PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιωάννινα. Πόρτες ΑDSL σε PSTN γραμμές. Τι θα γίνει τέλος πάντων?!



georgtheitalian
17-04-06, 15:59
Ξέρει μήπως κανείς πότε θα τοποθετηθούν νέε πόρτες στα γιάννενα που μας έχουν στήσει εδώ και 3 μήνες?

Έλεος!!!!!!!!!!!

apok
17-04-06, 16:01
Στο 134 ίσως σου πουν.. εμείς που να ξέρουμε?:p

georgtheitalian
17-04-06, 16:04
Τρέχα γύρευε! Εδω πάω στο κεντρικό του ΟΤΕ εδώ στα γιάννενα και οι υπάλληλοι μέσα δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα!

nikgr
17-04-06, 16:21
την καταδίκη μας μέσα μ' αυτον τον πΟΤΕ...:down:

No-Name
17-04-06, 16:21
Στήλε mail στο oteshop και εντός 2 μερών θα σε πάρουν τηλέφωνο για να σε ενημερώσουν!
Κάποτε μία φορά είχα στήλει για να ρωτήσω για ταχύτητες άνω του 1 mbit και μου είχαν απαντήσει.Ενοοείται αρνητικά :down:

secjournalist
17-04-06, 17:15
Η Απάντηση ειναι πΟΤΕ.Γιατι νομίζεις οτι βγήκε το παρατσούκλι.Δεν κανει πΟΤΕ τίποτα.(Εκτος από το να παίρνει λεφτά εννοείται):down: :down: :down:

Chris_Nik
17-04-06, 19:56
Καλά υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με τις πόρτες..... Άστα να πάνε.....:down: :down:

sdikr
17-04-06, 20:06
Η Απάντηση ειναι πΟΤΕ.Γιατι νομίζεις οτι βγήκε το παρατσούκλι.Δεν κανει πΟΤΕ τίποτα.(Εκτος από το να παίρνει λεφτά εννοείται):down: :down: :down:

τώρα που θα βάλουν πόρτες οι isp επιτέλους θα δούμε και κάποιους να κάνουν κάτι (ναι καλά )

logan11
17-04-06, 21:02
Ξέρει μήπως κανείς πότε θα τοποθετηθούν νέε πόρτες στα γιάννενα που μας έχουν στήσει εδώ και 3 μήνες?

Έλεος!!!!!!!!!!!

cool mate.:)
Πες μου το τηλέφωνό σου (τον κωδικό περιοχής και τα 3-4 πρώτα νούμερα) και θα σου απαντήσω πόσες πόρτες έχει ελέυθερες στο εν λόγω DSLAM.

georgtheitalian
17-04-06, 23:08
26510-3238


τώρα που θα βάλουν πόρτες οι isp επιτέλους θα δούμε και κάποιους να κάνουν κάτι (ναι καλά )

Tι εννοείς? Θα βάλει δικό της δίκτυο η forthnet π.χ.?

sdikr
17-04-06, 23:14
26510-3238


τώρα που θα βάλουν πόρτες οι isp επιτέλους θα δούμε και κάποιους να κάνουν κάτι (ναι καλά )

Tι εννοείς? Θα βάλει δικό της δίκτυο η forthnet π.χ.?

Μάλλον δεν κατάλαβες το ειρωνικό της υπόθεσης ;)

Ναι απο το 2003 λένε οτι θα βάλουν, μερικοι το κάναν κουτσά στραβα, τώρα κάποιοι δινουν σε κάποιες περιόχες της Αθήνας, οπότε μπορείς να περιμένεις πότε θα δώσουν στα Ιωαννινα ......

georgtheitalian
17-04-06, 23:20
Δεν το'ξερα, το πιασα τώρα, και το κρατάω να μην μου φύγει.:rofl:

Καλό και αυτό!

georgtheitalian
17-04-06, 23:50
Λοιπον τι έγινε? Θα μου πεις για το dslam μου?

sdikr
17-04-06, 23:52
Λοιπον τι έγινε? Θα μου πεις για το dslam μου?

εεε μήπως πρέπει να περιμένεις λίγο ας πούμε μέχρι αυριο;

georgtheitalian
18-04-06, 00:08
Και αυριο και μεθαυριο (που λέει ο λόγος) εγώ τον Ιουνιο το θέλω το ADSL

sdikr
18-04-06, 00:27
Και αυριο και μεθαυριο (που λέει ο λόγος) εγώ τον Ιουνιο το θέλω το ADSL

Καλός!!!!!! :up:

No-Name
18-04-06, 00:38
Έχω να σου προτείνω πήγαινε σε έναν ΟΤΕ κοντά σου και πές με το ύφος που σε φαντάζομαι "Θέλω DSL τον Ιούνιο" και περίμενε μία αναμενόμενη απάντηση.

georgtheitalian
18-04-06, 10:50
"Καλά μέχρι τον Ιούνιοι βλέπουμε! Έλα τότε και τα ξαναλέμε, ειδικά τον Αυγουστο που θα έχει φύγει ο κόσμος και θα έχει πόρτες"

Μου φένεται ο τύπος θα μπέρδεψε η δεν μπορεί να ξεχωρίσει το ADSL απ' το σιτάρι που συγκομιδείται 'Αυγουστο.
Αυτοί οι υπαλλήλοι του ΟΤΕ είναι πράγματι πολύ ειδικευμένοι στο αντικείμενο της δουλειάς τους.:lol:

logan11
18-04-06, 15:30
Δυστυχώς φίλε Γιώργο.:(
δεν έχουν βάλει επιπλέον πόρτες στο κέντρο σου ακόμα.
sorry.

Κέντρο Ιωαν. 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ:
ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΟΡΤΕΣ DSLAM: PSTN=0 ISDN=0

morfeas-dsl-
18-04-06, 15:36
Και εγω στα γιαννενα πηγα να μου κανουν αναβαθμιση σε ενα mbit αγοραζοντας ενα πακετο προσφορας και μου λενε πως πρεπει να την κοψουν και να την ξαναενεργοποιησουν. Κοιταω μια λιστα αναμονης περιπου 3 σελιδες με ονοματα!
Ελεος.

Ερχομαι αγρινιο για τις διακοπες λεω δεν βαζω και εδω ενα πακετο? Κοιταω, τα ιδια χαλια...

georgtheitalian
18-04-06, 19:38
:sorry: Ούτε για ISDN? Μου είχαν πει ότι είχε λίγες :yawn:

Εδω που τα λέμε όμως δεν καταλαβαίνω. Τι διαφορά άμα έχεις adsl σε pstn η σε isdn. ταχύτητα μήοως?

ipo
18-04-06, 19:49
Είναι φορές που η νοοτροπία του ΟΤΕ μου φαίνεται εντελώς ανεξήγητη.

Ακόμα και εναλλακτικοί να μην υπάρχουν, τον συμφέρει να προσλάβει μερικούς τεχνικούς ακόμα για να εγκαθιστούν, να ενεργοποιούν και να συντηρούν DSLAM. Χρήματα θα πάρει από τους πελάτες, δεν θα χάσει κάτι. Αντιθέτως ακόμα και με τους εναλλακτικούς να καραδοκούν, δεν πτοείται και προτιμά να μην κερδίζει όσα χρήματα θα μπορούσε, ενώ πολλοί Έλληνες είναι off-line εξαιτίας του.

Ας μπει μία καθαρά ιδιωτική εταιρεία στη θέση του να δούμε λίγο διαδίκτυο.

georgtheitalian
18-04-06, 19:54
Εγώ δεν καταλαβαίνω. Επειδή λεν λοίγοι βάζουν ιντερνετ οι τιμές είναι ψηλές. Μα δεεν πάει
χαμηλή ζύτηση=πτώση τιμών, υψηλή ζύτηση=αυξηση τιμών?

Και τι διαφορα υπάρχει(προηγούμενο Post)

logan11
18-04-06, 20:57
Εδω που τα λέμε όμως δεν καταλαβαίνω. Τι διαφορά άμα έχεις adsl σε pstn η σε isdn. ταχύτητα μήοως?

Το ADSL καμία. Απλά χρησιμοποιείται λίγο διαφορετικό φάσμα συχνοτήτων.

>>Οι PSTN γραμμές χρησιμοποιούν τις συχνότητες μέχρι 4 kHz περίπου(αρκεί τόσο λίγο για ικανοποιητική μεταφορά φωνής).
Απο κει και πάνω (>8 kHz) χρησιμοποιούνται από το DSL.
>>Στις ISDN από την άλλη, το φάσμα που χρησιμοποιείται για την τηλεφωνία φτάνει μέχρι τα 80 kHz (αν θυμάμαι καλά). Γι'αυτό και με ISDN μπορείς να έχεις πολλά νούμερα στο ίδιο καλώδιο. Απο κει και πάνω (>80κάτι kHz) χρησιμοποιούνται από το DSL.

georgtheitalian
18-04-06, 22:27
Φχαριστο!

Ομως θα υπάρχει λιγότερη κυκλοφοριακή σύγχηση με ISDN έτσι? Αρα μεγαλύτερες ταχύτητες ADSL. Γιατι με PSTN 1ο αυτοι που έχουν PSTN είναι περισσότεροι και 2ο αυτοί που έχουν ISDN θα τους κάνουν στην μπάντα(η δεν πάει έτσι)

logan11
18-04-06, 23:16
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία. Στο τέλος όλοι (PSTN και ISDN) περνάμε από τα ίδιο backbone δίκτυο (ΒΒRAS).
Αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι ακριβώς έτσι.

Nismo
30-04-06, 17:17
περίπου σε 1 μήνα θα μπουν 100 pstn + 100 isdn αλλά οι αιτήσεις σε αναμονή ειδικά οι pstn είναι πολλές οπότε όποιοι συνδεθούν θα ναι τυχεροί εκτός και αν υπάρξουν διακοπές οι ακυρώσεις αιτήσεν λόγω καλοκαιριού π.χ από φοιτητές, υπομονή και βλέπουμε τι θα γίνει

manicx
02-05-06, 11:17
Φίλε georgtheitalian, καλύτερα να πας για τσίπουρα. Το είχα συζητήσει το θέμα με ιδιοκτήτη ξενοδοχείου στα Γιάννινα. Ο άνθρωπος θέλει adsl για να κάνει τη δουλειά του και έχει φάει πίκρα. Το είχα αναλάβει εγώ να τον βοηθήσω και ούτε με βύσμα δεν κάνεις δουλειά.

harrysvr
02-05-06, 17:59
Και εγώ που είμαι με vivodi cube στα Γιάννενα έλεγα να κόψω στο 5μηνο και να πάω στην οτενετ που έχει προσφορά ασύρματο router+wifi, τώρα με αυτά που βλέπω άμα το κόψω θα ξαναδώ internet σε κανα 3μηνο...

Nismo
03-05-06, 01:16
harrysvr γιατι να φύγεις από vivodi και να πας otenet; μόνο για το ρουτερ δεν αξίζει νομίζω ειδικά αφού η vivo πρέπει να παει καλύτερα απο ταχύτητες, ποσο κατεβάζεις απο rapidshare αν επιτρέπεται;

harrysvr
03-05-06, 20:38
harrysvr γιατι να φύγεις από vivodi και να πας otenet; μόνο για το ρουτερ δεν αξίζει νομίζω ειδικά αφού η vivo πρέπει να παει καλύτερα απο ταχύτητες, ποσο κατεβάζεις απο rapidshare αν επιτρέπεται;
κανονικά με 58kbps(512).:up:

@ ADSLgr.com All rights reserved.