PDA

Επιστροφή στο Forum : Τοπική πρόσβαση σε Http server (Bautec)



kbarnabo
11-03-10, 23:50
Χαιρετώ τα μέλη του adslgr.com.
Κάνω κάτι που δεν μου αρέσει, ξεκινώ την επικοινωνία μου με τα υπόλοιπα μέλη με ερώτημα. Ζητώ συγνώμη γιαυτό αλλά μετά από μία εβδομάδα έρευνας και τεράστιας κούρασης θα το θέσω το πρόβλημά μου.
Αρκετοί έχουν αντιμετωπίσει το παρακάτω πρόβλημα αλλά λύση δεν έχει καταγραφεί.

Έχω το bautec TW263R4, το modem που δίνει ο ΟΤΕ. Μετακόμισα έναν server από άλλη τοποθεσία και προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να πετύχω κάτι που σε πολλά άλλα modem είχα καταφέρει σε μισή ώρα.

O server βρίσκεται στην ΙP 192.168.1.6.του τοπικού δικτύου.
Του έχω δώσει DynDNS και έχω κάνει τις απαραίτητες κινήσεις (port forwarding του εν λόγω IP στην 80 και 21 πόρτες , για να έχω και FTP πρόσβαση στον server, αλλά και απενεργοποίηση μέσα από το my.otenet.gr της ειδικής προστασίας που κόβει κάποιες πόρτες).

Τον server μπορώ να τον δω με τους εξής τρόπους:
1. Από τον explorer χτυπώντας το 192.168.1.6
2. Εξωτερικά (από άλλο χώρο) χτυπώντας http://mysite.ath.cx (dyndns domain)
3. Eξωτερικά μπορώ να μπω στο αντίστοιχο FTP

Το πρόβλημα είναι το εξής:
1. Αν χτυπήσω την διεύθυνση του site (http://mysite.ath.cx) από έναν οποιαδήποτε υπολογιστή του τοπικού δικτύου τότε οδηγούμαι στην αρχκή σελίδα του modem.
2. Αντίστοιχα δεν μπορώ να μπω στο FTP του server.
Για κάποιο περίεργο λόγο όποτε προσπαθώ να δω το domain μου τοπικά, οδηγούμαι στο modem.

Μπορεί κάποιος να μου πει πως να ξεφύγω από αυτό?

Στα άλλα modem μπορούσα αφού έβαζα port forwarding services, να ορίσω και τα firewall rules. Εδώ η μόνη δυνατότητα που έχω είναι να κάνω disable το firewall και το SPI. Τα έχω κάνει αυτά. Επίσης να πω ότι δεν έχω antivirus (δουλεύω σε Mac και τα πράγματα είναι κάπως πιο χαλαρά εδώ...νομίζω...)

Αν κάποιος μπορέσει να με βοηθήσει θα κάνει ένα πολύ μεγάλο καλό. Αν βρω εντωμεταξύ την λύση θα την περάσω σε αυτό το topic.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

mrsaccess
12-03-10, 00:09
Μάλλον ήσουν τυχερός με τα άλλα modem/router καθώς τα περισσότερα δεν επιτρέπουν να δεις server στο εσωτερικό δίκτυο χρησιμοποιώντας εξωτερική διεύθυνση.

Το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις το αρχείο hosts στον υπολογιστή σου (δεν θυμάμαι που είναι ακριβώς στα windows, γκούγκλισέ το), να το ανοίξεις με ένα text editor, πχ notepad και να προσθέσεις μια γραμμή:

192.168.1.6 mysite.ath.cx

Τώρα κάθε φορά που θα ζητάς από τον υπολογιστή σου το mysite.ath.cx θα το βρίσκει με την τοπική ip και δεν θα έχει πρόβλημα.

kbarnabo
12-03-10, 11:52
mrsaccess με έσωσες!

Μπορεί να μην ήταν η λύση που ακριβώς έψαχνα (πρέπει να κάνω την ίδια αλλαγή στο hosts αρχείο του κάθε υπολογιστή που συνδέεται στο δίκτυο) αλλά αν σκεφτεί κανείς ότι πήγαινα για αλλαγή modem για αυτό το λόγο, πραγματικά μου κάνει.

Βρήκα στην παρακάτω σελίδα της wikipedia που βρίσκεται το hosts file σε mac και PC και άλλαξα τα αρχεία. Το κόλπο δουλεύει μια χαρά, και στο FTP!

Μια ερώτηση μόνο: Μήπως παρόμοιο hosts αρχείο βρίσκεται κάπου μέσα στο modem?

http://en.wikipedia.org/wiki/Hosts_file

Σε ευχαριστώ πολύ mrsaccess!

mrsaccess
12-03-10, 23:16
Δεν κάνει τίποτα! :p

Λογικά έχει και το modem το δικό του hosts αρχείο (linux τρέχει άλλωστε) αλλά δεν μπορείς να το πειράξεις καθώς η μνήμη του είναι read only.

Δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη απλή λύση πέρα του να βρεις ένα modem router που να υποστηρίζει αυτό που θέλεις αλλά και αυτό δύσκολο είναι εκτός και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το modem που είχατε παλιά.

kbarnabo
13-03-10, 12:27
Εντελώς ενημερωτικά και για όσους ψάξουν στο μέλλον, το είχα καταφέρει με το Fritz που έδινε η HOL, ένα μικρό ασύρματο της Netgear (που μάλλον έδινε η Forthnet) αλλά και το νεο modem της HOL (NetFaster) και τα 3 για PSTN δυστυχώς :(

Πάντως με την παραπάνω αλλαγή στα αρχεία host σε mac και PC έκανα την δουλειά μου. Οπότε είμαι ευχαριστημένος και έτσι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.