PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!



firegarden
19-01-04, 14:41
Ειχα κανει αιτηση για adsl στις 7 Γεναρη στον Οτε Περιστεριου.Οπως ολοι ξερετε, η γραμμη επρεπε να ενεργοποιηθει μεσα σε 12 μερες το πολυ.Την προηγουμενη βδομαδα ειχα παρει τηλ.στο 134 για να δω τι γινεται με την αιτηση μου.Η κυρια που μου απαντησε ειπε οτι δεν εχει σταλει καμια αιτηση και μαλιστα της εκανε τρομερα μεγαλη εντυπωση γιατι της ειπα οτι ειχα παραλαβει μοντεμ και σπλιττερ!Μαλιστα μου εδωσε η ιδια το τηλ. του Οτε Περιστεριου για να παρω να δω τι κανουν!!Πηρα λοιπον τηλ αλλα επειδη η ωρα ειχε παει 3 οι σκληρα εργαζομενοι Οτετζηδες ειχαν παει για να ξεκουραστουν!Κατεβαινω λοιπον την επομενη μερα (Παρασκευη 16 Γεναρη)και συνανταω τον "κυριο" ΣΠΥΡΑΤΟ ΑΘΑΝΑΣΙΟ,ο οποιος ειχε κανει την αιτηση μου.Αφου λοιπον του λεω το προβλημα μου (οτι πηρα στο 134 κλπ),κοιταει παλι την αιτηση,την επεξεργαζεται και μου λεει να περασω τη Δευτερα (δλδ σημερα)για να του υπενθυμισω την κατασταση και να παρει αυτος ενα τηλ.για να μου ενεργοποιηθει η συνδεση.Αν και στραβωσα γιατι καταλαβα οτι καποια μ@λ@κια ειχε κανει,επειδη τυπικα η Δευτερα ηταν η τελευταια μερα απο τις 12,δεν ειπα τιποτα κι εφυγα.
Πηγα λοιπον σημερα και ο εν λογω "κυριος" ελειπε με αδεια!Απευθυνομαι σε εναν αλλο υπαλληλο που δουλευει εκει.Αυτος παιρνει ενα τηλ και τι μου λεει;ΟΤΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΓΕΝΑΡΗ(οταν δλδ πηγα εγω και του ειπα οτι δεν εχει προωθηθει!!)ΚΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ 12 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ 16 ΓΕΝΑΡΗ!!!!!!!!Φυσικα τα πηρα στο κρανιο και τον ρωταω γιατι εγινε αυτο!!ΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ;ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΠΟΡΤΕΣ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΑ ΚΕΝΤΡΙΚΑ!!!!Εκει φυσικα ηταν που τα πηρα εντελως και αρχισα να του λεω οτι τετοια πραγματα ειναι απαραδεκτα και οτι προφανως με κοροιδευουν γιατι το προβλημα δεν ηταν αυτο που μου ειπαν αλλα το οτι ο Σπυρατος δεν ξερει να προωθησει καν μια αιτηση!Αυτος ειπε οτι δε θα απολογηθει για λαθη συναδελφων του κι οτι να τα πω στο Σπυρατο αυριο που θα ερθει απο την αδεια.(το μονο σωστο πραγμα που ειπε).Ετσι λοιπον θα κατεβω αυριο παλι,οχι με την προσδοκια οτι θα αλλαξει κατι αλλα μονο και μονο για να μπινελικωσω αυτο τον μ@λ@κα που δεν ξερει καν να προωθησει μια αιτηση και να δω τι θα μου πει!Αν μου πει παλι τα ιδια,θα του πω οτι μπορουσε να την στειλει με φαξ,τηλεφωνικα,με εμαιλ ,ακομα και με ταχυδρομικο περιστερι(!) αλλα δεν το εκανε γιατι πολυ απλα δεν ειχε καταλαβει καν τη μ@λ@κια του!!!

Bla1r
19-01-04, 16:06
Και τι θα κερδίσεις βρίζοντάς τον; :?

Unicorn
19-01-04, 16:49
Και τι θα κερδίσεις βρίζοντάς τον; :?

Θα κερδίσει τον ελάχιστο σεβασμό που πρέπει να δείχνει ο κάθε υπάλληλος στους πελάτες του, είτε είναι του ΟΤΕ, είτε της ΔΕΗ, είτε οποιασδήποτε άλλης επιχείρησης, δημόσιας ή όχι, ώστε να μη κοροϊδεύουν τον κόσμο! Δεν είχε "πόρτες" για να στείλει την αίτηση; Δηλαδή τι πάει να πει αυτό; Να τους στείλουμε ένα μαραγκό αν δεν έχουνε πόρτες!! (1Kb να είναι μια αίτηση;;2;; ) :? . Ο υπάλληλος που έστειλε την δική μου αίτηση, έκανε μεν δέκα ώρες να την συμπληρώσει, αλλά την συμπλήρωσε μπροστά μου πρώτα σε χαρτί, έπειτα την πέρασε στον υπολογιστή και την έστειλε εκείνη την στιγμή σε δευτερόλεπτα (κάλλιο αργά παρά ποτέ!!) Και φυσικά η υπηρεσία ενεργοποιήθηκε νωρίτερα από τις 12 μέρες!

Το θέμα δεν είναι πόσο θα καθυστερήσει η ενεργοποίηση, αλλά γιατί! Και εφόσον η αιτία έγκειται στην ανευθυνότητα, στην αμέλεια του συγκεκριμένου υπαλλήλου, προτείνω να απαιτήσεις άμεση ενεργοποίηση. Έτσι για το γ@μώτο της υπόθεσης!!!Να πάρεις προτεραιότητα, έναντι των αιτήσεων που έγιναν πριν από τις 16 του μηνός και μετά τις 7 (που πολύ πιθανό να έχουν ήδη γραμμές αφού και γω στις 9/1 την έκανα την αίτηση.)

Θα πρέπει να μάθουμε να απαιτούμε εκεί που πληρώνουμε, και να μην αφήνουμε τους άλλους να μας πιάνουμε κορόιδα, είτε πρόκειται για 1-2 ευρώ, είτε για τα μαλλιά της κεφαλής μας όπως συμβαίνει με το ADSL.

Εγώ θεωρώ το συγκεκριμένο ποστ πολύ ενδεικτικό του τι μπορεί να συμβεί στον καθένα από μας και επειδή υπάρχουνε και πολλοί που απλά περιμένουνε χωρίς να το ψάξουνε το θέμα, και η σύνδεσή τους αργεί χαρακτηριστικά να ενεργοποιηθεί , ας το ψάξουνε λίγο καλύτερα.

firegarden
19-01-04, 18:25
Και τι θα κερδίσεις βρίζοντάς τον; :?

Το ολο ποστ δεν εχει σαν θεμα το να σας πληροφορησω οτι θα τον βρισω αλλα να σας πω καποια πραγματα τα οποια θα πρεπει να προσεξει ο καθενας που θα θελησει να κανει συνδεση.Δε θα τον πω π.χ. μ@λ#κ@χ αλλα ανικανο και ανευθυνο,γιατι αυτη ειναι η αληθεια!Εσυ δλδ τι προτεινεις;Να το δεχτω αβασανιστα,να πω"ωχ βρε αδερφε" και να κανω απλα υπομονη;Ε λοιπον οχι!Θα διαμαρτυρηθω οπως οφειλω αλλωστε να κανω γιατι το να μη ξερουν απο τη μια να στειλουν μια αιτηση και απο την αλλη να με ταιζουν μ@λ@κιες του στυλ"δεν ειχαμε πορτες!"νομιζω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!
Εαν ειχαν μια πιο ειλικρινη σταση και μου ελεγαν"ξερετε καναμε ενα λαθος και ζηταμε συγγνωμη" θα εδειχνα κατανοηση γιατι ολοι κανουμε λαθη,ανθρωπινο ειναι.Αλλα το να μου λενε"περνα τη Δευτερα",να μην ειναι εκει ο υπαλληλος γιατι λειπει με αδεια (δεν το ηξερε την Παρασκευη οτι θα λειπει με αδεια τη Δευτερα; )και να με αντιμετωπιζουν σαν ηλιθιο λεγοντας μου τιποτενιες δικαιολογιες,πραγματικα με εξοργιζει.Φιλε Bla1r,γενικα δεν πρεπει να υποχωρουμε σε τετοια ζητηματα γιατι οι υποχωρησεις εχουν φερει το επιπεδο υπηρεσιων σε αυτο τον ελεεινα χαμηλο βαθμο.

Nick2k2
20-01-04, 04:08
Χαχα δεν κατάλαβες βρε firegarden γιατί σου είπε να περάσεις την Δευτέρα; Επειδή ο τυπάς ήξερε οτι θα την είχε κάνει και απο μέσα του είπε ασε τον μ@λ@κα να ρθει εδώ και αν με βρει τηλεφώνα με.Οπότε σου λέει θα μπαλώσει κάποιος άλλος την βλακεία μου,και τέλος,σιγά μην ξανάρθει την επόμενη μέρα να με βρεί. :) Που να ξέρει όμως αυτός τι προθέσεις έχεις εσύ :wink: ,όταν σε δει αύριο δεν θα ξέρει που να κρυφτεί :D Όμως έτσι θέλει,όταν κάνουν μια γκάφα χρειάζεται να τα ακούν και οχι να την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια.

shakm
20-01-04, 15:59
Δυστυχώς ο πΟΤΕς μόνο με έναν τρόπο λειτουργεί. Καθημερινά τηλέφωνα (ακόμη και αν σου λένε "παρτε σε μια βδομάδα") μέχρι να σε βαρεθούν. Δε κάνω πλάκα ! Έτσι παίρνουν μπρος όντως ! Μπορεί π.χ. ο υπάλληλος να μη μπορούσε ο καημένος να τη στείλει την πρώτη μέρα. Από τη δεύτερη μέρα και μετά όμως φταίει η βαρεμάρα του (άρα ο γιατρός συνιστά "ένα τηλέφωνο την ημέρα, την αίτηση θα φέρει εις περας" - παραλίγο ριμα :) ). Οπότε μη ντρέπεστε, μη σας νοιάζει αν εκνευρίζονται, πάρτε τηλ από το σαλόνι σας (για να μπορείτε να παρακολουθείτε και τηλεόραση το 10λεπτό της αναμονής :) :) και οπλιστείτε με υπομονή για καμιά 10ρια μέρες :wink:

GuRuPaS
21-01-04, 16:36
firegarden θα σου προτεινα και να τον αναφερεις στον προισταμενο.Εγγραφη αναφορα. Ειναι λιγο χαφιεδιστικο αλλα η κοροιδια του και η ελλειψη σεβασμου δικαιολογουν μια αναφορα μιας και πληρωνουμε ακριβα απο την τσεπη μας αυτους τους απαραδεκτους υπαλληλους.

shakm
22-01-04, 04:10
Χαφιεδίστικο ? Καθόλου ! Πληρώνεται πόσα για να κάθεται :evil: ? Not fair ! Όπως λεει και ο Gurupas λοιπόν στείλε email, μίλα με το διευθυντή, κάνε κάποια διαμαρτυρία τελοσπάντων.. Ακόμη και αν δε ξέρεις το όνομα του υπαλλήλου κάτι καλό θα βγει από τις διαμαρτυρίες που μαζεύονται. Και όχι μόνο στον οτε, αλλά και σε υπουργείο (αν θυμάμαι καλά το κράτος έχει ακόμη το 51% του πΟτε, right?). Καλό κάνει να λέμε τα παράπονα μας εδώ μέσα, αλλά αν δε τα λέμε και εκεί που πρέπει τότε δε παραπονούμαστε, αλλά γκρινιάζουμε ! :wink:

Νίκος
22-01-04, 12:08
φαντάζομαι φίλε firegarden ότι έχεις στα χέρια σου αντίγραφο της χειρόγραφης αίτησης με την πραγματική ημερομηνία.
από τη στιγμή που το αίτημά σου δεν ικανοποιήθηκε μέσα στο προβλ΄πόμενο χρονικό διάστημα από τη δημόσια υπηρεσία, έχω την εντύπωση ότι δικαιούσαι αποζημίωση για κάθε ημέρα που περνάει.
για ψάξε λίγο στο site ΕΕΤΤ ή Υπουργείο συγκοινωνιών.

σκέψου τι θα γίνει όταν ο ΟΤΕ αρχίσει και αποζημιώνει ανεκπλήρωτες αιτήσεις...
μόνο τότε πιστεύω ότι ο διευθυντής του εν λόγο καταστήματος θα ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο υπάλληλο.

κάτι παρόμοιο ισχύει όταν αποστέλεις γράμμα σε κάποια δημόσια υπηρεσία και τους ζητάς απάντηση, από τη στιγμή που θα προτοκοληθεί η επιστολή σου οφείλουν να σου απαντήσουν μέσα σε ένα προκαθορισμένο χρονικό διάστημα. διαφορετικά έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις αποζημίωση.......

ας κόψουμε και εμείς μερικά κεφάλια καρεκλοκένταυρων (τουλάχιστο να τους κάνουμε να ανησυχούν και λιγάκι)!!!

kostthem
22-01-04, 23:30
Τι να πώ... ΕΛΛΑΔΑΡΑ! :( :( :( :(

sigmacom
23-01-04, 02:43
Έτσι είναι... Όσο υπάρχουν αυτά τα ζώα στον ΟΤΕ (& θυγατρικες), αυτοί οι καρεκλοκένταυροι δεινόσαυροι, θα αμαυρίζουν και τους (λίγους) καλούς που έχουν αυτές οι εταιρείες :evil:

firegarden
23-01-04, 04:23
Προσπαθουσα να γραψω και χτες αλλα το site δεν ανοιγε με τπτ!Τεσπα,πηγα για 4η συνεχομενη μερα στον ΟΤΕ Περιστεριου.Πριν με δει ο υπαλληλος,με ειδε ο προισταμενος και μου λεει"εσυ δεν εχεις ξαναρθει;"και του λεω "ναι,τον κυριο Σπυρατο περιμενω".Δεν ειπε τπτ και εφυγε.Μετα απο λιγο,μολις ηρθε η σειρα μου στο γραφειο του Σπυρατου,με βλεπει και μου λεει"εσυ τι θες;Α ναι!ADSL!" ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΩ ΤΠΤ,ψαχνει ενα τηλ. και παιρνει εναν τεχνικο και του λεει "εχω εναν πελατη εδω ο οποιος εκανε αιτηση για adsl στις 7 Γεναρη και απο εδω η αιτηση εγινε στις 16.Μπορουμε να κανουμε κατι για να το επισπευσουμε;"Μιλαει λιγο ακομα με τον τεχνικο,κλεινει το τηλ.και μου λεει"μεχρι αυριο θα εισαι ετοιμος!"Εκει που ημουν ετοιμος για φωνες και καβγαδες,παθαινω ενα σοκ και λεω"ενταξει!"Για να μη σας τα πολυλογω 2 ωρες μετα που γυρισα σπιτι μου το λαμπακι ειχε πρασινισει!!!!!!Βεβαια οταν προσπαθησα να συνδεθω με ACN,δε μπορουσα.Οποτε ειπα να περιμενω μεχρι σημερα το πρωι για να παρω ενα τηλ στο 134.Ομως με το που σηκωθηκα το πρωι,δοκιμασα και συνδεθηκα κανονικα!!!!
Αυτο που μου εξεπληξε ειναι οτι χωρις φωνες,χωρις τσακωμους,τελικα συνδεθηκα με μια καθυστερηση μικροτερη απο αυτη που περιμενα.Σταθηκα τυχερος μεσα στην ατυχια μου.Απλα οπως ειπα και στην αρχη αυτου του topic,καλο θα ειναι να διαμαρτυρομαστε και να μην επαναπαυομαστε.Μπορει ο υπαλληλος απλα να εκανε ενα λαθος και οταν του το επεσημανα,να εκανε οτι περνουσε απο το χερι του για να το διορθωσει οσο μπορουσε(αν και αυτο με την αδεια δειχνει το αντιθετο).Μπορει να βαρεθηκαν να με βλεπουν καθε μερα μεσα στον ΟΤΕ!Σημασια εχει ομως οτι δεν επαναπαυθηκα οταν μου ειπαν"να υπολογιζεις απο τις 16 Γεναρη" αλλα κατεβαινα καθε μερα και τελικα συνδεθηκα.Γι'αυτο αν και σε καποιον απο σας συμβει κατι παρομοιο,θα τον προετρεπα να κανει οτι μπορει για να επιταχυνει την κατασταση και να μη δεχτει μ@λ@κιες του στυλ"δεν ειχαμε πορτες" ή "υπολογισε απο ταδε μερες μετα την ημερομηνια αιτησης σου"!Με ενα απλο τηλεφωνημα ειχα συνδεση σε μια μερα...

Νίκος
23-01-04, 12:27
φίλε firegarden σε θεωρώ πολύ τυχερό άνθρωπο που έχεις τη δυνατότητα να πηγαίνεις καθημερινώς στον πΟΤΕ και να διαμαρτύρεσαι.
για μένα κάτι τέτοιο πάντος είναι πολυτέλεια.

καλά σερφαρίσματα λοιπόν και με όλο και πιο ψηλές ταχύτητες.......!!! :mrgreen:

shakm
23-01-04, 17:30
Εγώ πάλι το θεωρώ πολύ σωστό. Νίκο είναι ταλαιπωρία, καταλαβαίνω, αλλά δυστυχώς έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο ταλαιπωρίες την λιγότερο χειρότερη..

Νίκος
24-01-04, 16:08
εννοείται βέβαια ότι επικροτώ οποιονδήποτε ζητάει αυτά που δικαιούται να πάρει.
έτσι συμφωνώ απόλυτα με το γεγονός ότι αφού έχεις τη δυνατότητα να διαμαρτυρηθείς γιατί να μην το κάνεις????
ίσα ίσα θα ήταν εγκληματική παράληψη προς τον εαυτό σου και τους συνανθρώπους σου να αφήνεις έναν καρεκλοκένταυρο να εποφελείται τα προνόμια που οι Έλληνες φορολογούμενοι χρυσοπληρώνουν για να έχει, χωρίς να προσφέρει ουσιαστικό έργο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.