PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποριες για μεταβαση σε pstn



alkibiadhs
03-03-10, 00:21
Μολις εμαθα οτι μπορω επιτελους να μεταβω στα 8Mbps και με την ευκαιρια να αλλαξω την γραμμη μου απο isdn σε pstn αλλα εχω μερικες αποριες.
1)Γιατι με την isdn πληρωνω ~35 ευρω παγιο;
2)Αν μεταβω σε pstn θα εχω καποιο προβλημα με τα στατιστικα της γραμμης μου;
3)Αν μεταβω σε pstn θα εχω προβληματα σταθεροτητας;

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=69258&stc=1&d=1267564717

sexrazat
03-03-10, 00:27
Μολις εμαθα οτι μπορω επιτελους να μεταβω στα 8Mbps και με την ευκαιρια να αλλαξω την γραμμη μου απο isdn σε pstn αλλα εχω μερικες αποριες.
1)Γιατι με την isdn πληρωνω ~35 ευρω παγιο;
2)Αν μεταβω σε pstn θα εχω καποιο προβλημα με τα στατιστικα της γραμμης μου;
3)Αν μεταβω σε pstn θα εχω προβληματα σταθεροτητας;

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=69258&stc=1&d=1267564717

Πάγιο διμήνου με ΦΠΑ για Pstn 29,5 + 2,38 για αναγνώριση σούμα 31,88.
Isdn 37,80. Διαφορά 3 € το μήνα.

Μετατροπή από Isdn σε Pstn κοστίζει 35 €. Γενικά δεν σε συμφέρει. Μετά από ένα χρόνο θα αρχίσεις να κερδίζεις 3 € το μήνα και θα χάσεις και τη 2η γραμμή.

Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

alkibiadhs
03-03-10, 15:59
Πάγιο διμήνου με ΦΠΑ για Pstn 29,5 + 2,38 για αναγνώριση σούμα 31,88.
Isdn 37,80. Διαφορά 3 € το μήνα.

Μετατροπή από Isdn σε Pstn κοστίζει 35 €. Γενικά δεν σε συμφέρει. Μετά από ένα χρόνο θα αρχίσεις να κερδίζεις 3 € το μήνα και θα χάσεις και τη 2η γραμμή.

Κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα.

Δηλαδη παω μονο για αναβαθμιση ταχυτητας;Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω καινουριο θεμα αλλα μηπως το jetspeed 520i τα βρει σκουρα με τα 8Mbps;

zombie_wireless
03-03-10, 18:47
Δεν το νομίζω...

knowlton
03-03-10, 20:35
Αν έχεις χρήση για το 2ο κανάλι ταυτόχρονης επικοινωνίας που σου παρέχει η ISDN (μέσω υπάρχοντος τηλεφωνικού κέντρου) τότε να την διατηρήσεις.

Αν δεν συντρέχει ο παραπάνω λόγος, τότε μετέτρεψέ την σε PSTN. Ενδέχεται να «δεις» λίγο υψηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού*, και μ' έναν VoIP γεωγραφικό αριθμό μπορείς να δεχθείς παραπάνω από 3 ταυτόχρονες εισερχόμενες κλήσεις.

* http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

Σχετικά με την αναβάθμιση σε 8Mbit, υπάρχει περίπτωση ν' αναβαθμιστεί ξανά η σύνδεσή σου σε 24/1 Mbits σε λίγο καιρό.

agrelaphon
03-03-10, 21:54
Δηλαδη παω μονο για αναβαθμιση ταχυτητας;Δεν ξερω αν πρεπει να ανοιξω καινουριο θεμα αλλα μηπως το jetspeed 520i τα βρει σκουρα με τα 8Mbps;

Πέτα το

knowlton
03-03-10, 22:15
Παρόλο που θέλω πολύ να συμφωνήσω με το ύφος του προλαλήσαντα για τα Jetspeed, ας το θέσω πιο διπλωματικά: «Υπάρχουν καλύτερα ADSL modem και modem/router στην αγορά απ' το Jetspeed».

Κι αν κάνεις τελικά την μετατροπή της ISDN σε PSTN θα χρειαστείς Annex A modem απ' το Annex B που έχεις.

alkibiadhs
04-03-10, 00:07
Αν έχεις χρήση για το 2ο κανάλι ταυτόχρονης επικοινωνίας που σου παρέχει η ISDN (μέσω υπάρχοντος τηλεφωνικού κέντρου) τότε να την διατηρήσεις.

Αν δεν συντρέχει ο παραπάνω λόγος, τότε μετέτρεψέ την σε PSTN. Ενδέχεται να «δεις» λίγο υψηλότερες ταχύτητες συγχρονισμού*, και μ' έναν VoIP γεωγραφικό αριθμό μπορείς να δεχθείς παραπάνω από 3 ταυτόχρονες εισερχόμενες κλήσεις.

* http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=19417

Σχετικά με την αναβάθμιση σε 8Mbit, υπάρχει περίπτωση ν' αναβαθμιστεί ξανά η σύνδεσή σου σε 24/1 Mbits σε λίγο καιρό.

Στο isdn modem εχω συνδεδεμενες 2 τηλεφωνικες συσκευες(αν και η μια δεν ειναι τοσο απαραιτητη) αν αυτο εννοεις με το 2ο καναλι ταυτοχρονης επικοινωνιας.

Μπορειτε να μου προτεινετε καποια modems annex A και καποια Annex B σε περιπτωση που δεν αλλαξω την γραμμη;

knowlton
04-03-10, 04:03
Απλά modems ή routers μ' ενσωματωμένα modem;

alkibiadhs
04-03-10, 16:39
Απλά modems ή routers μ' ενσωματωμένα modem;

Δεν ξερω εχουν καποια διαφορα;

akist
20-03-10, 01:30
Δεν ξερω εχουν καποια διαφορα;

Ναι. Τα απλά modems είναι συσκευές που μετατρέπουν το ψηφιακό σήμα σε αναλογικό έτσι ώστε να ταξιδέψει μέσα απ' το τηλεφωνικό δίκτυο κι όταν φτάσει στον προορισμό του το μετατρέπουν ξανά σε ψηφιακό. Οι routers είναι συσκευές που χρησιμοποιούνται για δρομολόγηση/προώθηση πακέτων δεδομένων, πχ μέσα σ' ένα δίκτυο. Το modem/router είναι ο συνδυασμός των δύο παραπάνω.;)

zaxosm
20-03-10, 01:39
Σου προτεινv να κρατησεις την isdn. Δεν συντρεχει λογος να πας σε pstn για 3 ευρω το μηνα.... Απλα κανε διακοπη το υπαρxον adsl και κανε καινοyρια συμβαση οπου θα σου δωσουν δωρεαν αυτοι modem/router;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.