PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητες Download/Upload ?!?!



costasvk
06-03-10, 21:29
Καλησπέρα παιδιά,έχω παρατηρήσει εδώ και 2-3 εβδομάδες ότι ενώ ο συγχρονισμός του router είναι 13Mbps (με αυξομειώσεις,ανάλογα την ώρα) και Upload σταθερά 999Kbps,οι ταχύτητες ΚΥΡΙΩΣ του Upload είναι σταθερά στα 50Kbps με το ζόρι.
Αυτό το "testaro" μέσω private tracker στο οποίο πριν ανέβαζα με 90-100Kbps.!!!

Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος πτώση στην ταχύτητα ανεβάσματος?!?!?!

Υ.Γ.: Και ο συγχρονισμός στο Download έχει μειωθεί αν σκεφτείτε ότι κλείδωνα στα 14Mbps σταθερά.!!!

SilverShadow
06-03-10, 23:47
Και σε μενα ηταν 85 Το UL κ τωρα κλειδωνει στα 50 με SNR 17-18.Τους παιρνω τηλεφωνο να το φτιαξουν κ ολο μου λενε θα σας παρουν θα σας παρουν αλλα τπτ...

costasvk
07-03-10, 14:40
Τι να πω?!?! Μου φαίνεται ότι έχει πάρει την κάτω βόλτα η Tellas..!!!

Κανένας άλλος δν έχει παρατηρήσει κάτι?!

scorpios
09-03-10, 01:03
Φυσικά!!!
Τον Δεκέμβρη που έβαλα Tellas κατέβαζα με 1400ΚΒ/sec.
Τώρα με το ζόρι 250KB/sec.
Το upload είναι μάλλον καλό ~85ΚΒ/sec.

Psycho13
09-03-10, 04:37
Εσυ μας λες για ταχυτητες upload ενω εμεις δεν εχουμε νετ!οποτε να εισαι ευχαριστημενος με τους κυριους που μπλεξαμε!!!

mirtiano
09-03-10, 12:41
Αντε παλι σημερα.Τα ιδια,ευτυχως ηρθε τηλ κ δικτυο 11.20 περιπου.Απο τι ωρα κοπηκαν δεν ξερω.

Αν προκειται για αναβαθμισεις της tellas κομματια να γινει.Αν ομως συνεχιστουν και φανει πια οτι εχουμε να κανουμε με προβλημματα του δικτυου της θα γινω πουλοπουλος.

geonet
09-03-10, 12:46
Επειδή είναι η 2η φορα μέσα σε 2 χρόνια που γίνεται αυτό ήδη από προχτές έκανα αίτηση πλέον στη HOL. Σε ότι και αν συχρονίσετε (ακόμη και 24...! ) ακρη δεν θα βρείτε γιατί απλά η Tellas δεν έχει bandwidth να δώσει!

ioermi2
12-03-10, 15:33
Το τελευταίο καιρό είχα παρατηρήσει μείωση της ταχύτητας από την Τελλας. Δεν έδωσα πολύ σημασία γιατι ποτέ δεν είχα κάνει σοβαρές μετρήσεις. Πριν 2 εβδομάδες όμως που έμεινα 9 ημέρες χωρίς καν τηλέφωνο και τσαντίστηκα με το τεχνικό τους τμήμα και την προκλητικά απαράδεκτη, μη επαγγελματική, στάση τους. Μετά την αποκατάσταση βέβαια παραμένει η επιστροφή ήχου και δεν έβγαλα άκρη μαζί τους γιατί με άρχισαν στα "έχετε ασύρματο, βγάλτε το από την μπρίζα" κλπ χωρίς να βρούμε λύση.)

Ψάχνωντας να βρώ ένα μοντεμ-ρούτερ για να συνδέω ασύρματα δύο φορητούς, διάβασα με προσοχή μερικά κομμάτια του φόρουμ και διαπύστωσα (καθυστερημένα) ότι η Τελλάς έχει κάνει ένα πολύ καλό κόψιμο ταχύτητας/ποιότητας σε όλους μας.

θα ήθελα απο σας να μου λέγατε κάποιο πρόγραμμα μπορώ να χρησιμοποιήσω για να μετρήσω τις ταχτύτητες που συνδέομαι, συγχρονισμούς, SNR ,κλπ


Υγ.Το μόντεμ που έχω είναι speedstream 4200, και η περιοχή μου είναι Καλλιθέα, στην πλατεία κύπρου (για όσους θέλουν να αναφέρουν τις δικές τους ταχύτητες).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Giannis

SilverShadow
12-03-10, 18:13
DMT TOOL αλλα πρεπει να το υποστηριζει κ το μοντεμ σου...

ioermi2
13-03-10, 02:22
"Ευτυχώς" έχω το speedstream 4200 οπότε εδώ είναι τα νουμεράκια που μου έβγαλε:

Downstream 10968 kbit/s - attenuation 23 dB - SNRM 9.0 db
Upstream 996 kbit/s , tx pwr 12 dbm


Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα με κάποια ρύθμιση να βελτιώσω ?

SilverShadow
13-03-10, 21:58
δοκιμασε να κατεβασεις το SNR στο 6-7 κ αστο να δεις αν ειναι σταθερη η γραμμη σου αν θες βεβαια να κερδισεις κατι σε DL αλλιως με τελλας δεν πας παραπανω...

Roland_Grapow
14-03-10, 03:44
"Ευτυχώς" έχω το speedstream 4200 οπότε εδώ είναι τα νουμεράκια που μου έβγαλε:

Downstream 10968 kbit/s - attenuation 23 dB - SNRM 9.0 db
Upstream 996 kbit/s , tx pwr 12 dbm


Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα με κάποια ρύθμιση να βελτιώσω ?

Και γω το ιδιο ρουτερ εχω.Πως μπορω να δω downstream kai upstream?:whistle:

ioermi2
15-03-10, 14:53
Και γω το ιδιο ρουτερ εχω.Πως μπορω να δω downstream kai upstream?:whistle:

με το DMT TOOL. γκουγλαρέ το, βρες τη σελίδα του (έχεις και αγγλικά μην σε τραμάξουν τα γερμανικά?) και κατέβασε την έκδοση που είναι για το 4200.

Μετά βάζεις απλά τα στοιχεία της σύνδεσής σου 192......, username και password.

........Auto merged post: ioermi2 πρόσθεσε 1 λεπτά και 7 δευτερόλεπτα αργότερα ........


δοκιμασε να κατεβασεις το SNR στο 6-7 κ αστο να δεις αν ειναι σταθερη η γραμμη σου αν θες βεβαια να κερδισεις κατι σε DL αλλιως με τελλας δεν πας παραπανω...

Πώς μπορώ να κατεβάσω το SNR που λες ?
Μέσα από το DMT ή πρέπει να το ζητήσω από την τελλάς ?

Roland_Grapow
02-04-10, 16:05
Κατι παιζει με το port.Αυτο που εχω στο port forwarding δεν ειναι?

johnnypatra
05-06-10, 15:51
ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΘΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ..ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΕΒΑΛΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΜΕΝΩ ΠΑΤΡΑ.ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ..Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΛΥ 65ΚΒ/SEC.ΤΟ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΛΙΓΟ??ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΕΧΩ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ 24ΜBPS ΠΡΑΓΜΑ ΑΔΥΝΑΤΟΝ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥ Η ΛΥΣΗ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ ΡΟΥΤΕΡ?ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ? ΕΧΩ ΤΟ Gennet Oxygen.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΣΥΝΤΟΜΑ!!!!!

davidg
10-06-10, 13:26
Καλησπερα και απο εμενα.Μενω Μεταμορφωση,και εχω και εγω τελλας.Ενω στο συμβολαιο ελεγε για ταχυτητες ως 24 Mbps,εγω με το ζορι πιανω γυρω στα 5,10 Mpbs.Πηρα τηλεφωνο και αρχισαν τις δικαιολογιες για το εαν εχω splitter,οτι κανουν εργα κτλ,αλλα το ειχα φανταστει οτι θα τα λεγανε και τους ειπα οτι εχω σε ολα τα τηλεφωνα splitter και την ταχυτητα αυτη την παρατησρω εδω και περιπου 4 μηνες.Τοτε θυμηθηκανε να μου πουνε οτι φταινε τα καλωδια του ΟΤΕ που ειναι σκουριασμενα και αλλες τετοιες π@π@ρ!ε$.Λετε να παρω τον ΟΤΕ να τουςπω για τα καλωδια η τσαμπα κοπος?Λετε επισης πως αμα επαιρνα κανα καινουργιο ρουτερ θα βογθουσε?εχω ηδη αρκετα καλο,Thomoson TG585v7 με firmware 7.4.4.7

Σας παρακαλω δωστε μου καμια ιδεα...Δεν λεω να αλλαξω συνδεση,παλι εναν μηνα χωρις τηλεφωνοκαι χωρις ιντερνετ δεν την παλευω με τιποτα...Αρα ή κανω κανα παραπονο ή παιρνω ρουτερ μαλλον,εκτος κι αν εχετε καμια καλη ιδεα...

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδες :):)

aoratoss
10-06-10, 22:56
καλα που δε με επεισαν καθε μερα τηλ. απο wind ειχα για 2 μηνες σερι ελεος και απο οτι βλεπω εχει τα μαυρα της τα χαλια

thenetpoet
11-06-10, 10:34
καλα που δε με επεισαν καθε μερα τηλ. απο wind ειχα για 2 μηνες σερι ελεος και απο οτι βλεπω εχει τα μαυρα της τα χαλια

εγω στο Μαρούσι που είναι η δουλειά μου, συνδέομαι στα 23Μbps καθώς είμαι πολύ κοντά στο dslam. Στο Καλαμάκι που είναι το σπίτι μου συνδέομαι max στα 6,9Μbps γιατί έχω απόσταση 2,5χλμ από το dslam και attenuation 38-39. Άρα με αυτή τη λογική, μαύρα χάλια και άψογα ταυτόχρονα? Πάντως και στις δύο συνδέσεις κατεβάζω με 1.8MBytes και 750kBytes αντίστοιχα.

nyannaco
11-06-10, 10:41
Ακριβώς, το συμβόλαιο λέει έως 24Mbps, οπότε είναι καλυμμένοι σε κάθε περίπτωση. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω καμία εταιρεία, και πολύ περισσότερο τη συγκεκριμένη, κάπου έχουν ένα δίκιο από την άποψη ότι δεν τους ανήκει και δεν έχουν πρόσβαση στο χαλκό.
Πάντως για να μπορεί κάποιος να σου πει αν μπορεί η γραμμή σου να πάει παραπάνω και επεμβαίνει ο γνωστός κόφτης της Tellas, πρέπει να δώσεις τα στατιστικά σου (Attenuation, SNR και ταχύτητα κλειδώματος download).
Επίσης, εάν ξέρεις, σε πόση απόσταση είσαι από το DSLAM που πέφτει η γραμμή σου.

thenetpoet
11-06-10, 11:05
Ακριβώς, το συμβόλαιο λέει έως 24Mbps, οπότε είναι καλυμμένοι σε κάθε περίπτωση. Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω καμία εταιρεία, και πολύ περισσότερο τη συγκεκριμένη, κάπου έχουν ένα δίκιο από την άποψη ότι δεν τους ανήκει και δεν έχουν πρόσβαση στο χαλκό.
Πάντως για να μπορεί κάποιος να σου πει αν μπορεί η γραμμή σου να πάει παραπάνω και επεμβαίνει ο γνωστός κόφτης της Tellas, πρέπει να δώσεις τα στατιστικά σου (Attenuation, SNR και ταχύτητα κλειδώματος download).
Επίσης, εάν ξέρεις, σε πόση απόσταση είσαι από το DSLAM που πέφτει η γραμμή σου.

μια ενδειξη για την απόσταση σου δίνει το attenuation.

nyannaco
11-06-10, 12:28
μια ενδειξη για την απόσταση σου δίνει το attenuation.Σύμφωνοι, αν όμως το attenuation είναι δυσανάλογα μεγάλο με την απόσταση, ξέρεις ότι κάτι άλλο συμβαίνει με τη γραμμή.

thenetpoet
11-06-10, 19:01
τα "κοψίματα" και άλλα προβλήματα που αφορούν το ζεύγος του χαλκού τα βρίσκουν εύκολα,εχουν ειδικό software οχι μονο στην tellas αλλά όλοι..

prl21
11-06-10, 20:08
Επειδή είναι η 2η φορα μέσα σε 2 χρόνια που γίνεται αυτό ήδη από προχτές έκανα αίτηση πλέον στη HOL. Σε ότι και αν συχρονίσετε (ακόμη και 24...! ) ακρη δεν θα βρείτε γιατί απλά η Tellas δεν έχει bandwidth να δώσει!


απο ταχύτητα καλά κάνεις έχω αλλάξει και εγώ πρόσφατα απο tellas σε hol και έχω 2πλη ταχύτητα.
όμως ουε και αλίμονο αν χρειαστείς βοήθεια,τα ίδια και χειρότερα....

@ ADSLgr.com All rights reserved.