PDA

Επιστροφή στο Forum : Cisco 877 Πισω απο αλλο Router????



poln
07-03-10, 21:46
Καλησπέρα παιδιά. Ένας φίλος έχει μια σύνδεση HOL η όποια είναι Double play. Η τηλεφωνία του είναι voip πάνω από το Router line 1 line 2 γιατί στην περιοχή του το κέντρο της HOL είναι μόνο Voip με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω σαν πρώτο router το cisco 877 που θέλει για να γίνει ένα vpn Site to Site με το δικό μου ρουτερ. Δεν μπορώ να το βάλω γιατί μετά παπαλα τα τηλέφωνα...

Μπορεί το Cisco να μπει πίσω από το router της intracom (netfaster v1) σε μια ethernet px FastEthernet0 να πάρει το Ιντερνέτ μέσω ip (dhcp client) απο το intracom και να μοιράζει πάλι το ιντερνέτ σε FastEthernet 1-2-3.

Εγώ μέχρι τώρα έκανα ένα vlan id 2 στο FastEthernet0 με ip του intracom και έχω αφήσει vlan id 1 FastEthernet0 1-2-3. Από εκεί και πέρα μήπως μπορεί να βοηθήσετε?? Ακόμα Ακόμα Αν υπάρχει άλλος τρόπος γενικά στην υλοποίηση δεκτός!!!

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

nstamoul
08-03-10, 01:12
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το υπάρχον modem σαν modem σκέτο και το cisco σαν router.Δλδ να κάνει την pppoe κλήση το cisco.Bridged ;)

Εδώ ένα sample configuration παρμένο απο το ISCW


interface ATM0/0
description ***physical interface bound to dialer0***
no ip address
dsl operating-mode auto
pvc 8/35
! Creates ATM PVC
pppoe-client dial-pool-number 1
! Assigns dial pool
!
interface Dialer0
description ***External Provider Network***
ip address negotiated
ip mtu 1492
! Configures MTU
ip nat outside
! Specifies NAT role
encapsulation ppp
dialer pool 1
! Dialer association
!
ip classless
ip route 0.0.0.0 0.0.0.0 interface dialer0

poln
08-03-10, 02:08
Αυτο που ειπες μαλων δεν παιζει γιατι το ρουτερ το πρωτο αν δεν δει ιντερνετ δεν παιζουν τα τηλεφωνα... δηλαδη αν το φριτζ-ιντρακομ δεν σηκωσει τον interface του ιντερνετ τα ιντερφαψε της τηλεφωνιας για σας.
Επιδη το πρωχωρησα λιγο το θεμα αν παιξει αυριο στον φιλο θα δωσω οδηγιες πως γινετε..

πχ vlan 2 σε ethernet 0, dhcp client σε vlan 2 και routes στο vlan 2

Ευχαριστω :clap:

gtsoukas
09-03-10, 21:41
Δεν ξέρω τι γίνετε με το router της intracom (netfaster v1) , αλλά θα σου δώσω μία ιδέα.
Γιατί δεν βάζεις το netfaster να παίξει μόνο το ρόλο του ΑΤΑ.ΠΧ στο Fritz Box Μπορείς να του πεις να δουλεύει μόνο σαν ΑΤΑ ΒΟΧ και να βλέπει άλλον Router για το internet.
Ελπίζω να βοήθησα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.