PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγκριση ΑΤΑ-133 με SATA



Makelaris
18-01-04, 14:55
ενδιαφερομαι για καινουργιο σκληρο δισκο.καθως ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα τι θα μου προτεινατε μεταξυ ενος S-ATA και ενος 133? αν μπορειτε να μου διευκρινισετε τις τεχνικες διαφορες τους θα το εκτιμουσα.(υπ'οψην οτι οι τιμες τους ειναι σχεδον οι ιδιες (10 ευρω διαφορα)στα 120 GB που ενδιαφερομαι)

sdikr
18-01-04, 18:31
Επειδη εχω και τους δυο, δεν εχω δει καποια σοβαρη διαφορα στην ταχυτητα.
εχει ομως διαφορα στον θορυβο και το οτι το καλωδιο ειναι μικροτερο (οποτε καλυτερη ψυξη στο εσωτερικο του μηχανηματος).
Αν εχεις sata υποδοχες στο μηχανημα σου πανε για sata
φιλικα

XTCgr
18-01-04, 19:31
Eίναι όπως τα λέει ο sdikr αλλά μήπως μπορείς να μας πεις ποια μητρική-chipset έχεις και αν "πουσάρεις" ?

vagelis
18-01-04, 20:07
αυτή τη στιγμή οι επιδόσεις τους είναι στα ίδια επίπεδα , για να μην πω ότι οι 133 δίσκοι , είκαι κάτα τι πιο γρήγοροι. Το θέμα των καλωδίων είναι σχετικό , γιατί με τα στρογγυλά κα΄λώδια που έχουν βγεί για τους ide , το πρόβλημα έχει λυθεί σε σημαντικό βαθμό.
Επειδή όμως το μέλλον είναι sata και όχι patata , γιαυτό πρέπει να πας προς τα εκεί.
Βέβαια , λάβε υπόψη σου ΄, ότι μόλις βγεί το sata 2.0 , που θα είναι πολύ πιο γρήγορο από το σημερινό sata 1.0 πάλι ο δίσκος σου , ο τωρινός , θα παραγκωνιστεί , στο αέναο παιχνίδι του κυνηγιού της ταχύτητας, που στην πληροφορική δεν τελειώνει ποτέ.

Lunacy
18-01-04, 21:42
Κάτι προσαμογείς IDE->SATA που υπάρχουν, λένε τίποτα;
Πήρα πρόσφατα 2 δίσκους (IDE) για RAID και τώρα θέλω να αλλάξω Μ/Β. Όμως αναγκαστικά πρέπει να πάρω Μ/Β που να υποστηρίζει IDE RAID (οι περισσότερές υποστηρίζουν μονο SATA RAID).
Τί με συμφέρει να κάνω;
Αν είναι σε 1 χρόνο να έχουμε πάλι αλλαγές (σε SATA 2.0 ή δεν ξέρω εγώ τί), προτιμώ να κάτσω με τους IDE και να τελειώνει η υπόθεση. Αργότερα βλέπουμε.
Τί λέτε;

XTCgr
18-01-04, 22:15
για SATA ver2 δεν έχω ακουσει κάτι συγκεκριμένο π.χ χρονοδιάγραμμα :roll: - όποιος ξέρει ας μας πει. Έχω συνδέσει με αdaptora (ήταν μαζί με την μητρική μου Abit NF7-S) το DVD Recorder ώστε να συνδεθεί στο SATA της μητρικής και δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Δεν πιστεύω οτι αν χρησιμοποήσεις adaptores θα έχεις πρόβλημα.
Τώρα τελευταία διάβασα ένα συγκριτικό για SATA raid (που φυσικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν απλοί mass storage controllers) και ο ενσωματωμένος controller της Intel μαμούσε άσχημα τις λύσεις των Via / Silicon Image αλλά και standalone κάρτες όπως της Ηighpoint και της LSI (για την τελευταία δεν είμαι απόλυτα σίγουρος) !!! :shock:

Lunacy
19-01-04, 00:09
Ναί, αλλά μην ξεχνάμε και το κόστος των εν λόγω προσαρμογέων... περί τα 25E έκαστος, αν με έχουν πληροφορήσει καλά.
Ε, δε μου περισσεύουν 50Ε αυτή τη στιγμή! :roll: (όχι οτι μου περισσεύουν λεφτά ποτέ!!)

Ducklord
19-01-04, 02:00
Απο όσο ξέρω (μάλλον: "απο ό,τι έχει πάρει το αυτί μου στη δουλειά") για ΣΑΤΑ 2 πηγαίνουμε απο φθινώπορο 2004 και μετά (καταναλωτικά, δοκιμασμένα και σε ρεαλιστικές τιμές) και πιθανότατα τα πρώτα μοντέλα θα σκάσουν μύτη προς το καλοκαίρι. Καλά Χριστούγεννα - επόμενο Πάσχα δηλαδή για όποιον το σκέφτεται...!
Απο την άλλη, μπορεί και "να μην άκουσα καλά" (κοινώς, να μου είπαν παπαριές... ;-) )

Φιλικά
Παπιάρχοντας

XTCgr
19-01-04, 02:39
σηκώνει ψάξιμο το θέμα...ειδομεν

unstoppable
19-01-04, 02:54
Οι μονοι native sata δισκοι που κυκλοφορουν αυτη την στιγμη ειναι οι Seagate ,ολοι οι αλλοι απλα ειναι Pata με ενσωματωμενα chips μετατροπης οποτε οι επιδοσεις ειναι παρομοιες.Απο εκει και περα αν πας σε νεους δισκους φυσικα θα πας σε sata αφου εκει ειναι το μελλον.

alatasst
19-01-04, 03:50
Το απλό ΑΤΑ και συγκεκριμένα το 133 "σηκώνει" θεωριτικά μέχρι και 133MB/sec σε κάθε κανάλι του.
To SATA που κυκλοφορεί αυτή την στιγμή "σηκώνει" θεωριτικά μέχρι και 150MB/sec για το κάθε κανάλι του.
Ο πιό γρήγορος δίσκος που υπάρχει αυτή την στιγμή είναι Ultra Wide Scsi, δουλεύει στις 15000rpm και έχει μέγιστο throughput στην ανάγνωση γύρω στα 55MBytes/sec οπότε δεν πιστεύω πως υπάρχει τόσο μεγάλο πρόβλημα με τις επιδόσεις μου μπορεί να προκύψουν στους δίσκους τα επόμενα 4-5χρόνια και με τα δυό προτόκολλα,(αν δεν αλλάξει φυσικά το μέσο).
Το θέμα είναι μάλλον περισσότερο η εργονομία-ευκολία, ο λόγος απόδοση/τιμή αλλά και όπως είπε σε προηγούμενο post κάποιος φίλος, ότι είναι πιο καινούργιο και έχει μέλλον.
Για το SATA II δεν έχω ακούσει τίποτα αλλά στο κάτω-κάτω και το USB απο την έκδοση 1 ξεκίνησε και στα 12Mbits έτρεχε, ενώ η σειριακή, τα τελευταία 15χρόνια έτσι είναι. Και τα x86 στα 4Mhz τρέχανε κάποτε :lol:

Makelaris
20-01-04, 02:08
σας ευχαριστω για την βοηθεια σας

Ducklord
20-01-04, 11:09
Δώσε βάση και στις μάρκες. Αν και, προσωπικά, έχω ανάμεσα σε άλλα και έναν IBM στα 60GB, είμαι ένας απο τους τελευταίους που πρόλαβαν αυτή τη σειρά δίσκων πριν το τμήμα παραγωγής σκληρών της IBM πάρει την κατιούσα και πουληθεί στην Hitachi. Τώρα δεν ξέρω τι παίζει με τους νέους δίσκους της προσωπικά, μα δεν ακούω και καλά σχόλια (π.χ. ενός φίλου μου δουλεύει... σε συγγεκριμένη γωνία (!!!))...
Η Western Digital παραμένει σταθερή αξία, για... όσο κρατάει η εγγύησή της, ενώ οι Seagate είναι τα... σκυλιά που πάντα ήταν, αντέχοντας σε κάθε κακουχία μα με πιθανότητα μέσα στον πρώτο χρόνο να εμφανίσουν Bad Sectors. Και αυτοί, φυσικά, για... όσο κρατάει η εγγύησή τους!
Η καλύτερη αγορά αυτή την περίοδο είναι όχι ένας, μα ΔΥΟ δίσκοι: πάρε δύο Western Digital JB στα 80GB και έναν PCI controller αν δεν έχεις χώρο να τους βάλεις μαζί. Έτσι θα έχεις 160GB θεωρητικού αποθηκευτικού χώρου μα μοιρασμένα σε δύο τμήματα - λίγο περίεργο το να σου κλατάρουν ταυτόχρονα! Πρόσεξε δε οπωσδήποτε να αγοράσεις το συνδυασμό bulk και JB της σειράς, με 8MB cache που σου δίνει όχι ένα, μα τρία χρόνια εγγύηση (ρώτα και απαίτησε σχετικά). Φυσικά, δεν μπορώ προσωπικά να σου εγγυηθώ πως "ναι, αυτό είναι ό,τι καλύτερο" αφού μπορεί να μας κάτσει σε 2 μήνες να αποδειχθούν σκάρτα τα μοντέλα. Έχουν, όμως, την καταραμένη την εγγύηση οπότε νιώθεις λίγο πιο ασφαλής!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

xenbast_
20-01-04, 11:56
όλα αυτά είναι υποκειμενικά, ακριβώς όπως κάθε cpu έχει διαφορές αντοχές έτσι και οι δίσκοι...άλλοι θα χαλάσουν στο μήνα και άλλοι σε 5 χρόνια... ίδια μάρκας ίδιου μοντέλου...

αυτό που εγώ θα πω και ειναι σίγουρο είναι ότι οι seagate είναι οι πιό ήσυχοι...25db...ακολουθούν οι maxtor 27,5db και οι wd απλά δεν σε αφήνουν να κοιμηθείς ...υπενθυμίζω 20db ανθρώπινος ψίθυρος...

Oakenfold_
20-01-04, 14:23
Serial Ata απο εδώ και πέρα.. Όλα τα mborads βγαίνουν με sAta γιατί προφανώς είναι καλύτερο απο το 133. Άν δεν έχεις sAta στο mborad σου και δεν σκοπεύεις να πάρεις καινούργιο, πάρε μια καρτούλα sATA και είσαι Ok!!! Και μήν πάρεις σκληρό που δεν είναι serial ATA και με buffer 8mb!!

Lunacy
20-01-04, 15:22
Χμμμμ... δεν είμαι και τόσο σίγουρος. Φαίνεται λογικό αυτό που λες, αλλά ΟΛΟΙ αναφέρουν τα ΑΤΑ 66, 100, 133... σαν 133ΜΒ/sec (MegaΒyte/sec) και όχι Mb/sec (Megabit/sec). Φυσικά, εννοείται πως οι δίσκοι δεν πιάνουν τέτοιες ταχύτητες.

Τί παίζει;

Aegis
20-01-04, 16:25
είτε πάρεις δίσκο άτα 100, ατα 133, s-ατα δεν πρόκειται να δεις διαφορά μιας και οι τωρινοί σκληροί φτάνουυν όλοι μέχρι κάποιο όριο και φυσικά ποτέ το θεωρητικό τους. το μοναδικό πράγμα που αλλάζει είναι το εύρος διαμεταγωγής του διαυλου πράγμα που θα το δεις με δύο συσκευές πάνω στο κανάλι. διαφορές με s-ατα θα δεις μόνο με κάποιον raptor (10000rpm) της wd που πραγματικά είναι γρήγορος.

Aegis
20-01-04, 16:30
Και μήν πάρεις σκληρό που δεν είναι serial ATA και με buffer 8mb!!


αυτό δεν το κατάλαβα...νομίζεις ότι ένας s-ata είναι πιο γρήγορος?

Ducklord
20-01-04, 19:00
Τζιπιαρές: δεν μίλησα καν για Ρέηντ! Είπα, απλώς, να "διχάσει" τον χώρο που θέλει να έχει σε δύο συσκευές, π.χ. αν θέλει 120ΓΒ να πάρει δύο εξηντάρηδες!

Όουκενφελντ: ΟΚ, έχουμε ξανασυναντήσει μια στεγνή ατάκα του τύπου "αυτό είναι καλύτερο" (τα είδαμε και πρόσφατα με τον 100χ). Το θέμα είναι, απλά, ΓΙΑΤΙ είναι καλύτερο; Μεγαλύτερη αντοχή; Μπά, τα ίδια. Ταχύτητα; Μια απο τα ίδια. Θόρυβος; Επίσης τα ίδια. Μόνο οι καλωδιώσεις είναι καλύτερες, προς το παρόν, στους ΣΑΤΑ και αυτό δεν δικαιολογεί για κάποιον που ΔΕΝ έχει ΣΑΤΑ κοντρόλερ την αγορά ενός νέου. Εκτός, βέβαια, αν ξέρεις κάτι παραπάνω απο όσα είπαμε νωρίτερα (στην προηγούμενη σελίδα)

Αέτζις: Τους Ράπτορ, αν δεν απατώμαι, τους έχει βγάλει ΚΑΙ σε ΙΝΤΕ έκδοση...!!!;;; Νομίζω!!;; (φυσικά, όχι με όμοιες επιδόσεις!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Aegis
20-01-04, 19:27
ναι, όντως είναι αλήθεια οι raptor κυκλοφορούν και σε ide. τυχαία με ένα γουγλοψάξιμο μπορεί κανείς να δει το παρακάτω site :

http://www.maximumpc.com/features/feature_2003-03-17.html

αμα κοιτάξει κάποιος τα χαρακτηριστικά θα δει ότι είναι λίγο πιο αργός από ένα αντιστοιχο raptor s-ata. το μοναδικό μειονέκτημα τους από ότι φαίνεται είναι η τιμή.

Η καλύτερη λύση για μένα πάντως είναϊ:

Αγορά ενός raptor 36,7gb μόνο για να τρέχεις το λειτουργικό και τα προγράμματα.
Δύο 80gb σε Raid-0 για να κάνεις τα ripping, αποθήκευση mp3 γενικώς όλες τις δουλίτσες εκεί. Φυσικά εννοείται τακτικό back-up, όχι μόνο τώρα αλλα πάντα!

Ducklord
20-01-04, 19:41
Ρε Άετζις, που το έχεις κρύψει το μαγνητοφωνάκι; Γιατί αντιγράφεις τα μακροπρόθεσμα σχέδιά μου για το μέλλον; ΠΟΥ το είδες το κονφιγκιουρέησον (να, φίλοι μου, μια λέξη που μετάνιωσα που δεν την έγραψα κατευθείαν στα αγγλικά!) που έχω σχεδιάσει για τον επόμενο υπολογιστή μου; Ποταπέ κλέφτη ιδεών... Τσκ τσκ τσκ..... :-)

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζ....χρρρ.....ζζζκοστίζειμάνατορέηντκαιδενέχωφράγ αμάνα......χρρρ....ζζ..

Aegis
20-01-04, 19:51
αντίστοιχα μπορώ να πω ότι ΕΣΥ έκλεψες το μελλοντικό configuration για τον επόμενο υπολογιστή μου, ύπουλε τύπε! :D

XTCgr
20-01-04, 20:44
μήπως συμφέρει να κάνεις Raid 0+1 (γνωστό και σαν 10) ???

2 WD800JB = 1 Raptor 36.7Gb + 30 euro~!!!

oπότε με 4 WD 800JB καθάρισες! :P

Aegis
20-01-04, 20:59
είναι ανάλογα τι ζητάει κανείς.

και εγώ θα ήθελα να βάλω δύο raptor σε raid-0 :shock:

Lionheart
20-01-04, 21:52
Είμαι ένας ευτυχισμένος κάτοχος 2 maxtor120BG σε σύνδεση stripe.Προσωπικά δεν έχω δει μεγάλη διαφορά μεταξύ απλών sata και ide133 (μιλάω για 7200rpm).
Θα πρότεινα στον φύλα μας αν δεν έχει λεφτά να αγοράσει 2 ide και να τους βάλει να δουλεύουν ως ride σε software mode (μόνο σε win 2000 και xp) πιστεύω ότι είναι αρκετά φτηνή λύση με αρκετή διάφορα στην επίδοση και θα έχεις μαζέψει και λεφτά μέχρι το sata 2.0 (κάτι είχα διαβάσει για μερικούς μήνες αλλά ούτε που θυμάμαι-έχω την εντύπωση ότι θα αργήσει πάντως, έχει μείνει αρκετό στοκ από 1.0)

Oakenfold_
20-01-04, 22:50
αυτό δεν το κατάλαβα...νομίζεις ότι ένας s-ata είναι πιο γρήγορος?


Δέν είπα κάτι τέτοιο είπα ότι η βιομηχανία υποστηρίζει πλέον το serial ata από το 100 και 133 και αυτό φαίνεται και από τα παραγώμενα motherborads : 1serial ata 1ata133.

Χμμμ... Επειδή δεν κατάλαβα κάτι... τί εστί Raptor σε απλά ελληνικά; Νέο interface?

XTCgr
20-01-04, 22:55
http://www.wdc.com/en/products/current/retailkits/wd360gdrtl.asp
η πρώτη προσπάθεια της Western Digital να εισέλθει στο χώρο των SCSI (αφοτου έφυγε) με ένα νέο πρωτόκολο το SATA
+ ταχύτητα
+ αξιοπιστία (5 χρόνια εγγύηση)

- τιμή αλλά παραμένει αρκετά φθηνότερος απο τους SCSI αντίστοιχων επιδόσεων

Axilleass
20-01-04, 23:07
Lunacy, οι προσαρμογεις δουλευουν χωρις προβλημα.. Δεν βαζω ομβς το χερι μου στην φωτια -καθολου μαλιστα ! :) - οτι πανε με 150μβ/ς. Ομως στο Santra βγαζουν παρα πολυ καλα bench... Γενικα ειναι μια σχετικα καλη λυση...

Το προβλημα με τα χρηματα δεν ειναι δικο σου μονο ιδιωμα ! :) :)

Ducklord
21-01-04, 01:01
Πάντως, δε πα να λέτε μαλακίτσες για δίσκους... Εγώ έχω λίγο αποθηκευτικό χώρο και μόνο έναν Ντούρονα στα 1300, μα ήδη βρήκα τι θα είναι το επόμενο απγκρέηντ μου, η πολυπόθητη αγορά μου, το καθυστερημένο Χριστουγεννιάτικο δωράκι μου...
Τρέμετε, κατακάθια: μετά την Φ553 που έχω εδώ και 9 (να το γράψω και πιο ανθρώπινα: ΝΑΗΝ ΧΟΥΛ ΦΑΚΙΝΓΚ ΥΑΡΣ ΓΟΥΙΔΑΟΥΤ Ε ΣΙΝΓΚΛ ΠΡΟΜΠΛΕΜ!!!!!!!) χρονάκια, ήρθε η ώρα για αναβάθμιση γιατι την βαρέθηκα:
ΕΙΖΟ 21''
ΑΑΑΑΑΥΤΗ είναι οθόνη (νομίζω 966 είναι το μοντέλο).....!!!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Υ.Γ.: Αυτό είναι φίλοι μου: ΕΙΖΟ. Την είχα πληρώσει όσο το πισί (και βάλε) και αναρωτιώμουν αν είχα κάνει μαλακία. Εννιά ολόκληρα χρόνια με τέλεια ποιότητα και ούτε ένα μικροπροβληματάκι - τίποτα, ολοκαίνουργια! - και μάλιστα δουλεύοντας 24 ώρες το 24ωρο, 7 μέρες την εβδομάδα κ.λπ.... Επένδυση, επένδυση!

Υ.Γ.2: Όχι, δεν έχω μετοχές στην ΕΙΖΟ... Την αλήθεια λέω! Για τσεκάρετε μια τέτοια σε σχέση με τις άλλες... πφφφ... "οθόνες"...!

XTCgr
21-01-04, 03:39
Τρέμετε, κατακάθια: μετά την Φ553 που έχω εδώ και 9 (να το γράψω και πιο ανθρώπινα: ΝΑΗΝ ΧΟΥΛ ΦΑΚΙΝΓΚ ΥΑΡΣ ΓΟΥΙΔΑΟΥΤ Ε ΣΙΝΓΚΛ ΠΡΟΜΠΛΕΜ!!!!!!!) χρονάκια, ήρθε η ώρα για αναβάθμιση γιατι την βαρέθηκα:
ΕΙΖΟ 21''


με τι κάρτα γραφικών την συνόδευες?

Ducklord
21-01-04, 05:08
Α, πάντα έσκαγα φράγκα για (σχεδόν) καλό πράμα
Κατά σειρά
Μάτροξ Μιλένιουμ με επέκταση 4ΜΒ (ώοου, γιές, μαη φέρστ κάρντ)
Βούντου 2 (πρόσθετη)που μου έριξε την ποιότητα και έτσι βαζόβγαζα καλώδια για 1 χρόνο
Βούντου Μπάνση για 3 μήνες και, αμέσως μετά...
Βούντου 3500 (130.000 όταν είχε πρωτοβγεί και έκανα το φανταριλίκι μου)
1.5 χρόνια και προσμονή για το "τι να πάρω". Μέχρι να αποφασίσω, χτυπάω μια ΕμΈξ
Με απογοητεύει και 1 μήνα μετά τσιμπάω μια Ράδιον 7200 ΒίΒο
Μετά απο 7-10 μήνες (θα σας χα-χά-σω) αναβάθμιση σε...
Ράδιον 8500 (απο την Ζαφείρω, φυσικά)
Και τώρα Ράδιον 9600 Προ απο την Γκιγκαμπάητ. Άσχημα;

Το μόνο μελανό σημείο της ιστορίας ήταν ο ένας μήνας της ΕμΈξ - μα, όλως περιέργως, στην ΕΙΖΟ ήταν μια χαρά! Σε μια σόνυ ενός κολητού... κλάααφτα!

Γιού;

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζζζζ....μάναθέλωνέαοθόνηκαιδενέχωφράγκαμά να....ζζζ...χρρρ...

XTCgr
21-01-04, 12:10
βασικά σε ρώτησα γιατι σε RAM του 91-93 δεν θυμάμαι - έχουν περάσει και χρόνια- οι EIZO είχαν και δικό τους προσαρμοστή εικόνας(έτσι λέγανε τις καρτες γραφικών τότε) γιατι στην αγορά δεν υπήρχαν κάρτες που να μπορούν να σηκώσουν τις αναλύσεις που μπορούσαν τα monitors αυτά. Οπότε μαζί με την οθόνη αγόραζες και την κάρτα γραφικών της ΕΙΖΟ.... τιμή??? κάπου στο 1.200.000 τότε

Απο το τριdent του μισού ΜΒ (του πρώτου μου PC 1991) πήγα στην GeForce256 DDR μόλις είχε βγεί 130.000 τον Φεβρουάριο του 2000, μετά στην Geforce2 Pro και τώρα στην Geforce4 4800 (oi 2 τελευταίες μεταχειρισμένες)
Apo oθόνες... απο την 14 Qmonitor :mrgreen: ατην καλύτερη 17 που είχε βγάλει η Nokia και τώρα σε 19αρα της Viewsonic

Ducklord
21-01-04, 12:48
Χμμμ, η αλήθεια είναι πως θεωρώ "ψιλομέτριες" τις επιλογές σου σε οθόνες, ενώ οι Τζεφόρς ποτέ δεν μου φάνηκαν ως "εξαιρετικές" στα 2δ. Αν ασχολείσαι με σκίτσο, σχέδιο, γραφιστική, επεξεργασία βίντεο (το πιάνεις το νόημα) σε καίει πιο πολύ το 2δ απο το 3δ, και αν η ΑΤι δεν μου παρείχε μια μέση λύση θα είχα μείνει στις Μάτροξ. Καλές και άγιες οι τζεφόρς για γκέημερς, μα "κάτι δεν μου κάθεται καλά" με τα χρώματα (και ειδικά με τα πιο σκοτεινά χρώματα και, κυρίως, τις αποχρώσεις του πράσινου και του γαλάζιου απο το 100 και κάτω στη χρωματική κλίμακα). Βέβαια, όλα αυτά είναι υποκειμενικά, αφού μάτι με μάτι αλλάζει..!

Όσο για αυτό που λες για τις κάρτες, ούτε καν το... πρόλαβα! Μου φαίνεται περίεργο γενικώς, γιατι εκείνη την εποχή ΥΠΗΡΧΕ η ΣΒιΤζιΈη που, γενικώς, έβγαζε αναλύσεις "ίδιες" με την ΕΙΖΟ (σε ΒΕΖΑ πρότυπο). Μάλιστα, το προτέρημα της ΕΙΖΟ γενικώς δεν είναι οι αναλύσεις (σε σχέση με τον ανταγωνισμό) μα η ποιότητα κατασκευής και απεικόνισης.

Γενικό ανέκδοτο: ένας κολλητός με Ιλυάμα, αν δεν απατώμαι (που είναι μια χαρά οθονούλες) και μάλιστα καινούργιο μοντέλο παιδεύεται εδώ και ένα μήνα να κάνει την απεικόνισή του να "μοιάσει" με τη δική μου! Αλλάζει γραμματοσειρές, χρώματα στις μπάρες των παραθύρων, στο ντέσκτοπ... Έχει αρχίσει να καταλαβαίνει όμως τη διαφορά μεταξύ μιας οθόνης των 150.000 και μιας των 370.000......!!!
Βέβαια, γιατι νιώθω μαλάκας και σαν να πουλάω μούρη - που δεν είναι αυτό που προσπαθώ να κάνω - οφείλω να ομολογήσω πως ναι, είναι τσιμπημένες οι τιμές των ΕΙΖΟ. Όταν όμως ρε παιδιά μια οθόνη που πλήρωσες κοντά στα 400.000 σου κρατάει όσο θα σου κρατούσαν τρείς άλλες μέτριες οθόνες που θα είχαν και χειρότερη ποιότητα, δεν το αξίζει το κόστος της;

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Βέβαια, πριν 10 χρόνια που την τσίμπησα η μέγιστη ανάλυσή της, 1280 στα 70Ηζ φαινόταν εκπληκτική. Σήμερα απλά... "πονάει"...!

The_StarGazer
21-01-04, 13:35
4 Ducklord

Χμμ μη το λες για τις Iiyama. Εχω την Vision Master 450 Pro (19αρα) εδω και 2-3 χρονακια. Εκεινη την εποχη ειμουνα αναμεσα σε καποια Eizo ή Iiyama. Προτιμησα Iiyama γιατι οσο κουφο και αν σου φαινεται ειχε καλλυτερα specs KAI απο Eizo και φυσικα η τιμη της ηταν αρκετα χαμηλοτερη.

XTCgr
21-01-04, 15:21
Χμμμ, η αλήθεια είναι πως θεωρώ "ψιλομέτριες" τις επιλογές σου σε οθόνες, ενώ οι Τζεφόρς ποτέ δεν μου φάνηκαν ως "εξαιρετικές" στα 2δ. Αν ασχολείσαι με σκίτσο, σχέδιο, γραφιστική, επεξεργασία βίντεο (το πιάνεις το νόημα) σε καίει πιο πολύ το 2δ απο το 3δ, και αν η ΑΤι δεν μου παρείχε μια μέση λύση θα είχα μείνει στις Μάτροξ. Καλές και άγιες οι τζεφόρς για γκέημερς, μα "κάτι δεν μου κάθεται καλά" με τα χρώματα (και ειδικά με τα πιο σκοτεινά χρώματα και, κυρίως, τις αποχρώσεις του πράσινου και του γαλάζιου απο το 100 και κάτω στη χρωματική κλίμακα). Βέβαια, όλα αυτά είναι υποκειμενικά, αφού μάτι με μάτι αλλάζει..!

ε όχι και ψιλομέτριες οι Νοkia και Viewsonic....μην τρελαθούμε κιόλας!!!
....by the way!!! ... μήπως ξέρεις ποια ήταν κατα γενική ομολογία η καλύτερη 17αρα του 2000-2001?? μήπως η Nokia 447Pro?? κατά τύχη την είχα! :P Για ποιο λόγο να δώσω 80.000-100.000 παραπάνω για να πάρω μια ΕIZO?
όσο για τα χρώματα όλοι λένε οτι τα "χρώματα" των ATI είναι ένα κλικ πάνω απο τα χρώματα των nVidia. Στις 2δ οι Μatrox συνεχίζουν να είναι πολύ καλές (είχα την G550 για λίγο διάστημα)

Ducklord
22-01-04, 14:41
Διεσέλο, μην με παρεξηγείς μα έχω μια γενική απέχθεια για τις οθόνες της Νοκια και ΕΙΔΙΚΑ για τις Σόνυ ("μα είναι μπλακ τρίνιτρον" μαη ας!!!). Είναι η μόνη εταιρία που, ανάθεμα τον μαλάκα σχεδιαστή της, είχε βγάλει ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ μοντέλο (απο όσο θυμάμαι) που είχε... κολλημένα ηχεία! Χελόοου; Μαγνητισμός κανείς; "Κλαίμε τα λεφτά μας στον ένα χρόνο" ένηγουαν; Τέσπα...

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kinq1
22-01-04, 23:55
Οθόνη = EIZO.-

Wolverine
23-01-04, 01:02
Πάντως εγώ εδώ και 3-4 χρονάκια έχω μια Mitsubishi Diamond pro 920 19”. Απλά κορυφαία. Και προβλέπω να την έχω για πολύ καιρό ακόμα με μόνη αλλαγή μια προσθήκη μιας ΤΦΤ κάπου στις 19” ή 21” (αν με παίρνει οικονομικά) κάποια στιγμή μετά από 1-2 χρόνια (κοινός την Mitsubishi θα την κρατήσω μέχρι να παραδώσει πνεύμα). Α και στη δουλειά είχαμε μια NEC 12+ χρόνων παρακαλώ και ακόμα δουλεύει απλά επειδή είναι 14” είναι πλέον στο server room αλλά σκύλος ούτε ασφάλεια δεν έχει κάψει

@ ADSLgr.com All rights reserved.