PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 [152] 153 154

john dubi
30-03-19, 09:30
δεν έχω ιδέα

δεν ξέρω προσωπικά κανέναν

η λογική λέει

για να μένεις σε κοντέινερ δεν βγάζεις παραπάνω από 300 ευρώ

Στη Μυκονο δεν παιζει να βγαζει μονο 300 ευρω με τιποτα. Σε κοντεινερ μενεις γιατι απλα δεν υπαρχουν σπιτια,διαμερισματα τιποτα. Η Μυκονος ειναι υπερπληρης.

Zer0c00L
30-03-19, 13:26
για πολλοστη φορα σε καποια κουβεντα περι του συστηματος δημοκρατιας απο τον καποδιστρια και την εφαρμογη του στην ελβετια , συναντησα το οτι εμεις εδω τον σκοτωσαμε .
αλλα αν το καλοσκεφτουμε , και ο καποδιστριας , αυτο ηθελε !
οχι να τον σκοτωσουμε . αλλα να μην ειναι το συστημα του καποδιστρια , αλλα μια δημοκρατια χωρις ελαχιστα βοιδοκεφαλια που στηνουν καρριερες βασισμενες στο ψευμα , να παιζουν το ρολο του αρχηγου και του ηγεμονα .
να ειναι ενα συστημα , χωρις τον "ηγετη" ακομη και αν αυτος ειναι ο καποδιστριας .
ειναι δικη μας η ευθυνη να φτασουμε αυτο το επιπεδο . κανενος αλλου . του καθε ενα ξεχωριστα και ανεξαρτητα .

η ευθυνη της διοικησης να ειναι στους πολιτες, με προτασεις που θα εισαγονται απο τους πολιτες και θα ψηφιζονται απο τους πολιτες , και θα στηριζονται απο τους πολιτες που τις ψηφισαν .
οχι δημοκρατιες ριζωμενων κομματων με προσχηματα χρεους . αλλα δημοκρατιες ιδεων που μετασχηματιζονται και συντηρουνται σε συναρτηση με το τωρα και τις κοινες αναγκες .

δημοκρατιες με εντοπικοτητα , να μπορει να ψηφιζει και να υποστηριζει ο καθε θεσαλονικιος τις αναγκες του με βαση την ζωη του , οχι ο κρητικος να αποφασιζει για ολη την ελλαδα με βαση την επιταγη που ελαβε απο την γερμανια .

στην δημοκρατια του καποδιστρια πχ, δεν ψηφιζε ο πατρινος , για το αν θα δεχτει ο μακεδονας εναν γειτονα με το ιδιο τοπονυμιο . ο μακεδονας θα διαλεγε αν αποτελει θεμα για αυτον και θα ψηφιζε αν τιθοταν το θεμα οτι θιγεται .
οι υπολοιποι θα ψηφιζαμε αν υποστηριζουμε την αποφαση του και με ποιον τροπο και μεχρι ποιον βαθμο

στην δημοκρατια του καποδιστρια ,δεν ειναι το χρημα που αποφασιζει , αλλα οι δυνατοτητες και οι δεξιοτητες των πολιτων αυτες που φερνουν την ευημερια . και ναι νομιζω οτι η ευθυνη φτιαχνει καλυτερους ανθρωπους .

σημερα δεν υπαρχει υπευθυνοτηα και αρμοδιοτητα , ειναι εικονικα. αλλαζουν θεση στα ατομα και τα στημενα προβληματα παραμενουν ακεραια .

δεν ειμαστε στο 1800 πλεον , τα μεσα ταξιδευουν ταχυτατα , και τα νεα αστραπιαια . μπορουμε να εχουμε εικονα απο την αλλη μερια του κοσμου ταυτοχρονα με την εικονα που εχουμε απο το παραθυρο μας .
μπορουμε να λαβουμε μερος σε αποφασεις απο οποιοδηποτε σημειο και αν βρισκομαστε και οποιαδηποτε στιγμη .

δεν χρειαζομαστε τηλεοπτικες κεραιες προπαγανδας να μας ζαλιζουν τον ερωτα με τα θελω τους σε διαφορους τονους ,διαφορων καναλιων . ειναι περιττα και βλαβερα .
χρειαζομαστε ανοθευτη επικοινωνια

ποσο κοντα ειναι οι λεξεις "ανεξαρτησια" και "ελευθερια" ;

- - - Updated - - -

πως θα ηταν ενας δημος που θα αποφασιζαν οι πολιτες το τι θελουν και θα εργαζοντουσαν για αυτο ;
πχ τις τηλεπικοινωνιες.
αντι να εχεις οτε , wind , vodafone για νταβατζη καθε μηνα για ολη σου την ζωη , να αφιερωσεις λιγο χρονο για την δημιουργια υποδομων , να πληρωσεις και μερος των εξοδων , αλλα να ειναι δικο σου ,να ξερεις οτι μαζι με τον γειτονα θα το μοιραζεσαι . και αν χαλασει κατι , να ξερεις να το φτιαξεις σε συνεργασια με οσους αφορα το θεμα . να μην περιμενεις το τι συμφερον εχει ο καθε οργανισμος και εταιρια και να παρακαλας στην ουσια μεσω γνωστων και μεσω αλλων υπηρεσιων να μεσολαβησουν που ετσι και αλλιως εχουν αδιαφορα συμφεροντα με το καθε προβλημα .
δεν ειναι τοσο δυσκολα, ο καθε ενας μας μπορει να συνεισφερει .
και τους δρομους μπορουμε να φτιαξουμε , και τα υδραγωγεια, και την ασφαλεια μας μπορουμε να εχουμε, και το ρευμα μας ανα τις τοπικες αναγκες.
απο το να πληρωνεις χαρατσια εφ ορου ζωης ,που πηγαινουν σε ανουσιες λειτουργιες υπολογιζω οτι πολυ λιγοτερο κοπο και κοστος εχει το να αναλαβουμε τις ευθυνες των αναγκων μας .

να αποφασιζουν οι πολιτες για την αναπτυξη της πολης τους οχι τα κονδυλια και ανικανες υπηρεσιες οπως η πολεοδομια . να αποφασιζουμε εμεις τις αντιπυρικες ζωνες και οχι ο βασιλιας ανεμος και ο νανος υπουργος .

αυτά και πολλά άλλα ο "Καποδίστριας" τα είχε προβλέψει
αλλά δεν τα ήθελαν "κάποιοι" έτσι έβγαλαν από την μέση τον "Καποδίστρια" έτσι έχουμε την δημοκρατία την σημερινή...

κατά τα άλλα πολύ σωστά τα λες και συμφωνώ μαζί σου 100% φίλε μου.

- - - Updated - - -


Στη Μυκονο δεν παιζει να βγαζει μονο 300 ευρω με τιποτα. Σε κοντεινερ μενεις γιατι απλα δεν υπαρχουν σπιτια,διαμερισματα τιποτα. Η Μυκονος ειναι υπερπληρης.

θα πρότεινα να μην είσαι τόσο "σίγουρος" ξέρω πολύ καλά τι βγάζουν στην "Μύκονο" οι σερβιτόροι και που μένουν και γιατί

έχω "άτομα" (δεν είναι φίλοι/γνωστοί μου για να ξέρω αν λένε την αλήθεια φυσικά ούτε είμαι ο λογιστής τους/φοροτεχνικός τους) που κάνουν την συγκεκριμένη δουλειά εκεί κάθε καλοκαίρι...και όλα τα παραπάνω τα λένε οι ίδιοι

εννοείται ότι δεν κατακρίνω το επάγγελμα του σερβιτόρου ή του delivery έχω φίλους που κάνουν και τα δύο επαγγέλματα και ζουν τις οικογένειες τους από αυτό το επάγγελμα απλά είναι εργαζόμενοι και ζουν σε ανθρώπινο καθεστώς όχι σε καθεστώς "γαλέρας" σκλάβων

βέβαια δεν φταίει και ο εργοδότης είναι επιλογή του εργαζόμενου αν θα δουλέψει ή όχι

konenas
31-03-19, 09:16
...
να αποφασιζουν οι πολιτες για την αναπτυξη της πολης τους οχι τα κονδυλια και ανικανες υπηρεσιες οπως η πολεοδομια . να αποφασιζουμε εμεις τις αντιπυρικες ζωνες και οχι ο βασιλιας ανεμος και ο νανος υπουργος .
Σοβιέτ δηλαδή;

badweed
31-03-19, 10:25
Σοβιέτ δηλαδή;


ισως το σοβιετ να ειναι κατι παρεμφερες ,δεν το εχω ψαξει ουτε το ενα ουτε το αλλο της ελβετιας σε πολυ βαθος , ουτε επιφανειακα τα ξερω θα ελεγα σεβομενος το βαθος της γνωσης που χρειαζεται για να πεις οτι ξερεις κατι
(παρολα αυτα νομιζω οτι υπαρχει τεραστια αποσταση με το σοβιετ )
το κακο με το καλο δεν εχουν μεγαλη αποσταση στο σχημα, στις προθεσεις και στην δυνατοτητα να εκπληρωθουν αυτες νομιζω οτι διαφερουν .

για εμπρακτη δημοκρατια λεω , οχι εικονικη .και αποκεντρωση των εξουσιων , οχι συγκεντρωση σε προσωπα θεσμους τσεπες και κουφια αξιωματα .
και οχι δημοκρατια λαοθαλασσων που χανεται η ψηφος ,αλλα μικρων σχηματων . 200 ατομα ; 500 ; μεχρι εκει . σε τετοια σχηματα να παιρνονται οι αποφασεις και να διαμορφωνονται σιγα σιγα αναλογα με την απηχηση και την αναγκη .

η γνωμη μου μεχρι τωρα με τι συντασεται εκφραζω , βρισκοντας σε αυτο που φημιζεται σαν καποδιστριακο συστημα και ειναι γνωστο σαν τιτλος , ομοιοτητες .

xhaos
31-03-19, 10:40
ισως το σοβιετ να ειναι κατι παρεμφερες ,δεν το εχω ψαξει ουτε το ενα ουτε το αλλο της ελβετιας σε πολυ βαθος , ουτε επιφανειακα τα ξερω θα ελεγα σεβομενος το βαθος της γνωσης που χρειαζεται για να πεις οτι ξερεις κατι
(παρολα αυτα νομιζω οτι υπαρχει τεραστια αποσταση με το σοβιετ )
το κακο με το καλο δεν εχουν μεγαλη αποσταση στο σχημα, στις προθεσεις και στην δυνατοτητα να εκπληρωθουν αυτες νομιζω οτι διαφερουν .

για εμπρακτη δημοκρατια λεω , οχι εικονικη .και αποκεντρωση των εξουσιων , οχι συγκεντρωση σε προσωπα θεσμους τσεπες και κουφια αξιωματα .
και οχι δημοκρατια λαοθαλασσων που χανεται η ψηφος ,αλλα μικρων σχηματων . 200 ατομα ; 500 ; μεχρι εκει . σε τετοια σχηματα να παιρνονται οι αποφασεις και να διαμορφωνονται σιγα σιγα αναλογα με την απηχηση και την αναγκη .

η γνωμη μου μεχρι τωρα με τι συντασεται εκφραζω , βρισκοντας σε αυτο που φημιζεται σαν καποδιστριακο συστημα και ειναι γνωστο σαν τιτλος , ομοιοτητες .

αν πας σε δημοκρατια ανά οικοδομικό τετράγωνο, γιατί αυτό περιγράφεις, πες μου πως θα βγει απόφαση για το που θα βάλουμε τη χωματερή.

badweed
31-03-19, 10:58
αν πας σε δημοκρατια ανά οικοδομικό τετράγωνο, γιατί αυτό περιγράφεις, πες μου πως θα βγει απόφαση για το που θα βάλουμε τη χωματερή.

δεν ειναι μονο η χωματερη λυση για τα σκουπιδια , υπαρχει και ανακυκλωση , υπαρχει και το καψιμο , τα οργανικα γινονται και κομποστ
σε καποια πιο ψυχρη περιοχη , που ξερεις ; μπορει να χρησιμοποιουν το καψιμο τους για θερμανση σε κοινοχρηστους χωρους .
κατι τετοιο θα προσφερει μια πληθωρα προσεγγισεων σε ενα προβλημα , πολλες λυσεις που ισως καποιες να κανουν , ισως καποιες να χρειαζονται περαιτερω συνεργασια .αν κατι δηλαδη αφορα 40 κοινοτητες των 200 ατομων , θα ψηφισουμε κατα τοπους τις πιο υλοποιησιμες λυσεις . και οταν αλλαξει κατι , βρεθει κατι καινουριο, θα το ξαναψηφισουμε . οχι ψηφο μια στα 4 χρονια , αλλα καθε εβδομαδα , αντι να βλεπουμε φουτμπολ και μπασκετ και να ειμαστε θεατες στην ιδια μας την ζωη γκρινιαζοντας για αποφασεις που παιρνουν λιγοι αλλοι .
(και δεν ξερω αν το εχετε παρατηρησει , ειναι και κατι πηγαιο, θεματα ψαχνουμε και συνανταμε , και πριν τα καταλαβουμε , θελουμε να εκφρασουμε την γνωμη μας , θελουμε να εχουμε λογο ,στο ιντερνετ οπου και να βρεθω το συνανταω σε αφθονια )
οταν ζεις σε ενα καθεστως που σε αφορουν αμεσα τετοια θεματα , σκεφτεσαι και το τι θα προκαλεσει σκουπιδια , δηλαδη παιρνεις αποφασεις και σε αλλα επιπεδα . δεν παμε σαν ζωα και οτι υπαρχει διατεθειμενο σαν επιλογη και με αυτην μενουμε .

xhaos
31-03-19, 11:13
Η λύση για εμένα είναι κληρωτη δημοκρατία. Τα λύνει τα προβλήματα που αναφέρεις δίχως να εισάγει θέματα. Κλήρωση κάθε 6 μήνες που να ανανεώνει το 20% του σώματος σε συνδυασμό με κάποιου είδους γερουσιας πάλι κληρωτούς αλλά από δομές όπως ακαδημία Αθηνών.

badweed
31-03-19, 11:17
Η λύση για εμένα είναι κληρωτη δημοκρατία. Τα λύνει τα προβλήματα που αναφέρεις δίχως να εισάγει θέματα. Κλήρωση κάθε 6 μήνες που να ανανεώνει το 20% του σώματος σε συνδυασμό με κάποιου είδους γερουσιας πάλι κληρωτούς αλλά από δομές όπως ακαδημία Αθηνών.
σε τι κλιμακα ειναι αυτο ;
εφ ολης της ελλαδος ;

ειναι για εμενα οπως τα νομιζω τα πραγματα , μεγαλο θεμα το να μην μπορει να αρπαγει η εξουσια , και να μην υπαχει συγκεντρωση καθολικων εξουσιων σε μικρα παγια σχηματα .
ισως το μετρό ποτε να μην γινοταν σε ενα τετοιο πλαισιο που παρουσιαζω, αλλα δεν εφτανε και σε σημειο να χρειαστει απο την πυκνοκατοικηση και την συγκεντρωση πληθυσμων για να κυνηγανε την οικονομια του χαρτοπολεμου .

xhaos
31-03-19, 11:38
Έλα όμως που εμείς ψηφίζουμε οικογενειοκρατία, ο ΓΑΠ τρίτης γενιάς πολιτικός έπρεπε να είναι αυτόματα μαύρο από εμάς.... όλους εμάς
Το ίδιο Μητσοτάκηδες, Καραμανλήδες, Βαρβιτσιώτηδες κλπ κλπ κλπ

Zer0c00L
31-03-19, 12:16
ακριβώς

μην ξεχνάτε ότι αυτοί που μας κυβερνούν ακολουθούν εντολές από τους έξω

έτσι έγινε με τους προηγούμενους

έτσι έγινε με τον Τσίπρα

έτσι θα γίνει με τον Μητσοτάκη

έτσι θα γίνει με τον επόμενο...

badweed
31-03-19, 12:24
οικογενειοκρατια σε κοινοτητες των 200 ατομων , θα ειναι επι του πληθυσμου της ελλαδος 500 000 οικογενειες , των 500 ατομων , 200 000 οικογενειες, που οι δυο πεντε , δεκα που ειναι τωρα .
δεν θα γινεται .
γιατι επιμενω σε τοσο μικρους αριθμους κοινοτητων ;
εμπνευσμενος απο το ιντερνετ.
αρχιζοντας απο τα τσατ
σε τσατ 1000 ατομων , δεν υπαρχει συνενοηση ουτε ροη στην επικοινωνια ,
ενω σε μικροτερα σχηματα , δουλευει η συνενοηση σε βαθμο τετοιον που κανει τις κοινοτητες των 1000 ατομων να μοιαζουν με κοτετσια .
το ιδιο φανταζομαι και με τους λογαριασμους στο facebook ,μεχρι εναν αριθμο ατομων , υπαρχει καποια συνοχη μεταξυ τους ,μετα οχι .

Zer0c00L
31-03-19, 12:55
οικογενειοκρατια σε κοινοτητες των 200 ατομων , θα ειναι επι του πληθυσμου της ελλαδος 500 000 οικογενειες , των 500 ατομων , 200 000 οικογενειες, που οι δυο πεντε , δεκα που ειναι τωρα .
δεν θα γινεται .
γιατι επιμενω σε τοσο μικρους αριθμους κοινοτητων ;
εμπνευσμενος απο το ιντερνετ.
αρχιζοντας απο τα τσατ
σε τσατ 1000 ατομων , δεν υπαρχει συνενοηση ουτε ροη στην επικοινωνια ,
ενω σε μικροτερα σχηματα , δουλευει η συνενοηση σε βαθμο τετοιον που κανει τις κοινοτητες των 1000 ατομων να μοιαζουν με κοτετσια .
το ιδιο φανταζομαι και με τους λογαριασμους στο facebook ,μεχρι εναν αριθμο ατομων , υπαρχει καποια συνοχη μεταξυ τους ,μετα οχι .

έχεις δίκιο

αλλά αυτό που σκέφτεσαι είναι ουτοπικό

ούτε 100 ούτε 200 ούτε 500 ούτε 1000 άτομα πρόκειται να συμφωνήσουν σε κάτι ο καθένας θα λέει τα δικά του

εδώ σε μια οικογένεια και δεν συμφωνούν τα μέλη της και μιλάμε για οικογένειες των 4-5 μελών έτσι

badweed
31-03-19, 13:24
εδώ σε μια οικογένεια και δεν συμφωνούν τα μέλη της και μιλάμε για οικογένειες των 4-5 μελών έτσι

και σε λιγοτερα μελη , να προσθεσω εμπειρικα και εγω,
αλλα εχω την εντυπωση οτι πολες μορφες ασυμφωνιας υποστηριζονται απο ανισους ρολους και βολεματα (και συνηθεια ) .

και το οικονομικο παιζει μεγαλο ρολο σε αυτες τις ανισοτητες .

cool11
01-04-19, 13:51
Ηρθε η αναπτυξη αδερφια...

BIKH: Απολύθηκαν όλοι οι εργαζόμενοι της αλλαντοβιομηχανίας
https://www.news247.gr/epixeiriseis/bikh-apolythikan-oloi-ergazomenoi-allantoviomichanias.6708375.html

konenas
01-04-19, 22:40
Απλήρωτοι 2 χρόνια

Zer0c00L
02-04-19, 00:15
Απλήρωτοι 2 χρόνια

και τώρα ήρθε απλά το αναμενόμενο η απόλυση τους

κρίμα να χάνουν άνθρωποι με οικογένεια την δουλειά τους...

aroutis
02-04-19, 01:16
αυτά και πολλά άλλα ο "Καποδίστριας" τα είχε προβλέψει
αλλά δεν τα ήθελαν "κάποιοι" έτσι έβγαλαν από την μέση τον "Καποδίστρια" έτσι έχουμε την δημοκρατία την σημερινή...

κατά τα άλλα πολύ σωστά τα λες και συμφωνώ μαζί σου 100% φίλε μου.

- - - Updated - - -



θα πρότεινα να μην είσαι τόσο "σίγουρος" ξέρω πολύ καλά τι βγάζουν στην "Μύκονο" οι σερβιτόροι και που μένουν και γιατί

έχω "άτομα" (δεν είναι φίλοι/γνωστοί μου για να ξέρω αν λένε την αλήθεια φυσικά ούτε είμαι ο λογιστής τους/φοροτεχνικός τους) που κάνουν την συγκεκριμένη δουλειά εκεί κάθε καλοκαίρι...και όλα τα παραπάνω τα λένε οι ίδιοι

εννοείται ότι δεν κατακρίνω το επάγγελμα του σερβιτόρου ή του delivery έχω φίλους που κάνουν και τα δύο επαγγέλματα και ζουν τις οικογένειες τους από αυτό το επάγγελμα απλά είναι εργαζόμενοι και ζουν σε ανθρώπινο καθεστώς όχι σε καθεστώς "γαλέρας" σκλάβων

βέβαια δεν φταίει και ο εργοδότης είναι επιλογή του εργαζόμενου αν θα δουλέψει ή όχι

Από τη μία λες ότι ξέρεις. Από την άλλη λες ότι δεν ξέρεις αν λένε την αλήθεια. Και στο τέλος βγάζεις και λάδι τον εργοδότη.

Congrats.. το έσκισες.

Zer0c00L
02-04-19, 11:01
Από τη μία λες ότι ξέρεις. Από την άλλη λες ότι δεν ξέρεις αν λένε την αλήθεια. Και στο τέλος βγάζεις και λάδι τον εργοδότη.

Congrats.. το έσκισες.

δεν ξέρω

γιατί δεν είναι φίλοι μου/γνωστοί μου (κανένας από αυτούς δεν είναι τόσο "ηλίθιος") για να δουλεύει σαν σκλάβος σε γαλέρα για ένα κομμάτι ψωμί.

σαφώς και έχω φίλους/γνωστούς οι οποίοι δουλεύουν σερβιτόροι ή delivery αλλά παίρνουν πολύ καλό μεροκάματο για να ζουν οι ίδιοι και η οικογένεια τους (άρα ξέρουν να πουλάνε καλύτερα τον εαυτό τους)

ότι αφορά αυτό που μιλάμε αφορά κάποια νεαρά παιδιά στην γειτονιά μου (20-25 ετών) και επειδή κάποιους τους γνωρίζω κάπως καλύτερα λόγω του πατέρα τους που βοηθάω σε θέματα πληροφορικής
όταν έμαθα ότι έψαχναν για δουλειά είχα προσπαθήσει να τους βρω δουλειά σκέψου ότι τους είχα βρει δουλειά σε καζίνο όπου θα έκαναν τον σερβιτόρο και θα είχαν 800 ευρώ μισθό (καθαρά) + ασφάλεια + ένσημα και ο συγκεκριμένος νεαρός αρνήθηκε αγνοώντας το γεγονός ότι στο καζίνο θα είχε εξέλιξη με τον καιρό δεν θα έμενε σερβιτόρος για όλη του την ζωή...προτίμησε να κάνει τον σερβιτόρο στην Μύκονο για 250-300 ευρώ και να ζει...

ο εργοδότης δεν φταίει φίλε μου σε καμία περίπτωση είτε είναι καλός είτε είναι κακός

είναι επιλογή του εργαζόμενου σε ποιον από τις δύο περιπτώσεις εργοδότη θα δουλέψει

ακόμα και στον κλάδο του τουρισμού ή της εστίασης υπάρχουν καλοί εργοδότες αλλά και κακοί

όλα στην ζωή είναι θέμα επιλογής

xhaos
02-04-19, 11:08
δεν ξέρω

γιατί δεν είναι φίλοι μου/γνωστοί μου (κανένας από αυτούς δεν είναι τόσο "ηλίθιος") για να δουλεύει σαν σκλάβος σε γαλέρα για ένα κομμάτι ψωμί.

σαφώς και έχω φίλους/γνωστούς οι οποίοι δουλεύουν σερβιτόροι ή delivery αλλά παίρνουν πολύ καλό μεροκάματο για να ζουν οι ίδιοι και η οικογένεια τους (άρα ξέρουν να πουλάνε καλύτερα τον εαυτό τους)

ότι αφορά αυτό που μιλάμε αφορά κάποια νεαρά παιδιά στην γειτονιά μου (20-25 ετών) και επειδή κάποιους τους γνωρίζω κάπως καλύτερα λόγω του πατέρα τους που βοηθάω σε θέματα πληροφορικής
όταν έμαθα ότι έψαχναν για δουλειά είχα προσπαθήσει να τους βρω δουλειά σκέψου ότι τους είχα βρει δουλειά σε καζίνο όπου θα έκαναν τον σερβιτόρο και θα είχαν 800 ευρώ μισθό (καθαρά) + ασφάλεια + ένσημα και ο συγκεκριμένος νεαρός αρνήθηκε αγνοώντας το γεγονός ότι στο καζίνο θα είχε εξέλιξη με τον καιρό δεν θα έμενε σερβιτόρος για όλη του την ζωή...προτίμησε να κάνει τον σερβιτόρο στην Μύκονο για 250-300 ευρώ και να ζει...

ο εργοδότης δεν φταίει φίλε μου σε καμία περίπτωση είτε είναι καλός είτε είναι κακός

είναι επιλογή του εργαζόμενου σε ποιον από τις δύο περιπτώσεις εργοδότη θα δουλέψει

ακόμα και στον κλάδο του τουρισμού ή της εστίασης υπάρχουν καλοί εργοδότες αλλά και κακοί

όλα στην ζωή είναι θέμα επιλογής

το παράδειγμα που δίνεις είναι σαν να λες οτι πήγες στη θάλασσα, και έβγαλες δυο κουβάδες νερό, σε αυτούς τους κουβάδες δεν είχε ψάρια, όποτε συμπεραίνεις οτι δεν υπάρχουν ψάρια στη θάλασσα. Πράγματι υπάρχουν άπειροι εργαζόμενοι που κάνουν λάθος επιλογές ή δεν έχουν εφόδια για καλύτερες δουλείες, όμως υπάρχουν και άπειροι εργοδότες που βγάζουν ακόμα και κουμπουριά για να μην πληρώσουν, όπως υπάρχουν και εργαζόμενοι με μεταπτυχιακά να δουλεύουν στα τυριά του ΣΜ γιατί δεν μπορούν να φύγουν από τη πόλη τους ή το χωρίο τους για οικογενειακούς λόγους ή εργοδότες που σε προσλαμβανουν και σε κάνουν μέρος της οικογένειας τους.

Zer0c00L
02-04-19, 11:48
το παράδειγμα που δίνεις είναι σαν να λες οτι πήγες στη θάλασσα, και έβγαλες δυο κουβάδες νερό, σε αυτούς τους κουβάδες δεν είχε ψάρια, όποτε συμπεραίνεις οτι δεν υπάρχουν ψάρια στη θάλασσα. Πράγματι υπάρχουν άπειροι εργαζόμενοι που κάνουν λάθος επιλογές ή δεν έχουν εφόδια για καλύτερες δουλείες, όμως υπάρχουν και άπειροι εργοδότες που βγάζουν ακόμα και κουμπουριά για να μην πληρώσουν, όπως υπάρχουν και εργαζόμενοι με μεταπτυχιακά να δουλεύουν στα τυριά του ΣΜ γιατί δεν μπορούν να φύγουν από τη πόλη τους ή το χωρίο τους για οικογενειακούς λόγους ή εργοδότες που σε προσλαμβανουν και σε κάνουν μέρος της οικογένειας τους.

αγαπητέ μου φίλε

όταν σε αυτούς τους άπειρους εργαζόμενους όπως λες τους βρίσκεις δουλειά (πάνω σε αυτό που ψάχνουν) η οποία τους προσφέρει μισθό 800 ευρώ καθαρά με ασφάλεια και ένσημα , ο εργοδότης είναι ένα από τα καλύτερα καζίνο , έχει περιθώριο εξέλιξης στην επιχείρηση , μετακίνηση δωρεάν και αυτοί την αρνούνται για να πάνε σε ένα νησί για να δουλέψουν με μισθό 250-300 ευρώ καθαρά (δεν ξέρω αν έχει bonus) αν έχει ασφάλεια και ένσημα φυσικά και μένουν όπου μένουν τότε αυτό να με συγχωρείς δεν είναι απειρία αλλά ηλιθιότητα γιατί αν ήταν άπειροι όπως λες θα άκουγαν την γνώμη/άποψη των γονιών τους και την δική μου ως μεγαλύτερου από αυτούς οποίος τους βρήκε τις δουλειές για τις οποίες αρνήθηκαν να πάνε που άλλοι θα έκαναν ουρά για τέτοια δουλειά στην σημερινή εποχή...

ότι αφορά τα εφόδια που λες θα συμφωνήσω κατά ένα μέρος γιατί για σερβιτόρος δεν νομίζω να χρειάζεται ιδιαίτερη γνώση ή για delivery (εφόσον αυτό έψαχναν εξ αρχής) ούτε για Super Market (γιατί και τέτοια δουλειά αρνήθηκαν) από όσο γνωρίζω έχουν το απολυτήριο από το σχολείο τους (μιλάμε για νεαρά παιδιά 20-25 ετών)

συμφωνώ για αυτό που λες ότι καμιά φορά δεν μπορεί να φύγει από την πόλη ή το χωρίο του για οικογενειακούς λόγους

εδώ όμως μιλάμε για αθήνα

επίσης μιλάμε για οικογένεια που δεν έχει οικονομική ανάγκη απλά ο γιος θέλει την οικονομική του ανεξαρτησία

σαφώς συμφωνώ και με το γεγονός ότι υπάρχουν εργοδότες που σε προσλαμβάνουν και σε κάνουν μέρος της οικογένειας τους (εγώ ο ίδιος έχω αναφέρει εδώ πέρα τέτοιους εργοδότες και σίγουρα υπάρχουν και άλλοι)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-04-19, 15:55
επίσης μιλάμε για οικογένεια που δεν έχει οικονομική ανάγκη απλά ο γιος θέλει την οικονομική του ανεξαρτησία
Όλο το ζουμί σε αυτό είναι μαν. Όταν το συζητούσαμε πριν καιρό σου είχα πει ότι όποιος πάει στη Μύκονο για 300 ευρώ πάει για τζάμπα διακοπές και όχι για δουλειά.
Σε αυτό όμως δεν φταίνε τα παιδιά, φταίνε οι γονείς που τους έκαναν φλούφληδες και τους ταίζουν ακόμα στο στόμα.

Zer0c00L
02-04-19, 19:36
Όλο το ζουμί σε αυτό είναι μαν. Όταν το συζητούσαμε πριν καιρό σου είχα πει ότι όποιος πάει στη Μύκονο για 300 ευρώ πάει για τζάμπα διακοπές και όχι για δουλειά.
Σε αυτό όμως δεν φταίνε τα παιδιά, φταίνε οι γονείς που τους έκαναν φλούφληδες και τους ταίζουν ακόμα στο στόμα.

Συγνώμη σε αυτό θα διαφωνήσω μαζί σου
Τα παιδιά φταίνε όχι οι γονείς
Αυτοί συμφωνούν μαζί μου και κατακρίνουν το ίδιο τους το παιδί που διάλεξε αυτή την δουλεία στην Μύκονο αντί να διαλέξει την πολύ ανώτερη στο καζίνο που του βρήκα εγώ.
οι γονείς είναι αξιοσέβαστοι (δεν είναι νεόπλουτοι) ότι έχουν αποκτήσει το έχουν αποκτήσει με σκληρή δουλειά και κόπο

badweed
02-04-19, 19:44
Συγνώμη σε αυτό θα διαφωνήσω μαζί σου
Τα παιδιά φταίνε όχι οι γονείς
Αυτοί συμφωνούν μαζί μου και κατακρίνουν το ίδιο τους το παιδί που διάλεξε αυτή την δουλεία στην Μύκονο αντί να διαλέξει την πολύ ανώτερη στο καζίνο που του βρήκα εγώ.
οι γονείς είναι αξιοσέβαστοι (δεν είναι νεόπλουτοι) ότι έχουν αποκτήσει το έχουν αποκτήσει με σκληρή δουλειά και κόπο


ειναι πολλοι οι παραγοντες, πρωτων και κυριοτερον , δεν μπορει καποιος να παλεψει να κερδισει κατι που ηδη εχει . ειναι κουτο σαν πραξη .
δεν εχεις ας πουμε το αυτοκινητο που χρειαζεσαι και βαζεις στοχο το αυτοκινητο που χρειαζεσαι . πας παρακατω .
αυτο που του λειπει ειναι η απομακρυνση απο τους γονεις και να ζησει λιγο αυτο που λενε διασκεδαση .
πολλοι γονεις βλεπουν τα παιδια τους σαν εξαρτηματα , ή οτι ειναι καλυτεροι στο να διαλεξουν τους δρομους στην ζωη του παιδιου τους απο το ιδιο το παιδι .αυτο αυτοματως βαζει το παιδι σε κατασταση "υπο" και σε θεση αμυνας η και αντιθεσης προς τις διαθεσεις των γοννεων .

Zer0c00L
02-04-19, 19:50
ειναι πολλοι οι παραγοντες, πρωτων και κυριοτερον , δεν μπορει καποιος να παλεψει να κερδισει κατι που ηδη εχει . ειναι κουτο σαν πραξη .
δεν εχεις ας πουμε το αυτοκινητο που χρειαζεσαι και βαζεις στοχο το αυτοκινητο που χρειαζεσαι . πας παρακατω .
αυτο που του λειπει ειναι η απομακρυνση απο τους γονεις και να ζησει λιγο αυτο που λενε διασκεδαση .
πολλοι γονεις βλεπουν τα παιδια τους σαν εξαρτηματα , ή οτι ειναι καλυτεροι στο να διαλεξουν τους δρομους στην ζωη του παιδιου τους απο το ιδιο το παιδι .αυτο αυτοματως βαζει το παιδι σε κατασταση "υπο" και σε θεση αμυνας η και αντιθεσης προς τις διαθεσεις των γοννεων .

εγώ που ξέρω τους γονείς θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη
δεν είναι καθόλου πιεστικοί ως γονείς προς τα παιδιά τους π.χ φροντιστήριο , ξένες γλώσσες , μουσική , γυμναστήρια , κτλ...όπως συμβαίνει σε άλλους γονείς που γνωρίζω
αντιθέτως άφησαν τα παιδιά τους να διαλέξουν αν ασχοληθούν με κάτι άλλο ή όχι
απλά σου λέει αφού θες να ασχοληθείς με κάτι άλλο εκτός της οικογενειακής επιχείρησης για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος τουλάχιστον να έχεις μια αξιοπρεπή εργασία...

badweed
02-04-19, 20:04
εγώ που ξέρω τους γονείς θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη
δεν είναι καθόλου πιεστικοί ως γονείς προς τα παιδιά τους π.χ φροντιστήριο , ξένες γλώσσες , μουσική , γυμναστήρια , κτλ...όπως συμβαίνει σε άλλους γονείς που γνωρίζω
αντιθέτως άφησαν τα παιδιά τους να διαλέξουν αν ασχοληθούν με κάτι άλλο ή όχι
απλά σου λέει αφού θες να ασχοληθείς με κάτι άλλο εκτός της οικογενειακής επιχείρησης για να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος τουλάχιστον να έχεις μια αξιοπρεπή εργασία...

δεν ειναι εκβιασμος αυτο ;
ειναι το ιδιο ευκολο να φτιαξει καποιος περιουσια σημερα με οπως ηταν πριν 40 χρονια ;
μπορει να μην ξερω τους γονεις , ξερω παρα πολυ καλα την περιπτωση . την εχω ζησει στο πετσι μου .
και την παρακολουθω να εξελισεται σε οσες παραλλαγες οικογενειων εχω την ευκαιρια να την εντοπισω .

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
02-04-19, 20:05
Συγνώμη σε αυτό θα διαφωνήσω μαζί σου
Τα παιδιά φταίνε όχι οι γονείς
Αυτοί συμφωνούν μαζί μου και κατακρίνουν το ίδιο τους το παιδί που διάλεξε αυτή την δουλεία στην Μύκονο αντί να διαλέξει την πολύ ανώτερη στο καζίνο που του βρήκα εγώ.
οι γονείς είναι αξιοσέβαστοι (δεν είναι νεόπλουτοι) ότι έχουν αποκτήσει το έχουν αποκτήσει με σκληρή δουλειά και κόπο
Τα παιδιά μάλλον κατοικούν με τους γονείς τους και από ότι κατάλαβα δεν είναι καν φοιτητές. Τρώνε τζάμπα, έχουν χαρτζηλίκι, βγάζουν γούστα. Άγχος δεν υπάρχει. Χαζοί είναι να πάνε στο καζίνο;
Μύκονοοοοοοοοοοοοοοοοοςςςςς

badweed
02-04-19, 20:13
οταν βλεπω την αγνοια των γοννεων προς τα παιδια τους οπως και την αποσταση που εχουν τις περισσοτερες φορες αποκτησει κυνηγωντας το χρημα , η και ξοδευοντας το , και μια μερα που οριζει το πολιτιστικο ημερολογιο , "ξυπνανε" και τους λενε διαλεξε σου εχω αυτες τις επιλογες, μονο φρικη νιωθω για το ποσο χαμενοι ειμαστε

cool11
29-05-19, 12:13
Βγηκαμε απο τα μνημονια, ερχεται η αναπτυξη αδερφια!
10 χρονια μνημονια, αλλα μυαλο δεν θα βαλουμε ποτε!

Μετεξεταστέοι στην ανταγωνιστικότητα: 58η σε 63 χώρες η Ελλάδα
https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1481254/meteksetasteoi-stin-antagonistikotita-58i-se-63-xores-i-ellada

Πρωτοι απο το τελος!
:(

konenas
29-05-19, 13:42
Θα έρθει ο Κούλης και θα πάμε μπροστά
στον γκρεμό

Zer0c00L
29-05-19, 15:47
στον γκρεμό οδηγηθήκαμε με τον Αλέξη Τσίπρα και τον ΣΥΡΙΖΑ
τώρα με την ΝΔ και τον Κυριάκο Μητσοτάκη θα δούμε πραγματική ανάπτυξη στην οικονομία , έξοδος από τα μνημόνια , κτλ...
μετά ξυπνήσαμε βέβαια και καταλάβαμε ότι δεν είναι όνειρο αλλά εφιάλτης...

konenas
29-05-19, 23:41
Προτείνω να μειώσουμε την ανάπτυξη.

Όχι άλλη Ανάπτυξη!!! Φτάνει πια!!!

Zer0c00L
30-05-19, 08:38
Να προσθέσω επίσης όχι άλλους σωτήρες
Όλοι θέλουν να μας σώσουν.

cool11
10-06-19, 13:57
Εχουμε κλεισει μια δεκαετια στο νημα, και μια δεκαετια σε κριση.

Οσο πιο αμεροληπτα και αντικειμενικα μπορειτε να δειτε και μπορειτε να πειτε,
τι βλεπετε για τα επομενα χρονια;

- Ακομη περισσοτερη υφεση και ο πατος του βαρελιου ακομη δεν φανηκε; Έρχονται ακόμη χειροτερες μερες; Πεινα, ανεργια, ολα χειροτερα;
- Στασιμοτητα, ουτε χειροτερα αλλα ουτε και καλυτερα;
- Ή άνοδο, έστω και αμελητέα και αναιμική;

aroutis
10-06-19, 23:24
Εχουμε κλεισει μια δεκαετια στο νημα, και μια δεκαετια σε κριση.

Οσο πιο αμεροληπτα και αντικειμενικα μπορειτε να δειτε και μπορειτε να πειτε,
τι βλεπετε για τα επομενα χρονια;

- Ακομη περισσοτερη υφεση και ο πατος του βαρελιου ακομη δεν φανηκε; Έρχονται ακόμη χειροτερες μερες; Πεινα, ανεργια, ολα χειροτερα;
- Στασιμοτητα, ουτε χειροτερα αλλα ουτε και καλυτερα;
- Ή άνοδο, έστω και αμελητέα και αναιμική;

Οσο ο πολίτης δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του δεν πρόκειται να δεις έξοδο από τη κρίση.
Οσο ο πολίτης δεν μπορεί να καταλάβει καν τι εννοούμε με τη λέξη "κρίση", περιμένεις κάτι;

Για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στην αναγνώριση των αιτίων.
Ως πολίτης εσυ ο cool11 τι έχεις κάνει;
Ως πολίτης κατανοοείς το πρόβλημα, γιατί αν δε το κατανοεις ή το κατανοεις λάθος πως θα προχωρήσεις προς τη λυση;

Zer0c00L
11-06-19, 00:54
Οσο ο πολίτης δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του δεν πρόκειται να δεις έξοδο από τη κρίση.
Οσο ο πολίτης δεν μπορεί να καταλάβει καν τι εννοούμε με τη λέξη "κρίση", περιμένεις κάτι;

Για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στην αναγνώριση των αιτίων.
Ως πολίτης εσυ ο cool11 τι έχεις κάνει;
Ως πολίτης κατανοοείς το πρόβλημα, γιατί αν δε το κατανοεις ή το κατανοεις λάθος πως θα προχωρήσεις προς τη λυση;

Σωστός ο φίλος aroutis

anon
11-06-19, 10:05
Οσο ο πολίτης δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του δεν πρόκειται να δεις έξοδο από τη κρίση.
Οσο ο πολίτης δεν μπορεί να καταλάβει καν τι εννοούμε με τη λέξη "κρίση", περιμένεις κάτι;

Για να λύσεις ένα πρόβλημα πρέπει να προχωρήσεις στην αναγνώριση των αιτίων.
Ως πολίτης εσυ ο cool11 τι έχεις κάνει;
Ως πολίτης κατανοοείς το πρόβλημα, γιατί αν δε το κατανοεις ή το κατανοεις λάθος πως θα προχωρήσεις προς τη λυση;

Και ο πολίτης είναι υπεύθυνος για πολλά.
Για την φοροδιαφυγή. Για την ομερτά, του να μην ρουφιανέψω ντεμεκ, και επιτρέπονται όλα αυτά τα στραβά. Δεν μπορούμε να περιμένουμε το κράτος να πιάσει τους "κακούς", πρέπει όλοι μας να το κάνουμε.
Και για πολλά άλλα και τέλος τέλος, για τίς πολιτικές μας επιλογές.

Θα μου πεί κάποιος, φτάνει με το αυτομαστίγωμα. Και ναι, θα έχει δίκιο εν μέρει, αλλά δυστυχώς έχουμε μια νοοτροπία καθολική, την βλέπεις παντού, πελατειακών σχέσεων με τους κυβερνώντες και να ξεσκίσουμε τους νόμους όπου μπορούμε για το ίδιο συμφέρον. Αυτή η μενταλιτέ, στην σημερινή εποχή, δεν βοηθάει να πάμε μπροστά. Δυστυχώς για τον έλληνα, πάντα φταίει κάποιος άλλος. Ναι, φταίει ΚΑΙ ο άλλος, αλλά δες τι μπορείς να κάνεις εσύ απο την μεριά σου, πριν ρίξεις το φταίξιμο (ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ) ότι έτσι είναι μοίρα μας και κάποιοι αλλοι φταίνε για όλα.

xhaos
14-06-19, 17:09
Εχουμε κλεισει μια δεκαετια στο νημα, και μια δεκαετια σε κριση.

Οσο πιο αμεροληπτα και αντικειμενικα μπορειτε να δειτε και μπορειτε να πειτε,
τι βλεπετε για τα επομενα χρονια;

- Ακομη περισσοτερη υφεση και ο πατος του βαρελιου ακομη δεν φανηκε; Έρχονται ακόμη χειροτερες μερες; Πεινα, ανεργια, ολα χειροτερα;
- Στασιμοτητα, ουτε χειροτερα αλλα ουτε και καλυτερα;
- Ή άνοδο, έστω και αμελητέα και αναιμική;

Η χώρα έχει ανάγκη από stimulus της μεσαίας τάξης, ούτε των χαμηλών στρωμάτων που έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ, ούτε των εθνικών εφοπλιστών και μεγαλοεργολάβων που θα κάνει η νδ. Πρέπει άμεσα να κοπεί το brain drain, ακόμα ακόμα και με μηδενισμό φόρων όσων δουλεύουν remote και αμείβονται έξω. Ένας πχ IT που δουλεύει για ολλανδική εταιρεία θα έπρεπε να τον αντιμετωπίζει το κράτος ως εξαγωγική εταιρεία που φέρνει συνάλλαγμα και να του δώσει 12 με 15% φόρο όπως η Κύπρος. Εγώ προσωπικά είμαι ανάμεσα στο να ανοίξω εταιρεία στη Εσθονία ή Κύπρο ή Delaware ( flat rate tax 500$ για μονοπροσωπη εταιρεία έως 100Κ το χρόνο)

Jim Slip
16-06-19, 18:28
Η δημοσιονομική πολιτική παραμένει περιοριστική, δάνεια εξακολουθούν να μη δίνονται, και η Ελλάδα κατάφερε να έχει έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών 3% του ΑΕΠ, απλά και μόνο μέσα από ασαφείς θετικές προσδοκίες! :down:

MNP-10
16-06-19, 20:56
Τι να κανουμε... Η Κουντουρα χρειαζονταν τα iphone της... :whistle:

cool11
25-07-19, 11:19
Ενδιαφερον αρθρο περι αναπτυξης
https://www.in.gr/2019/07/25/economy/telika-ti-eidous-ependyseis-theloume-kai-poious-orous-gia-tous-ergazomenous-kai-tin-koinonia/

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-08-19, 17:03
https://www.naftemporiki.gr/story/1503995/ki-omos-kala-tha-kratei-i-uperforologisi

Όπως αναφέρει, το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν (Α.Ε.Π.) στα τέλη του 2018 ανερχόταν στα 191 δισ. ευρώ. Το δε συνολικό χρέος της Κεντρικής Διοίκησης του κράτους ανερχόταν στο τέλος Μαρτίου του 2019 στα 357,6 δισ. ευρώ, δηλαδή στο 187,4% του ΑΕΠ.
Από τα 357,6 δισ. ευρώ του δημόσιου χρέους, τα 252,6 δισ. αφορούν δάνεια του Ευρωπαϊκού Μηχανισμού Στήριξης και τα υπόλοιπο 105,0 δισ. είναι δάνεια από ποικίλες εθνικές και διεθνείς χρηματαγορές.

Κατά την εκτίμηση του Οργανισμού Διαχείρισης Δημόσιου Χρέους (ΟΔΔΗΧ), για την εξυπηρέτηση του δημόσιου χρέους (τόκοι και χρεολύσια) απαιτείται -με βάση τις μέχρι τώρα ανειλημμένες υποχρεώσεις της Ελλάδας έναντι των δανειστών της- να πληρωθούν στα επόμενα 4 χρόνια της νέας κυβέρνησης τα κάτωθι τοκοχρεολύσια:

16,6 δισ. ευρώ το 2019.
13,4 δισ. ευρώ το 2020.
18,1 δισ. ευρώ το 2021.
33,3 δισ. ευρώ το 2022.

Έχουμε έτσι για την τετραετία ένα σύνολο που φτάνει το 81,5 δισ. ευρώ και διαχρονικά κατά μέσο όρο, αντιπροσωπεύει πάνω από 9,75% του ΑΕΠ ετησίως. Θα μπορέσει η νέα κυβέρνηση να πραγματοποιήσει τις πληρωμές αυτές αν δεν έχει 4% ανάπτυξη τον χρόνο;

Θα είναι αυτό εφικτό χωρίς αρνητικές επιπτώσεις για τη μεγέθυνση της οικονομίας, για την εξέλιξη του δημόσιου χρέους, και περισσότερο για την ανοχή των πολιτών, που τελικά πρέπει να τα πληρώσουν;

Αν υποθέσουμε -όπως σήμερα φαίνεται- ότι το 2019 θα αυξηθεί το ΑΕΠ κατά 2,0%, δηλαδή θα ανέλθει στα 194,62 δισ. ευρώ, τότε θα χρειαστούν 3,4% του ΑΕΠ μόνο για την πληρωμή των τόκων. Αν το 2019 το υποχρεωτικά επιδιωκόμενο πρωτογενές πλεόνασμα είναι πράγματι 3,5% του ΑΕΠ, τότε μένει μόνον 0,01%, δηλαδή 195 εκατ. ευρώ για τη μείωση του δημόσιου χρέους, το οποίο θα κατέλθει μηδαμινά στα 357,4 δισ. ευρώ.

Για την πληρωμή του ποσού των 9,755 δισ. ευρώ των χρεολυσίων θα χρειαστεί το 2019 η νέα κυβέρνηση να δανειστεί τα απαιτούμενα χρήματα από τις χρηματαγορές. Αν όμως θελήσει να μειώσει το χρέος και δεν δανειστεί, τότε θα πρέπει ή να μειώσει τις δαπάνες της ή να αυξήσει τους φόρους ή να τα πάρει και από τις δύο πηγές.

cool11
05-09-19, 12:02
Καταγγελία για ιδιωτικά νηπιαγωγεία: "Αμοιβή 500 ευρώ, αλλά τα μισά θα επιστρέφονται στο χέρι"

Σύμφωνα με την Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών (ΟΙΕΛΕ) δεκάδες είναι οι καταγγελίες εκπαιδευτικών κυρίως από τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία, όπως αναφέρει το Alfavita.gr. «Η αμοιβή σου θα είναι 500 ευρώ (ή η νόμιμη που προβλέπει η νομοθεσία, αλλά τα μισά θα μας τα επιστρέφεις στο χέρι), η σύμβασή σου μέχρι τον Ιούνιο, ωράριο μέχρι τις 4-5 το απόγευμα (και βλέπουμε). Κι αν σου αρέσει, γιατί υπάρχουν εκατοντάδες κοριτσάκια εκεί έξω που θα σκότωναν για ένα μισθό» καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικοί.

https://www.news247.gr/paideia/kataggelia-idiotika-nipiagogeia-amoivi-500-eyro-ta-misa-epistrefontai-sto-cheri.7495597.html


Μετα σου λεει, γιατι μεταναστευουν οι νεοι...
Το αιωνιο παραπονο μου, ειναι οτι σε αυτο το μπ@@λοκρατος, ΠΟΤΕ δεν λειτουργουν οι έλεγχοι....
Υποστελεχωμενες δημοσιες υπηρεσιες, μηδαμινοι ελεγχοι. Κρατος της πλακας.
Και ο καθε 'επιχειρηματιας', ασελγει οπου γουσταρει, αφου κανεις δεν τον ελεγχει.
ΝΤΡΟΠΗ.

HackFreak
05-09-19, 12:17
Καταγγελία για ιδιωτικά νηπιαγωγεία: "Αμοιβή 500 ευρώ, αλλά τα μισά θα επιστρέφονται στο χέρι"

Σύμφωνα με την Ομοσπονδία Ιδιωτικών Εκπαιδευτικών (ΟΙΕΛΕ) δεκάδες είναι οι καταγγελίες εκπαιδευτικών κυρίως από τα ιδιωτικά νηπιαγωγεία, όπως αναφέρει το Alfavita.gr. «Η αμοιβή σου θα είναι 500 ευρώ (ή η νόμιμη που προβλέπει η νομοθεσία, αλλά τα μισά θα μας τα επιστρέφεις στο χέρι), η σύμβασή σου μέχρι τον Ιούνιο, ωράριο μέχρι τις 4-5 το απόγευμα (και βλέπουμε). Κι αν σου αρέσει, γιατί υπάρχουν εκατοντάδες κοριτσάκια εκεί έξω που θα σκότωναν για ένα μισθό» καταγγέλλουν οι εκπαιδευτικοί.

https://www.news247.gr/paideia/kataggelia-idiotika-nipiagogeia-amoivi-500-eyro-ta-misa-epistrefontai-sto-cheri.7495597.html


Μετα σου λεει, γιατι μεταναστευουν οι νεοι...
Το αιωνιο παραπονο μου, ειναι οτι σε αυτο το μπ@@λοκρατος, ΠΟΤΕ δεν λειτουργουν οι έλεγχοι....
Υποστελεχωμενες δημοσιες υπηρεσιες, μηδαμινοι ελεγχοι. Κρατος της πλακας.
Και ο καθε 'επιχειρηματιας', ασελγει οπου γουσταρει, αφου κανεις δεν τον ελεγχει.
ΝΤΡΟΠΗ.

Αυτό είναι σημάδι ανάπτυξης. Μάλιστα η ολοκληρωτική ανάπτυξη θα έρθει όταν οι μισθοί εκμηδενιστούν εντελώς. Δυσκολεύονται οι επιχειρηματίες ρε παιδιά ας τους βοηθήσουμε να αναπτυχθούν. Η εργασία είναι χαρά. :p

cool11
05-09-19, 12:20
Αυτό είναι σημάδι ανάπτυξης. Μάλιστα η ολοκληρωτική ανάπτυξη θα έρθει όταν οι μισθοί εκμηδενιστούν εντελώς. Δυσκολεύονται οι επιχειρηματίες ρε παιδιά ας τους βοηθήσουμε να αναπτυχθούν. Η εργασία είναι χαρά. :p

Εγω λεω να το παμε αναποδα ομως.
Ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα. Με την 'διεθνη' εννοια, γιατι καμια π@π@ρια θα την εχουν βαφτισει ετσι και τιποτε ελληνικα λαμογια-πολιτικοι.
Εννοω οτι στην εποχη της αυτοματοποιησης, τα κρατη πρεπει να σου δινουν εναν βασικο μισθο, ακομη και αν δεν δουλευεις. (δεν εννοω επιδομα ανεργιας...).

Αρκετα δουλεψε το ανθρωπινο γενος!
Καιρος να δουλευουν ολοι λιγοτερο, και να αμειβονται καλα!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-09-19, 12:25
Όταν συμπράττουν εργοδότης με εργαζόμενο για να γίνει η κομπίνα, τότε κανένας ελεγκτικός μηχανισμός δεν μπορεί να εντοπίσει τίποτα. Πως θα αποδείξει το ΣΕΠΕ ότι γίνεται αυτή η ματσακονιά αν δεν δεχτεί καταγγελία;

Από την άλλη όταν κι εσύ συμμετέχεις στην αποδόμηση του συνδικαλισμού που έχει ως αποτέλεσμα να αποδυναμώνουν τα σωματεία αφού οι εργαζόμενοι δεν συμμετέχουν - ενώ ταυτόχρονα οι ιδιοκτήτες των εκπαιδευτηρίων "συνασπίζονται" για να εφαρμόζουν τις ίδιες ληστρικές πρακτικές στο προσωπικό τους ώστε να μην τους αφήνουν περιθώρια αντίδρασης - τότε παίρνουν μπρος τα αντανακλαστικά της "ελεύθερης" αγοράς με τα παραπάνω αποτελέσματα.

HackFreak
05-09-19, 12:25
Εγω λεω να το παμε αναποδα ομως.
Ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα. Με την 'διεθνη' εννοια, γιατι καμια π@π@ρια θα την εχουν βαφτισει ετσι και τιποτε ελληνικα λαμογια-πολιτικοι.
Εννοω οτι στην εποχη της αυτοματοποιησης, τα κρατη πρεπει να σου δινουν εναν βασικο μισθο, ακομη και αν δεν δουλευεις. (δεν εννοω επιδομα ανεργιας...).

Αρκετα δουλεψε το ανθρωπινο γενος!
Καιρος να δουλευουν ολοι λιγοτερο, και να αμειβονται καλα!

Κάτι τέτοιο θα έλυνε πολλά προβλήματα. Μάλιστα είναι υπερ πολλοί μεγάλοι επιχειρηματίες σε αυτό(Zuckerberg, Mask κοκ).
Και οι εργαζόμενοι θα ήταν ευνοημένοι και οι επιχειρηματίες(αφού το κράτος πλέον δεν θα τους βάζει ελάχιστο μισθό).

Παίρνεις ένα βασικό εισόδημα το οποίο καλύπτει τις απολύτως βασικές ανάγκες, και συμπληρώνεις τα παραπάνω με εργασία, οπότε δεν εξαφανίζεται το κίνητρο προς εργασία όπως ισχυρίζονται κάποιοι.

xhaos
05-09-19, 12:33
Εγω λεω να το παμε αναποδα ομως.
Ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα. Με την 'διεθνη' εννοια, γιατι καμια π@π@ρια θα την εχουν βαφτισει ετσι και τιποτε ελληνικα λαμογια-πολιτικοι.
Εννοω οτι στην εποχη της αυτοματοποιησης, τα κρατη πρεπει να σου δινουν εναν βασικο μισθο, ακομη και αν δεν δουλευεις. (δεν εννοω επιδομα ανεργιας...).

Αρκετα δουλεψε το ανθρωπινο γενος!
Καιρος να δουλευουν ολοι λιγοτερο, και να αμειβονται καλα!

πολύ προχω σε βλέπω....
έστω οτι έχουμε ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 1000€ ανά οικογένεια (έστω οτι τα λεφτά αυτά θα εμφανίζονται στις τσέπες των ανθρώπων με μαγικό τρόπο). αυτά τα λεφτά θα αυξήσουν τη ζήτηση σωστά; σε λίγες ημέρες το αποτέλεσμα είναι οτι οι έμποροι βασικών αγαθών θα αποφασίσουν οτι μπορούν να πάρουν περισσότερα λεφτά από την κάθε οικογένεια. αποτέλεσμα το γάλα θα φτάσει τα 20€ το λίτρο και το ψωμί θα 10€ το καρβέλι.

- - - Updated - - -


Κάτι τέτοιο θα έλυνε πολλά προβλήματα. Μάλιστα είναι υπερ πολλοί μεγάλοι επιχειρηματίες σε αυτό(Zuckerberg, Mask κοκ).
Και οι εργαζόμενοι θα ήταν ευνοημένοι και οι επιχειρηματίες(αφού το κράτος πλέον δεν θα τους βάζει ελάχιστο μισθό).

Παίρνεις ένα βασικό εισόδημα το οποίο καλύπτει τις απολύτως βασικές ανάγκες, και συμπληρώνεις τα παραπάνω με εργασία, οπότε δεν εξαφανίζεται το κίνητρο προς εργασία όπως ισχυρίζονται κάποιοι.

τιποτα δεν θα έλυνε γιατί θα είχαμε αύξηση τιμών βασικών αγαθών τα οποία είναι μη διαπραγματευσιμα (πχ γάλα). απλά θα αγοράζαμε το ίδιο γάλα 10 φορές ακριβότερα.

aroutis
05-09-19, 12:50
πολύ προχω σε βλέπω....
έστω οτι έχουμε ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα 1000€ ανά οικογένεια (έστω οτι τα λεφτά αυτά θα εμφανίζονται στις τσέπες των ανθρώπων με μαγικό τρόπο). αυτά τα λεφτά θα αυξήσουν τη ζήτηση σωστά; σε λίγες ημέρες το αποτέλεσμα είναι οτι οι έμποροι βασικών αγαθών θα αποφασίσουν οτι μπορούν να πάρουν περισσότερα λεφτά από την κάθε οικογένεια. αποτέλεσμα το γάλα θα φτάσει τα 20€ το λίτρο και το ψωμί θα 10€ το καρβέλι.

- - - Updated - - -



τιποτα δεν θα έλυνε γιατί θα είχαμε αύξηση τιμών βασικών αγαθών τα οποία είναι μη διαπραγματευσιμα (πχ γάλα). απλά θα αγοράζαμε το ίδιο γάλα 10 φορές ακριβότερα.

Δεν πάει έτσι γιατί αν αυτό που λες συνέβαινε (διόλου απίθανο στην αρχή), θα υπήρχε θέμα αφού η πλειοψηφεία του κόσμου δε θα μπορούσε να αγοράσει τα βασικά, άρα οι επιχειρίσεις θα αντιμετωπίζαν προβλήματα (πτώση ζήτησης κλπ) άρα λογικά θα οδηγούντουσαν σε πτώση τιμών για την αντιμετώπιση της κρίσης που θα υπήρχε.

Αν η μεγάλη πλειοψηφία πάντα είχε κάποιου ειδους fixed εισόδημα (λέμε τώρα), αναγκαστικά θα υπήρχε ένα είδος self regulation , ή τέλος πάντων υπό μια έννοια θα επέρχετω κάποια στιγμή.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
05-09-19, 12:55
@aroutis Δεν κατάλαβα τι εννοείς
Γενικά το να ρίχνεις χρήμα στην οικονομία από το πουθενά, οδηγεί σε άνοδο του πληθωρισμού.

xhaos
05-09-19, 12:56
Δεν πάει έτσι γιατί αν αυτό που λες συνέβαινε (διόλου απίθανο στην αρχή), θα υπήρχε θέμα αφού η πλειοψηφεία του κόσμου δε θα μπορούσε να αγοράσει τα βασικά, άρα οι επιχειρίσεις θα αντιμετωπίζαν προβλήματα (πτώση ζήτησης κλπ) άρα λογικά θα οδηγούντουσαν σε πτώση τιμών για την αντιμετώπιση της κρίσης που θα υπήρχε.

Αν η μεγάλη πλειοψηφία πάντα είχε κάποιου ειδους fixed εισόδημα (λέμε τώρα), αναγκαστικά θα υπήρχε ένα είδος self regulation , ή τέλος πάντων υπό μια έννοια θα επέρχετω κάποια στιγμή.

το ίδιο λέμε, θα υπάρξει κάποια φάση (πιθανότατα) ένα είδος self regulation, απλά η αναγραφόμενη τιμή των προϊόντων θα είναι στο θεό (συγκριτικά με τα προηγούμενα δεδομένα).
ταυτόχρονα η μεσαία τάξη, θα ανεβάσει τις τιμές της (πχ ο γιατρός θα ζητά περισσότερα λεφτά) με αποτέλεσμα να ανεβούν και εκεί οι τιμές. το όλο σύστημα θα ξανά ισορροπήσει θεωρητικά στο ίδιο επίπεδο ποιότητας διαβίωσης με μονή διαφορά μεγαλύτερες αναγραφόμενες τιμές. και βέβαια η πλειοψηφεία του κόσμου θα μπορούσε να αγοράσει τα βασικά γιατί θα έχει τα 1000€ εγγυημένο εισόδημα. απλά εκεί που πειναει σήμερα με 200€ το μηνά και το γάλα στο 1€ θα πειναει με 1000€ το μήνα και το γάλα στα 20€.

@ ADSLgr.com All rights reserved.