PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ VS Forthnet για online gaming.



Varulv
06-03-10, 20:12
Χαιρετώ,

Ας αρχίσω λέγοντας πως η σύνδεση μου είναι forthnet2play, από downloading δεν μπορώ να πω πως έχω κάποιο παράπονο.. αλλα δεν είμαι και καμια τρελή "torentou", περισσότερο online games παίζω..γυρίζω από την δουλειά πτώμα και αράζω για να παίξω κανένα game.
Το θέμα είναι ότι με forthnet δεν το ευχαριστιέμαι - μιας και πάντα έχω υψηλό latency!έχω δοκιμάσει άπειρα settings/reg tweaks.. τίποτα, ποτε ποτε μπορεί να 'νιώθει' αλλα αυτό είναι το θέμα.. δεν είναι και ποτε σταθερό το άτιμο!

Έχουν άραγε όλοι όσοι έχουν forthnet τα ίδια προβλήματα?

Σκέφτομαι λοιπόν να βάλω το πακετάκι conn-x που είναι στα 8mbit.. πιστεύετε ότι θα δω διαφορα?Πείτε μου παρακαλώ..

Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι το αν θα έχω internet μέχρι να μπει η καινούργια σύνδεση(δεν θα θέλει καμια 20ρια μέρες?).. αλλα αυτό μάλλον θα πρέπει να το ρωτήσω στον ΟΤΕ.

alex24
06-03-10, 20:19
Η 4νετ απο οτι διαβαζω εδω εχει αρκετα προβληματα στα παιχνιδια με το conn-x πιστευω οτι θα εισαι κομπλε γυρω στις 10-15 μερες μπορει και νωριτερα 8α εχεις τηλ απο ΟΤΕ και μετα απο 1-2 μερες θα εχεις και το ιντερνετ ετσι τουλαχιστον εγινε εμενα.....Παντως γενικα με ΟΤΕ θα εισαι μια χαρα σε ολα μεχρι να γυρισεις στον ΟΤΕ θα εχεις κανονικα οτι εχεισ τωρα με την 4νετ απλα θα μεινεις για ενα μικρο διαστημα χωρις νετ αυτο ειναι ολο.....

kover
06-03-10, 21:50
Δεν υπάρχει σύγκριση. ΟΤΕ>φορθνετ και ειδικά στα παιχνίδια ο οτε έχει τα καλύτερα pings

Davout
06-03-10, 22:50
OTE >>> Forthnet

bo8ran8rwpos
06-03-10, 23:08
Εγω ειχα 4net μεσω ΑΡΥΣ και σχεδον ανεκαθεν χρησιμοποιουσα otenet logins λογω ping. Κατα περιοδους εκανε η 4net κατι peering arrangements με καλους φορεις και εριχνα και στους οτετζηδες ping αλλα μια ηταν μια δεν ηταν. Εν τελει απο τα παιχνιδια που παιζεις. Σε fps προφανως και θα δεις μεγαλη διαφορα. Σε mmo/rts δε νομιζω να αξιζει την διαφορα σε γιουρο.

Lagman
07-03-10, 00:34
Εγω ειχα 4net μεσω ΑΡΥΣ και σχεδον ανεκαθεν χρησιμοποιουσα otenet logins λογω ping. Κατα περιοδους εκανε η 4net κατι peering arrangements με καλους φορεις και εριχνα και στους οτετζηδες ping αλλα μια ηταν μια δεν ηταν. Εν τελει απο τα παιχνιδια που παιζεις. Σε fps προφανως και θα δεις μεγαλη διαφορα. Σε mmo/rts δε νομιζω να αξιζει την διαφορα σε γιουρο.

Θες μήπως να σου βρω αμέτρητα μηνύματα συνδρομητών forthnet που έχουν πρόβλημα με mmo ;
Την μαζική διαμαρτυρία (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3237060&postcount=16) των 510 συνδρομητών για τα προβλήματα δικτύου (http://rapidshare.com/files/289488944/grafimata.pdf) της forthnet τα έχεις διαβάσει;
Την απαράδεκτη απάντηση την έχεις διαβάσει;
Ένας λόγος που παλιότερα είχα διαγράψει (http://rapidshare.com/files/289164257/wow_delete_character.wmv) τον χαρακτήρα μου στο wow ήταν επειδή με την forthnet έπιανα απίστευτα ms με αποτέλεσμα να μην μπορώ να παίξω.

Ειδικά για On line games μακρυά απο forthnet, δεν υπάρχει πάροχος με τόσο συχνά προβλήματα δικτύου όσο η forthnet.

bo8ran8rwpos ένα θα σου πω, βρες μου κάποιο παροχο εκτός από forthnet που είχε προβλήματα στο εσωτερικό του δίκτυο 600ms .
Στην forthnet πιάνουν 600ms προς θεσσαλονίκη χρόνια τώρα και λένε δήθεν ανακοίνωση για εργασίες, στους άλλους παροχους γιατί δεν βλέπουμε παράπονα για 600ms δεν κάνουν εργασίες αυτοί ; :rofl:

άστο καλύτερα μην γράφεις για την forthnet και Online games γιατί είναι πρώτη στα προβλήματα.

leros2004
07-03-10, 01:08
Νομίζω το θέμα πρέπει να κλειδωθεί, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει, είναι άδικη 1 τέτοια σύγκριση :p

bo8ran8rwpos
07-03-10, 06:09
Lagman δεν κανω το δικηγορο της forthnet. Οπως ειπα την βρισκω απαραδεκτη σαν fps gamer εξου και παντα σχεδον χρησιμοποιουσα otenet logins και εν τελει το γυρισα σε conn-x.

Απο φιλους και γνωστους ομως, casual ας πουμε gamers, που κυριως ασχολουνται με mmo δεν μπορω να πω οτι εχω ακουσει για τρελα παραπονα. Η αληθεια ειναι οτι επειδη δεν ασχολουμε με mmo προσωπικα δεν εχω εντρυφησει στο θεμα απλα αναφερω μια γενικη εντυπωση που μου εχει προκληθει.
Παραλληλα, προσωπικα δεν ειχα ποτε pings σε σημειο να ειναι unplayable (αρκετα βεβαια για να θεωρω πως χανω το edge σε official matches) και γι αυτο βασιζομενος και στη γενικη εντυπωση φιλων υπεθεσα οτι τα 20-30ms παραπανω προς εξωτερικο ισως να μην αξιζουν τα εξτρα γιουρο αν το παιχνιδι δεν ειναι latency intensive.

Σε εσωτερικο δεν εχει τυχει να gameαρω σχεδον καθολου περαν συγκεκριμενων server που η 4net τα πινει λογω της απουσιας peering με hol.
Οπως ειπα βεβαια καιρο τωρα ειμαι ουσιαστικα χρηστης otenet (πλεον και επισημα) και εν τελει δεν εχει ψαξει το ζητημα οσο εσυ.

Το grafhmata.pdf ειναι απο προσωπικη ερευνα? Οπως και να εχει ωραιο illustration των προβληματων της 4net. :oneup:
Ευτυχως οσο την εχω χρησιμοποιησει δεν εχω πεσει σε pings τετοιας κλιμακας.

Lagman
07-03-10, 12:17
Απο φιλους και γνωστους ομως, casual ας πουμε gamers, που κυριως ασχολουνται με mmo δεν μπορω να πω οτι εχω ακουσει για τρελα παραπονα.

Αν παίζουν μια φορά τον μήνα λογικό είναι να μην έχεις ακούσει τρελά παράπονα, παράπονα όμως έχεις ακούσει.
Τα mmo επηρεάζονται συχνά θα έλεγα, ειδικότερα πχ αυτοί που κάνουν raid ώρες αιχμής καθημερινά.
Να κάτσουμε να μετρήσουμε πόσο συχνά διαβάζουμε προβλήματα ανα πάροχο αυτό θα δείξει πολλά.

Όπως έχω ξαναπεί το internet είναι και ψυχαγωγία, μια στο τόσο όταν σου έρθει να παίξεις δεν γίνεται να μπαίνεις στην διαδικασία να βλέπεις τι φταίει κλπ.
Αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ΔΕΝ βάζεις forthnet.
Το thread της forthnet έχει ξεπεράσει κάθε thread σε μηνύματα με προβλήματα.

Vosk0z
07-03-10, 15:11
Μηηηηη! Μην έρθεις απο ΟΤΕ μεριά, μην μας πάρεις το b/w :p :p

Varulv
07-03-10, 17:54
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!Θα βάλω conn-x.. και εύχομαι να βρω την ηρεμία μου!

Απλά ελπίζω η 8ρα να είναι αρκετή/σταθερή :)

A, και ας ελπίσουμε ότι δεν θα παίξει τίποτα τρελό και πάρει κανένα 2μηνο για να μπει η σύνδεση..

Also, για πόσες μέρες μένεις δίχως internet? μου είπαν 2 το πολύ, να τους πιστέψω?

Lagman
07-03-10, 18:21
Συνήθως είναι μερικές ώρες.

nmavro73
08-03-10, 08:52
Το μόνο που καθυστερεί είναι το να πάρουν πίσω τη γραμμή. Μετά θέλει δυο με τρεις εργάσιμες το Ίντερνετ

digital.power
11-03-10, 09:31
Εγώ πέρασα από Forthnet -> HOL -> καταλήγοντας πίσω στον ΟΤΕ !
Forthnet είναι σκέτη απογοήτευση ... HOL χειρότερη .. με τον ΟΤΕ ηρέμησα .. όλα δουλεύουν ρολόι !!

Download, torrent, web, latency ... εξωτερικού ή εσωτερικού .. όλα άψογα !!!, :)
Το μόνο κακό είναι η παραπάνω χρέωση .. :(

bahatouridhs
11-03-10, 21:37
Βρε ας πληρωνουμε παραπανω αν ειναι να ησηχασει το κεφαλι μας χαλαλι φιλε μου, εκανα αιτηση και εγω για οτε μετα απο 2 χρονια 4νετ... θα μου πειτε πως αντεξα? η απαντηση ειναι τον πρωτο χρονο ημουν φανταρος τον δευτερο δουλευα σαν τρελος ;p τωρα που εχω καιρο και θελω να παιξω ομως bye bye για παντα

Varulv
11-03-10, 23:05
Αύριο θα κάνω την αίτηση, πιο πακέτο μου προτείνεται :) :)? αυτό με τα up το 24 η 8(σταθερά?) παίζει θέμα σταθερότητας/ποιότητας γραμμής ανάλογα με το πιο διαλέγεις?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορα για όλη την βοήθεια!!!

Piparas
12-03-10, 02:51
Αύριο θα κάνω την αίτηση, πιο πακέτο μου προτείνεται :) :)? αυτό με τα up το 24 η 8(σταθερά?) παίζει θέμα σταθερότητας/ποιότητας γραμμής ανάλογα με το πιο διαλέγεις?

Ευχαριστώ για άλλη μια φορα για όλη την βοήθεια!!!


Και τα 8 δεν είναι σίγουρα εάν είσαι μακριά από το dslam. Δώσε μας στατιστικά γραμμής από το router να κάνουμε μια εκτίμηση ή εάν θυμάσαι με πόσο συγχρόνιζες στη forthnet. Για το καλύτερο ping δεν το συζητώ, είναι δεδομένο στον ΟΤΕ.

katsas
12-03-10, 03:33
OTE >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>FN ...
Fn βαζουμε μονο ..οταν ειμαστε φοιτητε ςκαι δεν περισεβουν για οτε ....
Οταν το νετ ειναι για μας καμια σελιδουλα....
Για χρηση online gaming ,youtube,voip και γενικα ζητας πολλα απο την συνδεση σου ... +ποιοτητα υπηρεσιας +τεχνικη υποστηριξη μια ειναι η λυση ΟΤΕ.

Μιλαω σαν χρηστης αλλα και σαν τεχνικος δικτυων 3 εταιριων εναλλακτικων ... Τωρα εαν εισαι στην απιθανη και τυχαι απεριπτωση να εχεις παραπονα που δεν λυνονται απο τον ΟΤΕ ... και σε καλυπτει η fn πας εκει...αλλιως αυτα τα 20 ευρω που κερδιζεις το μηνα θα τα πληρωνεις 3 πλα σε σπασιμο νευρων και τσιγαρα ..χααχαχ

psyxakias
12-03-10, 04:01
Δαγκωτό Forthnet (!), διότι έχει αποτοξινώσει αρκετούς φίλους (λόγω προβλημάτων) από τα online games και βγαίνουν για καφέ συχνότερα. :crazy:

manicx
12-03-10, 12:11
Μπα, και η αποτοξίνωση δεν αντέχεται. Στο τέλος όλοι επανερχόμαστε! Τελευταίο θύμα ο DiM.

Cyriano
12-03-10, 16:24
lol για την αποτοξίνωση forthnet :) είμαι και εγώ θύμα της !! Αλλά πραγματικά πάντα επανέρχεσαι στον τόπο του εγκλήματος ( forthnet was merely a setback!!)

Αν την γραμμή την θέλεις κυρίως για online gaming ξέρω πολλά παιδιά (που για wow τουλάχιστον) είναι μια χαρά με 2άρι ΟΤΕ άρα με το 8άρι θα είσαι κομπλε. Και γενικά από την πείρα μου το wow είναι από τα χειρότερα στις απαιτήσεις connection άρα αν δεν έχεις το μυαλό σου σε πολύ κατέβασμα μην το σκέφτεσαι για 24αρα ;) Εγώ μόλις έκανα αίτηση για 2ble play 8άρα ΟΤΕ :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.