PDA

Επιστροφή στο Forum : vpn zyxel prestige 661H



gmarker
17-04-06, 19:37
Διάβασα το manual αλλά δεν κατάλαβα πως γίνεται.
Στην εικόνα είναι το Menu του router. 2 μέρες τώρα δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Για το μόνο που είμαι σίγουρος είναι ότι στο My IP Address βάζω την δικιά μου wan ip και στο secure gateway address βάζω την wan ip του απομακρυσμένου. Μπορεί να μου πεί κάποιος τι πρέπει να βάλουμε στα υπόλοιπα πεδία αν υποθέσουμε ότι το ενα δίκτυο είναι 192.168.0.x και το άλλο 192.168.1.x ? Επίσης και οι 2 άκρες έχουν στatic ip και τον ίδιο router.

axeman
17-04-06, 20:04
Καλωςήρθες,

Αν δεν κάνω λάθος, όταν θέλεις να συνδέσεις 2 σημεία με χρήση VPN ώστε να συνδέσεις απομακρυσμένα τοπικά δίκτυα θα πρεπει τα εσωτερικά τοπικα δίκτυα να ανήκουν στο ιδιο subnet, ώστε με την λειτουργία του VPN τα 2 απομακρυσμένα τοπικά δίκτυα να συνδεθούν. Αλλιώς θα πρεπει στον router της κάθε πλευράς να παίζει και ΝΑΤ το οποίο να μεταφράζει τις διευθύνσεις που έρχονται μεσα απο το VPN σε διευθύνσεις του ίδιου υποδικτύου και αντίστροφα. Άρα μήπως θα πρεπεις να δοκιμάσεις να έχεις τα 2 τοπικά δίκτυα στο ίδιο υποδίκτυο (192.168.1.0/24 ή 192.168.0.0/24) ?

gmarker
17-04-06, 20:31
Στο manual λέει ότι η δύο άκρες πρέπει να είναι σε διαφορετικό δίκτυο.

cmos
17-04-06, 20:55
Ναι σε διαφορετικό δίκτυο πρέπει να είναι.

Δες και εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14789

Δυστυχώς κάποια από τα links που είναι στο παραπάνω thread δεν λειτουργούν για να βοηθηθείς περισσότερο.

axeman
17-04-06, 20:59
Δεν διαφωνώ βέβαια αλλά πως γίνεται ? Μήπως το VPN στα Zyxel κάνει το απαραίτητο ΝΑΤ ?

[EDIT]
Oκ, το post που έδωσες cmos με διαφώτισε. Σ' ευχαριστώ :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.