PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορά νέου σκληρού δίσκου



antonis_wrx
16-04-06, 16:28
Η μητρική μου είναι η assus p4p800e deluxe (http://www.asus.gr/products.aspx?l1=3&l2=12&l3=31&model=178&modelmenu=1). τώρα έχω έναν sata 120gb ο οποίος γέμισε σχεδόν αμέσως μόλις έβαλα adsl. Σκέφτομαι να πάρω αυτό το δίσκο: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.301519 καθώς σύμφωνα με αυτό: http://www.digital-daily.com/motherboard/asus-p4p800-e/ η mobo παίρνει 2 sata, σωστά? Υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας με το sata2? Θα παίξει κανονικά; Επίσης, είναι εύκολη η σύνδεση του σκληρού δίσκου? (οι γνώσεις μου στο να ανοίγω τον υπολογιστή περιορίζονται σε τοποθέτηση ram, κάρτες pci..)

Hwoarang
16-04-06, 16:59
Ναι θα παίξει κανονικά καθώς επίσης η τοποθέτηση του σκληρού ειναι εύκολη υπόθεση

Patentman
16-04-06, 17:12
Το link που εχεις βαλει για την μητρικη σου δεν δουλευει. Ομως βαση του global site (διεθνη σελιδα) της asus η μητρικη σου υποστηριζει μεχρι και 4 δισκους SATA.
P4P800-E Deluxe specs (http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=2&model=178&l1=3&l2=12&l3=31)
Αν και δεν υποστηριζει SATA2 οι δισκοι SATA2 ειναι προς τα πισω συμβατοι με τους SATA ελεγκτες σκληρων, οποτε δεν εχεις προβλημα.

Θα σου αντιπροτεινα ομως αυτον τον δισκο http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303765 που ειναι SATA, πολυ γρηγορος και εχει πολυ καλη σχεση τιμης ανα GB.

trabakoulas
16-04-06, 17:51
Patentman δεν θα'ταν πιο γρήγορος ένας σκληρός με 16MB cache? Αυτός (http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303825) π.χ.? Έχει παραπλήσια σχέση τιμής με αυτόν που προτείνεις απλά είναι λίγο πιο μικρός.. Γενικώς οι μεγάλοι είναι πιο γρήγοροι αλλά και με 8MB cache λιγότερα..?
Υπάρχει και ο αντίστοιχος 320αρης με 16MB cache αλλά δεν τον έχει το e-shop... από κάπου εδώ... (http://skroutz.gr/search.php?sp_keyword=3200ks&sp_catcode=SKROUTZ)

Κάτι λίγο άσχετο..:redface: Τα καλώδια sata υποστηρίζουν όλα 300MB/s ή υπάρχουν κάποια μόνο μέχρι 150MB/s...?

nickolas2005
16-04-06, 17:56
O πιο γρήγορος σατα δίσκος που κυκλοφορεί (εκτός raptor) είναι ο Ηitachi T7K250.

Δες και εδώ : www.storagereview.com

Patentman
16-04-06, 18:08
Η αληθεια ειναι οτι δεν skroutz-αρα τους 320αριδες. Απο e-shop εδωσε link απο κει του ειπα.
Ειτε ο JD (sata 7.200 8mb) ειτε ο JS (sata2 7.200 8mb) ειτε ο KS (sata2 7.200 16mb) εχουν ιδιες στροφες και ιδια δισκακια μεσα (3 σε αριθμο) που σημαινει ιδια ταχυτητα. Κανεις τους δεν ξεπερναει το οριο των 150MB/s του προτοκολου sata σαν διαμεταγωγη (αποστολη-ληψη δεδομενων) και ετσι το sata2 δεν παιζει καν ρολο. Οι sata2 υποστηριζουν και το NCQ που πολλοι αναφερουν οτι δεν εχει αμεσα αποτελεσματα και πολλες φορες δημιουργει προβληματα.
Τωρα η διαφορα στο buffer ειναι αρκετη σε μεγεθος αλλά δεν εχει και την τεραστια διαφορα σε επιδοσεις. Η βασικη διαφορα επιδοσεων καθοριζεται απο τις στροφες σε συναρτηση με το ποσα ΜΒ χωραει ενα δισκακι. Ο WD2500KS εχει και αυτος 3 δισκακια των 83GB εναντι των 106GB του WD3200JD/JS, οποτε αυτο τον κανει πιο αργο.

Η τιμη ειναι πολυ καλη για WD 3200KS. Εξαιρετικη ευρευση -nice find.

Οχι τα καλωδια δεν εχουν διαφορα αλλά και πρακτικα δεν θα δεις διαφορα απο 150 σε 300MB/s προτοκολο.

WAntilles
16-04-06, 18:21
Μακριά από δίσκους Seagate & Maxtor διότι έχουν χρόνιες, ανίατες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.

Η μόνη αξιόπιστη λύση στο χώρο αυτή τη στιγμή, είναι η Western Digital.

trabakoulas
16-04-06, 18:32
Αχχ αυτά τα δισκάκια...:rolleyes:

Δηλαδή τo sata 300ΜΒ/s δεν έχει πρακτική αξία αυτή την στιγμή? Κανένας σκληρός δεν ξεπερνάει τα 150MB/s ε?
Η διαφορά των δύο sata specifications (300MB/s και 150ΜΒ/s) είναι δηλαδή μόνο στo transfer rate...?

Patentman
16-04-06, 18:46
Αρκει να μην περιοριζει την ταχυτητα δισκου. Ακομη και τωρα οι δισκοι καλυπτονται απο τα 150MB/s αλλά υποτιθεται οτι επρεπε να εχουν γινει ακομη πιο γρηγοροι, αργοτερα.
Καλυτερα που το προτοκολο εμφανιστηκε πιο πριν και οχι τελευταια στιγμη, ετσι αν αγορασεις μια μητρικη τωρα δεν θα εχεις περιορισμο σε δυο χρονια ας πουμε.

Το ιδιο ειχε γινει και στο ΑΤΑ με το 66 να ειναι για πολλα χρονια επαρκη και ασχετα αν ειχε βγει και 133 που κανενας δισκος δεν αξιποιουσε ουτε καν το 100. Μονο σε raid ειχε νοημα το 100 στην πραξη.

Παντως οποιον δισκο και να διαλεξει θα του παει πολυ γρηγορα αρκει να παρει 320αρη και μακρια απο maxtor ειδικα. Ο JD βεβαια ειναι κουτι για την μητρικη του.

dioptra999
17-04-06, 09:28
αρα καλύτερα SATA απλό...

Μιας και ο σκληρός ειναι μια μικρή επένδυση και μάλλον κάποιος θα το κρατήσει μερικά χρόνια, ενω ήδη μπορεί να αλλαξει μητρική τι γίνεται?Μήπως πρέπει να πάρει SATA2 να έχει και μελλοντική συμβατότητα?
Οι καινούριες μητρικές που εχουν SATA2 υποστηρίζουν SATA απλό?γιατί το ανάποδο γίνεται με το jumeraki?

manos426f
17-04-06, 19:05
Μακριά από δίσκους Seagate & Maxtor διότι έχουν χρόνιες, ανίατες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.

Η μόνη αξιόπιστη λύση στο χώρο αυτή τη στιγμή, είναι η Western Digital.

Mαλλον αστειευεσαι,ετσι?

nickolas2005
17-04-06, 19:19
Mαλλον αστειευεσαι,ετσι?

όχι δεν αστιεύεται.

dantouan
17-04-06, 19:21
Μακριά από δίσκους Seagate & Maxtor διότι έχουν χρόνιες, ανίατες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.

Η μόνη αξιόπιστη λύση στο χώρο αυτή τη στιγμή, είναι η Western Digital.

Θα συμφωνησω απολυτα...:oneup:

axeman
17-04-06, 19:21
Μακριά από δίσκους Seagate & Maxtor διότι έχουν χρόνιες, ανίατες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.

Η μόνη αξιόπιστη λύση στο χώρο αυτή τη στιγμή, είναι η Western Digital.

Θα συμφωνήσω απόλυτα :up: [EDIT] πάλι καλά που δεν εβαλα και το ίδιο smile

Έχω δει seagate baracuda να ψηνουν αυγά και maxtor να σέρνονται. Οπότε θα προτιμήσω WD

manos426f
17-04-06, 19:22
όχι δεν αστιεύεται.

Αυτο ειναι ανεκδοτο....!!!
''Αξιοπιστος Western Digital''.....βγαζει πολυ γελιο λεμε!!!

axeman
17-04-06, 19:25
Αυτο ειναι ανεκδοτο....!!!
''Αξιοπιστος Western Digital''.....βγαζει πολυ γελιο λεμε!!!

Έχεις κάποια συγκεκριμένη κακή εμπειρία και είσαι τόσο σίγουρος ?

manos426f
17-04-06, 19:25
Θα συμφωνήσω απόλυτα :up: [EDIT] πάλι καλά που δεν εβαλα και το ίδιο smile

Έχω δει seagate baracuda να ψηνουν αυγά και maxtor να σέρνονται. Οπότε θα προτιμήσω WD


Ενταξει τα εχουμε πει,ο καθενας με τις προσωπικες εμπειριες του...!
Και εμενα λοιπον μου εχουν χτυπησει 2 Western Digital και μαλιστα ο ενας μολις 6 μηνων...
Δε ξαναπαιρνω που να μου τον χαριζουν....

Patentman
17-04-06, 19:26
Απο που το εβγαλες αυτο το συμπερασμα?
Απο που βασικα αγοραζεις τους δισκους σου?
Το ηξερες οτι πωλουνται refurbished δισκοι με ενα χρονο εγγυηση? (ασχετα αν δεν στο λενε και σου "πασαρουν" τριετη εγγυηση)

manos426f
17-04-06, 19:28
Πλαισιο και οι 2,οπως και οι 4 Seagate που εχω τωρα....


Έχεις κάποια συγκεκριμένη κακή εμπειρία και είσαι τόσο σίγουρος ?

Απαντησα ηδη οπως θα ειδες...
Γι' αυτο σου λεω,ο καθενας με το τι του εχει τυχει....


Το ηξερες οτι πωλουνται refurbished δισκοι με ενα χρονο εγγυηση? (ασχετα αν δεν στο λενε και σου "πασαρουν" τριετη εγγυηση)

Προτιμω τα 5 χρονια της Seagate....

axeman
17-04-06, 19:33
Απαντησα ηδη οπως θα ειδες...
Γι' αυτο σου λεω,ο καθενας με το τι του εχει τυχει....

Οκ, ίσως αν είχα τετοια προβλήματα να είχα άλλη άποψη


Προτιμω τα 5 χρονια της Seagate....

Όσον αφορά την εγγύηση, τι να τα κάνεις τα 5 ή τα 3 ή τον 1 χρόνο, τα δεδομένα σου αξίζουν και δεν στα πληρώνει κανένας, όχι ο δίσκος. Οπότε προτιμώ την αξιοπιστία, έστω με υποκειμενικά κριτήρια, παρά την μεγάλη εγγύηση.

Patentman
17-04-06, 19:38
Προτιμω τα 5 χρονια της Seagate....
Υποθετικα:
Αν χτυπησει στα 2.5 χρονια ενας western και στον αλλαξουν και ενας Seagate στα 4.5 χρονια βλεπεις εσυ καμια διαφορα?
Και στις δυο περιπτωσεις εχεις απωλεια δεδομενων.
Μετα απο τρια χρονια ο δισκος αυτος θα θεωρειται δισκακι. Τι να σου αντικαταστησουν? Τον 120αρη με εναν 400αρη?

Να βαλεις τον σειριακο αριθμο και να δεις αν ειναι refurbished ;)
Το οτι ετυχαν σε σενα δυο κοματια δεν μου λεει κατι. Μαλλον ατυχος εισαι ή καποιο αλλο προβλημα προκαλεσε την αποτυχια τους. Σπανιο φαινομενο.
Αν εφεραν στην ελλαδα παρτιδα refurbished (που ειναι τσαμπα) τοτε μην τα βλεπεις μονοδιαστατα. Οι western ειναι απο τους πλεον αξιοπιστους δισκους.

manos426f
17-04-06, 19:40
Οκ, ίσως αν είχα τετοια προβλήματα να είχα άλλη άποψη

Κι εγω πριν μου τυχουν αυτα ελεγα ''ελα μωρε τωρα,τι WD,τι Segate,τι Maxtor,το ιδιο ειναι...''
Τωρα ομως λεω οτι WD=Wasted Data και δε θελω να μου συμβει και 3η φορα...

Οσο για το μυθο οτι οι Segate κανουν θορυβο,τι να σου πω,πλην του Sata που ΨΙΛΟακουγεται,οι 3 IDE ειναι τελειως αθορυβοι!(σ.σ δεν εχω προβληματα ακοης...)
Ναι,παλαιοτερα ηταν θορυβωδεις,αλλα οι εποχες αλλαξανε...


Όσον αφορά την εγγύηση, τι να τα κάνεις τα 5 ή τα 3 ή τον 1 χρόνο, τα δεδομένα σου αξίζουν και δεν στα πληρώνει κανένας, όχι ο δίσκος. Οπότε προτιμώ την αξιοπιστία, έστω με υποκειμενικά κριτήρια, παρά την μεγάλη εγγύηση.

Σε αυτο συμφωνω απολυτα μαζι σου οπως και με τον Patentman....


Υποθετικα:

Μετα απο τρια χρονια ο δισκος αυτος θα θεωρειται δισκακι. Τι να σου αντικαταστησουν? Τον 120αρη με εναν 400αρη?
.

Aκριβως!Και μονο η Seagate το κανει αυτο!Ενα ακομη + υπερ της!

Gordito
17-04-06, 21:10
Να ρωτησω κ εγω ο ασχετος.:p
Ποιο ειναι ποιο γρηγορο πρωτοκολλο για τους σκληρους δισκους? Ας πουμε η μητρικη (http://www.grammi.gr/eidos.aspx?kvd=55558059) που θα παρω υποστηριζει τα εξης:

1 ATA100 & 4 SATA II 3Gbps Ch. support RAID 0,1,5,10 (based on Intel ICH7R)

2 ATA133 support RAID 0,1 (ITE Controller)

Σε λιγο καιρο που θα προχωρησω σε αναβαθμιση σκληρου,ποιο να προτιμησω?? Με ενδιαφερει πολυ κ ο θορυβος που παραγουν οι σκληροι,εχει σχεση το πρωτοκολλο σε αυτο??
Thanx in advance(patentman:up: )!

Patentman
17-04-06, 21:27
Οι ΙΤΕ controllers "βρωμανε". Δεν μου αρεσουν καθολου.

Αυτο που σε συμφερει να κανεις ειναι να παρεις SATAII σκληρους για να εχεις δυο πραγματα: 1ον να εχεις διαθεσιμες θυρες για υπαρχοντες σκληρους PATA αλλά και οπτικες συσκευες και 2ον ο νεος δισκος να εχει μελλον οσο αφορα την μελλοντικη μεταφορα του σε αλλο συστημα (αν και το PATA δεν πεθαινει). Και οι δυο λογοι ειναι ισαξιοι. Ασε που σε SATAII θα βρεις "νεα" μοντελακια με πολλες επιλογες, ακομα και με 16MB cache.

Οχι δεν εχει σχεση το προτοκολο επικοινωνιας του δισκου με το ποσο θορυβο θα κανει.
Εχει σχεση με την μαρκα και το μοντελο.

manos426f
17-04-06, 21:29
Οι ΙΤΕ controllers "βρωμανε". Δεν μου αρεσουν καθολου.

Αυτο που σε συμφερει να κανεις ειναι να παρεις SATAII σκληρους για να εχεις δυο πραγματα: 1ον να εχεις διαθεσιμες θυρες για υπαρχοντες σκληρους PATA αλλά και οπτικες συσκευες και 2ον ο νεος δισκος να εχει μελλον οσο αφορα την μελλοντικη μεταφορα του σε αλλο συστημα (αν και το PATA δεν πεθαινει). Και οι δυο λογοι ειναι ισαξιοι. Ασε που σε SATAII θα βρεις "νεα" μοντελακια με πολλες επιλογες, ακομα και με 16MB cache.

Οχι δεν εχει σχεση το προτοκολο επικοινωνιας του δισκου με το ποσο θορυβο θα κανει.
Εχει σχεση με την μαρκα και το μοντελο.

Με προλαβες,πανω που εκανα επεξεργασια και θα απαντουσα σχεδον το ιδιο πραμα....!

Gordito
17-04-06, 21:40
Να ρωτησω τωρα κατι αλλο αφου απαντησατε κατευθειαν:lol:
Ενας σκληρος δισκος να εχει οφελη απο raid controller? διαβασα στη wikipedia οτι υπαρχουν υλοποιησεις raid k σε ενα μονο δισκο

There are even some single-disk implementations of the RAID concept θα μπορουσε να βοηθησει καποιον home user να εχει καλυτερη ταχυτητα????

edit:κ οπως βλεπετε θελω λιγο βοηθεια με τις εντολες.Καποιο Link με τις εντολες αυτες???

turbo3hp
17-04-06, 21:43
Μακριά από δίσκους Seagate & Maxtor διότι έχουν χρόνιες, ανίατες, εγνωσμένες ασυμβατότητες.

Η μόνη αξιόπιστη λύση στο χώρο αυτή τη στιγμή, είναι η Western Digital.

Μπορείς να μου δώσεις παραδείγματα ασυμβατοτήτων; Επίσης, θα ήθελα να μου πεις για πόσα χρόνια είχες: α) Seagate β) Maxtor γ) Western Digital και τι προβλήματα σου παρουσίασε ο καθένας (ή ποιοι δεν παρουσίασαν προβλήματα).

WAntilles
17-04-06, 21:56
Μπορείς να μου δώσεις παραδείγματα ασυμβατοτήτων; Επίσης, θα ήθελα να μου πεις για πόσα χρόνια είχες: α) Seagate β) Maxtor γ) Western Digital και τι προβλήματα σου παρουσίασε ο καθένας (ή ποιοι δεν παρουσίασαν προβλήματα).

Ψάξε:

α. Silicon Image SI-311x + Linux + Seagate
β. Maxtor + nForce4

slow
17-04-06, 22:21
Ψάξε:

α. Silicon Image SI-311x + Linux + Seagate
β. Maxtor + nForce4


Αυτό που λέει ο WAN το βίωσα με τον Maxtor (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=29472).


Ευτυχώς τα προβλήματα συμβατότητας έχουν λυθεί κατά 90% με το καινούριο firmware της Maxtor. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με τις επιδόσεις και τον θόρυβο του δίσκου (όταν λέμε αθόρυβος ενοούμε ΑΘΟΡΥΒΟΣ -ρε μπας και ξέχασα να τον βάλω- :lol: )

Και αν εξαιρέσεις το ότι καμία φορά "κολλάει"(μπορεί και 2 φορές τον μήνα μπορεί και καθόλου) και το σύστημα (και το bios) τον ξαναβρήσκει μόνο μετά από shut down (όχι απλό reset) :whistle:

Πραγματικά με τα 16mb cash πετάει. Αυτό το "κόλλημα" να μην είχε...

turbo3hp
17-04-06, 22:21
Ψάξε:

α. Silicon Image SI-311x + Linux + Seagate
β. Maxtor + nForce4

Άρα να υποθέσω ότι με τους WD δεν είχες κανένα πρόβλημα (επειδή δεν βλέπω το γ); Απ' ό,τι είδα με το ψάξιμο, οι σχετικά πρόσφατοι SATA δίσκοι είναι αυτοί που έχουν τα προβλήματα.

Κάτι άσχετο: οι σημερινοί WD πώς τα πάνε από θόρυβο σε σχέση με τους άλλους;

underachiever
17-04-06, 23:26
Αχχ αυτά τα δισκάκια...:rolleyes:

Δηλαδή τo sata 300ΜΒ/s δεν έχει πρακτική αξία αυτή την στιγμή? Κανένας σκληρός δεν ξεπερνάει τα 150MB/s ε?
Η διαφορά των δύο sata specifications (300MB/s και 150ΜΒ/s) είναι δηλαδή μόνο στo transfer rate...?

70 mb/sec sequential read αν πιασεις με καποιον δισκο θα πρεπει να εισαι υπερευχαριστημενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.