PDA

Επιστροφή στο Forum : Dslam Μετσόβου. Λέει τίποτα η...?



georgtheitalian
22-04-06, 00:30
Είναι πολυ πιθανό να βάλω ADSL στο χωριό μου αντι για τα γιάννενα. Είμαι στο ανήλιο ακριβώς απέναντι απο το Μέρσοβο. Η απόσταση πρέπει να είναι γύρο στα 2,5-3 Κm δεν νομίζω να είναι πολύ. Όμως είναι καλό το Dslam στο Μέτσοβο η οτι να ναι και έτσι το έβαλαν για να λένε ότι έχουν βάλει?

Αλλά πάλει δεν τους έχω τους Μετσοβίτες να σκωτοθουν να βάλουν ADSL. Αρά άμα είναι λίγοι θα έχω καλές ταχύτητες.

Τι λέτε?

blend
22-04-06, 04:11
Είναι δεν είναι καλό το dslam φίλε μου, τι άλλες επιλογές έχεις?

Αν οι συντοπίτες σου δεν ενδιαφέρονται για adsl, αυτό θα είναι πρός όφελός σου. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να βρείς ποιός ISP σου ταιριάζει.

Και για να το δείς αυτό, καλό είναι να επιδιώξεις να πάρεις demo accounts απο τον καθένα, και να δείς ποιός έχει καλύτερη "επίδοση" στην περιοχή σου.

Καλή τύχη!

katafitos
22-04-06, 10:24
Αρα συμφωνα με τα παραπανω θα σου προτεινα να μην παρεις καποιο πακετο αρχικα δλδ χονδρικη γραμμη (ή αν παρεις να ειναι για μικρο χρονικο διαστημα)αλλα λιανικη γραμμη απο ΟΤΕ και διαλεγεις εσυ ISP αφου δοκιμασεις τα DEMO του καθενος οπως ειπε ο blend. Αν δεις μετα οτι ειναι σταθερη η γραμμη τοτε αλλαζεις αν θες.

georgtheitalian
22-04-06, 13:05
Αρα συμφωνα με τα παραπανω θα σου προτεινα να μην παρεις καποιο πακετο αρχικα δλδ χονδρικη γραμμη (ή αν παρεις να ειναι για μικρο χρονικο διαστημα)αλλα λιανικη γραμμη απο ΟΤΕ και διαλεγεις εσυ ISP αφου δοκιμασεις τα DEMO του καθενος οπως ειπε ο blend. Αν δεις μετα οτι ειναι σταθερη η γραμμη τοτε αλλαζεις αν θες.

Δηλαδή να κάνω αίτηση για γραμμή ADSL και μετά να δοκιμάζω? Πως γίνεται αυτό με τα DEMO όμως? Πάω στον καθένα ISP και τους λέω?

katafitos
22-04-06, 13:19
Δηλαδή να κάνω αίτηση για γραμμή ADSL και μετά να δοκιμάζω? Πως γίνεται αυτό με τα DEMO όμως? Πάω στον καθένα ISP και τους λέω?
Μπορεις να κανεις αιτηση για adsl γραμμη(μονο γραμμη οχι και παροχη internet) στον ΟΤΕ(λιανικη γραμμη) και μετα μπορεις να τηλεφωνησεις την forthnet, vivodi, otenet, altec,hol και να ζητησεις demo. Ετσι θα μπορεις να συγκρινεις με ποιον πας καλυτερα.

Ο δευτερος τροπος ειναι να παρεις ενα πακετο απο forthnet π.χ 3+3 ή κατι αναλογο αλλα η adsl γραμμη δεν θα ειναι στο ονομα σου αλλα στη κυριοτητα του παροχεα(πχ forthnet)Αυτη ειναι η χονδρικη γραμμη. Δηλαδη αν εχεις προβλημα με την συνδεση δεν θα μπορεις να αλλαξεις παροχεα μεχρι να τελειωσει η διαρκεια του πακετου οπου το προπληρωνεις.

Στην περιπτωση σου καλυτερα να παρεις την πρωτη περιπτωση που ναι μεν πιο ακριβη αλλα θα μπορεις να δοκιμασεις την ποιοτητα της γραμμης σου. Πχ μπορει να εισαι μακρια απο το dslam και να εχεις προβλημα σταθεροτητας ή οτιδηποτε αλλο.

με την vivodi για demo μπορεις να στειλεις email στο dsl-services@vivodi.gr με το ΑΦΜ σου, ονομ/μο και τηλεφωνο επικοινωνιας. Στις υπολοιπες παρε ενα τηλ να ρωτησεις.

georgtheitalian
22-04-06, 13:40
Πληρώνεις για το demo και είσαι αναγκασμένος να το κρατήσεις κάποιο χρονικό διάστημα? γιατί εγώ μάλλον μόνο το καλοκαίρι θα έχω εδώ ADSL μετά θα κάνω στα γιάννενα.

(επ'ευκαρία πόσο είναι το κόστος-χρόνος εγκατάστασης? )

katafitos
22-04-06, 13:55
Οχι δεν πληρωνεις τιποτα για demo
Κοιτα εδω
http://www.oteshop.gr/home/adslconnection.htm
http://www.oteshop.gr/home/adslwizard.htm
Για χρονο εγκαταστασης δεν ξερω αλλα με ενα τηλεφωνο στο 134 θα μαθεις τα παντα ;)

georgtheitalian
24-04-06, 00:20
Τελικά το ADSL δεν πιάνει γιατί είναι πάνω από 1,5 χλμ. απόσταση. Μπορώ να βάλλω ασύρματο χαλαρα όμως γιατί είμαστε φάτσα φάτσα με το μέτσοβο.
Κάπως έτσι... Δυο πλάγιες που βρίσκονται η μιά απέναντι από την άλλη σε απόσταση 1,5χλμ ας πούμε.
Μέτσ Ανλ.
\' ' /
\ /

Τελίως φάτσα μιλάμε. Αφού σε έναν ξαδερφό μου του πιάνει 53% με κεραία από 60 ευρω!

Η πιο καλή κεραία ποια είναι και πόσο κάνει? 150ευρώ? Τόσο μου παν

@ ADSLgr.com All rights reserved.