PDA

Επιστροφή στο Forum : περίεργο πρόβλημα στην Ορεστιάδα



da_alchemist
12-03-10, 00:13
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έχω αγανακτήσει από την κωμικοτραγική βοήθεια της HOL.
Είμαι συνδρομητής εδώ και 3 χρόνια και ομολογώ ότι είχα πολύ λίγα προβλήματα μέχρι τώρα.
Από την τρίτη 9-3-10 όμως και χωρίς να αλλάξω τίποτα στον router δεν έχω ιντερνέτ.

το χρονικό έχει ως εξής:

Την περασμένη Δευτέρα το πρωί πάω στο γραφείο και βλέπω ότι δεν έχει ιντερνέτ. Κάνω ένα ρεσταρτ τον ρουτερ και ξαναέρχεται.

Την Τρίτη το πρωί πάω στο γραφείο και πάλι τα ίδια, δεν έχει ιντερνέτ. κάνω ρεσταρτ, τα ίδια. τηλεφωνώ στη χολ και κάνουμε μαζί κάποια στάνταρ πράγματα στον ρούτερ, όπως ρεσταρτ, αλλαγή στα ATM settings από ayto σε manual και VPI=8 και VCI=35 και επιλογή του PPPoA/VC-MuX. Κανένα αποτέλεσμα.

Το μήνυμα στο event log: registration to the provider failed. Lcp tunnel failed.

Δοκιμάζουμε να μπούμε με τον ελεύθερο λογαριασμό της οτενετ και μπαίνει! Μου λένε έχει πρόβλημα η γραμμή θα δηλώσουμε βλάβη στον ΟΤΕ. Οκ, το βράδυ μου τηλεφωνούν από τον ΟΤΕ από κάπου από τη Θεσσαλονίκη και κάνουμε την ίδια διαδικασία όπως και με τη HOL. Μου εξηγούν ότι το πρόβλημα είναι στην HOL αφού με τον λογαριασμό του ΟΤΕ συγχρονίζει. (Όντως ο ρουτερ έχει DSL).

Την τρίτη το μεσημέρι ξανατηλεφωνώ στην HOL και μου λένε ότι πρέπει να περιμένουν την επίσημη απάντηση του ΟΤΕ ότι η γραμμή δεν έχει πρόβλημα. Τους ζητώ να με συνδέσουν με κάποιο τεχνικό και δεν το κάνουν!!!

Την Τετάρτη με ξαναπαίρνουν από τον ΟΤΕ και τα ιδία πράγματα με την τρίτη.

Σήμερα (Πέμπτη) το πρωί έρχεται τεχνικός του ΟΤΕ στο γραφείο και καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα. Με λογ. του ΟΤΕ συγχρονίζει, με τον δικό μου όχι. Το μεσημέρι δοκιμάζω τον λογαριασμό μου στο σπίτι όπου έχω πάλι HOL (για να δω μηπως εχει προβλημα το username και password). Κανένα πρόβλημα στο σπίτι. Όλα καλά. Συγχρονίζει κανονικά.

Το απόγευμα μας ξανατηλεφωνούν από χολ. Κάνουμε πάλι τις ίδιες δoκιμες και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι φταίει ο ρουτερ. Μου λένε ότι θα περάσουν στο σύστημα νέο ρούτερ ο οποίος κάνει 3 με 5 εργάσιμες να έρθει. Βρίσκω τον προηγούμενο μου ρουτερ , τον δοκιμάζω και πάλι τα ιδία…. Τους τηλεφωνώ και τώρα περιμένω να με πάρουν αύριο να δω τι θα μου πουν….


Εν τω μεταξύ το ιντερνέτ είναι σχεδόν απαραίτητο στην επιχείρηση μας και εδώ κα 3 μέρες τώρα υπολειτουργούμε.

Μήπως έχει ξανασυμβεί κάτι παρομοιο σε κανέναν από εσάς? Όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :worthy:

matelas
12-03-10, 01:44
Γιατί PPPoA/VC-MuX στο router?

PPPoE/LLC θέλει (στο ιδιόκτητο δίκτυο τουλάχιστον).

Επίσης στο δίκτυο της HOL δεν χρειάζεσαι κωδικούς.

mondeo
12-03-10, 15:39
Ο φίλος έχει σύνδεση ΑΡΥΣ.Δεν είναι στο ιδιόκτητο.Άραι κωδικοί χρειάζονται (username/password).Δεν θυμάμαι όμως εάν δουλεύει σε PPPoA ή σε PPPoE η σύνδεση ΑΡΥΣ και το Encapsulation αν πηγαίνει LLC ή VCMuX.

Edit:
Κάτι χαζό χωρίς παρεξήγηση:Μήπως ξέχασες να το πληρώσεις και σου το έκοψαν;
Επίσης αν θυμάμαι καλά το Username στις συνδέσεις ΑΡΥΣ πάει ως εξής:

hol:username@adsl.gr

Το έχεις βάλει έτσι;

da_alchemist
12-03-10, 18:10
Ο φίλος έχει σύνδεση ΑΡΥΣ.Δεν είναι στο ιδιόκτητο.Άραι κωδικοί χρειάζονται (username/password).Δεν θυμάμαι όμως εάν δουλεύει σε PPPoA ή σε PPPoE η σύνδεση ΑΡΥΣ και το Encapsulation αν πηγαίνει LLC ή VCMuX.

Edit:
Κάτι χαζό χωρίς παρεξήγηση:Μήπως ξέχασες να το πληρώσεις και σου το έκοψαν;
Επίσης αν θυμάμαι καλά το Username στις συνδέσεις ΑΡΥΣ πάει ως εξής:

hol:username@adsl.gr

Το έχεις βάλει έτσι;

όντως δεν ειναι ιδιόκτητο και ειναι μεσω ΑΡΥΣ. Δεν ξεχασα να το πληρωσω το username το βαζω κανονικα αν και δεν παιζει ρολο μπορεις να το γραψεις και ετσι: username@hol.gr

Ακουστε το άλλο !!!!:

Απο σήμερα (παρασκευη) το πρωϊ έχω ακριβώς το ίδιο προβλημα και στο σπίτι!!! Μίλησα φυσικα νωρις το πρωι με ΧΟΛ, πριν λιγο (17:00) με ΟΤΕ και μου είπαν οτι το σαβ/κο δεν δουλευουν οποτε θα το δουν απο δευτέρα!!!!

έλεος ρε παιδια! :clap:

Εντωμεταξυ λέω στον κυριο που μίλησα στη ΧΟΛ οτι αντιμετωπιζω ακριβως το ιδιο πρόβλημα με το γραφειο και μου λεει το εξης θεικο: εκεινη τη βλαβη την αντιμετωπιζει αλλος συναδελφος!!!! Του λέω οτι έιναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια και μαλλον υπαρχει γενικο προβλημα αλλα.... στου κουφου την πορτα.... :whistle:

τωρα λοιπον δεν εχω ουτε στο γραφειο, ουτε στο σπιτι!

ειδωμεν!!!

backos
13-03-10, 22:44
το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ στη ΞΑΝΘΗ, 2 μέρες χωρίς ΝΕΤ
20 λεπτά μιλούσα στο τηλέφωνο με τον τεχνικό (αυτός με πήρε άμεσος μετά που δήλωσα την βλάβη, στο κινητό )
παρόλες τις φιλότιμες προσπάθειες δεν καταφέραμε τίποτα, βρε κωδικούς αλλάξαμε βρε setings τίποτα,
καταλήξαμε να δηλωθεί σαν πρόβλημα στον οτε και τώρα περιμένω

απο την στιγμή που δεν είμαι στο ιδιόκτητο ώστε να κάνει κάτι παραπάνω η hol το βάρος του προβλήματος πέφτει στον ΟΤΕ , για να δούμε πόσο γρήγορα θα κινηθεί ο οτε

ps από μένα για την ώρα πήρε άριστα η τεχνική υποστήριξη της hol

da_alchemist
14-03-10, 23:44
ps από μένα για την ώρα πήρε άριστα η τεχνική υποστήριξη της hol

Δεν λέω καλό είναι αυτό. Αλλα τι να το κάνω αν δεν υπάρχει αποτέλεσμα; Εγω είμαι ήδη στο γραφείο 5 μέρες χωρίς νετ.:down: Ελπίζω πάντως να καταλάβουν που ειναι το προβλημα και να το διορθώσουν σύντομα....

Παρακάτω παραθέτω τα μυνήματα λαθους στο log του router (fritzbox 7140)

14.03.10 22:27:32 Internet connection cleared.

14.03.10 22:27:32 Registration at Internet Service Provider failed. lcp tunnel failed :hmm:

backos
15-03-10, 12:09
STATUS ALARM: PPP Authorization Successful

username hol:user@adsl.gr

για να δουμε θα εχει ξανα προβλημα

da_alchemist
15-03-10, 21:18
STATUS ALARM: PPP Authorization Successful

username hol:user@adsl.gr

για να δουμε θα εχει ξανα προβλημα

Μια Χαρά! Εδω τα ίδια και στις 2 συνδέσεις. Σήμερα ξαναπήρα στην ΧΟΛ. Με πήρανε το απόγευμα στο σπίτι, κάναμε τις ίδιες πάλι διαδικασίες, και μου ειπαν οτι θα το προωθήσουν στο τμήμα δικτύων. Για να δούμε αύριο.

Δυστηχως μετά από αυτό σκέφτομαι να αναχωρήσω προς ΟΤΕ.:hmm:

backos
15-03-10, 21:56
αν δεν είσαι στο ιδιόκτητο, που προφανώς δεν είσαι, ζήτα να δηλώσουν βλάβη στον ΟΤΕ
αυτοί να το δηλώσουν στον οτε οχι εσυ , εσυ δεν υπάρχεις για τον οτε και οτι και να πεις πέφτει στον αέρα

δοκίμασε να αλλάξεις σε pppoe/llc και γενικός κανε μερικά πειράματα μπας και ...

da_alchemist
16-03-10, 10:59
Λοιπόν σήμερα το πρωί άλλαξα τον κωδικό μου και ως δια μαγειας συνδέθηκα!!! αυτο πως σας φένεται;;;;

backos
16-03-10, 11:10
χεχ και μένα το είχε κάνει αυτό ο τεχνικός σαν τελευταία λύση πριν στείλει την βλάβη στον ΟΤΕ

mondeo
16-03-10, 16:39
Λοιπόν σήμερα το πρωί άλλαξα τον κωδικό μου και ως δια μαγειας συνδέθηκα!!! αυτο πως σας φένεται;;;;

Δηλαδή έβαλες το username ως εξής:
hol:username@adsl.gr
και όλα καλά;

da_alchemist
17-03-10, 01:49
Δηλαδή έβαλες το username ως εξής:
hol:username@adsl.gr
και όλα καλά;

Έτσι και αφου βέβαια μπήκα απο καποιο φιλο στις ρυθμίσεις λογαριασμού της ΧΟΛ και άλλαξα τον κωδικό μου.

Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να "κολάει" σε κάποια φάση το σύστημά τους με τους λογαριασμούς. Εγω νομίζω οτι δεν ηπήρχε περίπτωση να έβρισκαν το πρόβλημα. Έξι φορες ειπαμε και καναμε τα ίδια με τους τεχνικούς τους και τελικά το πρόβλημα φαίνεται οτι το έλυσα μόνος μου! :rofl:

........Auto merged post: da_alchemist πρόσθεσε 4 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Κάτι τέτοιες στιγμές παρακαλάς να μην ξαναχαλάσει.... :rolleyes:

terko
17-03-10, 02:19
Και στο σπίτι και στο γραφείο συνέβη το ίδιο;

da_alchemist
17-03-10, 09:48
Και στο σπίτι και στο γραφείο συνέβη το ίδιο;

ακριβώς!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.