύ μικρότερος απο τα 10 ωρα που αναφέρεις

* Είναι το νούμερα πολύ μικρότερο απο 4εκ, νομίζω πιο κοντά στα 2.2εκ οι ενεργοί στην αγορά εργασίας, αν ήταν 4 θα ήμασταν πολύ καλά

xhaos
26-02-19, 23:11
Πού έγραψα εγώ για επιδόματα;

Είναι "απλή αριθμητική":

4 εκ εργαζόμενοι εργάζονται 40 εκ ώρες ημερησίως επειδή εργάζονται 10-12ωρα. 4 Χ 10 = 40
Αν εργάζονταν 8ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 5 εκ. 5 Χ 8 = 40 ( 1 εκ λιγότεροι άνεργοι )
Αν εργάζονταν 6ωρα θα μπορούσαν να εργαστούν 6,67 εκ 6,67 Χ 6 = 40 ( 2,67 εκ λιγότεροι άνεργοι )

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός.

Πιο εύκολο είναι να λειτουργούν καταστήματα όλα 7 ημέρες εβδομάδα, 9 με 9.
Έτσι θα δημιουργηθούν περισσότερες βάρδιες.

konenas
26-02-19, 23:40
@ανον Ξεχνάς τα βασικά: προσφορά και ζήτηση.

Όσο μειώνεται η ανεργία τόσο αυξάνονται οι μισθοί.

aroutis
26-02-19, 23:41
Αν σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται δεν θες να ξέρεις τι θα γίνει μετά που δεν θα υπάρχουν τα χρήματα ούτε για πληρωθούν οι συντάξεις κτλ...

Όποιος ξέρει απλά μαθηματικά δεν χρειάζεται να έχει σπουδάσει οικονομικά καταλαβαίνει ότι η εξίσωση δεν βγαίνει.

Δεν ειπε να σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται. Μιλάει για βελτίωση συνθηκών.

konenas
26-02-19, 23:42
@Σπύρο Αναλογικά βάλε όσους θες.

sdikr
26-02-19, 23:42
Δεν ειπε να σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται. Μιλάει για βελτίωση συνθηκών.

Μιλαει για τις 30 ώρες την εβδομάδα που έχει στην υπογραφή του.

konenas
26-02-19, 23:43
@χάος Δεν είναι όλοι πωλητές σε καταστήματα

sdikr
26-02-19, 23:43
@Σπύρο Αναλογικά βάλε όσους θες.

Εσυ πότε θα ξεκινήσεις να προσλαμβάνεις;

aroutis
26-02-19, 23:46
Ναι άλλα εσυ θέλεις να εργάζονται για 6 ώρες αλλά να πληρωθούν για τις 12 ώρες και να μπούνε και κανονικά ένσημα για ολόκληρη ημέρα , κάτι που μπορείς να το ξεκινήσεις εσύ απο αυρίο στην νέα σου εταιρία
Είμαι σίγουρος οτι θα βρεις πολύ κόσμο να έρθει να δουλέψει σε εσένα.

Να ξέρεις πάντως τα 4 εκ * εργαζόμενοι που λες ο μέσος όρος είναι πολύ μικρότερος απο τα 10 ωρα που αναφέρεις

* Είναι το νούμερα πολύ μικρότερο απο 4εκ, νομίζω πιο κοντά στα 2.2εκ οι ενεργοί στην αγορά εργασίας, αν ήταν 4 θα ήμασταν πολύ καλά

Να είναι καλά η Εργάνη, γιατί πριν γινόταν τις φ**τανας το κάγκελο με το τι δήλωνε ο εργοδότης (8ωρο) , τι πλήρωνε (4ωρο) και τι δούλευε ο εργαζόμενος (12ωρο +)

Ας φτιάξει λοιπόν το πράγμα, ο εργοδότης να δηλώνει ότι πληρώνει, ο εργαζόμενος να πληρώνεται ότι δουλεύει, και αν υπάρχει demand για περισσότερους εργαζόμενους να υπάρξουν προσλήψεις.

Απλά πράγματα.

sdikr
26-02-19, 23:54
Να είναι καλά η Εργάνη, γιατί πριν γινόταν τις φ**τανας το κάγκελο με το τι δήλωνε ο εργοδότης (8ωρο) , τι πλήρωνε (4ωρο) και τι δούλευε ο εργαζόμενος (12ωρο +)

Ας φτιάξει λοιπόν το πράγμα, ο εργοδότης να δηλώνει ότι πληρώνει, ο εργαζόμενος να πληρώνεται ότι δουλεύει, και αν υπάρχει demand για περισσότερους εργαζόμενους να υπάρξουν προσλήψεις.

Απλά πράγματα.

Μάλιστα, εσυ πιστεύεις δηλαδή πως με το Εργάνη, όλα καλά; :rofl:

Ξέχασες την περίπτωση του εργαζόμενου που παίρνει στο χέρι τα λεφτά για το 12ωρό, αλλά δέχεται να δηλώσει ο εργοδότης στο Εργάνη πως τον έχει 4ωρο ώστε να τα πάρει μαύρα, το να δηλώνει στο Εργάνη 8ωρό και να δουλεύει 12ωρο, κλπ

aroutis
26-02-19, 23:56
Μάλιστα, εσυ πιστεύεις δηλαδή πως με το Εργάνη, όλα καλά; :rofl:

Δεν υπάρχει "ολα καλά" πουθενά αλλά σίγουρα είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση.

sdikr
27-02-19, 00:05
Δεν υπάρχει "ολα καλά" πουθενά αλλά σίγουρα είναι ένα βήμα στη σωστή κατεύθυνση.

εδώ έχει τα στοιχεία του Δεκεμβρίου http://www.ypakp.gr/uploads/docs/11798.pdf

Πάνω απο το 40% είναι μερική και εκ περιτροπής, έχει και καμιά 2000 μετατροπές απο πλήρη σε εκ περιτροπής

Zer0c00L
27-02-19, 00:07
Δεν ειπε να σταματήσουν οι εργαζόμενοι να εργάζονται. Μιλάει για βελτίωση συνθηκών.

ναι έχεις δίκιο

αυτό λέει

απλά έχει μερικά σφάλματα η απλή αριθμητική του

4 μύρια εργαζόμενοι δεν υπάρχουν (μακάρι να υπήρχαν δεν θα είχαμε θέμα να συζητούσαμε)

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 10-12 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 8 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 4/5/6 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή (4 ώρες Χ 5 ημέρες = 20 ώρες) , (5 ώρες Χ 5 ημέρες = 25 ώρες) , (6 ώρες Χ 5 ημέρες = 30 ώρες)

αν τώρα υποθέσουμε ότι περισσεύουν ώρες από τους κανονικούς εργαζόμενους που απασχολεί μια επιχείρηση δηλαδή τους 4ώρους/5ώρους/6ώρους

και μένουν τα Σ/Κ ελεύθερα για να απασχολήσει μια επιχείρηση η οποία θα δουλεύει 7 ημέρες την εβδομάδα (το πόσες ώρες ανοικτή το αφήνω κενό)

ναι πιστεύω ότι μπορούν να απασχοληθούν ένα ποσοστό ανέργων που θέλουν να δουλέψουν (γιατί μην νομίζεις ότι θέλουν όλοι)

ο ΟΑΕΔ μας έχει στείλει αρκετό προσωπικό για δουλεία το τι έχουν ακούσει από το τμήμα προσωπικού δεν θέλω να το σχολιάσω...γιατί θα φρικάρετε...

konenas
27-02-19, 09:20
ναι έχεις δίκιο

αυτό λέει

απλά έχει μερικά σφάλματα η απλή αριθμητική του

4 μύρια εργαζόμενοι δεν υπάρχουν (μακάρι να υπήρχαν δεν θα είχαμε θέμα να συζητούσαμε)

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 10-12 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 8 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή

οι εργαζόμενοι που δουλεύουν 4/5/6 ώρες εργασία συνήθως παίρνουν και την ανάλογη αμοιβή (4 ώρες Χ 5 ημέρες = 20 ώρες) , (5 ώρες Χ 5 ημέρες = 25 ώρες) , (6 ώρες Χ 5 ημέρες = 30 ώρες)

αν τώρα υποθέσουμε ότι περισσεύουν ώρες από τους κανονικούς εργαζόμενους που απασχολεί μια επιχείρηση δηλαδή τους 4ώρους/5ώρους/6ώρους

και μένουν τα Σ/Κ ελεύθερα για να απασχολήσει μια επιχείρηση η οποία θα δουλεύει 7 ημέρες την εβδομάδα (το πόσες ώρες ανοικτή το αφήνω κενό)

ναι πιστεύω ότι μπορούν να απασχοληθούν ένα ποσοστό ανέργων που θέλουν να δουλέψουν (γιατί μην νομίζεις ότι θέλουν όλοι)

ο ΟΑΕΔ μας έχει στείλει αρκετό προσωπικό για δουλεία το τι έχουν ακούσει από το τμήμα προσωπικού δεν θέλω να το σχολιάσω...γιατί θα φρικάρετε...

Η δική σου αριθμητική είναι προβληματική :

1. αν δεν θες 4 εκ βάλε 2 ή 3 εκ και θα δεις πως το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Αναλογικά η αύξηση είναι η ίδια: 1 στους 4

2. Λάθος πως υπάρχει ανάλογη αμοιβή. Ποτέ δεν υπήρξε στην κρίση.

3. Όλοι σχεδόν οι άνεργοι θέλουν να εργαστούν ακόμα και εκείνοι που είναι με χάπια. Μόνο εσύ δηλαδή θες να εργάζεσαι; Οι άνεργοι είναι τεμπέληδες;
Ντροπή σου.
Ένας φίλος μου αυτοκτόνησε επειδή έχασε τη δουλειά του. Ξέρεις πόσοι άλλοι είναι με χάπια;
Ντροπή σου ξανά.
Είναι προφανές πως εργάζεσαι, αν χάσεις τη δουλειά σου θα είσαι αυτόματα τεμπέλης ή ο μόνος που ψάχνει;

Φρικάρω ήδη με αυτά που ακούω.

Zer0c00L
27-02-19, 12:09
Η δική σου αριθμητική είναι προβληματική :

1. αν δεν θες 4 εκ βάλε 2 ή 3 εκ και θα δεις πως το αποτέλεσμα είναι ίδιο. Αναλογικά η αύξηση είναι η ίδια: 1 στους 4

2. Λάθος πως υπάρχει ανάλογη αμοιβή. Ποτέ δεν υπήρξε στην κρίση.

3. Όλοι σχεδόν οι άνεργοι θέλουν να εργαστούν ακόμα και εκείνοι που είναι με χάπια. Μόνο εσύ δηλαδή θες να εργάζεσαι; Οι άνεργοι είναι τεμπέληδες;
Ντροπή σου.
Ένας φίλος μου αυτοκτόνησε επειδή έχασε τη δουλειά του. Ξέρεις πόσοι άλλοι είναι με χάπια;
Ντροπή σου ξανά.
Είναι προφανές πως εργάζεσαι, αν χάσεις τη δουλειά σου θα είσαι αυτόματα τεμπέλης ή ο μόνος που ψάχνει;

Φρικάρω ήδη με αυτά που ακούω.

Η αριθμητική μου είναι μια χαρά φίλε μου γιατί αν είχαμε τουλάχιστον 4 μύρια εργαζόμενους δεν θα υπήρχε θέμα δυστυχώς δεν έχουμε είναι κάτω από τα 3 μύρια

Ότι αφορά τις ώρες εργασίας και τις αμοιβές εξαρτάται τον εργοδότη.

Στην εταιρεία που εργάζομαι ανάλογα το ωράριο εργασίας σου πάει και η αμοιβή

Δουλεύεις για 8 ώρες θα πληρωθείς για 8 ώρες και ο μισθός σου πάει βάση ειδικότητας , θέσης , τμήμα που είσαι στην εταιρεία

Δουλεύεις για 4-6 ώρες θα πληρωθείς για 4-6 ώρες πάλι με τα ίδια κριτήρια

Το ίδιο ισχύει και για αυτούς που δουλεύουν πάνω από 8 ώρες

Σε εμάς ο χαμηλότερος μισθός είναι ο κατώτατος βασικός μισθός και αν τον πάρει κάποιος θα είναι μέχρι να κλείσει χρόνο στην εταιρεία και μέχρι να τον διαλέξουν από το τμήμα προσωπικού για το ανάλογο τμήμα και ειδικότητα.

Καταρχήν δεν σου επιτρέπω να λες πράγματα για εμένα ότι είπα καθώς αυτά που λες ότι είπα δεν ισχύουν είναι ψέματα.

Ουδέποτε είπα ότι οι άνεργοι είναι τεμπέληδες

Εγώ έχω χάσει συγγενείς και φίλους που έχασαν την δουλειά τους και έμειναν άνεργοι και θεώρησαν την αυτοκτονία ως λύση.

Εγώ είπα ότι υπάρχει ένα ποσοστό των άνεργων που δεν θέλουν να δουλέψουν και προτιμούν να ζουν με τα επιδόματα.

Μάρτυρα σε αυτό έχω την εταιρεία που εργάζομαι καθώς έχουν τύχει περιπτώσεις άνεργων που δεν δέχτηκαν εργασία με τον κατώτατο βασικό μισθό αλλά και περιπτώσεις που η αμοιβή ήταν 700 ή 800 ευρώ.

Ναι εργάζομαι παίρνω καλό μισθό , έχω σταθερή και μόνιμη δουλειά.

Τα τελευταία τα εύχομαι σε όλους τους ανθρώπους

Καθώς γνωρίζω πως είναι να μην έχεις δουλειά άσχετα αν είμαι τυχερός και ποτέ δεν έμεινα για μεγάλο διάστημα χωρίς δουλειά.

konenas
27-02-19, 15:56
ναι πιστεύω ότι μπορούν να απασχοληθούν ένα ποσοστό ανέργων που θέλουν να δουλέψουν (γιατί μην νομίζεις ότι θέλουν όλοι)

ο ΟΑΕΔ μας έχει στείλει αρκετό προσωπικό για δουλεία το τι έχουν ακούσει από το τμήμα προσωπικού δεν θέλω να το σχολιάσω...γιατί θα φρικάρετε...



Ουδέποτε είπα ότι οι άνεργοι είναι τεμπέληδες
Εγώ είπα ότι υπάρχει ένα ποσοστό των άνεργων που δεν θέλουν να δουλέψουν και προτιμούν να ζουν με τα επιδόματα.

Μάρτυρα σε αυτό έχω την εταιρεία που εργάζομαι καθώς έχουν τύχει περιπτώσεις άνεργων που δεν δέχτηκαν εργασία με τον κατώτατο βασικό μισθό αλλά και περιπτώσεις που η αμοιβή ήταν 700 ή 800 ευρώ.


Ο καθένας πουλάει το τομάρι του με τουλάχιστον όσα πιστεύει πως αξίζει.
Άλλος με 200 ευρώ και άλλος με πολύ περισσότερα. Μπορεί να εργαστείς και τσάμπα για να βοηθήσεις τον αφέντη σου.
Υπάρχει όμως κάτι που λέγεται ζωή.

Zer0c00L
27-02-19, 18:57
Ο καθένας πουλάει το τομάρι του με τουλάχιστον όσα πιστεύει πως αξίζει.
Άλλος με 200 ευρώ και άλλος με πολύ περισσότερα. Μπορεί να εργαστείς και τσάμπα για να βοηθήσεις τον αφέντη σου.
Υπάρχει όμως κάτι που λέγεται ζωή.

Αυτά να τα λες σε νέους που θέλουν να δουλέψουν delivery η σερβιτόρος γιατί βγάζουν περισσότερα από το να κάνουν δουλειά γραφείου

Στην εταιρεία που εργάζομαι δεν παίζουν οι μισθοί που αναφέρεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-02-19, 19:15
Έλα ρε συ zerocool, δηλαδή δεν ξέρεις τι γίνεται στην πιάτσα;
Στα εμπορικά καταστήματα δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για λαμογιές - εκτός από κάτι απλήρωτες υπερωρίες που γίνονται ρεπό και κάτι βραδινές βιτρίνες/απογραφές που γίνονται μούχτι. Αλλά έστω ας πούμε ότι οι εμποροϋπάλληλοι έχουν κάποια δικαιώματα.
Κάτι υπάλληλοι γραφείου (ειδικά κάτι δικηγόροι) δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους και πρέπει να λένε και ευχαριστώ.

Όσο για αυτούς που προτιμούν το delivery αντί τη δουλειά γραφείου, για έλα λίγο στη θέση τους και σκέψου τι θα επέλεγες, προοπτική "καριέρας" ή το παραπανίσιο 100ευρο;
Δε λέω ότι δεν υπάρχουν κακομαθημένοι αλλά όχι να το πάμε και στο άλλο άκρο.

Zer0c00L
27-02-19, 19:39
Έλα ρε συ zerocool, δηλαδή δεν ξέρεις τι γίνεται στην πιάτσα;
Στα εμπορικά καταστήματα δεν υπάρχει μεγάλο περιθώριο για λαμογιές - εκτός από κάτι απλήρωτες υπερωρίες που γίνονται ρεπό και κάτι βραδινές βιτρίνες/απογραφές που γίνονται μούχτι. Αλλά έστω ας πούμε ότι οι εμποροϋπάλληλοι έχουν κάποια δικαιώματα.
Κάτι υπάλληλοι γραφείου (ειδικά κάτι δικηγόροι) δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους και πρέπει να λένε και ευχαριστώ.

Όσο για αυτούς που προτιμούν το delivery αντί τη δουλειά γραφείου, για έλα λίγο στη θέση τους και σκέψου τι θα επέλεγες, προοπτική "καριέρας" ή το παραπανίσιο 100ευρο;
Δε λέω ότι δεν υπάρχουν κακομαθημένοι αλλά όχι να το πάμε και στο άλλο άκρο.

αγαπητέ μου φίλε δεν έχω μάθει ποτέ στην ζωή μου να κρίνω το οποιοδήποτε επάγγελμα ή αυτόν που το κάνει

δεν πάω σε κανένα άκρο

δυστυχώς άλλος φίλος μας έπεσε σε λάθος εκτίμηση / δεν κατάλαβε σωστά τι είπα
για την άποψη μου σχετικά με τους τους ανέργους και έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα για εμένα (εννοείται ότι δεν το επιτρέπω ούτε σε αυτόν ούτε σε κανέναν να λέει πράγματα που δεν έχω πει) πράγμα που με έβγαλε εκτός εαυτού θα μπορούσα να εκφραστώ όχι τόσο κόσμια (όταν το διάβασα ευτυχώς κυριάρχησε η λογική μέσα μου και του απάντησα όμορφα) γιατί έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους εξαιτίας του γεγονότος ότι έχασαν την δουλεία τους.

από μικρός είμαι έξω στην αγορά εργασίας (ιδιωτικό/δημόσιο τομέα) πάντα έβρισκα δουλειά

έχω περάσει από εμπορικά καταστήματα

έχω περάσει από πολυεθνικές εταιρείας που έχουν αλυσίδες καταστημάτων

έχω περάσει από το δημόσιο

και τώρα είμαι σε αυτή την εταιρεία

όλα είναι θέμα επιλογών για μένα (προσωπικά όταν φτάσω σε σημείο να μισώ την δουλειά που κάνω είναι η ώρα να μαζεύω τα μπογαλάκια μου και να ψάχνω την επόμενη δουλειά)

έχω ξάδερφο φίλου μου που δουλεύει ως delivery και βγάζει όσα χρήματα (πιθανόν και παραπάνω) βγάζω εγώ στην εταιρεία που δουλεύω βέβαια δεν δουλεύει 8 ώρες σαν εμένα και είναι πολλά χρόνια στο μαγαζί που δουλεύει

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-02-19, 21:10
αγαπητέ μου φίλε δεν έχω μάθει ποτέ στην ζωή μου να κρίνω το οποιοδήποτε επάγγελμα ή αυτόν που το κάνει

δεν πάω σε κανένα άκρο

δυστυχώς άλλος φίλος μας έπεσε σε λάθος εκτίμηση / δεν κατάλαβε σωστά τι είπα
για την άποψη μου σχετικά με τους τους ανέργους και έβγαλε αυθαίρετα συμπεράσματα για εμένα (εννοείται ότι δεν το επιτρέπω ούτε σε αυτόν ούτε σε κανέναν να λέει πράγματα που δεν έχω πει) πράγμα που με έβγαλε εκτός εαυτού θα μπορούσα να εκφραστώ όχι τόσο κόσμια (όταν το διάβασα ευτυχώς κυριάρχησε η λογική μέσα μου και του απάντησα όμορφα) γιατί έχω χάσει δικούς μου ανθρώπους εξαιτίας του γεγονότος ότι έχασαν την δουλεία τους.

από μικρός είμαι έξω στην αγορά εργασίας (ιδιωτικό/δημόσιο τομέα) πάντα έβρισκα δουλειά

έχω περάσει από εμπορικά καταστήματα

έχω περάσει από πολυεθνικές εταιρείας που έχουν αλυσίδες καταστημάτων

έχω περάσει από το δημόσιο

και τώρα είμαι σε αυτή την εταιρεία

όλα είναι θέμα επιλογών για μένα (προσωπικά όταν φτάσω σε σημείο να μισώ την δουλειά που κάνω είναι η ώρα να μαζεύω τα μπογαλάκια μου και να ψάχνω την επόμενη δουλειά)

έχω ξάδερφο φίλου μου που δουλεύει ως delivery και βγάζει όσα χρήματα (πιθανόν και παραπάνω) βγάζω εγώ στην εταιρεία που δουλεύω βέβαια δεν δουλεύει 8 ώρες σαν εμένα και είναι πολλά χρόνια στο μαγαζί που δουλεύει
Το δια ταύτα είναι πως όταν κάποιος εργοδότης βάζει τον υπάλληλο του να δουλεύει απλήρωτες υπερωρίες, είτε είναι κακός έμπορος/επιχειρηματίας είτε απλά γλυτώνει λεφτά.
Στη δεύτερη περίπτωση, α) στερεί μια θέση εργασίας από έναν άνεργο, β) παραβαίνει το νόμο και γ) αποκτά ανταγωνιστικό πλεονέκτημα από έναν εργοδότη που είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.
Στην πρώτη, ισχύουν τα α) και β).

Zer0c00L
27-02-19, 21:38
Το δια ταύτα είναι πως όταν κάποιος εργοδότης βάζει τον υπάλληλο του να δουλεύει απλήρωτες υπερωρίες, είτε είναι κακός έμπορος/επιχειρηματίας είτε απλά γλυτώνει λεφτά.
Στη δεύτερη περίπτωση, α) στερεί μια θέση εργασίας από έναν άνεργο, β) παραβαίνει το νόμο και γ) αποκτά ανταγωνιστικό πλεονέκτημα από έναν εργοδότη που είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του.
Στην πρώτη, ισχύουν τα α) και β).

συμφωνώ και τέτοιοι εργοδότες δεν πρέπει να υπάρχουν
οι ελεγκτικοί μηχανισμοί πρέπει να δουλεύουν και όταν εντοπίζουν τέτοιους εργοδότες θα πρέπει να τους κλείνουν δίχως κανέναν δισταγμό
όπως και θα πρέπει να επιβραβεύονται οι σωστοί εργοδότες αν θέλουμε να πάμε μπροστά ως χώρα.

konenas
28-02-19, 15:42
Μόνο ο εργοδότης φταίει που ζητάει δούλους;
Ο υπάλληλος δεν φταίει που είναι εθελόδουλος;

Zer0c00L
28-02-19, 16:01
Μόνο ο εργοδότης φταίει που ζητάει δούλους;
Ο υπάλληλος δεν φταίει που είναι εθελόδουλος;

Ότι επιλέγει παίρνει

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που επιλέγουν να πάνε στην Μύκονο να δουλέψουν και ας κοιμούνται σε κοντέινερ

Η Μύκονος είναι απλά ως παράδειγμα

PopManiac
28-02-19, 16:10
Ότι επιλέγει παίρνει

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που επιλέγουν να πάνε στην Μύκονο να δουλέψουν και ας κοιμούνται σε κοντέινερ

Η Μύκονος είναι απλά ως παράδειγμα

"Eπιλέγουν", μάλιστα...... Διάβασα και αυτή τη βλακεία - λυπάμαι δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω αλλιώς

Zer0c00L
28-02-19, 16:31
"Eπιλέγουν", μάλιστα...... Διάβασα και αυτή τη βλακεία - λυπάμαι δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω αλλιώς

Ναι το άκουσα και αυτό βλακεία

Μετά τον άλλο συνομιλητή που .... για τους ανέργους που τάχα μου χαρακτήρισα ....

Ναι φίλε μου είναι επιλογή του να δουλέψει για 250 ή 300 ευρώ ή να πάει στην Μύκονο για να κάνει τον σερβιτόρο και να κοιμάται σε κοντέινερ

Τα ίδια λέω και στο ξάδερφο του κολλητού μου φίλου που κάνει το delivery οποίος βγάζει παραπάνω από μένα αλλά με άγνωστο ωράριο..


Επίσης παρακαλώ πολύ να λείπουν χαρακτηρισμοί και προσβλητικές εκφράσεις όπως σέβομαι όλων τις απόψεις έτσι απαιτώ το ίδιο γιατι και η υπομονή έχει όρια...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-02-19, 17:37
Αυτός που πάει να δουλέψει στη Μύκονο για 300 ευρώ, δουλεύει για χόμπυ, δεν δουλεύει για να βιοποριστεί. Τα υπόλοιπα τα βάζει ο μπαμπάς του.
Προφανώς και αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι αυτές που εξετάζουμε. Αυτές υπήρχαν πολύ πριν να πάει η ανεργία στο 27% και δεν αντανακλούν την εικόνα της αγοράς εργασίας.

Κανένας πτυχιούχος δεν "επιλέγει" τα 800 ευρώ (μαύρα ή καθαρά, δεν είπες) delivery από τα 600 ευρώ μισθό. Απλά έχει ανάγκη τα παραπάνω χρήματα, είναι τόσο απλό.

Zer0c00L
28-02-19, 18:41
Αυτός που πάει να δουλέψει στη Μύκονο για 300 ευρώ, δουλεύει για χόμπυ, δεν δουλεύει για να βιοποριστεί. Τα υπόλοιπα τα βάζει ο μπαμπάς του.
Προφανώς και αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι αυτές που εξετάζουμε. Αυτές υπήρχαν πολύ πριν να πάει η ανεργία στο 27% και δεν αντανακλούν την εικόνα της αγοράς εργασίας.

Κανένας πτυχιούχος δεν "επιλέγει" τα 800 ευρώ (μαύρα ή καθαρά, δεν είπες) delivery από τα 600 ευρώ μισθό. Απλά έχει ανάγκη τα παραπάνω χρήματα, είναι τόσο απλό.

Ναι συμφωνώ

Το delivery που αναφέρω... βγάζει πάνω από 1.000 ευρώ καθαρά καμία φορά και παραπάνω

Σκέψου ότι εγώ βγάζω στάνταρ 1.500 ευρώ με 8ωρη απασχόληση

Ο πτυχιούχος δεν έχει μέλλον για αξιοπρεπή μισθό θες να το πεις εργασία θες να το πεις
Η λύση είναι το εξωτερικό

PopManiac
28-02-19, 18:54
Αυτός που πάει να δουλέψει στη Μύκονο για 300 ευρώ, δουλεύει για χόμπυ, δεν δουλεύει για να βιοποριστεί. Τα υπόλοιπα τα βάζει ο μπαμπάς του.
Προφανώς και αυτές οι περιπτώσεις δεν είναι αυτές που εξετάζουμε. Αυτές υπήρχαν πολύ πριν να πάει η ανεργία στο 27% και δεν αντανακλούν την εικόνα της αγοράς εργασίας.

Κανένας πτυχιούχος δεν "επιλέγει" τα 800 ευρώ (μαύρα ή καθαρά, δεν είπες) delivery από τα 600 ευρώ μισθό. Απλά έχει ανάγκη τα παραπάνω χρήματα, είναι τόσο απλό.

Έχεις δει κάποιους που δουλεύουν Μύκονο για 300άρι και μένουν σε container; Μη γράφετε για πράγματα για τα οποία δεν έχετε ιδέα

cool11
28-02-19, 19:13
Μόνο ο εργοδότης φταίει που ζητάει δούλους;
Ο υπάλληλος δεν φταίει που είναι εθελόδουλος;

Ζωγράφισες...
:respekt:

Zer0c00L
28-02-19, 20:01
Έχεις δει κάποιους που δουλεύουν Μύκονο για 300άρι και μένουν σε container; Μη γράφετε για πράγματα για τα οποία δεν έχετε ιδέα

δεν έχω ιδέα

δεν ξέρω προσωπικά κανέναν

η λογική λέει

για να μένεις σε κοντέινερ δεν βγάζεις παραπάνω από 300 ευρώ

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-02-19, 20:31
Έχεις δει κάποιους που δουλεύουν Μύκονο για 300άρι και μένουν σε container; Μη γράφετε για πράγματα για τα οποία δεν έχετε ιδέα
Δεν έχω δει αλλά ένας 18άρης που θέλει να κάνει τζάμπα 2μηνες διακοπές στη Μύκονο θα δούλευε άνετα σαν βοηθός σερβιτόρου για 20 ευρώ το βράδυ με φαί και διαμονή τζάμπα.

konenas
28-02-19, 22:52
Όταν έχεις παιδί αναγκάζεσαι να βρεις δουλειά για να το θρέψεις. Εκεί σε πιέζουν όλοι και λένε: κοίτα τους άνεργους εκεί θα καταντήσεις αν δεν δεχτείς να ρίξεις νερό στο κρασί σου.
Το ότι υπάρχει μεγάλη ανεργία σημαίνει πως οδηγούμαστε σε μεγαλύτερη ύφεση.
Μόνη λύση είναι να εργάζονται όλο και περισσότεροι άνεργοι, έστω κι αν αυτό μειώσει τις αποδοχές των εργαζόμενων προσωρινά. Σε δεύτερη φάση θα τις αυξήσει.
Οι πρώην άνεργοι θα ανακάμψουν έστω και λίγο και θα κινήσουν την οικονομία προς τα πάνω.

Άρα η μείωση των ωρών εργασίας θα ωφελήσει την οικονομία και θα οδηγήσει στην ανάπτυξη.

Zer0c00L
28-02-19, 22:58
Όταν έχεις παιδί αναγκάζεσαι να βρεις δουλειά για να το θρέψεις. Εκεί σε πιέζουν όλοι και λένε: κοίτα τους άνεργους εκεί θα καταντήσεις αν δεν δεχτείς να ρίξεις νερό στο κρασί σου.
Το ότι υπάρχει μεγάλη ανεργία σημαίνει πως οδηγούμαστε σε μεγαλύτερη ύφεση.
Μόνη λύση είναι να εργάζονται όλο και περισσότεροι άνεργοι, έστω κι αν αυτό μειώσει τις αποδοχές των εργαζόμενων προσωρινά. Σε δεύτερη φάση θα τις αυξήσει.
Οι πρώην άνεργοι θα ανακάμψουν έστω και λίγο και θα κινήσουν την οικονομία προς τα πάνω.

Άρα η μείωση των ωρών εργασίας θα ωφελήσει την οικονομία και θα οδηγήσει στην ανάπτυξη.

Σε αυτό που λες συμφωνώ.

OxAp0d0
01-03-19, 17:21
"Eπιλέγουν", μάλιστα...... Διάβασα και αυτή τη βλακεία - λυπάμαι δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω αλλιώς

Εδώ επιλέγουν οι Ρομα να γεννηθούν Ρομα. Τους εργαζόμενους θα λυπηθουμε;

Zer0c00L
01-03-19, 22:20
Εδώ επιλέγουν οι Ρομα να γεννηθούν Ρομα. Τους εργαζόμενους θα λυπηθουμε;

οι "Ρομα" είναι πολύ καλύτεροι από πολλούς "Ελληνες" εδώ μέσα σε αυτό το φόρουμ
όπως και αρκετοί από τους "πρόσφυγες / μετανάστες"

αυτό προς απάντηση σε κάποιους εδώ μέσα που δεν σέβονται την άποψη του άλλου (σεβαστή η διαφωνία τους αλλά μέχρι εδώ) όταν προσβάλουν τον συνομιλητή τους να μην περιμένουν να τους σεβαστεί ούτε να τους εκτιμά

από εδώ και πέρα θα απαντώ με το ίδιο ύφος να μην παρεξηγηθεί κανείς γιατί λυπάμαι αλλά θα τον συνδέσω με τα "φρύδια μου" χωρίς παρεξήγηση αλλά αρκετά σε αυτό το θέμα άκουσα ότι λέω βλακείες ότι είμαι ρατσιστής/φασίστας ότι μισώ τους ανέργους και τους θεωρώ τεμπέληδες και χαμένα κορμιά που ζουν μόνο για τις επιδοτήσεις από το κράτος κτλ...
λυπάμαι πολύ αλλά τελικά εσείς λέτε βλακείες , εσείς είστε ρατσιστές και φασίστες και γενικά δεν ξέρετε τι σας γίνετε.

οι απόψεις όλων σε ένα δημόσιο φόρουμ είναι σεβαστές ακόμα και αν διαφωνούμε με αυτές προσπαθούμε με επιχειρήματα να δείξουμε την διαφωνία μας

χωρίς να προσβάλουμε τον συνομιλητή μας ή να τον ειρωνευόμαστε κτλ

στοιχειώδεις κανόνες του διαδικτύου ... google it

badweed
30-03-19, 09:24
για πολλοστη φορα σε καποια κουβεντα περι του συστηματος δημοκρατιας απο τον καποδιστρια και την εφαρμογη του στην ελβετια , συναντησα το οτι εμεις εδω τον σκοτωσαμε .
αλλα αν το καλοσκεφτουμε , και ο καποδιστριας , αυτο ηθελε !
οχι να τον σκοτωσουμε . αλλα να μην ειναι το συστημα του καποδιστρια , αλλα μια δημοκρατια χωρις ελαχιστα βοιδοκεφαλια που στηνουν καρριερες βασισμενες στο ψευμα , να παιζουν το ρολο του αρχηγου και του ηγεμονα .
να ειναι ενα συστημα , χωρις τον "ηγετη" ακομη και αν αυτος ειναι ο καποδιστριας .
ειναι δικη μας η ευθυνη να φτασουμε αυτο το επιπεδο . κανενος αλλου . του καθε ενα ξεχωριστα και ανεξαρτητα .

η ευθυνη της διοικησης να ειναι στους πολιτες, με προτασεις που θα εισαγονται απο τους πολιτες και θα ψηφιζονται απο τους πολιτες , και θα στηριζονται απο τους πολιτες που τις ψηφισαν .
οχι δημοκρατιες ριζωμενων κομματων με προσχηματα χρεους . αλλα δημοκρατιες ιδεων που μετασχηματιζονται και συντηρουνται σε συναρτηση με το τωρα και τις κοινες αναγκες .

δημοκρατιες με εντοπικοτητα , να μπορει να ψηφιζει και να υποστηριζει ο καθε θεσαλονικιος τις αναγκες του με βαση την ζωη του , οχι ο κρητικος να αποφασιζει για ολη την ελλαδα με βαση την επιταγη που ελαβε απο την γερμανια .

στην δημοκρατια του καποδιστρια πχ, δεν ψηφιζε ο πατρινος , για το αν θα δεχτει ο μακεδονας εναν γειτονα με το ιδιο τοπονυμιο . ο μακεδονας θα διαλεγε αν αποτελει θεμα για αυτον και θα ψηφιζε αν τιθοταν το θεμα οτι θιγεται .
οι υπολοιποι θα ψηφιζαμε αν υποστηριζουμε την αποφαση του και με ποιον τροπο και μεχρι ποιον βαθμο

στην δημοκρατια του καποδιστρια ,δεν ειναι το χρημα που αποφασιζει , αλλα οι δυνατοτητες και οι δεξιοτητες των πολιτων αυτες που φερνουν την ευημερια . και ναι νομιζω οτι η ευθυνη φτιαχνει καλυτερους ανθρωπους .

σημερα δεν υπαρχει υπευθυνοτηα και αρμοδιοτητα , ειναι εικονικα. αλλαζουν θεση στα ατομα και τα στημενα προβληματα παραμενουν ακεραια .

δεν ειμαστε στο 1800 πλεον , τα μεσα ταξιδευουν ταχυτατα , και τα νεα αστραπιαια . μπορουμε να εχουμε εικονα απο την αλλη μερια του κοσμου ταυτοχρονα με την εικονα που εχουμε απο το παραθυρο μας .
μπορουμε να λαβουμε μερος σε αποφασεις απο οποιοδηποτε σημειο και αν βρισκομαστε και οποιαδηποτε στιγμη .

δεν χρειαζομαστε τηλεοπτικες κεραιες προπαγανδας να μας ζαλιζουν τον ερωτα με τα θελω τους σε διαφορους τονους ,διαφορων καναλιων . ειναι περιττα και βλαβερα .
χρειαζομαστε ανοθευτη επικοινωνια

ποσο κοντα ειναι οι λεξεις "ανεξαρτησια" και "ελευθερια" ;

- - - Updated - - -

πως θα ηταν ενας δημος που θα αποφασιζαν οι πολιτες το τι θελουν και θα εργαζοντουσαν για αυτο ;
πχ τις τηλεπικοινωνιες.
αντι να εχεις οτε , wind , vodafone για νταβατζη καθε μηνα για ολη σου την ζωη , να αφιερωσεις λιγο χρονο για την δημιουργια υποδομων , να πληρωσεις και μερος των εξοδων , αλλα να ειναι δικο σου ,να ξερεις οτι μαζι με τον γειτονα θα το μοιραζεσαι . και αν χαλασει κατι , να ξερεις να το φτιαξεις σε συνεργασια με οσους αφορα το θεμα . να μην περιμενεις το τι συμφερον εχει ο καθε οργανισμος και εταιρια και να παρακαλας στην ουσια μεσω γνωστων και μεσω αλλων υπηρεσιων να μεσολαβησουν που ετσι και αλλιως εχουν αδιαφορα συμφεροντα με το καθε προβλημα .
δεν ειναι τοσο δυσκολα, ο καθε ενας μας μπορει να συνεισφερει .
και τους δρομους μπορουμε να φτιαξουμε , και τα υδραγωγεια, και την ασφαλεια μας μπορουμε να εχουμε, και το ρευμα μας ανα τις τοπικες αναγκες.
απο το να πληρωνεις χαρατσια εφ ορου ζωης ,που πηγαινουν σε ανουσιες λειτουργιες υπολογιζω οτι πολυ λιγοτερο κοπο και κοστος εχει το να αναλαβουμε τις ευθυνες των αναγκων μας .

να αποφασιζουν οι πολιτες για την αναπτυξη της πολης τους οχι τα κονδυλια και ανικανες υπηρεσιες οπως η πολεοδομια . να αποφασιζουμε εμεις τις αντιπυρικες ζωνες και οχι ο βασιλιας ανεμος και ο νανος υπουργος .

@ ADSLgr.com All rights reserved.