PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ubuntu 9.10 και low graphics mode μετα απο αφαιρεση nvidia 9500GS



lex9117
10-03-10, 15:24
Χαιρετω ξανα το φορουμ με αλλη μια ερωτηση/προβλημα μου.

Ειχα μια nvidia 9500GS οπως λεω και στον τιτλο στο συστημα μου εδω και καμποσο καιρο. Με τους drivers της με τα ολα της και επαιζε μια χαρουλα. Σημερα την εβγαλα για να την βαλω σε ενα αλλο συστημα (μην ρωτατε, εμπλεξα με ξαδερφο βιαστικο :p) και τωρα που ανοιξα το pc δεν μπορουσα να μπω ubuntu.

Μου ελεγε:

Ubuntu is running in low graphics mode
κι οτι η καρτα λειπει.

Πατωντας ok η 1η επιλογη (μεταξυ αλλων) ηταν και να κανω login με low graphics οποτε πατησα αυτο και μπηκα ubuntu. Οποτε σκεφτηκα οτι αν παω απο synaptics και βγαλω τον driver της nvidia δεν θα εχω προβλημα. Πηγα λοιπον και εκανα complete removal σε οτι ειχε την λεξη nvidia στο package name και ηταν εγκατεστημενο στο συστημα μου.

Αμ δε που το εφτιαξα ομως! :oops:

Στην επομενη επανεκινηση του pc μου εβγαλε: "Failed to load module "nvidia" (και κατι αλλα που δεν τα εγραψα).

Καμια λυση υπαρχει στην περιπτωση μου.

Εχω ξαναμπει παλι με το run this session in low graphics.

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και οποια βοηθεια.

Caret
10-03-10, 15:29
Επειδή δεν κατάλαβα. Τώρα χρησιμοποιείς κάποια onboard κάρτα ή την έβαλες και πάλι;
Το ότι δεν μπορεί να φορτώσει το module nvidia είναι λογικό αφού αφαίρεσες τους drivers.

lex9117
10-03-10, 15:30
Α, ναι sorry. Τωρα ειμαι με την onboard καρτα μου. No Nvidia μεχρι την επομενη βδομαδα που θα ερθει η νεα.

jim_p
10-03-10, 15:33
Ποια καρτα ειναι η onboard?

Caret
10-03-10, 15:34
Tότε εγκτέστησε και πάλι τους drivers για nvidia (αν η onboard είναι nvidia).

lex9117
10-03-10, 15:36
Πως βλεπω ποια ειναι η onboard?

δεν ειναι nvidia παντως.

Edit:

Το βρηκα
VGA compatible controller: Intel Corporation 82945G/GZ Integrated Graphics Controller (rev 02)

Εδιτ 2ο:

Σε προλαβα baskin :p

baskin
10-03-10, 15:39
Στην κονσόλα:


lspci

Caret
10-03-10, 15:48
Τότε πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο με τους αντίστοιχους drivers της intel. Μπορείς να ψάξεις με το synaptic, δεν ξέρω να σου πω πιο είναι. Επίσης να αφαιρέσεις τους παλιούς drivers για την nvidia αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

baskin
10-03-10, 16:06
Τότε πρέπει να εγκαταστήσεις το πακέτο με τους αντίστοιχους drivers της intel. Μπορείς να ψάξεις με το synaptic, δεν ξέρω να σου πω πιο είναι. Επίσης να αφαιρέσεις τους παλιούς drivers για την nvidia αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται στο ubuntu να βάλεις drivers για την intel, παίζει αυτόματα.

Μάλλον σου έχει μείνει κάτι από την Nvidia.

Δοκίμασε να σβήσεις το /etc/X11/xorg.conf αρχείο και να κάνεις reboot. (Κάνε το ένα backup καλού κακού).

Caret
10-03-10, 16:22
Α οκ.. Δεν γνωρίζω από intel...

lex9117
10-03-10, 16:45
Ναι βασικα οταν το πρωτοεγκατεστησα το ubuntu στο συστημα δεν ειχα την nvidia και ειδε μια χαρα την intel.

Θα κανω αυτο που ειπες baskin και επενερχομαι με αποτελεσματα.


Edit:
Ok, φανταζομαι πρεπει να χρησιμοποιησω τερματικο γιατι οταν παω απο gui μου λεει Error removing file: Permission denied

Η εντολη για διαγραφη ειναι το κλασικο delete, ετσι?

iant
10-03-10, 16:59
Τα πρώτα βήματα με το Τερματικό (http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=9&t=367)
Βασικές Εντολές Linux (http://www.tem.uoc.gr/~nchristakis/Linux_commands.pdf)

lex9117
10-03-10, 17:00
ok!! Το εκανα και δουλεψε μια χαρουλα.

sudo rm -rf /etc/X11/xorg.conf και περασε αζαξ απο πανω του.

Reboot μετα και ηρθε στα συγκαλα του! :p

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα ολους και ειδικοτερα εσενα baskin.


Μικρη απορια σχετικα με την εντολη. Εδωσα στα γρηγορα man rm αλλα δεν ειδα πουθενα το -rf. Ειναι συντομια για το remove file και που και ποτε το βαζουμε?


Εδιτ:

thnx iant!!! :D
Θα μου ειναι χρησιμο!

Ξανα εδιτ:
Ξανα thnx iant.

Οποτε θα μπορουσα να ειχα κανει και χωρις το -rf!! :D
Και μαλλον μλκ μου που το εβαλα!

Απλα πραγματα τελικα! :D

baskin
10-03-10, 19:43
Διαβάζουμε πάντα τι κάνουν οι εντολές που εκτελούμε. Ειδικά το rm -rf μπορεί να σβήσει τα πάντα όταν εκτελείτε από χρήστη root (ή με sudo).

Ένα


sudo rm /etc/X11/xorg.conf

ήταν ότι χρειαζόταν στην περίπτωση σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.