PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπτυξη! Εσεις τι προτεινετε??



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154

Revolution
04-03-13, 20:36
και τι θα κάνεις για να ζήσεις;


Γιατί με 300€ τι θα κανει θα ζησει η απλα θα ψαξει να δανειστει λιγοτερα?

GetRid
04-03-13, 20:38
ipo mode

post (http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4999952#post4999952)

/ipo mode

:lol: :p

http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CE%BE%CE%B7!-%CE%95%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B5?p=4999175#post4999175 :cry:

thiseas.GP
04-03-13, 20:41
Πως το φέρνεις, πως το φέρνεις όμως... Σα να βλέπω ένα όραμα του κερασφόρου δαίμονα που καταστρέφει γκεμίζει σπίτια, αρπάζει ανθρώπους από το δρόμο και τους δαγκώνει το κεφάλι φωνάζοντας ταυτόχρονα Σύυυυυριζααααα, Σύυυυυυυριζααααα...
Σαμαράς ftw ρε! 300 ευρά και ξερό ψωμί!


γιατί είπε ο ΣΥΡΖΑ ότι θα μας βγάλει από το ευρώ;
Μετά το ταξίδι στην Αμερική και την αποδοχή (έτσι είπε ο Αλέξης) των αξιών της μάλλον σταμάτησε να μιλάει για έξοδο από το ευρώ.
Αρα δεν εννοώ τον ΣΥΡΙΖΑ, εξ' άλλου ο Σύριζα δεν έχει δύναμη να κάνει "τρελές ανακατατάξεις"

- - - Updated - - -


Γιατί με 300€ τι θα κανει θα ζησει η απλα θα ψαξει να δανειστει λιγοτερα?

απάντησε εσύ πρώτα, εγώ σε ρώτησα πρώτος

Revolution
04-03-13, 20:59
απάντησε εσύ πρώτα, εγώ σε ρώτησα πρώτος

Με των γονιών (αν έχουν) ή δανεικά απο συγγενείς φίλους.
Για πες μου τωρα εσύ με 300€ τι έσωσε?
Το ρεύμα, το τηλέφωνο. το νερό και τις βενζίνες βαριά βαρια.
Παρακάτω τι κάνει?

OxAp0d0
04-03-13, 21:06
Με των γονιών (αν έχουν) ή δανεικά απο συγγενείς φίλους.
Για πες μου τωρα εσύ με 300€ τι έσωσε?
Το ρεύμα, το τηλέφωνο. το νερό και τις βενζίνες βαριά βαρια.
Παρακάτω τι κάνει?

Δε ξέρω πως τα υπολογίζεις, αλλά εμένα για νερό - τηλέφωνο - βενζίνη και ρεύμα (χαράτσι) δε μου φτάνουν 300€ το μήνα.

teodor_ch
04-03-13, 21:08
Με των γονιών (αν έχουν) ή δανεικά απο συγγενείς φίλους.
Για πες μου τωρα εσύ με 300€ τι έσωσε?
Το ρεύμα, το τηλέφωνο. το νερό και τις βενζίνες βαριά βαρια.
Παρακάτω τι κάνει?

Θα πιάσει και δεύτερη δουλειά partime και θα κάνει τρέλες με 600 ευρώ το μήνα :p
έτσι και αλλιώς οι fulltime έχουν καταντήσει 12ωρο με 500
οπότε κερδισμένος θα βγεί :lol:

- - - Updated - - -


Δε ξέρω πως τα υπολογίζεις, αλλά εμένα για νερό - τηλέφωνο - βενζίνη και ρεύμα (χαράτσι) δε μου φτάνουν 300€ το μήνα.

εσύ είσαι πλούσιος και έχεις σπίτι (χαράτσι)
ο άλλος στο ενοίκιο πρέπει να πληρώνει περισσότερα

Revolution
04-03-13, 21:11
Θα πιάσει και δεύτερη δουλειά partime και θα κάνει τρέλες με 600 ευρώ το μήνα :p
έτσι και αλλιώς οι fulltime έχουν καταντήσει 12ωρο με 500
οπότε κερδισμένος θα βγεί :lol:


:lol: :lol:

Οβελίξ
04-03-13, 21:17
Τελικά εγώ και o Anon συμφωνούμε περισσότερο από όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά :biggrin:

"Ο Ανδρέας Καραφύλλης εργαζόταν ως προγραμματιστής σε μεγάλη πολυεθνική στη Γερμανία μέχρι το 2004 που πήρε την απόφαση να επιστρέψει στην Ελλάδα, με σκοπό να συνεχίσει την κτηνοτροφική μονάδα του πατέρα του. Σήμερα, είναι κτηνοτρόφος στον Τύρναβο, όπου εφαρμόζει συστήματα τελευταίας τεχνολογίας, βάσει της εμπειρίας του ως προγραμματιστής." (http://www.goodnews.gr/Articles/Proin-programmatistis_-nyn-yperifanos-ktinotrofos_1907.html)

thiseas.GP
04-03-13, 21:31
Με των γονιών (αν έχουν) ή δανεικά απο συγγενείς φίλους.
Για πες μου τωρα εσύ με 300€ τι έσωσε?
Το ρεύμα, το τηλέφωνο. το νερό και τις βενζίνες βαριά βαρια.
Παρακάτω τι κάνει?

και αν δεν έχουν οι γονείς ή οι συγγενείς δεν δίνουν δανικά δεν θα έχεις κανένα εισόδημα άρα πως θα ζήσεις;


ρε σείς τα 300 που τα είδατε;;
επειδή κάποιος είπε ότι εκεί θα πέσει το ελάχιστο σημαίνει ότι και καλά θα γίνει;
Για γυρίστε πίσω και θυμηθείτε τι έχουν πει τα τελευταία χρόνια και τα περισσότερα δεν έγιναν.

teodor_ch
04-03-13, 21:34
και αν δεν έχουν οι γονείς ή οι συγγενείς δεν δίνουν δανικά δεν θα έχεις κανένα εισόδημα άρα πως θα ζήσεις;


ρε σείς τα 300 που τα είδατε;;
επειδή κάποιος είπε ότι εκεί θα πέσει το ελάχιστο σημαίνει ότι και καλά θα γίνει;
Για γυρίστε πίσω και θυμηθείτε τι έχουν πει τα τελευταία χρόνια και τα περισσότερα δεν έγιναν.

Σε έφτιαξα :oneup:


είμαι απίστευτα γραφικός το ξέρω...

psytransas
04-03-13, 21:45
έχεις κάποια άλλη λογική να προτείνεις;

http://www.youtube.com/watch?v=KphWsnhZ4Ag

Προβατα ξυπνατε...


Μερικοι εδω μεσα μου δινουν την εντυπωση οτι ζουν σε αλλο πλανητη. Αληθεια εχετε ρωτησει ποτε καποιον που τυπικα δουλευει ημιαπασχοληση ποσες ωρες πραγματικα δουλευει; Ή τα ακουτε μονο στο Mega;

ΟΧΙ ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ 300 €.

Εισαι εχθρος του λαου οπως θα ελεγαν και οι κομμουνισται :p

Στεκεσαι τροχοπεδη στο δρομο της εξοδου της χωρας απο την καταστροφη κριση.

Revolution
04-03-13, 21:56
και αν δεν έχουν οι γονείς ή οι συγγενείς δεν δίνουν δανικά δεν θα έχεις κανένα εισόδημα άρα πως θα ζήσεις;
Eτσι
http://i65.photobucket.com/albums/h207/xtendax/--_zps9e3677a6.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h207/xtendax/homeless_zpsb421ae4b.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h207/xtendax/homelesssleeping_zpsad895f74.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h207/xtendax/ASTEGOI1_zps64b6ef32.jpg

http://i65.photobucket.com/albums/h207/xtendax/1_zpsda4ab971.jpg

Εσύ τι νομίζεις ότι αυτοί απο επιλογή ζουν έτσι?
Το ξέρεις ότι κάποιοι απο αυτούς μπορεί και να βγάζουν 100€-200€ το μήνα?


ρε σείς τα 300 που τα είδατε;;
επειδή κάποιος είπε ότι εκεί θα πέσει το ελάχιστο σημαίνει ότι και καλά θα γίνει;
Για γυρίστε πίσω και θυμηθείτε τι έχουν πει τα τελευταία χρόνια και τα περισσότερα δεν έγιναν.
450 κατι ειναι ο βασικος καθαρος για κατω των 25, 150 και κάτι ψιλά to go.
Και αν τα βάλεις κάτω βάση ωρών εργασίας ο βασικός είναι κάτω απο 400.
Κάτσε να πω στην φίλη μου την Νικη που δουλεύει σε ασφαλιστικό γραφείο 11-12 ώρες για 540€ το μήνα και σήμερα τους είπαν ότι δεν βγαίνουν και όποιος θέλει ας κάτσει με 460€, ότι ο Thiseas λέει πως δεν ξέρουμε τι λέμε.

θέλω κι'εγω απο αυτά που παίρνεις και τα βλέπεις όλα ρόδινα.
Καληνύχτα.

thiseas.GP
04-03-13, 23:46
είπαμε η κατάσταση είναι δύσκολη και μέχρι να υπάρξει ανάπτυξη θα στριμωχτούμε.

George978
05-03-13, 01:03
Nα εξηγήσω λοιπόν τι ακριβώς συμβαίνει και για ποιο λόγο "τα έχω" όχι με τον τουρισμό (καλός, χρυσός και άγιος), αλλά με την "καραμέλλα του τουρισμού".

Eπειδή αυτά που θέλω να γράψω θα πάρουν αρκετό χώρο και χρόνο και για να μην σας τα δίνω όλα έτοιμα, καλό θα είναι τόσο ο Ερμής όσο και ο George να μας δώσουν (αν έχουν διαθέσιμα) τα ποσοστά των "all inclusive" τουριστών στο συνολικό αριθμό. (Και μιλάω για ξένους τουρίστες μιας και όπως εξήγησαν αρκετοί πριν από εμένα, ο εσωτερικός τουρισμός ουδεμία αύξηση στο ΑΕΠ έχει). Στη συνέχεια προσκαλώ όποιον αμφιβάλλει για τα λεγόμενά μου να έλθει μια μέρα στη σχολή που εργάζομαι (σχολή τουριστικών επαγγελμάτων) και να συζητήσει με τους τελειόφοιτους σπουδαστές, αλλά και με τους καθηγητές (όλοι επαγγελματίες τουριστικών επαγγελμάτων επίσης) για τις προοπτικές εργασίας καθώς και ότι άλλες απορίες μπορεί να έχει.

Πιστεύω ότι θα μάθει αρκετά πράγματα "από μέσα".

Επειδή εδώ θα πρέπει και να αποδεικνύεις πως "δεν είσαι ελέφαντας" να πω πως είμαι 1000% υπέρ του τουρισμού, αλλά του τουρισμού "υψηλού επιπέδου". Όχι του τουρισμού all inclusive (με έκπτωση 80%) και ο τουρίστας ΔΕΝ βγαίνει από το ξενοδοχείο ΟΥΤΕ για φωτογραφίες στα αξιοθέατα...

Προοπτικές για ανάπτυξη στον τουρισμό υπάρχουν ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Αλλά με "πορδές ΔΕΝ βάφονται αυγά" κύριοι.

BTW, οι μαρίνες που έχουν τριπλοτετραπλοπληρωθεί από τα λεφτάκια μας, πού είναι???? Τις είδατε πουθενά George και Ermis???

Πολυ περιεργα μας τα λες Νικολα, ή εγω μενω σε αλλο πλανητη τελικα. Αφου λοιπον σου απαντησα στ πρωτο σκελος και σου ειπα οτι ξερω και εχω ειδικοτερα 2 φιλους που δουλευουν σε μεγαλα ξενοδοχεια και μου λενε οτι δουλευει και αρκετος κοσμος (ντοπιοι) εκει τωρα ερχεσαι και μου λες οτι τα all inclusive δεν βγαινουν ουτε για φωτογραφηση εξω απο τα ξενοδοχεια. Πως γινεται λοιπον και εξηγησε μου εγω να τους βλεπω ΕΞΩ απο τα ξενοδοχεια να περπατανε βολτες στα χωρια καθως επισης να πηγαινουν σε σπηλαια, μουσεια, θεσσαλονικη βολτες, τουρ αγιου ορους, μετωορα και τα σχετικα, καταδυσεις κλπ. Η τροφοδοσια των ξενοδοχειων απο που γινεται, απο την Γερμανια? οι οδηγοι λεωφορειων απο που ειναι, οι εργατες στα αεροδρομια, οι οβελιστηριοι που πουλανε σουβλακους, οι υπαλληλοι στους αρχαιολογικους απο που πληρωνονται τα σουβενιριδικα και μπλα μπλα....

Πες μου τωρα πριν την εναρξη της σεζον που κανουν εργασιες ανακαινισης και συντηρησης και τους βλεπω καθε πρωι τι ειναι , λεττονοι?

ΥΓ. για προοπτικες εργασιες σε αποφοιτους σχολων, λυπαμαι αλλα προοπτικες χρυσες δεν βλεπω για κανεναν, οχι μονο των τουριστικων επαγγελματων...

raspoutiv
05-03-13, 01:31
είπαμε η κατάσταση είναι δύσκολη και μέχρι να υπάρξει ανάπτυξη θα στριμωχτούμε.

ααα πες πως είσαι τρολ να καταλάβουμε

GetRid
05-03-13, 02:10
τρολ? μα γιατί?? Αυτά δεν γίνονται...



.. oh wait..
http://www.aixmi.gr/index.php/apisteuto-europe-xrimatodotei-stratia-anwnyma-trolls/
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/eu/9845442/EU-to-set-up-euro-election-troll-patrol-to-tackle-Eurosceptic-surge.html

thiseas.GP
05-03-13, 10:09
άντε πάλι, αν δεν μας αρέσει μια απάντηση την βαφτίζουμε τρόλ.
Συζήτηση επί της ουσίας μπορούμε να κάνουμε;
και εντάξει εμένα με βαφτίζετε τρόλ τι γίνεται όμως στις πραγματική ζωή;
σας το έχω ξαναπεί το θέμα δεν είναι να συμφωνούμε μεταξύ μας
το θέμα είναι να συζητάμε τα προβλήματα στην πραγματική τους διάσταση,
έχει κάποιος να προτείνει κάτι; να τον ακούσουμε.

- - - Updated - - -

να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον Τουρισμό,
όταν λέμε να προωθήσουμε περισσότερο τον Τουρισμό μας τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε που δεν κάνουμε;;
Τι πρέπει να κάνει το κράτος;
Απ' ότι ξέρω γίνονται πάρα πολλά, τι πρέπει να γίνει ακόμα;

anon
05-03-13, 10:22
αν έχω ανάγκη και δεν βρίσκω τίποτα άλλο θα το κάνω,
όπως το έκαναν και οι μπαμπάδες μας στο παρελθόν, εσύ τι θα έκανες;;
αλλά κάτσε να τα δούμε τα 300 κατοστάρικα και μετά να γκρινιάξουμε.

Με 3 κατοσταρικα; Στο πρώτο θέμα υγείας, γιατί η δημόσια υγεία έχει βάλει λουκέτο, θα δείς είτε εσύ είτε οι οικείοι σου τα θυμαράκια ανάποδα. Γιατί με 300 ευρώ δεν φτάνουν καν να ζήσεις, πόσο μάλλον να μπορεσεις να καλύψεις την όποια δυσκολία. Αφού θα έχεις ξεπουλήσει την όποια ακίνητη περιουσία με κόπο έφτιαξες ή κληρονόμησες, μετά θα σε πετάξουν σαν στιμένη λεμονόκουπα, εσένα και τα παιδιά σου... Αυτό το μέλλον βαυκαλίζεσαι; Αυτό προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι αυτό που πρέπει και σωστό, για όλους μας; Σορρυ, όσο βλέπω κάποιους άλλους να γίνονται πολύ πλουσιώτεροι, εγώ δεν το θεωρώ δίκαιο. Δεν γίνονται αυτοί οι άλλοι (ντόπιοι και ξένοι) πλουσιότεροι απο λεφτά που πέφτουν απο τον ουρανό στις τσέπες τους, αλλά με το δικό μας αίμα. Και εαν είναι να χύνεται αίμα, καλύτερα να χυθεί το αίμα των λίγων πλουσίων, παρα των πολλών φτωχών.

- - - Updated - - -


έχεις κάποια άλλη λογική να προτείνεις;

Αντί να χυθεί το αίμα των πολλών της κοινωνίας, αντί να θυσιάζονται καθημερινά εκατομύρια κόσμου, θα ήταν απειρως δικαιότερο να χυθεί το αίμα (μεταφορικά και όχι μόνο...) των πολύ λιγων πλουσίων... Και γιατί όχι, και των τσάτσων, των τσιρακίων, του "στρατού" που τους στηρίζουν.... Και αυτοί για "σκότωμα" είναι, ειδικά στον κλάδο των δημοσιογράφων...

- - - Updated - - -



http://www.youtube.com/watch?v=r6UvXnOO1u4

(με το μπαρδον)

Εγω θα πω την φράση του Κολοκοτρώνη.

"Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους"

- - - Updated - - -


Για να καταλαβεις, τα εσοδα απ'το τουρισμο ειναι περιπου 10 δις.
http://www.bankofgreece.gr/BoGAttachments/19.02.2013%20%CE%99%CF%83%CE%BF%CE%B6%CF%8D%CE%B3%CE%B9%CE%BF%20%CE%A0%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CF%8E%CE%BD%20-%20%CE%94%CE%B5%CE%BA%CE%AD%CE%BC%CE%B2%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82%202012%20-%20%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82.xls (ΙΒ1)

Μια χωρα με ΑΕΠ 200 δις και μειωση ΑΕΠ κατα 7%, χανει πολυ περισσοτερο ΑΕΠ ανα ετος απ'οσο ολα τα εσοδα του τουρισμου. Με λιγα λογια, για να γινει counterbalance απ'τον τουρισμο η ολη φαση, θα επρεπε ο τουρισμος αντι για 10 δις να αποφερει 30 δις. Αυτο δε προκειται να συμβει με +5/+10% αφιξεις.


Η πλάκα είναι ότι μιλάμε για τον τουρισμό, και η "βαριά βιομηχανία" του τουρισμου και μπλα μπλα, λες και ειναι η χήνα με τα χρυσά αυγά, η πανάκεια δια πάσον νόσον και πάσαν μαλακίαν, ενώ την ίδια στιγμή οι εξαγωγές μας, ΝΑΙ ΟΙ ΕΞΑΓΩΓΕΣ ΜΑΣ, που δεν είμαστε ντεμεκ εξαγωγική χώρα, μετράνε 24 δισ το 2012!!! και 22.5 δις το 11.
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22770&subid=2&pubid=63652610
Ναι, οι ποταπές εξαγωγές μας, απο ορυκτά (πχ περλίτης που έχουμε μονοπώλιο σχεδόν) βωξίτες -αλουμίνα, γεωργικά και κτηνοτροφικά και απο υδατοκαλλιέργειες (πρώτοι στην ευρώπη και εαν δεν κάνω λάθος τρίτοι στον κόσμο σε υδατοκαλλιέργειες).

Revolution
05-03-13, 10:22
να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον Τουρισμό,
όταν λέμε να προωθήσουμε περισσότερο τον Τουρισμό μας τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε που δεν κάνουμε;;
Τι πρέπει να κάνει το κράτος;
Απ' ότι ξέρω γίνονται πάρα πολλά, τι πρέπει να γίνει ακόμα;
Ας αρχίσουμε με το ότι δεν κάνουν τα βασικά.

Στο κάτω κάτω αφού ο τουρισμός είναι η "βαριά βιομηχανίας μας" γιατί δεν απαιτούν οι σκύλοι της τρικομματικής μείωση τους ΦΠΑ στην εστίαση στα επίπεδα των άμεσων ανταγωνιστών μας? Στο 8% τη Τουρκιας?
Δηλαδή να εξωμοιώσουμε τους μισθούς μας με τους ανταγωνιστές μας όπως η υπερανεπτυγμένη Βουλγαρία αλλά να κρατήσουμε 3 φορές μεγαλύτερο συντελεστή στην εστίαση απο την Τουρκία? Βοηθάει τον τουρισμό μας ο υπερδιογκωμένος ΦΠΑ, βεβαίως, βεβαίως.

Να πω καμιά βαριά?

anon
05-03-13, 10:24
Αν υπάρχει επίσημα το αίτημα και επειδή έχω σιχαθεί τις διαφημίσεις που οι εταιρίες κοιτάνε το συμφέρον μου,

ας τοποθετήσουν τα Ελληνικά SM ένδειξη στα ράφια των προϊόντων των παραπάνω πολυεθνικών.

Δε νομίζω να είναι καν παράνομο.

Νομίζεις... Βέβαια καποιες εταιρίες έχουν βάλει την ελληνική σημαία ως ένδειξη ελληνικής παραγωγής, αλλά έχουν υπάρξει και περιπτώσεις, που έχει ελληνικό σημαιάκι, αλλά εδώ γίνεται μόνο η συσκευασία. Καλό είναι ο καταναλωτής να προσέχει. Επίσης με βάση κοινοτική οδηγία/νομοθεσία, πλέον ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να αναγράφεται (όπως ήταν υποχρεωτικό πριν) εαν το τρόφιμο περιέχει γενετικών μεταλλαγμένα....

ermis333
05-03-13, 10:26
Εγώ ξέρω αυτήν τη στιγμή στην Ελλάδα τους καλύτερους μισθούς στον ιδιωτικό τομέα οι πολυεθνικές τους δίνουν....

Βγήκε και η πρώτη διάψευση http://www.zougla.gr/greece/article/diapsevdi-i-barilla-hellas-ta-dimosievmata-peri-miosis-mis8on

Επίσης στην ουσία πρόταση μπάς και πέσει λίγο η ανεργία που μαστίζει τη βάφτισαν οι άχρηστοι δημοσιογράφοι της καταστροφής και των blogs ότι και καλά ζητάνε μειώσεις στον κατώτατο μισθό....ότι να 'ναι...Άκουσαν κάτι και πετάχτηκαν σαν τις γκρινιάρες πεθερές....

Δεν κρύβεται καμιά συνωμοσία από πίσω, κάπου μέσα στο τραπέζι ακούστηκε (λογικά) ένα επιχείρημα για να αποκτήσουν με χαμηλό κόστος εμπειρία οι νέοι και κάθεστε και γράφετε πως με 300Ε δεν ζεί κανείς......ενώ το έχετε σίγουρο ότι θα δουλεύει για 12 ώρες γι αυτά τα 300 Ε....

Είναι καλύτερο να μην κάνεις τίποτα και να είσαι άνεργος, από το να σου δοθεί μια ευκαιρία (ακόμα και με λίγα λεφτά) να πάς να σε εκπαιδεύσουν και να σε "δοκιμάσουν" και να αποκτήσεις εμπειρία σε μια πολυεθνική, στην οποία μπορείς σαν άτομο να τους μαγέψεις με τη δουλεία σου και τις ικανότητές σου. Με αποτέλεσμα να σε προσλάβουν μετά και να παίρνεις πολύ καλά λεφτά.

Το να κάνεις κάτι είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.

anon
05-03-13, 10:55
δηλαδή αν εγώ σταματήσω να γράφω θα γίνει Επανάσταση;
φίλτατε, μάλλον δεν έχεις κατανοήσει ότι Επαναστάσεις και αυτά που διαβάζουμε στην Ιστορία δεν γίνονται πλέον.
αν εσύ έχεις άλλη άποψη προχώρα, Έργα και όχι Λόγια,

ΟΧΙ.
Αλλά όταν η ραγιαδικη συμπεριφορά είναι εξαπλωμένη, υποβάλει και αυτούς που είναι στην μέση (και ειναι οι περισσότεροι), στο να συμπεριφερθούν ραγιάδικα. Αρα, εν μέρει, είσαι συνεπεύθυνος, για την μη-επανάσταση, και την εξαθλίωση. Αν ο καθένας βλέπει τον κάθε διπλανό να ξεσπαθώνει, παίρνει κουράγιο να το κάνει και αυτός, έστω λεκτικά στην αρχή, και που ξέρεις, πολύ σύντομα, μπορεί να βγούν και κουμπούρια και καλάζνικοφ στους δρόμους.

- - - Updated - - -


Κανείς δεν θα σεβαστεί τον εργαζόμενο όσο απουσιάζει ο έλεγχος των Αρχών. Που όταν απουσιάζει δεν έχει καμία σημασία η όποια σύμβασή σου ή η όποια συμφωνημένη αμοιβή σου.

Σορρυ, το νεοφιλελεύθερο μοντέλο δεν προβλέπει έλεγχο απο τις αρχές. Εαν έχεις προσέξει έστω και λίγο, έχουν καταρριφθεί όλες οι δεσμεύσεις. Πάνε οι κλαδικές συμβάσεις εργασίας περίπατο. Πάει περίπατο και η εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας. Πλέον ατομικές συμβάσεις εργασίας. Το 580 ή 450 είναι πλέον καθεστώς εθιμικού δικαίου και όχι απαραίτητα κάποιου δεσμευτικού νόμου, τουλάχιστον σε λίγους μήνες. Τι σημαίνει αυτο; πολύ απλά πας για δουλειά, και ο εργοδότης σου λέει δίνω τόσα (πχ 380 ευρώ μικτά). Θέλεις; Υπόγραψε. Δεν θες, άντε φύγε, περιμένουν στην ουρά να πάρουν αυτη την δουλειά και να κάνουν και κολοτούμπες απο την χαρά τους για τα 380 ευρώ μικτά που θα πάρουν..... Που θα βάλουν και μέσον, για αυτά τα μόλις 380 ευρώ... Γιατί υπάρχουν 1.5 εκ άνεργοι που δεν έχουν καν δουλειά, με 380 μικτά! Και τί έλεγχο να κάνει το κράτος, αφού είναι νόμιμη η συμφωνία; Ακόμα και 100 ευρώ το μήνα να έπαιρναν και πάλι εαν υπέγραψες, είναι νόμιμη.

ΥΓ. Αναφέρω συγκεκριμένα τα 380 μικτά, λόγω της πρόσληψης προσωπικού απο την ΟΤΕplus με αυτό τον μισθό για "πρακτική", με σύμβαση ενός έτους.... Πλέον η εργασία ως πρακτική, ή ως δόκιμος εργαζόμενος (με πολύ μικρότερες αποδοχές απο ότι είθισται) έχει γίνει πολύ της μοδός.

- - - Updated - - -


Και, σε κάθε περίπτωση, οι πολυεθνικές μίλησαν για νέους κάτω των 25, με τριήμερο ή τετραήμερο, και όχι full time. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περίπτωση αυτό να γίνει η νόρμα. Και όχι επειδή οι περισσότεροι είμαστε άνω των 25.

(Αυτό που συζητάμε τρία θέματα ταυτόχρονα στο ίδιο νήμα με τα μηνύματα να παρεμβάλλονται μεταξύ τους, δεν παύει ποτέ να με συναρπάζει :p )

Ηδη είναι καθεστώς, και όχι σε νέους μόνο κάτω των 25, η πρόσληψη ως μερικής απασχόλησης, με μισθούς των 400-450 ευρώ το πολύ και εργασία > 8 ωρών / πενθήμερο. Εαν δεν ξέρεις πάνε ρώτα. Εγώ μόνο ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις σε καταστήματα και γραφεια στην Θεσσαλονίκη. Και δυστυχώς το ξεκίνησαν κάποιοι, και τώρα έχει γίνει λαίλαπα.

- - - Updated - - -


Διατεθειμένος ΟΧΙ αλλά αν δεν έχω άλλη επιλογή θα το κάνω, και εσύ θα το κάνεις.
Η ιστορία είναι γεμάτη από παρόμοια παραδείγματα, πχ οι Γερμανοί το 1945 και για πολλά μετέπειτα χρόνια δούλευαν για ένα κομμάτι ψωμί.


Ναι αλλά αυτοί καλά πάθανε. Αιματοκύλισαν όλη την ευρώπη. Κατέστρεψαν υποδομές σε όλες τις χώρες. Για να νικηθούν, οι Σύμμαχοι κατέστρεψαν τις υποδομές της χώρας τους, και παρόλα αυτα βοηθήθηκαν για να τα ξαναφτιαξουν, αλλά όχι και δωρεάν όλα. Αρα, ήταν λογικό και αναμενόμενο. ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΦΤΑΙΜΕ; Ισως παίρνουν εκδίκηση....

- - - Updated - - -


Δεν διαφωνώ σε αυτά. Στο σκορποχώρι που λέγεται Ελλάδα ο καθένας κοιτάει να εκμεταλλευτεί την κατάσταση όπως μπορεί. Συμφέρον της κοινωνίας είναι να τηρούνται οι νόμοι. Οταν όμως οι νόμοι δεν προβλέπουν ρεαλιστικούς όρους εργασίας (ειδικά στο σημερινό περιβάλλον) τι κάνεις; Δεν ξέρω.

Διάβασε παραπάνω τι έγραψα. Δεν υπάρχει νόμος που να λέει - πλέον - πόσο θα παίρνει ο καθένας. Οσο συμφωνείς με το αφεντικό. Αυτο συμφώνησαν με την Τρόικα. Πάει και τέλειωσε.

- - - Updated - - -


Μερικοι εδω μεσα μου δινουν την εντυπωση οτι ζουν σε αλλο πλανητη. Αληθεια εχετε ρωτησει ποτε καποιον που τυπικα δουλευει ημιαπασχοληση ποσες ωρες πραγματικα δουλευει; Ή τα ακουτε μονο στο Mega;

ΟΧΙ ΡΕ ΔΕΝ ΠΑΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ 300 €.

Θα πας και θα πείς και ένα τραγούδι. Οσο έχεις λίπος να κάψεις, καταθέσεις, λίρες, χρυσά, περισσευούμενα ακίνητα, μπορείς να το λές αυτό. Οταν θα τελειώσουν όλα, έχεις δυο επιλογές. Η' θα πας να δουλέψεις ακόμα και με 100 ευρώ, όσα πάρεις, ακόμα και εαν δεν φτάνουν να ζήσεις, σίγουρα θαναι καλύτερα απο εισόδημα 0, ή θα αυτοκτονήσεις. Οτι και να κάνεις, αυτοί κερδισμένοι είναι... Ψόφα καλύτερα, να μην έχει να πληρώνει αργότερα και σε συντάξεις, και στην όποια υγειονομική περίθαλψη.

29gk
05-03-13, 10:59
ΟΧΙ.
Αλλά όταν η ραγιαδικη συμπεριφορά είναι εξαπλωμένη, υποβάλει και αυτούς που είναι στην μέση (και ειναι οι περισσότεροι), στο να συμπεριφερθούν ραγιάδικα. Αρα, εν μέρει, είσαι συνεπεύθυνος, για την μη-επανάσταση, και την εξαθλίωση. Αν ο καθένας βλέπει τον κάθε διπλανό να ξεσπαθώνει, παίρνει κουράγιο να το κάνει και αυτός, έστω λεκτικά στην αρχή, και που ξέρεις, πολύ σύντομα, μπορεί να βγούν και κουμπούρια και καλάζνικοφ στους δρόμους..

Δεν ισχυει το υπογραμμισμενο "εν μερει συνυπευθυνος". Ο εν λογω φορουμιτης, εχει αποδεχτει καθαρα τον τιτλο του ραγια και τον πλασαρει-παυλα-διαφημιζει κανονικοτατα. Αυτο που παρατηρω ομως, ειναι οι πολλαπλες ερωτησεις του και η προβοκατορικη συμπεριφορα του. Ασε που στον λογαριασμο φαινεται πως γραφουν πανω απο ενας.

Παραξενα πραγματα και παλι σε παραξενες εποχες.

anon
05-03-13, 11:01
Τελικά εγώ και o Anon συμφωνούμε περισσότερο από όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά :biggrin:

"Ο Ανδρέας Καραφύλλης εργαζόταν ως προγραμματιστής σε μεγάλη πολυεθνική στη Γερμανία μέχρι το 2004 που πήρε την απόφαση να επιστρέψει στην Ελλάδα, με σκοπό να συνεχίσει την κτηνοτροφική μονάδα του πατέρα του. Σήμερα, είναι κτηνοτρόφος στον Τύρναβο, όπου εφαρμόζει συστήματα τελευταίας τεχνολογίας, βάσει της εμπειρίας του ως προγραμματιστής." (http://www.goodnews.gr/Articles/Proin-programmatistis_-nyn-yperifanos-ktinotrofos_1907.html)

Χαίρομαι που συμφωνείς. Ο δρόμος, για το 1.5 εκατομύριο ανέργους, δυστυχώς ή ευτυχώς, είναι στην επιστροφή στην αγροτοκτηνοτροφεία και αλιεία/υχθιοκαλλιέργειες, σε συνδιασμό με άλλες καινοτόμες λύσεις, όπως παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας απο ΑΠΕ (φωτοβολταικά, αιολική, βιομάζα). Ο τομέας αυτός μόνο μπορεί να απορροφήσει το μεγαλύτερο ποσοστό των σημερινών ανέργων, δυστυχώς κανένας άλλος.

George978
05-03-13, 11:05
και που θα βρει το κεφαλαιο να ξεκινησει μια μοναδα κτηνοτροφικη ας πουμε? γιατι ρωτοντας για ~200 προβατακια συν τις "στανες" εμαθα οτι θελει καμμια 200 χιλιαρικα για αρχη...

anon
05-03-13, 11:10
να κάνω μία ερώτηση σχετικά με τον Τουρισμό,
όταν λέμε να προωθήσουμε περισσότερο τον Τουρισμό μας τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε που δεν κάνουμε;;
Τι πρέπει να κάνει το κράτος;
Απ' ότι ξέρω γίνονται πάρα πολλά, τι πρέπει να γίνει ακόμα;

Δεν ξέρω αν γίνονται πολλά, και όσα πρέπει.
Αλλά συμφωνα με τα λεγόμενα σου, γίνονται όσα πρέπει, άρα έχουμε πλαφονάρει.
Εγώ θα το πώ διαφορετικά. Ακόμα και να ανέβουν οι αφίξεις κατα 10% (ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό), ακόμα και εαν οι αφίξεις (και μιλάμε πάντα εξωτερικού) αυξηθούν και 30%, αφού το περιθώριο κέρδους έχει συμπιεστεί πολύ, σημαίνει ότι θα έρθουν περισσότεροι τουρίστες, αλλά εμείς θα βγάλουμε τελικά μια απο τα ίδια. Μηδεν εις το πηλίκο. Μια τρύπα στο νερό. Περισσότερη δουλεια, για τα ίδια λεφτά.

- - - Updated - - -



Το να κάνεις κάτι είναι καλύτερο από το να μην κάνεις τίποτα.

Δηλαδή ελπίζεις τα παιδιά σου, να δουλεύουν για 100-200 ευρώ το μήνα, με το σκεπτικό ότι ειναι καλύτερα απο το να κάθονται.... Καλά, δεν έχεις σκεφτεί ότι αυτό είναι το πρώτο βήμα, για την επέκταση του θέματος, μιας και δεν υπάρχουν εθνικές και συλλογικές συμβάσεις εργασίας παντού; Γιατί να προτιμήσει τον εργαζόμενο των 30 ή ακόμα χειρότερα των 40 και βάλε ετών κάποιος, όταν μπορεί να πάρει τον πιτσιρικά των 100-200 ευρώ; Και μην μου πείς για στελέχη, οι θέσεις στελεχών, πέραν του ότι θα συμπιεστούν αναγκαστικά και αυτές στο σύνολο όλων των υπόλοιπων μειώσεων, είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ απο το σύνολο των εργαζομένων. Σορρυ, το μοντέλο εργασίας δεν προβλέπει για κάθε πιτσιρικά εργαζόμενο των 100-200 ευρώ και έναν προιστάμενο έστω των 1000-1500 ευρώ. Ο κανόνας είναι κάπου 1 στους 10 με 20 εργαζόμενους.
Δεν βάζω το υπόλοιπο κείμενο σου, είναι απίστευτη τρολιά.

thiseas.GP
05-03-13, 11:12
Αυτό το μέλλον βαυκαλίζεσαι; Αυτό προσπαθείς να μας πείσεις ότι είναι αυτό που πρέπει και σωστό, για όλους μας; Σορρυ, όσο βλέπω κάποιους άλλους να γίνονται πολύ πλουσιώτεροι, εγώ δεν το θεωρώ δίκαιο. Δεν γίνονται αυτοί οι άλλοι (ντόπιοι και ξένοι) πλουσιότεροι απο λεφτά που πέφτουν απο τον ουρανό στις τσέπες τους, αλλά με το δικό μας αίμα. Και εαν είναι να χύνεται αίμα, καλύτερα να χυθεί το αίμα των λίγων πλουσίων, παρα των πολλών φτωχών.

.

όχι δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι συγκεκριμένο, εκείνο που προσπαθώ είναι να καταλάβω τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε
λες να "χυθεί αίμα", αυτό το ακούω πολύ καιρό αλλά ο κοσμάκης δεν φαίνεται να το θεωρεί πιθανή λύση
πάντως αντί να λες να "χυθεί αίμα" το οποίο το λες μεταφορικά και όχι κυριολεκτικά καλύτερα είναι να λες να υπάρχει μια ευνομούμενη κοινωνία.
Τελικά όλοι θέλουν να ανοίξουν οι δουλειές αλλά όταν ανοίγουν μας πιάνει το πολιτικοφιλοσοφικό μας παραλήρημα.

anon
05-03-13, 11:13
και που θα βρει το κεφαλαιο να ξεκινησει μια μοναδα κτηνοτροφικη ας πουμε? γιατι ρωτοντας για ~200 προβατακια συν τις "στανες" εμαθα οτι θελει καμμια 200 χιλιαρικα για αρχη...

Αυτό είναι ένα θέμα σοβαρο βέβαια. Για την αγροτική γή είχε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα του υπουργείου για ενοικίαση με πολύ χαμηλό μίσθιο σε νέους αγρότες ειδικά όσους έχουν σπουδάσει σχετικά θέματα σε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Ομως οι συνολικές περιπτώσεις που προχώρησαν παρόλο που οι αιτήσεις ήταν χιλιάδες, ήταν διψήφιο νούμερο! Αρα υπάρχει κωλυσιεργεία και απο το υπουργείο. Ομως κάθε συστηματική μονάδα δεν ειναι μόνο ο επιχειρηματίας που θα δώσει τα 200.000, θα χρειαστεί και εργαζομένους, άρα και θέσεις εργασίας σε άτομα, χωρίς να χρειασθεί να έχουν το κεφάλαιο.

teodor_ch
05-03-13, 11:16
Καθότι βρίσκομαι σε τουριστική περιοχή και κατα 70% ζώ απο τον τουρισμό,
να διευκρινίσω ότι all-inclusive με all-inclusive διαφέρουν και μάλιστα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Στο ένα ο Ρώσος ψάχνει να διαλέξει πιο 500ευρω θα δώσει και στο άλλο παζαρεύουν για 1-2 ευρώ.

Τελευταία το καλό είναι ότι υπάρχει στροφή στην ποιότητα απο κάποια μεγάλα ξενοδοχεία.

Και απο πληρότητα Ευρώπης (όχι Ρώσους) φέτος θα πάμε πολύ καλά εκτός αν καταφέρουμε να ακυρώσουν τελευταία στιγμή.

thiseas.GP
05-03-13, 11:19
σχετικά με τον Τουρισμό,
ο Τουρισμός στην Ελλάδα είναι 2 μήνες το καλοκαίρι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει,

George978
05-03-13, 11:22
σχετικά με τον Τουρισμό,
ο Τουρισμός στην Ελλάδα είναι 2 μήνες το καλοκαίρι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει,

2 μηνες? σωπα ρε φιλε, δλδ απο 15 απριλιου μεχρι 15 οκτωβριου τι κανουνε εδω, ξυνουνε τα νυχια τους?

- - - Updated - - -


Αυτό είναι ένα θέμα σοβαρο βέβαια. Για την αγροτική γή είχε ξεκινήσει ένα πρόγραμμα του υπουργείου για ενοικίαση με πολύ χαμηλό μίσθιο σε νέους αγρότες ειδικά όσους έχουν σπουδάσει σχετικά θέματα σε ΑΕΙ/ΤΕΙ. Ομως οι συνολικές περιπτώσεις που προχώρησαν παρόλο που οι αιτήσεις ήταν χιλιάδες, ήταν διψήφιο νούμερο! Αρα υπάρχει κωλυσιεργεία και απο το υπουργείο. Ομως κάθε συστηματική μονάδα δεν ειναι μόνο ο επιχειρηματίας που θα δώσει τα 200.000, θα χρειαστεί και εργαζομένους, άρα και θέσεις εργασίας σε άτομα, χωρίς να χρειασθεί να έχουν το κεφάλαιο.

ε θα χρειαστει εργαζομενους αλλα αν κρινω απο την ανταποκριση εδω προς γεωργικες εργασιες δεν βλεπω να παταει κανενας ανεργος...

anon
05-03-13, 11:23
όχι δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι συγκεκριμένο, εκείνο που προσπαθώ είναι να καταλάβω τι εναλλακτικές λύσεις έχουμε

λες να "χυθεί αίμα", αυτό το ακούω πολύ καιρό αλλά ο κοσμάκης δεν φαίνεται να το θεωρεί πιθανή λύση

Το αίμα μπορεί να ληφθεί μεταφορικά, δηλαδή να πληρώσουν οι πλούσιοι, και κυριολεκτικά. Προς το παρόν ο κοσμάκης μένει κυρίως στην μεταφορική έννοια, η οποία φυσικά δεν πραγματώνεται, και ποτέ δεν θα πραγματωθεί, μιας και την εξουσία ασκούν οι πλούσιοι (έμμεσα), οπότε σιγά μην χύσουν αίμα για τον λαουτζίκο. Μπορεί εαν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι, να γίνει και κυριολεξία, ίσως χρειαζόμαστε πλέον μια νέα Γαλλική Επανάσταση, όπου στην θέση των αρχοντων και φεουδαρχών θα έχουμε τους σημερινούς αντίστοιχους άρχοντες, τους πολύ πλούσιους, τραπεζίτες, εφοπλιστές, μεγαλοεπιχειρηματίες και τα τσιράκια τους, πχ δημοσιογράφους. Μια ειρηνική εκδοχή είναι να βάλει επιτέλους μυαλό ο κόσμος, και να αλλάξει το πολιτικό σύστημα, όχι απλά να εκλέξει κάποιους άλλους είτε αυτοί λέγονται ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΕΛ, ΧΑ κλπ, μιας και όλοι τους έχουν πρόβλημα διαφθοράς και διαπλοκής, και υποταγής σε συμφέροντα που δεν συνάδουν με τα συμφέροντα της ευρύτερης κοινωνίας. Και αυτό το είδαμε ήδη να συμβαίνει και ελπίζω σε αυτό, με την εκλογή του Beppe Grillo στην Ιταλία, όπου προτείνεται ένα νέο πολιτικό σύστημα, όχι απλά ένα νέο κόμμα, όπου θα έλθει πλέον ένα είδος κληρωτής δημοκρατίας, που θα παύσει την οικογενειοκρατία στο πολιτικό σύστημα, τον επαγγελματία πολιτικό, και κατα συνέπεια την διαφθορά και την διαπλοκή, και ελπίζω ότι έτσι, θα σταματήσει ο έλεγχος απο την άρχουσα τάξη.

Θα επιτρέψουν κάτι τέτοιο; Θα το πολεμήσουν μετα μανίας. Θα λασπολογήσουν, θα προσπαθήσουν να διαφθείρουν, αλλά εαν συνεχίσει το σύστημα της κληρωτής, δεν μπορούν να διαφθείρουν όλο τον κόσμο και έτσι ελπίζω ότι θα γίνει η "επανάσταση" αναίμακτα. Βέβαια, όπως είπα, δεν πρόκειται οι πλούσιοι να παραδώσουν τα σκήπτρα της εξουσίας, και πολύ περισσότερο μέρος του πλούτου τους, τόσο εύκολα, και αυτό μπορεί να οδηγήσει πραγματικά σε αιματοχυσίες (πχ πραξικοπηματικές προσπάθειες) με τους ιδιωτικούς "στρατούς" που διαθέτουν.

teodor_ch
05-03-13, 11:24
σχετικά με τον Τουρισμό,
ο Τουρισμός στην Ελλάδα είναι 2 μήνες το καλοκαίρι αυτό δεν μπορεί να αλλάξει,

χαχαχαχαχαχα!

Μάιος - Οκτώβρης
είναι τα τουριστικά ανοιχτά στην Κρήτη

και μάλιστα κάποιες χρονιές ο Οκτώβρης είναι σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα

anon
05-03-13, 11:27
ε θα χρειαστει εργαζομενους αλλα αν κρινω απο την ανταποκριση εδω προς γεωργικες εργασιες δεν βλεπω να παταει κανενας ανεργος...

Κάνεις λάθος. Εγραψα ότι χιλιάδες κάνανε αιτήσεις για να πάνε στην αγροτιά, και το υπουργείο τους έγραψε κανονικότατα. Εκτός εαν εννοείς ότι δεν πάνε, όπως στην περίπτωση πέρυσι το καλοκαίρι στα ροδάκινα. Μισθός 400 ευρώ για 12 ωρη εργασία 6 μέρες την εβδομάδα στα χωράφια, ασφάλιση απο μόνος σου, μένεις (στα χωράφια) μόνος σου (έλα μωρέ, καλοκαίρι είναι), και φυσικά δουλειά για 2-3 μήνες (ούτε καν ΙΚΑ, για να παρεις ίσως και επίδομα ανεργίας). Και μετά φάε σκ@τ@.... ΣΟρυ, αυτό δεν είναι λύση, και εαν μπορώ και όσο μπορώ θα την σερβίρω στα μούτρα του ντεμέκ φιλέσπλαχνου αγροτοεπιχειρηματία (μαζί με την σκέψη να τον κρεμάσω απο τα έντερά του)

thiseas.GP
05-03-13, 11:28
2 μηνες? σωπα ρε φιλε, δλδ απο 15 απριλιου μεχρι 15 οκτωβριου τι κανουνε εδω, ξυνουνε τα νυχια τους?
.

πάντως δεν σκοτώνονται και στην δουλειά,
στην δουλειά σκοτώνονται Ιούλιο Αύγουστο πρίν και μετά τα πράγματα είναι χαλαρά, υποτονικά,
πήγαινε στην Πάρο να δεις τι κάνουν τον Μάιο εκτό αν πέφτει κανα Πάσχα που έχουν δουλειά για καμιά βδομάδα.

Οβελίξ
05-03-13, 11:37
Ωστε η κακή πολυεθνική δεν έχει κάνει μειώσεις μισθών, κοίτα να δεις που μπορεί, μπορεί λέω, να είναι καλή φάση να δουλεύεις σε μια τέτοια και να σου πίνει το αίμα. :rolleyes:

George978
05-03-13, 11:39
Κάνεις λάθος. Εγραψα ότι χιλιάδες κάνανε αιτήσεις για να πάνε στην αγροτιά, και το υπουργείο τους έγραψε κανονικότατα. Εκτός εαν εννοείς ότι δεν πάνε, όπως στην περίπτωση πέρυσι το καλοκαίρι στα ροδάκινα. Μισθός 400 ευρώ για 12 ωρη εργασία 6 μέρες την εβδομάδα στα χωράφια, ασφάλιση απο μόνος σου, μένεις (στα χωράφια) μόνος σου (έλα μωρέ, καλοκαίρι είναι), και φυσικά δουλειά για 2-3 μήνες (ούτε καν ΙΚΑ, για να παρεις ίσως και επίδομα ανεργίας). Και μετά φάε σκ@τ@.... ΣΟρυ, αυτό δεν είναι λύση, και εαν μπορώ και όσο μπορώ θα την σερβίρω στα μούτρα του ντεμέκ φιλέσπλαχνου αγροτοεπιχειρηματία (μαζί με την σκέψη να τον κρεμάσω απο τα έντερά του)

στεγη εδιναν, για τις τιμες που λες δεν ξερω, πρεπει να πηγαινει 2 ευρω το κασακι παντως οπερ και σημαινει ενα 40ρι την μερα το βγαζεις. Αν ομως ηταν ο συναιτερισμος απο πισω και ασφαλιση θα πρεπει να παιζει. Παντως αν εσυ προτιμας να καθεσαι στις καφετεριες των γιαννιτσων,βεροιας,εδεσσης και να κλαις τη μοιρα σου κυνηγωντας την ουρα σου ειναι φυσικα δικαιωμα σου.

Αλλα επειδη σε βλεπω πολυ αιμα πρωινιατικα, για τους καπιτολοαγροτες που θα κρεμασεις αναποδα μαθε οτι ειναι απληρωτοι απο εμπορους απο περυσι και φετος εχουν λαβει το 40% των χρηματων που τους χρωστανε οι εμποροι. Στις υποχρεωσεις τους, οποιες και να ειναι αυτες, ειναι οριακα ενταξει, οποτε τραβα αλλου να βγαλεις το αχτι σου και εσυ.

thiseas.GP
05-03-13, 11:41
Ωστε η κακή πολυεθνική δεν έχει κάνει μειώσεις μισθών, κοίτα να δεις που μπορεί, μπορεί λέω, να είναι καλή φάση να δουλεύεις σε μια τέτοια και να σου πίνει το αίμα. :rolleyes:

δεν ξέρω αλλά γιατί τόσα γνωστά παιδιά έχουν πάει στο εξωτερικό και δουλεύουν για ξένες πολυεθνικές;;


Επίσης για το θέμα του τουρισμού εφ' όσον η σαιζόν είναι Απρίλιος Οκτώβριος και πολλές φορές τον Οκτώβριο στην Κρήτη είναι τίγκα στον τουρίστα, που είναι το πρόβλημα; και τι είδους βοήθεια θέλει κάποιος ξενοδόχος που είναι τίγκα ακόμα και τον Οκτώβριο;

cool11
05-03-13, 11:43
Το μοντελο της αναπτυξης που εφαρμοζουν για την ελλαδα, ειναι το κινεζικο. Μισθοι πεινας, μηδεν εργασιακα δικαιωματα, τρομερη ανεργια για να υπαρχει δεξαμενη 'αναλωσιμων' και πίεση, ειδικες οικονομικες ζωνες, κλπ
Οποιος θελει μια καλυτερη, αξιοπρεπη, ζωη, το μονο που του απομενει, ειναι να φυγει απο την ελλαδα.

teodor_ch
05-03-13, 11:55
Επίσης για το θέμα του τουρισμού εφ' όσον η σαιζόν είναι Απρίλιος Οκτώβριος και πολλές φορές τον Οκτώβριο στην Κρήτη είναι τίγκα στον τουρίστα, που είναι το πρόβλημα; και τι είδους βοήθεια θέλει κάποιος ξενοδόχος που είναι τίγκα ακόμα και τον Οκτώβριο;

Πέρυσι δεν ήταν τίγκα και μάλιστα η σεζόν έκλεισε απο το Σεπτέμβρη γιατί δεν υπήρχαν αεροπορικές πτήσεις.
Βοήθεια χρειάζονται ώστε να διασφαλίσουν το "τίγκα" ώστε να μπορέσουν να ανεβάσουν τις τιμές/ποιότητα για να φέρουν καλό κόσμο, για να μπορέσουν να προτιμήσουν Ελληνικά προϊόντα βοηθώντας πάλι την οικονομία κλπ κλπ.

George978
05-03-13, 12:13
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=501302

αλα Ιρλανδικα. Εδω ανοιγεις και σου ερχονται
ΤΕΒΕ=600
Γραφειοκρατεια=ασυστολη
αθεμιτος ανταγωνισμος=ασυστολος
φοροι=τελη επιτεδευματος

Βοηθεια, μονο χρηματικη (και αν). Καθοδογηση και συμβουλευτικες υπηρεσιες, μηδεν.

thiseas.GP
05-03-13, 13:30
Πέρυσι δεν ήταν τίγκα και μάλιστα η σεζόν έκλεισε απο το Σεπτέμβρη γιατί δεν υπήρχαν αεροπορικές πτήσεις.
Βοήθεια χρειάζονται ώστε να διασφαλίσουν το "τίγκα" ώστε να μπορέσουν να ανεβάσουν τις τιμές/ποιότητα για να φέρουν καλό κόσμο, για να μπορέσουν να προτιμήσουν Ελληνικά προϊόντα βοηθώντας πάλι την οικονομία κλπ κλπ.

οι πτήσεις είναι θέμα των ξένων tour operator, εφ' όσον αυτοί σταματάνε τον Σεπτέμβριο σημαίνει ότι δεν έχουν συμφέρον,
δεν πιστεύω να έχουμε απαιτήσεις από το κράτος να γίνει και tour operator.
Σχετικά με την βοήθεια που λες, τι ακριβώς πρέπει να κάνει το κράτος για να γίνουν αυτά που λες.
Τι πρέπει να κάνει για να ανέβει η τιμή/ποιότητα;;

- - - Updated - - -


Το αίμα μπορεί να ληφθεί μεταφορικά, δηλαδή να πληρώσουν οι πλούσιοι, και κυριολεκτικά. Προς το παρόν ο κοσμάκης μένει κυρίως στην μεταφορική έννοια, η οποία φυσικά δεν πραγματώνεται, και ποτέ δεν θα πραγματωθεί, μιας και την εξουσία ασκούν οι πλούσιοι (έμμεσα), οπότε σιγά μην χύσουν αίμα για τον λαουτζίκο. Μπορεί εαν τα πράγματα συνεχίσουν έτσι, να γίνει και κυριολεξία, ίσως χρειαζόμαστε πλέον μια νέα Γαλλική Επανάσταση, όπου στην θέση των αρχοντων και φεουδαρχών θα έχουμε τους σημερινούς αντίστοιχους άρχοντες, τους πολύ πλούσιους, τραπεζίτες, εφοπλιστές, μεγαλοεπιχειρηματίες και τα τσιράκια τους, πχ δημοσιογράφους. Μια ειρηνική εκδοχή είναι να βάλει επιτέλους μυαλό ο κόσμος, και να αλλάξει το πολιτικό σύστημα, όχι απλά να εκλέξει κάποιους άλλους είτε αυτοί λέγονται ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΑΝΕΛ, ΧΑ κλπ, μιας και όλοι τους έχουν πρόβλημα διαφθοράς και διαπλοκής, και υποταγής σε συμφέροντα που δεν συνάδουν με τα συμφέροντα της ευρύτερης κοινωνίας. Και αυτό το είδαμε ήδη να συμβαίνει και ελπίζω σε αυτό, με την εκλογή του Beppe Grillo στην Ιταλία, όπου προτείνεται ένα νέο πολιτικό σύστημα, όχι απλά ένα νέο κόμμα, όπου θα έλθει πλέον ένα είδος κληρωτής δημοκρατίας, που θα παύσει την οικογενειοκρατία στο πολιτικό σύστημα, τον επαγγελματία πολιτικό, και κατα συνέπεια την διαφθορά και την διαπλοκή, και ελπίζω ότι έτσι, θα σταματήσει ο έλεγχος απο την άρχουσα τάξη.

Θα επιτρέψουν κάτι τέτοιο; Θα το πολεμήσουν μετα μανίας. Θα λασπολογήσουν, θα προσπαθήσουν να διαφθείρουν, αλλά εαν συνεχίσει το σύστημα της κληρωτής, δεν μπορούν να διαφθείρουν όλο τον κόσμο και έτσι ελπίζω ότι θα γίνει η "επανάσταση" αναίμακτα. Βέβαια, όπως είπα, δεν πρόκειται οι πλούσιοι να παραδώσουν τα σκήπτρα της εξουσίας, και πολύ περισσότερο μέρος του πλούτου τους, τόσο εύκολα, και αυτό μπορεί να οδηγήσει πραγματικά σε αιματοχυσίες (πχ πραξικοπηματικές προσπάθειες) με τους ιδιωτικούς "στρατούς" που διαθέτουν.

όπως έγινε στην Λιβύη ας πούμε!

teodor_ch
05-03-13, 13:42
οι πτήσεις είναι θέμα των ξένων tour operator, εφ' όσον αυτοί σταματάνε τον Σεπτέμβριο σημαίνει ότι δεν έχουν συμφέρον,
δεν πιστεύω να έχουμε απαιτήσεις από το κράτος να γίνει και tour operator.
Σχετικά με την βοήθεια που λες, τι ακριβώς πρέπει να κάνει το κράτος για να γίνουν αυτά που λες.
Τι πρέπει να κάνει για να ανέβει η τιμή/ποιότητα;;


Όπως και οι υπόλοιπο αποχωρώ.
Δυστυχώς τα αυτονόητα δεν είναι ίδια για όλους, αλλά βαριέμαι να το συνεχίσω.

thiseas.GP
05-03-13, 13:55
Όπως και οι υπόλοιπο αποχωρώ.
Δυστυχώς τα αυτονόητα δεν είναι ίδια για όλους, αλλά βαριέμαι να το συνεχίσω.

τίποτα δεν είναι αυτονόητο
αλλά δεν νομίζω να υπάρχει και κάποιο σοβαρό αίτημα των Ξενοδόχων προς το κράτος.

29gk
05-03-13, 14:06
Όπως και οι υπόλοιπο αποχωρώ.
Δυστυχώς τα αυτονόητα δεν είναι ίδια για όλους, αλλά βαριέμαι να το συνεχίσω.

To ολο ζητημα ειναι να μην γινεται συζητηση. Και αυτο φυσικα επιτυγχανεται. Μαζι με αλλα φυσικα. Αρα ολα καλα. ;)

HELL_pegaSOS
05-03-13, 14:12
Χιλιοειπωμένο, ενδεχομένως παρατραβηγμένο αλλά δεν μπορεί...
Εστω κατα το ήμιση θα είναι βασισμένο σε πραγματικά στοιχεία.

Η Nτομάτα δείχνει το "χάσμα" Ελλάδας - Ολλανδίας σύμφωνα με το TIME... (http://nonews-news.blogspot.gr/2013/03/n-time.html)

5-3-13
Η διαφορά στον τρόπο παραγωγής της ντομάτας μεταξύ Ελλάδας και Ολλανδίας προβάλλεται και πάλι από αμερικανικά ΜΜΕ. Μετά την εφημερίδα «New York Times» και το περιοδικό «TIME» επαναφέρει το συγκεκριμένο θέμα, υπογραμμίζοντας παράλληλα «τα προβλήματα και τις...
τεράστιες διαφορές» που υπάρχουν στην παραγωγικότητα και την αποδοτικότητα στις διάφορες χώρες της Νομισματικής Ένωσης.
Συγκεκριμένα, συγκρίνοντας την παραγωγή και την εξαγωγή ντομάτας χωρών της Μεσογείου (Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανία, που παραδοσιακά ήταν οι μεγαλύτεροι Ευρωπαίοι παραγωγοί και εξαγωγείς του προϊόντος) και της Ολλανδίας, τονίζεται ότι η χώρα αυτή κατάφερε μέσω της αξιοποίησης της τεχνολογίας και την καλή οργάνωση να γίνει ο μεγαλύτερος εξαγωγέας ντομάτας στην Ευρώπη.
Μεταξύ άλλων, στο εκτενές δημοσίευμα προτρέπεται ο ευρωπαϊκός νότος να μιμηθεί την Ολλανδία, ώστε να γίνει πιο ανταγωνιστικός. Όπως επισημαίνεται, οι Ολλανδοί παραγωγοί χρησιμοποιούν τελευταίας τεχνολογίας θερμοκήπια, ελέγχουν ηλεκτρονικά τη θερμοκρασία, την υγρασία και το διοξείδιο του άνθρακα, και χρησιμοποιούν τεχνητό υπόστρωμα, αντί για χώμα, καθώς και βιολογικούς τρόπους αντιμετώπισης των εντόμων και των ζιζανίων. Έτσι, επισημαίνεται, έχουν καταφέρει να παράγουν 70 κιλά ντομάτας ανά τετραγωνικό μέτρο, την ίδια στιγμή που ένας παραγωγός από τον ευρωπαϊκό νότο παράγει στην καλύτερη περίπτωση 7 κιλά.
Για την Ελλάδα, σημειώνεται ότι τα τελευταία πέντε χρόνια γίνονται μεμονωμένες προσπάθειες από κάποιους παραγωγούς να επενδύσουν σε ολλανδική τεχνολογία (γίνεται αναφορά και στο πρόγραμμα Wonderplant βλ. φωτογραφία, που έχει ξεκινήσει στη Δράμα), αλλά αναφέρεται ότι αυτό αποτελεί μια εξαίρεση και ότι τα τεχνολογικώς προηγμένα θερμοκήπια στην Ελλάδα αποτελούν μόνο το 1,6% των χρησιμοποιούμενων θερμοκηπίων.
Επίσης, τονίζεται ότι η ελληνική αγροτική παραγωγή είναι 44% χαμηλότερη από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο, ενώ το εργατικό κόστος διπλάσιο -όπως υποστηρίζεται- και ότι, ενώ η αγροτική επιφάνεια που χρησιμοποιείται στην Ελλάδα για την παραγωγή ντομάτας είναι 10 φορές μεγαλύτερη από εκείνη της Ολλανδίας, οι Έλληνες σχεδόν δεν εξάγουν καθόλου φρέσκιες ντομάτες, παρά μόνο κονσερβοποιημένα προϊόντα ντομάτας.
Τέλος, ως αρνητικά στοιχεία της ελληνικής παραγωγής προβάλλονται τα ολιγοπώλια των μεσαζόντων που ελέγχουν τη διανομή της ντομάτας, τα οποία αγοράζουν φτηνά από τους παραγωγούς και τις πωλούν πολύ πιο ακριβά, χωρίς να έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα πιο αποτελεσματικό σύστημα διανομής που θα τους επέτρεπε να προχωρήσουν και σε εξαγωγές, όπως επισημαίνεται, διατυπώνοντας την άποψη ότι εάν η Ελλάδα εισάγει περισσότερη ολλανδική τεχνολογία και επωφεληθεί από την άφθονη ηλιοφάνεια που έχει, είναι πιθανό να καταφέρει να επιστρέψει στη μεγάλη και επικερδή αγορά της ντομάτας...
newsmessinia.blogspot


Γνώριζα ότι οι Ολλανδοί στα θερμοκήπια είναι πολύ καινοτόμοι και παραγωγικοί κι ότι τα περισσότερα ανθοκομικά στην Ελλάδα προέρχονται από εκεί.
Γνώριζα πως οι Γερμανοί, Δανοί και άλλοι λαοί με πολύ μεγαλύτερο εργατικό κόστος επίσης καταφέρνουν να έχουν αναταγωνιστικότερα και φθηνότερα γαλακτοκομικά προιόντα.


Αλλά δεκαπλάσια παραγωγικότητα ακούγεται εξωφρενικό νούμερο!
-44% από τον ευρωπαικό μέσο όρο είναι εξευτελιστικά κάτω.
Είναι σα να συγκρίνεις παραγωγικότητα τρακτέρ με άροτρου!

thiseas.GP
05-03-13, 14:16
To ολο ζητημα ειναι να μην γινεται συζητηση. Και αυτο φυσικα επιτυγχανεται. Μαζι με αλλα φυσικα. Αρα ολα καλα. ;)

εγώ είμαι υπέρ της συζήτησης και γι' αυτό υποβάλλω και ερωτήματα, απαντήσεις δεν παίρνω όμως.
"Ολα καλά" δεν είναι, παντού υπάρχουν προβλήματα.

HELL_pegaSOS
05-03-13, 14:22
Περισσότερο πολιτικό παρα αναπτυξιακό το άρθρο.
Παρ όλα αυτά αντικατοπτρίζει κάποια από τα ελληνικά παράδοξα μεταξύ συντεχνιακών συμφρόντων όπου από περιοχή σε περιοχή μπορεί να έιναι παντελώς ετερόκλητα!
Εμπορέυσιμοι κλάδοι vs μη εμπορεύσιμων και εσεωστρεφών(ως προς την τοπική αγορά)

Ενα ρήγμα βαθύ και αφανές (http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_columns_2_24/02/2013_512311)
MONIMEΣ ΣTHΛEΣ Hμερομηνία δημοσίευσης: 24-02-13
Ενα ρήγμα βαθύ και αφανές

Του Αριστου Δοξιαδη*

Πριν από δύο χρόνια, ταξιτζήδες της Αθήνας έριχναν λάδια στους δρόμους του Πειραιά για να εμποδίσουν τα πούλμαν που έφερναν τους ξένους στα κρουαζιερόπλοια. Την ίδια εποχή, ταξιτζήδες της Ρόδου έδιωχναν από το δικό τους λιμάνι τους ακτιβιστές του ΠΑΜΕ, γιατί δεν ήθελαν να υπάρξει πρόβλημα με τις κρουαζιέρες. Γιατί;

Ας εντάξουμε τα περιστατικά σε μια γενικότερη ερώτηση. Τι κοινό έχουν από τη μια πλευρά μια εργαζόμενη σε φαρμακοβιομηχανία, ένας τυροκόμος, μια ταβερνιάρισσα σε νησί, ένας εργοδηγός στους λευκόλιθους, ένας αμπελοπαραγωγός στην Κορινθία, ένας εφοπλιστής με γραφείο στον Πειραιά και ένας ταξιτζής στη Ρόδο, και από την άλλη μια φαρμακοποιός, ένας δικηγόρος, μια ταμίας τράπεζας, ένας τεχνικός στη ΔΕΗ, μια λιανέμπορος ρούχων, ένας εργολάβος πολυκατοικιών, ένας βαμβακοπαραγωγός (κάτοχος «δικαιωμάτων») στην Καρδίτσα και ένας ταξιτζής στην Αθήνα;

Οι δύο αυτές ομάδες, τόσο ετερόκλητες εσωτερικά η καθεμιά, βρέθηκαν σε διαφορετικές πλευρές ενός μεγάλου ρήγματος στην ελληνική οικονομία: ανάμεσα στα επαγγέλματα που πασχίζουν να επιβιώσουν σε μια διεθνή και ανταγωνιστική αγορά (οι «διεθνώς εμπορεύσιμες» δραστηριότητες), και σε εκείνα που επιβιώνουν μέσα στην κλειστή εγχώρια αγορά («μη εμπορεύσιμα»). Επί τουλάχιστον τριάντα χρόνια η πρώτη ομάδα συρρικνωνόταν δραματικά, και η δεύτερη διογκωνόταν. Από τον εμπορεύσιμο τομέα χάθηκαν πολλά επαγγέλματα, ιδίως στη βιομηχανία - αυτά που αναγράφω υπάρχουν ακόμα αλλά είναι λίγα. Από τον μη εμπορεύσιμο, μέχρι το 2010, δεν χάθηκε σχεδόν τίποτε, και ο αριθμοί σχεδόν σε κάθε επάγγελμα μεγάλωναν.

Η διάβρωση του εμπορεύσιμου τομέα στην Ελλάδα ήταν ιδιαίτερα βαθιά, όπως φαίνεται από συγκριτικούς αριθμούς: επί είκοσι χρόνια είχαμε σε όλη την Ε.Ε. το μεγαλύτερο σωρευτικό έλλειμμα στο εμπορικό ισοζύγιο και τη μεγαλύτερη μετατόπιση ανθρώπων και εισοδημάτων σε μη εμπορεύσιμες δουλειές. Αν σήμερα δεν μπορούμε να αναχαιτίσουμε την ύφεση, σε αντίθεση με τις άλλες «υπό διάσωση» χώρες, είναι γιατί μας λείπουν οι εξωστρεφείς επιχειρήσεις. Καμιά οικονομία δεν αναπτύσσεται χωρίς εξαγωγές, και χωρίς εισαγωγές που τις πληρώνει με εξαγωγές. Και κανένας λαός δεν ευημερεί - τι να τα κάνεις τα νοσοκομεία αν δεν έχεις φάρμακα;

Το ρήγμα των δύο τομέων ήταν αφανές. Δεν ταυτιζόταν με τις γνωστές διαχωριστικές γραμμές της πολιτικής. Το ΠΑΣΟΚ και η Ν.Δ. είχαν τα προπύργιά τους σε διαφορετικούς χώρους, αλλά πάντα στις μη εμπορεύσιμες δραστηριότητες: το ΠΑΣΟΚ στην ΑΔΕΔΥ, στις ΔΕΚΟ, στην ΟΤΟΕ, δηλαδή στους μισθωτούς αυτού του τομέα. Η Ν.Δ. στους ελευθεροεπαγγελματίες γιατρούς και δικηγόρους, στους εμπόρους, στους ταξιτζήδες, στους φαρμακοποιούς - δηλαδή στους μικροεπιχειρηματίες του ίδιου τομέα. Και οι δύο είχαν στενή σχέση με μεγαλοεπιχειρηματίες, πάλι του ίδιου τομέα: εργολάβους, προμηθευτές όπλων και εξοπλισμού. Από τα μη εμπορεύσιμα επαγγέλματα προέρχονταν οι πιο δυναμικές κινητοποιήσεις και οι συνδικαλιστές που γίνονταν βουλευτές, σε όλα τα κόμματα. Ο τομέας χωρούσε και την αριστερά και τη δεξιά, προσλήψεις στο Δημόσιο και ιδιωτικά κέρδη.

Από τις εμπορεύσιμες δραστηριότητες δεν έβγαιναν θέματα στα δελτία, δεν έμπαιναν εκπρόσωποι στη Βουλή, δεν επηρεαζόταν η εργατική νομοθεσία, και δεν είχαν καμιά ιδιαίτερη στήριξη από το κράτος. Εκτός από μία: σχετική ανοχή για να μην πληρώνουν φόρους και να μην τηρούν πάντα τους νόμους. Δηλαδή, το κράτος νομοθετούσε για τους εσωστρεφείς κλάδους, και πότε πότε έκανε τα στραβά μάτια για τους εξωστρεφείς. Αλλά αυτή η ανοχή δεν ήταν αρκετή για να υπάρχουν ισχυρές επιχειρήσεις, που να μεγαλώνουν μέσα στις παγκόσμιες αγορές.

Η μεγάλη διαφορά των δύο τομέων δεν είναι αν η ιδιοκτησία τους είναι δημόσια, αν απαιτούν πολλά κεφάλαια, αν έχουν καλή οργάνωση και μεγάλες ιεραρχίες. Είναι αν το εισόδημά τους μπορεί να το προστατεύσει το εθνικό κράτος. Στους εμπορεύσιμους το κράτος δεν μπορεί, εκτός αν καταργήσει το ελεύθερο εμπόριο.

Η στρατηγική του επιχειρηματία των εμπορεύσιμων εστιάζεται στο ερώτημα: Είμαι καλύτερος και φθηνότερος από τον ξένο; Τι αλλαγές πρέπει να κάνω στο προϊόν και στην παραγωγή για να μη μου πάρουν την αγορά; Ακόμα και αν παράγω γραβιέρα για την ελληνική αγορά, πώς θα κρατήσω το κόστος μου σε λογική απόσταση από το εισαγόμενο τυρί; Ενώ ο μη εμπορεύσιμος επιχειρηματίας εστιάζει σε ερωτήματα όπως: Πόσες άδειες θα δοθούν σε ανταγωνιστές μου; Πόσες μέρες εκπτώσεων θα επιτραπούν φέτος; Τι περιθώριο κέρδους θα μου ορίσει το υπουργείο;

Το κράτος μας φρόντιζε επιμελώς να απαντά στα ερωτήματα της δεύτερης ομάδας, ενώ εμπόδιζε την πρώτη ομάδα να ανταποκριθεί στις προκλήσεις που αντιμετώπιζε. Ετσι, με τις δεκαετίες έσβησε σχεδόν παντού το όραμα της εξωστρέφειας. Αυτό φάνηκε στον Πειραιά, όπου ο ΟΛΠ λειτουργούσε ωσάν οι προβλήτες να ήταν μια υποδομή για την εσωτερική αγορά, και έπρεπε να έρθει η Cosco για να καταλάβουμε ότι μπορούν να γίνουν διεθνώς εμπορεύσιμοι.

Την ώρα που οι ταξιτζήδες της Αθήνας νοιάζονται πώς θα εισπράξει ο καθένας περισσότερα από την όποια ζήτηση των Αθηναίων, οι της Ρόδου νοιάζονται πώς θα αυξηθεί η συνολική ζήτηση υπηρεσιών για το νησί τους. Οι εσωστρεφείς συρρικνώνουν την πίτα, οι εξωστρεφείς πασχίζουν να φέρουν δουλειές και εισοδήματα στην Ελλάδα. Ποιοι είναι οι πατριώτες; Και ποια πολιτική δύναμη θα σταθεί δίπλα τους;

* Ο κ. Αρίστος Δοξιάδης (aristosd.posterous.com) είναι οικονομολόγος και στέλεχος εταιρείας venture capital.

thiseas.GP
05-03-13, 14:24
Γνώριζα ότι οι Ολλανδοί στα θερμοκήπια είναι πολύ καινοτόμοι και παραγωγικοί κι ότι τα περισσότερα ανθοκομικά στην Ελλάδα προέρχονται από εκεί.
Γνώριζα πως οι Γερμανοί, Δανοί και άλλοι λαοί με πολύ μεγαλύτερο εργατικό κόστος επίσης καταφέρνουν να έχουν αναταγωνιστικότερα και φθηνότερα γαλακτοκομικά προιόντα.


Αλλά δεκαπλάσια παραγωγικότητα ακούγεται εξωφρενικό νούμερο!
-44% από τον ευρωπαικό μέσο όρο είναι εξευτελιστικά κάτω.
Είναι σα να συγκρίνεις παραγωγικότητα τρακτέρ με άροτρου!

πολύ ωραίο το άρθρο του ΤΙΜΕ και δείχνει πόσο πίσω είμαστε σε πολλά θέματα και πόσο απρόθυμοι να εφαρμόσουμε νέες τεχνολογίες,
εμείς εδώ έχουμε την εύκολη λύση, ρίχνουμε διάφορα χημικά και βγάζουμε άνοστα προϊόντα αντί να προσπαθήσουμε να βελτιώσουμε τις παραγωγές.

- - - Updated - - -

Επενδύσεις στην Ελλάδα προγραμματίζει η Kraft
Τρίτη, 5 Μαρτίου 2013 - 09:52

Ανοιχτό αφήνει η διοίκηση της Kraft Hellas AE το ενδεχόμενο ενίσχυσης της παραγωγικής δραστηριότητας στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τον Λευτέρη Χαλουκάκο, πρόεδρο και διεθύνοντα σύμβουλο της Kraft Hellas AE, η οποία αποτελεί μέλος του πολυεθνικού ομίλου Mondelēz International, η προοπτική αυτή έχει συζητηθεί σοβαρά, αν και προς το παρόν δεν έχει ληφθεί οριστική απόφαση.

Η Kraft Hellas AE επιδιώκει να στείλει μήνυμα αλλαγής νοοτροπίας με σκοπό την προσέλκυση επιπλέον επενδύσεων επί ελληνικού εδάφους. Όπως σημειώνει η διοίκηση της εταιρείας, η στρατηγική για την παρούσα χρονιά στηρίζεται στην προσπάθεια να «περάσει προς τα έξω» η εικόνα πως η χώρα βρίσκεται πλέον σε τροχιά ανάπτυξης.

Είναι ενδεικτικό, πως για την επόμενη διετία έχουν προγραμματιστεί από την Kraft Foods επιπλέον επενδύσεις ύψους 5 εκατ. ευρώ. Το επενδυτικό πρόγραμμα αφορά κυρίως στο εργοστάσιο σοκολάτας Παυλίδη, το οποίο έχει αυξήσει την παραγωγική του ικανότητα κατά 30%-35%. Την τελευταία τετραετία εξάλλου, η εταιρεία υλοποιεί ένα πρόγραμμα εκσυγχρονισμού της παραγωγικής διαδικασίας, ύψους 8 εκατ. ευρώ μέχρι σήμερα. Παράλληλα, πραγματοποιούνται συνεχείς επενδύσεις στην ανάπτυξη νέων προϊόντων, στο marketing και προώθηση, σε συστήματα logistics και διαχείρισης της εφοδιαστικής αλυσίδας.

Το θέμα της βελτίωση του οικονομικού κλίματος στο εσωτερικό για την προσέλκυση άμεσων ξένων επενδύσεων είχε βρεθεί άλλωστε και στο επίκεντρο της συνάντηση που είχε πριν από μία εβδομάδα ο υπουργός Ανάπτυξης Κ. Χατζηδάκης με τους επικεφαλής 12 γνωστών πολυεθνικών επιχειρήσεων, οι οποίες έχουν ανακοινώσει ή δρομολογούν το επόμενο διάστημα επενδυτικά προγράμματα στη χώρα μας, μεταξύ των οποίων και η Kraft Hellas.

Ενθαρρυντικό της κατεύθυνσης περισσότερων επενδύσεων προς την Ελλάδα αποτελεί, όπως τονίζει η διοίκηση της Kraft Hellas AE, η μέχρι τώρα πορεία της εταιρείας. Τα αποτελέσματα της οικονομικής χρήσης του 2012 εκτιμάται ότι θα έχουν θετικό πρόσημο (το 2011 ο τζίρος της εταιρείας άγγιξε τα 240 εκατ. ευρώ), ενώ για φέτος η Kraft Hellas AE στοχεύει στο να πετύχει ακόμη μεγαλύτερη αύξηση πωλήσεων και μεριδίων αγοράς.

Όσον αφορά την παραγωγή νέων κωδικών, υπάρχει σκέψη για επέκταση της παραγωγής, ωστόσο προς το παρόν τα νέα προϊόντα αντικαθιστούν παλιότερους κωδικούς. Πάντως, όπως διευκρινίζει η εταιρεία, δεν έχει υπάρξει μείωση κωδικών, αλλά ούτε και απολύσεις προσωπικού.

Η ένταξη της εταιρείας στην οικογένεια της Mondelēz International δίνει πάντως τη δυνατότητα, σύμφωνα με τα στελέχη της Kraft Hellas AE, περαιτέρω διείσδυσης στην αναπτυσσόμενη αγορά του snacking, αλλά και κεφαλαιοποίησης του μεγάλου portfolio προϊόντων και brands που διαθέτει ο όμιλος στην Ευρώπη.

Να σημειώσουμε πως η Mondelēz International Inc., η οποία στοχεύει ως επί το πλείστον στην παγκόσμια αγορά snacking, προέκυψε από τον διαχωρισμό των δραστηριοτήτων της Kraft Foods Inc. στις αρχές του περασμένου Οκτωβρίου, μετά την απόσχιση του κλάδου τροφίμων της Βόρειας Αμερικής.

Βίκυ Κουρλιμπίνη

vicky.kourlibini@capital.gr

http://www.capital.gr/news.asp?id=1743914

nfotis
05-03-13, 15:37
Καπως ετσι, απλα το παραδειγμα που εδωσε εχει ενα βαθμο αστοχιας απ'την αποψη οτι ενα airbus κανει αυταποσβεση λογω του μεταφορικου εργου παραγει.

Εσύ μιλάς για απόσβεση σε μέλλοντα χρόνο, αλλά η Airbus θέλει να πληρωθεί σήμερα.
Και θα πληρωθεί σε συνάλλαγμα.

Αυτό το συνάλλαγμα από κάπου πρέπει να προκύψει, οπότε να και τα 200 εκατομύρια μπλουζάκια για κάθε Airbus (το οποίο σε τελική ανάλυση προορίζεται για εσωτερικά δρομολόγια).

Με αυτό το παράδειγμα προσπαθώ να δείξω ότι δεν έχει νόημα οι Ευρωπαίοι να προσπαθούν να ανταγωνιστούν σε τομείς εντάσεως εργασίας όπως η κλωστοϋφαντουργία. Οι Γερμανοί π.χ. πουλάνε κυρίως μηχανολογικό εξοπλισμό στο εξωτερικό παρά μπλουζάκια.

Τώρα, για τουρισμό, η Ελλάδα έχει ένα καλό: άφθονες φυσικές ομορφιές (όσες ακόμα δεν απαυτώσανε οι Ελληνάρες με τις μαιζονέτες και τα σκουπίδια χύμα, αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο).
Απασχολείται πολύς κόσμος στον κλάδο, μπαίνει συνάλλαγμα, κτλ.
Μακάρι η φετινή χρονιά να πάει καλά εκεί. Αλλά δεν είναι ο μοναδικός κλάδος που φέρνει συνάλλαγμα.

Στη ποντοπόρο ναυτιλία, η εικόνα είναι ανάμικτη, καθώς η υπερπροσφορά πλοίων έχει φουντάρει τους ναύλους. Υπόψιν ότι παραδοσιακά η ναυτιλία είναι κυκλική δραστηριότητα με 11ετή περίοδο, δεν είναι μοναδικό φαινόμενο αυτό. Θα δείξει.
Στην ακτοπλοϊα, η κατάσταση είναι τραγική, καθώς οι εταιρείες έχουν σωρεύσει εκατοντάδες εκατομύρια € σε χρέη (κυρίως οφειλόμενα στην αύξηση των καυσίμων bunker και την υστέρηση των πληρωμών των επιδοτούμενων 'άγονων γραμμών').

Στις άλλες βιομηχανίες, η κατάσταση 'παίζει' πολύ, ανάλογα με το πόσο εξαγώγιμο είναι το προϊόν που παράγουν και την εποχικότητα της ζήτησης.
Σε μια επίσκεψη στην Αθηναϊκή Ζυθοποιία στον Κηφισό πριν ένα μήνα περίπου, ενημερώθηκα ότι δουλεύουν σε μεγάλο βαθμό εποχιακά (κυρίως Μάϊο με Αύγουστο) και τον υπόλοιπο καιρό κάνουν κυρίως συντήρηση στις γραμμές παραγωγής. Είναι μάλλον προφανές ότι δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες με μια εταιρεία που είναι στον κλάδο των υπηρεσιών, αλλά ούτε και με μια βιομηχανία που λειτουργεί όλο το χρόνο (π.χ. μια βιομηχανία γάλακτος ή απορρυπαντικών).

Για τον αγροτικό τομέα, η άφθονη ηλιοφάνεια που έχουμε επιτρέπει να παράγουμε εξαιρετικής ποιότητας ντομάτα. Αλλά οι αγρότες έχουν επαναπαυτεί στις κλασικές μεθόδους, με αποτέλεσμα οι Ολλανδοί να εξάγουν καραβιές ντομάτες, λουλούδια, κτλ. από μια έκταση μικρότερη από την Ελλάδα. Συν τη κτηνοτροφική παραγωγή τους...
Εδώ θέλει μεγάλη βελτίωση.

Ν.Φ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.