PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Νικαετός
12-08-11, 00:47
Και πως θα τους αποτρέψεις από το να πάνε Αγγλία και λοιπές χώρες για πανεπιστημιακή εκπαίδευση.

Δεν χρειάζεται να τους αποτρέψει κανείς. Θα γίνει ό,τι γινόταν και πριν από 30 χρόνια. Ένα (μικρό) ποσοστό των φοιτητών θα συνεχίσουν να πηγαίνουν έξω. Μη ξεχνάς πως έγραψα ότι αντικειμενικός στόχος είναι να διοχετεύσεις το μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά εργασίας κατευθείαν από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όχι το αντίστροφο να δημιουργήσεις δηλαδή στρατιές ανέργων επιστημόνων.

Πιστεύω στην αυτορύθμιση εφόσον δεν υπάρχουν οι εικονικής πραγματικότητας παραμορφώσεις που δημιούργησε το ίδιο το σύστημα, που είχε ως στόχο φθηνά εργατικά χέρια με αθρόα εισαγωγή οικονομικών μεταναστών και επιστήμονες "χαμηλού" κόστους, με την αθρόα παραγωγή πτυχιούχων.

Σκεφθείτε το και αλλιώς. Πρέπει να είμαστε (δεν έχω στοιχεία, αλλά οι αναλογίες αποφοίτων λυκείου/εισακτέων αυτό δηλώνουν) η πρώτη χώρα στον κόσμο σε αναλογία πληθυσμού έως 30 ετών/πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Πάμε να το δούμε και από μια άλλη σκοπιά. Παράγεις 50.000 πτυχιούχους οικονομικών σχολών/χρόνο (ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια) και έχεις λιγότερες από 5.000 υγιείς επιχειρήσεις (και πολλές λέω). Παράγεις 2-3.000 γιατρούς/χρόνο και έχεις 10 θέσεις/χρόνο σε νοσοκομεία...αντίστοιχα νούμερα σε δικηγόρους, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κλπ κλπ.

Ε, δεν μπορεί...κάποια στιγμή ο μλκς έλληνας γονιός θα καταλάβει ότι πτυχιούχος = άνεργος πολυτελείας κατά 90%, άρα κάτι άλλο θα πρέπει να κάνει το βλαστάρι του και όχι να γίνει επιστήμονας.

Κάποια στιγμή θα σας γράψω την ιστορία του πατέρα (χωρίς πτυχίο), που σταμάτησε τις κόρες του από το σχολείο μόλις τελείωσαν το γυμνάσιο (και οι δύο αδελφές σημαιοφόροι στη σειρά τους) και τις έστειλε στις σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ...κομμώτριες(!!!)...

Οι δύο τους τώρα διευθύνουν ένα από τα πιο πετυχημένα κομμωτήρια στην Αθήνα. Δεν λέω να γίνει ο κανόνας, αλλά τουλάχιστον εμένα τότε (μιλάμε για 1991) με ταρακούνησε γερά η ενέργεια αυτή.

Ioanna123
12-08-11, 00:59
Ας δυσκολεψουν οι δουλειες γενικως! Παντου! Εγω το χαιρομαι...Θα καταλαβουν καποιοι και επιτελους θα γινει κατι!




Χαιρομαι, χαιρομαι! :)
Μονο οταν ο κοσμος κοιμαται τον υπνο του Δικαιου (προβατου) φοβαμαι και στεναχωριεμαι εγω!



Ακομα και αν ΕΝΑΣ αναγνωστης αυτου του θεματος ζητησει διευκρινησεις πανω σε κατι -πασιφανεστατο κατ' εμε- που εγραψα, οφειλω μια απαντηση! Ανεξαρτητα απο την υπουλια που μπορει να κρυβεται πισω απο τον απορημενο, απαντω στους υπολοιπους.

Παμε λοιπον:

-- Το μονο που εννοουσα ηταν...αυτο που συνεβαινε για ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ στην Ελληνικη κοινωνια! Δηλαδη ελεος...Να πω οτι ζουμε ολοι σε μια άλλη χωρα και οτι σχολιαζουμε μια άλλη χωρα...να την καταλαβω την απορια! Αλλα τωρα....?!

Λοιπον...με απλα λογια: αμα δεν φτασει ο κομπος στο χτενι, το μαχαιρι στο κοκκαλο, το κεφαλι στον πατο, δεν ανακινουνται/υποκινουνται οι απαραιτητες δυναμεις ωστε να αλλαξει πραγματικα κατι! Απλα θα εχεις πχ. 20% super ευχαριστημενους, 50-60% ετσι-κι-ετσι και 20-30% αθλίους. Ισσοροπια το λενε καποιοι αυτο.

Οταν ομως αρχιζεις και "θεριζεις" ανοιγεις τους ασκους του Αιολου οι οποιοι μετα κλεινουν ΠΟΛΥ δυσκολα! Ή μαλλον, δεν κλεινουν! Παιρνει ο Διαβολος και σηκωνει τα παντα και μετα...απνοια.

Και φτου κι απ΄ την αρχη!

Αυτη την Αρχη ευχομαι και εγω! Οχι μισο-πεθαμενες καταστασεις! Οπως η ψευδαισθηση που ζουσε η χωρα μας τοοοσα χρονια! Αρρωστημενη κενη διασκεδαση...Και ΠΩΣ να τα χαρεις, τα δουλεψες, τα παρηγαγες?!

Το μαχαιρι στο κοκκαλο σας επρεπε να φτασει για να μετρησετε τους Δ.Υ. να ελενξετε για μαϊμουδο-επιδοματα, να καταλαβετε οτι δεν θελουμε αλλους πτυχιουχους....Sorry then...

Αυτα.



........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 11 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δεν χρειάζεται να τους αποτρέψει κανείς. Θα γίνει ό,τι γινόταν και πριν από 30 χρόνια. Ένα (μικρό) ποσοστό των φοιτητών θα συνεχίσουν να πηγαίνουν έξω. Μη ξεχνάς πως έγραψα ότι αντικειμενικός στόχος είναι να διοχετεύσεις το μεγαλύτερο ποσοστό στην αγορά εργασίας κατευθείαν από την δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όχι το αντίστροφο να δημιουργήσεις δηλαδή στρατιές ανέργων επιστημόνων.

Πιστεύω στην αυτορύθμιση εφόσον δεν υπάρχουν οι εικονικής πραγματικότητας παραμορφώσεις που δημιούργησε το ίδιο το σύστημα, που είχε ως στόχο φθηνά εργατικά χέρια με αθρόα εισαγωγή οικονομικών μεταναστών και επιστήμονες "χαμηλού" κόστους, με την αθρόα παραγωγή πτυχιούχων.

Σκεφθείτε το και αλλιώς. Πρέπει να είμαστε (δεν έχω στοιχεία, αλλά οι αναλογίες αποφοίτων λυκείου/εισακτέων αυτό δηλώνουν) η πρώτη χώρα στον κόσμο σε αναλογία πληθυσμού έως 30 ετών/πτυχιούχων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Πάμε να το δούμε και από μια άλλη σκοπιά. Παράγεις 50.000 πτυχιούχους οικονομικών σχολών/χρόνο (ελληνικά και ξένα πανεπιστήμια) και έχεις λιγότερες από 5.000 υγιείς επιχειρήσεις (και πολλές λέω). Παράγεις 2-3.000 γιατρούς/χρόνο και έχεις 10 θέσεις/χρόνο σε νοσοκομεία...αντίστοιχα νούμερα σε δικηγόρους, φαρμακοποιούς, μηχανικούς κλπ κλπ.

Ε, δεν μπορεί...κάποια στιγμή ο μλκς έλληνας γονιός θα καταλάβει ότι πτυχιούχος = άνεργος πολυτελείας κατά 90%, άρα κάτι άλλο θα πρέπει να κάνει το βλαστάρι του και όχι να γίνει επιστήμονας.

Κάποια στιγμή θα σας γράψω την ιστορία του πατέρα (χωρίς πτυχίο), που σταμάτησε τις κόρες του από το σχολείο μόλις τελείωσαν το γυμνάσιο (και οι δύο αδελφές σημαιοφόροι στη σειρά τους) και τις έστειλε στις σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ...κομμώτριες(!!!)...

Οι δύο τους τώρα διευθύνουν ένα από τα πιο πετυχημένα κομμωτήρια στην Αθήνα. Δεν λέω να γίνει ο κανόνας, αλλά τουλάχιστον εμένα τότε (μιλάμε για 1991) με ταρακούνησε γερά η ενέργεια αυτή.

Δεν ειναι αναγκη να δωσεις στοιχεια, λες τα αυτονοητα, λες την κοινη - κοινοτατη λογικη, λες αυτο που ολοι ξερουν αλλα -πλην ελαχιστων- ειναι δειλοι και δεν το παραδεχονται... Ειναι τοση η πλυση εγκεφαλου που εχει γινει στην Ελλαδα σχετικα με την αξια των πτυχιων που ο άλλος αισθανεται λειψος αν δεν εχει ενα πτυχιο...

Σε καμμια πολιτισμενη χωρα δεν συμβαινει αυτο! Ο καθενας εχει την αξια του! Την αξιοπρεπεια και το αυτο-σεβασμο του! Και φυσικο ειναι: η εξειδικευμενη γνωση αυτο και μονο ειναι! Και να πεις οτι καποιο Ελληνικο ΑΕΙ θα σε κανει καλυτερο ανθρωπο... Αλλα ΠΩΣ? Με την σηψη τους? Μονο καποιοι Δασκαλοι... Αλλα αυτους τους βρισκεις και στη ζωη ;)

dhatz
12-08-11, 01:09
Κάποια στιγμή θα σας γράψω την ιστορία του πατέρα (χωρίς πτυχίο), που σταμάτησε τις κόρες του από το σχολείο μόλις τελείωσαν το γυμνάσιο (και οι δύο αδελφές σημαιοφόροι στη σειρά τους) και τις έστειλε στις σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ...κομμώτριες(!!!)...

Οι δύο τους τώρα διευθύνουν ένα από τα πιο πετυχημένα κομμωτήρια στην Αθήνα. Δεν λέω να γίνει ο κανόνας, αλλά τουλάχιστον εμένα τότε (μιλάμε για 1991) με ταρακούνησε γερά η ενέργεια αυτή.

Εφόσον τα κορίτσια ήταν αριστούχες μαθήτριες, θεωρώ λάθος την απόφαση του πατέρα τους, αν η διακοπή της εκπαίδευσής τους έγινε για λόγους εκτός οικονομικής δυσκολίας.

Η πιθανότητα επαγγελματικής αποκατάστασης δεν πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο για το αν κανείς θα σπουδάσει (σημ: δεν αναφέρομαι στο άλλο άκρο, π.χ. σε σπουδές Φιλοσοφίας ή Ιστορίας της Τέχνης).

........Auto merged post: dhatz πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σχετικά με τη συζήτηση περί "υπερεκπαίδευσης" στην Ελλάδα, δείτε και την πρόσφατη ομιλία του καθ. Λόη Λαμπριανίδη στο debate "μένω ή φεύγω: το δίλημμα των πρόθυμων και ικανών νέων Ελλήνων" καθώς και το υλικό έρευνας στο http://rdpru.uom.gr/ π.χ.


http://rdpru.uom.gr/?q=en/node/126

Study on "brain-drain" phenomenon in Greece (until 12/02/10)
RDPRU is conducting a survey regarding the investigation of the "brain-drain" phenomenon in Greece, which originates due to the decision of graduates from Greek or foreign universities to work abroad. It is a relatively new phenomenon which has been intensified the past 10 years. Those talents’ absence from Greece seems to negatively impact the country on various levels (economic, social, cultural and political). We believe that there is a need to investigate this phenomenon with great care in order to be able to design and implement policy measures that will benefit both the graduates as individuals and Greece as a country.

Ioanna123
12-08-11, 01:18
Εφόσον τα κορίτσια ήταν αριστούχες μαθήτριες, θεωρώ λάθος την απόφαση του πατέρα τους, αν η διακοπή της εκπαίδευσής τους έγινε για λόγους εκτός οικονομικής δυσκολίας.

Η πιθανότητα επαγγελματικής αποκατάστασης δεν πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο για το αν κανείς θα σπουδάσει (σημ: δεν αναφέρομαι στο άλλο άκρο, π.χ. σε σπουδές Φιλοσοφίας ή Ιστορίας της Τέχνης).



Εγω σμφωνω απολυτα με την ενεργεια αυτου του πατερα διοτι αποδειχθηκε οτι τα κοριτσια ηταν αριστουχες στο μυαλο! Και οχι απλα σε καποιο σχολειο. Εστησαν τη δικη τους δουλεια, και δουλεια δυσκολη και κοπιαστικη, και ανεπτυξαν ολες τις κοινωνικες (και τεχνικες) δεξιοτητες που χρειαζεται η συγκεκριμενη εργασια! Και δεν ειναι και λιγες...Και φυσικα, ελυσαν το βιoτικο τους προβλημα, for ever!:oneup:

Νικαετός
12-08-11, 01:27
Εφόσον τα κορίτσια ήταν αριστούχες μαθήτριες, θεωρώ λάθος την απόφαση του πατέρα τους, αν η διακοπή της εκπαίδευσής τους έγινε για λόγους εκτός οικονομικής δυσκολίας.

Η πιθανότητα επαγγελματικής αποκατάστασης δεν πρέπει να είναι το μόνο κριτήριο για το αν κανείς θα σπουδάσει (σημ: δεν αναφέρομαι στο άλλο άκρο, π.χ. σε σπουδές Φιλοσοφίας ή Ιστορίας της Τέχνης).

........Auto merged post: dhatz πρόσθεσε 8 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Σχετικά με τη συζήτηση περί "υπερεκπαίδευσης" στην Ελλάδα, δείτε και την πρόσφατη ομιλία του καθ. Λόη Λαμπριανίδη στο debate "μένω ή φεύγω: το δίλημμα των πρόθυμων και ικανών νέων Ελλήνων" καθώς και το υλικό έρευνας στο http://rdpru.uom.gr/ π.χ.


Χμμ, και εγώ τότε έτσι θεωρούσα και ειδικά επειδή επρόκειτο για δύο δικές μου μαθήτριες. (Παιδιά δηλαδή που τα ήξερα, ήξερα το μυαλό και τις δυνατότητές τους σε εκείνη την ηλικία).

Αποδείχθηκε ότι ο πατέρας ήταν 1000% σωστός. (Και οι κόρες ικανότατες φυσικά). Υπάρχει μεγάλη ιστορία από τότε μέχρι σήμερα σε αυτό το θέμα, απλά δεν ενδιαφέρει το παρόν νήμα.

Burning Skies
12-08-11, 01:28
Κλασικη Ελλαδαρα. Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια (και οποιος δεν εχει πτυχιο απαξιωνει τους πτυχιουχους)...

dhatz
12-08-11, 01:46
Χμμ, και εγώ τότε έτσι θεωρούσα και ειδικά επειδή επρόκειτο για δύο δικές μου μαθήτριες. (Παιδιά δηλαδή που τα ήξερα, ήξερα το μυαλό και τις δυνατότητές τους σε εκείνη την ηλικία).

Αποδείχθηκε ότι ο πατέρας ήταν 1000% σωστός. (Και οι κόρες ικανότατες φυσικά). Υπάρχει μεγάλη ιστορία από τότε μέχρι σήμερα σε αυτό το θέμα, απλά δεν ενδιαφέρει το παρόν νήμα.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει επιχείρημα που θα μπορούσε να με πείσει ότι είναι σωστή η απόφαση ενός γονιού στην Ελλάδα της δεκαετίας του 1990 (υποθέτοντας μάλιστα ότι μιλάμε για Αθήνα, απ'όπου γράφεις) να διακόψει τις σπουδές αριστούχων μαθητριών στο Γυμνάσιο, δηλ. σε ηλικία 15 χρονών, για να γίνουν κομμώτριες. Εκτός αν συντρέχουν λόγοι "ανωτέρας βίας" (οικονομικοί).

Η μόρφωση ανοίγει άλλους ορίζοντες στον άνθρωπο ...

Ioanna123
12-08-11, 01:54
Η μόρφωση ανοίγει άλλους ορίζοντες στον άνθρωπο ...

Χωρις να θελω να σε πεισω για κατι, συμφωνω μαζι σου. Η μορφωση! Οχι η εξειδικευμενη γνωση. Και ουτε ισχυουν -κατα την προσωπικη μου αποψη παντα- αυτα που λενε οτι το να τελειωσεις μια σχολη δειχνει στοχοθεσια, πειθαρχια, ερευνα κλπ κλπ. At least not in this country! Αντιθετως, το να στησεις και να τρεξεις επιτυχως μια επιχειρηση -στο κατ' εξοχην εχθρικο Ελληνικο επιχειρηματικο περιβαλλον- αποδυκνυει πληρη επαρκεια σε ολα τα προηγουμενα και σε πολλα (πολλα) άλλα...

Περα απο αυτα, δυο ανθρωποι πτυχιουχοι μεχρι τωρα, ενας εκ των οποιων χρονια καθηγητης, εχουν παραδεχθει την ματαιοτητα της υπερ-πληθωρας Ελληνων πτυχιουχων. Σε σημειο που να παραδεχομαι κι εγω το drain, αλλα να αναρωτιεμαι για το brain...

Burning Skies
12-08-11, 07:29
Περα απο αυτο που έει ο dhatz (οτι η μορφωση ανοιγει οντως νεους οριζοντες) εχω μια απορια. Ενας νεος στα 17 του που δεν εχει κεφαλαια να ξεκινησει κατι με τι λογικη θα παρατησει την οδο των σπουδων;;; Το να το κανει δεν δειχνει στοχοθεσια αλλα full ανωριμοτητα αφου ακομη και ενα κορεσμενο πτυχιο θα του προσφερει εστω και ελαχιστες πιθανοτητες να βρει δουλεια στο μελλον (εντος ή εκτος της χωρας).

anon
12-08-11, 08:22
Κλασικη Ελλαδαρα. Οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια (και οποιος δεν εχει πτυχιο απαξιωνει τους πτυχιουχους)...


Απαξίωση απο κόμπλεξ. Απαξιώνουμε επίσης τελείως τα ελληνικά πανεπιστήμια, γιατι δεν έχουμε τα κότσια να περάσουμε σε αυτά. Αλλά κουβέντα για τα χιλιάδες "κολλέγια" και "πανεπιστήμια" που δίνουν χαρτιά σε όποιον έχει φράγκα. Της ημεδαπής και της αλλοδαπής... Το κόμπλεξ πάει σύννεφο.

MADx2
12-08-11, 09:23
Ρε φιλε μας δουλευεις???

Food for thought μου λες εμενα?! Διαβαζεις τα Ελληνικα μου ή χρειαζεσαι μεταφραση?!

Απο το αρρωστημενο Ελληνικο κομπλεξ κατωτεροτητας (=να παρω ενα Πτυχιο αλλιως δεν ειμαι τιποτα...!) μου το πηγες στις "πλουσιες πολλες" και στα περιχωρα με τους φτωχους της Λατινικης Αμερικης>?!

Ημαρτον...
Αντε γεια! :)

!

Μάλιστα , σου εξήγησα ότι δεν είναι πλέον κομπλεξ κατωτερότητας αλλά μάλλον δεν καταλαβαίνεις Ελληνικά ή δεν έχεις ιδεα τι γίνεται στην αγορά εργασίας που αφορά μη πτυχιούχους .

Εγω πραγματικά περιμένω να μου πεις τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό σήμερα ενας μη πτυχιουχος, μη γνώστης ξένης γλώσσας και χωρις να διαθέτει χωραφια ή κεφάλαιο η οποια θα του αποφέρει ικανοποιητικά χρήματα

Το γεγονός της απαξιώσης της μορφωσης στο έφερα σαν παράδειγμα ότι δεν οδηγεί σε διεκδικήσεις αλλά το ανάποδο , το παραδειγμα της Λ. Αμερικής στο εδωσα για το πως μπορεί σιγά σιγα να γίνει ελεγχόμενη μια κοινωνία...

@Νικαετος
Οσο υπάρχει πληθωρα παρανομων -ανασφαλιστων μεταναστών μην περιμένεις να δοκιμάσει κάποιος Ελληνας να δουλέψει πχ σε οικοδομή - βιοτεχνία κτλ γιατί πολλή απλά δεν συμφέρει τον "εργοδότη" .

........Auto merged post: MADx2 πρόσθεσε 10 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Περα απο αυτο που έει ο dhatz (οτι η μορφωση ανοιγει οντως νεους οριζοντες) εχω μια απορια. Ενας νεος στα 17 του που δεν εχει κεφαλαια να ξεκινησει κατι με τι λογικη θα παρατησει την οδο των σπουδων;;; Το να το κανει δεν δειχνει στοχοθεσια αλλα full ανωριμοτητα αφου ακομη και ενα κορεσμενο πτυχιο θα του προσφερει εστω και ελαχιστες πιθανοτητες να βρει δουλεια στο μελλον (εντος ή εκτος της χωρας).

Κοιταξε οι περισσότεροι έχουν μείνει στα 80's αρχες 90's όπου μπορούσες να βρεις δουλειά σε οικοδομή , συνεργεία αυτοκινήτων , κομμωτήρια , εστιατόρια κτλ με αρκετά κάλά λεφτά .
Πολλοί μάλιστα ξεκινούσαν σαν βοηθοί και αργότερα γινόντουσαν και οι ιδιοι επαγγελματίες.
Αυτά όμως επάψαν να ισχύουν τα τελευταία χρόνια , λόγω της κρίσης και της πληθώρας φτηνού εργατικού δυναμικού.

Νικαετός
12-08-11, 11:31
Δεν νομίζω ότι υπάρχει επιχείρημα που θα μπορούσε να με πείσει ότι είναι σωστή η απόφαση ενός γονιού στην Ελλάδα της δεκαετίας του 1990 (υποθέτοντας μάλιστα ότι μιλάμε για Αθήνα, απ'όπου γράφεις) να διακόψει τις σπουδές αριστούχων μαθητριών στο Γυμνάσιο, δηλ. σε ηλικία 15 χρονών, για να γίνουν κομμώτριες. Εκτός αν συντρέχουν λόγοι "ανωτέρας βίας" (οικονομικοί).

Η μόρφωση ανοίγει άλλους ορίζοντες στον άνθρωπο ...


Περα απο αυτο που έει ο dhatz (οτι η μορφωση ανοιγει οντως νεους οριζοντες) εχω μια απορια. Ενας νεος στα 17 του που δεν εχει κεφαλαια να ξεκινησει κατι με τι λογικη θα παρατησει την οδο των σπουδων;;; Το να το κανει δεν δειχνει στοχοθεσια αλλα full ανωριμοτητα αφου ακομη και ενα κορεσμενο πτυχιο θα του προσφερει εστω και ελαχιστες πιθανοτητες να βρει δουλεια στο μελλον (εντος ή εκτος της χωρας).

Εγώ συμφωνώ σαφέστατα ότι η μόρφωση μπορεί να είναι και αυτοσκοπός όταν έχεις λύσει τα προβλήματα επιβίωσης. Διαφωνώ με την Ιωάννα σχετικά με την σύγκριση ελληνικών και (των περισσότερων) ξένων πανεπιστημίων. Να πω επίσης εδώ ότι το πανεπιστήμιο - ΤΕΙ, δεν είναι απόλυτο ότι θα σε μορφώσει, εάν εσύ δεν θέλεις να μορφωθείς.

Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα: Σας έγραψα από την αρχή ότι υπάρχει μεγάλη ιστορία πίσω από την περίπτωση, που τελικά δικαιώνει τον πατέρα και μάλιστα όχι εκ των υστέρων (αποτέλεσμα), αλλά άμεσα (από τότε).

Οικονομικοί λόγοι δεν υπήρχαν, αντίθέτως. Και τα δύο παιδιά είχαν από τον πατέρα τους αρκετά χρήματα διαθέσιμα για τις σπουδές τους. Απλά η απόφαση ήταν οικογενειακή με τη σύμφωνη γνώμη και των παιδιών. (Βέβαια στην ουσία των γονιών ήταν)

Σημειωτέον ότι οι μικρές είχαν ταλέντο στην κομμωτική (η μαμά επίσης κομμώτρια).

Σε κάθε περίπτωση μιλάμε, όπως γνωρίζετε, για την εξαίρεση στην νεοελληνική πραγματικότητα των τελευταίων 30 ετών. Ε, πιστεύω ότι αυτό θα γίνει κανόνας. (όχι για αριστούχους μαθητές ελπίζω).

Στην ελλάδα καταφέραν(μ)ε, οι επιστήμονες να είναι η μάζα και ο υδραυλικός να είναι η "ελίτ" των επαγγελμάτων. (όπου υδραυλικός βάλτε όποιον τεχνίτη θέλετε), ε αυτό είναι φοβερή στρέβλωση. :mad:

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 9 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κοιταξε οι περισσότεροι έχουν μείνει στα 80's αρχες 90's όπου μπορούσες να βρεις δουλειά σε οικοδομή , συνεργεία αυτοκινήτων , κομμωτήρια , εστιατόρια κτλ με αρκετά κάλά λεφτά .
Πολλοί μάλιστα ξεκινούσαν σαν βοηθοί και αργότερα γινόντουσαν και οι ιδιοι επαγγελματίες.
Αυτά όμως επάψαν να ισχύουν τα τελευταία χρόνια , λόγω της κρίσης και της πληθώρας φτηνού εργατικού δυναμικού.


Σοβαρολογείς? Δεν συμφωνώ αν ψάξεις να βρεις εσύ υδραυλικό/ηλεκτρολόγο/τεχνίτη καυστήρων/ψυκτικό, (σωστό τεχνίτη, όχι από αυτούς που είναι "απόλα"), πες μου τι θα πληρώσεις και μετά το ξανασυζητάμε.

(Και εγώ την πάτησα πήρα πακιστανούς να μου βάψουν καινούργιο διαμέρισμα με 1500 ευρώ και σε 3 μέρες, αντί για 2500 ευρώ και 15 μέρες, που μου ζητούσε ο έλληνας και στη συνέχεια ανακάλυψα ότι ο άλλος είχε σπατουλάρει το ένα δωμάτιο με...κόλλα πλακιδίων, γιατί δεν κατάλαβε τη διαφορά από το κανονικό υλικό...). Αν θέλετε το πιστεύετε βέβαια, στην πραγματικότητα το πρόβλημά μου ΔΕΝ 'ηταν τα 1000 ευρώ διαφορά (καθόλου αξιοκαταφρόνητη σαφώς) όσο ο χρόνος αποπεράτωσης της εργασίας.

(Η μεγάλη πλάκα βέβαια ήταν όταν ήλθε ο έλληνας τεχνίτης για να του απαντήσω για την προσφορά του, την Δευτέρα και το διαμέρισμα ήταν έτοιμο μέσα σε Π-Σ-Κ, οπότε έτριβε τα μάτια του LOL)

MADx2
12-08-11, 12:51
Σοβαρολογείς? Δεν συμφωνώ αν ψάξεις να βρεις εσύ υδραυλικό/ηλεκτρολόγο/τεχνίτη καυστήρων/ψυκτικό, (σωστό τεχνίτη, όχι από αυτούς που είναι "απόλα"), πες μου τι θα πληρώσεις και μετά το ξανασυζητάμε.


αν σοβαρολογώ ?
Εχώ πολλούς γνωστούς στα παραπάνω επαγγέλματα που είναι άνεργοι ή με ελάχιστες δουλειές κανα χρόνο τώρα. Επίσης οι περισσότεροι που κάνουν μη πιστοποιημένες εργασίες είναι ξένοι ( μπογιατζήδες κτλ).
Πες μου στα ξενοδοχεία πόσοι ελληνες και πόσοι ξένοι εργαζόμενοι υπάρχουν , εγω και πέρσι και φέτος είδα ότι πλην ρεσεψιον - αντε και κανενας σερβιτόρος οι υπόλοιποι ήταν ξένοι .

KLG
12-08-11, 13:07
Διαβάζω διάφορα αυτές τις μερες σε αυτό το νήμα και διακρίνω τοποθετήσεις που βασιζονται απο προσωπικές εμπειρίες, χαμένα ονειρα και ελπιδες ή και παγιες πολιτικές θεσεις (π.χ. κατα της μεταναστευσης) που έχουν λίγη σχέση με τη ρίζα του προβλήματος. Μαλιστα διακρίνω και ενα μπερδεμα του ρεαλισμου με τον κυνισμό. Η τοποθετηση "ετσι οπως τα κανανε ας τα λουστουνε τωρα" είναι μια κυνική τοποθετηση, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Να ξεκινήσω απο τα απλά. Η εισαγωγή λαθρομεταναστών λίγη σχέση εχει με το 40% της νεανικής ανεργίας. Υπάρχουν χώρες με παρόμοια λαθρομεταναστευση, αλλά με πολυ λιγότερη ανεγία στις νεανικές ηλίκιες. Θυμάμαι οτι στο χωριό μου, ο παππους μου είχε 1-2 εργάτες οταν ηταν εποχη μαζεματος στα χωράφια. Οι ανθρωποι αυτοι δουλευαν μαζί του 40 χρόνια. Ειχαν τα δικά τους μποστάνια και και οταν κάποιος τους χρειαζοταν πηγαίναν και δουλευανε. Οι ανθρωποι αυτοι δουλευανε στα χωράφια μεχρι τα 80+ τους (οπως και ο παππους μεχρι τα 85 του) για να εχουν τα παιδια και κυριως τα εγγονια τους μια καλύτερη ζωή. Οταν ηρθε ο κόσμος απο τα Βαλκάνια (παράνομα) είχαν λιγο πολυ κλείσει τον κυκλο τους, και δεν θυμάμαι ποτε τα εγγονια τους να ζήτησαν δουλεια.

Για την υπεπληθωρα πτυχιουχων δεν μπορουμε να κατηγορησουμε τα παιδια. Η υπαρξη ενός στόχου αποτελει παιδαγωγικό εργαλείο. Απο το φάε γιατι θα ερθει ο μπαμπουλας να σε φάει, μεχρι το διαβαζε γιατί αλλιως θα γίνεις αλήτης. Αν βάλουμε και το κατοχικό συνδρομο των γονεων και παππουδων, αλλα και το πολυ βασικο που κανενας δεν ανεφερε, οτι δλδ οι γονεις με τα πτυχια τους εξασφαλισαν πολυ καλες - καλες καριερες και σίγουρη αποκατάσταση σε μια εποχη που ηταν μειοψηφία, δημιουργείται μια μεγάλη στρεβλωση σε αυτή τη μέθοδο.

Μετα είναι και οι μαθητες που κατά τη διαρκεια της προσπαθειας τους ακουγαν "διαβασε και οταν θα μπεις καπου θα ξεκουραστείς. Μπηκαν καπου (οχι εκει που ηθελαν απαραιτητα) και αντι να βρουν εναλλακτικες, αραξαν και κανανε διακοπές για μερικά χρόνια εις βαρος των γονιών που και αυτοι με την σειρά τους τους ανεχτηκαν. Πραγματικά δεν καταλαβαινω πως καποιος γονιός ανεχεται το παιδι του να ειναι 8 χρονια φοιτητης χωρίς να δουλευει καπου.

Όλη αυτη τη στρεβλωση όμως την εκμεταλλευτηκε το μικροκομματικό κράτος, το οποιο αντι να δωσει λυσεις και διεξόδους φροντισε να χτιστεί πάνω του. Ετσι έχουμε συστηματα δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης που ενισχυουν το ρολο της παραπαιδειας, ΤΕΙ - ΑΕΙ που ξεπερνουν σε πληθος τα στρατόπεδα, νεες σχολες χωρις ουσιαστικο γνωστικο αντικειμενο, και χωρις κανενα απολυτως επαγγελματικό δικαίωμα (π.χ. γιατι κανεις κατευθυνση ψυχολογιας σε ολες τα πτυχια φιλολογιας ενω δεν μπορουν οι αποφοιτοι να δουλεψουν σαν ψυχολόγοι) και αποδόμηση των παλιών σχολών π.χ. πολυδιασπαση Γεωπονικής Αθηνων με πολλα τμηματα και ακομα περισσότερες κατευθυνσεις. Μετά είχαμε τη διάλυση της τεχνικής εκπαίδευσης κατά και μετά τη διαρκεια του Λυκείου, τις μαθητείες που εγιναν μαυρη εργασία, την αποσαρθρωση της αγορας εργασίας με την αγορά να παιζει μονη της και να μεταφερει όλη τη πιεση στους μαθητες και φοιτητες για την αγορά προσόντων και την τεραστια επαγγελματική ανασφάλεια απο την οποια επωφεληθηκαν όλοι όσοι ανεφερα παραπάνω.

Νίκο, ενώ τα γνωρίζεις όλα αυτά, πως μπορείς να φέρνεις το παράδειγμα των κοριτσιών που οι γονεις τα εκαναν κομμωτριες? Οι ανθρωποι θελανε να συνεχισουν την επιχειριση και τους κοπους μιας ζωής. Λιγη σχεση ειχαν οι δεξιοτητες και ικανότητες των κοριτσιών. Πόσοι έχουν δυνατοτητα να κανουν την δική τους επιχειριση? Τα βλέπω απο συγγενη μου αισθητικό... εξωφρενικόι ρυθμοι εργασίας, απληρωτη για μηνες, πολλες ωρες με το βαλιτσάκι της να γυρνάει για το μεροκάματο κτλ κτλ.

MADx2
12-08-11, 13:19
Διαβάζω διάφορα αυτές τις μερες σε αυτό το νήμα και διακρίνω τοποθετήσεις που βασιζονται απο προσωπικές εμπειρίες, χαμένα ονειρα και ελπιδες ή και παγιες πολιτικές θεσεις (π.χ. κατα της μεταναστευσης) που έχουν λίγη σχέση με τη ρίζα του προβλήματος. Μαλιστα διακρίνω και ενα μπερδεμα του ρεαλισμου με τον κυνισμό. Η τοποθετηση "ετσι οπως τα κανανε ας τα λουστουνε τωρα" είναι μια κυνική τοποθετηση, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τη πραγματικότητα.

Να ξεκινήσω απο τα απλά. Η εισαγωγή λαθρομεταναστών λίγη σχέση εχει με το 40% της νεανικής ανεργίας. Υπάρχουν χώρες με παρόμοια λαθρομεταναστευση, αλλά με πολυ λιγότερη ανεγία στις νεανικές ηλίκιες. Θυμάμαι οτι στο χωριό μου, ο παππους μου είχε 1-2 εργάτες οταν ηταν εποχη μαζεματος στα χωράφια. Οι ανθρωποι αυτοι δουλευαν μαζί του 40 χρόνια. Ειχαν τα δικά τους μποστάνια και και οταν κάποιος τους χρειαζοταν πηγαίναν και δουλευανε. Οι ανθρωποι αυτοι δουλευανε στα χωράφια μεχρι τα 80+ τους (οπως και ο παππους μεχρι τα 85 του) για να εχουν τα παιδια και κυριως τα εγγονια τους μια καλύτερη ζωή. Οταν ηρθε ο κόσμος απο τα Βαλκάνια (παράνομα) είχαν λιγο πολυ κλείσει τον κυκλο τους, και δεν θυμάμαι ποτε τα εγγονια τους να ζήτησαν δουλεια.


Ελα όμως που εχει σχέση και το ποσοστό των μεταναστών?
Ξέρεις πόσοι Ελληνες εφυγαν απο την οικοδομή τέλη της δεκαετίας όταν τα μεροκάματα έπεσαν ενω οι νεοι εργάτες δεν ήθελαν και ασφάλεια?
Το ίδιο έγινε και σε αλλους κλάδους που δεν απαιτούσαν πιστοποιημένοι εργασία , βλεπε καθαριστριες , σερβιτορους , κτλ

KLG
12-08-11, 13:26
Ελα όμως που εχει σχέση και το ποσοστό των μεταναστών?
Ξέρεις πόσοι Ελληνες εφυγαν απο την οικοδομή τέλη της δεκαετίας όταν τα μεροκάματα έπεσαν ενω οι νεοι εργάτες δεν ήθελαν και ασφάλεια?
Το ίδιο έγινε και σε αλλους κλάδους που δεν απαιτούσαν πιστοποιημένοι εργασία , βλεπε καθαριστριες , σερβιτορους , κτλ

Θυμαι πολυ καλά εκείνη την εποχή. Το θεμα ειναι οτι οντως πολλοι Ελληνες εφυγαν απο την οικοδομη και τις σκάλες (εκτός δημοσιου βεβαια), είτε γιατί τα μεροκάματα πέσανε, είτε γιατι ηρθε η ωρα μετα απο 35 χρόνια βαριας χειρονακτικής εργασίας Αλλά τα παιδιά τους δεν θα τα εστελναν για αυτη τη δουλεια, τα στειλανε σε ενα ΤΕΙ ανθοκομίας στην "Πέρα Παναγιά". Το πρόβλημα που περιγράφεις, δεν ισχυεί στην Ελλάδα. Αντιθετα ο ισχυρισμός σου θα είχε νόημα αν γινοταν για μια χώρα οπως η Αγγλία π.χ. που υπηρχε νεος κόσμος στις χειρωνακτικες εργασίες και παραδοση τεχνικής εκπαιδευσης. Σταδιακά όμως η αγορά προσαρμοστηκε, και οι Αγγλοι αναγκαστηκαν να γινουν πιο παραγωγικοι (και να κόψουν τα 4 διαλλειματα για τσαϊ π.χ.). Αλλου προσαρμοστηκε καλά, αλλου οχι και τόσο. Σημασία εχει παντως οτι σε καμια περίπτωση δεν μπορουμε να κατηγορήσουμε τους μετανάστες για το 40% της ανεργίας των νεων. Τις δουλειες που πηρανε οι μεταναστες, οι νέοι δεν τις ηθελαν. Ακόμα και την περίοδο 90-95 που θα μπορουσαν να τις ειχαν παρει, δεν τις πηρανε.

Ioanna123
12-08-11, 13:49
Εγω πραγματικά περιμένω να μου πεις τι δουλειά θα μπορούσε να κάνει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό σήμερα ενας μη πτυχιουχος, μη γνώστης ξένης γλώσσας και χωρις να διαθέτει χωραφια ή κεφάλαιο η οποια θα του αποφέρει ικανοποιητικά χρήματα



Από μενα περιμενεις… πραγματικα(!) να σου πω τι δουλεια θα μπορουσε να κανει καποιος χωρις πτυχιο στην Ελλαδα?!

Μα αυτό είναι και το ζητουμενο αυτου του θεματος! Τοσες σελιδες εχουν γραφτει, ακομα δεν καταλαβες τι πραγματευεται το παρων θεμα?! ΑΝ ειχα την απαντηση σε αυτό που ρωτας δεν θα ανοιγα τετοιο θεμα! Θα ειχα ηδη τις απαντησεις και θα τις ειχες και ‘συ, και ο περισσοτερος κοσμος, μιας και για κοινο νου μιλαμε εδώ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ λοιπον εγω τι δουλεια θα μπορουσαν να κανουν στην ρημαγμενη Ελλαδα του 2011 οι μη πτυχιουχοι αλλα ουτε και οι πτυχιουχοι! Και ουτε και εχω τα πρακτικα καποιας μυστικης συμφωνιας επενδυσεων που προκειται να ερθει ή καποιας μαγικης κυβερνητικης συνταγης που προκειται να εφαρμοστει! Δεν εχω κανενα κρυμμενο μυστικο!

Κι εγω ηρθα εδώ για να ρωτησω, να συζητησω, να προβληματιστω!! Και παρα τις καλες και ουδετερες προθεσεις μου, αντιμετωπιζομαι με επιθεσεις, προσβολες, πατροναρισμα, υποτιμηση και «πολιτικη ταμπελοποιηση» από διαφορα ατομα, και ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ τους moderators, αλλα και τους ιδιοκτητες αυτου το site, να το σταματησουν αυτό! Μεγαλη γλωσσα ξερω να εχω και ‘γω και δεν θα αρεσει σε κανεναν αν ανοιξω το στοματακι μου!

Ας δωσω ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ μια απαντηση στις αποριες σου:

Άλλο πραγμα η μορφωση και η προσωπικη καλλιεργεια (ποιοτητα επαφιομενη στον καθενα, προσωπικα, και μαλιστα κατοπιν δικης του επιλογης) και εντελως άλλο η αποκτηση εξειδικευμενης γνωσης (και μαλιστα όταν αυτή γινεται τυχαια και από «αναγκη»)! Τι να λεμε τωρα?? Τα αυτονοητα?! Ότι υπαρχουν πολλα καθικια-γιατροι, καθικια-αρχιτεκτονες, καθικια-μαθηματικοι (ή πρωην μαθηματικοι, lmao), πολλα καθικα-μορφωμενα?? Με τον τροπο που τα παρουσιαζεις εσυ, υπονοεις ότι ενας 17χρονος νεος ανθρωπος στην Ελλαδα θα μεινει ένα λειψο-απελεκητο-κουτσουρι αν δεν «γαλουχηθει» στα γραναζια της Ελληνικης Ανωτερης/τατης εκπαιδευσης! Μα ειμαστε σοβαροι?? Η θητεια του σε καποια Ελληνικη σχολη το πολύ-πολύ να τον αποχαυνωσει ακομα περισσοτερο, και να του ρουφηξει και τις τελευταιες σταγονες πρωτοτυπιας, αυθεντικοτητας και ενεργητικοτητας που θα του εχουν απομεινει από την γυμνασιο-λυκειακη του προσπαθεια «να περασει». ΠΟΥ να περασει μωρε?? Στον La-La-Land προθαλαμο της παρατεταμενης ανεργιας?? ΓΙΑΤΙ δηλαδη να χαραμισει τοσες χιλιαδες ευρω (αλλα και ωρες από την ζωη του) για να κανει απλα το κομματι του?! Και ΔΕΝ απαξιωνω τα Ελληνικα ΑΕΙ/ΤΕΙ περισσοτερο απ’ οσο τους πρεπει! Απλα η αγορα μας ΔΕΝ χρειαζεται αλλον έναν πτυχιουχο!! Καταλαβαινεις??? ΑΝ η Ελληνικη εκπαιδευση είναι για τα μπαζα, η Ελληνικη αγορα εργασιας είναι για τον βοθρο νοσοκομειου, είναι για το πυρ το εξωτερο, είναι κατά ΠΟΛΥ χειροτερα!!! ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου στην Ελληνικη κοινωνια δεν προκειται να απαξιωθεις, να προσβληθεις υπαρξιακα, να τυχεις στυγεροτερης εκμεταλλευσης, από την Ελληνικη αγορα εργασιας! Χειροτερη ζουγκλα δεν θα βρεις πουθενα αλλου σε ολη την επικρατεια!
ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ και γι’ αυτό ηρθα να συζητησω εγω εδώ!

Και ΟΥΤΕ ειπα εγω ποτε να πανε να γινουνε εργατες στην οικοδομη! ΠΟΙΑ οικοδομη?? Φουσκα ακινητων δεν εχουμε(?) – Φουσκα ακινητων θα παμε να δημιουργησουμε??!!

Συμπερασμα 1 : ΔΕΝ ΞΕΡΩ που θα απασχοληθουν! ΑΥΤΟ αναζητω και εγω και ειπα να μοιραστω τις ανησυχιες μου μαζι σας! Σε ένα δημοφιλες site που διαβαζεται από πολλους!

Συμπερασμα 2 : ΑΝ εχεις καμμια ιδεα, πεστην! Αλλιως αστο! Ή τουλαχιστον ΜΗΝ ξανα-αναφερθεις σε μενα! ΒΑΡΙΕΜΑΙ να εξηγω!

Συμπερασμα 3 : Ελατε να μιλησουμε λιγο σαν ανθρωποι! ΙΣΩΣ ετσι αποφυγουμε Καμερο(υ)νεζικες τακτικες (κατά τον Νεομβρη…)


Προς KLG:
a) Define «παιδικη ηλικια / παιδια» please!
b) Μηπως όλα αυτά που εγραψες (#1114) ονομαζονται απλα «συνενοχη»?





........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τις δουλειες που πηρανε οι μεταναστες, οι νέοι δεν τις ηθελαν.

Ok, αλλα ποσοι θα πηγαιναν σημερα γονατιστοι σε αυτες? Νεοι ή και μεγαλυτεροι?
Παλι "κανεις"?

MADx2
12-08-11, 14:05
Από μενα περιμενεις… πραγματικα(!) να σου πω τι δουλεια θα μπορουσε να κανει καποιος χωρις πτυχιο στην Ελλαδα?!

Μα αυτό είναι και το ζητουμενο αυτου του θεματος! Τοσες σελιδες εχουν γραφτει, ακομα δεν καταλαβες τι πραγματευεται το παρων θεμα?! ΑΝ ειχα την απαντηση σε αυτό που ρωτας δεν θα ανοιγα τετοιο θεμα! Θα ειχα ηδη τις απαντησεις και θα τις ειχες και ‘συ, και ο περισσοτερος κοσμος, μιας και για κοινο νου μιλαμε εδώ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ λοιπον εγω τι δουλεια θα μπορουσαν να κανουν στην ρημαγμενη Ελλαδα του 2011 οι μη πτυχιουχοι αλλα ουτε και οι πτυχιουχοι! Και ουτε και εχω τα πρακτικα καποιας μυστικης συμφωνιας επενδυσεων που προκειται να ερθει ή καποιας μαγικης κυβερνητικης συνταγης που προκειται να εφαρμοστει! Δεν εχω κανενα κρυμμενο μυστικο!

Κι εγω ηρθα εδώ για να ρωτησω, να συζητησω, να προβληματιστω!! Και παρα τις καλες και ουδετερες προθεσεις μου, αντιμετωπιζομαι με επιθεσεις, προσβολες, πατροναρισμα, υποτιμηση και «πολιτικη ταμπελοποιηση» από διαφορα ατομα, και ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ τους moderators, αλλα και τους ιδιοκτητες αυτου το site, να το σταματησουν αυτό! Μεγαλη γλωσσα ξερω να εχω και ‘γω και δεν θα αρεσει σε κανεναν αν ανοιξω το στοματακι μου!

Ας δωσω ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ μια απαντηση στις αποριες σου:

Άλλο πραγμα η μορφωση και η προσωπικη καλλιεργεια (ποιοτητα επαφιομενη στον καθενα, προσωπικα, και μαλιστα κατοπιν δικης του επιλογης) και εντελως άλλο η αποκτηση εξειδικευμενης γνωσης (και μαλιστα όταν αυτή γινεται τυχαια και από «αναγκη»)! Τι να λεμε τωρα?? Τα αυτονοητα?! Ότι υπαρχουν πολλα καθικια-γιατροι, καθικια-αρχιτεκτονες, καθικια-μαθηματικοι (ή πρωην μαθηματικοι, lmao), πολλα καθικα-μορφωμενα?? Με τον τροπο που τα παρουσιαζεις εσυ, υπονοεις ότι ενας 17χρονος νεος ανθρωπος στην Ελλαδα θα μεινει ένα λειψο-απελεκητο-κουτσουρι αν δεν «γαλουχηθει» στα γραναζια της Ελληνικης Ανωτερης/τατης εκπαιδευσης! Μα ειμαστε σοβαροι?? Η θητεια του σε καποια Ελληνικη σχολη το πολύ-πολύ να τον αποχαυνωσει ακομα περισσοτερο, και να του ρουφηξει και τις τελευταιες σταγονες πρωτοτυπιας, αυθεντικοτητας και ενεργητικοτητας που θα του εχουν απομεινει από την γυμνασιο-λυκειακη του προσπαθεια «να περασει». ΠΟΥ να περασει μωρε?? Στον La-La-Land προθαλαμο της παρατεταμενης ανεργιας?? ΓΙΑΤΙ δηλαδη να χαραμισει τοσες χιλιαδες ευρω (αλλα και ωρες από την ζωη του) για να κανει απλα το κομματι του?! Και ΔΕΝ απαξιωνω τα Ελληνικα ΑΕΙ/ΤΕΙ περισσοτερο απ’ οσο τους πρεπει! Απλα η αγορα μας ΔΕΝ χρειαζεται αλλον έναν πτυχιουχο!! Καταλαβαινεις??? ΑΝ η Ελληνικη εκπαιδευση είναι για τα μπαζα, η Ελληνικη αγορα εργασιας είναι για τον βοθρο νοσοκομειου, είναι για το πυρ το εξωτερο, είναι κατά ΠΟΛΥ χειροτερα!!! ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου στην Ελληνικη κοινωνια δεν προκειται να απαξιωθεις, να προσβληθεις υπαρξιακα, να τυχεις στυγεροτερης εκμεταλλευσης, από την Ελληνικη αγορα εργασιας! Χειροτερη ζουγκλα δεν θα βρεις πουθενα αλλου σε ολη την επικρατεια!
ΑΥΤΗ ΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ και γι’ αυτό ηρθα να συζητησω εγω εδώ!

Και ΟΥΤΕ ειπα εγω ποτε να πανε να γινουνε εργατες στην οικοδομη! ΠΟΙΑ οικοδομη?? Φουσκα ακινητων δεν εχουμε(?) – Φουσκα ακινητων θα παμε να δημιουργησουμε??!!

Συμπερασμα 1 : ΔΕΝ ΞΕΡΩ που θα απασχοληθουν! ΑΥΤΟ αναζητω και εγω και ειπα να μοιραστω τις ανησυχιες μου μαζι σας! Σε ένα δημοφιλες site που διαβαζεται από πολλους!

Συμπερασμα 2 : ΑΝ εχεις καμμια ιδεα, πεστην! Αλλιως αστο! Ή τουλαχιστον ΜΗΝ ξανα-αναφερθεις σε μενα! ΒΑΡΙΕΜΑΙ να εξηγω!

Συμπερασμα 3 : Ελατε να μιλησουμε λιγο σαν ανθρωποι! ΙΣΩΣ ετσι αποφυγουμε Καμερο(υ)νεζικες τακτικες (κατά τον Νεομβρη…)


Προς KLG:
a) Define «παιδικη ηλικια / παιδια» please!
b) Μηπως όλα αυτά που εγραψες (#1114) ονομαζονται απλα «συνενοχη»?





........Auto merged post: Ioanna123 πρόσθεσε 4 λεπτά και 44 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Ok, αλλα ποσοι θα πηγαιναν σημερα γονατιστοι σε αυτες? Νεοι ή και μεγαλυτεροι?
Παλι "κανεις"?

Το πρώτο και κυριότερο που θα πρέπει να μάθεις είναι να σέβεσαι τον συνομιλητήση σου και να αντιπαραθέτεις επιχειρηματα.
Ναι όταν θα μου λες να βγει ο 17χρονος στην εργασία φυσικά θα σε ρώτησω τι δουλειά μπορεί να κάνει σήμερα, επίσης αυτός που στα 17 θα εγκατελείψει το σχολείο τι κινητρο θα ειχε τα προηγουμενα χρόνια για να μορφωθεί?
Το να συζητάς χωρίς προτάσεις και διαπιστώσει είναι δωρον αδωρο , χαιρω πολύ το να αλλάξουμε τα πράγματα όλοι το θέλουμε το ερώτημα είναι πως γίνεται
Πρόσεχε αλλο μόρφωση - γνώση και αλλο χαρακτηρας - συμπεριφορά μην τα συγχέεις.

KLG
12-08-11, 14:15
Συνενοχή... μαζί τα φαγαμε και λοιπά τα θεωρω γραφικότητες. Υπάρχει μια παγκοσμια στροφή τα τελευταια 10 χρόνια που θέλει τους νεους ανθρώπους να επιδιώκουν ανωτατη μορφωση. Τόσο στην Δύση, όσο και στην Ανατολή. Σε μερικές χωρες αυτο κρατάει 20-30 χρόνια, σε αλλες ειναι πιο προσφατο. Θυμάμαι οτι πριν απο 3 χρονια εβλεπα διαφημισεις στην αγγλική τηλεοραση που προσπαθουσαν να πείσουν τους γονείς να μην πιεζουν τα παιδια τους να πανε στο πανεπιστημιο. Ποιους? Τους Βρετανους γονεις που οι δικοι τους γονεις τους πεταξαν απο το σπιτι στα 16 τους και τους ειπαν να κανουν οτι θελουν. Να μην παμε σε Κινα και Ινδια που αν ο μαθητής αποτυχει να μπει σε ενα "καλό" πανεπιστήμιο, θεωρεί πως δεν εχει καμία προοπτική.

Δεν υπάρχει καμια συνενοχή Ιωαννα. Δεν μπορεί το θυμα να ειναι συνενοχο με τον δολοφόνο του, και να λεμε οτι "σκονταψε και επεσε στο μαχαίρι". Η ευθυνη των γονέων και των παιδιών τους περιοριζεται στις περιπτωσεις τεμπέληδων, που σε καμια περίπτωση δεν μπορουν να χρησιμοποιηθουν για να επιβεβαιωσουν τη γενικευση οτι όσοι πηρανε πτυχια ειναι μαλθακοι και τεμπεληδες που δεν είχαν τα κότσια να αντιμετωπισουν την πραγματικότητα.

Νικαετός
12-08-11, 15:25
Νίκο, ενώ τα γνωρίζεις όλα αυτά, πως μπορείς να φέρνεις το παράδειγμα των κοριτσιών που οι γονεις τα εκαναν κομμωτριες? Οι ανθρωποι θελανε να συνεχισουν την επιχειριση και τους κοπους μιας ζωής. Λιγη σχεση ειχαν οι δεξιοτητες και ικανότητες των κοριτσιών. Πόσοι έχουν δυνατοτητα να κανουν την δική τους επιχειριση? Τα βλέπω απο συγγενη μου αισθητικό... εξωφρενικόι ρυθμοι εργασίας, απληρωτη για μηνες, πολλες ωρες με το βαλιτσάκι της να γυρνάει για το μεροκάματο κτλ κτλ.

Είπα από την αρχή ότι α. είναι ειδική περίπτωση και β. ότι η οικογενειακή επιχείρηση δεν έχει καμιά σχέση. Το κομμωτήριο της μαμάς συνέχισε να υπάρχει ανεξάρτητα από αυτό των κοριτσιών μέχρι που η μαμά πήρε σύνταξη και ήταν σε άλλη γειτονιά/περιοχή.

Πάμε από την αρχή λοιπόν για να καταλάβετε την σκέψη των γονιών (του πατέρα για την ακρίβεια).

Τον κάλεσα (τον παρακάλεσα για την ακρίβεια) να συζητήσουμε για αυτή του την απόφαση. (Νόμιζα ότι ήταν αποκλειστικά δική του).

Εκείνος ευγενέστατος ήλθε την επομένη στο γραφείο μου και μετά από τα τυπικά μου λέει. Νίκο, είμαι συνταξιούχος της Π.Α., με το εφάπαξ μου πήραμε ένα διαμέρισμα δικό μας και κράτησα στην άκρη και τα χρήματα, που υπολογίσαμε με την σύζυγο ότι χρειάζονται για να αντιμετωπίσουμε τις σπουδές των παιδιών από το λύκειο και μετά.

Και ξοδεύουν τα παιδιά όλο το κεφάλαιο, δεν χρειάζονται και μεταπτυχιακά κλπ.? οκ, πες ότι είμαστε υγιείς και τα καταφέρνουμε. Τι θα κάνουν ακριβώς όταν τελειώσουν? Το όνειρό μου γι αυτές δεν είναι να τις δω υπαλλήλους στο δημόσιο, ούτε να δουλεύουν για μικρούς μισθούς στον αβέβαιο ιδιωτικό τομέα. Έτσι με την σύμφωνη γνώμη και των δύο, πάνε στις ΔΗΜΟΣΙΕΣ σχολές μαθητείας του ΟΑΕΔ, τελειώνουν εκεί πάνε Γαλλία για μετεκπαίδευση και μετά ανοίγουν όπου θέλουν δικό τους κατάστημα. Στα 19 τους είναι έτοιμες με δική τους επιχείρηση. Αν είναι έξυπνες και εργατικές θα έχουν λύσει το οικονομικό σε λιγότερο από 5 χρόνια από σήμερα. (Θυμίζω η μεγάλη Γ΄Γυμνασίου προς Α΄λυκείου και η μικρή 2 χρόνια μικρότερη).

Η μεγάλη (φοβερό μυαλό btw), τελείωσε την σχολή της με άριστα (παιχνιδάκι γιαυτήν είπαμε ταλέντο είχε και γνώσεις τόσα καλοκαίρια πλάι στη μαμά της), πήρε υποτροφία για το παρίσι, πήγε εκεί σε μια σχολή (ιδέα δεν έχω ποια είναι) και συμμετέχοντας σε κάποιο πρόγραμμα γνωστής εταιρίας καλλυντικών του είδους, κάνει γνωριμίες οι οποίες την βοήθησαν όταν τελείωσε να γίνει γνωστή σχεδόν αμέσως με το που άνοιξε το κατάστημά της. (Με τα χρήματα που λέγαμε του μπαμπά). Σήμερα έχει φτιάξει μια αρκετά καλή περιουσία, έχει αρκετές κοπέλλες και άνδρες υπαλλήλους στο κομμωτήριο το οποίο αυτή και η μικρότερη αδελφή της διευθύνουν. Για να πας εκεί χρειάζεσαι ραντεβού 3-4 μέρες πριν και τα χρήματα που κερδίζουν προφανώς ούτε εγώ ούτε εσύ θα τα δούμε ποτέ μας. Αυτά μέχρι πριν δύο χρόνια που πήγα τελευταία φορά να τις δω και να με κουρέψουν. Δυστυχώς είναι μακριά από εμένα οπότε δεν μπορώ να πηγαίνω συχνά. Στην τελευταία μου επίσκεψη μάλιστα ήταν εκεί και ο πατέρας τους για να πάρει το παιδάκι της μικρής για το ΣΚ (η ίδια θα πήγαινε με τον άντρα της κάπου στην Αυστρία για...σκι). Δεν κάνω πλάκα, δεν τα ζηλεύω, αλλά χάρηκα και για τα δυο κορίτσια.

Πες μου αλήθεια Θανάση, πότε πήρες το πρώτο δικό σου κάμπριο αυτοκίνητο με δικά σου χρήματα? (Εννοώ με χρήματα που κέρδισες από τις σπουδές σου με την εργασία σου). Η Πωλίνα πάντως στα 21 της και η αδελφή της κάπου εκεί. Και δεν έπαψαν ποτέ να είναι απλές χαρούμενες και προσιτές και πάντα με σεβασμό προς τους καθηγητές τους.

Όλοι όσοι σπουδάζουν θεωρείς ότι κοστίζουν λιγότερα χρήματα στην οικογένειά τους? Και ποιο είναι το αποτέλεσμα? Να καμαρώνει ο μπαμπάς και η μαμά ότι ο γιος ή η κόρη είναι ένας άνεργος επιστήμονας?

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 12 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


αν σοβαρολογώ ?
Εχώ πολλούς γνωστούς στα παραπάνω επαγγέλματα που είναι άνεργοι ή με ελάχιστες δουλειές κανα χρόνο τώρα. Επίσης οι περισσότεροι που κάνουν μη πιστοποιημένες εργασίες είναι ξένοι ( μπογιατζήδες κτλ).
Πες μου στα ξενοδοχεία πόσοι ελληνες και πόσοι ξένοι εργαζόμενοι υπάρχουν , εγω και πέρσι και φέτος είδα ότι πλην ρεσεψιον - αντε και κανενας σερβιτόρος οι υπόλοιποι ήταν ξένοι .

Στα ξενοδοχεία υπάρχουν πράγματι ελάχιστοι έλληνες εργαζόμενοι και όσοι υπάρχουν είτε είναι στελέχη (σε ελληνικές επιχειρήσεις, γιατί σε ξένων συμφερόντων όχι), είτε μαθητές σχολών σε "πρακτική". Και αυτό είναι από επιλογή των επιχειρήσεων, που θέλουν το μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος. Γιατί ο τουρισμός δυστυχώς είναι για να "βαραίνουν" οι τσέπες ορισμένων και για να εκβιάζουν οι κυβερνήσεις κλάδους εργαζομένων (στην ελλάδα). Αντί για έναν απ΄τους σημαντικότερους παράγοντες - αν όχι ο σημαντικότερος - ενίσχυσης της ελληνικής οικονομίας...

Επαναλαμβάνω όμως την πρόκληση: Κάλεσε έναν (1) έλληνα ηλεκτρολόγο ή υδραυλικό, πες μου για πότε σου έκλεισαν ραντεβού και τι ακριβώς αμοιβή ζήτησαν.

Μετά έλα να βάλουμε αγγελία και να ζητάμε υπάλληλο γραφείου με τον βασικό μισθό, να δούμε πόσοι(ες) πτυχιούχοι θα εμφανιστούν. ;)

chat1978
12-08-11, 15:27
Νομίζω, έχετε κολλήσει με το παράδειγμα του Νικαετού, και εξετάζεται την ορθότητας μιας επιλογής εκ του αποτελέσματος.

Προσωπικά, καταλαβαίνω γιατί ανέφερε το παράδειγμα ο Νικαετός και γιατί έκανε σαφές ότι το θέμα δεν είναι αν ήταν σωστή η απόφαση ή όχι.΄'Ήθελε απλά να αναφέρει μια τρανταχτή εναλλακτική. Πολλές φορές επιχειρήματα που βασίζονται σε άκρα, δεν επιχειρηματολογούν υπέρ του άκρου, αλλά χρησιμοποιούν το άκρο για να δείξουν ξεκάθαρα την διαφορετικότητα σε ένα ζήτημα.

Αν και έχει ξεφύγει από το θέμα του thread η κουβέντα, για μένα η μονόπλευρη προσέγγιση στο θέμα εκπαίδευση, εξυπηρετεί αυστηρά και μόνο μία από τις μεγαλύτερες παγκόσμιες bussiness που υπάρχουν γνωστή πια και ως "Δια Βίου Εκπαίδευση", από την οποία οι οικογένεια του παραδείγματος δεν ξέφυγε, αλλά οργάνωσε/εκμεταλλεύτηκε απλά καλύτερα, όσον αφορά το όφελος προς επένδυση των κοριτσιών του. Μπορεί να ακούγεται σκληρό ή να μην αρέσει, αλλά απλά έκαναν οικογενειακά μια επιχειρηματική επιλογή, με βάση το προσδόκιμο όφελος.

Μεγάλος master planner ο πατέρας πάντως.

KLG
12-08-11, 15:54
Nίκο κάνεις ενα βασικό λαθος στην ιστορία που αναφέρεις. Υποθέτεις οτι αν τα κοριτσια τσακαλια τελειωναν το πανεπιστήμιο θα ζούσαν μια μιζερη ζωη για 700-800 ευρω. Κάνεις πολλες υποθεσεις. Πρώτα απο όλα μιλάμε για κορίτσια που στα 21 τους χρόνια βρισκονται σε μια χώρα με δυσκολη γλωσσα που ενδεχομενως να (μην) μιλάνε τελεια, σε ενα πολυ ανταγωνιστικό χώρο και διακρίνονται. Νίκο αυτά τα κορίτσια θα ηταν πολυ καλές σε οτι και να κάνανε.

Μετά αναφερεσαι στην εργασιακή ανασφάλεια του μισθωτου πτυχιουχου του ιδιωτικου τομέα. Πολλοι ανθρωποι αισθάνονται παρόμοια εργασιακή ανασφάλεια σε δουλειες που δεν χρειαζονται πτυχιο, επισης το πτυχιο ΑΕΙ / ΤΕΙ εχει το ιδιο κόστος με το πτυχιο ΙΕΚ για καποιον που δεν σπουδάζει στη πόλη του. Νικο η ιστορία σου μου θυμιζει μια παλια ιστορία για τον αποφοιτο ενος ΤΕΙ οχημάτων που εγινε μηχανικός στη Ferrari. Eιναι μια εξαιρεση, κομμενη και ραμμενη σε μια συγκεκριμένη συγκυρία / οικογενειακό υποβαθρο. Πιστευεις οτι αν δεν υπηρχε το μαξιλάρι της οικογενειακής επιχειρισης θα εστελνε ο πατερας τις κορες του να γίνουν κομμωτριες? Εσυ γιατί δεν εστρεψες τα παιδια σου να γινουν κομμωτριες ή μπογιατζήδες? Μην μου πεις οτι τα ίδια τα παιδια σνομπάρουν αυτά τα επαγγελματα γιατί προφανώς το ίδιο θα εκαναν και τα κορίτσια της ιστορίας σου.



Πες μου αλήθεια Θανάση, πότε πήρες το πρώτο δικό σου κάμπριο αυτοκίνητο με δικά σου χρήματα? (Εννοώ με χρήματα που κέρδισες από τις σπουδές σου με την εργασία σου). Η Πωλίνα πάντως στα 21 της και η αδελφή της κάπου εκεί. Και δεν έπαψαν ποτέ να είναι απλές χαρούμενες και προσιτές και πάντα με σεβασμό.

Αν ηθελα καμπριο αυτοκινητο θα μπορουσα να το αποκτησω με τα δικά μου χρήματα και με της τραπεζας (οπως όλος ο καλός ο κόσμος) στα 30 μου και αφου θα ειχα ενα πιο απλο αυτοκινητάκι στα 20-22 μου το οποιο θα ηταν και το δωρο μου για την εισαγωγη μου στο πανεπιστημιο. Πέρα όμως απο το οτι δεν δίνω δεκάρα τσακιστή για το καμπριο αυτοκίνητο, και το ξερεις καλά αυτό, δεν καταλαβανω τι σχεση εχει το παραδειγμα σου, οχι με εμένα αλλα γενικά. Οσοι σπουδάζουν 6-8 χρόνια με τη προοπτική να αγοραζουν σπορ αμαξι 1-2 χρονια μετα τις σπουδες τους διαλεξανε λαθος χωρα και κατα πασα πιθανότητα λαθος αντικειμενο σπουδων ή ακομα λαθος επαγγελματικό προσανατολισμό. Ακομα και αν διαλεγανε τη σωστή χωρα και το σωστό αντικειμενο το ζητουμενο θα ηταν ποτε θα κάνουν αποσβεση τις σπουδες τους και οχι ποτε θα ειναι σε θεση να ξοδευουνε.

Στο κατω κατω κάποιοι αντλουνε ευχαριστηση απο το αντικείμενο εργασίας τους, κάτι που είναι ανεκτίμητο. Θα δεις οτι οι ανθρωποι που αντλουν ευχαριστηση απο εργασία που δεν απαιτεί ακαδημαικά προσόντα είναι ανθρωποι που είτε έχουν ταλέντο, είτε έχουν επενδυσει χρόνο και χρημα στο να αποκτήσουν μια εκπαιδευση στην τεχνη που εχουν διαλεξει (σαν τα κοριτσια της ιστορίας σου). Αρα μιλάμε για δουλειες - ειδικοτητες - τεχνες και οχι δουλειες που γινονται χωρίς προσόντα. Σε τελική αναλυση, οι δουλειες που εχεις στο μυαλό σου και δεν απαιτουν πτυχίο πανεπιστημιου, απαιτουν κάποια εκπαιδευση άλλου τυπου, και όσες δεν απαιτουν καμια είδους εκπαιδευση βρίσκονται σε πολυ χαμηλη υποληψη.



Όλοι όσοι σπουδάζουν θεωρείς ότι κοστίζουν λιγότερα χρήματα στην οικογένειά τους? Και ποιο είναι το αποτέλεσμα? Να καμαρώνει ο μπαμπάς και η μαμά ότι ο γιος ή η κόρη είναι ένας άνεργος επιστήμονας?


Πιστευω οτι ο γονιος ειναι διατεθιμένος να ρισκαρει τα παντα ωστε να καμαρώνει εστω εναν ανεργο και πολυ μετριο επιστημονα και οχι εναν τελειο (τον καλυτερο στην πιατσα) σερβιτορο. Πιστευω επισης οτι οι γονεις της κοπελας που θα ερωτευει το νεαρος θα προτιμάνε να ειναι ανεργος επιστημονας παρα επαγγελματιας σερβιτορος (ακομα και αν κανει δουλειες του ποδαριου). Είναι αναφαιρετο δικαίωμα του καθε γονιου να καμαρώνει οπως θέλει τα παιδια του. Σημερα (και οχι πριν απο 10 χρονια) είτε ειναι επιστημονας ο νεαρός, είτε οχι εχει τις ιδιες μηδαμινές προοπτικές. Το πτυχίο των περισσότερων σχολών δεν εκφραζουν γνωστικο αντικειμενο και δεν εξασφαλιζουν επαγγελματικό δικαίωμα, ενω ο ΟΑΕΔ λειτουργει σαν σκλαβοπαζαρο μαυρης εργασίας. Ο γονιος καλύτερα να κανει μια αυτοκριτική για την κοινωνία την οποια διαμορφωσε και μετα να παλεψει με το παιδί του για να την αλλαξει, αλλιως δεν θα καμαρωνει τα παιδια του, αλλα θα λυπάται για το κατάντημα τους.

anon
12-08-11, 16:53
Κάνετε όλοι ένα βασικό λάθος. Το τι θα πετύχεις στην ζωή σου εξαρτάται απο χιλιάδες παράγοντες, και πολλή πολλή τύχη (*) (και ας νομίζουν άλλοι ότι αυτοί κατευθύνουν την μοίρα τους). Στο πετυχημένο παράδειγμα του Νίκου, υπάρχουν και άλλες 100 αποτυχίες, κοπέλες με ταλέντο στην κομμωτική ή whatever ή παιδιά σε άλλα επαγγέλματα που για πολλούς ΧΨΖ λόγους δεν πήγε απόλυτα τέλεια το όνειρο. Οπως είπε και ο KLG το αν ακολουθούσαν τα κορίτσια μια πορεία προς τριτοβάθμια δεν τις κατατάσει αυτομάτως σε πτυχιούχους των 700/800 ευρώ, ούτε αν μια κοπέλα όσο και ταλέντο να έχει στην κομμωτική, θα την κάνει πετυχημένη επιχειρηματία με κάμπριο στα 21. Εαν ήταν έτσι όλες οι κομμώτριες θα είχαν περιουσίες (όπου κομμώτριες βάλε όποιο επάγγελμα θέλεις)


(*) Επειδή πολλοί παραγνωρίζουν τον παράγοντα τύχη, θεωρώ ότι ειναι τεράστιος. Μα τεράστιος. Μπορεί νασαι ο καλύτερος σε κάτι δεν έχει σημασία. Εαν δεν είσαι και τυχερός, δεν θα καταφέρεις τίποτε. Η' να το πώ διαφορετικά, εαν σου πέφτουν αναποδιές, δεν πρόκειται να προκόψεις. Θέματα προσωπικά, υγείας, αλλά και που θα "πέσεις" επαγγελματικά, συνεργάτες χίλια δυο. Εαν σου πάνε όλα πρίμα, ακόμα και άχρηστος τεμπελχανάς να είσαι θα προκόψεις (εχω παράδειγμα γιαυτό το λέω). Εαν έχεις που λένε το κοκαλάκι της νυχτερίδας, τίποτε να μην κάνεις, λες και τα λεφτά και η επιτυχία να έρχεται απο μόνη της, λες και έχει συμβόλαιο. Απο την άλλη όσο και ικανός να είσαι και να δουλεύεις, εαν σου τυχαίνουν όλο αναποδιές, δεν θα στεριώσεις τίποτα. Υπάρχουν χιλιάδες παράμετροι στην ζωή μας, καθημερινά, που δεν μπορούμε να ελέγξουμε, και σε πολλές περιπτώσεις, πάρα πολλές, δίνουν συγκεκριμένη πορεία, άλλες φορές θετική, αλλά τις περισσότερες φορές αρνητική. Μην παίρνουμε παραδείγματα όπως οι κοπελιές ή ο Bill Gates κλπ. Σε κάθε πετυχημένη περίτπωση, υπάρχουν άλλες δεκάδες, με τις οποίες φυσικά δεν ασχολείται κανείς. Και γιατί το λέω ότι υπάρχουν άλλες δεκάδες; Γιατί εαν ήταν όλοι ανάλογα πετυχημένοι, δεν θα μιλούσαμε εδώ για το τι να κάνουμε ή να κάνουν τα νέα παιδιά.

Δυστυχώς το αμερικάνικο όνειρο, ότι με καλές ιδέες και πολύ δουλειά είναι ένα παραμύθι, που ναι μεν συμβαίνει σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά σε γενικές γραμμές είναι παραμύθι. Εαν εξετάσετε την ζωή των πλουσίων θα δείτε ότι σχεδόν κανείς (μην πω με απόλυτο τρόπο κανείς απολύτως) δεν έγινε πλούσιος με τιμιότητα, κοινωνική ευθύνη και ηθική (μιλώ για αυτούς που δεν τα βρήκαν έτοιμα, ή τα βρήκαν και τα πολλαπλασίασαν).

Ενα άλλο τεράστιο λάθος κατα την γνώμη μου είναι και το εξής. Κατηγορούμε όσους "θεοποιούν" το πτυχίο, αλλα βρίσκω μια άλλη "θεοποίηση". Το χρήμα. Ναι, το χρήμα είναι απαραίτητο. Ναι, δεν μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς μια οικογένεια με τα σημερινά, δυτικής χώρας δεδομένα, με 1000 ευρώ, ούτε καν με 2000 ευρώ τον μήνα (εκτός και εαν ζω σαν Κινέζος). Ομως απέχει το γεγονός ότι πρέπει να τα θυσιάσω όλα για να βγάζω πχ 5,000 ευρώ τον μήνα ή και 10,000 ευρώ τον μήνα. Εαν ο μόνος σκοπός ειναι το χρήμα, λογικό είναι όλα τα υπόλοιπα της ζωής μας ναναι σε δεύτερη μοίρα, και λογικό είναι σε πολλούς όλα αυτά τα δεύτερα να γυρίσουν την πλάτη... Εαν καταλαβαίνετε τι εννοώ. Η ζωή είναι ένα πολύπλοκο πράγμα, δεν είναι μια απλή εξίωση ή ένας απλός αλγόριθμος, δίνω τόσα φράγκα σε ένα κύκλο σπουδών ή για μια επιχείρηση, βγαίνω έξω σε άλλη χώρα => επιτυχία... Εαν νομίζετε ότι είναι τόσο απλά τα πράγματα, τότε γιατί δεν το κάνουν όλοι; Ειναι τόσο βλάκες; Θέλουν να περνάνε άσχημα; Μαζόχες είναι; (ξέρω, κάποιοι θα απαντήσουν ναι, αλλά δεν θα μας πουν για τι δεν το κάνανε και οι ίδιο αυτό.. :wink: )

chat1978
12-08-11, 17:11
Δυστυχώς το αμερικάνικο όνειρο, ότι με καλές ιδέες και πολύ δουλειά είναι ένα παραμύθι, που ναι μεν συμβαίνει σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις, αλλά σε γενικές γραμμές είναι παραμύθι. Εαν εξετάσετε την ζωή των πλουσίων θα δείτε ότι σχεδόν κανείς (μην πω με απόλυτο τρόπο κανείς απολύτως) δεν έγινε πλούσιος με τιμιότητα, κοινωνική ευθύνη και ηθική (μιλώ για αυτούς που δεν τα βρήκαν έτοιμα, ή τα βρήκαν και τα πολλαπλασίασαν).
Το περιβόητο όνειρο του γκαράζ!!
Ειδικά για την Αμερική, είναι το καρότο μπροστά στον γάιδαρο.

anon
12-08-11, 17:15
δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι. Πάρτε πόσος κόσμος είναι στο Αμέρικα. Δεν είναι όλοι με IQ ραδικιού. πόσοι απο γκαράζ έγιναν ζάμπλουτοι; Απλά νούμερα. Αυτό δείχνει ότι απο γκαράζ στο ζάμπλουτος είναι η εξαίρεση. Το παραμυθι της Σταχτοπούτας. Το σύνηθες είναι να βγάλεις μερικά λεφτάκια και να ζήσεις μια αξιοπρεπή ζωή. Δεν είναι κακό αυτό, ίσα ίσα, μια αξιοπρεπής ζωή με μια δουλειά που να σου αρέσει, χωρίς να χρειαστεί όμως να βάλεις την δουλειά πάνω απο όλα ίσως είναι το καλύτερο. Δική μου άποψη...

chat1978
12-08-11, 17:53
δεν το καταλαβαίνουν δυστυχώς πολλοί, αν όχι οι περισσότεροι. Πάρτε πόσος κόσμος είναι στο Αμέρικα. Δεν είναι όλοι με IQ ραδικιού. πόσοι απο γκαράζ έγιναν ζάμπλουτοι; Απλά νούμερα. Αυτό δείχνει ότι απο γκαράζ στο ζάμπλουτος είναι η εξαίρεση. Το παραμυθι της Σταχτοπούτας. Το σύνηθες είναι να βγάλεις μερικά λεφτάκια και να ζήσεις μια αξιοπρεπή ζωή. Δεν είναι κακό αυτό, ίσα ίσα, μια αξιοπρεπής ζωή με μια δουλειά που να σου αρέσει, χωρίς να χρειαστεί όμως να βάλεις την δουλειά πάνω απο όλα ίσως είναι το καλύτερο. Δική μου άποψη...
Και δική μου!
Το θέμα για το γκαράζ σηκώνει μεγάλη κουβέντα γιατί κρύβει και άλλες ιδεολογίες από πίσω με τις οποίες διαφωνώ ριζικώς και καθέτως.

MADx2
12-08-11, 19:05
Στα ξενοδοχεία υπάρχουν πράγματι ελάχιστοι έλληνες εργαζόμενοι και όσοι υπάρχουν είτε είναι στελέχη (σε ελληνικές επιχειρήσεις, γιατί σε ξένων συμφερόντων όχι), είτε μαθητές σχολών σε "πρακτική". Και αυτό είναι από επιλογή των επιχειρήσεων, που θέλουν το μέγιστο κέρδος με το ελάχιστο κόστος. Γιατί ο τουρισμός δυστυχώς είναι για να "βαραίνουν" οι τσέπες ορισμένων και για να εκβιάζουν οι κυβερνήσεις κλάδους εργαζομένων (στην ελλάδα). Αντί για έναν απ΄τους σημαντικότερους παράγοντες - αν όχι ο σημαντικότερος - ενίσχυσης της ελληνικής οικονομίας...

Επαναλαμβάνω όμως την πρόκληση: Κάλεσε έναν (1) έλληνα ηλεκτρολόγο ή υδραυλικό, πες μου για πότε σου έκλεισαν ραντεβού και τι ακριβώς αμοιβή ζήτησαν.

Μετά έλα να βάλουμε αγγελία και να ζητάμε υπάλληλο γραφείου με τον βασικό μισθό, να δούμε πόσοι(ες) πτυχιούχοι θα εμφανιστούν. ;)


Στέκεσαι αποκλειστικά σε ηλεκτρολογούς - υδραυλικούς που απαιτουν πιστοποιήση για να εργαστούν . Όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να γίνουν όλοι οι νεοι 17ρηδες ηλεκτρολογοι - υδραυλικοί .
Κοιταξε επειδη ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι εργασίες στο σπίτι ξέρω ότι 2 ηλεκτρολόγοι που γνωρίζω δεν θα φύγουν τον Αυγουστο αν αυτό σου λέει κάτι .
Επίσης εχω γνωστούς ανεργους υδραυλικό ,φανοποιο και μπογιατζή με ελάχιστα μεροκαμάτα. Επίσης απο ξάδερφο που ψακτηκε για Αλουμίνια οι 3 στους 4 δεν ειχαν δουλεια και μπορούσαν να ολοκληρώσουν την εργασία εντός 15ημερων

Νικαετός
12-08-11, 19:31
Πάμε άλλη μια. Το θέμα μας είναι τιπροτείνουμε έτσι ώστε να έχουμε ανάπτυξη, σωστά? Είπα λοιπόν από την αρχή ότι το μοντέλο "όλοι οι έλληνες άνεργοι επιστήμονες" όσο ωραία και αν ακούγεται η λέξη επιστήμονας, την χαντακώνει το "άνεργοι" και δεν μπορεί να φέρει ανάπτυξη. Και υποθέτω όταν λέμε ανάπτυξη εννοούμε πρωτίστως οικονομική, βιώσιμη ανάπτυξη.

Επίσης υποθέτω ότι μιλάμε πάντα για καπιταλιστικό μοντέλο ανάπτυξης. (Με το οποίο δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως) Οπότε μιλάμε για ευημερία του ατόμου και στη συνέχεια της κοινωνίας και όχι το αντίστροφο. Ε, Θανάση το μοντέλο 10.000.000 έλληνες επιστήμονες και 1 τεχνίτης δεν μπορεί να φέρει ανάπτυξη. Έφερα ένα ακραίο παράδειγμα για να σας πω ότι στο σύστημά μας το κόλπο είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία και όχι η στέγη του δημοσίου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Ναι η ιδιωτική πρωτοβουλία χρειάζεται επιστήμονες κανείς δεν αντιλέγει, αλλά για να τους αντταμείψει σωστά, πρέπει αυτοί να είναι ένα ποσοστό και όχι το σύνολο.

Θανάση πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι αν το δικό μου παράδειγμα είναι ακραίο και το δικό σου δεν πάει πίσω. Μιλάς για αυτοκίνητο στα 22 που "θα σου έπαιρναν οι γονείς σου", χμμμ, σχώρα με αλλά δεν γνωρίζω πολλούς γονιούς. που να μπορούν να πάρουν δώρο στο παιδί τους τον φοιτητή αυτοκίνητο όταν αυτό σπουδάζει επαρχία π..χ και έρχεται και δεύτερο παιδί από πίσω.

Μου λες για τις κόρες μου. Και όμως τις ρώτησα και τις δύο, δεν τους είπα να γίνουν κομμώτριες, αλλά να ασχοληθούν με την επιχείρηση της γιαγιάς τους. (Και οι δύο έχουν εργαστεί πλάι στη γιαγιά τους και γνωρίζουν). Και οι δύο ζήτησαν να σπουδάσουν και η μεν μεγάλη μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά η δε μικρή μέχρι και την β΄λυκείου είναι άριστη.

Αν έβλεπα ότι δεν "τράβαγαν" δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσουν το λέω έτσι σκληρά και κυνικά και το εννοώ.Δεν λέω ότι θα ήταν εύκολη απόφαση αλλά θα το έκανα πίστεψέ με.

Να σας πω και ένα άλλο μυστικό. Πέρασαν λόγω της δουλειάς μου από τα "χέρια μου" μερικές χιλιάδες μαθητές γυμνασίου - λυκείου. Από αυτούς ένα μεγάλο ποσοστό (πάνω από 50%) είναι σήμερα πτυχιούχοι. Οι καλύτεροι από αυτούς είναι σήμερα στο εξωτερικό, ζουν και εργάζονται εκεί. (Ελάχιστοι) Πολλοί τελείωσαν τις σπουδές τους, δεν βρήκαν δουλειά και σήμερα εργάζονται στις οικογενειακές επιχειρήσεις. Άλλοι είναι ακόμα άνεργοι, ή πρόσφατα άνεργοι. (30+). Όσοι επέλεξαν καθηγητικές σχολές/παιδαγωγικές ακαδημίες έχουν κάποια δουλειά, αλλά για μένα είναι ο μισθός του καθηγητή είναι της πλάκας (αυτό είναι μια άλλη ιστορία), το ίδιο και όσοι είναι στις στρατιωτικές σχολές. Όσοι πέρασαν ιατρική ή νομική ακόμα ψάχνουν ειδικότητες γραφεία/πελάτες. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι τα δύο κορίτσια είναι μέσα στα πιο επιτυχημένα επαγγελματικά παιδιά, που πέρασαν από εμένα. Γιαυτό και έχει αξία το παράδειγμα που έφερα.

Τελειώνοντας λοιπόν και για να γυρίσω στο θέμα μας, πιστεύω ότι θα πρέπει με κάθε τρόπο να πάψει η πτυχιολαγνεία στην χώρα μας. Αφήστε να σπουδάσουν μόνο όσοι πραγματικά το θέλουν και το αξίζουν. Στρέψτε τα παιδιά σας στην τεχνική εκπαίδευση. Δεν είναι ντροπή και θα τους κάνετε καλό. Και σε αυτά και στην χώρα.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στέκεσαι αποκλειστικά σε ηλεκτρολογούς - υδραυλικούς που απαιτουν πιστοποιήση για να εργαστούν . Όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να γίνουν όλοι οι νεοι 17ρηδες ηλεκτρολογοι - υδραυλικοί .
Κοιταξε επειδη ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι εργασίες στο σπίτι ξέρω ότι 2 ηλεκτρολόγοι που γνωρίζω δεν θα φύγουν τον Αυγουστο αν αυτό σου λέει κάτι .
Επίσης εχω γνωστούς ανεργους υδραυλικό ,φανοποιο και μπογιατζή με ελάχιστα μεροκαμάτα. Επίσης απο ξάδερφο που ψακτηκε για Αλουμίνια οι 3 στους 4 δεν ειχαν δουλεια και μπορούσαν να ολοκληρώσουν την εργασία εντός 15ημερων

Είσαι τυχερός 100%. Ψάχνω ηλεκτρολόγο εδώ στον Ωρωπό από τις 23 Ιουλίου έως σήμερα και δεν βρίσκω. :(

MADx2
12-08-11, 20:08
Πάμε άλλη μια. Το θέμα μας είναι τιπροτείνουμε έτσι ώστε να έχουμε ανάπτυξη, σωστά? Είπα λοιπόν από την αρχή ότι το μοντέλο "όλοι οι έλληνες άνεργοι επιστήμονες" όσο ωραία και αν ακούγεται η λέξη επιστήμονας, την χαντακώνει το "άνεργοι" και δεν μπορεί να φέρει ανάπτυξη. Και υποθέτω όταν λέμε ανάπτυξη εννοούμε πρωτίστως οικονομική, βιώσιμη ανάπτυξη.

Επίσης υποθέτω ότι μιλάμε πάντα για καπιταλιστικό μοντέλο ανάπτυξης. (Με το οποίο δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως) Οπότε μιλάμε για ευημερία του ατόμου και στη συνέχεια της κοινωνίας και όχι το αντίστροφο. Ε, Θανάση το μοντέλο 10.000.000 έλληνες επιστήμονες και 1 τεχνίτης δεν μπορεί να φέρει ανάπτυξη. Έφερα ένα ακραίο παράδειγμα για να σας πω ότι στο σύστημά μας το κόλπο είναι η ιδιωτική πρωτοβουλία και όχι η στέγη του δημοσίου και του ευρύτερου δημόσιου τομέα. Ναι η ιδιωτική πρωτοβουλία χρειάζεται επιστήμονες κανείς δεν αντιλέγει, αλλά για να τους αντταμείψει σωστά, πρέπει αυτοί να είναι ένα ποσοστό και όχι το σύνολο.

Θανάση πιστεύω να καταλαβαίνεις ότι αν το δικό μου παράδειγμα είναι ακραίο και το δικό σου δεν πάει πίσω. Μιλάς για αυτοκίνητο στα 22 που "θα σου έπαιρναν οι γονείς σου", χμμμ, σχώρα με αλλά δεν γνωρίζω πολλούς γονιούς. που να μπορούν να πάρουν δώρο στο παιδί τους τον φοιτητή αυτοκίνητο όταν αυτό σπουδάζει επαρχία π..χ και έρχεται και δεύτερο παιδί από πίσω.

Μου λες για τις κόρες μου. Και όμως τις ρώτησα και τις δύο, δεν τους είπα να γίνουν κομμώτριες, αλλά να ασχοληθούν με την επιχείρηση της γιαγιάς τους. (Και οι δύο έχουν εργαστεί πλάι στη γιαγιά τους και γνωρίζουν). Και οι δύο ζήτησαν να σπουδάσουν και η μεν μεγάλη μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά η δε μικρή μέχρι και την β΄λυκείου είναι άριστη.

Αν έβλεπα ότι δεν "τράβαγαν" δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσουν το λέω έτσι σκληρά και κυνικά και το εννοώ.Δεν λέω ότι θα ήταν εύκολη απόφαση αλλά θα το έκανα πίστεψέ με.

Να σας πω και ένα άλλο μυστικό. Πέρασαν λόγω της δουλειάς μου από τα "χέρια μου" μερικές χιλιάδες μαθητές γυμνασίου - λυκείου. Από αυτούς ένα μεγάλο ποσοστό (πάνω από 50%) είναι σήμερα πτυχιούχοι. Οι καλύτεροι από αυτούς είναι σήμερα στο εξωτερικό, ζουν και εργάζονται εκεί. (Ελάχιστοι) Πολλοί τελείωσαν τις σπουδές τους, δεν βρήκαν δουλειά και σήμερα εργάζονται στις οικογενειακές επιχειρήσεις. Άλλοι είναι ακόμα άνεργοι, ή πρόσφατα άνεργοι. (30+). Όσοι επέλεξαν καθηγητικές σχολές/παιδαγωγικές ακαδημίες έχουν κάποια δουλειά, αλλά για μένα είναι ο μισθός του καθηγητή είναι της πλάκας (αυτό είναι μια άλλη ιστορία), το ίδιο και όσοι είναι στις στρατιωτικές σχολές. Όσοι πέρασαν ιατρική ή νομική ακόμα ψάχνουν ειδικότητες γραφεία/πελάτες. Δεν θα ήταν υπερβολή να πω ότι τα δύο κορίτσια είναι μέσα στα πιο επιτυχημένα επαγγελματικά παιδιά, που πέρασαν από εμένα. Γιαυτό και έχει αξία το παράδειγμα που έφερα.

Τελειώνοντας λοιπόν και για να γυρίσω στο θέμα μας, πιστεύω ότι θα πρέπει με κάθε τρόπο να πάψει η πτυχιολαγνεία στην χώρα μας. Αφήστε να σπουδάσουν μόνο όσοι πραγματικά το θέλουν και το αξίζουν. Στρέψτε τα παιδιά σας στην τεχνική εκπαίδευση. Δεν είναι ντροπή και θα τους κάνετε καλό. Και σε αυτά και στην χώρα.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 2 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Είσαι τυχερός 100%. Ψάχνω ηλεκτρολόγο εδώ στον Ωρωπό από τις 23 Ιουλίου έως σήμερα και δεν βρίσκω. :(

κανεις δεν είπε οτι το πτυχίο είναι το παν , όπως ουτε οτι τεχνικές σχολές είναι άχρηστες και δεν βοηθάνε να βρεις δουλειά. Αυτό που είπα είναι ότι απο ανειδικεύτος καλύτερα πτυχιουχος .
Το παράδειγμα που έφερες ήταν σωστό για την εποχή τώρα δυστυχώς τα περισσότερα επαγγέλματα ειναι "κορεσμενα" είτε λόγω πληθώρας είτε λόγω εξαιρετικά χαμηλών ημερομισθίων και μη ασφάλισης.
Και επαναλαμβάνω η διαφορά μεταξύ Ελληνα και ανασφάλιστου μετανάστη σε ανηδικευτες εργασίες είναι ότι ο Ελληνας θα χρειαστεί οπωσδήποτε ενσημα για να εχει ιατρική περίθαλψη ο μετανάστης όχι γιατί την έχει δωρεάν αρα αναβαίνει και το κόστος για τον "εργοδότη".
Δυστυχώς οι "εργοδοτες" αυτού του τύπου συνεχίζουν ανενόχλητοι απο την πολιτεία.

Υ.Γ
για τον ηλεκτρολόγο ανέφερεσαι σε περιοχή εκτός μεγάλων πόλεων όπου υπάρχει "μονοπώλιο"

opener
12-08-11, 20:13
.....
Επίσης υποθέτω ότι μιλάμε πάντα για καπιταλιστικό μοντέλο ανάπτυξης. (Με το οποίο δεν συμφωνώ παρεμπιπτόντως) Οπότε μιλάμε για ευημερία του ατόμου και στη συνέχεια της κοινωνίας και όχι το αντίστροφο.
......
......
Μου λες για τις κόρες μου. Και όμως τις ρώτησα και τις δύο, δεν τους είπα να γίνουν κομμώτριες, αλλά να ασχοληθούν με την επιχείρηση της γιαγιάς τους. (Και οι δύο έχουν εργαστεί πλάι στη γιαγιά τους και γνωρίζουν). Και οι δύο ζήτησαν να σπουδάσουν και η μεν μεγάλη μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά η δε μικρή μέχρι και την β΄λυκείου είναι άριστη.

Αν έβλεπα ότι δεν "τράβαγαν" δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσουν το λέω έτσι σκληρά και κυνικά και το εννοώ.Δεν λέω ότι θα ήταν εύκολη απόφαση αλλά θα το έκανα πίστεψέ με.
.....
Δεν μου αρεσει να μιλω επι προσωπικου, γι' αυτο και θα το θεσω γενικα.

Συγνωμη Νικαετε, αλλα πιστευεις δηλαδη οτι αν καποιος "τα παιρνει τα γραμματα"
μετα θα βρει και δουλεια στο παραπανω (αγγελικο και φουλ αξιοκρατικο) μοντελο που ζουμε και αναφερεις;

Πιστευεις οτι θα μεινει ανεργος αυτος που "δεν τα παιρνει" και τελειωνει τις σπουδες του με σπρωξιμο μεν, αλλα εχει μπαρμπα στην Κορωνη ;) δε;

Ioanna123
12-08-11, 20:23
Τελειώνοντας λοιπόν και για να γυρίσω στο θέμα μας, πιστεύω ότι θα πρέπει με κάθε τρόπο να πάψει η πτυχιολαγνεία στην χώρα μας. Αφήστε να σπουδάσουν μόνο όσοι πραγματικά το θέλουν και το αξίζουν. Στρέψτε τα παιδιά σας στην τεχνική εκπαίδευση. Δεν είναι ντροπή και θα τους κάνετε καλό. Και σε αυτά και στην χώρα.



Συγχαρητηρια για το κουραγιο σου να επαναλαμβανεις τα αυτονοητα! Διοτι αν και Administrator θελει τιτανια υπομονη να επαναλαμβανεις το 1+1=2 και μαλιστα με διαφορετικο Λογο και Παραδειγμα, καθε φορα! Ευγε!


Τιποτα δεν ειναι ντροπη! Ολα και ολοι χρειαζονται (που λεει ο λογος)!

-- Εχουμε την αγορα να τους "στεγασουμε"? (ρητορικη ερωτηση, αν θες απαντας)
-- Αν δεν εχουμε την υγιη αγορα που χρειαζομαστε, ΓΙΑΤΙ δεν την εχουμε?
-- ΤΙ πρεπει να κανουμε ωστε να αποκτησουμε υγιη (παραγωγικη) αγορα εργασιας που να δινει δουλεια και ψωμι σε οσους πραγματικα επιθυμουν να εργαστουν?
-- Διαλεξτε μια χωρα -(οχι μπανανια)- που ξερετε καλα και συγκρινετε την με την Ελλαδα. Να μαθουν και οσοι δεν ξερουν, κατι.

Ευχαριστω (οσους συμμετασχουν παραγωγικα στη συζητηση):oneup:

sdikr
12-08-11, 20:32
Στέκεσαι αποκλειστικά σε ηλεκτρολογούς - υδραυλικούς που απαιτουν πιστοποιήση για να εργαστούν . Όπως καταλαβαίνεις αποκλείεται να γίνουν όλοι οι νεοι 17ρηδες ηλεκτρολογοι - υδραυλικοί .
Κοιταξε επειδη ενδιαφέρομαι να κάνω κάτι εργασίες στο σπίτι ξέρω ότι 2 ηλεκτρολόγοι που γνωρίζω δεν θα φύγουν τον Αυγουστο αν αυτό σου λέει κάτι .
Επίσης εχω γνωστούς ανεργους υδραυλικό ,φανοποιο και μπογιατζή με ελάχιστα μεροκαμάτα. Επίσης απο ξάδερφο που ψακτηκε για Αλουμίνια οι 3 στους 4 δεν ειχαν δουλεια και μπορούσαν να ολοκληρώσουν την εργασία εντός 15ημερων

Αυτός που θα πάρει τον "τεχνίτη" που είναι ποιο φθηνός, πόσες φόρες νομίζεις οτι θα το κάνει;

Ακόμα αυτοί πως "πουλάνε" την εργασία τους;
Αν την πουλάνε σαν τους άλλους (αρπα ρόλα) λογικό είναι να ψάχνουν και να μην βρίσκουν

το να λες οτι είσαι κάτι απο μόνο του δεν κάνει και πολλά, το να έχεις κόσμο που θα σε στείλει σε γνωστούς λέει.

Μπορείς να δώσεις ποιότητα; αν ναι τότε θα έχεις δουλειά, αν όχι θα έχεις για λίγο (μέχρι να σε μάθουν) αλλά μετά ποιος θα επιλέξει αυτόν που έβαλε κόλα για πλακάκια αντί για το σωστό υλικό;


Δεν υπάρχει δουλειά που θα σου δώσει γρήγορα λεφτά, θέλει δουλειά θέλει και μεράκι

anon
12-08-11, 20:58
Στρέψτε τα παιδιά σας στην τεχνική εκπαίδευση. Δεν είναι ντροπή και θα τους κάνετε καλό. Και σε αυτά και στην χώρα.



Σε αυτό θα συμφωνήσω με χίλια... Κάνω και ηλεκτρολογικές δουλειές... αλλά μου πέφτει μακρια ο Ωρωπός :p

Νικαετός
12-08-11, 20:58
Δεν μου αρεσει να μιλω επι προσωπικου, γι' αυτο και θα το θεσω γενικα.

Συγνωμη Νικαετε, αλλα πιστευεις δηλαδη οτι αν καποιος "τα παιρνει τα γραμματα"
μετα θα βρει και δουλεια στο παραπανω (αγγελικο και φουλ αξιοκρατικο) μοντελο που ζουμε και αναφερεις;

Πιστευεις οτι θα μεινει ανεργος αυτος που "δεν τα παιρνει" και τελειωνει τις σπουδες του με σπρωξιμο μεν, αλλα εχει μπαρμπα στην Κορωνη ;) δε;

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Απλά ακόμα και αυτοί σιγά σιγά θα εκλείψουν. Άλλωστε εξήγησα ότι για μένα το να γίνεις ΔΥ δεν είναι λύση. Αντίθετα είναι "θάψιμο". Δεν έχω τίποτα εναντίον των ΔΥ, απλά δεν θεωρώ το δημόσιο παραγωγικό κομμάτι και επαναλαμβάνω δεν θεωρώ τον μισθό του δημοσίου ικανοποιητικό. (όχι με τα σημερινά δεδομένα βέβαια αλλά με όσα ίσχυαν τα τελευταία 37 χρόνια). Σήμερα δε, ακόμα χειρότερα.

Υπάρχει επίσης και η εξής διαφορά. Αν είσαι πτυχιούχος το να είσαι άνεργος είναι πλέον ο κανόνας και όχι η εξαίρεση δυστυχώς.

opener
12-08-11, 21:12
Δεν διαφωνώ μαζί σου. Απλά ακόμα και αυτοί σιγά σιγά θα εκλείψουν. Άλλωστε εξήγησα ότι για μένα το να γίνεις ΔΥ δεν είναι λύση. Αντίθετα είναι "θάψιμο". Δεν έχω τίποτα εναντίον των ΔΥ, απλά δεν θεωρώ το δημόσιο παραγωγικό κομμάτι και επαναλαμβάνω δεν θεωρώ τον μισθό του δημοσίου ικανοποιητικό. (όχι με τα σημερινά δεδομένα βέβαια αλλά με όσα ίσχυαν τα τελευταία 37 χρόνια). Σήμερα δε, ακόμα χειρότερα.

Υπάρχει επίσης και η εξής διαφορά. Αν είσαι πτυχιούχος το να είσαι άνεργος είναι πλέον ο κανόνας και όχι η εξαίρεση δυστυχώς.
1) Ο μπαρμπας στην Κορωνη δεν ειναι μονο για το Δημοσιο, μια χαρα βολευει και στον ιδιωτικο τομεα.......

2) Δεν ειναι θεμα διαφωνιας,
Ξεροντας (μεσα απο τα γραφομενα σου) την δουλεια σου, και επειδη δεν το εγραψε καποιος ασχετος με τα της εκπαιδευσης, μου φανηκε περιεργο το

Και οι δύο ζήτησαν να σπουδάσουν και η μεν μεγάλη μέχρι στιγμής πάει πολύ καλά η δε μικρή μέχρι και την β΄λυκείου είναι άριστη.

Αν έβλεπα ότι δεν "τράβαγαν" δεν υπήρχε περίπτωση να συνεχίσουν το λέω έτσι σκληρά και κυνικά και το εννοώ.Δεν λέω ότι θα ήταν εύκολη απόφαση αλλά θα το έκανα πίστεψέ με.

γι' αυτο και το σχολιασα.
Ακομα εγραψα εργασια γενικα, δεν εκαμα διαχωρισμο Δημοσιου/Ιδιωτικου τομεα.
Με δικο μου συμπερασμα οτι δεν εχει σημασια αν τα παιρνει η δεν τα παιρνει τα γραμματα, αλλα ειναι αυτα που μετρανε στο (κακεκτυπο) καπιταλιστικο μοντελο που ζουμε.

Ioanna123
13-08-11, 11:08
Ζωές του ποδαριού (http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.8emata&id=8298)

του Κώστα Γιαννακίδη

Ο Γιάννης ξέρει να φτιάχνει ωραίες ομελέτες. Επιμένει δε πως αν βάλεις μέντα στην ομελέτα θα της δώσεις προσωπικότητα. Πρώτα θα συζητήσεις μαζί της και μετά θα τη φας. Δεν έχω άποψη (ίσως και να μη θέλω να αποκτήσω), αλλά υπάρχει τουλάχιστον ένας άνθρωπος που πληρώνει τον Γιάννη για να φτιάχνει ομελέτες με μέντα. Είναι ένας εστιάτορας σε κυκλαδίτικο νησί που είπε να προσφέρει ξεχωριστό πρωινό σε καλή τιμή. Ο Γιάννης, λοιπόν, έφυγε από την Αθήνα με γυναίκα και παιδιά, στριμώχτηκαν όλοι μαζί σε ένα δωμάτιο στο νησί και μετρούν το καλοκαίρι με μέρες και αυγά. Πάλι καλά, μπορούσαν να είναι και χειρότερα. Ο Γιάννης και η κυρία του δούλευαν σε εταιρία που έκλεισε λόγω της κρίσης. Ασχολούνται με γραφιστική και σχεδιασμό εντύπων. Αλλά τα μόνα έντυπα που τυπώνονται σήμερα είναι τα αγγελτήρια κηδειών-ένα από αυτά είχε το κλείσιμο της εταιρίας και πληροφορούσε το ζεύγος μας ότι ο στρατός των ανέργων το περιμένει για κατάταξη. Η οικογένεια Γιάννη μετακόμισε στο νησί. Ο Γιάννης με τα αυγά, η σύζυγος απασχολείται το Σαββατοκύριακο σε μπαρ. Για όλο το καλοκαίρι θα μαζέψουν γύρω στα πέντε χιλιάρικα. Μαύρα. Θα έχουν και ταμείο ανεργίας ως τον Σεπτέμβριο. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι μέχρι τα Χριστούγεννα θα βγουν άνετα, όπως λένε. Μετά;

Την ίδια ακριβώς απορία έχει και ο Στάθης που, μαζί με τη σύζυγο του, δοκιμάζουν, ως πελάτες, την ομελέτα του Γιάννη. Ο Στάθης είναι αδιόριστος εκπαιδευτικός και μακαρίζει τον πατέρα του που τον έστειλε και έμαθε κιθάρα. Μαζί με μία παρέα παίζουν μουσική στους δρόμους του νησιού, επενδύοντας στην καλοσύνη και στο γούστο των τουριστών. Καλός μουσικός, όχι σαν εκείνους που μεταχειρίζονται τις χορδές σαν μαλλιά γυναίκας καθώς τη σέρνουν στη σπηλιά τους. Μου λέει ότι πριν από τρία χρόνια ήταν σαφώς καλύτερα, αν και η εφορία τον ήξερε ως φτωχό. Μαύρα από τα ιδιαίτερα, μαύρα από την ταβέρνα που έπαιζε Σαββατοκύριακα, στη δήλωση έμπαινε μόνο ο μισθός της συζύγου. Τώρα τα ιδιαίτερα περιορίστηκαν, η ταβέρνα δεν βάζει μουσική και ο Στάθης κάνει κάμπινγκ παίζοντας μουσική στο δρόμο. Δεν ξέρει τι θα κάνει το χειμώνα αν και, μεταξύ μας, όταν δεν έχεις παιδιά ο χειμώνας έρχεται όποτε τον φωνάξεις εσύ.

Στα νησιά μπορείς να φτιάξεις ένα μπουκέτο με αμέτρητες ιστορίες γύρω από δουλειές του ποδαριού. Ακόμα και αν δεν τις αναζητήσεις εσύ, θα στις φέρει ο αέρας ή ο τύπος που σου σερβίρει τον καφέ. Θα στη διηγηθεί ο σερβιτόρος ή αυτός που σέρνει το καρότσι με τα εμφιαλωμένα. Σε μία χώρα όπου η πραγματική ανεργία μάλλον προσεγγίζει το 22% οι δουλειές του καλοκαιριού είναι κάτι σαν το βοτάνι, το γιατροσόφι, στον άρρωστο. Οι περισσότερες σκιώδεις, με μαύρες αμοιβές, ανασφάλιστες και με τα περίφημα κλιμάκια των «Ράμπο» να επιδεικνύουν ανοχή. Επίσης δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο αλλοιώνουν, έστω για λίγο, την πραγματική εικόνα του εργασιακού χάρτη. Είναι άγνωστο, ας πούμε, πόσοι από τους εποχικούς εργαζόμενους είναι δηλωμένοι ως άνεργοι και εισπράττουν επίδομα. Μικρή σημασία έχει. Γιατί σχεδόν στο σύνολο τους είναι άνθρωποι χωρίς κανονική απασχόληση, δικαιώματα, ασφάλιση και περίθαλψη. Μη σμίγετε τα φρύδια προβληματισμένοι. Προσπαθήστε να φανταστείτε πώς θα ήταν η κοινωνία αν δεν υπήρχαν αυτές οι συγκυριακές ευκαιρίες του καλοκαιριού, οι δουλειές που δίνουν στέγη, φαγητό και κάτι περισσότερο από χαρτζιλίκι. Μπορεί ως πρόταση να δείχνει ανορθόγραφη, αλλά τι θα ήταν η Ελλάδα μας χωρίς τη σκιώδη οικονομία και απασχόληση; Μία κανονική χώρα, θα πείτε. Ναι, αλλά και πιο φτωχή στην καθημερινότητά της, με μια αλήθεια πιο σκληρή.

Νικαετός
13-08-11, 11:19
Προσπαθήστε να φανταστείτε πώς θα ήταν η κοινωνία αν δεν υπήρχαν αυτές οι συγκυριακές ευκαιρίες του καλοκαιριού, οι δουλειές που δίνουν στέγη, φαγητό και κάτι περισσότερο από χαρτζιλίκι. Μπορεί ως πρόταση να δείχνει ανορθόγραφη, αλλά τι θα ήταν η Ελλάδα μας χωρίς τη σκιώδη οικονομία και απασχόληση; Μία κανονική χώρα, θα πείτε. Ναι, αλλά και πιο φτωχή στην καθημερινότητά της, με μια αλήθεια πιο σκληρή.

Στο ίδιο νησί λοιπόν για να έχουμε και μια πλήρη εικόνα του τι ακριβώς παιχνίδι παίζεται, υπάρχουν και 5-10 μεγάλα ξενοδοχεία και αρκετά "ρουμς του λετ". Όλα αυτά λοιπόν, αντί να απασχολούν έλληνες, με την ανοχή των "ράμπο" όπως γράφει ο κ. Γιαννακίδης, έχουν στρατιές ανασφάλιστων οικονομικών μεταναστών, άλλων επιδοτούμενων από τον ΟΑΕΔ και μαθητές τουριστικών σχολών επίσης επιδοτούμενων κατά μεγάλο ποσοστό (ίσως και 100%) από τον ΟΑΕΔ.

Αυτά τα γράφω για να καταλάβουν όλοι, τι εννοούν οι κρατούντες όταν λένε "τουρισμός" στην ελλάδα και για ποιους στα αλήθεια κόπτονται, όταν μιλούν για ζημιές στον τουρισμό από τις απεργιακές κινητοποιήσεις, διαδηλώσεις κλπ. Το έγραψα και πιο πάνω αλλά δεν το προσέξατε. ;)

Αυτή την αλήθεια, γιατί δεν την γράφει ο κάθε κ. Γιαννακίδης, άραγε?

Ioanna123
13-08-11, 12:33
Αυτή την αλήθεια, γιατί δεν την γράφει ο κάθε κ. Γιαννακίδης, άραγε?

Μπορει και να την εχει γραψει σε αλλο αρθρο του, Νικολα(*)! Ή μπορει να την εχει γραψει καποιος αλλος! Εσυ που γραφεις καλα Ελληνικα, ακους και μιλας σαν αξιοπρεπης ανθρωπος, θα ειχες την καλωσυνη μηπως να μου δωσεις την δικη σου απαντηση σε αυτα που ρωτησα παραπανω?




-- Εχουμε την αγορα να τους "στεγασουμε"? (ρητορικη ερωτηση, αν θες απαντας)

-- Αν δεν εχουμε την υγιη αγορα που χρειαζομαστε, ΓΙΑΤΙ δεν την εχουμε?

-- ΤΙ πρεπει να κανουμε ωστε να αποκτησουμε υγιη (παραγωγικη) αγορα εργασιας που να δινει δουλεια και ψωμι σε οσους πραγματικα επιθυμουν να εργαστουν?

-- Διαλεξτε μια χωρα -(οχι μπανανια)- που ξερετε καλα και συγκρινετε την με την Ελλαδα. Να μαθουν και οσοι δεν ξερουν, κατι.



* και σορυ αν αυθαιρετησα στο ονομα!
**ξερω...πολλα ειναι...και εχουν (ισως) χιλιο-ειπωθει...αλλα αυτα πρεπει να λεγονται συνεχεια!

Νικαετός
13-08-11, 13:15
Όχι, μια χαρά είναι το όνομα.

(και ευχαριστώ πολύ για το Νικόλα - ανέβηκες τουλάχιστον 2 μέτρα στην εκτίμησή μου :) Οι περισσότεροι με λένε κύριε Νίκο LOL - λόγω ηλικίας).

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις σου.
1. Σαφώς και έχουμε αγορά να στεγάσουμε όλους τους εργαζόμενους - όχι όμως 4-5000000 επιστήμονες που έχουμε ή θα έχουμε έως το 2020. (Διάβασε τι έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα π.χ. για τον τουρισμό).

2. Το ότι η αγορά εργασίας δεν είναι υγιής, νομίζω ότι αυτό προσπάθησα να εξηγήσω στα τελευταία μου μηνύματα. Ότι δηλαδή είναι ΚΑΘΑΡΑ πολιική επιλογή κατά τα κελεύσματα των αφεντικών των πολιτικών μας. Οι κατευθύνσεις που δίνονται στο κοπάδι από το σύστημα και τα ΜΜΕ, υιοθετούνται άκριτα από το πόπολο και... να τα αποτελέσματα.

3. (Πάντα για το πολιτικό/κοινωνικό μας σύστημα) Να αφεθεί ελεύθερος ο μικρομεσαίος να δημιουργήσει επιχειρήσεις/θέσεις εργασίας χωρίς το κράτος να του βάζει τρικλοποδιές για χάρη του μεγάλου κεφαλαίου, αντίθετα να τον βοηθάει εφαρμόζοντας τους νόμους απέναντι στα λαμόγια της μαύρης και αδήλωτης εργασίας. Να ελέγχει αυστηρότατα (και όχι να "ανέχεται") μέσω των ράμπο ακριβώς αυτό, την αδήλωτη δηλαδή και μαύρη εργασία, έτσι ώστε να μην υπάρχει κανείς ανασφάλιστος και "μαύρα" εργαζόμενος.

4. Εδώ δεν γνωρίζω μιας και επέλεξα να ζήσω στην πατρίδα μου, που (συνεχίζει να) με πληγώνει.

Ioanna123
13-08-11, 14:13
Εγκω το μονο που ειπα ηνταν οτι καλλιο ανεργος-αεργος φτυχιουχος απο ανεκπαιδευτος!
ΟΥΓΚ - εμιλησα!



Είναι η παιδεία, ανόητε! (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_13/08/2011_1295987)

Tου Πασχου Μανδραβελη

Σύμφωνα με μια αριστερή κοινωνιολογική ανάλυση ο νεοφιλελευθερισμός κάνει δύο κακά στους νέους. Είτε τους αποχαυνώνει με την ευμάρεια, αποτρέποντάς τους να βγουν στους δρόμους, είτε τους εξαγριώνει και βγαίνουν στους δρόμους για να τα σπάσουν. Οσοι δε χασκογελάσουν μ’ αυτή την ανάλυση είναι πουλημένοι πράκτορες του κεφαλαίου. Σύμφωνα με την ίδια ανάλυση οι ταραχές στη Βρετανία πυροδοτήθηκαν από τις περικοπές που έκανε η κυβέρνηση Κάμερον στο κράτος-πρόνοιας, άσχετα αν αυτές οι περικοπές δεν πρόλαβαν ακόμη να γίνουν αισθητές στην κοινωνία.

Η αλήθεια είναι ότι το έλλειμμα κοινωνικής προστασίας και η συγκριτική φτώχεια δημιουργεί εύφλεκτο υλικό για κάθε είδους εξέγερση ή χουλιγκανισμό. Απλώς αυτή η σχέση δεν είναι αυτόματη. Μέσα σε μια κοινωνία που ένας νέος νιώθει ότι δεν έχει τίποτε να κερδίσει, θα νιώθει επίσης ότι δεν έχει και τίποτε να χάσει, σπάζοντας και καίγοντας. Δεν είναι μόνο η φτώχεια που εξαγριώνει τους ανθρώπους, είναι και ο αποκλεισμός των ευκαιριών για τον πλούτο. Δεν πεινούσαν οι κουκουλοφόροι του Λονδίνου, ipad και ακριβά αθλητικά παπούτσια έκλεβαν.

Η διάρρηξη της κοινωνικής συνοχής δεν προέρχεται από το άγχος της επιβίωσης, γεννάται από το έλλειμμα ευκαιριών που νιώθουν ότι έχουν κάποιοι άνθρωποι. Το κοινωνικό ασανσέρ που διά της εκπαίδευσης δημιούργησε η αστική κοινωνία μοιάζει χαλασμένο. Η παιδεία, που ήταν βασικό συστατικό του, δεν θέλγει τους νέους. Τη σνομπάρουν μικροί, για να βρεθούν σε αδιέξοδο μεγάλοι, ίσως επειδή κυριάρχησαν στα εκπαιδευτικά συστήματα θεωρίες ότι η μόρφωση, δεν θέλει κόπο, αλλά θέλει τρόπο. Οτι τα παιδιά θα αγαπήσουν το διάβασμα πριν μάθουν να διαβάζουν, ενώ πρέπει να παιδευτούν για να μάθουν να διαβάζουν και μετά θα αγαπήσουν το διάβασμα.

Δυστυχώς, στη Δύση μεγαλώνουμε πλέον λειτουργικά αναλφάβητους. Παιδιά που τελειώνουν το σχολείο χωρίς να έχουν αποκτήσει παιδεία. Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων· παλαιότερα οι δαπάνες για την παιδεία ήταν πολύ χαμηλότερες. Είναι θέμα αποπροσανατολισμού της εκπαιδευτικής διαδικασίας και χαμηλής παραγωγικότητάς της. Στην Ελλάδα αυτό γίνεται περισσότερο. Φορτώνουμε στα παιδιά πτυχία και Certifications κι όταν βγουν στην αγορά εργασίας δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα. Παιδεύουμε τα παιδιά να παπαγαλίζουν, αντί να μάθουν να σκέφτονται. Αυτό το πληρώνουν αυτά σήμερα κι εμείς θα το πληρώσουμε αύριο.


+


.....όχι όμως 4 - 5.000.000 επιστήμονες που έχουμε ή θα έχουμε έως το 2020...

jose_ee1985
13-08-11, 15:10
Είναι η παιδεία, ανόητε! (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_13/08/2011_1295987)

Tου Πασχου Μανδραβελη

Σύμφωνα με μια αριστερή κοινωνιολογική ανάλυση ο νεοφιλελευθερισμός κάνει δύο κακά στους νέους. Είτε τους αποχαυνώνει με την ευμάρεια, αποτρέποντάς τους να βγουν στους δρόμους, είτε τους εξαγριώνει και βγαίνουν στους δρόμους για να τα σπάσουν. Οσοι δε χασκογελάσουν μ’ αυτή την ανάλυση είναι πουλημένοι πράκτορες του κεφαλαίου. Σύμφωνα με την ίδια ανάλυση οι ταραχές στη Βρετανία πυροδοτήθηκαν από τις περικοπές που έκανε η κυβέρνηση Κάμερον στο κράτος-πρόνοιας, άσχετα αν αυτές οι περικοπές δεν πρόλαβαν ακόμη να γίνουν αισθητές στην κοινωνία.

Η αλήθεια είναι ότι το έλλειμμα κοινωνικής προστασίας και η συγκριτική φτώχεια δημιουργεί εύφλεκτο υλικό για κάθε είδους εξέγερση ή χουλιγκανισμό. Απλώς αυτή η σχέση δεν είναι αυτόματη. Μέσα σε μια κοινωνία που ένας νέος νιώθει ότι δεν έχει τίποτε να κερδίσει, θα νιώθει επίσης ότι δεν έχει και τίποτε να χάσει, σπάζοντας και καίγοντας. Δεν είναι μόνο η φτώχεια που εξαγριώνει τους ανθρώπους, είναι και ο αποκλεισμός των ευκαιριών για τον πλούτο. Δεν πεινούσαν οι κουκουλοφόροι του Λονδίνου, ipad και ακριβά αθλητικά παπούτσια έκλεβαν.

Η διάρρηξη της κοινωνικής συνοχής δεν προέρχεται από το άγχος της επιβίωσης, γεννάται από το έλλειμμα ευκαιριών που νιώθουν ότι έχουν κάποιοι άνθρωποι. Το κοινωνικό ασανσέρ που διά της εκπαίδευσης δημιούργησε η αστική κοινωνία μοιάζει χαλασμένο. Η παιδεία, που ήταν βασικό συστατικό του, δεν θέλγει τους νέους. Τη σνομπάρουν μικροί, για να βρεθούν σε αδιέξοδο μεγάλοι, ίσως επειδή κυριάρχησαν στα εκπαιδευτικά συστήματα θεωρίες ότι η μόρφωση, δεν θέλει κόπο, αλλά θέλει τρόπο. Οτι τα παιδιά θα αγαπήσουν το διάβασμα πριν μάθουν να διαβάζουν, ενώ πρέπει να παιδευτούν για να μάθουν να διαβάζουν και μετά θα αγαπήσουν το διάβασμα.

Δυστυχώς, στη Δύση μεγαλώνουμε πλέον λειτουργικά αναλφάβητους. Παιδιά που τελειώνουν το σχολείο χωρίς να έχουν αποκτήσει παιδεία. Δεν είναι μόνο θέμα χρημάτων· παλαιότερα οι δαπάνες για την παιδεία ήταν πολύ χαμηλότερες. Είναι θέμα αποπροσανατολισμού της εκπαιδευτικής διαδικασίας και χαμηλής παραγωγικότητάς της. Στην Ελλάδα αυτό γίνεται περισσότερο. Φορτώνουμε στα παιδιά πτυχία και Certifications κι όταν βγουν στην αγορά εργασίας δεν ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα. Παιδεύουμε τα παιδιά να παπαγαλίζουν, αντί να μάθουν να σκέφτονται. Αυτό το πληρώνουν αυτά σήμερα κι εμείς θα το πληρώσουμε αύριο.


Από τα χειρότερα άρθρα που έχω διαβάσει ποτέ για ανάλυση μιας κατάστασης. Θυμίζει άρθρο αθλητικού δημοσιογράφου για τα χρέη της Ελλάδας, όπου οποίο απλά αποτυπώνει την προσωπική άποψη του σε 2 αράδες αναμιγνύοντας σε ένα τσουβάλι λίγο από το ένα κ λίγο από το άλλο χωρίς προκύπτει τελικά τπτ το ουσιαστικό. Από τέτοια άρθρα έχουμε χορτάσει.

opener
13-08-11, 18:45
Είναι η παιδεία, ανόητε! (http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathpolitics_2_13/08/2011_1295987)

Tου Πασχου Μανδραβελη



Ενας ειναι ο θεος (νεοφιλελευθερισμος) και προφητης του ο πασχων.

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4271776&postcount=16755

maik
13-08-11, 19:21
Πολυ συζητηση για πτυχια αναπτυξη εργασια και αλλα.
Ας δουμε λιγο πιο απλα τα πραγματα. Ξεκιναει καποιος νεος την επαγγελματικη ζωη του λοιπον. Δεν εχει σημασια η ηλικια τοσο πολυ. Αν θελετε βαλτε 17 αν θελετε βαλτε 27.
Τι δυνατοτητες και τι προοπτικες εχει ωστε να κανει μια δουλεια που θα του εξασφαλιζει μια αξιοπρεπη διαβιωση, αν δεν εχει κληρονομησει το εργοστασιο ή τις επιχειρησεις του μπαμπα;
Σε γενικες γραμμες (αυτο ισχυει σε παγκοσμιο επιπεδο) ή θα γινει μιθωτος , να παραγει δηλαδη εξαρτημενη εργασια, ή θα ειναι αυτοαπασχολουμενος επιχειρηματιας .
Ας παρουμε τους μισθωτους πρωτα. Ασχετα απο ειδικοτητα γνωσεις εμπειρια ταλεντο κλπ οι δυνατοτητες εξευρεσης εργασιας ειναι μηδαμινες. Τα εργοστασια κλεινουν το ενα μετα το αλλο οχι γιατι εχουν ζημιες πραγματικες αλλα γιατι οι παραδοσιακοι βιομηχανοι αποφασισαν οτι ειναι προτιμοτερο να τζογαρουν σε χρηματοοικονομικα παιχνιδια παρα να επενδυουν. Εχετε δει οπου και να ζειτε στην Ελλαδα να ανοιγει καποιο νεο εργοστασιο ή εστω μια μεγαλη επιχειρηση; ΠΟυθενα. ΠΟυ λοιπον θα δουλεψουν ολοι αυτοι οι νεοι που ξεκινουν την ζωη τους; Αναγκαστικα ή θα παρακαλανε τον μεγαλο εργοδοτη (Δημοσιο) για μια θεσουλα ξεπουλωντας ιδανικα και στοχους ή θα προσπαθησουν να κανουν κατι δικο τους αυτοαπασχολουμενοι.
Εκει πια το τοπιο παραειναι θολο. Νομοθεσια περιεργη, συνθηκες απροσδιοριστες, δανειοδοτηση με επιεικως απαραδεκτους ορους, υποστηριξη απο την πολιτεια μηδενικη.
Δεν πα να εχεις 25 πτυχια και 49 master αν δεν βαλεις υποθηκη μεχρι και το σωβρακο σου δεν παιρνεις μια απο τις τραπεζες.Δεν πα να εισαι ο σουπερ ντουπερ ουαου τεχνιτης 800 € θα παιρνεις και αμα θες.
Οποτε τι αναπτυξη και αλλα διαλεχτα παραμυθια μου λετε. Αν δεν γινουν επενδυσεις σοβαρες και οχι εξαρτωμενενς απο τα λεφτα του κρατους αναπτυξη δεν θα δουμε ποτε.
Τα υπολοιπα περι νεων στα γκαραζ και περι coralιων ειναι απλα για να χρυσωνουν το χαπι και να βαυκαλιζονται μερικοι οτι μπορει να πιασουν το american dream.

Burning Skies
13-08-11, 23:43
Ιωαννα αν νομιζεις οτι ο καθε Μανδραβελης γραφει για να στηριξει τον ανεργο νεο που ψαχνει να βρει επιλογες εχεις γελαστει πολυ ασχημα.

Οι Μανδραβεληδες προπαγανδιζουν με αστεια αρθρα υπερ της Κινεζοποιησης ολων μας. Σκοπος του ειναι να γεμισει νο τοπος αμορφωτους (για να μην σκεφτονται και πολυ) εργατες των 3 και 60 για τις πολυεθνικες, που δεν θα αντιδρουν απεναντι στην εξαθλιωση.

YiannisM
14-08-11, 00:37
Σκοπος του ειναι να γεμισει νο τοπος αμορφωτους (για να μην σκεφτονται και πολυ)Ο τόπος έχει ήδη γεμίσει από αμόρφωτους πτυχιούχους, όχι από κανέναν μανδραβέλη αλλά από το κρατικό (δήθεν) "εκπαιδευτικό σύστημα" που από "εκπαιδευτικό σύστημα" κάποιοι το έχουν μετατρέψει σε "άσυλο απασχόλησης όσο το δυνατόν περισσότερων κρατικοδίαιτων εκπαιδευτικών".

maik
14-08-11, 01:20
Τα ιδιωτικα σχολεια καθε βαθμιδας εχουν υπερβολικα πληθυνει τα τελευταια 15 χρονια. Αυτα παρεχουν καλυτερη εκπαιδευση;

Νικαετός
14-08-11, 02:13
Τα ιδιωτικα σχολεια καθε βαθμιδας εχουν υπερβολικα πληθυνει τα τελευταια 15 χρονια. Αυτα παρεχουν καλυτερη εκπαιδευση;

Ναι, χωρίς συζήτηση. Όχι όλα, αλλά τα καλά ιδιωτικά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση. ;)Το ερώτημα είναι ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα σχολεία.

Άσχετο με το θέμα μας, αλλά έτσι είναι.

........Auto merged post: Νικαετός πρόσθεσε 2 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Ο τόπος έχει ήδη γεμίσει από αμόρφωτους πτυχιούχους, όχι από κανέναν μανδραβέλη αλλά από το κρατικό (δήθεν) "εκπαιδευτικό σύστημα" που από "εκπαιδευτικό σύστημα" κάποιοι το έχουν μετατρέψει σε "άσυλο απασχόλησης όσο το δυνατόν περισσότερων κρατικοδίαιτων εκπαιδευτικών".

Το οποίο "κρατικό" "δήθεν" σύστημα προπαγανδίζει ο αγαπητός Πάσχος. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό τα δημιούργησε, δεν βγήκε από μόνο του.

maik
14-08-11, 02:30
Ναι, χωρίς συζήτηση. Όχι όλα, αλλά τα καλά ιδιωτικά παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση. ;)Το ερώτημα είναι ποιοι έχουν πρόσβαση σε αυτά τα σχολεία.

Άσχετο με το θέμα μας, αλλά έτσι είναι.



Ισως καλυτερες κοινωνικες διασυνδεσεις θα ελεγα.

Νικαετός
14-08-11, 02:31
Όχι Μιχάλη. Πέρα από αυτό που λες, παρέχουν καλύτερη εκπαίδευση. Οι άνθρωποι που στέλνουν τα παιδιά τους εκεί, έχουν ήδη τις κοινωνικές διασυνδέσεις μη γελιέσαι.

YiannisM
14-08-11, 02:46
Το οποίο "κρατικό" "δήθεν" σύστημα προπαγανδίζει ο αγαπητός Πάσχος. Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό τα δημιούργησε, δεν βγήκε από μόνο του.Εάν το προπαγανδίζει, τότε είναι ηθικά συνυπεύθυνος.

Το "κρατικό" "δήθεν" σύστημα το δημιούργησαν οι πιο διευθαρμένοι της πολιτικής ελίτ (των 2 μεγάλων κομμάτων που κυβερνούσαν) κατ' απαίτηση μεγάλου αριθμού κόσμου/ψηφοφόρων που το απαιτούσαν+συναλλάσονταν και με την ιδεολογική συνδρομή και τις κραυγές όποτε χρειαζόνταν της αριστεράς. Όλοι αυτοί (τουλάχιστον) έχουν την ευθύνη τους γι αυτό!

@ ADSLgr.com All rights reserved.