PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός ΟΤΕ στα ουράνια - σωστές οι χρεώσεις;



Haldol
05-03-10, 21:08
Την καλησπέρα μου.

Προχτές μου ήρθε ο πρώτος λογαριασμός από τον ΟΤΕ για τη γραμμή μου στα 195,50€. Από την ανάλυση διαπιστώνω ότι οι χρεώσεις είναι κάπως περίεργες.

Βάση λογικής θα έπρεπε να είναι οι παρακάτω: (στο περίπου)


30,00€ - ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ PSTN ΓΡΑΜΜΗΣ
30,00€ - ΠΑΓΙΑ ΔΙΜΗΝΟΥ
60,00€ - ΚΟΣΤΟΣ ADSL ΔΙΜΗΝΟΥ
25,00€ - ΦΠΑ

Με το σύνολο να είναι περίπου 150,00€.

Έλα όμως που δεν είναι έτσι. Στην ανάλυση εμφανίζονται επιπλέον:


35,00€ ως "ΤΕΛΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ADSL" (ο πωλητής με έπεισε να κάνω ετήσια σύμβαση αντί αορίσοτυ χρόνου επειδή... δε θα είχα τέλη ενεργοποίησης!)
.
1,50€ περίπου ως "ΤΕΛΗ ΣΥΝΤΗΡ. ΤΗΛΕΦ. ΣΥΣΚΕΥΗΣ"... το οποίο δε μπορώ να καταλάβω τι είναι. Ούτε ήρθε τεχνικός (εκτός από όταν έκανε τη σύνδεση την πρώτη φορά) ούτε καν κάλεσα την τηλεφωνική υποστήριξη ποτέ!
.
3,00€ περίπου ως "Υπηρεσία Υποστήριξης Conn-X@Work Modem / Router - Πάγια Τέλη"... που και εδώ δε καταλαβαίνω τι πάει να πει "υποστήριξη". Μιας και ουδέποτε αιτήθηκα "υποστήριξη" για το router!


Επίσης οι χρεώσεις του ADSL είναι... «διαφορετικές». Εμφανίζεται μία ως "ADSL @Work" και άλλη μία ως "OnDSL OFFICE Static @Work". Αλλά τα νούμερα είναι σωστά, δηλαδή συνολικά ~60€ για το δίμηνο. Αυτό πάλι τι είναι;

Κάνω κάτι λάθος εγώ στον υπολογισμό; Με τα 35,00€ για την ενεργοποίηση του ADSL, που με κορόιδεψε μια χαρά ο πωλητής, τι μπορώ να κάνω; Αν μπορώ σαφώς...

emeliss
05-03-10, 21:28
Όλες οι απορίες θα λυθούν από το 134. Πάρε και δες αν όντως έχεις το αορίστου και όχι με την 12μηνη σύμβαση. Δωρεάν ασύρματο ρούτερ σου έδωσαν;

Η δωρεάν ενεργοποίηση του conn-x@work με 12μηνο συμβόλαιο ίσχυε παλαιότερα και πρέπει να έχει σταματήσει εδώ και λίγο καιρό.

Το conn-x@work φαίνεται "σπασμένο" στο λογαριασμό σε internet και adsl γραμμή. Στην σούμα πρέπει να βγαίνει η ίδια τιμή.

Πάρε τηλέφωνο στο 134 να κόψουν το τέλος συντήρησης τηλεφωνικής συσκευής.

Για την υπηρεσία υποστήριξης modem. Στο πακέτο με την 12μηνη σύμβαση είναι υποχρεωτική και είναι απλά ένα κομμάτι του συνολικού ποσού του conn-x@work. Απλά πάλι φαίνεται ξεχωριστά στο λογαριασμό. Στο αορίστου όμως ήταν προαιρετική υπηρεσία.

ubuntubu
05-03-10, 21:33
Την υπογραφή μου και το @@@@ μου προσέχω που τα βάζω - νόμος απαράβατος.
Ο πωλητής έκανε τη δουλειά του , με υπερβάλλοντα ζήλο ως συνήθως.:whistle:
Διαβάστε βρε παιδιά τις συμβάσεις πριν τις υπογράψετε και ρωτήστε οτι δεν καταλαβαίνετε.

granazi
05-03-10, 21:41
Άλλο η ενεργοποίηση της PSTN γραμμής, άλλο η ενεργοποίηση της ADSL (πάνω στην PSTN γραμμή).
Αν πλήρωνες τέλος ενεργοποίησης ADSL, θα ήσουν +35€ στον λογαριασμό.

zombie_wireless
06-03-10, 00:03
Νομίζω είναι λίγο δύσκολο να κάνει λάθος σε τέτοια θέματα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Πάρε ένα τηλέφωνο καλύτερα στο 134 και θα λυθούν οι απορίες...;)

princeelf
06-03-10, 01:10
Την υπογραφή μου και το @@@@ μου προσέχω που τα βάζω - νόμος απαράβατος.
Ο πωλητής έκανε τη δουλειά του , με υπερβάλλοντα ζήλο ως συνήθως.:whistle:
Διαβάστε βρε παιδιά τις συμβάσεις πριν τις υπογράψετε και ρωτήστε οτι δεν καταλαβαίνετε.

Τι συντήρηση τηλεφωνικής συσκευής απο υπερβάλλοντα ζήλο την έβαλε?
:hmm:

digital.power
06-03-10, 02:50
195 ευρώ σου ήρθε ??? Και πάλι να λες ότι είσαι τυχερός .. γιατι εμένα μου ήρθε 260 ευρώ .. το κοστούμι !!!

karetsos
06-03-10, 02:53
η static ip πληρώνεται κάπως ακριβά στον ΟΤΕ, αυτό να λέγεται. πάντως ο επόμενος λογαριασμός δεν θα είναι τόσο μεγάλος.

ubuntubu
06-03-10, 10:31
Τι συντήρηση τηλεφωνικής συσκευής απο υπερβάλλοντα ζήλο την έβαλε?
:hmm:
Άς όψονται οι στόχοι και οι δείκτες πωλήσεων.

@ ADSLgr.com All rights reserved.