PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνέχιση χρεώσεων μετά από μεταφορά της γραμμής



Agent_
07-03-10, 13:01
Γεια χαρά σε όλους.

Γράφω αυτό το thread απλά για να κοινοποιήσω και σε εσάς ένα περιστατικό που συμβαίνει με το τμήμα λογαριασμών της Forthnet και για να δείτε πώς η ίδια η εταιρεία εκπαιδεύει το προσωπικό της με παραλογισμό και απατεωνίστικες φύσεως πληροφορίες.

Έπειτα από αίτηση μου μεταφοράς πλήρης πρόσβασης από τον πάροχο Α στον πάροχο Β στην εταιρεία Netone όπου ολοκληρώθηκε στης 1/12/2009 η Forthnet συνέχησε να μου αποστέλλει λογαριασμούς πληρωμής σαν να ήμουν κανονικός πελάτης της. Βεβαία λόγο ημερομηνίας μεταφοράς ο πρώτος λογαριασμός θεώρησα θα ήταν Ίδη εκδομένος και φυσιολογικά ο επόμενος θα ήταν ο εξοφλητικός με το πόσο τον 70ε(- το προηγούμενο πάγιο) λόγο διακοπής πριν του δωδεκαμήνου. Παρόλα αυτά προχθές μου ήρθε και νέος λογαριασμός πληρωμής για το επόμενο δίμηνο πράγμα που με έκανε άμεσα να καλέσω το τμήμα Ε.Π. της Forthnet όπου εκί έπεσα πάνω στον παραλογισμό τους.
Συγκεκριμένα όταν έκανα μεταφορά από forthnet σε Netone στην αίτηση εξουσιοδότηση που έκανα στην Netone ζήτησα να μεταφερθεί ο Βρόγχος μου στη Netone αλλάζοντας τηλεφωνικό αριθμό και στοιχεία κατόχου γραμμής. Αυτό που κάθε λογικός άνθρωπος θα περίμενε να ακούσει είναι ότι έχει συμβεί κάποιο λάθος και οδηγίες επιλύσεως του σφάλματος από πλευράς forthnet. Μετά από δύο κλήσεις στο τμήμα Ε.Π. και 2 υπαλλήλους η απάντηση που πήρα και από τους δύο ήταν ότι λόγο ότι έκανα μεταφορά παρόχου με αλλαγή τηλεφωνικού αριθμού πήρα μου είπανε νέα γραμμή και ότι η γραμμή στη Forthnet δεν υφίσταται να διακοπεί ούτε τότε ούτε ποτέ και ότι για να αποφύγω περεταίρω χρεώσεις θα πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής και ότι το ποσόν πέραν της 1/12/2009 είναι αμετάκλητο και δεν επιστρέφετε. Φυσικά όταν άρχισα να τους εξηγώ ότι η αίτηση στην Netone ανέφερε χρήση «Παροχής Υπηρεσίας Μετάβασης από Πλήρη Πρόσβαση που παρέχεται από τον Πάροχο Α, σε Πλήρη Πρόσβαση που παρέχεται από τον Πάροχο Β» και τον αριθμό βρόγχου οι υπάλληλοι του τμήματος Ε.Π. με άκυρα επιχειρήματα προσπαθούσαν να με πείσουν ότι ήταν δικό μου λάθος.

Τέλος αυτό που έκανα ήταν να συντάξω ένα Fax το οποίο απέστειλα στην Forthnet με λεπτομέρειες και αν δεν υπάρχει απάντηση έπειτα υπάρχει και η καταγγελία…

Ερώτημα 1: Από πόσους ανθρώπους μι γνώστες τα έχουν τσεπώσει μα αυτή τι κομπίνα;
Ερώτημα 2: Είναι αυτή πολιτική εταιρίας; Να εκπαιδεύει το προσωπικό να λέει τέτοια πράγματα;

nrg_polini
07-03-10, 20:52
Γινεται να μεταφερεις τον βροχο σε αλλο παροχο χωρις να κρατησεις τον αριθμο;

skapetis
11-03-10, 13:54
Μην ψάχνεις άκρη με την απατεωνιά της φορθνετ. Μεταφέρθηκα στην τελλας από 27/1 και έχω μάλιστα και log κλήσεων. Η φορθνετ με χρέωσε για τις 27 και 28/1 πάγιο, σαν να ήμουν στο δίκτυό της. Και δεν φτάνει που με διπλωχρέωσε (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=305263) και αργότερα χρησιμοποίησε την πιστωτική μου ενώ είχα ζητήσει κατάργηση, τώρα βάζει εισπρακτικές εταιρίες να με πάρουν τηλ στο σπίτι για τις συγκεκριμένες οικονομικές διαφορές που δημιουργήθηκαν με δική της υπαιτιότητα (έχουν φάει καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μάλιστα αν δεν τους ενημέρωνα εγώ θα το έβρισκαν σε 2-3 χρόνια τόσο μπάχαλο που είναι) που έχουν ήδη εξοφληθεί.

Μην περιμένεις να σου λύσει το πρόβλημα το "helpdesk" :rofl: της φορθνετ. Ρίξε μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ και την ΓΓΚαταναλωτή και αστους αυτούς να σε παίρνουν τηλέφωνα από το τμήμα καταγγελιών (όπως έγινε μ'εμένα)

Δες¨και παρόμοια περίπτωση

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=311216

nick89
14-03-10, 11:42
αν εχεις νεο αριθμο βρογχου απο νετ και νεο τηλ το πιθανο ειναι να μην εγινε ποτε διακοπη απο την 4νετ.
αν εχεις ιδιο αριθμο βρογχου τοτε οκ . αν ομως ειναι καινουργιος δες μια αν ειναι ακομα ενεργη η συνδεση σου στην 4νετ

α , αν ειρθε και τεχνικος της νετ να σου περαση στην εισαγωγη νεα γραμμη , τοτε συγουρα δεν εγινε ποτε μεταφορα αλλα νεα συνδεση

Agent_
14-03-10, 13:33
στους λογιαριασμους ο αρ βροχου ειναι ιδιος. ειναι μεταφορά και λαθος της 4νετ

@ ADSLgr.com All rights reserved.