PDA

Επιστροφή στο Forum : PSTN σε ISDN σε ADSL.(καμια πληροφορια?)



silver
19-01-04, 10:35
Γεια σας παιδια.Προσπαθω να φταξω ενα χρονοδιαγραμμα σχετικα με την εγκατασταση της ADSL και θα'θελα μερικες
διευκρινισεις.
Λοιπον...Πηρα σημερα πρωι πρωι τον ΟΤΕ τηλεφωνο και μου'παν πως στο αστικο μου κεντρο δεν υπαρχουν καθολου
PSTN πορτες,ενω υπαρχουν 26 διαθεσιμες ISDN(το ξερω απιστευτο...)
Αρα,θα πρεπει πρωτα να μετατρεψω την PSTN σε ΙSDN.
1)Θα μπορουσατενα μου πειτε ποσο στοιχιζει και ποσο χρονοβορα ειναι αυτη η διαδικασια?
2)Επειδη εχω πολυπλοκες εγκαταστασεις,ισως χρειαστω επιπλεον NETMODS.Mπορειτε να μου πειτε ποσο στοιχιζουν?
Υπαρχει καμια αλλη εναλλακτικη συσκευη?
3)Τις αιτησεις για ISDN και ADSL,μπορω να τις κανω και τις δυο μεσω διαδικτυου?
4)Υπαρχει περιπτωση να βρεθω προ εκπληξεων και να εξαντληθουν οι 26 πορτες πριν προλαβω να κανω την αιτηση?(διοτι μεσολαβει και η PSTN-ISDN μετατροπη..)

Ευχαριστω προκαταβολικα...

Kerl
19-01-04, 11:03
1)Συνήθως γίνετε εντός μιας-δυο ημερών.Κόστος περί τα 16.5 ευρώ ( με ΦΠΑ). Λέει στο site του ΟΤΕ ακριβώς πόσο.
2)Μόνο ένα netmod μπορείς να έχεις ( η γραμμή μπορεί να έχει στην μεριά σου ένα και μόνο ένα σημειο τερματισμού).
3)Μέσω 134 καλύτερα το ISDN .
4)Με τον ΟΤΕ όλα είναι δυνατά!

silver
19-01-04, 11:29
Καταρχην σε ευχαριστω πολυ ΚERL για την απαντηση σου.
Θα ηθελα τωρα αν ειναι δυνατον να με βοηθησετε σε κατι τεχνικο.
Απ'οτι μαθαινω τωρα,μπορεις να εχεις μονο ενα NETMOD.
Εγω εχω το εξης προβλημα.
Το σπιτι μου ειναι μεζονετα.Ο πανω και ο κατω οροφος εχουν ξεχωριστες
γραμμες.Η γραμμη του πανω οροφου εχει δυο καλωδια.Αρα αν καταλαβαινω
σωστα,υπαρχει τροπος να εχω τηλεφωνο σε ολα τα δωματια του οροφου.
Απ΄την αλλη,ο κατω οροφος εχει μονο ενα καλωδιο και ως εκ τουτου αχρηστευονται τα τηλεφωνα.Υπαρχει καποια λυση σε αυτο το προβλημα?

Kerl
19-01-04, 15:03
Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι λες γι αυτό θα απαντήσω γενικά .

Το netmod βγάζει 2 αναλογικές εξόδους . Θα πρέπει να το τοποθετήσεις κάπου κεντρικά , στην αρχή της τηλεφωνικής καλωδίωσης ( εκεί που έρχετε το καλώδιο του ΟΤΕ ) και από αυτό να πάρουνε όλες οι πρίζες του σπιτιού σου. Αν βάλεις DSL , θα πρέπει να συνδέσεις
splitter πριν το netmod , και από το splitter να τραβήξεις καλώδιο για το DSL modem σου.

guru
19-01-04, 16:37
Κι εγώ έχω συνδέσει δύο ορόφους με την ίδια ISDN γραμμή.

Για την ακρίβεια στον πάνω όροφο, όπου βρίκεται το NETMOD (αλλά και ο διαχωριστής και το ADSL modem αφού πλέον έχω και ADSL), έχω συνδέσει την μία έξοδο του NETMOD (2ος MSN*) και στον κάτω την άλλη έξοδο (1ος MSN). Έτσι κάθε όροφος έχει τον δικό του τηλεφωνικό αριθμό.

Για να γίνουν αυτά βέβαια, χρειάστηκε να έρθει γνωστός τεχνικός του ΟΤΕ (με το αζημίωτο βέβαια) για να περάσει 2η γραμμή στον πάνω όροφο, καθ' ό,τι παλιά η οικοδομή(όσο κι εγώ :) , 22 ετών), και βέβαια να κάνει τις απαραίτητες συνδέσεις των καλωδίων (το οποίο δεν ήταν κάτι τρομερό).

______
* MSN = Multiple Subscriber's Number

silver
19-01-04, 21:19
Μπορειτε παρακαλω να μου απαντησετε σε αλλες δυο τεχνικες ερωτησεις?
1)Ηα ηθελα να ξερω αν μπορει να μπει το Adsl πανω στην ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ γραμμη που βγαινει απο το NETMOD.
2)Αν χρησιμοποιησω τις αναλογικες γραμμες του ISDN,μπορω να εχω και τις δυο τηλεφωνικες γραμμες του ISDN?(με τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο)

Ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα.

silver
20-01-04, 01:32
Βρε παιδια...Αν εχετε την καλοσυνη απαντηστε μου... :oops: Θα'θελα πριν βαλω μπροστα τις διαδικασιες(αυριο με το καλο),θελω να ξερω τι μου γινεται... :roll:

Ευχαριστω

guru
20-01-04, 02:05
Μπορειτε παρακαλω να μου απαντησετε σε αλλες δυο τεχνικες ερωτησεις?
1)Ηα ηθελα να ξερω αν μπορει να μπει το Adsl πανω στην ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ γραμμη που βγαινει απο το NETMOD.
2)Αν χρησιμοποιησω τις αναλογικες γραμμες του ISDN,μπορω να εχω και τις δυο τηλεφωνικες γραμμες του ISDN?(με τον ιδιο τηλεφωνικο αριθμο)


1. Όχι. Από τη στιγμή που η γραμμή σου είναι ADSL, και εφ' όσον είναι και ISDN, στην κεντρική τηλεφωνική πρίζα μπαίνει ο διαχωριστής (splitter), στις εξόδους του οποίου συνδέονται το Netmod και το ADSL modem.

2. Ναι. Το ADSL λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες από την τηλεφωνία και το ISDN, οπότε δεν τα επηρρεάζει καθόλου (γι' αυτό χρειάζεται ο διαχωριστής συχνοτήτων). Θα έχεις τις δύο γραμμές του ISDN κανονικά, όπως και πριν την μετατροπή.

silver
20-01-04, 03:17
Σε ευχαριστω παρα πολυ guru.Ησουν ιδαιτερα διαφωτιστικος. :wink:

shakm
20-01-04, 16:07
1)Συνήθως γίνετε εντός μιας-δυο ημερών.Κόστος περί τα 16.5 ευρώ ( με ΦΠΑ). Λέει στο site του ΟΤΕ ακριβώς πόσο


Εμ.. νομίζω 30 ευρώ + φπα για μετατροπή pstn σε isdn και αντίστροφα. Κανονικά σου λένε να πάρεις σε τρεις μέρες τους τεχνικούς (αλλά φυσικά τους πέρνεις πιο σύντομα, απλά για να είναι σίγουροι στο λένε :wink: ) και μετά (επειδή βαριούνται πιο πολύ) μπορεί να κάνουν maximum μία βδομάδα. Τουλάχιστον αυτά έχω ακούσει ως τώρα...



2. Ναι. Το ADSL λειτουργεί σε διαφορετικές συχνότητες από την τηλεφωνία και το ISDN, οπότε δεν τα επηρρεάζει καθόλου (γι' αυτό χρειάζεται ο διαχωριστής συχνοτήτων). Θα έχεις τις δύο γραμμές του ISDN κανονικά, όπως και πριν την μετατροπή.


guru, έγω έχω ακούσει (και δει σε κάποια σχεδιαγράμματα) ότι υπάρχουν κοινές συχνότητες isdn με dsl. Το έχω γράψει και σε άλλο ποστ, νομίζω πάνε κάπως έτσι :

[Υψηλότερη συχνότητα]
dsl
dsl
dsl,isdn
isdn,pstn
pstn
[Χαμηλότερη συχνότητα]

Οπότε στην over isdn είναι απαραίτητο το σπλιτερ, ενώ στην over pstn είναι για σιγουριά (ότι δε θα πέφτει η συνδεση, οτι δε θα έχεις θορύβους στο τηλέφωνο, μπλα,μπλα..) Τεσπα, αυτά ξέρω εγώ ως τώρα, αν κάποιος είναι σίγουρος ας με διορθώσει plz..

@ ADSLgr.com All rights reserved.