PDA

Επιστροφή στο Forum : Wireless - Επιλογή για αποδοχή μόνο ενός PC



asxetidious
02-03-10, 16:25
Καλησπέρα σε όλους. Η ερώτηση μου είναι απλή. Έχω το TG585 v7 Thomson της Φορθνετ και θα ήθελα να μάθω το εξής. Επειδή στο ρούτερ συνδέομαι εγώ ενσύρματα και η αδερφή μου ασύρματα υπάρχει επιλογή που να δέχεται να συνδέεται ασύρματα ΜΟΝΟ το λαπτοπ της αδερφής μου? Γνωρίζω για την επιλογή "Allow new devices : New stations are not allowed" & "Allow new devices : New stations are allowed (via registration)" αλλά κάθε φορά που επιλέγω κάποια απο αυτές τις επιλογές (υποθέτωντας πως κάποια απο αυτές είναι η λύση σε αυτό που θέλω να κάνω) το λαπτοπ της αδερφής μου πλέον δεν έχει δικαίωμα να συνδεθεί στο ρούτερ. Έψαξα το μενού του μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που να προσθέτεις μια MAC address που θα δέχεται αλλά τζίφος. Ελπίζω να με βοηθήσει κάποιος γιατί σήμερα παρατήρησα στο μενού του ρούτερ ότι κάποιο άγωνστο pc είχε συνδεθεί στο ρουτερ μου παρόλο που χρησιμοποιώ WPA-PSK Encryption & WPA2 με δικό μου κλειδί.

Αν υπάρχει παρόμοιο θέμα θα παρακαλούσα απλά να μου το υποδείξετε και έκτοτε να κλειδώσετε αυτό εφόσον είναι ήδη απαντημένο. (Με search δεν μπόρεσα να βρω κάτι)

tria123
02-03-10, 16:28
Κάπου έχεις κάνει λάθοσ στο config αφού με WPA κάποιος έχει συνδεθεί στο router σου. Τώρα όσο αφορά το κύριο ερώτημα σου την απάντηση την έχεις ήδη δώσει. Πρέπει να κάνεις MAC Filter για το ποιοι θα συνδέονται.
Αλλά αν στήσεις σωστά το WPA δεν χρειάζεται αυτό.

asxetidious
02-03-10, 16:33
Η ερώτησή μου ουσιαστικά είναι σε ποιά επιλογή του ρούτερ μπορώ να επιλέξω να αποδέχεται την MAC της αδερφής μόνο. Επίσης αφου λες ότι με σωστό στήσιμο του WPA δεν θα χω πρόβλημα, τι εννοείς. Τι χρειάζεται ένα σωστό στήσιμο δηλαδή?

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον :oneup:

tria123
02-03-10, 16:40
Αν είχες κάνει σωστά όλα το setup από το encryption του WPA δεν θα μπορούσε "κάνείς" να μπει στο δίκτυο σου. Από τη στιγμή που λες ότι ήταν κάποιος συνδεδεμένος, κάπου έχεις κάνει κάτι λάθος. Για κοίταξε το πάλι.

zardoz
02-03-10, 16:42
Πρέπει

α) Να ξετσεκάρεις (όπως δοκίμασες) το "Allow New Devices"

β) Nα κάνεις telnet στο router και να χρησιμοποιήσεις την εντολή

:wireless macacl add hwaddr=<mac> permission=allow/deny

και φυσικά

:saveall

Αν κάνεις κάποιο "λάθος" και δε μπορεί να μπεί κανείς στο wireless, απλά
σβήσε την mac με :wireless amcacl delete ...

YΓ1: η πλήρης εντολή είναι (παράδειγμα φυσικά)...

:wireless macacl add hwaddr=00:14:51:81:54:a2 permission=allow name=MySistersPC

ΥΓ2: πρέπει να κάνεις και το (α)

manosdoc
02-03-10, 16:50
Το mac address filtering είναι πολύ κακή πρακτική στο έτος 2010.
Ο κύριος λόγος είναι η γελοία ευκολία του spoofing μιας mac address.

Ο σωστός τρόπος αφορά WPA2 AES, το τονίζω, ξανά, WPA2 AES με μεγάλο δεξαεδικό κλειδί, του οποίου τον κωδικό θα φυλάξετε σε ένα χαρτάκι.
Αν για όποιον λόγο ξεχάσετε τον κωδικό, δεν χάθηκε ο κόσμος, το συνδέετε στο Ethernet και το αλλάζετε.

Tονίζω ξανά : WPA2 AES μεγάλο κλειδί, αλφαριθμητικό, εκτός λεξικού, προτιμότερα δεξαεδικό.

Μια φορά στο εξάμηνο αλλαγή του κλειδιού.

Ξενοιάζετε για πάντα.

Υ.γ. υπήρχε ένα πολύ ωραίο άρθρο σχετικά με το "Αγοράσατε καινούριο router, αλλά μήπως είστε και καλός "Σαμαρείτης"" κάπως έτσι. Αν χρειαστείς βοήθεια για το πως, ή δεν βρίσκεις άκρη με το μενού του ρούτερ, ευχαρίστως να βοηθήσουμε.

asxetidious
02-03-10, 16:50
@tria123
Κοίτα λίγο φίλε μου, δεν με βοηθάει και τόσο να μου λένε ότι αν έιχα κάνει τα πάντα σωστά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Βοήθεια ζήτησα όχι κριτική.

Παραθέτω εδώ ακριβώς τις επιλογές που είχα κάνει στο ρούτερ μου ελπίζωντας οτι τώρα θα είμαι πιο σαφής στις ρυθμίσεις που είχα κάνει και ελπίζωντας ότι θα δώσει κάποιος κάποια βοήθεια.

Στην καρτέλα Home > Home Network > Interfaces > WLAN: Thomson32EAC1

Στην επιλογή:

* Security

Broadcast Network Name: Ναι
Allow New Devices: New stations are allowed (automatically)
Encryption: Use WPA-PSK Encryption
WPA-PSK Encryption Key: Το κλειδί που έχω βάλει εγώ με ASCII χαρακτήρες
WPA-PSK Version: WPA2

Ελπίζω τώρα να έχω γίνει πιο σαφής

manosdoc
02-03-10, 16:56
@tria123
Κοίτα λίγο φίλε μου, δεν με βοηθάει και τόσο να μου λένε ότι αν έιχα κάνει τα πάντα σωστά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Βοήθεια ζήτησα όχι κριτική.

Παραθέτω εδώ ακριβώς τις επιλογές που είχα κάνει στο ρούτερ μου ελπίζωντας οτι τώρα θα είμαι πιο σαφής στις ρυθμίσεις που είχα κάνει και ελπίζωντας ότι θα δώσει κάποιος κάποια βοήθεια.

Στην καρτέλα Home > Home Network > Interfaces > WLAN: Thomson32EAC1

Στην επιλογή:

* Security

Broadcast Network Name: Ναι
Allow New Devices: New stations are allowed (automatically)
Encryption: Use WPA-PSK Encryption
WPA-PSK Encryption Key: Το κλειδί που έχω βάλει εγώ με ASCII χαρακτήρες
WPA-PSK Version: WPA2

Ελπίζω τώρα να έχω γίνει πιο σαφής

Αρχικά άλλαξε το όνομα του Wireless AP ( SSID ) από Thomson32EAC1 σε Asxetidiousnet ή ότι επιθυμείς.
Όχι PSK ( Pre-shared key ) encryption. Το router σου δίνει άλλη επιλογή στο κομμάτι Encryption ; Αν όχι, δεν πειράζει, κρατάς το WPA2-PSK, αλλάζεις το κλειδί απλά.

asxetidious
02-03-10, 17:01
Στο Encryption μου δίνει 3 επιλογές μόνο, τις:

Disabled
Use WEP Encryption
Use WPA-PSK Encryption

Edit: Απο ότι κατάλαβα λοιπόν κρατάω τις ίδιες επιλογές που είχα με πρίν απλά αλλάζω το κλειδί. Ευχαριστώ manosdoc για το ενδιαφέρον σου ήσουν αρκετά βοηθητικός!

manosdoc
02-03-10, 17:09
Στο Encryption μου δίνει 3 επιλογές μόνο, τις:

Disabled
Use WEP Encryption
Use WPA-PSK Encryption

Δεν πειράζει, διαλέγεις το WPA-PSK. Αρκεί και με το παραπάνω.
Να αλλάξεις το κλειδί, σύμφωνα με τις οδηγίες που έδωσα πιο πάνω και μην ανησυχείς μετά για τίποτα.

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Edit: Απο ότι κατάλαβα λοιπόν κρατάω τις ίδιες επιλογές που είχα με πρίν απλά αλλάζω το κλειδί. Ευχαριστώ manosdoc για το ενδιαφέρον σου ήσουν αρκετά βοηθητικός!

Παρακαλώ πολύ, δεν κάνει τίποτε.
Υποθέτω ότι έγινε το εξής αν πάρουμε το τραβηγμένο σενάριο.
Είναι πολύ εύκολο να βρει κάποιος τον εργοστασιακό κωδικό των router Thomson, και πιθανώς να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, οπότε και είδες την 2η IP.

Παρόλα αυτά αλλάζοντας τόσο το SSID όσο και το WPA2 κλειδί σωστά, αποκλείεται να τον ξαναβρεί.

Και ένα extra tip τώρα που σε έχω εύκαιρο. Αν υπάρχει επιλογή για Channel μην το αφήνεις στο Automatic αλλά βάλε εσύ ένα καρφωτό ( προτείνω το 3 ). Θα έχεις λιγότερο "θόρυβο" από ρούτερ γειτόνων που κλειδώνουν όλοι στο default. Επίσης προτείνω χρήση μόνο 802.11g

asxetidious
02-03-10, 17:17
Και ένα extra tip τώρα που σε έχω εύκαιρο. Αν υπάρχει επιλογή για Channel μην το αφήνεις στο Automatic αλλά βάλε εσύ ένα καρφωτό ( προτείνω το 3 ). Θα έχεις λιγότερο "θόρυβο" από ρούτερ γειτόνων που κλειδώνουν όλοι στο default. Επίσης προτείνω χρήση μόνο 802.11g

Τις έκανα και αυτές τις ρυθμίσεις που πρότεινες. Ευχαριστώ και πάλι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.