PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΑΛΥΤΕΡΟ DVD-ROM ΓΙΑ DVD RIPPING???



stavros
19-01-04, 10:56
Ποιό νομίζετε ότι είναι το καλύτερο DVD-ROM για DVD ripping???
Θέλω να αγοράσω καινούριο DVD-ROM και θέλω την γνώμη σας....
Υπ'οψιν ότι θα το χρησιμοποιήσω για DVD ripping μόνο οπότε δεν μ'ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του αρκεί να είναι πολύ γρήγορο.....

Περιμένω την γνώμη σας....

alefgr
19-01-04, 16:04
Το Asus έχω (μοντέλο ATA 100) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το προηγούμενο Sony (1621 νομίζω) κράτησε μόλις 10 μήνες.
Το Asus με το DVD Decrypter κάνει στο δισκάκι από 10 έως 15 λεπτά. Σημείωσε ότι όλα τα drives που πάνε Χ16, πάνε μόνο σε DVD-ROM single leyer ενώ στα double πάνε μέχρι X8.

Αλέξης

Cafeeine
20-01-04, 00:59
Tο sony αυτό τελικά δεν ήταν αντοχής πράμα. Και εμένα που είχα το ίδιο με εφτυσε μετα απο μερικούς μήνες

Slay
20-01-04, 05:20
Το Asus έχω (μοντέλο ATA 100) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το προηγούμενο Sony (1621 νομίζω) κράτησε μόλις 10 μήνες.
Το Asus με το DVD Decrypter κάνει στο δισκάκι από 10 έως 15 λεπτά. Σημείωσε ότι όλα τα drives που πάνε Χ16, πάνε μόνο σε DVD-ROM single leyer ενώ στα double πάνε μέχρι X8.

Αλέξης

sto pioneer DVD-117 poy exo stis kales toy meres eixa dei mexri 12x se double layer.

Oakenfold_
20-01-04, 13:57
Για DVD Ripping Προτείνω Pioneer! Εντάξει δεν παίζει καλύτερο dvd-rom για μένα.
3 χρόνια το έχω και δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΛΛΑ! Μερικές ταινίες που κολλούσαν στο desktop dvd player, κολούσαν εξίσου και στο dvd-rom, αλλά η λύση ήταν απλή:
Ripping από το DVD-Recorder!!! Όχι μόνο δεν έβγαλε error ότι δεν μπορεί να διαβάσει κάποιον τομέα, αλλά όταν είδα την ταινία rippαρισμένη, δεν κόλλησε ούτε σε ένα σημείο.. Ουσιαστικά δηλαδή, σώθηκε το dvddisk!!! :D :D
ΈΤσι, μήν κοιτάμε μόνο την ταχύτητα, αλλα, την σχέση ταχύτητας ποιότητας για να έχουμε ένα καλό dvdάκι να βλέπουμε τις κρύες νύχτες του χειμώνα... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aegis
20-01-04, 16:34
ακούγεται , ότι ένα μοντέλο της lg (δεν θυμάμαι ποιο δυστυχώς) σε θέμα ripping και μόνο είναι το απόλυτο εργαλείο. σε όλα τα άλλα κυμαίνεται στην μετριότητα.

xlntstay
20-01-04, 22:24
Λοιπον.
Οποιοδηποτε κανει ripping με πανω απο 4χ κανει σοβαρα λαθη αναγνωσης και ειναι αδυνατον να χρησιμοποιηθουν τα περισσοτερα αντιγραφικα προγραμματα (Εκτος ισως του DVD X Copy XPress της 321 Studio).Kαι αυτο γιατι στο Decrypter δεν εχεις επιλογη ταχυτητας αναγνωσης.Ετσι εκει που με το "φοβερο" Pioneer" αντιμετωπιζα συνεχως προβληματα ,με το ταπεινο BTC κανω την δουλεια μου αψογα.
Οσο για το Sony εμενα ειναι αρκετα αξιοπιστο(το εχω δωσει βεβαια σε φιλο για να παρω το Pioneer) :wink: .

XTCgr
21-01-04, 03:34
ακούγεται , ότι ένα μοντέλο της lg (δεν θυμάμαι ποιο δυστυχώς) σε θέμα ripping και μόνο είναι το απόλυτο εργαλείο. σε όλα τα άλλα κυμαίνεται στην μετριότητα.


μάλλον εννοείς αυτό http://www.tomshardware.com/storage/20031027/dvd_burner-13.html

XTCgr
21-01-04, 03:36
έχω το Pioneer 121 και το θέμα είναι οτι είναι κλειδωμένο οπότε το ripping γίνεται μέχρι τα 2x :roll: κατά τα άλλα είμαι αρκετά ικανοποιημένος

Ducklord
21-01-04, 11:21
Παιδιά, τα καλύτερα "εργαλεία" για εμένα στο θέμα ανάγνωσης - εγγραφής οπτικών δίσκων παραμένουν τα Πλέξτορ. Πρόσφατα άλλαξα το προηγούμενο σιντί εγγραφής μου όχι γιατι χάλασε μα... γιατι το βαρέθηκα (και είχε γράψει ΧΧΧΧ δισκάκια!). Το τελευταίο μοντέλο της Πλέξτορ (το 708 αν δεν απατώμαι) λειτουργεί άπαιχτα όσον αφορά τις ριπιές, περιέχει τους πλέον αξιόπιστους μηχανισμούς για τη μεταφορά των δεδομένων και κάνει και καλή δουλειά και σαν σιντιέρα.
Για πιο αναλυτικές πληροφορίες δοκίμασε το www.cdfreaks.com

Φιλικά
Παπιάρχοντας

kanenas3
21-01-04, 11:57
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω τα πράγματα είναι λίγο υποκειμενικά...Απλα θα αναφέρω ότι και τα 2 LITEON (το ένα είναι το 166S το άλλο δε θυμάμαι) κάνουν rip μέχρι και 15,9 και 15,5 αντίστοιχα με το smartripper 2.41. Η ταχύτητα εξαρτάται εκτός από τα layers και από την ποιότητα του DVD και φυσικά την κατάσταση του.

tsarbo
21-01-04, 13:25
Μόλις αγόρασα το Toshiba m1802 από το πλαίσιο 32ε. Αφού του πέρασα το hacked firmware που βρηκα εδώ http://forum.rpc1.org/viewtopic.php?t=18327 κάνω rip με μέση ταχύτητα 8.5x, δηλ. για single layer dvd γύρω στα 5 λεπτά ενώ για double layer γύρω στα 10 (αρκετα πιο γρηγορα από το Plextor px-708 που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα). Το μόνο προβλημα είναι ότι δεν έχει ξεκλειδωθεί ακόμα το rip σε dvd-+rw (περιορίζεται σε 2χ, αλλα έιναι θέμα χρόνου να ξεκλειδωθεί και αυτό), αλλα αν σε ενδιαφέρει να rippareis μόνο αυθεντικά dvd δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Για περισσότερες πλροφορίες διαβασετι λέει στο παραπάνω link που σου έδωσα

Ducklord
22-01-04, 14:38
Τσάρμπο, το Πλέξτορ δεν σου ρίπαρε γρήγορα γιατι δεν αφαιρούσες τη σχετική προστασία που εμπεριέχει για ΣιΕςΕς. Δεν μπορώ να ποστάρω δημοσίως για αυτό, μα ψάξε στο www.cdfreaks.com, στο forum, για "Plextor DVD unlock" και... θα δεις!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

tsarbo
22-01-04, 15:46
Τσάρμπο, το Πλέξτορ δεν σου ρίπαρε γρήγορα γιατι δεν αφαιρούσες τη σχετική προστασία που εμπεριέχει για ΣιΕςΕς. Δεν μπορώ να ποστάρω δημοσίως για αυτό, μα ψάξε στο www.cdfreaks.com, στο forum, για "Plextor DVD unlock" και... θα δεις!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Στο plextor αφαιρούσα το κλείδωμα (eject για 3sec.) και δεν είπα οτι δεν ριπαρε γρήγορα, ίσα ίσα ήταν από τα πιο γρήγορα drives που έχω δει στο ripping. Απλά είπα οτι το toshiba είναι πιο γρήγορο.
Το toshiba το πήρα γιατι ήθελα να προστατέψω το Plextor από περιττή χρήση (ως reader) και για να μπορώ να αντιγράφω on the fly κάποια data dvd..

Ducklord
23-01-04, 01:53
Α, αει συ... Γράψε λάθος μαη ντήρ...!
Φιλικά
Παπιάρχοντας

@ ADSLgr.com All rights reserved.