PDA

Επιστροφή στο Forum : PayPal Το εμπιστεύεστε?



Σελίδες : [1] 2 3 4

eon.s60@
19-04-06, 05:46
Λέω να κάνω ένα λογαριασμό αλλα ζητάει στοιχεια αρκετά. Εσείς βάλατε τα κανονικά σας στοιχεια? Τους εμπιστεύεστε?

ermis333
19-04-06, 06:54
Eννοείται πως ΝΑΙ, το paypal δεν είναι κάνα μπακάλικο....είναι το μεγαλύτερο μέσο για ασφαλές συναλλαγές.....και εννοείται δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία.

paul77gr
19-04-06, 07:36
Ναι, είναι πολύ αξιόπιστο. Εγώ το χρησιμoποιώ χρόνια και δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. Μέσω Firefox έχει 256bit κρυπτογράφηση ενώ μέσω Internet Explorer 128. Επίσης όταν είναι να κάνω μία πληρωμή μέσω αυτού κοιτάω να γράφει https://www.paypal.com και κάνω και ένα κλίκ στην κλειδαριά κάτω στην taskbar και τσεκάρω οτι το certificate όντως είναι της Paypal.

Chris_Nik
19-04-06, 08:21
Ναι είναι πολύ αξιόπιστο και το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια....
Μην φοβάσαι τίποτα και δώσε κανονικά στοιχεία.....

Nodens
19-04-06, 09:52
Άλλη μία ψήφος εμπιστοσύνης από εμένα. Είναι απολύτως αξιόπιστο. Μη φοβάσαι.

frap
19-04-06, 10:35
Αν είναι να γραφτείς, μόνο πραγματικά στοιχεία έχει νόημα να δώσεις... αλλιώς κανείς δεν πρόκειται να δεχτεί οποιαδήποτε πληρωμή από το λογαριασμό σου αν είναι καταφανέστατα ψεύτικα. Επίσης θα βρείς αρκετούς που θα αρνούνται να σου στείλουν οτιδήποτε σε όνομα & διεύθυνση άλλη από αυτή που έχεις δηλώσει στο Paypal.

Και, ομοίως με τους προλαλήσαντες, το είμαι γραμμένος με πιστωτική σχεδόν 6 χρόνια τώρα... κανένα πρόβλημα στο οποίο να είναι υπαίτιο το Paypal.

Tem
19-04-06, 11:00
Aκόμα μία ψήφος εμπιστοσύνης

gcf
19-04-06, 11:01
Μόνο να προσέχεις να μην πέσεις θύμα καμιάς προσπάθειας phishing.

Manos76
19-04-06, 11:45
Εχω και εγω και το βρισκω μια χαρα. Εχω κανει αγορες με PayPal και μου εχουν στειλει και λεφτα με PayPal. Κανενα προβλημα.

GoG
19-04-06, 11:49
Και εγω το χρησιμοποιω αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα..Παιδια μι ερωτηση..Προκειται να κανω μια αγορα ενος κινητου απο εξωτερικο και θα πληρωσω με Western Union..Αυτη ειναι αξιοπιστη?Αν δηλαδη το κινητο δεν φτασει ποτε σε μενα τι κανω?Αν υπηρχε γρηγορη απαντηση θα το εκτιμουσα...

katafitos
19-04-06, 11:58
Και εγω το χρησιμοποιω αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα..Παιδια μι ερωτηση..Προκειται να κανω μια αγορα ενος κινητου απο εξωτερικο και θα πληρωσω με Western Union..Αυτη ειναι αξιοπιστη?Αν δηλαδη το κινητο δεν φτασει ποτε σε μενα τι κανω?Αν υπηρχε γρηγορη απαντηση θα το εκτιμουσα...

MHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!
Επειδη την πατησα, πες μου ποιο κινητο θα παρεις και ΠΟΤΕ μην στειλεις με western Union

EDIT: Mην παρεις κινητο ΒΒ5(6680,6630,Ν70,Ν90) γιατι ειναι κλειδωμενα σε 3G. Ειχα παρει απο ebay ενα 6680 και το πληρωσα μεσω PAYPAL και ηταν κλειδωμενο στον 3 Network. Βεβαια εκανα αιτηση για να παρω πισω τα χρηματα μεσω paypal και ακομα τον ψαχνουν....
Οσον αφορα την ασφαλεια της PAYPAL ειναι οκ αλλα αν σου κατσει στραβη με το προιον τοτε τυφλα να χει η γραφειοκρατια στην ελλαδα.
Και ποτε μα ποτε μην στειλεις μεσω western union. Εισαι ακαλυπτος απο παντου!

chrispen
19-04-06, 12:06
thumbs up και απο εμένα στην paypal

psyxakias
19-04-06, 12:39
Και εγώ το χρησιμοποιώ χρόνια το paypal και για αποστολή αλλά και για λήψη χρημάτων χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Όμως μια που ανέφερε ο ermis333 "δεν είναι κάνα μπακάλικο", θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι μεγαλύτερες απατεωνίες έχουν γίνει από εταιρείες που δεν ήταν μπακάλικα... χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα για το paypal που αντιθέτως έχω αρκετά καλή άποψη όσον αφορά προσωπικές συναλλαγές (σε επαγγελματικό επίπεδο με ηλεκτρονικό εμπόριο & πιστωτικές υπάρχουν αρκετές ενστάσεις για άπειρα false fraud alerts).

Απλώς πότε μα ποτέ δεν θα έμπαινα ποτέ στο τρυπάκι να εμπιστευθώ κάποια εταιρεία τυφλά μόνο και μόνο επειδή είναι μεγάλη και γνωστή. ;)

sdn
19-04-06, 12:46
Είναι καλύτερο από μετρητά. Έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια από ότι νομίζεις. Για παράδειγμα. Επειδή θα τους έκοβε τον κ**** 2 voip providers μου επέστρεψαν τα χρήματα (γιατί το service δεν ήταν όπως διαφήμιζαν) και μια ebay εταιρεία επίσης μου γύρισε τα χρήματα γιατί το προϊών ήταν ελαττωματικό. Χωρίς την Paypal δεν νομίζω να γινόταν τίποτα από τα παραπάνω. Επιπλέον έχεις και την ασφάλεια απο την τράπεζα που έχεις την κάρτα σου.

Επίσης, μεγαλύτεροι ανησυχία έχω όταν δίνω τα στοιχεία της κάρτας μου σε κάποιο κατάστημα – πολυκατάστημα.


Συμβουλή: Για κάθε ενδεχόμενο, έστω και απίθανο βγάλε μια κάρτα με σχετικά μικρό όριο. Έτσι, ακόμα και αν κάτι πάει τελείως λάθος (που δεν θα πάει) δεν θα χάσεις πολλά χρήματα

dkarko
19-04-06, 13:52
Και γω υπέρ για αγορές.. Το χρησιμοποιώ αρκετό καιρό. Αν θες αντι για κάρτα μπορείς να φτιάξεις έναν τραπεζικό λογαριασμό μόνο για το paypal και να μην φοβάσαι και τίποτα.

Όμως, διορθώστε με αν κάνω λάθος, από την πλευρά του πωλητή που το χρησιμοποιεί (πχ στο ebay) έχουν ακουστεί πολλά άσχημα. Έχει γίνει και μία δίκη στην οποία κατέληξαν σε συμβιβασμό. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες:

http://www.paypal.com/settlement

chrand
19-04-06, 13:59
+1 και από εμένα,
ξαδερφός μου το χρησιμοποιεί σχεδόν κάθε εβδομάδα και δεν έχει αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

letterman
20-04-06, 21:38
το paypal ειναι πολυ αξιοπιστο .

ΑΠΟΦΥΓΕ ΣΑΝ ΤΗΝ ΧΟΛΕΡΑ ΤΗΝ WESTERN UNION !

evans1
21-04-06, 02:33
Λέω να κάνω ένα λογαριασμό αλλα ζητάει στοιχεια αρκετά. Εσείς βάλατε τα κανονικά σας στοιχεια? Τους εμπιστεύεστε?
Εγω φιλε μου εβγαλα μια προπληρωμενη καρτα,και οταν θελω να αγορασω κατι,βαζω το ακριβες ποσον στην καρτα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.........:D

urezin
21-04-06, 10:24
καλα και αμα βαλεις χρεωστική καρτα οπως visa electronκαι οχι πιστωτική π΄λαι το κεφαλι σου ήσυχο έχεις

PopManiac
21-04-06, 10:50
Και εγω το χρησιμοποιω αρκετο καιρο χωρις κανενα προβλημα..Παιδια μι ερωτηση..Προκειται να κανω μια αγορα ενος κινητου απο εξωτερικο και θα πληρωσω με Western Union..Αυτη ειναι αξιοπιστη?Αν δηλαδη το κινητο δεν φτασει ποτε σε μενα τι κανω?Αν υπηρχε γρηγορη απαντηση θα το εκτιμουσα...

Πρόσεξε πάαααααρα πολύ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάνε ένα googling για Ebay και online payment fraud και θα δεις ότι ο Νο.1 τρόπος εξαπάτησης είναι με άμεση αποστολή χρημάτων!

Έτσι ακριβώς την πάτησε ο ξάδερφός μου προ μηνών που αγόρασε Communicator από Pwer Seller στο Ebay, και έκανε άμεση μεταφορά χρημάτων σε τραπεζικό λογαριασμό...

Εννοείται πως το Nokia δεν ήρθε ποτέ ενώ τώρα ανακαλύπτουμε και άλλους που την πάτησαν με τον ίδιο τρόπο από τον ίδιο seller για το ίδιο μοντέλο!!!!

Μεγάλη προσοχή λοιπόν!

teo_L20
26-04-06, 10:52
Το χρησιμοποιώ και το θεωρώ αξιόπιστο.
Τελευταία αγορα με αυτό μια καρτα γραφικών!

AddictedToChaos
01-05-06, 12:10
Μια χαρα ειναι το Paypal.Πριν λιγο καιρο εβγαλα χρεωστικη και ολα μια χαρα.
Και μεσω e-banking διαχειριζομαι και τα λεφτα που εχω στην τραπεζα ;)

mikeone
01-05-06, 12:21
Εγω φιλε μου εβγαλα μια προπληρωμενη καρτα,και οταν θελω να αγορασω κατι,βαζω το ακριβες ποσον στην καρτα και εχω το κεφαλι μου ησυχο.........:D
Προπληρωμένη κάρτα από που μπορείς να βγάλεις???
Και 2η ερώτηση: Η visa electron τι ακριβώς είναι???(Δλδ πιο απλά...Τι σημαίνει χρεωστική κάρτα)?
Η ασχετοσύνη μου χτυπάει κόκκινο:rolleyes:

AddictedToChaos
01-05-06, 13:12
Προπληρωμένη κάρτα από που μπορείς να βγάλεις???
Και 2η ερώτηση: Η visa electron τι ακριβώς είναι???(Δλδ πιο απλά...Τι σημαίνει χρεωστική κάρτα)?
Η ασχετοσύνη μου χτυπάει κόκκινο:rolleyes:

Δεν ειναι θεμα ασχετοσυνης ρε συ φιλαρα. Αμα δεν χρειαστηκε ποτε ν'ασχοληθεις με αυτα (οπως και γω), για ποιο λογο να γνωριζεις;:)

Ακου. Προπληρωμενη δινουν οι περισσοτερες τραπεζες (αν οχι ολες).
Προσωπικα θα σου προτεινα να βγαλεις μια χρεωστικη (αν επροκειτο να κανεις συχνα αγορες μεσω νετ και θελεις ασφαλεια). Η προπληρωμενη ειναι μιας χρησης απ'οσο ξερω. Και καθε φορα που θα τελειωνει, θα πρεπει να εκδιδεις καινουρια νομιζω.Δηλαδη τρεξιμο.
Η χρεωστικη ειναι πανω κατω σαν την πιστωτικη με την διαφορα πως δεν μπορεις να κανεις αγορες με πιστωση, αλλα με απ'ευθειας με αναληξη του ποσου απ΄τον λογαριασμο.
Με ποιο απλα λογια δηλαδη, πες θελεις να παρεις ενα προϊον που κοστιζει 5€.Δινεις την χρεωστικη για την αγορα και εκεινη την στιγμη αποτραβιουνται 5€ απ' τον λογαριασμο που εχεις συνδεσει με την καρτα.Πρεπει δηλαδη στην αγορα,το ποσο που ειναι να πληρωσεις,να υπαρχει στον account σου στην τραπεζα αλλιως η αγορα δεν εκτελειται.
Αυτο οπως βλεπεις ειναι απολυτα ασφαλες, με την εννοια πως δεν μπορει κανεις να σου χρεωσει καποιο υπερογκο ποσο και να το χρωστας.Γιατι αν δεν υπαρχει το ποσο στον λογαριασμο σου δεν εκτελειται καμια απολυτως συναλλαγη.
Ο μονος πιθανος κινδυνος που μπορει να υπαρξει, ειναι καποιος να χει υποκλεψει τα στοιχεια της καρτας σου ή να τα κανει abuse καποιο καταστημα (δυσκολα δλδ), με αποτελεσμα να σου τραβηξει οτι ποσο εχεις σ'εκεινο τον λογαριασμο. Και ο αλλος κινδυνος ειναι να κανεις μια μουφα συναλλαγη χωρις να σου στειλουν το προϊον, το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το ειδος της καρτας φυσικα.
Για να βγαλεις χρεωστικη που να την δεχεται στο Paypal, πας κανεις ενα λογαριασμο στην Πειραιως (εκει εκανα εγω) ή στην Αλφα.Αυτες οι δυο τραπεζες ειναι οι συμβατοτερες για χρεωστικες στο νετ. Τις καρτες τους τις δεχεται το Paypal.
Κανεις αιτηση φυσικα για χρεωστικη. Αυτη κανει μια βδομαδα να εκδοθει.
Επειτα εισαι ετοιμος να την χρησιμοποιησεις οπου γουσταρεις.
Για περισσοτερη ασφαλεια κανεις και κατι αλλο αν το θελεις.
Ανοιγεις δευτερο account στην Πειραιως και γραφεσαι και στο e-banking τους.
Ετσι, εχεις το κυριο καταθετικο ποσο στο ενα, και το αλλο το account θα το χεις συνδεδεμενο με την χρεωστικη και θα το αφηνεις κενο. Οταν θα θελεις να κανεις αγορα μεσω νετ, μεσω e-banking θα μεταφερεις το ακριβες ποσο, απ'το ασφαλες account σ'αυτον της χρεωστικης και μετα θα κανεις την αγορα.
Το καλυτερο ολων.;)

vampira
01-05-06, 13:13
Προπληρωμένη κάρτα από που μπορείς να βγάλεις???
Και 2η ερώτηση: Η visa electron τι ακριβώς είναι???(Δλδ πιο απλά...Τι σημαίνει χρεωστική κάρτα)?
Η ασχετοσύνη μου χτυπάει κόκκινο:rolleyes:

Με την visa elektron μπορείς να κάνεις αγορές αξίας όσα χρήματα έχει μέσα ο λογαριασμός σου στην τράπεζα. Δεν μπορείς δηλαδή να αγοράσεις κάτι και να μην υπάρχουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου. Επίσης, κανονικά δεν μπορείς με την elektron να κάνεις αγορές από το internet ή τηλεφωνικά, απαιτείται η φυσική παρουσία της κάρτας στο μαγαζί. Αλλά αυτό στα περισσότερα μαγαζιά δεν ισχύει και τόσο. Για παράδειγμα όταν έπρεπε να ανανεώσω την συνδρομή μου στον isp με την elektron το έκανα.

mikeone
01-05-06, 13:22
Eυχαριστώ vampira.
Και μια ακόμα ερώτηση... Μπορώ να παραγγείλω άττικα gift card μέσω νετ αφού στην Κατερίνη δεν υπάρχει αττική τράπεζα.
Χίλια συγνώμη για τα :offtopic: μηνύματά μου:down:

AddictedToChaos
01-05-06, 13:23
Με την visa elektron μπορείς να κάνεις αγορές αξίας όσα χρήματα έχει μέσα ο λογαριασμός σου στην τράπεζα. Δεν μπορείς δηλαδή να αγοράσεις κάτι και να μην υπάρχουν τα χρήματα στον λογαριασμό σου. Επίσης, κανονικά δεν μπορείς με την elektron να κάνεις αγορές από το internet ή τηλεφωνικά, απαιτείται η φυσική παρουσία της κάρτας στο μαγαζί. Αλλά αυτό στα περισσότερα μαγαζιά δεν ισχύει και τόσο. Για παράδειγμα όταν έπρεπε να ανανεώσω την συνδρομή μου στον isp με την elektron το έκανα.

Οχι.Δεν απαιτειται η φυσικη παρουσια της electron μεσω νετ οπως εξαλλου δεν απαιτειται και αυτη των πιστωτικων.Απ' τη στιγμη που τους δινεις τον αριθμο,το ονομα που αναγραφεται πανω, την ημερομηνια ληξης και τον τριψηφιο αριθμο ασφαλειας που υπαρχει πισω απ την καρτα, ειναι σαν να του δινεις την καρτα. Γιατι αυτα επαληθευονται ηλεκτρονικως μεταξυ του αγοραστη και της τραπεζας. Εδω εγκειται και ο κινδυνος υποκλοπης εξαλλου.
Οταν σου υποκλεψουν αυτα τα στοιχεια, ειναι σαν να σου εκλεψαν την καρτα.

nnn
01-05-06, 13:30
Eυχαριστώ vampira.
Και μια ακόμα ερώτηση... Μπορώ να παραγγείλω άττικα gift card μέσω νετ αφού στην Κατερίνη δεν υπάρχει αττική τράπεζα.
Χίλια συγνώμη για τα :offtopic: μηνύματά μου:down:
Έχει αίτηση ενδιαφέροντος στο site της.

mikeone
01-05-06, 13:33
Έχει αίτηση ενδιαφέροντος στο site της.
Thanks nnn;)

tls
13-05-06, 03:33
Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το paypal :)
Λοιπόν,έχω ένα λογαριασμό στην Πειραιώς και την winbank visa electron.Στο paypal (όταν έρθει η ώρα να κάνω εγγραφή) να τους δώσω τον αριθμό λογαριασμού ή κάρτας?
και κάτι ακόμα το moneybookers λειτουργεί όπως το paypal?
thanx προκαταβολικά :oneup:

katafitos
13-05-06, 03:36
Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το paypal :)
Λοιπόν,έχω ένα λογαριασμό στην Πειραιώς και την winbank visa electron.Στο paypal (όταν έρθει η ώρα να κάνω εγγραφή) να τους δώσω τον αριθμό λογαριασμού ή κάρτας?
και κάτι ακόμα το moneybookers λειτουργεί όπως το paypal?
thanx προκαταβολικά :oneup:

Οσον αφορα το paypal που γνωριζω, τους δινεις τον αριθμο της καρτα για χρεωση. Τον αριθμο λογαριασμου το δινεις μονο οταν δεχεσαι χρηματα

trabakoulas
13-05-06, 04:13
Μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το paypal. 2 φορές μάλιστα που δεν έλαβα ποτέ αυτό που παρήγγειλα από e-bay πήρα τα λεφτά μου πίσω ευτύχως. Μιλάμε για ποσά των 130 και 240 ευρώ. Εντάξει δεν είναι αστρονομικά τα ποσά αλλά δεν σκόπευα να τα χαρίσω σε 2 Άγγλους :lol: (σύμπτωση και τις 2 φορές Άγγλοι..?)
Το μόνο κακό είναι η επικοινωνία με το Paypal.. Αλήθεια που αναφέρεται κάποιο τηλέφωνo..?:whistle:

katafitos
13-05-06, 04:29
Μέχρι τώρα δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το paypal. 2 φορές μάλιστα που δεν έλαβα ποτέ αυτό που παρήγγειλα από e-bay πήρα τα λεφτά μου πίσω ευτύχως. Μιλάμε για ποσά των 130 και 240 ευρώ. Εντάξει δεν είναι αστρονομικά τα ποσά αλλά δεν σκόπευα να τα χαρίσω σε 2 Άγγλους :lol: (σύμπτωση και τις 2 φορές Άγγλοι..?)
Το μόνο κακό είναι η επικοινωνία με το Paypal.. Αλήθεια που αναφέρεται κάποιο τηλέφωνo..?:whistle:
http://www.paypal.com/cgi-bin/webscr?cmd=_contact-phone

trabakoulas
13-05-06, 04:45
Μάλιστα, ατυχής φαίνεται η ερώτηση...:lol:
Όχι πως ήθελα να πάρω τηλέφωνο κι έψαχνα αλλά γενικά το contact information είναι λίγο περίεργο είχα ακούσει...

Τεσπα για να λέμε και τις δύο όψεις του νομίσματος κάποια πράγματα μπορεί να δει κάποιος και στο παρακάτω link που αναφέρει προβλήματα που έχουν προκύψει ή μπορεί να προκύψουν με το paypal. Έχω την εντύπωση ότι πιο πολύ αφορούν sellers, χωρίς να είμαι σίγουρος.
http://paypalsucks.com/

Εγώ ευτυχώς μέχρι τώρα όπως είπα δεν είχα κάποιο πρόβλημα:)

Lord_British
13-05-06, 07:41
Τον αριθμο της καρτας δινεις,την ημερομηνια ληξης της και το τριψηφιο που ειναι στην πισω μερια.

nickolas2005
15-05-06, 17:03
Θέλω να κάνω έναν λογαριασμό στο paypal. Τα στοιχεία μου τα γράφω στα ελληνικά ή στα λατινικά? Λέει όπως " as they are listed for your debit card, credit card, or bank account." Στην κάρτα γράφει μόνο το αρχικό του ονόματος και το επώνυμο στα λατινικά ενώ τα υπόλοιπα στοιχεία Μου (διευθυνση) στο μπλοκάκι είναι στα ελληνικά.

Εγώ πως να τα γράψω? Μπορείτε να μου πείτε λίγο σύντομα Please?:redface:

great
15-05-06, 17:06
εγω λατινικα τα εχω χωρις προβλημα.
ετσι γραψτα

nickolas2005
15-05-06, 17:07
εγω λατινικα τα εχω χωρις προβλημα.
ετσι γραψτα

Ευχαριστώ. Το ωμέγα στα λατινικά πως είναι? "ο" ή "w" ?

euri
15-05-06, 17:11
Αφού λέει
" as they are listed for your debit card, credit card, or bank account." τι εννοείς πώς είναι το "ω"; Στην κάρτα με την οποία θα συνδέσεις το account του paypal πώς αναγράφεται το όνομά σου;

nickolas2005
15-05-06, 17:16
Αφού λέει τι εννοείς πώς είναι το "ω"; Στην κάρτα με την οποία θα συνδέσεις το account του paypal πώς αναγράφεται το όνομά σου;

Προβληματίζομαι για την διεύθυνση και όχι για το όνομα...Η διεύθυνση είναι γραμμένη στα ελληνικά (στο μπλοκάκι του λογαριασμού) και περιέχει μέσα "ω". Η κάρτα δεν γράφει πάνω διεύθυνση.

bikey77
15-05-06, 17:27
Θα γράψεις όλα σου τα στοιχεία με Λατινικούς χαρακτήρες, το όνομα όπως ακριβώς αναγράφεται στην κάρτα σου. Η διεύθυνση δεν παίζει ρόλο στο verification της κάρτας, απλά χρειάζεται σαν στοιχείο επικοινωνίας αν χρειαστεί ποτέ να επικοινωνήσουν μαζί σου.

nickolas2005
15-05-06, 17:29
Θα γράψεις όλα σου τα στοιχεία με Λατινικούς χαρακτήρες, το όνομα όπως ακριβώς αναγράφεται στην κάρτα σου. Η διεύθυνση δεν παίζει ρόλο στο verification της κάρτας, απλά χρειάζεται σαν στοιχείο επικοινωνίας αν χρειαστεί ποτέ να επικοινωνήσουν μαζί σου.

Σε ευχαριστώ πολύ!:)

takis99
21-05-06, 20:32
Η Western Union είναι μια χαρά αν θέλεις να πάρεις κάτι για μια φορά αλλά για τακτικές αγορές δεν συμφέρει γιατί το κόμιστρο (προμήθεια) είναι υψηλό. Το Paypal είναι ασφαλές και δεν πληρώνεις προμήθεια (εφ' όσον στέλνεις κάπου λεφτά). Το χρησιμοποιώ καθημερινά για δημοπρασίες στο Ebay χωρίς πρόβλημα. Αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις στο Ebay πρόσεχε ώστε ο πωλητής να έχει υψηλό Feedback (βαθμολογία). Υπάρχει πολύς κόσμος που βγάζει το ψωμάκι του πουλώντας στο Ebay και δεν θα το διακινδύνευε για μερικά ψωροδολάρια.

paulsal
21-05-06, 21:43
Πριν τη πατησεις να σου πω οτι αν γραψεις με λατινικα ειναι ολα με ομικρον.Και γραψε τα σωστα γιατι αν αγορασεις κατι στο στελνουν ΜΟΝΟ στη verified διευθυνση για λογους ασφαλειας.

nickolas2005
02-06-06, 15:10
Nα ρωτήσω λίγο κάτι ακόμα...Έκανα εγγραφή στο paypal με χρεωστική απο Πειραιώς όλα οκ. Είδα στο winbank τον τετραψήφιο κωδικό που ζητάνε και ο λογαριασμός μου είναι πλέον verified. Το 1,5 ευρώ εγώ πως θα το πάρω πίσω? Θα μου το ξανακαταθέσουν στον λογαριασμό της τράπεζας? Έχουν περάσει πάνω απο 10 μέρες και δεν βλέπω καμία κίνηση...

AddictedToChaos
02-06-06, 15:51
Δεν σου το επιστρεφουν. Απλα στην επομενη αγορα/πληρωμη κλπ που θα κανεις μεσω paypal, θα πληρωσεις 1.5€ λιγοτερο. Δηλαδη στο επιστρεφει με την μορφη της εκπτωσης ;)

nickolas2005
02-06-06, 15:57
Σε ευχαριστω! :)

Z3RatuL
05-06-06, 15:36
To paypal είναι ίσως το ασφαλέστερο online payment που θα βρεις. Πάρα πολύ καλύτερο απο τη Winbank/Eurobank και κάθε τράπεζα του κόσμου... Έχω πάρει άπειρα μέσω paypal ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

frap
05-06-06, 19:50
Δεν σου το επιστρεφουν. Απλα στην επομενη αγορα/πληρωμη κλπ που θα κανεις μεσω paypal, θα πληρωσεις 1.5€ λιγοτερο. Δηλαδη στο επιστρεφει με την μορφη της εκπτωσης ;)

Βασικά με το που θα ολοκληρώσεις την διαδικασία θα ανακαλύψεις 1.5Ε στο υπόλοιπό σου στο λογαριασμό του Paypal (Balance) και αν θυμάμαι καλά και μία σχετική κίνηση... (πάνε χρόνια βλέπεις).

Τελικά, όπως λες στην επόμενη πληρωμή σου θα συμψηφιστεί το υπόλοιπο με το ποσό της πληρωμής και από την κάρτα (funding option) θα τραβηχτούν τα υπόλοιπα.

Tip: προσθέστε στο λογαριασμό σας στο Paypal και balance σε $. Έτσι αν ποτέ κάποιο αμερικανάκι σας γυρίσει χρήματα για κάποιο λόγο, θα μείνουν ως $ στο υπόλοιπο του λογαριασμού σας και θα γλυτώστε το κόστος της μετατροπής σε ευρώ. Συμφέρει, εάν είναι πιθανό σύντομα να χρειαστεί να ξαναπλήρώσετε σε $ κάπου.

Ομοίως και σε GBP.

AddictedToChaos
05-06-06, 20:48
Βασικά με το που θα ολοκληρώσεις την διαδικασία θα ανακαλύψεις 1.5Ε στο υπόλοιπό σου στο λογαριασμό του Paypal (Balance) και αν θυμάμαι καλά και μία σχετική κίνηση... (πάνε χρόνια βλέπεις).

Δεν ξερω αν παλια ισχυε ετσι οπως το λες, αλλα σε μενα δεν εχει προστεθει 1.5€ στο PayPal Balance μου. Στο mail απλα λενε πως θα αφαιρεθει αυτοματα απο την επομενη συναλλαγη μου οποτε το ιδιο πραγμα ειναι ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.