PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή IP-πάγωμα σύνδεσης



Nick2k2
18-01-04, 11:53
Παιδιά πριν λίγα λεπτά έγινε μια στιγμιαία διακοπή στην σύνδεση μου με αποτέλεσμα να παγώσουν όλα τα downloads,και να με πετάξει msn,icq,p2p etc.O λόγος φυσικά ήταν οτι αμέσως μόλις ξανασυνδέθηκε είχα πάρει νέα ip,μετά απο δεν ξέρω και γω πόσες μέρες.Αυτο το ανέφερα κυρίως για να καταρίψω την εως τώρα φήμη που κυκλοφορούσε οτι η ip αλλάζει χωρίς να το καταλαβαίνει ο χρήστης και τα download δεν κόβονται και τέτοια.Κόβονται όλα κανονικότατα όπως σαν να κανεις disconnect και connect.Βέβαια είναι στιγμιαίο αλλά η δουλειά είναι οτι παγώνουν.Βέβαια ίσως να μου χει γίνει και άλλη φορά απλά τώρα ήμουν μπροστά και το είδα με τα μάτια μου.Το χει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο,γιατί πολύ άκουγα τωρα τελευταία οτι η ip αλλάζει αυτόματα χωρίς να υπάρχει διακοπή στην σύνδεση,γιαυτό και έκανα νέο θέμα να δούμε και οι άλλοι αν έχουν παρατηρήσει τπτ.

chrispen
18-01-04, 12:44
πόσες μέρες έκανες να κάνεις disconnect ? γιατί εγώ είμαι 1 μήνα με την ίδια ip. Άν κάνω reboot και δεν μου την πάρει κανένας ωστόσο πάλι την ίδια παίρνω. Είμαι με ACN.

JediMasterMANIAC
18-01-04, 18:33
αυτο συναιβει και σε μενα
αλλα συμβαινει σπανια το συγκεκριμενο φαινομενο απο οτι καταλαβα

shakm
18-01-04, 20:05
Απορία : Nick2k2, όταν σου άλλαξε ip έπρεπε να ξανασυνδεθείς σε όλα από την αρχή ? ή αυτόματα συνέχισαν με την νέα ip ?

Nick2k2
18-01-04, 22:08
Κοιτάξτε disconnect βασικά με την κλασσική έννοια δεν γίνεται διότι έχω router(zyxel prestige 650R-31) τον οποίo και έχω μονίμως ανοικτό οπότε και δεν χάνει ip και όταν κλείσεις τον υπολογιστή,πάντως είχα παρατηρήσει οτι εδώ και αρκετές μέρες είχα την ίδια ip,πρέπει να ήταν καμια βδομάδα πάνω κάτω.

Shakm εγώ δεν χρειάστηκε να ξανασυνδεθώ,όπως είπα επειδή έχω router ξανασυνδέθηκε μόνος του σε μερικά δευτερόλεπτα.Απλά το κατάλαβα επειδή πάγωσαν τα downloads και έκανε reconnect το msn και τα υπόλοιπα προγράμματα οπότε απο κει την ψιλιάστηκα και όταν πήγα να δω είχα πάρει νεο ip.Λογικά θα πρέπει να γίνεται και σε άλλους αυτό αλλιώς θα ήταν σαν να είχαμε static ip,και όχι dynamic :D Απλά θέλω να μάθω αν το χει παρατηρήσει κανείς άλλος με Tellas ή με κάποιον άλλον provider τι γίνεται κατα την αλλαγή της ip.

Decoder
22-01-04, 14:23
Μου 'χει τύχει και εμένα να με πετάξει IRC server και μάλιστα έκανα και download apo XDCC και βγηκα εξω απο τα queues.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι ποια ειναι η σκοπιμότητα στο να έχουμε dynamic ip's στο DSL. Ετσι και αλλιως και εγώ εχω router και ειμαι συνδεμενος συνεχεια με tellas αρα πάντα καταλαμβάνω ενα IP. Γιατι αυτο να μην ειναι παντα το ιδιο; Δεν εχει τη δυνατοτητα ο ISP να δωσει static IP σε ολους τους χρηστες η απλα πρεπει να σκασω το παραδακι;

JediMasterMANIAC
22-01-04, 15:10
dynamic IP good usage : :P
κανεις lame στα παιχνιδια -> σε κανουν KICK η BAN ? (ποιο πολυ ban ασ πουμε)-> κλεινεις το modem και το ξανανοιγεις hehehe συνεχιζεις και συνεχιζουν :p
Φαντασια!

zouzouni
23-01-04, 02:01
Δεν ξέρω αν ειδικά σήμερα φταίει η κακοκαιρία κι έχει επηρρεάσει, αλλά βλέπω, από το πρωί που το παρακολουθώ, να γίνεται διακοπή σύνδεσης κι αλλαγή ΙΡ σε διαστήματα από 30 λεπτά ως 4.5 ώρες!
Τα downloads σταματούν προσωρινά μέχρι να πάρει την νέα ΙΡ ο router κι συνεχίζουν κανονικά μόνα τους, αλλά αυτό δεν έγινε κι χθες το βράδυ που το άφησα να κατεβάζει, κι σήμερα το πρωί είδα ότι λόγω άλλης διακοπής σύνδεσης/αλλαγής ΙΡ δεν είχε συμβεί το ίδιο, με αποτέλεσμα να μην έχει κατέβει σχεδόν τίποτε από όσα ήταν στην λίστα! :evil:
Έχοντας διαβάσει τα προηγούμενα το είχα υπό παρακολούθηση εδώ κι μερικές μέρες....κι θα συνεχίσω για να δω τι στην ευχή συμβαίνει! :roll:

alatasst
23-01-04, 02:32
Όπως έχει αποδειχθεί η IP μάλλον δεν αλλάζει απο τον ISP επιτιδες. Μάλλον συμβαίνει όμως κάτι πολύ πιο απλό. Για παράδειγμα: Απλά τα φτύνει το dslam, resetάρει, σας πετάει όλους έξω και όταν ξαναλογκάρετε, λογκάρετε με διαφορετική σειρά ο καθένας στον ISP του και πέρνετε άλλες IP. Δύο άτομα να βγείτε και να ξαναμπείτε απο τον ίδιο ISP υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να γινουν swap οι IP σας.
Πάντος μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως και εγώ που έχω Otenet OnDSL office, με πετάει έξω που-και-που άλλες φορές συχνά και άλλες φορές πιο αραιά και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές.
Εδώ που τα λέμε, δεν νομίζω ότι υπάρχει τρόπος να αλάξει ο ISP την IP σας χωρίς disconnection. Νομίζω πως είναι απαραίτητο.

shakm
23-01-04, 17:37
dynamic IP good usage :
κανεις lame στα παιχνιδια -> σε κανουν KICK η BAN ? (ποιο πολυ ban ασ πουμε)-> κλεινεις το modem και το ξανανοιγεις hehehe συνεχιζεις και συνεχιζουν :p
Φαντασια!


:lol: Σωστός.. Να και το πρώτο καλό που ακούμε για dynamic

sakisk
05-02-08, 00:23
Που θα βρω το Reconnect.bat του Router PHILIPS CGA5720 το χιάζομε επειγόντως

pan82
05-02-08, 01:57
Εγώ πάντως τώρα που έχω ξεφύγει από τα συνχά d/c των πρώτων ημερών έχω προσέξει ότι πάντα κάθε 3 ημέρες αλλάζει ip. Στην αρχή νόμιζα ότι έκανε d/c αλλά μετά διαπίστωσα ότι απλά είναι η καθιερωμένη αλλαγή ip

@ ADSLgr.com All rights reserved.