PDA

Επιστροφή στο Forum : επιλογη ρουτερ



vasman15
02-03-10, 21:49
καλησπερα αποφασισα να ερθω και εγω στο δικτυο της cyta και παρελαβα το ρουτερ που μου εστειλαν ειναι το pirelli ,τι λετε να το κρατησω ή να ζητησω αλλαγη με το thomson 782 που εχω διαβασει οτι ειναι επωνυμο και πιο αξιοπιστο?ιδιαιτερες απαιτησεις δεν εχω απο το router.

dzadelis
02-03-10, 22:47
Προσωπικά ψηφίζω ανεπιφύλακτα υπέρ του Pirelli. :oneup:

vasman15
03-03-10, 10:11
φιλε δημητρη διαβασα τις αποψεις σου υπερ του pirelli ,αλλα εχω μια επιφυλαξη και μια προκαταληψη επειδη αρκετο καιρο εχω το thomson 585 και δεν ειχα καποιο προβλημα ,γιαυτο σκεφτομαι ξανα το 782...

ZhenXlogic
03-03-10, 12:06
φιλε δημητρη διαβασα τις αποψεις σου υπερ του pirelli ,αλλα εχω μια επιφυλαξη και μια προκαταληψη επειδη αρκετο καιρο εχω το thomson 585 και δεν ειχα καποιο προβλημα ,γιαυτο σκεφτομαι ξανα το 782...

Pirelli δαγκωτό! :oneup:

george1994
16-03-10, 20:26
Εγω παλι το 782, κανανα προβλημα απο τον Νοεμβρη που το εχω και ... admin access.

vasman15
16-03-10, 21:27
λοιπον εχω ενα προβλημα απο την μερα τις ενεργοποιησης δεν εχω τηλεφωνο ,εδω και μια εβδομαδα εχω δωσει του κοσμου τα λεφτα στα κινητα για να ρωταω ποτε θα ρθει αυτος ο περιβοητος τεχνικος που μου ειπαν οτι πρεπει να ρθει γιατι εχει προβλημα η γραμμη και τελικα με ειδοποιησαν σημερα οτι θα ρθει την πεμπτη!!!10 μερες δηλ χωρις τηλεφωνο,το δε ιντερνετ υπολειτουργει αφου μου μειωσαν την ταχυτητα στα 1000 γιατι αποσυγχρονιζονταν το pirelli στην 2αρα.οποτε προς το παρον οι χειροτερες εντυπωσεις απο cyta και pirelli το μονο που μου μενει ειναι να περιμενω για να δουμε τελικα τι φταιει.μεχρι και σημερα ειχα αποφασισει να κανω διακοπη αλλα απο περιεργεια θα περιμενω το πορισμα και αν δεν βρεθει λυση βουρ με τα χιλια πισω στον καλο αξιοπιστο και φαρμακερο ΟΤΕ.ειδωμεν:hmm:

dzadelis
17-03-10, 00:46
Μάλλον φίλε vasman15 υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με τη γραμμή σου, ίσως κάποιο βραχυκύκλωμα. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δεν θα φταίει η Cyta για την ταλαιπωρία σου. Ωστόσο είναι πολύ δυσάρεστο που πρέπει να περιμένεις τόσες μέρες χωρίς τηλέφωνο και με κολοβό internet.

vasman15
18-03-10, 17:57
τελικα επεσα σε ελλατωματικο pirelli ,εγινε αντικατασταση με επισης pirelli μιας και υπηρχε μονο αυτο διαθεσιμο και ετσι προς το παρρον ειμαι οκ ,αφου η γραμμη μου που ελεγχθηκε απο τον τεχνικο δεν εχει κανενα προβλημα...

dzadelis
18-03-10, 18:09
Εφόσον τώρα όλα σου δουλεύουν καλά, είσαι μια χαρά. Γενικά θεωρώ ότι τα Pirelli είναι πολύ αξιόπιστα. Απλά εσένα σου έτυχε κομμάτι με αστοχία υλικού. Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
;)

vasman15
18-03-10, 18:21
σχετικα με την αξιοπιστια του pirelli την ανεφερε και ο τεχνικος λεγοντας χαρακτηριστικα οτι τοσο καιρο ειναι το πρωτο pirelli που αλλαζει -εδω παιρνω βραβειο για την γκαντεμια μου-:rolleyes:πιο προβληματικα και πιο ευαισθητα κατα κορων ειναι τα 782, συμφωνα με τον τεχνικο ,απο εκει και περα ειναι μη σου τυχει...:rolleyes:

neo24gr
09-04-10, 10:46
εχω το Pirelli αλλα μετα απο αυτο το νεο συστημα που αρχησαν αν περνανε στα dslam τους,οπου γινεται αυτοματη υποβαθμιση ταχυτητας οταν το μοντεμ εχει καποιες αποσυνδεσεις μου την εχει δωσει γερα στα νευρα!
μπορω να συνδεσω καποιο αλλο μοντεμ που να μπορω να καθοριζω εγω την ταχυτητα συνδεσεις μου?
για παραδειγμα ,μπορω να το κανω με το thomson tg585?
εχω 1play 12mbps.

dzadelis
09-04-10, 11:51
Κι εγώ έχω Pirelli και βρίσκομαι σε πολύ μεγάλη απόσταση από το DSLAM χωρίς όμως να αντιμετωπίζω πρόβλημα. Εξάλλου δεν έχω παρατηρήσει καμία μείωση στη ταχύτητα με την οποία κλειδώνω και κατεβάζω!
:hmm:

neo24gr
09-04-10, 13:33
στις 8αρες γραμμές δεν τίθεται θέμα!
στις 12αρες όμως σε κλειδώνει στα 9,σε περίπτωση που κάνει έναν συγκεκριμένο αριθμό αποσυνδέσεων το μόντεμ.
σιγα σιγα βαζουν αυτα το συστημα DLM ( οπως μου ειπανε)στους κομβους τους....
δώρον άδωρον δηλαδή!

antonis556
09-04-10, 13:53
To Pirelli που δινει η cyta ειναι ξεκλειδωτο ή οπως στην ΟΝ που ειναι κλειδαμπαρωμενο ? :p

neo24gr
09-04-10, 14:17
χειροπόδαρα κλειδωμένο!

vasman15
09-04-10, 16:59
στις 8αρες γραμμές δεν τίθεται θέμα!
στις 12αρες όμως σε κλειδώνει στα 9,σε περίπτωση που κάνει έναν συγκεκριμένο αριθμό αποσυνδέσεων το μόντεμ.
σιγα σιγα βαζουν αυτα το συστημα DLM ( οπως μου ειπανε)στους κομβους τους....
δώρον άδωρον δηλαδή!

μηπως αν δοκιμαζες το 782 θα ειχες λιγοτερες αποσυνδεσεις?δεν ξερω βεβαια αν θα στο αλλαξουν,αν και συνφωνα με τα λεγομενα των υπολοιπων παιδιων στο forum το pirelli ειναι πιο σταθερο

ZhenXlogic
09-04-10, 17:48
Για να πάρουμε μια ιδέα το τι είναι το λεγόμενο DLM (Dynamic Line Managment):

Dynamic Line Management (DLM) is a process which continously monitors your line to ensure that a stable connection is being maintained.

This works by data being sent to the DSLAM every time you connect to the Internet, including line data and any errors on the phone line.

The information is collated by the Data Collector which in turn sends it to the Dynamic Line Management system.

Should the DLM detect an issue on the line it will adjust SNR and Interleaving settings or decrease your connection (sychronisation) speed to a level which will provide you with a stable connection.

If on the contrary your connection proves stable at a higher sychronisation speed, DLM will increase your profile to operate at this level.

It's important to note that your connection must remained sychronised at the higher rate for 3 days before DLM will update your BRAS profile.

If any changes are made, DLM sends the information via the flow stream to NCAS. NCAS then reports to the DSLAM which then makes the relevant changes to the individual users line card.

To DLM ενεργοποιείται στο Α\Κ και κάνει Monitoring της γραμμές τον πελατών όταν το DLM στο monitor που κάνει για 5 ~ 10 μέρες βρει ότι μια γραμμή κάνει Loss Of Signal Disconnect μετράει τον ρυθμό που το κάνει και αυτόματα κάνει Adjust το SNR στο επιθυμητό level ώστε να είναι σταθερή η γραμμή.

Δεν είναι απαραίτητο ότι στης 12αρες θα σε πάει στα 9\768 θα κάτσει το DLM θα κάνει το monitor θα κάνει το Triger Analysis θα βγάλει το πόρισμα και θα σε πέραση στο Port σου το επιθυμητό σταθερό Profile που θέλει αυτό για να είναι σταθερή η γραμμή.

@neo24gr: Διάβασα το post σου στο Support forum ισχύει ότι αν το DLM δούλεψη και σε ανεβάσουν σε profile 12αρας μετά από 10μερες θα βρεθείς στα 9\768, το DLM δεν αποσκοπεί σε καμιά περίπτωση να μικρύνει τον ρυθμό τον βλαβών στους τεχνικούς άπλα προσπαθεί να παρέχει σταθερές υπηρεσίες στον πελάτη χωρίς πρόβλημα, της μέρες που είσαι στα 9\768 δεν είσαι stable!?

ScrotieMcBoogerballs
09-04-10, 21:00
στις 8αρες γραμμές δεν τίθεται θέμα!
στις 12αρες όμως σε κλειδώνει στα 9,σε περίπτωση που κάνει έναν συγκεκριμένο αριθμό αποσυνδέσεων το μόντεμ.
σιγα σιγα βαζουν αυτα το συστημα DLM ( οπως μου ειπανε)στους κομβους τους....
δώρον άδωρον δηλαδή!
Εδώ τίθεται στις 2άρες, δεν θα τίθεται στις 8άρες;:down:
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μου είχαν ρίξει το συγχρονισμό στo 1Mbps (από 2 που είναι κανονικά).
Μαραθώνιος τηλεφωνικών συνδιαλέξεων με το τεχνικό τμήμα τους, αποστολή τεχνικών για να ελέγξουν την γραμμή. Δεν βγήκε τπτ. Παρακάλια και απειλές για καταγγελία από μέρους μου στην ΕΕΤΤ. Τπτ. Μέχρι που τους είπα να τους κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ρε παιδί μου ότι δέχομαι τα όποια disconnects και την όποια διαλειπτή παροχή υπηρεσιών προκειμένου να συγχρονίζω στα 2. Επικοινωνία ξανά μανά με το νομικό τμήμα και άκρη δεν έβγαινε. Ήταν ανένδοτοι.
Τελικά η άκρη βρέθηκε με έναν γνωστό μου που δουλεύει τεχνικός της cyta και πήρε και κανόνισε το λοκάρισμα στα 2Mbps... Όπως μου είπε αυτό γίνεται από τη "κονσόλα" (έτσι το αναφέρουν) στην Αθήνα και όχι τοπικά.
for the record έχω attenuation 57db λόγω απόστασης από dslam αλλά τα 2Μbps τα σηκώνει άνετα. Άντε να έχω έναν αποσυγχρονισμό το 24ωρο. Σιγά τα ωά...
Απλά καμιά φορά (το τρίμηνο ας πούμε) εκτινάσσεται το attenuation στα 61 (για ένα 24ωρο) και γίνεται πάρτυ.:p Μετά επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα.

vasman15
09-04-10, 21:02
δηλ για να καταλαβουμε οι αποσυνδεσεις και ο αποσυγχρονισμος που μπορει να οφειλονται?

neo24gr
09-04-10, 21:28
Για να πάρουμε μια ιδέα το τι είναι το λεγόμενο DLM (Dynamic Line Managment):


To DLM ενεργοποιείται στο Α\Κ και κάνει Monitoring της γραμμές τον πελατών όταν το DLM στο monitor που κάνει για 5 ~ 10 μέρες βρει ότι μια γραμμή κάνει Loss Of Signal Disconnect μετράει τον ρυθμό που το κάνει και αυτόματα κάνει Adjust το SNR στο επιθυμητό level ώστε να είναι σταθερή η γραμμή.

Δεν είναι απαραίτητο ότι στης 12αρες θα σε πάει στα 9\768 θα κάτσει το DLM θα κάνει το monitor θα κάνει το Triger Analysis θα βγάλει το πόρισμα και θα σε πέραση στο Port σου το επιθυμητό σταθερό Profile που θέλει αυτό για να είναι σταθερή η γραμμή.

@neo24gr: Διάβασα το post σου στο Support forum ισχύει ότι αν το DLM δούλεψη και σε ανεβάσουν σε profile 12αρας μετά από 10μερες θα βρεθείς στα 9\768, το DLM δεν αποσκοπεί σε καμιά περίπτωση να μικρύνει τον ρυθμό τον βλαβών στους τεχνικούς άπλα προσπαθεί να παρέχει σταθερές υπηρεσίες στον πελάτη χωρίς πρόβλημα, της μέρες που είσαι στα 9\768 δεν είσαι stable!?

οχι δεν είμαι σταθερός!
γιατί πριν κάνουν αυτο που κανανε με το DLM ,συγχρόνιζα κανονικά στα 10226 download -1024 upload.
και όταν είχα τους συνήθεις αποσυγχρονισμους στις 10 το βράδυ κυρίως της αργιες(θελω να το τονίσω αυτο ) έπεφτα στα 9800 αντε 9600 download και εμένα εκεί!
τώρα!
είμαι όλη μέρα στα 9212 ,εχω απο συγχρονισμο στις 8 περιπου και εκ νεου συνδεση στα 8500 mbps~!
ημαρτον!
το Far End Indicator interleaved Path FEC Correction γεμίζει σφάλματα σε 8ψηφιο αριθμό!
κάτι που δεν συνέβαινε πριν!
δεν είναι καλό!
προσωπικά δεν το βλέπω να κάνει δουλειά το DLM!

σίγουρα δεν αποσκοπεί στο να να μικρύνει τον ρυθμό τον βλαβών στους τεχνικούς?
μα όταν του άλλου του μειώνεις την ταχύτητα είναι επόμενο να έχει μικρο - μηδενικό αριθμό σφαλμάτων ,άρα και μικρο αριθμό παραπόνων!
και αντί να βρουν ποιος παράγοντας προκαλεί το πρόβλημα της γραμμής ,του μειώνουμε << του άσχετου >> την ταχύτητα και όλα οκ!
και σιγά μην πάρει χαμπάρι!
δεν είναι όλοι ψαγμένοι παιδιά!
το ότι κάποιος έχει υπολογιστή και ίντερνετ στο σπίτι,δεν σημαίνει οτι έχει και μαύρη ζώνη στα computer!

........Auto merged post: neo24gr πρόσθεσε 1 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εδώ τίθεται στις 2άρες, δεν θα τίθεται στις 8άρες;:down:
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μου είχαν ρίξει το συγχρονισμό στo 1Mbps (από 2 που είναι κανονικά).
Μαραθώνιος τηλεφωνικών συνδιαλέξεων με το τεχνικό τμήμα τους, αποστολή τεχνικών για να ελέγξουν την γραμμή. Δεν βγήκε τπτ. Παρακάλια και απειλές για καταγγελία από μέρους μου στην ΕΕΤΤ. Τπτ. Μέχρι που τους είπα να τους κάνω μια υπεύθυνη δήλωση ρε παιδί μου ότι δέχομαι τα όποια disconnects και την όποια διαλειπτή παροχή υπηρεσιών προκειμένου να συγχρονίζω στα 2. Επικοινωνία ξανά μανά με το νομικό τμήμα και άκρη δεν έβγαινε. Ήταν ανένδοτοι.
Τελικά η άκρη βρέθηκε με έναν γνωστό μου που δουλεύει τεχνικός της cyta και πήρε και κανόνισε το λοκάρισμα στα 2Mbps... Όπως μου είπε αυτό γίνεται από τη "κονσόλα" (έτσι το αναφέρουν) στην Αθήνα και όχι τοπικά.
for the record έχω attenuation 57db λόγω απόστασης από dslam αλλά τα 2Μbps τα σηκώνει άνετα. Άντε να έχω έναν αποσυγχρονισμό το 24ωρο. Σιγά τα ωά...
Απλά καμιά φορά (το τρίμηνο ας πούμε) εκτινάσσεται το attenuation στα 61 (για ένα 24ωρο) και γίνεται πάρτυ.:p Μετά επανέρχεται στα κανονικά επίπεδα.

πραγματικά φίλε ,πιστεύω ότι είσαι ο μόνος που μπορεί να με καταλάβει!:oneup:

........Auto merged post: neo24gr πρόσθεσε 23 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δηλ για να καταλαβουμε οι αποσυνδεσεις και ο αποσυγχρονισμος που μπορει να οφειλονται?

υγρασία,μισοκομενο καλώδιο που με την συστολή διαστολή κατά την διάρκεια της ημέρας σου κάνει τα γνωστά τσαλιμάκια η γραμμή!
αν κοντά σου κάποιος εχει dect ασύρματο τηλέφωνο και ιδίως αν είναι κάνα κινέζικο θα έχεις τρελές παρεμβολές!
ακόμα και ένας κινέζικος φορτιστής εάν συνδεθεί σε μια πρίζα του σπιτιού σου,θα έχεις σίγουρα αποσυγχρονισμο του μόντεμ!

neo24gr
28-04-10, 12:30
εχω ενα thomson tg585 v7.
πως μπορω να το σταρω για να το δοιμασω στην cyta συνδεση που εχω?
θελω να το δοκιμασω!
εχω περασει τους κωδικους, συνδεεται κανονικα!
ολα μου τα βγαζει τσεκαρισμενα οκ!
αλλα δεν ανοιγει σελιδες τιποτα!
θελει καποια αλλη συγκεκριμενη ρυθμιση?

@ ADSLgr.com All rights reserved.