PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154]

Zer0c00L
15-10-20, 20:45
Βασικα, οι λευκες συσκευες μου, ολες πιτσος ειναι.
Σκυλια αντοχης.
Και μιλαμε για ελληνικη παραγωγη, παλια, ελληνικη εταιρια.

μια από τα ίδια και εγώ

τα "ξένα" επώνυμα προιόντα παρουσίασαν βλάβη σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα (και μιλάω για πράγματα που κόστιζαν) με εξαίρεση της MIELE που κρατάνε για χρόνια και τα έχω ως πρώτη προτίμηση.

MitsosDaBest13
15-10-20, 20:48
'Πιτσος', ακομη μια ιστορια με πονο και δακρυα για την Ελλαδα...

https://www.news247.gr/epixeiriseis/pitsos-to-loyketo-enos-local-hero-i-yposchesi-tis-siemens-kai-o-dimarchos-tis-anatropis.9018344.html

Βασικά πολλά προϊόντα τους φτιάχνονται ήδη σε Τουρκία και Πολωνία. Τι άλλαξε; Η έδρα;

- - - Updated - - -


μια από τα ίδια και εγώ

τα "ξένα" επώνυμα προιόντα παρουσίασαν βλάβη σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα (και μιλάω για πράγματα που κόστιζαν) με εξαίρεση της MIELE που κρατάνε για χρόνια και τα έχω ως πρώτη προτίμηση.

Tα ξένα επώνυμα όμως, κοστίζουν πολύ λιγότερα λεφτά από τα Pitsos. Πολύ ακριβά και made in Turkey. Λογικό να πάει για φούντο η εταιρία...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-10-20, 22:31
μια από τα ίδια και εγώ

τα "ξένα" επώνυμα προιόντα παρουσίασαν βλάβη σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα (και μιλάω για πράγματα που κόστιζαν) με εξαίρεση της MIELE που κρατάνε για χρόνια και τα έχω ως πρώτη προτίμηση.
Της Miele κρατάνε για μια ζωή αλλά τα πληρώνεις με ένα νεφρό :p

anon
16-10-20, 09:17
Της Miele κρατάνε για μια ζωή αλλά τα πληρώνεις με ένα νεφρό :p

Μην παίρνεις και όρκο, έτσι την πάτησα και εγώ. Μιλαμε με τον γάμο, ήθελα να μαι large να πάρω συσκευές που να κρατάνε μια ζωή. Και πήρα με αυτή την λογική Miele.
Eχουμε και λέμε. Στην δεκαετία, το ψυγείο μου (75εκ, ινοξ ολο) είχε πρόβλημα στην πόρτα. Οπως είναι η πόρτα του ψυγείου, απο την κάτω μεριά έχει ένα πλαστικό, και στην άκρη έχει την τρύπα, όπου μπαίνει ο μεντεσές. Υπόψιν, η πόρτα ειναι ινόξ, και μιλάμε για ένα πλαστικό που φαίνεται ότι κουμπώνει. Ζητάω απο την εταιρία ανταλλακτικό το πλαστικό αυτό. Μου λένε δεν αλλάζει, παίρνεις πόρτα ολόκληρη. Και πόσο κάνει ρωτάω ο αφελής. 450 ευρώ. Μιλάμε το 1/3 όλου του ψυγείου. και το όλο θέμα ήταν ότι στο σημείο εκείνο, το πλαστικό είχε σπάσει, και η πόρτα παλάτζερνε. Μίλησα με έναν φίλο μάστορα, μου λέει άλλαξε την φορά της πόρτας το οποίο και έκανα.
Περίπτωση 2. Πλυντήριο πιάτων. Το χρησιμοποιούσαμε τακτικά, ώσπου χάλασε το πτερύγιο, Για την ακρίβεια και τα δυο. Εχει τρία. Το πάνω πάνω και του μεσαίου καλαθιού. Οταν λέω χάλασαν, δεν κουμπώνουν πλέον, πέφτουν. Ρωτάω τον μάστορα, πόσο βγαίνει το μαλλία να τα αλλάξουμε; Ρωτάμε στην αντιπροσωπεία για ανταλλακτικά, κανα 100άρικο το καθένα. Ακυρο, στην άκρη το πλυντήριο πιάτων και πλύσιμο στο χέρι. Μην μιλήσω για τον φούρνο μικροκυμάτων.
Το μόνο που άντεξε, και μάλιστα απο εξαιρετικά σκληρή χρήση είναι το πλυντήριο ρούχων, ιδιαίτερα ακριβό (με δυο εισόδους νερού, ζεστό / κρύο ή βρύσης/βρόχινο) που το μόνο που χρειάστηκε είναι αλλαγή αμορτισέρ και ρουλεμάν, λογικό, ύστερα απο σκληρη χρήση λόγω μεγάλης οικογένειας.

Ενκατακλείδι, καλό ειναι να παίρνεις συσκευές που έχουν παράδοση στην αξιοπιστία, αλλά η Miele βασικά έχει παράδοση στα πλυντήρια (ρούχων), και την εμπιστευομαι μόνον εκεί. Μπορεί να βγάζει καλές συσκευές και στις άλλες λευκες, αλλά πολύ υπερτιμημένες και το κυριότερο, η παραμικρή αστοχία θα σου κοστίσει περισσότερο απο το να αγοράσεις ένα καινούργιο, όχι Μιελε.
Πολλοί δεν μαστόροι δεν θέλουν να αναλαμβάνουν Miele, επειδή το υψηλο κόστος των ανταλλακτικών τους τους φέρνει σε προστριβή με τους πελάτες τους (νομίζουν ότι θέλουν να τους τα φάνε), απο ότι μου λένε. Επίσης τα μοντέλα τους αλλάζουν πλέον επίσης πολύ συχνά που κάνει την έρευση ανταλλακτικών δύσκολη υπόθεση (πρέπει να παραγγείλεις και να περιμένεις κάποιες φορές μπορεί και μήνες). Οχι ότι σε άλλες εταιρίες είναι καλύτερα, αλλά εαν η ζημιά είναι πχ πάνω απο το 50% αγοράς νέου, ίσως συμφέρει να πάρεις καινούργιο και με εγγύηση (μιλάμε για τιμές νορμάλ, όχι τιμές Miele).

Zer0c00L
16-10-20, 09:36
Μην παίρνεις και όρκο, έτσι την πάτησα και εγώ. Μιλαμε με τον γάμο, ήθελα να μαι large να πάρω συσκευές που να κρατάνε μια ζωή. Και πήρα με αυτή την λογική Miele.
Eχουμε και λέμε. Στην δεκαετία, το ψυγείο μου (75εκ, ινοξ ολο) είχε πρόβλημα στην πόρτα. Οπως είναι η πόρτα του ψυγείου, απο την κάτω μεριά έχει ένα πλαστικό, και στην άκρη έχει την τρύπα, όπου μπαίνει ο μεντεσές. Υπόψιν, η πόρτα ειναι ινόξ, και μιλάμε για ένα πλαστικό που φαίνεται ότι κουμπώνει. Ζητάω απο την εταιρία ανταλλακτικό το πλαστικό αυτό. Μου λένε δεν αλλάζει, παίρνεις πόρτα ολόκληρη. Και πόσο κάνει ρωτάω ο αφελής. 450 ευρώ. Μιλάμε το 1/3 όλου του ψυγείου. και το όλο θέμα ήταν ότι στο σημείο εκείνο, το πλαστικό είχε σπάσει, και η πόρτα παλάτζερνε. Μίλησα με έναν φίλο μάστορα, μου λέει άλλαξε την φορά της πόρτας το οποίο και έκανα.
Περίπτωση 2. Πλυντήριο πιάτων. Το χρησιμοποιούσαμε τακτικά, ώσπου χάλασε το πτερύγιο, Για την ακρίβεια και τα δυο. Εχει τρία. Το πάνω πάνω και του μεσαίου καλαθιού. Οταν λέω χάλασαν, δεν κουμπώνουν πλέον, πέφτουν. Ρωτάω τον μάστορα, πόσο βγαίνει το μαλλία να τα αλλάξουμε; Ρωτάμε στην αντιπροσωπεία για ανταλλακτικά, κανα 100άρικο το καθένα. Ακυρο, στην άκρη το πλυντήριο πιάτων και πλύσιμο στο χέρι. Μην μιλήσω για τον φούρνο μικροκυμάτων.
Το μόνο που άντεξε, και μάλιστα απο εξαιρετικά σκληρή χρήση είναι το πλυντήριο ρούχων, ιδιαίτερα ακριβό (με δυο εισόδους νερού, ζεστό / κρύο ή βρύσης/βρόχινο) που το μόνο που χρειάστηκε είναι αλλαγή αμορτισέρ και ρουλεμάν, λογικό, ύστερα απο σκληρη χρήση λόγω μεγάλης οικογένειας.

Ενκατακλείδι, καλό ειναι να παίρνεις συσκευές που έχουν παράδοση στην αξιοπιστία, αλλά η Miele βασικά έχει παράδοση στα πλυντήρια (ρούχων), και την εμπιστευομαι μόνον εκεί. Μπορεί να βγάζει καλές συσκευές και στις άλλες λευκες, αλλά πολύ υπερτιμημένες και το κυριότερο, η παραμικρή αστοχία θα σου κοστίσει περισσότερο απο το να αγοράσεις ένα καινούργιο, όχι Μιελε.
Πολλοί δεν μαστόροι δεν θέλουν να αναλαμβάνουν Miele, επειδή το υψηλο κόστος των ανταλλακτικών τους τους φέρνει σε προστριβή με τους πελάτες τους (νομίζουν ότι θέλουν να τους τα φάνε), απο ότι μου λένε. Επίσης τα μοντέλα τους αλλάζουν πλέον επίσης πολύ συχνά που κάνει την έρευση ανταλλακτικών δύσκολη υπόθεση (πρέπει να παραγγείλεις και να περιμένεις κάποιες φορές μπορεί και μήνες). Οχι ότι σε άλλες εταιρίες είναι καλύτερα, αλλά εαν η ζημιά είναι πχ πάνω απο το 50% αγοράς νέου, ίσως συμφέρει να πάρεις καινούργιο και με εγγύηση (μιλάμε για τιμές νορμάλ, όχι τιμές Miele).

Όπως είπα προσωπικά όλες οι κύριες ηλεκτρικές συσκευές που έχω στο σπίτι είναι της MIELE μέχρι τώρα δεν έχουν παρουσιάσει κανένα πρόβλημα

Όπως φυσικά και οι βοηθητικές συσκευές της PITSOS

Όλες οι άλλες "ξένες επώνυμες μάρκες" έχουν αντικατασταθεί με τις PITSOS.

- - - Updated - - -


Της Miele κρατάνε για μια ζωή αλλά τα πληρώνεις με ένα νεφρό :p

Τα αξίζουν όμως τα χρήματα τους.

- - - Updated - - -


Βασικά πολλά προϊόντα τους φτιάχνονται ήδη σε Τουρκία και Πολωνία. Τι άλλαξε; Η έδρα;

- - - Updated - - -



Tα ξένα επώνυμα όμως, κοστίζουν πολύ λιγότερα λεφτά από τα Pitsos. Πολύ ακριβά και made in Turkey. Λογικό να πάει για φούντο η εταιρία...

άλλαξε ότι θα μπορούσε να γίνει εργοστάσιο εδώ αλλά η τότε κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ δεν το ήθελε έτσι έγινε αλλού με ότι σημαίνει αυτό για την έδρα της εταιρείας και τους εργαζόμενους της.

ότι αφορά τα ξένα επώνυμα ποιος σου είπε ότι κοστίζουν λιγότερα λεφτά? κάνεις λάθος πολύ περισσότερα κοστίζουν και είναι άχρηστα.

anon
16-10-20, 09:53
αρα εσύ ήσουν τυχερός και εγώ ήμουν άτυχος. Για μένα αυτό δείχνει ότι μην σου τύχει. δεν θέλω να πληρώσω ένα νεφρό, για κάτι που έχει πιθανότητα ναναι σκάρτο, και να το ξαναπληρώσω με ένα άλλο νεφρό. Εαν μιλάμε για πλυντήρια ΟΚ, για τα υπόλοιπα η Miele είναι καλή εταιρία, αλλά εξαιρετικά υπερτιμημένη, δεν αξίζει τόσα χρήματα και με κανένα τρόπο. Επίσης, συσκευές είναι, αστοχίες θα γίνονται. Εαν παίρνες Μιελε, να περιμένεις και τα ανταλλακτικά και η εργασία να έχουν αντίστοιχο κόστος (όπως δυστυχώς έμαθα με πόνο καρδίας αργότερα και εγώ, the hard way).

XTCgr
16-10-20, 10:15
αρα εσύ ήσουν τυχερός και εγώ ήμουν άτυχος. Για μένα αυτό δείχνει ότι μην σου τύχει. δεν θέλω να πληρώσω ένα νεφρό, για κάτι που έχει πιθανότητα ναναι σκάρτο, και να το ξαναπληρώσω με ένα άλλο νεφρό. Εαν μιλάμε για πλυντήρια ΟΚ, για τα υπόλοιπα η Miele είναι καλή εταιρία, αλλά εξαιρετικά υπερτιμημένη, δεν αξίζει τόσα χρήματα και με κανένα τρόπο. Επίσης, συσκευές είναι, αστοχίες θα γίνονται. Εαν παίρνες Μιελε, να περιμένεις και τα ανταλλακτικά και η εργασία να έχουν αντίστοιχο κόστος (όπως δυστυχώς έμαθα με πόνο καρδίας αργότερα και εγώ, the hard way).

έτοιμος για δοκιμαστής στην γραμμή παραγωγής της εταιρίας είσαι! :p

Zer0c00L
16-10-20, 10:21
αρα εσύ ήσουν τυχερός και εγώ ήμουν άτυχος. Για μένα αυτό δείχνει ότι μην σου τύχει. δεν θέλω να πληρώσω ένα νεφρό, για κάτι που έχει πιθανότητα ναναι σκάρτο, και να το ξαναπληρώσω με ένα άλλο νεφρό. Εαν μιλάμε για πλυντήρια ΟΚ, για τα υπόλοιπα η Miele είναι καλή εταιρία, αλλά εξαιρετικά υπερτιμημένη, δεν αξίζει τόσα χρήματα και με κανένα τρόπο. Επίσης, συσκευές είναι, αστοχίες θα γίνονται. Εαν παίρνες Μιελε, να περιμένεις και τα ανταλλακτικά και η εργασία να έχουν αντίστοιχο κόστος (όπως δυστυχώς έμαθα με πόνο καρδίας αργότερα και εγώ, the hard way).

ναι συμφωνώ στο γεγονός ότι είναι υπερτιμημένη

ναι συμφωνώ ότι στα πλυντήρια ρούχων (πάρα πολύ βαριά κατασκευή) είναι αθάνατα

στα άλλα ναι θα συναντήσεις κάποια μικρά/μεσαία/μεγάλα προβλήματα

δυστυχώς έτσι συμβαίνει σε όλες τις εταιρείες που ασχολούνται με πολλά πράγματα

στους υπολογιστές το έχω ζήσει...

έχω αγοράσει στην ζωή μου από κορυφαίες μάρκες της αγοράς εξαρτήματα για υπολογιστή ποτέ δεν περίμενα καινούργιο προιόν να αντιμετωπίσω θέμα

και όμως έγινε σε προιόντα της ASUS και της GIGABYTE και αναφέρομαι σε κάρτες γραφικών AMD RADEON σειράς RX 4xx και RX 5xx με το άνοιγμα της συσκευασίας και τοποθέτησης τους απλά δεν δούλευαν (απάντηση εταιρείας "αστοχία υλικού") εννοείται ότι τις αντικατέστησαν...δυστυχώς όμως το ίδιο έγινε και στην αντικατάσταση έτσι ήταν μονόδρομος το πιστωτικό και αλλαγή μάρκας / μοντέλου ZOTAC NVIDIA RTX.

εννοείται ότι η ASUS και η GIGABYTE βγάζει κορυφαίες μητρικές (motherboards) απλά εγώ δεν την ξανά εμπιστεύομαι σε κάρτες γραφικών προτιμώ από ZOTAC ή EVGA

- - - Updated - - -


έτοιμος για δοκιμαστής στην γραμμή παραγωγής της εταιρίας είσαι! :p

μπα θα τον προλάβω εγώ...

πάντως την αλήθεια λέει έτσι είναι...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-10-20, 10:30
ναι συμφωνώ ότι στα πλυντήρια ρούχων (πάρα πολύ βαριά κατασκευή) είναι αθάνατα

στα άλλα ναι θα συναντήσεις κάποια μικρά/μεσαία/μεγάλα προβλήματα
+1, η φήμη τους αφορά κυρίως τα πλυντήρια που εκτός των άλλων είναι και αθόρυβα!

Zer0c00L
16-10-20, 10:41
+1, η φήμη τους αφορά κυρίως τα πλυντήρια που εκτός των άλλων είναι και αθόρυβα!

ναι ισχύει

σκέψου ότι έχω δίπλα δίπλα πλυντήριο ρούχων MIELE και PITSOS

μάντεψε πιο κάνει θόρυβο (όχι μεγάλο φυσικά)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-10-20, 11:00
ναι ισχύει

σκέψου ότι έχω δίπλα δίπλα πλυντήριο ρούχων MIELE και PITSOS

μάντεψε πιο κάνει θόρυβο (όχι μεγάλο φυσικά)
Εγώ έχω ένα Zanussi των 300 ευρώ, μάντεψε ποιος σταμάτησε να βάζει πλυντήριο το βράδυ όταν έκανε παιδί :p

anon
16-10-20, 11:05
Εγώ έχω ένα Zanussi των 300 ευρώ, μάντεψε ποιος σταμάτησε να βάζει πλυντήριο το βράδυ όταν έκανε παιδί :p

Δεν ξέρεις το κόλπο. Νουμπά, ε, νουμπα :p :p :p
Bάζεις το ρελαξ (δεμένο το παιδί με την ζώνη, έτσι; ) επάνω στο πλυντήριο, και σου υπόσχομαι ότι θα κοιμηθεί πάραυτα, για όσο δουλεύει το πλυντήριο. Δοκιμασμένη μέθοδος!!!!

stel67
16-10-20, 11:10
Εγώ έχω ένα Zanussi των 300 ευρώ, μάντεψε ποιος σταμάτησε να βάζει πλυντήριο το βράδυ όταν έκανε παιδί :p

Εμείς πήραμε ένα bosch πριν ένα μήνα στα 500 € με το αθόρυβο μοτέρ. Δεν παίρνεις χαμπάρι ότι έχεις βάλει πλυντήριο, ακόμα και στο στύψιμο. Κυριολεκτικά το γράφω. Είναι τελείως αθόρυβο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-10-20, 11:15
Δεν ξέρεις το κόλπο. Νουμπά, ε, νουμπα :p :p :p
Bάζεις το ρελαξ (δεμένο το παιδί με την ζώνη, έτσι; ) επάνω στο πλυντήριο, και σου υπόσχομαι ότι θα κοιμηθεί πάραυτα, για όσο δουλεύει το πλυντήριο. Δοκιμασμένη μέθοδος!!!!
:rofl: :rofl:

- - - Updated - - -


Εμείς πήραμε ένα bosch πριν ένα μήνα στα 500 € με το αθόρυβο μοτέρ. Δεν παίρνεις χαμπάρι ότι έχεις βάλει πλυντήριο, ακόμα και στο στύψιμο. Κυριολεκτικά το γράφω. Είναι τελείως αθόρυβο.
Αν τελικά δεν αλλάξουμε παιδί, θα κοιτάξουμε για το bosch που λες :p

Chingachgook
16-10-20, 11:18
Δεν ξέρω τί λέτε εσείς, το δικό μου πλυντήριο είναι εντελώς αθόρυβο.
Ένα πιάτο φαγητό θέλει μόνο :mrgreen:
219758

anon
16-10-20, 11:19
Eναλλακτικά βάζεις ένα πιστολάκι να δουλεύει κοντά στο παιδί. Για τον θόρυβο που κάνει, όχι να στέλνει αέρα επάνω στο παιδί. Εχω κάψει άπειρες κιλοβατώρες στο πρώτο μου παιδί έτσι, γιατί δεν κοιμόταν εύκολα. (σκέφτηκα και εγώ να το αλλάξω! το παιδί! :p)
Μετά κάπου διάβασα για τον λευκό θόρυβο. Το πλυντήριο κάνει μικροδονήσεις και νανουρίζουν το παιδί, και ο θόρυβος επίσης!!! Ισως επειδή είναι ρυθμικός κιόλας.

Zer0c00L
16-10-20, 11:22
Δεν ξέρεις το κόλπο. Νουμπά, ε, νουμπα :p :p :p
Bάζεις το ρελαξ (δεμένο το παιδί με την ζώνη, έτσι; ) επάνω στο πλυντήριο, και σου υπόσχομαι ότι θα κοιμηθεί πάραυτα, για όσο δουλεύει το πλυντήριο. Δοκιμασμένη μέθοδος!!!!

ρε τι λες του ανθρώπου

πρώτη φορά ακούω για πλυντήριο να νανουρίζει μωρό για να κοιμηθεί...

anon
16-10-20, 11:46
ρε τι λες του ανθρώπου

πρώτη φορά ακούω για πλυντήριο να νανουρίζει μωρό για να κοιμηθεί...

Δουλευε το κόλπο, και στα 4 δικά μου, και σε άλλα μωρα φιλων. οσο ειναι πολυ μικρό, σε ρηλάξ...

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-10-20, 11:57
ρε τι λες του ανθρώπου

πρώτη φορά ακούω για πλυντήριο να νανουρίζει μωρό για να κοιμηθεί...
Εντάξει, ο άνθρωπος το είπε, να είναι δεμένο :mrgreen:

stel67
16-10-20, 12:05
:rofl: :rofl:

- - - Updated - - -


Αν τελικά δεν αλλάξουμε παιδί, θα κοιτάξουμε για το bosch που λες :p
Τα πλυντήρια είναι της πλάκας συσκευές, ανεξαρτήτως τιμής. Τα έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά και αυτά παραδίδουν πνεύμα πριν τα μηχανικά μέρη. Βλάβη πλακέτας λένε οι μάστορες. Κόστος ανταλλακτικού, εργασίας + κόστος μουρμούρας που έμεινε το σπίτι χωρίς πλυντήριο μεγαλύτερο νεας αγορας.
Αυτό είναι το 4ο πλυντήριο που αλλάζουμε στα 27 χρόνια. Το τελευταίο ένα Neff, σκυλί για 11 χρόνια, γύρω στο χιλιάρικο το είχα πάρει. Μέχρι που πριν 1 μήνα σταμάτησε να βγάζει τα νερά. Διάγνωση: βλάβη πλακέτας μάλλον είπε ο μάστορας. 50 Ευρώ επίσκεψη για το μάλλον, Να το πάρουμε να το δούμε, θα σας πάρουμε για τη βλάβη και το κόστος επισκευής και μας λέτε. Το πιο πιθανό είναι να με χώριζε η σύζυγός αν έμενε δύο βδομάδες χωρίς πλυντήριο.

Zer0c00L
16-10-20, 13:56
Τα πλυντήρια είναι της πλάκας συσκευές, ανεξαρτήτως τιμής. Τα έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά και αυτά παραδίδουν πνεύμα πριν τα μηχανικά μέρη. Βλάβη πλακέτας λένε οι μάστορες. Κόστος ανταλλακτικού, εργασίας + κόστος μουρμούρας που έμεινε το σπίτι χωρίς πλυντήριο μεγαλύτερο νεας αγορας.
Αυτό είναι το 4ο πλυντήριο που αλλάζουμε στα 27 χρόνια. Το τελευταίο ένα Neff, σκυλί για 11 χρόνια, γύρω στο χιλιάρικο το είχα πάρει. Μέχρι που πριν 1 μήνα σταμάτησε να βγάζει τα νερά. Διάγνωση: βλάβη πλακέτας μάλλον είπε ο μάστορας. 50 Ευρώ επίσκεψη για το μάλλον, Να το πάρουμε να το δούμε, θα σας πάρουμε για τη βλάβη και το κόστος επισκευής και μας λέτε. Το πιο πιθανό είναι να με χώριζε η σύζυγός αν έμενε δύο βδομάδες χωρίς πλυντήριο.

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις...

badweed
16-10-20, 14:10
Τα πλυντήρια είναι της πλάκας συσκευές, ανεξαρτήτως τιμής. Τα έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά και αυτά παραδίδουν πνεύμα πριν τα μηχανικά μέρη. Βλάβη πλακέτας λένε οι μάστορες. Κόστος ανταλλακτικού, εργασίας + κόστος μουρμούρας που έμεινε το σπίτι χωρίς πλυντήριο μεγαλύτερο νεας αγορας.
Αυτό είναι το 4ο πλυντήριο που αλλάζουμε στα 27 χρόνια. Το τελευταίο ένα Neff, σκυλί για 11 χρόνια, γύρω στο χιλιάρικο το είχα πάρει. Μέχρι που πριν 1 μήνα σταμάτησε να βγάζει τα νερά. Διάγνωση: βλάβη πλακέτας μάλλον είπε ο μάστορας. 50 Ευρώ επίσκεψη για το μάλλον, Να το πάρουμε να το δούμε, θα σας πάρουμε για τη βλάβη και το κόστος επισκευής και μας λέτε. Το πιο πιθανό είναι να με χώριζε η σύζυγός αν έμενε δύο βδομάδες χωρίς πλυντήριο.

:oneup:

αυτο ακριβως ,δεν ειναι τιποτα το διαστημικο ενα πλυντηριο , και γενικοτερα οι λευκες συσκευες για να κοστιζουν τα κερατα τους .
και δεν εχουν εξελιξει και τιποτα . αντε τον τροπο που χειριζονται το μοτερ . με τα inverter .
εντιτ /
βαζω στοιχημα οτι οτι κανουν οι περισσοτερες πλακετες στις οικιακες συσκευες , απο επεξεργασια και αποθηκευση λειτουργιων/l33tουργικο της συσκευης ,
μπορει να τα κανει και ενα arduino , ενα esp32/esp8266 , αντε ενα pi zero
/εντιτ
27-11 = 16 δια 3 = 5,3 , χρονια , εβγαλαν τα υπολοιπα ; το μισο ακριβως ;

megahead13
16-10-20, 14:12
ρε τι λες του ανθρώπου

πρώτη φορά ακούω για πλυντήριο να νανουρίζει μωρό για να κοιμηθεί...
Κι όμως απορροφητήρες, πλυντήρια, σκούπες, κτλ βοηθάνε. Το ξέρω κι εγώ από τον ανηψιό μου όταν ήταν μωρό.

Zer0c00L
16-10-20, 14:30
Κι όμως απορροφητήρες, πλυντήρια, σκούπες, κτλ βοηθάνε. Το ξέρω κι εγώ από τον ανηψιό μου όταν ήταν μωρό.

εννοείται ότι δεν έχω αμφιβολία για τα λεγόμενα σας

για να τα λέτε εσείς ξέρετε καλύτερα.

anon
16-10-20, 14:56
το κακό, με όλες αυτές τις ηλεκτρικές συσκευές, και να προσθέσω και κλιματιστικά και λέβητες και όλα, είναι ότι ένα Arduino είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ ή ένα PI ZERO πουθα έκανε και ένα κάρο ακόμα παπάδες (πχ wifi έλεγχος, logs κλπ) και βάζουν κάτι πλακέτες δικές τους σχεδίασης, που μετά στο επόμενο μοντέλο, την αλλάζουν ελαφρά, κασι μετά πάλι ξανά, και οι πλακέτες αυτές, οι "εγκέφαλοι" όπως τους λένε, κοστίζουν μια περιουσία, σχετικά με το τι πραγματικά θα κόστιζαν. Ενα Pi Zero μαζί με μια σειρά ρελέ σε HAT άντε να πάει σε λιανική στα 30-40 ευρώ! Λιανική, ένα ένα. Και τώρα είσαι καταδικασμένος εαν χαλάσει κάνας "εγκέφαλος" να τον χρυσοπληρώνεις.

badweed
16-10-20, 15:07
το arduino (https://www.instructables.com/Arduino-Wifi-Washing-Machine/) μοιαζει να φτανει anon

anon
16-10-20, 15:09
το arduino (https://www.instructables.com/Arduino-Wifi-Washing-Machine/) μοιαζει να φτανει anon

εγραψα για το PI Zero γιατί:
1. είναι εξίσου φθηνό
2. είναι πλήρες λινουξάκι, και με Wifi
3. προγραμματίζεται εύκολα και σε Python και άλλες γλώσσες.

Απο την άλλη συμφωνώ, και ένα Arduino, είναι υπεραρκετό. Αλλά.....
Νομίζω στο συγκεκριμένο παράδειγμα, το όλο απαιτουμενο αποτέλεσμα θα ήταν σημαντικά μικρότερο...

badweed
16-10-20, 15:12
εγραψα για το PI Zero γιατί:
1. είναι εξίσου φθηνό
2. είναι πλήρες λινουξάκι, και με Wifi
3. προγραμματίζεται εύκολα και σε Python και άλλες γλώσσες.

Απο την άλλη συμφωνώ, και ένα Arduino, είναι υπεραρκετό. Αλλά.....
Νομίζω στο συγκεκριμένο παράδειγμα, το όλο απαιτουμενο αποτέλεσμα θα ήταν σημαντικά μικρότερο...

το ξερω , ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση λιγο παραπανω ,
και θα ειναι και αναβαθμισιμα , θα ειναι και επεκτασιμα , θα ειναι και αντικαταστασιμα μεταξυ διαφορετικων κατασκευαστων συσκευων , θα ειναι και ικανα για πολυσυνδεσιμοτητα .

λετε να το κανουμε project ,να τους φαμε και τους 40 κατασκευαστες πλυντηριων ; :twisted:

anon
16-10-20, 15:14
το ξερω , ειχα ακριβως την ιδια αντιδραση λιγο παραπανω ,
και θα ειναι και αναβαθμισιμα , θα ειναι και επεκτασιμα , θα ειναι και αντικαταστασιμα μεταξυ διαφορετικων κατασκευαστων συσκευων , θα ειναι και ικανα για πολυσυνδεσιμοτητα .

Αστο, θα μας πιάσει κατάθλιψη.

- - - Updated - - -

το ίδιο ισχύει και για τους "εγκέφαλους" των σημερινών αυτοκινήτων.

stel67
16-10-20, 16:31
:oneup:

αυτο ακριβως ,δεν ειναι τιποτα το διαστημικο ενα πλυντηριο , και γενικοτερα οι λευκες συσκευες για να κοστιζουν τα κερατα τους .
και δεν εχουν εξελιξει και τιποτα . αντε τον τροπο που χειριζονται το μοτερ . με τα inverter .
εντιτ /
βαζω στοιχημα οτι οτι κανουν οι περισσοτερες πλακετες στις οικιακες συσκευες , απο επεξεργασια και αποθηκευση λειτουργιων/l33tουργικο της συσκευης ,
μπορει να τα κανει και ενα arduino , ενα esp32/esp8266 , αντε ενα pi zero
/εντιτ
27-11 = 16 δια 3 = 5,3 , χρονια , εβγαλαν τα υπολοιπα ; το μισο ακριβως ;
Το καινούργιο είναι το 4ο.
Το πρώτο ένα πολύ απλό bosch 8 χρόνια, το 2ο ένα candy 7, Neff 11. Βάζουμε 2 πλυντήρια την ημέρα. Ο γιος μου είναι αθλητής, η μάνα του πρωταθλήτρια στο σιδέρωμα. Εγώ χορηγός του skip και των κατασκευαστών πλυντηρίων όπως κατάλαβες. :lol:
Η μητέρα μου την είχε βγάλει με ένα πλυντήριο siemens 30 χρονια. Αυτά δεν είχαν τίποτα ηλεκτρονικό.

sdikr
16-10-20, 19:44
το κακό, με όλες αυτές τις ηλεκτρικές συσκευές, και να προσθέσω και κλιματιστικά και λέβητες και όλα, είναι ότι ένα Arduino είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ ή ένα PI ZERO πουθα έκανε και ένα κάρο ακόμα παπάδες (πχ wifi έλεγχος, logs κλπ) και βάζουν κάτι πλακέτες δικές τους σχεδίασης, που μετά στο επόμενο μοντέλο, την αλλάζουν ελαφρά, κασι μετά πάλι ξανά, και οι πλακέτες αυτές, οι "εγκέφαλοι" όπως τους λένε, κοστίζουν μια περιουσία, σχετικά με το τι πραγματικά θα κόστιζαν. Ενα Pi Zero μαζί με μια σειρά ρελέ σε HAT άντε να πάει σε λιανική στα 30-40 ευρώ! Λιανική, ένα ένα. Και τώρα είσαι καταδικασμένος εαν χαλάσει κάνας "εγκέφαλος" να τον χρυσοπληρώνεις.

Το δικό μου το πλυντήριο πιάτων έχει μέσα δυο πλακέτες βασισμένες στο atmega (arduino) το θέμα όμως είναι άντε βρες το πρόγραμμά και φυσικά όλα τα υπόλοιπα ρελε που έχει πάνω, καθώς δεν μπορούνε να είναι στάνταρ σε όλες τι μάρκες, το άλλο έχει πχ και ανεμιστήρα για στέγνωμα, το άλλο όχι.

Αν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το φτιάξεις, αλλά θα σου πάρει ώρες, ή καλύτερα μέρες.

anon
16-10-20, 19:46
εαν ειναι κλασσικό αρντουίνο, δεν μπορείς να φλασάρεις το πρόγραμμα απο το παλιό ή κάποιο άλλο ίδιο;

sdikr
16-10-20, 19:49
εαν ειναι κλασσικό αρντουίνο, δεν μπορείς να φλασάρεις το πρόγραμμα απο το παλιό ή κάποιο άλλο ίδιο;

Αν έχεις προβλέψει και έχεις πάρει Backup (αφού έχεις βρεί serial interface Κλπ) πριν χαλάσει, ίσως

anon
16-10-20, 20:12
Αν έχεις προβλέψει και έχεις πάρει Backup (αφού έχεις βρεί serial interface Κλπ) πριν χαλάσει, ίσως

κοίτα, αν όλα είχαν αρντουίνο, είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχε κάποια ή πολλές βάσεις στο διαδικτυο, με τα φλασαρίσματα.

sdikr
16-10-20, 20:15
κοίτα, αν όλα είχαν αρντουίνο, είμαι σίγουρος ότι θα υπήρχε κάποια ή πολλές βάσεις στο διαδικτυο, με τα φλασαρίσματα.

Δεν έχουν το κλασικό arduino, έχουν τον controller που έχει και το arduino, δεν έχουν δηλαδή κάποιο δικό τους ολοκληρωμένο. Αλλά όχι δεν υπάρχει κάτι στο δίκτυο

8anos
16-10-20, 21:27
καπου είχαμε ενα νήμα για τα πλυντήρια, κράμα να χαθούνε αυτα τα μηνύματα στο άσχετο νήμα. :p

Zer0c00L
17-10-20, 02:19
το κακό, με όλες αυτές τις ηλεκτρικές συσκευές, και να προσθέσω και κλιματιστικά και λέβητες και όλα, είναι ότι ένα Arduino είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ ή ένα PI ZERO πουθα έκανε και ένα κάρο ακόμα παπάδες (πχ wifi έλεγχος, logs κλπ) και βάζουν κάτι πλακέτες δικές τους σχεδίασης, που μετά στο επόμενο μοντέλο, την αλλάζουν ελαφρά, κασι μετά πάλι ξανά, και οι πλακέτες αυτές, οι "εγκέφαλοι" όπως τους λένε, κοστίζουν μια περιουσία, σχετικά με το τι πραγματικά θα κόστιζαν. Ενα Pi Zero μαζί με μια σειρά ρελέ σε HAT άντε να πάει σε λιανική στα 30-40 ευρώ! Λιανική, ένα ένα. Και τώρα είσαι καταδικασμένος εαν χαλάσει κάνας "εγκέφαλος" να τον χρυσοπληρώνεις.

θα συμφωνήσω 1000%

konenas
17-10-20, 08:41
Τι έγινε;
Ξεπλύναμε τελικώς την ΜΙΖΕΝΣ. Ακόμα να τελειώσουμε με το ξέπλυμα του νήματος;
:whistle:

stefanos1999
18-10-20, 20:10
Τα πλυντήρια είναι της πλάκας συσκευές, ανεξαρτήτως τιμής. Τα έχουν γεμίσει ηλεκτρονικά και αυτά παραδίδουν πνεύμα πριν τα μηχανικά μέρη. Βλάβη πλακέτας λένε οι μάστορες. Κόστος ανταλλακτικού, εργασίας + κόστος μουρμούρας που έμεινε το σπίτι χωρίς πλυντήριο μεγαλύτερο νεας αγορας. Αυτό είναι το 4ο πλυντήριο που αλλάζουμε στα 27 χρόνια. Το τελευταίο ένα Neff, σκυλί για 11 χρόνια, γύρω στο χιλιάρικο το είχα πάρει. Μέχρι που πριν 1 μήνα σταμάτησε να βγάζει τα νερά. Διάγνωση: βλάβη πλακέτας μάλλον είπε ο μάστορας. 50 Ευρώ επίσκεψη για το μάλλον, Να το πάρουμε να το δούμε, θα σας πάρουμε για τη βλάβη και το κόστος επισκευής και μας λέτε. Το πιο πιθανό είναι να με χώριζε η σύζυγός αν έμενε δύο βδομάδες χωρίς πλυντήριο. θα σε χώριζε; καλά είσαι, εμένα παίζει και να με μήνυε... :p

cool11
08-11-20, 16:58
Μετα το brain drain, με 500 χιλιαδες Ελληνες στο εξωτερικο κατα τα τελευταια χρονια...

Γιατί βλέπεις πολλούς 50αρηδες να κάνουν delivery
https://www.news247.gr/reportaz/nteliveri-en-etei-2020-to-lockdown-i-epikindynotita-kai-oi-venzines-apo-tin-tsepi.9043849.html

Σε αυτη τη χωρα, μελλον υπαρχει μονο για μουζακα, τσατζικι, πιτογυρα, σουβλακια και μπυρες.
Αυτη ειναι αναπτυξη, αυτο ειναι το μελλον.


Στην... Πολωνία πχ, να ανοιγουν καθημερινα αμετρητες καλοπληρωμενες θεσεις εργασιες, για οντως στελεχη σε σοβαρες επιχειρησεις (και με νορμαλ μισθους + εξελιξη),
και στην Ελλαδα, λωποδυτιες, κουτοπονηριες, μισθοι πεινας-κι αμα σ'αρεσει,
και μελλον ως ντελιβεραδες ή κουριεραδες.


:(

pan.nl
08-11-20, 17:27
Μετα το brain drain, με 500 χιλιαδες Ελληνες στο εξωτερικο κατα τα τελευταια χρονια...

Γιατί βλέπεις πολλούς 50αρηδες να κάνουν delivery
https://www.news247.gr/reportaz/nteliveri-en-etei-2020-to-lockdown-i-epikindynotita-kai-oi-venzines-apo-tin-tsepi.9043849.html

Σε αυτη τη χωρα, μελλον υπαρχει μονο για μουζακα, τσατζικι, πιτογυρα, σουβλακια και μπυρες.
Αυτη ειναι αναπτυξη, αυτο ειναι το μελλον.


Στην... Πολωνία πχ, να ανοιγουν καθημερινα αμετρητες καλοπληρωμενες θεσεις εργασιες, για οντως στελεχη σε σοβαρες επιχειρησεις (και με νορμαλ μισθους + εξελιξη),
και στην Ελλαδα, λωποδυτιες, κουτοπονηριες, μισθοι πεινας-κι αμα σ'αρεσει,
και μελλον ως ντελιβεραδες ή κουριεραδες.


:(

Δεν είναι σύμπτωση που οι χώρες του πρώην Ανατολικού Μπλοκ πλησιάζουν την Ελλάδα σε οικονομικό/βιοτικό επίπεδο και κάποιες την έχουν ήδη ξεπεράσει (π.χ. Τσεχία, Εσθονία). Έχω την αίσθηση πως οι Έλληνες για πολύ καιρό βασίστηκαν στο χρήμα που έρρεε από την ΕΕ τόσα χρόνια και κάπου επαναπαύθηκαν.

29gk
01-07-21, 12:43
Και μετα απο μια δεκαετια κρισης, απανωτων μνημονιων, υποτιθεμενης ανανεωσης οχι απλα του πολιτικου και κομματικου προσωπικου αλλα και του τροπου σκεψης τους, με την χωρα μας να εχει εξαιρετικα μεγαλες αναγκες στην παραγωγη, την Αμυνα και προφανως και στα οικονομικα, ιδιαιτερα τωρα που η βιομηχανια του τουρισμου δεν εχει απλα "στολλαρει" αλλα ουσιαστικα ειναι ανυπαρκτη και το εθνικο ΑΕΠ υποφερει απο την χασουρα αυτων των αμεσων και εμμεσων εσοδων και με το μελλον αν οχι δυσοιωνο τουλαχιστον δυσκολο, εχουμε την παρακατω περιγραφομενη περιπτωση.

Μια περιπτωση που για τους πιο παλιους, θυμιζει την υποθεση της Pirelli και του εργοστασιου της στην Πατρα, καπου εκει στις αρχες της δεκαετιας του 1990, οπου τελικα εκλεισε και η παραγωγη μεταφερθηκε στην Τουρκια. Με ευθυνες των συνδικαλιστων, των κομματων πισω απο αυτους, της τοτε κυβερνησης του ΠΑΣΟΚ οπως και της αντιπολιτευσης κυριως της ΝΔ. Και να επαναλαβω πως μιλω για το τοσο πολυ μακρινο 1990 το οποιο ομως ερχεται να το θυμισει το 2021 !!!


https://www.youtube.com/watch?v=H6L-LJ91RBU

WAntilles
06-07-21, 16:50
Και μετα απο μια δεκαετια κρισης, απανωτων μνημονιων, υποτιθεμενης ανανεωσης οχι απλα του πολιτικου και κομματικου προσωπικου αλλα και του τροπου σκεψης τους, με την χωρα μας να εχει εξαιρετικα μεγαλες αναγκες στην παραγωγη, την Αμυνα και προφανως και στα οικονομικα, ιδιαιτερα τωρα που η βιομηχανια του τουρισμου δεν εχει απλα "στολλαρει" αλλα ουσιαστικα ειναι ανυπαρκτη και το εθνικο ΑΕΠ υποφερει απο την χασουρα αυτων των αμεσων και εμμεσων εσοδων και με το μελλον αν οχι δυσοιωνο τουλαχιστον δυσκολο, εχουμε την παρακατω περιγραφομενη περιπτωση.

Μια περιπτωση που για τους πιο παλιους, θυμιζει την υποθεση της Pirelli και του εργοστασιου της στην Πατρα, καπου εκει στις αρχες της δεκαετιας του 1990, οπου τελικα εκλεισε και η παραγωγη μεταφερθηκε στην Τουρκια. Με ευθυνες των συνδικαλιστων, των κομματων πισω απο αυτους, της τοτε κυβερνησης του ΠΑΣΟΚ οπως και της αντιπολιτευσης κυριως της ΝΔ. Και να επαναλαβω πως μιλω για το τοσο πολυ μακρινο 1990 το οποιο ομως ερχεται να το θυμισει το 2021 !!!


https://www.youtube.com/watch?v=H6L-LJ91RBU

Και συνεχίζετε ακόμα να μην θέλετε να συνθλιβούν όλοι οι συνδικαλιστές του δημοσίου, ε;

MNP-10
17-01-24, 17:11
Η περιβοητη επενδυση 1 δις της microsoft:

https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/epixeiriseis/arches-fevrouariou-i-boulntozes-gia-tin-ependisi-tis-microsoft/


Το συνολικό κόστος του επενδυτικού σχεδίου βάσει του υποβληθέντος επενδυτικού φακέλου, ανέρχεται σε 976,168 εκατ. ευρώ χωρίς το ΦΠΑ και αφορά αφενός στις κεφαλαιουχικές δαπάνες αγοράς των οικοπέδων, ανέγερσης των κτιριακών εγκαταστάσεων και αγοράς του απαραίτητου εξοπλισμού ποσού 746,549 εκατ. ευρώ και αφετέρου στις λειτουργικές δαπάνες για χρονικό διάστημα οκταετίας ποσού 229,62 εκατ. ευρώ που περιλαμβάνουν δαπάνες μισθοδοσίας, δαπάνες διαχείρισης εγκαταστάσεων, συντήρησης κοκ

...δλδ μεσα στο ποσο που μας λεγανε τοσο καιρο ειναι ολα τα μηχανηματα του data center?

Σοβαρα τωρα? :lol:

Φτιαχνουμε τιποτα ssd, ram, cpu και το ξεχασα? :closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.