PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΦΑΛΜΑ 678 έλεοοοοοοοοοοος



markela25
19-01-04, 00:29
καλησπέρα παιδιά,

μόλις προχθές έβαλα adsl από τον οτε με modem της siemens!
Ενώ όλες οι ρυθμίσεις μου και από το τοπικό δίκτυο είναι σωστές αλλά και από τον οτε και την otenet δεν μπορώ να κάνω connect!έκανα reboot στο modem δοκίμασα να επικοινωνήσω από το pc στο modem και λειτουργεί κανονικά...και επειδή στον οτε είναι ολίγον τι μαμάκες είπα να ρωτήσω εδώ μπας και μπορεί κάποιος να με help : ))) κάνω connect και μου βγάζει σφάλμα 678 αν ξέρει κάποιος θα το εκτιμούσα να με help!

Thanks,

:***

psyxakias
19-01-04, 00:52
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο ADSLgr.

Καθώς από 01/01/2004 έχουμε απαγορεύσει τα greeklish, θα σε παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι στα Ελληνικά (χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς μερικές Αγγλικές λέξεις).

Επίσης, ως ένδειξη ενίσχυσης καθώς και εκτίμησης της προσπάθειας που κάνουν οι χρήστες του forum, σου έγραψα το μήνυμά σου ακριβώς ίδιο όπως το είχες αλλά στα Ελληνικά (το μήνυμα το έγραψα κανονικά, όχι 'αυτόματη' μετατροπή). Αυτό όμως δεν θα επαναληφθεί σε μελλοντικά μηνύματα, τα οποία δυστυχώς θα διαγράφονται.

Ευχαριστώ.

JediMasterMANIAC
19-01-04, 01:29
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο ADSLgr.

Καθώς από 01/01/2004 έχουμε απαγορεύσει τα greeklish, θα σε παρακαλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι στα Ελληνικά (χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιείς μερικές Αγγλικές λέξεις).

Επίσης, ως ένδειξη ενίσχυσης καθώς και εκτίμησης της προσπάθειας που κάνουν οι χρήστες του forum, σου έγραψα το μήνυμά σου ακριβώς ίδιο όπως το είχες αλλά στα Ελληνικά (το μήνυμα το έγραψα κανονικά, όχι 'αυτόματη' μετατροπή). Αυτό όμως δεν θα επαναληφθεί σε μελλοντικά μηνύματα, τα οποία δυστυχώς θα διαγράφονται.

Ευχαριστώ.
LOL τωρα κανεις edit και τα posts μας ρε σκουληκι ?:P

psyxakias
19-01-04, 01:51
Πάντα δεν το έκανα; χεχεχε... κάποιος (νομίζω ο holy) μου είχε πει ότι στην υπογραφή να γράψω 'To edit or NOT to edit?'.. Τέλος πάντων.

Κανένας για το σφάλμα 678 της markelas25, μπορεί να δώσει κανά χέρι βοηθείας;

sdikr
19-01-04, 01:59
Θα πρεπει να μας δωσει πιο πολλες πληροφοριες,
λογικα το modem του ειναι pppoe , (του εχει βαλει ο Οτε pppoe)
καποιος με το συγκεκριμενο Modem θα μπορουσε να δωσει help
ας ριξει μια ματια στο http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/XPSiemensXpress.htm

φιλικα

Lunacy
19-01-04, 02:18
Μετά από μια γρήγορη ματιά στο support της ms, βρήκα οτι το 678 σημαίνει The remote computer failed to respond. Σίγουρα είναι σωστές ΟΛΕΣ οι ρυθμίσεις; Δε μας λες ποιες ακριβώς είναι αυτές;

ikonsgr
19-01-04, 10:37
Αλλαξε τον τυπο της wan σύνδεσης σου στο Modem απο pppoA σε pppoE ή το ανάποδο, σε μένα έκανε ακριβώς το ίδιο όταν το πρωτοπήρα διότι μου είχαν πει να βάζω pppoA ενω αυτό δουλευε μόνο με pppoE!!

markela25
19-01-04, 19:19
παιδια...ειναι απιστευτο αυτο το πραγμα...ελεος δλδ!απο σημερα πληρωνουμε για adsl και για εγκατασταση και τα βρισκουμε ολα μονοι μας...
αλλαξα και το Wan απο pppoe se pppoa αλλα και παλι τπτ! ! !Να σας ενημερωσω οτι τεχνικo τμημα αρμοδιο δεν υπαρχει ουτε απο τον οτε αλλα ουτε και απο την siemens! ! !
Τωρα μερικες πληροφοριες που βρηκα :
siemens 5100 speedstream SOHO DSL Router στο set up του στο WAN INTERFACE στο αντιστιχο pppoe και pppoa πρεπει το VPI να ειναι 8 και το VCI να ειναι 33 ! μεχρι εδω καλα αλλα εχει ακομα 5423225456 πραγματα που δεν μπορεσα να φτιαξω ακομα ..:P

Τηλεφωνα επικοινωνιας (αν και δεν θα σαs δωσου καμια λυση) στο τμημα του οτε : 210-6148941!

....και η προσπαθεια δεν σταματα οχι οχι οχι....νομιζω οτι απο εδω περισσοτερα θα μαθω!Ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια και οποιος ξερει κατι αλλο θα το εκτιμουσα να με help!thanks

Unicorn
19-01-04, 21:08
Ακριβώς αυτό το σφάλμα βγάζει και σε μένα όποτε πάω να συνδεθώ. Οι ρυθμίσεις μου είναι μάλλον σωστές (jetspeed 500)! Τις έχω τριπλοτσεκάρει! Προς το παρόν προσπαθώ να συνδεθώ με netcarta. Υποπτεύομαι πως κάτι παίζει με την κάρτα και όχι με τις ρυθμίσεις του modem. Έχω στείλει στην εταιρία mail για να μου πούνε τις σωστές ρυθμίσεις, αλλά ταυτόχρονα λέω να δοκιμάσω με την forthnet. Έχω 3 μέρες ADSL και δε μπορώ να συνδεθώ! Έχουνε σπάσει τα νεύρα μου!!! :cry:
Αυτό που λέτε για αλλαγή σε PPPoE από ΡΡΡοΑ ή το αντίστροφο ούτε σε μένα δούλεψε. Παίζει ρόλο ότι στις ιδιότητες της σύνδεσης δείχνει μόνο το PPPoE; Γίατί από ότι είδα το μόντεμ μου δίνει ΙΡ μόνο όταν το έχω συνδεδεμένο με USB. Όταν είναι με Ethernet στο ΡΡΡοΕ parameters το status δείχνει να είναι down.

UGF_GreekMind
19-01-04, 21:13
Τωρα μερικες πληροφοριες που βρηκα :
siemens 5100 speedstream SOHO DSL Router στο set up του στο WAN INTERFACE στο αντιστιχο pppoe και pppoa πρεπει το VPI να ειναι 8 και το VCI να ειναι 33 !

VPI=8
VCI=35

Unicorn
19-01-04, 21:14
Εμένα πάντως και 35 που είναι, πάλι δεν μπαίνει! :P

ikonsgr
19-01-04, 22:46
Απο τις πολλες ώρες που έφαγα πάντως και εγώ με παρόμοια προβλήματα, θα σας πω τα εξης: αν το modem χρονίζεται κανονικά (δηλ. βγαίνουν τα στατιστικα της adsl στο web interface, το λάμπάκι της σύνδεσης είναι πράσινο) ΑΛΛΑ δεν πέρνετε ip απο τον provider το πρωτο πράγμα που πρέπει να δείτε είναι ο τύπος της wan σύνδεσης, σε πολλες περιπτώσεις το pppoA ΔΕΝ δουλευει καθόλου (όπως στη δική μου) και θα χρεαιστεί να το αλλάξετε σε pppoE. Το VPI είναι 8
και το VCI 35 . Μετά ελέγξτε αν μπορείτε να συνδεθείτε με τα δοκιμαστικά username/pass του οτε (otenet@otenet.gr και otenet αντίστοιχα αν θυμαμαι καλά), συγουρευτείτε αν βάζεται το σωστό authentication protocol (συνήθως είναι pap αλλά μπορεί καποιος provider να θέλει chap ). Bεβαιωθείτε οτι οι ρυθμίσεις της σύνδεσης είναι όπως παρακάτω (για pppoE για pppoA η μόνη διαφορά είναι το LLC:VCMUX )
Hdlc: οff
LLC: LLC
Ip Addr From IPCP: true
Discover Primary DNS: true
Discover Secondary DNS: true
Give DNSto Relay: true

Eλπίζω να βοήθησα, μιας και όπως λεει ο φίλος markela25 " πληρωνουμε για adsl και για εγκατασταση, και τα βρισκουμε ολα μονοι μας... " :?

markela25
19-01-04, 22:55
χααχαχααχαχ να εισαι καλα θα τα τσεκαρω και αυτα...Αλλα ikonsgr ειμαι κοριτσακι βρε! χαχαχαχαχαχ ευχαριστω πολυ :)

UGF_GreekMind
19-01-04, 23:07
Ε όχι και κοριτσάκι... πριν 15 χρόνια ίσως... :mrgreen: :mrgreen:

(εκτός κι αν το "25" είναι το όριο των ημερών που είσαι διατεθειμένη να περιμένεις για να σετάρεις τη σύνδεση, μέχρι να πας από τον οτε και να τους βάλεις φωτιά)

Cristina
19-01-04, 23:29
Το ίδιο πρόβλημα εδώ και 2-3 ώρες.
Και το μεσημεράκι, αργά, πάλι είχε το ίδιο πρόβλημα, αλλά επανήλθε σύντομα.
Δε νομίζω να είναι πρόβλημα των ISP's γιατί παρουσιάζεται σε αρκετά άτομα.
Οι ρυθμίσεις μου είναι εντάξει.

Να πω πως ακριβώς το ίδιο σφάλμα μου έβγαζε όταν είχε πέσει ο κόμβος στο Κιλκίς και φυσικά από τον ΟΤΕ δεν είχαν ιδέα τι συμβαίνει.

Μαρκέλλα, είσαι από βόρεια Ελλάδα; Γιατί αν κρίνω από εμένα και την Unicorn, μάλλον εδώ εστιάζεται το πρόβλημα.

Υ.Γ.: Γεια σου Uni :)

Unicorn
19-01-04, 23:58
Hey Cris! :)
Εμένα πάντως με πήρανε πριν λίγο οι τεχνικοί της ACN, μου είπανε βήμα βήμα τι γίνεται, και όλα οκ, συνδέθηκα! Και εις ανώτερα! :D
Καλή τύχη και στους υπόλοιπους παιδια!!

ikonsgr
20-01-04, 00:39
Καλά τι γίνεται μήπως το thread είναι ladies only? 8) Sorry για το "φίλος" markela25 , ήταν απο κεκτημένη ταχύτητα, άλλωστε είναι γνωστό ότι οι υπολογιστές δεν είναι και πολύ συνιθισμένο χόμπι για γυναίκες... 8)

psyxakias
20-01-04, 00:43
Ε όχι και κοριτσάκι... πριν 15 χρόνια ίσως... :mrgreen: :mrgreen:

(εκτός κι αν το "25" είναι το όριο των ημερών που είσαι διατεθειμένη να περιμένεις για να σετάρεις τη σύνδεση, μέχρι να πας από τον οτε και να τους βάλεις φωτιά)

Ντροπή!!! :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Ποτέ δεν λες σε μια γυναίκα ότι δεν είναι πλέον κοριτσάκι και γενικά δεν σχολιάζεις την ηλικία της.

UGF_GreekMind
20-01-04, 14:51
Ναι... εεε ; Γιατί ;

Ισότητα δεν έχουμε ;

Η γυναίκα μου γιατί με λέει "παππού" ;
(Λες να εννοεεί κάτι άλλο ; )

Αλλά άστο γιατί θα χαλάσουμε το θέμα του post και είναι κρίμα !

Sorry...

markela25
23-01-04, 03:20
χαχαχαχααχαχ!ναι βρε αισθανομαι κοριτσακι και ας ειμαι 25...(γκουχου...γκουχου εεε στα 27 παμε :PP)!

Το προβλημα τελικα το φτιαξαμε ηταν θεμα του modem παιδια...βεβαια δεν θα πω ποσα τηλ πηρα και μεχρι που εφτασα...(πανω απο 300 σιγουρα και καλεσα και αγγλια ...)
Απλα να πω οτι αν καποιος βαλει modem siemens απο τον πΟΤΕ modelo 5100 speedstream να ξερει οτι εχει το εξης προβλημα '' βαζει την ip απο την γραμμη της adsl στο modem και την ip του pc στην adsl '' με αποτελεσμα το pc να μην επικοινωνει με το modem!δεν εχουν ολα αυτο το προβλημα αλλα καποια!εεε εγω επεσα πανω σε ενα απο αυτα και ευχομαι να μην πεσει κανενας αλλος!(και ναι ναι ναι δεν ξερουν να το φτιαξουν και πρεπει να παρεις αλλο μοντεμ...εκτος και αν ξερεις εσυ οποτε το κανεις μονος σου...:P)

παντος παιδια κατι εμαθα απο ολα αυτα παρολο που ειμαι ασχετη..Γιατι οπως ειπε και ο φιλος μας ikonsgr αυτο δεν είναι και πολύ συνιθισμένο χόμπι για γυναίκες..:)

τελος καλο ολα καλα... :D

psyxakias
23-01-04, 03:23
παντος παιδια κατι εμαθα απο ολα αυτα παρολο που ειμαι ασχετη..Γιατι οπως ειπε και ο φιλος μας ikonsgr αυτο δεν είναι και πολύ συνιθισμένο χόμπι για γυναίκες..:)

Καιρός να γίνει τότε :wink:

ikonsgr
23-01-04, 10:30
παντος παιδια κατι εμαθα απο ολα αυτα παρολο που ειμαι ασχετη..Γιατι οπως ειπε και ο φιλος μας ikonsgr αυτο δεν είναι και πολύ συνιθισμένο χόμπι για γυναίκες..:)

τελος καλο ολα καλα... :D

Σε καποιο άλλο forum ανακάλυψα μία άλλη κοπέλα που έλεγε οτι διδάσκει δίκτυα σε ΙΕΚ και έχει ΜΑSTER στα δίκτυα δεδομένων ... :shock: δε ξέρω ρε παιδιά πείτε με συντηριτικό, αλλά αυτό μου ακούγεται σαν άντρας που σπουδασε βρεφονηπιοκόμος :lol: :lol:

enwsitis21
23-01-04, 21:09
χααχαχααχαχ να εισαι καλα θα τα τσεκαρω και αυτα...Αλλα ikonsgr ειμαι κοριτσακι βρε! χαχαχαχαχαχ ευχαριστω πολυ :)

Αν το modem σου είναι της Siemens το XpressLink, και συνεχίζεις να λαμβάνεις σφάλμα 678 , τσέκαρε πρώτα απ'όλα εάν τα leds power,sync, και 10base/T, είναι αναμμένα πράσινα.Αν είναι, δές αν είναι ενεργοποιημένη η κάρτα δικτύου.Διαφορετικά, έχει τύχει να αλλαχθεί το slot της κάρτας δικτύου και να παίξει κανονικά.

enwsitis21
23-01-04, 21:11
χααχαχααχαχ να εισαι καλα θα τα τσεκαρω και αυτα...Αλλα ikonsgr ειμαι κοριτσακι βρε! χαχαχαχαχαχ ευχαριστω πολυ :)

Αν το modem σου είναι της Siemens το XpressLink, και συνεχίζεις να λαμβάνεις σφάλμα 678 , τσέκαρε πρώτα απ'όλα εάν τα leds power,sync, και 10base/T, είναι αναμμένα πράσινα.Αν είναι, δές αν είναι ενεργοποιημένη η κάρτα δικτύου.Διαφορετικά, έχει τύχει να αλλαχθεί το slot της κάρτας δικτύου και να παίξει κανονικά.


ξέχνα το.... :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.