PDA

Επιστροφή στο Forum : Άραγε έχουν δίκιο ?



alex_pat
02-03-10, 16:01
Γεία σας.

Είναι το πρώτο μου post, αν και σας παρακολουθω καιρό.

Ας μπώ λοιπόν στο θέμα. Έχω πάει σε oteshop, για αναβάθμιση της ταχύτητας (εχω 2 mbps), αλλα μου ειπαν δεν μπορω να παω στα 8 λόγο απόστασης. Συμβουλευτικαν τους τεχνικους μου ειπαν...

Έχω πάρει το 134 και με τη σειρά τους μου ειπαν οτι ειμαι μακριά και δεν μπορώ καν να κάνω αίτηση γιατι θα την γυρίσουν πίσω....

Με λιγα λόγια πρέπει ντε κ καλά να μείνω στα 2...

Εγώ πιστεύω οτι τα 8 η γραμμή μου τα σηκώνει. Τα σχόλια δικά σας....

Τα στατιστικα τησ γραμμης:

Up Stream


256 (Kbps.)

Down Stream


2048 (Kbps.)
Noise Margin


31 dB


22 dB

Attenuation


38 dB


39 dB

zombie_wireless
02-03-10, 16:05
31 dB

22 dB

Attenuation

38 dB


39 dB


Αυτά είναι λίγο μεγάλα...

treli@ris
02-03-10, 16:13
Θεωρητικα με αυτες τις τιμες εισαι στα ~12mbps. Ακομα κι αν αλλαξει το snr λογικα τα 8mbps θα τα εχεις.

Papados
02-03-10, 16:19
Δεν θα τα σηκώσει η γραμμή σου τα 8. Τώρα εαν η γραμμή σου έχει λίγο πρόβλημα μπορεί να έχεις αποσυνδέσεις. Μια δοκιμή θα σε πείσει!

Piparas
02-03-10, 18:39
Κι εγώ πιστεύω ότι αξίζει να δοκιμάσεις.

makisathanos
02-03-10, 18:54
Μα attenuation στα 48 συγχρονίζω κοντά στις 5000 ΣΤΑΘΕΡΟΤΑΤΑ. και μάλλον με χειρότερα στατιστικά.

xmperop1
02-03-10, 18:56
Κάνε αίτηση για 8 να κερδίσεις έχεις όχι να χάσεις.

alex24
02-03-10, 20:31
Aνετα τα πιανεις εγω με 42att τα ειχα ανετα παντα 8191/384!!:oneup:

intech
02-03-10, 22:43
Μήν ξεχνάται οτι τα στατιστικά του φίλου alex_pat, αφορούν την ήδη υπάρχουσα σύνδεση στα 2.

Πού θα πάνε, αν πάει στα 8?

Στο πάτο!!!!

Απλά δεν είναι εφικτό!

Piparas
02-03-10, 22:46
Μήν ξεχνάται οτι τα στατιστικά του φίλου alex_pat, αφορούν την ήδη υπάρχουσα σύνδεση στα 2.

Πού θα πάνε, αν πάει στα 8?

Στο πάτο!!!!

Απλά δεν είναι εφικτό!

Το γνωρίζω αλλά με χειρότερα στατιστικά έχω δει μέχρι και 7 Mbps, άρα εκτιμώ ότι πρέπει να το δοκιμάσει για να δει. Στην τελική, με ένα τηλεφώνημα επιστρέφει εκεί που είναι άμα δεν τραβάει.

xmperop1
02-03-10, 22:50
Μήν ξεχνάται οτι τα στατιστικά του φίλου alex_pat, αφορούν την ήδη υπάρχουσα σύνδεση στα 2.

Πού θα πάνε, αν πάει στα 8?

Στο πάτο!!!!

Απλά δεν είναι εφικτό!

Δεν είναι απόλυτο ας κλεδώσει στα 6.

DSL Connection

Link Information

Uptime: 0 days, 9:13:27
DSL Type: G.992.5 annex B
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.191
Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,5 / 36,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 19,0 / 6,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 24 / 0
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
CRC Errors (Up/Down): 0 / 8.011
HEC Errors (Up/Down): 9.220 / 5.784

Τα δικά μου.

intech
02-03-10, 22:54
Ok, Φυσικά να το δοκιμάσει, και να μας πεί, εδώ είμαι.:oneup:

alex_pat
02-03-10, 23:09
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω. Έτσι να μου φύγει και η περιέργια :-)

intech
03-03-10, 00:43
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Τελικά θα το δοκιμάσω και θα σας ενημερώσω. Έτσι να μου φύγει και η περιέργια :-)

Οταν Ανεβαίνει η ταχύτητα, αλλάζουν τα δεδομένα.
Πολύ θα ήθελα να σου πώ ότι, μπορείς να πάς στα .....24...18 16... 8...4...
όμως, αυτό δέν γίνεται.
Πάντα τα καλύτερα φίλε alex_pat, Αν μπορώ να κάνω κάτι. είμαι στην διάθεση σου.:oneup:

terko
03-03-10, 00:59
.......................................... Έχω πάει σε oteshop, για αναβάθμιση της ταχύτητας (εχω 2 mbps), αλλα μου ειπαν δεν μπορω να παω στα 8 λόγο απόστασης. Συμβουλευτικαν τους τεχνικους μου ειπαν...

Έχω πάρει το 134 και με τη σειρά τους μου ειπαν οτι ειμαι μακριά και δεν μπορώ καν να κάνω αίτηση γιατι θα την γυρίσουν πίσω....

Μία σκέψη.

Αυτό που φαίνεται από τις παραπάνω απαντήσεις που δίνουν, πρώτα το ψάχνουν.

Μήπως έχει δωθεί γραμμή λόγω της αναμενόμενης αναβάθμισης και κατάργησης της 8άρας, για όσους επιθυμούν να αναβαθμιστούν τώρα από 2άρα σε 8άρα και έχουν γραμμή με άσχημα στατιστικά, να μην τους αναβαθμίζουν γιατί στην συνέχεια όταν γίνει η κατάργηση της 8άρας θα αναγκαστούν να τους ξαναγυρίσουν σε 2άρα γιατί για 24άρα δεν πρόκειται να το δουν ούτε στο όνειρό τους.

Επίσης μήπως έχει να κάνει και με το πόσο σύντομα αναμένεται να γίνει αυτή η αναβάθμιση-κατάργηση, σε συνδυασμό και με το παραπάνω.

terko
04-03-10, 02:39
Αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3353586&postcount=1) έρχεται να ενισχύσει την παραπάνω σκέψη μου.


Απλά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν γίνεται για τόσο μεγάλη απόσταση... Ναι μεν αλλά έχουμε καλό καλώδιο και βλέπω ότι ο θόρυβος είναι τέλειος για τόση απόσταση... και τους ανάγκασα με το ζόρι να δώσουν 8Mbps και μου είπαν μέχρι άυριο θα είναι έτοιμο..

arislol
04-03-10, 14:09
Κοίτα εγώ εχω (34/29,5) Margin και (21/26~29db) θόρυβου attenuation... (upload/download)
και είχα εχθές 2mbps και σήμερα θα μου το κάνουν 8mbps.. αν θές θα σου πώ ανάλογες τιμές που θα έχω από σήμερα ώστε να πάρεις ιδέα...

Πάντως με το SN Margin σου βλέπω έχεις περιθώριο γύρω στα 16db σχετικά καλά
31 dB

22 dB

Το Attenuation σου ίσως παίζει ρόλο αλλά έχω δεί και με 45db πολύ μεγάλες ταχύτητες... Εγώ με τα παλιά καλώδια είχα 56-60db και έπιανα 1,5mbps... Δηλαδή το attenuation σου δίνει περίπου μέχρι τα 11Mbps στην καλύτερη περίπτωση..

Εγώ εχθές τους πήρα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν γιατί μου λέει είστε πάνω από 4km αλλά αρχισα να τους μιλάω και να επιμένω πολύ ωστε να το κάνει η κοπέλα, και αφού τις ανέφερα τις τιμές margin κτλ που σίγουρα δεν τις κατάλαβε μου είπε εντάξει εντάξει θα το δώσω στον τεχνικό να το κάνει αλλά δε νομίζω να μπορέσετε να υποστηρίξετε τέτοια ταχύτητα... Απλά εχθές οι τεχνικοί τραβήξανε νέα καλώδια (οπτικές ίνες μας είπανε) γιατί ήταν πάρα πολύ παλια τα δικά μας στην περιοχή αυτή...

Χαχα φίλε πάνω στην ώρα...!! :D

Georgevtr
04-03-10, 14:55
Κοίτα εγώ εχω (34/29,5) Margin και (21/26~29db) θόρυβου attenuation... (upload/download)
και είχα εχθές 2mbps και σήμερα θα μου το κάνουν 8mbps.. αν θές θα σου πώ ανάλογες τιμές που θα έχω από σήμερα ώστε να πάρεις ιδέα...

Πάντως με το SN Margin σου βλέπω έχεις περιθώριο γύρω στα 16db σχετικά καλά
31 dB

22 dB

Το Attenuation σου ίσως παίζει ρόλο αλλά έχω δεί και με 45db πολύ μεγάλες ταχύτητες... Εγώ με τα παλιά καλώδια είχα 56-60db και έπιανα 1,5mbps... Δηλαδή το attenuation σου δίνει περίπου μέχρι τα 11Mbps στην καλύτερη περίπτωση..

Εγώ εχθές τους πήρα τηλέφωνο και μου αρνήθηκαν γιατί μου λέει είστε πάνω από 4km αλλά αρχισα να τους μιλάω και να επιμένω πολύ ωστε να το κάνει η κοπέλα, και αφού τις ανέφερα τις τιμές margin κτλ που σίγουρα δεν τις κατάλαβε μου είπε εντάξει εντάξει θα το δώσω στον τεχνικό να το κάνει αλλά δε νομίζω να μπορέσετε να υποστηρίξετε τέτοια ταχύτητα... Απλά εχθές οι τεχνικοί τραβήξανε νέα καλώδια (οπτικές ίνες μας είπανε) γιατί ήταν πάρα πολύ παλια τα δικά μας στην περιοχή αυτή...

Χαχα φίλε πάνω στην ώρα...!! :D

Τραβήξαν οπτικές ίνες στην περιοχή σας,για να έχετε dsl?Αυτά λένε?:hmm:

arislol
04-03-10, 15:52
Όχι απλά αλλάξαν τα καλώδια γιατί στην περιοχή μας είχαν να αλλάξουν από το 1996 περίπου... Και επειδή χτίζονται ίσως νέα σπίτια το αλλάξαν το καλώδιο...

Τώρα ποιος είναι ο λόγος ακριβώς δεν ξέρω, αλλά βλέπω από το σπίτι μου μεχρι το νοσοκομείο γένεσις περίπου που είναι 2,5km είναι αλλαγμένα καινούργια πιο μετά δεν ξέρω γιατί δεν είδα... λογικά συνεχίζονται αλλά δεν φαίνονται οι κολώνες, εκτός αν είναι και υπόγεια..:)

Kommanto
04-03-10, 18:49
Άνετα παίζεις στα 8 με τέτοια χαρακτηριστικά γραμμής

alex_pat
04-03-10, 20:42
Λοιπόν, ακόμα περιμένω να γινει 8 η γραμμή μου....

Μου είπαν στο oteshop τελικά κάτι ειχε γίνει με την αίτηση και την προωθούν παλι. Αυριο μου ειπαν μάλον θα γίνει. Άντε να δούμε:evil:

valen_gr
07-03-10, 22:02
Εγω να ρωτησω το αφελες, τι σχεση εχει η εξασθενηση σε μια 2αρα γραμμη σε ADSL2 η GDMT με μια 8αρα σε ADSL2+??? Γιατι τα συγκρινετε αυτα τα δυο? η ακομα χειροτερα , με 24αρα σε ADSL2+??? ξερετε τι χαοτικες διαφορες μπορουν να προκυψουν!?

Δηλαδη εαν δειτε γραμμη στα 1024 με 55 db att, τι θα του πειτε, οτι θα πιανει 5-6 mbps αν το γυρισει σε 24αρα, ετσι απλα επειδη εχετε δει γραμμη 24αρα με 55db να κλειδωνει στα 5-6???? Αυτη η 24αρα εαν γυρισει σε 1024 η εξασθενηση θα πεσει στο 30att!!!(λεμε τωρα....παραδειγμα..)

arislol
08-03-10, 00:14
Η εξασθένηση δεν αλλάζει, ίσως ελάχιστα αν αλλάξουμε την ταχύτητα από 1Mbps σε πολλά περισσότερα να ανέβει 2-3db και αν...

το SN margin παίζει ρόλο , είναι κατά κάποιο λόγο το "περιθώριο" που μπορεί να έχει μια γραμμή στην ταχύτητα...

Δηλαδή με SN margin 35 και attenuation 55db πιο πιθανό να πιάσει 2mbps παρά με SN Margin 6 και attenuation 40db...

Υποτίθεται από ότι κατάλαβα αν έχουμε SN Margin κάτω απο 6 πιθανόν να μην είναι σταθερό και να έχουμε αποσυνδέσεις και συνέχεια αλλαγές όσο αφορά την ταχύτητα... (Δηλαδή μια να πιάνει 1,5mbps και από την άλλη να πιάνει 2Mbps..)

baskon
08-03-10, 12:57
8 mbps δε θα πιασεις..
Εβαλα στη φιλη μου 8αρα πριν απο λιγες μερες..
Ειχε ιδιο attenuation σχεδον ,αλλα το snr στο 30-31 σε 2αρα ταχυτητα..
Αποτελεσμα πιανει 8αρα με το snr Να παιζει από 8-12..
Με αλλα λογια με τα χαρακτηριστικά που έχεις εσυ σε βλέπω γύρω στα 6 mbps περιπου..
Φυσικά για να βγαλουμε σιγουρα ακρη θα πρεπει και τωρα να εισαι σε Adsl2+(G.992.5) και όχι σε κάτι αλλο ωστε να ξερουμε οτι δεν αλλαζει το Mode και αρα οχι (εστω και λιγο )τα χαρακτηριστικά της γραμμής..
Και βεβαια η πιο σιγουρη μέτρηση είναι με δοκιμή..Οποτε περιμένουμε μέχρι να εχεις 8αρα.

Και επισης απο τον Οτε μπορουν να σου πουν μεχρι τι ταχυτητα μπορεις να πιασεις..Το τεχνικο τμημα εαν το καλεσουν απο το καταστημα μπορει να παρει μετρησεις και να βγαλει ενα αρκετα αξιοπιστο attainable rate..αρκει φυσικά να έχεις ήδη adsl και να ειναι το ρουτερ ανοιχτο..

alex_pat
08-03-10, 17:35
Παιδιά σήμερα έγινε η αναβάθμιση επιτέλους......μετα απο 1 εβδομάδα σχεδόν!

Stream Type


Actual Data Rate

Up Stream


381 (Kbps.)

Down Stream


8187 (Kbps.)

Noise Margin


26 dB


8 dB

Attenuation


40 dB


40 dB

Δεν έχω καμιά αποσύνδεση κ κατεβάζω σταθερά 840 - 850 κβ απο ote ;)

Απότι φένεται ειχα δικιο που επέμενα.....

terko
08-03-10, 17:50
Είσαι πρώτος λοιπόν, άντε και καλά κατεβάσματα.

arislol
08-03-10, 22:02
Άσχετο φίλε το SN Margin σου έπεσε καθόλου..?

antonis556
08-03-10, 22:27
Οπως βλεπεις επεσε ... 8 εχει τωρα ...

wesker
09-03-10, 14:13
Άντε με το καλό!!! Περιμένουμε τώρα να μας πεις αν δεις καμιά αποσύνδεση κλπ. γιατι κι εγώ τόσο Att έχω και το σκέφτομαι για 8MB.

baskon
09-03-10, 14:39
Αν ισχυει το snrm που δινεις στο προφιλ σου τότε μάλλον το ξεχνας,αλλά ποτέ δε ξερεις αν δε δοκιμάσεις..
Οσο για το φιλο,μπραβο που δουλεψε καλα η 8αρα..Το snr πεφτει καθολου κυριως τις βραδυνες ωρες;Η ταχυτητα συγχρονισμου σου παιζει καθολου;Επειδη το 8 db αν πεσει και λιγο οσο να ναι ειναι λιγο χαμηλο..
Εμενα σε γνωστη μου με ιδια αποσταση παιζει 8-13 db το snrm..Συνηθως είναι γυρω στο 10-11..

alex_pat
09-03-10, 16:34
Μεχρι τωρα ολα καλα με την συνδεση:). Αποσυγχρονισμους δεν εχω, σταθερα κλειδωμενο στα 8187 κβ. Οσο για το snr ειναι σταθερα 8. Ουτε πανω ουτε κατω. Να σημειώσω ομως πριν την αναβαθμιση το snr δεν ηταν απόλυτα σταθερο. Το εβλεπα 18-28, αλλα τις περισσοτερες φορες ηταν 22.

arislol
09-03-10, 17:01
Μια χαρά είναι το 8, εώς το 5 δεν έχεις προβλήματα συγχρονισμού...

Πάμε για 24Mbps?? :D
Let's Gooooo!! Εγώ τώρα ενεργοποίησα με τηλέφωνο πριν 1 ώρα τα 24Mbps και πολύ πιθανόν να το κάνουν και σήμερα...

Αντε ωραία... Και αν χρησιμοποιήσεις ειδικό Download Manager ίσως δείς και Download μέχρι και 920Kb/s ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.