PDA

Επιστροφή στο Forum : Σκέπτομαι για conn-x



harry79
11-03-10, 14:17
καλημερίζω και θα ήθελα τη βοήθεια όσων μπορούν να με βοηθήσουν. Μένω Αγία Παρασκευή κοντά στην Ηπείρου. Μολονότι Αγία Παρασκευή, η δική μου πλευρά του δρόμου πάει dslam Χολαργού. Η απόσταση σαφώς είναι μεγάλη αλλά κατάφερνα σε σπίτι με χάλια καλωδίωση κάνοντας κάποιες διορθωτικές κινήσεις να πιάνω τα 7-8 Mbps (ενώ είχα δει και 9 Mbps) άνετα με Tellas double play.

Με το που έκαναν κάτι "αναβαθμίσεις" το 8 έγινε 6 και μετά 5. Με κλείδωσαν; Πιθανώς.

Μετά σε νέα γραμμή που έβαλα σε καινούριο όροφο με καινούρια άψογη εσωτερική καλωδίαση έπιανα με το ζόρι 2-2,5 Mbps.

Όπως καταλαβαίνετε όσο μακριά και να είμαι από το dslam μου φαίνεται περίεργο η μια γραμμή από τα 8 να πέφτει στα 5 και η άλλη με το ζόρι να πιάνει 2,5.

Χώρια του σούρσιμο τα απογεύματα...

Οπότε σκέπτομαι για conn-x με 43,90. Αξίζει τον κόπο; Είστε ευχαριστημένοι; Και το βασικότερο υπάρχει κανείς εδώ μέσα από την ίδια γειτονιά που να έχει το πακέτο να μου δώσει μια γνώμη ή να ξέρει κάποιον εκεί που το έχει.

FuS
15-03-10, 20:13
Φίλε μένω δίπλα σου.
Είμαι δίπλα στο 4ο Λύκειο, στην Αρκαδίου. Λαμβάνω από dslam Χολαργού και τα στατιστικά μου είναι κάτω από το avatar. Έχω βέβαια εγώ και πολύ θόρυβο.
Ισχύει το "κάθε πέρυσι και καλύτερα". Ειδικά μετά τα χριστούγεννα, το snr έχει το μαύρο του το χάλι και έχω αρκετές αποσυνδέσεις.
Τα pings είναι τέλεια.
Browsing πολύ καλό και κατέβασμα στο full της ταχύτητας.

Ως τα χριστούγεννα όμως, ήμουν 8 mbps full με snr 6 (από χριστούγεννα και μετά είμαι σταθερά με snr 3-4 dB..) και δεν έκανε ποτέ αποσύνδεση, ακόμη και με 6 dB snr. Eίχα περίπου μια αποσύνδεση ανα 9-10 ημέρες.
Εσύ υπολόγισε ότι θα είσαι και λίγο χειρότερα από μένα από θέμα attenuation αν πάρεις από το ίδιο dslam (που 99% από κει θα πάρεις σήμα).
Αν είσαι ψηλά στην Ηπείρου, θα είσαι ακόμη πιο μακρυά.

Στην ίδια γραμμή πριν 2 χρόνια είχα forthnet και σερνόταν πολύ με κάτι pings 3ψήφια και μετά tellas που ήταν χειρότερα και από forthnet.
Ο οτέ σε αυτή την γραμμή μου δούλεψε καλύτερα από forthnet/tellas που έχω δοκιμάσει και αυτός είναι και ο λόγος που τις γραμμές εδώ τις έχω κάνει από τότε όλες conn-x.

zombie_wireless
15-03-10, 21:51
Τον κόπο αξίζει να βάλεις αλλά είναι λίγο ακριβή η τιμή....

maik
16-03-10, 20:02
Τον κόπο αξίζει να βάλεις αλλά είναι λίγο ακριβή η τιμή....

Οτι δινεις παιρνεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.