PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή απο 512 σε 1024 Connx..



reo
18-04-06, 13:41
Καλημέρα σε όλους

Έχω στο όνομα μου γραμμή του ΟΤΕ 512 και θέλω να πάω σε 1024
Για να μην την χάσω απο ότι καταλαβαίνω δεν μπορώ να πάρω ούτε άλλα πακέτα ούτε ALL IN ONE απο άλλους παρόχους.
Γι αυτό σκέφτηκα να αναβαθμιστώ μέσω Connx

Αυτά που θέλω να σας ρωτήσω είναι τα εξης:

1) Η γραμμή μετα το πέρας των 6(?):hmm: μηνών θα συνεχίσει να είναι στο ονομά μου έτσι?
2) Θα χρειαστεί να πληρώσω εκ νέου τέλος ενεργοποίησης?
3) Η συνολική τιμή χρέωσής μου θα είναι μηνιαία στα 39 και κάτι ευρώ?
4) Η πληρωμή γίνεται όλα μπροστά ή με δόσεις μέσω του λογαριασμού του ΟΤΕ?
6) Θα υπάρξει διακοπή γραμμής ή απλά αναβάθμιση?
5) Ξεχνάω τίποτα άλλο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D

tsekouras
18-04-06, 14:26
1) Ναι η γραμμή θα μείνει στο όνομά σου μόνο που άμα θες να αλλάξεις πάροχο 8α πρέπει να κάνεις αίτηση διακοπής στην Οτενέτ γιατί μετά το 6μηνο στο κάνει αυτόματα αορίστου.
2)Όχι
3)Ναι
4)Στον λογαριασμό του ΟΤΕ θα έρχονται όλα
6)Καμία διακοπή απλά θα σου δώσουν τον κωδικό χρήστη και το password από την Οτενετ.
5)Πιστεύω να καλύφθηκες

reo
18-04-06, 14:35
Χωρίς βέβαια να αμφισβητώ όλα όσα μου είπες ..

αν όντως ισχύουν αυτά τότε η σίγουρα η καλύτερη λύση για να περάσω σε 1024

χωρίς να χάσω τη γραμμή και πολύ φθηνότερα...:oneup:

βέβαια έχει 6μηνη προυπόθεση αλλά αυτό δεν με πειράζει γιατί ούτως η άλλως θα πήγαινα πρός

Forthnet μεριά με 6+6..

..Σε ευχαριστώ πολύ:up:


Υ.Γ Κάτι μου λέει οτι έκανα λάθος και οτι το ποσό 39 και κάτι ευρώ είναι μόνο για πρόσβαση και όχι μαζί η συνδρομή..είναι έτσι?..ή χρειάζομαι και άλλα 48 ευρώ το μήνα???

tsekouras
18-04-06, 15:24
Εγώ είχα την γραμμή στο όνομα μου και ISP forthnet. Όταν έληξε η συνδρομή μου το έκανα Connex και πληρώνω 22,5€/μήνα. Να φανταστείς 8 το πρωί έκανα την αίτηση μέσω 134 και στις 8:15 η Οτενέτ μου είχε δωσει τους κωδικούς.
Τις τιμές δεν τις ξέρω ακριβώς τηλ. στο 134 για να σου πούνε τα ακριβή ποσά.

Υ.Γ. Άμα κάνεις αίτηση μέσω 134 να τους πιέσεις να σου δώσουν τον κωδικό όσο πιο γρήγορα γίνεται γιατί λήγει την ίδια μέρα η σύνδεση σου με άλλον ISP.

Gila1899
18-04-06, 16:53
Υ.Γ Κάτι μου λέει οτι έκανα λάθος και οτι το ποσό 39 και κάτι ευρώ είναι μόνο για πρόσβαση και όχι μαζί η συνδρομή..είναι έτσι?..ή χρειάζομαι και άλλα 48 ευρώ το μήνα???
Η τελική τιμή(πρόσβαση ΟΤΕ και σύνδρομή Otenet) με Φ.Π.Α για το conn-x 1024 με 6μηνη δέσμευση είναι 47.5 ευρώ το μήνα.

reo
18-04-06, 18:32
Η τελική τιμή(πρόσβαση ΟΤΕ και σύνδρομή Otenet) με Φ.Π.Α για το conn-x 1024 με 6μηνη δέσμευση είναι 47.5 ευρώ το μήνα.

όντως έτσι έχουν τα πράγματα τελικά απο οτι είδα...
..στο τέλος του 6μηνου είτε συνεχίζεις αορίστου αλλά μπορείς και να διακόψεις και σου μένει η γραμμή στο όνομά σου..
τώρα δίνω συνολικά 23 (512 πάγιο) και 20 ευρώ (HOL) δηλαδή 43 τελική..
άρα συμφέρει με 47.50 να το κάνω 1mbit...:oneup:

Thnx:)

dyrer
19-04-06, 21:14
Εγώ μόλις σήμερα έκανα αιτηση διακοπής της γραμμης, αλλά δεν έκανα την αίτηση ακόμα γιατί μου είπαν αν τα κάνω και τα δύο μαζί θα καθυστερήσει περισσότερο η διαδικασία.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι εφόσον ξέρουν ότι θα γίνει όλη αυτή η διαδικασία γιατί δεν το κάνουν σε παλιούς και νέους συνδρομητές. Μόνο για να μας ταλαιπωρούν:(:evil:

Frealaf
19-04-06, 23:32
Μετά από 15 μήνες με γραμμή OTE 384/128 και πρόσβαση Forthnet Netkey (256/128) αποφάσισα κι εγώ -ενόψει της λήξης της δίμηνης τελευταίας Netkey μου- να εκμεταλλευτώ την προσφορά ConnX για ήδη υπάρχουσες συνδέσεις και να ...δεσμευτώ επιτέλους κάπου ;) -κάνοντας μάλιστα το ...άλμα στα 1024/256 για 47,50 τελική (γραμμή+ISP) το μήνα.

Οπότε, προχθές Δευτέρα έκανα στο OTEshop Ν.Σμύρνης τη σχετική αίτηση, από χθες ήδη αναβαθμίστηκε η γραμμή μου σε 1024 και σήμερα πήρα κωδικούς και ενεργοποίησα πλέον την ΟΤΕnet ως ISP. Μέχρι εδώ όλα καλά (και από ταχύτητα, αισθητή η διαφορά!:oneup: ) πλην όμως από το WebSelfCare Control Panel της OTEnet (αλλά και το activation site της OTEnet) συνειδητοποίησα ότι το πακέτο υπηρεσιών που αναγράφεται, δεν προσδιορίζεται χαρακτηριστικά και συγκεκριμένα ως λ.χ. "προσφορά 6μηνου ConnX για τρέχουσες συνδέσεις" (ή κατι ανάλογο) αλλά ως "OnDSL Αορίστου 1024" (!)

Αυτό είναι νορμάλ ρε παιδιά?! Και απευθύνομαι πιο πολύ σε όσους ήδη εκμεταλλεύτηκαν τη συγκεκριμένη προσφορά. Να υποθέσω ίσως ότι απλά στο IT σύστημα της OTEnet δεν έχουν κάνει integrate το "πακέτο" της συγκεκριμένης προσφοράς ως ξεχωριστό "προϊόν"? ... ή μήπως τελικά ...την πάτησα?!?!?! :what:

Πάντως, στην κυρία που με εξυπηρέτησε ήμουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ως προς το τί ήθελα και αυτή μου επιβεβαίωσε πολλές φορές ότι όντως πρόκειται για τη γνωστή προσφορά προς τους υπάρχοντες κατόχους γραμμής με μόνη δέσμευση την 6μηνη παραμονή και combo τελική τιμή 47.50 το μήνα... Απλά, με προβληματίζει που δεν φαίνεται αυτό κάπου ξεκάθαρα στο CP του MyOTEnet και δεν ξέρω πώς θα "περάσει" στην τιμολόγηση του λογαριασμού... Ελπίζω μόνο να μην πάθω εγκεφαλικό με τον επόμενο λογαριασμό...:stunned:

Πάντως αύριο θα ζητήσω διευκρινίσεις... :hmm:



~

Gila1899
20-04-06, 00:55
Μετά από 15 μήνες με γραμμή OTE 384/128 και πρόσβαση Forthnet Netkey (256/128) αποφάσισα κι εγώ -ενόψει της λήξης της δίμηνης τελευταίας Netkey μου- να εκμεταλλευτώ την προσφορά ConnX για ήδη υπάρχουσες συνδέσεις και να ...δεσμευτώ επιτέλους κάπου ;) -κάνοντας μάλιστα το ...άλμα στα 1024/256 για 47,50 τελική (γραμμή+ISP) το μήνα.

Οπότε, προχθές Δευτέρα έκανα στο OTEshop Ν.Σμύρνης τη σχετική αίτηση, από χθες ήδη αναβαθμίστηκε η γραμμή μου σε 1024 και σήμερα πήρα κωδικούς και ενεργοποίησα πλέον την ΟΤΕnet ως ISP. Μέχρι εδώ όλα καλά (και από ταχύτητα, αισθητή η διαφορά!:oneup: ) πλην όμως από το WebSelfCare Control Panel της OTEnet (αλλά και το activation site της OTEnet) συνειδητοποίησα ότι το πακέτο υπηρεσιών που αναγράφεται, δεν προσδιορίζεται χαρακτηριστικά και συγκεκριμένα ως λ.χ. "προσφορά 6μηνου ConnX για τρέχουσες συνδέσεις" (ή κατι ανάλογο) αλλά ως "OnDSL Αορίστου 1024" (!)

Αυτό είναι νορμάλ ρε παιδιά?! Και απευθύνομαι πιο πολύ σε όσους ήδη εκμεταλλεύτηκαν τη συγκεκριμένη προσφορά. Να υποθέσω ίσως ότι απλά στο IT σύστημα της OTEnet δεν έχουν κάνει integrate το "πακέτο" της συγκεκριμένης προσφοράς ως ξεχωριστό "προϊόν"? ... ή μήπως τελικά ...την πάτησα?!?!?! :what:

Πάντως, στην κυρία που με εξυπηρέτησε ήμουν ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ ως προς το τί ήθελα και αυτή μου επιβεβαίωσε πολλές φορές ότι όντως πρόκειται για τη γνωστή προσφορά προς τους υπάρχοντες κατόχους γραμμής με μόνη δέσμευση την 6μηνη παραμονή και combo τελική τιμή 47.50 το μήνα... Απλά, με προβληματίζει που δεν φαίνεται αυτό κάπου ξεκάθαρα στο CP του MyOTEnet και δεν ξέρω πώς θα "περάσει" στην τιμολόγηση του λογαριασμού... Ελπίζω μόνο να μην πάθω εγκεφαλικό με τον επόμενο λογαριασμό...:stunned:

Πάντως αύριο θα ζητήσω διευκρινίσεις... :hmm:



~
Το συμβόλαιο που έφερε ο courier να υπογράψω στην σελίδα οπου έβαλα υπογραφή ήταν επιλεγμένο το κουτί "conn-x 512/128 Kbps με 6μηνη δέσμευση" και απο κάτω αναφέρονταν η αποζημίωση ανα μήνα που θα έπρεπε να καταβάλω εάν ήθελα να διακόψω πρίν το εξάμηνο, η οποία βέβαια είναι ανάλογη με τις χρεώσεις ανα μήνα της προσφοράς.Οι χρεώσεις ήταν όπως τις ξέρουμε:22.50 η 384, 28.50 η 512 και 47.50 η 1024.

Στην τελευταία σελίδα με τον κωδικό πελάτη και το συνθηματικό ανέφερε otenet ondsl 512 αορίστου.Προφανώς το θέμα σχετίζεται με την μηχανογράφηση της otenet.Αλλωστε το πακέτο του ΟΤΕ είναι, και εμείς με τον ΟΤΕ έχουμε συμβόλαιο και οχι την Otenet.

Στο συμβόλαιο που θα σου φέρουν να υπογράψεις θα βεβαιωθείς οτι είναι επιλεγμένο το "conn-x 1024/256 Kbps με 6μηνη δέσμευση" και στους όρους του συμβολαίου σε περίπτωση διακοπής προ του εξαμήνου οτι αναφέρονται οι παραπάνω χρεώσεις.

Frealaf
20-04-06, 01:17
Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε Gila1899! Δυστυχώς, ΔΕ μου έδωσαν αντίγραφο του συμβολαίου οπότε θα περάσω αύριο να το ζητήσω... Νομίζω, πάντως, πως η υπάλληλος συμπλήρωσε όντως το ανάλογο "κουτάκι" στην αίτηση... Βλακεία μου που δεν επέμεινα στο τυπικό της υπόθεσης, αλλά -ως συνήθως- γινόταν χαμός στο OTEshop και προτίμησα να μην τη "ζορίσω" ...:redface:

leotzian
22-04-06, 13:12
Παιδιά γειά σας και Καλό Πάσχα
Να ρωτήσω διάβασα για αναβάθμηση σε 1024 με 47,50 ολα μαζί με το ΦΠΑ?
Στο site του ΟΤε δεν βλέπω τίποτε
Εγώ εχω παρει CONEX 20/12/2004 ( Ειχε τότε το Router Δωρεάν και ενα Mp3 Player )
με ετησιο συμβόλαιο αν δεν κάνω λάθος αορίστου 384 ΟΤΕ και 384/128 Οτενετ.

Ξέρετε αν μπορώ να κάνω αναβάθμησι σε 1024 με αυτην τιμή και ποτε? ( Οταν λήξει το συμβόλαιό μου )

Αν υπάρχει κανένα link για την παραπάνω προσφορά

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Λεωνίδας

Gila1899
26-04-06, 18:59
Παιδιά γειά σας και Καλό Πάσχα
Να ρωτήσω διάβασα για αναβάθμηση σε 1024 με 47,50 ολα μαζί με το ΦΠΑ?
Στο site του ΟΤε δεν βλέπω τίποτε
Εγώ εχω παρει CONEX 20/12/2004 ( Ειχε τότε το Router Δωρεάν και ενα Mp3 Player )
με ετησιο συμβόλαιο αν δεν κάνω λάθος αορίστου 384 ΟΤΕ και 384/128 Οτενετ.

Ξέρετε αν μπορώ να κάνω αναβάθμησι σε 1024 με αυτην τιμή και ποτε? ( Οταν λήξει το συμβόλαιό μου )

Αν υπάρχει κανένα link για την παραπάνω προσφορά

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Λεωνίδας
Aν και με μία σχετική καθυστέρηση λόγω των ημερών, σε περίπτωση που δεν ενημερώθηκες είτε απο το 134 είτε απο κάποιο Oteshop, και για όσους άλλους πιθανώς ενδιαφέρονται:
http://www.oteshop.gr/home/adslconnxprepaid.htm
Στο site αναφέρεται μόνο η προσοφορά για την 384 με την υποσημείωση οτι υπάρχουν αντίστοιχες προσοφρές και για τις μεγαλύτερες ταχύτητες.

Οι τιμές για την αντίστοιχη ταχύτητα σύνδεσης έχουν ως εξής:
384/128 22.50 ευρώ
512/128 28.50 ευρώ
1024/256 47.50 ευρώ

Περιλαμβάνεται ο Φ.Π.Α.

leotzian
26-04-06, 21:24
Φίλε Gila1899
Τό κοίταξα αυτό αλλά πρέπει να ειναι για νέους πελάτες
Εγώ κλείνω χρόνο 16/12/2007 με την 384/128 που εχω, δεν πιστεύω να μπορώ να κάνω αναβάθμηση με αυτά τα λεπτα.
Ξέρεις τίποτε
Ευχαριστώ εκ των προτερων

Λεωνίδας

Frealaf
26-04-06, 22:28
Τό κοίταξα αυτό αλλά πρέπει να ειναι για νέους πελάτες

Θα ζητήσεις απ'το 134 να δεις αν σε καλύπτει το ConnX για τους *ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ* πελάτες γραμμής DSL απ'τον OTE!
Εγώ είχα 384 γραμμή OTE απ'το Γενάρη του 2005 (και ISPs Forthnet -με NetKey- & HOL -με το 3μηνο δώρο του RAM) και εκμεταλλεύτηκα την προσφορά αυτή για να αναβαθμίσω σε 1024 "κομπλέ" δεσμευόμενος για πρώτη φορά κανονικά με ISP (OTEnet). Αξίζει αν σκεφτείς ότι με τα λεφτά μόνο της συνδρομής, έχεις -πρακτικά- και τη γραμμή, και δε χρειάστηκα καν να προπληρώσω οτιδήποτε! Λογίζεται ως "αορίστου χρόνου" (αν και 6μηνη) και η χρέωση απλά ενσωματώνεται στο λογαριασμό του ΟΤΕ!

Gila1899
27-04-06, 16:20
Φίλε Gila1899
Τό κοίταξα αυτό αλλά πρέπει να ειναι για νέους πελάτες
Εγώ κλείνω χρόνο 16/12/2007 με την 384/128 που εχω, δεν πιστεύω να μπορώ να κάνω αναβάθμηση με αυτά τα λεπτα.
Ξέρεις τίποτε
Ευχαριστώ εκ των προτερων

Λεωνίδας
Η προσφορά δεν αφορά αποκλειστικά νέους πελάτες, με την έννοια οτι δεν απαιτείται ενεργοποίηση νέας γραμμής.Και κάποιος που έχει ήδη γραμμή απο τον ΟΤΕ μπορεί να εκμεταλλευτεί την προσφορά.

Επειδή με έχεις μπερδέψει λίγο, σε περίπτωση που έχεις κάνει ετήσιο συμβόλαιο 20/12/2004, η σύνδεση σου έχει ήδη μετατραπεί σε αορίστου και δεν έχεις κάποια δέσμευση.Μπορέις λοιπόν να κάνεις διακοπή της σύνδεσης με την Otenet και να καλέσεις το 134 ή να επισκεφθείς κάποιο oteshop και να ζητήσεις να σε μεταφέρουν στην προσφορά του conn-x με εξάμηνη δέσμευση.

Εαν το συμβόλαιο έχει υπογραφεί το 2004 δεν βλέπω το λόγο που θα πρέπει να περιμένεις μέχρι το 2007 καθώς ήδη έχει παρέλθει η χρονική δέσμευση και η συνδρομή σου είναι πλέον αορίστου.

alfa156
27-04-06, 16:31
ρε παιδιά αξίζει κάποιος να δεσμευτεί για 6 μήνες?

Gila1899
27-04-06, 16:45
ρε παιδιά αξίζει κάποιος να δεσμευτεί για 6 μήνες?
Εαν με περίπου 30% χαμηλότερο κόστος σε σχέση με σύνδεση 384 αορίστου αποκτά κανείς 512 και μετά το εξάμηνο κρατάει και τη γραμμή, εγώ πιστεύω οτι αξίζει.

Απο το πορτοφόλι του καθενός εξαρτάται, εαν θα θυσιάσει βραχυπρόθεσμα την δυνατότητα εύκολης αλλαγής isp.Ειδικά εάν λάβουμε υπόψιν οτι η σύνδεση αορίστου είναι ουσιαστικά με δίμηνη δέσμευση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.