PDA

Επιστροφή στο Forum : [SOLVED] Πρόβλημα με το login μέσω SLiM σε netbook με Arch



ofoto
04-03-10, 12:08
Εδώ και μερικούς μήνες χρησιμοποιώ Archlinux σε ένα Acer Aspire One A110L (αυτό με τον 8GB SSD). Στα κατά καιρούς updates - και στη χρήση του, καθότι newbie στο linux γενικότερα, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, εκτός από χθές:

Μετά το update (σε ομολογουμένως αρκετά packages, όχι όμως testing) κάνω reboot, κατά το boot-up δεν φαίνεται να πηγαίνει κάτι στραβά, όμως στην οθόνη του SLiM το οποίο χρησιμοποιώ για login, δεν φαίνεται να λειτουργεί το πληκτρολόγιο (ακόμη και με το Caps Lock δεν ανάβει το αντίστοιχο LED :( ).

Επιπλέον, μιας και έχω βάλει το SLiM να ξεκινά αυτόματα, δεν έχω κάποιον τρόπο (που να γνωρίζω) για να μπώ σε terminal. Κατέληξα να κατεβάσω ξανά το .img του arch, να το βάλω σε ένα φλασάκι και να bootάρω έτσι. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω πως να προχωρήσω.

Μπορείτε να με βοηθήσετε;

jim_p
04-03-10, 12:29
Αν πατησεις ctrl+alt+f1 ως f6 θα σε βγαλει σε ενα απο τα 6 tty για να κανεις login κανονικα απο command line.

Δοκιμασε να βαλεις το παρακατω κομματι στο xorg.conf σου και να ξαναξεκινησεις τον slim

Section "ServerFlags"
Option "AutoAddDevices" "False"
EndSection

ofoto
04-03-10, 12:54
Θα το ξαναεπιχειρήσω το απόγευμα, αλλά απ'οσο προσπάθησα χθές, στην οθόνη του SLiM δεν φαίνεται να λειτουργεί καθόλου το πληκτρολόγιο...
Ευχαριστώ!

jim_p
04-03-10, 12:57
Τοτε ξεκινα απο τον grub σε runlevel 1, προσθετοντας το "1" στην γραμμη που εκκινει τον πηρυνα σου.
Θα φτασεις σε command line login με δικαιωματα root σε λιγα δευτερολεπτα και απο εκει θα κανεις οτι αλλαγη θες.

ofoto
04-03-10, 13:14
Ευχαριστώ και πάλι! Θα το δοκιμάσω το απόγευμα και θα ποστάρω τα νέα!

Vtester
04-03-10, 14:15
Αφου μπείς σε κονσόλα δώσε :
sudo pacman -Syyu

έπειτα δες αν σου λείπει κάτι απο τα εξής:
sudo pacman -S xf86-input-synaptics xf86-input-mouse xf86-input-keyboard xf86-input-evdev

καθώς και να δείς αν έχει γίνει κάποια αλλαγή στο DAEMONS= στο /etc/rc.conf
λογικά θα πρέπει να το έχεις κάπως έτσι ;
DAEMONS=(syslog-ng dbus hal network crond openntpd alsa slim)

Hal και dbus έχεις ;
sudo pacman -S hal dbus

Ελπίζω να το λύσεις γρήγορα :oneup:

gtklocker
04-03-10, 14:35
Αν το έχεις ρυθμίσει με inittab, πήγαινε στον grub και άλλαξε με e το kernel line. Βάλε 'ro 3'.

ofoto
04-03-10, 22:03
Λοιπόν, δούλεψε! :rofl:
Μπήκα μέσω του Grub σε single user mode (έγραψα "S" στο τέλος της γραμμής του kernel), και διαπίστωσα πως έλειπαν από τους daemons τα dbus και hal. Τα πρόσθεσα και λειτούργησε κανονικά!

Τώρα είναι έτσι:


DAEMONS=(@acpid @laptop-mode @networkmanager dbus hal syslog-ng !network !netfs @crond @alsa slim) Σας ευχαριστώ πολύ!
Πραγματικά με το Arch έχει "ζωντανέψει" το netbook (προηγουμένως είχε το linpus).

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κάποια καλύτερη σειρά στους daemons σε σχέση με αυτή που έχω, ώστε να βελτιωθεί - το έτσι κι αλλιώς γρήγορο - boot time του;

gtklocker
04-03-10, 22:09
Βασικά η σειρά σου είναι τελείως λάθος:

DAEMONS=(syslog-ng hal dbus !network @crond !netfs @networkmanager @acpid @laptop-mode @alsa slim)

Caret
04-03-10, 22:40
O dbus δεν χρειάζεται. Το ξεκινά ο hal ούτως ή άλλως. Acpid δεν έχω βάλει καθόλου (desktop).

Vtester
05-03-10, 02:19
ή θα βάλεις dbus πριν hal ή δεν το βάζεις καθόλου , βάσει archwiki πάντα : http://wiki.archlinux.org/index.php/HAL

@ ADSLgr.com All rights reserved.