PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Στησιμο Δυκτυου Mr814-sagem800



yiannis_1
17-04-06, 01:01
Εχω 1 Netgear MR814 με θύρα wan και οχι line για rj11.
Επίσης 1 Sagem 800 usb modem και 3 Pc με 100/10 κάρτες.
Ως τώρα το Netgear πηγαίνει χαμένο σαν ρούτερ και το sharing του internet γίνεται με microsoft ics.
Πως μπορώ να το αλλάξω αυτό και να χρησιμοποίσω το netgear για να μοιράσω το internet.
Αυτή τι στιγμή το Pc με το Sagem και την σύνδεση παίρνει την ip 192.168.0.1 λόγο Ics και τα άλλα 2 τις 192.168.0.2 & 192.168.0.3 .
Το Netgear που του εχω δώσει τυχαία την ip 192.168.0.100 δουλεύει μόνο σαν ενσύρματο hub:( και δίνει και ασύρματα ιντερνετ σε ενα φορητό.
Το firewall του και τις υπόλοιπες λειτουργίες του δεν μπορώ να τις χρησιμοποιήσω.
Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω διαφορετικά το lanaki ώστε να εκμεταλεύομαι τον router και γενικότερα το υπάρχον hardware περισσότερο.

nnn
17-04-06, 01:35
Η μόνη λύση είναι να έχεις συνδεδεμένο το sagem στο Pc1 και από την κάρτα δικτύου του να δώσεις Internet στο Netgear και τα υπόλοιπα να πάρουν δίκτυο από αυτό.

Είναι μια παραλλαγή της λύσης που έχεις και τώρα.

Θα σου προτείνω να πάρεις ένα ethernet Adsl router για να αντικαταστήσεις το Sagem και να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το Netgear.

yiannis_1
17-04-06, 02:11
Στη λύση σου το Ics είναι ανοιχτό η κλειστό.
Το software firewall πάντως η λογική λεέι ότι τουλάχιστον στο pc1 θα πρέπει να παραμείνει.

nnn
17-04-06, 23:08
Ανοικτό.
Σου προτείνω να πάρεις ένα οικονομικό Adsl router και πάνω του να συνδέσεις το Netgear.
Πχ το http://www.oteshop.gr/new.htm?p1=INTRACOM&p2=pstn&curmod=1018

johnvam
21-04-06, 11:02
Η μόνη λύση είναι να έχεις συνδεδεμένο το sagem στο Pc1 και από την κάρτα δικτύου του να δώσεις Internet στο Netgear και τα υπόλοιπα να πάρουν δίκτυο από αυτό.

Είναι μια παραλλαγή της λύσης που έχεις και τώρα.

Θα σου προτείνω να πάρεις ένα ethernet Adsl router για να αντικαταστήσεις το Sagem και να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το Netgear.

Νομίζω οτι μάλλον χρειάζεται ένα ADSL Modem Ethernet για να το βάλει πάνω στο Netgear!!!!

nnn
22-04-06, 19:22
Και σε router μπορεί να το συνδέσει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.