PDA

Επιστροφή στο Forum : άξιζε τον κόπο η έμπλεξα;



madprofessorus
08-03-10, 23:31
Καλησπέρα σε όλους,έχω conn-x στα 2Mbps,και όταν έμαθα ότι στην περιοχή μου είναι διαθέσιμες η 8αρα και 24αρα ταχύτητα,αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση...
Θέμα 1ο,μου είπαν ότι θέλει 2-4 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η αναβάθμιση,είμαστε στην 3η και ακόμα τίποτα...και ποιό είναι το κόλπο; ο ΟΤΕ μόλις έκανε την επιβεβαίωση της αναβάθμισης(το έκανα μέσω του oteshop.gr,άλλαξε στο καπάκι τα στοιχεία της συνδρομής βεβαίως βεβαίως,έτσι εγώ πληρώνω αυτές τις μέρες για 8αρα ταχύτητα και τρέχω στα 2 ακόμα.
Θέμα 2ο,θα τα πιάνω τα 8; δεν είναι και σίγουρο φυσικά,αν και με το κομπιουτεράκι σας έχω καλά στοιχεία αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον,με 18 downstream attenuation μου βγάζει 8mbps στο adsl και 20,98 στπ adsl2+
άλλοι συνάδελφοι στο forum που έχουν κάνει αναβάθμιση θα εκτιμούσα την εμπειρία τους στο θέμα...

Ntalton
08-03-10, 23:42
Καλησπέρα σε όλους,έχω conn-x στα 2Mbps,και όταν έμαθα ότι στην περιοχή μου είναι διαθέσιμες η 8αρα και 24αρα ταχύτητα,αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση...
Θέμα 1ο,μου είπαν ότι θέλει 2-4 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η αναβάθμιση,είμαστε στην 3η και ακόμα τίποτα...και ποιό είναι το κόλπο; ο ΟΤΕ μόλις έκανε την επιβεβαίωση της αναβάθμισης(το έκανα μέσω του oteshop.gr,άλλαξε στο καπάκι τα στοιχεία της συνδρομής βεβαίως βεβαίως,έτσι εγώ πληρώνω αυτές τις μέρες για 8αρα ταχύτητα και τρέχω στα 2 ακόμα.
Θέμα 2ο,θα τα πιάνω τα 8; δεν είναι και σίγουρο φυσικά,αν και με το κομπιουτεράκι σας έχω καλά στοιχεία αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον,με 18 downstream attenuation μου βγάζει 8mbps στο adsl και 20,98 στπ adsl2+
άλλοι συνάδελφοι στο forum που έχουν κάνει αναβάθμιση θα εκτιμούσα την εμπειρία τους στο θέμα...

Εγω προσωπικα, (δεν εχω οτε οπως βλεπεις) θα σου ελεγα πολυ καλα εκανες, ειδικα αν θα τα χρησημοποιεις τα 8 πολυ. Και με τετοιο attn εισαι μπαμ. Και νομιζω, πως οσο αναφορα στο ποσο θα κανει η αναβαθμιση για να γινει, θα ειναι μικρος χρονος, μιλαμε για τον ΟΤΕ αλλωστε(σε γνωστη μου το ιντερνετ της, απο hol σε ΟΤΕ μου ειχε πει πως ειχε γινει σε λιγοτερο απο 24 ωρες). Μολις θα εισαι στην 4η μερα, κανε ενα restart το ρουτερ και δες ποσο κλειδωνεις. Λογικα θα εισαι οκ!:oneup:
Αυτα απο μενα!

baskon
09-03-10, 01:26
Δε ξερω ακριβως τι βλέπεις εσυ οτι εχει αλλάξει ,αλλά ξέρω τι φαίνεται στα συστηματα του Οτε..Εσυ πιθανον να βλέπεις το ότι το προφιλ της Οτενετ έχει αλλάξει κάτι που είναι λογικό καθώς είναι στα πρωτα βηματα να αλλαξει το προφιλ της Οτενετ,πριν ολοκληρωθει η αναβαθμιση της γραμμης.
Το username της otenet και η ταχυτητα της γραμμης είναι δυο διαφορετικά πράγματα που πρέπει να αναβαθμιστουν και τα 2..
Ειναι σχεδον σιγουρο ότι πρωτα γινεται η αναβαθμιση και μετα εμφανιζεται στα συστηματα του Οτε με βαση τα οποια γίνεται και η χρεωση..

Τωρα για το αν κανει 2-4 εργασιμες..
Εξαρταται..
Αν εισαι σε ethernet dslam κανει καποιες λιγες ωρες.
Εαν δεν εισαι ,όπως στην περιπτωση σου τότε θα πρέπει να παει κάποιος τεχνικος και να σου αλλαξει dslam να σε βαλει σε ethernet..
Αυτο κανει καποιες μέρες και εχω ακουσει για περιπτωσεις που καναν και πάνω απο τέσσερις..
Οπως και να ειναι το συστημα του Οτε δεν ενημερωνετε τοσο άμεσα οπότε και δεν πληρωνεις παραπανω..
Καλά έκανες και εβαλες την 8αρα..
Αν έβαλες και καποιο προγραμμα πχ Double play η mixed 300 συμφερει καλυτερα..

alany
09-03-10, 08:52
Καλησπέρα σε όλους,έχω conn-x στα 2Mbps,και όταν έμαθα ότι στην περιοχή μου είναι διαθέσιμες η 8αρα και 24αρα ταχύτητα,αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση...
Θέμα 1ο,μου είπαν ότι θέλει 2-4 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η αναβάθμιση,είμαστε στην 3η και ακόμα τίποτα...και ποιό είναι το κόλπο; ο ΟΤΕ μόλις έκανε την επιβεβαίωση της αναβάθμισης(το έκανα μέσω του oteshop.gr,άλλαξε στο καπάκι τα στοιχεία της συνδρομής βεβαίως βεβαίως,έτσι εγώ πληρώνω αυτές τις μέρες για 8αρα ταχύτητα και τρέχω στα 2 ακόμα.
Θέμα 2ο,θα τα πιάνω τα 8; δεν είναι και σίγουρο φυσικά,αν και με το κομπιουτεράκι σας έχω καλά στοιχεία αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον,με 18 downstream attenuation μου βγάζει 8mbps στο adsl και 20,98 στπ adsl2+
άλλοι συνάδελφοι στο forum που έχουν κάνει αναβάθμιση θα εκτιμούσα την εμπειρία τους στο θέμα...

Κλείσε - άνοιξε το modem και θα ανέβει η ταχύτητα.

Koala_
09-03-10, 16:59
Θέμα 1ο,μου είπαν ότι θέλει 2-4 εργάσιμες ημέρες για να γίνει η αναβάθμιση,είμαστε στην 3η και ακόμα τίποτα...και ποιό είναι το κόλπο; ο ΟΤΕ μόλις έκανε την επιβεβαίωση της αναβάθμισης(το έκανα μέσω του oteshop.gr,άλλαξε στο καπάκι τα στοιχεία της συνδρομής βεβαίως βεβαίως,έτσι εγώ πληρώνω αυτές τις μέρες για 8αρα ταχύτητα και τρέχω στα 2 ακόμα.

Δες τη δικιά μου περίπτωση!

Με conn-x 2 Mbps εδώ και πολύ καιρό, και βλέποντας την "διαθέσεις" του ΟΤΕ είπα να κάνω αναβάθμιση σε 8 ελπίζοντας να πάω σε 24 αυτόματα μετά απο λίγο καιρό...

Ώρα 12.10
Πάω στο κατάστημα και ζητάω αναβάθμιση, λέμε τα σχετικά και υπολογίζω σε 2-4 εργάσιμες να ολοκληρωθεί το αίτημα.
Ώρα 14.30 γυρίζω σπίτι, και η σύνδεση νεκρή. Κάνω επανεκκίνηση στο ρούτερ και κοιτάζω έκπληκτος, είχα ενεργοποιηθεί!

Όλα αυτά σήμερα...

Τώρα γιατί στα γράφω αυτά...

Ή δεν έχει δοθεί η υπηρεσία στο κοινό, οπότε κακώς φαίνεται ότι έχεις 8 και πληρώνεις
ή όπως έγραψε παραπάνω ένας φίλος χρειάζεται να τσεκάρεις λίγο τον εξοπλισμό σου.

madprofessorus
09-03-10, 17:52
ακόμα δεν έχω δεί κάτι,άνοιξα κ έκλεισα το router είμαι ακόμα στα 2,τέλος πάντων θα περιμένω,αν πρέπει να έρθει τεχνικός για να κάνει την αλλαγή όπως είπε ο φίλτατος συμφορουμίτης baskon και με δεδομένο ότι μένω σ'ενα χωριό έξω από την Πάτρα μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο,όσο δεν πληρώνω εξτρά...δεν ανησυχώ.

alany
09-03-10, 20:38
ακόμα δεν έχω δεί κάτι,άνοιξα κ έκλεισα το router είμαι ακόμα στα 2,τέλος πάντων θα περιμένω,αν πρέπει να έρθει τεχνικός για να κάνει την αλλαγή όπως είπε ο φίλτατος συμφορουμίτης baskon και με δεδομένο ότι μένω σ'ενα χωριό έξω από την Πάτρα μάλλον θα πρέπει να περιμένω λίγο,όσο δεν πληρώνω εξτρά...δεν ανησυχώ.

Κάλεσε το 134 και πάτησε την επιλογή 2.
Και να μην στάλθηκε το αίτημα μέσα από το 134 θα βρεις την λύση. Είναι τσεκαρισμένο.

lycos112gr
09-03-10, 21:58
Από κύκλωμα της HOL με γύρισαν σε κύκλωμα του ΟΤΕ την 4η μέρα. Δευτέρα έκανα αίτηση σε oteshop και την Πέμπτη το πρωί ήμουν στο κύκλωμα του OTE.
Οπότε δε νομίζω να σε αργήσουν ιδιαίτερα.
Να σημειώσω ότι δεν ήμουν double play στη HOL.

madprofessorus
11-03-10, 21:05
Κάλεσε το 134 και πάτησε την επιλογή 2.
Και να μην στάλθηκε το αίτημα μέσα από το 134 θα βρεις την λύση. Είναι τσεκαρισμένο.

Θα πάρω αύριο ένα τηλέφωνο να δω τι γίνεται αν όχι αύριο τουλάχιστον απο Δευτέρα να γίνει η δουλειά

Johnsin
12-03-10, 12:01
Μην βιάζεσαι θα γίνει...από πείρας σου λέω ότι το πρφιλε μου στον ΟΤΕ ήταν S6 και μετά από δυο μέρες ήταν οκ και ο χρονισμός στο router αυτό γίνεται όταν πχ είσαι σε χωριό και πρέπει να πάνε να κάνουν εργασίες στο χώρο του DSLam .

madprofessorus
13-03-10, 00:08
σήμερα πήρα τηλέφωνο στο 134 και μου είπαν ότι έχει γίνει η αναβάθμιση,το router όμως σταθερά στα 2mbps όπως και η ταχύτητα,πήρα στο 1242,και αφού μου κάναν ενα τσεκ στην ταχύτητα,μου είπαν να δώσω βλάβη στο 121,συγκεκριμένα να ζητήσω ψηφιακό καθαρισμό της γραμμής,τι είναι αυτό αν γνωρίζεται;

john_who
13-03-10, 02:10
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=149775&postcount=3
:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.