PDA

Επιστροφή στο Forum : Chrome: Aυτόματη μετάφραση σε 52 γλώσσες χωρίς plug-in και νέες λειτουργίες απορρήτου



nm96027
03-03-10, 10:06
Η Google ανακοίνωσε την Τρίτη μία νέα λειτουργία μετάφρασης στον Chrome στην έκδοση beta 4.1 για Windows. Σύμφωνα με την εταιρεία παρέχεται η αυτόματη και άμεση μετάφραση ιστοσελίδων από τον browser σε 52 γλώσσες χωρίς την ανάγκη εγκατάστασης plug-in. Όταν ο χρήστης διαβάζει μια σελίδα η οποία εμφανίζεται σε διαφορετική γλώσσα από αυτήν που έχει επιλέξει τότε ο Chrome εμφανίζει κατάλληλο μήνυμα ρωτώντας τον χρήση αν επιθυμεί την μετάφραση από το Google Translate. Ο χρήστης μπορεί επίσης να επιλέξει την αυτόματη μετάφραση μιας ιστοσελίδας κάθε φορά που εμφανίζεται, χωρίς προηγουμένως να έχει ερωτηθεί.

Aν και είναι γνωστό πως οι αυτόματες μηχανές μετάφρασης δεν έχουν πάντα αποδεκτά αποτελέσματα, η Google δήλωσε στο Google Chrome Blog πως η εφαρμογή αυτή θα καταστήσει διαθέσιμη σε όλους την παγκόσμια πληροφορία με έναν απλό και απροβλημάτιστο τρόπο.


"Σκεφτείτε πως μπορείτε να διαβάζετε νέα από όλο τον κόσμο στην μητρική σας γλώσσα ή να πραγματοποιείτε εμπορικές συναλλαγές σε διάφορες γλώσσες και χώρες."


Η Google επίσης ανακοίνωσε πως υπάρχουν βελτιώσεις στον τομέα της ασφάλειας και του απορρήτου. Οι χρήστες μπορούν πλέον να ελέγξουν τα cookies, Javascripts, plug-ins, pop-ups όχι μόνο συνολικά αλλά και για κάθε site της επιλογής τους. Για παράδειγμα μπορούν να να αποφασίσουν να επιτρέψουν την αποδοχή cookies μόνο για ιστοτόπους που εμπιστεύονται.


"Τα προγράμματα πλοήγησης στο διαδίκτυο (browsers) είναι πλέον το πιο σημαντικό κομμάτι του λογισμικού του υπολογιστή", δήλωσε ο Wieland Holfelder από την Google.

"Με την νέα έκδοση δίνουμε επιπλέον επιλογές και επιπλέον έλεγχο στον χρήστη προς την κατεύθυνση της ιδιωτικότητας του καθώς σερφάρει στο διαδίκτυο."

Μία νέα επιλογή στον Chrome είναι ο αυτόματος καθαρισμός όλων των cookies μετά από κάθε κλείσιμο του browser. Η λειτουργία αυτή προστέθηκε στην υπάρχουσα με την ονομασία "Incognito mode" η οποία επιτρέπει στους χρήστες να περιηγούνται στο διαδίκτυο χωρίς την καταγραφή ιστορικού.

Ο Chrome είναι ο μόνος (από τους μεγάλους) browser ο οποίος κέρδισε μερίδιο στην αγορά σύμφωνα με την Net Applications. Έτσι τα ποσοστά του τον Φεβρουάριο ήταν 5.61% σε σύγκριση με το 5.22% του Ιανουαρίου. Ο Internet Explorer (συνολικά) πήγε από το 62.12% στο 61.58% ενώ και ο Firefox σημείωσε μικρή πτώση από το 24.43% του Ιανουαρίου στο 24.23% του Φεβρουαρίου.


Πηγές: Zdnet.co.uk (http://news.zdnet.co.uk/security/0,1000000189,40064622,00.htm) και Google Chrome Blog (http://chrome.blogspot.com/2010/03/polyglot-google-chrome-beta-with-new.html)

gtklocker
03-03-10, 10:14
Μπράααβο, μπράααβο. Όταν ενσωματώσουν ολόκληρη τη Google να'ρθουν να μας πούν...

xolloth
03-03-10, 11:08
η μεταφραση ειναι μια πονεμενη ιστορια ,θα περασουν χρονια μεχρι να υπαρξει σοβαρη μεταφραση απο το google translate και τα παρομοια προγραμματα δυστυχως.

spaniol
03-03-10, 11:09
Ο καλύτερος και πιο γρήγορος web browser.

Theodore41
03-03-10, 11:25
Εσεις μπορειτε να γκρινιαζετε οσο θελετε,(εθνικο σπορ γαρ η γκρινια),αλλα εγω,μια χαρα την εχω κανει τη δουλεια μου,αρκετες φορες,με τον Altavista.

Vassilis1914
03-03-10, 11:56
Ο καλύτερος και πιο γρήγορος web browser.

+1:oneup:

DaveMurray
03-03-10, 14:36
παιδιά, δεν ξέρω τι λέει η google, αλλά προφανώς, για εμένα, λέει, ψέματα.....ότι είναι πλήρως "έτοιμη" αυτή η δυνατότητα....

τρέχω google chrome dev 5.0.343.0 build 40502, και ενώ η "σχετική" επιλογή, είναι ενεργοποιημένη, και σε κινέζικα πχ site να πάω, δεν δείχνει απολύτως τπτ για "αυτόματη μετάφραση".....

Καλό θα είναι, να αφήσει τις μούφες η google.....

satiros
03-03-10, 14:39
αν τα εγραφα ειναι εταιρικα και δεν ειναι γραμμενα σε καθημερινη γλωσσα ή εξιδεικευμενα τοτε δουλευει οχι αυτο αλλα τα περισοοτερα μεταφραστικα
το Χρωμιο ειναι οτι ηταν η φλογαλεπου πριν γρηγορος σελιδομετρητης

DaveMurray
03-03-10, 14:44
Αν, Αν, Αν, πρέπει, δηλαδή κτλ.....

Ενημερώστε κύριοι τις google, πως και που ακριβώς δουλεύει, και αφήστε τα σάπια....:down:

Simpleton
03-03-10, 14:49
η μεταφραση ειναι μια πονεμενη ιστορια ,θα περασουν χρονια μεχρι να υπαρξει σοβαρη μεταφραση απο το google translate και τα παρομοια προγραμματα δυστυχως.
Ακριβώς. Καλά θα κάνει η Google να μην συμπεριλαμβάνει στα αποτελέσματα της τις αυτόματα μεταφρασμένες σελίδες, διότι σε μεγάλο ποσοστό μάλλον αποτελούν απλά «αυτόματα παραχθείσες μπούρδες».

Εσεις μπορειτε να γκρινιαζετε οσο θελετε,(εθνικο σπορ γαρ η γκρινια),αλλα εγω,μια χαρα την εχω κανει τη δουλεια μου,αρκετες φορες,με τον Altavista.
Δεν είναι γκρίνια, αλλά κριτική. Πρέπει να παραδεχτείς ότι τα σημερινά αποτελέσματα συχνά θέλουν μια δόση φαντασίας για να βγάλεις νόημα. Όταν οι ίδιοι οι άνθρωποι συχνά έχουν προβλήματα με τη γλώσσα, φαντάσου πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία προγραμματισμού μιας μηχανής, έτσι ώστε να μπορεί να κατανοεί και να αποδίδει με κατάλληλο τρόπο τις γλωσσικές έννοιες.

Theodore41
03-03-10, 15:55
Ακριβώς. Καλά θα κάνει η Google να μην συμπεριλαμβάνει στα αποτελέσματα της τις αυτόματα μεταφρασμένες σελίδες, διότι σε μεγάλο ποσοστό μάλλον αποτελούν απλά «αυτόματα παραχθείσες μπούρδες».

Δεν είναι γκρίνια, αλλά κριτική. Πρέπει να παραδεχτείς ότι τα σημερινά αποτελέσματα συχνά θέλουν μια δόση φαντασίας για να βγάλεις νόημα. Όταν οι ίδιοι οι άνθρωποι συχνά έχουν προβλήματα με τη γλώσσα, φαντάσου πόσο δύσκολη είναι η διαδικασία προγραμματισμού μιας μηχανής, έτσι ώστε να μπορεί να κατανοεί και να αποδίδει με κατάλληλο τρόπο τις γλωσσικές έννοιες.

Εν ταξει,εν ταξει,ετσι ειναι,αλλα οταν το κειμενο,δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις,μια χαρα τα καταφερνει ο altavista.Ακομα και κινεζικα και γιαπωνεζικα,μου εχει μεταφρασει,οταν αγοραζα ρολογια απο την Ιαπωνια.

themaxx
03-03-10, 17:14
+1:oneup:
-1:down:

DaveMurray
03-03-10, 17:59
why :down: ; ; Για πες μας και εμάς που δεν συμφωνείς....

Διότι τα bench, δεν συμφωνούν, με το :down: σου.... :)

themaxx
03-03-10, 18:12
why :down: ; ; Για πες μας και εμάς που δεν συμφωνείς....

Διότι τα bench, δεν συμφωνούν, με το :down: σου.... :)

δεν έχει να κάνει με το θέμα στο αν είναι γρήγορος και ασφαλέστερος και άλλα "εμπριμέ "(εγώ των βρίσκω γρήγορο αλλά κατ'εμε έχει βλακώδη λογική με το download δεν σημαίνει όμως οτι δεν βολεύει εμένα δεν θα βολεύει κανένα ;))...άπλα έκανα το ανάποδο από αυτό που έκανε ο φίλος :p

Τώρα αυτό με τα benchmarks δεν μου λέει τίποτα. Που ξέρω γω τι μετράει ο καθένας και πώς μαγειρεύει στο σπίτι του τα αποτελέσματα χεχε. Για να μη μιλήσω για τo καρά μουφα τεστ του acid123

sotos65
03-03-10, 18:18
Αν, Αν, Αν, πρέπει, δηλαδή κτλ.....

Ενημερώστε κύριοι τις google, πως και που ακριβώς δουλεύει, και αφήστε τα σάπια....:down:

Ορίστε άπιστε Θωμά! :p

(η έκδοση του Chrome είναι η beta 4.1 που αναφέρεται στην είδηση)

69302

Και μία σελίδα με Ρωσικά,

69303

DaveMurray
03-03-10, 18:29
μπα.... τζίφος.....

και το δοκίμασα με τις σελίδες που εσύ "πήγες"......

Απλά googl-oκοροίδεμα τρώμε με το κουτάλι....

@themaxx

ξέρεις, οι θεωρίες συνομοσίας για μαγείρεμα μετρήσεων, από αξιόπιστες πηγές, είναι πραγματικά, κάτι το ουάου.....:whistle:

sotos65
03-03-10, 18:42
Βγάλε την 5.something που χρησιμοποιείς και βάλε την 4.1 που επισήμως δηλώνεται ότι δουλεύει (και δουλεύει όντως), προφανώς στην 5 είτε δεν λειτουργεί ακόμα, είτε είναι buggy η λειτουργία αυτή...

panoc
03-03-10, 18:46
Η Google επίσης ανακοίνωσε πως υπάρχουν βελτιώσεις στον τομέα της ασφάλειας και του απορρήτου. Οι χρήστες μπορούν πλέον να ελέγξουν τα cookies, Javascripts, plug-ins, pop-ups όχι μόνο συνολικά αλλά και για κάθε site της επιλογής τους. Για παράδειγμα μπορούν να να αποφασίσουν να επιτρέψουν την αποδοχή cookies μόνο για ιστοτόπους που εμπιστεύονται.[/YOUTUBE]



εγω αυτο το θεωρώ το πιο σημαντικό από όλα και είναι αυτο που μολις με εκανε να τον ξαναδοκιμάσω

zombie_wireless
03-03-10, 18:55
Ο καλύτερος και πιο γρήγορος web browser.

Πράγματι είναι ο καλός κατ'εμέ διότι το παρόν site με το mozilla σερνόταν στην κυριολεξία ενώ με αυτόν πετάει, σφαίρα πάει...

farcry
03-03-10, 19:05
Ο καλύτερος και πιο γρήγορος web browser.

http://www.opera.com/

aiolos.01
04-03-10, 05:02
Το google επενδυει πολλά στη μετάφραση. Σήμερα είδα οτι βάζει αυτόματα υπότιτλους στο youtube και έχει και αυτόματη μετάφραση. Και θέλουν να το βάλουν και στο android κάποια στιγμή για αυτόματη μετάφραση στα τηλεφωνήματα.


http://www.opera.com/

Πολύ σωστά, όποιος κοιτάει πέρα απο τη μόδα του FF παλιότερα και το chrome τώρα, ας του ρίξει μια ματιά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.