PDA

Επιστροφή στο Forum : Iphone 3GS και Google Maps (εναλλακτική αντί GPS)



ancogsxr
11-03-10, 20:50
Σκεφτομαι να αγορασω το iphone 3gs μιας και μας το εχει η εταιρια με 30% εκτπωση.

Επειδη θελω να το εχω και σαν πλοηγο, οταν δεν εχει wi-fi δικτυο, χρεωνει το κινητο με ογκοχρεωση kb?

Και αν ναι μηπως συμφερει να κανω καποιο πακετο που λεει τοσα mb/ευρω?

π.x Vodafone Unlimited ?

subzer0
11-03-10, 21:02
Με το google maps που έχει το iPhone όταν δεν έχεις wifi χρεώνεσαι με KB.
Αν βάλεις κάποιο πρόγραμμα τύπου Mobile Navigator δεν χρειάζεται ιντερνετ (έτσι τουλάχιστον μου έχουν πει , δεν το έχω δει μόνος μου).

Γενικά όμως και επειδή η χρέωση για ίντερνετ , χωρίς κάποιο πακέτο που να έχει δωρεάν ΜΒ κινείται κοντά στο 1€ το ΜΒ , χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα για κάποια ΜΒ τον μήνα.

ancogsxr
11-03-10, 21:21
Με το google maps που έχει το iPhone όταν δεν έχεις wifi χρεώνεσαι με KB.
Αν βάλεις κάποιο πρόγραμμα τύπου Mobile Navigator δεν χρειάζεται ιντερνετ (έτσι τουλάχιστον μου έχουν πει , δεν το έχω δει μόνος μου).

Γενικά όμως και επειδή η χρέωση για ίντερνετ , χωρίς κάποιο πακέτο που να έχει δωρεάν ΜΒ κινείται κοντά στο 1€ το ΜΒ , χρειάζεσαι ένα πρόγραμμα για κάποια ΜΒ τον μήνα.

ευχαριστω για την απαντηση σου, μαλλον για τα 5000mb με 30 ευρω της Vodafone θα βαλω.

subzer0
11-03-10, 21:28
5000ΜΒ??????
Υπεραρκετα είναι εκτός και αν κανείς κάποιο λάθος.
Εγώ πχ έχω 750ΜΒ τον μήνα και ούτε καν τα πλησιάζω.

ancogsxr
11-03-10, 22:14
5000ΜΒ??????
Υπεραρκετα είναι εκτός και αν κανείς κάποιο λάθος.
Εγώ πχ έχω 750ΜΒ τον μήνα και ούτε καν τα πλησιάζω.

μπορει και να κανω λαθος και να μην ειναι για συνδεση με κινητο, αλλα για τα notebook.

........Auto merged post: ancogsxr πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ναι εκανα λαθος, ειναι 20 ευρω και 3000mb.

το πακετο Unlimited, και δεν το κανω για τα 3000mb αλλα για να μην ερθει κανενας

κεραυνος του τυπου 500 ευρω γιατι εχεις π.χ 1000mb ιντερνετ.

:whistle:

subzer0
11-03-10, 22:27
Ψαχτο καλά το θέμα.
Καλά κανείς και φοβάσαι , είμαι κι εγώ παθών με φουσκωμένο λογαριασμό.
Παραπάνω δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι cosmote και τα έχω όλα στον λογαριασμό (δωρεάν χρόνο , SMS , MB).

ariadgr
12-03-10, 11:32
Απλα μη χρησιμοποιεις το google maps και βαλε καποιο απο τα navigators του app store (i-go,navigon κλπ)

Και καλύτερη πλοήγηση θα έχεις, και δεν θα κατεβάζει τίποτα απξ το Internet

Verde
12-03-10, 14:08
Δεν εχω Iphone αλλα επειδη τα google maps ειναι ιδια παντου..
Φιλε αν κανεις συστηματικη / καθημερινη χρηση πληγησης απεφυγε το Google maps γιατι στο τελος του μηνα θα εχεις μια πολυ δυσαρεστη εκπληξη στο λογαριασμο σου οσο "unlimited" κι αν ειναι το πακετο δεδομενων που εχεις.
Κατεβαζει παρα πολλα mb το προγραμμα.

Αν τωρα το χρησιμοποιεις μια φορα την εβδομαδα για λιγη ωρα εκει που χαθηκες σιγουρα ειναι μια χαρα αν εχεις και καλο πακετο ογκου.

Συμφωνω με τον ariadgr καλυτερα κατεβασε ενα κανονικο συστημα πλοηγησης που θα δουλευει offline για να εισαι σιγουρος! Δεν ξερω στο iphone πιο προγραμμα ειναι το καλυτερο κι εχει καλους Ελληνικους χαρτες αλλα πιστευω θα βρεις κατι καλο!

Γενικα τα Google maps οπως ειναι σημερα δεν θεωρουνται ιδανικη λυση για πλοηγηση.
Αν τα βγαλουν offline θα γινουν top προγραμμα πλοηγησης παγκοσμιος σε ελαχιστες μερες. Τωρα δεν τα λειτουργει κανεις!

hellenicsun
12-11-10, 16:01
Για την ιστορία:

Τα Google maps είναι δεδομένα που βρίσκονται στο διαδίκτυο. Κατ'επέκταση για κάθε χρήση απαιτείται το download των χαρτών οι οποίοι αποθηκεύονται προσωρινά. Άρα σε περίπτωση χρήσης αυτών θα πρέπει να υπάρχει σύνδεση στο internet μέσω της εταιρίας κινητής ή WiFi (το οποίο WiFi αποκλείεται να χρειαστεί για πλοήγηση).

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Navigon Europe. Κοστίζει 70 Ευρώ (αν και γίνονται προσφορές ανα διαστήματα με μείωση τιμής) που περιλαμβάνει όλη την Ευρώπη και έχει λειτουργήσει άψογα τόσο στη Γερμανία όσο και στην Ελλάδα. Μάλιστα συμφέρει περισσότερο από την αγορά μιας συσκευής Navigon διότι έχει και έξτρα λειτουργίες οι οποίες λειτουργούν μόνιμα.

Δουλευέι τόσο σε 3G όσο και στο 4. Αλλά στο 4 ανταποκρίνεται άμεσα, προφανώς λόγω του καλύτερου hardware.

Όσο για το πόσα MB χρειάζονται σε μια σύνδεση, προσωπικά, δίχως χρήση YouTube, App Store και με κλείσιμο των αυτόματων ειδοποιήσεων όταν είμαι σε χώρο με WiFi (σπίτι φίλων, δικό μου, κλπ), δε χρειάζομαι πάνω από 60ΜΒ το μήνα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.