PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Tellas σε Hol



ambientc
09-03-10, 15:29
Καλησπέρα
Μετά από παραμονή στην προβληματική Tellas επί 1,5 χρόνο θέλω να αλλάξω πάροχο. Σκέφτομαι την On και την Hol αλλά κλίνω προς On. Είμαι στη Θεσσαλονίκη στο κέντρο Ροστάν.Μέχρι πριν μερικούς μήνες με είχαν κλειδωμένο στα 12Mbps παρόλο που η μέγιστη θεωρητική μου ταχύτητα θα μπορούσε να είναι μέχρι 21 περίπου. Το θέμα είναι ότι τους τελευταίους μήνες η ταχύτητά μου σιγά σιγά έχει φτάσει στα 10090 και το τηλέφωνο τον τελευταίο μήνα έχει κοπεί 2 φορές λόγω βλάβης του συστήματος της Tellas. Οι ερωτήσεις προς τους συνδρομητές της Hol και αν είναι δυνατόν να είναι και γείτονες, έχουν να κάνουν με την ποιότητα υπηρεσιών της Hol.
1. Πως είναι η ποιότητα της τηλεφωνίας;
2. Η ταχύτητα του internet είναι καλή ή σέρνεται;
3. Η εξυπηρέτηση πελατών είναι καλή ή με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε;:whistle:
4. Η Tellas έχει το snr κλειδωμένο στο 9,5. Η Hol που το έχει κλειδωμένο;
7. Αν υπάρχει δυνατότητα από κάποιους συνφορουμίτες που έχουν χρησιμοποιήσει ή γνωρίζουν τα δίκτυα της On και της Hol να γράψουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, επιγραμματικά βέβαια.
Συγνώμη για το μακροσκελές post αλλά επειδή ψιλοταλαιπωρήθηκα από την Tellas δεν θέλω να ξαναπεράσω τα ίδια και τουλάχιστον να μειώσω τις πιθανότητες λάθους επιλογής.
Ευχαριστώ εκ τών προτέρων
Να στε καλά:respekt:

baskon
09-03-10, 15:34
Μπορει να μενω Αθηνα αλλά σε καποια μπορω να απαντησω..
Το snr ειναι στο 11 και αν ζητησεις στο πανε μεχρι το 9.Στην on μπορεις να ρυθμισεις μονος σου προφιλ κατι που ειναι πολυ καλο.
Το ιντερνετ ειναι οκ.Κατεβαζεις αρκετα καλα,αλλά εχεις προβλημα με Youtube και με online games..
Η On είναι καλυτερη και εδω..
Και τελος για την εξυπηρετηση εγώ δυο φορες που τους χρειαστηκα δεν αργησαν πολυ να επικοινωνησουν..
Αν βαλεις Hol να θυμασαι οτι καλυτερα να στελνεις ηλεκτρονικα τα αιτηματα σου..
Αυτα απο εμενα..
Δε ξερω στη Θεσσαλονικη τι γινεται αλλά αν εβαζα γενικά τις 3 εταιριες που αναφερομαστε θα έβαζα πρωτη την ON
μετά την Hol.
Τελευταια την Τελλας..

Φυσικά στη Θεσσαλονικη μπορει τα πραγματα να είναι διαφορετικά άλλα δε νομιζω η On να έχει προβλημα μιας και έχει λίγο καιρο που έχει ερθει,ενω και οι συνδρομητες της vivodi δεν ειναι πολλοι..

BlueChris
09-03-10, 15:35
Και εγώ ενδιαφέρομαι παιδιά .. είμαι και εγώ τελλάς και θέλω να την κάνω σε Hol... για ΟΝ δεν το συζητάω.. ήταν οι προηγούμενοί μου και ήταν απαράδεκτοι.

Νikosanagn
09-03-10, 15:39
Αν και 500+ χιλιόμετρα μακριά σου θα προσπαθήσω να απαντήσω σε μερικά από τα ερωτήματα σου η ποιότητα της τηλεφώνίας είναι μια χαρά καθώς από το ίδιο κέντρο που μιλάς με τον οτέ από εκεί θα μιλας και με την hol η ταχύτητα του ίντερνετ εδώ που είμαι (2300 μ. από το κέντρο) είναι ικανοποιητική γύρω στα 7mpbs η εξυπηρέτηση πελατών για εμένα είναι άριστη! εαν υπάρχουν πολλά τηλεφωνήματα αφήνεις τηλέφωνο και σε καλούν με την πρώτη ευκαιρία και γενικά υπάρχει πολύ καλή ανταπόκριση. Τέλος εγώ θα προτείνω hol καθώς έχω μείνει πολύ ευχαριστήμένος αλλα αν παρατήρησες χρησημοποίησα πολύ το "εγώ", "εδώ"... που αυτό σημαίνει οτι σίγουρα θα βρεις δυσαρεστημένους πελάτες από όλους τους παρόχους ανάλογα με την περιοχή ανάλογα με τις απαιτήσεις κλπ. κλπ.

........Auto merged post: Νikosanagn πρόσθεσε 2 λεπτά και 51 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Στην on μπορεις να ρυθμισεις μονος σου προφιλ κατι που ειναι πολυ καλο. Άυτό είναι όντως κάτι πολύ καλό... γιατί μπορείς να παίξεις με την γραμμή σου μέχρι όπου φτάσει...

ambientc
09-03-10, 15:59
Μπορει να μενω Αθηνα αλλά σε καποια μπορω να απαντησω..
Το snr ειναι στο 11 και αν ζητησεις στο πανε μεχρι το 9.Στην on μπορεις να ρυθμισεις μονος σου προφιλ κατι που ειναι πολυ καλο.
Το ιντερνετ ειναι οκ.Κατεβαζεις αρκετα καλα,αλλά εχεις προβλημα με Youtube και με online games..
Η On είναι καλυτερη και εδω..
Και τελος για την εξυπηρετηση εγώ δυο φορες που τους χρειαστηκα δεν αργησαν πολυ να επικοινωνησουν..
Αν βαλεις Hol να θυμασαι οτι καλυτερα να στελνεις ηλεκτρονικα τα αιτηματα σου..
Αυτα απο εμενα..
Δε ξερω στη Θεσσαλονικη τι γινεται αλλά αν εβαζα γενικά τις 3 εταιριες που αναφερομαστε θα έβαζα πρωτη την ON
μετά την Hol.
Τελευταια την Τελλας..

Φυσικά στη Θεσσαλονικη μπορει τα πραγματα να είναι διαφορετικά άλλα δε νομιζω η On να έχει προβλημα μιας και έχει λίγο καιρο που έχει ερθει,ενω και οι συνδρομητες της vivodi δεν ειναι πολλοι..

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά τα λιγότερα προβλήματα τα έχει η On. Η γενική εικόνα που έχω αποκομίσει και εγώ είναι πάνω κάτω η ίδια. Η αλήθεια είναι ότι και γνωστοί μου που έχουν Hol δεν έχουν προβλήματα. Από συνδρομητές On δεν γνωρίζω κανέναν αλλά από το forum της On διαβάζω αρκετά θετικά σχόλια. Βασικά απ ότι έχω καταλάβει είναι να μην σου κάτσει. Ουφ πάμε μάλλον για On και ο Θεός βοηθός.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Υ.Γ.Αν υπάρχει κάποιος συνδρομητής Hol ή On στο κέντρο Ροστάν στη Θεσσαλονίκη τον παρακαλώ θερμά να γράψει τις εντυπώσεις του μιας και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα γίνει η τελική επιλογή. Και πάλι ευχαριστώ.:respekt:

Νikosanagn
09-03-10, 18:13
Βασικά απ ότι έχω καταλάβει είναι να μην σου κάτσει. Όσο κομπογιαννήτικο και αν ακούγεται συμφωνώ απόλυτα.

pRieStaKoS
11-03-10, 14:54
Πριν κάνεις αίτηση, πρόσεχε βρόγχους με τηλ.αριθμούς, γτ η Tellas στέλνει ο,τι νάναι τους βρόγχους σε άλλους ISP και καθυστερεί η ενεργοποίηση (λάθος νούμερα κλπ).

Διευκρίνισε σωστό αριθμό βρόγχου με αριθμό στην αίτηση.

ambientc
11-03-10, 19:55
Πριν κάνεις αίτηση, πρόσεχε βρόγχους με τηλ.αριθμούς, γτ η Tellas στέλνει ο,τι νάναι τους βρόγχους σε άλλους ISP και καθυστερεί η ενεργοποίηση (λάθος νούμερα κλπ).

Διευκρίνισε σωστό αριθμό βρόγχου με αριθμό στην αίτηση.
Έχω και λογαριασμό του πΟΤΕ και αν χρειαστεί θα διασταυρώσω απο εκεί τα στοιχεία του βρόγχου. Ευχαριστώ για την επισήμανση.:oneup:

pRieStaKoS
11-03-10, 20:59
Έχω και λογαριασμό του πΟΤΕ και αν χρειαστεί θα διασταυρώσω απο εκεί τα στοιχεία του βρόγχου. Ευχαριστώ για την επισήμανση.:oneup:
Στην tellas να διαστραυρώσεις τον αριθμό...όχι στον ΟΤΕ!!! Αυτοι είναι που κάνουν τα λάθοι. Οι ΟΤΕτζήδες...απλα συνεχίζουν το λάθος

ambientc
12-03-10, 19:02
Στην tellas να διαστραυρώσεις τον αριθμό...όχι στον ΟΤΕ!!! Αυτοι είναι που κάνουν τα λάθοι. Οι ΟΤΕτζήδες...απλα συνεχίζουν το λάθος
Εξηγώ γιατί μαλλον έγινε παρανόηση. Έχω παλιό λογαριασμό του πΟΤΕ, προ Tellas που φαίνεται ο αριθμός του βρόχου και με αυτόν θα διασταυρώσω. Έκανα τελικά αίτηση στην On. Ευχαριστώ για την βοήθειά σας και τις συμβουλές σας.:oneup::respekt:

guzel
12-03-10, 19:29
Καλησπέρα

1. Πως είναι η ποιότητα της τηλεφωνίας;
2. Η ταχύτητα του internet είναι καλή ή σέρνεται;
3. Η εξυπηρέτηση πελατών είναι καλή ή με άλλα λόγια να αγαπιόμαστε;:whistle:
4. Η Tellas έχει το snr κλειδωμένο στο 9,5. Η Hol που το έχει κλειδωμένο;
7. Αν υπάρχει δυνατότητα από κάποιους συνφορουμίτες που έχουν χρησιμοποιήσει ή γνωρίζουν τα δίκτυα της On και της Hol να γράψουν τα θετικά και τα αρνητικά τους, επιγραμματικά βέβαια.


για χολ
1.άριστη αν έχεις εμπειρία από ΟΤΕ αρκετά καλύτερη με περισσότερη ένταση στο ακουστικό
2. αν δεν παίζεις games μια χαρά, προσωπικά έχω πάντα την μαξ ταχύτητα
3.καλή αν και χρειάζεται βελτίωση
4.10-11

@ ADSLgr.com All rights reserved.